Radio Kraków

Podcasty

Patryk Wicher: Polacy ponownie pokazali wielkie serce

- Polacy pokazali kolejny raz, że potrafią być z poszkodowanymi - tak o akcji pomocy dla pogorzelców z Nowej Białej mówił na antenie Radia Kraków poseł Prawa i Sprawiedliwości Patryk Wicher. W ciągu jednej doby na portalu zrzutka.pl zebrano ponad pół miliona złotych. Zbiórki prowadzą też między innymi jednostki OSP z całego województwa. Potrzebne są dary rzeczowe: środki czystości i materiały budowlane. Za tydzień planowane są też zbiórki przed kościołami Archidiecezji Krakowskiej. "Stała się wielka tragedia. W przypadku takiej historycznej, zwartej zabudowy jak w Nowej Białej, potrzebne są dodatkowe zabezpieczenia" - mówił poseł Wicher w porannej rozmowie Radia Kraków.

Jerzy Fedorowicz: Kandydatura Lidii Staroń na RPO nie zostanie przyjęta przez Senat

- Przed nami i przed Polską bardzo poważne wyzwanie, żeby wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich, człowieka o mocnym kręgosłupie moralnym, o wiedzy i doświadczeniu prawnym i przede wszystkim absolutnie niezależnym - powiedział senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Fedorowicz. Poranny gość Radia Kraków odniósł się do dzisiejszych wydarzeń w Senacie. Izba ma między innymi zatwierdzić kandydaturę senator niezależnej Lidii Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejm wybrał ją na posiedzeniu 15 czerwca. Kandydaturę zgłosił klub Prawa i Sprawiedliwości. "Sądzę, że ta sprawa zostanie zakończona nieprzyjęciem tej propozycji" - zaznaczył na antenie Radia Kraków Fedorowicz.

Jarosław Foremny: 4 falę epidemii zdominuje wariant Delta Sars-Cov 2

Sytuacja epidemiologiczna w Małopolsce jest obecnie bardzo dobra, ale wzrostu liczby zakażeń możemy się spodziewać już na początku lipca - tak przekonuje Jarosław Foremny, małopolski inspektor sanitarny. Problemem może się okazać nie tylko wariant Delta wirusa, lecz także mały odsetek osób zaszczepionych m.in. w powiatach nowotarskim i limanowskim.

Andrzej Adamczyk: Jestem zniesmaczony tym, co zaprezentowała opozycja

- Jestem zniesmaczony tym, co prezentowała wczoraj opozycja - mówił w Radiu Kraków minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, komentując wczorajsze niejawne posiedzenie Sejmu w sprawie ataku hakerskiego na szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka. Jak mówił minister Adamczyk, parlamentarzyści opozycji najwyraźniej cierpią na deficyt roztropności i wyobraźni, bagatelizując sprawę cyberprzestępczości. "Infantylne apele by posiedzenie Sejmu było jawne świadczą o braku odpowiedzialności za to co dzieje się w państwie" - mówił poranny gość Radia Kraków.

Adam Jarubas: Rosja rekompensuje sobie utratę wpływów, próbuje oddziaływać, wykorzystując narzędzie cyfrowe

- To słuszna inicjatywa, na pewno trzeba się tym zająć - tak o niejawnym posiedzeniu Sejmu mówił na antenie Radia Kraków eurodeputowany PSL i wiceprezes partii Adam Jarubas. Sejm zbierze się, by wysłuchać informacji premiera o cyberatakach, które dotknęły Polskę. "Trzeba wyciągnąć wnioski, jak zabezpieczyć się przed takim niekontrolowanym wyciekiem informacji i przyjąć standardy większej ochrony dla osób publicznych" - mówił europoseł Jarubas. Jego zdaniem najbardziej prawdopodobny w tej sprawie jest trop wschodni. "Rosja rekompensuje sobie utratę wpływów, próbuje oddziaływać, wykorzystując narzędzie cyfrowe. Widzieliśmy to przy Brexicie i wyborach w USA, teraz przyszedł czas na Polskę" - mówił Jarubas w porannej rozmowie Radia Kraków.

Błażej Sajduk: Klasa polityczna wreszcie powinna obudzić się w XXI wieku

- Ataki na skrzynki e-mailowe polskich polityków, to sygnał alarmowy dla całej klasy politycznej, która wreszcie powinna obudzić się w XXI wieku - tak uważa dr Błażej Sajduk z katedry bezpieczeństwa Narodowego UJ. Dziś zwołano niejawne posiedzenie Sejmu, podczas którego parlamentarzyści mają poznać skalą cyberataków wymierzonych w Polskę.

Za włamaniem do skrzynki szefa KPRM stoją siły rosyjskie?

Gościem Radia Kraków był prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Studiów Wschodniosłowiańskich UJ oraz Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.

