Radio Kraków

Kultura na co dzień


RSS Spotify

Poranna publicystyka w Radiu Kraków Kultura. Otwieramy nowe muzea i galerie, zapraszamy na premiery, koncerty i wystawy. Śledzimy życie wewnętrzne uniwersytetów i akademii, tropimy plany NGO-ów, fundacji i stowarzyszeń. Dużo rozmawiamy z naszymi gośćmi, a wśród nich są ludzie, którzy rozdają karty w krakowskiej i małopolskiej kulturze - od artystek i artystów po szefów najważniejszych instytucji, organizatorów festiwali, animatorów życia kulturalnego. Odwiedzamy pracownie artystów, spotykamy się w kulisach. W porannej audycji RKK sporo informacji, dużo więcej refleksji, także krytycznej, wątki muzyczne, teatralne, plastyczne, operowe, filmowe i taneczne. A do tego dizajn i architektura. Po prostu kultura na co dzień.

"Radio Kraków Kultura na co dzień" prowadzą Paweł Szczepanik, Jacek Bańka, Justyna Nowicka, Robert Konatowicz, Wiola Gawlik.

Podcasty

20. Krakowski Festiwal Górski

Gościem Radia Kraków Kultura jest Piotr Turkot, dyrektor i organizator 20. Krakowskiego Festiwalu Górskiego, który odbędzie się w formule tradycyjnej w dniach 10-11 grudnia.

Jean Baptise Lully-Le Roi de la Musique, Król Muzyki

390 lat temu (28 XI 1632 r.) we Florencji urodził się Giovanni Battista Lulli. Toskańczyk, który przeobraził się we Francuza i znany jest jako Jean Baptiste Lully. Był muzycznym ulubieńcem Króla Słońce, największą "gwiazdą" na dworze Ludwika XIV (oczywiście poza nim samym). Zapraszamy do architektonicznego symbolu tych czasów, czyli Wersalu na urodziny Króla Muzyki.

Stodoła pełna muzyki, czyli kierunek Kąśna Dolna

Jego popularność można by porównywać do gwiazd pop. Był artystą powszechnie znanym, podziwianym i uwielbianym przez tłumy. Król fortepianu - potrafił też wykorzystać swoją popularność w kręgach możnych tego świata, by tłumaczyć, że Polska musi być niepodległa. Wiele mu zawdzięczamy i nie zawsze o tym pamiętamy. To Ignacy Jan Paderewski, który małopolską Kąśną Dolną wybrał na swoją siedzibę. Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zakupiło właśnie nowy fortepian koncertowy. Niebawem, bo 9 grudnia zabrzmi on pierwszy raz dla publiczności. Zagra na nim wielka gwiazda światowej pianistyki - Rafał Blechacz. 

160. rocznica powstania styczniowego. Wystawa w Muzeum Narodowym

Wystawą w Muzeum Narodowym w Krakowie rozpoczęły się ogólnopolskie obchody 160. rocznicy powstania styczniowego. Największe z polskich powstań przeciwko rosyjskiemu zaborcy wybuchło 22 stycznia 1863 roku i trwało do jesieni 1864. Obchody zaplanowano na 2023 i 2024 rok. W Radiu Kraków Kultura o wystawie opowiada Wojciech Kalwat, pełnomocnik ministra kultury do spraw obchodów.

Znamy laureatów konkursu o Nagrodę Teatralną im. Wyspiańskiego

Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego, ustanowiona została w 2011 roku przez Radę Miasta Krakowa, w tym roku odbyła się jej 11. edycja. W Radiu Kraków Kultura Justyna Nowicka rozmawia z Robertem Piaskowskim, pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. kultury.

Otwarcie nowej wystawy w MCK – „Wędrujące obrazy. Małgorzata Mirga-Tas”

Małgorzata Mirga-Tas jest obecnie najważniejszą reprezentantką romskiej sztuki współczesnej. Wystawa w krakowskim MCK to jej pierwsza indywidualna ekspozycja od czasu reprezentowania Polski podczas 59. Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji. Złoży się na nią m.in. uznany przez zagraniczną publiczność cykl „Wyjście z Egiptu” i „Herstorie”. Specjalnie na wystawę Artystka stworzyła serię portretów przedstawicieli pierwszego pokolenia romskich mieszkańców Nowej Huty oraz pokolenia doświadczonego Zagładą. Zostaną one pokazane jako instalacja site specific, będącą jednocześnie nawiązaniem do wystawy "Przeczarowując świat" z Wenecji. W Radiu Kraków Kultura o wystawie opowiada kurator dr Wojciech Szymański.

"Kraków Kriegerów. Zbliżenia" - nowy album wydany przez Muzeum Krakowa

To wyjątkowy album. Prezentujemy w nim najbardziej niezwykłe zdjęcia Krakowa z przełomu XIX i XX w. wykonane przez mistrzów z fotograficznej rodziny Kriegerów. Po raz pierwszy, poprzez zbliżenia, powiększenia i wycinki z kadrów, odkrywamy zaskakujące, niewidoczne na pierwszy rzut oka szczegóły znanych i mniej znanych ujęć. Stało się to możliwe dzięki wykorzystaniu najnowszej techniki podczas digitalizacji szklanych klisz. To spotkanie współczesnej technologii z doskonałym warsztatem fotografów sprawia, że oglądając album, czujemy się jakbyśmy spacerowali poprzez dawny Kraków, poznawali jego mieszkańców, zaglądali na stragany przekupek, za ogrodzenia warsztatów i niemal dotykali ornamentów pereł mieszczańskiej architektury. Album prowadzi labiryntem ulic dawnego Krakowa, a każde z zaprezentowanych zdjęć i powiększeń ma swoją historię i swój kontekst. Swoimi komentarzami przybliża go w Radiu Kraków Kultura Joanna Gellner, objaśniając codzienność tamtego czasu.

Polska dobrze sobie radzi ze „swoją” geografią. O "Geograficzno-politycznym atlasie Polski..."

„Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022” to projekt badawczy, edytorski i edukacyjny realizowany przez Zakład Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Biura Programu Niepodległa. To wyjątkowe wydawnictwo składa się z ponad 1000 map, wykresów i diagramów ukazujących całościowy obraz współczesnego państwa i społeczeństwa polskiego – w atrakcyjny sposób pokazano tu zagadnienia związane z polityką zagraniczną i wewnętrzną, społeczeństwem, historią, gospodarką oraz kulturą. O wydawnictwie w Radiu Kraków Kultura opowiada prof. Marcin Solarz.

"Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin"

Gościem Radia Kraków Kultura był prof. Michał Lubina, wykładowca w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor już kilku publikacji. O ostatniej z nich "Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin" (wyd. Szczeliny) rozmawiamy w audycji Kultura na co dzień.

Sacrum Profanum: Interakcje | Idzie nowe

W Radiu Kraków Kultura o kolejnym Sacrum Profanum: Interakcje | Idzie nowe. To koncert premierowych kompozycji nestora polskiej awangardy Zygmunta Krauzego i Pawła Malinowskiego. O kolejnych "Interakcjach" Pawłowi Szczepanikowi opowiadają kompozytor - Paweł Malinowski i muzyk, wiolonczelista, Jakub Gucik.

O fenomenie szopkarstwa

Co roku w pierwszy czwartek grudnia na krakowski Rynek Główny ściągają wyjątkowi artyści, twórcy, jakich nie ma żadne inne miasto. To szopkarze biorący udział w przedświątecznym konkursie na najpiękniejszą szopkę. W tym roku wypada 80. jubileuszowy konkurs szopek krakowskich. Wyjątkowość szopkarstwa podkreśla fakt wpisania go w 2014 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. O fenomenie szopkarstwa Wioletta Gawlik rozmawia z Małgorzatą Niechaj, kustoszem Muzeum Krakowa, kierownikiem Działu Szopek Krakowskich.

Jak uczyć ukraińskie dzieci w Polsce?

O potrzebach edukacyjnych dzieci i młodzieży z Ukrainy przebywających w Polsce należy rozmawiać - dlatego 29 listopada 2022 r. Uniwersytet Pedagogiczny organizuje I Międzynarodowe Forum Eksperckie Polska – Ukraina: nowe wyzwania edukacyjne i kulturalne. Pomimo iż Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadziło przepisy regulujące proces kształcenia uczniów z Ukrainy, m.in. w oparciu o rozporządzenie z 12 marca br. w polskich szkołach pojawiły się oddziały przygotowawcze, to nadal potrzeba nowych rozwiązań. Jak wspierać ukraińskie dzieci? Jak funkcjonują oddziały przygotowawcze? Czy kadra nauczycielska ma odpowiednie kwalifikacje do nauki języka polskiego jako obcego? Odpowiedzi szuka Wioletta Gawlik. Gośćmi programu są: prof. UP dr hab. Marzena Błasiak-Tytuła z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie; Sabina Kasprzyk, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 55 w Krakowie; Dariusz Domajewski, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji UMK.

Mediolańsko-krakowski Bach, czyli kolejne spotkanie Cracow Singers z Fabio Bonizzonim

"Polacy i Włosi od wieków współpracowali na różnych polach i tak jest również dziś" powiedział kiedyś Fabio Bonizzoni, słynny włoski dyrygent, organista, klawesynista, specjalista w dziedzinie muzyki dawnej. Słowa te potwierdza coraz częściej w Krakowie, ostatnio współpracą z zespołem Cracow Singers. Fabio Bonizzoni wystąpi z Cracow Singers w Krakowie 1 grudnia (18:30) w kościele św. Marcina w Krakowie, ul. Grodzka 56 (wstęp wolny). Na koncert zaprasza w Radiu Kraków Kultura szef Cracow Singers - Karol Kusz.

Muzyka łączy, a muzyka kameralna - w szczególności!

Akademia Muzyczna im. K. Pendereckiego w Krakowie obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia Katedry Kameralistyki. W trakcie jubileuszowych koncertów występowali pracownicy Katedry wraz z przyjaciółmi i zaproszonymi gośćmi. Przed nami ostatni z nich. "Z wielką przyjemnością w imieniu swoim i wszystkich członków Katedry Kameralistyki zapraszam na uroczysty koncert i wieczór wspomnień. A to wszystko odbędzie się 3 grudnia, w sobotę w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego o godzinie 18.00. W programie specjalności zakładu: smaczny duet fortepianowy oraz creme de la creme - Sekstet naszego patrona! Do zobaczenia!" - mówi dr hab. Bartłomiej Kominek, prof. AMKP – Kierownik Katedry. Rozmawiał z nim w studiu Radia Kraków Kultura Robert Konatowicz.

GREAT PATCH w UFO Art Gallery w Krakowie

Wielka plama śmieci, która powstała na Oceanie Spokojnym, stała się niejako inspiracją do powstania wystawy w krakowskiej galerii UFO Art. Śmieci, głównie pozostałości po działalności rybackiej (sieci, boje), ale i tony mikroplastiku w jedno miejsce zebrała natura, ale przecież głównym sprawcą powstania "wyspy" jest człowiek. Temat niby odległy, cóż możemy zrobić ze śmieciami dryfującymi na Oceanie Spokojnym? Artyści mówią jednak, że nie, nie powinniśmy być obojętni, bo czy możemy jeszcze powiedzieć, gdzie jest granica tej wyspy? UFO ART Gallery już po raz kolejny podejmuje tematykę ekologii, a sama wystawa bierze udział w festiwalu Sztuka do rzeczy - design w Krakowie. W Radiu Kraków Kultura o Great Patch opowiadają Maria Ciborowska z UFO Art Gallery,Magdalena Lazar uczestniczka wystawy i Weronika Ptak, kuratorka.

„Ostatnie 300 metrów” Wandy Rutkiewicz - wyjątkowy spektakl

Celebrujemy rok Wandy Rutkiewicz. Monodram inspirowany życiem najwybitniejszej polskiej himalaistki zaplanowano na 27 listopada w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków. O spektaklu, wyprodukowanym przez Teatr Bagatela, w Radiu Kraków Kultura mówią Lidia Olszak (wcielająca się w rolę Wandy Rutkiewicz) oraz współautorka scenariusza Patrycja Babicka.

"Pierwsza i Ostatnia. Karolina Lanckorońska" w Muzeum AK

W Muzeum Armii Krajowej w Krakowie można oglądać wystawę "Pierwsza i ostatnia. Karolina Lanckorońska", która składa się z fotografii, dokumentujących niemal całe, ponad stuletnie, życie jednej z najwybitniejszych kobiet swoich – i zarazem naszych – czasów. O przedsięwzięciu w Radiu Kraków Kultura opowiadają Izabela Cisek, kuratorka wystawy oraz Mateusz Gawlik z Muzeum AK.

Bildbeschreibung, czyli Opis obrazu - instalacja operowa Agaty Zubel

Bildbeschreibung, czyli Opis obrazu to instalacja operowa autorstwa Agaty Zubel do zagadkowego tekstu Heinera Müllera, którego punktem wyjścia jest obraz. Początkowo niewinne przedstawienie staje się wirem skojarzeń, rozważań i domysłów. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i ich oficyna płytowa Anaklasis nie tylko opublikowały zapis spektaklu podczas festiwalu Warszawska Jesień, ale i - wraz z Instytutem Goethego - zorganizowały spotkanie z kompozytorką, przy okazji którego Agata Zubel znalazła chwilę, by podzielić się z Radiem Kraków Kultura swoim opisem Opisu.

2. Festiwal Polskich Filmów Sportowych

Przez cztery dni – od 16 do 19 listopada 2022 – potrwa 2. Festiwal Polskich Filmów Sportowych w Zakopanem. Do walki o „Złote Mamuty”przystąpią 24 filmy (po 12 pełnometrażowych i krótkometrażowych). O nominowanych produkcjach oraz samej idei Festiwalu w Radiu Kraków Kultura Kubie Nizińskiemu opowiada Maciej Polny.

730. rocznica lokacji Nowego Sącza i wyjątkowa wystawa

W Radiu Kraków Kultura zaglądamy do Nowego Sącza, gdzie w Domu Gotyckim możemy podziwiać wystawę "Dzieje Miasta Nowego Sącza", którą otwarto przy okazji obchodów 730. rocznicy lokacji miasta. Kuba Niziński rozmawia z dyrektorem Robertem Ślusarkiem.

Historia krakowskiego kina

Za oficjalną datę narodzin kina uchodzi dzień 28 grudnia 1895 r. Tego dnia 35 osób, zwabionych reklamą o pokazie urządzenia określonego przez swoich twórców – braci Auguste’a i Louis’a Lumiere – jako kinematograf, weszło za opłatą 1 franka do podziemi mieszczącej się przy Bulwarze Kapucynów 14 w Paryżu Grand Cafe, by obejrzeć tam kilkanaście krótkich, trwających co najwyżej półtorej minuty, filmów. Niespełna rok później, czyli 14 listopada 1896 roku w ówczesnym Teatrze Miejskim, czyli w dzisiejszym Teatrze im. Juliusza Słowackiego, odbył się pierwszy na ziemiach polskich pokaz filmowy z użyciem aparatury braci Auguste’a Marie i Louisa Jeana Lumière, pod tytułami "Demonstracya żywej fotografii". Pierwsze krakowskie kino Cyrk Edison pojawiło się 115 lat temu dzięki spółce Grunwald i Kleinberger. W tym tygodniu przypadły 110. urodziny legendarnego krakowskiego kina Wanda (pierwszy seans -16 listopada 1912 roku), które nie istnieje już od 20 lat, choć może istnieje w naszej pamięci. O Krakowie i kinie opowiada -Maria Malatyńska.

Do "Kijowa" na operę

A w Krakowie chodzimy do "Kijowa", by łączyć się z Nowym Jorkiem w zachwycie nad operowymi arcydziełami. 365 lat temu opublikowano książkę 'L’Autre monde" - "Tamten świat". Autor Cyrano de Bergerac wieszczył w niej powstanie książki, która "nie posiada ani stronic, ani liter; którą żeby zrozumieć – potrzebne są tylko uszy". Taka książka powstała pod koniec XIX wieku - to radio. 125 lat temu Edmond Rostand napisał słynną sztukę "Cyrano de Bergerac", a Guglielmo Marconi uzyskał patent na radio. A 120 lat temu (na drugiej stronie Atlantyku) młody i niezwykle uzdolniony Lee De Forest założył De Forest Wireless Telegraph Company i zajął się propagowaniem nowej techniki radiowej. 112 lat temu otworzył nowy rozdział w księdze historii kultury, i dostępu do niej - połączył operę i radio. Lee de Forest, nazywany jednym z ojców radia, za pomocą prowizorycznej anteny na dachu The Metropolitan Opera przeprowadził pierwszy test transmisji operowej; Enrico Caruso i Emmy Destinn śpiewali fragmenty "Rycerskości wieśniaczej" i Pajaców". Tak się to zaczęło... A potem dodano obraz. I dzięki tej historii w Krakowie mamy ''światowe okoliczności przyrody'' - możemy pójść do Kijowa na transmisję z Nowego Jorku. Do kina "Kijów", które świętuje w tym roku swoje 55. urodziny i zaprasza na kolejny sezon transmisji operowych z Nowego Jorku. W studiu Radia Kraków Kultura gościły: Renata Pawlusińska i Ewa Łabidzińska-Olszak.

"Polskie tabu" - 15. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

"Polskie tabu" - to temat przewodni tegorocznego festiwalu Boska Komedia. Dyrektor artystyczny i inicjator festiwalu Bartosz Szydłowski ogłosił dziś festiwalowy program. W konkursie zobaczymy 9 tytułów, w tym m.in krakowskie Dziady w reżyserii Mai Kleczewskiej czy "Śmierć Jana Pawła II" z Teatru Polskiego w Poznaniu. O główną nagrodę walczyć będą także nowe spektakle Krystiana Lupy czy Anny Augustynowicz. - Tabu to temat na dziś, ale mam wrażenie, że ten wątek w polskim teatrze podejmowany jest od lat - mówi Szydłowski w rozmowie z Justyną Nowicką. Duży blok spektakli poświęcony będzie na Boskiej Komedii młodej polskiej reżyserii, a jego współorganizatorem jest krakowska AST. Początek festiwalu 7 grudnia.

"Kimono - nieprzebrane inspiracje" w Muzeum Manggha

Kimono jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych strojów na świecie, prezentującym narodową kulturę Japonii. Jego tradycja jest równie bogata jak kolorowe tkaniny, z których jest wykonane. Współcześnie kimono bywa postrzegane jako ikona mody i inspirujący punkt wyjścia do reinterpretacji formy czy tradycyjnych japońskich wzorów. Może być również pretekstem do mieszania się kultur, połączeń form i wzorów, wywierając silny wpływ zarówno na high fashion, jak i na popkulturę na świecie. W Radiu Kraków Kultura, przy okazji najnowszej wystawy w Muzeum Manggha, Justyna Nowicka rozmawia z kuratorką i autorką aranżacji plastycznej wystawy Joanną Haba oraz projektantkami: Antoniną Kondrat oraz Joanną Hawrot.

Il Venceslao, czyli dylematy króla

Martyna Pastuszka, znakomita skrzypaczka, koncertmistrzyni {oh!} Orkiestry tym razem w roli dyrektorki artystycznej współczesnej premiery opery Antonia Caldary "Il Venceslao" opowiada o pracy nad wydarzeniem, które zobaczymy i usłyszymy już 20 listopada podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej "All'Improvviso" w Gliwicach. O czym opowiada stworzona ponad 300 lat temu opera? Czy to na pewno prawdziwa historia? Czy jej fabuła może konkurować z serialami, które oglądamy na platformach streamingowych? I przede wszystkim: dlaczego świat opery jest tak fascynujący? Rozmawia Georgina Gryboś-Szczepanik.

Gaja Grzegorzewska nie tylko o literaturze

Gaja Grzegorzewska to nie tylko świetna polska pisarka. Jej filmoznawcze wykształcenie i marzenia o znalezieniu się w świecie kinematografii realizuje przez scenopisarstwo. Jednak te dwie przestrzenie mocno się od siebie różnią, choć - jak podkreśla gościni Radia Kraków Kultura - scenarzyści to też pisarze! W studiu RKK opowiada o dylematach, niewidzialności scenarzystów oraz byciu "z tyłu". Nie opowiada o swojej pracy, bo jeszcze nie może! Dlaczego? Zapraszamy do słuchania.

Mateusz Kowalski - krakowski wirtuoz violi da gamba

Pretekstem do rozmowy jest najnowszy solowy album artysty - Antologia Lyra Viol - opublikowany nakładem Fundacji InCanto. To także płyta tygodnia w Radiu Kraków Kultura.

225. rocznica urodzin Franza Schuberta

Franz Schubert to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu w muzyce, autor wielu symfonii, mszy i miniatur fortepianowych. Pieśń była jednak gatunkiem, który kompozytor najbardziej sobie upodobał. Stworzył ich ponad sześćset, w tym między innymi "Króla elfów", "Polną różyczkę" oraz "Pstrąga". W tym roku wypada 225. rocznica urodzin Schuberta, dlatego z okazji jubileuszu Akademia Muzyczna organizuje cykl koncertów poświęconych wyłącznie twórczości kompozytora. O wyjątkowej twórczości Franza Schuberta Wioletta Gawlik rozmawia z dr hab. Orianą Masternak, adiunkt w Katedrze Skrzypiec i Altówki Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie.

W czym tkwi siła fotografii?

W dwa ostatnie miesiące 2022 roku wszystkie ekspozycje w galeriach Nowohuckiego Centrum Kultury będą dedykowane fotografii. Będzie można obejrzeć najlepsze fotografie prasowe World Press Photo 2022, fotografie lotnicze, pejzaże w trudnych czasach napięcia i zagrożenia, fotografie pięknych ludzi, czy zdjęcia najlepszych fotografek. Wszystkie wystawy organizowane są w ramach projektu "Siła fotografii". Gośćmi Wioletty Gawlik są: Joanna Nowicka, fotografka, autorka wystawy "Piękni ludzie", Monika Stachnik-Czapla, kuratorka projektu "Siła Fotografii" i Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz i Robert Konatowicz wspominają Ignacego Jana Paderewskiego

Jego popularność można by porównywać do gwiazd pop. Był artystą powszechnie znanym, podziwianym i uwielbianym przez tłumy. Król fortepianu - potrafił też wykorzystać swoją popularność w kręgach możnych tego świata, by tłumaczyć, że Polska musi być niepodległa. Wiele mu zawdzięczamy i nie zawsze o tym pamiętamy.

