Radio Kraków

Podcasty

Rafał Kukla: Na miasto Gorlice wylewa się duża fala hejtu za promocje szczepień

- 24 uczniów powyżej 12 roku życia i jeden rodzic zgłosili w gorlickich szkołach chęć zaszczepienia się przeciw Covid-19 - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków, burmistrz Gorlic Rafał Kukla. "Gorlice były w czołówce pod względem liczby zaszczepionych. Teraz w tym rankingu spadamy" - mówi Rafał Kukla. "Na miasto wylewa się teraz duża fala hejtu, że promujemy szczepienia. Ja podkreślam, że nikogo do szczepień nie zmuszam" - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków.

Ryszard Pagacz: Młodzi ludzie nie myślą w kategoriach, że coś im zagraża. To cecha młodości

- Cały czas prosimy i zachęcamy. Nie ma przymusu. Szczepienie to jedyny sposób na zabezpieczenie się przeciwko tej chorobie, żeby nie umrzeć. Ciągle są przypadki śmiertelne. Mamy nadzieję, że trafimy z apelem do ludzi w końcu i ilość chętnych do zaszczepienia się zwiększy - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków wicewojewoda Małopolski, Ryszard Pagacz.

Jakie znaczenie dla Polski wschodniej flanki NATO i UE mają ćwiczenia Zapad 2021?

Gościem Radia Kraków był Piotr Orłowski z Katedry Bezpieczeństwa Narodowego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Witold Kozłowski: Chcemy tworzyć mocny fundament do dialogu i zabezpieczyć Małopolan przed dyskryminacją

- Dzisiaj powołamy pełnomocnika do spraw równego traktowania i praw rodziny i jednocześnie radę, w której będą przedstawiciele wszystkich zainteresowanych środowisk. W ten sposób chcemy utworzyć mocny fundament do dialogu - powiedział w porannej rozmowie Radia Kraków Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski. Propozycja zarządu województwa z piątkowej sesji ma być kompromisem w kwestii związanej z przyjęciem przez sejmik w 2019 r. deklaracji "w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych". Jej uchylenia domagają się m.in. opozycyjni radni, wskazując na możliwość utraty z tego powodu funduszy z UE. Poranny gość Radia Kraków dodał, że "na dziś tego ryzyka nie ma".

Arkadiusz Mularczyk: Powrót Tuska jest sprzężony z działaniami Unii. To próba obalenia polskiego rządu

- Oczywiście takiego planu nie ma i nikt nie prowadzi prac nad wyjściem z Unii - powiedział w porannej rozmowie Radia Kraków poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Spekulacje o możliwym Polexicie wywołała wypowiedź wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, który komentując zapowiedź kar finansowych dla Polski ze strony Brukseli powiedział, że Polska nie wyklucza drastycznych rozwiązań i przywołał przykład Brytyjczyków, którzy opuścili Unię Europejską.

Czym zastąpić węgiel w Polsce?

Do naszych mieszkań musi płynąć więcej zielonej energii. Takie zobowiązania również na producentów ciepła nakładają europejskie przepisy. Jakie są alternatywy dla węgla podczas produkcji ciepłej wody i ogrzewania budynków w dużych miastach? Czy w Krakowie możliwe jest całkowite odejście od węgla w elektrociepłowni w Łęgu? Czym zastąpić to paliwo? O tych zagadnieniach z prezesem zarządu PGE Energia Ciepła Przemysławem Kołodziejakiem rozmawiał Marek Mędela.

Jan Golba: W Polskim Ładzie nie ma samych negatywów, ale odczuwamy niepokój

- Cyfry są niepokojące. Z dotychczasowych informacji wynika, że straty w skali kraju wyniosą 132 miliardy złotych - tak o zmianach podatkowych w ramach Polskiego Ładu mówił na antenie Radia Kraków burmistrz Muszyny Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych. W środę rząd przyjął pierwsze projekty ustaw podatkowych. Znalazły się wśród nich obiecane samorządom subwencje. "Z pobieżnych wyliczeń wynika, że w ciągu 10 lat wyniosą 50 miliardów złotych. To nie uspokaja. To łagodzenie skutków, ale nie wyrównanie strat" - mówił burmistrz Golba w porannej rozmowie Radia Kraków.

Bartosz Kaliński: Przy szczepieniach kluczowa jest edukacja, informacja

- Nie jestem zwolennikiem ograniczeń dla niezaszczepionych. Powinniśmy stawiać raczej na edukację, nie powinno też być przymusu szczepienia - mówił na antenie Radia Kraków burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński. Jak zapowiedział, od najbliższego piątku przestanie działać punkt szczepień powszechnych w Wadowickim Centrum Kultury. Zaszczepiono w nim ponad 15 tysięcy osób. Burmistrz Wadowic oceniał, że tegoroczny sezon turystyczny w mieście jest zdecydowanie lepszy niż ubiegłoroczny. "W tamtym roku odwiedziło nas 10 tysięcy turystów, w tym już ponad 75 tysięcy. Pod względem ruchu turystycznego jesteśmy na trzecim miejscu, za Krakowem i Wieliczką" - mówił burmistrz Wadowic w porannej rozmowie Radia Kraków. Jak dodał, zmieniła się struktura ruchu turystycznego. W poprzednich latach połowa turystów odwiedzających Wadowice pochodziła z zagranicy. "Teraz stanowią margines, dominuje turysta krajowy, głównie odwiedzają nas rodziny" - mówił Bartosz Kaliński.

Ireneusz Merchel: Najważniejsze na kolei są atrakcyjne czasy przejazdu i regularność połączeń

- Atrakcyjne czasy przejazdu i regularność połączeń - te dwa czynniki będą decydujące dla wzrostu popularności kolei w najbliższych latach - mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskie Linie Kolejowe SA. O rozwoju transportu kolejowego i jego promocji z prezesem PKP PLK rozmawiał Mariusz Bartkowicz.

Jarosław Foremny: Epidemia zaczyna się rozwijać w ramach wzrostu logarytmicznego

- W Małopolsce w perspektywie ostatnich 2 tygodni liczba nowych przypadków Sars-Cov-2 wzrosła o ponad 60% - wylicza Jarosław Foremny, wojewódzki inspektor sanitarny. Najwyższy współczynnik zapadalności - 2,7 na 100 tys. osób - jest obecnie w Krakowie. Niewiele lepiej jest w powiecie tatrzańskim, gdzie ten współczynnik sięga 2,6.

Co zdecyduje o tym, że uczelnia utrzyma status uczelni badawczej?

- O utrzymaniu statusu uczelni badawczych zdecyduje realne podniesienie na nich jakości badań naukowych - tak tłumaczy prof. Piotr Kuśtrowski, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. badań naukowych. Obecnie taki status posiada 10 polskich uczelni, co do roku 2026 zapewnia im wyższą o 10% subwencję. O uczelniach programie "Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza" z prof. Kustrowskim rozmawiał Jacek Bańka.

Rafał Komarewicz: Rząd PiS zachowuje się jak szeryf z coltem przy boku. Teraz ten colt został użyty

- Nikt nie przeczy, że sytuacja na granicy jest poważna, ale powinniśmy używać adekwatnych środków - tak o stanie wyjątkowym w pasie przy granicy z Białorusią mówił na antenie Radia Kraków Rafał Komarewicz z Polski 2050 i wiceprzewodniczący krakowskiej Rady Miasta. Stan wyjątkowy obowiązuje od czwartku, w poniedziałek Sejm nie zgodził się na jego uchylenie. "Pytanie, dlaczego została odpalona aż taka bomba atomowa. Jest wiele możliwości, by sobie z sytuacją poradzić. Rząd PiS zachowuje się jak szeryf z coltem i tego colta użył. To jest pokazywanie, że sobie z tą sytuacją nie radzimy" - mówił Komarewicz w porannej rozmowie Radia Kraków.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej to element ataku hybrydowego na Polskę?

- Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej to nie tylko próba nacisku na Polskę i Litwę, lecz także test wiarygodności sojuszników obu państw - tak uważa dr Łukasz Stach, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego. W poniedziałek Sejm nie zgodził się na odrzucenie rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w strefie przygranicznej. O sytuacji na granicy polsko-białoruskiej z dr. Łukaszem Stachem rozmawiał Jacek Bańka.

Andrzej Gut-Mostowy: Wspieramy kierunek działania rządu i wolę trwania tego rządu do końca kadencji

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:14:58
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.09.06
- W tej sytuacji, jaka jest obecnie w Polsce, w obliczu pandemii i sytuacji na wschodniej granicy, doprowadzanie do takiej sytuacji gdzie większość parlamentarna wisi na włosku i byłoby ryzyko rozpisania nowych wyborów... Tego Polska teraz nie potrzebuje - tak o pozostaniu w Zjednoczonej Prawicy mówił na antenie Radia Kraków Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju i technologii. Byli członkowie Porozumienia Jarosława Gowina założyli stowarzyszenie "OdNowa Rzeczypospolitej Polskiej". Stowarzyszenie będzie działać w ramach Zjednoczonej Prawicy. Stowarzyszenie OdNowa tworzą: posłowie Marcin Ociepa, Anna Dąbrowska-Banaszek, Grzegorz Piechowak, Wojciech Murdzek, Andrzej Gut-Mostowy, a także senator Tadeusz Kopeć.

Krakowski PIP wraca do antymobbingowych i antydyskryminacyjnych szkoleń w małopolskich teatrach oraz szkołach artystycznych

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:14:08
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.09.06
Państwowa Inspekcja Pracy w Krakowie powraca do antymobbingowych i antydyskryminacyjnych szkoleń w małopolskich teatrach oraz szkołach artystycznych. To efekt m.in. wydarzeń w Teatrze Bagatela oraz akcji Me Too. Z Anną Majerek z Państwowej Inspekcji Pracy oraz dr. Mateuszem Warchałem, trenerem i specjalistą ds. rozwiązywania konfliktów w miejscu pracy rozmawiał Jacek Bańka.

