Radio Kraków

Reportaż w Radiu Kraków


RSS Spotify Google Podcast

Docieramy do każdego miejsca w Małopolsce. Pokazujemy ciekawych ludzi i interesujące zjawiska. Interweniujemy i pokazujemy problemy, z jakimi borykają się nasi słuchacze.

Podcasty

"Napoleon" - reportaż Ewy Szkurłat

Pisał szanty, żeglował i dowodził wielkimi statkami. Z wiatrem i pod wiatr. Dowodził brygantyną Henryk Rutkowski, żaglowcem pasażerskim Peace, kanadyjską Concordią, żaglowcem badawczym PAN Oceania i ostatnio - brygiem Fryderyk Chopin - największym pływającym dwumasztowcem pełnorejowym na świecie. To również autor szant, człowiek, który doświadczył prawdziwych przygód w relanym świecie. Wie co to zmaganie z samym soba i siłami natury. Wyszedł zwycięsko z wielu trudnych sytuacji. "Hiszpanskie dziewczyny", "Pod Jodłą", "Branka" , długo by jeszcze wymieniać. Słowa tych znanych pieśni morza wyszły spod pióra kapitana Andrzeja Mendygrała. W audycji wykorzystano materiały archiwalne Radia Szczecin.

"Rykowisko"-reportaż Ewy Szkurłat

Mikrofon zarejestrował jelenie amory w Gorczańskim Parku Narodowym.

Jego ryk potrafi ugiąć  kolana rywali i wywołać drżenie  w chmarze łań. Po pierwszych przymrozkach zaczyna się rykowisko - czyli swoista próba sił między bykami. Gorce to miejsce, gdzie na rykowisko schodzi się  najwięcej jeleni. W Parku Narodowym mają spokój i mogą bezpiecznie oddawać się amorom. Obserwują je myśliwi i pracownicy parku, którzy na różne sposoby próbują wabić opętane hormonami zwierzęta..
O jelenich emocjach Ewie Szkurłat opowiadają: dr Jan Loch i leśniczy Piotr Gabryś.

"Wiesław Komasa-poszukiwacz prawdy" - reportaż Ewy Szkurłat

To opowieść o sztuce, miłości, i dwóch skrzydłach, które niosą przez życie.

"Teatr, jak życie, jest nie do przewidzenia" - twierdzi Wiesław Komasa. Jest wychowankiem szkoły krakowskiej, uczyli go tacy profesorowie, jak Zofia Jaroszewska, Danuta Michałowska, Jerzy Jarocki. Na krakowskiej scenie w Teatrze Groteska stanął razem z Anną Sokołowską - swoją koleżanką z roku. W cyklu "Scena Mistrzów" zagrali  w spektaklu „Kot - otchłanie miłości”. W trakcie pandemii - dotknął, tego, "czego się tylko teoretycznie obawiał", a o czym poważnie nie myślał. Wtedy odciął się od teatru, aby skupić się na sprawach najważniejszych. Barwy jego życia radykalnie się zmieniły, musiał stawić czoła bezsilności i temu, co niewypowiedziane. Na scenę wrócił  z monodramem "Różewiczobranie".

To opowieść o sztuce, miłości, i dwóch skrzydłach, które niosą przez życie.

W reportażu wykorzystano fragmenty spektaklu „Kot - otchłanie miłości” i monodramu "Różewiczobranie" , granych w Teatrze Groteska.

Tu o przygotowaniach do "Sceny Mistrzów" w Teatrze Groteska

https://www.radiokrakow.pl/audycje/kot-mistrzow-reportaz-ewy-szkurlat

"Ciąg na niebo" - reportaż Ewy Szkurłat

Mają błękit w oczach, głowie i sercu.Kochają bujać się w przestworzach, a nie jest to łatwe, kiedy pilotuje się ciężki wojskowy samolot transportowy.Rzadko pojawiają się w mediach. Nie znaczy to, że nie są warci uwagi. Przewożą żołnierzy i sprzęt do Afganistanu, pilotują samoloty z najważniejszymi osobami w państwie, dzięki ich pracy ktoś żyje, albo cieszy się lepszym zdrowiem. Przewozili organy do transplantacji w ramach akcji 'Serce". Niektórzy z nich lubią być w niebie, inni nie wyobrażają sobie życia bez bujania w obłokach. W reportażu wystąpili: płk Jacek Łazarczyk, płk Krzysztof Janica, mjr Krzysztof Dzido, porucznik Grzegorz Kaczor i porucznik Norbert Piechowski z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie.

