Radio Kraków

Podcasty

Bogusław Sonik: Szósty pakiet sankcji zawisł w przestrzeni na ziemi niczyjej

- Szósty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji zawisł gdzieś w przestrzeni na ziemi niczyjej - oceniał na antenie Radia Kraków poseł Koalicji Obywatelskiej, Bogusław Sonik. Unijne kraje od kilku tygodni nie mogą się porozumieć w sprawie pakietu sankcji. Głównym punktem spornym jest embargo na dostawy rosyjskich surowców, głównie ropy. Przyjęcie sankcji wymaga jednomyślnej zgody unijnych państw. "Jako Unia jesteśmy w trudniej sytuacji. Austria, Węgry czy Niemcy nie mają ochoty, by natychmiast ogłaszać zakaz importu surowców energetycznych z Rosji. To efekt ich uzależnienia od dostaw z tego kierunku" - mówił Poseł Sonik w porannej rozmowie Radia Kraków. Jak dodał, jedynie Polska i kraje bałtyckie przygotowały się do uniezależnienia od dostaw gazu z Rosji. Poseł Sonik przyznał też, że nie wierzy, by opozycja poszła do wyborów jako jeden blok. To pomysł, o którym mówi przewodniczący PO, Donald Tusk.

Prof. Jacek Semaniak o wyzwaniach polskiej metrologii i pomocy Ukrainie

Gościem Jacka Bańki był prof. Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar.

Andrzej Gut-Mostowy: Turystyka rozwija się całymi subregionami. Całe Podhale jest szerokim wachlarzem oferty

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:58
 • calendar_today Czwartek, 2022.05.19
- Turyści przyjeżdżają teraz nie tylko do Zakopanego, rozpraszają się po całym Podhalu. Turystyka rozwija się atrakcyjnością subregionów. Udrożnienie dróg jest ważne, S7 jest potrzebna. Trzeba wytyczyć sensowny szlak komunikacyjny - tak o spornej trasie mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków, wiceminister sportu i turystyki, Andrzej Gut-Mostowy. Koniunkturę - zdaniem wiceministra - poprawiają m.in. bony turystyczne. "Dotychczas aktywowano ich 77 procent, a branża turystyczna została wsparta kwotą 2,5 mld zł" - mówi Gut-Mostowy.

Komitet ds. Opieki Nad Zabytkami Żydowskimi zinwentaryzuje wszystkie obiekty poza dawną dzielnicą Kazimierz

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:17:42
 • calendar_today Czwartek, 2022.05.19
- Komitet ds. Opieki Nad Zabytkami Żydowskimi zinwentaryzuje wszystkie obiekty poza dawną dzielnicą Kazimierz - deklaruje nowy przewodniczący komitetu prof. Łukasz Tomasz Sroka, historyk z Uniwersytetu Pedagogicznego. W opinii Sroki, pozwoli to m.in. na rozproszenie ruchu turystycznego w Krakowie. Z nowym przewodniczącym komitetu, który jest częścią Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa rozmawiał Jacek Bańka.

Jacek Majchrowski: Kraków zapłaci za Igrzyska Europejskie 100 milionów i ani złotówki więcej

- 350 milionów złotych na inwestycje infrastrukturalne i 150 milionów na inwestycje sportowe - takie pieniądze trafią do Krakowa na organizację Igrzysk Europejskich - mówił na antenie Radia Kraków prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. We wtorek władze miasta i województwa podpisały umowę z Europejskimi Komitetami Olimpijskimi na organizację imprezy. "Pieniądze trafią na już trwające inwestycje, które muszą się skończyć do 31 maja przyszłego roku. Z tych pieniędzy pokryjemy na przykład wzrost kosztów inwestycji" - mówił prezydent Majchrowski w porannej rozmowie Radia Kraków.

Ppłk Paweł Wójcik: Od wybuchu wojny na Ukrainie wzrosło zainteresowanie służba wojskową

- Od wybuchu wojny na Ukrainie wzrosło zainteresowanie służba wojskową - potwierdza ppłk Paweł Wójcik, zastępca Szefa Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. MON rozpoczyna akcję promującą dobrowolną służbę, która ma wzmocnić potencjał polskiej armii. W sobotę na terenie całego kraju odbędą się 31 pikniki wojskowe, w tym w Olkuszu i Skawinie. Jednocześnie na terenie Krynicy, Zakopanego, Wadowic i Tarnowa będą działać mobilne punkty rekrutacyjne. Z ppłk Pawłem Wójcikiem rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Elżbieta Zielińska: Trzeba wynieść z tego czasu pandemii lekcję i być przygotowanym na różne ewentualności

