Radio Kraków

Reportaż w Radiu Kraków


RSS Spotify Google Podcast

Docieramy do każdego miejsca w Małopolsce. Pokazujemy ciekawych ludzi i interesujące zjawiska. Interweniujemy i pokazujemy problemy, z jakimi borykają się nasi słuchacze.

Podcasty

"Wawelskie uczty" - reportaż Ewy Szkurłat

Królowie, jakich znamy z podręczników do historii, częściej toczą wojny, niż zasiadają do stołu. A gdyby tak poznać dwór królewski od kuchni? Do dziś zachowały się zapiski, relacje i rachunki, z których można wywnioskować, jakie dania i trunki gościły na królewskim stole. Zamek Królewski na Wawelu zamienił się w kulinarny wehikuł czasu i zorganizował w 2021 roku 3 historyczne uczty. Była to wspaniała okazja do zasmakowania historii. Przewodnikiem po historii kulinariów jest Bartek Kieżun.

"Przyjaciółki" - reportaż Ewy Szkurłat

Warto pamiętać, że kobiety stanowiły 54 procent członków Solidarności. To one, już przed 1980 rokiem, współtworzyły nielegalne Wolne Związki Zawodowe. Jedną z nich była Maria Sierotwińska - Rewicka. Krakowianom jest znana jako Muzia - bo tak podpisywała swoje artykuły, które ukazywały się w "Gońcu Małopolskim". Jak sama o sobie mówiła - swoim życiorysem obdzieliłaby parę osób. Była jednym z założycieli Solidarności w Małopolsce, internowana w grudniu 1981 r., straciła zdrowie w PRL-owskich więzieniach. W 1982 podjęła decyzję o wyjeździe, wraz z rodziną, na emigrację do Stanów Zjednoczonych. Tam została członkiem i aktywnym działaczem Ruchu Społeczno-Politycznego „Pomost”. Była jednym z dyrektorów Kongresu Polonii Amerykańskiej, pisała regularne artykuły do „Nowego dziennika" w Nowym Jorku, „Gwiazdy polarnej” w West Point oraz była stałym korespondentem Radia Wolna Europa. W 2004 IPN nadał Marii Sierotwińskiej-Rewickiej status pokrzywdzonej. Zmarła w październiku 2011 r. Bohaterkami reportażu, zrealizowanego w 2009 r., są Maria Sierotwińska -Rewicka i jej córka Berenika.

"Mozart i Salieri" - reportaż Ewy Szkurłat

Rzemieślnik i geniusz. Ich relacje obrosły legendą, niekoniecznie prawdziwą. Zainspirowały również Aleksandra Puszkina. Jego tekst stał się podstawą libretta do opery Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. Mozart i Salieri - czy się rozumieli, inspirowali, a może zatruwała ich zazdrość o talent lub sukcesy? Te dywagacje inspirują wielu twórców, a romantyczna legenda nie pomaga odkryciu prawdy. Z tematem postanowili się zmierzyć artyści Opery Krakowskiej.

"Zygmunt czyli sub una campana" - dokument Anny Łoś i Ewy Szkurłat

"A słyszałżeś kiedy, z wieży jak dźwięczy i śpiewa On? " - zapytał Stańczyk Dziennikarza w dramacie Stanisława Wyspiańskiego "Wesele". "Zygmunt" jest paramentem liturgicznym, zegarem naszej historii, niemym świadkiem triumfu i klęski, inspiratorem malarzy i poetów, instrumentem muzycznym wzbudzającym pozytywne wibracje. Jednym słowem to dzwon królów i każdego z nas. Bez względu na poglądy polityczne, łaczy nas Jego głos. Żyjemy "sub una campana".

W dokumencie wystąpili: Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu,  prof. Mieczysław Rokosz, prof. Marek Chołoniewski, prof. Grzegorz Biliński, Erwin Jeneralczyk z Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Renata Kopyto, dyrektorka Domu Norymberskiego w Krakowie, kolektyw DAF z Norymbergi, kuratorka wystawy "Matejko.Od wielkiego dzwonu" Agnieszka Janczyk , dzwonnicy: Andrzej Bochniak, Krzysztof Koczwara i Paweł Waś.
W audycji wykorzystano kompozycje dźwiękowe Ernesta Jeneralczyka  i Piotra Madeja z ASP, przygotowane do projektu "Rekonstrukcja", fragmenty kompozycji kolektywu DAF i z projektu 500×1, fragmenty "Wesela" , "Wyzwolenia" S.Wyspiańskiego i materiały archiwalne Radia Kraków.

