Radio Kraków

Podcasty

Rafał Bochenek: Musimy słuchać obywateli. W ich imieniu rządzimy

- Nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania - tak poseł PiS Rafał Bochenek mówił na antenie Radia Kraków o projekcie ustawy, która zezwala pracodawcom sprawdzać, czy pracownicy są zaszczepieni przeciwko Covid-19. Złożenie takiego projektu w Sejmie zapowiadał poseł PiS Czesław Hoc. "Wątpię, by to rozwiązanie było dalej procedowane, nie zyskało większego poparcia w klubie" - mówił poseł Bochenek. "Jeżeli większość obywateli, czy znaczna ich grupa, jest przeciwna takiemu rozwiązaniu, należy ich słuchać" - przekonywał poseł Bochenek w porannej rozmowie Radia Kraków.

Co dziś wiemy o Omikronie?

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych z Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego o tym, co wiemy dziś o Omikronie.

Agnieszka Ścigaj: Mieliśmy już różne warianty wirusa. Czarne scenariusze się nie sprawdzały

- Eksperci nie są aż tak bardzo tragicznie nastawieni do nowego wariantu koronawirusa - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków Agnieszka Ścigaj z Koła Polskie Sprawy. Jej zdaniem obostrzenia, które od środy wprowadza rząd, są słuszne i wystarczające. Nasz poranny gość uważa też, że szczepienia są oczywistym i najlepszym sposobem na to, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Posłanka Ścigaj nie jest jednak za tym, by szczepienia przeciwko koronawirusowi były obowiązkowe.

Jakub Kwaśny: Zmniejszona mobilność wywołana pandemią koronawirusa, to szansa dla byłych miast wojewódzkich

- Zmniejszona mobilność wywołana pandemią koronawirusa, to szansa dla byłych miast wojewódzkich - tak uważa dr Jakub Kwaśny, dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego i jednocześnie szef tarnowskiej Rady Miasta. Kwaśny jest także autorem raportu, z którego wynika, że tylko 4 byłe miasta wojewódzkie wraz z okalającymi je powiatami mają dziś większa, niż 20 lat temu liczbę ludności. Tymi miastami są: Tarnów, Nowy Sącz, Leszno i Bielsko-Biała. Z dr. Jakubem Kwaśnym rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Łukasz Kmita: Sytuacja w Małopolsce jest wymagająca, ale szukamy najlepszych rozwiązań

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:54
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.11.29
- Prognozuję, że będzie to około 1100, poziom nieznacznie większy, ale podobny do tego z ubiegłego poniedziałku - mówił w Radiu Kraków wojewoda Małopolski, Łukasz Kmita. "Cały czas pracujemy nad rozbudowywaniem bazy łóżek covidowych" - dodawał wojewoda.

"Pakiet antyinflacyjny złagodzi skutki inflacji, lecz w dłuższej perspektywie nie będzie mieć na nią wpływu"

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:49
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.11.29
- Pakiet antyinflacyjny złagodzi skutki inflacji, lecz w dłuższej perspektywie nie będzie mieć na nią wpływu - tak uważa prof. Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego, były wiceminister finansów. W jego ocenie o wysokości inflacji decydują czynniki zewnętrzne - ceny paliw i energii, a także zerwane łańcuchy dostaw. Z prof. Mariuszem Andrzejewskim rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Jerzy Fedorowicz: Pakiet antyiflacyjny pomoże najuboższym. Witam to z przyjemnością

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:09:40
 • calendar_today Piątek, 2021.11.26
- Pakiet antyinlacyjny powinien pomóc najuboższym. Witam to z radością, że rząd o tym pomyślał. Szkoda, że dość późno - mówił senator Jerzy Fedorowicz, który był gościem porannej rozmowy Radia Kraków. Senator Koalicji Obywatelskiej zaznaczył jednak, że w Senacie była przygotowana przez Adama Szajnfelda ustawa o obniżce VAT, ale wtedy nikt nie był zainteresowany. "Teraz nie wiemy na jak długo ta tarcza antyinfalcyjna wystarczy. Potrzebne są poważniejsze środki, by inflację w przyszłości zatrzymać" - mówił senator Jerzy Fedorowicz.