Republika Kreciej Góry

Po 40 latach zdecydowała się na powrót. Jej ostatnia krakowska wystawa w Nowohuckim Centrum Kultury była też zatytułowana"Powroty". Czym jest zakorzenienie, a czym docenienie chwili ? Lidia Rozmus: graficzka, nauczycielka, historyczka sztuki, autorka haiga i sumi-e oraz poetka haiku.

"Pomiędzy" - reportaż Ewy Szkurłat

„Urodziłam się za granicą” – tak wita widzów grana przez Alonę Szostak Róża z "Cudzoziemki" wg M. Kuncewiczowej. Z tą rolą mocno się utożsamia i za nią została obsypana pochwałami i nagrodami.

Alona Szostak to jedno z najbardziej gorących nazwisk w polskim teatrze. Wybitna aktorka teatralna, którą krakowska publiczność podziwiała na 15. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” w roli Róży w „Cudzoziemce” według Marii Kuncewiczowej. Międzynarodowe jury Festiwalu  doceniło mistrzostwo Alony Szostak, przyznając jej główną nagrodę za wybitne aktorstwo.
Jest absolwentką Instytutu Teatralnego w Moskwie. Pracowała w teatrze w Wilnie i tam do przyjazdu do Polski namówił ją Adam Hanuszkiewicz. Od 2019 roku jest członkinią zespołu Teatru Polskiego w Poznaniu.

Ma korzenie polskie, rosyjskie i ukraińskie, a język, którym się posługuje jest  - jak mówi - "tylko narzędziem".   
Krakowska publiczność poznała ją na początku wojny w Ukrainie. Razem z Sofiją Popovą zaśpiewały pieśń pt. "Modlitwa za Ukrainę", która powstała do słów Małgorzaty Zwolińskiej w Teatrze Groteska w Krakowie. Posłuchać jej można w trzech wersjach językowych: ukraińskiej, rosyjskiej i polskiej. Utwór powstał w ciągu jednej nocy, niedługo po wybuchu wojny. Jak napisali twórcy utworu: „«Modlitwa o wolność» powstała w krakowskim Teatrze Groteska, aby obudzić z letargu sumienia i budować wspólnotę sprzeciwu wobec putinowskiego bestialstwa. Tą modlitwą przyłączamy się do apelu Wołodymyra Zełenskiego skierowanego do Rosjan: «Jeśli będziecie milczeć teraz, to później będzie przemawiać tylko wasza nędza. A odpowiadać jej będą represje. Nie milczcie!»”.
Alona Szostak mieszka w Polsce od ponad 30-tu lat, jak mówi, "śni i kocha po polsku", ale jej dusza jest gdzieś "pomiędzy"  - nie zapomina o rosyjskich i ukraińskich korzeniach.

"Kororo" - reportaż Anny Łos na Prix Europa

Bohaterem audycji jest Stefan Dymiter - zwany Kororo. Dla wielu stał się znakiem, symbolem Krakowa i ulicy Floriańskiej. Nieżyjący już romski muzyk wciąż budzi zainteresowanie etnografów, biografów i szerszej publiczności. Ma swoje murale w Warszawie i Płonnej w Beskidzie Niskim, gdzie się urodził. Reportaż "Kororo czyli samotna wyspa" będzie reprezentował Polskie Radio w kategorii audycja o muzyce.

