Radio Kraków

Kultura na co dzień


RSS Spotify

Poranna publicystyka w Radiu Kraków Kultura. Otwieramy nowe muzea i galerie, zapraszamy na premiery, koncerty i wystawy. Śledzimy życie wewnętrzne uniwersytetów i akademii, tropimy plany NGO-ów, fundacji i stowarzyszeń. Dużo rozmawiamy z naszymi gośćmi, a wśród nich są ludzie, którzy rozdają karty w krakowskiej i małopolskiej kulturze - od artystek i artystów po szefów najważniejszych instytucji, organizatorów festiwali, animatorów życia kulturalnego. Odwiedzamy pracownie artystów, spotykamy się w kulisach. W porannej audycji RKK sporo informacji, dużo więcej refleksji, także krytycznej, wątki muzyczne, teatralne, plastyczne, operowe, filmowe i taneczne. A do tego dizajn i architektura. Po prostu kultura na co dzień.

"Radio Kraków Kultura na co dzień" prowadzą Paweł Szczepanik, Jacek Bańka, Justyna Nowicka, Robert Konatowicz, Wiola Gawlik.

Podcasty

"Beton, mama, beton"

"Zaczęłam fotografować z takiego wkurzenia, że beton mi zabierają" - mówi w rozmowie z Kubą Nizińskim w Radiu Kraków Kultura w audycji Kultura na co dzień - fotografka, wykładowczyni, Katarzyna Laskus-Stwora. Ten sam kadr, tryliardy zdjęć - jak mówi autorka - bez względu na pogodę, nastrój, warunki. "Beton, mama, beton" to zapis zmian Alei Róż. O tym architektoniczno-fotograficznym projekcie posłuchacie w podkaście.

Nowohuckie Centrum Kultury: plany, marzenia, działania

Zbigniew Grzyb - dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury - podsumowuje, patrzy w przyszłość i już wie, że wiele imprez plenerowych znajdzie nowe miejsce przed NCK. Kino letnie, stand up, potańcówka, dostęp do łąk, odkopane schody i pszczoły, które z dachu Centrum zlatują wprost na łąki - można się rozmarzyć. O to, co jeszcze w Nowej Hucie pyta Jakub Niziński.

Bogini tonów - Szymanowska

Maria Janion pisała: „Szymanowska była prawnuczką Eliszy Szora z Rohatyna, oraz wnuczką Salomona Ben Elisza, zwanego Szlomą z Rohatyna; jej mąż, a ojciec Celiny, Józef Szymanowski, wywodził się również z rodziny frankistowskiej. Mateusz Mises określa rodzoną siostrę Celiny, Helenę Malewską, jako stuprocentową Żydówkę, po mieczu i po kądzieli”. Maria Szymanowska to niezwykła, i niezwykle ważna w naszej kulturze, postać. Jej żywiołem były podróże muzyczne po Europie: najpierw podbiła Wschód, a w 1823 roku wybrała się (z fortepianem!) na podbój Zachodu. Grała m.in. w Dreźnie, Lipsku, Berlinie, Paryżu, Wenecji i Neapolu, budząc wszędzie zachwyt. Dwieście lat po rozpoczęciu tej wielkiej muzycznej podróży możemy wybrać się na wyprawę razem z artystką za sprawą nowej książki ze znakomitej serii PWM "Małe Biografie" pt. "Szymanowska". Robert Konatowicz rozmawiał autorką książki - Danutą Gwizdalanką.

Tycjan, czerwony dywan i rynek sztuki

Do kogo w tym roku trafi prestiżowa Sybilla - nagroda uznawana za Oscara w muzealnym środowisku? Przekonamy się już 31 maja o godz. 19.00. A czerwony dywan rozwiniemy na wzgórzu Zamku Królewskiego na Wawelu. "To wielkie emocje. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Grand Prix otrzymał właśnie Wawel za wystawę arrasów. To nagroda dla tych, którzy przygotowują wystawy, dla muzealników." - mówi w rozmowie z Justyną Nowicką dra Joanna Winiewicz-Wolska, kuratorka. Zanim poznamy werdykt, porozmawiamy o wystawie "Tycjan i inni. Najnowsze dzieła z Zamku Królewskiego na Wawelu". Okazuje się, że wciąż można kupić dzieło Tycjana - jaka jest droga starych-nowych obrazów, jak wygląda ich obieg na rynku sztuki? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Szekspir zawsze jest świetny

W studiu Radia Kraków Kultura, w porannym programie Kultura na co dzień, Justyna Nowicka rozmawiała z reżyserką, dramaturżką - Zdenką Pszczołowską. Gościni jest zapracowana, zatem warto zapytać: co u Ciebie? A potem popędzić do wyczekiwanej premiery "Romea i Julii", która niebawem w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Twórczynie i twórcy zadają pytania-kolosy: czy możliwa jest miłość bez ofiar? Umieramy z powodu miłości? A dziś, jak się zakochujemy?

Kultura na uchodźstwie | przede wszystkim: solidarność

Gośćmi Jacka Bańki w porannej audycji Kultura na co dzień w Radiu Kraków Kultura byli prof. Dominika Kasprowicz - dyrektorka Instytutu Kultury Willa Decjusza oraz białoruski krytyk, poeta, literaturoznawca - Andrej Chadanowicz. Pretektem do rozmowy są Dni solidarności w Willi Decjusza, Kultura na uchodźstwie. "Przede wszystkim chcemy pokazać solidarność z tymi, którzy nie poddają się w walce o lepszą Białoruś. Lepszą, demokratyczną, wolną." - mówiła prof. Kasprowicz.

Kobieca siła w muzyce

Kompozytorka Dora Pejačević jawi się jako symbol - dla Chorwatów wejścia w świat symfoniki, dla muzycznego świata - kobiecej siły i odwagi. Monograficzny koncert poświęcony twórczyni organizowany przez Katedrę Skrzypiec i Altówki krakowskiej Akademii Muzycznej stał się tym samym pretekstem do rozmowy o miejscu kobiet w muzycznym świecie: pokutujących stereotypach, ale i ich łamaniu oraz towarzyszących temu zmianach. Te wątki wybrzmiały tym donośniej, że z Pawłem Szczepanikiem dyskutowała skrzypaczka i pedagożka Oriana Masternak.

Festiwal Muzyki Polskiej

Festiwal Muzyki Polskiej wypełni lipcowe weekendy już po raz dziewiętnasty. Wydarzenie znów przypomni, że mamy obowiązek przywoływać rodzimych kompozytorów i ich dzieła. Obowiązek, ale i przyjemność - przecież FMP, obok istotnej misyjnej działalności, chce także, byśmy czerpali radość z obcowania z polską twórczością muzyczną. Festiwal zagląda także tam, gdzie zwykle nie patrzymy - przełamuje schematy, wyciąga na światło dzienne utwory i nazwiska pozostające poza obiegiem koncertowym, wreszcie umieszcza polską muzykę w szerszym międzynarodowym kontekście. O tych aspektach i tegorocznym programie opowiada Mateusz Borkowski, rzecznik prasowy Festiwalu Muzyki Polskiej.

Spotkanie z artystami

Działające od 19 lat Krakowskie Stowarzyszenie Miłośników Opery ARIA zaprasza na "Spotkanie z Artystą". Gośćmi wydarzenia, które odbędzie się 28.06.23 o godz. 15.00 w Filharmonii Krakowskiej, będą Mateusz Prendota, dyrektor naczelny Filharmonii Krakowskiej oraz Alexander Humala, dyrektor artystyczny instytucji. Celem spotkania jest przybliżenie sylwetek artystów krakowskim melomanom. W Radiu Kraków Kultura pytamy gości o wspólne zarządzanie krakowską instytucją. Na rozmowę z Elżbietą Gładysz, prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Opery ARIA, Mateuszem Prendotą i Alexandrem Humalą, dyrektorami Filharmonii Krakowskiej zaprasza Wioletta Gawlik.

Nowa Huta lat 60.

W pierwszych dniach czerwca Nowa Huta cofnie się w czasie, do lat 60. To jeden ze szczęśliwszych okresów w historii dzielnicy. Po pionierskich latach 50. życie zaczęło tu płynąć spokojniej i dostatniej. Na ulice powrócą architektki, murarki, artystki oraz inne postaci tamtej dekady. Wszystko za sprawą IV Korowodu Nowohuckiego oraz wydarzeń festiwalu Nowa Huta Retro Fest. Jaką rolę pełniły kobiety w budowaniu nowego, socjalistycznego projektu jakim miała być Nowa Huta? Odpowiedzi w rozmowie z dr Jarosławem Klasiem, dyrektorem Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie oraz Katarzyną Kobylarczyk reporterką, członkinią Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa szuka Wioletta Gawlik.

Rynek gier komputerowych | Kraków i Małopolska

  • Jacek Bańka
  • access_time 00:24:59
  • calendar_today Czwartek, 2023.05.25
Gośćmi Jacka Bańki w Kulturze na co dzień byli przedstawiciele Krakowskiego Parku Technologicznego: Anna Krampus-Sepielak i Igor Gałkowski, którzy podsumowali i omówili rapert dot. branży gier w Krakowie i Małopolsce. Czy 70 silnie działających studiów growych to dużo czy niekoniecznie? Co nam to mówi o rynku i co podpowiada włodarzom? Znamy też laureatów Digital Dragons Awards - najstarszych i najbardziej prestiżowych nagród w polskiej branży gier. Bez zaskoczeń? Zapraszamy do słuchania.

„Jestem obok”

Dariusz Starczewski i Anna Graczyk - współtwórcy spektaklu "Jestem obok", ale i twórcy teatru pozainstytucjonalnego. Od 2013 roku wydarzyło się wiele, m.in. udało się świętować 10-lecie "sztuki na wynos". Czym w siedzibie teatru jest kuchnia? Czy trzeba być milionerem, aby otworzyć teatr? Czy teatr szekspirowski jest wciąż żywy? Zaprasza Justyna Nowicka.

„Wilno, Vilnius, Vilne 1918–1948. Jedno miasto – wiele opowieści”

„Można wskazać wiele powodów, dla których wystawa powstająca w roku obchodów 700-lecia Wilna odbywa się w Muzeum Narodowym w Krakowie.” – pisze w katalogu do ekspozycji prof. dr hab. Andrzej Szczerski, dyrektor MNK a zarazem kurator – „Historyczne związki tych dwóch miast były wielokrotnie badane i podkreślane. Dla obu istotne znaczenie ma dziedzictwo jagiellońskie, łączą je także życiorysy ich mieszkańców, w przeszłości i współcześnie, a dziś dodatkowo wspólne wsparcie dla walczącej o wolność Ukrainy." Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Justyny Nowickiej z prof. dr hab. Andrzejem Szczerskim.

Muzyka polskich benedyktynek

"Najbliższy weekend to najlepszy czas, żeby odwiedzić Modlnicę. Tam, wedle starej tradycji, wszystko będzie się działo Między panem a plebanem. Trzeba więc koniecznie odwiedzić dwór i kościół. Będzie piękna muzyka, będą opowieści, będzie słońce!" - mówi Katarzyna Wiwer, która gościła w studiu Radia Kraków Kultura. To zaproszenie warte jest uwagi, bowiem już w tę niedzielę, w przepięknym kościele w Modlnicy, zespół Donne Armoniche zaprezentuje nam muzyczne "perły z klasztornej szkatułki" (27 maja o 18:45). Zespół Donne Armoniche to wyjątkowy zespół, w którego skład wchodzą śpiewaczki specjalizujące się w muzyce dawnej oraz w kameralistyce. Ukazała się właśnie ich płyta "Beata es - wielogłosowa muzyka polskich benedyktynek", a na niej słyszymy kobiece głosy w niebiańskiej harmonii. Można się o tym przekonać, słuchając rozmowy Roberta Konatowicza z sopranistką, szefową zespołu Donne Armoniche - Katarzyną Wiwer.

Rytm dla Krakowa

Magdalena Dudek i Maciej Trifonidis, wspólnie pracujący pod szyldem Trifopark, nie potrafią usiedzieć w miejscu. Radio, Huta Jazzu, a tym razem... Rytm dla Krakowa. To happening, który 28 maja zamieni Błonia w wielkie forum perkusyjne łączące muzyków z różnych środowisk: akademickich, klasycznych, jazzowych, etno czy rockowych. Ale nade wszystko przedsięwzięcie jest zaproszeniem dla wszystkich mieszkańców miasta, bez względu na wiek czy doświadczenie. Posłuchajcie, co o Rytmie dla Krakowa mają do powiedzenia goście Pawła Szczepanika.

oŚĆ!

Martę Wiśniewską znamy raczej z jej alter ego i przekazów medialnych - kto w Polsce nie słyszał o Mandarynie? Tymczasem Małgorzata Haduch to tancerka i choreografka, która porusza się w zgoła innej przestrzeni, by nie rzec - niszy. A jednak, okazuje się, że ze spotkania tych dwóch dojrzałych, pragnących nieustannego rozwoju kobiet, może wyjść coś niezwykłego, tak dla nich samych, jak dla świadków tego spotkania. "oŚĆ!" to performance na głos i ciało w reżyserii Małgorzaty, w którym solowy występ daje Marta. Intymny i zaskakujący, o czym artystki opowiadają w Radiu Kraków Kultura Pawłowi Szczepanikowi.

Wolność

Definitywnie jedna z najciekawszych płyt pierwszej połowy roku - "Ytinamuh" Natalii Kordiak. Czy to wciąż jazz? Teoretycznie tak, ale to, co wysuwa się na pierwszy plan, to swoboda. Stylistyczna, ekspresji, granic - między tym, co zapisane w partyturze, a improwizacją. "Ytinamuh", czyli "humanity" zapisane wspak, to swoisty koncept album, spójna opowieść o kondycji ludzkości w oparciu o teksty Ayn Rand, Olgi Tokarczuk, Jolanty Brach-Czainy, Sylvii Plath i samej artystki. Natalii Kordiak towarzyszą na "Ytinamuh" jazzowi wirtuozi młodego pokolenia: Przemysław Chmiel na saksofonie tenorowym i sopranowym, Mateusz Kołakowski (fortepian), Alan Wykpisz (kontrabas, gitara basowa) i Grzegorz Pałka na perkusji, każdy z nich, dzięki umiejętnie podzielonym partiom, dostaje sporo wolności w improwizowanych fragmentach przeplatających opowieść liderki. Całość dopełnia elektronika zaaranżowana przez Natalię Kordiak, której interwencje pogłębiają niesamowity klimat przewijający się przez cały album. Arcydzieło polskiej improwizowanej wokalistyki. O inspiracjach, artystycznej szczerości i wolności oraz o kondycji współczesnego człowieka w rozmowie z Pawłem Szczepanikiem opowiada Natalia Kordiak.

Ring w operze, ale nie Wagnera, czyli chodźmy na operę do Kijowa

W Krakowie mamy ''światowe okoliczności przyrody'' - możemy pójść do Kijowa na transmisję z Nowego Jorku. Do kina "Kijów", które od kilkunastu lat zaprasza nas na transmisje spektakli z legendarnej nowojorskiej Metropolitan Opera. Robert Konatowicz z Mateuszem Borkowskim omawiają ostatnią premierę: "Czempion", autorstwa słynnego trębacza jazzowego Terence'a Blancharda. „To najbardziej napakowana akcją opera, jaką widziałem” – mówi bas-baryton Ryan Speedo Green. A już w sobotę, 20 maja o 18:55, czeka na nas “Don Giovanni” Mozarta.

50:50 - połowa dla Gustawa, połowa dla Almy

Choć ta rozmowa rozpoczęła się od wyzwań, które stoją przed PR-owcem Sinfonietty Cracovii - Krzysztofem Siwoniem, który był gościem Georginy Gryboś w audycji Kultura na co dzień, to i tak wszystkie drogi prowadziły do koncertu, który krakowska publiczność usłyszy 18 maja w Teatrze Łaźnia Nowa. W ramach cyklu Sinfonietta Nova na scenie spotkają się światowej sławy artystka - solistka, kompozytorka, pedagożka - Agata Zubel, austriacki dyrygent Ernst Kovacic oraz, oczywiście, orkiestra. Pieśni stworzone przez małżeństwo Mahlerów dzieli wiele - jak mówi Siwoń - ale emocje działają na publikę równie mocno. O Sinfonietcie Cracovii, która jest kobietą; przywracaniu kobietom należnego w historii muzyki miejsca oraz opowiadaniu o Almie Mahler tylko w kontakście mężczyzn oraz słabości ludzi do plotek - kiedyś i dziś - rozmawiamy w audycji.

Menahem Pressler: "świetlisty" pianista

Był laureatem wielu wyróżnień. Sześciokrotnie nominowano go do Grammy. Otrzymał Wigmore Medal, Menuhin Prize oraz liczne nagrody krytyków muzycznych. „Był genialnym pianistą, niezwykłym nauczycielem i wrażliwą duszą, która wywierała wpływ na pokolenia pianistów na całym świecie […]. To ogromna strata dla nas wszystkich” – napisała Abra Bush, dziekan Jacobs School of Music, w której pracował artysta. Menahem Pressler żył blisko 100 lat, zmarł w Londynie 6 maja. Do końca pozostał aktywnym pedagogiem i wykonawcą, artystą wybitnym do samego końca. Mateusz Ciupka (Ruch Muzyczny, Szafa Melomana) wspomina Menahema Presslera w rozmowie z Robertem Konatowiczem.

Setna rocznica urodzin Gustawa Holoubka

Był najlepszym Napoleonem w historii polskiego filmu i najwspanialszym Konradem w dziejach teatru. 21 kwietnia przypadła setna rocznica urodzin Gustawa Holoubka. Nie wszyscy pamiętają, że ukształtował go Kraków. Był juniorem w „Cracovii”, tu zdał maturę, potem służył w 20. Pułku Piechoty w Krakowie, a w 1945 roku znalazł się w Studiu Aktorskm przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Tu też grał pierwsze role, epizody, studiował w krakowskim Państwowym Studiu Dramatycznym (przekształconym później w Państwową Wyższą Szkołę Teatralną). W Krakowie miał też miejsce jego sceniczny debiut - 1 marca 1947 rolą Charysa w „Odysie u Feaków” Stefana Flukowskiego w Starym Teatrze w Krakowie. Potem był Śląsk i Warszawa, ale to Kraków był krainą dzieciństwa i młodości, miejscem wiecznego powrotu. W studiu Radia Kraków Kultura Maria Malatyńksa kreśli portret Gustawa Holoubka w rozmowie z Robertem Konatowiczem.

Oblicza akordeonu

Akordeon i akordeon ćwierćtonowy. Dwa oblicza instrumentu, który, mimo krótkiej historii, odznacza się szeroką skalą i charakterystyczną barwą, ale i potrafi doskonale zespolić się z orkiestrą kameralną. Dowodem na te tezy jest album "In Between" z koncertami akordeonowymi Macieja Zimki i Mikołaja Majkusiaka - w pierwszym odbiorze zaskakująco przystępnymi, w kolejnych - odkrywającymi kolejne warstwy możliwości tego instrumentu. O płycie nagranej z Sinfoniettą Cracovią pod batutą Macieja Tworka oraz o roli akordeonu w muzyce nowej opowiada solista - Wiesław Ochwat. Rozmawia Paweł Szczepanik.

Święto gitary w Akademii Muzycznej

VII dni Dni Jana Nepomucena Bobrowicza to międzynarodowa konferencja artystyczno-naukowa, którą organizuje AMKP. Festiwal w tym roku odbywa się pod hasłem „Hiszpańska muzyka gitarowa – fenomen historyczny i kulturowy. Korzenie, inspiracje, źródła”. O programie wydarzenia Wioletta Gawlik rozmawia z prof. Michałem Naggy, kierownikiem Katedry Gitary i Harfy AMKP, autorem koncepcji programowej Festiwalu.

Translanguaging w edukacji

Translanguaging to pojęcie wykorzystywane w edukacji. Budowa wyrazu wiele wyjaśnia, gdyż przedrostek trans - sugeruje proces, a zastosowanie languaging zamiast language określa dynamikę. I to wskazuje na fakt, że translanguaging dotyczy komunikacji, a nie samego języka. Translanguaging wykorzystuje się w szkołach wielokulturowych lub klasach z dziećmi różnego pochodzenia. W Krakowie po elementy pedagogiki translanguagingowej dopiero zaczyna się sięgać. Potrzeba jeszcze kilku zmian systemowych, naszego otwarcia się na odmienność w formalnym języku edukacji oraz wyrzucenia popularnego hasła: w Polsce mówimy wyłącznie po polsku. O korzyściach wynikających z translanguagingu Wioletta Gawlik rozmawia z Urszulą Majcher-Legawiec, Prezeską Zarządu Fundacji Wspierania Kultury Języka Polskiego im. M. Reja i Anną Seretny, prof. UJ w Instytucie Glottodydaktyki Polonistycznej.

Antoni Kątski - cudowne dziecko

Antoni Kątski, także Antoine de Kontski - pianista, kompozytor i pedagog. Oklaskiwano go jako „cudowne dziecko”. W Moskwie grał przed carem. W Paryżu poznał Chopina, z którym się zaprzyjaźnił, a który rozprowadzał bilety na jego koncerty. 14 maja, czyli w najbliższą niedzielę jego muzyka objawi się w Krakowie. Paweł Wajrak - koncertmistrz Orkiestry Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie - odwiedził Roberta Konatowicza w studiu Radia Kraków Kultura, by zaprosić słuchaczy na koncert promujący wydanie albumu z serii "Wielcy z Małopolski", zawierającego kompozycje Antoniego Kątskiego.

"niemęski", czyli jaki?

"Wykręcone historie bohaterów konfrontują się z kulturowym rozpadem systemu, a „niemęski” to utopijna spekulacja na temat jego stanu. W scenach w humorystycznej i onirycznej konwencji mężczyźni otrzymują miękkie kompetencje, zazwyczaj przypisywane kobietom. Zagubieni bohaterowie z kompleksami próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości wciąż jeszcze na granicy jawy i snu. Nam także „niemęski” pomoże oswoić się z lękami, strachami i obawami wywołanymi upadającym patriarchatem". - czytamy na stronie Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Justyna Nowicka zaprosiła do rozmowy o nadchodzącej premierze twórczynie: reżyserkę i autorkę tekstu Darię Kubisiak, dramaturżkę Magdalenę Urbańską, kierowniczkę dramaturgów NST Agatę Dąbek i kostiumografkę Hankę Podrazę.

Leśny Autoportret

Jakie miejsca możemy nazywać lasem? Czy warto pozostawić świadków po wycince? Czy nowe habitaty są możliwe? Las sobie bez nas poradzi, a my bez niego? Justyna Nowicka zaprosiła do studia Radia Kraków Kultura: Magdalenę Petrynę, Magdalenę Zych i Dorotę Leśniak-Rychlak, aby porozmawiać o nowym numerze Autoportretu - pisma o dobrej przestrzeni publikowanego przez Małopolski Instytut Kultury - którego najnowszy numer zatytułowany jest "LAS". Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Koszmarki architektoniczne czy czyste piękno? Poznaj nowy numer Miesięcznika ZNAK

Jacek Bańka w Kulturze na co dzień rozmawia z Martyną Słowik (Miesięcznik ZNAK) o nowym numerze wydawanego w Krakowie periodytku. Redakcja zaprosiła znakomitych gości, aby opowiedzieli o Polsce z perspektywy architektonicznej - wciąż przecież zmieniającej się i odzwierciedlającej (lub nie?) społeczne marzenie o idealnym miejscu do życia, do mieszkania, do osiedlenia się, ale i patrzenia...