W jaki sposób na funkcjonowanie przedsiębiorstw społecznych wpłynęła pandemia?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:07:08
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.09.06
Spadek przychodów od 30 do 100% oraz destabilizacja i redukcja zespołów - takie są skutki pandemii Covid'19 w sektorze przedsiębiorstw społecznych. Jak przekonuje Wioletta Wilimska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, to bolesne straty, bo każde miejsce pracy wywalczone w przedsiębiorstwach społecznych wymaga dużego nakładu pracy. Tymczasem ROPS już po raz 11 organizuje konkurs Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej. Z Wiolettą Wilimską rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Kraków-Południe już wkrótce otwarte

10 września obchodzimy Światowy Dzień Przeciwdziałania Samobójstwom10 września, w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, nastąpi oficjalne otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Kraków-Południe przy Szpitalu im. dr. Józefa Babińskiego. Tego dnia będzie można odwiedzić szpital, zapoznać się z nowoczesnymi formami terapii i uczestniczyć w terapii zajęciowej.Będzie to także okazja do poznania pierwszego w Polsce regionalnego Programu Profilaktyki Samobójstw u dzieci i młodych ludzi – TY DECYDUJESZ JAK REAGUJESZ. Gościem Marzeny Florkowskiej jest psychiatra dziecięca Dorota Wilanowska-Parda, kierująca Centrum.

Witold Kozłowski: Ryzyko ataków w sieci będzie coraz większe. Trzeba się umieć bronić

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:16:54
 • calendar_today Piątek, 2021.09.03
- Cyberbezpieczenstwo to jest kwestia nie tylko na teraz, ale także przyszłości, bo systemy będą się rozwijać i ryzyko cyberataków będzie coraz większe. Trzeba się umieć bronic przed tymi atakami - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków marszałek Małopolski, Witold Kozłowski. W Krynicy trwa Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC. Uczestnicy Forum rozmawiają na temat lokalnych, regionalnych, a także globalnych wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem, transformacją cyfrową, obronnością, czy energetyką.

Wiesław Pióro: Potencjał Pijalni Głównej daje nieograniczone możliwości

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:09:12
 • calendar_today Piątek, 2021.09.03
Gościem Jacka Bańki był prezes Uzdrowiska Krynica-Żegiestów, Wiesław Pióro.

Marcin Romanowski: W sprawie cyberbezpieczeństwa jest wiele wyzwań technologicznych i prawnych

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:20
 • calendar_today Piątek, 2021.09.03
Gościem Jacka Bańki był Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

Prezydent Andrzej Duda: Imigrantów siłą się przepycha na naszą stronę granicy. Przykładów jest masa

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:08:26
 • calendar_today Piątek, 2021.09.03
- Wczoraj pokazywano film, jak to siłowe przepychanie działa, jak robią to białoruskie służby. Równolegle tuż przy naszej granicy mają się odbywać ćwiczenia Zapad 2021, organizowane przez Federację Rosyjską razem z Białorusią. Trudno to pominąć. Dlatego są zwiększone bezpieczeństwo i inne działania, żeby w jak najlepszym stopniu zabezpieczyć granicę, która jest także granicą UE. To nie tylko nasza granica. To granica UE - mówił na antenie Radia Kraków prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.

Piotr Ryba: Konferencja Cybersec przyciąga do Krynicy osobistości

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:15:43
 • calendar_today Czwartek, 2021.09.02
- Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne Forum Cybersec zakończy się sukcesem. Do Krynicy przyjeżdża prezydent Andrzej Duda - mówi burmistrz Krynicy, Piotr Ryba, gość porannej rozmowy Radia Kraków. Cybersec zastępuje słynne krynickie Forum Ekonomiczne. Paneliści dyskutują m.in. o zagrożeniach cyfrowego świata. "Impreza będzie zyskiwała coraz większy oddźwięk, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej" - przekonuje burmistrz Ryba i dodaje, że na organizacji forum skorzysta zwłaszcza Krynica. Dotychczas - jak podkreśla gość porannej rozmowy Radia Kraków - miasto dopłacało do organizacji Forum Ekonomicznego pół miliona złotych.. W tym przypadku - jak mówi burmistrz Ryba - ma być inaczej. Forum Cybersec towarzyszy Europejski Festiwal Biegowy i Małopolski Festiwal Smaku.

Grzegorz Kądzielawski: Pandemia przyspieszyła transformację cyfrową w dużych firmach

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:06
 • calendar_today Czwartek, 2021.09.02
- Już nie sam produkt, ale kompleksowa usługa. Na to coraz częściej stawiają firmy. I Grupa Azoty nie jest tu wyjątkiem - jak mówi Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty to już nie tylko nawozy sztuczne, ale pakiet usług, między innymi programów i aplikacji związanych z rolnictwem precyzyjnym. Z Grzegorzem Kądzielawskim rozmawialiśmy przy okazji rozpoczętego w Krynicy Forum Cybersec.

Andrzej Kurkiewicz: Do lamusa odchodzą klasyczne urządzenia pomarowe. Pomiary będą teraz zdalne

Gościem Mariusza Bartkowicza był dr Andrzej Kurkiewicz, wiceprezes Głównego Urzędu Miar.

Włodzimierz Bernacki: Obyśmy w czerwcu przyszłego roku mogli powiedzieć, że ten rok był rokiem normalności

- Mam nadzieję, że w czerwcu przyszłego roku powiemy, że to był rok normalności - mówił na antenie Radia Kraków wiceminister edukacji i nauki, Włodzimierz Bernacki. Cztery i pół miliona uczniów rozpoczyna nowy rok szkolny. Nauka odbywać się będzie stacjonarnie, przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Uczniowie muszą nosić maseczki na korytarzach i w szatniach. Na korytarzach będą pojemniki z płynem dezynfekcyjnym. "Mam nadzieję, że dyrektorzy szkół będą decydować o przejściu na tryb hybrydowy tylko w uzasadnionych przypadkach" - mówił wiceminister Bernacki w porannej rozmowie Radia Kraków. Jak podkreślał, jeśli będą wprowadzane obostrzenia, to będą dotyczyły konkretnych miejsc, a nie całych województw, chyba że gwałtownie pogorszy się sytuacja epidemiczna.

Prof. Magdalena Śmieja: Dla wielu młodych ludzi powrót do nauki w szkołach będzie bardzo trudny

Uczniowie wracający do nauki stacjonarnej będą wymagać ze strony rodziców i nauczycieli empatii oraz wyczulenia na ewentualne problemy emocjonalne - tak przekonuje prof. Magdalena Śmieja z Pracowni Emocji i Motywacji w Instytucie Psychologii UJ. W jej ocenie, dla wielu młodych ludzi powrót do nauki w szkołach będzie bardzo trudny.

Dlaczego mieszkańcy Czarnego Dunajca nie chcą się szczepić?

Marcin Ratułowski, wójt gminy czarny Dunajec, o problemach ze szczepieniami przeciwko Covid'19 i konsultacjach społecznych w sprawie przywrócenia miejscowości praw miejskich.

Barbara Nowak: Ja wicemarszałkiem Małopolski? Nic o tym nie wiem. Jestem zaskoczona

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:09
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
- Nic o tym nie wiem, pierwszy raz słyszę taką propozycję - tak małopolska kurator oświaty Barbara Nowak komentowała na antenie Radia Kraków medialne doniesienia, że mogłaby objąć funkcję wicemarszałka województwa. Odwołany z tej funkcji zostanie wkrótce Tomasz Urynowicz. Głosowanie nad zmianami w zarządzie najprawdopodobniej dopiero siódmego września. O zmianach w zarządzie radni muszą zdecydować w głosowaniu tajnym, a zaplanowana na poniedziałek sesja jest w trybie zdalnym. Jak informuje Onet, Urynowicza zastąpić może małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Do jej poparcia radnych PiS miał namawiać wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. W grze jest także Zbigniew Starzec, wicedyrektor szpitala im. Babińskiego, którego popiera była premier Beata Szydło. "Nikt ze mną na ten temat mnie rozmawiał" - tak kurator Barbara Nowak komentowała te informacje w porannej rozmowie Radia Kraków.

50-lecie pracy artystycznej Jana Wojdaka

Jan Wojdak - piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, lider zespołu Wawele obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Artysta jest gościem Porannej Rozmowy Radia Kraków. Gościa podejmuje Wioletta Gawlik.

Kraków Culture Summer dobiega końca. Czas na filmowo - muzyczny finał

Festiwal Muzyki Filmowej rozpocznie się 28 sierpnia „Galą Festiwalu Muzyki Filmowej w trzech sezonach”, a zakończy w kolejnym dniu muzyką z „Agi Bagi” oraz koncertem „The Best of John Barry”. O szczegółach z Izabelą Błaszczyk, dyrektorką Krakowskiego Biura Festiwalowego rozmawia Wioletta Gawlik.

Łukasz Kmita: Tam, gdzie księża zachęcili do szczepień, efekt jest duży

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:10:25
 • calendar_today Piątek, 2021.08.27
- Dla nas wszystkich ten sygnał to dodatkowa mobilizacja, dla władz samorządowych i dla mieszkańców - tak Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita skomentował na antenie Radia Kraków zapowiedź rządu w sprawie wprowadzenia ewentualnych obostrzeń covidowych. Jak zapowiedział w tym tygodniu szef ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski, kraj zostanie podzielony na strefy, na poziomie powiatów. Rząd przy wyznaczaniu stref planuje przy tym "przeskalowanie" liczby zakażeń oraz branie pod uwagę stopnia wyszczepialności. Wojewoda zapowiedział kontynuacje akcji szczepień przed kościołami oraz akcji plenerowych organizowanych wspólnie z samorządami.

