Radio Kraków

Regiony Kultury - Dopóki Słońce Wschodzi


RSS

W Radiu Kraków Kultura w wakacyjnym cyklu Dopóki Słońce Wschodzi oddajemy głos ludziom wielkich pasji i wyjątkowych umiejętności. Ich rytm dnia reguluje natura, a proces twórczy - równowagę. Kiedy zabraknie naszych bohaterów, nie zawsze pojawią się następcy. Na radiowej "taśmie" utrwalamy tajniki ich zawodu i przemyślenia pełne nostalgii.

Magdalena Zbylut-Wiśniewska zaprasza w piątki o godz. 13.

Podcasty

Antoni Sztokfisz, stolarz

Dopóki słońce wschodzi Antoni Sztokfisz, stolarz z Bukowiny Tatrzańskiej wykonuje meble ludowe z ręcznym charakterystycznym dla siebie rzeźbieniem. Warsztat odziedziczył po ojcu, którego podglądał od najmłodszych lat. Zaczęło się od nart, a później pojawiły się krzesła, komody i szafy. Najchętniej wybiera drzewo dzikiej czereśni bądź modrzew. Nie uznaje malowania góralskich mebli. Przy pracy pomaga mu syn Marcin.

Prakseda Kasprzyk, bibułkarka

Dopóki słońce wschodzi Prakseda Kasprzyk tworzy bibułkowe ozdoby, głównie kwiatki. Jej ulubione to róże. Układa z nich rozmaite kompozycje. Inspiracji poszukuje we własnym ogrodzie. Bibułę okazjonalnie zastępuje woreczkami nylonowymi. - Gdybym wiedziała, kiedy umrę, to sama bym sobie zrobiła wieniec na trumnę - kokietuje ludowa artystka.

Zdzisław Słonina - malarz i rzeźbiarz

Zdzisław Słonina maluje kolejne sceny pasyjne na szkle i rzeźbi. Artysta pochodzi z Bogdanówki w gminie Tokarnia, ale od wielu lat mieszka i tworzy w Świątnikach Górnych koło Krakowa. W trakcie 45 lat pracy artystycznej prezentował swoje dzieła na ponad 30 wystawach indywidualnych oraz na ponad 130 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Swoją twórczość dzieli na dwie kategorie: religijną i świecką.

Janina Krukowa - zalipiańska malarka

Janina Krukowa od blisko 50 lat maluje kwiaty. Jej znak rozpoznawczy to słonecznik, który przynosi szczęście. Mieszka i tworzy w Zalipiu - najsłynniejszej w Polsce malowanej wsi.

Gabriel Szyrszeń - rzeźbiarz

Dopóki słońce wschodzi Gabriel Szyrszeń rzeźbi drzewa, skały, a także kominki czy kukiełki. Tworzone przez niego formy przestrzenne są charakterystyczne i często monumentalne. Mieszka i tworzy w Nowym Targu. Odwiedzamy go w jego pracowni przy Waksmundzkiej.

Anna Dobrowolska - krywulkarka

Dopóki słońce wschodzi Anna Dobrowolska nawleka na nić kolejne koraliki. Krywulka, czyli rodzaj tradycyjnej łemkowskiej biżuterii jest w jej rodzinie od czterech pokoleń. Na wykonanie jednego naszyjnika poświęca około 140 godzin. W literaturze znajdziemy informację o tym, że krywulka nawiązuje do równowagi dnia i nocy, ale łemkini z Krzywej nie nadaje swoim pracom znaczenia magicznego. Dekoracyjne kołnierze Anny Dobrowolskiej można znaleźć w różnych zakątkach świata. Do kolekcji brakuje tylko Grenlandii.