Radio Kraków

Kultura na co dzień


RSS Spotify

Poranna publicystyka w Radiu Kraków Kultura. Otwieramy nowe muzea i galerie, zapraszamy na premiery, koncerty i wystawy. Śledzimy życie wewnętrzne uniwersytetów i akademii, tropimy plany NGO-ów, fundacji i stowarzyszeń. Dużo rozmawiamy z naszymi gośćmi, a wśród nich są ludzie, którzy rozdają karty w krakowskiej i małopolskiej kulturze - od artystek i artystów po szefów najważniejszych instytucji, organizatorów festiwali, animatorów życia kulturalnego. Odwiedzamy pracownie artystów, spotykamy się w kulisach. W porannej audycji RKK sporo informacji, dużo więcej refleksji, także krytycznej, wątki muzyczne, teatralne, plastyczne, operowe, filmowe i taneczne. A do tego dizajn i architektura. Po prostu kultura na co dzień.

"Radio Kraków Kultura na co dzień" prowadzą Paweł Szczepanik, Jacek Bańka, Justyna Nowicka, Robert Konatowicz, Wiola Gawlik.

Podcasty

Gdański rzeźbiarz, Kazimierz Kalkowski, świętuje 40-lecie pracy artystycznej w Krakowie

Urodzony w Gdańsku ceramik, rzeźbiarz, malarz, rysownik świętuje jubileusz 40-lecia pracy artystycznej w Krakowie i otwiera w Nowohuckim Centrum Kultury wystawę zatytułowaną „Wyobrażone – niewyobrażalne”. Ekspozycja zabierze nas w świat z pogranicza dziecięcej wyobraźni, baśni i karykatury codzienności oraz pozwoli lepiej poznać artystę. Artystę dość trudnego w zdefiniowaniu, gdyż jego twórczości nie da się sklasyfikować. Kalkowski nie podpisuje swoich prac, pozostawia interpretacje obserwatorom. Jak pisze Szymon Romanowski: "Kalkowski jest indywidualnością, artystą znanym i uznanym. Jego malarstwo i przede wszystkim rzeźby olśniewają warsztatem i oryginalnością. Inspiracji szukając w dawnej sztuce, w swoich pracach pokazuje ciemną stronę człowieka, świat surrealistyczny, zdeformowany. Pełen groteski, przypominający estetyką Boscha, Breugla, Schulza". W studiu Radia Kraków Kultura Wioletta Gawlik podejmuje: Kazimierza Kalkowskiego - ceramika, rzeźbiarza, rysownika, malarza, Joannę Gościej-Lewińską – kuratorkę wystaw w Galerii Centrum Nowohuckiego Centrum Kultury, Annę Maciejowską – kuratorkę wystawy Kazimierza Kalkowskiego.

Antonio Salieri - ani morderca, ani beztalencie

272 lat temu w Veneto urodził się Antonio Salieri, który po nauce w Wenecji stał się muzyczną gwiazdą Wiednia. W XIX wieku ''gębę'' beztalencia i zabójcy Mozarta dorobił mu Puszkin. Potem pociągnął temat w swojej operze Rimski-Korsakow. Prawda jest taka, że ani Salieri Amadeusza nie zabił, ani beztalenciem nie był. Robert Konatowicz i Cecilia Bartoli przypominają o Salierim, wspominając przy okazji o... Presleyu i Jerzym Pilchu.

"Manelle" Teatru Mumerus

'Oczy serca otwarte miej na się samego Nie opatruj występków twojego bliźniego. Nędzę, małość, ubóstwo i twe nikczemności Zawsze stawiaj przed sobą, tak dojdziesz mądrości. Stałeś coś jest, czym będziesz, na to miej baczenie: Pycha nicość odnosi, nicość wywyższenie'' (1601 r.) VANITAS - marność. Marność świata to jeden z ważniejszych wątków XVII-wiecznej twórczości. Na uwagę zasługują między innymi ''Manelle duchowne albo Porządek żywota chrześcijańskiego'' Pawła Simplicjana. Stały się one punktem wyjścia nowego spektaklu krakowskiego Teatru Mumerus. Spektaklu, który jest także wizją baroku. A barok to także szaleństwo, czyli "La Follia", jak brzmi nazwa sonat przeznaczonych do tańca. Jedna z nich, najdoskonalsza, czyli szaleństwo Antonio Vivaldiego stało się inspiracją do stworzenia muzyki (wykonywanej na żywo) do spektaklu, którego środki wyrazu rozpostarte są od bezustannego ruchu i tańca do pulsujących w rytm barokowego wiersza słów.  26 i 29 sierpnia odbędą się premierowe pokazy spektaklu "Manelle" Teatru Mumerus. Spektakle w wersji plenerowej zostaną zagrane na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w Krakowie, godz. 19:00. Robert Konatowicz rozmawiał z prezesem Stowarzyszenia Teatr Mumerus, twórcą spektaklu - Wiesławem Hołdysem oraz z aktorem Mumerusa - Janem Mancewiczem. W rozmowie pojawia się cień Tadeusza Kantora i duch ''rudego księdza" z Wenecji. "La morte e la follia dominano l'isola" - "Szaleństwo i śmierć rządzi na tej wyspie".

„Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni” w Galerii dizajnu MNK

Prace zostały wykonane przez polskich rzemieślników według projektów artystek: Alicji Bielawskiej, Małgorzaty Kuciewicz i Simone De Iacobis. Z prof. Andrzejem Szczerskim dyrektorem MNK rozmawia Justyna Nowicka. Wystawa otrzymała Markę Radia Kraków - w ramach wiosennej edycji naszego plebiscytu.

„Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni”. Rozmawiamy z artystkami

Instalacja, która włącza się w narrację stałej Galerii Dizajnu, to prezentacja tkanin użytkowych i inspirowanych nimi form przestrzennych. Nawiązuje do trendów bazujących na wzorach sprzed ery elektryczności, ukazując związek między zmianami pór roku a wnętrzem domu. Prace zostały wykonane przez polskich rzemieślników według projektów artystek: Alicji Bielawskiej, Małgorzaty Kuciewicz i Simone De Iacobis. O ekspozycji opowiadają Justynie Nowickiej. Wystawa otrzymała Markę Radia Kraków - w ramach wiosennej edycji naszego plebiscytu.

Królewski Rembrandt na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu we współpracy z The Frick Collection w Nowym Jorku oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie zapraszają od 18 sierpnia do 16 października na wystawę Królewski Rembrandt na Wawelu. Gościem Justyny Nowickiej w Kulturze na co dzień jest Joanna Winiewicz-Wolska, kuratorka wystawy.

Konkurs „Nasz zabytek” - przywróć świetność zabytkowi w Twojej okolicy

Mieszkańcy Małopolski mogą już zgłaszać propozycje zabytków, które wymagają remontu, modernizacji, rewaloryzacji. To okazja, by przywrócić świetność nieco zaniedbanym i zapomnianym miejscom, które być może mijamy każdego dnia. Justyna Nowicka rozmawia o tym w Kulturze na co dzień z Brygidą Ślabską, prezes Zarządu Fundacji Most the Most.

Open Eyes Art Festival

Open Eyes Art Festival jest dopełnieniem, a w zasadzie komplementarną częścią Open Eyes Economy Summit, tj. kongresu ekonomii wartości. Prof. Jerzy Hausner na naszych antenach zapowiadał już, że jednym z głównych tematów będzie wiarygodność i zaufanie. Czy są to kategorie ważne także w sztuce? Jacek Bańka rozmawia o tym w Kulturze na co dzień z gościem, którym jest prof. Robert Sowa, prorektor ds. studenckich i kształcenia Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Kulturalnym szlakiem do Szczawnicy i na Spisz

Fundacja Kulturalny Szlak działa od 2011 roku i ma na celu promowanie wartościowych zjawisk z dziedziny kultury, nauki i sztuki w kraju i za granicą, działalność edukacyjną w dziedzinach związanych ze sztuką, promocją kultury i sztuki. Zaprasza nas po raz 14. na Letni Festiwal w Szczawnicy- "Muzyka nad Zdrojami", który potrwa do 25 sierpnia. Szlak letnich wędrówek kulturalnych powinien nas też poprowadzić na Spisz, a tam 19 sierpnia rozpocznie się 10. Festiwal Barok na Spiszu. Jego hasło to ''Radość Muzyki''. Radością muzyki dzielą się ze słuchaczami Radia Kraków Kultura - Katarzyna Wiwer i Rafał Monita z Fundacji Kulturalny Szlak. Rozmawiał z nimi Robert Konatowicz.

Cracow Singers w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

La Dama con l'ermellino, czyli Dama z Gronostajem - prywatnie Cecilia Galleran - i już nie może się doczekać tego muzyczne spotkania. Oto bowiem w niedzielę 14 sierpnia 2022 o godz. 18:30 w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie wysłucha koncertu muzyki renesansowej w wykonaniu zespołu Cracow Singers. Oto, że warto do niej dołączyć przekonuje Państwa Robert Konatowicz, który gości w studiu Radia Kraków Kultura przedstawicielkę Cracow Singers - Katarzynę Freiwald. Przy okazji, pani Katarzyna odkrywa jeszcze kilka muzycznych tajemnic.

Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna

W Radiu Kraków Kultura znakomity gość - Krystyna Czerni, krakowska badaczka, autorka serii monograficznej realizacji sakralnych Jerzego Nowosielskiego. W audycji mówiliśmy o trzeciej już części cyklu: Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna. Pozostałe dwa, które wyznaczyły edytorskie standardy i ostateczny kształt szaty graficznej całego cyklu, to: „Nowosielski w Małopolsce. Sztuka sakralna” (Kraków 2015) i „Nowosielski – sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin” (Białystok 2019).

Galeria Jerzego Dudy-Gracza w NCK na nowo

Kiedyś Dudę-Gracza rozchwytywano i uwielbiano, potem zaczęto się go wstydzić, a nawet bać. Czy nadszedł czas, aby odczytać go na nowo? Twórczość tego artysty jest niezaprzeczalnym fenomenem polskiej kultury ostatnich pięćdziesięciu lat. Wydaje się, że choć Duda-Gracz w 2004 roku zamilkł na zawsze, to jego twórczość nie powiedziała ostatniego słowa. Od 1 września 2022 r. do połowy listopada Autorska Galeria Jerzego Dudy-Gracza będzie zamknięta dla zwiedzających. Mieszcząca się w Nowohuckim Centrum Kultury Galeria została otwarta w styczniu 2020 roku i po ponad dwóch latach funkcjonowania w obecnym kształcie przyszła pora na zmiany! Zespół kuratorski przygotowuje nową ekspozycję, na której zostanie pokazanych około 180 prac Artysty, wcześniej nieprezentowanych w NCK. Justyna Nowicka rozmawia z kuratorką galerii Joanną Gościej-Lewińską.

"Polskie piosenki mniej znane”

Treści niepoprawne, czasem koszarowy humor, ale też wiele autentycznych historii: złamanych serc, zrobionych długów, przelanej na polu bitwy krwi, sprawy, którymi żyli mieszkańcy Lwowa czy Warszawy. Po prostu – ludzie z krwi i kości. Łukasz Fijał, którego słuchacze znać mogą z naszego słuchowiska „Niespodzianka” opowiadał Justynie Nowickiej o projekcie "Polskie piosenki mniej znane”. Na platformie Youtube pojawią się 4 recitale, gdzie będą piosenki i sceny dialogowe zaczerpnięte z 4 tradycji polskiej kultury: Przedwojenna Warszawa, Przedwojenny Lwów, piosenki wojskowe i piosenki historyczne. Piosenki warszawskie i lwowskie już można odsłuchać. Trwają prace nad kolejnymi częściami. Łukasz Fijał zapowiada, że materiał ten posłuży do stworzenia spektaklu.

Muzea domowe - skarby regionu

Radio Kraków Kultura z wizytą w krakowskim Muzeum Armii Krajowej. Już od 12 sierpnia oglądać będzie można wystawę pt. "Muzea domowe - skarby regionu". Zobaczymy prawdziwe skarby rozproszone po całej Małopolsce, rodzinne i niekiedy osobiste pamiątki. Jacek Bańka rozmawiał o tym z Mateuszem Gawlikiem, kustoszem w dziale wystaw Muzeum AK.

Muzeum Miejsce Pamięci KL Plaszow zaprasza na spotkanie "Pamięć/Zachor"

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:40:18
 • calendar_today Piątek, 2022.08.05
Muzeum Miejsce Pamięci KL Plaszow zaprasza dziś na spotkanie "Pamięć/Zachor", które będzie formą uczczenia więźniów krakowskiego obozu pracy i zagłady. Podczas spotkania zostaną odczytane fragmenty wspomnień osób, które przeżyły KL Plaszow. Uroczystość odbywa się w pierwszą niedzielę po 6 sierpnia, czyli rocznicy tzw. czarnej niedzieli i nawiązuje jednocześnie do wydarzeń z lipca i sierpnia 1944 roku. O spotkaniu "Pamięć/Zachor" oraz budowie nowego muzeum na terenie byłego obozu z Moniką Bednarek z Muzeum Krakowa oraz Kamilem Karskim i Jackiem Stawiskim z Muzeum KL Plaszow rozmawiał Jacek Bańka.

W sobotę rozpocznie się 55. Festiwal im. Jana Kiepury

W sobotę 6 sierpnia rozpocznie się 55. Festiwal im. Jana Kiepury, jeden z najstarszych w Polsce. Przez 8 dni Festiwalu, do 13 sierpnia, Krynica-Zdrój stanie się śpiewającym miastem. Rozbrzmiewać w niej będą w najlepszych wykonaniach największe przeboje muzyki wokalnej. Zaplanowane zostały liczne atrakcje, w tym m.in. gale operowe i operetkowe, spektakle operetkowe i baletowe, koncerty promenadowe, recitale czy spotkania z artystami. Na Festiwal pełen gwiazd zaprasza w rozmowie z Robertem Konatowiczem jego dyrektor artystyczny prof. Tadeusz Płonka.

Teodor Currentzis skończył w tym roku 50 lat

Teodor Currentzis - wybitny dyrygent-skończył w tym roku 50 lat. Urodzony w Grecji, wybrał Rosję na swój dom na początku lat 90., kiedy zaczął studiować dyrygenturę w Konserwatorium w Sankt Petersburgu pod kierunkiem Ilii Musina. Skrytykowany za związki z rosyjskim Bankiem VTB szef orkiestry MusicAeterna Teodor Currentzis, opuścił Rosję. Zakłada nowy zespół o nazwie Utopia. „Wkraczamy na eksperymentalne pole poszukiwań idealnego brzmienia z mistrzowskimi muzykami, którzy tego pragną” – napisał Currentzis i odniósł się do nazwy nowego zespołu: „Tak, to utopijna idea. Utopia to przecież coś, co wydaje się niemożliwe i to właśnie nas pociąga”. Rozmowa Roberta Konatowicza z Mateuszem Ciupką (Ruch Muzyczny, Szafa Melomana) w programie Radio Kraków Kultura Na Co Dzień.

Ukraińska kultura i literatura

Ukraińsko- krakowskie kontakty literackie były bardzo intensywne już w młodopolskim Krakowie. Od czytania poezji rozpoczęły się spotkania Ukraińców, którzy przybyli do Krakowa po 2000 roku. W czasie trwania wojny w Ukrainie wydarzenia kulturalne, koncerty, wystawy, warsztaty spotkania literackie mają funkcję nie tylko poznawczą, przybliżającą kulturę naszych wschodnich sąsiadów ale również terapeutyczną. O krakowsko-ukraińskich związkach w przeszłości i dziś, a także o działalności Związku Ukraińców w Polsce opowiada Katarzynie Fortunie przewodniczący krakowskiego zarządu Andriy Olinyk.

Jan Burnatowski przedstawia numer pisma Czas Literatury poświęcony ukraińskiej poezji i prozie

Jan Burnatowski - polonista, literaturoznawca i sekretarz redakcji kwartalnika Czas Literatury przedstawi numer pisma w całości poświęcony ukraińskiej poezji i prozie. Znajdziemy w nim. m.in. nigdy wcześniej nie publikowane teksty takich autorów jak m.in. Andij Lubka, Kateryna Babkina, Wołodomyr Rafiejenko i Anastazja Afanasjewa. O czytaniu Serhija Żadana pisze Małgorzata Lebda i Jerzy Franczak.

Krakowski Festiwal Tańca w Nowohuckim Centrum Kultury

Do 7 sierpnia potrwa w Nowohuckim Centrum Kultury Krakowski Festiwal Tańca, który prezentuje polskie i zagraniczne spektakle taneczne. Ideą festiwalu jest pokazanie potencjału tańca współczesnego, występującego samodzielnie, jak i w relacjach z innymi dziedzinami sztuki, a także uwalnianie energii twórczej tancerzy, choreografów, performerów oraz innych artystów. O tańcu i polityce z tancerkami i choreografkami Martą Wołowiec i Dominiką Wiat oraz dyrektorem NCK Zbigniewem Grzybem rozmawiał Jacek Bańka.

"Ennio" - coś dla wielbicieli muzyki Morricone

Robert Konatowicz zaprasza na rozmowę z Mateuszem Borkowskim o filmie "Ennio"

Bernard Ładysz: Taki artysta zdarza się tylko raz

Niedawno obchodziliśmy jego 100. urodziny. Urodził się bowiem 24 lipca 1922 r. Był śpiewakiem operowym, który występował na całym świecie, m.in. z Marią Callas, najwybitniejszym polskim basem w całych naszych muzycznych dziejach i jednym z największych basów w Europie, a nawet na świecie. Był tez świetnym aktorem. Wspomina go Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz. Rozmawiał z nią Robert Konatowicz.

Agnieszka Grochowicz zaprasza na koncert w altanie na Plantach przy skwerze Zbigniewa Wodeckiego

Studio Radia Kraków Kultura odwiedziła Agnieszka Grochowicz-wokalistka, autorka tekstów i muzyki. -współpracująca z czołówką polskich kompozytorów piosenki: Zygmuntem Koniecznym, Andrzejem Zaryckim, Jerzym Derflem, Ewą Kornecką, Januszem Grzywaczem. Zaprasza słuchaczy na swój koncert w altanie na Plantach przy skwerze Zbigniewa Wodeckiego (niedziela, 31 lipca, o 15) w ramach letnich koncertów promenadowych Krakowskiego Forum Kultury. A bohaterami recitalu będą twórcy, których Jeremi Przybora nazwał „trójką wieszczy polskiej piosenki”-Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski i Jonasz Kofta. W rozmowie z Robertem Konatowiczem opowiada też o swojej fascynacji operą Bizeta "Carmen", która miała swoją polską premierę 140. lat temu.