Jak wygląda małopolska mapa rehabilitacji pocovidowej?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:22:17
 • calendar_today Piątek, 2021.08.27
Prof. Roman Nowobilski ze szpitala Uniwersyteckiego i CMUJ oraz Krzysztof Grzesik, dyr.Małopolskiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu o małopolskiej mapie rehabilitacji pocovidowej.

Jacek Majchrowski: Będę miał gwarancję, że Kraków zyska na Igrzyskach, wtedy podpisuje dokumenty

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:18:38
 • calendar_today Czwartek, 2021.08.26
- To było bez sensu. Dlaczego mielibyśmy robić referendum tylko w Krakowie? Jeśli już to w Małopolsce albo nawet w całym kraju, bo wicepremier Jacek Sasin mówił, że to impreza ogólnopolska - tak odrzucenie przez radnych pomysłu referendum w sprawie organizacji Igrzysk Europejskich komentował na antenie Radia Kraków prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. "Jeśli będę miał rządowe gwarancje, że pewne inwestycje będą zrobione, a Kraków na tym zyska, to podpiszę dokumenty" - deklarował prezydent Majchrowski.

Podwyżki o 4,4% uspokoją nastroje związkowców z budżetówki?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Czwartek, 2021.08.26
O 4,4% mają w przyszłym roku wzrosnąć płace w sferze budżetowej - tak wynika z przyjętego przez rząd projektu ustawy budżetowej. W roku 2022 ma zostać też odmrożony fundusz nagród. Jednocześnie rząd zakłada tempo wzrostu na poziomie 4,6% PKB oraz inflację średnioroczną sięgającą 3,3%. O podwyżkach dla budżetówki z dr Bartłomiejem Bigą z Centrum Polityk Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego rozmawiał Jacek Bańka.

Adam Lach: Pensje w budżetówce od 20 lat niewiele się zmieniły

- Pensje w budżetówce niewiele się zmieniły w ciągu 20 lat. Jeśli pracownicy sfery budżetowej będą chcieli protestować, poprzemy ich - deklarował na antenie Radia Kraków Adam Lach, pierwszy wiceprzewodniczący małopolskiej Solidarności. Związkowcy sfery budżetowej chcą 12-procentowej podwyżki płac. "Ludzie odchodzą z budżetówki do sektora prywatnego. Tym, którzy zostali, przybywa obowiązków. Po podpisaniu przez prezydenta podwyżki dla wiceministrów, stoimy na stanowisku, że ze względów moralnych powinny iść za tym podwyżki dla budżetówki" - tłumaczył Adam Lach w porannej rozmowie Radia Kraków.

Radosław Radoń: W jakiejś perspektywie możemy się zmierzyć z kolejną wielką powodzią

- Prognozy pogarszają się, w najbliższych dniach zapowiadane są większe opady, musimy liczyć się z podtopieniami - mówił na antenie Radia Kraków Radosław Radoń, wicedyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wody Polskie w Krakowie. Poranne opady deszczu zalały dziś Nowy Sącz, wiele ulic w mieście było nieprzejezdnych. "Musimy zdawać sobie sprawę, że w przyszłości, być może nieodległej, będziemy musieli zmierzyć się z wielką powodzią, taką jak w 1997, 2010 roku, czy ostatnio w Niemczech. Robimy wszystko, by im zapobiec" - mówił Radoń. Krakowski Bieżanów przed powodzią ma chronić pięć zbiorników retencyjnych. Wody Polskie planują też budowę 10 suchych polderów między Krakowem a Oświęcimiem, które mają chronić mieszkańców przed powodziami. Wiązałoby się to z wyburzeniem około 40 budynków. "Zaczęliśmy rozmowy z mieszkańcami na ten temat" - mówił wicedyrektor Wód Polskich w porannej rozmowie Radia Kraków.

Wkrótce otwarcie Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.

We wtorek, 24.08, nastąpi oficjalne otwarcie Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach po trwającym dwa lata remoncie. Co nowego czeka na zwiedzających? Rozmawiają Dominik Pasternak, dyrektor Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, i Marzena Florkowska

Władysław Kosiniak-Kamysz: Jesteśmy otwarci na współpracę z Porozumieniem

Nie jest tajemnicą, że rozmawiamy, współpracujemy w sprawach merytorycznych, ale każdy podmiot polityczny chce zachować swoją podmiotowość, swoje wartości – powiedział o relacjach z Porozumieniem Jarosława Gowina prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców zadeklarował, że jeśli po odejściu ugrupowania Gowina z koalicji rządzącej pojawią się ciekawe pomysły współdziałania, to ludowcy na taką współpracę są otwarci. Jak dodał, opozycja powinna przed wyborami wystartować w dwóch blokach. - Jestem od dwóch lat stały w tym poglądzie, że dwa bloki, centroprawicowy i centrolewicowy, mogą być skuteczne – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Włodzimierz Bernacki: na razie nie ma konkretnych propozycji działań wobec osób niezaszczepionych

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:43
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.09
Opieramy się na dobrowolności i wolności - mówił w Radiu Kraków senator Prawa i Sprawiedliwości prof. Włodzimierz Bernacki. Wicepremier Jarosław Kaczyński w rozmowie z Polską Agencją Prasową powiedział, że powinno być podpisane wspólne porozumienie wszystkich partii dotyczące zdecydowanych działań w walce z epidemią. Nie wykluczył obostrzeń dla osób niezaszczepionych. "Państwo musi robić wszystko, co możliwe, aby chronić swoich obywateli przed zarazą. Nie można ulegać tym, którzy mają kłopot z analizą sytuacji i zbyt niski poziom empatii. Politycy muszą brać odpowiedzialność za trudne decyzje i ponosić ich ryzyko" - mówił prezes PiS. Konkretne rozwiązania będą uzależnione od rekomendacji rady medycznej - mówił natomiast poranny gość Radia Kraków. Włodzimierz Bernacki mówił też, że jeżeli sytuacja się nie zmieni, to od 1 września uczniowie wrócą do szkół, a od października studenci do nauki stacjonarnej.

Zagi: od zawsze wiedziałam, co chcę robić

Wyrazista, emocjonalna i energetyczna - 8 sierpnia na "Letniej scenie Radia Kraków" wystąpi Zagi, nagrodzona trzema złotymi płytami ZPAV artystka, kompozytorka i autorka muzyki i tekstów.

Łukasz Kmita: Nie mamy wpływu na pogodę, ale mamy wpływ na dobre przygotowanie od strony organizacyjnej

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Piątek, 2021.08.06
Po ulewnych deszczach ostrzeżenie hydrologiczne. Dla tej części Małopolski, gdzie ulewy były najsilniejsze ogłoszony został alert 3. stopnia przed gwałtownym wzrostem poziomu wód w rzekach. Mogą zostać przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze. Niewykluczone są podtopienia. Dla pozostałej części regionu obowiązuje alert drugiego stopnia. Miniona noc była w Małopolsce ze względu na intensywne opady deszczu szczególnie trudna - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków, wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

Prof. Bogdan Kosowski z Katedry Bezpieczeństwa Narodowego UJ o minimalizacji skutków powodzi błyskawicznych

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:14:30
 • calendar_today Piątek, 2021.08.06
System zabezpieczeń antypowodziowych powinien uwzględniać decentralizację konkretnych działań, bo z perspektywy samorządów najlepiej widać skalę zagrożenia - tak przekonuje prof. Bogdan Kosowski z Katedry Bezpieczeństwa narodowego UJ. Na skutek nawalnych opadów deszczu ostatniej nocy ponownie doszło do wielu podtopień na terenie Małopolski. Jak mówi Kosowski, pokazują one, że nadal mamy problemy z minimalizacją skutków ulewnych deszczów.

Prof. Jan Tadeusz Duda: to jest absurdalny zarzut. Społeczeństwo polskie jest wyjątkowo tolerancyjne

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:03
 • calendar_today Czwartek, 2021.08.05
To nie jest przeciw LGBT - tylko przeciw ideologii. To pewna różnica - mówił w Radiu Kraków przewodniczącym małopolskiego sejmiku, radny PiS Jan Tadeusz Duda. Myśmy wyrazili tylko troskę, a Komisja Europejska zgłasza zastrzeżenia, że nasza deklaracja nie daje gwarancji odpowiedniego wydawania środków dla wszystkich. To jest absurdalne - podkreślał profesor Duda. Społeczeństwo polskie jest tolerancyjne od wieków - zaznaczał poranny gość. Pytany, czy sejmik uchyli deklaracja "anty-LGBT", odpowiedział, że osobiście uważa, że uchylenie nie wchodzi w grę.

Urszula Nowogórska: PSL jeszcze nie pdojęło decyzji, czy poprze poprze KO ws. podwyżek

Nie wiadomo, czy Polskie Stronnictwo Ludowe poprze Koalicję Obywatelską, która chce rezygnacji z podwyżek dla polityków. Opozycyjny klub złożył w sejmie stosowny projekt, który ma być głosowany na najbliższym posiedzeniu sejmu. Posłanka Ludowców z Małopolski Urszula Nowogórska powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Kraków, że jej klub będzie jeszcze dyskutował w sprawie stanowiska. Ale przyznała, że sporo jest głosów popierających lepszą płacę dla polityków. Pensje posłów i senatorów wzrosły na podstawie rozporządzenia podpisanego przez prezydenta. Premier, wiceministrowie oraz posłowie zarabiają teraz o 6 tysięcy złotych więcej, a marszałkowie Sejmu i Senatu o 9 tysięcy. Sejm ma się natomiast zająć na najbliższym posiedzeniu podwyżkami wypłat dla samorządowców.

