Radio Kraków

Reportaż w Radiu Kraków


RSS Spotify Google Podcast

Docieramy do każdego miejsca w Małopolsce. Pokazujemy ciekawych ludzi i interesujące zjawiska. Interweniujemy i pokazujemy problemy, z jakimi borykają się nasi słuchacze.

Podcasty

"Nici pod lupą czyli dlaczego arrasy tracą barwy" - reportaż Ewy Szkurłat

Barwniki pod wpływem czasu i światła ulegają rozpadowi lub wyblaknięciu, zanieczyszczenia powietrza wpływają na metalowe nici w zabytkowych tkaninach. W Krakowie powstał mikrofedometr czyli urządzenie z oprogramowaniem i szeregiem funkcji dostosowanych do specyfiki badania dzieł sztuki i zabytków. Aparat ten wykorzystywany jest już w pracowniach konserwatorskich i laboratoriach badawczych w 12 krajach.

O naukowych badaniach arrasów  opowiedzieli: prof. T. Łojewski, Emilia Nowak Przybyszewska, Joanna Pasieka, Ewa Mardak i Elzbieta Nowak z pracowni konserwacji  tkanin Zamku Królewskiego na Wawelu.

Ogród warzywny w zakładzie karnym w Nowej Hucie. Reportaz Ewy Szkurłat

Osadzone w zakładzie karnym w Nowej Hucie od dwóch lat mają możliwość prowadzenia w nim ogrodu warzywnego. Ogród co roku się powiększa i przynosi coraz lepsze plony. Ale nie tylko o własne pomidory i ogórki tu chodzi. Nasiona sześciu losowo wybranych odmian fasoli z terenu Europy zostały wysiane w ogrodzie warzywnym na terenie zakładu karego w Nowej Hucie. Osadzone, biorące udział w projekcie INCEREASE, prowadzą obserwacje wzrostu roślin, zapisując dane o czasie kiełkowania, kształcie i kolorze liści, ilościach nasion czy wyglądzie strąków. Dzięki tym informacjom zanikające w Europie odmiany fasoli zostaną objęte ochroną i uratowane przed wyginięciem. Praca w ogrodzie uspokaja, wycisza i uczy systematyczności. Panie same przekopały wyznaczony pod warzywnik trawnik i nawiozły go samodzielnie przygotowanym kompostem.

Tadeusz Woźniak-muzyk i tata Filipa. Reportaż Ewy Szkurłat

Zmarł Tadeusz Woźniak, kompozytor i pieśniarz, autor muzyki do takich przebojów jak "Smak i zapach pomarańczy" czy "Zegarmistrz światła" – wykonanie tej drugiej piosenki przyniosło mu w 1972 roku zwycięstwo na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Skomponował kilkaset piosenek oraz muzykę do prawie stu inscenizacji teatralnych, przedstawień Teatru Telewizji oraz filmów dokumentalnych i animowanych.

Kilka lat temu Ewa Szkurłat gościła w domu Państwa Wożniaków w Warszawie. Jolanta Majchrzak-Woźniak jest pianistką, piosenkarką i artystką. Jolanta i Tadeusz Woźniakowie są rodzicami Filipa, który uwielbia grać na basie i świetnie jeździ konno. To opowieść o sile miłości, muzyce, która przenika geny i byciu razem. W reportażu wykorzystano fragmenty utworu "Mamela" w wykonaniu "Zespołu Downa".