"Nabytki" - nowa wystawa czasowa w Muzeum Armii Krajowej

Mateusz Gawlik z krakowskiego Muzeum Armii Krajowej był gościem Jacka Bańki w Kulturze na co dzień w Radiu Kraków Kultura. 7 lat, ponad 7 tysięcy nowych obiektów w zasobach muzeum, ale tylko i aż 100 zaprezentowanych na nowej wystawie pt. "Nabytki". "Rozbudowa zasobów muzealnych jest ustawowym obowiązkiem każdego muzeum. Jest to podstawowa forma ochrony dziedzictwa narodowego. Gromadzenie zbiorów muzealnych jest najczęściej niewidoczne dla szerszej publiczności. Pracownicy, począwszy od archiwistów, poprzez konserwatorów i referentów zajmują się żmudnym procesem zabezpieczenia zbiorów, ich skatalogowaniem, a następnie znalezieniem im przytulnego i bezpiecznego miejsca w muzealnym magazynie lub archiwum." - podkreśla w tekście wprowadzającym dowystawy Mateusz Gawlik. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

"Sacrum - ikona - abstrakcja. Wokół Jerzego Nowosielskiego"

Duch Jerzego Nowosielskiego, którego setną rocznicę urodzin świętujemy w 2023, unosi się nad mnogością wystaw - czy to monograficznych, czy traktujących sztukę patrona w sposób kontekstowy. Ten drugi punkt widzenia przyjęła starosądecka Galeria IMO, która wystawą zatytułowaną "Sacrum - ikona - abstrakcja. Wokół Jerzego Nowosielskiego" otwiera pole do dyskusji nad obecnością sacrum w sztuce, dziedzictwem mistrza, wreszcie rolą sztuki we współczesnym świecie. Obok dzieł samego Nowosielskiego możemy w Starym Sączu poznać dorobek artystów, którzy czerpali od malarza w kontakcie bezpośrednim, ale i tych, na których filozofia i malarstwo patrona oddziałuje poprzez spuściznę. O wszystkich tych wątkach w rozmowie z Pawłem Szczepanikiem opowiada kuratorka wystawy Agnieszka Tes.

Tydzień Bibliotek

  • Jacek Bańka
  • access_time 00:14:38
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.05.08
O planach na 20. jubileuszowy Tydzień Bibliotek, który startuje już 8 maja, zapraszają Jacek Bańka i jego goście: Agnieszka Staniszewska-Mól - dyrektorka Biblioteki Kraków oraz Piotr Wasilewski - rzecznik Biblioteki. Co czytają Polacy? Na jakie wydarzenia zapraszają goście? Czy nasz redaktor chce zmienić zawód i stanąć za biblioteczną ladą? Zapraszamy do słuchania podkastu.

XX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari

Kierunek Wenecja? Najbliżej przez Nowy Sącz! Kierunek kariera? Z Wenecji - też najbliżej przez Nowy Sącz! Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz i Robert Konatowicz zapraszają do tego pięknego miasta, gdzie w najbliższy weekend rozpocznie się XX Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Ady Sari. 77 młodych śpiewaków z 19 krajów: Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Francji, Gruzji, Izraela, Korei Południowej, Meksyku, Niemiec, Polski, RPA, Słowenii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii weźmie udział w rozpoczynającym się 6 maja 2023 roku w Nowym Sączu XX Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. O udział w Konkursie ubiegało się 155 kandydatów z 31 państw.

Mądra Książka Roku

Książki popularnonaukowe to nie tylko kluczowy element systemu popularyzacji nauki, ale przede wszystkim edukacji. To one dają nauczycielom i rodzicom niepowtarzalną szansę na podsycanie w młodych odkrywcach rodzących się pasji i zainteresowań. Pozwalają poszerzyć wiedzę przekazywaną w szkole i poznać najważniejsze dla ludzkości badania naukowe. Przed nami rozstrzygnięcie kolejnego konkursu Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. Mądra Książka Roku. Gościem Radia Kraków Kultura był prof. Stanisław Kistryn.

Szkoła Ekopoetyki w Domu Utopii

Domu Utopii zaprasza na zajęcia pierwszej krakowskiej Szkoły Ekopoetyki. To spotkania na styku kultury i ekologii, których celem - jak twierdzą założyciele Julia Fiedorczuk i Filip Springer - jest tworzenie i ugruntowanie kompetencji ekologicznej, która przełoży się na twórcze i zawodowe praktyki. Na spotkaniach poruszane są kwestie związane z literaturą, filmem, teatrem, muzyką i wieloma innymi dziedzinami sztuki. Gdzie dochodzi do styku kultury i ekologii? O to gości programu Małgorzatę Szydłowską, wicedyrektorkę Teatru Łaźnia Nowa, współtwórczynię Domu Utopii - Międzynarodowego Centrum Empatii i Grzegorza Czemiela, koordynatora Szkoły Ekopoetyki, adiunkta w Zakładzie Anglistyki i Amerykanistyki na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie pyta Wioletta Gawlik.

Ścieżka kulturowa w Hucisku

Hucisko to miejscowość położona niedaleko Krakowa, którą pokochali krakowscy artyści, m.in. reżyser, twórca i teoretyk teatru Tadeusz Kantor oraz wieloletni kierownik artystyczny Teatru „Groteska” Kazimierz Mikulski. Artyści pozostawili tam swoją spuściznę, dlatego jej śladem utworzona została ścieżka kulturowo - przyrodnicza. Czy Hucisko ma szczęście do ludzi, czy ludzie szczęście do Huciska? O to gości programu Katarzynę i Marcina Zarzyckich z Fundacji Plenerownia pyta Wioletta Gawlik.

Nowy numer Kraków Culture

Wraz z wiosną przybywa do czytelniczek i czytelników nowy numer kwartanika Kraków Culture. W studiu Radia Kraków Kultura w audycji Kultura na co dzień Grzegorz Słącz, redaktor naczelny periodyku i Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta miasta Krakowa ds. Kultury w rozmowie z Justyną Nowicką o tym, co znajdziemy na kartach Kraków Culture.

Koncert na fortepian i orkiestrę Józefa Kofflera w Filharmonii Krakowskiej

Był pierwszym polskim dodekafonistą, a także pedagogiem, muzykologiem i publicystą. Józef Koffler - kompozytor niedoceniany za życia tak, jak na to zasługiwał, wydaje się dziś jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów czasu międzywojnia. Jego Koncert na fortepian i orkiestrę op. 13, pięknie nawiązujący do muzyki ludowej i Chopina, czekał na premierę ponad sześćdziesiąt lat. Ten utwór usłyszymy niebawem w krakowskiej Filharmonii. Zabrzmi również Concerto grosso na orkiestrę symfoniczną Bolesława Szabelskiego i monumentalna Sinfonia Sacra Andrzeja Panufnika. W piątek (28 kwietnia) o 19:30 oraz w sobotę (29 kwietnia) o 18.00 - Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Sebastian Perłowski, a solistą będzie znakomity pianista Adam Kośmieja. Robert Konatowicz zaprosił obu artystów do rozmowy w studiu Radia Kraków Kultura.

Bownik. Podszerstek – wernisaż wystawy

Wystawa w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie jest częścią dwuletniego projektu o tym samym tytule, w którego skład wchodzą wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, wystawa w Muzeum Manggha oraz anglojęzyczna monografia artysty współwydana przez Hatje Cantz Verlag. Justyna Nowicka wraz z Pawłem Bownikiem - fotografem, artystą wizualnym, autorem, bohaterem wydarzenia oraz kuratorką Magdaleną Ziółkowską zabierają nas w podróż między interpretacje łódzkie i krakowskie.

Syrena słowiańska

„Ta poezja jest gorącą dawką emocji i odczucia piękna przyrody w skomplikowaniu ludzkich uczuć. Autorka zaś jest w istocie samą Syreną słowiańską, bo jej umysł i talent są ponad naszym wymiarem postrzegania życia”. - z recenzji tomu autorstwa Darii Galant - gościni dzisiejszej audycji Kultura na co dzień. Jacek Bańka rozmawia z pisarką, poetką, reżyserką o potrzebie tworzenia na różnych płaszczyznach, synkretyzmie Wyspiańskiego i emocjach - które zdają się malować twórczość Galant. O "Syrenie słowiańskiej" - zbiorze poezji Darii Galant - posłuchasz w podkaście.

Kopernik na znaczkach i pocztówkach

W związku z rocznicą 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w najbliższych miesiącach zobaczyć będzie można wystawę autorstwa prof. Aleksandra Skotnickiego poświęconą słynnemu astronomowi. Jej oficjalna nazwa brzmi „Mikołaj Kopernik i Uniwersytet Jagielloński na krakowskich pocztówkach oraz na znaczkach pocztowych Polski i całego świata”. - czytamy na stronie Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W Kulturze na co dzień Jacek Bańka rozmawia z prof. Skotnickim. Co oznaczają i gdzie prowadzą nas daty wymienione przez autora wystawy: 1900, 1943 i 1973? Zapraszamy do słuchania.

Interakcje

Interakcje wchodzą w 2023 rok. Cykl koncertów Spółdzielni Muzycznej to jednocześnie przyczynek do dyskusji - o muzyce w ogóle, o muzyce nowej w szczególności, wreszcie o miejscu muzyki w szerokim kontekście - jako komentarza do otaczającego nas świata. Tym razem krakowski zespół będzie badać granice dźwięku - zarówno w stronę jego przemyślanej organizacji, którą możemy nazywać muzyką właśnie, jak i tego, co bywa niekomfortowe, mimo że we wszechobecnym hałasie niezwykle pożądane, czyli ciszy. Pretekstem będą kompozycje Alvina Luciera, Terry'ego Rileya i specjalnego gościa Interakcji - Viacheslava Kyrylova. Ostatni z wymienionych, wraz z Jędrzejem Siwkiem – artystą dźwiękowym, modularzem i kompozytorem, opowie o wszystkim tym, co leży na granicach dźwięku. W rozmowie z Pawłem Szczepanikiem na pierwsze w tym roku Interakcje zaprasza reprezentacja Spółdzielni Muzycznej: flecistka Małgorzata Mikulska, klarnecista Tomasz Sowa i wiolonczelista Jakub Gucik.

"Planety tańcem poruszone"

Można powiedzieć, że apoteoza tańca Lukiana wcielana jest niezwykle w życie od 17 lat w Krakowie, bo to tutaj 480 lat po oskarżeniach Agrippy powstał balet Cracovia Danza. Szefowa zespołu-Romana Agnel-opowiedziała Robertowi Konatowiczowi o najbliższych planach artystycznych, zapraszając zarazem do wspólnego świętowania Międzynarowego Dnia Tańca, który przypada 29 kwietnia, a w Krakowie zacznie się trzy dni wcześniej.

Podróże po kulturze

Pojechać rowerem trasą Andrzeja Bobkowskiego - autora książki Szkice Piórkiem czy odwiedzić Tybet, czerpiąc inspirację z filmu Mały Budda... brzmi jak plan. W Radiu Kraków Kultura o książkowych inspiracjach do poznawania Polski i świata opowiadała autorka bloga Podróże po kulturze Zofia Jurczak. Rozmawiał Kuba Niziński.

Nowe myślenie o mieście

Ogród na dachu to mały krok w stronę samowystarczalności miast. Nowa Huta była projektowana jako taka właśnie przestrzeń. Tu żyje się wolniej, bliżej siebie; łatwiej o refleksję na temat jakości życia. Ogród jest prototypem, punktem wyjścia do napisania nowych sposobów myślenia o mieście. Dzisiaj w Radiu Kraków Kultura o Jadalnej Nowej Hucie. Gościniami Kuby Nizińskiego były Gosia Szymczyk-Karnasiewicz i Agnieszka Krajewska z Kraków 5020.

Pod okiem Bacha

Studiował w Cambridge historię, arabistykę i średniowieczną filologię hiszpańską, ale stał się żywą legendą muzyki. Pochodzi z niezwykłej rodziny: jego ojciec był współtwórcą ruchu odrodzenia angielskiego folkloru oraz pionierem ekologicznego rolnictwa; dziadek - wybitnym egiptologiem. On sam jest nie tylko jednym z najwybitniejszych dyrygentów, ale także umiejętnym rolnikiem. Kiedy nie dyryguje orkiestrą, hoduje krowy i owce w swoim gospodarstwie ekologicznym, położonym w małym miasteczku w Dorset. To jego oaza pozwalająca zapomnieć o stresie wystąpień na scenie. Lecz także tu obecna jest muzyka – największa życiowa pasja. Pisze o sobie, że dorastał pod okiem Bacha - napisał zatem potężne dzieło: "Muzyka w Zamku Niebios". Kreśli w nim niezwykły portret kompozytora, pokazując przy okazji, że dzięki samej muzyce można dojść do tego, jakim był człowiekiem. Monteverdi Choir i English Baroque Soloists - zespoły które stworzył - to jedne z najważniejszych w historii wykonawstwa muzyki dawnej. Urodził się 20 kwietnia 1943 roku. Radio Kraków Kultura przypomina (z muzyką Bacha) o 80. urodzinach Sir Johna Eliota Gardinera. Zaprasza Robert Konatowicz.

Marzyciele

Najpierw była powieść Gilberta Adair’a „The Holy Innocents”. W 2003 roku Bernardo Bertolucci zekranizował dzieło, które dziś nazywamy kultowym - i nie jest to przesada. W 20 lat po filmowej premierze Michał Telega zaprasza na swój autorski spektakl "Marzyciele" do krakowskiego Teatru Barakah. "Czy świat, w którym sztuka jest sensem życia lub zapewnia ekonomiczny byt i pozwala na rozwój jest przestrzenią bezkarności wielkich marzycieli? Jak wobec ukrytych pragnień wyzwolenia seksualnego artyści mierzą się z kryzysowymi sytuacjami jakie decyzja o spełnieniu marzeń prowokuje?" - to pytania, które zadaje twórca spektaklu próbując wciągnąć nas do wciąż aktualnej i, zdaje się, powracającej dyskusji o granice naszego wewnętrznego świata, wojny, które toczą się w nas; do dyskusji o seksualności, cielesności, ale i zasad, które nie zawsze stanowią o bezpieczeństwie. Przeciwnie, karmią lęki, frustracje i wzmacniają społeczne niepokoje. Justyna Nowicka w Kulturze na co dzień rozmawia z Michałem Telegą (reżyseria, scenariusz) oraz Kacprem Kujawą, którego zobaczymy na deskach teatru w "Marzycielach" właśnie.

Tydzień Cervantesowski w Instytucie Cervantesa w Krakowie

Zofia Pindel z Instytutu Cervantesa jest gościnią Justyny Nowickiej w Kulturze na co dzień. Rozmowa zabiera nas do Światowego Dnia Książki, który obchodzimy 23 kwietnia w rocznicę śmierci autora "Don Kichota". "...I nigdy, prze­nigdy, nie prze­sta­waj marzyć. Ale bacz uważnie, czego sobie życzysz…". - to cytat z Don Kichota, ale w audycji nie marzenia, a działania są najważniejsze. Poznajcie plany na Tydzień Cervantesowski.

Rzeźby Zdzisława Beksińskiego na Wawelu

Wystawa prac rzeźbiarskich Zdzisława Beksińskiego w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu jest wydarzeniem z wielu powodów pionierskim. Decydują o tym nieoczywista obecność współczesnego artysty w polu zainteresowania instytucji; fakt, że jest to pierwszy pokaz prac Beksińskiego skoncentrowany na dziełach wyłącznie trójwymiarowych, a także wydanie katalogu poświęconego rzeźbom artysty, który znany jest głównie z twórczości malarskiej, rysunkowej, fotograficznej. Małgorzata Gołębiewska - współkuratorka planowanej wystawy - opowiada Justynie Nowickiej w Kulturze na co dzień o "epizodzie rzeźbiarskim" Beksińskiego i samym wydarzeniu.

Konfrontacje Plakatu Studenckiego 2023

Gość Jacka Bańki w audycji Kultura na co dzień - dr Bartłomiej Bałut - opowiada o plakacie, jako sztuce, która ma za zadanie "gadać" do obserwatora. Ta forma ekspresji łączy w sobie sztukę per se, ale też stawia przed artystami i artystkami wymogi reklamowe, czy komercyjne w ogóle. Pretekstem do rozmowy jest kolejna już odsłona wydarzenia: Konfrontacje Plakatu Studenckiego - międzynarodowa wystawa oraz konkurs, mające na celu wzniecenie dyskusji o trendach, ale i przeglądu pracowni oraz charakteru, który reprezentują - również pod kątem nauczania.

Światowy Kongres Kopernikański

Gościem Jacka Bańki w Kulturze na co dzień był prof. Jarosław Górniak, który opowiedział o Światowym Kongresie Kopernikańskim 2023. Czy świat nauki wciąż czerpie i inspiruje się postacią Kopernika? Czy wielki astronom jest współcześnie ikoną nauki czy memem? Czy można wytyczyć szlak Kopernika w Krakowie? Posłuchajcie o wydarzeniach, które odbędą się w Krakowie w ramach tego wydarzenia.

Omnia Beneficia Festival

Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej będzie miał w tym roku 45. odsłonę - to imponująca historia, ściśle powiązana z dziedzictwem muzycznym zakonu ss. klarysek w Starym Sączu. Festiwal nie zamierza jednak tkwić w przeszłości i otwiera nowy rozdział - zmienia się w Omnia Beneficia Festival. Zaczerpnięta z tytułu najstarszego polskiego wielogłosowego rękopisu muzycznego nazwa zwiastuje wszelkie dobroci - i to o nich opowiada dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Starym Sączu: Wojciech Knapik.

Masterclass z Michałem Borczuchem

W ramach III edycji Archipelagu Kultury, którego operatorem jest Teatr Ludowy, w najbliższy weekend odbędzie się szereg spotkań poświęconych tematowi "Sztuka jako narzędzie wsparcia w procesie pracy z grupą". Gościem będzie m.in. Michał Borczuch, uznany i ceniony reżyser teatralny, który do swoich projektów teatralnych i filmowych zapraszał osoby w spektrum autyzmu, osoby niewidome, niedowidzące, czy dzieci z domów dziecka. Jakie doświadczenia artysta wyniósł z tej współpracy? Czy zderzenie na scenie z aktorem profesjonalnym jest elementem procesu terapeutycznego osoby z niepełnosprawnością? Czy tworzenie teatru demokratycznego, otwartego na eksperyment to jedna z dróg teatru współczesnego? Na te pytania Wioletta Gawlik szuka odpowiedzi w rozmowie z Magdaleną Zarębską z Teatru Ludowego i Michałem Borczuchem, reżyserem teatralnym.

“Duettissimo!”

7. Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych “Duettissimo!” to największy i jedyny festiwal na świecie poświęcony duetom fortepianowym. "Duettissimo!” za główną swoją misję obrał przywrócenie duetowi fortepianowemu należytego miejsca w świadomości pianistów, ale i w życiu koncertowym oraz popularyzację repertuaru dedykowanego tej formacji kameralnej. „O rosnącej randze Festiwalu świadczyć może obecność w dotychczasowych jego edycjach duetowych gwiazd wielkiego formatu" - przekonuje dr hab. Bartłomiej Kominek, kierownik Katedry Kameralistyki AMKP, dyrektor artystyczny Festiwalu, z którym rozmawia Wioletta Gawlik.

Seledynowy balkon

W studiu Radia Kraków Kultura gośćmi Justyny Nowickiej w Kulturze na co dzień byli Olimpia Maciejewska - założycielka Galerii Olimpia oraz Wojciech Ćwiertniewicz - artysta, którego wystawa zatytułowana "Seledynowy balkon" otwiera działalność Galerii w nowej, szóstej już lokalizacji.

Człowiek Teatru 2023

Justyna Nowicka rozmawia z laureatem X edycji nagrody im. Zygmunta Hübnera "CZŁOWIEK TEATRU 2023” Krzysztofem Głuchowskim - Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Czy to naprawdę pierwsza nagroda w karierze gościa? Trudno uwierzyć, ale tak. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o emocjach towarzyszących otrzymaniu tego wyróżnienia, ale też o fotelach, zespole i ciągłym tworzeniu legendy.

Psychodeliki. Nadzieja dla duszy i umysłu?

Takie pytanie stawia redakcja Miesięcznika ZNAK w nowym numerze periodyku. Substancje wciąż zakazane, a jednak coraz śmielej zaczynają przyglądać się im naukowcy. "Terapia wspomagana MDMA uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych w leczeniu zespołu stresu pourazowego, psylocybina z kolei pozwala osobom w depresji pozbyć się natrętnych myśli na własny temat i ulżyć w cierpieniu. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo uzależnienia się bądź przedawkowania psychodelików. Nie dziwi więc, że budzą one nadzieje badaczy i pacjentów." - piszą redaktorzy Miesięcznika. O temacie numeru Jackowi Bańce w Kulturze na co dzień opowiada redaktor Michał Jędrzejek.

Kierunek: Navigator Festival

Już za tydzień w Nowohuckim Centrum Kultury rozpocznie się wydarzenie dla tych, dla których podróżowanie, odkrywanie świata i jego tajemnic, przekraczanie granic, i rzucanie się na głęboką wodę stanowi sens życia. Navigator Festival to jednak nie tylko odległe podróże, ale również niepowtarzalna atmosfera miejsca, którą współtworzą widzowie i zaproszeni goście. Dodatkowo w NCK-u odbędzie się także Mały Navigator, czyli warsztatowa część festiwalu, gdzie będzie można m.in. poznać mitologię skandynawską i nauczyć się pisać runami. W Radiu Kraków Kultura gośćmi Kuby Nizińskiego byli: Renata Leśniakiewicz i dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury Zbigniew Grzyb.

Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów

Kulturowe dziedzictwo Paulinów sięga XIII wieku. Charyzmat zakonu wskazuje na łączenie życia kontemplacyjnego z działalnością apostolską. O podróży po śląsko - małopolskiej części Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów w Radiu Kraków Kultura opowiadał o. dr Mariusz Tabulski.

Muzyczny podróżnik z Lewantu odc. 3

Robert Konatowicz zaprasza na kolejny odcinek cyklu spotkań ''Muzyczny podróżnik z Lewantu". Gość muzyczny, artysta, człowiek - orkiestra rodem z Damaszku: Wassim Ibrahim - kompozytor i założyciel Chóru w Kontakcie - odwiedza nasze studio wraz z niezwykłym instrumentem. Oud, czyli arabska lutnia, pochodzi z Persji i jeszcze w średniowieczu została z powodzeniem przyswojona przez kulturę europejską. Ponownie wsłuchujemy się w świeżo wydaną płytę "Pieśni Lewantu", którą Wassim nagrał z przyjacielem - Tomasem Celis Sanchezem, perkusistą z Meksyku o kubańskich korzeniach, współpracującym ze światowymi i polskimi gwiazdami jazzu i muzyki klasycznej. Wasssim zaprasza też na specjalny koncert charytatywny dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii - 16 kwietnia w Radiu Kraków.

"Artyści z Krakowa. II Grupa Krakowska"

Wystawa w Muzeum Mocak jest poświęcona fenomenowi II Grupy Krakowskiej, powstałej w 1957 roku – stowarzyszenia niezależnych artystów, myślących - każdy inaczej - ale tak samo oddanych sztuce. Byli indywidualistami, jednak łączyło ich zainteresowanie nowoczesnością. "Jest coś takiego jak podsumowywanie życia, a przynajmniej fragmentu życia i ta wystawa jest dla mnie czymś takim" - mówi w rozmowie z Justyną Nowicką Maria Anna Potocka.

Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady

Roma Sendyka, Wojtek Wilczyk i Magdalena Zych to goście Justyny Nowickiej w Kulturze na co dzień. O książce, która ukazała się nakładem Krytyki Politycznej, ale i pracy nad gromadzeniem materiałów oraz wystawie - będącej poszerzeniem badań - w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Jaka była historia projektu? Jak sztuka ludowa przedstawiała Zagładę? Co wydarzyło się od 2016 roku podczas prac nad tematem? Zapraszamy do słuchania.

