- Nie będzie takiej sytuacji, że jakiś uchodźca pozostanie bez pomocy. Ta pomoc będzie nadal tak szeroka - powiedział w porannej rozmowie Radia Kraków wojewoda małopolski, Łukasz Kmita. "W zeszłym roku na pomoc dla Ukraińców przekazaliśmy ponad 700 mln złotych" - dodał wojewoda. Od marca Ukraińcy przebywający w miejscach zbiorowego zakwaterowania dłużej niż 120 dni będą musieli partycypować w kosztach zakwaterowania. Początkowo będzie to 50, a następnie 75%. Z tych opłat będą wyłączenia. "Nie zapłacą seniorzy powyżej określonego wieku, matki z niemowlętami i opiekujące się trójką dzieci. Chodzi o to, by aktywizować uchodźców, by podjęli pracę" - dodał wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.
Koncert charytatywny "Kolędy do nieba" odbędzie się 29 stycznia w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny o godz. 17.00. Podczas koncertu wystąpią krakowscy artyści, m.in. Renata Żełobowska – Orzechowska, Dorota Imiełowska, Mariusz Pędziałek, Leszek Długosz. Gościem specjalnym wydarzenia będzie symfoniczna orkiestra ukraińska z Charkowa, którą poprowadzi Jurek Dybał. Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na zakup specjalistycznego sprzętu dla Kliniki Nefrologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Gośćmi Wioletty Gawlik są: prof. Janusz Skalski - kardiochirurg dziecięcy oraz Jurek Dybał, dyrygent, kierownik artystyczny Orkiestry MESO z Charkowa
Radni Miasta Krakowa: Jerzy Zięty – Prawo i Sprawiedliwość, Kazimierz Chrzanowski – Klub Radnych Przyjazny Kraków Jacka Majchrowskiego, Grzegorz Stawowy – Klub Radnych Platforma-Koalicja Obywatelska w rozmowie z Wojciechem Jakubowskim.
- Ta nowelizacja składa się z trzech projektów: dwóch rządowych i jednego poselskiego autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Projekty wpłynęły do Sejmu w zeszłym roku i były poddane długim debatom ze wszystkimi środowiskami - tak o nowelizacji Kodeksu Wyborczego mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków posłanka sprawozdawca, Barbara Bartuś. Przepisy mają zwiększyć frekwencję oraz ułatwić obywatelom dotarcie do lokali wyborczych. Nowelizacja między innymi umożliwia utworzenie obwodowych komisji wyborczych w miejscowościach liczących 200 lub 300 osób. Wcześniej w obwodzie do głosowania musiało mieszkać co najmniej 500 osób.
O sytuacji 140 pielęgniarek ze szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie Tadeusza Wadas, przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Krakowie.
Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anna Clunes o 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, wojnie na Ukrainie, a także współpracy Polski i Wielkiej Brytanii w rozmowie z Bartłomiejem Ziają.
- Takich oficjalnych rozmów nie ma. Są marzenia - mówił na antenie Radia Kraków burmistrz Zakopanego, Leszek Dorula. Jak poinformowała Gazeta Krakowska, rozważane są plany organizacji Zimowych Igrzysk w Polsce i Słowacji w 2034 roku. Plany na kandydaturę pojawiły się m.in. w Ministerstwie Sportu.
61% badanych Polaków chciałoby wprowadzenia ograniczeń w dostępie do mediów społecznościowych osób nieletnich - tak wynika z publikowanych w tym tygodniu badań pracowni Social Changes. Jednocześnie, jak wynika z policyjnych statystyk, w ostatnich latach wzrosła znacząco ilość autodestrukcyjnych zachowań młodzieży, co także tłumaczone jest m.in. zwiększającą się rolą social mediów w życiu najmłodszych. O pokoleniu tzw. przewrażliwionych dzieci z prof. Klaudią Cymanow-Sosin, medioznawczynią z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II rozmawiał Jacek Bańka.
Team Kraków Dla Ukrainy apeluje do darczyńców i wolontariuszy o dalszą konsekwentną pomoc dla Ukraińców zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie. Tymczasem 1 marca wejdzie w życie nowelizacja specustawy, która zakłada partycypację w kosztach utrzymanie Ukraińców przebywających w zbiorowych miejscach zbiorowego zamieszkania. Początkowo uchodźcy będą musieli pokryć 50% kosztów, choć od tej reguły ustawodawca przewidział sporo wyjątków. O pomocy Ukraińcom z Mirosławem Ernestem i Piotrem Naglicki z Teamu Kraków Dla Ukrainy rozmawiał Jacek Banka.
- Na razie obserwuję doraźne działanie. Nie ma całościowego planu, jak strefa ma wyglądać - mówił na antenie Radia Kraków Rafał Komerewicz, przewodniczący Rady Miasta z prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków. Rada Miasta ma się dziś zająć nowymi stawkami za parkowanie w strefie płatnego parkowania. Władze miasta chcą podnieść opłatę o złotówkę. "Strefa miała zmniejszyć ruch w centrum miasta, na jej obrzeżach miały powstać parkingi. Wciąż ich nie ma" - mówił Rafał Komarewicz w porannej rozmowie Radia Kraków. Jego zdaniem krakowianie powinni płacić za strefę mniej niż przyjezdni. "Za parkowanie w niedziele powinni płacić turyści, nie mieszkańcy" - mówił Komarewicz.