Nowa Huta-rewolucyjne miasto - reportaż Ewy Szkurłat

Skromnie - bo spacerami i projekcjami filmów uczczono 75 urodziny Nowej Huty. 23 czerwca 1949 r. rozpoczęła się budowa pierwszych budynków nowego miasta. To unikatowy modernistyczny kompleks urbanistyczny, zbudowany w latach 50. XX wieku jako socjalistyczne miasto idealne. Układ miasta oparty jest na planie klasycznego miasta renesansowego. Ulice biegną promieniście z jednego punktu – z Placu Centralnego - położonego przy krawędzi skarpy wiślanej, są połączone w pajęczynę. Struktura miasta oparta jest na anglosaskiej koncepcji „jednostki sąsiedzkiej”, wywodzącej się z lat 20-tych XX wieku. W myśl koncepcji jednostki te grupują po 5-6 tys. mieszkańców a składające się z nich dzielnice po 15-20 tys. mieszkańców. Jednostki sąsiedzkie były zaopatrywane w niezbędną infrastrukturę społeczną, jak: punkty gastronomiczne, sklepy, żłobki, przedszkola, szkoły, sklepy usytuowane w jej wnętrzu. Zieleń była wprowadzana równocześnie z realizacją budynków mieszkalnych. Nowa Huta to miasto spełniania marzeń - o domu, pracy, byciu "na swoim". Tu też zrodził się bunt w obronie krzyża, to miejsce strajków robotniczych i manifestacji. Co wpływa na tożsamość Nowej Huty? Co sprawia, że jest miejscem dobrym do życia? W reportażu wykorzystano utwory zespołu WU HAE z płyty "Opera Nowohucka" oraz materiały archiwalne Radia Kraków. W reportażu mówią m.in. : Renata Radłowska, dziennikarka, autorka zbioru reportaży "Nowohucka telenowela", Stanisław Juchnowicz, Mieczysław Gil, inż. Stanisław Macinkiewicz, Adam Macedoński, Aleksander Kopacz,Włodzimierz Pietrus, Marcin Bąk ps. Bzyk i Marcin Guzik z zespołu WU HAE.

"Bez opery w Operze" - reportaż Ewy Szkurłat

  • Ewa Szkurłat
  • access_time 00:32:44
  • calendar_today Poniedziałek, 2024.06.17
W 2023 roku ponad 40 pracowników różnych działów zdecydowało o odejściu z Opery Krakowskiej. To nie może nie zwracać uwagi. Co się dzieje w Operze? I dlaczego milczą adresaci listu otwartego ludzi nauki i kultury, którzy alarmowali we wrześniu 2023 roku, że "W Operze po prostu zabrakło opery", a dyrektor jest jak „szef klubu disco, w którym może wszystko"?

Społeczny chór czyli "Harmonijny zbiór jednostek" - reportaż Ewy Szkurłat

Adrenalina, skupienie na tu i teraz, endorfiny, powrót do porzuconych marzeń - motywacja jest różna. Wszystkich łączy miłość do muzyki i harmonia w różnorodności. 80 osób różnych profesji i doświadczeń - zbierają się, bo chcą śpiewać. Po pracy, w czasie wolnym, ćwiczą nuty i szkolą głosy. Działa magia harmonii, zbiór jednostek staje się jednym organizmem.

Chór społeczny przy Filharmonii Krakowskiej to zespół zrzeszający pasjonatów śpiewu prowadzony przez Marcina Wróbla, artystę chóru mieszanego Filharmonii Krakowskiej i dyrygenta. Powstał jako inicjatywa towarzysząca wykonaniu Carmina burana Carla Orffa w styczniu 2023 w Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. Sukces artystyczny i medialny zmotywował do dalszego rozwoju zespołu.

Co daje muzyka ludziom, którzy na co dzień pracują w zawodach z nią nie związanych? Co sprawia, że chór jest dobry i chce się w nim śpiewać "po godzinach"? O tym opowiadają: Magdalena Mistarz, Andrzej Sudolski, Karolina Siwik, Daria Studnicka, Maria Piątkowska, Roger Całkowski i Sabina Bisztyga.

"Śluza czyli przejście do lepszego życia" - reportaż Ewy Szkurłat

Ulica Długa 38 w Krakowie do dziś przewija się w relacjach Ocalałych, umieszczonych na stronach internetowych Yad Vashem czy Voices of the Holocaust. Może warto umieścić na kamienicy tablicę przypominającą ludzi, którzy tu pracowali, pomagali, stąd ruszyli dalej. To była taka śluza przepuszczająca wyczerpanych wojną ludzi, do trwania z nadzieją na odbudowanie życia i powrót do normalności - z rodziną, przyjaciółmi i bezpiecznym domem. "Jesteśmy im to winni" - twierdzi prof. Magdalena Smoczyńska, psycholożka i językoznawczyni z UJ.