Weekendowe święto muzyczne w Filharmonii Krakowskiej

Studio Radia Kraków Kultura odwiedził dyrektor Filharmonii Krakowskiej-Mateusz Prendota, który zaprasza na weekendowe święto muzyczne w gmachu przy Zwierzynieckiej 1. Opowiada też o włoskim tournée zespołów Filharmonii, o naszych związkach z Toskanią, a także o tym co ciekawego zdarzy się w krakowskiej Filharmonii w roku 2023.

Już wkrótce zaczyna się 12. Forum Młodej Reżyserii

Jak na młody polski teatr wpływa wojna za naszą wschodnią granicą? Czy wciąż są fanami i Krystiana Lupy, i Krzysztofa Warlikowskiego? Jaki i dla kogo chcą robić teatr dziś? Po raz 12. odbędzie się w Krakowie Forum Młodej Reżyserii, przygotowane przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego.

Na krakowskich Plantach stanie nowa rzeźba

To kompozycja "Hommage a Maria Jarema – Kraków Jaremiance", której twórcą jest wybitny polski rzeźbiarz Krzysztof M. Bednarski. Odsłonięcie rzeźby czwartek, 10 listopada 2022, godz. 12.

W Teatrze Barakah "Dezerterzy" i współczesna wojna

Czym jest wojna dla najmłodszego pokolenia artystów teatru? Powinnyśmy udawać, że jej nie ma? Poświęcić się pomocy humanitarnej? Rzucić wszystko, wziąć karabin i pędzić na front? Czy może wyjść na ulicę z transparentem „No War”, krzycząc donośnie o pokoju na świecie?

Sącz Jazz Festival

Jak twierdzą organizatorzy Sącz Jazz Festivalu, jazz na Sądecczyźnie nie miał przez ostatnie dekady łatwego życia. Aby zmienić tę cokolwiek gorzką rzeczywistość Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu od trzech lat organizuje festiwal poświęcony temu właśnie gatunkowi, nieustannie badając preferencje publiczności i poszerzają - i tak już imponującą - ofertę muzyczną tego niewielkiego, ale malowniczego miasteczka. O czwartej odsłonie Sącz Jazz Festivalu, która potrwa do 27 listopada, opowiada na antenie Radia Kraków Kultura dyrektor artystyczny i organizacyjny wydarzenia, Wojciech Knapik.

Adam Bałdych nieustannie poszukuje

Doskonały skrzypek Adam Bałdych nieustannie poszukuje - nowego brzmienia, inspiracji, form wyrazu. Mimo że znany jest najlepiej ze swego dorobku jazzowego, jego niespokojny duch zabiera słuchaczy w rejony zaskakujące - wykonawstwa historycznego i muzyki współczesnej. A jednak - to wciąż jest jeden Adam Bałdych. O swoich obliczach i pracy nad nowym materiałem oraz o zbliżającym się koncercie skrzypka z orkiestrą Sinfonietta Cracovia muzyk opowiada w Radiu Kraków Kultura.

Sinfonietta Cracovia wraca do korzeni

Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia rozpoczyna nowy cykl koncertów. Cykl "Sinfonietta Nova", którego inauguracja odbędzie się 24 listopada na nowohuckiej scenie Teatru Łaźnia Nowa, jest powrotem do korzeni i zanurzeniem się w muzyce współczesnej. Orkiestra planuje także łączyć muzykę klasyczną z muzyką filmową i etniczną, gdyż poprzez te różnorodność chce trafić do wszystkich odbiorców. O planach artystycznych Wioletta Gawlik rozmawia z Agatą Grabowiecką, dyrektorką Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia.

Krakowski program edukacji kulturowej

Dobiegła końca II edycja Krakowskiego Archipelagu Kultury. To program edukacji kulturowej, w ramach którego organizowane są warsztaty i szkolenia dla animatorów i edukatorów z krakowskich instytucji kultury, młodzieżowych domów kultury, organizacji pozarządowych, szkół, świetlic środowiskowych i innych podmiotów prowadzących edukację kulturową. Czy udało się zrealizować założone cele? O to Wioletta Gawlik pyta gości programu, którymi są: Joanna Szulborska-Łukaszewicz z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, Anna Michalak-Pawłowska, prezeska Stowarzyszenia Animatorów Kultury „Forum Kraków”, członkini Komisji Konkursowej Nagrody Animator Roku, Daniel Arbaczewski, członek Komisji Konkursowej Nagrody Animator Roku; pedagog teatru w Narodowym Starym Teatrze.

Zawsze cieszą nas sukcesy krakowskich muzyków

Oto kolejny - Chór Mieszany Katedry Wawelskiej zdobył Grand Prix (a także wyróżnienia specjalne: nagrodę dla Najlepszego Dyrygenta oraz Puchar Prezesa Rady Chórów Kaszubskich) w Konkursie Zespołów Chóralnych w ramach 34. Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi. Tym samym krakowski zespół katedralny otrzymał nominację do udziału w 4. edycji konkursu o Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu, gdzie między 25 a 27 listopada będzie reprezentował Małopolskę w zmaganiach o tytuł najlepszego niezawodowego zespołu chóralnego w Polsce.

Kim jest współczesny Don Kichote, czym współczesna "donkiszoteria"?

Czy Dulcynea wciąż pozostaje nieczuła, a Sancho Pansa bardziej zaradny, niż jego pan? W Teatrze Ludowym premiera spektaklu "Don Kichot rzewne pieśni kobiety popularne seriale i rycerze", w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Przed nami autorska inscenizacja jednego z najważniejszych tekstów literatury powszechnej. W audycji Justyny Nowickiej o przedstawieniu opowiadają Małgorzata Bogajewska, dyrektorka teatru i odtwórca roli Sancho Pansy Tadeusz Łomnicki.

Jak działa nowoczesny dom kultury?

Jak odpowiada na współczesne wyzwania - wojnę w Ukrainie, kryzys klimatyczny? Na te pytania odpowiadają goście Justyny Nowickiej: dyrektor instytucji Jarosław Klaś oraz kierowniczka ARTzony Małgorzata Hajto. Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida to m.in. projekt badawczy na temat nowohuckich neonów, zajęcia terenowe na Łąkach Nowohuckich, działalność wydawnicza, Studium Dziedzictwa Nowej Huty, a w nim m.in. pamięć i historia mówiona, idea ekomuzeum, strategie ochrony i modernizacji zabytków i nowohuckie rzeźby plenerowe.

Dzieje Biblioteki Muzeum Techniczno-Przemysłowego w Krakowie

Książka poświęcona dziejom Biblioteki dawnego krakowskiego Muzeum Techniczno-Przemysłowego (1868-1950) oparta została na nowych, niewykorzystanych dotąd materiałach źródłowych. Jest pierwszym całościowym opracowaniem tej ważnej dla Krakowa instytucji kultury. Podkreśla publiczny charakter udostępniania cennych specjalistycznych zbiorów oraz rolę, jaką muzealna biblioteka założona przez dr. Adriana Baranieckiego pełniła w zakresie rozwijania rzemiosła artystycznego i upowszechniania sztuki. Osobny rozdział przybliża dalsze losy Biblioteki, już po roku 1950, kiedy to po likwidacji Muzeum jej zbiory i pomieszczenia stały się własnością Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Funkcjonują one do dzisiejszego dnia w strukturze Biblioteki Głównej ASP, w tym samym budynku przy ul. Smoleńsk 9. Zachowanie i rozwijanie tego dziedzictwa, powiększonego o zbiory zgromadzone przez dawną Szkołę Sztuk Pięknych sprawiło, iż Biblioteka Główna ASP w Krakowie pozostaje największą i najstarszą spośród bibliotek polskich szkół artystycznych.

Nostalgia za człowiekiem – Festiwal Wydział Sztuki w Mieście – Move UP!

Gośćmi Radia Kraków Kultura byli Łukasz Murzyn, dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego; Rafał Kosewski, kurator wystawy oraz Krzysztof Marchlak - artysta biorący udział w przedsięwzięciu oraz koordynator ekspozycji.

Krakowskie Zaduszki Jazzowe 2022

To już 67. edycja Krakowskich Zaduszek Jazzowych. Gośćmi Jacka Bańki w Kulturze na co dzień byli Marcin 'Bzyk' Bąk, znany z grupy Wu-Hae, ale i rzecznik festiwalu, a także Ireneusz Raś, przewodniczący komitetu organizacyjnego.

5. edycja Digital Dragons Academy

W Radiu Kraków Kultura o branży gier wideo rozmawiamy z Igorem Gałkowskim z Digital Dragons oraz z Maciejem Śliwińskim z Rage Quit Games. A przyczynkiem do rozmowy jest kolejna edycja Digital Dragons Academy.

Małgorzata Malke i jej solowa płyta

Fantazje skrzypcowe Georga Philippa Telemanna to najnowsze, stuprocentowo solowe wydawnictwo Małgorzaty Malke. "Trochę zainspirował mnie mąż, trochę... pandemia. Bardzo tęskniłam za publicznością" - mówi skrzypaczka w Radiu Kraków Kultura w rozmowie z Pawłem Szczepanikiem.

"Portrety Afryki. Senegalczycy"

Gościem Radia Kraków była Ewa Augustyniak z Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej. "Fotografia to zdecydowanie moja pasja. Zaczynałam od architektury, ale ludzie są znacznie ciekawsi. Ich wnętrze w ukazaniu jest trudniejsze, ale bardziej satysfakcjonujące. A przepustką do dobrej fotografii jest... uśmiech".

XX Imladris: Krakowski Weekend z Fantastyką

"Nie ma złej pory dnia na fantastykę" - twierdzą miłośnicy tego gatunku literatury, którzy o poranku odwiedzili nasze studio. Wszystko za sprawą XX festiwalu Imladris w ramach Ogólnopolskiego konwentu miłośników fantastyki Polcon, który odbędzie się w Krakowie w weekend 11-13 listopada. Gośćmi Radia Kraków Kultura byli Paulina Balcerzak i Marcin Kłak - fani fantastyki.

Chór w Kontakcie w kontakcie z operą, czyli śpiew to istnienie

Jesienne festiwale w Krakowie

Tej jesieni w Krakowie blisko 6000 wydarzeń: muzycznych, teatralnych, festiwalowych, wystawy, warsztaty, targi i kongresy, grafika, design, animacja, moda, tradycja i nowoczesność. Jesień pełna literatury i awangardy. Gwiazdy klasyki, opery, intensywne kalendarium w ICE i Tauron Arena. W Radiu Kraków Kultura polecają red. naczelny magazynu Cracow Kulture Grzegorz Słącz oraz Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

„Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń” w Cricotece

22 i 23 października odbędą się w Cricotece premiery dwóch spektakli przygotowanych w ramach programu „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”. Tak jak wszystkie tegoroczne prezentacje w programie, spektakle w ramach cyklu „Rollercoaster. Młodzi kreatorzy wrażeń” także wpisują się w motyw przewodni, jakim jest „Lekcja anatomii” – nawiązująca jednocześnie do happeningu Tadeusza Kantora, obrazu Rembrandta i teatru anatomicznego. Rozmawiamy z Magdą Fejdasz, Weroniką Pelczyńską oraz Kasią Kuzką oraz z Pawłem Łyskawą na temat przygotowywanych przez nich premier.

Polska Akademii Umiejętności świętuje 150-lecie

Gościem Radia Kraków Kultura był prof. Jan K. Ostrowski, prezes Polskiej Akademii Umiejętności, były, wieloletni dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

O projekcie Kreatywna Małopolska

Gośćmi Radia Kraków byli Łukasz Słoniowski, wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego oraz Michał Mielcarek, prezes studia gier video Draw Distance. Rozmawiamy także o tym, jak aktualna sytuacja geopolityczna wpływa na ten segment.

"Między niebem za ziemią"

W Centrum Sztuki Współczesnej Solvay można oglądać wystawę „Między niebem a ziemią” towarzyszącą aukcji „Artists support Ukraine through art”. Na wystawie zaprezentowane zostały prace 85 ukraińskich artystów związanych z ośrodkami twórczymi takimi jak Kijów, Lwów czy Charków. Artyści przekazali je w celach charytatywnych. Środki uzyskane z licytacji prac zostaną przeznaczone na wsparcie ofiar rosyjskiej agresji. O kondycji ukraińskich artystów Wioletta Gawlik rozmawia z gościniami programu, którymi są: Kara Minasian, ukraińska artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kuratorka wystawy, prezeska UA World Art Fund i Dobromiła Olewicz, arteterapeutka, artystka grafik. Gościnią specjalną programu jest polska aktorka, Anna Polony.

SACRUM PROFANUM: INTERAKCJE i koncert Spółdzielni Muzycznej contemporary ensemble

Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble to krakowska grupa specjalizująca się w wykonawstwie muzyki współczesnej - laureatka Ernst von Siemens Ensemble Prize-prestiżowej nagrody Bawarskiej Akademii Sztuk Pięknych, zwanej czasem „muzycznym Noblem”. Studio Radia Kraków Kultura odwiedził przedstawiciel zespołu Jakub Gucik - wiolonczela | technika (sam o sobie: człowiek-śrubokręt). Robert Konatowicz rozmawiał z nim o najbliższych planach Spółdzielni, w tym o niezwykłym cyklu koncertów SACRUM PROFANUM: INTERAKCJE w różnych przestrzeniach Krakowa. Najbliższy z nich 20 października o 19 w Teatrze łaźnia Nowa.

"Aktor w Teatrze Jerzego Jarockiego" to nowa wystawa w Narodowym Starym Teatrze

Zobaczymy dokumenty i zdjęcia z kilkunastu przedstawień, zrealizowanych przez reżysera w Starym Teatrze w latach 1962 -1997. Fotografie i fragmenty nagrań video z wystawionych sztuk, wypowiedzi reżysera i artystów z nim współpracujących, budują przestrzeń wzajemnych relacji, inspiracji, dialogu. Jerzy Jarocki, jeden z największych artystów polskiego teatru, przez 40 lat związany był etatowo ze Starym Teatrem. Zmarł 10 października 2012 roku. W rozmowie z Justyną Nowicką o fenomenie Jarockiego i jego pracy z aktorem opowiada kuratorka Anna Litak.

Kimona dawne i współczesne, tradycyjne japońskie drzeworyty i tradycyjne ciesielstwo

W Radiu Kraków Kultura rozmawiamy o planach Muzeum Manggha ostatnie miesiące 2022 roku i początek 2023. Jeszcze tylko do 16 października w galerii Europa - Daleki Wschód oglądać można nagrodzoną Marką Radia Kraków wystawę zat. "Duch ukryty w drzewach. Tradycja i kunszt japońskiego ciesielstwa". To opowieść o japońskim rzemiośle, szacunku do przyrody, a także o dawnej i nowej architekturze w Kraju Kwitnącej wiśni. Muzeum Manggha zaprasza też na pierwszą z serii wystaw z japońskiego zbioru Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego (1861–1929), jednego z największych polskich kolekcjonerów i mecenasów sztuki. Towarzyszy ona wystawie Watanabego Seiteia. Seitei uchodzi za jednego z najbardziej tajemniczych, zapomnianych, legendarnych wręcz japońskich twórców. Tajemniczych, bo niemal nieznanych, trudno bowiem odnaleźć jego prace w muzeach i kolekcjach japońskich, podobnie jak wzmianki o nim w japońskiej historii sztuki. A przecież za życia był powszechnie znany – w Japonii i na Zachodzie. Jeszcze w 1916 roku Japończycy reklamowali go jako „malarza znanego w całym świecie zachodnim”. Justyna Nowicka rozmawia z Bogną Dziechciaruk-Maj, dyrektorką muzeum oraz Dominikiem Lisikiem, kuratorem wystawy o japońskim ciesielstwie.

O sztuce witrażu w Krakowie

Trzy krakowskie uczelnie (Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński oraz Akademia Sztuk Pięknych) podpisały porozumienie ws. utworzenia ośrodka badań nad sztuką witrażu. Ostatecznie ma tez powstać Muzeum Sztuki Witrażowej. Jakie oddziaływanie mógłby mieć ten nowy ośrodek? 

"Narodowy spis zespołów" - imponujące muzyczne wydawnictwo

"Możliwie kompletny alfabetyczny spis funkcjonujących w Polsce w latach 1975-2022 zespołów "alternatywnych" (punk, new wave, reggae, metal, awangarda, industrial, yass itd.) wraz z podanymi nazwami miejscowości, z których dane zespoły pochodziły/pochodzą...". Artur Sobiela i Tomasz Sikora w Radiu Kraków Kultura o swoim wydawnictwie "Narodowy spis zespołów".

Jakub Kornhauser o twórczości laureatki tegorocznego literackiego Nobla

Poznaliśmy nazwisko tegorocznej laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Annie Ernaux jest 17 kobietą otrzymującą to wyróżnienie w 121-letniej historii przyznawania Nagrody. - Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 2022 roku otrzymuje francuska autorka Annie Arno: za odwagę i kliniczną przenikliwość, z którą odkrywa korzenie, wyobcowanie i ograniczenia, nakładane przez zbiorowość na osobistą pamięć - mówił, ogłaszając werdykt, Mats Malm - stały sekretarz Akademii Szwedzkiej. - Powieści Arno świadczą o zainteresowaniu noblistki kwestiami tożsamościowymi, kwestiami emancypacyjnymi. Cała jej twórczość jest twórczością autobiograficzną, a przynajmniej korzystająca z wielu wątków, bardzo bliskich tej urodzonej w 1940 roku autorce - mówił Tadeuszowi Markowi Jakub Kornhauser - polski poeta, tłumacz, krytyk literacki i literaturoznawca, rozważając tegoroczną decyzję Akademii.

To będzie intensywny weekend - 143. urodziny Muzeum Narodowego

Artystyczne warsztaty, oprowadzania tematyczne, koncerty, spektakle i spotkania autorskie – to wszystko z okazji 143. rocznicy założenia Muzeum Narodowego w Krakowie. Wspólne świętowanie dopełni weekendowa promocja, dzięki której bilety na wszystkie wystawy stałe i czasowe w dniach 7-9 października będą kosztować 5 złotych! Z Tomaszem Ostrowskim, zastępcą dyrektora muzeum, w Kulturze na co dzień rozmawia Kuba Niziński.

Teatr Praska 52 - o repertuarze jesiennym

Studio Radia Kraków Kultura odwiedzili Jakub Baran, opiekun artystyczny oraz Marek Wolny, aktor oraz reżyser.

Zygmunt Konieczny, legenda muzycznego Krakowa, kompozytor nieprowincjonalny

"(...) jesienią 1958 roku, przybył nowy artysta, Mietek Święcicki, przyszły Książę Nastroju. (...) W ślad za nim pojawił się młody, nieśmiały student pierwszego roku szkoły muzycznej, Zygmunt Konieczny. Z nadejściem tego chłopca, chichoczącego charakterystycznym, zawstydzonym śmieszkiem skierowanym jakby do środka, urodziła się nowa jakość Piwnicy, wśród tekstów lepszych i gorszych, mniej lub bardziej ulotnych, często doszczętnie dziś zapomnianych, umościła się Sztuka przez duże S. A dzieje Piwnicy dzielić się będzie odtąd na dwie ery: przed przyjściem Zygmunta i po przyjściu Zygmunta." (Joanna Olczak-Ronikier "Piwnica pod Baranami czyli koncert ambitnych samouków", Prószyński i S-ka ) Obchodzimy w tym roku 85. urodziny Zygmunta Koniecznego, Minęło też 55 lat od ukazania się płyty 'Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego''. Album to niezwykły, który od 1967 r. uwrażliwia kolejne pokolenia Polaków.

Jack Kerouac – spotkania filmowe. Zaprasza Teatr Barakah

W Radiu Kraków Kultura o najsłynniejszym pisarzu Beat Generation opowiada Anna Wyrwik, filmoznawczyni.

„Na skraju załamania” - nowy sezon w Teatrze Słowackiego

Nowy sezon w Teatrze Słowackiego odbywa się pod hasłem „Na skraju załamania”. Poprzednie hasła przewodnie „Koniec świata” (2019/2020), „Nowy świat” (2020/2021) i „Wolałbym nie” (2021/2022) okazały się, jak twierdzi dyrektor teatru Krzysztof Głuchowski, prorocze. Jak będzie tym razem?

Czy nagrody rządzą światem literatury? O Krakowskiej Książce Miesiąca

Jesień to czas ważnych prestiżowych nagród literackich. Już 5 października poznamy laureata literackiej Nagrody Nobla, znamy laureatów i laureatki Nagrody Nike czy Nagrody Gdynia. Kraków ma swoją Krakowską Książkę Miesiąca. Jaka jest misja nagrody? Kto może ją otrzymać? Jakie promuje wartości? Pracami jury przyznającego Krakowską Książkę Miesiąca, od września 2021 roku kieruje prof. Krzysztof A. Zajas, z którym rozmawia red. Justyna Nowicka, powołana do kapituły KKN w październiku 2022 roku. Nagroda „Krakowska Książka Miesiąca” została ustanowiona przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie w 1995 roku, dla podtrzymania i rozwoju życia literackiego i kulturalnego naszego miasta oraz regionu, w celu stałego promowania wartościowych książek niekomercyjnych, reprezentujących odpowiedni poziom formalny i merytoryczny. Ma być wsparciem zarówno dla autorów, jak i wydawców. Obejmując różne dziedziny piśmiennictwa, powinna przyczynić się do ożywienia krakowskiej kultury. Od czerwca 2017 r. decyzją Prezydenta Miasta Krakowa Nagroda Krakowska Książka Miesiąca przeniesiona została do Biblioteki Kraków.

Kampus Akademii Muzycznej na Grzegórzkach. Rozmawiamy z rektorem

Wreszcie poznaliśmy zwycięską koncepcję nowego kampusu Akademii Muzycznej, który znajdzie się na krakowskich Grzegórzkach przy ul. Skrzatów. Rozmawiamy o tym z rektorem uczelni prof. Wojciechem Widłakiem.