Dr Lidia Stopyra o tempie szczepień

Nie możemy dopuścić do tego, żeby w czasie czwartej fali pandemii ciężko chorzy mieli utrudniony dostęp do lekarza, dlatego szczepić powinni się dziś wszyscy - apeluje dr Lidia Stopyra, szefowa oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii Szpitala im. Żeromskiego. Tymczasem tempo szczepień wyraźnie spada - co więcej, dochodzi także do ataków na lekarzy oraz punkty szczepień. Z dr Lidią Stopyrą rozmawiał o tym Jacek Bańka

Arkadiusz Mularczyk: będziemy popierać zwiększenie ochrony pracowników i punktów szczepień

- Wierzę, że ataki na punkty szczepień i na ich pracowników to incydentalne przypadki - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków małopolski poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk. Po ostatnich tego typu przypadkach pojawiły się pomysły, aby zwiększyć ochronę medyków zajmujących się szczepieniami. Na przykład traktując ich jak funkcjonariuszy publicznych. Poseł Mularczyk podkreślił jednak, że wszelkie pomysły dotyczące zwiększenia ochrony medyków, znajdą poparcie jego partii.

Prof. Andrzej Piasecki o wynagrodzeniach polityków

Wynagrodzenia samorządowców, podobnie jak i parlamentarzystów powinny być powiązane z racjonalnym algorytmem w rodzaju średniej płacy w gospodarce narodowej - tak przekonuje prof. Andrzej Piasecki, politolog i historyk z Uniwersytetu Pedagogicznego. W Sejmie jest już projekt ustawy zwiększający uposażenie samorządowców, wcześniej rozporządzeniem prezydenta zostały zwiększone płace m.in. parlamentarzystów.

O zrównoważonej mobilności na terenie metropolii krakowskiej

Stowarzyszenie Metropolia Krakowska oraz krakowski magistrat zachęcają mieszkańców Krakowa i gmin ościennych do wypełniania ankiety, która ma być punktem wyjścia przy opracowywaniu zmian w funkcjonowaniu komunikacji na terenie metropolii. Pierwsze propozycje rozwiązań w ramach zrównoważonej mobilności na terenie metropolii zostaną zaprezentowane jesienią. Z Danielem Wrzoszczykiem ze Stowarzyszenia Metropolia Krakowska oraz Tomaszem Zwolińskim z wydziału gospodarki komunalnej krakowskiego magistratu rozmawiało tym Jacek Bańka

Tomasz Urynowicz: Korekta uchwały antysmogowej jest niemożliwa

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:02
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.02
Samorządy muszą bardzo sprawnie wejść we współpracę z Narodowym i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska oraz z województwem i namawiać mieszkańców do tego, by wymienili piec – mówi w Radiu Kraków wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz. Według danych Polskiego Alarmu Smogowego, na 500 dni przed wejściem w życie uchwały antysmogowej, 17 gmin z Małopolski nie wymieniło ani jednego pieca. Mimo to - zdaniem T. Urynowicza - nie ma już możliwości uchwały antysmogowej. - To nie jest możliwe ze względu na to, że w wielu sytuacjach ta uchwała już została zrealizowana, a kolejne siedem gmin jest przed głosowaniami w sprawie lokalnych uchwał antysmogowych – powiedział w Radiu Kraków wicemarszałek Małopolski.

Witold Kozłowski: nie ma powodu, żeby dzisiaj robić nerwowe ruchy

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:08:14
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.02
Wicemarszałek Małopolski chce, aby zarząd województwa uchylił uchwały anty-LGBT, inaczej region straci pieniądze z budżetu unijnego. Na ile to jest realny scenariusz? O tym rozmawia Jacek Bańka z Witoldem Kozłowskim, marszałkiem województwa małopolskiego.

Andrzej Adamczyk: Małopolska i kraj jest wielkim placem budowy. To element Polskiego Ładu

- Za przyczyną decyzji rządu Małopolska i kraj jest placem budowy. To dzięki inwestycjom realizowanym w ramach Polskiego Ładu - mówił na antenie Radia Kraków minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk. Szef resortu infrastruktury podkreślił, że nowoczesny most w Kurowie, który zostanie otwarty jesienią tego roku, zapewni kierowcom wygodny przejazd przez Dunajec, zastępując niebezpieczną przeprawę.

Jaki jest stan zdrowia psychicznego Polaków po Covid-19?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:13:44
 • calendar_today Piątek, 2021.07.30
O stanie zdrowia psychicznego Polaków po pandemii Covid-19 i rehabilitacji pocovidowej - dr Łukasz Cichocki z Ośrodka Edukacji, Badań i Rozwoju Szpitala Klinicznego im. J. Babińskiego w Krakowie.

Łukasz Kmita: Tempo szczepień spada. Widzimy to. Stąd akcje promocyjne

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:10:20
 • calendar_today Czwartek, 2021.07.29
W niedzielę kolejna akcja szczepień przed kościołami w Małopolsce. Jak poinformował wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, mobilne punkty szczepień staną w: Spytkowicach, Jabłonce, w Laskowej, Niedźwiedziu, Łukowicy, w Piwnicznej-Zdroju, Nawojowej, Radogoszczy i Gromniku. Tak jak ostatnio, szczepionki będą jednodawkowe, czyli Johnson&Johnson. "Tempo szczepień spada, dlatego zachęcamy i będziemy zachęcać Małopolan do szczepień" - przynawał wojewoda.

Jaka będzie pomoc dla branży turystycznej w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:41
 • calendar_today Czwartek, 2021.07.29
Do miliona złotych pożyczki na cele inwestycyjne i do 500 tysięcy na cele obrotowe - taka ma być pomoc dla branży turystycznej w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. O pomoc będą się mogli starać przedsiębiorcy, w wypadku których spadek przychodów między grudniem ubiegłego roku a lutym roku 2021 sięgnął 75%. Co więcej, siedmioletnia pożyczka nie będzie oprocentowana. Rozmawialiśmy o tym z gościem Radia Kraków, Grzegorzem Biedroniem, prezesem Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Roman Ciepiela: Niepokoi to, że młode pokolenie nie chce się szczepić

- To, co niepokoi to niski poziom wyszczepień w grupach 20-39 i 40-59 lat. Seniorów mamy dobrze wyszczepionych. Powyżej 70 lat to 76%, 60-69 lat to 67% - mówił w Radiu Kraków prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Marcin Kędzierski: Przymus nie zachęciłby Polaków do szczepień

Umożliwienie pracodawcom weryfikacji tego, kto jest zaszczepiony, jest mało prawdopodobne, zwłaszczazwłaszcza że zaczynamy boleśnie odczuwać brak rąk do pracy - ocenia dr Marcin Kędzierski z Centrum Polityk Publicznych i Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. O stworzeniu podstawy prawnej pracodawców donosi tygodnik Wprost. O restrykcjach dla zaszczepionych z dr Marcinem Kędzierskim rozmawiał Jacek Bańka.

Marcin Miszczak i Marek Polit o małopolskiej enoturystyce i małopolskim winiarstwie

Andrzej Adamczyk: Ile zakazów jeszcze wytrzymamy? Trzeba podejść roztropnie do szczepień

- Ja tych zdarzeń kompletnie nie rozumiem. Jaki jest stan emocjonalny ludzi, którzy organizują tego typu wydarzenia? - pytał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, komentując wczorajszy atak antyszczepionkowców na punkt szczepień w Grodzisku Mazowieckim. W tym kontekście mówił, że rząd nie rozważa radykalnych obostrzeń dla niezaszczepionych ludzi, na przykład jeśli chodzi o korzystanie z pociągów, ale nie jest wykluczone, że różne obostrzenia mogą być wprowadzone.

Kto skorzysta na zmianach w systemie podatkowym?

Na zmianach w systemie podatkowym skorzystają przede wszystkim najmniej zarabiający oraz emeryci- ocenia dr Bartłomiej Biga z Centrum Polityk Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego. Wśród zmian znalazły się m.in. kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys., zerowy PIT dla pracujących seniorów, podniesienie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. oraz zrównanie składki zdrowotnej przedsiębiorców i pracowników. Jak przekonuje Biga, zwolnienie z podatku dochodowego seniorów jest rozwiązaniem, na które czeka nasz rynek pracy.

Józefa Szczurek-Żelazko: Antyszczepionkowcy to ignoranci bez pojęcia o medycynie, wirusologii

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:09:06
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.07.26
- Te nadmiarowe zgodny są niepokojące - tak najnowsze dane komentowała na antenie Radia Kraków posłanka PiS, była wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Do połowy roku w Polsce zmarło ponad 60 tysięcy osób więcej niż w porównywalnym okresie rok wcześniej – wynika z danych urzędów stanu cywilnego, które podaje "Dziennik Gazeta Prawna". "Pandemia zbiera żniwo na całym świecie. Ludzie umierają na Covid, choroby współistniejące, albo z powodu utrudnień w dostępie do opieki zdrowotnej. Te dane powinny być dla nas przestrogą. Jeśli dojdzie do czwartej fali pandemii, może dojść do zamknięcia gospodarki, będzie też konieczność przygotowania większej ilości miejsc w szpitalach dla zakażonych koronawirusem, co ograniczy dostępność dla innych pacjentów" - mówił posłanka Szczurek-Żelazko w porannej rozmowie Radia Kraków. Zapewniła, że na razie rząd nie planuje ograniczenia w dostępie do usług publicznych dla osób niezaszczepionych. "Chcemy namawiać Polaków do szczepień. Ale jeśli wirus będzie się szerzył mocniej to niewykluczone, że rząd takie decyzje podejmie" - stwierdziła posłanka Szczurek-Żelazko.