ZAPOWIEDŹ NOWEGO SŁUCHOWISKA RADIA KRAKÓW - W ROLI GŁÓWNEJ ANNA POLONY

„W poszukiwaniu bohatera romantycznego” - to tytuł najnowszego słuchowiska Radia Kraków. Anna Polony zagra w nim główną i jedyną rolę, przedstawienie wyreżyserował Józef Opalski. Na warsztat aktorski trafiły dwie sylwetki: Tadeusza z epopei Adama Mickiewicza i Beniowskiego z poematu Juliusza Słowackiego. Premiera już 19 września tego roku. "Jakim człowiekiem jest polski typ bohatera romantycznego, przedstawiony w dziełach naszych wieszczów?" - pyta Anna Polony - aktorka, która jest równocześnie autorką scenariusza nowego słuchowiska. „Mimo iż „Beniowski” powstał jako kontestacyjna odpowiedź na „Pana Tadeusza” nie chodziło mi o polemikę, która toczyła się między Słowackim a Mickiewiczem ale o różnicę w postawach i charakterach tych dwóch młodych bohaterów” -  dodaje Anna Polony. Z twórcami: Anną Polony i Józefem Opalskim rozmawiał Tadeusz Marek

Sulamita Ślubowska o swojej debiutanckiej płycie

Sulamita Ślubowska - młoda skrzypaczka, jedna z uczestniczek tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego odwiedziła studio Radia Kraków Kultura, by opowiedzieć o swojej debiutanckiej płycie poświęconej dziełom dla artystki szczególnie bliskim i znaczącym. Grażyna Bacewicz, Sergiei Prokofiev i Arvo Pärt - repertuar dojrzały, by nie powiedzieć - wymagający. A jednak, okazuje się, że młodość może iść w parze z dojrzałością.

Festiwal "Emanacje" już niemal na półmetku

Festiwal "Emanacje" jest już niemal na półmetku, ale wciąż w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego czeka nas mnóstwo muzycznych wydarzeń. O koncertach i wydarzeniach towarzyszących muzycznemu clou, finalistach oczekiwanego Konkursu Wieniawskiego, którzy w Lusławicach mają swoje szczególne miejsce oraz temu, co dla działalności ECM ma wyjątkowe znaczenie w rozmowie z Pawłem Szczepanikiem opowiada Adam Balas, dyrektor Centrum.

Noc Księgarń Kameralnych 2022

Choć na jesienne nocne spotkania w ulubionych księgarniach kameralnych przyjdzie nam jeszcze zaczekać, to dzisiejsza gościni "Kultury na co dzień" - Paulina Bandura - przekonuje, że warto odwiedzać księgarnie przez cały rok, a sama akcja, o której rozmawiamy wcale nie ogranicza się tylko do jednej jesiennej nocy. Rozmawia Georgina Gryboś-Szczepanik.

Gdzie można spędzić czas z kulturą w Krakowie?

Joanna Broniec - przedstawicielka Krakowskiego Biura Festiwalowego - opowiada o najbliższych i nieco dalszych wydarzeniach, z których mogą korzystać mieszkańcy i wszyscy, którzy wybrali spędzenie lata w mieście. "Sanatorium Sztuka", a może "Muzyka wśród drzew"? Gdzie można spędzić czas z kulturą w Krakowie pyta Georgina Gryboś-Szczepanik

90. urodziny Wojciecha Kilara

''Jestem Ślązakiem urodzonym we Lwowie'' - mówił o sobie urodzony 17 lipca 1932 roku Wojciech Kilar. Kompozytor muzyki poważnej i filmowej, pianista zadebiutował 75 lat temu na konkursie Młodych Talentów, wykonując własne "Dwie miniatury dziecięce". Napisał muzykę do ponad 160 filmów. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami, między innymi: Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, Romanem Polańskim, Francisem Fordem Coppolą, Jane Campion. Z okazji 90. urodzin kompozytora jego portret kreśli w rozmowie z Robertem Konatowiczem Maria Wilczek-Krupa, autorka książek: "Kilar. Geniusz o dwóch twarzach" oraz "Poetyka muzyki filmowej Wojciecha Kilara."

XII Edycja festiwalu PIENINY KULTURA SACRUM

Już po raz dwunasty w Krościenku nad Dunajcem rozbrzmiewać muzyka będzie organowa i kameralna. W programie także wystawa i recytacja poezja. W sobotę 23 lipca o godzinie 19:00 w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza rozpocznie się kolejna edycja Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum. W tym roku zaplanowano cztery koncerty, w kolejne soboty lipca i sierpnia. Jak zwykle wystąpią utytułowani wirtuozi organów, reprezentujący różne ośrodki muzyczne w Polsce, do tego będący też pedagogami uczelni muzycznych. Będą to w kolejności: Marek Stefański z Krakowa, Krzysztof Lukas z Katowic, Jan Bokszczanin z Warszawy oraz śląski artysta Władysław Szymański. "Nie tylko muzyka organowa wypełni letnie sobotnie wieczory w Pieninach" - mówiła na antenie RKK Agnieszka Radwan-Stefańska - pomysłodawczyni i dyrektorka festiwalu.

Już w najbliższą niedzielę startuje XXVI Międzynarodowa Letnia Akademia Jazzu

Już w najbliższą niedzielę do Krakowa zjadą się młodzi muzycy jazzowi z całej Polski, by uczyć się jazzu od najlepszych - wykładowców z Polski i USA. "Bardzo świadomie nazywamy nasze warsztaty szkołą, to osiem dni, w ciągu których młodzi adepci uczestniczą w zajęciach od rana do wieczora, bardzo istotne są także wieczorne jamy w klubie Piec Art, kiedy wybucha muzyczna energia tych młodych ludzi" - mówi dyrektor Akademii, gitarzysta - Grzegorz Motyka. Akademia zaowocuje także 4 koncertami, na które zapraszali na antenie RKK Grzegorz Motyka i wieloletni uczestnik warsztatów - Błażej Drobniuch.

"Domowroty. Włodzimierz Puchalski" - nowa wystawa w MCK

250 zdjęć przyrodniczych i nie tylko, wspaniałe portrety zwierząt i dialog z ekologią. W roli głównej zaś Włodzimierz Puchalski – jeden z najsłynniejszych polskich przyrodników, fotograf, edukator i… artysta. Już jutro w Międzynarodowym Centrum Kultury otwarta zostanie wystawa „Domowroty. Włodzimierz Puchalski”, która "ma wiele warstw" – jak mówiła Tadeuszowi Markowi na antenie Radia Kraków Kultura współkuratorka wystawy – dr Monika Rydiger. Posłuchaj rozmowy Tadeusza Marka z dr Moniką Rydiger i Łukaszem Galuskiem z MCK na temat wystawy „Domowroty. Włodzimierz Puchalski”.

Rozmowa z prof. Łukaszem Tomaszem Sroką

Tradycja polskiej książki w Izraelu, obecny rynek książki oraz krakowskie ślady w Tel Awiwie - zapraszamy do wysłuchania rozmowy z prof. Łukaszem Tomaszem Sroką, historykiem z Uniwersytetu Pedagogicznego, autorem książki "Tel Awiw. Nowoczesne miasto starożytnego narodu".

Radio Kraków Kultura zacieśnia współpracę z festiwalem muzyki sakralnej Musica Divina

W ramówce RKK znalazły się retransmisje koncertów festiwalu z lat ubiegłych (poniedziałki, 21.00), niemniej nie zamierzamy żyć tylko przeszłością. Przed nami kolejna odsłona Musici Diviny, która w tym roku odbędzie się między 2 a 7 sierpnia i zatytułowana jest Tenebrae. O znaczeniu tytułu oraz programie festiwalu rozmawiał z Pawłem Szczepanikiem Łukasz Serwiński, dyrektor artystyczny wydarzenia.

O wznowieniu spektaklu Naturzysci

Od premiery Naturzystów, spektaklu Capelli Cracoviensis w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, minęła... dekada. A jednak, mimo upływu lat, pamięć o tym niezwykłym spacerze przez Las Wolski, w dodatku z pieśniami Mendelssohna na ustach, wciąż rezonuje! Reżyser i śpiewacy znów zabierają nas w tę podróż - wznowienie spektaklu zaplanowane zostało na 22, 23 i 24 lipca. Radio Kraków Kultura nie mogło odmówić sobie okazji do spotkania z Cezarym Tomaszewskim i zaproszenia na spacer. Obecność obowiązkowa!

W 100. rocznicę wydania Ulissesa odkrywamy to arcydzieło modernizmu na nowo

Gdy Ulisses autorstwa Jamesa Joyce'a mimo przeszkód wreszcie ukazał się drukiem w 1922 roku, okrzyknięto go dziełem nieudanym, nieprzyzwoitym, niemoralnym. Dziś, sto lat później, jest powszechnie uważany za arcydzieło, którego nie wypada nie znać.

Krakowskie Miniatury Teatralne stawiają na różnorodność

Krakowskie Miniatury Teatralne to wielkie święto teatru, wypełnione kulturą i rozrywką najwyższej klasy: najlepsze spektakle teatralne prezentowane w Krakowie po raz pierwszy, najwybitniejsi aktorzy, spotkania z twórcami i wspaniała, festiwalowa publiczność.

Bale, pokazy mody i warsztaty, czyli 23. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Bale, pokazy mody i warsztaty, czyli 23. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” zacznie się niebawem, bo 16 lipca w Krakowie. Zanim Pan Molier zaprosi nas do tańca, Balet Cracovia Danza zatańczy nam..."Szachy" oraz "Damę z łasiczką". Romana Agnel - szefowa Baletu Cracovia Danza, dyrektorka artystyczna Festiwalu gościła w programie prowadzonym przez Roberta Konatowicza.

Kino Kijów dla miłosników opery

Legendarne krakowskie kino Kijów, które obchodzi w tym roku 55. urodziny to także ciekawe miejsce dla miłośników muzyki klasycznej, szczególnie opery. Robert Konatowicz rozmawiał z Ewą Łabudzińską-Olszak z Kina Kijów

„Pałacowe niepokoje” Dagmary Wyskiel w Willi Decjusza

W Willi Decjusza trwa wystawa „Pałacowe niepokoje” Dagmary Wyskiel, będąca rodzajem happeningu czy też interwencji artystycznej w zabytkowej przestrzeni Willi. „Pałacowe niepokoje” to dziewięć obiektów artystycznych, które mają wchodzić w dialog z willową przestrzenią, podważać ją i zadawać pytania o przeszłość, współczesność i to, co po nas zostanie.

"Northern Light" – światło północy

Ponad 80 prac przygotowanych przez kilkudziesięciu duńskich artystów – wszystko zebrane zostało pod wspólnym tytułem "Northern Light" – światło północy. W Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych trwa wystawa artystów zgromadzonych w pracowni Funen Printmaking Studio.

To już piętnasta krakowska Noc Jazzu

Tegoroczna edycja planowana jest na Małym Rynku, na Dziedzińcu Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, a także w Dworku Białoprądnickim oraz Nowohuckim Centrum Kultury, na Dziedzińcu Muzeum Książąt Czartoryskich, w Sukiennicach. Po dwóch latach przerwy powrócą koncerty w klubach i kawiarniach.

Między Polską i Koreą - KOsmoPOLityczny jazz

Gośćmi Radia Kraków Kultura byli MinJin Seo (wokal), Jakub Krzeszowski (Jazz Po Polsku) oraz perkusista Piotr Pawlak. Ich plany koncertowe pokrzyżowała pandemia, ale wreszcie się udało. W Kulturze na co dzień opowiedzieli o swoim KOsmoPOLitycznym projekcie jazzowym.

Festiwal Muzyczna Korzkiew

Gościem Kuby Nizińskiego w Kulturze na co dzień był Paweł Riess.

Władysław Żeleński - kompozytor (nie)zapomniany?

Kompozytor, ale i dyrygent, muzyczny pedagog – spośród niezliczonej rzeszy zapomnianych polskich kompozytorów Władysław Żeleński należy do zapomnianych ze szczególną szkodą dla kultury. Postać Władysława Żeleńskiego przypominamy w 185. rocznicę urodzin, polecając nową płytę z jego muzyką.

Zaproszenie na 18. Festiwal Muzyki Polskiej

Rozmowa Roberta Konatowicza z Mateuszem Ciupką (Ruch Muzyczny, Szafa Melomana), a w niej zaproszenie na 18. Festiwal Muzyki Polskiej, który potrwa w Krakowie od 8 do 30 lipca 2022. A także ostatnie skandale związane z tradycyjnym wykonywaniem podczas amerykańskiego Dnia Niepodległości... "Uwertury Rok 1812" Czajkowskiego, kanapki cieszyńskie i sztuczna inteligencja w operze.

Nowy początek. Modernizm w II RP w Muzeum Narodowym w Krakowie

Druga odsłona serii 4x Nowoczesność. Czym jest, co znaczyła w Dwudziestoleciu Międzywojennym i co oznacza dziś? O wystawie w Radiu Kraków Kultura Justyna Nowicka rozmawia z inicjatorem prof. Andrzejem Szczerskim, dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Premiera spektaklu Duży Książę Krakowskiego Teatru Tańca

Premiera baletowa, premiera taneczna i teatralna. W Radiu Kraków Kultura gościmy Eryka Makohona i Pawła Łyskawę z Krakowskiego Teatru Tańca.

Letnia Szkoła Wyszehradzka świętuje 20-lecie

Letnia Szkoła Wyszechradzka świętuje 20-lecie.W Radiu Kraków Kultura gościliśmy przedstawicielki Instytutu Kultury Willa Decjusza: prof. Dominikę Kasprowicz, dyrektorkę Instytutu, oraz Aleksandrę Szymańską-Niekłań. "To już nie jest projekt, to proces. Mamy ponad 850 absolwentów i ekspertów. Możemy być dumni".

"Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora"

- Przedmioty i kostiumy muszą być dziełami sztuki, a nie dekoracją wyrzucaną po użyciu na złom. Są to cechy, które czynią Teatr Cricot 2 unikalnym i czysto artystycznym zjawiskiem – pisał Tadeusz Kantor. "Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora" - to nowa, planowana od kilku lat wystawa w krakowskiej Cricotece. Punktem wyjścia prezentacji jest próba nowego spojrzenia na kostiumy – jako na autonomiczne dzieła sztuki, które zasługują na status swoistych rzeźb, a jednocześnie są nierozerwalnie złączone z cielesnością aktora. Tytułowe „osobiste” kostiumy kurator wystawy a jednocześnie aktor Cricot 2, Bogdan Renczyński definiuje jako najbliższe ciału narzędzie działania aktorów, a swą pracę z kolekcją zamienia w intymną, emocjonalną opowieść. Ze współkuratorką Justyną Droń, Bogdanem Renczyńskim i Natalią Zarzecką, dyrektorką Cricoteki rozmawia Justyna Nowicka.

Lato 2022 w kwartalniku „Kraków Culture”

Sezon ogórkowy, kanikuła, kulturalna pustynia czy plaża? Nic podobnego. Obfitość, jazz, taniec i teatr oraz wielki powrót festiwali - to może być jedna z definicji kulturalnego lata w Krakowie. O wakacyjnych wydarzeniach w plenerze, klimatyzowanych galeriach sztuki i smoku nie tylko w Smoczej jamie Justynie Nowickiej opowiadają Grzegorz Słącz, redaktor naczelny magazynu Kraków Culture i Robert Piaskowski, pełnomocnik Prezydenta Krakowa do spraw kultury.

"Witryna z zabawkami" w Kamienicy Szołayskich

"Witryna z zabawkami" to wystawa historycznych zabawek ze zbiorów rodziny Sosenków, której kuratorem jest publiczność. Kilkunastoosobowa grupa kuratorów opracowała koncepcję wystawy, dobrała obiekty, przygotowała aranżację plastyczną, stworzyła opisy i tak powstał osobisty pokaz kolekcji, który nawiązuje dialog z wystawą „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” prezentowaną w Kamienicy Szołayskich. O projekcie Wioletta Gawlik rozmawia z dr Katarzyną Jagodzińską, dyrektorką ds programowych Muzeum Zabawek w Krakowie, z Reginą Mynarską i Benjaminem Moranem - kuratorami "Witryny z zabawkami".

18. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej

Koncerty Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Wojciecha Kilara, najpiękniejsze polonezy przełomu XVIII i XIX wieku, muzyka średniowiecza i renesansu – tak w skrócie zapowiada się 18. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej. Znajdzie się w niej miejsce również dla muzycznych odkryć, w tym zapomnianej twórczości pieśniarskiej związanego z Krakowem Jerzego Gablenza. Mistrzowskie wykonania zapewnią skrzypaczka Miranda Liu, występujący na wielu scenach Europy bas-baryton Krzysztof Szumański, charyzmatyczny akordeonista Maciej Frąckiewicz, a na finał wybitny japoński pianista Kyohei Sorita, laureat II nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego. O szczegółach z Mateuszem Borkowskim z Festiwalu Muzyki Polskiej rozmawia Wioletta Gawlik.

EtnoKraków Rozstaje

Muzyka jako forma dialogu to najprostsza droga do odbiorcy, a jej źródłem - jak twierdzą socjologowie - było społeczne przeżywanie. Do źródeł muzyki szukając dialogu z publicznością sięgają organizatorzy Festiwalu EtnoKraków Rozstaje. EtnoKraków/Rozstaje to miejsce spotkań, projekt otwarty na wielokulturowość, festiwal, który promuje muzykę tradycyjną, folkową i world music. Obok prezentacji artystów z Azji i Afryki – tegoroczne spotkanie to mocny akcent na ukraińskie, białoruskie i polskie tradycje muzyczne. Z dyrektorem Festiwalu Janem Słowińskim rozmawia Wioletta Gawlik.

''Bogini fortepianu'' - Halina Czerny-Stefańska

Towarzystwo Muzyczne im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego zaprasza na recital Jakuba Kuszlika, który odbędzie się 1 lipca o godz. 19 w sali koncertowej P.S.M. II stopnia im. W. Żeleńskiego przy ul. Basztowej 9 w Krakowie (wstęp wolny). Tego dnia przypada 21. rocznica śmierci patronki Towarzystwa. Ten rok to także 100. rocznica jej urodzin.

Spotkanie z Bogdanem Frymorgenem

Żydowskie Muzeum Galicja (ul. Dajwór 18, Kraków ) oraz wydawnictwo Austeria zapraszają 2 lipca o godz. 17 na spotkanie z Bogdanem Frymorgenem pod hasłem "Słowa, obraz, refleksje ". W tym roku wydawnictwo Austeria wydało dwie książki Bogdana Frymorgena, dziennikarza radiowego mieszkającego w Londynie, ale powracającego do Małopolski-do Krakowa i Lanckorony. Frymorgen ma na swoim koncie kilka wystaw i albumów. Zajmuje się też nadzorem projektów fotograficznych i literackich.

Kromer Festival Biecz 2022

W tym roku Kromer Festival Biecz odbędzie się pod hasłem Przemiany. Patronami medialnymi wydarzenia są Radio Kraków i Radio Kraków Kultura. Justyna Nowicka rozmawia z szefem muzycznym naszej stacji, a jednocześnie dyrektorem artystycznym festiwalu - Pawłem Szczepanikiem.