Wykład prof. Aleksandra Skotnickiego otworzy w czwartek krakowskie obchody Roku Kopernikańskiego przypadającego w 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma. Jego głównym punktem będzie majowy Kongres Kopernikański, którego część odbędzie się także w stolicy Małopolski. Tymczasem, jak uważa prof. Skotnicki, rocznica urodzin autora "De revolutionibus..." powinna także stać się pretekstem do powrotu pomnika Kopernika sprzed budynku Collegium Novum na dziedziniec Collegium Maius. O Roku Kopernikańskim z prof. Aleksandrem Skotnickim rozmawiał Jacek Bańka.
NSZZ Solidarność zaapelowała do prezydenta i premiera, aby interweniowali w sprawie więzionych na Białorusi tamtejszych liderów związkowych. W tym samym apelu Solidarność przypomina także o więzionym Andrzeju Poczobucie. O działania dyplomatyczne w sprawie ofiar białoruskiego reżimu prof. Grzegorza Przebindę z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ i Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie pytał Jacek Bańka.
- Spodziewam się przełomu w sprawie Leopadów - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków europoseł i wiceprezes PSL Adam Jarubas. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotka się dziś w Berlinie z nowym ministrem obrony Borisem Pistoriusem. Jednym z ważniejszych tematów rozmowy będzie rosyjska napaść na Ukrainę i dozbrajanie tego kraju. Wiele dyskusji ostatnio wywołuje sprawa przekazania czołgów Leopard 2 niemieckiej produkcji i dotychczasowy sprzeciw Berlina. "Postawa Niemiec jest trudna do obrony. Europa musi budować jedność. Musi wspierać Ukrainę wobec zapowiadanej silnej ofensywy rosyjskiej" - mówił Adam Jarubas.
97% Węgrów głosujących w narodowych konsultacjach wypowiedziało się przeciwko sankcjom Unii Europejskiej nakładanym na Rosję. Jednocześnie rząd tego kraju chce ich zniesienia w wypadku 9 oligarchów bliskich Putinowi. W tym tygodniu też węgierscy eurodeputowani nie zagłosowali za rezolucją Parlamentu Europejskiego w sprawie utworzenia międzynarodowego trybunału, który zająłby się rosyjskimi zbrodniami wojennymi. O to, dokąd zmierzają Węgry w rozmowie z Jackiem Bańką opowiadał Dominik Hejj, twórca portalu kropka.hu, autor książki "Węgry na nowo. Jak Viktor Orban zaprogramował narodową tożsamość".
Zmiany w programie Czyste Powietrze przynoszą rozwiązania, które realnie umożliwiają pozbycie się z kopciuchów z terenu Małopolski do wiosny przyszłego roku - tak ocenia Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pełnomocnik premiera ds. Czystego Powietrza. Od początku roku obowiązują m.in. wyższe progi dochodowe umożliwiające korzystanie z programu, uaktualnione wysokości kosztów zmiany, można także składać dwa wnioski o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację budynku. Z Pawłem Mirowskim rozmawiał Jacek Bańka.
Prof. Bartłomiej Marona z Katedry Ekonomiki Nieruchomości i Procesu Inwestycyjnego Uniwersytetu Ekonomicznego o polityce mieszkaniowej, rynku wynajmu i programie Pierwsze Mieszkanie.
- Przede wszystkim wygranymi III Igrzysk Europejskich będą mieszkańcy Krakowa i ci, którzy przyjeżdżają do Krakowa, ze względu na to, że poprawia się infrastruktura w mieście - tak o stanie inwestycji realizowanych przed Igrzyskami mówił w porannej rozmowie Radia Kraków Maciej Michałowski, pełnomocnik ministra infrastruktury ds. III Igrzysk Europejskich. "Całkowita kwota rządowego wsparcia to 350 mln złotych. Kraków wydał już 232 miliony. To m.in. dofinansowanie do krakowskiego szybkiego tramwaju czy inwestycje drogowe" - wyliczał Michałowski. "Jeżeli Kraków otrzymuje 350 mln zł, to wiadomo będzie miał rezerwę w swoim budżecie na inne inwestycje" - dodał gość.
W środę krakowscy radni mają się zająć nowym cennikiem za parkowanie w strefie płatnego parkowania. To już kolejne podejście do nowych opłat. Dotąd projekty uchwał w tej sprawie Rada Miasta zdejmowała z porządku obrad. Rozmawialiśmy o tym z krakowskimi radnymi, Mariuszem Kękusiem (PiS) i Łukaszem Sękiem (PO).
Krzysztof Kwarciak ze Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków! rozmawiał z Wojciechem Jakubowskim o wydatkach na drugą telewizję miejską oraz sadzeniu drzew na Rynku Głównym w Krakowie.