Jarosław Foremny: Trend wzrostowy w zakażeniach będzie się utrzymywał

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:09:38
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.07.26
W perspektywie tygodnia wzrost liczby zakażeń sięga niemal 80% i ten trend nadal się będzie utrzymywał - uważa Jarosław Foremny, małopolski inspektor sanitarny. W Małopolsce najgorsza sytuacja jest obecnie w Krakowie oraz powiatach tatrzańskim, miechowskim i nowotarskim. Tymczasem liczba osób w pełni zaszczepionych sięga w Polsce 17 mln.

Ceny mieszkań nieustannie rosną. Bańka kiedyś pęknie?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:10:59
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.07.26
W drugim kwartale tego roku średnia cena m2 nowego mieszkania w Krakowie sięgnęła rekordowego poziomu 11,4 tys. zł. Oznacza to wzrost cen w pierwszym półroczu 2021 aż o 13%. Tymczasem, jak wylicza Piotr Krochmal, prezes Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości, w drugim kwartale weszło na rynek także 11 nowych inwestycji, w których średnia cena za metr kwadratowy dochodzi już do 12,8 tys zł.

Kontrole lokali gastronomicznych, parkingów, fotelików samochodowych i kosmetyków

Kontrola lokali gastronomicznych w ośrodkach turystycznych pod kątem respektowania praw konsumentów. Legalność nakładania dodatkowych  opłat za korzystanie z parkingów przy dużych sklepach. Bezpieczeństwo fotelików samochodowych dla dzieci, a także kosmetyków przeciwsłonecznych. Prawa konsumentów przy wyprzedażach, czyli prawo do zwrotu czy reklamacji zwłaszcza przy zakupach w Internecie.  - to niektóre tylko obszary zainteresowań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z prezesem UOKiK Tomaszem Chróstym rozmawia Marzena Florkowska

Włodzimierz Bernacki: Zakładamy, że 1 września wracamy do szkoły w trybie stacjonarnym

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:16:57
 • calendar_today Piątek, 2021.07.23
- Ministerstwo zakłada, że 1 września wracamy do szkół i nauki w trybie stacjonarnym - mówił na antenie Radia Kraków wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki. Jak zastrzegał to stan na dziś, a sytuacja się zmienia i poziom zakażeń powoli rośnie. Zespół do spraw Covid przy Polskiej Akademii Nauk rekomenduje, by niezaszczepieni nauczyciele nie mieli kontaktu z uczniami, a niezaszczepieni uczniowie zostali w domach w szczycie zakażeń. "To sugestia. O tyle cenna, że wskazuje na znaczenie szczepień. Ale ani ministerstwo, ani nikt w przestrzeni publicznej nie zdecydowałby się, by dokonać segregacji. Segregacji w Polsce nie było, nie ma i nie będzie" - deklarował wiceminister Bernacki w porannej rozmowie Radia Kraków.

Bogusław Sonik: Nie ma co iść na zwarcie z TSUE. Trzeba szukać kompromisu

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:09:21
 • calendar_today Czwartek, 2021.07.22
- Trzeba znaleźć rozwiązanie. Nie ma co iść na zwarcie z Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej - przekonywał na antenie Radia Kraków poseł Koalicji Obywatelskiej, Bogusław Sonik. Unijny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z unijnym prawem i zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Komisja Europejska dała polskiemu rządowi miesiąc na dostosowanie się do tego wyroku. "Trzeba szukać w tej sprawie kompromisu, trzeba się cofnąć. Jeżeli Komisja Europejska nałoży na Polskę kary, to mogą być dokuczliwe. Komisja ma do tego narzędzia. Na przykład może to być ograniczenie środków" - mówił poseł Sonik w porannej rozmowie Radia Kraków.

Jak będzie wyglądał nowy rok szkolny?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:14:32
 • calendar_today Czwartek, 2021.07.22
Niezaszczepieni nauczyciele nie powinni mieć kontaktu z uczniami, a z kolei niezaszczepieni uczniowie powinni zostać w domach, gdy nadejdzie 4 fala - takie są rekomendacje Polskiej Akademii Nauk przed nowym rokiem szkolnym. Tymczasem dziś poznaliśmy wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. O rekrutacji, nowym roku szkolnym oraz proponowanych zmianach w oświacie z Agatą Tatarą, pedagogiem i szefową komisji edukacji krakowskiej Rady Miasta oraz z Arkadiuszem Boroniem, prezesem małopolskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego rozmawiał Jacek Bańka.

Janusz Kozioł: Na specustawę ws. Igrzysk czekamy, ale wcześniej musimy mieć gwarancje pisemne pewnych inwestycji

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:10:16
 • calendar_today Czwartek, 2021.07.22
Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało rozszerzenie listy inwestycji transportowych, których realizacja w Małopolsce byłaby związana z organizacją igrzysk europejskich - tak informuje Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizyczne. Lista ma trafić najpierw do rozporządzenia Rady Ministrów, a następnie do specustawy o organizacji tego wydarzenia. Z Januszem Koziołem rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Jacek Majchrowski: Premier Morawiecki mi mówił, że jest koncepcja przesunięcia wyborów samorządowych

Wybory samorządowe zostaną przesunięte? "Jest taka koncepcja" - przyznał na antenie Radia Kraków prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Ostatnie wybory samorządowe odbyły się jesienią 2018 roku, pięcioletnia kadencja wybranych podczas nich władz samorządowych upływa jesienią 2023 roku. "Premier Mateusz Morawiecki mówił mi, że jest koncepcja ich przesunięcia. Wynika z niej, że wybory mogłyby się odbyć na początku 2024 roku. Ale to jest palcem na wodzie pisane" - mówił prezydent Majchrowski w porannej rozmowie Radia Kraków.

Krakowscy radni o organizacji Igrzysk Europejskich

Krakowscy radni o organizacji Igrzysk Europejskich

Witold Kozłowski: W Myślenicach będzie potrzebna pomoc z poziomu rządu

- Zniszczenia są duże szczególnie w infrastrukturze technicznej, w jej odbudowie potrzebna będzie pomoc na poziomie rządu - tak o skutkach niedzielnej powodzi w gminie Myślenice mówił na antenie Radia Kraków marszałek Małopolski, Witold Kozłowski. Gwałtowna ulewa największe straty spowodowała w Głogoczowie i Krzyszkowicach. Na razie do poszkodowanych trafiły pierwsze zapomogi w wysokości do sześciu tysięcy złotych. Zaczęło się też dokładne szacowanie strat, które umożliwi wypłatę większych pieniędzy. Dziś pomocą dla poszkodowanych zajmie się zarząd województwa, potem musi ją zatwierdzić Sejmik Małopolski. "Na odbudowę zniszczonej infrastruktury nas nie stać, tu potrzebna jest pomoc rządowa" - tłumaczył marszałek Kozłowski w porannej rozmowie Radia Kraków.

"Nowy sezon turystyczny nie przyniósł w Krakowie odbicia"

- Nowy sezon turystyczny, wbrew oczekiwaniom, nie przyniósł w Krakowie odbicia - tak oceniają przedstawiciele Krakowskiej Izby Turystyki. Co więcej, pod Wawelem zmienił się model turystyki. Z oferty skierowanej do gości z zagranicy na ofertę dla turysty krajowego. Z Rafałem Markiem, prezesem Krakowskiej Izby Turystyki oraz Barbarą Bieniek, członkiem zarządu i przedstawicielką Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich w Krakowie rozmawiał Jacek Bańka.

Stanisław Bukowiec: Nie restrykcje, ale udogodnienia dla tych, którzy się zaszczepią

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:09:46
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.07.19
- Jestem gorącym zwolennikiem szczepień, ale co do restrykcji byłbym bardzo ostrożny - tak poseł Porozumienia Stanisław Bukowiec komentował na antenie Radia Kraków pomysł obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19. Pomysł obowiązkowych szczepień przeciwko koronawirusowi rozważny jest między innymi we Francji. "Wprowadzenie takich rygorów jest obarczone ryzykiem wpłynięcia na prawa obywatelskie" - mówił poseł Bukowiec w porannej rozmowie Radia Kraków. Jego zdaniem lepsze jest przekonywanie i edukowanie niezdecydowanych na szczepienia.

Robert Pitala: Wszystkie siły w powiecie myślenickim są rzucone w teren

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:13:02
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.07.19
Uszkodzona oczyszczalnia ścieków w Krzyszkowicach, zalana szkoła w Głogoczowie, uszkodzone drogi oraz 4 mosty, to najpoważniejsze straty w infrastrukturze komunalnej wywołane podtopieniami, do których doszło na terenie gminy Myślenice. Jak informuje sekretarz miasta i gminy Robert Pitala, w Myślenicach cały czas trwa szacowanie zniszczeń.

Anna Paluch: Teraz jest osłabienie wirusa, ale jesień się zbliża

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:10:24
 • calendar_today Piątek, 2021.07.16
- Jesień idzie do nas wielkimi krokami. Jeżeli nie chcemy lockdownów, trzeba się zaszczepić - mówiła w Radiu Kraków Anna Paluch, posłanka PiS. Posłanka przyznała, że sama zaszczepiła się i nie chorowała na Covid-19. Poseł zachęcała, by skorzystać z weekendowych okazji na przyjęcie preparatu, który uodporni nas na koronawirusa. Takie akcje szykowane są w całym regionie, a zwłaszcza przed sześcioma kościołami na Podhalu, tam gdzie zaszczepiło się dotąd mało osób.

