Radio Kraków

Podcasty

Bogusław Sonik: Poradziliśmy sobie z zanieczyszczeniami przemysłowymi powietrza. Rzeki są zostawione same sobie

- Trzeba zacząć od Oświęcimia i Krakowa i na Wiśle powtórzyć kontrolę wylotów odprowadzających ścieki, tak jak przeprowadzono ją na Odrze - mówił na antenie Radia Kraków poseł Platformy Obywatelskiej, Bogusław Sonik. W dorzeczu Odry Wody Polskie wykryły prawie sześć tysięcy urządzeń o nieuregulowanym stanie formalnoprawnym. Podobnie będzie w przypadku Wisły. "Radzimy sobie coraz lepiej z przemysłowym zanieczyszczeniem powietrza, ale rzeki potraktowano po macoszemu, zostały pozostawione same sobie" - mówił poseł Sonik w porannej rozmowie Radia Kraków.

Leszek Dorula o 53. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Gościem Jacka Bańki był burmistrz Zakopanego, Leszek Dorula.

Ryszard Pagacz: Wciąż jest problem z chorobami zakaźnymi. Jest potrzeba powstania Centrum Leczenia Chorób Zakaźnych

- Dziękowaliśmy wraz z panem wojewodą panu dyrektorowi za to, że zgodził się by szpital w Dąbrowie Tarnowskiej był szpitalem covidowym - mówił na antenie Radia Kraków Ryszard Pagacz, wicewojewoda Małopolski. "Dzięki temu teraz szpital zostanie pierwszym w naszym regionie Małopolskim Centrum Leczenia Chorób Zakaźnych. Wczoraj oddano tam do użytku wyremontowana izbę przyjęć. Szpitale w Miechowie, Olkuszu i Żeromskiego w Krakowie, są na liście szpitali, które mogą być też szpitalami zakaźnymi" - mówił poranny gość Radia Kraków.

Bez wzrostu finansowania polski uczelnie czeka hibernacja?

W tym roku koszty funkcjonowania polskich uczelni wzrosną o 2 mld 800 mln, podczas gdy subwencja dla sektora nauki będzie większa o 72 mln - tak wynika z raportu przygotowanego przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Wyższych. Jak podkreślają autorzy raportu, bez wzrostu finansowania polski uczelnie czeka hibernacja. Z prof. Stanisławem Mazurem, rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Bartłomiej Biga: Nadal nie do końca wyjaśniona pozostaje doskonała kondycja naszego rynku pracy

- Spadek PKB i hamowanie polskiej gospodarki były do przewidzenia, natomiast nadal nie do końca wyjaśniona pozostaje doskonała kondycja naszego rynku pracy - tak uważa dr Bartłomiej Biga z Centrum Polityk Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego. Według prognoz GUS w drugim kwartale PKB spadł o 2,3% i sięgnął 5,3%. Jak jednocześnie dodaje Biga, z samego odczytu wskaźnika PKB nie można wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Z dr Bartłomiejem Bigą rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Daria Gosek-Popiołek: Na początku września złożymy projekt skracający czas pracy do 35 godzin tygodniowo

- Na początku września złożymy w Sejmie projekt skracający czas pracy do 35 godzin tygodniowo - zapowiedziała na antenie Radia Kraków posłanka Lewicy Razem, Daria Gosek-Popiołek. Jak tłumaczyła, produktywność pracy w Polsce rośnie od lat, a za tym wzrostem nie nadążają wynagrodzenia. "Tydzień pracy skracają kolejne korporacje i chwalą wzrost wydajności, pracownicy rzadziej też korzystają ze zwolnień lekarskich. Dlatego proponujemy stopniowe skracanie czasu pracy przy zachowaniu dotychczasowych wynagrodzeń" - mówiła posłanka Gosek-Popiołek w porannej rozmowie Radia Kraków. "W tę stronę powinniśmy iść, to kierunek, w którym zmierza Unia Europejska" - mówiła posłanka.

