Radio Kraków

RKK na co dzień


RSS Spotify

Poranna publicystyka w Radiu Kraków Kultura. Otwieramy nowe muzea i galerie, zapraszamy na premiery, koncerty i wystawy. Śledzimy życie wewnętrzne uniwersytetów i akademii, tropimy plany NGO-ów, fundacji i stowarzyszeń. Dużo rozmawiamy z naszymi gośćmi, a wśród nich są ludzie, którzy rozdają karty w krakowskiej i małopolskiej kulturze - od artystek i artystów po szefów najważniejszych instytucji, organizatorów festiwali, animatorów życia kulturalnego. Odwiedzamy pracownie artystów, spotykamy się w kulisach. W porannej audycji RKK sporo informacji, dużo więcej refleksji, także krytycznej, wątki muzyczne, teatralne, plastyczne, operowe, filmowe i taneczne. A do tego dizajn i architektura. Po prostu kultura na co dzień.

"Radio Kraków Kultura na co dzień" prowadzą Paweł Szczepanik, Jacek Bańka, Justyna Nowicka, Robert Konatowicz, Wiola Gawlik.

Podcasty

Na nowo poznajemy Chopina gitary - Jana Nepomucena Bobrowicza

Jan Nepomucen Bobrowicz był wybitnym kompozytorem, sławnym gitarzystą, wydawcą dzieł literackich, księgarzem. Urodził się w Krakowie, kształcił we Włoszech, w Lipsku dawał lekcje gry na gitarze. Na kartach historii muzyki gitarowej zapisał się jako mistrz form tanecznych. Tak dalece rozwinął fakturę instrumentu, że dopiero w II połowie XX w. muzyka gitarowa przekroczyła wytyczone przez polskiego twórcę granice.

Liberatura

Istnieją dzieła literackie, w których autor mówi całą książką: jej kształtem, budową, sposobem zapisu tekstu. I dotąd nie było trafnego określenia na podobny rodzaj pisarstwa. Aż pojawiło się słowo liberatura. Liberatura, czyli literatura totalna, to książki niezwykłe pod względem treści i formy, wykonane z takich materiałów jak papier, skóra, tkanina, drewno, czy ceramika. Można je obejrzeć na wystawie pt: "Liberatura" w Bibliotece Jagiellońskiej. Ekspozycja prezentuje 120 okazów z kolekcji twórców liberatury: Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera. Z artystami oraz z Beatą Kurek z Biblioteki Jagiellońskiej rozmawia Wioletta Gawlik.

Jeden z najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie wraca do Krakowa

Przed nami film z muzyką na żywo (Jak wytresować smoka), zamówienia kompozytorskie, wybitni twórcy (Jerzy Skolimowski, John Powell, Zygmunt Konieczny), soliści (Joanna Słowińska, Tomasz Organek, Aleksander Dębicz) oraz znakomite chóry, orkiestry i dyrygenci. 23 maja rozpoczyna się w Krakowie 15. Festiwal Muzyki Filmowej. Z jego dyrektorem artystycznym, Robertem Pisakowskim, rozmawiał Robert Konatowicz

Agnieszka Grochowicz zaprasza na swoje koncerty "Najpiękniejsze Piosenki Agnieszki Osieckiej"

Studio Radia Kraków Kultura odwiedziła Agnieszka Grochowicz, która zaprasza na swoje koncerty "Najpiękniejsze Piosenki Agnieszki Osieckiej" (19 maja Kraków NCK o 18 oraz 26 maja Zakopane, kawiarnia Kmicic o 19). Wokalistka, autorka tekstów i muzyki. -współpracująca z czołówką polskich kompozytorów piosenki: Zygmuntem Koniecznym, Andrzejem Zaryckim, Jerzym Derflem, Ewą Kornecką, Januszem Grzywaczem opowiada też o Warszawie, a szczególnie o Mokotowie, swojej małej ojczyźnie, o miłości do Krakowa i pewnej opery Bizeta. W tle pojawia się też Australia i Piwnica pod Baranami.

O prawdziwych wawelskich skarbach i o tym, jak je znaleźć

7 tygodni dzieli nas od otwarcia Nowego Skarbca Koronnego na Wawelu. Wraz kustoszami Dariuszem Nowackim z Natalią Koziarą-Ochęduszko rozmawialiśmy o "kuchni" powstawania muzealnej wystawy. Jak przepisać wieki polskiej historii na język muzealnej ekspozycji? Tym bardziej, że artefakty bardzo często przepadają w odmętach dziejów... Jak zwizualizować to, co niematerialne, co przemawia do nas jako system wartości, genius loci?

Krakowski Festiwal Filmowy

Wiosna to w Krakowie czas najważniejszych filmowych festiwali. Jedni wybierają kino fabularne, inni muzykę filmową. My stawiamy przede wszystkim na filmy dokumentalne - filmy z Polski, filmy z całego świata, czasem filmowe gwiazdy, ale przede wszystkim filmy ambitne, ważne, podejmujące istotne problemy współczesnego świata. Od wojny po kryzys klimatyczny, od problemów egzystencjalnych po wyzwania społeczeństw. Krakowski Festiwal Filmowy - 10 dni przed inauguracją: Olga Lany, Barbara Orlicz-Szczypuła, Magda Walo.

67. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

W krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych na scenie im. Stanisława Wyspiańskiego trwają przesłuchania wojewódzkie do 67. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Wczoraj recytatorzy zmagali się w turnieju recytacji i wywiedzionego ze słowa, czyli krótkich, synkretycznych form teatralnych. Dziś na scenie turniej poezji śpiewanej i Teatry Jednego Aktora, czyli półgodzinne, kompletne monodramy, przygotowane przez uczestników konkursu.

Proł. Łukasz Tomasz Sroka - nowy szef Komitetu Opieki nad Zabytkami Żydowskimi w Krakowie

Galicja i Kraków nazywane były matką Izraela - przypomina gość Jacka Bańki.

Anna Wieczur wspomina Jerzego Trelę

W rozmowie z Pawłem Szczepanikiem Jerzego Trelę wspomina Anna Wieczur, reżyserka "Wandy".

Beata Guczalska wspomina Jerzego Trelę

W rozmowie z Pawłem Szczepanikiem Jerzego Trelę wspomina Beata Guczalska, autorka monografii aktora.

Legenda Jana Kiepury trwa do dziś

Trudno się dziwić zwłaszcza, że śpiewał na największych scenach operowych świata, w tym słynnej MET, podbijał publiczność Broadwayu, zachwycał w filmach nie tylko głosem i aktorstwem, ale także urodą. Lubił występować i zawsze był gotowy do śpiewania choćby na ulicy, z balkonu hotelu lub z dachu samochodu. Jan Kiepura, polska gwiazda wszech czasów, syn piekarza z Sosnowca, właściciel wielkiego hotelu w Krynicy-Zdroju, filantrop. W poniedziałek 16 maja przypada 120. rocznica jego urodzin. Na temat legendy Kiepury opowiadała w Radiu Kraków Kultura dziennikarka muzyczna Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Zaproszenie na muzyczne espresso od Sinfonietty Cracovii

Muzyczne espresso? Czemu nie. Bohaterką rozmowy jest Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. O jej najbliższych zamierzeniach artystycznych opowiada dyrektorka -Agata Grabowiecka.

Świętujemy razem z MuFo - to już 35 lat istnienia instytucji!

Wreszcie nadszedł moment, na który od dawna czekamy! 13 maja w MuFo Rakowicka otwiera wystawę główną „Co robi zdjęcie?”. Gościem Justyny Nowickiej w RKK Na Co Dzień jest dyrektor muzeum Marek Świca. W programie także o Nocy Muzeów w MuFo oraz innych wydarzeniach "okołojubileuszowych". Zapraszamy!

"Architektura mikroklimatu"

Nowy numer magazynu "Autoportret - pisma o dobrej przestrzeni", wydawanego przez MIK. Temat numeru "Architektura mikroklimatu" czyli o tym, jak zmienia się świat i klimat wokół nas, i jak powinny ewoluować budynki, które właśnie powstają? Wspólnie przyjrzyjmy się architekturze zanurzonej w środowisku i klimacie – tradycyjnej i współczesnej. Do słuchania podcastu RKK Na Co Dzień zaprasza Justyna Nowicka. W naszym studiu gościliśmy Dorotę Leśniak-Rychlak i Martę Karpińską.

Adam Bujak świętuje 80. urodziny!

Adam Bujak - fotograf, autor prawie 150 albumów fotograficznych, przyjaciel św. Jana Pawła II, wielokrotnie nagradzany - m.in. kawaler Orderu Orła Białego, nagrodzony Orderem św. Marii Magdaleny, nagrodami Miasta Krakowa. Krakowianin. 12 maja będzie świętować swoje 80. urodziny. O jubileuszu, krakowskich korzeniach i ponad... milionie (!) zdjęć, które wykonał - Adam Bujak opowiadał w Radiu Kraków Kultura Jackowi Bańce.

Kondycja czytelnictwa po pandemii i najbliższe plany Biblioteki Kraków

Z Agnieszką Staniszewską, dyrektorką Biblioteki Kraków oraz Piotrem Wasilewskim, rzecznikiem biblioteki w Radiu Kraków Kultury rozmawiał Jacek Bańka. Dowiedzą się Państwo też, co zaplanowano przy okazji trwającego Tygodnia Bibliotek.

KBF: Kultura. Biznes. Festiwale

Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, udowadnia, że kultura i biznes powinny się wzajemnie widzieć i bynajmniej nie są pojęciami przeciwstawnymi. O wizji KBF wytyczanej przez nową dyrekcję oraz o roli kultury w Krakowie rozmawia Paweł Szczepanik.

"Pamiętaj z nami!" o kobietach działających podczas wojny

Kobiety brały udział w wielu konfliktach zbrojnych, zwłaszcza podczas II wojny światowej. Kobiece bohaterki walczyły bezpośrednio z okupantem, służyły jako sanitariuszki, łączniczki, kurierki, czy agentki. Poza frontem mierzyły się z wieloma wyzwaniami: przejmowały obowiązki mężczyzn, zdobywały pieniądze, by wykarmić rodzinę, pomagały osobom narażonym na bezwzględność okupantów. A jednak historia o nich milczy. Muzeum Krakowa zaprasza na ósmą edycję projektu "Pamiętaj z nami!" pod hasłem Historia – Pamięć – Ofiarność. Tegoroczne wydarzenie, realizowane w ramach projektu Krakowianki, poświęcone jest kobiecemu doświadczeniu wojny i okupacji. O kobiecej twarzy wojny Wioletta Gawlik rozmawia z Agatą Puścikowską - pisarką, publicystką, autorką książki "Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet", Beatą Łabno - kierowniczką i autorką projektu "Pamiętaj z nami" i Wojciechem Górnym - adiunktem z Muzeum Krakowa.

Jak zmienia się język współczesny?