Cohaere Ensemble w osobie Natalii Olczak w Radiu Kraków Kultura

Cohaere Ensemble jest pierwszym polskim zespołem, który dostał się do programu EEEMERGING+ - międzynarodowej inicjatywy promującej młode zespoły wykonujące muzykę dawną. Kariera czterech instrumentalistek pędzi w takim tempie, że cały czas zachodzimy w głowę jak udało się namówić jedną z nich, klawesynistkę Natalię Olczak, by znalazła czas dla Radia Kraków Kultura. Ale skoro już się udało, to wykorzystamy ten czas jak najlepiej!

Święto wszystkich tłumaczy. Rozmowa z Katarzyną Bazarnik

W Radiu Kraków Kultura gościliśmy dr hab. Katarzynę Bazarnik, literaturoznawczynię i tłumaczkę. W Międzynarodowym Dniu Tłumacza rozmawiamy o tym właśnie zawodzie.

Kultura dostępna dla osób w spektrum

O ile zmiany wprowadzane w przestrzeni publicznej z myślą o osobach z niepełnosprawnością są widoczne, o tyle rozwiązania dostępne dla osób w spektrum są niekiedy trudniejsze do zastosowania w praktyce. Jednak liczne próby są nieustannie podejmowane przez instytucje kultury. Przykładem jest m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie, które od 2020 roku bierze udział w projekcie “Spektrum”. O efektach projektu będzie można dowiedzieć się podczas dnia otwartego projektu "Spektrum" 6 października 2022 roku. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Anną Walczyk i Agatą Jabłońską z Muzeum Narodowego.

Cracovia Danza tańczy rozważnie i romantycznie, balladowo i nieco romansowo

Spektakl taneczny Baletu Cracovia Danza pt. „Mickiewicz tańczy. Romans wileński” opowiada historię balu w Wilnie, na którym pojawia się Adam Mickiewicz. Przy okazji tańców i zabaw typowych dla repertuaru salonowego I połowy XIX wieku, poeta spotyka swą ukochaną Marylę, oraz postaci, które staną się inspiracją do stworzenia wierszy zawartych w tomie „Ballady i romanse”. Królujące na balu w wileńskim salonie romanse oraz sytuacje towarzyskie zaproszonych gości stają się cennym doświadczeniem dla poety, pilnego obserwatora charakterów i zachowań ludzkich. Premiera 4 października w Teatrze Variété. Spektakl poprzedzi piątkowe wydarzenie na Rynku Głównym pod pomnikiem Mickiewicz o 13:30. "Zapraszamy na happening "Mickiewicz tańczy pod Adasiem", który odbywa się w ramach naszego stałego cyklu "Cracovia Danza: balet w mieście". Tym razem pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku wyczarujemy taneczny świat wieszcza" - mówi w rozmowie z Robertem Konatowiczem-szefowa zespołu Romana Agnel.

38. Babiogórska Jesień już w ten weekend

Babiogórska Jesień - jeden z najważniejszych festiwali prezentujący kulturę ludową i tradycyjną Górali Babiogórskich i ich karpackich sąsiadów. Myślą przewodnią kolejnej edycji festiwalu będzie ukazanie kultury ludowej regionu Babiej Góry na styku kultur przez pryzmat gwary, historii, wpływu położenia geograficznego, granicy i natury oraz etnograficznej wielokulturowej przeszłości regionu. W ten weekend proponujemy kierunek-Zawoja-miejsce magiczne. 38. Babiogórska Jesień potrwa od 30 września do 2 października, a zapraszają na nią: Anna Kulka i Regina Wicher z Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi. Rozmawiał z nimi Robert Konatowicz.

W Światowy Dzień Morza i Dzień Kawy sięgamy po Bacha

29 września to Światowy Dzień Morza i Dzień Kawy. Johann Sebastian Bach jest autorem kantaty sławiącej kawę, a jednocześnie ma związek z morzem. Beethoven wykorzystał kiedyś to, że Bach znaczy po niemiecku potok, i powiedział: "Nicht Bach, Meer sollte er heissen!" (nie potokiem, lecz morzem zwać się powinien!). Z morza wspaniałej muzyki Bacha Robert Konatowicz wyłowił dla słuchaczy Radia Kraków Kultura wspaniałą kantatę BWV 51 ''Jauchzet Gott in allen Landen!'' - ''Chwalon Bóg po ziemi całej!''.

"Thomas Mann i demonizm muzyki" w Goethe-Institut w Krakowie

Czy Erasmus był w Krakowie na Erasmusie? Odpowiadamy: - Nie, udawał Fausta. Istnieje przekaz mówiący, że słynny Niemiec-Faust studiował w Krakowie i tu podpisał pakt z diabłem. Pan Goethe napisał o nim słynną sztukę. W raporcie z września 1790 r. Kommissyi Cywilno-Wojskowej o przyjeżdżających do Krakowa, znaleźć można następujący zapis: „W kamienicy szlachetnego JMść Pana Bartscha R.K. stanął J.O. Xiążę de Sachsen Weimar – generał-major pruski, Graff de Rey – konsyliarz tajemny pruski i W. de Goller – generalny Inspektor Kopalny Pruski ze Śląska, zaś z Warszawy J.G. de Montfert z żoną swoją”. Te nazwiska nic nikomu mówić nie powinny. Rozszyfrowano jednak, że zostały pomylone, a ich tytuły pomieszane. Po wnikliwych studiach okazało się, że niejaki pan W. de Goller to nie kto inny jak Johann Wolfgang Goethe. Co robił 232 lat temu w Krakowie? Długo podejrzewano, że szukał śladów tytułowego bohatera swego arcydramatu. W 1562 r. protestancki pisarz Johannes Manlius ogłosił bowiem, że słynny w Niemczech ze swych konszachtów z demonami Johannes Faustus studiował w Akademii Krakowskiej. Gdy rzucono snop światła na sprawę- okazało się, że poetę u nas interesowała przede wszystkim mineralogia. Wybrał się do Wieliczki, bo fascynowały go tamtejsze saliny. Kraków wdzięczny za odwiedziny chełpi się tym tablicą pamiątkową na linii A-B . Przypominają się jego ostatnie słowa - "MEHR LICHT" - "Więcej światła". Mija 75 lat od wydania "Doktora Faustusa". W tej powieści Thomas Mann rozwija ideę "demoniczności" muzyki i wiąże ją z kulturą niemiecką. Goethe-Institut w Krakowie (ul. Podgorska 34) zaprasza 29 września o 18 na dyskusję: "Thomas Mann i demonizm muzyki". Więcej światła na tę sprawę rzuca, w rozmowie z Robertem Konatowiczem, Mateusz Ciupka, który to spotkanie poprowadzi, a przy okazji zaprosi na muzyczne spotkanie z kobietą Faustem już niebawem w Instytucie Goethego.

Co dalej z budową Centrum Muzyki w Krakowie?

5 ofert wpłynęło w przetargu na budowę Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. Wszystkie jednak przewyższają zakładane koszty; najtańsza o 6,5 mln złotych. Jacek Bańka rozmawia o tym z przedstawicielami Krakowskiej Rady Miasta: Małgorzatą Jantos, radną Nowoczesnej, szefową Komisji Kultury, Michałem Drewnickim wiceprzewodniczącym RM (PiS) i Sławomirem Pietrzykiem (prezydencki Przyjazny Kraków).

Teatr w dobie kryzysu energetycznego

W jaki sposób nadzwyczajna sytuacja na rynku energetycznym wpływa na życie takich instytucji, jak choćby teatr? Studio Radia Kraków Kultura odwiedzili Jakub Baran, opiekun naczelny Teatru Traska 52 oraz Marek Wolny, reżyser.

Kasia Czubek o festiwalu Młoda Muzyka Dawna

Co zrobić, by mieć polski Le Poeme Harmonique? Jak budować muzyczną wspólnotę pośrodku lasu? W jaki sposób pomagać młodym adeptom wykonawstwa historycznego? Wreszcie - czy flet prosty rzeczywiście jest prosty? O tym w Kulturze na co dzień opowiadała Katarzyna Czubek - flecistka i oboistka, inicjatorka festiwalu Młoda Muzyka Dawna.

Żywioły. Spotkanie ze słowem i muzyką” - koncert w MCK

Spotkanie ze słowem i muzyką, tak twórcy i organizatorzy zapowiadają nadchodzący koncert „Żywioły”, który odbędzie się w najbliższą niedzielę w Międzynarodowym Centrum Kultury Tego popołudnia głównym bohaterem będzie - jak się wydaje - prof. Piotr Chłosta - wybitny polski urolog, od lat zajmujący się propagowaniem profilaktyki badań układu moczowego, ale także muzyk rockowy, który tym razem objawi także swoje kompozytorskie oblicze. Ideą wydarzenia jest ukazanie życia jako niezwykłego i złożonego procesu. Ludzka egzystencja nie ma sensu bez marzeń, pasji i sztuki. Są one w życiu obecne tak samo, jak cierpienie czy śmierć. O muzyce, pasjach, życiu i medycynie, jednym słowem o żywiołach, z Piotrem Chłostą, gościem specjalnym, porozmawia Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

III Festiwal Równości w Dworku Białoprądnickim

Panele, spotkania, wykłady, a także działania aktywistów wzmacniające postawy obywatelskie – to już w najbliższą niedzielę. W Dworku Białoprądnickim odbędzie się trzecia odsłona "Festiwalu Równości" - wydarzenia poświęconego idei równości pomiędzy mężczyznami i kobietami, wskazywaniu form pracy na rzecz równości oraz prezentacji działań rozwijających już istniejące kulturowe obszary równości pomiędzy płciami. Trzy panele dyskusyjne zatytułowane: "Czym jest przemoc?", "Granica" i "Pomoc" poprowadzi dr hab. Joanna Hańderek, prof. UJ, która wspólnie z Dorotą Halberdą - koordynatorką wydarzenia, opowiadała Tadeuszowi Markowi o Festiwalu na antenie Radia Kraków Kultura.

Rzeźba Stanisława Cukra w Galerii w Krypcie u Pijarów

"Stanisław Cukier w niezwykły sposób łączy elementy metafizyczne i swoje pojmowanie sacrum ze szczególną umiejętnością upraszczania przedmiotu" - napisał niegdyś o polskim rzeźbiarzu Jerzy Stelmach. Tymczasem sacrum, zaklętego w rzeźbach Stanisława Cukra, od środy tego tygodnia doświadczać można osobiście w Galerii w Krypcie u Pijarów. Do 9 października w przestrzeni Krypty można będzie zobaczyć odlane w brązie prace Artysty przedstawiające między innymi postacie świętych. W audycji Tadeusza Marka o swojej twórczości opowiadał sam autor wystawy - Stanisław Cukier, jej kurator - Robert Wolak a także kolekcjoner sztuki, filozof i prawnik - Jerzy Stelmach.

Włoski mistrz organów Diego Canizzaro zagra w Krakowie

Sycylia przybywa do Krakowa, a Kraków na Sycylię, a wszystko to dzięki muzyce. Katarzyna Freiwald i Robert Konatowicz zapraszają na koncert zespołu Cracow Singers z włoskim mistrzem organów - Diego Canizzaro. Muzyka XVI i XVII wieku rozbrzmiewać będzie w kościele św. Krzyża w Krakowie w piątek 23 września o 19 (wstęp wolny!).

Samuel Mariño - niezwykły człowiek, wspaniały głos - wraca do Krakowa

Samuel Mariño zaśpiewa niebawem (29 września o 19:30 w kościele. św.św. Piotra i Pawła) z Moniką Korybalską i Capellą Cracoviensis arcydzieło Mozarta, czyli Wielką Mszę c-moll. Jego sopran zabrzmiał pierwszy raz w Krakowie przed rokiem w Teatrze Słowackiego. Znakomicie zabrzmiała z nim Capella Cracoviensis. To był królewski Mozart, nawet cesarz nie mógłby powiedzieć ''za dużo nut" :) Kurtyna Siemiradzkiego nie słyszała jeszcze Mozarta tak cudownie zaśpiewanego. I jeszcze był Salieri na bis, a potem aria Glucka ("Orfeusz i Eurydyka" ) "Che farò senza Euridice?". Wenezuelski śpiewak ma tak bogatą osobowość sceniczną, że ma się wrażenie, że jest jednocześnie Orfeuszem i Eurydyką. Robert Konatowicz rozmawiał o tym artyście i jego przyjaźni z Marzeną Lubaszką - śpiewaczką z Capelli Cracoviensis.

Kobiety mają głos w Narodowym Starym Teatrze

Scena Kobiet w Narodowym Starym Teatrze. W piątek 23 września rozpoczną się czytania performatywne teksty pisane przez kobiety i reżyserowane przez kobiety. W Radiu Kraków Kultura Justyna Nowicka gościła Agatę Dąbek, Ishbel Szatrawską i Zdenkę Pszczołowską.

Es war einmal  (Dawno, dawno temu) - wystawa Doroty Nieznalskiej w Domu Norymberskim

23 września otwarcie sezonu w Domu Norymberskim. W Radiu Kraków Kultura gościliśmy Renatę Kopyto z Domu Norymberskiego oraz Dorotę Nieznalską, której wystawę niebawem zobaczymy - Es war einmal  (Dawno, dawno temu).

16. Małopolska Noc Naukowców

W 8 miejscach w Małopolsce odbędzie się Noc Naukowców - to już 30 września. Inicjatywa doceniana jest nie tylko przez samych naukowców i miłośników nauki, ale również przez Komisję Europejską. Przedsięwzięcie otrzymało też unijne dofinansowanie. W Radiu Kraków Kultura Jacek Bańka rozmawiał z Anną Żmudą-Muszyńską z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Cykl Matinees. Czemu służy edukacja przez muzykę?

Capella Cracoviensis regularnie realizuje cykl matinees - koncertów edukacyjnych dla juniorów i seniorów. W środy o 11.00 - to pora zgoła niezwykła, by wybrać się na klasyczny koncert. Ale przecież CC znana jest z przełamywania utartych schematów. A jednak, nie jest to przełamywanie tylko dla przełamywania - czemu służy edukacja przez muzykę opowiada Barbara Szypulska.

Co łączy Niepołomice z Japonią?

Muzeum w Zamku Królewskim w Niepołomicach zaprasza na otwarcie wystawy prac Yasuko Sawaoka, japońskiej artystki tworzącej litografie na drewnie. Wernisaż odbędzie się 18 września 2022 roku wraz z udziałem artystki i radcą Ambasady Japonii w Polsce, która to Ambasada objęła patronatem wszystkie wydarzenia związane z projektem „Kwiaty pamięci i wdzięczności” (aukcja w Lions Club, wystawa w Niepołomicach, wystawa i koncert w Nowym Targu). O tymże projekcie i o związkach Polski z Japonią Wioletta Gawlik rozmawia z gośćmi programu, którymi są: Yasuko Sawaoka, japońska artystka, Akiko Miwa, prowadząca gospodarstwo agroturystyczne w Harklowej koło Nowego targu, Maria Jaglarz, dyrektor Muzeum w Zamku Królewskim w Niepołomicach, prof. Stanisław Filipek, fizyk, chemik, japonista, prof. Akira Sawaoka, rektor japońskiej uczelni.

Jaki będzie nowy sezon artystyczny w Nowohuckim Centrum Kultury?

Kombinat Kultury otworzył nowy sezon artystyczny w Nowohuckim Centrum Kultury. To cykl edukacyjnych wydarzeń organizowanych dla dzieci i młodzieży. Jesienią czeka nas otwarcie nowej ekspozycji w Galerii Jerzego Dudy-Gracza oraz cykl wystaw fotograficznych w ramach projektu "Siła fotografii". Ponadto będą pokazy i spektakle teatralne, jubileuszowe koncerty, warsztaty i spotkania. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Joanną Gościej-Lewińską, główną kuratorką Galerii Centrum NCK, Moniką Stachnik-Czaplą, kurtorką projektu "Siła fotografii", Zbigniewem Grzybem, dyrektorem NCK-u.

Agnieszka Grochowicz o Carmen

CARMEN - znaczy pieśń. Mistrzyni pieśni niebanalnych - Agnieszka Grochowicz- znów pojawiła się w studiu Radia Kraków Kultura, by kontynuować opowieść o najsłynniejszej operze Bizeta. Nadszedł czas na wspomnienie ulubionej CARMEN, czyli Tatiany Troyanos, której urodziny przypadły całkiem niedawno, a jej srebrzysty i mocny głos zachwyca do dzisiaj. Artystka zaprasza (przy okazji) na bardzo osobisty recital "Skąd jestem" do krakowskiego Klubu Aktora (Rynek Główny 41) - w sobotę 17 września o godzinie 19 (wstęp wolny). Agnieszkę Grochowicz gościł Robert Konatowicz.

Trwa 3. edycja Festiwalu Filharmonii Krakowskiej "Szymanowski / Polska / Świat"

Robert Konatowicz poleca koncert z udziałem znakomitego amerykańskiego tenora bohaterskiego - Randalla Bilsa, który zaśpiewa w ramach Festiwalu 23 i 24 września. Sylwetkę wybitnego śpiewaka, który specjalizuje się w repertuarze Rossiniego, a u nas zaśpiewa Mahlera przybliża dyrektor Filharmonii Krakowskiej - Mateusz Prendota. Z rozmowy dowiemy się również o tym, co czeka nas w nowym sezonie filharmonicznym.

„Małe Monografie” tym razem o Henryku Wieniawskim

Żywiołowość, nieokiełznany temperament, skłonność do podejmowania artystycznego ryzyka, a zarazem opanowanie i niespotykana wrażliwość – to przepis na zostanie wirtuozem. To również opis cech Henryka Wieniawskiego – czarodzieja i księcia skrzypiec. Mateusz Borkowski w kolejnym tomie serii „Małe Monografie” opowiada o tym wybitnym artyście.

Teatralne premiery w Narodowym Starym Teatrze

Opera za 3 grosze, Genialna przyjaciółka czy Książę Niezłomny. Narodowy Stary Teatr ogłasza artystyczne plany i przedstawia tytuły premierowych przedstawień. W sezonie 2022/23 na narodowej scenie zobaczymy 7 nowych spektakli. Reżyserować będą m.in Ewelina Marciniak, Małgorzata Warsicka i Luk Perceval. Pojawią się nawiązania do Roku Polskiego Romantyzmu oraz teatralna klasyka. W Radiu Kraków Kultura zaprasza zastępca dyrektora do spraw artystycznych Beniamin Bukowski.

"Równoj ku Górze". Oratorium ku czci Prymasa Tysiąclecia

30 września w kościele św. Katarzyny odbędzie się premiera oratorium "Równoj ku Górze". Czym jest oratorium i jakie historie kryją się za jego powstaniem? Z autorką libretta tej opery, a także góralską poetką Zofią Truty oraz z Janem Mrowcem, inicjatorem przedsięwzięcia rozmawiamy w Radiu Kraków Kultura. Zaprasza Tadeusz Marek.

Zajrzyj Do Huty w ten weekend

W Radiu Kraków Kultura zapraszamy na wydarzenia z cyklu "Zajrzyj do Huty" (16-18 września 2022) wraz ze Zbigniewem Senikiem z Muzeum Nowej Huty. Rozmawiał z nim Tadeusz Marek.

Kobiecy tandem zarządza Sinfoniettą Cracovią

Zarządzanie instytucjami kultury w tandemie, łączącym kompetencje menedżerskie i artystyczne, to wciąż w polskiej kulturze rzadkość. Tym bardziej może zaskakiwać, iż takie dwie funkcje piastują dwie kobiety. Fenomen? A może zarzewie głębszych zmian? Agata Grabowiecka i Katarzyna Tomala-Jedynak - dyrektorki Sinfonietty Cracovii, naczelna i artystyczna zdradzają plany orkiestry na rozpoczęty właśnie sezon. W którym kierunku zmierza Sinfonietta? O tym dowiecie się Państwo z rozmowy, którą poprowadził Paweł Szczepanik.

Rozmowa z Małgorzatą Lebdą

Małgorzata Lebda - poetka i biegaczka - odwiedziła studio Radia Kraków Kultura. Udowadnia, że poezję piszą nie tylko mężczyźni, a poeta nie musi być utożsamiany z wizerunkiem pana w czarnym golfie i papierosem w ręku. Posłuchajcie jej rozmowy z Kubą Nizińskim.

The Tallis Scholars - muzyczny cud, z Dawidem na okładce

To było 518 lat temu - 8 września 1504 r. - koło Palazzo Vecchio na Piazza della Signoria we Florencji stanęła mierząca ponad pięć metrów marmurowa rzeźba Michała Anioła "Dawid". Nieopodal Radia Kraków Kultura też leży Florencja, a na stole w studiu brytyjska płyta z arcydziełami muzycznymi z czasów renesansu, z Dawidem na okładce. Na 40 głosów - osiem pięciogłosowych chórów, w każdym sopran, alt, tenor, baryton i bas. Muzyczny cud. Warto poświęcić chwilę na zachwycenie się nim. Skomponował go Thomas Tallis, który był rówieśnikiem florenckiego Dawida.

Od Vivaldiego do słuchania obrazów. Nowy numer "Ruchu Muzycznego"

Od Vivaldiego do słuchania obrazów, czyli Mateusz Ciupka opowiada Robertowi Konatowiczowi o nowym numerze pisma "Ruch Muzyczny".

Najnowszy numer "Autoportretu". Modernizm a kolonializm

Czym jest współczesny kolonializm? Jakie są jego związki w wojną w Ukrainie? Do modernizmu, a także do kolonializmu powraca w najnowszym numerze Autoportret - krakowski magazyn, poświęcony architekturze.   Autorzy tekstów podejmują się analizy uwikłań architektury modernizmu w struktury władzy i dominacji. Z krytycznej perspektywy przyglądają się także planom i realizacjom słynnych modernistycznych architektów m.in w Indiach, czy w krajach północnej Afryki. - Współczesne wojny dopowiadają nowe znaczenia do historycznych pojęć - mówią w rozmowie z Justyną Nowicką Dorota Leśniak-Rychlak, Dorota Jędruch i Marta Karpińska. Modernizm a kolonializm" - to tytuł najnowszego numeru Autoportretu, wydawanego przez Małopolski Instytut Kultury.  