Otwarcie Nowego Skarbca Koronnego na Wawelu

Na nowej ekspozycji zobaczymy ponad 800 obiektów, wśród nich najmłodszy - czyli skrzynie kanadyjskie, w których transportowano arrasy, ale i te najstarsze... prawdziwe antyki, ceramiczne naczynia. I o tym będzie mowa w ostatnim odcinku naszego wawelskiego cyklu, a gościliśmy kustosza Dariusza Nowackiego, szefa zespołu kuratorskiego oraz Bartłomieja Makowieckiego.

Co będzie dalej z artystami ze Składu Solnego?

Kolektyw artystów ze Składu Solnego znalazł nieruchomość, do której mógłby się wyprowadzić, gdy w Składzie rozpoczną się prace związane z budową Centrum Literatury i Języka Planeta Lem. 3 lata temu został wybrany projekt, który budynek przy ul. Na Zjeździe 8 w cyfrowy zamek. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do realizacji tej inwestycji. O to, co stanie się z artystami, którzy mają tam swoje pracownie Małgorzatę Jantos i Łukasza Maślonę, radnych z komisji kultury oraz Bartolomea Koczenasza, współzałożyciela Centrum Sztuki Współczesnej Wiewiórka w Radiu Kraków Kultura pytał Jacek Bańka.

31. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

O FKŻ i wątkach muzycznych na festiwalu w Radiu Kraków Kultura. Gościem Pawła Szczepanika był Robert Gądek.

Nowości płytowe w Kulturze na co dzień: Ensemble intercontemporain, Ratas del viejo Mundo, Marc Mauillon, La Tempête

Czasami najlepsze wybory są zaskakujące - także dla wybierającego. W Radiu Kraków Kultura proponujemy kilka nowych płyt, które zapewne pozostaną na peryferiach standardowych preferencji amatorów muzyki klasycznej. Sięgamy po nie, by pokazać, że błąkanie się po rubieżach także może być ogromną przyjemnością, zwłaszcza gdy naszymi przewodnikami są tak kipiący inwencją artyści, jak Ensemble intercontemporain, Ratas del viejo Mundo, Marc Mauillon czy La Tempête. Cztery wydawnictwa, które pokazują bogactwo muzyki wieków XIV, XV, XVI oraz... XX i XXI. Bogactwo, a jednocześnie niezwykłą spójność, która świadczy, że kultura to nie oderwane od siebie wyspy, a continuum oparte na nieustającym dialogu.

Można czasem spotkać szafę, która prowadzi do magicznego świata Narni

Można też wejść do szafy, która otwiera przed nami magię muzyki - a to za sprawą podcastu i bloga o muzyce klasycznej - "Szafa melomana". Robert Konatowicz rozmawiał z autorem "Szafy"-dziennikarzem muzycznym - Mateuszem Ciupką, który zaprasza słuchaczy na spotkania z Filharmonikami Berlińskimi w Krakowie.

"Nówka Sztuka MÓWI"

Czy Instagram to dla artystów zło konieczne? Jak się nie wywrócić, budując swoją markę w sieci? NFT - hit, kit czy blef? Przed nami "Nówka Sztuka MÓWI" - pierwsza edycja wydarzenia zapowiadającego Targi Artystów i Dizajnerów "Nówka Sztuka", które odbędą się w listopadzie 2022. W programie m.in debaty, warsztaty, dyskusje, przeglądy portfolio dla artystów, twórców, dizajnerów i entuzjastów. Nówka Sztuka MÓWI o: NFT, metaverse, kolekcjonowaniu, social mediach, brandingu, rezydencjach, art marketingu, współpracach i relacjach. Kto kupuje sztukę? Czy kuratorzy są nam potrzebni? Dwa dni wypełnione ekspercką wiedzą, pytaniami i nieoczywistymi odpowiedziami. Justyna Nowicka rozmawia z Alicją Panasiewicz i Alicją Głuszko z UP. Wydarzenie jest częścią programu Wydziału Sztuki w Mieście, realizowanego w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

"Terytoria fotografii" w galerii NCK

Od Wojciecha Plewińskiego po Cecylię Malik. W Galerii NCK wystawa "Terytoria fotografii", skupiająca współczesnych krakowskich artystów wizualnych, posługujących się medium fotografii. To już nie tylko dokument, a często artystyczny manifest. Abstrakcja, zamiast rejestracji. Ale także subiektywna interpretacja - wśród podejmowanych przez twórców tematów pojawiają się m.in ekologia, konflikty, wojna, ekonomiczne i gospodarcze problemy współczesnego świata. Justyna Nowicka rozmawia z kuratorką i uczestniczką wystawy Maria Pyrlik. Ekspozycja odbywa się w ramach 3. Krakowskich Spotkań Artystycznych. Czynna do 26 czerwca.

Skrzynie arrasowe, chorągwie i najmłodsze obiekty w Nowym Skarbcu Koronnym na Wawelu

W Radio Kraków Kultura rozmawiamy o pierwszej z 12 sal Nowego Skarbca i o... najmłodszych obiektach na wystawie, które wcale nie są dziełami sztuki. Dariusz Nowacki i Joanna Kazubowska opowiedzą słuchaczom o historycznych skrzyniach, w których w XX wieku podróżowały wawelskie arrasy i które jako szczególna pamiątka tworzyć będę opowieść skarbca. Odwiedzimy także pierwszą salę ekspozycji, pod nazwą ZNAKI PAŃSTWOWE.

Musica Divina 2022 - odkrywanie sacrum w muzyce

Musica Divina - festiwal muzyki sakralnej, który możemy umiejscowić na pograniczu muzyki dawnej i tradycyjnej. Ale przede wszystkim to festiwal społeczny i angażujący. O idei z Łukaszem Serwińskim, dyrektorem artystycznym festiwalu rozmawiał Paweł Szczepanik.

Przegląd nowości płytowych w Kulturze na co dzień

Nowości płytowe są niczym lawa - każda kolejna warstwa przykrywa poprzednią i jeśli nie zareagujemy odpowiednio szybko, kolejne nowości przykryją wydawnictwa, które zasługują na naszą uwagę. Radio Kraków Kultura będzie starać się trzymać rękę na pulsie i regularnie prezentować to, co wartościowe, a pozostające w pełnej zgodności z naszą misją i fascynacjami. Na tapet wzięliśmy dziś takie perły, jak wielkie motety Jeana-Baptiste'a Lully'ego i Pierre'a Roberta; dwa wydawnictwa z udziałem wirtuozki dawnych instrumentów dętych Giulii Genini: pełna angielskiego wczesnego baroku "Music for the Eyes" w wykonaniu Concerto Scirocco i "Pulchra es" tria Il Ricercar Continuo z muzyką instrumentalną włoskiego Seicenta; kolejna część cyklu z francuskimi airs w mistrzowskim wykonaniu Les Arts Florissants; wreszcie czwarty już tom Pièces de viole Marina Marais zespołu L'Achéron, w solowych partiach oczywiście François Joubert-Caillet. Zaprasza Paweł Szczepanik.

Royal Opera Festival w Filharmonii Krakowskiej

Royal Opera Festival to cykliczne wydarzenie, które od swej pierwszej edycji w 2019 roku ustanowiło włoskiego geniusza stylu belcanto – Gioacchino Rossiniego – głównym artystą. Jednym z ważniejszych celów Festiwalu jest przywracanie kulturze zapomnianych dzieł włoskiego kompozytora. W tegorocznym programie planowane są aż trzy takie dzieła – „Armida”, „Adina” oraz „Hermiona”. W ramach kontrastu do mniej znanych utworów, widzowie będą mogli również przypomnieć sobie jedną z bardziej znanych symfonii Josepha Haydna – „La Passione”. Całkowitą nowością w tym roku będzie Akademia Belcanto – warsztaty mistrzowskie dla młodych śpiewaków prowadzone pod okiem znakomitych artystów. O Royal Opera Festival Wioletta Gawlik rozmawia z Mateuszem Prendotą, dyrektorem Filharmonii Krakowskiej oraz Katarzyną Guran, solistką Royal Opera Festival.

Najlepsi animatorzy kultury 2022 roku

Znamy już nazwiska najlepszych animatorów kultury 2022 roku. Nowa nagroda Animator Roku jest jednym z elementów krakowskiego Programu Edukacji Kulturowej realizowanego pod nazwą Krakowski Archipelag Kultury. Miejski program powstał w odpowiedzi na głos środowiska wyrażony w badaniach przeprowadzonych na przełomie 2019 i 2020 roku na zlecenie miasta przez Małopolski Instytut Kultury. Badania pokazały, że w Krakowie bardzo potrzebne jest docenienie pracy animatorów i edukatorów kultur. Czy Archipelag kultury to zmienił? O to Wioletta Gawlik pyta gości programu, którymi są: Krystyna Hussak-Przybyło i Piotr Przybyło - laureaci konkursu w kategorii "Osoby", Aleksandra Barczyk z Fundacji Wszyscy Obecni, która zdobyła nagrodę główną w kategorii "Podmioty" oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Prace najsłynniejszych artystów w Pawilonie Józefa Czapskiego

Blisko 60 prac sygnowanych ponad 20 nazwiskami najsłynniejszych artystów XX i XXI wieku – Picassa, Légera, Chagalla, Dalego, Le Corbusiera, Warhola, Banksy’ego – można obejrzeć na wystawie „Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich”. Ekspozycja otwarta zostanie w Pawilonie Józefa Czapskiego – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Wszystkie prace prezentowane na wystawie – grafiki, obrazy, meble – powstały po II wojnie światowej i wiążą się z czołówką światowej awangardy. O ekspozycji opowiadają kuratorka wystawy Anna Budzałek, prof. Andrzej Szczerski, dyrektor muzeum oraz kolekcjoner Jan Lubomirski-Lanckoroński.

Tym razem o siedzibie Radia Kraków (i Radia Kraków Kultura!)

Charakterystyczna siedziba Radia Kraków (i Radia Kraków Kultura!) przy Al. Słowackiego 22 to jedna z ikon postmodernistycznej architektury Krakowa. Jej twórcą jest prof. Tomasz Mańkowski (1926-2012) - jeden z najważniejszych krakowskich architektów drugiej połowy XX wieku.

Przed nami 20. edycja Sacrum Profanum

Zaangażowany i pełen śmiałych eksperymentów – taki będzie tegoroczny festiwal muzyki współczesnej Sacrum Profanum. Razem z artystami z Polski i zagranicy weźmiemy udział w wydarzeniach tak niecodziennych, jak eko-opera czy koncert na dwanaście gitar elektrycznych. Usłyszymy też rzadko spotykane instrumenty, a może nawet doświadczymy muzycznych halucynacji. Wszystko w interesujących przestrzeniach Krakowa w dniach 2-11 września. Gościem Radia Kraków Kultura był dyrektor artystyczny Krzysztof Pietraszewski.

Gdzie leży polska stolica muzyki dawnej?

W Radiu Kraków Kultura Paweł Szczepanik gościł Karolinę Habało, grającą w dwóch orkiestrach instrumentów historycznych: Cornu Copiae i Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. Było o tym, gdzie leży polska stolica muzyki dawnej i czy w ogóle jest nam potrzebna? Wspomnieliśmy także o fascynującym muzycznym wykopalisku, czyli "7 planetach".

Reportaże Szymona Opryszka

"Ruscy go rozebrali, szukali podejrzanych tatuaży, nie znaleźli, założyli worek na głowę i wywieźli. Gdy wrócił, zapytał tylko, gdzie ciało żony. Cały ranek kopał dół. Pochowali ją w ogrodzie, pod dębem. Potem ciało zabrał koroner, bada zbrodnie. Czy w Buczy będzie zwykłe życie?" - pisze w pierwszych słowach jednego ze swoich reportaży gość poranka w Radiu Kraków Kultura Szymon Opryszek. Szymon Opryszek - niezależny reporter, wspólnie z Marią Hawranek wydał książki "Tańczymy już tylko w Zaduszki" (2016) oraz "Wyhoduj sobie wolność" (2018). Specjalizuje się w Ameryce Łacińskiej. Obecnie pracuje nad książką na temat kryzysu wodnego.

Małgorzaty, Margarity, Margerity, Grety i Rity z Małopolski świętują

Istnieje przekaz mówiący, że słynny Niemiec - Faust studiował w Krakowie i tu podpisał pakt z diabłem. Pan Goethe napisał o nim słynną sztukę. Sam pan Johann Wolfgang von Goethe też nawiedził Kraków. Jego wizyta tutaj trwała zaledwie trzy dni: od 5 do 7 września 1790 roku, a w dodatku celem podróży niemieckiego poety, filozofa, uczonego i myśliciela wcale nie były krakowskie zabytki ani niezwykły klimat tutejszych gospód… Mimo to wdzięczni krakowianie zawiesili upamiętniającą to wydarzenie tablicę, która znajduje się na kamienicy nr 36 na Rynku Głównym (róg ulicy Sławkowskiej). Alchemik Faust ma dużo wspólnego z Małgorzatą, a same Małgorzaty mają diabelsko anielski urok.

O 55. Festiwalu im. Jana Kiepury

W Krynicy-Zdroju od rana do wieczora rozbrzmiewać będą dźwięki oper i operetek. 6 sierpnia rozpocznie się tam 55. Festiwal im. Jana Kiepury, jeden z najstarszych w Polsce. W programie koncerty i spotkania, ale też wyjątkowe kursy i publikacja, która przypomni historię festiwalu. Z rzeczniczką Festiwalu, a zarazem autorką "Leksykonu Festiwalu im. Jana Kiepury" - Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz, rozmawiał Robert Konatowicz.

Cracow Art Week KRAKERS - „Jesteśmy wielością”

Sezon letni u bram. W dziedzinie sztuk wizualnych - Cracow Art Week KRAKERS (10–17 czerwca), tym razem pod inkluzywnym hasłem „Jesteśmy wielością”. Wydarzenie organizowane przez Fundację Wschód Sztuki od lat eksploruje alternatywny Kraków, wyprzedzając, antycypując, czasem nawet inspirując kierunki rozwoju dużych instytucji. Obok miejsc, które co roku otwierają się dosłownie na kilka dni, częścią przeglądu są wystawy organizowane przez galerię Art Agenda Nova – w tym roku Śniła mi się Europa, której autorką jest pochodząca z Ukrainy Marta Romankiv. Artystka odnosi się zarówno do własnego doświadczenia migracji i prób wpisania się w europejską wspólnotę, jak i do dążenia ukraińskiej społeczności, by stać się częścią Europy w znaczeniu politycznym, kulturowym i społecznym. A w studiu RKK także: inicjatorka KRAKERSA Małgorzata Gołębiewska i Cecylia Malik, wielokrotnie nagradzana artystka wizualna, przygotowująca podczas KRAKERSA jedną z ekspozycji.

Bezcenne militaria w Nowym Skarbcu Koronnym na Wawelu

W powstającym na Wawelu Nowym Skarbcu Koronnym podziwiamy dziś bezcenne militaria. Z przechowywanych tu niegdyś insygniów władzy królewskiej do dziś przetrwał najcenniejszy, pamiętający czasy pierwszych polskich władców miecz koronacyjny – Szczerbiec. W 1795 roku, po trzecim rozbiorze Polski, skarbiec prawie doszczętnie zrabowali wkraczający do Krakowa Prusacy, a polskie insygnia koronacyjne zniszczono. Wśród nielicznych zachowanych pamiątek, obok miecza króla Zygmunta Starego, najcenniejszy jest Szczerbiec, jeden z najważniejszych polskich zabytków. Kiedy powstał, do czego służył, kto go używał? Czy był mieczem bojowym? O Szczerbcu i innych średniowiecznych mieczach, Justyna Nowicka rozmawia z wawelskimi kustoszami - Krzysztofem Czyżewskim i Dariuszem Nowackim.

Lajkonik wraca na ulice Krakowa. Najbliższe plany Muzeum Krakowa

23 czerwca, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, powróci tradycyjny pochód Lajkonika. Muzeum Krakowa chce też pierwszy raz po przerwie pokazać swoje nowe nabytki. O Muzeum Krakowa po pandemii w Radiu Kraków Kultura. Gościem Jacka Bańki był dr Michał Niezabitowski - dyrektor Muzeum Krakowa.

Muzyczne archiwum Bronowic

"Skoro akcje dokumentacji archiwów zdjęciowych, muzycznych, materialnych i niematerialnych cieszą się powodzeniem w całej Małopolsce, to czas najwyższy, by takie archiwum stworzyć również dla dzielnicy Bronowice!". Gościem Pawła Szczepanika w "Kulturze na co dzień" była folklorystka i edukatorka Katarzyna Chodoń.

„Beksiński-Dmochowski. Listy 2004-05” - Przyjaźń zapisana w listach

Zdzisław Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest rozpoznawalna zarówno w Polsce, jak i w Europie. Do wzrostu popularności artysty przyczyniły się: książka Magdaleny Grzebałkowskiej "Beksińscy. Portret podwójny", film "Ostatnia rodzina" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, a przede wszystkich działania popularyzatora i przyjaciela artysty - Piotra Dmochowskiego. Część zbiorów jego prywatnej kolekcji od października 2016 gości w Galerii Zdzisława Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury. W sobotę, 4 czerwca, o godz. 13.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Piotrem Dmochowskim, poświęcone korespondencji przyjaciół – po raz pierwszy opublikowanej w wersji książkowej i zatytułowanej: „Beksiński-Dmochowski. Listy 2004-05”. Jaki obraz artysty wyłania się z tej korespondencji? Na to pytanie odpowiadają: Piotr Dmochowski, kolekcjoner sztuki, przyjaciel i popularyzator twórczości Zdzisława Beksińskiego; Joanna Gościej-Lewińska, główna kuratorka Galerii Centrum Nowohuckiego Centrum Kultury i Zbigniew Grzyb, Dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury. Gości podejmuje Wioletta Gawlik.

Co łączy zabawkę i książkę? Wystawa "Komunikacja"

W witrynach, na regałach i w gablotach siedemnastu oddziałów Biblioteki Kraków oraz w Pałacu Potockich można znaleźć historyczne zabawki ze zbiorów Muzeum Zabawek w Krakowie. "Komunikacja. Miejska wystawa zabawek" prezentuje eksponaty z dziedziny komunikacji lądowej, wodnej i powietrznej. Towarzyszą im fragmenty bajek, opowiadań i książek dla najmłodszych. Bohaterami tych opowieści są Miś Uszatek, Staś Pętelka, Reksio, Ogóras, Mela Melulu i wielu innych. Ekspozycja zwraca uwagę także na komunikację rozumianą jako porozumienie. Ten kontekst, zwłaszcza w czasach niepokojów społecznych i migracji z Ukrainy, wydaje się szczególnie istotny. Zapraszają Katarzyna Sosenko, Dyrektorka Muzeum Zabawek i Katarzyna Jagodzińska, Dyrektorka Programowa Muzeum Zabawek. Gościnie podejmuje Wioletta Gawlik.