Czy język współczesny jest grzeczny? Jak wydarzenia typu: pandemia, strajk kobiet, czy wojna zmieniły język? Co dzisiaj znaczą wulgaryzmy i dlaczego sięgają po nie prawie wszyscy? O zmianach zachodzących w języku współczesnym Wioletta Gawlik rozmawia z dr Małgorzatą Majewską z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pretekstem do rozmowy jest VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Nasz język ojczysty” pt: "Zmiany w obyczajach językowych współczesnych Polaków", która odbędzie się w dniach 13–14 maja na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Muzyczna premiera w Bagateli: Piosenki odnowa. Kamila Klimczak

Kamila Klimczak, aktorka Teatru Bagatela, której gwiazda świeci również w Piwnicy pod Baranami, posiada ogromny talent wokalny. Piosenki sprzed lat w zupełnie nowych interpretacjach Kamili Klimczak i aranżacjach Dawida Suleja Rudnickiego, wyreżyserowane przez Krzysztofa Maternę – PIOSENKI ODNOWA. KAMILA KLIMCZAK to najnowsza propozycja Teatru Bagatela. Premiera 7 maja 2022 na scenie Sarego 7. Aktorkę w studiu Radia Kraków Kultura gościł Robert Konatowicz.

"Andrzej Zarycki - Muzyka teatralna i filmowa"

Andrzej Zarycki jest autorem ponad 350 piosenek wykonywanych przez m.in. przez Hannę Banaszak, Ewę Demarczyk, Katarzynę Groniec, Jonasza Koftę, Beatę Paluch, Janusza Radka, Zbigniewa Wodeckiego, Jacka Wójcickiego. Każdy choć raz słyszał Skrzypka Hercowicza czy Song o ciszy. Jest także autorem wielkich oratoriów – Golgoty polskiej i Zesłania, kompozytorem opery dla dzieci Muzyka i magia oraz musicalu Hanka na motywach opery Moniuszki. Jest też znakomitym twórcą muzyki teatralnej i filmowej. Krakowskie Forum Kultury przygotowało projekt "Muzyczny ślad Krakowa", który jest wypełnieniem luki w dokumentacji polskiego teatru. Ukazała się właśnie trzecia płyta z tej serii - "Andrzej Zarycki - Muzyka teatralna i filmowa". Rozmawialiśmy na jej temat z Andrzejem Kosowskim

Niespełna dwa miesiące do otwarcia Nowego Skarbca Koronnego na Wawelu

Już tylko niespełna dwa miesiące dzielą nas od otwarcia Nowego Skarbca Koronnego na Wawelu - wydarzenia w tegorocznym programie muzeum.  W Radiu Kraków Kultura wracamy do naszych rozmów o metamorfozach wawelskiego Skarbca. Nowa, stała wystawa w Zamku Królewskim na Wawelu ideowo nawiązuje do istniejących w tym samym miejscu instytucji: Skarbca i Archiwum Koronnego.

Mariia Mytrofanova" Wychodziam codziennie na Rynek przeciwko wojnie w imię pokoju

Mariia Mytrofanova, ukraińska artystka, od 3 kwietnia codziennie staje na Rynku Głównym w Krakowie, zadając pytania o przyszłość. 4 maja to ostatni, 30. dzień jej zaangażowanego performansu. "Ten projekt jest o niemożności bycia dziś apolityczną artystką. Używam płótna zamiast plakatu jako przekazu. Płótno jest owinięte gazą, aby przekazać współdzielenie bólu i traumy. Znak zapytania na płótnie przywołuje najbardziej niepokojące pytania: "jak to możliwe?", "kiedy to się skończy?", "co będzie potem?" oraz jest pośrednikiem i placeholderem do bolesnych pytań publiczności. Ważne jest, aby poświęcać miejsce i głos przypomnieniu o horrorze wojny, która teraz codziennie dzieje się w Ukrainie. Dlatego codziennie wychodziłam na główny plac Krakowa. Przeciwko wojnie w imię pokoju." Z Mariią rozmawia Justyna Nowicka.

"Cisi buntownicy. Polski symbolizm około 1900 roku"

W Kunsthalle München trwa największa w Niemczech wystawa poświęcona rozkwitowi polskiej sztuki w latach 1890-1918: "Cisi buntownicy. Polski symbolizm około 1900 roku". Prezentowane są tam dzieła m.in.: Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Józefa Pankiewicza i Ferdynanda Ruszczyca. W RKK porozmawiamy o tym, jak niemiecka publiczność przyjmuje polski symbolizm i dlaczego polscy symboliści nazwani zostali "buntownikami". Prof. Andrzej Szczerski, dyrektor MNK, opowie także o kolejnych, nowych ekspozycjach, planowanych przez muzeum: prezentacji dzieł sztuki awangardowej ze zbiorów Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego w Pawilonie Czapskiego oraz o wystawie zat. "Dom odziany", pokazującej, w jaki sposób tkaniny wykorzystywane w domowych wnętrzach w czasach przed upowszechnieniem się elektryczności uwrażliwiały mieszkańców na cykliczność przyrody w Kamienicy Szołayskich. 

Historia ziem, na których dziś żyjemy, nie zaczęła się od Mieszka

Ta opowieść to podróży w czasie i przestrzeni do świata naszych przodków – tych, których pamiętamy i tych sprzed setek tysięcy lat. Bo choć szkolne podręczniki o tym milczą, historia ziem, na których dziś żyjemy, nie zaczęła się od Mieszka. W południowej Polsce odnaleziono liczące nawet do pół miliona lat ślady protoplastów współczesnego człowieka, a w jednej z jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej pozostałości po grupie przedstawicieli kultury magdaleńskiej, być może zabitych i zjedzonych w kanibalistycznej uczcie około piętnastu tysięcy lat temu. To historia pełna barwnych postaci, a nasi przodkowie należący do różnych gatunków hominidów są odmalowani równie żywo, jak dziadek czy sąsiedzi autora. W Poranku Radia Kraków Kultura gościem Kuby Nizińskiego był autor książki "Dom ojców" Andrzej Muszyński.

Jak wyszukać wyjątkowe przedmioty na pchlich targach?

W świecie aranżacji styl vintage zagościł stosunkowo niedawno. Trend sięgania po meble stylizowane na rozwiązania z poprzednich dekad zaczęto obserwować w XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Moda już kilka lat temu pojawiła się także w Polsce. O pchlich targach, poszukiwaniach wyjątkowych przedmiotów rozmawialiśmy z youtouberem Łukaszem Baruchą - Naczelnym Sklepikarzem.

4 maja rozpoczyna się w Krakowie II edycja Festiwalu 4 Tradycji

Robert Konatowicz rozmawiał z pomysłodawcą Festiwalu, dyrektorem Filharmonii Krakowskiej, Mateuszem Prendotą.

"Mężczyźni późnego patriarchatu"

W RKK rozmawiamy o wystawie "Mężczyźni późnego patriarchatu" w Galerii Podbrzezie UP. Jak deklarują kuratorki, impulsem do stworzenia wystawy było pytanie: „Co wnoszą współcześni artyści / artystki do refleksji na temat bycia mężczyzną”?

"Przeczarowując świat"

Po raz pierwszy w ponad 120-letniej historii weneckiego Biennale pawilon narodowy reprezentuje romska artystka. Wystawa "Przeczarowując świat" Małgorzaty Mirgi-Tas w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki 2022 jest próbą odnalezienia miejsca romskiej społeczności w europejskiej historii sztuki. "Przeczarowując świat" to także manifest współczesnej artystki, absolwentki krakowskiej ASP, na temat romskiej tożsamości i sztuki.

Nowohuckie schrony i podziemia Nowej Huty

Gośćmi Jacka Bańki byli przedstawiciele Muzeum Nowej Huty: Agata Klimek-Zdeb i Maciej Miezian.

Vivaldi nieznany

Michael Łyczek, zastępca dyrektora ds. muzycznych KBF w rozmowie z Pawłem Szczepanikiem opowiada o programie tegorocznej odsłony cyklu ICE Classic. Odsłonie, dodajmy, gwiazdorskiej, choć w sposób nieoczywisty - Europa Galante i Fabio Biondi w, zdawałoby się, zgranych Czterech porach roku pokażą drapieżne oblicze dawnych instrumentów, zaś Patricia Kopatchinskaja i Il Giardino Armonico zadadzą pytanie "I co dalej, panie Vivaldi?" Co jeszcze w ramach cyklu? O tym w podcaście Radia Kraków Kultura.

Tryptyk wystaw w Nowohuckim Centrum Kultury

W drugiej połowie kwietnia w galeriach Nowohuckiego Centrum Kultury otwarte zostaną trzy wystawy. W FOTO-GALERII będzie można zobaczyć AMERYKAŃSKI MIT, wspomnieniową ekspozycję prac Marka Norka - fotografa, operatora i reżysera filmowego. BYŁY SOBIE RZEŹBY W MIEŚCIE to z kolei wystawa fotografii Tadeusza Cukra przedstawiających rzeźby Igora Mitoraja. A ekspozycja WSPÓLNA NIEPAMIĘĆ to przekrojowa wystawa malarstwa, rysunku, grafiki i rzeźby prof. Jacka Waltosia, którego prace znajdują się w zbiorach wszystkich Muzeów Narodowych w Polsce oraz w wielu kolekcjach publicznych i prywatnych. Prace artysty w ramach cyklu Przestrzeń dla sztuki oglądać będzie można także w Akademii Sztuk Pięknych oraz w Galerii Uniwersytetu Ekonomicznego. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z gośćmi programu: Joanną Gościej - Lewińską, kuratorką wystaw w Galerii Centrum Nowohuckiego Centrum Kultury, Moniką Stachnik - Czaplą, Prezes Krakowskiego Klubu Fotograficznego oraz Tadeuszem Cukrem - architektem, wydawcą fotografującym Kraków.

Góry tematem Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża"

Wanda Rutkiewicz została patronką 2022 roku. Ma to związek z przypadającą w tym roku 30. rocznicą śmierci himalaistki, która zginęła 13 maja 1992 w Himalajach. Wanda Rutkiewicz jako pierwsza kobieta na świecie i pierwsza osoba z Polski zdobyła szczyt K2, a wspinaczką na Mount Everest wyznaczyła ówczesny polski rekord wysokości. Zainspirowani życiorysem oraz osiągnięciami Rutkiewicz organizatorzy Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża", które rozpoczęły się 21 kwietnia, postanowili poświęcić tegoroczną edycję Festiwalu czemuś, co polska himalaistka kochała najbardziej - górom. Dlatego o górach, biografiach himalaistek i o Wandzie Rutkiewicz Wioletta Gawlik rozmawia z Anną Kamińską, pisarką, autorką m.in. biografii Wandy Rutkiewicz "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz".

Rozmowa z Janem Tomaszem Adamusem- szefem Capelli Cracoviensis o Bachu, męskich sopranach oraz o majowych koncertach Capelli

Rozmowa z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz

O muzyce planet, którą można zatańczyć, oraz o tym, jak Stanisław Gałoński doprowadził do tego, że Jordi Savall zaprzyjaźnił się z Krakowem. I jeszcze o drodze twórczej dyrygenta (i wieloletniego dyrygenta) Capelli Bydgostiensis oraz Capelli Cracoviensis, Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej i Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie" - Stanisława Gałońskiego, który został właśnie wyróżniony Złotym Fryderykiem.