Włodzimierz Bernacki: Toczy się dyskusja o usunięciu złogów komunistycznych, które są w Karcie Nauczyciela

- Wydaje się, że rozmowy odbędą się w planowanym terminie - zapewniał na antenie Radia Kraków wiceminister edukacji i nauki, Włodzimierz Bernacki. Resort na przyszły tydzień zaprosił nauczycielskich związkowców na rozmowy w sprawie podwyżek. Ministerstwo proponuje wzrost wynagrodzenia o ponad 30 procent, ale w zamian chce podniesienia nauczycielskiego pensum. "Chcemy rozmawiać także o zmianach w Karcie Nauczyciela. Przewiduje ona wiele przywilejów, które straciły już rację bytu" - mówił wiceminister Bernacki w porannej rozmowie Radia Kraków.

Jaka będzie nowa Aleja Róż?

10 miesięcy ma wykonawca na przebudowę Alei Róż, która po zakończeniu prac będzie przypominać tę z lat 70. Realizacja projektu wybranego w ramach budżetu obywatelskiego ma kosztować ponad 3,7 mln zł. O Alei Róż na nowo z Małgorzatą Szymczyk-Karnasiewicz, nowohucką aktywistką oraz Stanisławem Morycem, radnym i szefem dzielnicy Nowa Huta rozmawiał Jacek Bańka.

Piotr Ryba o inwestycjach przed Igrzyskami: Jak będą braki w środkach, pewnie wszystkiego nie zrealizujemy

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:35
 • calendar_today Piątek, 2022.08.12
- Jeżeli koszty będą większe, Krynicy nie będzie stać, żeby je pokryć z własnych środków - tak o kosztach inwestycji związanych z Igrzyskami Europejskimi mówił w Radiu Kraków Piotr Ryba, burmistrz Krynicy. Uzdrowisko przygotowuje się do ogłoszenia przetargów na remont hali lodowej i budowę toru MTB. "Mamy na ten cel promesę w wysokości 25 milionów złotych. Jak będą braki w środkach, pewnie wszystkiego nie zrealizujemy. Na razie takiej myśli jednak nie dopuszczam" - mówił burmistrz uzdrowiska w porannej rozmowie Radia Kraków.

Czy Muszyna ma potencjał, żeby pomóc razem z państwem pewnej grupie uchodźców?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:15:11
 • calendar_today Piątek, 2022.08.12
Gościem Jacka Bańki był burmistrz Muszyny, Jan Golba.

Agnieszka Ścigaj: Pracujemy nad strategią możliwości relokacji uchodźców z dużych miast

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:10:29
 • calendar_today Czwartek, 2022.08.11
- Te osoby nie będą zostawione same sobie - tak Agnieszka Ścigaj, minister do spraw integracji społecznej, komentowała na antenie Radia Kraków problem uchodźców z Ukrainy w Krakowie. Pół tysiąca osób będzie musiało opuścić mieszkania na Klinach zarządzane przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju. Ponad 160 opuści akademiki UJ przy ulicy Kamionka. "Takie sytuacje będą zdarzały się coraz częściej. Dlatego pracujemy nad kompleksową strategią relokacji uchodźców z dużych miast, bo są one przeciążone i na przykład system oświaty może mieć problem od pierwszego września. Chcemy przekonać uchodźców, że są dla nich miejsca w mniejszych miejscowościach, jest tam dla nich praca i miejsca w szkołach dla dzieci" - mówiła minister Ścigaj w porannej rozmowie Radia Kraków.

Agata Wojtowicz: Podhale nie będzie dobrym miejscem na relokację uchodźców

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:35
 • calendar_today Czwartek, 2022.08.11
- Podhale nie będzie dobrym miejscem na relokację uchodźców, bo jego podstawą gospodarczą jest turystyka, czyli praca sezonowa - tak przekonuje Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Dziś w Radiu Kraków Agnieszka Ścigaj, minister ds. integracji społecznej deklarowała, że program relokacji, który ma zapewnić jednocześnie miejsce zamieszkania i zatrudnienie, będzie testowany w Małopolsce. O pracy dla Ukraińców i szczycie sezonu na Podhalu z Agatą Wojtowicz rozmawiał Jacek Bańka.

Urszula Rusecka: Wakacje sejmowe mogą być przerwane. Nie wykluczam tego

- To trudna i skomplikowana ustawa, która musi przejść proces legislacyjny - tak wicerzeczniczka PiS Urszula Rusecka tłumaczy, dlaczego projekt o wsparciu finansowym dla wszystkich źródeł ciepła będzie w Sejmie dopiero w połowie września. Urszula Rusecka przypomniała też, że został już wprowadzony jeden dodatek węglowy w wysokości trzech tysięcy złotych.