Agnieszka Grochowicz o fascynacji Kurtem Weillem i Bertoltem Brechtem

Niesłabnące na całym świecie zainteresowanie muzyką Kurta Weilla i tekstami do tej muzyki autorstwa Bertolta Brechta zadziwia i skłania do refleksji. W piątek - 3 czerwca o 18:30 odbędzie się w nowej siedzibie Goethe Institut (Kraków, ul. Podgórska 34) dyskusja pod hasłem WEILL/BRECHT – MELODIA, SŁOWO I MASKARADA. O swojej fascynacji twórczością Brechta i Weila opowiadała Robertowi Konatowiczowi Agnieszka Grochowicz, która zaprasza na swój recital z songami twórców "Opery za trzy grosze".

Król tańczy, Molier tańczy i Krakow tańczy

Ludwik XIV – bardziej niż którykolwiek inny z europejskich monarchów – uważany jest za jeden z najwspanialszych symboli epoki. Zwany Królem Słońce – Roi Soleil – przez ponad siedemdziesiąt lat będący władcą najpotężniejszego państwa Europy. Stał się wręcz przedmiotem kultu. Kształtował opinię zarówno współczesnych mu – jego dworzan, jak i późniejszych historyków. Rządząc Francją z wnętrza wspaniałego Wersalu uchodził za ucieleśnienie najczystszej idei monarchii. Z Wersalu wysnute zostało nowe przedstawienie jedynego w Polsce zawodowego zespołu tańca dawnego, specjalizującego się w tańcu barokowym - Cracovia Danza. Romana Agnel - szefowa zespołu - zaprasza na spektakl "Pan Molier prosi do tańca", którego premiera odbędzie się 7 czerwca o godzinie 19 w Teatrze Variété w Krakowie. Ten spektakl uświadamia nam, jak wspaniale rozwinęła się sztuka taneczna na dworze Ludwika XIV, oraz to, że Molier był genialnym twórcą komedio-baletów, gdzie muzyka i taniec odgrywają rolę równie ważną, jak tekst mówiony. W ten sposób Kraków też wpisuje się w obchody 400. urodzin Moliera.

Nowy Skarbiec Koronny na Wawelu - o kunstkammerze

Odwiedzamy dziś wawelskie wzgórze i zabieramy Państwa do jednego z najbardziej tajemniczych miejsc na wystawie Nowego Skarbca Koronnego. Do Kunstkammery. Czym jest, co w niej zobaczymy? Kunstkammery i wunderkammery były poprzednikami muzeów. Te niezwykłe przestrzenie, łączące przeróżne przedmioty – artystyczne, naturalne i przyrządy naukowe, były nie tylko skupiskiem kuriozów cieszących oko władcy, ale także źródłem wiedzy i wyobrażeń na temat świata, innych kontynentów, czy świadectwem przeobrażeń kulturowych i społecznych w Europie od XVI do XVIII wieku. Czy w rezydencjach polskich władców również znajdowały się takie kolekcje? Odpowiemy na to pytanie, zapraszając słuchaczy Radia Kraków do sali nr 12 Nowego Skarbca Koronnego. Zaskoczeń na pewno nie zabraknie. Takich jak m.in pozyskana w 2021 roku srebrna, złocona figura lwa z koroną na głowie, służącą jako zatyczka luksusowego naczynia. Zwierzę przysiadło na zadzie i tylnych łapach, ma długą grzywę, wyszczerzone kły i opracowane szczegóły sierści. Gośćmi Justyny Nowickiej będą Dariusz Nowacki i Marta Golik-Gryglas.

Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach "domem" dla ukraińskich artystów

Europejskie Centrum Muzyki imienia Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach otoczyło swą opieką orkiestrę z Charkowa - Słobożańską Młodzieżową Akademicką Orkiestrę Symfoniczną. Muzycy są gośćmi Centrum już od miesiąca, a w piątek 27 maja zagrali tam charytatywny koncert. "Cieszę się, że dzięki wsparciu resortu kultury jesteśmy w stanie aktywnie pomagać artystom ukraińskim, którzy musieli opuścić swój kraj. Jesteśmy jedną z niewielu instytucji, które mają u siebie cały zespół artystyczny. Na dodatek są to ludzie młodzi, więc wpisuje się to też w naszą działalność statutową, tj. edukacja ludzi młodych" - mówił w Radiu Kraków Kultura Adam Balas, dyrektor Centrum.

Krakow Improvisers Orchestra wydaje nową płytę i zaprasza na koncert

Paulina Owczarek i Ernest Ogórek z Krakow Improvisers Orchestra w Radiu Kraków Kultura. KIO wydaje debiutancką płytę, a 7 czerwca zagrają koncert w Cricotece - w związku z premierą. Dziś odwiedzili nasze studio i Pawła Szczepanika w audycji Radio Kraków Kultura na co dzień.

"Pokój dla Matek, Matki dla Pokoju"

Gościem Kuby Nizińskiego był Piotr Sionko, dyrektor Mediateki Biblioteki Publicznej w Wieliczce. O wystawie "Pokój dla Matek, Matki dla Pokoju" oraz o roli bibliotek w miastach i miasteczkach dziś.

Chodźmy na operę do Kijowa

365 lat temu opublikowano książkę 'L’Autre monde" -"Tamten świat". Autor Cyrano de Bergerac wieszczył w niej powstanie książki, która "nie posiada ani stronic, ani liter; którą żeby zrozumieć – potrzebne są tylko uszy". Taka książka powstała pod koniec XIX wieku - to radio. 125 lat temu Edmond Rostand napisał słynną sztukę "Cyrano de Bergerac", a Guglielmo Marconi uzyskał patent na radio. A 120 lat temu (na drugiej stronie Atlantyku) młody i niezwykle uzdoniony Lee De Forest założył De Forest Wireless Telegraph Company i zajął się propagowaniem nowej techniki radiowej. 112 lat temu (styczeń 1910) otworzył nowy rozdział w księdze historii kultury, i dostępu do niej-połączył operę i radio. Lee de Forest, nazywany jednym z ojców radia, za pomocą prowizorycznej anteny na dachu The Metropolitan Opera przeprowadził pierwszy test transmisji operowej; Enrico Caruso i Emmy Destinn śpiewali fragmenty "Rycerskości wieśniaczej" i Pajaców". Tak się to zaczęło... A potem dodano obraz. I dzięki tej historii w Krakowie mamy ''światowe okoliczności przyrody'' - możemy pójść do Kijowa na transmisję z Nowego Jorku. Do kina "Kijów", które świętuje w tym roku swoje 55. urodziny zaprosimy słuchaczy jesienią na 95. urodziny Radia Kraków. Tymczasem rozmawialiśmy o najważniejszym krakowskim kinie i transmisjach przedstawień z Metropolitan Opera. W studiu Radia Kraków Kultura gościły: Renata Pawlusińska i Ewa Łabudzińska-Olszak.

Skarbiec Koronny na Wawelu - tym razem o Janie III Sobieskim

Nowy Skarbiec Koronny na Wawelu to nie tylko pamiątki po Jagiellonach. Jedna z sal nosić będzie tytuł REX TRIUMPHATOR i poświęcona będzie wiktorii wiedeńskiej króla Jana III Sobieskiego. O randze sobiescianów w zbiorach wawelskich decydują najwyższej klasy artystycznej zabytki o udokumentowanej metryce, przede wszystkim oznaki zaszczytne Jana III przysłane przez Ludwika XIV i Innocentego XI. Towarzyszą im składniki zbrojowni Jana III w Żółkwi. W centrum Sali znajdzie się najważniejszy i najefektowniejszy zabytek – płaszcz Jana III. Jego nieoczywista forma z obszernym trenem i niesymetrycznym rozcięciem z boku determinuje ekspozycję quasi-teatralną, w której triumfujący, wywyższony wódz zstępuje z góry do swoich poddanych. Zdaniem specjalistów, dekoracja płaszcza to jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych, barokowych haftów Europy.

„NaXuj czyli miejsce dyslokacji rosyjskiego okrętu wojennego - premiera w Teatrze Nowym Proxima 28 maja

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest nie tylko bohaterem Ukrainy, ale każdego wolnego, demokratycznego kraju. W ostatnich miesiącach, jako niezbyt popularny i lubiany Prezydent wśród swoich rodaków, stał się Superbohaterem i ich narodowym przywódcą. Dawniej komik, aktor.  Teraz  bohater w oczach całego świata. Jego odwaga urzekła i stała się symbolem Wolnej Ukrainy, a on sam symbolem niezłomności. Autorem scenariusza jest Ziemowit Szczerek, autor m.in. głośnych książek „Siódemka”, czy „Przyjdzie Mordor i nas zje”, laureat kilkunastu prestiżowych nagród dziennikarskich i literackich. W Teatrze  był autorem głośnego spektaklu „Wiedźmin. Turbolechita” o historii polskiego superbohatera, mierzącego się z polskimi demonami i polską historią.

„POWERBANK / siła kobiet” w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

"Hafciarki, wycinankarki, malarki, projektantki, służące, arystokratki, etnografki, boginie, gospodynie domowe, emancypantki, autsajderki, społeczniczki… Ich losy ujawniają niespodziewane powiązania. Doświadczenia kolejnych pokoleń kobiet kumulują zawartą w nich moc" - zapowiadają twórcy wystawy „POWERBANK / siła kobiet” w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Język a wojna

W Radiu Kraków Kultura dr Artur Czesak, językoznawca o "wojnie" w języku polskim, o tym, co jest w przestrzeni między językiem a wojną oraz o tym, jak wojna za naszą wschodnią granicą wpływa na nasz codzienny język.

MATINÉE - wiosenne koncerty Capelli Cracoviensis

MATINÉE to koncerty edukacyjne dla juniorów, dla seniorów, dla wszystkich, których celem jest edukacja estetyczna, rozwijanie wrażliwości, poprawa gustu publicznego, otwieranie umysłów. W RKK na co dzień zaprasza na nie Natalia Brajner z Cappelli Cracoviensis.

Na nowo poznajemy Chopina gitary - Jana Nepomucena Bobrowicza

Jan Nepomucen Bobrowicz był wybitnym kompozytorem, sławnym gitarzystą, wydawcą dzieł literackich, księgarzem. Urodził się w Krakowie, kształcił we Włoszech, w Lipsku dawał lekcje gry na gitarze. Na kartach historii muzyki gitarowej zapisał się jako mistrz form tanecznych. Tak dalece rozwinął fakturę instrumentu, że dopiero w II połowie XX w. muzyka gitarowa przekroczyła wytyczone przez polskiego twórcę granice.

Liberatura - gdy książka nie jest tylko nośnikiem słów

Istnieją dzieła literackie, w których autor mówi całą książką: jej kształtem, budową, sposobem zapisu tekstu. I dotąd nie było trafnego określenia na podobny rodzaj pisarstwa. Aż pojawiło się słowo liberatura. Liberatura, czyli literatura totalna, to książki niezwykłe pod względem treści i formy, wykonane z takich materiałów jak papier, skóra, tkanina, drewno, czy ceramika. Można je obejrzeć na wystawie pt: "Liberatura" w Bibliotece Jagiellońskiej. Ekspozycja prezentuje 120 okazów z kolekcji twórców liberatury: Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera. Z artystami oraz z Beatą Kurek z Biblioteki Jagiellońskiej rozmawia Wioletta Gawlik.

Jeden z najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie wraca do Krakowa

Przed nami film z muzyką na żywo (Jak wytresować smoka), zamówienia kompozytorskie, wybitni twórcy (Jerzy Skolimowski, John Powell, Zygmunt Konieczny), soliści (Joanna Słowińska, Tomasz Organek, Aleksander Dębicz) oraz znakomite chóry, orkiestry i dyrygenci. 23 maja rozpoczyna się w Krakowie 15. Festiwal Muzyki Filmowej. Z jego dyrektorem artystycznym, Robertem Pisakowskim, rozmawiał Robert Konatowicz

Agnieszka Grochowicz zaprasza na swoje koncerty "Najpiękniejsze Piosenki Agnieszki Osieckiej"

Studio Radia Kraków Kultura odwiedziła Agnieszka Grochowicz, która zaprasza na swoje koncerty "Najpiękniejsze Piosenki Agnieszki Osieckiej" (19 maja Kraków NCK o 18 oraz 26 maja Zakopane, kawiarnia Kmicic o 19). Wokalistka, autorka tekstów i muzyki. -współpracująca z czołówką polskich kompozytorów piosenki: Zygmuntem Koniecznym, Andrzejem Zaryckim, Jerzym Derflem, Ewą Kornecką, Januszem Grzywaczem opowiada też o Warszawie, a szczególnie o Mokotowie, swojej małej ojczyźnie, o miłości do Krakowa i pewnej opery Bizeta. W tle pojawia się też Australia i Piwnica pod Baranami.

O prawdziwych wawelskich skarbach i o tym, jak je znaleźć

7 tygodni dzieli nas od otwarcia Nowego Skarbca Koronnego na Wawelu. Wraz kustoszami Dariuszem Nowackim z Natalią Koziarą-Ochęduszko rozmawialiśmy o "kuchni" powstawania muzealnej wystawy. Jak przepisać wieki polskiej historii na język muzealnej ekspozycji? Tym bardziej, że artefakty bardzo często przepadają w odmętach dziejów... Jak zwizualizować to, co niematerialne, co przemawia do nas jako system wartości, genius loci?

Krakowski Festiwal Filmowy

Wiosna to w Krakowie czas najważniejszych filmowych festiwali. Jedni wybierają kino fabularne, inni muzykę filmową. My stawiamy przede wszystkim na filmy dokumentalne - filmy z Polski, filmy z całego świata, czasem filmowe gwiazdy, ale przede wszystkim filmy ambitne, ważne, podejmujące istotne problemy współczesnego świata. Od wojny po kryzys klimatyczny, od problemów egzystencjalnych po wyzwania społeczeństw. Krakowski Festiwal Filmowy - 10 dni przed inauguracją: Olga Lany, Barbara Orlicz-Szczypuła, Magda Walo.

67. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

W krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych na scenie im. Stanisława Wyspiańskiego trwają przesłuchania wojewódzkie do 67. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Wczoraj recytatorzy zmagali się w turnieju recytacji i wywiedzionego ze słowa, czyli krótkich, synkretycznych form teatralnych. Dziś na scenie turniej poezji śpiewanej i Teatry Jednego Aktora, czyli półgodzinne, kompletne monodramy, przygotowane przez uczestników konkursu.

Proł. Łukasz Tomasz Sroka - nowy szef Komitetu Opieki nad Zabytkami Żydowskimi w Krakowie

Galicja i Kraków nazywane były matką Izraela - przypomina gość Jacka Bańki.

Anna Wieczur wspomina Jerzego Trelę

W rozmowie z Pawłem Szczepanikiem Jerzego Trelę wspomina Anna Wieczur, reżyserka "Wandy".

Beata Guczalska wspomina Jerzego Trelę

W rozmowie z Pawłem Szczepanikiem Jerzego Trelę wspomina Beata Guczalska, autorka monografii aktora.

Legenda Jana Kiepury trwa do dziś

Trudno się dziwić zwłaszcza, że śpiewał na największych scenach operowych świata, w tym słynnej MET, podbijał publiczność Broadwayu, zachwycał w filmach nie tylko głosem i aktorstwem, ale także urodą. Lubił występować i zawsze był gotowy do śpiewania choćby na ulicy, z balkonu hotelu lub z dachu samochodu. Jan Kiepura, polska gwiazda wszech czasów, syn piekarza z Sosnowca, właściciel wielkiego hotelu w Krynicy-Zdroju, filantrop. W poniedziałek 16 maja przypada 120. rocznica jego urodzin. Na temat legendy Kiepury opowiadała w Radiu Kraków Kultura dziennikarka muzyczna Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Zaproszenie na muzyczne espresso od Sinfonietty Cracovii

Muzyczne espresso? Czemu nie. Bohaterką rozmowy jest Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. O jej najbliższych zamierzeniach artystycznych opowiada dyrektorka -Agata Grabowiecka.

Świętujemy razem z MuFo - to już 35 lat istnienia instytucji!

Wreszcie nadszedł moment, na który od dawna czekamy! 13 maja w MuFo Rakowicka otwiera wystawę główną „Co robi zdjęcie?”. Gościem Justyny Nowickiej w RKK Na Co Dzień jest dyrektor muzeum Marek Świca. W programie także o Nocy Muzeów w MuFo oraz innych wydarzeniach "okołojubileuszowych". Zapraszamy!

"Architektura mikroklimatu"

Nowy numer magazynu "Autoportret - pisma o dobrej przestrzeni", wydawanego przez MIK. Temat numeru "Architektura mikroklimatu" czyli o tym, jak zmienia się świat i klimat wokół nas, i jak powinny ewoluować budynki, które właśnie powstają? Wspólnie przyjrzyjmy się architekturze zanurzonej w środowisku i klimacie – tradycyjnej i współczesnej. Do słuchania podcastu RKK Na Co Dzień zaprasza Justyna Nowicka. W naszym studiu gościliśmy Dorotę Leśniak-Rychlak i Martę Karpińską.

Adam Bujak świętuje 80. urodziny!

Adam Bujak - fotograf, autor prawie 150 albumów fotograficznych, przyjaciel św. Jana Pawła II, wielokrotnie nagradzany - m.in. kawaler Orderu Orła Białego, nagrodzony Orderem św. Marii Magdaleny, nagrodami Miasta Krakowa. Krakowianin. 12 maja będzie świętować swoje 80. urodziny. O jubileuszu, krakowskich korzeniach i ponad... milionie (!) zdjęć, które wykonał - Adam Bujak opowiadał w Radiu Kraków Kultura Jackowi Bańce.

Kondycja czytelnictwa po pandemii i najbliższe plany Biblioteki Kraków

Z Agnieszką Staniszewską, dyrektorką Biblioteki Kraków oraz Piotrem Wasilewskim, rzecznikiem biblioteki w Radiu Kraków Kultury rozmawiał Jacek Bańka. Dowiedzą się Państwo też, co zaplanowano przy okazji trwającego Tygodnia Bibliotek.

KBF: Kultura. Biznes. Festiwale

Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, udowadnia, że kultura i biznes powinny się wzajemnie widzieć i bynajmniej nie są pojęciami przeciwstawnymi. O wizji KBF wytyczanej przez nową dyrekcję oraz o roli kultury w Krakowie rozmawia Paweł Szczepanik.

"Pamiętaj z nami!" o kobietach działających podczas wojny

Kobiety brały udział w wielu konfliktach zbrojnych, zwłaszcza podczas II wojny światowej. Kobiece bohaterki walczyły bezpośrednio z okupantem, służyły jako sanitariuszki, łączniczki, kurierki, czy agentki. Poza frontem mierzyły się z wieloma wyzwaniami: przejmowały obowiązki mężczyzn, zdobywały pieniądze, by wykarmić rodzinę, pomagały osobom narażonym na bezwzględność okupantów. A jednak historia o nich milczy. Muzeum Krakowa zaprasza na ósmą edycję projektu "Pamiętaj z nami!" pod hasłem Historia – Pamięć – Ofiarność. Tegoroczne wydarzenie, realizowane w ramach projektu Krakowianki, poświęcone jest kobiecemu doświadczeniu wojny i okupacji. O kobiecej twarzy wojny Wioletta Gawlik rozmawia z Agatą Puścikowską - pisarką, publicystką, autorką książki "Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet", Beatą Łabno - kierowniczką i autorką projektu "Pamiętaj z nami" i Wojciechem Górnym - adiunktem z Muzeum Krakowa.

