Radio Kraków

Rozmowy


RSS Spotify Google Podcast

Rozmowy Radia Krakow - na każdy temat!

Podcasty

O Nocy Bibliotek z Agnieszką Będkowską

1 października rozpoczyna się jedno z najważniejszych wydarzeń bibliotecznych w roku - Noc Bibliotek. To ogólnopolska akcja, której celem jest promocja bibliotek jako miejsc spotkań z kulturą. Na nocne zwiedzanie o godz. 19.00 i 20.30 zaprasza m.in. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Z reprezentantką, Agnieszką Będkowską rozmawia Wioletta Gawlik.

Paweł Kowal: Wojna i jej skutki zmieniły już świat. Czas się obudzić. Tego wygodnego, bezpiecznego świata już nie ma

W sprawie agresji Rosji na Ukrainę ta zima będzie decydująca - mówił w Radiu Kraków poseł Koalicji Obywatelskiej, Paweł Kowal. Gość porannej rozmowy przyznał, że pojawiły się niebezpieczne dla Ukrainy okoliczności. Nie tylko w związku z tym, że Władimir Putin podpisał dekrety przygotowujące aneksję Chersonia i Zaporoża. Paweł Kowal dodaje, że Rosja może wykorzystać aneksję Chersonia i Zaporoża jako szantaż dla Zachodu i USA, ogłaszając, że wspieranie Ukrainy w dostawie broni - oznacza atak na jej terytorium.

Urszula Rusecka: gdybyśmy ten prąd, który produkujemy w u siebie kraju, mogli sprzedawać poza giełdą towarową, to byłaby możliwość obniżenia cen

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:15
 • calendar_today Czwartek, 2022.09.29
To jeszcze jedna możliwość obniżenia cen za prąd - mówi posłanka Prawa i Sprawiedliwości Urszula Rusecka. A chodzi o projekt ustawy znoszącym tzw. obligo giełdowe w sprzedaży energii elektrycznej. Projekt wprowadza też kary za prowadzenie manipulacji rynkowych.

PKP PLK: wrócimy do prac na ul. Powstańców Wielkopolskich najszybciej, jak to możliwe

 • Jacek Bańka
 • access_time 09:25:00
 • calendar_today Czwartek, 2022.09.29
Mina przeciwczołgowa, na jaką wykonawca natrafił w nasypie, opóźni o kilka dni oddanie do użytku drogi pod wiaduktem na Powstańców Wielkopolskich - informuje Piotr Hamarnik z PKP Polskich Linii Kolejowych. Patrol saperski zabezpieczył i wywiózł już niewybuch, ale przez cały weekend specjalna firma będzie prześwietlać ten teren. O pracach na ul. Powstańców Wielkopolskich oraz w pobliżu Hali Targowej z Piotrem Hamarnikiem rozmawiał Jacek Bańka.

Prezydent Krakowa: Musimy znaleźć pieniądze na Krakowskie Centrum Muzyki

Nie ma wyjścia, musimy znaleźć pieniądze na Centrum Muzyki - brakująca suma pochodzić ma z budżetu gminy - mówił nasz poranny gość prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. W przyszłym tygodniu będą sprawdzane papiery po przetargu - mówił prezydent - a na radzie miasta podjęte zostaną decyzje w tej sprawie. Najtańsza z ofert o sześć i pół miliona przekracza sumę, która miasto przeznacza na budowę Centrum, komentując działania właściciela lokalu gastronomicznego, który nie chce opuścić dzierżawionej od miasta działki w Cichym Kąciku - prezydent mówił, że to przykład takiego polskiego szlachciury. To właśnie w Cichym Kąciku - powstać ma Centrum Muzyki.

Czy zmiana uchwały antysmogowej spowoduje utratę pieniędzy unijnych?

Coraz mniej odpadów trafia na małopolskie wysypiska śmieci - tak alarmowali podczas poniedziałkowej sesji małopolskiego sejmiku radni Koalicji Obywatelskiej. W ten sposób argumentowali potrzebę zachowania uchwały antysmogowej w dotychczasowej formie, czyli z zakazem używania pieców pozaklasowych od 1 stycznia przyszłego roku. Jacek Bańka rozmawiał na ten temat z Józefem Gawronem, wicemarszałkiem województwa małopolskiego.