Odcinek 990

"Świeczka dla Adama" - reportaż Ewy Szkurłat

Przypominamy historię człowieka, który wylądował na ulicy. Był wykształcony, miał wielu znajomych, ale coś w życiu mu nie wyszło... Parę lat temu wpisał się w pejzaż jednej z krakowskich stacji paliw. Mieszkał tam w swoim zielonym maluchu. Trafiła do niego Ewa Szkurłat, a po spotkaniu powstał reportaż. Po jego emisji do radia zgłosili się uczniowie Adama Hollendra. Bo nasz bohater był wieloletnim nauczycielem zespołu szkół budowlanych w Nowej Hucie. Jeden z jego uczniów dzięki reportażowi go odnalazł i zaprosił do siebie na Wigilię. Ale po Świętach pan Adam znowu trafił na stację paliw i nadal mieszkał w maluchu. Nie chciał przyjąć pomocy, bo stracił już resztki nadziei. Kiedy przed kolejną zimą zdecydował się w końcu zaufać ludziom i skorzystać z oferowanej mu pomocy - zmarł. Wtedy w miejscu gdzie stał jego maluch zapłonęło kilkadziesiąt zniczy. Mieszkańcy okolicznych bloków dowiedzieli się, że bezdomny, który ich grzecznie witał i pomagał nosić siatki, zanim wylądował na ulicy - był nauczycielem i wychowawcą wielu krakowian. Od jego śmierci minęło już parę lat...Uczniowe Adama Hollendra nadal dzwonią do radia i proszą o przypomnienie reportażu o ich nauczycielu...

'ESEMEREM" - reportaż Ewy Szkurłat

Dźwiękowy portret uzdolnionej artystki, Estery Wityńskiej, której talent jest w stanie zakrzywić czasoprzestrzeń i rzeczywistość. Reportaż w 2019 roku został uhonorowany nagrodą Srebrnego Melchiora w kategorii "Premiera roku" za "artystyczną, wielowymiarową opowieść o istocie muzyki odkrywanej przez dotkniętą chorobą młodą, utalentowaną kompozytorkę i wiolonczelistkę". Autorkę doceniono wcześniej nagrodą specjalną w konkursie "Grand PiK" za "wyrafinowaną opowieść o miłości do muzyki bez względu na cenę". Audycja reprezentowała również Polskie Radio w międzynarodowym konkursie "Premios Ondas" w Barcelonie w 2018 roku.

Nowy projekt kompozytorski Estery Wityńskiej

Czym zajmuje się bohaterka reportażu "ESEMEREM"? Estera Wityńska podczas pandemii wzięła udział w międzynarodowym projekcie kompozytorskim 'La femme armee". Jego kuratorem jest zespół EnsembleSpectrum. To zespół kameralny zajmujący się muzyką nową w Bratysławie.

"Artyści sylwetki" czyli opowieść o mistrzu krawiectwa Józefie Turbasie

Ubierał laureatów nagrody Nobla, filmowych Oskarów, wielkich kompozytorów, muzyków, literatów, poetów, reżyserów, przedstawicieli palestry, prezydentów, premierów, ministrów, ambasadorów oraz postaci z pierwszych stron gazet całej Europy, nie wykluczając Watykanu. W tym roku obchodzimy 100-lecie Józefa Turbasy, nazywanego Pierwszym Krawcem Rzeczypospolitej. Był mistrzem nie tylko z tytułu, a Francuzi mawiali, ze jest obdarzony „sześcioma palcami”. Treść Krakowski mistrz krawiectwa, który zmarł w 2010 roku, był żołnierzem AK, bojownikiem Zgrupowania Żelbet. Za działalność patriotyczną w 1945 spędził wiele miesięcy w więzieniu św. Michała. Był również pierwszym królem Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe w Krakowie w wolnej Polsce. Założona przez Józefa Turbasę Artystyczna Pracownia Krawiecka ma 75 lat. Reportaż zrealizowano w 2001 roku.