Jarosław Foremny: Dopuszczenie do szczepień najmłodszych dzieci zmieni sytuację epidemiologiczną w Małopolsce

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:16:08
 • calendar_today Piątek, 2021.11.26
Dopuszczenie do szczepień dzieci od 5 do 11 roku życia znacząco wpłynie na sytuację epidemiologiczną w Małopolsce - tak uważa Jarosław Foremny, małopolski inspektor sanitarny. Szczepionkę dla najmłodszych pacjentów rekomenduje Europejska Agencja Leków, a przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zapewniają, że już w grudniu będą mogły ruszyć zapisy na szczepienia. Tymczasem, jak wylicza Foremny, prawie połowa ognisk koronawirusa w Małopolsce znajduje się obecnie w placówkach szkolnych lub przedszkolnych. Z Jarosławem Foremnym rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Piotr Gliński o "Dziadach" w Teatrze im. Słowackiego: Nie przesadzajmy w obie strony

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:13:59
 • calendar_today Czwartek, 2021.11.25
- Słyszałem, że to są jakieś dziwne wymysły na temat "Dziadów" Mickiewicza. Czytałem recenzje, które niepokoją. Jeszcze bardziej niepokoją porównania tej sytuacji ze słynnymi Dziadami Dejmka z 1968 roku - mówił na antenie Radia Kraków wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński. Wystawiane w Teatrze Słowackiego w Krakowie "Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej skrytykowała Małopolska Kurator Oświaty. Według Barbary Nowak "spektakl zawiera i promuje treści, które pozostają w jawnej sprzeczności z celami wychowania młodych Polaków". Kurator odradza też szkołom organizowanie wyjść na spektakl. "Żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju. Jest czymś obraźliwym, zwłaszcza wobec ludzi, którzy żyli w komunizmie, porównywanie tej sytuacji do wydarzeń z 1968 roku. Nie porównujmy wolnego kraju z czasem dyktatury. Takie porównania są infantylne i niepoważne" - mówił minister Piotr Gliński w porannej rozmowie Radia Kraków.

Co piąty uczeń czuje się odrzucony przez rówieśników. Jaki wpływ miała na to pandemia?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:13:00
 • calendar_today Czwartek, 2021.11.25
Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli zatrudni w swoich ośrodkach w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Oświęcimiu dodatkowych psychologów do wsparcia w pandemii uczniów, nauczycieli oraz środowisk szkolnych. Pieniądze na dodatkowe etaty pochodzić będą z Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Rzecznika Praw Dziecka, co piąty uczeń czuje się dziś odrzucony przez swoje środowisko rówieśnicze. Z Łukaszem Cieślikiem, dyrektorem Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Piotr Sak: Mam sceptyczne zdanie na temat wprowadzenia tak dalekosiężnych ingerencji

- To temat, który rozpala emocje. Mamy tu konflikt dóbr prawnych. Z jednej prawa do prywatności, z drugiej to kwestia zdrowia publicznego - tak o projekcie ustawy, który pozwala pracodawcom sprawdzać, czy pracownicy są zaszczepieni przeciwko Covid-19, mówił na antenie Radia Kraków Piotr Sak, poseł Solidarnej Polski. Dziś w południe na rozmowy poświęcone temu projektowi marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaprosiła przedstawicieli wszystkich klubów i kół parlamentarnych. "Mam sceptyczne zdanie na temat tak dalekosiężnych ingerencji, bo może to otworzyć puszkę pandory. Przyjęcie ustawy może otworzyć inne oczekiwania pracodawców. Tego typu działania prawne powinny być ostatecznością, nie można wylać dziecka z kąpielą" - mówił poseł Sak w porannej rozmowie Radia Kraków. Jego zdaniem trzeba podjąć takie decyzje, które nie będą wywoływały kontrowersji.

Do Krakowa przenosi się coraz więcej cudzoziemców

Jak wylicza Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta ds. obsługi mieszkańców, już dziś jest ich więcej zameldowanych, niż przed nadejściem pandemii. Co więcej, w ubiegłym roku w Krakowie powstało 1555 nowych firm, co w rankingu magazynu Forbes dotyczących miast powyżej 300 tys. daje stolicy Małopolski pierwsze miejsce. O krakowskiej przedsiębiorczości z Bogusławem Kośmidrem rozmawiał Jacek Bańka.

Stanisław Bukowiec: W kraju mamy politykę przeczekania czwartej fali pandemii

- Weźmiemy udział w spotkaniu z marszałek Sejmu - zapowiedział na antenie Radia Kraków poseł Porozumienia, Stanisław Bukowiec. Elżbieta Witek na środę zaprosiła przedstawicieli wszystkich klubów i kół parlamentarnych na rozmowy dotyczące ustawy, która pozwala pracodawcom sprawdzać, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko Covid-19. "Popieramy takie zapisy. Chcemy, by rząd i osoby odpowiedzialne za politykę zdrowotną były aktywne w walce z pandemią. Na razie widzimy wycofywanie się, politykę przeczekania czwartej fali" - mówił poseł Bukowiec w porannej rozmowie Radia Kraków. Jak dodał, od przedsiębiorców słyszał prośby o takie instrumenty, które pozwolą im bezpiecznie przetrwać ten czas i uniknąć lockdownu.