Eryk Makohon i Paweł Łyskawa z Krakowskiego Teatru Tańca zdradzają pierwsze szczegóły programu "ROLLERCOASTER. Kolekcjonerzy wrażeń"

Tegoroczna odsłona to "Lekcja anatomii". Jak mówi Eryk Makohon: "udało sie nam stworzyć program, wielokontekstowy, przekraczający gatunkowe granice, synergiczny i wieloperspektywiczny, w którego centrum oczywiście znajduje się ciało i jego potencjały. A Paweł Łyskawa dodaje: "Nabieramy rozpędu, żeby płynnie przekraczać granice sztuk, jestem podekscytowany i dumny, że udało nam się zbudować spójny, polemiczny program, w którym przenikają się taniec, teatr i sztuki wizualne! Punktem wyjścia jest oczywiście ciało...". Cricoteka - od późnej wiosny do późnej jesieni. W magazynie RKK NA CO DZIEŃ zaprasza Justyna Nowicka.

Wracamy do Skarbca Koronnego na Wawelu i śledzimy jego metamorfozy

Naszym gościem jest kustosz Dariusz Nowacki, szef zespołu kuratorskiego, przygotowującego "nowe szaty" Skarbca. Nowy Skarbiec Koronny na Wawelu nawiązuje do istniejących w tym samym miejscu instytucji: Skarbca i Archiwum Koronnego, które od późnego średniowiecza aż do rozbiorów były jednymi z najważniejszych atrybutów suwerenności Królestwa Polskiego, a następnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Losy Skarbca możemy śledzić począwszy od najstarszego zachowanego inwentarza z 1475 roku do unicestwienia instytucji po pruskim rabunku w 1795 roku. Zaprasza Justyna Nowicka, tuż po 8.00.

O Akademii Sprawiedliwych oraz polskiej szkole praw człowieka

Ludobójstwo na Ukrainie pokazuje aktualność i uniwersalność przesłania płynącego z Markowej - tak przekonuje Waldemar Rataj, dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Jednocześnie, jak dodaje, w pomocy Ukraińcom doświadczamy tego, czym jest kultura solidarności w wymiarze czynu, jak refleksji. O Akademii Sprawiedliwych oraz polskiej szkole praw człowieka z Waldemarem Ratajem rozmawiał Jacek Bańka:

Estetyka Grobu Pańskiego

Grób Pański jest swego rodzaju dekoracją. Współczesne Groby wypadają bardzo skromnie, jeżeli je porównać z „cudami” dawnych wieków. Niezwykle frapujące są studia wyobrażeń Grobu Pańskiego, pozwalające na prześledzenie burzliwych kolei losów tej budowli, które odbiły się na kolejnych wyglądach poszczególnych elementów  materiału zabytkowego. Jak na przestrzeni lat zmieniała się estetyka Grobu Pańskiego i jak przedstawiały ją dzieła sztuki? O tym Wioletta Gawlik rozmawia z prof. Lucyną Rotter - semiolog kultury, kostiumologiem, historykiem, wykładowcą na UPJP II w Krakowie, kierownikiem kierunku „Turystyka i Zarządzanie Dziedzictwem” oraz Katedry "Krajobrazu i Dziedzictwa Kulturowego".

"Vilhelm Hammersshøi. Światło i cisza"

W Muzeum Narodowym w Krakowie wystawa twórczości Vilhelma Hammershøia – jednego z najpopularniejszych na świecie duńskich malarzy przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycja zat. "Vilhelm Hammersshøi. Światło i cisza" gromadzi blisko 50 prac, wybitnego pejzażysty i rysownika, malarza kameralnych, opustoszałych wnętrz. O kontemplacyjnej twórczości Hammershøia opowiadają prof. Andrzej Szczerski i Aleksandra Krypczyk de Barra z Muzeum Narodowego w Krakowie. Z gośćmi rozmawia Justyna Nowicka.

"Fight with art" - dzieła ukraińskich artystów powstałe podczas wojny

Prosto ze Lwowa, Charkowa i Kijowa do Krakowa przysłali swe prace ukraińscy ilustratorzy, projektanci murali i autorzy komiksów. W Muzeum Manggha można zobaczyć wystawę "Fight with art", która pokazuje dzieła ukraińskich artystów powstałe podczas wojny. To wspólna inicjatywa Muzeum Manggha, Muzeum Komiksu i FestivALTu (alternatywnego festiwalu kultury żydowskiej). Jej celem jest wsparcie współczesnych twórców, którzy wciąż mieszkają i pracują w Ukrainie. Ideę ekspozycji tłumaczą Justynie Nowickiej Magdalena Koralewska z FestivALTu oraz kurator wystawy Artur Wabik.

Wassim Ibrahim tym razem o Wielkanocy

Gość muzyczny, artysta, człowiek-orkiestra. Wassim Ibrahim, kompozytor i założyciel Chóru w Kontakcie, odwiedził ponownie nasze studio wraz z niezwykłym instrumentem. Oud, czyli arabska lutnia, pochodzi z Persji, jeszcze w średniowieczu została z powodzeniem przyswojona przez kulturę europejską. Zagrał i zaśpiewał utwory związane z Wielkanocą, także w języku Jezusa-aramejskim. Przy okazji opowiedział, jak się czuje jako nowy obywatel Polski.

Przy okazji 570. urodzin Leonarda...

Leonardo da Vinci i Kraków to nie tylko słynna "Dama z gronostajem". To także historia instrumentu - Viola Organista, którego projekt znajduje się w Codice Atlantico, największym zbiorze notatek geniusza renesansu z lat 1489-1492 przechowywanych w Biblioteca Ambrosiana w Mediolanie, to instrument strunowo-smyczkowy wymyślony przez Leonarda, który nigdy nie został zbudowany przez twórcę do czasu do czasu, aż w XXI wieku wg zapisów Leonarda zrekonstruował go krakowianin Sławomir Zubrzycki, wprowadzając instrument na estrady koncertowe i festiwalowe w Europie. Przy okazji 570. urodzin Leonarda (15 kwietnia 1452) zapraszamy na rozmowę ze Sławomirem i Magdaleną Zubrzyckim, autorami książki "Leonardo da Vinci. Historia pewnego instrumentu" wydanej przez krakowską oficynę Astraia.

„Noc, zmierzch, świt” - Martyna Wilde o polsko-ukraińskim projekcie artystycznym

Projekt artystyczny „Noc, zmierzch, świt” to efekt współpracy marki MAPAYA z ukraińską graficzką Oleną Reshetnikovą, który można od 4 kwietnia oglądać w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha podczas wystawy „Fight with Art”. Wystawa czynna będzie do 30 kwietnia 2022. A Justyna Nowicka gościła w studiu Radia Kraków Kultura Martynę Wilde, współzałożycielkę marki MAPAYA oraz jedną z pomysłodawczyń projektu.

"Wisła. Re-kreacja" w Pałacu Krzysztofory

"W ostatnich latach zauważyć można ponowny zwrot miast ku rzekom, docenienie ich roli w przestrzeni miejskiej. Powstają liczne projekty rewitalizacji, zmierzające do odtworzenia pozytywnych relacji miast z rzekami" - czytamy w zapowiedzi wystawy "Wisła. Re-kreacja" przygotowanej przez Muzeum Krakowa w Pałacu Krzysztofory. W Radiu Kraków Kultura o tymże przedsięwzięciu, ale i o najbliższych planach instytucji rozmawiamy z dyrektorem Muzeum dr. Michałem Niezabitowskim.

Skarby Muzeum Archeologicznego w Krakowie

Muzeum Archeologiczne w Krakowie otworzy w przyszłym roku nową wystawę stałą pokazującą zbiory, które dotąd były zamknięte w magazynach muzeum. Prezentacja "Skarbów Muzeum Archeologicznego" będzie możliwa dzięki przystosowaniu do potrzeb wystawienniczych strychu gmachu głównego przy ul. Senackiej. Inwestycja ma pochłonąć 11 mln zł, z czego większość stanowić będą pieniądze unijne. Z prof. Jackiem Górskim, wybranym na kolejną kadencję dyrektorem muzeum oraz Monika Gubałą, szefową Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego rozmawiał o tym Jacek Bańka - w Radiu Kraków Kultura na co dzień.

Misteria Paschalia 2022 - powrót do źródeł

Paweł Szczepanik rozmawia z Martą Kotaszewską z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Jak powstaje plakat?

O projektowaniu plakatów i szkole polskiego plakatu w Radiu Kraków Kultura. Kuba Niziński gościł wykładowców z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie z Wydziału Form Przemysłowych: Natalię Pietruszewską-Golbę, Petera Javorika i Fryderyka Zyska oraz studentów: Zuzannę Karczewską, Julię Biernacik i Filipa Klechowskiego.

"Górecki. Geniusz i upór"

W listopadowo-grudniowym wydaniu miesięcznika "Studio" z 1993 roku Adrian Thomas, pierwszy biograf Henryka Mikołaja Góreckiego, tak pisał w muzycznym podsumowaniu roku: ''Oceniam, że na świecie sprzedano już około 500 000 sztuk płyty [...]. Płyta została wydana najpierw w Stanach Zjednoczonych w lecie 1992 roku i znakomicie była tam przyjęta. Lecz zdumiewający sukces nastąpił późną jesienią ubiegłego roku w Wielkiej Brytanii, a następnie w Holandii, Hiszpanii i ponownie w Ameryce. [...] Przez kilka tygodni stycznia mnie samego bombardowano pytaniami o kompozytora i jego muzykę: kim jest Górecki i dlaczego codziennie ponad 1000 osób kupuje tę płytę, co takiego tkwi w tej 'Symfonii'? [...] W okresie Bożego Narodzenia znalazła się na pierwszym miejscu listy przebojów muzyki poważnej i utrzymała tę pozycję przez wiele miesięcy roku 1993''. Chodziło o nagranie płytowe III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego. Po wielkim sukcesie na angielskich i amerykańskich top-listach, tego utworu zaczęli słuchać ludzie dotąd nieinteresujący się muzyką poważną, ba, towarzyszyła nawet kierowcom tirów przemierzających Stany i Anglię. ''III Symfonią Pieśni Żałosnych op. 36 podbił cały świat. Wielki utwór, nazywany dowodem na istnienie Boga, trafił na szczyt amerykańskich list przebojów, wyprzedzając Stinga i Nirvanę" - pisze w biografii Henryka Mikołaja Góreckiego Maria Wilczak-Krupa. 45 lat po premierze utworu (4 kwietnia 1977 roku na festiwalu w Royan, we Francji) rozmawialiśmy w studiu Radia Kraków Kultura z Marią Wilczek-Krupą - autorką książki "Górecki. Geniusz i upór" (wydawnictwo Znak-2018).