Miasto. Technoczułość.

"Pierwsza w Polsce tak szeroka opowieść o rozwoju myśli inżynieryjnej, jej wpływie na przemiany miasta i życie jego mieszkańców." - tak o nowej wystawie w Muzeum Techniki i Inżynierii w Krakowie piszą jej pomysłodawcy i organizatorzy. A Jackowi Bańce w Kulturze na co dzień opowiadają o nowej propozycji na miejskim szlaku Edyta Gajewska - rzeczniczka muzeum oraz kuratorzy wystawy: dr Piotr Żabicki i Szymon Czyżyk.

20 lat festiwalu Misteria Paschalia

20 lat festiwalu Misteria Paschalia - kawał historii i budowania marki w oparciu o największych artystów z nurtu wykonawstwa historycznego. Część z nich wraca do Krakowa, by świętować jubileusz z melomanami. Ale i ogrom pracy wielu osób zaangażowanych w tworzenie jednego z największych wydarzeń poświęconych muzyce dawnej. O programie Misteriów, silnie zaznaczonym francuskim akcencie i i kolejnych festiwalowych dniach opowiada Marta Kotaszewska z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Światy Cohaere Ensemble

Cohaere Ensemble - nie ma bodaj w historii stylowego wykonawstwa muzyki dawnej w Polsce drugiego zespołu, który zrobiłby tak błyskotliwą (i błyskawiczną!) karierę, jak Marta Korbel, Marta Gawlas, Monika Hartmann i Natalia Olczak. Nic dziwnego, że artystki podejmują kolejne wyzwania i - mimo że przyzwyczaiły nas do muzyki instrumentalnej - mierzą się podczas festiwalu Misteria Paschalia z jedną z najbogatszych tradycji muzycznych i liturgicznych czasów Ludwika XIV - Ciemnymi jutrzniami, czyli Leçons de ténèbres. O przejściu do innego świata, zmianie barw i myślenia o frazie, wreszcie o współpracy i nowych artystycznych ścieżkach opowiada Pawłowi Szczepanikowi 3/4 Cohaere Ensemble.

Porozmawiajmy o lataniu

W Radiu Kraków Kultura Kuba Niziński rozmawiał o... lataniu. Gościem był Leszek Mańkowski - mistrz i wicemistrz spadochronowy Polski juniorów, wicemistrz Polski w kategorii paralotni z napędem PPG, uczestnik Igrzysk Lotniczych, reprezentant Polski na mistrzostwa świata i Europy, ale też trener i pedagog, i Prezes Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego. Pretekstem do rozmowy jest 2. Małopolski Festiwal Balonowy Odlotowa Małopolska.

Jak pachnie Kraków?

W niedzielę odbędzie się premiera zapachu „Kraków”. Zapach został stworzony przez krakowskiego perfumiarza Jakuba Pietrynkę. Gość interesował się zapachami od dzieciństwa, dlatego, choć z wykształcenia jest magistrem turystyki, poświęcił się tworzeniu własnych perfum, które odzwierciedlają jego życiowe pasje: podziwianie świata natury, podróże, modę, kino i muzykę rockową. Gościem Kuby Nizińskiego był Jakub Pietrynka.

Krzysztof Penderecki - mistrz dźwięków i ciszy

Krzysztof Penderecki zrewolucjonizował zapis muzyczny, a partytura jego "Trenu", wysłana do niemieckiego wydawcy, została zaaresztowana przez bezpiekę, która sądziła, że są to tajne plany samolotów lub broni. Zmierzał do pokazania natury dźwięku. Pozostawił po sobie ważny ślad w labiryncie kultury. Agnieszka Malatyńska i Robert Konatowicz wspominają Krzysztofa Pendereckiego w 3. rocznicę śmierci. Pojawia się też Beethoven w cieniu lusławickich drzew.

Bach i improwizacje

"Pomysł na program Bach i improwizacje chodził mi po głowie od długiego czasu. Jako że właściwie nie jestem już wiolonczelistą klasycznym, gram głównie muzykę współczesną i improwizowaną, biorąc na tapet tak klasyczny repertuar jak Suity Bacha postanowiłem złamać monolit formy i „świętego tekstu wiolonczelistów”, i spojrzeć na Bacha przez pryzmat swoich specyficznych doświadczeń i artystycznych poszukiwań. 1 kwietnia wykonam IV Suitę Es-dur, której części przeplotę improwizacjami. Dzięki temu razem ze słuchaczami spojrzę z dystansu na kanoniczny repertuar, a improwizacje, będące zawsze ulotnym świadectwem chwili, w której się tworzą, nabiorą nowego kontekstu. Serdecznie zapraszam do wspólnej dźwiękowej podróży". - mówi muzyk Jakub Gucik, który w studiu RKK improwizował na wiolonczeli, a w rozmowie z Robertem Konatowiczem zapraszał na swój występ solo - 1 kwietnia w Brzegach (powiat tatrzański) i 2 kwietnia o 12.00 w Krakowie w klubie Cheder.

Jedyny w swoim rodzaju Konkurs Recytacji Rapu powraca!

Konkurs Recytacji Rapu to oddolna inicjatywa, która łączy ze sobą rap i teatralną scenę. Już po raz trzeci uczestnicy będą recytowali przed widownią swoje ulubione rapowe teksty. "Po co to robimy? Wiadomo – lubimy rap, teatr i odważne inicjatywy. A poza tym lubimy też pomagać, więc jak zwykle wydarzenie wesprze Fundację dla Dzieci z Cukrzycą. Będziecie mogli podzielić się z nami swoim ulubionym kawałkiem, posłuchać fajnych wystąpień i zrobić coś dobrego dla dzieci z cukrzycą." - mówi organizator wydarzenia - Jan Stępniewski-Janowski. Rap zagościł na scenie Teatru Słowackiego za sprawą spektaklu "1989", a teraz pojawi się w nowej odsłonie w połączeniu z Konkursem Recytacji Rapu - 14 kwietnia. "Jeśli macie jakiekolwiek pytania, propozycje lub pomysły – czekamy na Wasze wiadomości na naszym koncie na Facebooku, Instragramie i na naszym mailu – kontakt@skrrt.com.pl." -mówi Jan Stępniewski-Janowski w rozmowie z Robertem Konatowiczem.

Lutnia - instrument poza czasem

"Timeless Lute" - taki tytuł nosi nowa solowa płyta krakowskiej lutnistki Anny Wiktorii Swobody. Czy rzeczywiście lutnia może być traktowana jako instrument poza czasem? Skąd bierze się potrzeba sięgania po dawny repertuar? Czy w XVIII wieku muzycy bywali celebrytami? Jak może brzmieć dawny instrument w interpretacji współczesnego kompozytora? O tym wszystkim artystka opowiada w rozmowie z Pawłem Szczepanikiem.

Jarmark Wielkanocny w Krakowie

Gościem Jacka Bańki w Kulturze na co dzień jest Dariusz Michalak z Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej - organizatora Jarmarku Wielkanocnego, który będziemy mogli odwiedzić między 30 marca a 10 kwietnia. Stragany pełne rękodzieła i przedmiotów wychodzących spod rąk rodzimych rzemieślników, to - jak przekonuje gość programu - największa siła krakowskiego wydarzenia. Czy turyści odwiedzają Kraków, aby uczestniczyć w tym wydarzeniu? Jak wypada krakowski jarmark na tle tych w innych częściach Europy? Zapraszamy do wysłuchania podkastu.

Antoni Kocjan i jego konstrukcje

Rozpoczęły się tegoroczne obchody 60-lecia powstania Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Inauguracja odbyła się w trakcje konferencji będącej częścią wystawy "Antoni Kocjan i jego konstrukcje", upamiętniającej dokonania tego niezwykłego pilota oraz konstruktora jednych z najbardziej znanych szybowców w latach 30. XX wieku. Jacek Bańka pyta w Kulturze na co dzień Tomasza Koseckiego, dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, o historię szybowców, ich specyfikę (szybowce ważyły raptem 70-75 kg!) oraz o rekonstrukcję czy odbudowę szybowców prezentowanych w ramach wystawy. WWS Wrona bis i IS-B Komar 49 to m.in. zrekonstruowane maszyny, które można zobaczyć w Muzeum. Gość podpowiada również, gdzie i kiedy można się wybrać, aby zobaczyć szybowce w powietrzu.

Język muzyki językiem ponadnarodowym

Wiolonczelistka Matylda Adamus i pianista Maciej Skrzeczkowski, mimo polskiego pochodzenia, mieszkają i uczą się w Hadze. Młodzi muzycy są doskonałym przykładem na to, że język muzyki jest zjawiskiem ponadnarodowym i uniwersalnym. Odwiedzili jednak Kraków, by wystąpić na koncercie w ramach Early Music Day - inicjatywie REMA popularyzującej muzykę dawną - ale znaleźli chwilę, by w Radiu Kraków Kultura podzielić się swoimi przemyśleniami na temat artystycznych wyborów i o tym, co możemy dziś nazywać wykonawstwem historycznym.

Muzyka dawna częścią codzienności

Early Music Day, czyli Dzień Muzyki Dawnej, obchodzimy 21 marca - to data domniemanych urodzin Johanna Sebastiana Bacha. Inicjatywa Europejskiej Sieci Muzyki Dawnej (REMA) chce, by muzyka przeszłości stała się elementem naszej codzienności także w XXI wieku. Festiwal Misteria Paschalia włącza się w obchody Dnia Muzyki Dawnej, które w tym roku stały się prologiem festiwalu. O artystycznych wyborach, młodych artystach i roli tego święta wykonawstwa historycznego opowiada Marta Kotaszewska z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Weganizm – moda czy ratunek dla świata

Kwestie traktowania zwierząt, ich praw, a także relacji między ludźmi a istotami pozaludzkimi stają się w ostatnim czasie przedmiotem debaty ogólnospołecznej. Taką debatą Goethe Instytut otwiera nowy projekt zatytułowany „Istoty pozaludzkie. Wokół praw zwierząt”. Pierwsze spotkanie zatytułowane „Weganizm – moda czy ratunek dla świata”, które odbędzie się 31 marca, poświęcone będzie weganizmowi. Jak daleka droga od debat do czynów? Jakich zmian i rozwiązań potrzeba, by zatrzymać kryzys klimatyczny? Jaką rolę w tym procesie pełnią instytucje kultury? Dyskutują Agnieszka Marecka - Goethe-Institut Krakau, Orestes Kowalski, weganin, twórca internetowy, działacz na rzecz praw zwierząt, Natalia Mętrak-Ruda, autorka książki „Warzywa zjedz, mięso zostaw. Krótka historia wegetarianizmu”, tłumaczka literatury anglosaskiej i włoskiej, kulturoznawczyni. Zaprasza Wioletta Gawlik.

Tradycję trzeba poznać

Jest takie miejsce w Muzeum Etnograficznym, które zwie się salą „Od-nowa”. Prezentowana tam ekspozycja opowiada o wiosennym ożywieniu świata i jest ważnym punktem w historii przemiany muzeum. Na spotkanie z wiosennymi kolędnikami, pisankami, palmami wielkanocnymi i zabawkami sprzedawanymi na krakowskich wiosennych odpustach: Emausie i Rękawce zaprasza Małgorzata Oleszkiewicz, długoletnia kustosz Muzeum Etnograficznego, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Niedawno, bo przed dwoma tygodniami, przypadły 286. urodziny wybitnego czeskieego kompozytora Josefa Myslivečka

Tak też się złożyło, że wtedy pojawił się w Polsce film "Il Boemo", który przypomina postać tego twórcy. Josef Mysliveček, zwanym Czechem (IL Boemo), był jednym z najbardziej cenionych kompozytorów operowych XVIII-wiecznych Włoch. W filmie pełnym porywającej muzyki ukazane są burzliwe koleje życia artysty, jego gorące relacje z kobietami, brawurowa droga na szczyt i bolesny upadek. Dzieło Petra Vaclava jest było czeskim kandydatem do Oscara. Film niestety nominacji nie otrzymał, ale warto go obejrzeć choćby dla samej muzyki, która rozbrzmiewa prawie cały czas. Grają i śpiewają znakomitości- najlepszy czeski zespół grający na instrumentach z epoki - Collegium 1704, a także Raffaella Milanesi, Philippe Jaroussky czy też Polak - Krystian Adam Krzeszowiak, a głos wielkiej gwiazdy Gabrielli podkłada wspaniała Słowaczka – Simona Šaturova. Mamy też wspaniałe włoskie pejzaże-Wenecji i Neapolu.

Od Beethovena do Disneya, czyli 20. urodziny Orkiestry Akademii Beethovenowskiej

"Już po pierwszych taktach słychać, że założona w 2003 roku Orkiestra Akademii Beethovenowskiej z Krakowa składa się z najbardziej uzdolnionych młodych talentów muzycznych w Polsce". (Annika Senger/Online Music Magazine) Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena nie zapomina o swoich korzeniach i w 27. edycji znów zawita do Krakowa. Cykl wydarzeń w stolicy Małopolski otworzą 23 marca Łukasz Krupiński, zwycięzca prestiżowych konkursów, wraz z dyrygentem Jeanem-Lukiem Tingaud oraz obchodzącą w tym roku 20-lecie działalności Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Artyści sięgną po dzieła Cherubiniego i Chopina oraz arcydzieło Beethovena – VII Symfonię. O koncercie i jubileuszu z szefem Orkiestry - Marcinem Klejdyszem - rozmawiał Robert Konatowicz.

Modernizm | Kobiety | Architektura

Zofia Stryjeńska, Katarzyna Kobro, Maria Jarema, ale nie tylko. Na kobiety - artystki warto zwrócić uwagę na wystawie "Nowy początek. Modernizm w II RP" w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Tworzyły obrazy i rysunki, ale były także architektkami, projektantkami dla przemysłu czy... szoferkami w samochodowych wyścigach. Na ostatnie kuratorskie oprowadzanie po wystawie zapraszamy w Radiu Kraków Kultura wraz z profesorem Andrzejem Szczerskim. Będziemy także rozmawiać o tym, jak pokazywać architekturę w muzeum sztuki. Zaprasza Justyna Nowicka.

Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa

W Kulturze na co dzień rozmowa Justyny Nowickiej z kuratorką nadchodzącej wystawy na Zamku Królewskim na Wawelu "Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa" - Joanną Pałką. Jak przekonuje gościni programu - Johann Georg Pinsel - jest wart opowieści i zachwytów. Choć środowisko krakowskie było świadome wielkości jego dzieł, to wciąż niewiele o nim wiadomo. "Czy to kolejny, tajemniczy artysta?" - pyta Justyna Nowicka. Udostępnione na krakowskiej wystawie zabytki pozwolą na zapoznanie się i zachwycenie, jak mają nadzieję organizatorzy i pomysłodawcy wystawy, sztuką kręgu lwowskiego rokoka. "To niesłychane, że rzeźbiarz o takiej skali talentu był tak mało znany. Wciąż jest mało znany". - mówi kuratorka wystawy.

Elementy

Czy wieś to prowincja, i czy prowincja to na pewno margines? Jak transformuje wieś, czy znika, a może jest już tylko wyobrażoną krainą, popularną wśród wypalonych zawodowo pracowników korporacji? A może po prostu powinniśmy pracować nad zmianą języka i nad nowym rozumieniem relacji centrum-peryferie? Ukazał się 3 numer magazynu artystyczno-naukowego „Elementy. Sztuka i dizajn"”, wydawanego przez ASP. Tytuł i temat numeru to "Końce świata. Globalne peryferie".

Metaświaty

"Konferencja naukowa „Metaświaty 2023” to spotkanie artystów, prawników, filozofów i wizjonerów, którzy prezentują różne spojrzenia na temat przełomowych technologii i szukają odpowiedzi na nurtujące pytania. To wspólna przestrzeń zarówno dla entuzjastów jak i sceptyków przełomowych technologii." - piszą organizatorzy wydarzenia. W trakcie interdyscyplinarnych spotkań, dyskusji i głosów zadadzą pytania o sztuczną inteligencję, NFT czy pogoń regulacji prawnych za tempem zmian związanych z rozwojem technologii. W Kulturze na co dzień Jacek Bańka rozmawia Miłoszem Horodyskim - współorganizatorem konferencji.

Przestrzeń, Muzyka, Publiczność, Taniec

Free the Dance - spontanicznie powstała nazwa, podobnie jak spontanicznie buduje się taneczna forma w spektaklach Małgorzaty Haduch. Spontanicznie, ale nie oznacza to bynajmniej, że taneczna improwizacja to jam, w którym wziąć udział może każdy z nas. O artystycznej drodze, przełamywaniu stereotypów i relacjach - z przestrzenią, muzyką i publicznością - opowiada Pawłowi Szczepanikowi w Radiu Kraków Kultura krakowska tancerka i choreografka.

Od Kazimiery Bujwidowej możemy uczyć się odwagi

Kazimiera Bujwidowa otworzyła kobietom drogę do edukacji wyższej. Często mawiała: "Nie aniołem, nie dziewicą, nie żoną, nie matką winna być kobieta, ale przede wszystkim człowiekiem, i to człowiekiem zupełnym” i to jest kwintesencja jej działalności społecznej, czyli walki o równouprawnienie kobiet, o dostęp do wszystkich zawodów, o zrównanie płac, a nade wszystko - o możliwość studiowania na wyższych uczelniach. Jak była przyjmowana działalność Bujdwidowej w konserwatywnym Krakowie i czego dziś uczy współczesne kobiety postawa Kazimiery? O to prof. Beatę Kowalską, socjolożkę z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadzącą panel naukowy "Kazimiera Bujwidowa – osobista historia determinacji i uporu w walce o prawo kobiet do edukacji wyższej" pyta Wioletta Gawlik.

Co łączy modę, kulturę i ekologię?

18 marca 2023 Kraków zmieni się w stolicę mody - rozpocznie się Cracow Fashion Week. Przez cały tydzień będzie można uczestniczyć w pokazach, wernisażach, warsztatach i spotkaniach artystycznych. Podczas tegorocznej 14. edycji festiwalu organizatorzy postanowili przedstawić świat mody w kontekście nowych technologii w projektowaniu oraz wpływu na ekologię i środowisko. Jak zmienia się świat mody? Jak branża radzi sobie z wyzwaniami, które niosą: zmiany klimatu, trudna sytuacja społeczno - gospodarcza, zmiana pokoleniowa? Czy wzrost świadomości konsumentów doprowadzi do tego, że szybka moda wyjdzie z mody? Odpowiedzi udzielają goście programu: Jerzy Gaweł, dyrektor Krakowskich Szkół Artystycznych, Katarzyna Stypulska ze Slow Fashion Cafe, Katarzyna Zajączkowska, wykładowczyni zrównoważonej mody w Krakowskich Szkołach Artystycznych, Bazyli Piss, absolwent SAPU, projektant. Zaprasza Wioletta Gawlik.

Wielki powrót Salonu Muzycznego Stefańskich

Jest taki adres w Krakowie, który brzmi jak muzyka i żyje muzyką - ulica Garncarska 3/8. Tu mieści się ogromne mieszkanie, które stało się artystycznym salonem, dawniej legendarnych pianistów państwa Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego, obecnie ich córki prof. Elżbiety Stefańskiej - światowej sławy klawesynistki. Po śmierci słynnego pianistycznego małżeństwa stało się siedzibą Towarzystwa Muzycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego, a także Prywatnej Szkoły Muzycznej Elżbiety Stefańskiej. I oto nastała radość w Salonie: "Serdecznie zapraszamy na spotkanie połączone z koncertem w wykonaniu J. P. Menuge z Francji ( flety proste). "Cieszymy się, że możemy wrócić do naszych spotkań i koncertów w Salonie Muzycznym Stefańskich, a planujemy ich w roku 2023 aż dziesięć!" - mówi gospodyni Salonu. O wielkim powrocie Salonu Stefańskich pani Profesor opowiada słuchaczom Radia Kraków Kultura w rozmowie z Robertem Konatowiczem.

"Muzyczny podróżnik z Lewantu" odc. 2

Robert Konatowicz zaprasza na kolejny odcinek cyklu spotkań - ''Muzyczny podróżnik z Lewantu". Gość muzyczny, artysta, człowiek - orkiestra rodem z Damaszku: Wassim Ibrahim - kompozytor i założyciel Chóru w Kontakcie - odwiedza nasze studio wraz z niezwykłym instrumentem. Oud, czyli arabska lutnia, pochodzi z Persji i jeszcze w średniowieczu została z powodzeniem przyswojona przez kulturę europejską. Tym razem wsłuchujemy się w świeżo wydaną płytę "Pieśni Lewantu", którą Wassim nagrał z przyjacielem -Tomasem Celis Sanchezem, perkusistą z Meksyku o kubańskich korzeniach, współpracującym ze światowymi i polskimi gwiazdami jazzu i muzyki klasycznej.

Luminescencje

Czy możemy mówić o nowej fali zainteresowania malarstwem abstrakcyjnym? Czy malarki i malarze znów sięgają po język geometrii? Czy na pewno nieprzedstawiający obraz nie przedstawia nic? O "Luminescencjach" rozmawiają malarka Marta Kawiorska i kuratorka wystawy Anna Baranowa. Zaprasza Justyna Nowicka.

"Genius loci. Miejsce - ludzie - zbiory"

Rok Jana Matejki nabiera rozpędu. Jak w innowacyjny i odkrywczy sposób opowiedzieć o tym niezwykłym artyście? Odpowiedzią zdaje się być pomysł Muzeum Narodowego w Krakowie, które zaprasza na szczególną wystawę "Genius loci. Miejsce - ludzie - zbiory", podkreślając że miejsce, opowieści, ekspozycje, to zawsze ludzie. Justyna Nowicka rozmawia z kuratorką wystawy, kustoszką Domu Jana Matejki - Martą Kłak-Ambrożkiewicz.

Arthur Miller na deskach Sceny Pod Ratuszem

"Śmierć komiwojażera" (Nagroda Pulitzera dla Millera) będzie można zobaczyć na Scenie Pod Ratuszem. Dlaczego tak rzadko oglądamy twórczość Millera na scenach polskich teatrów? Co ma nam do powiedzenia teraz? Czy kryzys "idei sukcesu czy mitu" - jak mówi Bogajewska - sprowadził to arcydzieło znów do Polski? O kulisach pracy nad spektaklem Justyna Nowicka rozmawia z reżyserką Małgorzatą Bogajewską oraz aktorką - Beatą Schimscheiner.

W 80 lat po likwidacji getta

"Przeszłość Krakowa to nie tylko Holokaust. O nim nie wolno nam zapomnieć, ale on nie może przesłonić nam tysiącletniej historii i kultury Żydów w Krakowie" - mówił w rozmowie z Jackiem Bańką gość Kultury na co dzień prof. Łukasz Tomasz Sroka, historyk, profesor nauk humanistycznych, przewodniczący Rady Dyscypliny Historia w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W rozmowie śledzimy za rozmówcami zmiany, które dokonały się w Krakowie na przestrzeni 80 lat dzielących likwidację getta z czasami obecnymi. Jak teraz opowiadamy o przeszłości? Jak edukujemy? Jak się jednoczymy?

Huta Jazzu

Stosunkowo krótka historia Nowej Huty okazuje się jednocześnie historią jazzu. Muzyka improwizowana szybko odnalazła swoje miejsce w nowej dzielnicy Krakowa, by później zniknąć na kilka dekad. Organizatorzy Huty Jazzu chcą przywrócić te muzyczne tradycje dzięki cyklowi koncertów połączonych z edukacją i włączaniem publiczności. O wiosennej odsłonie przedsięwzięcia opowiadają w Radiu Kraków Kultura Marek Hohenauer i Maciej Trifonidis. Zaprasza Paweł Szczepanik.