"Nowy głos: L.E.M" - reportaż Ewy Szkurłat

Muzyka popularna i operowa, artyści sceny obok amatorów, roboty i ludzie, Ziemia i przestrzeń kosmiczna. Połączył ich wspólny projekt fundacji Jutropera w reżyserii Michała Znanieckiego, światowej sławy reżysera, który jest autorem i pomysłodawcą programu Nowy Głos. W Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ odbyły się warsztaty, w których wzięli udział podopieczni Stowarzyszenia Rodziców, Przyjaciół, Dzieci i Osób Niepełnosprawnych "Promyk". Ich dysfunkcje nie stanowiły bariery przed zaangażowaniem w przygotowanie spektaklu. Przez kilkanaście dni rozwijali swoje umiejętności i kompetencje partnerując na scenie profesjonalnym artystom.Program realizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Fundacją Jutropera, finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W reportażu wykorzystano fragment arii Olimpii z "Opowieści Hoffmana" w wykonaniu solistki Opery Krakowskiej Katarzyny Oleś-Blachy.

Orfeusz w piekle - reportaż Ewy Szkurłat

Długo wyczekiwana premiera, dwukrotnie przekładana z powodu pandemii, na scenie Opery Krakowskiej. „Orfeusz w piekle” to nazywane „karnawałem śmiechu, melodii i dowcipu” przełomowe dzieło w dorobku Jacquesa Offenbacha, które po początkowych politycznych i obyczajowych kontrowersjach przyniosło mu sławę i znaczny majątek. Co artyści Opery Krakowskiej przygotowali dla widzów?

"Wibracje Zygmunta" - reportaż Ewy Szkurłat

Kraków się zmienia-on trwa. Huczne obchody 500-lecia towarzysza polskiej historii już za nami, ale warto wspomnieć o ich owocach. Ziarno zostało zasiane - dzięki projektom ogłoszonym przez Akademię Sztuk Pięknych, Zygmunt zainspirował artystów na całym świecie. Artyści poczuli pozytywne wibracje wysyłane przez dzwon Zygmunta. 500×1 to koncepcja prof. Grzegorza Bilińskiego zrealizowana na podstawie Open Call, czyli otwartego wezwania. Z 1-minutowych kompozycji powstał spektakl multimedialny. Do Krakowa dotarły prace m.in. z Grecji, Chile, Stanów Zjednoczonych i Rosji . Artystów zainspirował również konkurs, koordynowany przez Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej, który został zorganizowany według pomysłu prof. Marka Chołoniewskiego. Dzwon - jak się okazuje - pozytywnie wibruje w niejednej artystycznej duszy.
Utworów nadesłanych na konkursy związane z jubileuszem wawelskiego dzwonu można posłuchać na stronie 500-sigismundus.com.

"Cisza" - reportaż Ewy Szkurłat

To był dzień, który wstrząsnął Ameryką i całym światem... 11 września w Nowym Jorku byli krakowscy doktoranci.

Dramat rozpoczął się o godzinie 8.46, kiedy samolot linii lotniczych American Airlines, lot nr 11, o numerach rejestracyjnych N334AA, pilotowany przez Mohammeda Attę Al-Sayeda, lecący z prędkością prawie 900 km/h, wypełniony 10 tys. galonów paliwa, wbił się między 94. a 98. piętro północnej wieży WTC. O dramacie pracowników wieżowców Amerykanie dowiedzieli się kilka minut pózniej, oglądając zdjęcia płonących wież. Początkowo myślano, że to skutek wybuchu gazu.

11 września świat się zmienił - twierdzą doktoranci amerykanistyki, którzy podczas zamachu byli w Nowym Jorku i Waszyngtonie.Wspominają zapachy, dźwięki i emocje z tamtych dni oraz to, jak zachowywali się Amerykanie. Wszyscy pamiętają dojmującą ciszę, która zapanowała w Nowym Jorku po zamachu. W reportażu wykorzystano materiały udostępnione przez CNN.
Reportaż zrealizowano w 2002 r.