Jak zmienia się język współczesny?

Czy język współczesny jest grzeczny? Jak wydarzenia typu: pandemia, strajk kobiet, czy wojna zmieniły język? Co dzisiaj znaczą wulgaryzmy i dlaczego sięgają po nie prawie wszyscy? O zmianach zachodzących w języku współczesnym Wioletta Gawlik rozmawia z dr Małgorzatą Majewską z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pretekstem do rozmowy jest VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Nasz język ojczysty” pt: "Zmiany w obyczajach językowych współczesnych Polaków", która odbędzie się w dniach 13–14 maja na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Muzyczna premiera w Bagateli: Piosenki odnowa. Kamila Klimczak

Kamila Klimczak, aktorka Teatru Bagatela, której gwiazda świeci również w Piwnicy pod Baranami, posiada ogromny talent wokalny. Piosenki sprzed lat w zupełnie nowych interpretacjach Kamili Klimczak i aranżacjach Dawida Suleja Rudnickiego, wyreżyserowane przez Krzysztofa Maternę – PIOSENKI ODNOWA. KAMILA KLIMCZAK to najnowsza propozycja Teatru Bagatela. Premiera 7 maja 2022 na scenie Sarego 7. Aktorkę w studiu Radia Kraków Kultura gościł Robert Konatowicz.

"Andrzej Zarycki - Muzyka teatralna i filmowa"

Andrzej Zarycki jest autorem ponad 350 piosenek wykonywanych przez m.in. przez Hannę Banaszak, Ewę Demarczyk, Katarzynę Groniec, Jonasza Koftę, Beatę Paluch, Janusza Radka, Zbigniewa Wodeckiego, Jacka Wójcickiego. Każdy choć raz słyszał Skrzypka Hercowicza czy Song o ciszy. Jest także autorem wielkich oratoriów – Golgoty polskiej i Zesłania, kompozytorem opery dla dzieci Muzyka i magia oraz musicalu Hanka na motywach opery Moniuszki. Jest też znakomitym twórcą muzyki teatralnej i filmowej. Krakowskie Forum Kultury przygotowało projekt "Muzyczny ślad Krakowa", który jest wypełnieniem luki w dokumentacji polskiego teatru. Ukazała się właśnie trzecia płyta z tej serii - "Andrzej Zarycki - Muzyka teatralna i filmowa". Rozmawialiśmy na jej temat z Andrzejem Kosowskim

Nowy Skarbiec Koronny na Wawelu - kto stał za tymi zbiorami?

Już tylko niespełna dwa miesiące dzielą nas od otwarcia Nowego Skarbca Koronnego na Wawelu - wydarzenia w tegorocznym programie muzeum.  W Radiu Kraków Kultura wracamy do naszych rozmów o metamorfozach wawelskiego Skarbca. Nowa, stała wystawa w Zamku Królewskim na Wawelu ideowo nawiązuje do istniejących w tym samym miejscu instytucji: Skarbca i Archiwum Koronnego.

Mariia Mytrofanova" Wychodziam codziennie na Rynek przeciwko wojnie w imię pokoju

Mariia Mytrofanova, ukraińska artystka, od 3 kwietnia codziennie staje na Rynku Głównym w Krakowie, zadając pytania o przyszłość. 4 maja to ostatni, 30. dzień jej zaangażowanego performansu. "Ten projekt jest o niemożności bycia dziś apolityczną artystką. Używam płótna zamiast plakatu jako przekazu. Płótno jest owinięte gazą, aby przekazać współdzielenie bólu i traumy. Znak zapytania na płótnie przywołuje najbardziej niepokojące pytania: "jak to możliwe?", "kiedy to się skończy?", "co będzie potem?" oraz jest pośrednikiem i placeholderem do bolesnych pytań publiczności. Ważne jest, aby poświęcać miejsce i głos przypomnieniu o horrorze wojny, która teraz codziennie dzieje się w Ukrainie. Dlatego codziennie wychodziłam na główny plac Krakowa. Przeciwko wojnie w imię pokoju." Z Mariią rozmawia Justyna Nowicka.

"Cisi buntownicy. Polski symbolizm około 1900 roku"

W Kunsthalle München trwa największa w Niemczech wystawa poświęcona rozkwitowi polskiej sztuki w latach 1890-1918: "Cisi buntownicy. Polski symbolizm około 1900 roku". Prezentowane są tam dzieła m.in.: Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Józefa Pankiewicza i Ferdynanda Ruszczyca. W RKK porozmawiamy o tym, jak niemiecka publiczność przyjmuje polski symbolizm i dlaczego polscy symboliści nazwani zostali "buntownikami". Prof. Andrzej Szczerski, dyrektor MNK, opowie także o kolejnych, nowych ekspozycjach, planowanych przez muzeum: prezentacji dzieł sztuki awangardowej ze zbiorów Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego w Pawilonie Czapskiego oraz o wystawie zat. "Dom odziany", pokazującej, w jaki sposób tkaniny wykorzystywane w domowych wnętrzach w czasach przed upowszechnieniem się elektryczności uwrażliwiały mieszkańców na cykliczność przyrody w Kamienicy Szołayskich. 

Historia ziem, na których dziś żyjemy, nie zaczęła się od Mieszka

Ta opowieść to podróży w czasie i przestrzeni do świata naszych przodków – tych, których pamiętamy i tych sprzed setek tysięcy lat. Bo choć szkolne podręczniki o tym milczą, historia ziem, na których dziś żyjemy, nie zaczęła się od Mieszka. W południowej Polsce odnaleziono liczące nawet do pół miliona lat ślady protoplastów współczesnego człowieka, a w jednej z jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej pozostałości po grupie przedstawicieli kultury magdaleńskiej, być może zabitych i zjedzonych w kanibalistycznej uczcie około piętnastu tysięcy lat temu. To historia pełna barwnych postaci, a nasi przodkowie należący do różnych gatunków hominidów są odmalowani równie żywo, jak dziadek czy sąsiedzi autora. W Poranku Radia Kraków Kultura gościem Kuby Nizińskiego był autor książki "Dom ojców" Andrzej Muszyński.

Jak wyszukać wyjątkowe przedmioty na pchlich targach?

W świecie aranżacji styl vintage zagościł stosunkowo niedawno. Trend sięgania po meble stylizowane na rozwiązania z poprzednich dekad zaczęto obserwować w XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Moda już kilka lat temu pojawiła się także w Polsce. O pchlich targach, poszukiwaniach wyjątkowych przedmiotów rozmawialiśmy z youtouberem Łukaszem Baruchą - Naczelnym Sklepikarzem.

4 maja rozpoczyna się w Krakowie II edycja Festiwalu 4 Tradycji

Robert Konatowicz rozmawiał z pomysłodawcą Festiwalu, dyrektorem Filharmonii Krakowskiej, Mateuszem Prendotą.

"Mężczyźni późnego patriarchatu"

W RKK rozmawiamy o wystawie "Mężczyźni późnego patriarchatu" w Galerii Podbrzezie UP. Jak deklarują kuratorki, impulsem do stworzenia wystawy było pytanie: „Co wnoszą współcześni artyści / artystki do refleksji na temat bycia mężczyzną”?

"Przeczarowując świat"

Po raz pierwszy w ponad 120-letniej historii weneckiego Biennale pawilon narodowy reprezentuje romska artystka. Wystawa "Przeczarowując świat" Małgorzaty Mirgi-Tas w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki 2022 jest próbą odnalezienia miejsca romskiej społeczności w europejskiej historii sztuki. "Przeczarowując świat" to także manifest współczesnej artystki, absolwentki krakowskiej ASP, na temat romskiej tożsamości i sztuki.

Nowohuckie schrony i podziemia Nowej Huty

Gośćmi Jacka Bańki byli przedstawiciele Muzeum Nowej Huty: Agata Klimek-Zdeb i Maciej Miezian.

Vivaldi nieznany

Michael Łyczek, zastępca dyrektora ds. muzycznych KBF w rozmowie z Pawłem Szczepanikiem opowiada o programie tegorocznej odsłony cyklu ICE Classic. Odsłonie, dodajmy, gwiazdorskiej, choć w sposób nieoczywisty - Europa Galante i Fabio Biondi w, zdawałoby się, zgranych Czterech porach roku pokażą drapieżne oblicze dawnych instrumentów, zaś Patricia Kopatchinskaja i Il Giardino Armonico zadadzą pytanie "I co dalej, panie Vivaldi?" Co jeszcze w ramach cyklu? O tym w podcaście Radia Kraków Kultura.

Tryptyk wystaw w Nowohuckim Centrum Kultury

W drugiej połowie kwietnia w galeriach Nowohuckiego Centrum Kultury otwarte zostaną trzy wystawy. W FOTO-GALERII będzie można zobaczyć AMERYKAŃSKI MIT, wspomnieniową ekspozycję prac Marka Norka - fotografa, operatora i reżysera filmowego. BYŁY SOBIE RZEŹBY W MIEŚCIE to z kolei wystawa fotografii Tadeusza Cukra przedstawiających rzeźby Igora Mitoraja. A ekspozycja WSPÓLNA NIEPAMIĘĆ to przekrojowa wystawa malarstwa, rysunku, grafiki i rzeźby prof. Jacka Waltosia, którego prace znajdują się w zbiorach wszystkich Muzeów Narodowych w Polsce oraz w wielu kolekcjach publicznych i prywatnych. Prace artysty w ramach cyklu Przestrzeń dla sztuki oglądać będzie można także w Akademii Sztuk Pięknych oraz w Galerii Uniwersytetu Ekonomicznego. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z gośćmi programu: Joanną Gościej - Lewińską, kuratorką wystaw w Galerii Centrum Nowohuckiego Centrum Kultury, Moniką Stachnik - Czaplą, Prezes Krakowskiego Klubu Fotograficznego oraz Tadeuszem Cukrem - architektem, wydawcą fotografującym Kraków.

Góry tematem Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża"

Wanda Rutkiewicz została patronką 2022 roku. Ma to związek z przypadającą w tym roku 30. rocznicą śmierci himalaistki, która zginęła 13 maja 1992 w Himalajach. Wanda Rutkiewicz jako pierwsza kobieta na świecie i pierwsza osoba z Polski zdobyła szczyt K2, a wspinaczką na Mount Everest wyznaczyła ówczesny polski rekord wysokości. Zainspirowani życiorysem oraz osiągnięciami Rutkiewicz organizatorzy Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża", które rozpoczęły się 21 kwietnia, postanowili poświęcić tegoroczną edycję Festiwalu czemuś, co polska himalaistka kochała najbardziej - górom. Dlatego o górach, biografiach himalaistek i o Wandzie Rutkiewicz Wioletta Gawlik rozmawia z Anną Kamińską, pisarką, autorką m.in. biografii Wandy Rutkiewicz "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz".

Rozmowa z Janem Tomaszem Adamusem- szefem Capelli Cracoviensis o Bachu, męskich sopranach oraz o majowych koncertach Capelli

Rozmowa z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz

O muzyce planet, którą można zatańczyć, oraz o tym, jak Stanisław Gałoński doprowadził do tego, że Jordi Savall zaprzyjaźnił się z Krakowem. I jeszcze o drodze twórczej dyrygenta (i wieloletniego dyrygenta) Capelli Bydgostiensis oraz Capelli Cracoviensis, Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej i Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie" - Stanisława Gałońskiego, który został właśnie wyróżniony Złotym Fryderykiem.

Eryk Makohon i Paweł Łyskawa z Krakowskiego Teatru Tańca zdradzają pierwsze szczegóły programu "ROLLERCOASTER. Kolekcjonerzy wrażeń"

Tegoroczna odsłona to "Lekcja anatomii". Jak mówi Eryk Makohon: "udało sie nam stworzyć program, wielokontekstowy, przekraczający gatunkowe granice, synergiczny i wieloperspektywiczny, w którego centrum oczywiście znajduje się ciało i jego potencjały. A Paweł Łyskawa dodaje: "Nabieramy rozpędu, żeby płynnie przekraczać granice sztuk, jestem podekscytowany i dumny, że udało nam się zbudować spójny, polemiczny program, w którym przenikają się taniec, teatr i sztuki wizualne! Punktem wyjścia jest oczywiście ciało...". Cricoteka - od późnej wiosny do późnej jesieni. W magazynie RKK NA CO DZIEŃ zaprasza Justyna Nowicka.

Nowy Skarbiec Koronny na Wawelu - porozmawiajmy o liczbach

Naszym gościem jest kustosz Dariusz Nowacki, szef zespołu kuratorskiego, przygotowującego "nowe szaty" Skarbca. Niemal 1000 najcenniejszych obiektów zobaczą odwiedzający wawelskie sale - od tych najmniejszych, mieszczących się w ludzkiej dłoni po kilkumetrowe, ogromne eksponaty.

O Akademii Sprawiedliwych oraz polskiej szkole praw człowieka

Ludobójstwo na Ukrainie pokazuje aktualność i uniwersalność przesłania płynącego z Markowej - tak przekonuje Waldemar Rataj, dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Jednocześnie, jak dodaje, w pomocy Ukraińcom doświadczamy tego, czym jest kultura solidarności w wymiarze czynu, jak refleksji. O Akademii Sprawiedliwych oraz polskiej szkole praw człowieka z Waldemarem Ratajem rozmawiał Jacek Bańka:

Estetyka Grobu Pańskiego

Grób Pański jest swego rodzaju dekoracją. Współczesne Groby wypadają bardzo skromnie, jeżeli je porównać z „cudami” dawnych wieków. Niezwykle frapujące są studia wyobrażeń Grobu Pańskiego, pozwalające na prześledzenie burzliwych kolei losów tej budowli, które odbiły się na kolejnych wyglądach poszczególnych elementów  materiału zabytkowego. Jak na przestrzeni lat zmieniała się estetyka Grobu Pańskiego i jak przedstawiały ją dzieła sztuki? O tym Wioletta Gawlik rozmawia z prof. Lucyną Rotter - semiolog kultury, kostiumologiem, historykiem, wykładowcą na UPJP II w Krakowie, kierownikiem kierunku „Turystyka i Zarządzanie Dziedzictwem” oraz Katedry "Krajobrazu i Dziedzictwa Kulturowego".

"Vilhelm Hammersshøi. Światło i cisza"

W Muzeum Narodowym w Krakowie wystawa twórczości Vilhelma Hammershøia – jednego z najpopularniejszych na świecie duńskich malarzy przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycja zat. "Vilhelm Hammersshøi. Światło i cisza" gromadzi blisko 50 prac, wybitnego pejzażysty i rysownika, malarza kameralnych, opustoszałych wnętrz. O kontemplacyjnej twórczości Hammershøia opowiadają prof. Andrzej Szczerski i Aleksandra Krypczyk de Barra z Muzeum Narodowego w Krakowie. Z gośćmi rozmawia Justyna Nowicka.

"Fight with art" - dzieła ukraińskich artystów powstałe podczas wojny

Prosto ze Lwowa, Charkowa i Kijowa do Krakowa przysłali swe prace ukraińscy ilustratorzy, projektanci murali i autorzy komiksów. W Muzeum Manggha można zobaczyć wystawę "Fight with art", która pokazuje dzieła ukraińskich artystów powstałe podczas wojny. To wspólna inicjatywa Muzeum Manggha, Muzeum Komiksu i FestivALTu (alternatywnego festiwalu kultury żydowskiej). Jej celem jest wsparcie współczesnych twórców, którzy wciąż mieszkają i pracują w Ukrainie. Ideę ekspozycji tłumaczą Justynie Nowickiej Magdalena Koralewska z FestivALTu oraz kurator wystawy Artur Wabik.

Wassim Ibrahim tym razem o Wielkanocy

Gość muzyczny, artysta, człowiek-orkiestra. Wassim Ibrahim, kompozytor i założyciel Chóru w Kontakcie, odwiedził ponownie nasze studio wraz z niezwykłym instrumentem. Oud, czyli arabska lutnia, pochodzi z Persji, jeszcze w średniowieczu została z powodzeniem przyswojona przez kulturę europejską. Zagrał i zaśpiewał utwory związane z Wielkanocą, także w języku Jezusa-aramejskim. Przy okazji opowiedział, jak się czuje jako nowy obywatel Polski.

Przy okazji 570. urodzin Leonarda...

Leonardo da Vinci i Kraków to nie tylko słynna "Dama z gronostajem". To także historia instrumentu - Viola Organista, którego projekt znajduje się w Codice Atlantico, największym zbiorze notatek geniusza renesansu z lat 1489-1492 przechowywanych w Biblioteca Ambrosiana w Mediolanie, to instrument strunowo-smyczkowy wymyślony przez Leonarda, który nigdy nie został zbudowany przez twórcę do czasu do czasu, aż w XXI wieku wg zapisów Leonarda zrekonstruował go krakowianin Sławomir Zubrzycki, wprowadzając instrument na estrady koncertowe i festiwalowe w Europie. Przy okazji 570. urodzin Leonarda (15 kwietnia 1452) zapraszamy na rozmowę ze Sławomirem i Magdaleną Zubrzyckim, autorami książki "Leonardo da Vinci. Historia pewnego instrumentu" wydanej przez krakowską oficynę Astraia.

„Noc, zmierzch, świt” - Martyna Wilde o polsko-ukraińskim projekcie artystycznym

Projekt artystyczny „Noc, zmierzch, świt” to efekt współpracy marki MAPAYA z ukraińską graficzką Oleną Reshetnikovą, który można od 4 kwietnia oglądać w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha podczas wystawy „Fight with Art”. Wystawa czynna będzie do 30 kwietnia 2022. A Justyna Nowicka gościła w studiu Radia Kraków Kultura Martynę Wilde, współzałożycielkę marki MAPAYA oraz jedną z pomysłodawczyń projektu.

"Wisła. Re-kreacja" w Pałacu Krzysztofory

"W ostatnich latach zauważyć można ponowny zwrot miast ku rzekom, docenienie ich roli w przestrzeni miejskiej. Powstają liczne projekty rewitalizacji, zmierzające do odtworzenia pozytywnych relacji miast z rzekami" - czytamy w zapowiedzi wystawy "Wisła. Re-kreacja" przygotowanej przez Muzeum Krakowa w Pałacu Krzysztofory. W Radiu Kraków Kultura o tymże przedsięwzięciu, ale i o najbliższych planach instytucji rozmawiamy z dyrektorem Muzeum dr. Michałem Niezabitowskim.

Skarby Muzeum Archeologicznego w Krakowie

Muzeum Archeologiczne w Krakowie otworzy w przyszłym roku nową wystawę stałą pokazującą zbiory, które dotąd były zamknięte w magazynach muzeum. Prezentacja "Skarbów Muzeum Archeologicznego" będzie możliwa dzięki przystosowaniu do potrzeb wystawienniczych strychu gmachu głównego przy ul. Senackiej. Inwestycja ma pochłonąć 11 mln zł, z czego większość stanowić będą pieniądze unijne. Z prof. Jackiem Górskim, wybranym na kolejną kadencję dyrektorem muzeum oraz Monika Gubałą, szefową Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego rozmawiał o tym Jacek Bańka - w Radiu Kraków Kultura na co dzień.