Reżyser dźwięku - zawód ważniejszy niż możesz sobie wyobrazić

Urządzenia umożliwiające rejestrację dźwięku powołały do życia nową profesję. Taką, bez której nie wyobrażamy sobie dziś życia, umożliwiającą słuchanie muzyki - także w Radiu Kraków Kultura - nie tylko pięknie wykonanej, ale i pięknie brzmiącej i dającej satysfakcję na poziomie estetyki brzmienia. Przed powstaniem tej dziedziny sztuki - bo że zawód reżysera dźwięku należy do profesji artystycznych nie mamy wątpliwości - radość ze słuchania mogliśmy czerpać tylko bezpośrednio od wykonawców i wykonawczyń. Dziś muzyka może być obecna właściwie w każdym momencie. O tym, czym jest reżyseria dźwięku, jak sprawić, by słuchacz czuł przyjemność, o dbałości o detal i brzmienie opowiada w rozmowie z Pawłem Szczepanikiem - Kamil Madoń.

Kobiety, komiks, 12. Krakowski Festiwal Komiksu

W Tygodniu Kobiet w Radiu Kraków Kultura przyglądamy się również komiksowi. W Kulturze na co dzień Jakub Niziński rozmawiał z Katarzyną "Falauke" Dziergaczow - artystką, twórczynią komiksów, która zaprojektowała ilustrację do tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Komiksu oraz Arturem Wabikiem - kuratorem, artystą, aktywistą kulturalnym, który opowiedział nie tylko o 12. KKK, ale też o roli Muzeum Komiksu, którą jest m.in. opowiedzenie o twórczyniach komiksu. Jak sam mówi, to "przywracanie" ich nazwisk do powszechnej świadomości. O kobiecym obliczu komiksu posłuchacie w podkaście.

Po\wolna sobota pełna smaku

Kiedy myślimy o kuchni wyobrażamy sobie groźnych i nieprzejednanych szefów kuchni. Taki obraz, choć w krzywym zwierciadle, obserwowaliśmy niedawno w filmie "Menu" z fenomenalnym Ralphem Fiennesem w roli głównej. Jak w tym "męskim" świecie radzą sobie kobiety? Jakub Niziński zaprosił do Radia Kraków Kultura Agnieszkę Krajewską z Kraków 5020 oraz Magdalenę Kisielewską - szefową kuchni, aby porozmawiać o smakach tworzonych przez kobiety. Temat ten zostanie poruszony podczas najbliższej Po\wolnej soboty - wydarzeniu, które cyklicznie organizowane jest w Pałacu Potockich. Najbliższa odsłona odbędzie się 18 marca, a jedną z panelistek będzie dzisiejsza gościni Kultury na co dzień - Magdalena Kisielewska.

Dla niektórych brzmi jak "przeziębiony klarnet"

Prawda jest taka, że to jeden z najpiękniej brzmiących instrumentów, który najgłębiej potrafi wniknąć w istotę ludzkiego smutku, tęsknoty za Arkadią. Obój - to o nim mowa, szczególnie barokowy - nieustannie nas zachwyca albo (trawestując Goethego) jego brzmienie ''pociąga nas wzwyż''. A propos Goethego - już niebawem czeka nas spotkanie z muzyką, która ma związek z Okresem burzy i naporu. W najbliższą niedzielę, 12 marca o 19:15 w Bazylice w Mogile, zabrzmią koncerty Johanna Wilhelma Hertla, kompozytora północnoniemieckiego, ucznia Karla Heinricha Grauna, Antona Bendy oraz Carla Philippa Emanuela Bacha. Jego pełna emocji muzyka utrzymana w stylistyce późnobarokowego stylu galant, ale także Sturm und Drang. Koncerty obojowe Hertla są niezwykle piękne, ale bardzo rzadko wykonywane. Robert Konatowicz rozmawia z mistrzynią oboju barokowego, przedstawicielką zespołu IL Vento - Katarzyną Pilipiuk.

Dziś umarł Prokofiew

Minęło 70 lat (5 III 1953r.) od śmierci Stalina. Kilkadziesiąt minut przed nim odszedł jeden z największych kompozytorów - Sergiusz Prokofiew. W pogrzebie przywódcy „Imperium zła” brały udział miliony. Kompozytora, który uznany został przez Stalina za „wroga ludu”, żegnało kilka osób, co należy uznać za akt odwagi. Żona kompozytora - hiszpańska śpiewaczka - odbywała wtedy karę, zaaresztowana za „szpiegostwo”, gdy próbowała wysłać pieniądze do matki w Hiszpanii. Została skazana na 20 lat obozu. Tak - Stalin umarł, a Prokofiew żyje w swojej muzyce. Ta sytuacja historyczna stała się punktem wyjścia do spektaklu Teatru MUMERUS - ''Dziś umarł Prokofiew''. Spektakl powróci w kwietniu, a na jego temat z reżyserem Wiesławem Hołdysem rozmawiał Robert Konatowicz.

Czy teatr ma płeć?

W nieformalnym tygodniu kobiet nie mogło zabraknąć teatru. Justyna Nowicka pyta Monikę Kufel z Teatru Barakah o to czy teatr ma płeć? "Płeć jest uniwersalna. Robi się spektakle, gdzie są przesunięcia w płci." - mówi gościni. "Od lat opowiadamy o kobiecie, interesuje nas kobieta i to, jak o niej myślimy" - dodaje. O planach, repertuarze i kobietach - w Radiu Kraków Kultura.

Krakowskie zabytki

Gośćmi Justyny Nowickiej w Kulturze na co dzień są Borysław Czarakcziew, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa SKOZK oraz Maciej Wilamowski, Dyrektor Biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Zabytki to nie tylko te najważniejsze nazwy, które znamy z przewodników - to również te, które określane są jako te niższej rangi, a widnieją w gminnej ewidencji zabytków. Choć goście mówią właśnie o nich, to nie sposób zapomnieć o działaniach na Wawelu czy w Nowej Hucie. Czym są dla nas zabytki? Jak pogodzić dbałość o przeszłość z chęcią budowania "nowych miast"? Czy centrum Krakowa może zostać przywrócone Krakowianom?

"Wolność albo śmierć" - rozmowa z Aleksandrą Herzyk

Podejście jak do filmu, ale nie do końca - Aleksandra Herzyk, uznawana za jedną z najciekawszych twórczyń komiksu w Polsce - mówi, że woli pracować sama, a to właśnie daje komiks. "Wolność albo śmierć" - awanturniczy komiks płaszcza i szpady - został wybrany Krakowską Książką Miesiąca. W Tygodniu Kobiet Justyna Nowicka rozmawia z artystką o jej fascynacjach, książce i historii.

Kobiety, które budowały Kraków

Już jutro (8 marca) odbędzie się wernisaż plenerowej wystawy "Kobiety, które budowały Kraków", która odbędzie się w ramach Miesiąca Krakowianek 2023. Gościniami Jacka Bańki są prof. Agnieszka Chłosta-Sikorska oraz Nina Gabryś. W Kulturze na co dzień dyskutujemy nie tylko o feminatywach, ale też przywracaniu nazwisk urbanistek, architektek czy projektantek, które wbrew niesprzyjającym warunkom, nastrojom społecznym czy konwenansom - budowały Kraków. Warto rozejrzeć się wokół siebie, spacerując po Krakowie, i zastanowić się nad kobietami, które stoją choćby za projektem Bieńczyc.

Nassim Nicholas Taleb - prorok współczesności

Gościem Jacka Bańki w Kulturze na co dzień jest Mateusz Burzyk - doktor nauk społecznych, sekretarz redakcji Miesięcznika ZNAK. Co Taleb ma nam do powiedzenia obecnie? Jak ważne dla sposobu myślenia Taleba jest miejsce jego pochodzenia - Liban - miejsce targane wojnami? Dlaczego właśnie teraz redakcja Miesięcznika sięga po myśl autora książki "Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem"?

Miesiąc Krakowianek

O tym, że kobiety kształtują Kraków, wiemy nie od dziś. Każdego dnia zmieniają rzeczywistość w najróżniejszych dziedzinach: rewolucjonizują naukę, wprowadzają innowacje w biznesie, inspirują kulturalne i artystyczne przedsięwzięcia, pracują i angażują się społecznie. To właśnie w marcu nasze miasto chce na tę pracę zwrócić uwagę i docenić osiągnięcia kobiet, które zapisały się na kartach historii, bądź zostały pominięte. "Miesiąc Krakowianek” to interdyscyplinarny projekt miejski zrzeszający kilka krakowskich instytucji, który stanowi okazję do rozmowy o kobiecej solidarności i herstorii oraz debaty na temat praw kobiet, dyskryminacji i nierówności. Równość zaczyna się w języku, dlatego przede wszystkim o feminatywach, maskulatywach i języku równości Wioletta Gawlik rozmawia z gościniami programu, którymi są: Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta ds. polityki równościowej, Aleksandra Migalska, socjolożka, trenerka antydyskryminacyjna związana z Uniwersytetem Jagiellońskim, Patrycja Chlebus-Grudzień, członkini Fundacji Muzeum Herstorii Sztuki.

Krakowska Wiosna Wiolonczelowa

Mówi się, że spośród wszystkich instrumentów to właśnie wiolonczela najbardziej przypomina głos ludzki - od wieków uważany za ideał barwy w muzyce instrumentalnej. Wiolonczela, tak jak człowiek, ma struny głosowe i duszę, a w rękach wirtuoza potrafi wyśpiewać najcudowniejsze emocje. Jest ludzka, eteryczna, ale potrafi też być ognista. Niewiele zmieniła się przez wieki, rozwinęła jedynie potencjał wyrazowy, który od początku w niej był. W Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie już od dziesięciu lat, wiosną, wiolonczela rozkwita. 12 marca 2023 r. rozpocznie się 10. edycja Krakowskiej Wiosny Wiolonczelowej, o której opowiada prof. Jan Kalinowski - wiolonczelista z Katedry Wiolonczeli i Kontrabasu AM. Rozmawia Wioletta Gawlik.

"Kapelusze z głów! Panowie, to geniusz"

„Hut ab, ihr Herren, ein Genie“ ("Kapelusze z głów! Panowie, to geniusz") - te gorące słowa przywitały zagranicą młodego Fryderyka Chopina. Ta nadzwyczajna pochwała, opublikowana w 1831 roku w Allgemeine Musikalische Zeitung świadczyła o niezwykłej intuicji autora, czyli Roberta Schumanna. Może to być też motto nowej biografii Chopina, wydanej 1 marca przez PWM - w świetnej serii "Małe monografie". Robert Konatowicz zaprosił do studia Radia Kraków Kultura jej autora - Jakuba Puchalskiego.

Zagrać Chopina

''Za każdym razem, gdy wracam do niego po jakiejkolwiek przerwie, uderza świeżością, fascynuje inwencją, precyzją rysunku i bogactwem pozornie >suchego< brzmienia. Choć, zdawałoby się, znam te interpretacje na pamięć, za każdym razem odkrywam je na nowo. Za każdym razem szokuje, że można grać w ten sposób, tak indywidualnie, a logicznie słyszeć muzykę, tak ją konstruować – wystarczy oddalić się od Hofmanna na parę tygodni, posłuchać innych, choćby najlepszych pianistów, by niesamowitość jego gry znów zaskakiwała, znów była nieoczekiwana. Jak zanurzenie się w krynicznej wodzie, po kąpielach w sadzawkach, choćby najbardziej uroczych, i najbardziej wyczynowych basenach'' - pisał swego czasu Jakub Puchalski - znakomity znawca pianistyki, autor najnowszej biografii Chopina (seria "Małe monografie'' - PWM) o Józefie Hofmannnie. Gość Radia Kraków Kultura jest wielkim miłośnikiem Józefa Hofmanna - krakowianina, który stał się obywatelem świata, jednym z najwybitniejszych interpretatorów muzyki Chopina. Hofmann od dziecka był wirtuozem fortepianu. Pierwszy koncert dał w wieku 5 lat, w wieku 10 lat odbył tournée po Niemczech, rok później debiutował w nowojorskim Carnegie Hall. Tomasz Edison wysłał do Europy 3 egzemplarze swojego nowego wynalazku - fonografu: dla cara Rosji, dla niemieckiej Poczty i do niego - Józia Hofmanna. Pianista urodził się 20 stycznia 1876 roku w Krakowie, zmarł 16 lutego 1957 roku w Los Angeles. Jego postać przybliży gość Roberta Konatowicza - Jakub Puchalski.

Kult astronoma

26 obiektów w sali Biblioteki Książąt Czartoryskich związanych z wielkim polskim astronomem wpisują się w obchody Roku Mikołaja Kopernika. Poza autografami, korespondencją naukowca czy pierwodrukami zobaczymy to najważniejsze: "De revolutionibus orbium coelestium", zawierające wykład teorii heliocentrycznej. Pierwsze wydanie wydrukowano w Norymberdze w 1543 roku, kolejne w Bazylei w 1566 roku i w Amsterdamie w 1617 roku. Egzemplarz pierwodruku należał do księgozbioru ostatniego Jagiellona, króla Zygmunta II Augusta. Zaprezentowane zostanie również pierwsze przetłumaczone na język polski wydanie tego dzieła. O wystawie Justynie Nowickiej opowiadają kuratorzy: Jadwiga Klima i Janusz Pezda.

Zima w sztuce dobiega końca

Nowy numer magazynu krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych "Restart": Sławomir Shuty i tarzanie się w śniegu, partyzantka hafciarska Moniki Drożyńskiej i hasło zaczerpnięte od Oriany Fallaci "Zima jest dla bogatych". Czy zima to hibernacja, potrzeba zatrzymania? Jak tę "stagnację" przenieść na niezwykle intensywny sezon artystyczny. Justyna Nowicka ze swoimi gośćmi: Magdą Ujmą - redaktorką, Kamilem Kuitkowskim - kuratorem oraz Agatą Kus - znakomitą artystką wizualną rozmawia o działalności pro publico bono, ale nie tylko "publico", bo i dla przyjemności i satysfakcji własnej. Jaką rolę na artystycznej mapie Krakowa pełni "galeryjka-witrynka" Mikrob., która znajduje się przy ul. Floriańskiej w Krakowie. Co można znaleźć w świecie mikro? Czy dziecięca wizja domku dla lalek, formy powiększone i zmniejszane z "Alicji w Krainie Czarów" mogą znaleźć odbicie w mikroświecie witryny?

Każdy z nas jest Minotaurem

"W moim świecie labirynt, jak globalna pajęczyna, pokrywa całą przestrzeń i nie istnieje już nic poza nim, nie ma więc wejścia ani wyjścia. Wszyscy się w nim rodzimy i każdy umrze w jednym z zatęchłych zaułków. (...) Zasiedlony jest przez osiem miliardów Minotaurów i Tezeuszów, a każdy snuje jedynozbawczą nić Ariadny, na rozdrożach więc kłębią się kołtuny, pośród których nie sposób rozpoznać własnej nici." - pisze o tajemniczym czarnym sześcianie autor pracy/książki prof. Andrzej Bednarczyk, rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Justyna Nowicka pyta o sztukę, dyscyplinę pracy, rezygnację "z" na rzecz sztuki, impuls do tworzenia, ale też - a może przede wszystkim - o zawartość wspomnianego czarnego sześcianu, który zawiera "wszystko". "Listy Minotaura do zakażonych" to piksel, to wywołana już nić, która się plącze, wywołuje gmatwaninę skojarzeń i możliwych, a nierzadko nieoczywistych odczytań. Czy tę książkę się czyta?

Jadalny Kraków

XXI wiek to czas przemian, ale i większej niż dotychczas świadomości w obieraniu strategii rozwoju miast w kontekście agroekologicznych inicjatyw, budowania suwerenności żywieniowej, weryfikacji sposobów dostawy czynności czy świadomości produktów, które stanowią o diecie mieszkańców - w tym przypadku - Krakowa. Katarzyna Przyjemska-Grzesik - przedstawicielka Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie - w rozmowie z Jackiem Bańką opowiada o wielkiej edukacyjnej akcji "Jadalny Kraków".

Renowacja rzeźb w Nowej Hucie

Cztery rzeźby znajdujące się w Nowej Hucie zostaną odrestaurowane. Są to: „Dziewczynka”, nieznanego autora, wykonana ze sztucznego kamienia w latach 60/70 XX w., „Ptaki”, autorstwa prof. Lucjana Orzecha, wykonana z metalu w 1978 r., "Małe organy", autorstwa prof. Lucjana Orzecha, wykonana z metalu w 1978 r. oraz "Spirala kosmiczna", autorstwa Antoniego Hajdeckiego, wykonana z metalu w 1974 r. Monika Kozioł z Ośrodka Kultury im. C. K. Nowrwida opowiada o nowohuckich rzeźbach oraz ich roli w kształtowaniu poczucia estetyki, wzrastaniu w sztuce, a nawet wpływie na wybory życiowe jej mieszkańców. Rozmawia Jacek Bańka.

Archetyp Wolności

71 obrazów najbardziej znanego współczesnego ukraińskiego artysty Iwana Marczuka od czwartku można oglądać w Krakowie. Nowohuckie Centrum Kultury otwiera wystawę "Archetyp Wolności" prezentującą wybrane dzieła z całego dorobku malarza. W Radiu Kraków Kultura gośćmi Kuby Nizińskiego byli: kuratorka wystawy Joanna Gościej-Lewińska i dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury Zbigniew Grzyb.

Konkurs na plakat Igrzysk Europejskich Kraków 2023 rozstrzygnięty

Laureatami konkursu zostali studenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. O tworzeniu plakatu, nie tylko sportowego, ze zdobywcą pierwszej nagrody - Tycjanem Twardowskim i trzeciej - Zuzanną Karczewską rozmawiał Kuba Niziński. Gościem w Radiu Kraków Kultura był także rzecznik prasowy spółki Igrzyska Europejskie 2023 Dawid Gleń.

W grupie za sobą podążamy. Fenomen Sashy Waltz oczami Agnieszki Jachym

"Wiele w tej opowieści jest siły i bezsilności, dominacji i słabości, wspólnoty i izolacji, choroby i pożądania. Ta walka z licznymi emocjami i pragnieniami odzwierciedla społeczne i indywidualne wyzwania naszych czasów." - piszą o spektaklu "Kreatur" Sashy Waltz organizatorzy festiwalu Materia Prima. Okazuje się, że w zespole tej nieprzeciętnej artystki, która wciąż zmienia postrzeganie baletu, znajdziemy silne polskie przedstawicielstwo - Agnieszkę Jachym - tancerkę, choreografkę, absolwentkę Studia Baletowego Opery Krakowskiej oraz Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Justynie Nowickiej opowiada o powrocie na scenę, na której stawiała pierwsze kroki, ale też fascynacji teatrem Sashy Waltz. Dziś druga i ostatnia szansa na zobaczenie legendarnego spektaklu "Kreatur" na krakowskiej scenie.

„Modernizm, socrealizm, socmodernizm i postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”

„Najłatwiej byłoby stwierdzić, że ta książka wypełnia ogromną lukę. Byłaby to prawda – w końcu w jednym miejscu ktoś (i to kto!) opisał architektoniczne zmagania Krakowa z dwudziestowieczną nowoczesnością. Ale wnikliwa lektura tego tomu prowadzi do dalej idącego i zaskakującego wniosku. To wspaniałe wydawnictwo sprawia, że na naszej mentalnej mapie Polski pojawia się wręcz nowe miasto. Jego nazwa brzmi znajomo (Kraków), ale zaręczam – nie mieliście i nie miałyście pojęcia o jego istnieniu!” – napisał Filip Springer na łamach wydawnictwa. O tej niewątpliwie wyczekiwanej książce, albumie Justyna Nowicka rozmawia z współautorkami i współautorem książki Dorotą Leśniak-Rychlak, Martą Karpińską i Michałem Wiśniewskim oraz reprezentantem współwydawcy, czyli Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida - dr Jarosławem Klasiem.

Autoportret - Wnętrza

Przestrzenie mieszczą nasze marzenia, ale też kreują naszą tożsamość. Napięcia pomiędzy publicznym a prywatnym, ale nie tylko - to tematy, wokół których oscyluje 79. numer magazynu Autoportret. Jak przyznają gościnie - myślenie o wnętrzach, to również powrót do czasu pandemii oraz przenikania się sfer, które dotychczas się wykluczały, które pieczołowicie oddzielaliśmy. Czy trafne jest określenie "łóżko 24h"? Jak wnętrza, w których przebywamy zmieniły się po okresie, w którym dom stał się również przestrzenią pracy, szkoły, a nie tylko odpoczynku? Justyna Nowicka rozmawia z Dorotą Leśniak-Rychlak - redaktorką naczelną pisma i Martą Karpińską - redaktorką, o tym co znajdziemy we wnętrzu Autoportretu wypełnionego "wnętrzami" właśnie.

Hasło: oszczędność w kulturze

Jerzy Woźniakiewicz - dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie jest gościem Jacka Bańki w Kulturze na co dzień. Wprowadzenie oszczędności w funkcjonowaniu biblioteki wiąże się m.in. z zamknięciem biblioteki w piątki czy korzystaniem z ograniczonej liczby pomieszczeń czytelni. Równocześnie ambicje instytucji sięgają dalej niż ograniczenie kosztów: budowa, wydarzenia, plany i niezmienna działalność w udostępnianiu czytelnikom i czytelniczek bogatych zasobów biblioteki. Jakie zatem są plany na 2023 rok? Jakie wyzwania stoją przed krakowską biblioteką? Co ma wspólnego z działaniami biblioteki Wisława Szymborska? Na pytania odpowiada gość audycji.

"Krzanowscy", których muzykę gra Antarja Quartet | Płyta tygodnia

Krakowski kwartet smyczkowy Antarja ma misję - jest nią wprowadzanie do powszechnej świadomości twórczości kompozytorek. Tych, które pozostawały w cieniu sławniejszych mężów, które musiały rezygnować z kariery na rzecz rodziny, wreszcie tych, które wciąż są uwięzione w okowach stereotypów.

Kosmiczne plany muzyczne i zrównoważony rozwój. KBF a muzyka

Festiwal Muzyki Filmowej zdaje się opuszczać w tym roku Ziemię i ma ambicje wystrzelić wszystkich słuchaczy w kosmos. Sentymentalne nuty ze spielbergowskiego E.T., niepokojące fragmenty ścieżki dźwiękowej z Solaris, wreszcie immersyjny koncert z muzyką Gary'ego Marlowe'a. Ale i ukłon w stronę polskich twórców i największych gwiazd: Jana A.P. Kaczmarka i Patricka Doyle'a, którzy w Krakowie będą obchodzić swoje 70. urodziny oraz Hansa Zimmera. To pierwszy z wątków, które pojawiły się w rozmowie Pawła Szczepanika z Michaelem Łyczkiem - Zastępcą Dyrektorki KBF ds. Programowych. Drugim była ogłoszona w ubiegłym roku strategia Krakowskiego Biura Festiwalowego, która zdaje się kłaść akcenty nie na spektakularność i incydentalność, a zrównoważony rozwój i współpracę. Jak to rozumieć? Posłuchajcie!

''Zapomniane dziedzictwo muzyczne polskich klasztorów Sacrum - Profanum"

"Zapomniane dziedzictwo muzyczne polskich klasztorów w kontekście baroku europejskiego" to koncert na żywo (również rejestrowany na potrzeby prezentacji on-line), w którego programie uwzględnione zostały nieznane i niepublikowane dotąd kompozycje pochodzące ze zbiorów archiwalnych pozostałych po XVIII-wiecznych polskich kapelach. Koncert uświetni niewątpliwie arcydzieło Bacha, kantata przeznaczona na okres przedpostny (z lutego 1727) "Ich bin vergnügt mit meinem Glücke" (Rad jestem wielce z mego szczęścia). Te słowa zapewne będą mogli powtórzyć uczestnicy koncertu w Mogile. Robert Konatowicz rozmawia z mistrzynią oboju barokowego, przedstawicielką zespołu IL Vento - Katarzyną Pilipiuk.