Długa 38  - ten adres znał każdy Żyd przyjeżdżający do Krakowa. Jako pierwsi wrócili ci, którzy wojnę przetrwali ukryci w podkrakowskich miejscowościach, następni byli więźniowie obozów niemieckich, najpóźniej zaś ci, których wywieziono w głąb Związku Radzieckiego. Byli krańcowo wyczerpani i bez środków do życia. Kamienica przy Długiej była jak latarnia, która przyciągała swym światłem i rozpraszała mrok. Tu można było dostać chleb, koc, łózko, lekarstwa, zupę, dokumenty i najważniejsze: informacje o bliskich. Na drzewach i ścianach pisano lub zawieszano karteczki z nazwiskami i adresami. Ludzie przekazywali wiadomości o aktualnym pobycie, planach wyjazdu czy przetrwaniu. Wojewódzki Komitet Żydowski w Krakowie sprawnie organizował pomoc i próbował odtwarzać spółdzielnie rzemieślnicze, szkoły, domy dla sierot i seniorów. Objęto opieką również dzieci. Lena Kichler, absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, zorganizowała domy lecznicze w Rabce i Zakopanem dla osieroconych, ocalałych żydowskich dzieci z Krakowa. Sama objęła kierownictwo nad zakopiańską placówką.
Powojenny Kraków to również wielki punkt tranzytowy. Stąd, legalnie lub nie, wyjeżdżano na Zachód - głownie do Palestyny i Stanów Zjednoczonych. Dane dynamicznie się zmieniały, ale przyjmuje się, ze w 45 czy 46 roku w Krakowie było ok. 6,5 tysiąca Żydów. Choć były miesiące, że przebywało tu nawet 20 tysięcy.

Andrzej Brandstatter - "Nogi nie śpiewają" - reportaż Ewy Szkurłat

Zmarł twórca zespołu Krywań. Dzięki niemu dzieci miały szansę zobaczyć góry i śpiewać z prawdziwymi góralami. Andrzej Brandstatter śpiewał i koncertował z niepełnosprawnymi, utalentowanymi dziećmi. Sam kiedyś tańczył krzesanego i był jednym z bardziej znanych góralskich artystów. Kiedy zachorował – zamilkł na jakiś czas, bo nie mógł z siebie wydobyć żadnej muzyki. A potem przyszła miłość, muzyka wróciła, a wraz z nią chęć pomagania innym. Reportaż zrealizowany w 2008 roku.

"Pociąg do tramwajów" - reportaż Ewy Szkurłat

Japoński artysta zafascynowany krakowskimi tramwajami. Hiroshi Kurotaki od ponad 20 lat mieszka w Krakowie. Ukończył studia pianistyczne, był na stażu artystycznym w krakowskiej Akademii Muzycznej. Koncertował w Polsce i za granicą. W jego repertuarze znajdują się min. Mozart, Chopin, Beethoven i Schubert Znany jest także z zamiłowania do improwizacji. Urzekł go Chopin i ...krakowskie tramwaje. Czatuje na nie z 3-kilogramowym aparatem w ręku. Sam mówi o sobie, że jest "zakręcony" na punkcie naszych bombardierów czy krakowiaków. Urzekają go szczegóły i malownicze ujęcia tła. Jest artystą - w każdym calu.

Walka o krzyż w Nowej Hucie - "Bunt" - reportaż Ewy Szkurłat

27 kwietnia 1960 r. koparki wjechały na plac, by wykopać krzyż. Stał na placu, gdzie miał stanąć pierwszy w Nowej Hucie kościół. - Zajechał samochód ciężarowy i na nim przyjechali robotnicy. Oni zaczęli wykopywać krzyż. Ze mną była świętej pamięci Helena Musiał. Ona wskoczyła do dołu i złapała krzyż. Jak ona złapała, to ja też - wspominają uczestniczki tamtych wydarzeń.