Aleksander Miszalski: Pomoc Polakom się należy. Trzy tysiące nie zrekompensują jednak różnicy ceny węgla

- Minister klimatu Anna Moskwa nagle się zorientowała, że coś jest nie tak - mówił w Radiu Kraków Aleksander Miszalski, poseł Koalicji Obywatelskiej, komentując projekt ustawy o wsparciu dla właścicieli pozostałych, niewęglowych źródeł ciepła. Poranny gość Radia Kraków przypomina, że w Senacie zostały odrzucone poprawki opozycji, by wsparcie otrzymali też ci, którzy węglem nie ogrzewają swoich domów.

Prywatne pamiątki po żołnierzach AK w Muzeum Armii Krajowej

Od piątku w Muzeum Armii Krajowej będzie można oglądać prywatne pamiątki po żołnierzach AK. Wystawa "Muzea domowe - skarby regionu" gromadzi zbiory muzeów prywatnych, szkolnych PTTK-owskich, czy też te przechowywane dotąd w domach. Z Mateuszem Gawlikiem, kustoszem w dziale wystaw Muzeum AK rozmawiał o tym Jacek Bańka.

W Krynicy rozpoczyna się 55. Festiwal im. Jana Kiepury

W sobotę w Krynicy rozpoczyna się 55. Festiwal im. Jana Kiepury. Gościem Jacka Bańki był prof. Tadeusz Pszonka, dyrektor artystyczny festiwalu.

Rafał Kukla: Wzrost cen za ogrzewanie dla mieszkańców Gorlic może wynieść około 60 procent

Będą podwyżki cen za ogrzewanie w Gorlicach. Mogą być spore. Zgodnie z nową, zatwierdzoną już przez Urząd Regulacji Energetyki taryfą dla elektrociepłowni, wzrost cen wyniesie dla niej ponad 80 procent. "Elektrociepłownia zasilana jest węglem. Wzrost cen za ogrzewanie dla mieszkańców może wynieść około 60 procent, o tyle wyższe mogą być ich rachunki" - mówił na antenie Radia Kraków burmistrz Gorlic Rafał Kukla. Jak dodał, z taką podwyżką będą musiały zmierzyć się także szkoły i obiekty sportowe, które również korzystają z ciepła systemowego. "Tak będzie jeśli rząd nie przygotuje innych rozwiązań" - mówił burmistrz Gorlic w porannej rozmowie Radia Kraków.

Jaka jest kondycja branży turystycznej w połowie wakacji?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:21:26
 • calendar_today Piątek, 2022.08.05
Gośćmi Jacka Bańki byli: Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej i Łukasz Barłowski, wiceprezes Krakowskiej Izby Turystyki.

Józefa Szczurek-Żelazko: Jest kryzysowa sytuacja. Nie można dopuścić do tego, żeby ludzie marzli

 • Jacek Bańka
 • access_time 09:22:00
 • calendar_today Czwartek, 2022.08.04
- Poprawki Senatu będzie głosował Sejm. Zobaczymy, jak posłowie je potraktują. Rząd dopracował te przepisy, a z tego co wiem poprawki senatorów są nieprecyzyjne - tak o procedowanej ustawie, która ma przyznawać dodatek węglowy, mówiła na antenie Radia Kraków posłanka PiS, Józefa Szczurek-Żelazko. W sprawie ewentualnych zmian w uchwale antysmogowej gość porannej rozmowy Radia Kraków mówi, że mieszkańcy Małopolski mają dużą świadomość w kwestii działań ekologicznych. "W obliczu wojny w Ukrainie, zagrożone jest jednak ich bezpieczeństwo energetyczne" - podkreśla posłanka PiS.

Do końca roku Szpital im. Żeromskiego bezpłatnie zbada 900 dzieci z Ukrainy

 • Jacek Bańka
 • access_time 09:14:00
 • calendar_today Czwartek, 2022.08.04
Badania diagnostyczne będą możliwe dzięki finansowemu wsparciu UNICEF. O to, w jakim stanie trafiają do krakowskiego szpitala młodzi pacjenci z Ukrainy prof. Lidię Stopyrę, szefową oddziału chorób zakaźnych i pediatrii w szpitalu im. Żeromskiego pytał Jacek Bańka.