135 lat działalności Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie

1 lutego 1888, dzięki staraniom Władysława Żeleńskiego, zostało powołane do życia Konserwatorium Muzyczne w Krakowie. W tym roku Akademia Muzyczna im. K. Pendereckiego w Krakowie świętuje jubileusz 135-lecia. Ta rocznica skłania do podsumowań, do refleksji, do przywołania wybitnych nazwisk, które zmieniały kształt współczesnej światowej muzyki. "Pamiętając i doceniając przeszłość - uczelnia idzie na przód i patrzy w przyszłość." - mówi prof. Wojciech Widłak, rektor Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, z którym rozmawia Wioletta Gawlik.

Święto włoskiego teatru, czyli XIV Dni Komedii dell’Arte

Od 20 do 26 lutego 2023 r. potrwają w Krakowie XIV Dni Komedii dell’Arte. Inicjatorem międzynarodowego wydarzenia jest Stowarzyszenie zrzeszające aktorów specjalizujących się w commedii dell’arte. Celem przedsięwzięcia jest promowanie wiedzy na temat tego teatralnego zjawiska. Czy zapomniana przez kilka stuleci sztuka dziś ponownie wraca do łask? Wioletta Gawlik rozmawia z Agnieszką Cianciarą-Fröhlich, dyrektorkę artystyczną Dni Komedii oraz Jakubem Baranem, opiekunem naczelnym i artystycznym Teatru Praska 52.

Za co kochamy Mozarta?

Za co kochamy Mozarta? Był to temat pierwszego spotkania DYSKUSYJNEGO KLUBU MUZYCZNEGO ''Wszystko gra”, który zainaugurował swoją działalność 11 lutego w Filharmonii Krakowskiej. Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, prowadząca cykl rozmów z melomanami i zaproszonymi gośćmi, zaprasza tym razem do dyskusji zatytułowanej „Karnawał dźwięków trwa”, w której udział weźmie także Paweł Wajrak – solista koncertów 17 i 18 lutego. Sobotnie spotkanie odbędzie się w Sali Złotej na I piętrze, zaś do uczestnictwa w nim uprawnia bilet na koncert lub zakupiony wcześniej abonament na koncerty piątkowe i sobotnie.

Rok na uchodźstwie | Album fotograficzny z czasu wojny

24 lutego, w rok po ataku Rosji na Ukrainę, rozpocznie się w krakowskim Muzeum Fotografii MuFo - Rok na uchodźstwie | Spotkanie wokół projektu „Album fotograficzny z czasu wojny”. Historia gości Justyny Nowickiej w Kulturze na co dzień: Andrija Rafaela i Marii Kotelnikovej, to nie tylko opowieść o projekcie fotograficznym, w którym wspólnota doświadczenia wojny opowiedziana jest portretami odeskiego artysty, ale również przejmująca historia ucieczki i szukania miejsca dla siebie i zwierząt w nowym miejscu i rzeczywistości. Oni i dwaj koci bracia znaleźli się w Krakowie. O roku na uchodźstwie - w życiu i fotografii - opowiadają Andrij Rafael, Maria Kotelnikova oraz jeden z kuratorów wystawy - Dominik Kuryłek.

Uczta na Wawelu

– Smaki królewskiej kuchni mieliśmy okazję poczuć w minionych latach podczas specjalnych uczt, organizowanych na dziedzińcu arkadowym. Książka Bartka Kieżuna jest efektem naszej współpracy, podsumowaniem wnikliwych poszukiwań odsłaniających interesujące i mało znane oblicze jagiellońskiej rezydencji. Cieszymy się niezmiernie, że popularyzacja historii przyjęła tak pyszną formę – mówi Bogumiła Wiśniewska, szefowa Działu interpretacji Sztuki, pomysłodawczyni "Uczty na Wawelu". Justyna Nowicka rozmawia z Martą Graczyńską i Bogumiłą Wiśniewską o książce Bartka Kieżuna "Uczta na Wawelu". Ten zbiór opowieści i esejów antropologicznych i historycznych może sprawić, iż zwiedzanie Wawelu - wielu z nas dobrze znanego - może przynieść zupełnie nowe doznania. Czym pachniał Wawel? Jak podejmował gości? Która królowa biegała z garnkiem zupy cebulowej? Prawdziwie smakowita, historyczna propozycja w Radiu Kraków Kultura.

Z MOCAK-u do AGH

Anna Żmuda-Muszyńska (AGH) i Krzysztof Kamil Kamiński (MOCAK) opowiadają Jackowi Bańce w Kulturze na co dzień o wprowadzeniu sztuki współczesnej do przestrzeni kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Czy reprodukcje obrazów m.in. Poli Dwurnik, duetu Munteana/Rosenblum, Shinjiego Ogawy oraz Edwarda Dwurnika będą wpływać na studentów i pracowników uczelni? Jak przekonuje Krzysztof Kamil Kamiński sztuka współczesna często sięga po gotowe elementy związane z techniką i inżynierią - to nadaje dodatkowy kontekst dziełom sztuki. "Zależy nam, aby przebić się ze sztuką do jak największej liczby ludzi, przebić mur niechęci (...). Lubimy tą sztuką przyatakować." - dodaje.

Odwaga myślenia, dziedzictwo, sztuka - działalność Willi Decjusza

"Instytut Kultury Willa Decjusza to instytucja kultury Miasta Krakowa, która rozpoczęła swoją działalność w 2019. Głównym mottem Instytutu Kultury Willa Decjusza, mającego swą siedzibę w renesansowym zespole pałacowo-parkowym, jest: „Miejsce spotkań”, a ideą wszystkich podejmowanych działań – dialog, otwartość i współpraca." - czytamy na stronie Instytucji. Tę misję potwierdza w rozmowie z Jackiem Bańką prof. Dominiką Kasprowicz - dyrektorka Instytutu Kultury Willa Decjusza. O programach rezydencjalnych, znaczeniu literatury dla działalności Instytutu, sieci wsparcia dla pisarzy, pisarek, tłumaczy i tłumaczek; o prześladowanych naukowcach i programie Rezydencji Sieci Scholars at Risk (SAR). "Odwaga zadawania pytań (...) Powinniśmy tworzyć dla niej przestrzeń" - mówi gościni.

Opera Rara - przez trzy epoki

16 lutego rozpoczyna się kolejna odsłona festiwalu Opera Rara, który tym razem przeprowadzi nas przez trzy epoki - barok, klasycyzm i romantyzm. O tym, jaka wartość tkwi w odkrywaniu rzadkiego repertuaru, skarbach ukrytych przy alei Adama Mickiewicza, spotykaniu się przy okazji artystycznych przedsięwzięć i budowaniu muzycznej codzienności za pomocą dzieł na wskroś niecodziennych w Radiu Kraków Kultura mówili Marzena Lubaszka i Jan Tomasz Adamus, spiritus movens Opery Rary. Rozmawia Paweł Szczepanik.

Zawsze jest jakiś koszt

Debiut na operowej scenie, w dodatku w pełnoprawnej, scenicznej produkcji jest zarówno testem dla młodych adeptów sztuki wokalnej przed wkroczeniem na ścieżkę zawodowej kariery, jak i pokazaniem siły tkwiącej w kolejnym pokoleniu. Siły, która już niebawem może zasilić obsady teatrów operowych i sal koncertowych. O wspólnym przedsięwzięciu Wydziału Wokalno-Aktorskiego krakowskiej Akademii Muzycznej oraz Opery Krakowskiej, dawaniu szansy i braniu odpowiedzialności za rozwój artystyczny młodych talentów opowiadają prof. Jacek Ozimkowski, dziekan wydziału i prof. Piotr Sułkowski, dyrektor krakowskiej opery. Zaprasza Paweł Szczepanik.

Plany Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach

Kiedy zmarły w 2020 r. prof. Krzysztof Penderecki opowiadał o planach budowy obiektu wypełnionego muzyką - uczennic i uczniów, mistrzyń i mistrzów - podobno wielu zastanawiało się czy to nie szaleństwo, plan z góry skazany na porażkę. A jednak Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach działa, a kalendarz w 2023 roku pęka w szwach. O wydarzeniach, jubileuszowym roku, w którym świętujemy 90. urodziny Mistrza, ale też Henryka Mikołaja Góreckiego, opowiada Jakubowi Nizińskiemu dyrektor Centrum Adam Balas.

Kim jest Peri?

''U progu Niebios gwiaździstych podwoi, Wygnanka Peri, zasmucona stoi'' Już 16 lutego rozpocznie się w Krakowie kolejna edycja festiwalu Opera Rara. W jego ramach pojawi się niezwykły utwór Roberta Schumanna, który 180 lat temu próbował stworzyć nowy rodzaj spektaklu muzycznego zawieszonego między operą a oratorium. „Das Paradies und die Peri” („Raj i Peri”) na Opera Rara, po raz pierwszy w Polsce, objawi się wersji scenicznej. Robert Konatowicz zaprosił do studia Radia Kraków Kultura znaną podróżniczkę i iranistkę - Elżbietę Lisowską - by przybliżyła słuchaczom i słuchaczkom, ważną dla wierzeń perskich, postać Peri.

''Muzyczny podróżnik z Lewantu" odc. 1

Robert Konatowicz zaprasza na nowy cykl spotkań - ''Muzyczny podróżnik z Lewantu". Gość muzyczny, artysta, człowiek-orkiestra rodem z Damaszku: Wassim Ibrahim - kompozytor i założyciel Chóru w Kontakcie - będzie odwiedzał nasze studio wraz z niezwykłym instrumentem. Oud, czyli arabska lutnia, pochodzi z Persji i jeszcze w średniowieczu została z powodzeniem przyswojona przez kulturę europejską. ___ A już w sobotę (11 lutego, o godzinie 17.00) można się wybrać do Klubu Kuźnia na spotkanie z cyklu "MUZYKA DOOKOŁA ŚWIATA: SYRIA" - Adeb Chamoun i Wassim Ibrahim; prowadzenie: Maciej Trifonidis.

"Genialna przyjaciółka" w reżyserii Eweliny Marciniak niebawem w Narodowym Starym Teatrze

O Elenie Ferrante Ewelina Marciniak - reżyserka spektaklu inspirowanego powieścią pisarki - mówi, że jest świeża i współczesna. Tym samym opowiadając o kobietach sięga po doświadczenie poronienia, które nieczęsto jest poruszane w świecie sztuki oraz definicję "przyjaciółki" - tej w każdej z nas, ale też tej, która jest obok. Reżyserka "Genialnej przyjaciółki", której premiera już w marcu w Narodowym Starym Teatrze, spogląda również na mężczyzn, próbując pokazać ich jako figury, postaci uwikłane w patriarchat. Z artystką rozmawia Justyna Nowicka ___ "W każdej chwili może się zdarzyć coś, co przyprawi cię o takie cierpienie, że zabraknie Ci łez, zanim skończysz je odczuwać. A ty co robisz?" Elena Ferrante, „Genialna przyjaciółka”

"Nowosielski w Warszawie i na Mazowszu. Sztuka sakralna"

"Nowosielski w Warszawie i na Mazowszu. Sztuka sakralna" - to nowa książka krakowskiej badaczki dr Krystyny Czerni. To już czwarta część serii monograficznej monumentalnych realizacji sakralnych krakowskiego twórcy na ziemiach polskich. Po Małopolsce, Podlasiu, Warmii, Mazurach i Śląsku przyszedł czas na stolicę i Mazowsze. Jerzy Nowosielski to twórca kojarzony z sztuką cerkiewną, ale nie można zapomnieć o jego obecności w kościołach katolickich. Wydawałoby się, że Mazowsze nie jest oczywistym kierunkiem, a jednak - jak podkreśla w rozmowie badaczka - obecność Prawosławia, choćby na Uniwersytecie Warszawskim, była wyraźnie obecna. Czy równowaga między sacrum i profanum w przypadku sztuki Nowosielskiego jest konieczna, aby opowiedzieć w pełni o jego pracy? Jakie skarby mogą kryć się w basenach? Czy warto zatrzymać się na zaangażowaniu artysty w teatr i scenografię? Z naukowczynią, historyczką sztuki - dr Krystyną Czerni - rozmawia Justyna Nowicka.

Cogiteon - miejsce pełne wiedzy

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon, to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w Krakowie. Przestrzeń budynku Cogiteonu będzie mieścić sporo wiedzy. Mimo, iż otwarcie przewidziane jest na Noc Naukowców 2023, to pracownicy nie próżnują. O planach, umowach z placówkami naukowymi i badawczymi, współpracach, wystawach oraz elementach wyróżniających krakowski Cogiteon na tle podobnych placówek w Europie opowiada w Kulturze Na Co Dzień Dyrektor Centrum - Piotr Szymański. Rozmawia Jacek Bańka.

Gympsum Flash Story - rozpoczęły się obchody Roku Jana Matejki

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie rozpoczęła akademickie obchody Roku Jana Matejki. W 2023 roku mija 185. rocznica urodzin i 130. rocznicy śmierci artysty. Dla historii krakowskiej ASP istotna jest jeszcze jedna, rzadziej wspominana data - 150 lat temu, w 1873 roku, z krakowskiej Szkoły Rysunku i Malarstwa narodziła się samodzielna Szkoła Sztuk Pięknych, której dyrektorem został Jan Matejko. Może warto spojrzeć na tego artystę nico inaczej? Teraz mamy ku temu doskonałą sposobność. Justyna Nowicka rozmawia z Rektorem ASP Andrzejem Bednarczykiem. Przyzwyczajeni – nie dostrzegamy, tak można podsumować los odlewów rzeźb klasycznych, które wypełniają korytarze krakowskiej ASP i służą jako element w procesie edukacji. Na wystawie Gypsum Flash Story stają w innym świetle, budują inny kontekst, zmieniają retorykę i wreszcie – wywalczają podmiotowość. O idei wystawy inaugurującej obchody Roku Jana Matejki Justynie Nowickiej opowiada kurator wystawy – Filip Rybkowski. Artyści i Artystki, biorący udział w wystawie: Marta Antoniak, Olaf Brzeski, Rafał Dominik, Bartek Górny, Ksenia Gryckiewicz, Krzysztof Grzybacz, Agata Jarosławiec, Julia Kowalska, Grzegorz Kumorek, Nadia Markiewicz, Gizela Mickiewicz, Tomasz Mróz, Dominika Olszowy, Zofia Pałucha, Andrzej Pawłowski, Dominik Ritszel, Paulina Stasik, Radek Szlęzak, Bartek Węgrzyn, Jan Eustachy Wolski, Kuba Woynarowski, Andrzej Wróblewski oraz dzieła Władysława Maślakiewicza, Stanisława Popławskiego, Saturnina Świerzyńskiego i Andrzeja Wróblewskiego, pochodzące z kolekcji Muzeum ASP w Krakowie

Kroke - uchwycić, co ukryte

To, co niemożliwe stało się możliwe - za sprawą Agnieszki Traczewskiej, która dokumentuje na fotografiach życie ortodoksyjnych Żydów. Album „Kroke”, to opowieść o 15 latach rytuałów, codzienności, rytmu życia społeczności żydowskiej w Krakowie. Symboliczna inwersja w ustawieniu obrazów przeprowadza nas od śmierci Henryka Halkowskiego po ślub, bar micwę i ceremonie obrzezania w czasach teraźniejszych. Agnieszka Traczewska mówi Justynie Nowickiej o dotykaniu świętości, zobaczeniu rzeczy olśniewających – ale, aby tego doświadczyć - należy czekać na pozwolenie, niekoniecznie werbalne.

Podróżowanie to dziś sztuka?

Wystawa "Sztuka podróżowania" prezentowana w Wirtualnych Muzeach Małopolski opowiada o historii podróży i sposobach podróżowania. Czy wirtualne wystawy to pandemiczna spuścizna, czy wymóg czasów? O wirtualnych podróżach, o postturystyce i digitalizacji dziedzictwa kulturowego Wioletta Gawlik rozmawia z dr hab. Magdaleną Banaszkiewicz - antropolożką, profesorką Instytutu Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, kuratorką wirtualnej wystawy "Sztuka podróżowania", Kingą Kołodziejską - redaktorką prowadzącą portal Wirtualne Muzea Małopolski oraz Martą Dvořák- redaktorką portalu Wirtualne Muzea Małopolski, koordynatorką wystawy.

III Krakowski Archipelag Kultury

Pod hasłem „Kultura wtajemniczenia" rozpoczęła się III edycja programu Krakowski Archipelag Kultury. Operatorem jest Teatr Ludowy, który zaprasza animatorów, edukatorów, nauczycieli, pracowników działu kultury do udziału w pięciu niezależnych modułach. Zapisy trwają do 20.02.2022 r. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Joanną Szulborską - Łukaszewicz, przedstawicielką Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa oraz Magdaleną Zarębską i Katarzyną Dudek z Działu Literackiego i Edukacyjnego Teatru Ludowego w Krakowie.

Witold Lutosławski - mistrz dźwięku i ciszy

Minęła 110. rocznica urodzin wybitnego kompozytora, który swoje utwory cyzelował przez lata, osiągając niezwykłe mistrzostwo w sztuce komponowania... Witold Lutosławski, nazywany przez melomanów Księciem Muzyki minionego stulecia, zaś przez muzyków pieszczotliwie Lutosem, urodził się 25 stycznia 1913 roku. Był mistrzem dźwięków, ale też ciszy - jak mówi w rozmowie z Robertem Konatowiczem - Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz: "Był wręcz fanatykiem ciszy. Uważał, że muzyka dobiegająca m.in. z kawiarni, restauracji, hotelowych wind czy bazarów nie tylko męczy, ale także tępi wrażliwość człowieka. Będąc członkiem Międzynarodowej Rady Muzycznej przy UNESCO spowodował, że w 1969 przyjęto pierwszą ustawę potępiającą nadużywanie muzyki w miejscach publicznych i prywatnych, jako naruszenie prawa człowieka do spokoju i ciszy."

Bach z drzewkiem

Znikają właśnie ozdoby świąteczne z krakowskich ulic. Skończył się okres bożonarodzeniowego kolędowania, którego cezurą w naszej tradycji jest 2 lutego. Ja też wtedy żegnam swoje świąteczne drzewko (z żalem). Drzewka i choinki tańczą w naszym języku taniec, przypominając o karnawale. A jak to z nimi było?

Świat jest jednością życia

"Zwierzęta są Kimś, nie czymś – mają swoje imiona, bogate życie wewnętrzne, podmiotowość, uczucia, potrzeby i cele, o których mówią do nas za pośrednictwem wegańskiej filozofii." - fragment recenzji Janusza Bończaka o książce "Filozofia wegańska". Z autorką książki, prof. Joanną Hańderek, rozmawia Justyna Nowicka w Kulturze na co dzień, skupiając się na filozofii, idei i myśli towarzyszącej weganizmowi, jako wyborowi. Czy filozofia wegańska to przymus? W jaki sposób rozumiemy weganizm i gdzie w historii szukać podwalin dla nawyków żywieniowych, które dominują we współczesnym społeczeństwie? Weganizm – jak cierpliwie i niespiesznie wyjaśnia Autorka – okazuje się filozofią sieciowych powiązań i jedności, której istotę stanowi wyciągniecie konsekwencji z pozornie prostych faktów: że świat jest jednością życia, a my jesteśmy elementem globalnej, bioróżnorodnej tkanki.

Brecht i Ferrante - literatura w Narodowym Starym Teatrze

W Kulturze na co dzień rozmowa Justyny Nowickiej z Zastępcą Dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie - Beniaminem Bukowskim. W najbliższych miesiącach zobaczymy premiery: "Opery za trzy grosze" Bertolta Brechta z muzyką Kurta Weilla w reż. Ersana Mondtaga - jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów teatralnych młodego pokolenia, który po raz pierwszy pracuje w Polsce. Co, w tym przeznaczonym dla widzów dorosłych spektaklu, okaże się wstrząsające i czy przedstawienie "koszmaru w sposób tak wyrazisty i mroczny" sprawi, że staniemy się "istotami pomagającymi sobie"? W marcu za sprawą reżyserki Eweliny Marciniak zobaczymy spektakl "Genialna przyjaciółka" inspirowany bestsellerową powieścią najbardziej tajemniczej współczesnej pisarki (?) Eleny Ferrante pod tym samym tytułem. Czego możemy spodziewać się po tytule?

Sztuka utkana ze światła

W Kulturze na co dzień Jacek Bańka rozmawia z Piotrem Ostrowskim - Dyrektorem Pracowni i Muzeum Witrażu w Krakowie. Miejsce, które działa nieprzerwanie od 1902 roku jest jednym z najważniejszych ośrodków poświęconych sztuce witrażu w Europie. Wielka historia daje podwaliny do wspaniałych planów i przedsięwzięć, o których opowiada gość audycji. O wystawach, działaniach naukowych i konferencji, która już za dwa lata odbędzie się w Krakowie, ale - co być może najważniejsze - o świetle i cieniu, oraz tym co pomiędzy. Piotr Ostrowski namawia do patrzenia na szkło nie tylko w kontekście historycznym, ale do otwierania się na współczesne wykorzystanie tego nieprawdopodobnego materiału i nowym narracjom, które towarzyszą sztuce utkanej ze światła.

Ferie w Roku Tetmajera - zaprasza Muzeum Krakowa

Redaktor Jacek Bańka rozmawia z przedstawicielami Muzeum Krakowa | Rydlówka / Muzeum Krakowa | Muzeum Nowej Huty / Muzeum Krakowa - Joanną Zdebską-Schmidt, Agatą Klimek-Zdeb i Krzysztofem Haczewskim - o atrakcjach zaplanowanych na okres ferii zimowych oraz o Roku Tetmajera. Jak podkreślają goście nie zabraknie emocji, możliwości zdobywania wiedzy, ale nie w formie lekcji, ale przygody, zabawy, licznych warsztatów oraz możliwości obcowania ze sztuką i historią. Muzeum Krakowa szacuje, że ferie w różnych oddziałach instytucji może spędzić nawet 500 osób. Zdradzają też, że są jeszcze wolne miejsca, ale proszę się spieszyć - topnieją szybciej niż śnieg na krakowskich ulicach. Czeka nas też czas pod hasłem: Trzepaki, Reksio, Atari - zachęcamy do słuchania.

Szlaban na Tańce

Deficyt wiedzy prowadzi do stereotypów - a te najczęściej bywają szkodliwe. O tym, jakie stereotypy rządzą taneczną improwizacją i jak można je przełamywać oraz o cyklu "Szlaban na Tańce" skierowanym do profesjonalnych tancerzy i muzyków pozwalającym zgłębiać relację ciała z dźwiękiem i przestrzenią opowiada w Radiu Kraków Kultura Małgorzata Haduch, tancerka i choreografka.

NON-LIEUX czyli NIE-MIEJSCE

NON-LIEUX czyli NIE-MIEJSCE to kompozycja audiowizualna, która za punkt wyjścia przyjmuje obszar akustyczny i obraz miasta. Miasta, które - mimo że doświadczamy go na co dzień - może stać się całkowicie nową przestrzenią. Odkrywać te rejony możemy dzięki kompozytorowi i artyście dźwiękowemu Piotrowi Peszatowi, który w ramach cyklu realizowanego z muzeum, archiwum, galerią i ośrodkiem badań nad twórczością Tadeusza Kantora Cricoteka realizuje piątą już odsłonę NON-LIEUX i przetwarza rzeczywistość daną nam za pośrednictwem dwóch najbardziej wyrazistych zmysłów.

Mozart jako patron (niezamierzony) opowieści teatralnej "Byłam żoną Boba Marleya"? Czemu nie.