Krakowskie Muzeum Herstorii Sztuki zaprasza na "Hydrofeministyczny festiwal sztuki RYTUAŁY WODY"

Astrida Neimanis w swoim eseju pt. „Hydrofeminizm, czyli stawanie się ciałem wodnym” mówi, że woda to planetarne archiwum. Czy wiecie, że od początku istnienia naszej planety wody nie przybywa ani nie ubywa? W szklance wody, którą dziś pijecie znajdują się historie dinozaurów, prastarych cywilizacji, celebracji i wojen: wszystkiego co było i jest i będzie! W programie festiwalu m.in dwie zbiorowe wystawy, pokaz filmów krótkometrażowych, wykłady, warsztaty, a nawet medytacje na temat obrazów. Wspólny mianownik tych wydarzeń to woda - jak piszą organizatorki - "nasza przewodniczka i łączniczka". Narodziny, przemijanie i śmierć, równość międzygatunkowa, oswajanie traum i stawianie czoła depresji klimatycznej - to tylko niektóre z tematów festiwalu. W rozmowie z Justyną Nowicką zapraszają kulturoznawczyni Anna Chromik i kuratorka festiwalu historyczka sztuki Marta Grabowska.

Kraków kulturą stoi

W Kulturze na co dzień: Oliwia Fryc i Kuba Krasny - przedstawiciele sił Krakowskiego Biura Festiwalowego, Pałacu Potockich i Krakowa Miasta Literatury UNESCO - opowiadają o wydarzeniach, które czekają na miłośników szeroko pojętej kultury w najbliższych tygodniach. A jest z czego wybierać! Trwa Sacrum Profanum i Bomba Megabitowa, po wakacyjnym uśpieniu powraca cykl "Literackie chwile", zza rogu już wygląda znakomity Festiwal Conrada, a kurz z klasyków strzepuje Marcin Wilk i jego goście w cyklu "Wyszukaj klasyka". Pod szyldem KBF-u działają już trzy czasopisma opisujące tematy kulturalno-społeczne, a i dzięki tej szczególnej "wspólnocie" zrodził się nowy cykl spotkań w Pałacu Potockich. Na pigułkę pełną wydarzeń i rozmowę zaprasza Georgina Gryboś-Szczepanik.

Limpro literackie, czyli salwy śmiechu w księgarni

Gośćmi Kultury na co dzień byli Milena Gumienny - szefowa księgarni De Revolutionibus, Zuzanna Skolias-Pakuła - aktorka związana między innymi z Impro KRK i Mateusz Pakuła - dramatopisarz, reżyser, pisarz. Goście opowiedzieli o połączeniu literatury z improwizacją teatralną, reakcjach publiczności podczas trzech wydarzeń, w których opowieść o literaturze nabrała zupełnie innego wymiaru oraz o potrzebie mówienia "na luzie" o książkach, nawet tych, które poruszają niezwykle ważne tematy. Czy idea przerodzi się w stały i pożądany punkt na literackiej mapie Krakowa? Czy pomysłodawcy będą czerpać ze wszystkich gatunków? Czy wypada się śmiać podczas wizyty w teatrze lub na spotkaniu literackim? Rozmawia Georgina Gryboś-Szczepanik

Sacrum Profanum 2022 już trwa. Rozmawiamy z dyrektorem artystycznym

O potrzebie przeżywania i doświadczenia muzyki. O tym, czy muzyka współczesna - mimo że wciąż powstająca - jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. O tym, jak przekroczyć próg sali koncertowej, nawet, jeśli nie czujemy się przygotowani. Takie tematy w rozmowie z Pawłem Szczepanikiem podejmował gość Radia Kraków Kultura: Krzysztof Pietraszewski, dyrektor artystyczny festiwalu Sacrum Profanum.

"Lato 2022" - nasze niepokoje, nasze nadzieje

Krótkometrażowy film Lato 2022 zamówiony przez festiwal Sacrum Profanum opowiada o niepokojach związanych z przyszłością - naszą, ludzi, ale i Ziemi jako całości. Porusza także wątek nadziei i troski o jutro, wreszcie - zaskakująco dojrzałej świadomości. Eksperyment myślowy, który jest jego tematem, przybliżają: autorka obrazu - Anna Morawiec, Krzysztof Pietraszewski, dyrektor artystyczny festiwalu Sacrum Profanum oraz jedna z bohaterek filmu, Maria Drozd.

Trzecia edycja Festiwalu Szymanowski / Polska / Świat

W najbliższą sobotę, 3 września 2022 roku o godz. 18.00, w sali koncertowej przy ulicy Zwierzynieckiej odbędzie się pierwszy z koncertów tegorocznej, trzeciej edycji Festiwalu Szymanowski / Polska / Świat – sztandarowego festiwalu Filharmonii Krakowskiej. Dyrektor artystyczny Filharmonii Alexander Humala gościł w studiu Radia Kraków Kultura i opowiedział Robertowi Konatowiczowi o Festiwalu i nowym sezonie artystycznym. W studiu przy krakowskiej alei Słowackiego pojawił się też duch Mickiewicza.

Spółdzielnia muzyczna contemporary ensemble zaprasza na występy

Robert Konatowicz spotkał dwoje artystów sztuki dźwiękowej, którzy przechodzili nieśpiesznie bez tragarzy koło studia Radia Kraków Kultura. To przedstawiciele Spółdzielni muzycznej: Martyna Zakrzewska -fortepian i mózgownica oraz Jakub Gucik - wiolonczela i śrubokręt.

Piotr Sułkowski, nowy dyrektor Opery Krakowskiej, w Radiu Kraków Kultura

Z nowym dyrektorem krakowskiej Opery rozmawia Justyna Nowicka.

Czym jest „WTOOPA”, czy każdy może "wtoopić"?

"Uczestnicząc w wielu przeglądach, festiwalach oraz konkursach, dojrzewaliśmy. Niektóre rzeczy nas zachwycały, a inne znów niekiedy doprowadzały do szału. Doszliśmy w pewnym momencie do wniosku, a było to w 2011 roku, że chcemy zorganizować nasze własne spotkania teatrów amatorskich, w których wszystko będzie idealne! I tak właśnie w 2013 roku powstała WTOOPA czyli Ogólnopolskie Spotkania Teatralne „WTOOPA”! WTOOPA nie ma formuły konkursowej, bowiem głównym celem tej imprezy ma być rozwijanie u młodych ludzi ich pasji, jaką jest teatr. Służyć temu mają liczne warsztaty teatralne, prezentacje spektakli, a także wspólne szczere dyskusje. WTOOPA ma być czasem pracy i radości dla wszystkich, którzy teatr kochają i bez którego ich życie byłoby uboższe. Dlatego właśnie celowo zrezygnowaliśmy z formuły konkursowej, uważamy bowiem, że już samo obcowanie ze sceną, tekstem, rekwizytem i słowem będzie dla wszystkich uczestników WTOOPY największą nagrodą - mówią organizatorzy. O XIX Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych „WTOOPA” Kraków 2022 w Radiu Kraków Kultura opowiada współinicjator festiwalu Michał Stachowski.

Dzieje działalności konspiracyjnej w komiksie

W ramach plenerowej wystawy komiksowej można poznać dzieje partyzanckiego oddziału Błyskawica. Dlaczego akurat ta forma prezentacji została wybrana? Z Mateuszem Gawlikiem z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, w Kulturze na co dzień rozmawiał Jacek Bańka.

Centrum Kultury Podgórza zaprasza na zajęcia w nowym sezonie

Choć wakacje dobiegają końca, Centrum Kultury Podgórze nie "spoczywa na laurach" i wciąż zaprasza mieszkańców do aktywnego poznawania historii dzielnicy. Latem otwarto po remoncie Fort Borek i o nim między innymi rozmawialiśmy dziś w Radiu Kraków Kultura.

Jubileusz 18–lecia Teatru BARAKAH

Teatr Barakah istnieje od 2004 roku, kiedy to Monika Kufel i Ana Nowicka zrealizowały monodram „Szafa”. Od tego czasu w BARAKAH powstało 55 spektakli, a kolejna prapremiera - „Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam” – już w grudniu.

"Nowy Początek. Modernizm w II RP" w Muzeum Narodowym w Krakowie

Takie wystawy nie zdarzają się na co dzień. W Muzeum Narodowym w Krakowie "4 x Nowoczesność" i druga odsłona projektu "Nowy Początek. Modernizm w II RP". W Radiu Kraków Kultura gościliśmy kuratora i inicjatora cyklu, a przede wszystkim dyrektora Muzeum - prof. Andrzeja Szczerskiego.

Festiwal Uszanowanko - bo kultura jest dla wszystkich

Zgodnie z Deklaracją Praw Człowieka każdy ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym społeczeństwa, do korzystania ze sztuki, do brania udziału w postępie nauki i czerpania z jego dobrodziejstw. Prawo do bycia członkiem kultury jest więc nieodłączną częścią praw człowieka – każdego człowieka. Czy zatem osoby z niepełnosprawnością mogą bez przeszkód korzystać z oferty kulturalnej i bez przeszkód ją tworzyć? Jakich działań, rozwiązań i strategii potrzeba, by ułatwić osobom z niepełnosprawnościami odbiór kultury? Jak rozwija się ich artystyczna scena? Odpowiedzi szukać będą organizatorzy Festiwalu Integracji Artystycznej Uszanowanko, który rozpocznie się 27 sierpnia 2022 w Krakowie. To wydarzenie, które ma na celu zwiększyć uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami na małopolskiej scenie muzycznej, kulturalnej i klubowej. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Martyną Masztalerz, pomysłodawczynią Uszanowanka.

W którym punkcie dochodzi do styku kultury z nauką i technologią? Ruszają zapisy na Bombę Megabitową

Festiwal Przyszłości Bomba Megabitowa to festiwal nauki, technologii, kultury, który odbędzie się w dniach 5-12.09.2022 r. Zainaugurowany został w ubiegłym roku w stulecie urodzin Stanisława Lema. W tym roku Miasto Kraków, Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema i Krakowskie Biuro Festiwalowe operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO zapraszają na cykl paneli dyskusyjnych poświęconych klimatowi. Nie zabraknie też warsztatów, wystaw i koncertów. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Szymonem Kloską, kuratorem Festiwalu i Marią Świątkowską, koordynatorką wykonawczą Festiwalu.

Il Giardino Armonico i Patricia Kopatchinskaja w ICE Kraków. "I co dalej, panie Vivaldi?"

"I co dalej, panie Vivaldi?" - to pytanie niebawem zadadzą Patricia Kopatchinskaja i zespół Il Giardino Armonico. Może nawet znajdą na nie odpowiedź. "Patricia Kopatchinskaja w każdym swoim występie metaforycznie ryzykuje życie i zdrowie" - napisała Fiona Maddocks w the Guardian po niedawnym występie skrzypaczki na BBC Proms. Nie inaczej będzie pewnie 30 sierpnia w Krakowie. Podczas trzeciego w tym roku koncertu ICE Classic rządzić będą skrzypce i Antonio Vivaldi. 30 sierpnia w ICE Kraków zagra włoski zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej: Il Giardino Armonico, który poprowadzi jego kierownik artystyczny i wybitny dyrygent Giovanni Antonini, zaś w roli solistki wystąpi znakomita skrzypaczka Patricia Kopatchinskaja. Michael Łyczek, zastępca dyrektora ds. muzycznych KBF w rozmowie z Robertem Konatowiczem zaprasza na to niezwykłe wydarzenie.

Najpiękniejsze piosenki Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Agnieszki Grochowicz

„Na zakręcie, czyli wariatka tańczy” - najpiękniejsze piosenki Agnieszki Osieckiej" - Agnieszka Grochowicz zaprasza na swój recital 2 września o 20 do Piwnicy pod Baranami. W rozmowie z Robertem Konatowiczem powraca też do swojej fascynacji operą Bizeta "Carmen", która miała swoją polską premierę 140 lat temu. W studiu Radia Kraków Kultura pojawił się też niespokojny duch Leonarda Bernsteina - twórcy, który urodził się 104 lata temu, a także Tom Waits, operowe lody oraz australijskie wspomnienia artystki.

Wojna i sztuka. Olena Apczel w Radiu Kraków Kultura

26 sierpnia w Teatrze Łaźnia Nowa zobaczymy spektakl zat. "Kreszany" w reżyserii Oleny Apczel. Reżyserka teatralna, performerka, scenarzystka, kuratorka projektów artystycznych, aktywistka, pochodzi ze wschodniej Ukrainy, niedaleko granicy z Rosją. Od kilku lat mieszka i pracuje w Polsce. Co wojna zmieniła w jej myśleniu o sztuce?

Nowy sezon w Teatrze Łaźnia Nowa

Na początku września - powrót głośnego spektaklu "Powrót do Reims" z Jackiem Poniedziałkiem, a miesiąc później - pierwsza premiera. Teatr Łaźnia Nowa ogłasza plany artystyczne na pierwsze miesiące nowego sezonu.

Tegoroczne narodowe czytanie z Mickiewiczem w tle

Zbiór poezji „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza (1798-1855) został wybrany przez Prezydenta RP do lektury podczas XI edycji ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i polską literaturę – Narodowe Czytanie. Rok 2022 to Rok Romantyzmu Polskiego, więc wybór tej pozycji jest uzasadniony. O akcji Biblioteki Kraków rozmawiamy w Radiu Kraków Kultura przy okazji organizacji Narodowego Czytania. Gośćmi Jacka Bańki byli Agnieszka Staniszewska-Mól, dyrektor Biblioteki i Piotr Wasilewski, rzecznik prasowy instytucji.

Heksagon, nowy hangar w Muzeum Lotnictwa Polskiego

Nowa ekspozycja w Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz święto lotnictwa, które już w najbliższy weekend 27-28 sierpnia. W Radiu Kraków Kultura Jacek Bańka rozmawia z przedstawicielami Muzeum Lotnictwa Polskiego: dyrektorem Tomaszem Koseckim i zastępcą dyrektora Tomaszem Krzaczyńskim.

O naturze dźwięku i ekologii akustycznej z Rafałem Mazurem

  • Tadeusz Marek
  • access_time 01:03:12
  • calendar_today Poniedziałek, 2022.08.22
W Radiu Kraków Kultura gościliśmy Rafała Mazura. Muzyk, improwizator i filozof podsumował niedawno zakończony cykl „Koncertów Głębokiego Słuchania”, a także zaprasza na „Archipelag audiosfery Nowej Huty” – debatę dotyczącą ekologii akustycznej. Zastanawiamy się nad naturą dźwięku, a także dźwiękowymi drogami poznawczymi.

Letnia Akademia Folkloru: Bieńczyce wcale nie gorsze od Bronowic!

  • Tadeusz Marek
  • access_time 00:35:55
  • calendar_today Poniedziałek, 2022.08.22
W Kulturze na co dzień z Pauliną Maciaszek i Jarosławem Klasiem z Ośrodka Kultury Norwida spoglądamy w stronę Letniej Akademii Folkloru. Nasi goście opowiedzą o genezie Akademii, a także kulturze ludowej wsi przed-nowohuckich i dziedzictwie, jakie starają się wplatać w warsztaty rękodzielnicze festiwalu.

Gdański rzeźbiarz, Kazimierz Kalkowski, świętuje 40-lecie pracy artystycznej w Krakowie

Urodzony w Gdańsku ceramik, rzeźbiarz, malarz, rysownik świętuje jubileusz 40-lecia pracy artystycznej w Krakowie i otwiera w Nowohuckim Centrum Kultury wystawę zatytułowaną „Wyobrażone – niewyobrażalne”. Ekspozycja zabierze nas w świat z pogranicza dziecięcej wyobraźni, baśni i karykatury codzienności oraz pozwoli lepiej poznać artystę. Artystę dość trudnego w zdefiniowaniu, gdyż jego twórczości nie da się sklasyfikować. Kalkowski nie podpisuje swoich prac, pozostawia interpretacje obserwatorom. Jak pisze Szymon Romanowski: "Kalkowski jest indywidualnością, artystą znanym i uznanym. Jego malarstwo i przede wszystkim rzeźby olśniewają warsztatem i oryginalnością. Inspiracji szukając w dawnej sztuce, w swoich pracach pokazuje ciemną stronę człowieka, świat surrealistyczny, zdeformowany. Pełen groteski, przypominający estetyką Boscha, Breugla, Schulza". W studiu Radia Kraków Kultura Wioletta Gawlik podejmuje: Kazimierza Kalkowskiego - ceramika, rzeźbiarza, rysownika, malarza, Joannę Gościej-Lewińską – kuratorkę wystaw w Galerii Centrum Nowohuckiego Centrum Kultury, Annę Maciejowską – kuratorkę wystawy Kazimierza Kalkowskiego.

Antonio Salieri - ani morderca, ani beztalencie

272 lat temu w Veneto urodził się Antonio Salieri, który po nauce w Wenecji stał się muzyczną gwiazdą Wiednia. W XIX wieku ''gębę'' beztalencia i zabójcy Mozarta dorobił mu Puszkin. Potem pociągnął temat w swojej operze Rimski-Korsakow. Prawda jest taka, że ani Salieri Amadeusza nie zabił, ani beztalenciem nie był. Robert Konatowicz i Cecilia Bartoli przypominają o Salierim, wspominając przy okazji o... Presleyu i Jerzym Pilchu.

"Manelle" Teatru Mumerus

'Oczy serca otwarte miej na się samego Nie opatruj występków twojego bliźniego. Nędzę, małość, ubóstwo i twe nikczemności Zawsze stawiaj przed sobą, tak dojdziesz mądrości. Stałeś coś jest, czym będziesz, na to miej baczenie: Pycha nicość odnosi, nicość wywyższenie'' (1601 r.) VANITAS - marność. Marność świata to jeden z ważniejszych wątków XVII-wiecznej twórczości. Na uwagę zasługują między innymi ''Manelle duchowne albo Porządek żywota chrześcijańskiego'' Pawła Simplicjana. Stały się one punktem wyjścia nowego spektaklu krakowskiego Teatru Mumerus. Spektaklu, który jest także wizją baroku. A barok to także szaleństwo, czyli "La Follia", jak brzmi nazwa sonat przeznaczonych do tańca. Jedna z nich, najdoskonalsza, czyli szaleństwo Antonio Vivaldiego stało się inspiracją do stworzenia muzyki (wykonywanej na żywo) do spektaklu, którego środki wyrazu rozpostarte są od bezustannego ruchu i tańca do pulsujących w rytm barokowego wiersza słów.  26 i 29 sierpnia odbędą się premierowe pokazy spektaklu "Manelle" Teatru Mumerus. Spektakle w wersji plenerowej zostaną zagrane na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w Krakowie, godz. 19:00. Robert Konatowicz rozmawiał z prezesem Stowarzyszenia Teatr Mumerus, twórcą spektaklu - Wiesławem Hołdysem oraz z aktorem Mumerusa - Janem Mancewiczem. W rozmowie pojawia się cień Tadeusza Kantora i duch ''rudego księdza" z Wenecji. "La morte e la follia dominano l'isola" - "Szaleństwo i śmierć rządzi na tej wyspie".

„Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni” w Galerii dizajnu MNK

Prace zostały wykonane przez polskich rzemieślników według projektów artystek: Alicji Bielawskiej, Małgorzaty Kuciewicz i Simone De Iacobis. Z prof. Andrzejem Szczerskim dyrektorem MNK rozmawia Justyna Nowicka. Wystawa otrzymała Markę Radia Kraków - w ramach wiosennej edycji naszego plebiscytu.

„Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni”. Rozmawiamy z artystkami

Instalacja, która włącza się w narrację stałej Galerii Dizajnu, to prezentacja tkanin użytkowych i inspirowanych nimi form przestrzennych. Nawiązuje do trendów bazujących na wzorach sprzed ery elektryczności, ukazując związek między zmianami pór roku a wnętrzem domu. Prace zostały wykonane przez polskich rzemieślników według projektów artystek: Alicji Bielawskiej, Małgorzaty Kuciewicz i Simone De Iacobis. O ekspozycji opowiadają Justynie Nowickiej. Wystawa otrzymała Markę Radia Kraków - w ramach wiosennej edycji naszego plebiscytu.

Królewski Rembrandt na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu we współpracy z The Frick Collection w Nowym Jorku oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie zapraszają od 18 sierpnia do 16 października na wystawę Królewski Rembrandt na Wawelu. Gościem Justyny Nowickiej w Kulturze na co dzień jest Joanna Winiewicz-Wolska, kuratorka wystawy.

Konkurs „Nasz zabytek” - przywróć świetność zabytkowi w Twojej okolicy

Mieszkańcy Małopolski mogą już zgłaszać propozycje zabytków, które wymagają remontu, modernizacji, rewaloryzacji. To okazja, by przywrócić świetność nieco zaniedbanym i zapomnianym miejscom, które być może mijamy każdego dnia. Justyna Nowicka rozmawia o tym w Kulturze na co dzień z Brygidą Ślabską, prezes Zarządu Fundacji Most the Most.

Open Eyes Art Festival

Open Eyes Art Festival jest dopełnieniem, a w zasadzie komplementarną częścią Open Eyes Economy Summit, tj. kongresu ekonomii wartości. Prof. Jerzy Hausner na naszych antenach zapowiadał już, że jednym z głównych tematów będzie wiarygodność i zaufanie. Czy są to kategorie ważne także w sztuce? Jacek Bańka rozmawia o tym w Kulturze na co dzień z gościem, którym jest prof. Robert Sowa, prorektor ds. studenckich i kształcenia Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Kulturalnym szlakiem do Szczawnicy i na Spisz

Fundacja Kulturalny Szlak działa od 2011 roku i ma na celu promowanie wartościowych zjawisk z dziedziny kultury, nauki i sztuki w kraju i za granicą, działalność edukacyjną w dziedzinach związanych ze sztuką, promocją kultury i sztuki. Zaprasza nas po raz 14. na Letni Festiwal w Szczawnicy- "Muzyka nad Zdrojami", który potrwa do 25 sierpnia. Szlak letnich wędrówek kulturalnych powinien nas też poprowadzić na Spisz, a tam 19 sierpnia rozpocznie się 10. Festiwal Barok na Spiszu. Jego hasło to ''Radość Muzyki''. Radością muzyki dzielą się ze słuchaczami Radia Kraków Kultura - Katarzyna Wiwer i Rafał Monita z Fundacji Kulturalny Szlak. Rozmawiał z nimi Robert Konatowicz.

