Radio Kraków

Podcasty

Aleksander Miszalski: Prezydent Jacek Majchrowski dostał od PO żółtą, nie czerwoną kartkę

- Coraz więcej pojawia się różnic między radnymi a prezydentem Krakowa. Czasami trudno podpisać się pod polityką robioną przez Jacka Majchrowskiego - tak poranny gość Radia Kraków Aleksander Miszalski z Koalicji Obywatelskiej komentował ostatnią sesję Rady Miasta Krakowa. "Od Platformy Obywatelskiej prezydent otrzymuje żółtą kartkę" - dodawał. Przypomnijmy, prezydent Krakowa po raz pierwszy w historii nie otrzymał wotum zaufania, dostał za to absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2021.

Pół roku do zakazu używania kopciuchów. Co będzie z uchwałą antysmogową?

Dokładnie za pół roku wejdą w życie przepisy zabraniające używania w Małopolsce pieców pozaklasowych, czyli tzw. kopciuchów. Część gmin, które nie radzą sobie z wymianą źródeł ciepła, apeluje o odroczenie części zapisów uchwały antysmogowej. Z Pauliną Smaczną-Żmudą z Towarzystwa Geosynoptyków GEOS oraz dr Januszem Zyśkiem z Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej rozmawiał Jacek Bańka.

Agnieszka Ścigaj: Świat widzi swoje błędy wobec polityki Rosji. Pozwoliliśmy na to, że Rosja urosła

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:13:02
 • calendar_today Czwartek, 2022.06.30
- To są dobre decyzje, jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo. Po 24 lutego zmieniła się optyka. Świat widzi swoje błędy, które popełnił wobec Rosji - tak decyzje podjęte na szczycie NATO w Madrycie komentowała na antenie Radia Kraków Agnieszka Ścigaj, minister ds. integracji społecznej. W nowej koncepcji strategicznej Rosja, do tej pory nazywana partnerem, została uznana za główne zagrożenie. Jeśli chodzi o odstraszanie, przyjęto założenia, o które zabiegali prezydent Andrzej Duda i przedstawiciele polskiego rządu. Mają one prowadzić do dalszego wzrostu obecności wojsk natowskich na wschodniej flance.

Mateusz Wanat: Wielu pasażerów wybiera pociąg z Krakowa do Zakopanego, choć nie jest to jeszcze realna alternatywa

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:45
 • calendar_today Czwartek, 2022.06.30
Podróż z Krakowa do Zakopanego koleją nie jest jeszcze realną alternatywą wobec dojazdu samochodem, ale i tak wielu pasażerów po 25 czerwca wybiera pociąg - tak przekonuje Mateusz Wanat, dyrektor Regionu Południowego Centrum Realizacji PKP PLK. Podróż do stolicy polskich Tatr, dzięki uruchomionemu w zeszłym tygodniu połączeniu, trwa 3 godz. w wypadku pociągów Inter City i 4 godziny w wypadku Przewozów Regionalnych. Z Mateuszem Wanatem rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Włodzimierz Bernacki: Będą podwyżki dla nauczycieli, szczególnie dla nauczycieli zaczynających pracę

- Rozmowy z nauczycielskimi związkami zawodowymi cały czas trwają. Zaprosiliśmy wszystkie związki, część z nich wycofała się jednak z rozmów z rządem - mówił na antenie Radia Kraków, wiceminister edukacji i nauki oraz senator PiS, Włodzimierz Bernacki. Bernacki dodał, że rząd przedstawił już projekt, który przewidywał znaczące podwyżki dla nauczycieli. "Został jednak odrzucony. Teraz przygotowujemy inny projekt nowelizacji, który także zakłada podwyżki, jednak już nie tak znaczące. Kładziemy nacisk na nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie" - mówił wiceminister edukacji i nauki, zapewniając, że we wrześniu nauczycieli nie zabraknie, mimo zapowiadanych przez ZNP strajków.

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego otwiera nową linię eksperymentalną

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris Uniwersytetu Jagiellońskiego otwiera dziś nową linię eksperymentalną, która umożliwi badania materiałów wykorzystywanych przemysłowo. Dzięki linii Astra synchrotron będzie mógł prowadzić badania w takich dziedzinach, jak biomedycyna, ochrona środowiska i archeologia. O nowych możliwościach Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego z jego dyrektorem prof. Markiem Stankiewiczem rozmawiał Jacek Bańka.

Co będzie dalej z artystami ze Składu Solnego?

Kolektyw artystów ze Składu Solnego znalazł nieruchomość, do której mógłby się wyprowadzić, gdy w Składzie rozpoczną się prace związane z budową Centrum Literatury i Języka Planeta Lem. 3 lata temu został wybrany projekt, który budynek przy ul. Na Zjeździe 8 w cyfrowy zamek. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do realizacji tej inwestycji. O to, co stanie się z artystami, którzy mają tam swoje pracownie Małgorzatę Jantos i Łukasza Maślonę, radnych z komisji kultury oraz Bartolomea Koczenasza, współzałożyciela Centrum Sztuki Współczesnej Wiewiórka, pytał Jacek Bańka.