Robert Konatowicz zaprasza na rozmowę z autorką sztuki "Byłam żoną Boba Marleya" - pierwszej tegorocznej premiery w Teatrze KTO. Spektakl w reżyserii Pawła Szumca z Katarzyną Chlebny w roli głównej od piątku 27 stycznia w krakowskim teatrze. "Kasia nie udaje czarnoskórej jamajskiej dziewczyny z małej wioski, ale jest kobietą-symbolem. Kobietą-symbolem tego wszystkiego, z czym jako kobiety się spotykamy w życiu, zagadnienia, jak daleko może być posunięte bycie cieniem wybitnych mężczyzn. Sztuka pokazuje pewien problem, podejmuje temat tego, gdzie kończą się granice naszej potrzeby na życie, na istnienie" - mówi Małgorzata Jantos, autorka monodramu, znana krakowska radna.

W PWM gramy różne style

"W PWM staramy się działać - nie narzekać" - mówił w rozmowie z Justyną Nowicką Daniel Cichy - muzykolog, publicysta, Dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Podsumowanie 2022 roku w działalności instytucji robi wrażenie: ponad 420 publikacji, ponad 120 nowych wydań, obecność w niemal 80 krajach i aż 150 tys. użytkowników serwisu Ruch Muzyczny. O flagowych przedsięwzięciach minionego roku, ale też o przyszłości - m.in. o muzyce międzywojnia, zamkniętej w wydawnictwie zachowanym w konwencji amerykańskich real booków czy o koncertach, płytach i popularyzacji muzyki polskiej za granicą - posłuchacie w podkaście.

MuFo dziś i jutro

Lokalne zakłady fotograficzne prezentowane w międzynarodowym kontekście. Klasyka polskiej fotografii, ale i odkrywanie nowych, nieznanych szerszej publiczności zjawisk. Wizję rozwoju i działalności Muzeum Fotografii na lata 2023 - 2030 zaprezentował dyrektor instytucji Marek Świca. Krakowski historyk sztuki rozpoczął właśnie drugą kadencję na stanowisku szefa jedynego w Polsce muzeum fotografii. W latach 2016-2022 muzeum intensywnie rozwijało niezbędną do działania infrastrukturę: powstała zupełnie nowa siedziba przy ulicy Rakowickiej, gruntowną przebudowę przeszła zabytkowa siedziba MuFo Józefitów, a otoczona ogrodem Strzelnica przeobraziła się w trzeci oddział muzeum. W związku z rozpoczęciem drugiej kadencji na stanowisku dyrektora Muzeum Fotografii w Krakowie Marek Świca opowie o działaniach w Muzeum w latach 2023 – 2030. Zastępczyni Dyrektora, Adrianna Gębala- Pietras podsumuje Rok Jubileuszowy MuFo oraz opowie o wystawach planowanych w 2023 roku.

Węgry na nowo. Jak Viktor Orbán zaprogramował narodową tożsamość

"Dominik Héjj przeprowadza nas przez cały proces dojścia do władzy prawicy. Bierze na warsztat retorykę Orbána i jego sen o wielkich Węgrzech z całym sztafażem symbolicznych odniesień. Daje nam klucz do zrozumienia procesów, jakie zaszły na Węgrzech od 1998 roku, a przede wszystkim przygląda się temu, czy – a jeśli tak, to w jaki sposób – udało się władzy przeprogramować węgierskie społeczeństwo i tożsamość narodową." - czytamy na stronie wydawnictwa o książce "Węgry na nowo. Jak Viktor Orbán zaprogramował narodową tożsamość". Gościem Jacka Bańki w Kulturze na co dzień był autor publikacji - Dominik Héjj - doktor politologii, wykładowca akademicki, dziennikarz i analityk, założyciel portalu kropka.hu.

Plany, współpraca, Sinfonietta!

Sinfonietta Cracovia - jedna z najistotniejszych dla krakowskiego życia muzycznego instytucji w Kulturze na co dzień. Głosem Krzysztofa Siwonia, specjalisty ds. promocji i komunikacji marki, opowiada o artystycznych planach na trwający sezon artystyczny oraz intensywnej współpracy orkiestry z Radiem Kraków Kultura. Współpracy tak zażyłej, że w rozmowie padły nawet nieujawniane dotychczas zapowiedzi... Zaprasza Paweł Szczepanik.

Chór społeczny a chór zawodowy

27 i 28 stycznia br. na estradzie Filharmonii Krakowskiej zaprezentują się wszystkie zespoły instytucji – orkiestra, chór mieszany, chór chłopięcy z sekcją dziewczęcą, chór dzieci z Ukrainy, a ponadto – chór społeczny ukonstytuowany w ramach Zimowej Akademii Śpiewu. Ponad dwustu wykonawców na jednej scenie - to rzadka sytuacja, nawet jak na filharmoniczne warunki koncertowe. Jednak spotkanie profesjonalistów i pasjonatów przynosi wiele profitów każdej ze stron. Jakich? O tym opowiadają goście programu: Jolanta Neffe-Żukrowska – uczestniczka projektu Zimowa Akademia Śpiewu, Piotr Piwko - chórmistrz Chóru Filharmonii Krakowskiej, Marcin Wróbel – członek Chóru Filharmonii Krakowskiej i jednocześnie prowadzący próby chóru społecznego w pierwszym tygodniu jego działalności. Gości podejmuje Wioletta Gawlik

Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta działa 70 lat

W tym roku jubileusz 70-lecia działalności świętuje Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta. To już instytucja artystyczna, filar polskiej tradycji i jej kolorowa wizytówka - a nade wszystko symbol Nowej Huty, gdyż od dzielnicy zespół jest młodszy tylko o 4 lata. Grupa ma na koncie około 2,5 tysiąca wystąpień, a w swoim repertuarze prezentuje m. in.: pieśni i tańce Krakowiaków Wschodnich, Lachów Sądeckich, czy rejonów Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego i Mazowsza. O fenomenie Zespołu Pieśni i Tańca Nowa Huta Wioletta Gawlik rozmawia z gośćmi programu: Sabiną Szybką - opiekunką artystyczną Zespołu, Agnieszką Topór - tancerką i instruktorką tańca, Andrzejem Cebulakiem - odpowiedzialnym za przygotowanie wokalne oraz Adamem Śliwą - kierownikiem Zespołu.

Elżbieta i Andrzej Lisowscy o Wiedniu i muzyce Straussa

Nazwisko tego pana znaczy "struś" lub "bukiet kwiatów". W Wiedniu nawet róże tańczą walce Straussa. W karnawałową podróż nad piękny, ale wcale nie modry Dunaj zabierają nas znani podróżnicy Elżbieta i Andrzej Lisowscy z Robertem Konatowiczem. Wiedeń, Austria - tam nie ma kangurów, ale są muzyczne strusie.

Jubileusz Krakowskiej Opery Kameralnej

Credo artystyczne: odkrywanie zapomnianych arcydzieł polskich i światowych, szacunek dla tradycji, dbałość o kunszt i precyzję wykonania. Oznacza to nie tylko sięganie po dawny repertuar, ale także odtwarzanie charakterystycznych dla danej epoki strojów, tańców, gestów, wykorzystywanie oryginalnych instrumentów. Krakowska Opera Kameralna świętowała jubileusz, a Robert Konatowicz gościł w programie Radio Kraków Kultura na Co Dzień jej twórców: Jadwigę Leśniak-Jankowską i Wacława Jankowskiego.

Finisz projektu „Szlak nowohuckich neonów”

Czas na podsumowania! To już finał projektu „Szlak nowohuckich neonów”, w ramach którego 21 stycznia 2023 o godz. 18:00 odbędzie się m.in. premiera „Przewodnika po neonach Nowej Huty” i fontu „Samosia”, inspirowanego lokalnymi neonami. W Radiu Kraków Kultura Justyna Nowicka gościła współautorów przewodnika, czyli Monikę Kozioł oraz Jarosława Klasia (także jednego z inicjatorów tego wydawnictwa i zarazem dyrektora Ośrodka Kultury im. Norwida w Nowej Hucie).

„Za obiektywem. Krakowskie zakłady fotograficzne pierwszej połowy XX wieku”

Początki krakowskich zakładów fotograficznych sięgają połowy XIX stulecia. Do prawdziwego ich rozkwitu doszło jednak w XX wieku, kiedy to pierwotnie elitarna sztuka fotografii stała się bardziej powszechna i dostępna. W Krakowie przybywało zakładów specjalizujących się w fotografii portretowej. Książka krakowskiej historyczki sztuki dr Barbary Zbroi przypomina kilku ważnych i popularnych fotografów, prowadzących atelier fotograficzne w Krakowie w tym okresie. Wśród nich są również osoby, o których do tej pory wiadomo było bardzo niewiele, a wśród nich pierwsze kobiety prowadzące własne zakłady m.in Pelagia Bednarska, Klementyna Mien czy Emilia Urbańczykówna. Z Autorką rozmawia Justyna Nowicka.

Nowe nabytki i plany Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie na 2023 rok

W tym roku Muzeum Lotnictwa Polskiego świętuje 60 lat swojego istnienia. Główne obchody jubileuszu odbędą się w połowie czerwca. Jak tłumaczy w Radiu Kraków Kultura Tomasz Kosecki, dyrektor muzeum, w planach są m.in. pokazy lotnicze, ale bez akrobacji, bo nie pozwala już na nie obecna zabudowa okolic dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny.

"Cracoviana" - Politechnika Krakowska odkryje cenne karty z historii Krakowa i jego mieszkańców

Kolekcja „Cracoviana” ze zbiorów Biblioteki Politechniki Krakowskiej, zawierająca cenne pozycje dotyczące dziejów Krakowa, polityki ekonomicznej i społecznej miasta oraz życia codziennego i zwyczajów mieszkańców w XIX i pierwszej połowie XX wieku, zostanie wkrótce publicznie udostępniona. Jacek Bańka gościł w Radiu Kraków Kultura Dorotę Buzdygan i Agnieszkę Górską z Biblioteki Politechniki Krakowskiej.

Huta Jazzu - od warsztatów do koncertów

Zaczęło się od warsztatów dla młodych adeptów muzyki, teraz czas na realizację projektu Huta Jazzu. Za nami już koncert Kateryny Ziabliuk - na dobry początek roku pełnego jazzu. Sprawdźmy, czy Kraków i Nowa Huta stoją jazzem! O cyklu koncertów jazzowych i muzyki świata oraz samym projekcie Huta Jazzu opowiada Maciej Trifonidis, który był gościem Pawła Szczepanika w Kulturze na co dzień.

Za co kochają Dębniki?

"Fundacja Kocham Dębniki działa na rzecz mieszkańców i mieszkanek krakowskiej dzielnicy Dębniki, a także wszystkich naszych krakowskich sąsiadów. Naszą misją jest kreowanie przyjaznej przestrzeni do życia oraz warunków do integrowania" - czytamy w opisie na stronie. Olga Piasecka-Nieć i Łucja Malec-Kornajew z Fundacji Kocham Dębniki w Kulturze na co dzień. Do słuchania rozmowy zaprasza Kuba Niziński.

Akademia Pana Piórko

W Radiu Kraków Kultura spotkanie z Tadeuszem Dylawerskim ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży.

200. rocznica powstania symfonii i wspaniały album z "Niedokończoną" Schuberta w kreacji Jordiego Savalla

W płytowym podsumowaniu minionego roku tak pisze w "Ruchu Muzycznym" Mateusz Ciupka: "Mistrzowie muzyki dawnej grają dzieła romantyzmu – mieliśmy już Dziewiątą Beethovena według Masaakiego Suzukiego, a w tym roku dostaliśmy Schuberta pod kierownictwem Savalla. Wykonawstwo historyczne przestaje być próbą zbliżania się do przeszłości, staje się stylem o szerokim zastosowaniu. Suzuki miał podejście teatralno-humorystyczne, Savall tworzy „wszystkie poranki Schuberta”. „Niedokończona” pełna jest emocji, pasji, ognia. Dla nawykłych do ciężkiego brzmienia dawnych niemieckich orkiestr te emocje będą rekompensatą. Dla mnie – powodem, by uznać album za odkrycie roku". Robert Konatowicz rozmawia z Mateuszem Ciupką (w 200. rocznicę powstania symfonii) o ulubionej płycie roku 2022, czyli albumie z "niedokończoną" Schuberta w kreacji Jordiego Savalla.

43 teksty o architekturze i przestrzeni w najnowszej antologii wywiadów i esejów z "Autoportretu"

Pięć lat temu Marcin Wicha był gościem 15. jubileuszu "Autoportretu". Po spotkaniu zapytał: a właściwie, czemu nie wydaliście jeszcze antologii? Jak pisze redaktorka naczelna magazynu Dorota Leśniak-Rychlak: "Przez pięć lat ten pomysł okrzepł, zmieniała się lista tekstów i wreszcie znalazły się pieniądze ( Małopolski Instytut Kultury i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki), a Marcin poukładał z nami ten zbiór i napisał wstęp (jest w nim o jerzykach). 43 teksty o architekturze i przestrzeni! Wybór esejów i wywiadów z lat 2002-2022. W Radiu Kraków Kultura gośćmi Justyny Nowickiej są współredaktorzy i współautorzy antologii: Dorota Leśniak-Rychlak i Marcin Wicha.

Zamek Królewski na Wawelu inauguruje 2023 rok wystawą "Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600"

Przed nami wybitne, chociaż mało znane, w większości nigdy niepokazywane w muze­ach dzieła. Zamek Królewski na Wawelu inauguruje 2023 rok nową wystawą cza­sową "Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600". To obiekty utrzymane w ma­nierze typowej dla sztuki niderlandzkiej, któ­re wyszły spod pędzla artysty uzna­wanego za mistrza detalu, urodzonego i wy­kształconego w Antwerpii, osiadłego i two­rzącego w Krakowie. Kuratorzy akcentują w przestrzeni wystawy m.in. interesujące zja­wisko przenikania wpływów nider­landzkich do Polski w XVII wieku. Dzięki zgro­madzonym dziełom spojrzymy rów­nież na Kraków jako na prężne centrum artystyczne doby baroku. W Radiu Kraków Kultura o wystawie Justyna Nowicka rozmawia z Krzysztofem Czyżewskim, współkuratorem wystawy, kustoszem Zamku Królewskiego na Wawelu pracującym nad scenariuszem ekspozycji oraz z profesorem Markiem Walczakiem, Dyrektorem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Moda zrównoważona a Europejski Zielony Ład

W Radiu Kraków Kultura tym razem o Europejskim Zielonym Ładzie w przemyśle odzieżowym. Właśnie ten sektor wytwarza 4% gazów cieplarnianych. To mniej więcej tyle samo, ile jednocześnie wytwarzają Niemcy, Wielka Brytania i Francja. W jaki sposób model funkcjonowania firm modowych zmieni ów Europejski Zielony Ład? Jacek Bańka rozmawia o tym w Kulturze na co dzień z Agatą Krząstek z Uniwersytetu Ekonomicznego.

O współpracy Krakowskiego Biura Festiwalowego i Akademii Sztuk Pięknych

W Radiu Kraków Kultura - prof. Robert Sowa, prorektor ds. studenckich Akademii Sztuk Pięknych i Michael Łyczek, zastępca dyrektora ds. programowych Krakowskiego Biura Festiwalowego. Obie instytucje podpisały umowę o współpracy, która będzie wiązać się ze wspólnymi wystawami, rezydencjami artystycznymi czy analizą rynku sztuki. Kiedy poznamy pierwsze owoce tej umowy - o tym w Kulturze na co dzień. Zaprasza Jacek Bańka.

5x5 Capelli Cracoviensis, czyli historia kwintetu w pięciu koncertach

Było już 4x4 (czyli 4 koncerty z kwartetami), czas na 5x5. Capella Cracoviensis zaprasza na serię pięciu koncertów z kwintetami w ramach Dni Muzyki Kameralnej. Polskie prapremiery i dzieła minionych epok. Początek już 10 stycznia. W Radiu Kraków Kultura gościliśmy Elizę Pawłowską.

"Wszystkie pory pejzażu. Współczesne malarstwo polskie" w IMO Galerii

W Radiu Kraków Kultura gościliśmy dr Agnieszkę Tes z IMO Galerii w Starym Sączu. Już niebawem będzie można tam zobaczyć wystawę "Wszystkie pory pejzażu. Współczesne malarstwo polskie".

Muzyczny ślad Krakowa - nagrania Zygmunta Koniecznego

(...) jesienią 1958 roku, przybył nowy artysta, Mietek Święcicki, przyszły Książę Nastroju. (...) W ślad za nim pojawił się młody, nieśmiały student pierwszego roku szkoły muzycznej, Zygmunt Konieczny. Z nadejściem tego chłopca, chichoczącego charakterystycznym, zawstydzonym śmieszkiem skierowanym jakby do środka, urodziła się nowa jakość Piwnicy, wśród tekstów lepszych i gorszych, mniej lub bardziej ulotnych, często doszczętnie dziś zapomnianych, umościła się Sztuka przez duże S. A dzieje Piwnicy dzielić się będzie odtąd na dwie ery: przed przyjściem Zygmunta i po przyjściu Zygmunta" (Joanna Olczak-Ronikier "Piwnica pod Baranami czyli koncert ambitnych samouków", Prószyński i S-ka). Obchodziliśmy w tym tygodniu (3 stycznia) 86. urodziny Zygmunta Koniecznego. Pod koniec ubiegłego roku odbył się w Sali teatralnej S2 Centrum Kongresowego ICE Kraków niezwykły koncert "Serce moje gram" z fragmentami słynnych kompozycji Zygmunta Koniecznego pisanych dla teatru i filmu od najnowszego ''Figurant" w reż. Roberta Glińskiego poprzez słynne filmy Jana Jakuba Kolskiego ''Jasminum'' oraz ''Pornografia'' po legendarny spektakl z librettem Agnieszki Osieckiej ''Śnieżyca". Zaprezentowane na koncercie utwory zostały nagrane na płytę i wydane w ramach projektu – Muzyczne ślady Krakowa – za czym stoi Krakowskie Forum Kultury, ale także dwie postaci z życia muzycznego Krakowa i nie tylko - Andrzej Kosowski i Izabela Biniek. O płycie w rozmowie z Robertem Konatowiczem - opowiada Andrzej Kosowski.

Plany Muzeum Narodowego w Krakowie na 2023 rok

"Muzea przechodzą wreszcie trochę z obszaru elitarnego, stricte edukacyjnego na pole zajmowane do tej pory przez inne instytucje kultury jak kino i teatr. Muzea przyciągają wielu odwiedzających - zarówno specjalistów, jak i miłośników sztuki. Bardzo nas to cieszy i daje nam powód do poszerzania oferty. Muzea nauczyły się mówić językiem współczesności". W Radiu Kraków Kultura Justyna Nowicka gościła prof. Andrzeja Szczerskiego, dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.

Przed nami 6. edycja festiwalu Materia Prima

W Kulturze na co dzień rozmawiamy nie tylko o kolejnej edycji festiwalu, na którą w związku z pandemią przyszło nam trochę poczekać, ale i o samym teatrze formy. W Radiu Kraków Kultura Justyna Nowicka gościła rzeczniczkę prasową festiwalu Agnieszkę Malatyńską-Stankiewicz i Adolfa Weltschka, dyrektora, inicjatora festiwalu.

Wyzwania instytucji kulturalnych w 2023 roku

"Rok 2023, podobnie jak poprzedni, będzie rokiem zaciskania pasa. Musimy liczyć się z oszczędnościami. Krócej mogą być czynne na przykład galerie" - przyznaje dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury. W Kulturze na co dzień Radia Kraków Kultura gościem Jacka Bańki był Zbigniew Grzyb.

O pięknie gór z Peterem Chrzanowskim

Peter Chrzanowski, jeden z pierwszych narciarzy ekstremalnych, ale i dokumentalista, który swoje życie związał z filmem. W nagraniach pokazuje piękno sportu i samych gór. O tym opowiada Kubie Nizińskiemu w Radiu Kraków Kultura.

Grupa teatralna ITAKA i owaka

Gośćmi Kuby Nizińskiego w Radiu Kraków Kultura byli Joanna Hanusz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 4 w Krakowie i Tadeusz Dylawerski ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży.

127. urodziny kina w Radiu Kraków Kultura

Za oficjalną datę narodzin kina uchodzi dzień 28 grudnia 1895 r. Tego dnia 35 osób, zwabionych reklamą o pokazie urządzenia określonego przez swoich twórców – braci Auguste’a i Louisa Lumiere – jako kinematograf, weszło za opłatą 1 franka do podziemi mieszczącej się przy Bulwarze Kapucynów 14 w Paryżu Grand Cafe, by obejrzeć tam kilkanaście krótkich, trwających co najwyżej półtorej minuty, filmów. Kino-to wciąż ''wehikuł magiczny", o czym w rozmowie z Robertem Konatowiczem przekonuje Maria Malatyńska.

1. urodziny Radia Kraków Kultura i noworoczne toasty

Mamy 1. urodziny Radia Kraków Kultura, a przy okazji wzniesiemy noworoczne toasty. Robert Konatowicz życzy wszystkim smacznej czekolady powszedniej. Niech także przychodzi w snach, bo według senników sny z czekoladą zwiastują pomyślność. Pamiętajmy, fajerwerki tylko muzyczne, na spotkanie z nimi zapraszamy już teraz razem z maestro Savallem. Do tego życzenia pokoju w nowym roku i muzyczne fajerwerki, które uświetniały zakończenie wojny w Europie w 1749 roku.

2022 w muzyce klasycznej i jazzowej

Podsumowania na antenie Radia Kraków Kultura dokonują Maria Zimny z radia JazzKultura i nasz redakcyjny kolega - Mateusz Borkowski.

Muzeum Pamięci KL Plaszow - o historii zapisanej w archiwach

W porannej audycji Radia Kraków Kultura gościmy Martę Śmietanę, Jacka Stawiskiego i Kamila Karskiego z Muzeum Pamięci KL Plaszow. Placówka, która jeszcze się kształtuje, już teraz apeluje do byłych więźniów obozu i ich rodzin o przekazywanie informacji do archiwum muzealnego.

Wymykanie się - z Łukaszem Tischnerem o duchowości w XXI wieku

Czym jest duchowość w XXI wieku? Czy w ogóle jest jeszcze na nią miejsce? Dlaczego literatura jest "laboratorium doświadczeń quasi-religijnych"? W przeddzień Wigilii Świąt Bożego Narodzenia powracają pytania doświadczenie duchowe, o jego miejsce - za Charesem Taylorem w "epoce świeckiej". Zaś w obliczu trwającej w Ukrainie wojny powracają pytania o sprawiedliwość Boga a także zasadność i sens rozważań filozoficzno-literackich. Z tymi problemami mierzył się w rozmowie z Tadeuszem Markiem prof. Łukasz Tischner - historyk literatury, publicysta, kierownik Katedry Historii Literatury Polskiej XX wieku UJ, który w swych badaniach od lat skupia się na związkach literatury z filozofią i religią.

Kolędowania czas

Anna Kaźmierak - graficzka, pasjonatka folkloru, autorka znakomitej książki "Turonie, żandary, herody" opowiada w Kulturze na co dzień o zwyczajach i tradycjach okołoświątecznych, namawiając do podziwiania, ale i włączenia się w kultywowanie zwyczajów i tradycji polskich miast i wsi. Sprawdzamy też, czy można przestraszyć się kolędników oraz jakie postacie przeważają wśród kolędniczych grup. Rozmawia Georgina Gryboś

Księgarnie w miejskiej tkance Krakowa

Któż nie kocha księgarń kameralnych - tych małych domów kultury, bez których niejeden i niejedna nie wyobraża sobie krakowskiego krajobrazu literackiego? Mamy szanse pokazać, jak bardzo cenimy pracę księgarzy, księgarek i wszystkich tych, którzy na co dzień tworzą dla nas najwspanialsze miejsca z książkami. Maria Świątkowska (KBF) i Barbara Balmas (Główna Księgarnia Naukowa) opowiadają o konkursie na ulubioną księgarnię, ale też o znaczeniu czytelników i czytelniczek dla kształtowania tych niezwykłych miejsc. Zaprasza Georgina Gryboś.