Józefa Szczurek-Żelazko: Lidia Staroń jest odpowiednią osobą na funkcję RPO. Wierzymy, że uda się ją wybrać

- Mamy nadzieję, że tym razem kandydatura Lidii Staroń zyska poparcie także w Senacie - mówiła na antenie Radia Kraków posłanka PiS, Józefa Szczurek-Żelazko. We wtorek Sejm zajmie się wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich. O to stanowisko ubiega się zgłoszona przez PiS Lidia Staroń oraz kandydat opozycji, popierany też przez Porozumienie, prof. Marcin Wiącek. "Lidia Staroń jest niezależnym senatorem od wielu lat, jest znana z tego, że od wielu lat pomaga Polakom. Jest chyba najbardziej odpowiednią osobą na to stanowisko, musimy w końcu przełamać tę patową sytuację, nie można jej ciągnąć w nieskończoność" - przekonywała posłanka Szczurek-Żelazko w porannej rozmowie Radia Kraków.

Tomasz Urynowicz: Jedność jest źródłem siły Zjednoczonej Prawicy

- Wybory w Rzeszowie pokazują, że prawica musi być zjednoczona, by wygrywać - tak wyniki głosowania w stolicy Podkarpacia komentował na antenie Radia Kraków wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz z Porozumienia. Wybory na prezydenta Rzeszowa wygrał w pierwszej turze kandydat opozycji Konrad Fijołek, zdobywając ponad 56 procent głosów. Kandydatka PiS Ewa Leniart uzyskała ponad 23 procent głosów, Marcin Warchoł - popierany przez Solidarną Polskę i Porozumienie - ponad 10 procent, a kandydat Konfederacji Grzegorz Braun - ponad 9 procent. "To pokazuje, że najważniejsza jest jedność" - mówił wicemarszałek Urynowicz w porannej rozmowie Radia Kraków.

Łukasz Kmita: Kolejna akcja szczepień w Krościenku i Rabce

Krościenko i Rabka, to kolejne miasta, w których odbędzie się akcja weekendowych szczepień - tak zapowiada Łukasz Kmita, wojewoda Małopolski. W ramach podobnej akcji w czterech miejscach naszego regionu zostało zaszczepionych w sobotę i niedzielę ok. 2,7 tys. Małopolan.

Krzysztof Kowal: W Krakowie powinno być około 20 ogólnodostępnych basenów

Jeśli procedura przetargowa związana z budową basenu olimpijskiego nie rozpocznie się w pierwszej połowie tego roku, to będą małe szans na zrealizowanie tej inwestycji przed igrzyskami europejskimi - tak uważa Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej. 50-metrowy basen olimpijski planowany jest przy ul.Monte Cassino. Z Krzysztofem Kowalem rozmawiało tym Jacek Bańka.

Łukasz Franek o wakacyjnych rozkładach jazdy

Linie rekreacyjne do Puszczy Niepołomickiej, Ojcowa i podkrakowskich dolinek, a także wakacyjny rozkład jazdy - to temat porannej rozmowy. Gościem Marzeny Florkowskiej jest Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego.

Daria Gosek-Popiołek: Razem jest osobnym podmiotem. Wspieramy naszych partnerów, kibicujemy im

- To był proces przedyskutowany i przemyślany – tak o konsolidacji Nowej Lewicy powiedziała w Radiu Kraków posłanka Daria Gosek Popiołek. Jak dodała, Lewica Razem nie pójdzie śladem Wiosny Roberta Biedronia. "Jeśli chodzi o Sojusz Lewicy Demokratycznej i Wiosnę to będą się musiały tam dokonać się pewne zmiany programowe" - podkreśliła. Przypomnijmy, w piątek zgromadzenie ogólne Wiosny ma podjąć decyzję o samorozwiązaniu partii. Jak mówił wcześniej Robert Biedroń, decyzja ta będzie oznaczała uruchomienie procesu likwidacji jego partii, a proces konsolidacji Nowej Lewicy zostanie rozpoczęty formalnie.

Dariusz Styrna: Największą przyszłość mają zawody związane z ochroną zdrowia i polityką senioralną

Największą przyszłość mają przed sobą zawody związane z ochroną zdrowia i polityką senioralną - tak przekonuje Dariusz Styrna, dyrektor departamentu edukacji urzędu marszałkowskiego. W czwartek rozpoczął się w Muzeum Lotnictwa Polskiego Festiwal Zawodów, podczas którego młodzież z Małopolski może się zapoznać z ofertą szkół zawodowych. Jak jednocześnie zaznacza Styrna, żaden z zawodów poszukiwanych przed pandemią nie stał się po niej zawodem niepotrzebnym. Z Dariuszem Styrną rozmawiał Jacek Bańka.