"Dłonie zobaczyły" - reportaż Anny Łoś

Sama niewidoma uczyła ociemniałych jak godnie żyć. Matka Elżbieta Róża Czacka będzie ogłoszona beatyfikowaną kościoła katolickiego. Na początku ubiegłego wieku w Laskach pod Warszawą stworzyła nowatorski w Polsce ośrodek dla niedowidzących dzieci. To miejsce przyciąga ludzi poszukujących odpowiedzi na pytanie jak żyć. Na cmentarzu w Laskach spoczywają miedzy innymi założyciele Zakładu - ks. Antoni Józef Marylski, ks. Władysław Korniłowicz, a także wielu przyjaciół Dzieła - Antoni Słonimski, Halina Mikołajska, Marian Brandys, Stanisław Stomma, Jan Lechoń, Franciszek Starowiejski, Tadeusz Mazowiecki. Dzieło Lasek trwa dzięki osobom niewidomym, świeckim i siostrom zakonnym, które są do dzisiaj zafascynowane dziedzictwem przekazanym im przez założycielkę. Spotkanie z tym miejscem rozpoczęło się w podkrakowskich Radwanowicach, gdzie siostra Miriam Krystyna Isakowicz zaprezentowała książkę o Elżbiecie Róży Czackiej. W reportażu udział wzięli: s.Miriam Krystyna Isakowicz, ks.Tadeusz Isakowicz- Zaleski, s.Agata Bieleś, s.Paula Marczyńska, s.Julita Siedlecka. W reportażu wykorzystano fragment filmu o Laskach oraz piosenkę przygotowaną na beatyfikacje.

"Projekt Nosorożec" - reportaż Ewy Szkurłat

Oleg Sencow, rozpoczął prace nad "Nosorożcem" po zwolnieniu z rosyjskiego więzienia. W 2014 roku aresztowany na okupowanym przez Rosję Krymie pod zarzutem planowania działań terrorystycznych i skazany na 20 lat łagru. O jego uwolnienie apelowało wiele osób i organizacji, w tym Europejska Akademia Filmowa. Warto przypomnieć, że w grudniu ubiegłego roku Oleg Sencow otrzymał nagrodę im. Stanisława Vincenza. Wyróżnienie przyznawane przez Radę Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury Europy Środkowo-Wschodniej zostało wręczone podczas Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości – Open Eyes Economy Summit.
To opowieść o ukraińskim reżyserze widzianym okiem kamery krakowskiego operatora Bogumiła Godfrejowa.  Jakim artystą jest Oleg Sencow? Jak więzienie wpłynęło na jego twórczość i poczucie przynależności?

"Przewodnik" - reportaż Ewy Szkurłat

Gdańsk miał ks. Jankowskiego, Warszawa - ks. Jerzego Popiełuszkę, a Kraków ks. Kazimierza Jancarza. W mistrzejowickiej parafii stworzył republikę wolności. Nie tylko podtrzymywał na duchu, ale również niósł pomoc. Wspierał internowanych, uwięzionych, założył uniwersytet robotniczy, aby przygotować ludzi do wolności. Ksiądz Kazimierz Jancarz odcisnął ślad na życiorysach wielu Krakowian. Do Parafii w Mistrzejowicach przyciągał robotników, inteligencję, artystów i opozycjonistów. Mistrzejowice stały się dzięki niemu oazą wolności i ludzkiej solidarności. Realizował prawdziwą ideę solidarności - również tej międzyludzkiej... Księdza Kazimierza Jancarza wspominali: Barbara Niemiec,Andrzej Dedo, ks.Tadeusz Isakowicz - Zalewski, Kazimierz Fugiel, Jan Franczyk, Andrzej Szkaradek i parafianie z Mistrzejowic. W audycji wykorzystano nagrania udostępnione Radiu Kraków przez Instytut Pamięci Narodowej.