Protesty trwały kilka dni, doszło do starcia z milicją i użyto broni palnej. Bunt stłumiono, a krzyż został zniszczony. Władze skonfiskowały też 2 miliony złotych uzbierane przez mieszkańców na budowę obiecanego kościoła. Według wykazu milicji zatrzymano wtedy 467 osób. Cześć z nich dostało "wilczy bilet" - nigdzie nie mogli znaleźć pracy, niektórzy musieli wyprowadzić się z Nowej Huty.
Do kompromisu z władzami doprowadził potem biskup Wojtyła, zgadzając się, by świątynia powstała kilkaset metrów dalej. Budowę kościoła w Bieńczycach rozpoczęto w październiku 1967 roku, a w maju 1977 roku kardynał Karol Wojtyła dokonał jego konsekracji.
W listopadzie 2007 roku na miejscu walki o krzyż stanął Pomnik Krzyża Nowohuckiego. Odlany z brązu monument ma prawie 5 metrów wysokości i waży ok. 600 kg. Zaprojektował go krakowski artysta rzeźbiarz prof. Stefan Dousa. Krzyż-pomnik zastąpił trzy poprzednie krzyże, stojące w tym miejscu: pierwszy, drewniany, ulegał niszczeniu; drugi był metalowy, trzeci znów drewniany.

W reportażu udział wzięli: Zofia Gaworek, Helena Kędzierska, Halina Słabczyńska, Janina Drąg, Czesław Rówieński, Aleksander Bielat i
Adam Macedoński.

Dokument "Bunt" reprezentował polską radiofonię na Międzynarodowym Festiwalu Prix Europa w Berlinie w 2000 roku.

"Chvost" - reportaż Ewy Szkurłat

Macierzyństwo, dzieci, trud wychowania, samotność, małżeństwa bez miłości, emocje, wybory - może inne, a może te same. Zmieniły się okoliczności, ale problemy kobiet, przez pokolenia, powtarzają się jak mantra. Muzycy postanowili odświeżyć pamięć o zapomnianych, ludowych pieśniach. To mocne, nasączone znaczeniami słowa, czasem skonstruowane jak haiku, mogą być zapalnikiem wyobraźni. Stworzone przez muzyków stare-nowe brzmienia uruchamiają wspomnienia i i obrazy kobiet, które kiedyś opowiedziały swoje historie Ewie Szkurłat.

"Chvost" to duet muzyczny tworzony przez wokalistkę Paulinę Bisztygę i producenta muzycznego Minoo. Szczególne miejsce w ich projekcie zajmują historie kobiet, które muzyką leczyły trudy dnia codziennego. Gorzkie słowa piosenek, niegdyś kontrastujące z pogodnymi melodiami, za sprawą duetu otrzymują nowe życie. Życie pełne nieoczywistych rozwiązań, parkietowego pulsu i doświadczania muzyki elektronicznej na wiele sposobów. W lutym 2022 roku Chvost wydał swój pierwszy singiel "Kamień", który zapowiada nadchodzącą płytę.

W reportażu wykorzystano utwory: "Kamień", "Wąż", "Słoneczko", "Daremnie", "Dwoje", "Uśnij" oraz  "Kamień na kamieniu..." w wykonaniu grupy śpiewaków Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Batorskiej

"Zostawił dwie róże" - reportaż Ewy Szkurłat

Generał Bronisław Kwiatkowski był pierwszym żołnierzem, który na czerwonym berecie nosił cztery gwiazdki. Pierwszym polskim oficerem, który zakończył studnia podyplomowe w Akademii Dowodzenia Bundeswehry w Hamburgu w Niemczech. Choć był żołnierzem jeszcze w Układzie Warszawskim - to pierwszy raz przekroczył granicę z Rosją lecąc do Smoleńska. Biegle władał językiem rosyjskim, angielskim i niemieckim. Awanse zawdzięczał swojemu profesjonalizmowi, a nie łasce polityków. Zginął w #Smoleńsk #Pamietamy

"Samotność" - reportaż Ewy Szkurłat

Dziś samotność w Polsce ma głównie twarz seniora. Najczęściej brakuje im bliskiej rodziny, przyjaciół i znajomych, a do tego dotykają ich choroby i niepełnosprawność. Czują się niepotrzebni, zbędni - jak bohaterka reportażu.

Według ostatniego spisu powszechnego rośnie w Polsce odsetek seniorów. Aż 26% osób starszych jest osamotnionych, a ponad 12% z nich w ogóle nie wychodzi z domu. Z badań społecznych wynika, że 39 proc. osób powyżej 80. roku życia doświadcza poczucia pustki, 48 proc. z nich brakuje towarzystwa, zaś co trzecia osoba powyżej 75. roku życia mieszka sama.