Magdalena Marszałek: Większość mieszkańców Tuchowa ma jeszcze piec do wymiany

Na trzy dni przed upływem terminu, spłynęło do nas ok. 45 procent deklaracji o źródłach ogrzewania budynku - poinformowała burmistrz podtarnowskiego Tuchowa, Magdalena Marszałek. Jak mówi gość porannej rozmowy Radia Kraków, wnioski są już jednak takie, że zdecydowana większość mieszkańców ma jeszcze źródła ciepła do wymiany. Światowa Organizacja Zdrowia uznała Tuchów za jedno z 15 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. "By usprawnić proces wymiany źródeł ciepła, potrzeba pieniędzy dla samorządów" - uważa burmistrz Tuchowa. Uchwała antysmogowa zakłada, że kopciuchy w Małopolsce mają zniknąć do końca roku.

Co Polska uzna za sukces szczytu NATO?

- Zwiększenie do poziomu brygady stałej obecności wojsk NATO na wschodniej flance byłoby niewątpliwym sukcesem Polski podczas rozpoczynającego się dziś w Madrycie trzydniowego szczytu Paktu Północnoatlantyckiego - tak przekonuje dr Marcin Kędzierski z Centrum Polityk Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego. Jak jednocześnie dodaje, prawdopodobnie skończy się jedynie na zwiększeniu sił szybkiego reagowania. O szczytach NATO, G7 oraz państw BRICS z dr Marcinem Kędzierskim rozmawiał Jacek Bańka.

Krakowscy radni o absolutorium dla prezydenta Jacka Majchrowskiego i regulaminie Parku Zakrzówek

Gośćmi Jacka Bańki byli krakowscy radni: Mariusz Kękuś (PiS), Grzegorz Stawowy (PO) i Kazimierz Chrzanowski (Przyjazny Kraków).

Anna Paluch: Polska jest dużo lepiej przygotowana do kryzysu energetycznego niż Niemcy

- Polska jest dużo lepiej przygotowana do tego kryzysu energetycznego niż Niemcy, którzy bezrefleksyjnie wyprzedali rosyjskim spółkom swoje magazyny gazu i już tej zimy mieli dreszczyk emocji na placach, gdy jesienią Putin zaczął spekulować cenami gazu - powiedziała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Paluch. Jak już informowaliśmy, szef agendy rządu federalnego Niemiec zajmującej się m.in. sieciami energetycznymi i gazowymi ostrzegł, że jesienią ceny energii w Niemczech mogą ulec potrojeniu, w związku z czym gospodarstwa domowe powinny zacząć odkładać pieniądze. Gdyby w 2008 roku posłuchano Lecha Kaczyńskiego, który ostrzegał o rosyjskim szantażu energetycznym, nie mielibyśmy tych problemów - dodała posłanka Anna Paluch.

Dr B. Biga: Oskładkowanie wszystkich umów cywilno-prawnych będzie bardzo trudne, a do tego kosztowne politycznie

 • Jacek Bańka
 • access_time 09:16:00
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.06.27
Polacy nie wierzą w sens odprowadzania składek, dlatego oskładkowanie wszystkich umów cywilno-prawnych będzie bardzo trudne, a do tego kosztowne politycznie - tak uważa dr Bartłomiej Biga z Centrum Polityk Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego. Tymczasem do takich zmian zobowiązała się Polska w Krajowym Planie Odbudowy. Z dr. Bartłomiejem Bigą rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Znamy najlepszych Animatorów Kultury 2022 roku

Znamy już nazwiska najlepszych animatorów kultury 2022 roku. Nowa nagroda Animator Roku jest jednym z elementów krakowskiego Programu Edukacji Kulturowej realizowanego pod nazwą Krakowski Archipelag Kultury. Miejski program powstał w odpowiedzi na głos środowiska wyrażony w badaniach przeprowadzonych na przełomie 2019 i 2020 roku na zlecenie miasta przez Małopolski Instytut Kultury. Badania pokazały, że w Krakowie bardzo potrzebne jest docenienie pracy animatorów i edukatorów kultur. Czy Archipelag kultury to zmienił? O to Wioletta Gawlik pyta gości programu, którymi są: Krystyna Hussak-Przybyło i Piotr Przybyło - laureaci konkursu w kategorii "Osoby", Aleksandra Barczyk z Fundacji Wszyscy Obecni, która zdobyła nagrodę główną w kategorii "Podmioty" oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Urszula Nowogórska: Radny Tomsia przeprosił, ale słowa jednak padły. To niedopuszczalne, będzie sąd koleżeński

- Te słowa nie powinny nigdy paść, zwłaszcza do kobiety. Ne ma akceptacji tego typu zachowań - tak posłanka PSL Urszula Nowogórska skomentowała na antenie Radia Kraków zachowanie wiceprzewodniczącego rady miejskiej w Olkuszu. Poszło o wpis Grzegorza Tomsi, w którym nazwał Agnieszkę Ścigaj "kukizowym ścierwem". W ten sposób skomentował jej ministerialną nominację. Radni PiS z Olkusza domagają się odwołania wiceprzewodniczącego rady miasta. Dziś do przewodniczącego rady trafić ma wniosek w tej sprawie. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zaapelował też o ukaranie Grzegorza Tomsi przez władze partii Ldowców, bo jest on szefem powiatowych struktur PSL. "W partii spotka się sąd koleżeński, pewnie będą stosowne działania, by ukarać radnego" - mówiła posłanka Nowogórska w porannej rozmowie Radia Kraków.