„Spacery fotograficzne - historia jednej fotografii” - Krakowska Szkoła Filmowa zaprasza na wystawę

W Muzeum Ogrodu Botanicznego UJ trwa wystawa fotografii: „Spacery fotograficzne - historia jednej fotografii” zrealizowana przez Krakowską Szkołę Filmową im. Wojciecha Jerzego Hasa, jako podsumowanie „Spacerów fotograficznych”. To w ich ramach wszyscy chętni - pod okiem doświadczonych fotografów oraz przewodników - przemierzyli z aparatami Stare Miasto, Kazimierz, Zabłocie, Prądnik Biały, Bronowice, Nową Hutę i Tyniec, by dostrzec to, co na co dzień umyka uwadze nawet najwuażniejszych obserwatorów. - Pomysł zrodził się z tęsknoty za tymi chwilami, kiedy na szyi wisi aparat a my jesteśmy w jakimś nowym miejscu - mówiła Tadeuszowi Markowi Katarzyna Rabiej-Sienicka - Dyrektorka Krakowskiej Szkoły Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa.

Krakowskie Zwyczaje Świąteczne z Włodzimierzem Tetmajerem

Nadchodzący rok ogłoszony został uchwałą Senatu RP - rokiem Włodzimierza Tetmajera - polskiego malarza i grafika, jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski, także polityka. W okresie Świąt Bożego Narodzenia Rydlówka przybliży także etnograficzną działalność Tetmajera i zaprosi na opowieść o wynikach jego badań dotyczących zwyczajów i pieśni związanych ze świętami Godów przeprowadzonych przez niego w Bronowicach Małych i Wielkich, Rząsce, Modlnicy i Mydlnikach, które zostały wydane w 1898 roku. O tetmajerowskim opracowaniu okresu świąt Bożego Narodzenia w Krakowskiem opowie etnolog Izabela Okręglicka – kustosz w Muzeum Krakowa, z którą także o krakowskich zwyczajach świątecznych rozmawiał Tadeusz Marek.

Najnowszy numer Karnet.Kraków Culture - trochę o przeszłości, trochę o przyszłości

Justyna Nowicka zaprasza do słuchania rozmowy z Robertem Piaskowskim, pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. kultury oraz redaktorem naczelnym magazynu Karnet.Kraków Culture Grzegorzem Słączem.

Plany Muzeum Archeologicznego w Krakowie na 2023 rok

Muzeum Archeologiczne w Krakowie istnieje od ponad 170 lat. To jedna z ciekawszych i najstarszych tego typu instytucji w Polsce. W swoich zbiorach ma ponad 770 tysięcy obiektów. Zabytki prezentowane są - poza Gmachem Głównym - przy ulicy Senackiej, również w podziemiach kościoła św. Wojciecha na Rynku Głównym oraz w Nowej Hucie. Jacek Bańka w Kulturze na co dzień gościł prof. Jacka Górskiego, dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krakowie, laureata medalu Gloria Artis dla osób zasłużonych w kulturze.

"Bankructwo małego Dżeka" tym razem w wersji komiksowej

Gośćmi Jacka Bańki w "Kulturze na co dzień" byli prof. Stanisław Mazur (rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie), Ada Szpot z programu Erasmus+ oraz Tomasz Bereźnicki, autor komiksu "Bankructwo małego Dżeka", rysownik, malarz, grafik. Czy Janusz Korczak nadal inspiruje?

Słuchowisko poświęcone Jerzemu Nowosielskiemu w Radiu Kraków i Radiu Kraków Kultura

„Nowosielski był artystą wyjątkowym pod tym względem, że zostawił po sobie wiele obrazów, fresków, a także tekstów. I myśl Nowosielskiego jest równie ciekawa jak to, co malował” – przekonuje na antenie Radia Kraków Kultura Łukasz Fijał, reżyser naszego najnowszego słuchowiska. W święta Bożego Narodzenia, w przeddzień inauguracji Roku Jerzego Nowosielskiego, na antenie Radia Kraków i Radia Kraków Kultura wyemitujemy słuchowisko zat. "Nowosielski. Solilokwium". To radiowa opowieść o niezwykłym człowieku, malarzu, myślicielu religijnym, twórcy ikon. Scenariusz i reżyseria Łukasz Fijał, w roli malarza aktor Teatru Ludowego Kajetan Wolniewicz. Oryginalną muzykę skomponował zespół Chvost, tworzony przez Paulinę Bisztygę i Minoo.

Militaria w POPkulturze. Wojna a kultura

Biblioteka to nie tylko książki - to także film, muzyka, gry komputerowe oraz bezpośredni kontakt z artystami podczas wystaw. Gościem Kuby Nizińskiego była Agnieszka Będkowska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej, która opowiada o festiwalu "Militaria w POPkulturze".

Język młodzieżowy, język współczesnej polszczyzny

Gościem Kuby Nizińskiego była Małgorzata Majkowska, doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Biografia Jeremiego Przybory

W Radiu Kraków Kultura Maria Wilczek-Krupa i biografia Jeremiego Przybory.

Virginia Woolf w operze, czyli trzecie życie „Godzin”

Światowa premiera „Godzin” Kevina Putsa w nowojorskiej Metropolitan Opera, operowej adaptacji uznanej powieści Michaela Cunninghama i nagrodzonego Oscarem filmu, trafiła za sprawą transmisji w kinie Kijów także do Krakowa. W rolach głównych możemy podziwiać trzy wielkie śpiewaczki: Renée Fleming, znaną z Broadwayu Kelli O’Harę oraz Joyce DiDonato, która wcieliła się w postać Virginii Woolf. „To jak pisanie opery „Gwiezdne wojny” bez muzyki Johna Williamsa – tak przyrównał proces twórczy nagrodzony Pulitzerem amerykański kompozytor Kevin Puts. Gościem audycji był Mateusz Borkowski.

Marian Warzecha - artysta konceptualny

Odszedł Marian Warzecha (ur. 1930), ostatni z członków założycieli Grupy Krakowskiej II. Grupa działała od 1946 roku i nawiązywała do przedwojennego stowarzyszenia artystów sztuk wizualnych. "Jego skromność, elegancja, delikatność i uważność wobec słów, jakie wypowiadał, komentując sztukę, swoje w niej istnienie, ale też słów wypowiadanych o innych była przejmująca i inspirująca" - mówi w audycji Justyny Nowickiej kuratorka wystawy Mariana Warzechy w Muzeum Narodowym w Krakowie Anna Budzałek.

ODRAtujmy Odrę! Siostry Rzeki. Aukcja sztuki

W Radiu Kraków Kultura o wspaniałej aukcji organizowanej przez artystów wizualnych na rzecz ratowania Odry. Inicjatorem aukcji jest kolektyw Siostry Rzeki, skupiający artystki, ekolożki, aktywistki, które walczą od lat o polskie rzeki. Zebrane  fundusze zostaną przekazane na trwającą zrzutkę  "ODRAtujmy Odrę!", której celem jest utworzenie niezależnego, społecznego programu odnowy ekosystemu rzeki. W studiu Justyna Nowicka gościła Cecylię Malik i Róża Wroniszewska z domu aukcyjnego, który podjął się organizacji licytacji.

Nowe strategie KBF - rozmawiamy z dyrektorką Caroliną Pietyrą

Krakowskie Biuro Festiwalowe ma nie tylko nową szefową, przeszło reorganizację, a przed instytucją nowe wyzwania. O nowej strategii na najbliższe trzy lata Paweł Szczepanik w Kulturze na co dzień rozmawia z Caroliną Pietyrą.

20 lat festiwalu Misteria Paschalia

W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowa, 20. edycja festiwalu Misteria Paschalia. Z kuratorką festiwalu Joanną Broniec rozmawia Paweł Szczepanik.

Jak uczyć muzyki góralskiej?

Krzysztof Trebunia - Tutka, muzyk, pedagog, architekt, z urodzenia i zamiłowania – góral i zakopiańczyk, hołdujący tradycji i walczący o jej przetrwanie gości w Krakowie i opowiada o zwyczajach świątecznych praktykowanych w górach oraz o nauce muzyki góralskiej. O tych wątkach pisze także w swojej książce pt: „Muzyka Skalnego Podhala” Podręcznik do nauki muzyki góralskiej, wyd. PWM, więc o tym rodzaju muzyki wie wszystko. Wioletta Gawlik zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Trebunią - Tutką.

"Tabu przemocy"

W Krakowie trwa Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. Mottem 15. edycji festiwalu jest „Polskie tabu”, ponieważ poza pokazem spektakli - festiwal stara się także zajmować aktualnymi zjawiskami, a takim jest niewątpliwie debata na temat przemocy w instytucjach teatru. Od 9 grudnia do 12 grudnia odbywać się będą rozmowy, debaty na temat nowej kultury, właściwych relacji, języka bez stygmatyzacji, ale przede wszystkim zmian, które warto wprowadzić do środowisk artystycznych, teatrów i szkół teatralnych. Wioletta Gawlik rozmawia z Olgą Brzezińską, kuratorką projektu "Tabu przemocy".

Marzena Lubaszka śpiewająco o Opera Rara 2023

W grudniu 1772 roku 16-letni Mozart kończył pracę na operą "Lucio Silla", która miała premierę w Boże Narodzenie tegoż roku, w mediolańskim Teatro Regio Ducal. I oto 250 lat później pojawiła się w studiu Radia Kraków Kultura Marzena Lubaszka, by śpiewająco opowiedzieć o kolejnej edycji festiwalu Opera Rara. Festiwal rozpocznie się w Krakowie 16 lutego tą rzadko wykonywaną operą nastoletniego Mozarta. Posłuchajcie rozmowy Roberta Konatowicza z Marzeną Lubaszką o atrakcjach muzycznych, które czekają nas niebawem.

Literatura Prousta przepełniona jest muzyką

Niedawno minęło 100 lat (18 listopada) od tego dnia, gdy kochanek i wieloletni przyjaciel, Reynaldo Hahn ogłosił, że "nasz drogi Marcel Proust zmarł dziś wieczorem o wpół do szóstej". Powstają w Polsce nowe przekłady monumentalnego dzieła Marcela Prousta. Jedna z tłumaczek - Krystyna Rodowska - zmieniła osadzony w polskiej kulturze tytuł „W poszukiwaniu straconego czasu”. Trzeba tu mówić o czasie „utraconym”, a nie „straconym”, czyli przehulanym - wyjaśniła Rodowska. Literatura Prousta przepełniona jest muzyką. Zapraszamy na spotkanie z muzyką, która kojarzy się z tym wybitnym pisarzem. Robert Konatowicz zapewnia, że to nie będzie stracony czas.

Od 8 grudnia dwie nowe wystawy w Cricotece

Przy okazji kolejnej rocznicy śmierci Tadeusza Kantora rozmawiamy o najnowszych wystawach zaplanowanych w Cricotece. Gośćmi Radia Kraków Kultura byli: Natalia Zarzecka, dyrektorka Cricoteki; Małgorzata Paluch-Cybulska, kuratorka wystawy "Milano… Obraz i rysunki Tadeusza Kantora z kolekcji Franco Laery" w Galerii-Pracownia Tadeusza Kantora przy ul. Siennej oraz Kamil Kuitkowski, kurator wystawy "Zamalowanie. Roman Siwulak", którą zobaczymy przy ul. Nadwiślańskiej.

Premiera „Księcia Niezłomnego” w Narodowym Starym Teatrze

2 grudnia o godz. 19:15 na Dużej Scenie Starego Teatru odbyła się premiera spektaklu „Książę Niezłomny” w reż. Małgorzaty Warsickiej. Narodową scenę odwiedziliśmy jeszcze przedpremierowo - Justyna Nowicka rozmawia z reżyserką; Jarosławem Murawskim - autorem scenariusza; Anną Polony - odtwórczynią jednej z głównych ról, a także z Karolem Nepelskim, odpowiedzialnym za muzykę.

Edward Rydz-Śmigły - postać wciąż kontrowersyjna? Konferencja naukowa Muzeum AK

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zorganizowało konferencję naukową poświęconą postaci marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w 81. rocznicę śmierci. Gośćmi Radia Kraków Kultura byli Marek Lasota, dyrektor Muzeum oraz Arkadiusz Bąk z działu historycznego placówki. Czy postać marszałka wciąż budzi kontrowersje?

Fortepiano Atelier - z miłości do instrumentów historycznych

Czy instrumenty historyczne są nam jeszcze do czegokolwiek potrzebne? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w Radiu Kraków Kultura. Gościnią audycji Kultura na co dzień była Eliza Pawłowska z Fortepiano Atelier.

20. Krakowski Festiwal Górski

Gościem Radia Kraków Kultura jest Piotr Turkot, dyrektor i organizator 20. Krakowskiego Festiwalu Górskiego, który odbędzie się w formule tradycyjnej w dniach 10-11 grudnia.

Jean Baptise Lully-Le Roi de la Musique, Król Muzyki

390 lat temu (28 XI 1632 r.) we Florencji urodził się Giovanni Battista Lulli. Toskańczyk, który przeobraził się we Francuza i znany jest jako Jean Baptiste Lully. Był muzycznym ulubieńcem Króla Słońce, największą "gwiazdą" na dworze Ludwika XIV (oczywiście poza nim samym). Zapraszamy do architektonicznego symbolu tych czasów, czyli Wersalu na urodziny Króla Muzyki.

Stodoła pełna muzyki, czyli kierunek Kąśna Dolna

Jego popularność można by porównywać do gwiazd pop. Był artystą powszechnie znanym, podziwianym i uwielbianym przez tłumy. Król fortepianu - potrafił też wykorzystać swoją popularność w kręgach możnych tego świata, by tłumaczyć, że Polska musi być niepodległa. Wiele mu zawdzięczamy i nie zawsze o tym pamiętamy. To Ignacy Jan Paderewski, który małopolską Kąśną Dolną wybrał na swoją siedzibę. Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zakupiło właśnie nowy fortepian koncertowy. Niebawem, bo 9 grudnia zabrzmi on pierwszy raz dla publiczności. Zagra na nim wielka gwiazda światowej pianistyki - Rafał Blechacz. 

160. rocznica powstania styczniowego. Wystawa w Muzeum Narodowym

Wystawą w Muzeum Narodowym w Krakowie rozpoczęły się ogólnopolskie obchody 160. rocznicy powstania styczniowego. Największe z polskich powstań przeciwko rosyjskiemu zaborcy wybuchło 22 stycznia 1863 roku i trwało do jesieni 1864. Obchody zaplanowano na 2023 i 2024 rok. W Radiu Kraków Kultura o wystawie opowiada Wojciech Kalwat, pełnomocnik ministra kultury do spraw obchodów.

Znamy laureatów konkursu o Nagrodę Teatralną im. Wyspiańskiego

Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego, ustanowiona została w 2011 roku przez Radę Miasta Krakowa, w tym roku odbyła się jej 11. edycja. W Radiu Kraków Kultura Justyna Nowicka rozmawia z Robertem Piaskowskim, pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. kultury.

Otwarcie nowej wystawy w MCK – „Wędrujące obrazy. Małgorzata Mirga-Tas”

Małgorzata Mirga-Tas jest obecnie najważniejszą reprezentantką romskiej sztuki współczesnej. Wystawa w krakowskim MCK to jej pierwsza indywidualna ekspozycja od czasu reprezentowania Polski podczas 59. Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji. Złoży się na nią m.in. uznany przez zagraniczną publiczność cykl „Wyjście z Egiptu” i „Herstorie”. Specjalnie na wystawę Artystka stworzyła serię portretów przedstawicieli pierwszego pokolenia romskich mieszkańców Nowej Huty oraz pokolenia doświadczonego Zagładą. Zostaną one pokazane jako instalacja site specific, będącą jednocześnie nawiązaniem do wystawy "Przeczarowując świat" z Wenecji. W Radiu Kraków Kultura o wystawie opowiada kurator dr Wojciech Szymański.

"Kraków Kriegerów. Zbliżenia" - nowy album wydany przez Muzeum Krakowa

To wyjątkowy album. Prezentujemy w nim najbardziej niezwykłe zdjęcia Krakowa z przełomu XIX i XX w. wykonane przez mistrzów z fotograficznej rodziny Kriegerów. Po raz pierwszy, poprzez zbliżenia, powiększenia i wycinki z kadrów, odkrywamy zaskakujące, niewidoczne na pierwszy rzut oka szczegóły znanych i mniej znanych ujęć. Stało się to możliwe dzięki wykorzystaniu najnowszej techniki podczas digitalizacji szklanych klisz. To spotkanie współczesnej technologii z doskonałym warsztatem fotografów sprawia, że oglądając album, czujemy się jakbyśmy spacerowali poprzez dawny Kraków, poznawali jego mieszkańców, zaglądali na stragany przekupek, za ogrodzenia warsztatów i niemal dotykali ornamentów pereł mieszczańskiej architektury. Album prowadzi labiryntem ulic dawnego Krakowa, a każde z zaprezentowanych zdjęć i powiększeń ma swoją historię i swój kontekst. Swoimi komentarzami przybliża go w Radiu Kraków Kultura Joanna Gellner, objaśniając codzienność tamtego czasu.

Polska dobrze sobie radzi ze „swoją” geografią. O "Geograficzno-politycznym atlasie Polski..."

„Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022” to projekt badawczy, edytorski i edukacyjny realizowany przez Zakład Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Biura Programu Niepodległa. To wyjątkowe wydawnictwo składa się z ponad 1000 map, wykresów i diagramów ukazujących całościowy obraz współczesnego państwa i społeczeństwa polskiego – w atrakcyjny sposób pokazano tu zagadnienia związane z polityką zagraniczną i wewnętrzną, społeczeństwem, historią, gospodarką oraz kulturą. O wydawnictwie w Radiu Kraków Kultura opowiada prof. Marcin Solarz.

"Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin"

Gościem Radia Kraków Kultura był prof. Michał Lubina, wykładowca w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor już kilku publikacji. O ostatniej z nich "Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin" (wyd. Szczeliny) rozmawiamy w audycji Kultura na co dzień.

Sacrum Profanum: Interakcje | Idzie nowe

W Radiu Kraków Kultura o kolejnym Sacrum Profanum: Interakcje | Idzie nowe. To koncert premierowych kompozycji nestora polskiej awangardy Zygmunta Krauzego i Pawła Malinowskiego. O kolejnych "Interakcjach" Pawłowi Szczepanikowi opowiadają kompozytor - Paweł Malinowski i muzyk, wiolonczelista, Jakub Gucik.

O fenomenie szopkarstwa

Co roku w pierwszy czwartek grudnia na krakowski Rynek Główny ściągają wyjątkowi artyści, twórcy, jakich nie ma żadne inne miasto. To szopkarze biorący udział w przedświątecznym konkursie na najpiękniejszą szopkę. W tym roku wypada 80. jubileuszowy konkurs szopek krakowskich. Wyjątkowość szopkarstwa podkreśla fakt wpisania go w 2014 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. O fenomenie szopkarstwa Wioletta Gawlik rozmawia z Małgorzatą Niechaj, kustoszem Muzeum Krakowa, kierownikiem Działu Szopek Krakowskich.

Jak uczyć ukraińskie dzieci w Polsce?

O potrzebach edukacyjnych dzieci i młodzieży z Ukrainy przebywających w Polsce należy rozmawiać - dlatego 29 listopada 2022 r. Uniwersytet Pedagogiczny organizuje I Międzynarodowe Forum Eksperckie Polska – Ukraina: nowe wyzwania edukacyjne i kulturalne. Pomimo iż Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadziło przepisy regulujące proces kształcenia uczniów z Ukrainy, m.in. w oparciu o rozporządzenie z 12 marca br. w polskich szkołach pojawiły się oddziały przygotowawcze, to nadal potrzeba nowych rozwiązań. Jak wspierać ukraińskie dzieci? Jak funkcjonują oddziały przygotowawcze? Czy kadra nauczycielska ma odpowiednie kwalifikacje do nauki języka polskiego jako obcego? Odpowiedzi szuka Wioletta Gawlik. Gośćmi programu są: prof. UP dr hab. Marzena Błasiak-Tytuła z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie; Sabina Kasprzyk, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 55 w Krakowie; Dariusz Domajewski, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji UMK.

Mediolańsko-krakowski Bach, czyli kolejne spotkanie Cracow Singers z Fabio Bonizzonim

"Polacy i Włosi od wieków współpracowali na różnych polach i tak jest również dziś" powiedział kiedyś Fabio Bonizzoni, słynny włoski dyrygent, organista, klawesynista, specjalista w dziedzinie muzyki dawnej. Słowa te potwierdza coraz częściej w Krakowie, ostatnio współpracą z zespołem Cracow Singers. Fabio Bonizzoni wystąpi z Cracow Singers w Krakowie 1 grudnia (18:30) w kościele św. Marcina w Krakowie, ul. Grodzka 56 (wstęp wolny). Na koncert zaprasza w Radiu Kraków Kultura szef Cracow Singers - Karol Kusz.

Muzyka łączy, a muzyka kameralna - w szczególności!

Akademia Muzyczna im. K. Pendereckiego w Krakowie obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia Katedry Kameralistyki. W trakcie jubileuszowych koncertów występowali pracownicy Katedry wraz z przyjaciółmi i zaproszonymi gośćmi. Przed nami ostatni z nich. "Z wielką przyjemnością w imieniu swoim i wszystkich członków Katedry Kameralistyki zapraszam na uroczysty koncert i wieczór wspomnień. A to wszystko odbędzie się 3 grudnia, w sobotę w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego o godzinie 18.00. W programie specjalności zakładu: smaczny duet fortepianowy oraz creme de la creme - Sekstet naszego patrona! Do zobaczenia!" - mówi dr hab. Bartłomiej Kominek, prof. AMKP – Kierownik Katedry. Rozmawiał z nim w studiu Radia Kraków Kultura Robert Konatowicz.

GREAT PATCH w UFO Art Gallery w Krakowie

Wielka plama śmieci, która powstała na Oceanie Spokojnym, stała się niejako inspiracją do powstania wystawy w krakowskiej galerii UFO Art. Śmieci, głównie pozostałości po działalności rybackiej (sieci, boje), ale i tony mikroplastiku w jedno miejsce zebrała natura, ale przecież głównym sprawcą powstania "wyspy" jest człowiek. Temat niby odległy, cóż możemy zrobić ze śmieciami dryfującymi na Oceanie Spokojnym? Artyści mówią jednak, że nie, nie powinniśmy być obojętni, bo czy możemy jeszcze powiedzieć, gdzie jest granica tej wyspy? UFO ART Gallery już po raz kolejny podejmuje tematykę ekologii, a sama wystawa bierze udział w festiwalu Sztuka do rzeczy - design w Krakowie. W Radiu Kraków Kultura o Great Patch opowiadają Maria Ciborowska z UFO Art Gallery,Magdalena Lazar uczestniczka wystawy i Weronika Ptak, kuratorka.

„Ostatnie 300 metrów” Wandy Rutkiewicz - wyjątkowy spektakl

Celebrujemy rok Wandy Rutkiewicz. Monodram inspirowany życiem najwybitniejszej polskiej himalaistki zaplanowano na 27 listopada w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków. O spektaklu, wyprodukowanym przez Teatr Bagatela, w Radiu Kraków Kultura mówią Lidia Olszak (wcielająca się w rolę Wandy Rutkiewicz) oraz współautorka scenariusza Patrycja Babicka.

