Radio Kraków

Podcasty

Paweł Kowal: Jesteśmy agresywni wobec Unii, to w przypadku naszego rządu oznacza zazwyczaj, że szykuje się do odwrotu

Jesteśmy agresywni wobec Unii, to w przypadku naszego rządu oznacza zazwyczaj, że szykuje się do odwrotu - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków - Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Dziś w Brukseli zaczyna się dwudniowy szczyt szefów państw Unii Europejskiej, na którym ma być poruszany temat praworządności w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu zapowiedział, że Polska wycofuje się z idei Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W ocenie Pawła Kowala, postawa polskiego rządu wobec Unii Europejskiej wzbudza zamęt.

Rzecznik Straży Miejskiej: kontrolujemy i nakłaniamy mieszkańców do zmiany sposobu ogrzewania

Na terenie Krakowa nadal jest ok. 590 nieruchomości, w których znajdują się piece na paliwo stałe. Problem w tym, że nie wiadomo, ile z tych palenisk jest nadal czynnych. Tymczasem uchwała antysmogowa dla Krakowa obowiązuje już od ponad 2 lat. O kontrolach pieców z Markiem Aniołem, rzecznikiem Straży Miejskiej rozmawiał Jacek Bańka.

Łukasz Smółka: Polska i Małopolska rozwija się dzięki środkom rządowym i europejskim

- Mieszkańcy regionu potrzebują tych środków - tak o unijnych pieniądzach mówił na antenie Radia Kraków wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka. Bruksela wciąż nie zaakceptowała Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza, że pieniądze z niego na razie nie popłyną do Polski. "Zamrożenie środków z Unii Europejskiej byłoby dla nas trudne, bo unijne pieniądze są widoczne w każdej dziedzinie życia" - przyznał wicemarszałek Smółka w porannej rozmowie Radia Kraków. "Trzeba przygotowywać inwestycje, bo unijne środki prędzej czy później pojawią się. Tak robi samorząd Małopolski. Robimy wszystko, by szuflady były pełne projektów, żebyśmy mogli ruszać z inwestycjami, gdy pieniądze wpłyną" - zapewniał wicemarszałek Małopolski w Radiu Kraków.

Wójt Czarnego Dunajca: W Czarnym Dunajcu nikt już się nie szczepi

W Czarnym Dunajcu nikt już się nie szczepi - tak mówi wójt gminy Marcin Ratułowski. Odsetek osób zaszczepionych nie przekracza tam 25%, co sprawia, że Czarny Dunajec jest najsłabiej wyszczepioną polską gminą. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o ponad 5,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem. O sytuacji w czarnym Dunajcu z Marcinem Ratułowskim rozmawiał Jacek Bańka.

Wiesław Janczyk: Nie sądzę, żeby taka sytuacja na rynku energii się drastycznie utrzymywała

- Kwotę dopłat do rachunków za energię elektryczną dla gospodarstw zwiększono do pięciu miliardów złotych, początkowo była mowa o kwocie półtora miliarda złotych - mówił na antenie Radia Kraków poseł PiS Wiesław Janczyk. Zgodnie z założeniami, dopłaty mają objąć gospodarstwa z miesięcznym dochodem w wysokości około 1100 złotych na osobę, a w gospodarstwach jednoosobowych około 1500 złotych. "Podwyżki cen energii to między innymi skutek polityki klimatycznej UE, jej koszty są ogromne. A także wzrostu cen surowców energetycznych na rynkach. Nie sądzę, żeby taka sytuacja utrzymała się na stałe. Po podwyżkach na rynkach światowych będą spadki cen" - mówił poseł Janczyk w porannej rozmowie Radia Kraków.

Lidia Stopyra: Czwarta fala zakażeń koronawirusem jest falą osób niezaszczepionych

Czwarta fala zakażeń koronawirusem jest falą osób niezaszczepionych - przekonuje dr Lidia Stopyra, szefowa oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii Szpitala im. Żeromskiego. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o prawie 4 tysiącach nowych przypadków Sars-Cov-2, co oznacza wzrost o 85% w perspektywie tygodnia. Jak przekonuje Stopyra, to spodziewana dynamika wzrostu. Z dr Lidią Stopyrą rozmawiał Jacek Bańka.