Patryk Wicher: Doświadczenie, wiedza i oddanie Agnieszki Ścigaj będzie wzbogacało pracę polskiego rządu

- Od początku kadencji współpracowaliśmy z poseł Agnieszką Ścigaj. Jest bardzo aktywna w komisjach i jest ekspertem w kwestii opieki społecznej. Będzie dobrze doradzać premierowi Morawieckiemu. To nominacja merytoryczna. Nie unikniemy jednak dyskusji, że to także okoliczności polityczne - tak zmiany w rządzie komentował gość porannej rozmowy Radia Kraków, poseł PiS z Nowego Sącza Patryk Wicher. Na stanowisko ministerialne powołana została w środę posłanka koła Polskie Sprawy i szefowa ośrodka pomocy społecznej w Kluczach - Agnieszka Ścigaj. Będzie odpowiedzialna za integrację społeczną i kwestie uchodźców z Ukrainy. Dzięki porozumieniu Prawa i Sprawiedliwości z kołem parlamentarnym Polskie Sprawy, obóz rządzący może liczyć w Sejmie na poparcie 236 posłów.

Co nas czeka na pikniku samorządowym w Czernichowie?

 • Jacek Bańka
 • access_time 08:20:00
 • calendar_today Czwartek, 2022.06.23
Gośćmi Jacka Bańki były: Karolina Kosińska i Agnieszka Górka ze Stowarzyszenia Gminy Czernichów.

Witold Kozłowski: Jesteśmy na ostatniej prostej przygotowania do Igrzysk. Prace trwają od 2,5 roku

- Przygotowania do Igrzysk Europejskich trwają od prawie dwóch i pół roku - mówił na antenie Radia Kraków marszałek Małopolski Witold Kozłowski. Od wtorku czas do rozpoczęcia imprezy odlicza zegar na placu Szczepańskim w Krakowie. "Są jeszcze pewne problemy do pokonania. Trwają rozmowy między innymi z Wrocławiem na temat rozegrania zawodów strzeleckich" - mówił marszałek Kozłowski w porannej rozmowie Radia Kraków.

Paweł Kowal: Jest ważny sygnał do walczących Ukraińców. Ich miejsce jest w UE

- Ukraińcy mają bardzo dobrą umowę stowarzyszeniową. Potrzebowali jednak sygnału politycznego. Ten sygnał dostają. Niektóre państwa są mniej szczere, ale i tak wiele się zmieni - mówił na antenie Radia Kraków poseł Koalicji Obywatelskiej, Paweł Kowal. Komisja Europejska poinformowała w piątek, że opowiada się za tym, aby Ukraina i Mołdawia zostały oficjalnymi kandydatami do członkostwa w Unii Europejskiej.

Jan Duda: Zaczynają się rodzić dylematy. Nie ma jasnych zasad praworządności

- W sensie przyjęcia programu Krajowego Planu Odbudowy to koniec sporu, natomiast pojawiły się kamienie milowe, którym dopiero trzeba się przyjrzeć - mówił poranny gość Radia Kraków, poseł PiS Jan Duda. "Mamy kilka przecieków, na przykład koniec kupowania samochodów spalinowych do 2035 roku. To jest poważna sprawa" - dodawał nasz poranny gość. Jego zdaniem ważne w tym jest to, jak się będzie na to nakładała sprawa tzw. przestrzegania praworządności. "Tu zaczynają się rodzić poważne dylematy. Nie ma jasno określonych zasad praworządności" - mówił poseł Duda, pytając, czy Polska będzie musiała przestrzegać absolutnie wszystkiego tego, co płynie z Brukseli, na przykłąd jeśli chodzi o naszą gospodarkę.

Bogusław Sonik: Wizyta europejskich przywódców w Ukrainie była przełomowa

To przełom i uznanie racji, które Polska i kraje bałtyckie przedstawiały od dłuższego czasu - tak o efektach rozmów przywódców Niemiec, Francji i Włoch w Kijowie mówił na naszej antenie poseł Koalicji Obywatelskiej Bogusław Sonik. Prezydent Emmanuel Macron oświadczył w Kijowie, że Francja, Niemcy, Włochy i Rumunia popierają szybkie nadanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Ważne, że ten polski postulat został w końcu przejęty przez Berlin i Paryż - mówił poseł Sonik w porannej rozmowie Radia Kraków. Jak podkreślał, ważne jest teraz zwiększenie dostaw broni do Ukrainy.