- Nie możemy zamykać się w zagrożeniu koronawirusem, to nie jest jedyne tego typu zagrożenie - mówiła na antenie Radia Kraków Elżbieta Zielińska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Od poniedziałku w Polsce nie ma już stanu epidemii, który obowiązywał ponad dwa lata. Zastąpił go stan zagrożenia epidemicznego. "Te dwa lata pokazały, że nie wszędzie Inspekcja Sanitarna działa tak, jak należy. Mamy teraz chwile oddechu, państwo powinno więc wyciągnąć wnioski z ostatnich dwóch lat. Warto na przykład przeanalizować łańcuchy dostaw" - mówiła posłanka Zielińska w porannej rozmowie Radia Kraków. Przyznała, że ruchy antyszczepionkowe to poważne zagrożenie, nie tylko w Polsce. "Te ruchy są groźne, bo podważają wszystkie szczepionki, to co pomogło podnieść bezpieczeństwo zdrowotne w ostatnim wieku" - stwierdziła posłanka Zielińska.

Jaki jest bilans 10 lat inwestowania w branżę gier komputerowych?

The Medium krakowskiej spółki Bloober Team to najlepsza gra komputerowa ubiegłego roku - tak uznali jurorzy dziesiątej już konferencji Digital Dragons. Z kolei najlepszą niezależną produkcją dekady okazał się Ghostrunner krakowskiego studia One More Level. O dziesięciu latach inwestowania w branżę gier z Barbarą Witińską-Słącz i Anna Krampus-Sepielak rozmawiał Jacek Bańka.

Wojewoda: Sytuacja epidemiczna jest dobra, ale musimy uważać

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:07
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.05.16
Sytuacja jest dobra, ale musimy uważać. To nie jest tak, że epidemia zniknęła - powiedział Łukasz Kmita wojewoda Małopolski. Od poniedziałku stan epidemii koronawirusa został przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. To oznacza, że nadal istnieje groźba rozwoju epidemii. Poranny gość radia Kraków dodał, że musimy zachowywać się odpowiedzialnie. Cały czas do małopolskich szpitali płyną ogromne środki finansowe. Łącznie ponad 52 mln złotych. Dozbrajamy system, nie jesteśmy w stanie powiedzieć, co będzie na jesieni, ale jesteśmy w stanie zrobić wszystko, aby dodatkowy sprzęt ratujący życie został zakupiony i trafił do małopolskich szpitali - powiedział wojewoda Łukasz Kmita.

Piotr Sak o projekcie ustawy o SN: Porozumienie się wykuwa, rozmowy są trudne

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:00
 • calendar_today Piątek, 2022.05.13
Porozumienie się wykuwa, rozmowy są trudne - przyznał na antenie Radia Kraków poseł Solidarnej Polski Piotr Sak. Chodzi o projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt prezydenta Andrzeja Dudy przewiduje między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Zakłada też wprowadzenie testu bezstronności. Umożliwiłoby to kwestionowanie statusu sędziów - mówił poseł Sak w porannej rozmowie Radia Kraków. Jego zdaniem wprowadzenie przepisów zaproponowanych przez prezydenta utrudniało funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości i doprowadziłoby do jego zapaści

O wielkim wydarzeniu sportowym w Małopolsce z nowym prezesem spółki Igrzyska Europejskie 2023 Marcinem Nowakiem

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:16:53
 • calendar_today Piątek, 2022.05.13
Zawody o randze mistrzostw Europy lub kwalifikacji do igrzysk w Paryżu, to warunki, od których nie odstępujemy przy organizacji Igrzysk Europejskich w Krakowie - tak deklarował w Radiu Kraków Marcin Nowak, nowy prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023. Marcin Nowak, to dwukrotny olimpijczyk i trzykrotny medalista Mistrzostw Europy w sprincie. Przez ponad 2 lata kierował też Departamentem Sportu Wyczynowego w Ministerstwie Sportu i Turystyki, a od 2020 roku był dyrektorem działu Współpracy Międzynarodowej i projektów Sportowych w Polskim Komitecie Olimpijskim. Z nowym prezesem spółki Igrzyska Europejskie 2023 rozmawiał Jacek Bańka

A. Bujak: "Wielka solidarność Polaków wobec narodu ukraińskiego, to dziedzictwo m.in. Jana Pawła II"

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:14:20
 • calendar_today Czwartek, 2022.05.12
Wielka solidarność Polaków wobec narodu ukraińskiego, to dziedzictwo m.in. Jana Pawła 2 - tak przekonuje Adam Bujak, fotograf i przyjaciel Karola Wojtyły, który kończy 12 maja 80 lat. Jednocześnie, jak podkreśla Bujak, zupełnie niezrozumiałe dla chrześcijanina muszą pozostawać nie tylko wypowiedzi patriarchy Cyryla I, lecz także papieża Franciszka. Z Adamem Bujakiem rozmawiał Jacek Bańka.