Misteria Paschalia 2022 - powrót do źródeł

Paweł Szczepanik rozmawia z Martą Kotaszewską z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Jak powstaje plakat?

O projektowaniu plakatów i szkole polskiego plakatu w Radiu Kraków Kultura. Kuba Niziński gościł wykładowców z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie z Wydziału Form Przemysłowych: Natalię Pietruszewską-Golbę, Petera Javorika i Fryderyka Zyska oraz studentów: Zuzannę Karczewską, Julię Biernacik i Filipa Klechowskiego.

"Górecki. Geniusz i upór"

W listopadowo-grudniowym wydaniu miesięcznika "Studio" z 1993 roku Adrian Thomas, pierwszy biograf Henryka Mikołaja Góreckiego, tak pisał w muzycznym podsumowaniu roku: ''Oceniam, że na świecie sprzedano już około 500 000 sztuk płyty [...]. Płyta została wydana najpierw w Stanach Zjednoczonych w lecie 1992 roku i znakomicie była tam przyjęta. Lecz zdumiewający sukces nastąpił późną jesienią ubiegłego roku w Wielkiej Brytanii, a następnie w Holandii, Hiszpanii i ponownie w Ameryce. [...] Przez kilka tygodni stycznia mnie samego bombardowano pytaniami o kompozytora i jego muzykę: kim jest Górecki i dlaczego codziennie ponad 1000 osób kupuje tę płytę, co takiego tkwi w tej 'Symfonii'? [...] W okresie Bożego Narodzenia znalazła się na pierwszym miejscu listy przebojów muzyki poważnej i utrzymała tę pozycję przez wiele miesięcy roku 1993''. Chodziło o nagranie płytowe III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego. Po wielkim sukcesie na angielskich i amerykańskich top-listach, tego utworu zaczęli słuchać ludzie dotąd nieinteresujący się muzyką poważną, ba, towarzyszyła nawet kierowcom tirów przemierzających Stany i Anglię. ''III Symfonią Pieśni Żałosnych op. 36 podbił cały świat. Wielki utwór, nazywany dowodem na istnienie Boga, trafił na szczyt amerykańskich list przebojów, wyprzedzając Stinga i Nirvanę" - pisze w biografii Henryka Mikołaja Góreckiego Maria Wilczak-Krupa. 45 lat po premierze utworu (4 kwietnia 1977 roku na festiwalu w Royan, we Francji) rozmawialiśmy w studiu Radia Kraków Kultura z Marią Wilczek-Krupą - autorką książki "Górecki. Geniusz i upór" (wydawnictwo Znak-2018).

"W stronę integracji cienia. Kobiecy foto-rytuał"

W krakowskiej Galerii Olympia w Krakowie przygotowania do otwarcia wystawy "W stronę integracji cienia. Kobiecy foto-rytuał". Jej autorką jest krakowska artystka wizualna Aleksandra Młynarczyk-Gemza, a kuratorką historyczka sztuki Olimpia Maciejewska. W Radiu Kraków Kultura rozmawiała z nimi Justyna Nowicka.

Czymże Kraków byłby bez zabytków? O działalności SKOZK

Pochylmy się nad substancją zabytkową miasta Krakowa. Czymże Kraków byłby bez zabytków? O działalności i efektach starań Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa w Radiu Kraków Kultura. W przyszłym roku SKOZK będzie obchodził jubileusz 45-lecia istnienia. Gośćmi Justyny Nowickiej byli Borysław Czarakcziew – przewodniczący SKOZK i Maciej Wilamowski – dyrektor biura SKOZK.

Turystyka biznesowa w Krakowie dziś

Zainteresowanie turystów Krakowem spadło o 50% - to z powodu wojny w Ukrainie. Czy podobne dane dotyczą rynku kongresów, turystyki biznesowej? Jaki wpływ na działalność choćby ICE Centrum Kongresowego miała pandemia? Gościem Radia Kraków Kultura Izabela Błaszczyk, prezes Spółki Kraków 5020.

Kultura dla autyzmu

W pierwszym dniu kwietnia, Międzynarodowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu, w Radiu Kraków Kultura na co dzień rozmawiamy o kulturze dla autyzmu. Czy kultura na co dzień jest dostępna dla osób ze spektrum, czy zarządzający kulturą znają zapotrzebowanie tych wyjątkowych osób i w końcu jakich działań potrzeba, by ułatwić odbiór kultury autystycznym osobom.

VI Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo!”

Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie tj: Katedra Kameralistyki, Katedra Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego i Katedra Dyrygentury zapraszają na VI Międzynarodowy Festiwal i I Konkurs Duetów Fortepianowych „Duettissimo”.

Nieznana muzyka teatralna i filmowa Krzysztofa Pendereckiego wydana na płycie CD

Odnalezione po latach partytury muzyki Krzysztofa Pendereckiego, pisane w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku dla teatrów lalkowych, dramatycznych i do filmów zostały nagrane i wydane w formie płyty CD w ramach serii „Muzyczny ślad Krakowa”. Jest to już drugi – po wydaniu w 2018 roku płyty CD z utworami Stanisława Radwana – wyjątkowy projekt fonograficzny Krakowskiego Forum Kultury, mający na celu dokumentację muzyki filmowej i teatralnej. W Radiu Kraków Kultura na co dzień rozmowa Roberta Konatowicza z dr Magdaleną Figzał-Janikowską - współtwórczynią "Muzycznego śladu Krakowa".

Joanna Braun: połączenie miłości do plastyki i teatru odnalazłam w scenografii

W Radiu Kraków Kultura gościmy scenografkę Joannę Braun. Ma w dorobku ponad 150 realizacji scenograficznych w teatrach dramatycznych, lalkowych, teatrach tańca. Wiele z nich było nagradzanych w przeglądach i podczas festiwali. Od 2004 roku prowadzi zajęcia w PWST (obecnie Akademii Sztuk Teatralnych) w Krakowie na wydziale reżyserii dramatu. W 2020 roku wystawiała fragmenty opery Mozarta "Apollo i Hiacynt" w ramach cyklu Opera OK - video-instalacji oper barokowych i klasycznych Warszawskiej Opery Kameralnej. Obecnie w Teatrze KTO możemy zobaczyć spektakl "Serena - traktat o samogłoskach" Joanny Braun, przez nią samą nazywany instalacją wizualno-muzyczną.

Nowe otwarcie krakowskiego Instytutu Goethego

Od kilku miesięcy krakowski Instytut Goethego ma nową siedzibę przy ulicy Podgórskiej 34. Neon do galerii Kuns(z)t zaprojektował Mirosław Bałka. O wydarzeniach literackich, muzycznych i filmowych opowiada Elżbieta Jeleń-szefowa Działu Informacji i Biblioteki Goethe Institut.

Daniel Cichy o Krzysztofie Pendereckim

Właśnie ukazały się nagrania z muzyką, jaką Krzysztof Penderecki pisał do filmu i teatru w latach 50. i 60. Czy refleksję nad twórczością autora "Polskiego Requiem" można już zamknąć? Gościem Jacka Bańki dyrektor i redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego - dr Daniel Cichy.

To była "Akademia Krzysztofa Pendereckiego"

Krzysztof Penderecki związany był z Akademią Muzyczną w Krakowie przez ponad 60 lat. W zeszłym roku, podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej kompozytora, Elżbieta Penderecka mówiła: "to była Jego Akademia". W jakim wymiarze autor "Polskiego Requiem" jest wciąż obecny w Akademii? Gościem Jacka Bańki był prof. Wojciech Widłak - obecny rektor uczelni.

Prof. Goetel - rektor na trudne czasy. Wystawa w Bibliotece Głównej AGH

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:17:59
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.03.28
Do 29 kwietnia 2022 r. w Bibliotece Głównej AGH można oglądać wystawę pt. „W poszukiwaniu piękna przyrody. Podróże Walerego Goetla i Piotra Chrząstowskiego”.

Instalacje i rzeźby nowohuckie - spacer obowiązkowy!

W Radiu Kraków Kultura odwiedzamy Nową Hutę. Gościem Kuby Nizińskiego była Monika Kozioł, historyk sztuki z MOCAK-u, która brała udział w tworzeniu mapy nowohuckich instalacji. Wracamy tym samym do projektu nowohuckiego Ośrodka Kultury im. Norwida, który miał na celu przywrócenie pamięci o środowisku artystycznym Nowej Huty. W 2018 roku powstał szlak rzeźb i instalacji artystycznych w Nowej Hucie.

Fotografia sportowa - czy to jeszcze sztuka?

Gościem Kuby Nizińskiego w Radiu Kraków Kultura na co dzień był Tomasz Markowski, dziennikarz i fotograf Przeglądu Sportowego od wielu lat fotografujący sport, ale zaczynał jako dokumentalista. Czy fotografia sportowa jest sztuką, a może dopiero nią będzie?

Adam Kwaśny o Teatrze Bückleina, kubańskiej muzyce i architekturze

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich zaczyna nowy cykl w krakowskim Salonie Literackim . Na początek spotkanie z pisarzem, scenarzystą i podróżnikiem Adamem Kwaśnym, który w piątek 25.03.22 o 18.00 będzie czytał fragmenty swojej nowej książki "Piękny mamy dzień w Hawanie". A w RKK rozmawialiśmy z Adamem Kwaśnym o legendzie krakowskiego Teatru Bückleina, kubańskiej muzyce i architekturze. Trochę też o literaturze. Zapraszam na kulturalną podróż z Krakowa na Karaiby i z powrotem.

Wawelskie metamorfozy: jakie niespodzianki czekają nas w nowym Skarbcu?

Niespełna sto dni dzieli nas od otwarcia Nowego Skarbca Koronnego na Wawelu. Nowy Skarbiec Koronny ideowo nawiązuje do istniejących w tym samym miejscu instytucji: Skarbca i Archiwum Koronnego, które od późnego średniowiecza aż do rozbiorów były jednymi z najważniejszych atrybutów suwerenności Królestwa Polskiego, a następnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jakie niespodzianki czekają nas w nowym Skarbcu? Rozpoczynamy pierwszą z cyklu rozmów, poświęconych wawelskim metamorfozom. Gościem Justyny Nowickiej będzie kustosz wawelskich zbiorów Dariusz Nowacki.

11. Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego

Przed nami 11. edycja konkursu O NAGRODĘ TEATRALNĄ IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO. O historii konkursu, jego laureatach, kategoriach i kontekstach w rozmowie z Justyną Nowicką opowiada Joanna Szulborska współinicjatorka i sekretarz kapituły.

"Życie według kalendarza" w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

Jeszcze tylko do niedzieli 27 marca, w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego oglądać można wystawę zat. "Życie według kalendarza". Ekspozycja gromadzi staropolskie kalendarze od XVI do XVIII wieku. Dawne polskie kalendarze to nie tylko zestawienia dni roku, w podziale na miesiące i tygodnie. Drukowano wówczas kalendarze astronomiczne, gospodarskie, polityczne, historyczne, obywatelskie, a także odrębne dla pań czy rozmaitych organizacji. W zależności od grup narodowych i religijnych, tworzono kalendarze prezentujące rachubę czasu według kalendarzy gregoriańskiego, juliańskiego, hebrajskiego i ormiańskiego. - W XVIII wieku ich użycie było bardzo powszechne - mówi w rozmowie z Justyną Nowicką kuratorka wystawy Agnieszka Perzanowska.

Swoszowice. Nowy dworzec, nowe centrum kultury

Do użytku został oddany zabytkowy dworzec kolejowy w Swoszowicach, który jednocześnie nową filią Centrum Kultury Podgórza. Czy te funkcje: infrastrukturalna i kulturalna - mogą być komplementarne, czy też będą ze sobą kolidować? Gościem Jacka Bańki był Przemysław Walaszczyk z Centrum Kultury Podgórza.

"Musimy wszyscy razem stanąć przeciwko wojnie"

Zaraz po wybuchu wojny Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie rozpoczęła zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla dzieci z Ukrainy. Ostatnio też zrezygnowała ze współpracy z rosyjskimi wydawnictwami oraz z zakupów w firmach, które nie wycofały się z Rosji. Z Jerzym Woźniakiewiczem, dyrektorem, rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Anna Arno o Adamie Zagajewskim

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:20:59
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.03.21
Rok temu, w wieku 76 lat odszedł wybitny polski poeta i eseista - Adam Zagajewski. O drodze artystycznej krakowskiego poety i jego języku poetyckim mówiła na antenie Radia Kraków Kultura - Anna Arno.

Andrzej Bursa skończyłby 90 lat. Jego fenomen trwa

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:25:25
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.03.21
90 lat skończyłby dziś Andrzej Bursa. O fenomenie żyjącego zaledwie 25 lat poety "Pokolenia'56" mówił Tadeuszowi Markowi - Wojciech Bonowicz.

O "Trylogii klimatycznej". Owoc współpracy UEK i Akademii Sztuk Teatralnych

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:23:39
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.03.21
W najbliższy piątek 25 marca w Hali Widowiskowo-Sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu pt.: "Trylogia Klimatyczna" na podstawie powieści Thomasa Köcka. Przedstawienie jest pierwszym owocem współpracy UEK-u z krakowską Akademią Sztuk Teatralnych odbywającej się w ramach projektu "Sztuka na UEK".

Studenci o "Trylogii Klimatycznej"

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:20:46
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.03.21
W najbliższy piątek 25 marca w Hali Widowiskowo-Sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu pt.: "Trylogia Klimatyczna" na podstawie powieści Thomasa Köcka. Przedstawienie jest pierwszym owocem współpracy UEK-u z krakowską Akademią Sztuk Teatralnych odbywającej się w ramach projektu "Sztuka na UEK".

Czym dzisiaj jest komiks?

Na początku minionego stulecia narodził się komiks - medium, które dokonało syntezy słowa i obrazu. Gatunek kultury popularnej, który przez długi okres egzystował na pograniczu literatury, malarstwa i satyry. Z humorystycznego dodatku na ostatniej stronie gazety komiks przerodził się w końcu w poważne medium, podejmujące uniwersalne tematy. Jednak, pomimo wielu ambitnych prac, w Polsce nadal komiks traktowany jest przez wielu badaczy z pobłażliwością. Dlaczego etykieta komiksu jako elementu kultury masowej przysłania dorobek współczesnych artystów komiksowych? Jak rozwija się środowisko artystów komiksowych w Polsce? I czym dzisiaj jest komiks? O sztuce tworzenia komiksu w nawiązaniu do Krakowskiego Festiwalu Komiksu Wioletta Gawlik rozmawia z Tomaszem Trzaskalikiem, prezesem Fundacji Muzuem Komiksu, wiceprezesem Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego.

Po jakie wzorce historyczne sięga współczesna moda?

"Moda inspirowana przeszłością" to wystawa prezentowana w Kamienicy Hipolitów, a stworzona w ramach Cracow Fashion Week - połączy współczesność z historią. Dla projektantów z całego świata historia nieustannie stanowi żywy punkt wyjścia do tworzenia nowych kolekcji, dlatego o punktach wspólnych między tym co minęło a tym co jest obecne w modzie Wioletta Gawlik rozmawia z gośćmi programu, którymi są: dr Jerzy Gaweł - dyrektor Krakowskich Szkół Artystycznych, Anna Franczyk-Witkowska - wykładowczyni SAPU, historyczka sztuki, historyczka ubioru, kostiumografka oraz Michał Hankus - Kierownik Kamienicy Hipolitów, oddział Muzeum Krakowa.

Zatańczyć kozaka i ...szachy, czyli rozmowa z Romaną Agnel, szefową zespołu Cracovia Danza

Mariia Mytrofanova

Gościem RKK była Mariia Mytrofanova. Artystka urodziła się w Odessie, mieszka i studiuje Krakowie. Tworzy dzieła z obszaru sztuki cyfrowej, rzeźby, tatuażu. W pracach często wykorzystuje ręcznie tkane materiały oraz haft. W swoich projektach odnosi się do duchowości i słowiańskich wierzeń, sztuki ludowej i rzemiosła. 23 marca w ramach Miesiąca Krakowianek Mariia Mytrofanova przeprowadzi w Bunkrze warsztaty performatywne, tylko dla żeńskiej części publiczności, pod nazwą „Głos kobiety”. Punktem wyjścia do nich będzie praca zat. „Krajka” prezentowana na wystawie, a samo wydarzenie będzie traktować o poszukiwaniu wiedzy na temat swoich przodkiń i świadomego zakorzenienia we własnej genealogii. W dziesiąty dzień wojny artystka zaczęła tkać, najpierw w swoim mieszkaniu (które odstąpiła rodzinie swojego chłopaka), następnie w mieszkaniu zaprzyjaźnionej rodziny nauczycieli z Ukrainy, a skończyła w mieszkaniu Mikołaja i Karoliny, którzy zaproponowali nocleg dla niej i jej przyjaciółki. Przy każdej przeprowadzce zmieniała nitkę.  Na skrawkach gotowej tkaniny wyhaftowała fragmenty z wiersza ukraińskiej poetki Liny Kostenko: Шматок землі, ти звешся Україною. Ти був до нас. Ти будеш після нас. Л. Костенко co można przetłumaczyć na na „Kawałek ziemi, nazywasz się Ukraina. Byłaś przed nami. Będziesz po nas”.

"Pięć uczuć podstawowych jak pięć palców"

Czy umiesz się złościć? Czy odróżniasz smutek od strachu? Co wzbudza w Tobie wstręt? Na ile radości sobie pozwalasz? To pięć podstawowych uczuć, które często dzielimy na te akceptowalne społecznie i te, których powinniśmy unikać. A one po prostu są. "Pięć uczuć podstawowych jak pięć palców" to wystawa autorstwa Miry Marcinów w portalu Wirtualne Muzea Małopolski. Otwarta zostanie 23 marca, a w RKK o ekspozycji z pisarką, filozofką i autorką książki "Bezmatek" rozmawiamy już dziś. „Chciałabym Państwa przeprowadzić przez ten uczuciowy zamęt: przez salę gniewu, pokój smutku i wesołe miasteczko; zatrzymamy się dłużej w gabinecie wstrętów, a przyspieszymy w domu strachów” - mówi Marcinów.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem w nowej odsłonie

Zmiany w Muzeum Tatrzańskim im. dr. Tytusa Chałubińskiego - wyremontowane zostały wnętrza, a wokół gmachu powstała nowa mała architektura. Zaplanowano przestrzeń pod wystawy czasowe, jak i koncerty. Jacek Bańka rozmawia z Moniką Gubałą, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego i Michałem Murzynem, zastępcą dyrektora Muzeum Tatrzańskiego ds. merytorycznych.

Musimy chronić zabytki Lwowa

Z apelem o wsparcie zwróciły się Lwowska Rada Miejska i Zarząd Ochrony Środowiska Historycznego Lwowa - to w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Jacek Bańka rozmawia z dr. Michałem Laszczkowskim, prezesem Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Robertem Piaskowskim, pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. kultury.