"W stronę integracji cienia. Kobiecy foto-rytuał"

W krakowskiej Galerii Olympia w Krakowie przygotowania do otwarcia wystawy "W stronę integracji cienia. Kobiecy foto-rytuał". Jej autorką jest krakowska artystka wizualna Aleksandra Młynarczyk-Gemza, a kuratorką historyczka sztuki Olimpia Maciejewska. W Radiu Kraków Kultura rozmawiała z nimi Justyna Nowicka.

Czymże Kraków byłby bez zabytków? O działalności SKOZK

Pochylmy się nad substancją zabytkową miasta Krakowa. Czymże Kraków byłby bez zabytków? O działalności i efektach starań Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa w Radiu Kraków Kultura. W przyszłym roku SKOZK będzie obchodził jubileusz 45-lecia istnienia. Gośćmi Justyny Nowickiej byli Borysław Czarakcziew – przewodniczący SKOZK i Maciej Wilamowski – dyrektor biura SKOZK.

Turystyka biznesowa w Krakowie dziś

Zainteresowanie turystów Krakowem spadło o 50% - to z powodu wojny w Ukrainie. Czy podobne dane dotyczą rynku kongresów, turystyki biznesowej? Jaki wpływ na działalność choćby ICE Centrum Kongresowego miała pandemia? Gościem Radia Kraków Kultura Izabela Błaszczyk, prezes Spółki Kraków 5020.

Kultura dla autyzmu

W pierwszym dniu kwietnia, Międzynarodowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu, w Radiu Kraków Kultura na co dzień rozmawiamy o kulturze dla autyzmu. Czy kultura na co dzień jest dostępna dla osób ze spektrum, czy zarządzający kulturą znają zapotrzebowanie tych wyjątkowych osób i w końcu jakich działań potrzeba, by ułatwić odbiór kultury autystycznym osobom.

VI Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo!”

Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie tj: Katedra Kameralistyki, Katedra Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego i Katedra Dyrygentury zapraszają na VI Międzynarodowy Festiwal i I Konkurs Duetów Fortepianowych „Duettissimo”.

Nieznana muzyka teatralna i filmowa Krzysztofa Pendereckiego wydana na płycie CD

Odnalezione po latach partytury muzyki Krzysztofa Pendereckiego, pisane w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku dla teatrów lalkowych, dramatycznych i do filmów zostały nagrane i wydane w formie płyty CD w ramach serii „Muzyczny ślad Krakowa”. Jest to już drugi – po wydaniu w 2018 roku płyty CD z utworami Stanisława Radwana – wyjątkowy projekt fonograficzny Krakowskiego Forum Kultury, mający na celu dokumentację muzyki filmowej i teatralnej. W Radiu Kraków Kultura na co dzień rozmowa Roberta Konatowicza z dr Magdaleną Figzał-Janikowską - współtwórczynią "Muzycznego śladu Krakowa".

Joanna Braun: połączenie miłości do plastyki i teatru odnalazłam w scenografii

W Radiu Kraków Kultura gościmy scenografkę Joannę Braun. Ma w dorobku ponad 150 realizacji scenograficznych w teatrach dramatycznych, lalkowych, teatrach tańca. Wiele z nich było nagradzanych w przeglądach i podczas festiwali. Od 2004 roku prowadzi zajęcia w PWST (obecnie Akademii Sztuk Teatralnych) w Krakowie na wydziale reżyserii dramatu. W 2020 roku wystawiała fragmenty opery Mozarta "Apollo i Hiacynt" w ramach cyklu Opera OK - video-instalacji oper barokowych i klasycznych Warszawskiej Opery Kameralnej. Obecnie w Teatrze KTO możemy zobaczyć spektakl "Serena - traktat o samogłoskach" Joanny Braun, przez nią samą nazywany instalacją wizualno-muzyczną.

Nowe otwarcie krakowskiego Instytutu Goethego

Od kilku miesięcy krakowski Instytut Goethego ma nową siedzibę przy ulicy Podgórskiej 34. Neon do galerii Kuns(z)t zaprojektował Mirosław Bałka. O wydarzeniach literackich, muzycznych i filmowych opowiada Elżbieta Jeleń-szefowa Działu Informacji i Biblioteki Goethe Institut.

Daniel Cichy o Krzysztofie Pendereckim

Właśnie ukazały się nagrania z muzyką, jaką Krzysztof Penderecki pisał do filmu i teatru w latach 50. i 60. Czy refleksję nad twórczością autora "Polskiego Requiem" można już zamknąć? Gościem Jacka Bańki dyrektor i redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego - dr Daniel Cichy.

To była "Akademia Krzysztofa Pendereckiego"

Krzysztof Penderecki związany był z Akademią Muzyczną w Krakowie przez ponad 60 lat. W zeszłym roku, podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej kompozytora, Elżbieta Penderecka mówiła: "to była Jego Akademia". W jakim wymiarze autor "Polskiego Requiem" jest wciąż obecny w Akademii? Gościem Jacka Bańki był prof. Wojciech Widłak - obecny rektor uczelni.

Prof. Goetel - rektor na trudne czasy. Wystawa w Bibliotece Głównej AGH

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:17:59
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.03.28
Do 29 kwietnia 2022 r. w Bibliotece Głównej AGH można oglądać wystawę pt. „W poszukiwaniu piękna przyrody. Podróże Walerego Goetla i Piotra Chrząstowskiego”.

Instalacje i rzeźby nowohuckie - spacer obowiązkowy!

W Radiu Kraków Kultura odwiedzamy Nową Hutę. Gościem Kuby Nizińskiego była Monika Kozioł, historyk sztuki z MOCAK-u, która brała udział w tworzeniu mapy nowohuckich instalacji. Wracamy tym samym do projektu nowohuckiego Ośrodka Kultury im. Norwida, który miał na celu przywrócenie pamięci o środowisku artystycznym Nowej Huty. W 2018 roku powstał szlak rzeźb i instalacji artystycznych w Nowej Hucie.

Fotografia sportowa - czy to jeszcze sztuka?

Gościem Kuby Nizińskiego w Radiu Kraków Kultura na co dzień był Tomasz Markowski, dziennikarz i fotograf Przeglądu Sportowego od wielu lat fotografujący sport, ale zaczynał jako dokumentalista. Czy fotografia sportowa jest sztuką, a może dopiero nią będzie?

Adam Kwaśny o Teatrze Bückleina, kubańskiej muzyce i architekturze

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich zaczyna nowy cykl w krakowskim Salonie Literackim . Na początek spotkanie z pisarzem, scenarzystą i podróżnikiem Adamem Kwaśnym, który w piątek 25.03.22 o 18.00 będzie czytał fragmenty swojej nowej książki "Piękny mamy dzień w Hawanie". A w RKK rozmawialiśmy z Adamem Kwaśnym o legendzie krakowskiego Teatru Bückleina, kubańskiej muzyce i architekturze. Trochę też o literaturze. Zapraszam na kulturalną podróż z Krakowa na Karaiby i z powrotem.

Wawelskie metamorfozy: jakie niespodzianki czekają nas w nowym Skarbcu?

Niespełna sto dni dzieli nas od otwarcia Nowego Skarbca Koronnego na Wawelu. Nowy Skarbiec Koronny ideowo nawiązuje do istniejących w tym samym miejscu instytucji: Skarbca i Archiwum Koronnego, które od późnego średniowiecza aż do rozbiorów były jednymi z najważniejszych atrybutów suwerenności Królestwa Polskiego, a następnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jakie niespodzianki czekają nas w nowym Skarbcu? Rozpoczynamy pierwszą z cyklu rozmów, poświęconych wawelskim metamorfozom. Gościem Justyny Nowickiej będzie kustosz wawelskich zbiorów Dariusz Nowacki.

11. Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego

Przed nami 11. edycja konkursu O NAGRODĘ TEATRALNĄ IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO. O historii konkursu, jego laureatach, kategoriach i kontekstach w rozmowie z Justyną Nowicką opowiada Joanna Szulborska współinicjatorka i sekretarz kapituły.

"Życie według kalendarza" w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

Jeszcze tylko do niedzieli 27 marca, w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego oglądać można wystawę zat. "Życie według kalendarza". Ekspozycja gromadzi staropolskie kalendarze od XVI do XVIII wieku. Dawne polskie kalendarze to nie tylko zestawienia dni roku, w podziale na miesiące i tygodnie. Drukowano wówczas kalendarze astronomiczne, gospodarskie, polityczne, historyczne, obywatelskie, a także odrębne dla pań czy rozmaitych organizacji. W zależności od grup narodowych i religijnych, tworzono kalendarze prezentujące rachubę czasu według kalendarzy gregoriańskiego, juliańskiego, hebrajskiego i ormiańskiego. - W XVIII wieku ich użycie było bardzo powszechne - mówi w rozmowie z Justyną Nowicką kuratorka wystawy Agnieszka Perzanowska.

Swoszowice. Nowy dworzec, nowe centrum kultury

Do użytku został oddany zabytkowy dworzec kolejowy w Swoszowicach, który jednocześnie nową filią Centrum Kultury Podgórza. Czy te funkcje: infrastrukturalna i kulturalna - mogą być komplementarne, czy też będą ze sobą kolidować? Gościem Jacka Bańki był Przemysław Walaszczyk z Centrum Kultury Podgórza.

"Musimy wszyscy razem stanąć przeciwko wojnie"

Zaraz po wybuchu wojny Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie rozpoczęła zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla dzieci z Ukrainy. Ostatnio też zrezygnowała ze współpracy z rosyjskimi wydawnictwami oraz z zakupów w firmach, które nie wycofały się z Rosji. Z Jerzym Woźniakiewiczem, dyrektorem, rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Anna Arno o Adamie Zagajewskim

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:20:59
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.03.21
Rok temu, w wieku 76 lat odszedł wybitny polski poeta i eseista - Adam Zagajewski. O drodze artystycznej krakowskiego poety i jego języku poetyckim mówiła na antenie Radia Kraków Kultura - Anna Arno.

Andrzej Bursa skończyłby 90 lat. Jego fenomen trwa

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:25:25
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.03.21
90 lat skończyłby dziś Andrzej Bursa. O fenomenie żyjącego zaledwie 25 lat poety "Pokolenia'56" mówił Tadeuszowi Markowi - Wojciech Bonowicz.

O "Trylogii klimatycznej". Owoc współpracy UEK i Akademii Sztuk Teatralnych

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:23:39
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.03.21
W najbliższy piątek 25 marca w Hali Widowiskowo-Sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu pt.: "Trylogia Klimatyczna" na podstawie powieści Thomasa Köcka. Przedstawienie jest pierwszym owocem współpracy UEK-u z krakowską Akademią Sztuk Teatralnych odbywającej się w ramach projektu "Sztuka na UEK".

Studenci o "Trylogii Klimatycznej"

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:20:46
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.03.21
W najbliższy piątek 25 marca w Hali Widowiskowo-Sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu pt.: "Trylogia Klimatyczna" na podstawie powieści Thomasa Köcka. Przedstawienie jest pierwszym owocem współpracy UEK-u z krakowską Akademią Sztuk Teatralnych odbywającej się w ramach projektu "Sztuka na UEK".