"Pierwsza i Ostatnia. Karolina Lanckorońska" w Muzeum AK

W Muzeum Armii Krajowej w Krakowie można oglądać wystawę "Pierwsza i ostatnia. Karolina Lanckorońska", która składa się z fotografii, dokumentujących niemal całe, ponad stuletnie, życie jednej z najwybitniejszych kobiet swoich – i zarazem naszych – czasów. O przedsięwzięciu w Radiu Kraków Kultura opowiadają Izabela Cisek, kuratorka wystawy oraz Mateusz Gawlik z Muzeum AK.

Bildbeschreibung, czyli Opis obrazu - instalacja operowa Agaty Zubel

Bildbeschreibung, czyli Opis obrazu to instalacja operowa autorstwa Agaty Zubel do zagadkowego tekstu Heinera Müllera, którego punktem wyjścia jest obraz. Początkowo niewinne przedstawienie staje się wirem skojarzeń, rozważań i domysłów. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i ich oficyna płytowa Anaklasis nie tylko opublikowały zapis spektaklu podczas festiwalu Warszawska Jesień, ale i - wraz z Instytutem Goethego - zorganizowały spotkanie z kompozytorką, przy okazji którego Agata Zubel znalazła chwilę, by podzielić się z Radiem Kraków Kultura swoim opisem Opisu.

2. Festiwal Polskich Filmów Sportowych

Przez cztery dni – od 16 do 19 listopada 2022 – potrwa 2. Festiwal Polskich Filmów Sportowych w Zakopanem. Do walki o „Złote Mamuty”przystąpią 24 filmy (po 12 pełnometrażowych i krótkometrażowych). O nominowanych produkcjach oraz samej idei Festiwalu w Radiu Kraków Kultura Kubie Nizińskiemu opowiada Maciej Polny.

730. rocznica lokacji Nowego Sącza i wyjątkowa wystawa

W Radiu Kraków Kultura zaglądamy do Nowego Sącza, gdzie w Domu Gotyckim możemy podziwiać wystawę "Dzieje Miasta Nowego Sącza", którą otwarto przy okazji obchodów 730. rocznicy lokacji miasta. Kuba Niziński rozmawia z dyrektorem Robertem Ślusarkiem.

Historia krakowskiego kina

Za oficjalną datę narodzin kina uchodzi dzień 28 grudnia 1895 r. Tego dnia 35 osób, zwabionych reklamą o pokazie urządzenia określonego przez swoich twórców – braci Auguste’a i Louis’a Lumiere – jako kinematograf, weszło za opłatą 1 franka do podziemi mieszczącej się przy Bulwarze Kapucynów 14 w Paryżu Grand Cafe, by obejrzeć tam kilkanaście krótkich, trwających co najwyżej półtorej minuty, filmów. Niespełna rok później, czyli 14 listopada 1896 roku w ówczesnym Teatrze Miejskim, czyli w dzisiejszym Teatrze im. Juliusza Słowackiego, odbył się pierwszy na ziemiach polskich pokaz filmowy z użyciem aparatury braci Auguste’a Marie i Louisa Jeana Lumière, pod tytułami "Demonstracya żywej fotografii". Pierwsze krakowskie kino Cyrk Edison pojawiło się 115 lat temu dzięki spółce Grunwald i Kleinberger. W tym tygodniu przypadły 110. urodziny legendarnego krakowskiego kina Wanda (pierwszy seans -16 listopada 1912 roku), które nie istnieje już od 20 lat, choć może istnieje w naszej pamięci. O Krakowie i kinie opowiada -Maria Malatyńska.

Do "Kijowa" na operę

A w Krakowie chodzimy do "Kijowa", by łączyć się z Nowym Jorkiem w zachwycie nad operowymi arcydziełami. 365 lat temu opublikowano książkę 'L’Autre monde" - "Tamten świat". Autor Cyrano de Bergerac wieszczył w niej powstanie książki, która "nie posiada ani stronic, ani liter; którą żeby zrozumieć – potrzebne są tylko uszy". Taka książka powstała pod koniec XIX wieku - to radio. 125 lat temu Edmond Rostand napisał słynną sztukę "Cyrano de Bergerac", a Guglielmo Marconi uzyskał patent na radio. A 120 lat temu (na drugiej stronie Atlantyku) młody i niezwykle uzdolniony Lee De Forest założył De Forest Wireless Telegraph Company i zajął się propagowaniem nowej techniki radiowej. 112 lat temu otworzył nowy rozdział w księdze historii kultury, i dostępu do niej - połączył operę i radio. Lee de Forest, nazywany jednym z ojców radia, za pomocą prowizorycznej anteny na dachu The Metropolitan Opera przeprowadził pierwszy test transmisji operowej; Enrico Caruso i Emmy Destinn śpiewali fragmenty "Rycerskości wieśniaczej" i Pajaców". Tak się to zaczęło... A potem dodano obraz. I dzięki tej historii w Krakowie mamy ''światowe okoliczności przyrody'' - możemy pójść do Kijowa na transmisję z Nowego Jorku. Do kina "Kijów", które świętuje w tym roku swoje 55. urodziny i zaprasza na kolejny sezon transmisji operowych z Nowego Jorku. W studiu Radia Kraków Kultura gościły: Renata Pawlusińska i Ewa Łabidzińska-Olszak.

"Polskie tabu" - 15. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

"Polskie tabu" - to temat przewodni tegorocznego festiwalu Boska Komedia. Dyrektor artystyczny i inicjator festiwalu Bartosz Szydłowski ogłosił dziś festiwalowy program. W konkursie zobaczymy 9 tytułów, w tym m.in krakowskie Dziady w reżyserii Mai Kleczewskiej czy "Śmierć Jana Pawła II" z Teatru Polskiego w Poznaniu. O główną nagrodę walczyć będą także nowe spektakle Krystiana Lupy czy Anny Augustynowicz. - Tabu to temat na dziś, ale mam wrażenie, że ten wątek w polskim teatrze podejmowany jest od lat - mówi Szydłowski w rozmowie z Justyną Nowicką. Duży blok spektakli poświęcony będzie na Boskiej Komedii młodej polskiej reżyserii, a jego współorganizatorem jest krakowska AST. Początek festiwalu 7 grudnia.

"Kimono - nieprzebrane inspiracje" w Muzeum Manggha

Kimono jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych strojów na świecie, prezentującym narodową kulturę Japonii. Jego tradycja jest równie bogata jak kolorowe tkaniny, z których jest wykonane. Współcześnie kimono bywa postrzegane jako ikona mody i inspirujący punkt wyjścia do reinterpretacji formy czy tradycyjnych japońskich wzorów. Może być również pretekstem do mieszania się kultur, połączeń form i wzorów, wywierając silny wpływ zarówno na high fashion, jak i na popkulturę na świecie. W Radiu Kraków Kultura, przy okazji najnowszej wystawy w Muzeum Manggha, Justyna Nowicka rozmawia z kuratorką i autorką aranżacji plastycznej wystawy Joanną Haba oraz projektantkami: Antoniną Kondrat oraz Joanną Hawrot.

Il Venceslao, czyli dylematy króla

Martyna Pastuszka, znakomita skrzypaczka, koncertmistrzyni {oh!} Orkiestry tym razem w roli dyrektorki artystycznej współczesnej premiery opery Antonia Caldary "Il Venceslao" opowiada o pracy nad wydarzeniem, które zobaczymy i usłyszymy już 20 listopada podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej "All'Improvviso" w Gliwicach. O czym opowiada stworzona ponad 300 lat temu opera? Czy to na pewno prawdziwa historia? Czy jej fabuła może konkurować z serialami, które oglądamy na platformach streamingowych? I przede wszystkim: dlaczego świat opery jest tak fascynujący? Rozmawia Georgina Gryboś-Szczepanik.

Gaja Grzegorzewska nie tylko o literaturze

Gaja Grzegorzewska to nie tylko świetna polska pisarka. Jej filmoznawcze wykształcenie i marzenia o znalezieniu się w świecie kinematografii realizuje przez scenopisarstwo. Jednak te dwie przestrzenie mocno się od siebie różnią, choć - jak podkreśla gościni Radia Kraków Kultura - scenarzyści to też pisarze! W studiu RKK opowiada o dylematach, niewidzialności scenarzystów oraz byciu "z tyłu". Nie opowiada o swojej pracy, bo jeszcze nie może! Dlaczego? Zapraszamy do słuchania.

Mateusz Kowalski - krakowski wirtuoz violi da gamba

Pretekstem do rozmowy jest najnowszy solowy album artysty - Antologia Lyra Viol - opublikowany nakładem Fundacji InCanto. To także płyta tygodnia w Radiu Kraków Kultura.

225. rocznica urodzin Franza Schuberta

Franz Schubert to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu w muzyce, autor wielu symfonii, mszy i miniatur fortepianowych. Pieśń była jednak gatunkiem, który kompozytor najbardziej sobie upodobał. Stworzył ich ponad sześćset, w tym między innymi "Króla elfów", "Polną różyczkę" oraz "Pstrąga". W tym roku wypada 225. rocznica urodzin Schuberta, dlatego z okazji jubileuszu Akademia Muzyczna organizuje cykl koncertów poświęconych wyłącznie twórczości kompozytora. O wyjątkowej twórczości Franza Schuberta Wioletta Gawlik rozmawia z dr hab. Orianą Masternak, adiunkt w Katedrze Skrzypiec i Altówki Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie.

W czym tkwi siła fotografii?

W dwa ostatnie miesiące 2022 roku wszystkie ekspozycje w galeriach Nowohuckiego Centrum Kultury będą dedykowane fotografii. Będzie można obejrzeć najlepsze fotografie prasowe World Press Photo 2022, fotografie lotnicze, pejzaże w trudnych czasach napięcia i zagrożenia, fotografie pięknych ludzi, czy zdjęcia najlepszych fotografek. Wszystkie wystawy organizowane są w ramach projektu "Siła fotografii". Gośćmi Wioletty Gawlik są: Joanna Nowicka, fotografka, autorka wystawy "Piękni ludzie", Monika Stachnik-Czapla, kuratorka projektu "Siła Fotografii" i Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz i Robert Konatowicz wspominają Ignacego Jana Paderewskiego

Jego popularność można by porównywać do gwiazd pop. Był artystą powszechnie znanym, podziwianym i uwielbianym przez tłumy. Król fortepianu - potrafił też wykorzystać swoją popularność w kręgach możnych tego świata, by tłumaczyć, że Polska musi być niepodległa. Wiele mu zawdzięczamy i nie zawsze o tym pamiętamy.

Weekendowe święto muzyczne w Filharmonii Krakowskiej

Studio Radia Kraków Kultura odwiedził dyrektor Filharmonii Krakowskiej-Mateusz Prendota, który zaprasza na weekendowe święto muzyczne w gmachu przy Zwierzynieckiej 1. Opowiada też o włoskim tournée zespołów Filharmonii, o naszych związkach z Toskanią, a także o tym co ciekawego zdarzy się w krakowskiej Filharmonii w roku 2023.

Już wkrótce zaczyna się 12. Forum Młodej Reżyserii

Jak na młody polski teatr wpływa wojna za naszą wschodnią granicą? Czy wciąż są fanami i Krystiana Lupy, i Krzysztofa Warlikowskiego? Jaki i dla kogo chcą robić teatr dziś? Po raz 12. odbędzie się w Krakowie Forum Młodej Reżyserii, przygotowane przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego.

Na krakowskich Plantach stanie nowa rzeźba

To kompozycja "Hommage a Maria Jarema – Kraków Jaremiance", której twórcą jest wybitny polski rzeźbiarz Krzysztof M. Bednarski. Odsłonięcie rzeźby czwartek, 10 listopada 2022, godz. 12.

W Teatrze Barakah "Dezerterzy" i współczesna wojna

Czym jest wojna dla najmłodszego pokolenia artystów teatru? Powinnyśmy udawać, że jej nie ma? Poświęcić się pomocy humanitarnej? Rzucić wszystko, wziąć karabin i pędzić na front? Czy może wyjść na ulicę z transparentem „No War”, krzycząc donośnie o pokoju na świecie?

Sącz Jazz Festival

Jak twierdzą organizatorzy Sącz Jazz Festivalu, jazz na Sądecczyźnie nie miał przez ostatnie dekady łatwego życia. Aby zmienić tę cokolwiek gorzką rzeczywistość Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu od trzech lat organizuje festiwal poświęcony temu właśnie gatunkowi, nieustannie badając preferencje publiczności i poszerzają - i tak już imponującą - ofertę muzyczną tego niewielkiego, ale malowniczego miasteczka. O czwartej odsłonie Sącz Jazz Festivalu, która potrwa do 27 listopada, opowiada na antenie Radia Kraków Kultura dyrektor artystyczny i organizacyjny wydarzenia, Wojciech Knapik.

Adam Bałdych nieustannie poszukuje

Doskonały skrzypek Adam Bałdych nieustannie poszukuje - nowego brzmienia, inspiracji, form wyrazu. Mimo że znany jest najlepiej ze swego dorobku jazzowego, jego niespokojny duch zabiera słuchaczy w rejony zaskakujące - wykonawstwa historycznego i muzyki współczesnej. A jednak - to wciąż jest jeden Adam Bałdych. O swoich obliczach i pracy nad nowym materiałem oraz o zbliżającym się koncercie skrzypka z orkiestrą Sinfonietta Cracovia muzyk opowiada w Radiu Kraków Kultura.

Sinfonietta Cracovia wraca do korzeni

Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia rozpoczyna nowy cykl koncertów. Cykl "Sinfonietta Nova", którego inauguracja odbędzie się 24 listopada na nowohuckiej scenie Teatru Łaźnia Nowa, jest powrotem do korzeni i zanurzeniem się w muzyce współczesnej. Orkiestra planuje także łączyć muzykę klasyczną z muzyką filmową i etniczną, gdyż poprzez te różnorodność chce trafić do wszystkich odbiorców. O planach artystycznych Wioletta Gawlik rozmawia z Agatą Grabowiecką, dyrektorką Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia.

Krakowski program edukacji kulturowej

Dobiegła końca II edycja Krakowskiego Archipelagu Kultury. To program edukacji kulturowej, w ramach którego organizowane są warsztaty i szkolenia dla animatorów i edukatorów z krakowskich instytucji kultury, młodzieżowych domów kultury, organizacji pozarządowych, szkół, świetlic środowiskowych i innych podmiotów prowadzących edukację kulturową. Czy udało się zrealizować założone cele? O to Wioletta Gawlik pyta gości programu, którymi są: Joanna Szulborska-Łukaszewicz z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, Anna Michalak-Pawłowska, prezeska Stowarzyszenia Animatorów Kultury „Forum Kraków”, członkini Komisji Konkursowej Nagrody Animator Roku, Daniel Arbaczewski, członek Komisji Konkursowej Nagrody Animator Roku; pedagog teatru w Narodowym Starym Teatrze.

Zawsze cieszą nas sukcesy krakowskich muzyków

Oto kolejny - Chór Mieszany Katedry Wawelskiej zdobył Grand Prix (a także wyróżnienia specjalne: nagrodę dla Najlepszego Dyrygenta oraz Puchar Prezesa Rady Chórów Kaszubskich) w Konkursie Zespołów Chóralnych w ramach 34. Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi. Tym samym krakowski zespół katedralny otrzymał nominację do udziału w 4. edycji konkursu o Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu, gdzie między 25 a 27 listopada będzie reprezentował Małopolskę w zmaganiach o tytuł najlepszego niezawodowego zespołu chóralnego w Polsce.

Kim jest współczesny Don Kichote, czym współczesna "donkiszoteria"?

Czy Dulcynea wciąż pozostaje nieczuła, a Sancho Pansa bardziej zaradny, niż jego pan? W Teatrze Ludowym premiera spektaklu "Don Kichot rzewne pieśni kobiety popularne seriale i rycerze", w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Przed nami autorska inscenizacja jednego z najważniejszych tekstów literatury powszechnej. W audycji Justyny Nowickiej o przedstawieniu opowiadają Małgorzata Bogajewska, dyrektorka teatru i odtwórca roli Sancho Pansy Tadeusz Łomnicki.

Jak działa nowoczesny dom kultury?

Jak odpowiada na współczesne wyzwania - wojnę w Ukrainie, kryzys klimatyczny? Na te pytania odpowiadają goście Justyny Nowickiej: dyrektor instytucji Jarosław Klaś oraz kierowniczka ARTzony Małgorzata Hajto. Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida to m.in. projekt badawczy na temat nowohuckich neonów, zajęcia terenowe na Łąkach Nowohuckich, działalność wydawnicza, Studium Dziedzictwa Nowej Huty, a w nim m.in. pamięć i historia mówiona, idea ekomuzeum, strategie ochrony i modernizacji zabytków i nowohuckie rzeźby plenerowe.

Dzieje Biblioteki Muzeum Techniczno-Przemysłowego w Krakowie

Książka poświęcona dziejom Biblioteki dawnego krakowskiego Muzeum Techniczno-Przemysłowego (1868-1950) oparta została na nowych, niewykorzystanych dotąd materiałach źródłowych. Jest pierwszym całościowym opracowaniem tej ważnej dla Krakowa instytucji kultury. Podkreśla publiczny charakter udostępniania cennych specjalistycznych zbiorów oraz rolę, jaką muzealna biblioteka założona przez dr. Adriana Baranieckiego pełniła w zakresie rozwijania rzemiosła artystycznego i upowszechniania sztuki. Osobny rozdział przybliża dalsze losy Biblioteki, już po roku 1950, kiedy to po likwidacji Muzeum jej zbiory i pomieszczenia stały się własnością Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Funkcjonują one do dzisiejszego dnia w strukturze Biblioteki Głównej ASP, w tym samym budynku przy ul. Smoleńsk 9. Zachowanie i rozwijanie tego dziedzictwa, powiększonego o zbiory zgromadzone przez dawną Szkołę Sztuk Pięknych sprawiło, iż Biblioteka Główna ASP w Krakowie pozostaje największą i najstarszą spośród bibliotek polskich szkół artystycznych.

Nostalgia za człowiekiem – Festiwal Wydział Sztuki w Mieście – Move UP!

Gośćmi Radia Kraków Kultura byli Łukasz Murzyn, dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego; Rafał Kosewski, kurator wystawy oraz Krzysztof Marchlak - artysta biorący udział w przedsięwzięciu oraz koordynator ekspozycji.

Krakowskie Zaduszki Jazzowe 2022

To już 67. edycja Krakowskich Zaduszek Jazzowych. Gośćmi Jacka Bańki w Kulturze na co dzień byli Marcin 'Bzyk' Bąk, znany z grupy Wu-Hae, ale i rzecznik festiwalu, a także Ireneusz Raś, przewodniczący komitetu organizacyjnego.

5. edycja Digital Dragons Academy

W Radiu Kraków Kultura o branży gier wideo rozmawiamy z Igorem Gałkowskim z Digital Dragons oraz z Maciejem Śliwińskim z Rage Quit Games. A przyczynkiem do rozmowy jest kolejna edycja Digital Dragons Academy.

Małgorzata Malke i jej solowa płyta

Fantazje skrzypcowe Georga Philippa Telemanna to najnowsze, stuprocentowo solowe wydawnictwo Małgorzaty Malke. "Trochę zainspirował mnie mąż, trochę... pandemia. Bardzo tęskniłam za publicznością" - mówi skrzypaczka w Radiu Kraków Kultura w rozmowie z Pawłem Szczepanikiem.

"Portrety Afryki. Senegalczycy"

Gościem Radia Kraków była Ewa Augustyniak z Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej. "Fotografia to zdecydowanie moja pasja. Zaczynałam od architektury, ale ludzie są znacznie ciekawsi. Ich wnętrze w ukazaniu jest trudniejsze, ale bardziej satysfakcjonujące. A przepustką do dobrej fotografii jest... uśmiech".

XX Imladris: Krakowski Weekend z Fantastyką

"Nie ma złej pory dnia na fantastykę" - twierdzą miłośnicy tego gatunku literatury, którzy o poranku odwiedzili nasze studio. Wszystko za sprawą XX festiwalu Imladris w ramach Ogólnopolskiego konwentu miłośników fantastyki Polcon, który odbędzie się w Krakowie w weekend 11-13 listopada. Gośćmi Radia Kraków Kultura byli Paulina Balcerzak i Marcin Kłak - fani fantastyki.

Chór w Kontakcie w kontakcie z operą, czyli śpiew to istnienie

Jesienne festiwale w Krakowie

Tej jesieni w Krakowie blisko 6000 wydarzeń: muzycznych, teatralnych, festiwalowych, wystawy, warsztaty, targi i kongresy, grafika, design, animacja, moda, tradycja i nowoczesność. Jesień pełna literatury i awangardy. Gwiazdy klasyki, opery, intensywne kalendarium w ICE i Tauron Arena. W Radiu Kraków Kultura polecają red. naczelny magazynu Cracow Kulture Grzegorz Słącz oraz Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

„Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń” w Cricotece

22 i 23 października odbędą się w Cricotece premiery dwóch spektakli przygotowanych w ramach programu „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”. Tak jak wszystkie tegoroczne prezentacje w programie, spektakle w ramach cyklu „Rollercoaster. Młodzi kreatorzy wrażeń” także wpisują się w motyw przewodni, jakim jest „Lekcja anatomii” – nawiązująca jednocześnie do happeningu Tadeusza Kantora, obrazu Rembrandta i teatru anatomicznego. Rozmawiamy z Magdą Fejdasz, Weroniką Pelczyńską oraz Kasią Kuzką oraz z Pawłem Łyskawą na temat przygotowywanych przez nich premier.

Polska Akademii Umiejętności świętuje 150-lecie

Gościem Radia Kraków Kultura był prof. Jan K. Ostrowski, prezes Polskiej Akademii Umiejętności, były, wieloletni dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

O projekcie Kreatywna Małopolska

Gośćmi Radia Kraków byli Łukasz Słoniowski, wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego oraz Michał Mielcarek, prezes studia gier video Draw Distance. Rozmawiamy także o tym, jak aktualna sytuacja geopolityczna wpływa na ten segment.

"Między niebem za ziemią"

W Centrum Sztuki Współczesnej Solvay można oglądać wystawę „Między niebem a ziemią” towarzyszącą aukcji „Artists support Ukraine through art”. Na wystawie zaprezentowane zostały prace 85 ukraińskich artystów związanych z ośrodkami twórczymi takimi jak Kijów, Lwów czy Charków. Artyści przekazali je w celach charytatywnych. Środki uzyskane z licytacji prac zostaną przeznaczone na wsparcie ofiar rosyjskiej agresji. O kondycji ukraińskich artystów Wioletta Gawlik rozmawia z gościniami programu, którymi są: Kara Minasian, ukraińska artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kuratorka wystawy, prezeska UA World Art Fund i Dobromiła Olewicz, arteterapeutka, artystka grafik. Gościnią specjalną programu jest polska aktorka, Anna Polony.

SACRUM PROFANUM: INTERAKCJE i koncert Spółdzielni Muzycznej contemporary ensemble

Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble to krakowska grupa specjalizująca się w wykonawstwie muzyki współczesnej - laureatka Ernst von Siemens Ensemble Prize-prestiżowej nagrody Bawarskiej Akademii Sztuk Pięknych, zwanej czasem „muzycznym Noblem”. Studio Radia Kraków Kultura odwiedził przedstawiciel zespołu Jakub Gucik - wiolonczela | technika (sam o sobie: człowiek-śrubokręt). Robert Konatowicz rozmawiał z nim o najbliższych planach Spółdzielni, w tym o niezwykłym cyklu koncertów SACRUM PROFANUM: INTERAKCJE w różnych przestrzeniach Krakowa. Najbliższy z nich 20 października o 19 w Teatrze łaźnia Nowa.

"Aktor w Teatrze Jerzego Jarockiego" to nowa wystawa w Narodowym Starym Teatrze