Grał na zaimprowizowanej scenie, wprost na trotuarze, obok kosza na śmieci. Na wózku ze skrzypcami prawie wrośniętymi w wątłe ciało. Aktywny w latach 80,90-tych. Potem zniknął. Kororo dzisiaj budzi coraz większe zainteresowanie etnografów, biografów i szerszej publiczności.

Michał Misztal – pracownik Muzeum Historii Fotografii, w latach szkolnych był „asystentem „Korora”, dziś zbiera wszelkie po nim pamiątki , jest założycielem strony internetowej na FB „Stefan Kororo”. "Kilka tygodni temu przyłapałem się na takim czymś, że pomyślałem, że już zwariowałem. Słyszę skrzypce przy Floriańskiej , ale przecież wiem, że go tam nie ma. Ale idę i chcę się upewnić. No jest skrzypek jakiś skrzypek, nie Rom. Tak mi go brakuje."

Prof. Anna Grażyna Piotrowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego,muzykolog, specjalizująca się w muzyce romskiej, jest autorką biografii Stefana Dymitera "Ławutaris czyli skrzypek".  Wspomina: "Pamiętam Korora. Byłam wtedy uczennicą szkoły muzycznej, liceum muzycznego, które mieści się na ulicy Basztowej czyli jakby w obrębie Starego Miasta . Niedaleko funkcjonowała kapela Korora i jako młodzi ludzie przechodziliśmy niejednokrotnie obok kapeli cygańskiej. Ale właśnie szkolnictwo wcześniejsze nie zwracało uwagę na tego rodzaju muzykowanie ludowe, folkowe, popularne. Ono było deprecjonowane."

"Wierszobranie czyli słowa jak grzyby" - reportaż Ewy Szkurłat

Zascenie, wg Encyklopedii Teatru Polskiego, to tylna przestrzeń sceny, zamknięta prospektem lub horyzontem, ukryta przed wzrokiem publiczności. To miejsce pracy "mistrzów w cieniu" - z pracowni plastycznej, krawieckiej czy elektrycznej. Nie są widoczni, ale niezbędni. Dzięki ich pracy aktorzy mogą błyszczeć na scenie. Są niezbędną częścią składową magii teatru. W Noc Teatrów stanęli w blasku reflektorów. Teatr Groteska przygotował dla swoich widzów wyjątkowe widowisko. Na Scenie Mistrzów wystąpiła Alona Szostak - jedno z najbardziej gorących nazwisk w polskim teatrze. Wybitna aktorka teatralna, którą krakowska publiczność podziwiała na 15. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” w roli Róży w „Cudzoziemce” według Marii Kuncewiczowej w reżyserii Katarzyny Minkowskiej (Teatr Polski w Poznaniu). W programie towarzyszyła jej Lena Minkacz - (akompaniament), Mariusz Obrębski - autor wierszy oraz prezentujący jego utwory Mistrzowie zascenia Teatru Groteska - Małgorzata Barańska, Wiesław Bieda, Dariusz Fryt, Przemysław Keller, Justyna Lisowicz, Krzysztof Rzepecki, Marek Strumiński. Jak układała się energia tego spotkania? Czy poezja lepiej opisuje świat niż nauka? I dlaczego warto rozpoczynać dzień od czytania wiersza?

Zapadliska - reportaż Ewy Szkurłat

Zapadliska powstały na skutek płytkiej eksploatacji górniczej dawnej KWK „Siersza”. Kopalnia funkcjonowała w Trzebini od połowy XIX wieku, a swoją działalność zakończyła w 2001 roku. Choć wydobycie zakończono w latach 1999-2001, mieszkańcy dopiero teraz odczuwają skutki eksploatacji terenu. Wbrew założeniom likwidatorów kopalni pozostałe po wydobyciu węgla pustki nie zostały zapełnione przez wodę. W Trzebini regularnie dochodzi do zapadlisk. Najgłośniejsze było to, w którym w leju zniknęło ponad czterdzieści grobów. Ciał nie udało się ekshumować. Dziura została zasypana, a na teren nekropolii nie ma na razie wstępu. Jedna z dziur pojawiła się przy ogrodzeniu prywatnej posesji, kilka metrów od zamieszkanego domu, kolejna na ogródkach działkowych, trzecia na terenie niezabudowanym. Ziemia zapadła się równiez tuż obok domu kultury i kortów tenisowych, z których wiosną i latem korzystają dzieci. Czy te wypadki można było przewidzieć? Czy natura zaskoczyła czy zlekceważono rządzące nią prawa?