Cracow Singers w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

La Dama con l'ermellino, czyli Dama z Gronostajem - prywatnie Cecilia Galleran - i już nie może się doczekać tego muzyczne spotkania. Oto bowiem w niedzielę 14 sierpnia 2022 o godz. 18:30 w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie wysłucha koncertu muzyki renesansowej w wykonaniu zespołu Cracow Singers. Oto, że warto do niej dołączyć przekonuje Państwa Robert Konatowicz, który gości w studiu Radia Kraków Kultura przedstawicielkę Cracow Singers - Katarzynę Freiwald. Przy okazji, pani Katarzyna odkrywa jeszcze kilka muzycznych tajemnic.

Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna

W Radiu Kraków Kultura znakomity gość - Krystyna Czerni, krakowska badaczka, autorka serii monograficznej realizacji sakralnych Jerzego Nowosielskiego. W audycji mówiliśmy o trzeciej już części cyklu: Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna. Pozostałe dwa, które wyznaczyły edytorskie standardy i ostateczny kształt szaty graficznej całego cyklu, to: „Nowosielski w Małopolsce. Sztuka sakralna” (Kraków 2015) i „Nowosielski – sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin” (Białystok 2019).

Galeria Jerzego Dudy-Gracza w NCK na nowo

Kiedyś Dudę-Gracza rozchwytywano i uwielbiano, potem zaczęto się go wstydzić, a nawet bać. Czy nadszedł czas, aby odczytać go na nowo? Twórczość tego artysty jest niezaprzeczalnym fenomenem polskiej kultury ostatnich pięćdziesięciu lat. Wydaje się, że choć Duda-Gracz w 2004 roku zamilkł na zawsze, to jego twórczość nie powiedziała ostatniego słowa. Od 1 września 2022 r. do połowy listopada Autorska Galeria Jerzego Dudy-Gracza będzie zamknięta dla zwiedzających. Mieszcząca się w Nowohuckim Centrum Kultury Galeria została otwarta w styczniu 2020 roku i po ponad dwóch latach funkcjonowania w obecnym kształcie przyszła pora na zmiany! Zespół kuratorski przygotowuje nową ekspozycję, na której zostanie pokazanych około 180 prac Artysty, wcześniej nieprezentowanych w NCK. Justyna Nowicka rozmawia z kuratorką galerii Joanną Gościej-Lewińską.

"Polskie piosenki mniej znane”

Treści niepoprawne, czasem koszarowy humor, ale też wiele autentycznych historii: złamanych serc, zrobionych długów, przelanej na polu bitwy krwi, sprawy, którymi żyli mieszkańcy Lwowa czy Warszawy. Po prostu – ludzie z krwi i kości. Łukasz Fijał, którego słuchacze znać mogą z naszego słuchowiska „Niespodzianka” opowiadał Justynie Nowickiej o projekcie "Polskie piosenki mniej znane”. Na platformie Youtube pojawią się 4 recitale, gdzie będą piosenki i sceny dialogowe zaczerpnięte z 4 tradycji polskiej kultury: Przedwojenna Warszawa, Przedwojenny Lwów, piosenki wojskowe i piosenki historyczne. Piosenki warszawskie i lwowskie już można odsłuchać. Trwają prace nad kolejnymi częściami. Łukasz Fijał zapowiada, że materiał ten posłuży do stworzenia spektaklu.

Muzea domowe - skarby regionu

Radio Kraków Kultura z wizytą w krakowskim Muzeum Armii Krajowej. Już od 12 sierpnia oglądać będzie można wystawę pt. "Muzea domowe - skarby regionu". Zobaczymy prawdziwe skarby rozproszone po całej Małopolsce, rodzinne i niekiedy osobiste pamiątki. Jacek Bańka rozmawiał o tym z Mateuszem Gawlikiem, kustoszem w dziale wystaw Muzeum AK.

Muzeum Miejsce Pamięci KL Plaszow zaprasza na spotkanie "Pamięć/Zachor"

  • Jacek Bańka
  • access_time 00:40:18
  • calendar_today Piątek, 2022.08.05
Muzeum Miejsce Pamięci KL Plaszow zaprasza dziś na spotkanie "Pamięć/Zachor", które będzie formą uczczenia więźniów krakowskiego obozu pracy i zagłady. Podczas spotkania zostaną odczytane fragmenty wspomnień osób, które przeżyły KL Plaszow. Uroczystość odbywa się w pierwszą niedzielę po 6 sierpnia, czyli rocznicy tzw. czarnej niedzieli i nawiązuje jednocześnie do wydarzeń z lipca i sierpnia 1944 roku. O spotkaniu "Pamięć/Zachor" oraz budowie nowego muzeum na terenie byłego obozu z Moniką Bednarek z Muzeum Krakowa oraz Kamilem Karskim i Jackiem Stawiskim z Muzeum KL Plaszow rozmawiał Jacek Bańka.

W sobotę rozpocznie się 55. Festiwal im. Jana Kiepury

W sobotę 6 sierpnia rozpocznie się 55. Festiwal im. Jana Kiepury, jeden z najstarszych w Polsce. Przez 8 dni Festiwalu, do 13 sierpnia, Krynica-Zdrój stanie się śpiewającym miastem. Rozbrzmiewać w niej będą w najlepszych wykonaniach największe przeboje muzyki wokalnej. Zaplanowane zostały liczne atrakcje, w tym m.in. gale operowe i operetkowe, spektakle operetkowe i baletowe, koncerty promenadowe, recitale czy spotkania z artystami. Na Festiwal pełen gwiazd zaprasza w rozmowie z Robertem Konatowiczem jego dyrektor artystyczny prof. Tadeusz Płonka.

Teodor Currentzis skończył w tym roku 50 lat

Teodor Currentzis - wybitny dyrygent-skończył w tym roku 50 lat. Urodzony w Grecji, wybrał Rosję na swój dom na początku lat 90., kiedy zaczął studiować dyrygenturę w Konserwatorium w Sankt Petersburgu pod kierunkiem Ilii Musina. Skrytykowany za związki z rosyjskim Bankiem VTB szef orkiestry MusicAeterna Teodor Currentzis, opuścił Rosję. Zakłada nowy zespół o nazwie Utopia. „Wkraczamy na eksperymentalne pole poszukiwań idealnego brzmienia z mistrzowskimi muzykami, którzy tego pragną” – napisał Currentzis i odniósł się do nazwy nowego zespołu: „Tak, to utopijna idea. Utopia to przecież coś, co wydaje się niemożliwe i to właśnie nas pociąga”. Rozmowa Roberta Konatowicza z Mateuszem Ciupką (Ruch Muzyczny, Szafa Melomana) w programie Radio Kraków Kultura Na Co Dzień.

Ukraińska kultura i literatura

Ukraińsko- krakowskie kontakty literackie były bardzo intensywne już w młodopolskim Krakowie. Od czytania poezji rozpoczęły się spotkania Ukraińców, którzy przybyli do Krakowa po 2000 roku. W czasie trwania wojny w Ukrainie wydarzenia kulturalne, koncerty, wystawy, warsztaty spotkania literackie mają funkcję nie tylko poznawczą, przybliżającą kulturę naszych wschodnich sąsiadów ale również terapeutyczną. O krakowsko-ukraińskich związkach w przeszłości i dziś, a także o działalności Związku Ukraińców w Polsce opowiada Katarzynie Fortunie przewodniczący krakowskiego zarządu Andriy Olinyk.

Jan Burnatowski przedstawia numer pisma Czas Literatury poświęcony ukraińskiej poezji i prozie

Jan Burnatowski - polonista, literaturoznawca i sekretarz redakcji kwartalnika Czas Literatury przedstawi numer pisma w całości poświęcony ukraińskiej poezji i prozie. Znajdziemy w nim. m.in. nigdy wcześniej nie publikowane teksty takich autorów jak m.in. Andij Lubka, Kateryna Babkina, Wołodomyr Rafiejenko i Anastazja Afanasjewa. O czytaniu Serhija Żadana pisze Małgorzata Lebda i Jerzy Franczak.

Krakowski Festiwal Tańca w Nowohuckim Centrum Kultury

Do 7 sierpnia potrwa w Nowohuckim Centrum Kultury Krakowski Festiwal Tańca, który prezentuje polskie i zagraniczne spektakle taneczne. Ideą festiwalu jest pokazanie potencjału tańca współczesnego, występującego samodzielnie, jak i w relacjach z innymi dziedzinami sztuki, a także uwalnianie energii twórczej tancerzy, choreografów, performerów oraz innych artystów. O tańcu i polityce z tancerkami i choreografkami Martą Wołowiec i Dominiką Wiat oraz dyrektorem NCK Zbigniewem Grzybem rozmawiał Jacek Bańka.

"Ennio" - coś dla wielbicieli muzyki Morricone

Robert Konatowicz zaprasza na rozmowę z Mateuszem Borkowskim o filmie "Ennio"

Bernard Ładysz: Taki artysta zdarza się tylko raz

Niedawno obchodziliśmy jego 100. urodziny. Urodził się bowiem 24 lipca 1922 r. Był śpiewakiem operowym, który występował na całym świecie, m.in. z Marią Callas, najwybitniejszym polskim basem w całych naszych muzycznych dziejach i jednym z największych basów w Europie, a nawet na świecie. Był tez świetnym aktorem. Wspomina go Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz. Rozmawiał z nią Robert Konatowicz.

Agnieszka Grochowicz zaprasza na koncert w altanie na Plantach przy skwerze Zbigniewa Wodeckiego

Studio Radia Kraków Kultura odwiedziła Agnieszka Grochowicz-wokalistka, autorka tekstów i muzyki. -współpracująca z czołówką polskich kompozytorów piosenki: Zygmuntem Koniecznym, Andrzejem Zaryckim, Jerzym Derflem, Ewą Kornecką, Januszem Grzywaczem. Zaprasza słuchaczy na swój koncert w altanie na Plantach przy skwerze Zbigniewa Wodeckiego (niedziela, 31 lipca, o 15) w ramach letnich koncertów promenadowych Krakowskiego Forum Kultury. A bohaterami recitalu będą twórcy, których Jeremi Przybora nazwał „trójką wieszczy polskiej piosenki”-Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski i Jonasz Kofta. W rozmowie z Robertem Konatowiczem opowiada też o swojej fascynacji operą Bizeta "Carmen", która miała swoją polską premierę 140. lat temu.

ZAPOWIEDŹ NOWEGO SŁUCHOWISKA RADIA KRAKÓW - W ROLI GŁÓWNEJ ANNA POLONY

„W poszukiwaniu bohatera romantycznego” - to tytuł najnowszego słuchowiska Radia Kraków. Anna Polony zagra w nim główną i jedyną rolę, przedstawienie wyreżyserował Józef Opalski. Na warsztat aktorski trafiły dwie sylwetki: Tadeusza z epopei Adama Mickiewicza i Beniowskiego z poematu Juliusza Słowackiego. Premiera już 19 września tego roku. "Jakim człowiekiem jest polski typ bohatera romantycznego, przedstawiony w dziełach naszych wieszczów?" - pyta Anna Polony - aktorka, która jest równocześnie autorką scenariusza nowego słuchowiska. „Mimo iż „Beniowski” powstał jako kontestacyjna odpowiedź na „Pana Tadeusza” nie chodziło mi o polemikę, która toczyła się między Słowackim a Mickiewiczem ale o różnicę w postawach i charakterach tych dwóch młodych bohaterów” -  dodaje Anna Polony. Z twórcami: Anną Polony i Józefem Opalskim rozmawiał Tadeusz Marek

Sulamita Ślubowska o swojej debiutanckiej płycie

Sulamita Ślubowska - młoda skrzypaczka, jedna z uczestniczek tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego odwiedziła studio Radia Kraków Kultura, by opowiedzieć o swojej debiutanckiej płycie poświęconej dziełom dla artystki szczególnie bliskim i znaczącym. Grażyna Bacewicz, Sergiei Prokofiev i Arvo Pärt - repertuar dojrzały, by nie powiedzieć - wymagający. A jednak, okazuje się, że młodość może iść w parze z dojrzałością.

Festiwal "Emanacje" już niemal na półmetku

Festiwal "Emanacje" jest już niemal na półmetku, ale wciąż w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego czeka nas mnóstwo muzycznych wydarzeń. O koncertach i wydarzeniach towarzyszących muzycznemu clou, finalistach oczekiwanego Konkursu Wieniawskiego, którzy w Lusławicach mają swoje szczególne miejsce oraz temu, co dla działalności ECM ma wyjątkowe znaczenie w rozmowie z Pawłem Szczepanikiem opowiada Adam Balas, dyrektor Centrum.

Noc Księgarń Kameralnych 2022

Choć na jesienne nocne spotkania w ulubionych księgarniach kameralnych przyjdzie nam jeszcze zaczekać, to dzisiejsza gościni "Kultury na co dzień" - Paulina Bandura - przekonuje, że warto odwiedzać księgarnie przez cały rok, a sama akcja, o której rozmawiamy wcale nie ogranicza się tylko do jednej jesiennej nocy. Rozmawia Georgina Gryboś-Szczepanik.

Gdzie można spędzić czas z kulturą w Krakowie?

Joanna Broniec - przedstawicielka Krakowskiego Biura Festiwalowego - opowiada o najbliższych i nieco dalszych wydarzeniach, z których mogą korzystać mieszkańcy i wszyscy, którzy wybrali spędzenie lata w mieście. "Sanatorium Sztuka", a może "Muzyka wśród drzew"? Gdzie można spędzić czas z kulturą w Krakowie pyta Georgina Gryboś-Szczepanik

90. urodziny Wojciecha Kilara

''Jestem Ślązakiem urodzonym we Lwowie'' - mówił o sobie urodzony 17 lipca 1932 roku Wojciech Kilar. Kompozytor muzyki poważnej i filmowej, pianista zadebiutował 75 lat temu na konkursie Młodych Talentów, wykonując własne "Dwie miniatury dziecięce". Napisał muzykę do ponad 160 filmów. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami, między innymi: Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, Romanem Polańskim, Francisem Fordem Coppolą, Jane Campion. Z okazji 90. urodzin kompozytora jego portret kreśli w rozmowie z Robertem Konatowiczem Maria Wilczek-Krupa, autorka książek: "Kilar. Geniusz o dwóch twarzach" oraz "Poetyka muzyki filmowej Wojciecha Kilara."

XII Edycja festiwalu PIENINY KULTURA SACRUM

Już po raz dwunasty w Krościenku nad Dunajcem rozbrzmiewać muzyka będzie organowa i kameralna. W programie także wystawa i recytacja poezja. W sobotę 23 lipca o godzinie 19:00 w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza rozpocznie się kolejna edycja Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum. W tym roku zaplanowano cztery koncerty, w kolejne soboty lipca i sierpnia. Jak zwykle wystąpią utytułowani wirtuozi organów, reprezentujący różne ośrodki muzyczne w Polsce, do tego będący też pedagogami uczelni muzycznych. Będą to w kolejności: Marek Stefański z Krakowa, Krzysztof Lukas z Katowic, Jan Bokszczanin z Warszawy oraz śląski artysta Władysław Szymański. "Nie tylko muzyka organowa wypełni letnie sobotnie wieczory w Pieninach" - mówiła na antenie RKK Agnieszka Radwan-Stefańska - pomysłodawczyni i dyrektorka festiwalu.

Już w najbliższą niedzielę startuje XXVI Międzynarodowa Letnia Akademia Jazzu

Już w najbliższą niedzielę do Krakowa zjadą się młodzi muzycy jazzowi z całej Polski, by uczyć się jazzu od najlepszych - wykładowców z Polski i USA. "Bardzo świadomie nazywamy nasze warsztaty szkołą, to osiem dni, w ciągu których młodzi adepci uczestniczą w zajęciach od rana do wieczora, bardzo istotne są także wieczorne jamy w klubie Piec Art, kiedy wybucha muzyczna energia tych młodych ludzi" - mówi dyrektor Akademii, gitarzysta - Grzegorz Motyka. Akademia zaowocuje także 4 koncertami, na które zapraszali na antenie RKK Grzegorz Motyka i wieloletni uczestnik warsztatów - Błażej Drobniuch.

"Domowroty. Włodzimierz Puchalski" - nowa wystawa w MCK

250 zdjęć przyrodniczych i nie tylko, wspaniałe portrety zwierząt i dialog z ekologią. W roli głównej zaś Włodzimierz Puchalski – jeden z najsłynniejszych polskich przyrodników, fotograf, edukator i… artysta. Już jutro w Międzynarodowym Centrum Kultury otwarta zostanie wystawa „Domowroty. Włodzimierz Puchalski”, która "ma wiele warstw" – jak mówiła Tadeuszowi Markowi na antenie Radia Kraków Kultura współkuratorka wystawy – dr Monika Rydiger. Posłuchaj rozmowy Tadeusza Marka z dr Moniką Rydiger i Łukaszem Galuskiem z MCK na temat wystawy „Domowroty. Włodzimierz Puchalski”.

Rozmowa z prof. Łukaszem Tomaszem Sroką

Tradycja polskiej książki w Izraelu, obecny rynek książki oraz krakowskie ślady w Tel Awiwie - zapraszamy do wysłuchania rozmowy z prof. Łukaszem Tomaszem Sroką, historykiem z Uniwersytetu Pedagogicznego, autorem książki "Tel Awiw. Nowoczesne miasto starożytnego narodu".

Radio Kraków Kultura zacieśnia współpracę z festiwalem muzyki sakralnej Musica Divina

W ramówce RKK znalazły się retransmisje koncertów festiwalu z lat ubiegłych (poniedziałki, 21.00), niemniej nie zamierzamy żyć tylko przeszłością. Przed nami kolejna odsłona Musici Diviny, która w tym roku odbędzie się między 2 a 7 sierpnia i zatytułowana jest Tenebrae. O znaczeniu tytułu oraz programie festiwalu rozmawiał z Pawłem Szczepanikiem Łukasz Serwiński, dyrektor artystyczny wydarzenia.

O wznowieniu spektaklu Naturzysci

Od premiery Naturzystów, spektaklu Capelli Cracoviensis w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, minęła... dekada. A jednak, mimo upływu lat, pamięć o tym niezwykłym spacerze przez Las Wolski, w dodatku z pieśniami Mendelssohna na ustach, wciąż rezonuje! Reżyser i śpiewacy znów zabierają nas w tę podróż - wznowienie spektaklu zaplanowane zostało na 22, 23 i 24 lipca. Radio Kraków Kultura nie mogło odmówić sobie okazji do spotkania z Cezarym Tomaszewskim i zaproszenia na spacer. Obecność obowiązkowa!

W 100. rocznicę wydania Ulissesa odkrywamy to arcydzieło modernizmu na nowo

Gdy Ulisses autorstwa Jamesa Joyce'a mimo przeszkód wreszcie ukazał się drukiem w 1922 roku, okrzyknięto go dziełem nieudanym, nieprzyzwoitym, niemoralnym. Dziś, sto lat później, jest powszechnie uważany za arcydzieło, którego nie wypada nie znać.

Krakowskie Miniatury Teatralne stawiają na różnorodność

Krakowskie Miniatury Teatralne to wielkie święto teatru, wypełnione kulturą i rozrywką najwyższej klasy: najlepsze spektakle teatralne prezentowane w Krakowie po raz pierwszy, najwybitniejsi aktorzy, spotkania z twórcami i wspaniała, festiwalowa publiczność.

Bale, pokazy mody i warsztaty, czyli 23. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Bale, pokazy mody i warsztaty, czyli 23. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” zacznie się niebawem, bo 16 lipca w Krakowie. Zanim Pan Molier zaprosi nas do tańca, Balet Cracovia Danza zatańczy nam..."Szachy" oraz "Damę z łasiczką". Romana Agnel - szefowa Baletu Cracovia Danza, dyrektorka artystyczna Festiwalu gościła w programie prowadzonym przez Roberta Konatowicza.

Kino Kijów dla miłosników opery

Legendarne krakowskie kino Kijów, które obchodzi w tym roku 55. urodziny to także ciekawe miejsce dla miłośników muzyki klasycznej, szczególnie opery. Robert Konatowicz rozmawiał z Ewą Łabudzińską-Olszak z Kina Kijów

„Pałacowe niepokoje” Dagmary Wyskiel w Willi Decjusza

W Willi Decjusza trwa wystawa „Pałacowe niepokoje” Dagmary Wyskiel, będąca rodzajem happeningu czy też interwencji artystycznej w zabytkowej przestrzeni Willi. „Pałacowe niepokoje” to dziewięć obiektów artystycznych, które mają wchodzić w dialog z willową przestrzenią, podważać ją i zadawać pytania o przeszłość, współczesność i to, co po nas zostanie.

"Northern Light" – światło północy

Ponad 80 prac przygotowanych przez kilkudziesięciu duńskich artystów – wszystko zebrane zostało pod wspólnym tytułem "Northern Light" – światło północy. W Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych trwa wystawa artystów zgromadzonych w pracowni Funen Printmaking Studio.

To już piętnasta krakowska Noc Jazzu

Tegoroczna edycja planowana jest na Małym Rynku, na Dziedzińcu Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, a także w Dworku Białoprądnickim oraz Nowohuckim Centrum Kultury, na Dziedzińcu Muzeum Książąt Czartoryskich, w Sukiennicach. Po dwóch latach przerwy powrócą koncerty w klubach i kawiarniach.

Między Polską i Koreą - KOsmoPOLityczny jazz

Gośćmi Radia Kraków Kultura byli MinJin Seo (wokal), Jakub Krzeszowski (Jazz Po Polsku) oraz perkusista Piotr Pawlak. Ich plany koncertowe pokrzyżowała pandemia, ale wreszcie się udało. W Kulturze na co dzień opowiedzieli o swoim KOsmoPOLitycznym projekcie jazzowym.

Festiwal Muzyczna Korzkiew

Gościem Kuby Nizińskiego w Kulturze na co dzień był Paweł Riess.

Władysław Żeleński - kompozytor (nie)zapomniany?

Kompozytor, ale i dyrygent, muzyczny pedagog – spośród niezliczonej rzeszy zapomnianych polskich kompozytorów Władysław Żeleński należy do zapomnianych ze szczególną szkodą dla kultury. Postać Władysława Żeleńskiego przypominamy w 185. rocznicę urodzin, polecając nową płytę z jego muzyką.

