Radio Kraków

Podcasty

Henry Kissinger

To najbardziej inteligentny i cyniczny polityk jakiegokolwiek poznałem – tak o Henrym Kissingerze mówił harwardzki politolog Stanley Hoffman. Mistrz „realpolitik” zmarł wczoraj w wieku 100 lat. Był on jednym z najważniejszych polityków ubiegłego stulecia. Często jednak Kissinger budził skrajne emocje – od uwielbienia po nienawiść. Dorobek polityczny Henriego Kissingera w radiowej Wiedzy o Społeczeństwie spróbuje podsumować Bartłomiej Ziaja:

Medialny "savoir vivre" - znajomość dobrych manier, zwyczajów i reguł grzecznościowych

Choć uwarunkowany kulturowo, wszędzie dotyczy, między innymi, komunikacji, także tej medialnej. Ale jak zachować maniery w internecie? I jakimi zasadami się tu kierować? W radiowej lekcji wiedzy o społeczeństwie opowie o tym Mateusz Bożek.

193 lata temu wybuchło powstanie listopadowe

193 lata temu, w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku wybuchło powstanie listopadowe, które zamieniło się w regularną wojnę polsko-rosyjską. Powodem były rządy cara Mikołaja I, który nie przestrzegał konstytucji Królestwa Polskiego, wprowadził cenzurę i prześladował organizacje patriotyczne. Powstanie objęło nie tylko terenu królestwa, ale też część ziem zabranych - Litwę, Żmudź i Wołyń.

Stulecie Ligi Obrony Powietrznej Państwa

100 lat mija od powołania Ligi Obrony Powietrznej Państwa, jednej z najważniejszych instytucji lotniczych dwudziestolecia międzywojennego. Od 1928 roku działała jako Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej i była największą organizacją paramilitarną w historii Polski. Powołanie organizacji było efektem rewolucji w sposobie prowadzenia walk.

23 listopada 1933 roku urodził się Krzysztof Penderecki

23 listopada 1933 roku urodził się Krzysztof Penderecki, światowej klasy kompozytor i dyrygent. Należy do grona najwybitniejszych i najbardziej cenionych osobowości muzyki, a jego dzieła znajdują się w repertuarze prestiżowych scen. O jego twórczości w radiowej lekcji wiedzy o społeczeństwie opowie Mateusz Bożek.

60 lat temu doszło do zamachu na Johna Fitzgeralda Kennedy'ego

60 lat temu, 22 listopada 1963 roku, doszło do zamachu na 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych - Johna Fitzgeralda Kennedy'ego. Prezydent został zastrzelony podczas wizyty w Dallas w Teksasie, kiedy przejeżdżał przez centrum miasta w otwartym samochodzie w towarzystwie żony Jacqueline i gubernatora Johna Connally'ego. Ciężko ranni Kennedy i Connally zostali natychmiast przewiezieni do szpitala. Prezydent zmarł o trzynastej, nie odzyskawszy przytomności.

Historia braci Krajewskich

Ich historia przypomina tę z filmu "Szeregowiec Ryan". Amerykanie mają braci Niland, a my mamy braci Krajewskich. Władysław, Leon, Marian i Jerzy, którzy walczyli w wojnie obronnej 1939. roku lub angażowali się w działalność konspiracyjną. Tylko jeden z nich przeżył wojnę, choć brał udział w wielu niebezpiecznych misjach. W radiowej lekcji Wiedzy o Społeczeństwie o historii braci opowie Mateusz Bożek.

15 lat temu zmarł Jan Machulski

15 lat temu, 20 listopada 2008 roku, zmarł Jan Machulski, aktor filmowy i teatralny, a także reżyser i pedagog. Stworzył niezapomniane kreacje kasiarza Henryka Kwinty w filmie "Vabank" czy Ludwika w "Sublokatorze". Zagrał około 120 ról teatralnych oraz 45 filmowych. Był współzałożycielem warszawskiego Teatru Ochoty i wieloletnim dziekanem wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

17 listopada 1914 roku rozegrała się bitwa pod Krzywopłotami i Załężem. Historia olkuskiego cmentarza

Uroczyste odsłonięcie tablicy na pomniku, jaki znajduje się na kwaterze żołnierzy z I i II wojny światowej w Olkuszu, był symbolicznym zwieńczeniem prac remontowo-konserwatorskich, jakie w tym roku zostały wykonane przez gminę Olkusz. Po hymnie państwowym nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy i apel pamięci. Wybór daty uroczystości nie był przypadkowy. Właśnie 17 listopada 1914 roku rozegrała się bitwa pod Krzywopłotami i Załężem pomiędzy wojskami austro-węgierskimi, w skład których wchodziły Legiony Józefa Piłsudskiego oraz wojskami rosyjskimi. Część rannych żołnierzy trafiło do szpitala wojskowego w Olkuszu, a zmarłych chowano na miejscowym cmentarzu.

16 listopada 1948 roku Chopin dał ostatni publiczny koncert

W naszej radiowej wiedzy o społeczeństwie wspomnienie ostatniego publicznego koncertu Fryderyka Chopina. 16 listopada 1948 roku "poeta fortepianu" wystąpił w sali Guildhall w Londynie. Chopin poświęcił swój występ weteranom Powstania Listopadowego. Występ odbył się w kameralnym gronie i bez rozgłosu, był zakończeniem podróży koncertowej po Anglii i Szkocji. Zorganizowała go uczennica kompozytora, szkocka pianistka Jane Stirling, darząca go nieodwzajemnionym uczuciem.