"Okna" - reportaż Ewy Szkurłat

Ten spektakl przemówi do nas sytuacjami i obrazami. Opowiada o znaczeniu i sile domu. O przestrzeni naszego zakorzenienia w niepewnym i zmiennym świecie. To opowieść o tym, jak krucha i łatwa do fizycznego unicestwienia jest ta domowa ostoja. To opowieść stworzona przez polskich i ukraińskich twórców w Teatrze Groteska.

"Żółty sweterek" - reportaż Katarzyny Jabłońskiej

Żółty, spłowiały, dziecięcy sweterek jest dziś jedną z najbardziej wymownych pamiątek wystawy „Zesłani na Sybir” zorganizowanej przez Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. To pamiątka beztroskiego dzieciństwa przerwanego przez traumę Syberii. Sweterek należał do Krystyny Pryjomko. Przewędrował z nią Przez Rosję, Turcję, Indie, Tanzanię i Wielką Brytanię.

"Geniusz - gen i już - czyli o przestrzeniach Banacha" - reportaż Anny Łoś

"Dał nauce polskiej, a w szczególności matematyce polskiej, więcej niż ktokolwiek inny" - pisał o profesorze Stefanie Banachu jego kolega i wieloletni współpracownik, znany matematyk prof. Hugo Steinhaus. Banach zasłynął jako twórca teorii operacji funkcjonalnej, która przyczyniła się do rozwoju światowej matematyki. Dzięki tzw. przestrzeniom Banacha można dziś ogólnie rozwiązywać mnogie zagadnienia, które przedtem wymagały oddzielnego traktowania i pomysłowości. Był matematycznym geniuszem, ale swoje teorie tworzył również przy kawiarnianych stolikach m.in we Lwowie. Johannes Kepler - wybitny niemiecki matematyk i astronom stwierdził kiedyś, że "Bóg jest matematykiem". Trudno to zweryfikować, ale jedno jest pewne, że dziedzina ta dotyka często niezwykłych obszarów.Jak bardzo niezwykłych? W audycji udział wzięli: doktor Krzysztof Ciesielski i profesor Edward Tutaj. Wykorzystano archiwalne nagrania autorki ze Lwowa.

"Są ludzie na tym świecie, uwierz mi" - reportaż Anny Piekarczyk

Tam gdzie wojna w Ukrainie wydaje się kwestią znacznie bardziej absurdalną niż w Polsce, a Kraków miastem graniczącym niemal ze strefą wojenną, Monika przeciera szlak i przekracza bariery dzielące niemiecką prowincję i Polonię.

Reportaż opowiada historię Polaków na stałe mieszkających w Niemczech, którzy po wybuchu wojny 24 lutego 2022 r. poderwali do pomocy Ukrainie niemiecką społeczność. Na początku miała to być jednorazowa zbiórka darów w Lubeck, organizowana przez Monikę i Rafała. Z czasem urosła jednak do kilkumiesięcznej akcji charytatywnej, w którą włączyli Niemcy z okolicznych miasteczek i ruszyli w drogę do Polski. O skali inicjatywy świadczą dziesiątki dostarczonych ton rzeczy potrzebnych na froncie i poza nim.
W pierwszych dniach wojny z Moniką i Rafałem kontaktuje się dziennikarka Radia Kraków. Znajomość polegająca głównie na współpracy pomocowej i poszukiwaniu najbardziej potrzebujących osób w Ukrainie przeradza się w dłuższą relację zapisaną dźwiękiem. Monika bowiem, kontaktuje się niemal codziennie, wysyłając wiadomości głosowe przez komunikator internetowy.  
W efekcie kilku miesięcy transportów rzeczy i znajdowania domów dla Ukraińskich kobiet i dzieci powstaje dźwiękowa korespondencja z drugiego planu wojny gdzie organizowana jest pomoc. W „głosówkach” przekazywane są bieżące informacje związane z akcją dla Ukrainy, słychać też kontrowersje związane z niemieckim społeczeństwem, codziennością Polonii  i zmieniającym się stosunkiem pomagających do Ukraińców i uchodźców do niosących pomoc. Wybrzmiewa też bardzo osobista refleksja o Polakach i Niemcach, o zakorzenionych głęboko różnicach, i próbie solidarności jaką podejmują zwykli ludzie. Opowieść trwa przez cały rok wojny a czas weryfikuje emocje i poddaje próbie relacje.