Czym dzisiaj jest komiks?

Na początku minionego stulecia narodził się komiks - medium, które dokonało syntezy słowa i obrazu. Gatunek kultury popularnej, który przez długi okres egzystował na pograniczu literatury, malarstwa i satyry. Z humorystycznego dodatku na ostatniej stronie gazety komiks przerodził się w końcu w poważne medium, podejmujące uniwersalne tematy. Jednak, pomimo wielu ambitnych prac, w Polsce nadal komiks traktowany jest przez wielu badaczy z pobłażliwością. Dlaczego etykieta komiksu jako elementu kultury masowej przysłania dorobek współczesnych artystów komiksowych? Jak rozwija się środowisko artystów komiksowych w Polsce? I czym dzisiaj jest komiks? O sztuce tworzenia komiksu w nawiązaniu do Krakowskiego Festiwalu Komiksu Wioletta Gawlik rozmawia z Tomaszem Trzaskalikiem, prezesem Fundacji Muzuem Komiksu, wiceprezesem Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego.

Po jakie wzorce historyczne sięga współczesna moda?

"Moda inspirowana przeszłością" to wystawa prezentowana w Kamienicy Hipolitów, a stworzona w ramach Cracow Fashion Week - połączy współczesność z historią. Dla projektantów z całego świata historia nieustannie stanowi żywy punkt wyjścia do tworzenia nowych kolekcji, dlatego o punktach wspólnych między tym co minęło a tym co jest obecne w modzie Wioletta Gawlik rozmawia z gośćmi programu, którymi są: dr Jerzy Gaweł - dyrektor Krakowskich Szkół Artystycznych, Anna Franczyk-Witkowska - wykładowczyni SAPU, historyczka sztuki, historyczka ubioru, kostiumografka oraz Michał Hankus - Kierownik Kamienicy Hipolitów, oddział Muzeum Krakowa.

Zatańczyć kozaka i ...szachy, czyli rozmowa z Romaną Agnel, szefową zespołu Cracovia Danza

Mariia Mytrofanova

Gościem RKK była Mariia Mytrofanova. Artystka urodziła się w Odessie, mieszka i studiuje Krakowie. Tworzy dzieła z obszaru sztuki cyfrowej, rzeźby, tatuażu. W pracach często wykorzystuje ręcznie tkane materiały oraz haft. W swoich projektach odnosi się do duchowości i słowiańskich wierzeń, sztuki ludowej i rzemiosła. 23 marca w ramach Miesiąca Krakowianek Mariia Mytrofanova przeprowadzi w Bunkrze warsztaty performatywne, tylko dla żeńskiej części publiczności, pod nazwą „Głos kobiety”. Punktem wyjścia do nich będzie praca zat. „Krajka” prezentowana na wystawie, a samo wydarzenie będzie traktować o poszukiwaniu wiedzy na temat swoich przodkiń i świadomego zakorzenienia we własnej genealogii. W dziesiąty dzień wojny artystka zaczęła tkać, najpierw w swoim mieszkaniu (które odstąpiła rodzinie swojego chłopaka), następnie w mieszkaniu zaprzyjaźnionej rodziny nauczycieli z Ukrainy, a skończyła w mieszkaniu Mikołaja i Karoliny, którzy zaproponowali nocleg dla niej i jej przyjaciółki. Przy każdej przeprowadzce zmieniała nitkę.  Na skrawkach gotowej tkaniny wyhaftowała fragmenty z wiersza ukraińskiej poetki Liny Kostenko: Шматок землі, ти звешся Україною. Ти був до нас. Ти будеш після нас. Л. Костенко co można przetłumaczyć na na „Kawałek ziemi, nazywasz się Ukraina. Byłaś przed nami. Będziesz po nas”.

"Pięć uczuć podstawowych jak pięć palców"

Czy umiesz się złościć? Czy odróżniasz smutek od strachu? Co wzbudza w Tobie wstręt? Na ile radości sobie pozwalasz? To pięć podstawowych uczuć, które często dzielimy na te akceptowalne społecznie i te, których powinniśmy unikać. A one po prostu są. "Pięć uczuć podstawowych jak pięć palców" to wystawa autorstwa Miry Marcinów w portalu Wirtualne Muzea Małopolski. Otwarta zostanie 23 marca, a w RKK o ekspozycji z pisarką, filozofką i autorką książki "Bezmatek" rozmawiamy już dziś. „Chciałabym Państwa przeprowadzić przez ten uczuciowy zamęt: przez salę gniewu, pokój smutku i wesołe miasteczko; zatrzymamy się dłużej w gabinecie wstrętów, a przyspieszymy w domu strachów” - mówi Marcinów.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem w nowej odsłonie

Zmiany w Muzeum Tatrzańskim im. dr. Tytusa Chałubińskiego - wyremontowane zostały wnętrza, a wokół gmachu powstała nowa mała architektura. Zaplanowano przestrzeń pod wystawy czasowe, jak i koncerty. Jacek Bańka rozmawia z Moniką Gubałą, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego i Michałem Murzynem, zastępcą dyrektora Muzeum Tatrzańskiego ds. merytorycznych.

Musimy chronić zabytki Lwowa

Z apelem o wsparcie zwróciły się Lwowska Rada Miejska i Zarząd Ochrony Środowiska Historycznego Lwowa - to w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Jacek Bańka rozmawia z dr. Michałem Laszczkowskim, prezesem Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Robertem Piaskowskim, pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. kultury.

Anna Polony o Jerzym Treli - w dniu podwójnego jubileuszu artysty

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:29:34
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.03.14
"Ja w nim nie widzę aktora, już do tego doszło. Jak my siadamy naprzeciwko siebie i zaczynamy rozmawiać - nawet tekstem sztuki - to już nie jest aktorstwo, to prawie prywatne życie" - mówiła Anna Polony, opowiadając o wieloletniej przyjaźni z aktorem Jerzym Trelą, wspominając pierwsze wspólne teatralne chwile. Niegdysiejszy rektor dawnej krakowskiej PWST kończy dziś 80 lat, świętuje także 60-cio lecie pracy artystycznej. "Życzę Ci byś nigdy nie stracił tego poczucia humoru" - mówiła aktorka Tadeuszowi Markowi na antenie Radia Kraków Kultura.

"Bieguny niedostępności" - wystawa Dobiesława Gały w MCK

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:38:33
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.03.14
"Bieguny niedostępności" to tytuł najnowszej, trwającej w Międzynarodowym Centrum Kultury, wystawy Dobiesława Gały - polskiego rzeźbiarza, malarza i rysownika". O prezentowanych w ramach ekspozycji osobliwych quasi-relifowych formach a także o deformacji, jako głównym motorze plastycznego procesu twórczego z autorem rozmawiał Tadeusz Marek.

Polityka karmi się sportem

Już w starożytności greccy wodzowie nagradzali olimpijczyków nie tyle z podziwu i sympatii, ile z chęci przypodobania się poddanym, którzy uwielbiają zwycięzców zawodów sportowych. I tak zostało do dziś. Polityka karmi się sportem i posługuje się jego sukcesami z wielką ochotą, tak się dzieje od tysięcy lat. A ostatnie kilkadziesiąt lat wywindowało sport na szczyt zainteresowań ludzkości. O sporcie i polityce Kuba Niziński rozmawiał z Michałem Okońskim z „Tygodnika Powszechnego”.

„Jestem kobietą”

Sześć niezwykłych kobiet, sześć różnych kultur, sześć punktów widzenia. Tak swój film - „Jestem kobietą” - opisują Elżbieta i Krystian Miczka. Rozmawiał z nimi Kuba Niziński.

Bez retuszu. Jan Matejko

Akwarela to technika malarska, która nie daje żadnej możliwości dokonywania poprawek i retuszy. Namalowany fragment można tylko nieznacznie modyfikować poprzez pokrywanie warstwami lub usuwanie części pigmentu. Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę „Bez retuszu. Jan Matejko”, zbudowaną wokół opowieści – tematów ośmiu szkiców akwarelowych i akwarel oraz miniatur Jana Matejki. Justyna Nowicka rozmawia o tym z kuratorką Martą Kłak-Ambrożkiewicz.

„Po godzinach”

Wystawa „Po godzinach” Grzegorza Siembidy jest publiczną prezentacją pracy doktorskiej w dziedzinie sztuki, realizowanej na Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Zaprasza autor - w rozmowie z Justyną Nowicką.

Artyści o równości i wolności

Prace międzynarodowych artystów, dotykające tematu równości i wolności, na wystawie Krakowie. Wystawa 79 Art Space: Equal zostanie otwarta 12 marca przy ul. Floriańskiej 18/3. Pieniądze ze zbiórki i sprzedaży prac trafią do ukraińskich artystów, którzy uciekli z terenu wojny i przebywają w Krakowie. Projekt jest współfinansowany ze środków miasta Krakowa. Zobaczymy prace znakomitych międzynarodowych artystów, wśród których uwagę zwraca pochodzący z Charkowa, a mieszkający teraz w Nowym Jorku Ruslan Pelykh. Ten światowej sławy ukraiński autor wideo, który współpracował z tak uznanymi brandami, jak Tom Ford, Alexander Wang czy McLaren. W kadrach Pelykha możemy często zobaczyć gwiazdy świata mody, jak Irina Shayk, Doutzen Kroes czy Yovanna Ventura. W ramach wystawy zobaczymy też prace innych uznanych twórców, m.in. ilustratorki Anny Halarewicz, autorki kolaży Rity Zimmermann, malarza Gleba Solntseva, zdjęcia Dimy Cube i Zhenii Volodina, a także rzeźbę Karola Cyrulika. Gośćmi Justyny Nowickiej są Rafał Stanowski Marcin Lewicki z Fundacji Liberty Art.

Nowa wystawa w MuFo. "Co robi zdjęcie?"

"Co robi zdjęcie?" - to hasło nowej wystawy w krakowskim Muzeum Fotografii, której otwarcie zaplanowano w maju. Celem - krytyczne spojrzenie na fotografię jako ważnego elementu kultury wizualnej. Dziś to krytyczne spojrzenie - w kontekście wydarzeń Ukrainie - staje się szalenie ważne. Gościem Radia Kraków Kultura był Dominik Kuryłek, kierownik działu fotografii w MuFo, szef zespołu kuratorskiego wystawy.

Czapski z Kurozwęk

Malarstwo Józefa Czapskiego z kolekcji Jolanty z Wańkowiczów markizy de Boisgelin i Gilles’a markiza de Boisgelin w zbiorach Michaela Popiela markiza de Boisgelin w Kurozwękach to temat najnowszej wystawy w Pawilonie Józefa Czapskiego w Krakowie, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Józef Czapski to postać, jak się okazuje, wielu paradoksów. Gościem Justyny Nowickiej była Agnieszka Kosińska, kurator.