Jaką ofertę rehabilitacji pocovidowej ma Małopolska?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:22:56
 • calendar_today Piątek, 2021.07.16
Katarzyna Rys, dyrektor Uzdrowiska Kopalnia Soli Wieliczka i prof. Roman Nowobilski ze Szpitala Uniwersyteckiego i CMUJ o małopolskiej ofercie rehabilitacji pocovidowej.

Łukasz Kmita: Apeluję do Małopolan o ostrożność, rozwagę. Jeśli nie musimy wychodzić, zostańmy w domu

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:13:27
 • calendar_today Czwartek, 2021.07.15
Łącznie 12 tysięcy odbiorców prądu w Małopolsce zostało pozbawionych dostaw. To efekt burz w regionie. Jak zapewnił w porannej rozmowie Radia Kraków wojewoda Małopolski, dostawy do godziny 12 mają zostać przywrócone. "Od wczoraj łącznie wszystkich zdarzeń w Małopolsce związanych z burzami było pół tysiąca" - powiedział Łukasz Kmita.

Piotr Orłowski: Zakup 250 Abramsów nie wniesie wiele do obronności naszej armii

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:10:15
 • calendar_today Czwartek, 2021.07.15
Polska armia potrzebuje dziś w pierwszej kolejności budowy skutecznego systemu obrony przeciwlotniczej oraz rozbudowy zdolności operowania w cyberprzestrzeni - tak ocenia Piotr Orłowski z Katedry Bezpieczeństwa Narodowego UJ. Wczoraj Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o zakupie ponad 250 amerykańskich czołgów typu Abrams. Pierwsze z nich powinny dotrzeć do Polski już w przyszłym roku.

Agnieszka Ścigaj: Polak jest przekorny, nie podda się restrykcjom

- Szczepienia są bardzo ważne i potrzebne dla bezpieczeństwa i zdrowia, ale uważam, że kampania informacyjna dotycząca szczepień powinna być przeprowadzona lepiej - powiedziała na antenie Radia Kraków Agnieszka Ścigaj. Posłanka z koła Polskie Sprawy dodała, że przykład Francji nie jest dla niej dobry, szczepienia powinny być dobrowolne. Jej zdaniem przymus może wywołać całkiem odmienny efekt. Przypomnijmy, w obawie przed nowymi obostrzeniami dla osób niezaszczepionych, które zapowiedział prezydent Emmanuel Macron, w poniedziałek prawie 1 milion osób zapisało się na szczepienia przeciw Covid-19 - poinformowała we wtorek francuska agencja AFP.

Krakowski Park Technologiczny odbija się po pandemii?

Ponad 1,2 mld zł nakładów inwestycyjnych w Małopolsce zadeklarowały firmy, które w tym roku uzyskały zezwolenie oraz wsparcie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Zarządzający strefą Krakowski Park Technologiczny wydał od stycznia już 26 takich decyzji - 20 dla kapitału polskiego i 6 dla zagranicznego. O inwestowaniu w pandemii z Krystyną Sadowską, dyrektorem działu Obsługi Inwestora rozmawiał Jacek Bańka.

Urszula Nowogórska: Zmuszanie do szczepień będzie miało efekt odwrotny

- Zmuszanie będzie miało efekt odwrotny. Ludzie nie lubią narzucania pewnych kwestii. Pozostawić dobrowolność wyboru, tłumaczyć, uświadamiać i liczyć na rozsądek, to jedyna recepta na skuteczność szczepień - powiedziała na antenie Radia Kraków posłanka PSL, Urszula Nowogórska. Gość porannej rozmowy odniosła się tym samym do pomysłów innych krajów europejskich, które mają zapobiec czwartej fali koronawirusa. Prezydent Francji w orędziu do narodu poinformował o wprowadzeniu obowiązku szczepień przeciwko Covid-19 dla personelu medycznego. Emmanuel Macron ogłosił także zamknięcie dostępu do niektórych miejsc w przestrzeni publicznej dla osób bez tzw. paszportu covidowego. Ograniczenie te zaczną obowiązywać od przyszłego tygodnia.

Urszula Rusecka: Księża powinni apelować o szczepienie

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:09:28
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.07.12
- Wszyscy powinniśmy dążyć do tego, by jak najwięcej osób w naszym kraju się zaszczepiło - powiedziała w porannej rozmowie Radia Kraków Urszula Rusecka. Jak podkreśliła posłanka Prawa i Sprawiedliwości, to powinna być nasza reakcja na kolejną mutację koronawirusa. "Ważne byśmy się przygotowali do kolejnej fali spowodowanej odmianą Delta" - powiedziała Urszula Rusecka. W niedzielę pierwszy raz po apogeum III fali linia trendu dotycząca nowych zakażeń przestała maleć. W Krakowie liczba osób w pełni zaszczepionych przekracza już 51 procent. Najgorzej wypada Czarny Dunajec, gdzie w pełni zaszczepionych jest zaledwie 12 procent mieszkańców.

Andrzej Gut-Mostowy: Wszyscy powinni apelować do mieszkańców regionów górskich o zaszczepienie się

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:29
 • calendar_today Piątek, 2021.07.09
- Jest ryzyko następnych lockdownów. Epidemia będzie z nami przez wiele miesięcy. W regionie turystycznym kolejne lockdowny będą pewnie przypisane do danych powiatów. Jeśli tak będzie, w zimie może być zły scenariusz do regionów turystycznych ze strefy czerwonej - mówił na antenie Radia Kraków wiceminister rozwoju, pracy i technologii z Porozumienia, Andrzej Gut-Mostowy.

Daria Gosek-Popiołek: Nie wierzę, że jakiś rycerz na białym koniu nas uratuje

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:08:14
 • calendar_today Czwartek, 2021.07.08
- Nie wierzę w to, że jakikolwiek rycerz na białym koniu nas uratuje - tak powrót do polskiej polityki Donalda Tuska skomentowała na antenie Radia Kraków Daria Gosek-Popiołek. "Nastawiam się na ciężką pracę, a nie na to, że nagle ten czy inny polityk powiedzie kogoś do zwycięstwa, bo tak to po prostu nie działa" - dodała posłanka Lewicy Razem. 45,8 proc. respondentów uważa, że powrót Donalda Tuska do Platformy "zmieni układ sił na polskiej scenie politycznej". Z kolei wybór Jarosława Kaczyńskiego po raz kolejny na szefa PiS w opinii 25,7 proc. badanych wzmocni tę partię - wynika z opublikowanego dziś sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Radosław Włoszek: Odbudowa ruchu pasażerskiego na lotniskach potrwa krócej niż odbudowa finansowa całej branży

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:09:29
 • calendar_today Czwartek, 2021.07.08
Odbudowa ruchu pasażerskiego na lotniskach potrwa krócej niż odbudowa finansowa całej branży - tak przekonuje Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport. Ubiegły miesiąc był najlepszy od początku pandemii: w czerwcu z krakowskiego lotniska skorzystało ponad 200 tys. osób, choć w czerwcu roku 2019 było to aż 750 tys.

Józefa Szczurek-Żelazko: Ważniejsze są zachęty i przekonywanie, niż nakładanie obowiązków

- Jak obserwujemy, w jaki sposób rozwija się pandemia w krajach, takich jak Wielka Brytania, trzeba mieć świadomość, że czwarta fala koronawirusa dotrze także do nas - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków, obecna poseł PiS i była wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko. "Teraz skupiamy się na podnoszeniu służby zdrowia, czyli pomocy osobom, które w związku z pandemią nie miały dostępu do specjalistów. Jeśli przyjdzie kolejna fala epidemii, mamy niezbędną infrastrukturę, będziemy przygotowani" - mówiła poseł Szczurek-Żelazko i zachęcała do szczepień przeciw koronawirusowi, przypominając m.in. o loterii narodowego programu szczepień. "Ważniejsze jest zachęcanie ludzi niż nakładanie na nich obowiązków, bo to nie zadziała i wzmaga ruchy antyszczepionkowe" - podkreślała w porannej rozmowie Radia Kraków, Józefa Szczurek-Żelazko.

Co zastaną krakowianie w Centrum Rekreacji Przylasek Rusiecki?

W czwartek w południe oficjalnie zainauguruje działalność Centrum Rekreacji Przylasek Rusiecki. To jeden z projektów realizowanych przez spółkę Nowa Huta Przyszłości na terenie Parku Edukacyjnego Branice. Planowany jest także skansen prezentujący krakowską wieś przełomu XiX i XX wieku. Z Arturem Paszko, prezesem spółki Nowa Huta Przyszłości, rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Marcin Kędzierski: Odsetek osób w pełni zaszczepionych sięgnie w Polsce ok 50%

Odsetek osób w pełni zaszczepionych sięgnie w Polsce ok 50% - tak przewiduje dr Marcin Kędzierski z Centrum Polityk Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego. Obecnie przekracza on nieco poziom 29%. Jak jednak tłumaczy Kędzierski, w wypadku czwartej fali nie musi to oznaczać jednocześnie gwałtownego wzrostu liczby zakażeń, bo sporo osób w Polsce Sars-Cov-2 już przechorowało.

Aleksander Miszalski: Donald Tusk wychodzi do dziennikarzy i potrafi powiedzieć, że popełniliśmy błędy

- Używa określeń konkretnych i zdecydowanych. Donald Tusk mówi prawdę i przyznaje się do błędów, na przykład w sprawie wieku emerytalnego czy świadczenia 500+. To jego siła - przekonywał w porannej rozmowie Radia Kraków Aleksander Miszalski, szef małopolskiej Platformy Obywatelskiej. "Rafał Trzaskowski nadal pozostaje jednym z liderów naszej formacji. Jest wiceprzewodniczącym PO, jego funkcja po powrocie Tuska się nie zmienia. To Borys Budka oddaje przywództwo w partii byłemu premierowi" - podkreśla Miszalski.

Co dziś znaczy prozdrowotna i bezpieczna żywność?