"Teatr formy"-reportaż Ewy Szkurłat

Na zaproszenie Festiwalu "Materia Prima" do Krakowa przyjechały najlepsze spektakle teatru formy - będące esencją sztuki scenicznej: synergią obrazu, światła, ruchu i dźwięku. Teatr, w którym króluje nieskrępowana wyobraźnia, a wielość metafor i symboli pozwala na różne interpretacje.. Nie posługując się słowem, za pomocą światła, dźwięku, plastyki wchodzi w odczuwanie widza i chłonie jego zainteresowanie.

"Wawelskie smaki" - reportaż Ewy Szkurłat

Wawel to nasze dziedzictwo - również kulinarne. Do historii możemy zbliżyć się w sposób szczególny - smakując historyczne dania. Co oznaczało dla władcy posiadanie drogich przypraw, nie oszczędzanie ich i sprowadzanie win i ostryg? Zasobność stołu świadczyła o wielkości króla - miała zachwycać i przytłaczać bogactwem. Zamek Królewski na Wawelu zaprasza nas do degustacji historii. Do dziś zachowały się zapiski, relacje i rachunki, z których można wywnioskować, jakie dania i trunki gościły na królewskim stole. Zamek Królewski na Wawelu zamienił się w kulinarny wehikuł czasu i zorganizował historyczne uczty. Była to wspaniała okazja do zasmakowania czasów minionych. W reportażu udział wzięli: Bogumiła Wiśniewska, szefowa Działu interpretacji Sztuki, pomysłodawczyni "Uczty na Wawelu", Bartek Kieżun, Katarzyna Żółciak, główny specjalista ds. ogrodów na Wzgórzu Wawelskim i Anna Bocheńska - sommelier. Pikantne i słodkie opowieści, a także liczne przepisy, m.in. na obwarzanki Jadwigi Andegaweńskiej i baraninę duszoną w winie, którą raczył się Stanisław August Poniatowski. - znajdziemy w książce "Uczta na Wawelu" Bartka Kieżuna wydanej przez Zamek Królewski na Wawelu. Jej autor zachęca do przygotowania we własnym domu m.in. zupy migdałowej, pasztetu z bażanta w piwie, raków w śmietanie i nalewki z kwiatów dzikiego bzu. Miłośnicy słodkich wypieków znajdą też przepisy na chałkę, miodownik, sernik krakowski i jagodzianki. W sumie pięćdziesiąt przepisów na dania kuchni polskiej, które mogły być zarówno przygotowane przez wawelskich kucharzy, jak i serwowane w krakowskich szynkach, karczmach czy prywatnych domach.