"Pasja, czyli misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej widziane" - reportaż Jacka Stwory z 1972

Nagrodzony na międzynarodowym festiwalu Prix Italia reportaż, opowiada o misterium męki Pańskiej odgrywanym w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wszedł do historii dziennikarstwa - nie tylko radiowego.

Autor wciela się w niej w rolę narratora oraz rozmawia z uczestnikami Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, aktorami odgrywającymi role Piotra i Judasza.

Raz w roku Kalwaria Zebrzydowska powraca do czasów biblijnych i rytualnie przeżywa śmierć Chrystusa. W Misterium Męki Pańskiej uczestniczy nawet 100 tysięcy pielgrzymów. W kronikach klasztornych zachowały się o dane o pierwszych misteriach w XVII wieku, nie pozostał jednak po nich żaden scenariusz poza tekstem dekretu Piłata. Procesje miały charakter podobny do współczesnych, uczestnicy przebierali się za poszczególne postaci towarzyszące Chrystusowi podczas Drogi Krzyżowej.

"Charon z Tuchowa" - reportaż Pawła Sroki

Wiejski mleczarz prowadzi ceremonie pogrzebowe i "oswaja śmierć". To zapis rozmowy dziadka - tytułowego Charona - z wnukiem, który pyta o śmierć, trwanie i przemijanie. To opowieść o śmierci wplecionej w życie - prowadzona przy rozwożeniu mleka.

Audycja z 1999 roku jest dźwiękowym zapisem rozmowy dziadka z wnuczkiem. Dziadek  codziennie - od wielu lat - dostarcza wyprodukowane przez okolicznych rolników mleko do miejscowej mleczarni. Zatrzymuje się przy kolejnych domach i przelewa mleko do specjalnych naczyń. Wnuk - wychowany w dużym mieście - przyjechał do niego na wakacje. Poranna wyprawa do mleczarni jest dla niego wielką przygodą i okazją do rozmowy z niezwykłym człowiekiem.

Reportaż Pawła Sroki znalazł się w finale konkursu dla młodych reportażystów im. Jacka Stwory.

"Ofiara - samospalenie W. Badylaka" - reportaż Anny Łoś

21 marca 1980 roku, Walenty Badylak, były żołnierz AK i emerytowany piekarz z Krakowa, dokonał aktu samospalenia na krakowskim Rynku Głównym. Zmarł w drodze do szpitala. Na jego szyi znaleziono tabliczkę, na której napisał: „Za Katyń, za demoralizację młodzieży, za zniszczenie rzemiosła". Władze PRL próbowały zatuszować sprawę, przyjęto wersję, że Walenty Badylak popełnił samobójstwo ze względu na chorobę psychiczną W reportażu Anny Łoś wystąpili: Stanisław Markowski, Andrzej Łukaszewski, Jarosław Mańko, Stanisław Czarniecki. Wykorzystano także fragmenty reportażu "Jeśli tam nie ma nicości".

Misja last minute - Lena Kichler i jej dzieci - reportaż Ewy Szkurłat

Nie znał rodziców, wiedział, że ma fałszywe nazwisko. Dzięki badaniom prof. Magdaleny Smoczyńskiej z UJ Shalom Koray odnalazł rodzinę w Stanach Zjednoczonych. Ta informacja trafiła do The Guardian, NBC news, ABC 4 news, Daily Mail. Jak do tego doszło?

Psycholożka i językoznawczyni, emerytowana profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, od ośmiu lat prowadzi badania nad losami około setki dzieci ocalałych z zagłady. Latem 1945 roku trafiły one do sierocińców w Rabce i w Zakopanem. Domy te, zorganizowała i prowadziła Lena Kichler. Po powtarzających się zbrojnych atakach, w obawie o bezpieczeństwo dzieci, wywiozła je do Francji, skąd po 3 latach trafiły do Izraela. Wśród nich był Shalom Koray. Profesor Magdalena Smoczyńska rozmawiała z nim w Izraelu i zaproponowała zrobienie badań genetycznych.

Profesor Magdalena Smoczyńska przygotowuje książkę o Lenie Kichler i dzieciach z jej sierocińca. Jej dotychczasowe badania wymagały dotąd ośmiokrotnych pobytów w Izraelu, 6-tygodniowego pobytu w USA z wizytami w kilku stanach, gdzie mieszkają „dzieci Leny”, dwóch kilkutygodniowych pobytów we Francji, licznych podróży po Polsce i długich pobytów w Warszawie, gdzie mieszczą się ważne archiwa. Ponieważ jej badania nie są finansowane przez żadne instytucje, uruchomiła zrzutkę "Na badanie losów ocalałych żydowskich dzieci z powojennych domów dziecka w Rabce i Zakopanem".