Głównym zadaniem Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności Uniwersytetu Rolniczego będzie testowanie nowym produktów żywnościowych oraz tworzenie nowych linii technologicznych - tłumaczy rektor krakowskiej uczelni, prof. Sylwester Tabor. Centrum, którego partnerami będą głównie mali małopolscy producenci, ma rozpocząć prace już w przyszłym roku.

Marek Pęk: Nasi przeciwnicy polityczni - na czele z D. Tuskiem - bezczelnie kłamią o Polskim Ładzie

- Przywództwo Jarosława Kaczyńskiego nie podlega dyskusji. Partia jednak musi działać z nową energią i nowym impetem, co z resztą podkreślał wicepremier - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków, wicemarszałek Senatu Marek Pęk. "Przekaz budujący polaryzację sceny politycznej, wojnę polsko-polską jest przekazem nieatrakcyjnym dla Polaków" - tak z kolei Marek Pęk ocenia powrót Donalda Tuska do krajowej polityki i pierwsze wystąpienie pełniącego obowiązki PO. Wicemarszałek Sejmu zwraca uwagę, że w Platformie jest obecnie kryzys przywództwa, a decyzje o powrocie obecnego szefa Europejskiej Partii Ludowej - zdaniem Pęka - zapadły w Brukseli i w Niemczech.

Łukasz Kmita: Przekroczyliśmy milion w pełni zaszczepionych Małopolan

- Będziemy rozmawiali z samorządowcami, aby motywować do szczepień tam, gdzie wskaźnik szczepień jest najniższy i aby zaoferować pomoc - powiedział w porannej rozmowie Radia Kraków wojewoda Małopolski, Łukasz Kmita. Najmniej chętnie szczepią się mieszkańcy południa regionu. W gminach Biały Dunajec, Czarny Dunajec i Lipnica Wielka poziom zaszczepienia dwoma dawkami wynosi od 9 do 12 procent. Dla porównania w Krakowie, Zielonkach i Wielkiej Wsi od 40 do 45 procent mieszkańców. "Apelujemy o odpowiedzialność, a przejawem tej odpowiedzialności są szczepienia" - dodał Łukasz Kmita.

Czwarta fala wirusa jest nieunikniona?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:17:26
 • calendar_today Piątek, 2021.07.02
Gościem Jacka Bańki był prof. Roman Nowobilski ze Szpitala Uniwersyteckiego.

Adam Gliksman: Wojciech Grzeszek był zawsze blisko ludzi

- Do dzisiaj do mnie nie dociera, że Wojtka już nie ma - tak o śmierci Wojciecha Grzeszka, szefa małopolskiej Solidarności mówił poranny gość Radia Kraków - Adam Gliksman, wiceprzewodniczący związku. "To był człowiek, który szukał z innymi kontaktu nawet z ludźmi, z którymi się nie zgadzał. Był prawdziwym człowiekiem dialogu" - dodał. Dziś o 10.00 w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie Msza Święta za zmarłego. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w południe na Cmentarzu Rakowickim.

Adam Jarubas: Pandemia nas uczy. Zagrożenia mogą wracać

- Sytuacja jest poważna, podstawowym wyzwaniem jest zachęcanie Polaków do szczepień, ich poziom nie jest satysfakcjonujący - mówił na antenie Radia Kraków europoseł PSL Adam Jarubas. Jak ostrzega minister zdrowia Adam Niedzielski, czwarta fala pandemii może pojawić się w Polsce w drugiej połowie sierpnia. "Trzeba zachęcać do szczepień. Potrzeba też opracowania rozmaitych strategii i przygotowania się na różne scenariusze, w zależności od sytuacji epidemicznej. Tego podczas półtora roku pandemii zabrakło" - mówił europoseł Jarubas w porannej rozmowie Radia Kraków.

Włodzimierz Bernacki: Według strony izraelskiej w Polsce mieszkają wybitni antysemici

- Dla mnie to sytuacja kompletnie niezrozumiała - tak o międzynarodowym zamieszaniu, jakie wywołała nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego, mówił na antenie Radia Kraków wiceminister edukacji i nauki, senator PiS Włodzimierz Bernacki. Ustawa przewiduje, że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Zdaniem strony izraelskiej utrudni to ubieganie się o zwrot lub zadośćuczynienie za mienie utracone przez Żydów w czasie drugiej wojny światowej. "Strona izraelska, prawdopodobnie na użytek polityki wewnętrznej, przyjęła jednostronną narrację, że Polska jest państwem, w którym mieszkają ludzie będący wybitnymi antysemitami. Wspieramy Izrael od lat i to chyba moment, w którym trzeba uświadomić stronie izraelskiej, że wpływy tego państwa w naszej części świata nie muszą być tak znaczące" - mówił senator Bernacki w porannej rozmowie Radia Kraków.

Paweł Kowal: Nie warto wywoływać wojny politycznej o każdą trudną sprawę

- Nie warto wywoływać wojny dyplomatycznej o każdą sprawę, która jest trudna, a w polsko-izraelskich kontaktach trudnych spraw nie brakuje - tak dyplomatyczne zamieszanie wokół nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego komentował na antenie Radia Kraków poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal. Ustawa przewiduje, że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Zdaniem strony izraelskiej utrudni to ubieganie się o zwrot lub zadośćuczynienie za mienie utracone przez Żydów w czasie drugiej wojny światowej. "Polska dyplomacja w tej sprawie zawiodła. Jeśli coś jest niejasne, trzeba to wyjaśniać, to praca dla dyplomatów" - mówił poseł Kowal w porannej rozmowie Radia Kraków.

Szczepienia dzieci w trakcie wakacji

Czy warto czekać z decyzją o zaszczepieniu dziecka do września, czy może wykorzystać wakacyjny czas na zabezpieczenie przed Covid19, by u progu nowego roku szkolnego czuć się bezpiecznie? Na co zwrócić uwagę wyjeżdżając z dzieckiem na wakacje lub decydując się na obóz czy kolonię? Gościem Marzeny Florkowskiej jest  pediatra i lekarz zakaźnik Julia Stopyra kierująca dziecięcym oddziałem covidowym w Szpitalu Żeromskiego w Krakowie.

Jordanów - zielone miasteczko

Na początek wakacji wybieramy się  do Jordanowa. Warto wyprawić się na liczne szlaki turystyczne, cotygodniowe poniedziałkowe jarmarki, ale także by obejrzeć obiekty zaprojektowane przez architekta Sas Zubrzyckiego. Gościem Marzeny Florkowskiej jest  Andrzej Malczewski, burmistrz Jordanowa

Barbara Nowak: Ten rok przyniósł dużo szkód. Oby nigdy więcej do tego nie doszło

"Ten rok uczy pokory" - powiedziała w porannej rozmowie Radia Kraków Barbara Nowak, Małopolska Kurator Oświaty. "Uczymy się szybko. To, w jakim tempie nauczyciele potrafili przejść na nauczanie zdalne, jest ewenementem" - dodała. Uczniowie kończą dziś rok szkolny. Przez większą część roku szkolnego lekcje odbywały się zdalnie. Uczniowie do szkół wrócili kilka tygodni temu. Dziś obiorą świadectwa.

Wakacje w Małopolsce

Na początek wakacji o walorach turystycznych naszego regionu i działaniach m.in. Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
Gościem Marzeny Florkowskiej jest  Grzegorz Biedroń, Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Bogusław Sonik: Liczy się debata i słowa prawdy o poszczególnych ministrach i ich błędach

- Sejm jest od tego, żeby jasno wyrazić swoją opinię i tak właśnie się stało - tak poranny gość Radia Kraków, poseł Platformy Obywatelskiej Bogusław Sonik, komentował debatę i nocne głosowania nad wnioskami o odwołanie trzech ministrów oraz wicemarszałka Sejmu. Większością głosów posłowie odrzucili wszystkie wnioski dotyczące wicemarszałka Terleckiego, a także ministrów - Mariusza Kamińskiego, Jacka Sasina i Michała Dworczyka. Poseł Sonik zaznaczał, że mimo porażki w głosowaniu, liczy się debata oraz słowa prawdy, które padły w stosunku do poszczególnych ministrów. "Wytknięto im niekompetencję" - podkreślał nasz gość.

Andrzej Gut-Mostowy: Wiosną były już sygnały o cyberatakach na osoby publiczne

- Wiosną mieliśmy sygnały, że konta w mediach społecznościowych są atakowane - mówił na antenie Radia Kraków wiceminister rozwoju pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy z Porozumienia. ABW i Służba Kontrwywiadu Wojskowego ustaliły, że zaatakowano co najmniej 4350 adresów internetowych. Sto z nich to konta polityków i samorządowców. Policja powiadamia teraz osoby, które miały paść ofiarą cyberataków. "Ja nie otrzymałem takich informacji. Już wcześniej dodatkowo zabezpieczyłem swoje konta e-mailowe i w mediach społecznościowych" - mówił wiceminister Gut-Mostowy w porannej rozmowie Radia Kraków.

Witold Kozłowski: Niewiarygodna jest solidarność Małopolan, którzy niosą pomoc

- To pierwszy etap pomocy, przygotowany na szybko. Uzgodniliśmy, że po 50 tysięcy złotych zostanie przekazanych na każdy zniszczony budynek - mówił na antenie Radia Kraków marszałek Małopolski Witold Kozłowski. Sejmik województwa zdecydował w poniedziałek o przekazaniu dla poszkodowanych w pożarze w Nowej Białej 1 miliona 50 tysięcy złotych. "To tragedia na niewyobrażalną skalę. Pracy tam jest bardzo dużo, jeżeli jednak będą niezbędne środki, to jestem przekonany, że te prace pójdą szybko i sprawnie i mieszkańcy wrócą do swoich domów" - mówił marszałek Kozłowski w porannej rozmowie Radia Kraków.