Anna Polony o Jerzym Treli - w dniu podwójnego jubileuszu artysty

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:29:34
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.03.14
"Ja w nim nie widzę aktora, już do tego doszło. Jak my siadamy naprzeciwko siebie i zaczynamy rozmawiać - nawet tekstem sztuki - to już nie jest aktorstwo, to prawie prywatne życie" - mówiła Anna Polony, opowiadając o wieloletniej przyjaźni z aktorem Jerzym Trelą, wspominając pierwsze wspólne teatralne chwile. Niegdysiejszy rektor dawnej krakowskiej PWST kończy dziś 80 lat, świętuje także 60-cio lecie pracy artystycznej. "Życzę Ci byś nigdy nie stracił tego poczucia humoru" - mówiła aktorka Tadeuszowi Markowi na antenie Radia Kraków Kultura.

"Bieguny niedostępności" - wystawa Dobiesława Gały w MCK

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:38:33
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.03.14
"Bieguny niedostępności" to tytuł najnowszej, trwającej w Międzynarodowym Centrum Kultury, wystawy Dobiesława Gały - polskiego rzeźbiarza, malarza i rysownika". O prezentowanych w ramach ekspozycji osobliwych quasi-relifowych formach a także o deformacji, jako głównym motorze plastycznego procesu twórczego z autorem rozmawiał Tadeusz Marek.

Polityka karmi się sportem

Już w starożytności greccy wodzowie nagradzali olimpijczyków nie tyle z podziwu i sympatii, ile z chęci przypodobania się poddanym, którzy uwielbiają zwycięzców zawodów sportowych. I tak zostało do dziś. Polityka karmi się sportem i posługuje się jego sukcesami z wielką ochotą, tak się dzieje od tysięcy lat. A ostatnie kilkadziesiąt lat wywindowało sport na szczyt zainteresowań ludzkości. O sporcie i polityce Kuba Niziński rozmawiał z Michałem Okońskim z „Tygodnika Powszechnego”.

„Jestem kobietą”

Sześć niezwykłych kobiet, sześć różnych kultur, sześć punktów widzenia. Tak swój film - „Jestem kobietą” - opisują Elżbieta i Krystian Miczka. Rozmawiał z nimi Kuba Niziński.

Bez retuszu. Jan Matejko

Akwarela to technika malarska, która nie daje żadnej możliwości dokonywania poprawek i retuszy. Namalowany fragment można tylko nieznacznie modyfikować poprzez pokrywanie warstwami lub usuwanie części pigmentu. Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę „Bez retuszu. Jan Matejko”, zbudowaną wokół opowieści – tematów ośmiu szkiców akwarelowych i akwarel oraz miniatur Jana Matejki. Justyna Nowicka rozmawia o tym z kuratorką Martą Kłak-Ambrożkiewicz.

„Po godzinach”

Wystawa „Po godzinach” Grzegorza Siembidy jest publiczną prezentacją pracy doktorskiej w dziedzinie sztuki, realizowanej na Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Zaprasza autor - w rozmowie z Justyną Nowicką.

Artyści o równości i wolności

Prace międzynarodowych artystów, dotykające tematu równości i wolności, na wystawie Krakowie. Wystawa 79 Art Space: Equal zostanie otwarta 12 marca przy ul. Floriańskiej 18/3. Pieniądze ze zbiórki i sprzedaży prac trafią do ukraińskich artystów, którzy uciekli z terenu wojny i przebywają w Krakowie. Projekt jest współfinansowany ze środków miasta Krakowa. Zobaczymy prace znakomitych międzynarodowych artystów, wśród których uwagę zwraca pochodzący z Charkowa, a mieszkający teraz w Nowym Jorku Ruslan Pelykh. Ten światowej sławy ukraiński autor wideo, który współpracował z tak uznanymi brandami, jak Tom Ford, Alexander Wang czy McLaren. W kadrach Pelykha możemy często zobaczyć gwiazdy świata mody, jak Irina Shayk, Doutzen Kroes czy Yovanna Ventura. W ramach wystawy zobaczymy też prace innych uznanych twórców, m.in. ilustratorki Anny Halarewicz, autorki kolaży Rity Zimmermann, malarza Gleba Solntseva, zdjęcia Dimy Cube i Zhenii Volodina, a także rzeźbę Karola Cyrulika. Gośćmi Justyny Nowickiej są Rafał Stanowski Marcin Lewicki z Fundacji Liberty Art.

Nowa wystawa w MuFo. "Co robi zdjęcie?"

"Co robi zdjęcie?" - to hasło nowej wystawy w krakowskim Muzeum Fotografii, której otwarcie zaplanowano w maju. Celem - krytyczne spojrzenie na fotografię jako ważnego elementu kultury wizualnej. Dziś to krytyczne spojrzenie - w kontekście wydarzeń Ukrainie - staje się szalenie ważne. Gościem Radia Kraków Kultura był Dominik Kuryłek, kierownik działu fotografii w MuFo, szef zespołu kuratorskiego wystawy.

Czapski z Kurozwęk

Malarstwo Józefa Czapskiego z kolekcji Jolanty z Wańkowiczów markizy de Boisgelin i Gilles’a markiza de Boisgelin w zbiorach Michaela Popiela markiza de Boisgelin w Kurozwękach to temat najnowszej wystawy w Pawilonie Józefa Czapskiego w Krakowie, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Józef Czapski to postać, jak się okazuje, wielu paradoksów. Gościem Justyny Nowickiej była Agnieszka Kosińska, kurator.

„Spuścizna po Zofii Gołubiew jest znacząca. Historia trwa”

„Poznałem dyrektor Zofię Gołubiew jeszcze jako początkujący naukowiec. Jej zasług w rozwoju Muzeum nie da się krótko opisać. Nikt nie ma wątpliwości, że jej dyrektura to było przełomowe 15 lat. Nawet po odejściu na emeryturę potrafiła swoją wiedzę i doświadczenie przekazywać” - mówi w rozmowie z Justyną Nowicką prof. Andrzej Szczerski, obecny dyrektor Muzeum.

Odotheka - czyli jak pachnie zabytek?

Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu w Lublanie, we współpracy z historykami i konserwatorami sztuki, od grudnia badają zapachy wybranych obiektów muzealnych. W Radiu Kraków Kultura zaglądamy do Odotheki. Jacek Bańka zaprasza na rozmowę z dr. hab. Tomaszem Sawoszczukiem, prof. UEK - koordynatorem projektu.

Kraków bezpieczną przystanią dla artystów

Do Polski płynie nieprzerwany potok uchodźców. Wśród tych, którym udało się dotrzeć do Krakowa znalazła się Ksenia Charczenko, ukraińska pisarka i wydawczyni. Do jakiego Kijowa wróci, gdy skończy się wreszcie wojna? Rozmawia z nią Jacek Bańka. Tuż obok w studiu - dyrektor Willi Decjusza Dominika Kasprowicz, instytucji, która w swojej historii stała się już bezpieczną przystanią dla artystów z krajów ogarniętych wojną.

Wiosenne plany koncertowe Capelli Cracoviensis

Z Marzeną Lubaszką rozmawiał Robert Konatowicz.

Nowohuckie herstorie

Emancypantki, naukowczynie, pedagożki, lekarki, artystki, pisarki, sportsmenki, filantropki, ale i kobiety, które dźwigały na swych barkach trud codzienności: kucharki, gospodynie, żony. Kobiety i ich niesamowite historie są bohaterkami projektu Krakowianki. To projekt miejski, w założeniu którego Kraków ma być pokazywany przez pryzmat kobiet związanych z jego dziejami, pochodzących z różnych epok i środowisk. W ramach projektu organizowane są długoterminowe inicjatywy skierowane do mieszkańców miasta i turystów. Przykładem jest spotkanie poświęcone Nowohuckim herstoriom. W historię powstawania Nowej Huty kobiety wpisały się na równi z mężczyznami, jednak prawie w ogóle się o nich nie mówi, dlatego dziś w RKK Na co dzień oddamy im głos.

Asystent wielokulturowy potrzebny jak nigdy

Odnalezienie się w szkolnej rzeczywistości ukraińskim dzieciom mogą ułatwić tzw. asystenci wielokulturowi, których od lat zatrudnia się w szkołach, gdzie uczą się mniejszości narodowe. Asystenci wielokulturowi to ambasadorzy dzieci z doświadczeniem migracyjnym. Uczestniczą w procesie adaptacyjno-integracyjnym dziecka, uczą go języka polskiego, pracują z jego najbliższym środowiskiem, jednocześnie uwrażliwiając polskich uczniów, ich rodziców i nauczycieli na problematykę wielokulturowości. Kraków jest miastem wielokulturowym, dlatego na terenie naszego miasta działa 35. ambasadorów, co plasuje nas w czołówce krajowej. Jednak, w obecnej sytuacji, w sytuacji, w której dzieci ukraińskie i ich rodziny potrzebują naszej pomocy - rodzi się pytanie - jak zwiększyć ilość asystentów wielokulturowych.

Bojkot i sztuka - muzycy wobec wojny

Świat kultury bojkotuje rosyjskich artystów, w tym klasowej sławy muzyków i filmowców. Na ten temat w Radiu Kraków Kultura na co dzień Robert Konatowicz rozmawiał z Mateuszem Borkowskim.

"Ach Ukrainenko bidna hodynenko"

Rozmowa z lutnistą i szefem zespołu muzyki dawnej "Camerata Cracovia". Zespół ten nagrał płytę. "Kanty polskie i ruskie". Znajdziemy na niej odnalezioną przez artystów pieśń ukraińską z XVIII wieku: "Ach Ukrainenko bidna hodynenko...". Ta unikatowa pieśń jest hymnem opiewającym bohaterstwo narodu ukraińskiego i opowieścią o tragicznych dziejach tej ziemi. Nagrał ją z krakowskim zespołem znany ukraiński bandurzysta, Dmytro Hubjak.

Teatr wobec wojny. Przed premierą "1984: Ministerstwa miłości" w Ludowym

Choć data premiery "1984: Ministerstwa miłości" w Teatrze Ludowym nie jest jeszcze znana, rozmowa jest bardzo wskazana. Spektakl inspirowany jedną z najgłośniejszych książek XX wieku - "Rok 1984" George'a Orwella. Książka, jak się okazuje, wciąż bardzo aktualna. Justyna Nowicka rozmawia z autorką scenografii i reżyserką sztuki - Katarzyną Minkowską oraz z Piotrem Froniem, dramaturgiem, autorem tekstu. Do rozmowy dołączyła później także dyrektorka teatru - Małgorzata Bogajewska.

Nowohucki Dom Utopii, nowe zadania teatru

W Radiu Kraków Kultura gościliśmy Małgorzatę i Bartosza Szydłowskich, założycieli nowohuckiego Teatru Łaźnia Nowa oraz Domu Utopii - Międzynarodowego Centrum Empatii. W obecnej sytuacji, agresji rosyjskiej w Ukrainie, kryzysie nie trzeba było długo czekać na odzew naszych gości. Posłuchajcie - rozmawiała z nimi Justyna Nowicka.

Rektor krakowskiej ASP: "Otwieramy nasze domy i pracownie dla braci z Ukrainy"

„Chcę, żeby nasza uczelnia stała się przystanią. (…) I robimy wszystko, byśmy mogli zaprosić do nas studentów polskich z Ukrainy, jak i ukraińskich, by mogli tu spokojnie kontynuować naukę. Otwieramy też nasze domy i pracownie dla braci z Ukrainy. To nie jest z naszej strony łaska” - deklarował na antenie Radia Kraków Kultura rektor krakowskiej ASP prof. Andrzej Bednarczyk. " „Sztuka jest przestrzenią bezpardonowej wolności. Uszczknięcie tej wolności powoduje, że sztuka zdycha. Sztuka, która jest na usługach to ohyda i podłość (…) Jestem wyczulony jednak na stosowanie odpowiedzialności zbiorowej. Przynależność do narodu rosyjskiego nie jest podstawą do wykluczania kogokolwiek. Podstawą mogą być podłe działania” - dodał. Z prof. Andrzejem Bednarczykiem rozmawiał Jacek Bańka.

Kraków zerwie czy zawiesi stosunki partnerskie z Moskwą i Sankt Petersburgiem?

Odgłosy wojny w Ukrainie docierają także do Radia Kraków Kultura. Krakowska Rada Miasta prawdopodobnie zerwie stosunki partnerskie z miastami w Rosji - Moskwą i Sankt Petersburgiem. Rozmawiamy o tym z radnymi z Komisji Kultury - Małgorzatą Jantos (Nowoczesny Kraków) i Adamem Kalitą (PiS). Głosowanie w tej sprawie już 2 marca.

Wnętrze szpitala, które go nie przypomina

Studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie przygotowali aranżację przestrzeni Środowiskowego Centrum Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu im. Babińskiego. Jakiego znaczenia nabiera w takich miejscach sztuka? Z rektorem ASP prof. Andrzejem Bednarczykiem rozmawiał Jacek Bańka.

Misteria Paschalia już w kwietniu. Znamy program

O programie festiwalu Paweł Szczepanik rozmawia z Martą Kotaszewską z KBF.

"Sylwetki Pedagogów" w Akademii Muzycznej

Akademia Muzyczna im. K. Pendereckiego w Krakowie inauguruje cykl recitali fortepianowych pt.: "Sylwetki Pedagogów". 25.02 o godz. 19.00 swoje umiejętności zaprezentuje dr hab. Mariusz Ciołko, a 27.02 o godz. 18.00 dr Piotr Kowal. Ideą muzycznych spotkań jest pogłębienie relacji mistrz - uczeń. O szczegółach w RKK opowiada prof. Mariola Cieniawa - kierownik Katedry Fortepianu AM. Zaprosi także na cykl koncertów, spotkań i wykładów poświęconych kobietom - kompozytorkom. Rozmawiała z nią Wioletta Gawlik.

Finisaż pokonkursowej wystawy szopek krakowskich

Szopka krakowska jest ewenementem na skalę światową. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, która może przybierać różne rozmiary. Są szopki miniaturowe, małe, średnie, bądź duże. Nowością w tym roku jest szopka, do której można wejść i to ona zostanie na stałe w Oddziale Muzeum Krakowa. Do 27 lutego można oglądać pokonkursową wystawę szopek krakowskich, która w tym roku po pięciu latach nieobecności wywołanej remontem - wróciła do Pałacu Pod Krzysztofory. Na finisaż wystawy zapraszają mistrzowie szopkarscy: Wiesław Barczewski i Filip Fotomajczyk oraz kustosz Muzeum Krakowa Małgorzata Niechaj. Gości podejmuje Wioletta Gawlik.

O karnawale w renesansowym Krakowie

W RKK cofamy się w czasie i udajemy do renesansowego Krakowa, by hucznie świętować karnawał. To za sprawą koncertu: "Carnevale w renesansowym Krakowie!", który odbędzie się 26 lutego w Domu Jana Matejki o godz. 18.00. Gośćmi audycji są: Karol Kusz - chórmistrz chóru kameralnego Cracow Singers, Wiceprezes Fundacji Equinum, Aleksander Tomczyk - kierownik artystyczny zespołu instrumentalnego Floripari oraz Katarzyna Freiwald - prezes Fundacji Equinum, manager i śpiewak Cracow Singers.

"Muzyczny ślad Krakowa" - rzecz o muzyce teatralnej

Muzyka teatralna w Polsce jest bardzo ciekawym zjawiskiem. Z jednej strony prawie każdy polski kompozytor napisał choćby jedną partyturę dla teatru, wielu twórców oddało się tej dziedzinie w całości, muzyka ta jest nagradzana i wyróżniania, a z drugiej strony nie istnieje w obiegu koncertowym, wydawniczym czy nagraniowym, w odróżnieniu od muzyki filmowej. Krakowskie Forum Kultury przygotowało projekt "Muzyczny ślad Krakowa", który jest wypełnieniem luki w dokumentacji polskiego teatru. Rozmawialiśmy na ten temat z Andrzejem Kosowskim.

"Andrzej Radwański. Mistrzostwo rysunku" na Wawelu

W Radiu Kraków Kultura na co dzień gościem była kuratorka wystawy Natalia Koziara-Ochęduszko. Rozmawiała z nią Justyna Nowicka.

Niechciana stołeczność. Jak Niemcy zmieniali Kraków podczas okupacji?

"Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945" - to tytuł najnowszej wystawy, jaką będziemy mogli zobaczyć w Międzynarodowym Centrum Kultury. Do Radia Kraków Kultura zaprosiliśmy Agatę Wąsowską-Pawlik, dyrektorkę MCK oraz prof. Jacka Purchlę. Rozmawiała z nimi Justyna Nowicka.

Stolica Małopolski stanie się centrum europejskiego ruchu harcerskiego

W Dniu Myśli Bratniej rozmawiamy z Dariuszem Grochalem, koordynatorem Muzeum Harcerstwa i Centrum Ruchu Harcerskiego w Krakowie. Zaprasza Jacek Bańka.

Senster Edwarda Ihnatowicza - jedno z najcenniejszych dzieł sztuki nowych mediów

O związkach sztuki z techniką, zjawisku transhumanizmu i mitologii maszyn w Radiu Kraków Kultura. Gościliśmy dr Annę Olszewską i Filipa Herberta z Akademii Górniczo-Hutniczej. A rozmawiamy o Sensterze, rzeźbie kinetycznej Edwarda Ihnatowicza.

Festiwal Społeczny - bez wsparcia publicznego, ale przy wsparciu publiczności

W Radiu Kraków Kultura na co dzień Paweł Szczepanik gościł Justynę Poprawską i Łukasza Serwińskiego z Fundacji InCanto. Opowiedzieli o muzycznym Festiwalu Społecznym, czyli o tym, jak organizować wydarzenia bez wsparcia publicznego, ale przy wsparciu publiczności.

Między sztuką a medycyną. Wspomnienie prof. Andrzeja Szczeklika

W Radiu Kraków Kultura poszukamy punktów wspólnych między sztuką a medycyną. Wydawać by się mogło, że te dwie zupełnie przeciwstawne dziedziny całkowicie się wykluczają, a jednak są tacy, którzy twierdzą inaczej. Prof. Andrzej Szczeklik – wybitny lekarz, wielki uczony, artysta, muzyk, rektor, erudyta, poliglota, pisarz - słowem: człowiek renesansu, podobnie jak Arystoteles – medycyną leczył ciało, a muzykę stosował do oczyszczania dusz. W tym roku mija 10 lat od śmierci profesora, więc to staje się pretekstem do przypomnienia tej wielkiej postaci. Wspomnieniami podzielą się Anna Dymna, znana krakowska aktorka, przyjaciółka profesora oraz dr Piotr Gajewski, uczeń i wieloletni współpracownik prof. Andrzeja Szczeklika. Zaprasza Wioletta Gawlik.