W reportażu wykorzystano fragmenty aranżacji Olo Walickiego.

Goralenvolk - "Na krawędzi" - reportaż Ewy Szkurłat

Książka Wojciecha Szatkowskiego „Goralenvolk. Historia zdrady” to opowieść o jego dziadku i micie, który uwiódł górali. Jeszcze przed wybuchem wojny nazistowska propaganda pokazywała ich jako potomków Ostrogotów. Germańskie plemię miało niegdyś zasiedlać okolice Tatr. Kiedy Niemcy wkroczyli do Polski, zaczęli podsycać poczucie regionalnej odrębności.Mówili o odrębnym państwie góralskim – zamieszkałym przez Goralenvolk. W Zakopanem głównym ideologiem tej akcji był Henryk Szatkowski.

"Niewielka część społeczeństwa górali współpracowała z niemieckim okupantem, ale jednak zrobiła to elita. To był początek myślenia, że elity krajów pociągną za sobą ludzi"– powiedział reżyser Marcin Koszałka. Jego film „Biała odwaga” poruszający temat Goralenvolku trafi do kin 8 marca.

Legendarny głos Radia Kraków-Antoni Wichura - reportaż Ewy Szkurłat

Jego głos, na potrzeby filmu, który powstaje, zostanie wygenerowany przez sztuczną inteligencję. Sklonują go cyfrowo na podstawie archiwalnych nagrań. "Echo niezapomnianego głosu" przygotowują filmowcy - syn i wnuki Antoniego Wichury. "Lord spikerów" był magnetyczną osobowością Radia Kraków, był świadkiem rozwoju radia i współtworzył jego historię.

Przez ponad trzydzieści lat (1938-1969) głos Antoniego Augustynka Wichury towarzyszył słuchaczom Polskiego Radia. Był nazywany "lordem spikerów", ale zasłynął również swoimi interpretacjami utworów pisanych w gwarze podhalańskiej. Miał świetny słuch i genialnie odtwarzał melodykę gwary i języków.

Do filmu o Antonim Wichurze zebrano już materiały archiwalne dzięki pomocy Cricoteki, Teatru Bagatela, Starego Teatru, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Radia Kraków  oraz wielu krewnych i znajomych.

W reportażu występują: Piotr Augustynek - syn A. Wichury, Paweł Augustynek "Halny" - wnuk. Nagrania z Andrzejem Augustynkiem pochodzą z materiałów dokumentacyjnych gromadzonych do filmu. Wykorzystano również materiały archiwalne Radia Kraków: sygnały audycji Radia Kraków, emitowane z latach 50-tych i 60-tych.

Rodzina Antoniego Wichury zgromadziła jego nagrania na stronie: www.wichura.augustynek.pl

"Kim jestem, kim jesteś" - reportaż Ewy Szkurłat

Nagle ich życie zostaje wymazane. Wpadają w czarną otchłań, która zasysa wspomnienia, uczucia i godność. Ale w tym ciemnym tunelu można znaleźć wiele światła. Bo opieka nad chorym na Alzheimera to wielki test bezwarunkowej miłości. Bardzo trudnej, bo zobaczenie pustki lub agresji w oczach ukochanej osoby to dla niektórych wielka trauma. To choroba, która powoli, z bezlitosną konsekwencją zabiera człowiekowi wszystko.

Można powiedzieć, że „Alzheimer” to choroba utraconych wspomnień, którą badacze wiążą z odkładaniem w mózgu złogów białek. Diagnozę choroby Alzheimera przyjmuje się jak wyrok – nie tylko dla chorego, ale i całej jego rodziny, która musi właściwie przygotować się do często wieloletniej opieki. To postępująca choroba mózgu, która rozwija się na długo przed wystąpieniem objawów. Pierwsze symptomy są na tyle subtelne, że można je pomylić z naturalnymi problemami poznawczymi wynikającymi ze starzenia się lub innymi chorobami, np. depresją.