Radio Kraków

Reportaż w Radiu Kraków


RSS Spotify Google Podcast

Docieramy do każdego miejsca w Małopolsce. Pokazujemy ciekawych ludzi i interesujące zjawiska. Interweniujemy i pokazujemy problemy, z jakimi borykają się nasi słuchacze.

Podcasty

"Obraz, który przemówił" - reportaż Ewy Szkurłat

Na Wawelu możemy oglądać obraz Jana Matejki „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku”. Datowany jest na 1874 rok, a na co dzień znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Z okazji jubileuszu 500-lecia zawieszenia dzwonu, dzieło zostało wypożyczone i przywiezione do Krakowa. Studenci Wydziału Intermediów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych ożywili na murach Wawelu obraz Jana Matejki. Usłyszeliśmy królowę Bonę, króla Zygmunta Starego, Behama  a nawet dyszenie białego pudla przedstawionego na malowidle. Przestrzeń z  dźwięków XVI wiecznego dworu artyści wykreowali   z okazji jubileuszu 500-lecia zawieszenia dzwonu Zygmunta.

"Serce na dwóch szerokościach" reportaż Ewy Szkurłat

Nagroda Grand PiK w konkursie artystycznych form radiowychNagroda "za ukazanie niezwykłego zjawiska, które wywołała pandemia – dystanse naszego świata przestały być przeszkodą dla ludzi takich jak bohaterka audycji, którzy kierują się miłością bliźniego, potrzebą pozostawania w kontakcie oraz otaczania opieką ludzi ubogich i potrzebujących gdziekolwiek by byli. nawet na odległym kontynencie."
Konkurs Artystycznych Form Radiowych, organizowany przez Radio Pomorza i Kujaw,  od lat skupia najbardziej interesujących artystów sztuki radiowej. Ideą Konkursu jest wykorzystywanie nowatorskich i oryginalnych form ekspresji w realizowanych utworach, aby jak najpełniej wyrazić indywidualny, autorski aspekt dzieła.
Katarzyna Jawor z Myślenic od 10 lat pracuje w stolicy Peru Limie. Jako świecka misjonarka opiekuje się dziećmi ulicy, wspiera mieszkańców slumsów wielomilionowego miasta. Mieszkańcy Peru obecnie bardziej boją się głodu niż koronawirusa. Podczas obowiązkowej kwarantanny stracili dochody i nie mają z czego żyć.

Serce na dwóch szerokościach - Ewa Szkurłat

Nagroda Grand PiK 2021 w konkursie artystycznych form radiowych Reportaż został nagrodzony "za ukazanie niezwykłego zjawiska, które wywołała pandemia – dystanse naszego świata przestały być przeszkodą dla ludzi takich jak bohaterka audycji, którzy kierują się miłością bliźniego, potrzebą pozostawania w kontakcie oraz otaczania opieką ludzi ubogich i potrzebujących gdziekolwiek by byli nawet na odległym kontynencie". 15 czerwca 2021 Katarzyna Jawor wróciła z Peru Udało się jej tam pojechać, bo wreszcie, po roku, otwarto granice. W kraju nadal obowiązuje godzina policyjna, pozamykano wiele sklepów, a ludzie proszą o pieniądze na chleb. Nadal potrzebują każdej pomocy. Możemy ich wesprzeć przez portal "zrzutka", należy szukać zbiórki "Gwiazdka dla Peru".

"Śpiewać własnym głosem" - reportaż Ewy Szkurłat

Jak mówią jej koledzy :"mentalnie dusi swoją długą frazą" i "jest panią każdego dźwięku" . Katarzyna Oleś -Blacha nadal potrafi zaskoczyć swoich kolegów, a dla studentów jest nie tylko mistrzem, ale i opiekunem. Jest szczera we wszystkich swoich działaniach, perfekcyjnie przygotowana do każdej roli. Artystka ma w swoim bogatym dorobku ponad 40 pierwszoplanowych ról operowych, operetkowych i musicalowych, które prezentowała w 50 różnych realizacjach premierowych, festiwalowych oraz repertuarowych wielu teatrów operowych w Polsce i zagranicą.


W reportażu udział wzięli : Monika Korybalska, Zuzanna Caban,  Paula Maciołek, Zuzanną Hwang- Cempla, dr Marta Mołodyńska – Wheeler, Tomasz Tokarczyk, Bogusław Nowak,  Robert Gierlach i  Adrian Domarecki. W audycji wykorzystano nagrania: arii "Casta Diva" z Normy V. Belliniego, "Olimpii" z Opowieści Hoffmana J.Offenbacha, „Duetu kwiatów” z Lakme L. Delibesa oraz fragmentu Cosi van Tutte W.A. Mozarta. Podczas zajęć z  z Katarzyną Oleś- Blachą śpiewała Zuzanna Hwang- Cempla.

Bilet z rowerem-Ewa Szkurłat

Audycja będzie reprezentować Polskie Radio na Międzynarodowym festiwalu Prix Europa w Berlinie. Festiwal jest forum wymiany myśli i doświadczeń dziennikarzy mediów publicznych z całej Europy.Jego celem jest poszukiwanie najlepszych produkcji radiowych, które odzwierciedlają charakterystyczne cechy kulturowe dla danego kraju, pokazują, co porusza ludzi w ich społecznościach i których treść jest ponadnarodowa, zrozumiała dla słuchaczy spoza krajów, gdzie powstały.Anita Cwynar z Kanady znalazła w internecie zdjęcie grobu swojej ciotki, która zmarła w Afryce podczas II wojny światowej. Obok zdjęcia była informacja, że mogiłę odnowili  polscy studenci z Krakowa podczas wyprawy naukowej. Osiem lat później jechała pociągiem relacji Warszawa-Kraków. Miejsce obok niej zajął profesor Hubert Chudzio - kierownik tamtej naukowej wyprawy w Tanzanii.  Kiedy zaczęli rozmawiać, jeszcze nie wiedzieli jak wiele ich łączy...To niezwykłe spotkanie rozpoczyna opowieść o rodzinnych tajemnicach i dziedziczonych traumach, dążeniu do prawdy i szczęśliwych przypadkach. To również historia o odwadze i braniu odpowiedzialności za swoje życie i swoje wybory