Paweł Kowal: Sankcji nie da się wprowadzić jedną decyzją

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:10:54
 • calendar_today Czwartek, 2022.05.12
Wciąż jeszcze są państwa, które chcą zablokować sankcje energetyczne, dlatego nie jestem pewny czy w szóstym pakiecie sankcji będzie to co powinno być - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków Paweł Kowal poseł Koalicji Obywatelskiej. Poranny gość Radia Kraków dodał, że sankcje to nie jest jedna decyzja, muszą być wprowadzane partiami i obserwowane czy działają i uszczelniane jeśli nie działają. Trzeba dociskać szczególnie Węgry, które wzięły na siebie rolę zablokowania sankcji - mówił poseł Paweł Kowal.

Minister Adamczyk: Poważną alternatywą dla ukraińskich towarów jest Polska

Poważną alternatywą dla ukraińskich towarów jest Polska - jej drogi i porty - mówił nasz poranny gość minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Ważne jest, by wesprzeć sąsiadów w trudnej sytuacji w eksporcie - dodawał. Minister Adamczyk przypomniał, że rozmawia ze stroną ukraińską już od marca, a w Krakowie premierzy podpisali memorandum w sprawie zorganizowania trwałego transportu i eksportu towarów między naszymi państwami. I trzeba na to patrzeć przez pryzmat biznesu - my będziemy na tym zarabiać i Ukraińcy też - dodawał poranny gość Radia Kraków.

Co Rosja może dziś osiągnąć w Ukrainie?

Zajęcie Donbasu oraz stworzenie lądowego mostu z Krymem i Nadniestrzem - według strony amerykańskiej, to dziś najważniejsze cele strategiczne wojsk rosyjskich. Tymczasem z frontu płyną informacje o kontrofensywie wojsk ukraińskich, które w okolicach Charkowa wypierają Rosjan w stronę granicy. O tym, co dziś realnie na Ukrainie osiągnąć może Rosja z Piotrem Orłowskim z katedry Bezpieczeństwa Narodowego UJ rozmawiał Jacek Bańka.

Biblioteka Kraków upamiętni Halinę Poświatowską i prof. Juliana Aleksandrowicza

Biblioteka Kraków utworzy w swojej nowej siedzibie w dawnej dzielnicy Wesoła miejsce pamięci poświęcone prof. Julianowi Aleksandrowiczowi oraz jego pacjentce, Halinie Poświatowskiej. Umowę w tej sprawie władze biblioteki podpisały z prof. Aleksandrem Skotnickim, który jest dysponentem pamiątek po poetce i krakowskim hematologu. Z Agnieszką Staniszewską, dyrektorką Biblioteki Kraków oraz Piotrem Wasilewskim, rzecznikiem biblioteki rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Co teraz z Hutnikiem? Rozmowa z prezesem Arturem Trębaczem

Hutnik Kraków żegna się z 2. ligą piłki nożnej. Bez względu na wyniki ostatnich meczów drużyna z Nowej Huty spada z ligi. W programie O tym się mówi gościem Kuby Nizińskiego był prezes Hutnika Artur Trębacz. Główne pytanie co teraz z Hutnikiem?

Włodzimierz Bernacki: Trudno dziś mówić, czy obecna matura jest trudniejsza od tej, która będzie za rok

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:26
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.05.09
W mojej opinii trudno dziś mówić, czy obecna matura jest trudniejszą od tej, która będzie za rok - mówił w Radiu Kraków wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki. System oświatowy działa tak, że każdorazowo koncentrujemy się na określonym roczniku - zaznaczał nasz poranny gość.

Prof. Przebinda: Putin mówił do Rosjan, dlatego nie było straszenia

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:48
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.05.09
Na Placu Czerwonym Putin mówił dziś nie do Zachodu, lecz do Rosjan, dlatego nie było ani straszenia bombą atomową, ani oficjalnego wypowiedzenia wojny Ukrainie - tak przekonuje prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ. Jak jednocześnie przypomina, 9 maja jako przejaw rosyjskiego militaryzmu świętowany jest tam od połowy lat 90. Z prof. Grzegorzem Przebindą rozmawiał o tym Jacek Bańka:

Dr Stanisław Kowal o zmianach w kształceniu i drodze zawodowej nauczycieli

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:14:18
 • calendar_today Piątek, 2022.05.06
Gościem Radia Kraków był dr Stanisław Kowal z Uniwersytetu Pedagogicznego.