"Bestie" - reportaż Ewy Szkurłat

"Bestie Rugby Kraków" to klub sportowy utworzony we wrześniu 2021 roku przez grupę niezależnych kobiet. Ich celem było umożliwienie uprawiania rugby jak największej liczbie kobiet, jak również budowanie społeczności opartej na bezpieczeństwie i zaufaniu. Ich zawodniczki spełniają się nie tylko na boisku, biorą również czynny udział w życiu klubu jako członkinie zarządu, trenerki, sędzie i marketerki. Organizują szkolenia i dofinansowują rozwój zawodniczek. Największym osiągnięciem drużyny było zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Polski Rugby 7 Kobiet pod okiem trenerki Magdaleny Korony. #sport #rugby

"Alma Radio żyje"! - reportaż Anny Łoś

Do tego radia na wywiady przychodzili ludzie kultury, nauki ,sztuki. Wielu z tych, którzy nie byli zapraszani do oficjalnych mediów. Na antenie było też miejsce na muzykę alternatywną, która była grana na Festiwalu w Jarocinie. Alma Radio - rozgłośnia Uniwersytetu Jagiellońskiego działała w latach 1974–1993. Była fenomenem, wyspą wolności w rzeczywistości zniewolenia. Dziś także jednoczy, choć rozgłośnia formalnie nie istnieje. Ówcześni studenci , "adepci" dziennikarstwa dziś rozrzuceni po świecie, nadal się spotykają.

W reportażu udział wzięli : Bogusław Chrabota, Iwo Birkenmajer, Iwona Mikrut, Magda Sendecka, Edward Miszczak, Tadeusz Sołtys, Iga Sikora - Zeisky , Jadwiga Hučková , Paweł Rataj, Renata Czarnkowska - Listoś , Eugeniusz "Gucio" Lizak . W audycji wykorzystano fragment "Ballady o starej przyjaźni" Sylwestra Trzepizura w jego wykonaniu.

"Dobro, które zaraża" - reportaż Anny Łos i Ewy Szkurłat

Nagroda imienia Pawła Włodkowica, przyznawana od lat przez Rzecznika Praw Obywatelskich, trafi w ręce Małopolan. Państwo Mirosława i Zbigniew Warzechowie z Chrzanowa zapewnili uchodźcom z Ukrainy schronienie, ciepłą i serdeczną atmosferę oraz pomoc i wsparcie. Objęli opieką prawie 100 osób.Dla matek z dziećmi przerobili pawilon usługowy.

"Pogoń za przyszłoscią" - reportaż Ewy Szkurłat

Reaktywowana w 2009 roku Pogoń Lwów marzy o nawiązaniu do dawnych tradycji i szkolenia piłkarzy dla reprezentacji Dumy Lwowa. Przede wszystkim jednak chce pomóc dzieciom, w tym uchodźcom z terenów dotkniętych rosyjską napaścią, w spełnianiu sportowych marzeń. 120 tysięcy potrzeba na sprzęt sportowy i organizację turnieju w Polsce. Rozpoczęto zbiórkę na portalu zrzutka.pl pod hasłem: #Pogoń za Przyszłością-spełnij sportowe marzenia dzieci z Ukrainy. Sport może pomóc odciągnąć myśli dzieci od wojny i przypomni o tradycji i sukcesach legendarnego klubu II Rzeczpospolitej, czterokrotnego mistrza Polski. Piłkarski turniej ze względów bezpieczeństwa odbędzie się w Polsce. Termin jego przeprowadzenia będzie dostosowany do możliwości przejazdu drużyn do Polski. Lwowski klub chce, aby 100-lecie pierwszego mistrzostwa Pogoni stało się przyczynkiem do zacieśniania przyjaźni pomiędzy narodami, które jeszcze bardziej zbliżyła rosyjska agresja. Pogończycy zachęcają też do kontaktu drogą mailową na adres pogon@pogon.lwow.net. W reportażu wykorzystano fragmenty materiałów przygotowanych przez Eugeniusza Sało - dziennikarza "Kuriera galicyjskiego" i piłkarza Pogoni Lwów.

"Robótki na drutach" - reportaż Anny Łoś

To elektryzująca opowieść z czasów pogardy. Dwie młode dziewczyny spotkały się podczas intensywnej pracy - pomagały sobie, wspierały. Jedna z nich wybrała śmierć - druga, po kilkudziesięciu latach chciała opowiedzieć ich wspólną historię. Ku pamięci - bo pamięć również może być bronią.