Jarosław Gowin: Bezpieczeństwo Polaków jest najważniejsze. To się nie kłóci z człowieczeństwem

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:05
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.10.18
- Osoby, które przedostaną się na terytorium Polski, powinny trafić do ośrodka dla uchodźców, tam otrzymać pomoc i przejść weryfikację - mówił na antenie Radia Kraków prezes Porozumienia Jarosław Gowin. "Nie oznacza to, że rząd ma zmienić politykę w sprawie ochrony granicy. Popieram działania rządu mające zapobiec powstaniu nowego szlaku przerzutowego imigrantów" - mówił prezes Porozumienia w porannej rozmowie Radia Kraków.

Marek Pęk: Hasło o polexicie to fake news. To zmyślona sprawa na potrzeby walki z polskim rządem

Przed nami być może najważniejszy politycznie tydzień w historii stosunków Polski z Unią Europejską. Premier Mateusz Morawiecki wystąpi we wtorek podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, a pod koniec tygodnia spotka się z liderami państw członkowskich Unii na posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli. O polsko-unijnej różnicy zdań w sprawie praworządności, ale także o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i kryzysie energetycznym w Europie z wicemarszałkiem Senatu Markiem Pękiem z Prawa i Sprawiedliwości rozmawiał Mariusz Bartkowicz.

Małopolski ARiMR rozpoczął wypłatę zaliczek dopłat bezpośrednich oraz dopłat w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:17:55
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.10.18
Dzisiaj małopolski oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczął wypłatę zaliczek przyznanych dopłat bezpośrednich oraz dopłat w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W tym roku do agencji wpłynęło ponad 113 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie i ok.790 tys. o dopłaty w ramach PROW. Jak tłumaczy Jerzy Radoń, dyrektor regionalnego oddziału ARiMR, liczba wniosków każdego roku maleje, bo rośnie średnia powierzchnia małopolskich gospodarstw. Z Jerzym radoniem rozmawiało tym Jacek Bańka

Barbara Bartuś: Mur jest nam potrzebny teraz, nie za kilka lat

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:14:10
 • calendar_today Piątek, 2021.10.15
- Musimy podejmować trudne decyzje, czasami kosztowne, ale wydaje się, że nieodzowne, bo bezpieczeństwo Polaków jest najważniejsze - tak posłanka PiS Barbara Bartuś komentowała w Radiu Kraków wczorajszą decyzję Sejmu. Posłowie przegłosowali specustawę o budowie muru na granicy polsko-białoruskiej. Solidna i wysoka zapora ma być wyposażona w system monitoringu oraz detekcji ruchu. "Chodzi o bezpieczeństwo całej Polski, ale robimy to także dla bezpieczeństwa całej Unii Europejskiej" - przekonywała posłanka Bartuś w porannej rozmowie Radia Kraków. Zastrzeżenia opozycji budzi fakt, że inwestycja za ponad miliard 600 milionów złotych ma być prowadzona w trybie bezprzetargowym. "Ustawa o zamówieniach publicznych przewiduje długie okresy, nie możemy sobie na to pozwolić, mur potrzebny jest jak najszybciej" - tłumaczyła posłanka Bartuś.

Prof. Stanisław Mazur o transformacji energetycznej i skutkach wysokich cen energii

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:16:50
 • calendar_today Piątek, 2021.10.15
Gościem Jacka Bańki był prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego.

Bezpieczni i rozważni w Tatrach z dziećmi

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:06:36
 • calendar_today Piątek, 2021.10.15
Gościem Jacka Bańki był Jan Cięciak, prezes Stowarzyszenia imienia Adolfa Hyły.

Aleksander Miszalski: Bezpieczeństwo Polaków jest najważniejsze. Działania muszą być jednak transparentne

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:48
 • calendar_today Czwartek, 2021.10.14
- Nikt nie ma wątpliwości, że forma uszczelnienia granicy z Białorusią jest konieczna, bo rząd sobie nie radzi z napływem migrantów, ale ustawa o budowie muru w tej formie jest nie do przyjęcia - mówił na antenie Radia Kraków poseł Aleksander Miszalski, szef małopolskiej PO. W nocy w Sejmie odbyła się debata nad specustawą, przewidująca budowę stałej zapory na granicy. Koalicja Obywatelska chce jej odrzucenia. "Nie kwestionujemy problemu, jaki jest na granicy. Nie do przyjęcia jest jednak tryb, w którym ustawę zgłasza się z dnia na dzień. Budowa za prawie dwa miliardy złotych ma być prowadzona bez żadnego nadzoru, wykonawca jest wybrany, ale nie wiemy, kim on jest. Pieniądze mają być wydawane bez harmonogramu i bez kontroli" - mówił poseł Miszalski w porannej rozmowie Radia Kraków.