"Obraz, który przemówił" - reportaż Ewy Szkurłat

Na Wawelu możemy oglądać obraz Jana Matejki „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku”. Datowany jest na 1874 rok, a na co dzień znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Z okazji jubileuszu 500-lecia zawieszenia dzwonu, dzieło zostało wypożyczone i przywiezione do Krakowa. Studenci Wydziału Intermediów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych ożywili na murach Wawelu obraz Jana Matejki. Usłyszeliśmy królowę Bonę, króla Zygmunta Starego, Behama  a nawet dyszenie białego pudla przedstawionego na malowidle. Przestrzeń z  dźwięków XVI wiecznego dworu artyści wykreowali   z okazji jubileuszu 500-lecia zawieszenia dzwonu Zygmunta.

"Serce na dwóch szerokościach" reportaż Ewy Szkurłat

Nagroda Grand PiK w konkursie artystycznych form radiowychNagroda "za ukazanie niezwykłego zjawiska, które wywołała pandemia – dystanse naszego świata przestały być przeszkodą dla ludzi takich jak bohaterka audycji, którzy kierują się miłością bliźniego, potrzebą pozostawania w kontakcie oraz otaczania opieką ludzi ubogich i potrzebujących gdziekolwiek by byli. nawet na odległym kontynencie."
Konkurs Artystycznych Form Radiowych, organizowany przez Radio Pomorza i Kujaw,  od lat skupia najbardziej interesujących artystów sztuki radiowej. Ideą Konkursu jest wykorzystywanie nowatorskich i oryginalnych form ekspresji w realizowanych utworach, aby jak najpełniej wyrazić indywidualny, autorski aspekt dzieła.
Katarzyna Jawor z Myślenic od 10 lat pracuje w stolicy Peru Limie. Jako świecka misjonarka opiekuje się dziećmi ulicy, wspiera mieszkańców slumsów wielomilionowego miasta. Mieszkańcy Peru obecnie bardziej boją się głodu niż koronawirusa. Podczas obowiązkowej kwarantanny stracili dochody i nie mają z czego żyć.

Serce na dwóch szerokościach - Ewa Szkurłat

Nagroda Grand PiK 2021 w konkursie artystycznych form radiowych Reportaż został nagrodzony "za ukazanie niezwykłego zjawiska, które wywołała pandemia – dystanse naszego świata przestały być przeszkodą dla ludzi takich jak bohaterka audycji, którzy kierują się miłością bliźniego, potrzebą pozostawania w kontakcie oraz otaczania opieką ludzi ubogich i potrzebujących gdziekolwiek by byli nawet na odległym kontynencie". 15 czerwca 2021 Katarzyna Jawor wróciła z Peru Udało się jej tam pojechać, bo wreszcie, po roku, otwarto granice. W kraju nadal obowiązuje godzina policyjna, pozamykano wiele sklepów, a ludzie proszą o pieniądze na chleb. Nadal potrzebują każdej pomocy. Możemy ich wesprzeć przez portal "zrzutka", należy szukać zbiórki "Gwiazdka dla Peru".

"Śpiewać własnym głosem" - reportaż Ewy Szkurłat

Jak mówią jej koledzy :"mentalnie dusi swoją długą frazą" i "jest panią każdego dźwięku" . Katarzyna Oleś -Blacha nadal potrafi zaskoczyć swoich kolegów, a dla studentów jest nie tylko mistrzem, ale i opiekunem. Jest szczera we wszystkich swoich działaniach, perfekcyjnie przygotowana do każdej roli. Artystka ma w swoim bogatym dorobku ponad 40 pierwszoplanowych ról operowych, operetkowych i musicalowych, które prezentowała w 50 różnych realizacjach premierowych, festiwalowych oraz repertuarowych wielu teatrów operowych w Polsce i zagranicą.


W reportażu udział wzięli : Monika Korybalska, Zuzanna Caban,  Paula Maciołek, Zuzanną Hwang- Cempla, dr Marta Mołodyńska – Wheeler, Tomasz Tokarczyk, Bogusław Nowak,  Robert Gierlach i  Adrian Domarecki. W audycji wykorzystano nagrania: arii "Casta Diva" z Normy V. Belliniego, "Olimpii" z Opowieści Hoffmana J.Offenbacha, „Duetu kwiatów” z Lakme L. Delibesa oraz fragmentu Cosi van Tutte W.A. Mozarta. Podczas zajęć z  z Katarzyną Oleś- Blachą śpiewała Zuzanna Hwang- Cempla.