Patryk Wicher: Polacy ponownie pokazali wielkie serce

- Polacy pokazali kolejny raz, że potrafią być z poszkodowanymi - tak o akcji pomocy dla pogorzelców z Nowej Białej mówił na antenie Radia Kraków poseł Prawa i Sprawiedliwości Patryk Wicher. W ciągu jednej doby na portalu zrzutka.pl zebrano ponad pół miliona złotych. Zbiórki prowadzą też między innymi jednostki OSP z całego województwa. Potrzebne są dary rzeczowe: środki czystości i materiały budowlane. Za tydzień planowane są też zbiórki przed kościołami Archidiecezji Krakowskiej. "Stała się wielka tragedia. W przypadku takiej historycznej, zwartej zabudowy jak w Nowej Białej, potrzebne są dodatkowe zabezpieczenia" - mówił poseł Wicher w porannej rozmowie Radia Kraków.

Jerzy Fedorowicz: Kandydatura Lidii Staroń na RPO nie zostanie przyjęta przez Senat

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:38
 • calendar_today Piątek, 2021.06.18
- Przed nami i przed Polską bardzo poważne wyzwanie, żeby wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich, człowieka o mocnym kręgosłupie moralnym, o wiedzy i doświadczeniu prawnym i przede wszystkim absolutnie niezależnym - powiedział senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Fedorowicz. Poranny gość Radia Kraków odniósł się do dzisiejszych wydarzeń w Senacie. Izba ma między innymi zatwierdzić kandydaturę senator niezależnej Lidii Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejm wybrał ją na posiedzeniu 15 czerwca. Kandydaturę zgłosił klub Prawa i Sprawiedliwości. "Sądzę, że ta sprawa zostanie zakończona nieprzyjęciem tej propozycji" - zaznaczył na antenie Radia Kraków Fedorowicz.

Jarosław Foremny: 4 falę epidemii zdominuje wariant Delta Sars-Cov 2

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:13:41
 • calendar_today Piątek, 2021.06.18
Sytuacja epidemiologiczna w Małopolsce jest obecnie bardzo dobra, ale wzrostu liczby zakażeń możemy się spodziewać już na początku lipca - tak przekonuje Jarosław Foremny, małopolski inspektor sanitarny. Problemem może się okazać nie tylko wariant Delta wirusa, lecz także mały odsetek osób zaszczepionych m.in. w powiatach nowotarskim i limanowskim.

Andrzej Adamczyk: Jestem zniesmaczony tym, co zaprezentowała opozycja

- Jestem zniesmaczony tym, co prezentowała wczoraj opozycja - mówił w Radiu Kraków minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, komentując wczorajsze niejawne posiedzenie Sejmu w sprawie ataku hakerskiego na szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka. Jak mówił minister Adamczyk, parlamentarzyści opozycji najwyraźniej cierpią na deficyt roztropności i wyobraźni, bagatelizując sprawę cyberprzestępczości. "Infantylne apele by posiedzenie Sejmu było jawne świadczą o braku odpowiedzialności za to co dzieje się w państwie" - mówił poranny gość Radia Kraków.

Adam Jarubas: Rosja rekompensuje sobie utratę wpływów, próbuje oddziaływać, wykorzystując narzędzie cyfrowe

- To słuszna inicjatywa, na pewno trzeba się tym zająć - tak o niejawnym posiedzeniu Sejmu mówił na antenie Radia Kraków eurodeputowany PSL i wiceprezes partii Adam Jarubas. Sejm zbierze się, by wysłuchać informacji premiera o cyberatakach, które dotknęły Polskę. "Trzeba wyciągnąć wnioski, jak zabezpieczyć się przed takim niekontrolowanym wyciekiem informacji i przyjąć standardy większej ochrony dla osób publicznych" - mówił europoseł Jarubas. Jego zdaniem najbardziej prawdopodobny w tej sprawie jest trop wschodni. "Rosja rekompensuje sobie utratę wpływów, próbuje oddziaływać, wykorzystując narzędzie cyfrowe. Widzieliśmy to przy Brexicie i wyborach w USA, teraz przyszedł czas na Polskę" - mówił Jarubas w porannej rozmowie Radia Kraków.

Błażej Sajduk: Klasa polityczna wreszcie powinna obudzić się w XXI wieku

- Ataki na skrzynki e-mailowe polskich polityków, to sygnał alarmowy dla całej klasy politycznej, która wreszcie powinna obudzić się w XXI wieku - tak uważa dr Błażej Sajduk z katedry bezpieczeństwa Narodowego UJ. Dziś zwołano niejawne posiedzenie Sejmu, podczas którego parlamentarzyści mają poznać skalą cyberataków wymierzonych w Polskę.

Za włamaniem do skrzynki szefa KPRM stoją siły rosyjskie?

Gościem Radia Kraków był prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Studiów Wschodniosłowiańskich UJ oraz Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.

Józefa Szczurek-Żelazko: Lidia Staroń jest odpowiednią osobą na funkcję RPO. Wierzymy, że uda się ją wybrać

- Mamy nadzieję, że tym razem kandydatura Lidii Staroń zyska poparcie także w Senacie - mówiła na antenie Radia Kraków posłanka PiS, Józefa Szczurek-Żelazko. We wtorek Sejm zajmie się wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich. O to stanowisko ubiega się zgłoszona przez PiS Lidia Staroń oraz kandydat opozycji, popierany też przez Porozumienie, prof. Marcin Wiącek. "Lidia Staroń jest niezależnym senatorem od wielu lat, jest znana z tego, że od wielu lat pomaga Polakom. Jest chyba najbardziej odpowiednią osobą na to stanowisko, musimy w końcu przełamać tę patową sytuację, nie można jej ciągnąć w nieskończoność" - przekonywała posłanka Szczurek-Żelazko w porannej rozmowie Radia Kraków.

Tomasz Urynowicz: Jedność jest źródłem siły Zjednoczonej Prawicy

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:18:43
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.06.14
- Wybory w Rzeszowie pokazują, że prawica musi być zjednoczona, by wygrywać - tak wyniki głosowania w stolicy Podkarpacia komentował na antenie Radia Kraków wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz z Porozumienia. Wybory na prezydenta Rzeszowa wygrał w pierwszej turze kandydat opozycji Konrad Fijołek, zdobywając ponad 56 procent głosów. Kandydatka PiS Ewa Leniart uzyskała ponad 23 procent głosów, Marcin Warchoł - popierany przez Solidarną Polskę i Porozumienie - ponad 10 procent, a kandydat Konfederacji Grzegorz Braun - ponad 9 procent. "To pokazuje, że najważniejsza jest jedność" - mówił wicemarszałek Urynowicz w porannej rozmowie Radia Kraków.

Łukasz Kmita: Kolejna akcja szczepień w Krościenku i Rabce

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:08:57
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.06.14
Krościenko i Rabka, to kolejne miasta, w których odbędzie się akcja weekendowych szczepień - tak zapowiada Łukasz Kmita, wojewoda Małopolski. W ramach podobnej akcji w czterech miejscach naszego regionu zostało zaszczepionych w sobotę i niedzielę ok. 2,7 tys. Małopolan.

Krzysztof Kowal: W Krakowie powinno być około 20 ogólnodostępnych basenów

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:10:06
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.06.14
Jeśli procedura przetargowa związana z budową basenu olimpijskiego nie rozpocznie się w pierwszej połowie tego roku, to będą małe szans na zrealizowanie tej inwestycji przed igrzyskami europejskimi - tak uważa Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej. 50-metrowy basen olimpijski planowany jest przy ul.Monte Cassino. Z Krzysztofem Kowalem rozmawiało tym Jacek Bańka.

Łukasz Franek o wakacyjnych rozkładach jazdy

Linie rekreacyjne do Puszczy Niepołomickiej, Ojcowa i podkrakowskich dolinek, a także wakacyjny rozkład jazdy - to temat porannej rozmowy. Gościem Marzeny Florkowskiej jest Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego.

Daria Gosek-Popiołek: Razem jest osobnym podmiotem. Wspieramy naszych partnerów, kibicujemy im

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:16:24
 • calendar_today Piątek, 2021.06.11
- To był proces przedyskutowany i przemyślany – tak o konsolidacji Nowej Lewicy powiedziała w Radiu Kraków posłanka Daria Gosek Popiołek. Jak dodała, Lewica Razem nie pójdzie śladem Wiosny Roberta Biedronia. "Jeśli chodzi o Sojusz Lewicy Demokratycznej i Wiosnę to będą się musiały tam dokonać się pewne zmiany programowe" - podkreśliła. Przypomnijmy, w piątek zgromadzenie ogólne Wiosny ma podjąć decyzję o samorozwiązaniu partii. Jak mówił wcześniej Robert Biedroń, decyzja ta będzie oznaczała uruchomienie procesu likwidacji jego partii, a proces konsolidacji Nowej Lewicy zostanie rozpoczęty formalnie.

Dariusz Styrna: Największą przyszłość mają zawody związane z ochroną zdrowia i polityką senioralną

Największą przyszłość mają przed sobą zawody związane z ochroną zdrowia i polityką senioralną - tak przekonuje Dariusz Styrna, dyrektor departamentu edukacji urzędu marszałkowskiego. W czwartek rozpoczął się w Muzeum Lotnictwa Polskiego Festiwal Zawodów, podczas którego młodzież z Małopolski może się zapoznać z ofertą szkół zawodowych. Jak jednocześnie zaznacza Styrna, żaden z zawodów poszukiwanych przed pandemią nie stał się po niej zawodem niepotrzebnym. Z Dariuszem Styrną rozmawiał Jacek Bańka.