15 lat temu zmarł Janusz Christ

Był twórca kultowej serii komiksowej „Kajko i Kokosz”. Wymyślonych przez niego bohaterów zna chyba każdy Polak. Dziś mija 15 lat od śmierci Janusza Christa.

Rok temu zmarł Jerzy Połomski

Mija rok od śmierci Jerzego Połomskiego. Gwiazdy estrady lat 60. i 70. Jego piosenki znała i śpiewała cała Polska. Postać artysty przybliży Agnieszka Wrońska.

95 lat temu urodził się Ennio Morricone

95 lat temu, 10 listopada 1928 roku, urodził się Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent, jeden z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej.

W Krakowie działa najstarszy urząd probierczy w Polsce

180 lat mija od powołania krakowskiego urzędu probierczego, najstarszego działającego takiego urzędu w Polsce. Powstał w 1843 roku w Wolnym Mieście Krakowie, którym cieszył się w tym czasie autonomią. Urząd badał i oznaczał cechami probierczymi wyroby z metali szlachetnych wytwarzane przez krakowskich złotników. O jego historii w radiowej lekcji wiedzy o społeczeństwie opowie Mateusz Bożek.

Dwie ważne rocznice związane z życiem polskiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie

Dziś przypadają dwie ważne rocznice związane z życiem polskiej noblistki, Marii Skłodowskiej-Curie. To przede wszystkim data jej urodzin - wybitna uczona przyszła na świat dokładnie 156 lat temu w Warszawie. A 112 lat temu w wieku 44 lat odebrała swoją drugą nagrodę Nobla. Maria Skłodowskiej- Curie przecierała szlaki innym kobietom w zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki.

Historia Warszawy M20

6 listopada 1951 roku z taśm produkcyjnych Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie wyjechała pierwsza Warszawa M20 - zarazem pierwszy samochód osobowy produkowany seryjnie w Polsce po II wojnie światowej. W zasadzie była to radziecka "Pobieda" pod inną nazwą, ale polscy inżynierowie stale ją rozwijali i wprowadzali własne pomysły. W radiowej lekcji wiedzy o społeczeństwie przybliżymy historię tego niezwykłego pojazdu. A zrobi to Mateusz Bożek.

80. rocznica niemieckiej akcji o kryptonimie "Erntefest" - "Dożynki"

Dziś mija 80. rocznica niemieckiej akcji o kryptonimie "Erntefest" - "Dożynki". Jej celem była likwidacja Żydów w Generalnym Gubernatorstwie na Lubelszczyźnie. 3 i 4 listopada 1943 roku funkcjonariusze SS i policji bezpieczeństwa zamordowali w masowych egzekucjach około 42 tysięcy więźniów żydowskich. Akcję przeprowadzili w niemieckich obozach na Majdanku, w Trawnikach i Poniatowej.

105 rocznica powstania pierwszej polskiej rządowej agencji informacyjnej

Mija właśnie 105 lat od powstania pierwszej polskiej rządowej agencji informacyjnej. Polska Agencja Telegraficzna została założona przez grupę polskich dziennikarzy jesienią 1918 roku, którzy przejęli siedziby Wiedeńskiego Biura Korespondencyjnego w Krakowie i we Lwowie. Potem przeniesioną ją do Warszawy. W latach międzywojennych PAT stała się urzędową agencją prasowo-informacyjną II Rzeczypospolitej Polskiej i była podporządkowana Prezydium Rady Ministrów. A więcej o agencji w radiowej lekcji wiedzy o społeczeństwie opowie Mateusz Bożek.

Jackowa Pościel – miejsce poświęcone pamięci o ludziach gór

Jackowa Pościel – to wyjątkowe miejsce w Beskidzie Sądeckim poświęcone pamięci o ludziach gór. Symboliczny cmentarz przewodników, wspinaczy, grotołazów i ratowników GOPR jest celem wędrówek turystycznych szczególnie w listopadzie. O osobach, które zginęły w górach, ale także zasłużyły się dla rozwoju turystyki, przypominają głazy z tablicami pamiątkowymi. U progu uroczystości Wszystkich Świętych do Doliny Pamięci wybrała się reporterka Radia Kraków Krystyna Pasek. O blisko 20-letniej historii tego symbolicznego cmentarza opowiedział jej Marek Kroczek, przewodnik beskidzki i dyrektor oddziału Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego w Woli Kroguleckiej.

110 lat temu urodził się Andrzej Bobkowski

110 lat temu - 27 października 1913 roku - urodził się Andrzej Bobkowski, pisarz, eseista, współpracownik paryskiej "Kultury", autor między innymi "Szkiców piórkiem" i wielu opowiadań. Ceniony za przenikliwe spojrzenie na współczesną cywilizację, nazywany "chuliganem wolności", po tym jak napisał: "Człowiek wolny, intelektualista, pisarz i poeta naprawdę wolny, który chce być wolny, będzie do końca tego świata miał coś z chuligana". Jerzy Giedroyc wspominał go tak: "Była to natura kontestująca, buntownik, który zawsze starał się być niezależny". Zmarł w 1961 roku w Gwatemali, mając 47 lat.