Zaproszenie na 18. Festiwal Muzyki Polskiej

Rozmowa Roberta Konatowicza z Mateuszem Ciupką (Ruch Muzyczny, Szafa Melomana), a w niej zaproszenie na 18. Festiwal Muzyki Polskiej, który potrwa w Krakowie od 8 do 30 lipca 2022. A także ostatnie skandale związane z tradycyjnym wykonywaniem podczas amerykańskiego Dnia Niepodległości... "Uwertury Rok 1812" Czajkowskiego, kanapki cieszyńskie i sztuczna inteligencja w operze.

Nowy początek. Modernizm w II RP w Muzeum Narodowym w Krakowie

Druga odsłona serii 4x Nowoczesność. Czym jest, co znaczyła w Dwudziestoleciu Międzywojennym i co oznacza dziś? O wystawie w Radiu Kraków Kultura Justyna Nowicka rozmawia z inicjatorem prof. Andrzejem Szczerskim, dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Premiera spektaklu Duży Książę Krakowskiego Teatru Tańca

Premiera baletowa, premiera taneczna i teatralna. W Radiu Kraków Kultura gościmy Eryka Makohona i Pawła Łyskawę z Krakowskiego Teatru Tańca.

Letnia Szkoła Wyszehradzka świętuje 20-lecie

Letnia Szkoła Wyszechradzka świętuje 20-lecie.W Radiu Kraków Kultura gościliśmy przedstawicielki Instytutu Kultury Willa Decjusza: prof. Dominikę Kasprowicz, dyrektorkę Instytutu, oraz Aleksandrę Szymańską-Niekłań. "To już nie jest projekt, to proces. Mamy ponad 850 absolwentów i ekspertów. Możemy być dumni".

"Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora"

- Przedmioty i kostiumy muszą być dziełami sztuki, a nie dekoracją wyrzucaną po użyciu na złom. Są to cechy, które czynią Teatr Cricot 2 unikalnym i czysto artystycznym zjawiskiem – pisał Tadeusz Kantor. "Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora" - to nowa, planowana od kilku lat wystawa w krakowskiej Cricotece. Punktem wyjścia prezentacji jest próba nowego spojrzenia na kostiumy – jako na autonomiczne dzieła sztuki, które zasługują na status swoistych rzeźb, a jednocześnie są nierozerwalnie złączone z cielesnością aktora. Tytułowe „osobiste” kostiumy kurator wystawy a jednocześnie aktor Cricot 2, Bogdan Renczyński definiuje jako najbliższe ciału narzędzie działania aktorów, a swą pracę z kolekcją zamienia w intymną, emocjonalną opowieść. Ze współkuratorką Justyną Droń, Bogdanem Renczyńskim i Natalią Zarzecką, dyrektorką Cricoteki rozmawia Justyna Nowicka.

Lato 2022 w kwartalniku „Kraków Culture”

Sezon ogórkowy, kanikuła, kulturalna pustynia czy plaża? Nic podobnego. Obfitość, jazz, taniec i teatr oraz wielki powrót festiwali - to może być jedna z definicji kulturalnego lata w Krakowie. O wakacyjnych wydarzeniach w plenerze, klimatyzowanych galeriach sztuki i smoku nie tylko w Smoczej jamie Justynie Nowickiej opowiadają Grzegorz Słącz, redaktor naczelny magazynu Kraków Culture i Robert Piaskowski, pełnomocnik Prezydenta Krakowa do spraw kultury.

"Witryna z zabawkami" w Kamienicy Szołayskich

"Witryna z zabawkami" to wystawa historycznych zabawek ze zbiorów rodziny Sosenków, której kuratorem jest publiczność. Kilkunastoosobowa grupa kuratorów opracowała koncepcję wystawy, dobrała obiekty, przygotowała aranżację plastyczną, stworzyła opisy i tak powstał osobisty pokaz kolekcji, który nawiązuje dialog z wystawą „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” prezentowaną w Kamienicy Szołayskich. O projekcie Wioletta Gawlik rozmawia z dr Katarzyną Jagodzińską, dyrektorką ds programowych Muzeum Zabawek w Krakowie, z Reginą Mynarską i Benjaminem Moranem - kuratorami "Witryny z zabawkami".

18. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej

Koncerty Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Wojciecha Kilara, najpiękniejsze polonezy przełomu XVIII i XIX wieku, muzyka średniowiecza i renesansu – tak w skrócie zapowiada się 18. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej. Znajdzie się w niej miejsce również dla muzycznych odkryć, w tym zapomnianej twórczości pieśniarskiej związanego z Krakowem Jerzego Gablenza. Mistrzowskie wykonania zapewnią skrzypaczka Miranda Liu, występujący na wielu scenach Europy bas-baryton Krzysztof Szumański, charyzmatyczny akordeonista Maciej Frąckiewicz, a na finał wybitny japoński pianista Kyohei Sorita, laureat II nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego. O szczegółach z Mateuszem Borkowskim z Festiwalu Muzyki Polskiej rozmawia Wioletta Gawlik.

EtnoKraków Rozstaje

Muzyka jako forma dialogu to najprostsza droga do odbiorcy, a jej źródłem - jak twierdzą socjologowie - było społeczne przeżywanie. Do źródeł muzyki szukając dialogu z publicznością sięgają organizatorzy Festiwalu EtnoKraków Rozstaje. EtnoKraków/Rozstaje to miejsce spotkań, projekt otwarty na wielokulturowość, festiwal, który promuje muzykę tradycyjną, folkową i world music. Obok prezentacji artystów z Azji i Afryki – tegoroczne spotkanie to mocny akcent na ukraińskie, białoruskie i polskie tradycje muzyczne. Z dyrektorem Festiwalu Janem Słowińskim rozmawia Wioletta Gawlik.

''Bogini fortepianu'' - Halina Czerny-Stefańska

Towarzystwo Muzyczne im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego zaprasza na recital Jakuba Kuszlika, który odbędzie się 1 lipca o godz. 19 w sali koncertowej P.S.M. II stopnia im. W. Żeleńskiego przy ul. Basztowej 9 w Krakowie (wstęp wolny). Tego dnia przypada 21. rocznica śmierci patronki Towarzystwa. Ten rok to także 100. rocznica jej urodzin.

Spotkanie z Bogdanem Frymorgenem

Żydowskie Muzeum Galicja (ul. Dajwór 18, Kraków ) oraz wydawnictwo Austeria zapraszają 2 lipca o godz. 17 na spotkanie z Bogdanem Frymorgenem pod hasłem "Słowa, obraz, refleksje ". W tym roku wydawnictwo Austeria wydało dwie książki Bogdana Frymorgena, dziennikarza radiowego mieszkającego w Londynie, ale powracającego do Małopolski-do Krakowa i Lanckorony. Frymorgen ma na swoim koncie kilka wystaw i albumów. Zajmuje się też nadzorem projektów fotograficznych i literackich.

Kromer Festival Biecz 2022

W tym roku Kromer Festival Biecz odbędzie się pod hasłem Przemiany. Patronami medialnymi wydarzenia są Radio Kraków i Radio Kraków Kultura. Justyna Nowicka rozmawia z szefem muzycznym naszej stacji, a jednocześnie dyrektorem artystycznym festiwalu - Pawłem Szczepanikiem.

Otwarcie Nowego Skarbca Koronnego na Wawelu

Na nowej ekspozycji zobaczymy ponad 800 obiektów, wśród nich najmłodszy - czyli skrzynie kanadyjskie, w których transportowano arrasy, ale i te najstarsze... prawdziwe antyki, ceramiczne naczynia. I o tym będzie mowa w ostatnim odcinku naszego wawelskiego cyklu, a gościliśmy kustosza Dariusza Nowackiego, szefa zespołu kuratorskiego oraz Bartłomieja Makowieckiego.

Co będzie dalej z artystami ze Składu Solnego?

Kolektyw artystów ze Składu Solnego znalazł nieruchomość, do której mógłby się wyprowadzić, gdy w Składzie rozpoczną się prace związane z budową Centrum Literatury i Języka Planeta Lem. 3 lata temu został wybrany projekt, który budynek przy ul. Na Zjeździe 8 w cyfrowy zamek. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do realizacji tej inwestycji. O to, co stanie się z artystami, którzy mają tam swoje pracownie Małgorzatę Jantos i Łukasza Maślonę, radnych z komisji kultury oraz Bartolomea Koczenasza, współzałożyciela Centrum Sztuki Współczesnej Wiewiórka w Radiu Kraków Kultura pytał Jacek Bańka.

31. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

O FKŻ i wątkach muzycznych na festiwalu w Radiu Kraków Kultura. Gościem Pawła Szczepanika był Robert Gądek.

Nowości płytowe w Kulturze na co dzień: Ensemble intercontemporain, Ratas del viejo Mundo, Marc Mauillon, La Tempête

Czasami najlepsze wybory są zaskakujące - także dla wybierającego. W Radiu Kraków Kultura proponujemy kilka nowych płyt, które zapewne pozostaną na peryferiach standardowych preferencji amatorów muzyki klasycznej. Sięgamy po nie, by pokazać, że błąkanie się po rubieżach także może być ogromną przyjemnością, zwłaszcza gdy naszymi przewodnikami są tak kipiący inwencją artyści, jak Ensemble intercontemporain, Ratas del viejo Mundo, Marc Mauillon czy La Tempête. Cztery wydawnictwa, które pokazują bogactwo muzyki wieków XIV, XV, XVI oraz... XX i XXI. Bogactwo, a jednocześnie niezwykłą spójność, która świadczy, że kultura to nie oderwane od siebie wyspy, a continuum oparte na nieustającym dialogu.

Można czasem spotkać szafę, która prowadzi do magicznego świata Narni

Można też wejść do szafy, która otwiera przed nami magię muzyki - a to za sprawą podcastu i bloga o muzyce klasycznej - "Szafa melomana". Robert Konatowicz rozmawiał z autorem "Szafy"-dziennikarzem muzycznym - Mateuszem Ciupką, który zaprasza słuchaczy na spotkania z Filharmonikami Berlińskimi w Krakowie.

"Nówka Sztuka MÓWI"

Czy Instagram to dla artystów zło konieczne? Jak się nie wywrócić, budując swoją markę w sieci? NFT - hit, kit czy blef? Przed nami "Nówka Sztuka MÓWI" - pierwsza edycja wydarzenia zapowiadającego Targi Artystów i Dizajnerów "Nówka Sztuka", które odbędą się w listopadzie 2022. W programie m.in debaty, warsztaty, dyskusje, przeglądy portfolio dla artystów, twórców, dizajnerów i entuzjastów. Nówka Sztuka MÓWI o: NFT, metaverse, kolekcjonowaniu, social mediach, brandingu, rezydencjach, art marketingu, współpracach i relacjach. Kto kupuje sztukę? Czy kuratorzy są nam potrzebni? Dwa dni wypełnione ekspercką wiedzą, pytaniami i nieoczywistymi odpowiedziami. Justyna Nowicka rozmawia z Alicją Panasiewicz i Alicją Głuszko z UP. Wydarzenie jest częścią programu Wydziału Sztuki w Mieście, realizowanego w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

"Terytoria fotografii" w galerii NCK

Od Wojciecha Plewińskiego po Cecylię Malik. W Galerii NCK wystawa "Terytoria fotografii", skupiająca współczesnych krakowskich artystów wizualnych, posługujących się medium fotografii. To już nie tylko dokument, a często artystyczny manifest. Abstrakcja, zamiast rejestracji. Ale także subiektywna interpretacja - wśród podejmowanych przez twórców tematów pojawiają się m.in ekologia, konflikty, wojna, ekonomiczne i gospodarcze problemy współczesnego świata. Justyna Nowicka rozmawia z kuratorką i uczestniczką wystawy Maria Pyrlik. Ekspozycja odbywa się w ramach 3. Krakowskich Spotkań Artystycznych. Czynna do 26 czerwca.

Skrzynie arrasowe, chorągwie i najmłodsze obiekty w Nowym Skarbcu Koronnym na Wawelu

W Radio Kraków Kultura rozmawiamy o pierwszej z 12 sal Nowego Skarbca i o... najmłodszych obiektach na wystawie, które wcale nie są dziełami sztuki. Dariusz Nowacki i Joanna Kazubowska opowiedzą słuchaczom o historycznych skrzyniach, w których w XX wieku podróżowały wawelskie arrasy i które jako szczególna pamiątka tworzyć będę opowieść skarbca. Odwiedzimy także pierwszą salę ekspozycji, pod nazwą ZNAKI PAŃSTWOWE.

Musica Divina 2022 - odkrywanie sacrum w muzyce

Musica Divina - festiwal muzyki sakralnej, który możemy umiejscowić na pograniczu muzyki dawnej i tradycyjnej. Ale przede wszystkim to festiwal społeczny i angażujący. O idei z Łukaszem Serwińskim, dyrektorem artystycznym festiwalu rozmawiał Paweł Szczepanik.

Przegląd nowości płytowych w Kulturze na co dzień

Nowości płytowe są niczym lawa - każda kolejna warstwa przykrywa poprzednią i jeśli nie zareagujemy odpowiednio szybko, kolejne nowości przykryją wydawnictwa, które zasługują na naszą uwagę. Radio Kraków Kultura będzie starać się trzymać rękę na pulsie i regularnie prezentować to, co wartościowe, a pozostające w pełnej zgodności z naszą misją i fascynacjami. Na tapet wzięliśmy dziś takie perły, jak wielkie motety Jeana-Baptiste'a Lully'ego i Pierre'a Roberta; dwa wydawnictwa z udziałem wirtuozki dawnych instrumentów dętych Giulii Genini: pełna angielskiego wczesnego baroku "Music for the Eyes" w wykonaniu Concerto Scirocco i "Pulchra es" tria Il Ricercar Continuo z muzyką instrumentalną włoskiego Seicenta; kolejna część cyklu z francuskimi airs w mistrzowskim wykonaniu Les Arts Florissants; wreszcie czwarty już tom Pièces de viole Marina Marais zespołu L'Achéron, w solowych partiach oczywiście François Joubert-Caillet. Zaprasza Paweł Szczepanik.

Royal Opera Festival w Filharmonii Krakowskiej

Royal Opera Festival to cykliczne wydarzenie, które od swej pierwszej edycji w 2019 roku ustanowiło włoskiego geniusza stylu belcanto – Gioacchino Rossiniego – głównym artystą. Jednym z ważniejszych celów Festiwalu jest przywracanie kulturze zapomnianych dzieł włoskiego kompozytora. W tegorocznym programie planowane są aż trzy takie dzieła – „Armida”, „Adina” oraz „Hermiona”. W ramach kontrastu do mniej znanych utworów, widzowie będą mogli również przypomnieć sobie jedną z bardziej znanych symfonii Josepha Haydna – „La Passione”. Całkowitą nowością w tym roku będzie Akademia Belcanto – warsztaty mistrzowskie dla młodych śpiewaków prowadzone pod okiem znakomitych artystów. O Royal Opera Festival Wioletta Gawlik rozmawia z Mateuszem Prendotą, dyrektorem Filharmonii Krakowskiej oraz Katarzyną Guran, solistką Royal Opera Festival.

Najlepsi animatorzy kultury 2022 roku

Znamy już nazwiska najlepszych animatorów kultury 2022 roku. Nowa nagroda Animator Roku jest jednym z elementów krakowskiego Programu Edukacji Kulturowej realizowanego pod nazwą Krakowski Archipelag Kultury. Miejski program powstał w odpowiedzi na głos środowiska wyrażony w badaniach przeprowadzonych na przełomie 2019 i 2020 roku na zlecenie miasta przez Małopolski Instytut Kultury. Badania pokazały, że w Krakowie bardzo potrzebne jest docenienie pracy animatorów i edukatorów kultur. Czy Archipelag kultury to zmienił? O to Wioletta Gawlik pyta gości programu, którymi są: Krystyna Hussak-Przybyło i Piotr Przybyło - laureaci konkursu w kategorii "Osoby", Aleksandra Barczyk z Fundacji Wszyscy Obecni, która zdobyła nagrodę główną w kategorii "Podmioty" oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Prace najsłynniejszych artystów w Pawilonie Józefa Czapskiego

Blisko 60 prac sygnowanych ponad 20 nazwiskami najsłynniejszych artystów XX i XXI wieku – Picassa, Légera, Chagalla, Dalego, Le Corbusiera, Warhola, Banksy’ego – można obejrzeć na wystawie „Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich”. Ekspozycja otwarta zostanie w Pawilonie Józefa Czapskiego – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Wszystkie prace prezentowane na wystawie – grafiki, obrazy, meble – powstały po II wojnie światowej i wiążą się z czołówką światowej awangardy. O ekspozycji opowiadają kuratorka wystawy Anna Budzałek, prof. Andrzej Szczerski, dyrektor muzeum oraz kolekcjoner Jan Lubomirski-Lanckoroński.

Tym razem o siedzibie Radia Kraków (i Radia Kraków Kultura!)

Charakterystyczna siedziba Radia Kraków (i Radia Kraków Kultura!) przy Al. Słowackiego 22 to jedna z ikon postmodernistycznej architektury Krakowa. Jej twórcą jest prof. Tomasz Mańkowski (1926-2012) - jeden z najważniejszych krakowskich architektów drugiej połowy XX wieku.

Przed nami 20. edycja Sacrum Profanum

Zaangażowany i pełen śmiałych eksperymentów – taki będzie tegoroczny festiwal muzyki współczesnej Sacrum Profanum. Razem z artystami z Polski i zagranicy weźmiemy udział w wydarzeniach tak niecodziennych, jak eko-opera czy koncert na dwanaście gitar elektrycznych. Usłyszymy też rzadko spotykane instrumenty, a może nawet doświadczymy muzycznych halucynacji. Wszystko w interesujących przestrzeniach Krakowa w dniach 2-11 września. Gościem Radia Kraków Kultura był dyrektor artystyczny Krzysztof Pietraszewski.

Gdzie leży polska stolica muzyki dawnej?

W Radiu Kraków Kultura Paweł Szczepanik gościł Karolinę Habało, grającą w dwóch orkiestrach instrumentów historycznych: Cornu Copiae i Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. Było o tym, gdzie leży polska stolica muzyki dawnej i czy w ogóle jest nam potrzebna? Wspomnieliśmy także o fascynującym muzycznym wykopalisku, czyli "7 planetach".

Reportaże Szymona Opryszka

"Ruscy go rozebrali, szukali podejrzanych tatuaży, nie znaleźli, założyli worek na głowę i wywieźli. Gdy wrócił, zapytał tylko, gdzie ciało żony. Cały ranek kopał dół. Pochowali ją w ogrodzie, pod dębem. Potem ciało zabrał koroner, bada zbrodnie. Czy w Buczy będzie zwykłe życie?" - pisze w pierwszych słowach jednego ze swoich reportaży gość poranka w Radiu Kraków Kultura Szymon Opryszek. Szymon Opryszek - niezależny reporter, wspólnie z Marią Hawranek wydał książki "Tańczymy już tylko w Zaduszki" (2016) oraz "Wyhoduj sobie wolność" (2018). Specjalizuje się w Ameryce Łacińskiej. Obecnie pracuje nad książką na temat kryzysu wodnego.

Małgorzaty, Margarity, Margerity, Grety i Rity z Małopolski świętują

Istnieje przekaz mówiący, że słynny Niemiec - Faust studiował w Krakowie i tu podpisał pakt z diabłem. Pan Goethe napisał o nim słynną sztukę. Sam pan Johann Wolfgang von Goethe też nawiedził Kraków. Jego wizyta tutaj trwała zaledwie trzy dni: od 5 do 7 września 1790 roku, a w dodatku celem podróży niemieckiego poety, filozofa, uczonego i myśliciela wcale nie były krakowskie zabytki ani niezwykły klimat tutejszych gospód… Mimo to wdzięczni krakowianie zawiesili upamiętniającą to wydarzenie tablicę, która znajduje się na kamienicy nr 36 na Rynku Głównym (róg ulicy Sławkowskiej). Alchemik Faust ma dużo wspólnego z Małgorzatą, a same Małgorzaty mają diabelsko anielski urok.

O 55. Festiwalu im. Jana Kiepury

W Krynicy-Zdroju od rana do wieczora rozbrzmiewać będą dźwięki oper i operetek. 6 sierpnia rozpocznie się tam 55. Festiwal im. Jana Kiepury, jeden z najstarszych w Polsce. W programie koncerty i spotkania, ale też wyjątkowe kursy i publikacja, która przypomni historię festiwalu. Z rzeczniczką Festiwalu, a zarazem autorką "Leksykonu Festiwalu im. Jana Kiepury" - Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz, rozmawiał Robert Konatowicz.

Cracow Art Week KRAKERS - „Jesteśmy wielością”

Sezon letni u bram. W dziedzinie sztuk wizualnych - Cracow Art Week KRAKERS (10–17 czerwca), tym razem pod inkluzywnym hasłem „Jesteśmy wielością”. Wydarzenie organizowane przez Fundację Wschód Sztuki od lat eksploruje alternatywny Kraków, wyprzedzając, antycypując, czasem nawet inspirując kierunki rozwoju dużych instytucji. Obok miejsc, które co roku otwierają się dosłownie na kilka dni, częścią przeglądu są wystawy organizowane przez galerię Art Agenda Nova – w tym roku Śniła mi się Europa, której autorką jest pochodząca z Ukrainy Marta Romankiv. Artystka odnosi się zarówno do własnego doświadczenia migracji i prób wpisania się w europejską wspólnotę, jak i do dążenia ukraińskiej społeczności, by stać się częścią Europy w znaczeniu politycznym, kulturowym i społecznym. A w studiu RKK także: inicjatorka KRAKERSA Małgorzata Gołębiewska i Cecylia Malik, wielokrotnie nagradzana artystka wizualna, przygotowująca podczas KRAKERSA jedną z ekspozycji.

Bezcenne militaria w Nowym Skarbcu Koronnym na Wawelu

W powstającym na Wawelu Nowym Skarbcu Koronnym podziwiamy dziś bezcenne militaria. Z przechowywanych tu niegdyś insygniów władzy królewskiej do dziś przetrwał najcenniejszy, pamiętający czasy pierwszych polskich władców miecz koronacyjny – Szczerbiec. W 1795 roku, po trzecim rozbiorze Polski, skarbiec prawie doszczętnie zrabowali wkraczający do Krakowa Prusacy, a polskie insygnia koronacyjne zniszczono. Wśród nielicznych zachowanych pamiątek, obok miecza króla Zygmunta Starego, najcenniejszy jest Szczerbiec, jeden z najważniejszych polskich zabytków. Kiedy powstał, do czego służył, kto go używał? Czy był mieczem bojowym? O Szczerbcu i innych średniowiecznych mieczach, Justyna Nowicka rozmawia z wawelskimi kustoszami - Krzysztofem Czyżewskim i Dariuszem Nowackim.