Prof. Józefina Hrynkiewicz: Mamy do czynienia w problemem wyludnienia terenów zaniedbanych gospodarczo

Odsetek Polaków w wieku poprodukcyjnym przekracza już 22% - tak wynika z przeprowadzonego w ubiegłym roku powszechnemu spisowi ludności i mieszkań. Co więcej, spis potwierdził depresję demograficzną: liczba Polaków sięga obecnie 38 mln. O starzeniu się społeczeństwa z prof. Józefina Hrynkiewicz, przewodniczącą rządowej rady ludnościowej rozmawiał Jacek Bańka.

Rafał Bochenek: Uchwała antysmogowa dla Małopolski obowiązywała i obowiązuje

Nie likwidujemy uchwały antysmogowej, ona obowiązuje, tylko przesunięty został termin wprowadzenia zakazu palenia w kopciuchach - mówił nasz poranny gość porannej rozmowy Radia Kraków poseł PiS Rafał Bochenek. Zdaniem posła Bochenka, odroczenie terminu wymiany źródeł ciepła było konieczne ze względu na różne problemami związane między innymi z brakiem sieci gazowej w niektórych gminach. Apelowały o to także gminy na południu Małopolski.

Andrzej Gut-Mostowy: Igrzyska Europejskie nie są zagrożone

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:52
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.09.26
Igrzyska Europejskie nie są zagrożone - zapewnił na antenie Radia Kraków wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Jest ryzyko, że część remontów nie zostanie zakończonych w terminie, ale nie wpłynie to na przeprowadzenie imprezy - stwierdził wiceminister. Kraków wystąpił o więcej pieniędzy na przeprowadzenie remontów i modernizacji obiektów przed igrzyskami. Jak tłumaczy potrzeba więcej środków, ze względu na inflację i drożejące materiały budowlane.

Profesor Stefan Bielański: W Berlinie i Brukseli nie pamiętają, że Włosi to naród przekorny

O zwycięstwie prawicy we Włoszech i przyszłej pani premier Giorgia Meloni rozmawiał Profesor Stefan Bielański z Uniwersytetu Pedagogicznego imienia Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie z Wojciechem Jakubowskim.

Jan Pamuła: władze Krakowa powinny dołożyć brakujące środki na Centrum Muzyki w Krakowie

O budowie Centrum Muzyki w Krakowie na antenie Radia Kraków mówił Jan Pamuła, Prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa w rozmowie z Wojciechem Jakubowskim.

Piotr Bąk: patrząc globalnie to był dobry sezon turystyczny w Tatrach

W wakacje Tatrzański Park Narodowy odwiedziło 2 000 000 turystów. Rozmowa Starosty Tatrzańskiego Piotra Bąka z Wojciechem Jakubowskim.

Stanisław Bukowiec: Proponujemy listę dla tych, którzy są w centrum, a nie na lewo, czy na prawo

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:22
 • calendar_today Piątek, 2022.09.23
Jeśli chodzi o wspólną listę wyborczą partii opozycyjnych - to mówiliśmy od początku, że to nie jest dobry pomysł - twierdzi poseł Porozumienia Stanisław Bukowiec, który był gościem porannej rozmowy Radia Kraków. Wyjaśniał, że Porozumienie proponuje listę dla tych, którzy są w centrum, a nie na lewo czy na prawo - tak jak to się dzieje w przypadku innych ugrupowań. Chcemy stworzyć taki blok, żeby chcieli zagłosować na niego wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, którym nie do końca podoba się to, co obecnie proponują rządzący. Myślę, że trzeba stworzyć możliwości dla wyborców, którzy mają inne potrzeby - mówił poseł Bukowiec.

Przyszłość ekotransportu w Krakowie

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:17:26
 • calendar_today Piątek, 2022.09.23
Prof. Janusz Bohatkiewicz i dr Tadeusz Kopta z Polskiego Klubu Ekologicznego o strefie czystego transportu i rozwoju zrównoważonego transportu w Krakowie.