„Spuścizna po Zofii Gołubiew jest znacząca. Historia trwa”

„Poznałem dyrektor Zofię Gołubiew jeszcze jako początkujący naukowiec. Jej zasług w rozwoju Muzeum nie da się krótko opisać. Nikt nie ma wątpliwości, że jej dyrektura to było przełomowe 15 lat. Nawet po odejściu na emeryturę potrafiła swoją wiedzę i doświadczenie przekazywać” - mówi w rozmowie z Justyną Nowicką prof. Andrzej Szczerski, obecny dyrektor Muzeum.

Odotheka - czyli jak pachnie zabytek?

Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu w Lublanie, we współpracy z historykami i konserwatorami sztuki, od grudnia badają zapachy wybranych obiektów muzealnych. W Radiu Kraków Kultura zaglądamy do Odotheki. Jacek Bańka zaprasza na rozmowę z dr. hab. Tomaszem Sawoszczukiem, prof. UEK - koordynatorem projektu.

Kraków bezpieczną przystanią dla artystów

Do Polski płynie nieprzerwany potok uchodźców. Wśród tych, którym udało się dotrzeć do Krakowa znalazła się Ksenia Charczenko, ukraińska pisarka i wydawczyni. Do jakiego Kijowa wróci, gdy skończy się wreszcie wojna? Rozmawia z nią Jacek Bańka. Tuż obok w studiu - dyrektor Willi Decjusza Dominika Kasprowicz, instytucji, która w swojej historii stała się już bezpieczną przystanią dla artystów z krajów ogarniętych wojną.

Wiosenne plany koncertowe Capelli Cracoviensis

Z Marzeną Lubaszką rozmawiał Robert Konatowicz.

Nowohuckie herstorie

Emancypantki, naukowczynie, pedagożki, lekarki, artystki, pisarki, sportsmenki, filantropki, ale i kobiety, które dźwigały na swych barkach trud codzienności: kucharki, gospodynie, żony. Kobiety i ich niesamowite historie są bohaterkami projektu Krakowianki. To projekt miejski, w założeniu którego Kraków ma być pokazywany przez pryzmat kobiet związanych z jego dziejami, pochodzących z różnych epok i środowisk. W ramach projektu organizowane są długoterminowe inicjatywy skierowane do mieszkańców miasta i turystów. Przykładem jest spotkanie poświęcone Nowohuckim herstoriom. W historię powstawania Nowej Huty kobiety wpisały się na równi z mężczyznami, jednak prawie w ogóle się o nich nie mówi, dlatego dziś w RKK Na co dzień oddamy im głos.

Asystent wielokulturowy potrzebny jak nigdy

Odnalezienie się w szkolnej rzeczywistości ukraińskim dzieciom mogą ułatwić tzw. asystenci wielokulturowi, których od lat zatrudnia się w szkołach, gdzie uczą się mniejszości narodowe. Asystenci wielokulturowi to ambasadorzy dzieci z doświadczeniem migracyjnym. Uczestniczą w procesie adaptacyjno-integracyjnym dziecka, uczą go języka polskiego, pracują z jego najbliższym środowiskiem, jednocześnie uwrażliwiając polskich uczniów, ich rodziców i nauczycieli na problematykę wielokulturowości. Kraków jest miastem wielokulturowym, dlatego na terenie naszego miasta działa 35. ambasadorów, co plasuje nas w czołówce krajowej. Jednak, w obecnej sytuacji, w sytuacji, w której dzieci ukraińskie i ich rodziny potrzebują naszej pomocy - rodzi się pytanie - jak zwiększyć ilość asystentów wielokulturowych.

Bojkot i sztuka - muzycy wobec wojny

Świat kultury bojkotuje rosyjskich artystów, w tym klasowej sławy muzyków i filmowców. Na ten temat w Radiu Kraków Kultura na co dzień Robert Konatowicz rozmawiał z Mateuszem Borkowskim.

"Ach Ukrainenko bidna hodynenko"

Rozmowa z lutnistą i szefem zespołu muzyki dawnej "Camerata Cracovia". Zespół ten nagrał płytę. "Kanty polskie i ruskie". Znajdziemy na niej odnalezioną przez artystów pieśń ukraińską z XVIII wieku: "Ach Ukrainenko bidna hodynenko...". Ta unikatowa pieśń jest hymnem opiewającym bohaterstwo narodu ukraińskiego i opowieścią o tragicznych dziejach tej ziemi. Nagrał ją z krakowskim zespołem znany ukraiński bandurzysta, Dmytro Hubjak.

Teatr wobec wojny. Przed premierą "1984: Ministerstwa miłości" w Ludowym

Choć data premiery "1984: Ministerstwa miłości" w Teatrze Ludowym nie jest jeszcze znana, rozmowa jest bardzo wskazana. Spektakl inspirowany jedną z najgłośniejszych książek XX wieku - "Rok 1984" George'a Orwella. Książka, jak się okazuje, wciąż bardzo aktualna. Justyna Nowicka rozmawia z autorką scenografii i reżyserką sztuki - Katarzyną Minkowską oraz z Piotrem Froniem, dramaturgiem, autorem tekstu. Do rozmowy dołączyła później także dyrektorka teatru - Małgorzata Bogajewska.

Nowohucki Dom Utopii, nowe zadania teatru

W Radiu Kraków Kultura gościliśmy Małgorzatę i Bartosza Szydłowskich, założycieli nowohuckiego Teatru Łaźnia Nowa oraz Domu Utopii - Międzynarodowego Centrum Empatii. W obecnej sytuacji, agresji rosyjskiej w Ukrainie, kryzysie nie trzeba było długo czekać na odzew naszych gości. Posłuchajcie - rozmawiała z nimi Justyna Nowicka.

Rektor krakowskiej ASP: "Otwieramy nasze domy i pracownie dla braci z Ukrainy"

„Chcę, żeby nasza uczelnia stała się przystanią. (…) I robimy wszystko, byśmy mogli zaprosić do nas studentów polskich z Ukrainy, jak i ukraińskich, by mogli tu spokojnie kontynuować naukę. Otwieramy też nasze domy i pracownie dla braci z Ukrainy. To nie jest z naszej strony łaska” - deklarował na antenie Radia Kraków Kultura rektor krakowskiej ASP prof. Andrzej Bednarczyk. " „Sztuka jest przestrzenią bezpardonowej wolności. Uszczknięcie tej wolności powoduje, że sztuka zdycha. Sztuka, która jest na usługach to ohyda i podłość (…) Jestem wyczulony jednak na stosowanie odpowiedzialności zbiorowej. Przynależność do narodu rosyjskiego nie jest podstawą do wykluczania kogokolwiek. Podstawą mogą być podłe działania” - dodał. Z prof. Andrzejem Bednarczykiem rozmawiał Jacek Bańka.

Kraków zerwie czy zawiesi stosunki partnerskie z Moskwą i Sankt Petersburgiem?

Odgłosy wojny w Ukrainie docierają także do Radia Kraków Kultura. Krakowska Rada Miasta prawdopodobnie zerwie stosunki partnerskie z miastami w Rosji - Moskwą i Sankt Petersburgiem. Rozmawiamy o tym z radnymi z Komisji Kultury - Małgorzatą Jantos (Nowoczesny Kraków) i Adamem Kalitą (PiS). Głosowanie w tej sprawie już 2 marca.

Wnętrze szpitala, które go nie przypomina

Studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie przygotowali aranżację przestrzeni Środowiskowego Centrum Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu im. Babińskiego. Jakiego znaczenia nabiera w takich miejscach sztuka? Z rektorem ASP prof. Andrzejem Bednarczykiem rozmawiał Jacek Bańka.

Misteria Paschalia już w kwietniu. Znamy program

O programie festiwalu Paweł Szczepanik rozmawia z Martą Kotaszewską z KBF.

"Sylwetki Pedagogów" w Akademii Muzycznej

Akademia Muzyczna im. K. Pendereckiego w Krakowie inauguruje cykl recitali fortepianowych pt.: "Sylwetki Pedagogów". 25.02 o godz. 19.00 swoje umiejętności zaprezentuje dr hab. Mariusz Ciołko, a 27.02 o godz. 18.00 dr Piotr Kowal. Ideą muzycznych spotkań jest pogłębienie relacji mistrz - uczeń. O szczegółach w RKK opowiada prof. Mariola Cieniawa - kierownik Katedry Fortepianu AM. Zaprosi także na cykl koncertów, spotkań i wykładów poświęconych kobietom - kompozytorkom. Rozmawiała z nią Wioletta Gawlik.

Finisaż pokonkursowej wystawy szopek krakowskich

Szopka krakowska jest ewenementem na skalę światową. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, która może przybierać różne rozmiary. Są szopki miniaturowe, małe, średnie, bądź duże. Nowością w tym roku jest szopka, do której można wejść i to ona zostanie na stałe w Oddziale Muzeum Krakowa. Do 27 lutego można oglądać pokonkursową wystawę szopek krakowskich, która w tym roku po pięciu latach nieobecności wywołanej remontem - wróciła do Pałacu Pod Krzysztofory. Na finisaż wystawy zapraszają mistrzowie szopkarscy: Wiesław Barczewski i Filip Fotomajczyk oraz kustosz Muzeum Krakowa Małgorzata Niechaj. Gości podejmuje Wioletta Gawlik.

O karnawale w renesansowym Krakowie

W RKK cofamy się w czasie i udajemy do renesansowego Krakowa, by hucznie świętować karnawał. To za sprawą koncertu: "Carnevale w renesansowym Krakowie!", który odbędzie się 26 lutego w Domu Jana Matejki o godz. 18.00. Gośćmi audycji są: Karol Kusz - chórmistrz chóru kameralnego Cracow Singers, Wiceprezes Fundacji Equinum, Aleksander Tomczyk - kierownik artystyczny zespołu instrumentalnego Floripari oraz Katarzyna Freiwald - prezes Fundacji Equinum, manager i śpiewak Cracow Singers.

"Muzyczny ślad Krakowa" - rzecz o muzyce teatralnej

Muzyka teatralna w Polsce jest bardzo ciekawym zjawiskiem. Z jednej strony prawie każdy polski kompozytor napisał choćby jedną partyturę dla teatru, wielu twórców oddało się tej dziedzinie w całości, muzyka ta jest nagradzana i wyróżniania, a z drugiej strony nie istnieje w obiegu koncertowym, wydawniczym czy nagraniowym, w odróżnieniu od muzyki filmowej. Krakowskie Forum Kultury przygotowało projekt "Muzyczny ślad Krakowa", który jest wypełnieniem luki w dokumentacji polskiego teatru. Rozmawialiśmy na ten temat z Andrzejem Kosowskim.

"Andrzej Radwański. Mistrzostwo rysunku" na Wawelu

W Radiu Kraków Kultura na co dzień gościem była kuratorka wystawy Natalia Koziara-Ochęduszko. Rozmawiała z nią Justyna Nowicka.

Niechciana stołeczność. Jak Niemcy zmieniali Kraków podczas okupacji?

"Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945" - to tytuł najnowszej wystawy, jaką będziemy mogli zobaczyć w Międzynarodowym Centrum Kultury. Do Radia Kraków Kultura zaprosiliśmy Agatę Wąsowską-Pawlik, dyrektorkę MCK oraz prof. Jacka Purchlę. Rozmawiała z nimi Justyna Nowicka.

Stolica Małopolski stanie się centrum europejskiego ruchu harcerskiego

W Dniu Myśli Bratniej rozmawiamy z Dariuszem Grochalem, koordynatorem Muzeum Harcerstwa i Centrum Ruchu Harcerskiego w Krakowie. Zaprasza Jacek Bańka.

Senster Edwarda Ihnatowicza - jedno z najcenniejszych dzieł sztuki nowych mediów

O związkach sztuki z techniką, zjawisku transhumanizmu i mitologii maszyn w Radiu Kraków Kultura. Gościliśmy dr Annę Olszewską i Filipa Herberta z Akademii Górniczo-Hutniczej. A rozmawiamy o Sensterze, rzeźbie kinetycznej Edwarda Ihnatowicza.

Festiwal Społeczny - bez wsparcia publicznego, ale przy wsparciu publiczności

W Radiu Kraków Kultura na co dzień Paweł Szczepanik gościł Justynę Poprawską i Łukasza Serwińskiego z Fundacji InCanto. Opowiedzieli o muzycznym Festiwalu Społecznym, czyli o tym, jak organizować wydarzenia bez wsparcia publicznego, ale przy wsparciu publiczności.

Między sztuką a medycyną. Wspomnienie prof. Andrzeja Szczeklika

W Radiu Kraków Kultura poszukamy punktów wspólnych między sztuką a medycyną. Wydawać by się mogło, że te dwie zupełnie przeciwstawne dziedziny całkowicie się wykluczają, a jednak są tacy, którzy twierdzą inaczej. Prof. Andrzej Szczeklik – wybitny lekarz, wielki uczony, artysta, muzyk, rektor, erudyta, poliglota, pisarz - słowem: człowiek renesansu, podobnie jak Arystoteles – medycyną leczył ciało, a muzykę stosował do oczyszczania dusz. W tym roku mija 10 lat od śmierci profesora, więc to staje się pretekstem do przypomnienia tej wielkiej postaci. Wspomnieniami podzielą się Anna Dymna, znana krakowska aktorka, przyjaciółka profesora oraz dr Piotr Gajewski, uczeń i wieloletni współpracownik prof. Andrzeja Szczeklika. Zaprasza Wioletta Gawlik.

Czytanie zaczyna się w rodzinie

Biblioteka Narodowa odnotowała najlepszy wskaźnik od sześciu lat. W ubiegłym roku zostały opublikowane wyniki badań czytelnictwa w Polsce za 2020 rok. 42% respondentów przeczytało w całości lub we fragmencie co najmniej jedną książkę w ciągu roku. Można więc mówić o tym, że pandemia połączyła nas na nowo z książką, a może były inne powody? Najważniejszy jest wynik, ale absolutnie na należy spocząć na laurach, tylko szukać kolejnych rozwiązań na rzecz rozwoju czytelnictwa w Polsce. Wszyscy doskonale wiemy, że czytanie zaczyna się w rodzinie. W końcu - czytający rodzice, to czytające dzieci, więc o programach, projektach dedykowanych głównie im pomówimy w Radiu Kraków Kultura – a wszystko po to, by czytanie dzieciom stało się dobrą praktyką w każdym domu.

Wiesław Ochman o świecie opery, miłości do malarstwa i Krakowie

Z artystą w Radiu Kraków Kultura na co dzień rozmawiał Robert Konatowicz.

Kochamy vintage

Porozmawiajmy o kulturze ubierania się, o drugim obiegu, modzie etycznej i odpowiedzialnej, o rzeczach pięknych. Rozmawiamy z prawdziwymi pasjonatami mody vintage, a studio Radia Kraków Kultura odwiedzili: Ewelina Cichowlas (Vintydże), Agnieszka Zieleziecka (Obcy w mojej szafie), Marcin Jędrysiak (Totally Confused).

Odczarować Malczewskiego

O najnowszej wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie Justyna Nowicka rozmawia z kuratorką. "Widzimy tu odważnego i wrażliwego kolorystę" - mówi Urszula Kozakowska-Zaucha. Polecamy!

Biblioteka Kraków w dzielnicy Wesoła. Nowa przestrzeń dla czytelników

Biblioteka Kraków - biblioteka w budowie. To o nowej przestrzeni biblioteki mówiono od razu w kontekście rewitalizacji dzielnicy Wesoła. Co tam dokładnie powstanie? Gośćmi Jacka Bańki byli: Agnieszka Staniszewska-Mól, dyrektor Biblioteki Kraków i Piotr Wasilewski, szef działu promocji Biblioteki.

Misteria Paschalia wreszcie ponownie przed publicznością

"Najbardziej cieszymy się, że Misteria Paschalia odbędą się ponownie z udziałem publiczności. Po dwóch latach odwoływania edycji na żywo z powodu pandemii, postanowiliśmy sobie, że kolejnej wersji festiwalu online, mówiąc potocznie, nie zdzierżymy" - mówią goście Radia Kraków Kultura. A gościliśmy, choć tylko telefonicznie - Martynę Pastuszkę, dyrektorkę-rezydentkę festiwalu Misteria Paschalia, pierwszą kobietę i pierwszą Polkę na tym stanowisku. W studiu nie mogło też zabraknąć Joanny Broniec, menedżerki festiwalu z ramienia Krakowskiego Biura Festiwalowego. Spotkanie okraszone muzyką Oh Orkiestry Historycznej. Zaprasza Paweł Szczepanik.

Dwór czy dworek?

Czy Polska, a nawet bliżej - Małopolska dworkami stoi? Ile trzeba mieć odwagi, by dziś kupić dwór lub dworek? Czy lepiej remontować takie miejsce, a może zbudować od zera? Kuba Niziński rozmawiał z Dominiką Dąbrowską, agentką nieruchomości oraz architektem, prof. Piotrem Gajewskim.

Czy w XXI wieku wciąż żywa jest idea olimpizmu?

Gościem Kuby Nizińskiego był prof. Józef Lipiec, filozof i wybitny znawca olimpizmu.

Kinga Rataj i jej fado

“Żeby śpiewać fado, trzeba mieć pewien rodzaj smutku w sobie. To nie jest coś, czego możemy się nauczyć. Możemy nauczyć się języka, interpretacji, ale musi być to coś. To coś wychodzi z interakcji z publicznością. Jednocześnie jest to ten rodzaj smutku, który oczyszcza” W Radiu Kraków Kultura Robert Konatowicz gościł Kingę Rataj, która śpiewa fado jak rodowita mieszkanka Portugalii.

"Multipart" i inne nowe wystawy w Cricotece

W Radiu Kraków Kultura na co dzień z Natalią Zarzecką i Małgorzatą Paluch-Cybulską rozmawia Justyna Nowicka.

Nie ma Krakowa bez Wawelu

Wawel w 2022 roku. O najnowszych wystawach i przedsięwzięciach Zamku Królewskiego na Wawelu mówi Andrzej Betlej, dyrektor - w rozmowie z Justyną Nowicką.

Tarnowski rok Szczepanika

Wybitny obywatel Tarnowa. Jan Szczepanik, genialny wynalazca, autor m.in. fotoelektrycznej metody tkania gobelinów, pionierem barwnej fotografii, prekursorem telewizji. Przyczynił się również do rozwoju kinematografii. Gościem Jacka Bańki w Radiu Kraków Kultura na co dzień był Władysław Czosnyka, prezes Fundacji im. Jana Szczepanika. Czy i kiedy powstanie muzeum Szczepanika w Tarnowie?

"Urbs" bez "civitas"? Ależ nie! Nowa wystawa stała w Muzeum Inżynierii Miejskiej

Jak działa miasto - spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie. A pomoże nam w tym nowa wystawa stała w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. W studiu Radia Kraków Kultura Jacek Bańka gościł Katarzynę Łaput, z-ca dyrektora Muzeum Inżynierii Miejskiej, Edytę Gajewską, kierownik działu promocji, a także dr. Piotra Żabickiego, kierownika działu zbiorów.

Hangar w Czyżynach - nowe przestrzenie MIM

To tu będzie można zobaczyć historię polskiej motoryzacji, a na pewno duży jej fragment. Z Katarzyną Łaput, z-cą dyrektora Muzeum Inżynierii Miejskiej, Edytą Gajewską, kierownik działu promocji, a także dr. Piotra Żabickiego, kierownikiem działu zbiorów rozmawiał Jacek Bańka.

Niepełnosprawność słuchowa a muzyka

Tym razem w studiu Radia Kraków Kultura spotkali się redakcyjni koledzy. Inspiracją rozmowy Pawła Szczepanika i Mateusza Borkowskiego stała się seria artykułów na łamach Ruchu Muzycznego dotycząca tego, jak osoby głuche oraz te z niepełnosprawnością słuchową odbierają muzykę, a nawet ją tworzą, a więc o tym, jak osoby te włączyć można do życia kulturalnego. Artykuł Mateusza Borkowskiego skupił się na Evelyn Glennie, szkockiej perkusistce, wykonawczyni muzyki poważnej, niesłyszącej.

Igrzyska... mody?

Igrzyska olimpijskie to przede wszystkim sport. Jednak zawsze niemałe emocje wywołuje ceremonia otwarcia tej największej imprezy świata. Organizatorzy prześcigają się w pomysłach, by zaskoczyć świat. Moment zapalenia znicza trzymany jest w ścisłej tajemnicy, a po jego zapaleniu przez media na cały świecie przetacza się dyskusja na temat. Ceremonię otwarcia reżyserują znani twórcy a muzycy prześcigają się w pomysłach na utwór komponowane na te okazję. W poranku RKK tematu igrzysk nie może zabraknąć. O modzie igrzysk olimpijskich Kuba Niziński rozmawiał z dziennikarzem Rafałem Stanowskim.

Leonardo da Vinci wielkim… muzykiem był

Gościem Roberta Konatowicza był Rafał Monita - wiceprezes Fundacji Kulturalny Szlak, która zajmuje się działaniami promocji kultury głównie na terenie województwa małopolskiego. Szef wydawnictwa "Astraia", które wydało książkę "Leonardo da Vinci. Historia pewnego instrumentu".

Maestro Antoni Wit

7 lutego 1944 roku urodził się w Krakowie Antoni Wit - zdobywca nagrody Grammy, jedyny polski dyrygent, który sprzedał płyty w nakładzie 6 milionów egzemplarzy, wielbiony przez Japonię i Europę, długoletni charyzmatyczny dyrektor dwóch najważniejszych polskich zespołów: Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie, Dyrygent Honorowy Filharmonii Krakowskiej, który poprowadził ponad 250 orkiestr, niektóre z nich wielokrotnie, w tym te najsłynniejsze, takie jak m.in.: Berliner Philharmoniker, Royal Philharmonic Orchestra, BBC Symphony Orchestra czy Cleveland Orchestra. W tym roku Maestro obchodzi 55. rocznicę dyplomu (z wyróżnieniem). W rozmowie z Radiem Kraków Kultura dzieli się muzycznymi wspomnieniami oraz zdradza, co czeka krakowskich melomanów za dwa lata, przy okazji jego 80. urodzin.