Jaki powinien być nauczyciel w szkole jutra?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:13:26
 • calendar_today Czwartek, 2021.10.14
Umiejętność pracy projektowej, interdyscyplinarność oraz zdolność budowania kultury relacji - według Dariusza Martynowicza, nauczyciela roku 2021, takich kompetencji od nauczyciela wymagać będzie szkoła jutra. Laureat tegorocznego konkursu "Głosu nauczyciela", to polonista z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach. Z Dariuszem Martynowiczem rozmawiał Jacek Bańka.

Józefa Szczurek-Żelazko: Liczę, że protest medyków będzie zakończony. On nikomu nie służy

- Myślę, że porozumienie jest bliskie. Liczę, że protest zostanie zakończony, bo nie służy on żadnej stronie - mówiła na antenie Radia Kraków posłanka PiS, Józefa Szczurek-Żelazko, była wiceminister zdrowia. Protestujący medycy domagają się między innymi zmiany ustawy o najniższym wynagrodzeniu, urlopu zdrowotnego po 15 latach pracy, a także zmiany wyceny świadczeń i ryczałtów o 30 procent. "Wiele z postulatów protestujących jest realizowanych, na przykład status funkcjonariusza publicznego. Od pierwszego października nastąpił wzrost stawki za karetki, trwają też prace nad nową wyceną świadczeń" - mówiła posłanka Szczurek-Żelazko w porannej rozmowie Radia Kraków. Jak podkreślała, w ostatnich lata wzrosła też liczba studentów na kierunkach medycznych.

Na jakie ceny musimy być przygotowani jeszcze w tym roku?

Światowe ceny surowców, ich brak, a także m.in. zachwiane łańcuchy dostaw. Wszystko to wpłynie na dalszy wzrost cen - tak uważa dr Bartłomiej Biga z Centrum Polityk Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego. W ciągu ostatniego roku średni wzrost cen wyniósł 5,5%, co skutkuje m.in. wysoką inflacją, która pod koniec roku sięgnąć może 6%. O stanie naszych budżetów domowych z dr Bartłomiejem Bigą rozmawiał Jacek Bańka.

Jak będzie wyglądał Zielony Plac Grzegórzecki?

Do 29 października potrwają konsultacje społeczne dotyczące Zielonego Placu Grzegórzeckiego. Zaprezentowany przez urzędników projekt zakłada dostosowanie tego miejsca do potrzeb pasażerów korzystających z nowego węzła komunikacyjnego. Zmiany wywołują jednak gorącą dyskusję, bo wiążą się m.in. z całkowitą zmianą organizacji ruchu oraz likwidacją części miejsc parkingowych. Z Adamem Migdałem (Przyjazny Kraków), Mariuszem Kękusiem (PiS) i Michałem Starobratem (KO) rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Daria Gosek-Popiołek: Nie ma naszej zgody na powolne wyjście z UE

- To jest zadanie Lewicy, żeby te niewygodne pytania zadawać, żeby mówić, że nie ma naszej zgodny na takie powolne wyjście z Unii Europejskiej - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków posłanka Daria Gosek-Popiołek. Lewica złożyła wniosek o informację premiera dotycząca naszej obecności w UE. To echa ubiegłotygodniowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. "Ten wyrok był wyrokiem bardzo nierozsądnym, wyrokiem, który będzie miał i ma wpływ na to jak Polska jest postrzegana" - dodała posłanka Lewicy Razem. W czwartek Trybunał uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją.

Hymn i symbole narodowe wymagają uporządkowania?

Dr Maciej Zakrzewski, politolog z UPJPII i Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki o propozycji zmiany kolejności zwrotek hymnu narodowego.

Dr Karol Nawrocki: Chcemy o przeszłości opowiadać już dla przyszłości

Po 21 latach działalności Instytutu Pamięci Narodowej musimy wreszcie poddać refleksji nie to, co mówimy, ale w jaki sposób mówimy - tak o powołanym niedawno Biurze Nowych Technologii mówi dr Karol Nawrocki, prezes IPN. Zadaniem biura będzie m.in. budowanie rzeczywistości wirtualnych, a także wykorzystanie sztucznej inteligencji w ten sposób, aby z przekazem dotrzeć do najmłodszych Polaków. "Chcemy o przeszłości opowiadać już dla przyszłości" - dodaje Nawrocki. Z prezesem Instytutu Pamięci narodowej rozmawiał Jacek Bańka.