Włodzimierz Bernacki: Zapraszamy ZNP do rozmów

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:03
 • calendar_today Czwartek, 2022.09.22
Zapraszamy związkowców ze środowiska nauczycielskiego do rozmów, ale mamy wrażenie, że nie ma woli kompromisu i współpracy - mówił w Radiu Kraków prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki. Odpowiadając na zarzuty Związku Nauczycielstwa Polskiego, który szykuje akcję protestacyjną - gość porannej rozmowy przypomina, że resort sukcesywnie wprowadza i planuje podwyżki dla nauczycieli.

Coraz więcej obywatelek Ukrainy otwiera firmy w Polsce

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:35
 • calendar_today Czwartek, 2022.09.22
W tym roku obywatele Ukrainy złożyli w Polsce już ponad 9 tys. wniosków w sprawie działalności gospodarczej. Tymczasem do końca 2021 roku na terenie naszego kraju działało ok. 7 tys. firm prowadzonych przez Ukraińców. Jak przekonuje Andriy Oliynyk, przewodniczący krakowskiego koła Związku Ukraińców w Polsce, duży odsetek wniosków złożyły kobiety, które chcą tu prowadzić firmy kosmetyczne, gastronomiczne, czy związane z wykańczaniem nieruchomości.

Rafał Komarewicz: Prezentujemy osoby, które mogłyby wejść do parlamentu. To nowi ludzie w polityce

Na razie pokazujemy kandydatów na kandydatów, czyli prezentujemy ludzi, którzy mogliby wejść do parlamentu w przyszłorocznych wyborach. To nowi ludzie w polityce, bo Polska 2050 stawia na świeżość - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków Rafał Komarewicz z Polski 2050, przewodniczący krakowskiej Rady Miasta. Wybory nie są na razie ogłoszone, więc trudno tez mówić o szczegółach - dodawał nasz poranny gość. Podkreślał też, że jedna lista opozycji nie jest możliwa, bardziej realne jest powstanie dwóch list, ale te decyzje zapadną w Warszawie, a nie u nas w Krakowie.

Prof. Grzegorz Przebinda: Orędzie Putina było skierowane raczej do nacjonalistycznych środowisk w Rosji

Orędzie Władimira Putina, w którym zarządził m.in. częściową mobilizację, było skierowane raczej do nacjonalistycznych środowisk w Rosji, a nie do społeczności międzynarodowej - tak uważa prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Państwowej Uczelni Zawodowej w Krośnie. W jego opinii była to reakcja na szok, jaki wywołała tam udana kontrofensywa wojsk ukraińskich. Z prof. Grzegorzem Przebindą rozmawiał o tym Jacek Bańka.

W Krakowie rozpoczynają się XI Międzynarodowe Senioralia

Dziś rozpoczynają się w Krakowie XI Międzynarodowe Senioralia, których zapowiedzią jest odbywająca się w Urzędzie Miasta konferencja "Doświadczenia i inspiracje w polityce senioralnej samorządów". Uczestnicy senioraliów będą mogli skorzystać m.in. z bezpłatnych badań medycznych oraz porad dotyczących bezpieczeństwa i ekonomii. Z Łukaszem Salwarowskim ze Stowarzyszenia Manko rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Tomasz Latocha o budowie obwodnicy Brzeska: To dobre rozwiązanie pod kątem rozwoju miasta

To dobre rozwiązanie pod kątem rozwoju miasta – tak o budowie drugiego etapu zachodniej obwodnicy Brzeska mówił na naszej antenie burmistrz Brzeska, Tomasz Latocha. Jak zaznaczył w ramach budowy łącznika z autostradą będa przebudowywane niektóre drogi gminne. Z inwestowania w tej części Brzeska, przez którą przebiegać ma trasa – nie zrezygnują deweloperzy. Jak mówił Burmistrz Brzeska Tomasz Latocha – utrzymana zostanie odpowiednia akustyka, tak – by hałas nie przeszkadzał na przykład nowo powstającym osiedlom. Tzw. łącznik brzeski ma połączyć autostradę A4 z sądeczanką, czyli trasą pomiędzy Brzeskiem a Nowym Sączem.