Dlaczego część turystów odwołuje rezerwacje na Boże Narodzenie?

Nie tylko strach przed rozwojem pandemii COVID'19, lecz także obawy związane z inflacją oraz siłą nabywczą złotówki - według Karola Wagnera z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej to są najważniejsze powody decyzji o odwoływaniu hotelowych rezerwacji na Podhalu. Jak zaznacza Wagner, dotyczy to największych obiektów oraz świąt Bożego Narodzenia, bo na nowy rok branża hotelarska ma niemal 100-procentowe obłożenie. O nastrojach wśród przedstawicieli branży turystycznej na Podhalu z Karolem Wagnerem rozmawiał Jacek Bańka.

Czym będzie się zajmował Parlamentarny Zespół ds. Ochrony Dorzecza Górnej Wisły?

W poniedziałek rozpoczął prace Parlamentarny Zespół ds. Ochrony Dorzecza Górnej Wisły, którego zadaniem będzie m.in. zapobieganie skutkom powodzi na terenie Małopolski. W tym roku nawalne deszcze doprowadziły do wielu podtopień m.in. w Myślenicach, Wieliczce i Krakowie. Z posłem Władysławem Kurowskim, przewodniczącym zespołu oraz Tomaszem Tomalą, przewodniczącym Rady Powiatu Wielickiego i jednocześnie szefem gabinetu ministra infrastruktury rozmawiał o tym Jacek Banka.

Anna Paluch: Dotychczasowe środki nie są egzekwowane. Jeżdżę pociągiem. Połowa osób siedzi bez maseczek

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:09:06
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.11.22
- Jestem zwolenniczką ustawy pozwalającej pracodawcom sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony - deklarowała na antenie Radia Kraków posłanka PiS, Anna Paluch. Ustawą przygotowaną przez grupę posłów PiS ma się zająć Sejm. Pytana, czy potrzebne są kolejne ograniczenia epidemiczne, odpowiedziała: trzeba miarkować te środki. "Dotychczas wprowadzone ograniczenia nie są skutecznie egzekwowane. Trzeba ludzi edukować, najistotniejsze jest uświadamianie im, czym grozi nieprzestrzeganie zasad" - mówiła posłanka Paluch w porannej rozmowie Radia Kraków.

W jakim stopniu Kraków jest miastem 15-minutowym? Rozmowa z rektorem UEK

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:08:49
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.11.22
19% powierzchni Krakowa spełnia warunki miasta 15-minutowego - tak wynika z raportu przygotowanego przez Centrum Polityk Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego. Teoria miasta 15-minutowego zakłada dostęp do wszystkich usług publicznych, takich jak transporty, edukacja, ochrona zdrowia czy tereny zielone w nie więcej niż w kwadrans. Z prof. Stanisławem Mazurem, rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego rozmawiał Jacek Bańka.

U. Rusecka: "Jestem przeciwniczką zakazów, lepiej jest edukować i zachęcać do szczepień"

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:27
 • calendar_today Piątek, 2021.11.19
Polacy są narodem, który kocha wolność i nie lubi, jak się im coś narzuca - mówi posłanka Prawa i Sprawiedliwości Urszula Rusecka. To jej opinia na temat projektu ustawy, który umożliwiałby pracodawcom sprawdzanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko covid-19. Jestem przeciwniczką zakazów, lepiej jest edukować i zachęcać do szczepień - przekonywała posłanka w porannej rozmowie Radia Kraków.

Czy Covid-19 wzmógł patriotyzm zakupowy?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:10:14
 • calendar_today Czwartek, 2021.11.18
Jeden z produktów wadowickiego Maspeksu otwiera ranking towarów najczęściej skanowanych przez aplikację Pola. Aplikacja opracowana przez Klub Jagielloński pozwala za pomocą kodu kreskowego poznać właściwe pochodzenie produktu. Dzięki Poli docieramy także do informacji dotyczących miejsca działania producenta, kapitału oraz zatrudnienia pracowników w Polsce. Z Bartoszem Brzyskim z Klubu Jagiellońskiego rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Czym miałby się zająć Fundusz Antykryzysowy dla gmin?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:07:42
 • calendar_today Czwartek, 2021.11.18
Władze województwa wraz z małopolskimi samorządami chcą powołać Fundusz Antykryzysowy, z którego mogłyby korzystać gminy i powiaty dotknięte klęskami żywiołowymi. Z propozycją utworzenia funduszu zwrócił się do samorządowców marszałek Witold Kozłowski. Jak przekonuje Małgorzata Małuch, prezes Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski, samorządy są zainteresowane tą propozycją. Z Małgorzatą Małuch rozmawiał o tym Jacek Bańka.