Czytanie zaczyna się w rodzinie

Biblioteka Narodowa odnotowała najlepszy wskaźnik od sześciu lat. W ubiegłym roku zostały opublikowane wyniki badań czytelnictwa w Polsce za 2020 rok. 42% respondentów przeczytało w całości lub we fragmencie co najmniej jedną książkę w ciągu roku. Można więc mówić o tym, że pandemia połączyła nas na nowo z książką, a może były inne powody? Najważniejszy jest wynik, ale absolutnie na należy spocząć na laurach, tylko szukać kolejnych rozwiązań na rzecz rozwoju czytelnictwa w Polsce. Wszyscy doskonale wiemy, że czytanie zaczyna się w rodzinie. W końcu - czytający rodzice, to czytające dzieci, więc o programach, projektach dedykowanych głównie im pomówimy w Radiu Kraków Kultura – a wszystko po to, by czytanie dzieciom stało się dobrą praktyką w każdym domu.

Wiesław Ochman o świecie opery, miłości do malarstwa i Krakowie

Z artystą w Radiu Kraków Kultura na co dzień rozmawiał Robert Konatowicz.

Kochamy vintage

Porozmawiajmy o kulturze ubierania się, o drugim obiegu, modzie etycznej i odpowiedzialnej, o rzeczach pięknych. Rozmawiamy z prawdziwymi pasjonatami mody vintage, a studio Radia Kraków Kultura odwiedzili: Ewelina Cichowlas (Vintydże), Agnieszka Zieleziecka (Obcy w mojej szafie), Marcin Jędrysiak (Totally Confused).

Odczarować Malczewskiego

O najnowszej wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie Justyna Nowicka rozmawia z kuratorką. "Widzimy tu odważnego i wrażliwego kolorystę" - mówi Urszula Kozakowska-Zaucha. Polecamy!

Biblioteka Kraków w dzielnicy Wesoła. Nowa przestrzeń dla czytelników

Biblioteka Kraków - biblioteka w budowie. To o nowej przestrzeni biblioteki mówiono od razu w kontekście rewitalizacji dzielnicy Wesoła. Co tam dokładnie powstanie? Gośćmi Jacka Bańki byli: Agnieszka Staniszewska-Mól, dyrektor Biblioteki Kraków i Piotr Wasilewski, szef działu promocji Biblioteki.

Misteria Paschalia wreszcie ponownie przed publicznością

"Najbardziej cieszymy się, że Misteria Paschalia odbędą się ponownie z udziałem publiczności. Po dwóch latach odwoływania edycji na żywo z powodu pandemii, postanowiliśmy sobie, że kolejnej wersji festiwalu online, mówiąc potocznie, nie zdzierżymy" - mówią goście Radia Kraków Kultura. A gościliśmy, choć tylko telefonicznie - Martynę Pastuszkę, dyrektorkę-rezydentkę festiwalu Misteria Paschalia, pierwszą kobietę i pierwszą Polkę na tym stanowisku. W studiu nie mogło też zabraknąć Joanny Broniec, menedżerki festiwalu z ramienia Krakowskiego Biura Festiwalowego. Spotkanie okraszone muzyką Oh Orkiestry Historycznej. Zaprasza Paweł Szczepanik.

Dwór czy dworek?

Czy Polska, a nawet bliżej - Małopolska dworkami stoi? Ile trzeba mieć odwagi, by dziś kupić dwór lub dworek? Czy lepiej remontować takie miejsce, a może zbudować od zera? Kuba Niziński rozmawiał z Dominiką Dąbrowską, agentką nieruchomości oraz architektem, prof. Piotrem Gajewskim.

Czy w XXI wieku wciąż żywa jest idea olimpizmu?

Gościem Kuby Nizińskiego był prof. Józef Lipiec, filozof i wybitny znawca olimpizmu.

Kinga Rataj i jej fado

“Żeby śpiewać fado, trzeba mieć pewien rodzaj smutku w sobie. To nie jest coś, czego możemy się nauczyć. Możemy nauczyć się języka, interpretacji, ale musi być to coś. To coś wychodzi z interakcji z publicznością. Jednocześnie jest to ten rodzaj smutku, który oczyszcza” W Radiu Kraków Kultura Robert Konatowicz gościł Kingę Rataj, która śpiewa fado jak rodowita mieszkanka Portugalii.

"Multipart" i inne nowe wystawy w Cricotece

W Radiu Kraków Kultura na co dzień z Natalią Zarzecką i Małgorzatą Paluch-Cybulską rozmawia Justyna Nowicka.

Nie ma Krakowa bez Wawelu

Wawel w 2022 roku. O najnowszych wystawach i przedsięwzięciach Zamku Królewskiego na Wawelu mówi Andrzej Betlej, dyrektor - w rozmowie z Justyną Nowicką.

Tarnowski rok Szczepanika

Wybitny obywatel Tarnowa. Jan Szczepanik, genialny wynalazca, autor m.in. fotoelektrycznej metody tkania gobelinów, pionierem barwnej fotografii, prekursorem telewizji. Przyczynił się również do rozwoju kinematografii. Gościem Jacka Bańki w Radiu Kraków Kultura na co dzień był Władysław Czosnyka, prezes Fundacji im. Jana Szczepanika. Czy i kiedy powstanie muzeum Szczepanika w Tarnowie?

"Urbs" bez "civitas"? Ależ nie! Nowa wystawa stała w Muzeum Inżynierii Miejskiej

Jak działa miasto - spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie. A pomoże nam w tym nowa wystawa stała w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. W studiu Radia Kraków Kultura Jacek Bańka gościł Katarzynę Łaput, z-ca dyrektora Muzeum Inżynierii Miejskiej, Edytę Gajewską, kierownik działu promocji, a także dr. Piotra Żabickiego, kierownika działu zbiorów.

Hangar w Czyżynach - nowe przestrzenie MIM

To tu będzie można zobaczyć historię polskiej motoryzacji, a na pewno duży jej fragment. Z Katarzyną Łaput, z-cą dyrektora Muzeum Inżynierii Miejskiej, Edytą Gajewską, kierownik działu promocji, a także dr. Piotra Żabickiego, kierownikiem działu zbiorów rozmawiał Jacek Bańka.

Niepełnosprawność słuchowa a muzyka

Tym razem w studiu Radia Kraków Kultura spotkali się redakcyjni koledzy. Inspiracją rozmowy Pawła Szczepanika i Mateusza Borkowskiego stała się seria artykułów na łamach Ruchu Muzycznego dotycząca tego, jak osoby głuche oraz te z niepełnosprawnością słuchową odbierają muzykę, a nawet ją tworzą, a więc o tym, jak osoby te włączyć można do życia kulturalnego. Artykuł Mateusza Borkowskiego skupił się na Evelyn Glennie, szkockiej perkusistce, wykonawczyni muzyki poważnej, niesłyszącej.

Igrzyska... mody?

Igrzyska olimpijskie to przede wszystkim sport. Jednak zawsze niemałe emocje wywołuje ceremonia otwarcia tej największej imprezy świata. Organizatorzy prześcigają się w pomysłach, by zaskoczyć świat. Moment zapalenia znicza trzymany jest w ścisłej tajemnicy, a po jego zapaleniu przez media na cały świecie przetacza się dyskusja na temat. Ceremonię otwarcia reżyserują znani twórcy a muzycy prześcigają się w pomysłach na utwór komponowane na te okazję. W poranku RKK tematu igrzysk nie może zabraknąć. O modzie igrzysk olimpijskich Kuba Niziński rozmawiał z dziennikarzem Rafałem Stanowskim.

Leonardo da Vinci wielkim… muzykiem był

Gościem Roberta Konatowicza był Rafał Monita - wiceprezes Fundacji Kulturalny Szlak, która zajmuje się działaniami promocji kultury głównie na terenie województwa małopolskiego. Szef wydawnictwa "Astraia", które wydało książkę "Leonardo da Vinci. Historia pewnego instrumentu".

Maestro Antoni Wit

7 lutego 1944 roku urodził się w Krakowie Antoni Wit - zdobywca nagrody Grammy, jedyny polski dyrygent, który sprzedał płyty w nakładzie 6 milionów egzemplarzy, wielbiony przez Japonię i Europę, długoletni charyzmatyczny dyrektor dwóch najważniejszych polskich zespołów: Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie, Dyrygent Honorowy Filharmonii Krakowskiej, który poprowadził ponad 250 orkiestr, niektóre z nich wielokrotnie, w tym te najsłynniejsze, takie jak m.in.: Berliner Philharmoniker, Royal Philharmonic Orchestra, BBC Symphony Orchestra czy Cleveland Orchestra. W tym roku Maestro obchodzi 55. rocznicę dyplomu (z wyróżnieniem). W rozmowie z Radiem Kraków Kultura dzieli się muzycznymi wspomnieniami oraz zdradza, co czeka krakowskich melomanów za dwa lata, przy okazji jego 80. urodzin.

"Sztuka i metafizyka. Postawy i strategie lat 2000-2020"

Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zaprasza na wystawę "Sztuka i metafizyka. Postawy i strategie lat 2000-2020", która 3 lutego zostanie otwarta w Galerii Podbrzezie w Krakowie. Wystawa dotyka wrażliwej sfery kultury i osi najostrzejszego dziś podziału społecznego w Polsce. Prezentuje szeroki przegląd postaw artystów wobec potrzeb i intuicji metafizycznych i religijnych. Justyna Nowicka rozmawia z prof. Łukaszem Murzynem, dziekanem Wydziału Sztuki UP w Krakowie, kuratorem projektu.

Mateusz Pakuła - co to dziś znaczy pisać dla teatru?

Gościem Justyny Nowickiej był Mateusz Pakuła - dramaturg, reżyser teatralny i prozaik, wielokrotnie nagradzany, laureat nagrody Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Co to dziś znaczy pisać dla teatru?

Nowohuckie Muzeum Czynu Zbrojnego oddziałem Muzeum AK

O nowym oddziale Muzeum AK w Nowej Hucie (dawne Muzeum Czynu Zbrojnego) Jacek Bańka rozmawia z prof. Markiem Lasotą.

"Kultura w mieście to nie tylko seria eventów"

W Radiu Kraków Kultura na co dzień gościem był Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury, który opowie o roli muzyki klasycznej i festiwali tejże w polityce miejskiej.

Opera Rara 2022 - zrywamy z barokową naftaliną

Marzena Lubaszka i Jan Tomasz Adamus o festiwalu Opera Rara Kraków 2022.

CyberSalon Sztuki - wielka szansa dla młodych artystów

Prof. Elżbieta Kubińska (UEK) i prof. Joanna Kubicz (ASP) o wspólnym CyberSalonie Sztuki.

Jak powinna przebiegać edukacja kulturowa w Krakowie?

Czym zajmują się animatorzy i edukatorzy kultury? Czego dotyczyć będzie II edycja Krakowskiego Archipelagu Kultury?

Jaką rolę w terapii emocjonalnej i społecznej pełni książka?

Literaturą można leczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Tę zależność bada biblioterapia i pokazuje, jaką rolę w terapii emocjonalnej i społecznej pełni książka. O biblioterapii oraz bajkoterapii w Radio Kraków Kultura na co dzień.

O Konkursie Chopinowskim w 95. rocznicę zainicjowania

W porannej audycji Radia Kraków Kultura muzykolożka Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz - znawczyni Konkursu Chopinowskiego. Ostatnio przypadła 95. rocznica jego zainicjowania.

Co nowego w Muzeum Manggha w 2022 roku?

O kotach w kulturze Japonii, o artystycznej tradycji eksponowania kamieni i wystawie historycznych kimon w magazynie "RKK na co dzień". O planach Muzeum Manggha Justyna Nowicka rozmawia z dyrektorką Muzeum Bogną Dziechciaruk-Maj oraz z wicedyrektorką instytucji Katarzyną Nowak.

Joachim Lelewel jako artysta wizualny?

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę nie znanych rycin autorstwa wybitnego historyka, polityka, znawcy kartografii, numizmatyki, heraldyki i dziejów księgarstwa. Z kuratorką wystawy Janiną Wilkosz rozmawia Justyna Nowicka.

Synchrotron Solaris zbada tzw. Depozyt berliński?

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego chce, aby tzw. depozyt berliński, czyli zbiory byłej Pruskiej Biblioteki Państwowej zbadał synchrotron Solaris. Około 500 tys. zabytkowych archiwaliów, m.in. manuskrypty Bacha, Mozarta i Goethego, są w posiadaniu Biblioteki Jagiellońskiej. Z prof. Markiem Stankiewiczem i prof. Tomaszem Wróblem z Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS rozmawiał Jacek Bańka.

Teatr Praska 52, czyli domy kultury w pandemii

Z Jakubem Baranem rozmawiał Jacek Bańka.

Muzyczne rozkosze Kremberga

O Jakobie Krembergu Paweł Szczepanik rozmawia z Anną Wiktorią Swobodą, której praca doktorska dotyczyła tego XVII-wiecznego kompozytora oraz lutnisty.

Filharmonia Krakowska w 2021 i 2022 roku

Wioletta Gawlik-Janusz gościła Mateusza Prendotę, dyrektora naczelnego Filharmonii Krakowskiej oraz Łukasza Borowicza, dyrygenta, ale i szefa orkiestry i dyrektora muzycznego Filharmonii Poznańskiej.

Sztuka surowa, sztuka ludzi wykluczonych

Arteterapia to leczenie przez sztukę, które nie tylko prowadzi do poprawy stanu zdrowia psychicznego, ale przyczynia się też do rozwoju kultury. Wiele prac twórców uznanych i w Polsce, i w Europie wciąż mieści się w zbiorach Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.

I Festiwal Kwartetów Smyczkowych „Symetrie”

Robert Konatowicz podejmował w Radiu Kraków Kultura dr hab. Beatę Urbanek-Kalinowską z Akademii Muzycznej, wiolonczelistkę, współtwórczynię Messages Quartet.

Taniec przemawia do wszystkich

W Radiu Kraków Kultura gościliśmy tancerkę, choreografkę, pedagoga tańca, historyka sztuki; założycielkę jedynego w Polsce profesjonalnego Baletu Dworskiego Cracovia Danza (dawniej – Miejskiej Instytucji Kultury w Krakowie, której jest Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym).

Czy Kraków ma szansę stać się ważnym miejscem na filmowej mapie Polski?

Krakowskie Biuro Festiwalowe zaprasza na pierwsze spotkanie tegorocznego cyklu debat "Kraków Culture Lab". O potencjałach rozwojowych filmowego Krakowa rozmawiać m.in. będą Robert Piaskowski, Magdalena Sroka, prof. Robert Sowa z ASP.

Narodowy Stary Teatr z Supermarką RK za 2021 rok

Laureatem Supermarki RK za 2021 został w tym roku Stary Teatr. Narodową scenę nagrodziliśmy za dwa spektakle: "Halkę" w reżyserii Anny Smolar i "Trzy siostry" Luca Percevala. Justyna Nowicka rozmawia z dyrektorem NST Waldemarem Raźniakiem i zastępcą dyrektora NST do spraw artystycznych Beniaminem Bukowskim.

Muzeum Pożarnictwa w Alwerni - tradycje, dziedzictwo, unikalne zabytki techniki

UMWM powołuje Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. W Radiu Kraków Kultura opowiadają o tym Monika Gubała (dyrektor Departamentu Kultury UMWM) i Marek Bębenek (dyrektor muzeum).

Nowa Huta neonem stoi?

Park kulturowy w Nowej Hucie w praktyce, nowohuckie neony i murale, koniec z szyldozą. Jacek Bańka rozmawia ze Zbigniewem Grzybem (dyrektorem NCK) i Jarosławem Kłysiem (Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida).

O literaturze muzycznej na flet, zwłaszcza współczesnej

W Radiu Kraków Kultura Paweł Szczepanik gościł Łukasza Długosza, flecistę.

Wszystko jest jazzem i jazz jest wszystkim

O tym, czy Kraków jest miastem jazzowym i o nowej audycji w Radiu Kraków Kultura - Jazzu warte - w rozmowie Roberta Konatowicza z Rafałem Zbrzeskim.

"Zawsze działaliśmy na rzecz polskiej muzyki"

Gościem Justyny Nowickiej był dr Daniel Cichy, dyrektor i redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. O nowej kadencji, nowych wyzwaniach, można rzec, drugim otwarciu - zapraszamy!

Naukowy teatr w krakowskich Czyżynach

O umowie na nowe wystawy i budowie Cogiteonu w RKK na co dzień. Gościem Jacka Bańki był Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu.

Czy na naszych oczach bezpowrotnie ginie zabytkowa część tkanki Krakowa?

Gościem Jacka Bańki w RKK na co dzień był Dominik Lulewicz z Muzeum Krakowa. Rozmawiamy o historycznym wiadukcie nad ul. Grzegórzecką i innych zabytkowych obiektach kolejowych w Małopolsce.

Muzyka dawna jest jak chleb - zawsze smakuje

Gościem RKK na co dzień był Jan Tomasz Adamus - dyrektor Capelli Cracoviensis.

O muzyce na rubieżach

Gościem Pawła Szczepanika była Anna Franik z Muzyki Zaklętej w Drewnie.

Wassim Ibrahim i jego oud

Gość muzyczny, artysta, człowiek-orkiestra. Wassim Ibrahim, kompozytor i założyciel Chóru w Kontakcie, odwiedził nasze studio wraz z niezwykłym instrumentem. Oud, czyli arabska lutnia, pochodzi z Persji, jeszcze w średniowieczu została z powodzeniem przyswojona przez kulturę europejską. Posłuchajcie!

Czas podsumowań, czas planów - Muzeum Narodowe w Krakowie u progu 2022 roku

O planach na 2022 r. opowiada Justynie Nowickiej dyrektor MNK, prof. Andrzej Szczerski.

Co nowego w MCK w 2022 roku?

Najważniejsze wystawy, najważniejsze tematy w Międzynarodowym Centrum Kultury w 2022 roku. Justyna Nowicka rozmawia z dyrektorką instytucji Agatą Wąsowską-Pawlik.

Encyklopedia Krakowa niebawem na księgarskich półkach

W 2022 roku wychodzi nowa Encyklopedia Krakowa. Jacek Bańka rozmawia o niej z dr. Arturem Czesakiem, językoznawcą i członkiem redakcji tego dzieła.

Sacrum Profanum i muzyka współczesna en general

Gościem Pawła Szczepanika był Krzysztof Pietraszewski - kurator festiwalu Sacrum Profanum.

O freelansie w pandemii i macierzyństwie a pracy artystycznej

Gościem Pawła Szczepanika była Anna Zawisza, sopranistka.

Muzeum Zabawek zaprasza na pierwszą wystawę

Gośćmi Justyny Nowickiej byli Katarzyna Sosenko, Katarzyna Jagodzińska oraz Mateusz Okoński.

O malarstwie Anny Güntner

Krakowska Galeria Artemis oraz Nowohuckie Centrum Kultury zapraszają na wystawę malarstwa Anny Güntner. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 50. Dyplom obroniła w pracowni prof. Zbigniewa Pronaszki w roku 1958. Symbolem jej sztuki jest kobiecy akt, często w towarzystwie mężczyzny lub codziennych przedmiotów. Krytycy mówią o malarstwie surrealizmu, malarstwie metafory, szukają odniesień w dawnym malarstwie europejskim.