"Sztuka i metafizyka. Postawy i strategie lat 2000-2020"

Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zaprasza na wystawę "Sztuka i metafizyka. Postawy i strategie lat 2000-2020", która 3 lutego zostanie otwarta w Galerii Podbrzezie w Krakowie. Wystawa dotyka wrażliwej sfery kultury i osi najostrzejszego dziś podziału społecznego w Polsce. Prezentuje szeroki przegląd postaw artystów wobec potrzeb i intuicji metafizycznych i religijnych. Justyna Nowicka rozmawia z prof. Łukaszem Murzynem, dziekanem Wydziału Sztuki UP w Krakowie, kuratorem projektu.

Mateusz Pakuła - co to dziś znaczy pisać dla teatru?

Gościem Justyny Nowickiej był Mateusz Pakuła - dramaturg, reżyser teatralny i prozaik, wielokrotnie nagradzany, laureat nagrody Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Co to dziś znaczy pisać dla teatru?

Nowohuckie Muzeum Czynu Zbrojnego oddziałem Muzeum AK

O nowym oddziale Muzeum AK w Nowej Hucie (dawne Muzeum Czynu Zbrojnego) Jacek Bańka rozmawia z prof. Markiem Lasotą.

"Kultura w mieście to nie tylko seria eventów"

W Radiu Kraków Kultura na co dzień gościem był Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury, który opowie o roli muzyki klasycznej i festiwali tejże w polityce miejskiej.

Opera Rara 2022 - zrywamy z barokową naftaliną

Marzena Lubaszka i Jan Tomasz Adamus o festiwalu Opera Rara Kraków 2022.

CyberSalon Sztuki - wielka szansa dla młodych artystów

Prof. Elżbieta Kubińska (UEK) i prof. Joanna Kubicz (ASP) o wspólnym CyberSalonie Sztuki.

Jak powinna przebiegać edukacja kulturowa w Krakowie?

Czym zajmują się animatorzy i edukatorzy kultury? Czego dotyczyć będzie II edycja Krakowskiego Archipelagu Kultury?

Jaką rolę w terapii emocjonalnej i społecznej pełni książka?

Literaturą można leczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Tę zależność bada biblioterapia i pokazuje, jaką rolę w terapii emocjonalnej i społecznej pełni książka. O biblioterapii oraz bajkoterapii w Radio Kraków Kultura na co dzień.

O Konkursie Chopinowskim w 95. rocznicę zainicjowania

W porannej audycji Radia Kraków Kultura muzykolożka Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz - znawczyni Konkursu Chopinowskiego. Ostatnio przypadła 95. rocznica jego zainicjowania.

Co nowego w Muzeum Manggha w 2022 roku?

O kotach w kulturze Japonii, o artystycznej tradycji eksponowania kamieni i wystawie historycznych kimon w magazynie "RKK na co dzień". O planach Muzeum Manggha Justyna Nowicka rozmawia z dyrektorką Muzeum Bogną Dziechciaruk-Maj oraz z wicedyrektorką instytucji Katarzyną Nowak.

Joachim Lelewel jako artysta wizualny?

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę nie znanych rycin autorstwa wybitnego historyka, polityka, znawcy kartografii, numizmatyki, heraldyki i dziejów księgarstwa. Z kuratorką wystawy Janiną Wilkosz rozmawia Justyna Nowicka.

Synchrotron Solaris zbada tzw. Depozyt berliński?

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego chce, aby tzw. depozyt berliński, czyli zbiory byłej Pruskiej Biblioteki Państwowej zbadał synchrotron Solaris. Około 500 tys. zabytkowych archiwaliów, m.in. manuskrypty Bacha, Mozarta i Goethego, są w posiadaniu Biblioteki Jagiellońskiej. Z prof. Markiem Stankiewiczem i prof. Tomaszem Wróblem z Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS rozmawiał Jacek Bańka.

Teatr Praska 52, czyli domy kultury w pandemii

Z Jakubem Baranem rozmawiał Jacek Bańka.

Muzyczne rozkosze Kremberga

O Jakobie Krembergu Paweł Szczepanik rozmawia z Anną Wiktorią Swobodą, której praca doktorska dotyczyła tego XVII-wiecznego kompozytora oraz lutnisty.

Filharmonia Krakowska w 2021 i 2022 roku

Wioletta Gawlik-Janusz gościła Mateusza Prendotę, dyrektora naczelnego Filharmonii Krakowskiej oraz Łukasza Borowicza, dyrygenta, ale i szefa orkiestry i dyrektora muzycznego Filharmonii Poznańskiej.

Sztuka surowa, sztuka ludzi wykluczonych

Arteterapia to leczenie przez sztukę, które nie tylko prowadzi do poprawy stanu zdrowia psychicznego, ale przyczynia się też do rozwoju kultury. Wiele prac twórców uznanych i w Polsce, i w Europie wciąż mieści się w zbiorach Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.

I Festiwal Kwartetów Smyczkowych „Symetrie”

Robert Konatowicz podejmował w Radiu Kraków Kultura dr hab. Beatę Urbanek-Kalinowską z Akademii Muzycznej, wiolonczelistkę, współtwórczynię Messages Quartet.

Taniec przemawia do wszystkich

W Radiu Kraków Kultura gościliśmy tancerkę, choreografkę, pedagoga tańca, historyka sztuki; założycielkę jedynego w Polsce profesjonalnego Baletu Dworskiego Cracovia Danza (dawniej – Miejskiej Instytucji Kultury w Krakowie, której jest Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym).

Czy Kraków ma szansę stać się ważnym miejscem na filmowej mapie Polski?

Krakowskie Biuro Festiwalowe zaprasza na pierwsze spotkanie tegorocznego cyklu debat "Kraków Culture Lab". O potencjałach rozwojowych filmowego Krakowa rozmawiać m.in. będą Robert Piaskowski, Magdalena Sroka, prof. Robert Sowa z ASP.

Narodowy Stary Teatr z Supermarką RK za 2021 rok

Laureatem Supermarki RK za 2021 został w tym roku Stary Teatr. Narodową scenę nagrodziliśmy za dwa spektakle: "Halkę" w reżyserii Anny Smolar i "Trzy siostry" Luca Percevala. Justyna Nowicka rozmawia z dyrektorem NST Waldemarem Raźniakiem i zastępcą dyrektora NST do spraw artystycznych Beniaminem Bukowskim.

Muzeum Pożarnictwa w Alwerni - tradycje, dziedzictwo, unikalne zabytki techniki

UMWM powołuje Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. W Radiu Kraków Kultura opowiadają o tym Monika Gubała (dyrektor Departamentu Kultury UMWM) i Marek Bębenek (dyrektor muzeum).

Nowa Huta neonem stoi?

Park kulturowy w Nowej Hucie w praktyce, nowohuckie neony i murale, koniec z szyldozą. Jacek Bańka rozmawia ze Zbigniewem Grzybem (dyrektorem NCK) i Jarosławem Kłysiem (Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida).

O literaturze muzycznej na flet, zwłaszcza współczesnej

W Radiu Kraków Kultura Paweł Szczepanik gościł Łukasza Długosza, flecistę.

Wszystko jest jazzem i jazz jest wszystkim

O tym, czy Kraków jest miastem jazzowym i o nowej audycji w Radiu Kraków Kultura - Jazzu warte - w rozmowie Roberta Konatowicza z Rafałem Zbrzeskim.

"Zawsze działaliśmy na rzecz polskiej muzyki"

Gościem Justyny Nowickiej był dr Daniel Cichy, dyrektor i redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. O nowej kadencji, nowych wyzwaniach, można rzec, drugim otwarciu - zapraszamy!

Naukowy teatr w krakowskich Czyżynach

O umowie na nowe wystawy i budowie Cogiteonu w RKK na co dzień. Gościem Jacka Bańki był Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu.

Czy na naszych oczach bezpowrotnie ginie zabytkowa część tkanki Krakowa?

Gościem Jacka Bańki w RKK na co dzień był Dominik Lulewicz z Muzeum Krakowa. Rozmawiamy o historycznym wiadukcie nad ul. Grzegórzecką i innych zabytkowych obiektach kolejowych w Małopolsce.

Muzyka dawna jest jak chleb - zawsze smakuje

Gościem RKK na co dzień był Jan Tomasz Adamus - dyrektor Capelli Cracoviensis.

O muzyce na rubieżach

Gościem Pawła Szczepanika była Anna Franik z Muzyki Zaklętej w Drewnie.

Wassim Ibrahim i jego oud

Gość muzyczny, artysta, człowiek-orkiestra. Wassim Ibrahim, kompozytor i założyciel Chóru w Kontakcie, odwiedził nasze studio wraz z niezwykłym instrumentem. Oud, czyli arabska lutnia, pochodzi z Persji, jeszcze w średniowieczu została z powodzeniem przyswojona przez kulturę europejską. Posłuchajcie!

Czas podsumowań, czas planów - Muzeum Narodowe w Krakowie u progu 2022 roku

O planach na 2022 r. opowiada Justynie Nowickiej dyrektor MNK, prof. Andrzej Szczerski.

Co nowego w MCK w 2022 roku?

Najważniejsze wystawy, najważniejsze tematy w Międzynarodowym Centrum Kultury w 2022 roku. Justyna Nowicka rozmawia z dyrektorką instytucji Agatą Wąsowską-Pawlik.

Encyklopedia Krakowa niebawem na księgarskich półkach

W 2022 roku wychodzi nowa Encyklopedia Krakowa. Jacek Bańka rozmawia o niej z dr. Arturem Czesakiem, językoznawcą i członkiem redakcji tego dzieła.

Sacrum Profanum i muzyka współczesna en general

Gościem Pawła Szczepanika był Krzysztof Pietraszewski - kurator festiwalu Sacrum Profanum.

O freelansie w pandemii i macierzyństwie a pracy artystycznej

Gościem Pawła Szczepanika była Anna Zawisza, sopranistka.

Muzeum Zabawek zaprasza na pierwszą wystawę

Gośćmi Justyny Nowickiej byli Katarzyna Sosenko, Katarzyna Jagodzińska oraz Mateusz Okoński.

O malarstwie Anny Güntner

Krakowska Galeria Artemis oraz Nowohuckie Centrum Kultury zapraszają na wystawę malarstwa Anny Güntner. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 50. Dyplom obroniła w pracowni prof. Zbigniewa Pronaszki w roku 1958. Symbolem jej sztuki jest kobiecy akt, często w towarzystwie mężczyzny lub codziennych przedmiotów. Krytycy mówią o malarstwie surrealizmu, malarstwie metafory, szukają odniesień w dawnym malarstwie europejskim.