Lajkonik wraca na ulice Krakowa. Najbliższe plany Muzeum Krakowa

23 czerwca, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, powróci tradycyjny pochód Lajkonika. Muzeum Krakowa chce też pierwszy raz po przerwie pokazać swoje nowe nabytki. O Muzeum Krakowa po pandemii w Radiu Kraków Kultura. Gościem Jacka Bańki był dr Michał Niezabitowski - dyrektor Muzeum Krakowa.

Muzyczne archiwum Bronowic

"Skoro akcje dokumentacji archiwów zdjęciowych, muzycznych, materialnych i niematerialnych cieszą się powodzeniem w całej Małopolsce, to czas najwyższy, by takie archiwum stworzyć również dla dzielnicy Bronowice!". Gościem Pawła Szczepanika w "Kulturze na co dzień" była folklorystka i edukatorka Katarzyna Chodoń.

„Beksiński-Dmochowski. Listy 2004-05” - Przyjaźń zapisana w listach

Zdzisław Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest rozpoznawalna zarówno w Polsce, jak i w Europie. Do wzrostu popularności artysty przyczyniły się: książka Magdaleny Grzebałkowskiej "Beksińscy. Portret podwójny", film "Ostatnia rodzina" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, a przede wszystkich działania popularyzatora i przyjaciela artysty - Piotra Dmochowskiego. Część zbiorów jego prywatnej kolekcji od października 2016 gości w Galerii Zdzisława Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury. W sobotę, 4 czerwca, o godz. 13.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Piotrem Dmochowskim, poświęcone korespondencji przyjaciół – po raz pierwszy opublikowanej w wersji książkowej i zatytułowanej: „Beksiński-Dmochowski. Listy 2004-05”. Jaki obraz artysty wyłania się z tej korespondencji? Na to pytanie odpowiadają: Piotr Dmochowski, kolekcjoner sztuki, przyjaciel i popularyzator twórczości Zdzisława Beksińskiego; Joanna Gościej-Lewińska, główna kuratorka Galerii Centrum Nowohuckiego Centrum Kultury i Zbigniew Grzyb, Dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury. Gości podejmuje Wioletta Gawlik.

Co łączy zabawkę i książkę? Wystawa "Komunikacja"

W witrynach, na regałach i w gablotach siedemnastu oddziałów Biblioteki Kraków oraz w Pałacu Potockich można znaleźć historyczne zabawki ze zbiorów Muzeum Zabawek w Krakowie. "Komunikacja. Miejska wystawa zabawek" prezentuje eksponaty z dziedziny komunikacji lądowej, wodnej i powietrznej. Towarzyszą im fragmenty bajek, opowiadań i książek dla najmłodszych. Bohaterami tych opowieści są Miś Uszatek, Staś Pętelka, Reksio, Ogóras, Mela Melulu i wielu innych. Ekspozycja zwraca uwagę także na komunikację rozumianą jako porozumienie. Ten kontekst, zwłaszcza w czasach niepokojów społecznych i migracji z Ukrainy, wydaje się szczególnie istotny. Zapraszają Katarzyna Sosenko, Dyrektorka Muzeum Zabawek i Katarzyna Jagodzińska, Dyrektorka Programowa Muzeum Zabawek. Gościnie podejmuje Wioletta Gawlik.

Agnieszka Grochowicz o fascynacji Kurtem Weillem i Bertoltem Brechtem

Niesłabnące na całym świecie zainteresowanie muzyką Kurta Weilla i tekstami do tej muzyki autorstwa Bertolta Brechta zadziwia i skłania do refleksji. W piątek - 3 czerwca o 18:30 odbędzie się w nowej siedzibie Goethe Institut (Kraków, ul. Podgórska 34) dyskusja pod hasłem WEILL/BRECHT – MELODIA, SŁOWO I MASKARADA. O swojej fascynacji twórczością Brechta i Weila opowiadała Robertowi Konatowiczowi Agnieszka Grochowicz, która zaprasza na swój recital z songami twórców "Opery za trzy grosze".

Król tańczy, Molier tańczy i Krakow tańczy

Ludwik XIV – bardziej niż którykolwiek inny z europejskich monarchów – uważany jest za jeden z najwspanialszych symboli epoki. Zwany Królem Słońce – Roi Soleil – przez ponad siedemdziesiąt lat będący władcą najpotężniejszego państwa Europy. Stał się wręcz przedmiotem kultu. Kształtował opinię zarówno współczesnych mu – jego dworzan, jak i późniejszych historyków. Rządząc Francją z wnętrza wspaniałego Wersalu uchodził za ucieleśnienie najczystszej idei monarchii. Z Wersalu wysnute zostało nowe przedstawienie jedynego w Polsce zawodowego zespołu tańca dawnego, specjalizującego się w tańcu barokowym - Cracovia Danza. Romana Agnel - szefowa zespołu - zaprasza na spektakl "Pan Molier prosi do tańca", którego premiera odbędzie się 7 czerwca o godzinie 19 w Teatrze Variété w Krakowie. Ten spektakl uświadamia nam, jak wspaniale rozwinęła się sztuka taneczna na dworze Ludwika XIV, oraz to, że Molier był genialnym twórcą komedio-baletów, gdzie muzyka i taniec odgrywają rolę równie ważną, jak tekst mówiony. W ten sposób Kraków też wpisuje się w obchody 400. urodzin Moliera.

Nowy Skarbiec Koronny na Wawelu - o kunstkammerze

Odwiedzamy dziś wawelskie wzgórze i zabieramy Państwa do jednego z najbardziej tajemniczych miejsc na wystawie Nowego Skarbca Koronnego. Do Kunstkammery. Czym jest, co w niej zobaczymy? Kunstkammery i wunderkammery były poprzednikami muzeów. Te niezwykłe przestrzenie, łączące przeróżne przedmioty – artystyczne, naturalne i przyrządy naukowe, były nie tylko skupiskiem kuriozów cieszących oko władcy, ale także źródłem wiedzy i wyobrażeń na temat świata, innych kontynentów, czy świadectwem przeobrażeń kulturowych i społecznych w Europie od XVI do XVIII wieku. Czy w rezydencjach polskich władców również znajdowały się takie kolekcje? Odpowiemy na to pytanie, zapraszając słuchaczy Radia Kraków do sali nr 12 Nowego Skarbca Koronnego. Zaskoczeń na pewno nie zabraknie. Takich jak m.in pozyskana w 2021 roku srebrna, złocona figura lwa z koroną na głowie, służącą jako zatyczka luksusowego naczynia. Zwierzę przysiadło na zadzie i tylnych łapach, ma długą grzywę, wyszczerzone kły i opracowane szczegóły sierści. Gośćmi Justyny Nowickiej będą Dariusz Nowacki i Marta Golik-Gryglas.

Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach "domem" dla ukraińskich artystów

Europejskie Centrum Muzyki imienia Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach otoczyło swą opieką orkiestrę z Charkowa - Słobożańską Młodzieżową Akademicką Orkiestrę Symfoniczną. Muzycy są gośćmi Centrum już od miesiąca, a w piątek 27 maja zagrali tam charytatywny koncert. "Cieszę się, że dzięki wsparciu resortu kultury jesteśmy w stanie aktywnie pomagać artystom ukraińskim, którzy musieli opuścić swój kraj. Jesteśmy jedną z niewielu instytucji, które mają u siebie cały zespół artystyczny. Na dodatek są to ludzie młodzi, więc wpisuje się to też w naszą działalność statutową, tj. edukacja ludzi młodych" - mówił w Radiu Kraków Kultura Adam Balas, dyrektor Centrum.

Krakow Improvisers Orchestra wydaje nową płytę i zaprasza na koncert

Paulina Owczarek i Ernest Ogórek z Krakow Improvisers Orchestra w Radiu Kraków Kultura. KIO wydaje debiutancką płytę, a 7 czerwca zagrają koncert w Cricotece - w związku z premierą. Dziś odwiedzili nasze studio i Pawła Szczepanika w audycji Radio Kraków Kultura na co dzień.

"Pokój dla Matek, Matki dla Pokoju"

Gościem Kuby Nizińskiego był Piotr Sionko, dyrektor Mediateki Biblioteki Publicznej w Wieliczce. O wystawie "Pokój dla Matek, Matki dla Pokoju" oraz o roli bibliotek w miastach i miasteczkach dziś.

Chodźmy na operę do Kijowa

365 lat temu opublikowano książkę 'L’Autre monde" -"Tamten świat". Autor Cyrano de Bergerac wieszczył w niej powstanie książki, która "nie posiada ani stronic, ani liter; którą żeby zrozumieć – potrzebne są tylko uszy". Taka książka powstała pod koniec XIX wieku - to radio. 125 lat temu Edmond Rostand napisał słynną sztukę "Cyrano de Bergerac", a Guglielmo Marconi uzyskał patent na radio. A 120 lat temu (na drugiej stronie Atlantyku) młody i niezwykle uzdoniony Lee De Forest założył De Forest Wireless Telegraph Company i zajął się propagowaniem nowej techniki radiowej. 112 lat temu (styczeń 1910) otworzył nowy rozdział w księdze historii kultury, i dostępu do niej-połączył operę i radio. Lee de Forest, nazywany jednym z ojców radia, za pomocą prowizorycznej anteny na dachu The Metropolitan Opera przeprowadził pierwszy test transmisji operowej; Enrico Caruso i Emmy Destinn śpiewali fragmenty "Rycerskości wieśniaczej" i Pajaców". Tak się to zaczęło... A potem dodano obraz. I dzięki tej historii w Krakowie mamy ''światowe okoliczności przyrody'' - możemy pójść do Kijowa na transmisję z Nowego Jorku. Do kina "Kijów", które świętuje w tym roku swoje 55. urodziny zaprosimy słuchaczy jesienią na 95. urodziny Radia Kraków. Tymczasem rozmawialiśmy o najważniejszym krakowskim kinie i transmisjach przedstawień z Metropolitan Opera. W studiu Radia Kraków Kultura gościły: Renata Pawlusińska i Ewa Łabudzińska-Olszak.

Skarbiec Koronny na Wawelu - tym razem o Janie III Sobieskim

Nowy Skarbiec Koronny na Wawelu to nie tylko pamiątki po Jagiellonach. Jedna z sal nosić będzie tytuł REX TRIUMPHATOR i poświęcona będzie wiktorii wiedeńskiej króla Jana III Sobieskiego. O randze sobiescianów w zbiorach wawelskich decydują najwyższej klasy artystycznej zabytki o udokumentowanej metryce, przede wszystkim oznaki zaszczytne Jana III przysłane przez Ludwika XIV i Innocentego XI. Towarzyszą im składniki zbrojowni Jana III w Żółkwi. W centrum Sali znajdzie się najważniejszy i najefektowniejszy zabytek – płaszcz Jana III. Jego nieoczywista forma z obszernym trenem i niesymetrycznym rozcięciem z boku determinuje ekspozycję quasi-teatralną, w której triumfujący, wywyższony wódz zstępuje z góry do swoich poddanych. Zdaniem specjalistów, dekoracja płaszcza to jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych, barokowych haftów Europy.

„NaXuj czyli miejsce dyslokacji rosyjskiego okrętu wojennego - premiera w Teatrze Nowym Proxima 28 maja

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest nie tylko bohaterem Ukrainy, ale każdego wolnego, demokratycznego kraju. W ostatnich miesiącach, jako niezbyt popularny i lubiany Prezydent wśród swoich rodaków, stał się Superbohaterem i ich narodowym przywódcą. Dawniej komik, aktor.  Teraz  bohater w oczach całego świata. Jego odwaga urzekła i stała się symbolem Wolnej Ukrainy, a on sam symbolem niezłomności. Autorem scenariusza jest Ziemowit Szczerek, autor m.in. głośnych książek „Siódemka”, czy „Przyjdzie Mordor i nas zje”, laureat kilkunastu prestiżowych nagród dziennikarskich i literackich. W Teatrze  był autorem głośnego spektaklu „Wiedźmin. Turbolechita” o historii polskiego superbohatera, mierzącego się z polskimi demonami i polską historią.

„POWERBANK / siła kobiet” w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

"Hafciarki, wycinankarki, malarki, projektantki, służące, arystokratki, etnografki, boginie, gospodynie domowe, emancypantki, autsajderki, społeczniczki… Ich losy ujawniają niespodziewane powiązania. Doświadczenia kolejnych pokoleń kobiet kumulują zawartą w nich moc" - zapowiadają twórcy wystawy „POWERBANK / siła kobiet” w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Język a wojna

W Radiu Kraków Kultura dr Artur Czesak, językoznawca o "wojnie" w języku polskim, o tym, co jest w przestrzeni między językiem a wojną oraz o tym, jak wojna za naszą wschodnią granicą wpływa na nasz codzienny język.

MATINÉE - wiosenne koncerty Capelli Cracoviensis

MATINÉE to koncerty edukacyjne dla juniorów, dla seniorów, dla wszystkich, których celem jest edukacja estetyczna, rozwijanie wrażliwości, poprawa gustu publicznego, otwieranie umysłów. W RKK na co dzień zaprasza na nie Natalia Brajner z Cappelli Cracoviensis.

Na nowo poznajemy Chopina gitary - Jana Nepomucena Bobrowicza

Jan Nepomucen Bobrowicz był wybitnym kompozytorem, sławnym gitarzystą, wydawcą dzieł literackich, księgarzem. Urodził się w Krakowie, kształcił we Włoszech, w Lipsku dawał lekcje gry na gitarze. Na kartach historii muzyki gitarowej zapisał się jako mistrz form tanecznych. Tak dalece rozwinął fakturę instrumentu, że dopiero w II połowie XX w. muzyka gitarowa przekroczyła wytyczone przez polskiego twórcę granice.

Liberatura - gdy książka nie jest tylko nośnikiem słów

Istnieją dzieła literackie, w których autor mówi całą książką: jej kształtem, budową, sposobem zapisu tekstu. I dotąd nie było trafnego określenia na podobny rodzaj pisarstwa. Aż pojawiło się słowo liberatura. Liberatura, czyli literatura totalna, to książki niezwykłe pod względem treści i formy, wykonane z takich materiałów jak papier, skóra, tkanina, drewno, czy ceramika. Można je obejrzeć na wystawie pt: "Liberatura" w Bibliotece Jagiellońskiej. Ekspozycja prezentuje 120 okazów z kolekcji twórców liberatury: Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera. Z artystami oraz z Beatą Kurek z Biblioteki Jagiellońskiej rozmawia Wioletta Gawlik.

Jeden z najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie wraca do Krakowa

Przed nami film z muzyką na żywo (Jak wytresować smoka), zamówienia kompozytorskie, wybitni twórcy (Jerzy Skolimowski, John Powell, Zygmunt Konieczny), soliści (Joanna Słowińska, Tomasz Organek, Aleksander Dębicz) oraz znakomite chóry, orkiestry i dyrygenci. 23 maja rozpoczyna się w Krakowie 15. Festiwal Muzyki Filmowej. Z jego dyrektorem artystycznym, Robertem Pisakowskim, rozmawiał Robert Konatowicz

Agnieszka Grochowicz zaprasza na swoje koncerty "Najpiękniejsze Piosenki Agnieszki Osieckiej"

Studio Radia Kraków Kultura odwiedziła Agnieszka Grochowicz, która zaprasza na swoje koncerty "Najpiękniejsze Piosenki Agnieszki Osieckiej" (19 maja Kraków NCK o 18 oraz 26 maja Zakopane, kawiarnia Kmicic o 19). Wokalistka, autorka tekstów i muzyki. -współpracująca z czołówką polskich kompozytorów piosenki: Zygmuntem Koniecznym, Andrzejem Zaryckim, Jerzym Derflem, Ewą Kornecką, Januszem Grzywaczem opowiada też o Warszawie, a szczególnie o Mokotowie, swojej małej ojczyźnie, o miłości do Krakowa i pewnej opery Bizeta. W tle pojawia się też Australia i Piwnica pod Baranami.

O prawdziwych wawelskich skarbach i o tym, jak je znaleźć

7 tygodni dzieli nas od otwarcia Nowego Skarbca Koronnego na Wawelu. Wraz kustoszami Dariuszem Nowackim z Natalią Koziarą-Ochęduszko rozmawialiśmy o "kuchni" powstawania muzealnej wystawy. Jak przepisać wieki polskiej historii na język muzealnej ekspozycji? Tym bardziej, że artefakty bardzo często przepadają w odmętach dziejów... Jak zwizualizować to, co niematerialne, co przemawia do nas jako system wartości, genius loci?

Krakowski Festiwal Filmowy

Wiosna to w Krakowie czas najważniejszych filmowych festiwali. Jedni wybierają kino fabularne, inni muzykę filmową. My stawiamy przede wszystkim na filmy dokumentalne - filmy z Polski, filmy z całego świata, czasem filmowe gwiazdy, ale przede wszystkim filmy ambitne, ważne, podejmujące istotne problemy współczesnego świata. Od wojny po kryzys klimatyczny, od problemów egzystencjalnych po wyzwania społeczeństw. Krakowski Festiwal Filmowy - 10 dni przed inauguracją: Olga Lany, Barbara Orlicz-Szczypuła, Magda Walo.

67. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

W krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych na scenie im. Stanisława Wyspiańskiego trwają przesłuchania wojewódzkie do 67. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Wczoraj recytatorzy zmagali się w turnieju recytacji i wywiedzionego ze słowa, czyli krótkich, synkretycznych form teatralnych. Dziś na scenie turniej poezji śpiewanej i Teatry Jednego Aktora, czyli półgodzinne, kompletne monodramy, przygotowane przez uczestników konkursu.

Proł. Łukasz Tomasz Sroka - nowy szef Komitetu Opieki nad Zabytkami Żydowskimi w Krakowie

Galicja i Kraków nazywane były matką Izraela - przypomina gość Jacka Bańki.

Anna Wieczur wspomina Jerzego Trelę

W rozmowie z Pawłem Szczepanikiem Jerzego Trelę wspomina Anna Wieczur, reżyserka "Wandy".

Beata Guczalska wspomina Jerzego Trelę

W rozmowie z Pawłem Szczepanikiem Jerzego Trelę wspomina Beata Guczalska, autorka monografii aktora.

Legenda Jana Kiepury trwa do dziś

Trudno się dziwić zwłaszcza, że śpiewał na największych scenach operowych świata, w tym słynnej MET, podbijał publiczność Broadwayu, zachwycał w filmach nie tylko głosem i aktorstwem, ale także urodą. Lubił występować i zawsze był gotowy do śpiewania choćby na ulicy, z balkonu hotelu lub z dachu samochodu. Jan Kiepura, polska gwiazda wszech czasów, syn piekarza z Sosnowca, właściciel wielkiego hotelu w Krynicy-Zdroju, filantrop. W poniedziałek 16 maja przypada 120. rocznica jego urodzin. Na temat legendy Kiepury opowiadała w Radiu Kraków Kultura dziennikarka muzyczna Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Zaproszenie na muzyczne espresso od Sinfonietty Cracovii

Muzyczne espresso? Czemu nie. Bohaterką rozmowy jest Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. O jej najbliższych zamierzeniach artystycznych opowiada dyrektorka -Agata Grabowiecka.

Świętujemy razem z MuFo - to już 35 lat istnienia instytucji!

Wreszcie nadszedł moment, na który od dawna czekamy! 13 maja w MuFo Rakowicka otwiera wystawę główną „Co robi zdjęcie?”. Gościem Justyny Nowickiej w RKK Na Co Dzień jest dyrektor muzeum Marek Świca. W programie także o Nocy Muzeów w MuFo oraz innych wydarzeniach "okołojubileuszowych". Zapraszamy!

"Architektura mikroklimatu"

Nowy numer magazynu "Autoportret - pisma o dobrej przestrzeni", wydawanego przez MIK. Temat numeru "Architektura mikroklimatu" czyli o tym, jak zmienia się świat i klimat wokół nas, i jak powinny ewoluować budynki, które właśnie powstają? Wspólnie przyjrzyjmy się architekturze zanurzonej w środowisku i klimacie – tradycyjnej i współczesnej. Do słuchania podcastu RKK Na Co Dzień zaprasza Justyna Nowicka. W naszym studiu gościliśmy Dorotę Leśniak-Rychlak i Martę Karpińską.

Adam Bujak świętuje 80. urodziny!

Adam Bujak - fotograf, autor prawie 150 albumów fotograficznych, przyjaciel św. Jana Pawła II, wielokrotnie nagradzany - m.in. kawaler Orderu Orła Białego, nagrodzony Orderem św. Marii Magdaleny, nagrodami Miasta Krakowa. Krakowianin. 12 maja będzie świętować swoje 80. urodziny. O jubileuszu, krakowskich korzeniach i ponad... milionie (!) zdjęć, które wykonał - Adam Bujak opowiadał w Radiu Kraków Kultura Jackowi Bańce.

Kondycja czytelnictwa po pandemii i najbliższe plany Biblioteki Kraków

Z Agnieszką Staniszewską, dyrektorką Biblioteki Kraków oraz Piotrem Wasilewskim, rzecznikiem biblioteki w Radiu Kraków Kultury rozmawiał Jacek Bańka. Dowiedzą się Państwo też, co zaplanowano przy okazji trwającego Tygodnia Bibliotek.

KBF: Kultura. Biznes. Festiwale

Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, udowadnia, że kultura i biznes powinny się wzajemnie widzieć i bynajmniej nie są pojęciami przeciwstawnymi. O wizji KBF wytyczanej przez nową dyrekcję oraz o roli kultury w Krakowie rozmawia Paweł Szczepanik.

"Pamiętaj z nami!" o kobietach działających podczas wojny

Kobiety brały udział w wielu konfliktach zbrojnych, zwłaszcza podczas II wojny światowej. Kobiece bohaterki walczyły bezpośrednio z okupantem, służyły jako sanitariuszki, łączniczki, kurierki, czy agentki. Poza frontem mierzyły się z wieloma wyzwaniami: przejmowały obowiązki mężczyzn, zdobywały pieniądze, by wykarmić rodzinę, pomagały osobom narażonym na bezwzględność okupantów. A jednak historia o nich milczy. Muzeum Krakowa zaprasza na ósmą edycję projektu "Pamiętaj z nami!" pod hasłem Historia – Pamięć – Ofiarność. Tegoroczne wydarzenie, realizowane w ramach projektu Krakowianki, poświęcone jest kobiecemu doświadczeniu wojny i okupacji. O kobiecej twarzy wojny Wioletta Gawlik rozmawia z Agatą Puścikowską - pisarką, publicystką, autorką książki "Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet", Beatą Łabno - kierowniczką i autorką projektu "Pamiętaj z nami" i Wojciechem Górnym - adiunktem z Muzeum Krakowa.

Jak zmienia się język współczesny?

Czy język współczesny jest grzeczny? Jak wydarzenia typu: pandemia, strajk kobiet, czy wojna zmieniły język? Co dzisiaj znaczą wulgaryzmy i dlaczego sięgają po nie prawie wszyscy? O zmianach zachodzących w języku współczesnym Wioletta Gawlik rozmawia z dr Małgorzatą Majewską z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pretekstem do rozmowy jest VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Nasz język ojczysty” pt: "Zmiany w obyczajach językowych współczesnych Polaków", która odbędzie się w dniach 13–14 maja na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Muzyczna premiera w Bagateli: Piosenki odnowa. Kamila Klimczak

Kamila Klimczak, aktorka Teatru Bagatela, której gwiazda świeci również w Piwnicy pod Baranami, posiada ogromny talent wokalny. Piosenki sprzed lat w zupełnie nowych interpretacjach Kamili Klimczak i aranżacjach Dawida Suleja Rudnickiego, wyreżyserowane przez Krzysztofa Maternę – PIOSENKI ODNOWA. KAMILA KLIMCZAK to najnowsza propozycja Teatru Bagatela. Premiera 7 maja 2022 na scenie Sarego 7. Aktorkę w studiu Radia Kraków Kultura gościł Robert Konatowicz.

"Andrzej Zarycki - Muzyka teatralna i filmowa"

Andrzej Zarycki jest autorem ponad 350 piosenek wykonywanych przez m.in. przez Hannę Banaszak, Ewę Demarczyk, Katarzynę Groniec, Jonasza Koftę, Beatę Paluch, Janusza Radka, Zbigniewa Wodeckiego, Jacka Wójcickiego. Każdy choć raz słyszał Skrzypka Hercowicza czy Song o ciszy. Jest także autorem wielkich oratoriów – Golgoty polskiej i Zesłania, kompozytorem opery dla dzieci Muzyka i magia oraz musicalu Hanka na motywach opery Moniuszki. Jest też znakomitym twórcą muzyki teatralnej i filmowej. Krakowskie Forum Kultury przygotowało projekt "Muzyczny ślad Krakowa", który jest wypełnieniem luki w dokumentacji polskiego teatru. Ukazała się właśnie trzecia płyta z tej serii - "Andrzej Zarycki - Muzyka teatralna i filmowa". Rozmawialiśmy na jej temat z Andrzejem Kosowskim

Nowy Skarbiec Koronny na Wawelu - kto stał za tymi zbiorami?

Już tylko niespełna dwa miesiące dzielą nas od otwarcia Nowego Skarbca Koronnego na Wawelu - wydarzenia w tegorocznym programie muzeum.  W Radiu Kraków Kultura wracamy do naszych rozmów o metamorfozach wawelskiego Skarbca. Nowa, stała wystawa w Zamku Królewskim na Wawelu ideowo nawiązuje do istniejących w tym samym miejscu instytucji: Skarbca i Archiwum Koronnego.

Mariia Mytrofanova" Wychodziam codziennie na Rynek przeciwko wojnie w imię pokoju

Mariia Mytrofanova, ukraińska artystka, od 3 kwietnia codziennie staje na Rynku Głównym w Krakowie, zadając pytania o przyszłość. 4 maja to ostatni, 30. dzień jej zaangażowanego performansu. "Ten projekt jest o niemożności bycia dziś apolityczną artystką. Używam płótna zamiast plakatu jako przekazu. Płótno jest owinięte gazą, aby przekazać współdzielenie bólu i traumy. Znak zapytania na płótnie przywołuje najbardziej niepokojące pytania: "jak to możliwe?", "kiedy to się skończy?", "co będzie potem?" oraz jest pośrednikiem i placeholderem do bolesnych pytań publiczności. Ważne jest, aby poświęcać miejsce i głos przypomnieniu o horrorze wojny, która teraz codziennie dzieje się w Ukrainie. Dlatego codziennie wychodziłam na główny plac Krakowa. Przeciwko wojnie w imię pokoju." Z Mariią rozmawia Justyna Nowicka.

"Cisi buntownicy. Polski symbolizm około 1900 roku"

W Kunsthalle München trwa największa w Niemczech wystawa poświęcona rozkwitowi polskiej sztuki w latach 1890-1918: "Cisi buntownicy. Polski symbolizm około 1900 roku". Prezentowane są tam dzieła m.in.: Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Józefa Pankiewicza i Ferdynanda Ruszczyca. W RKK porozmawiamy o tym, jak niemiecka publiczność przyjmuje polski symbolizm i dlaczego polscy symboliści nazwani zostali "buntownikami". Prof. Andrzej Szczerski, dyrektor MNK, opowie także o kolejnych, nowych ekspozycjach, planowanych przez muzeum: prezentacji dzieł sztuki awangardowej ze zbiorów Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego w Pawilonie Czapskiego oraz o wystawie zat. "Dom odziany", pokazującej, w jaki sposób tkaniny wykorzystywane w domowych wnętrzach w czasach przed upowszechnieniem się elektryczności uwrażliwiały mieszkańców na cykliczność przyrody w Kamienicy Szołayskich. 

Historia ziem, na których dziś żyjemy, nie zaczęła się od Mieszka

Ta opowieść to podróży w czasie i przestrzeni do świata naszych przodków – tych, których pamiętamy i tych sprzed setek tysięcy lat. Bo choć szkolne podręczniki o tym milczą, historia ziem, na których dziś żyjemy, nie zaczęła się od Mieszka. W południowej Polsce odnaleziono liczące nawet do pół miliona lat ślady protoplastów współczesnego człowieka, a w jednej z jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej pozostałości po grupie przedstawicieli kultury magdaleńskiej, być może zabitych i zjedzonych w kanibalistycznej uczcie około piętnastu tysięcy lat temu. To historia pełna barwnych postaci, a nasi przodkowie należący do różnych gatunków hominidów są odmalowani równie żywo, jak dziadek czy sąsiedzi autora. W Poranku Radia Kraków Kultura gościem Kuby Nizińskiego był autor książki "Dom ojców" Andrzej Muszyński.

Jak wyszukać wyjątkowe przedmioty na pchlich targach?

W świecie aranżacji styl vintage zagościł stosunkowo niedawno. Trend sięgania po meble stylizowane na rozwiązania z poprzednich dekad zaczęto obserwować w XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Moda już kilka lat temu pojawiła się także w Polsce. O pchlich targach, poszukiwaniach wyjątkowych przedmiotów rozmawialiśmy z youtouberem Łukaszem Baruchą - Naczelnym Sklepikarzem.

4 maja rozpoczyna się w Krakowie II edycja Festiwalu 4 Tradycji

Robert Konatowicz rozmawiał z pomysłodawcą Festiwalu, dyrektorem Filharmonii Krakowskiej, Mateuszem Prendotą.

"Mężczyźni późnego patriarchatu"

W RKK rozmawiamy o wystawie "Mężczyźni późnego patriarchatu" w Galerii Podbrzezie UP. Jak deklarują kuratorki, impulsem do stworzenia wystawy było pytanie: „Co wnoszą współcześni artyści / artystki do refleksji na temat bycia mężczyzną”?

"Przeczarowując świat"

Po raz pierwszy w ponad 120-letniej historii weneckiego Biennale pawilon narodowy reprezentuje romska artystka. Wystawa "Przeczarowując świat" Małgorzaty Mirgi-Tas w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki 2022 jest próbą odnalezienia miejsca romskiej społeczności w europejskiej historii sztuki. "Przeczarowując świat" to także manifest współczesnej artystki, absolwentki krakowskiej ASP, na temat romskiej tożsamości i sztuki.

Nowohuckie schrony i podziemia Nowej Huty

Gośćmi Jacka Bańki byli przedstawiciele Muzeum Nowej Huty: Agata Klimek-Zdeb i Maciej Miezian.

Vivaldi nieznany

Michael Łyczek, zastępca dyrektora ds. muzycznych KBF w rozmowie z Pawłem Szczepanikiem opowiada o programie tegorocznej odsłony cyklu ICE Classic. Odsłonie, dodajmy, gwiazdorskiej, choć w sposób nieoczywisty - Europa Galante i Fabio Biondi w, zdawałoby się, zgranych Czterech porach roku pokażą drapieżne oblicze dawnych instrumentów, zaś Patricia Kopatchinskaja i Il Giardino Armonico zadadzą pytanie "I co dalej, panie Vivaldi?" Co jeszcze w ramach cyklu? O tym w podcaście Radia Kraków Kultura.

Tryptyk wystaw w Nowohuckim Centrum Kultury

W drugiej połowie kwietnia w galeriach Nowohuckiego Centrum Kultury otwarte zostaną trzy wystawy. W FOTO-GALERII będzie można zobaczyć AMERYKAŃSKI MIT, wspomnieniową ekspozycję prac Marka Norka - fotografa, operatora i reżysera filmowego. BYŁY SOBIE RZEŹBY W MIEŚCIE to z kolei wystawa fotografii Tadeusza Cukra przedstawiających rzeźby Igora Mitoraja. A ekspozycja WSPÓLNA NIEPAMIĘĆ to przekrojowa wystawa malarstwa, rysunku, grafiki i rzeźby prof. Jacka Waltosia, którego prace znajdują się w zbiorach wszystkich Muzeów Narodowych w Polsce oraz w wielu kolekcjach publicznych i prywatnych. Prace artysty w ramach cyklu Przestrzeń dla sztuki oglądać będzie można także w Akademii Sztuk Pięknych oraz w Galerii Uniwersytetu Ekonomicznego. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z gośćmi programu: Joanną Gościej - Lewińską, kuratorką wystaw w Galerii Centrum Nowohuckiego Centrum Kultury, Moniką Stachnik - Czaplą, Prezes Krakowskiego Klubu Fotograficznego oraz Tadeuszem Cukrem - architektem, wydawcą fotografującym Kraków.

Góry tematem Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża"

Wanda Rutkiewicz została patronką 2022 roku. Ma to związek z przypadającą w tym roku 30. rocznicą śmierci himalaistki, która zginęła 13 maja 1992 w Himalajach. Wanda Rutkiewicz jako pierwsza kobieta na świecie i pierwsza osoba z Polski zdobyła szczyt K2, a wspinaczką na Mount Everest wyznaczyła ówczesny polski rekord wysokości. Zainspirowani życiorysem oraz osiągnięciami Rutkiewicz organizatorzy Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża", które rozpoczęły się 21 kwietnia, postanowili poświęcić tegoroczną edycję Festiwalu czemuś, co polska himalaistka kochała najbardziej - górom. Dlatego o górach, biografiach himalaistek i o Wandzie Rutkiewicz Wioletta Gawlik rozmawia z Anną Kamińską, pisarką, autorką m.in. biografii Wandy Rutkiewicz "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz".

Rozmowa z Janem Tomaszem Adamusem- szefem Capelli Cracoviensis o Bachu, męskich sopranach oraz o majowych koncertach Capelli

Rozmowa z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz

O muzyce planet, którą można zatańczyć, oraz o tym, jak Stanisław Gałoński doprowadził do tego, że Jordi Savall zaprzyjaźnił się z Krakowem. I jeszcze o drodze twórczej dyrygenta (i wieloletniego dyrygenta) Capelli Bydgostiensis oraz Capelli Cracoviensis, Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej i Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie" - Stanisława Gałońskiego, który został właśnie wyróżniony Złotym Fryderykiem.

Eryk Makohon i Paweł Łyskawa z Krakowskiego Teatru Tańca zdradzają pierwsze szczegóły programu "ROLLERCOASTER. Kolekcjonerzy wrażeń"

Tegoroczna odsłona to "Lekcja anatomii". Jak mówi Eryk Makohon: "udało sie nam stworzyć program, wielokontekstowy, przekraczający gatunkowe granice, synergiczny i wieloperspektywiczny, w którego centrum oczywiście znajduje się ciało i jego potencjały. A Paweł Łyskawa dodaje: "Nabieramy rozpędu, żeby płynnie przekraczać granice sztuk, jestem podekscytowany i dumny, że udało nam się zbudować spójny, polemiczny program, w którym przenikają się taniec, teatr i sztuki wizualne! Punktem wyjścia jest oczywiście ciało...". Cricoteka - od późnej wiosny do późnej jesieni. W magazynie RKK NA CO DZIEŃ zaprasza Justyna Nowicka.

Nowy Skarbiec Koronny na Wawelu - porozmawiajmy o liczbach

Naszym gościem jest kustosz Dariusz Nowacki, szef zespołu kuratorskiego, przygotowującego "nowe szaty" Skarbca. Niemal 1000 najcenniejszych obiektów zobaczą odwiedzający wawelskie sale - od tych najmniejszych, mieszczących się w ludzkiej dłoni po kilkumetrowe, ogromne eksponaty.

O Akademii Sprawiedliwych oraz polskiej szkole praw człowieka

Ludobójstwo na Ukrainie pokazuje aktualność i uniwersalność przesłania płynącego z Markowej - tak przekonuje Waldemar Rataj, dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Jednocześnie, jak dodaje, w pomocy Ukraińcom doświadczamy tego, czym jest kultura solidarności w wymiarze czynu, jak refleksji. O Akademii Sprawiedliwych oraz polskiej szkole praw człowieka z Waldemarem Ratajem rozmawiał Jacek Bańka:

Estetyka Grobu Pańskiego

Grób Pański jest swego rodzaju dekoracją. Współczesne Groby wypadają bardzo skromnie, jeżeli je porównać z „cudami” dawnych wieków. Niezwykle frapujące są studia wyobrażeń Grobu Pańskiego, pozwalające na prześledzenie burzliwych kolei losów tej budowli, które odbiły się na kolejnych wyglądach poszczególnych elementów  materiału zabytkowego. Jak na przestrzeni lat zmieniała się estetyka Grobu Pańskiego i jak przedstawiały ją dzieła sztuki? O tym Wioletta Gawlik rozmawia z prof. Lucyną Rotter - semiolog kultury, kostiumologiem, historykiem, wykładowcą na UPJP II w Krakowie, kierownikiem kierunku „Turystyka i Zarządzanie Dziedzictwem” oraz Katedry "Krajobrazu i Dziedzictwa Kulturowego".

"Vilhelm Hammersshøi. Światło i cisza"

W Muzeum Narodowym w Krakowie wystawa twórczości Vilhelma Hammershøia – jednego z najpopularniejszych na świecie duńskich malarzy przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycja zat. "Vilhelm Hammersshøi. Światło i cisza" gromadzi blisko 50 prac, wybitnego pejzażysty i rysownika, malarza kameralnych, opustoszałych wnętrz. O kontemplacyjnej twórczości Hammershøia opowiadają prof. Andrzej Szczerski i Aleksandra Krypczyk de Barra z Muzeum Narodowego w Krakowie. Z gośćmi rozmawia Justyna Nowicka.

"Fight with art" - dzieła ukraińskich artystów powstałe podczas wojny

Prosto ze Lwowa, Charkowa i Kijowa do Krakowa przysłali swe prace ukraińscy ilustratorzy, projektanci murali i autorzy komiksów. W Muzeum Manggha można zobaczyć wystawę "Fight with art", która pokazuje dzieła ukraińskich artystów powstałe podczas wojny. To wspólna inicjatywa Muzeum Manggha, Muzeum Komiksu i FestivALTu (alternatywnego festiwalu kultury żydowskiej). Jej celem jest wsparcie współczesnych twórców, którzy wciąż mieszkają i pracują w Ukrainie. Ideę ekspozycji tłumaczą Justynie Nowickiej Magdalena Koralewska z FestivALTu oraz kurator wystawy Artur Wabik.

Wassim Ibrahim tym razem o Wielkanocy

Gość muzyczny, artysta, człowiek-orkiestra. Wassim Ibrahim, kompozytor i założyciel Chóru w Kontakcie, odwiedził ponownie nasze studio wraz z niezwykłym instrumentem. Oud, czyli arabska lutnia, pochodzi z Persji, jeszcze w średniowieczu została z powodzeniem przyswojona przez kulturę europejską. Zagrał i zaśpiewał utwory związane z Wielkanocą, także w języku Jezusa-aramejskim. Przy okazji opowiedział, jak się czuje jako nowy obywatel Polski.

Przy okazji 570. urodzin Leonarda...

Leonardo da Vinci i Kraków to nie tylko słynna "Dama z gronostajem". To także historia instrumentu - Viola Organista, którego projekt znajduje się w Codice Atlantico, największym zbiorze notatek geniusza renesansu z lat 1489-1492 przechowywanych w Biblioteca Ambrosiana w Mediolanie, to instrument strunowo-smyczkowy wymyślony przez Leonarda, który nigdy nie został zbudowany przez twórcę do czasu do czasu, aż w XXI wieku wg zapisów Leonarda zrekonstruował go krakowianin Sławomir Zubrzycki, wprowadzając instrument na estrady koncertowe i festiwalowe w Europie. Przy okazji 570. urodzin Leonarda (15 kwietnia 1452) zapraszamy na rozmowę ze Sławomirem i Magdaleną Zubrzyckim, autorami książki "Leonardo da Vinci. Historia pewnego instrumentu" wydanej przez krakowską oficynę Astraia.

„Noc, zmierzch, świt” - Martyna Wilde o polsko-ukraińskim projekcie artystycznym

Projekt artystyczny „Noc, zmierzch, świt” to efekt współpracy marki MAPAYA z ukraińską graficzką Oleną Reshetnikovą, który można od 4 kwietnia oglądać w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha podczas wystawy „Fight with Art”. Wystawa czynna będzie do 30 kwietnia 2022. A Justyna Nowicka gościła w studiu Radia Kraków Kultura Martynę Wilde, współzałożycielkę marki MAPAYA oraz jedną z pomysłodawczyń projektu.

"Wisła. Re-kreacja" w Pałacu Krzysztofory

"W ostatnich latach zauważyć można ponowny zwrot miast ku rzekom, docenienie ich roli w przestrzeni miejskiej. Powstają liczne projekty rewitalizacji, zmierzające do odtworzenia pozytywnych relacji miast z rzekami" - czytamy w zapowiedzi wystawy "Wisła. Re-kreacja" przygotowanej przez Muzeum Krakowa w Pałacu Krzysztofory. W Radiu Kraków Kultura o tymże przedsięwzięciu, ale i o najbliższych planach instytucji rozmawiamy z dyrektorem Muzeum dr. Michałem Niezabitowskim.

Skarby Muzeum Archeologicznego w Krakowie

Muzeum Archeologiczne w Krakowie otworzy w przyszłym roku nową wystawę stałą pokazującą zbiory, które dotąd były zamknięte w magazynach muzeum. Prezentacja "Skarbów Muzeum Archeologicznego" będzie możliwa dzięki przystosowaniu do potrzeb wystawienniczych strychu gmachu głównego przy ul. Senackiej. Inwestycja ma pochłonąć 11 mln zł, z czego większość stanowić będą pieniądze unijne. Z prof. Jackiem Górskim, wybranym na kolejną kadencję dyrektorem muzeum oraz Monika Gubałą, szefową Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego rozmawiał o tym Jacek Bańka - w Radiu Kraków Kultura na co dzień.

Misteria Paschalia 2022 - powrót do źródeł

Paweł Szczepanik rozmawia z Martą Kotaszewską z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Jak powstaje plakat?

O projektowaniu plakatów i szkole polskiego plakatu w Radiu Kraków Kultura. Kuba Niziński gościł wykładowców z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie z Wydziału Form Przemysłowych: Natalię Pietruszewską-Golbę, Petera Javorika i Fryderyka Zyska oraz studentów: Zuzannę Karczewską, Julię Biernacik i Filipa Klechowskiego.

"Górecki. Geniusz i upór"

W listopadowo-grudniowym wydaniu miesięcznika "Studio" z 1993 roku Adrian Thomas, pierwszy biograf Henryka Mikołaja Góreckiego, tak pisał w muzycznym podsumowaniu roku: ''Oceniam, że na świecie sprzedano już około 500 000 sztuk płyty [...]. Płyta została wydana najpierw w Stanach Zjednoczonych w lecie 1992 roku i znakomicie była tam przyjęta. Lecz zdumiewający sukces nastąpił późną jesienią ubiegłego roku w Wielkiej Brytanii, a następnie w Holandii, Hiszpanii i ponownie w Ameryce. [...] Przez kilka tygodni stycznia mnie samego bombardowano pytaniami o kompozytora i jego muzykę: kim jest Górecki i dlaczego codziennie ponad 1000 osób kupuje tę płytę, co takiego tkwi w tej 'Symfonii'? [...] W okresie Bożego Narodzenia znalazła się na pierwszym miejscu listy przebojów muzyki poważnej i utrzymała tę pozycję przez wiele miesięcy roku 1993''. Chodziło o nagranie płytowe III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego. Po wielkim sukcesie na angielskich i amerykańskich top-listach, tego utworu zaczęli słuchać ludzie dotąd nieinteresujący się muzyką poważną, ba, towarzyszyła nawet kierowcom tirów przemierzających Stany i Anglię. ''III Symfonią Pieśni Żałosnych op. 36 podbił cały świat. Wielki utwór, nazywany dowodem na istnienie Boga, trafił na szczyt amerykańskich list przebojów, wyprzedzając Stinga i Nirvanę" - pisze w biografii Henryka Mikołaja Góreckiego Maria Wilczak-Krupa. 45 lat po premierze utworu (4 kwietnia 1977 roku na festiwalu w Royan, we Francji) rozmawialiśmy w studiu Radia Kraków Kultura z Marią Wilczek-Krupą - autorką książki "Górecki. Geniusz i upór" (wydawnictwo Znak-2018).

"W stronę integracji cienia. Kobiecy foto-rytuał"