Radio Kraków

Podcasty

29 września obchodzimy Dzień Hipochondryka

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego jest obchodzony w rocznicę utworzenia Służby Zwycięstwu Polski. 84 lata temu, 27 września 1939 roku, w oblężonej przez wojska niemieckie Warszawie została utworzona Służba Zwycięstwu Polski, pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa do walki z okupantem.

45. rocznica śmierci Jana Parandowskiego

45 lat temu, 26 września 1978 roku, zmarł Jan Parandowski, prozaik, eseista i tłumacz, znawca kultury antycznej Grecji i Rzymu. Wielką popularność zdobył jako autor "Mitologii" - książki, która do dziś jest cenionym kompendium wiedzy o wierzeniach dawnych Greków i Rzymian.

Światowy Dzień Farmaceuty

Farmaceuta to nie tylko aptekarz. Spotkamy go w szpitalach, na uczelniach i w ośrodkach badawczych, także w zakładach produkujących leki.... a nawet w urzędach i ministerstwach. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Farmaceuty. Kiedy zaczyna się historia farmacji, jak wyposażone były pierwsze apteki i czym obecnie zajmują się farmaceuci? - o to pytał Bartłomiej Bujas

22 września 1929 roku Radio Kraków przeprowadziło pierwszą w kraju transmisję meczu piłkarskiego

Były to derby — w mieście zmierzyły się Wisła Kraków i Cracovia. Rywalizacja zakończyła się zwycięstwem Wisły 5:1. O tym jak kiedyś wyglądały radiowe relacje sportowe — i czy cieszyły się ciekawością słuchaczy — z dziennikarzem sportowym Polskiego Radia Markiem Soleckim, rozmawiał Mateusz Bożek.

Światowy Dzień Bez Samochodu

Kończy się powoli Europejski Tydzień Mobilności, który zachęca nas do korzystania na co dzień z bardziej ekologicznych środków transportu. Zwieńczeniem tygodnia jest Światowy Dzień Bez Samochodu - tu naszym zadaniem jest zostawienie auta pod domem na cały dzień. O tym kiedy i jak się go obchodzi w Polsce i na świecie opowie w radiowej lekcji wiedzy o społeczeństwie Mateusz Bożek.

Rekordowo ciepły wrzesień

Czy ciepły wrzesień oznacza równie ciepłą zimę? Czy ludowe porzekadła na temat pogody mogą konkurować z przewidywaniami synoptyków? I jak zmiany klimatyczne powinny wpłynąć na energetykę? Z profesor Anitą Bokwą dyrektor Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz doktorem Januszem Zyśkiem z Katedry Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego Akademii Górniczo-Hutniczej rozmawiał Bartłomiej Bujas.

Dzień Emotikona

Skąd się wziął fenomen małych znaków komunikacyjnych oraz jaka jest ich rola w codziennym życiu. Czy niewielkie symbole mogą przekazać rzetelnie nasze emocje? Kiedy są one środkiem do kształtowania wizerunku? I wreszcie jak wpływają na kulturę organizacyjną firm?

Ślad węglowy

Krakowska komunikacja miejska będzie mieć nowy wzór biletów. Pojawi się na nich informacja, że wybierając komunikację miejską zamiast samochodu ograniczymy 7-krotnie emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Miasto chce w ten sposób uzmysłowić mieszkańcym, jak ważna jest zmiana ze zmianami klimatycznymi - a zwłaszcza z tzw. śladem węglowym. Ale czym on w ogóle jest i dlaczego ekolodzy zwracają na niego uwagę?

79 lat temu na warszawską Pragę weszły oddziały Armii Czerwonej

79 lat temu, 14 września 1944 roku, w 45. dniu Powstania Warszawskiego, na warszawską Pragę weszły oddziały Armii Czerwonej i 1 Armii Ludowego Wojska Polskiego. Rozpoczęcie radzieckiego natarcia wzbudziło w dowództwie AK nadzieję na uratowanie Powstania.

W ciągu kolejnych czterech miesięcy Praga znajdowała się na linii frontu, z czego przez pierwsze sześć tygodni nie tylko od strony Wisły, ale również od strony północnej.

Ciałopozytywność

Czym jest ciałopozytywność? To najkrócej mówiąc akceptacja własnego ciała i szacunek dla innych ciał takimi, jakimi one są- niezależnie od wymiarów, rozmiarów i wszelkich niedoskonałości.

Rewitalizacja ruin średniowiecznego zamku w Lanckoronie

Trwa rewitalizacja ruin średniowiecznego zamku w Lanckoronie. Władze gminy, które zabiegały o to od lat, liczą, że częściowo zrekonstruowany zabytek będzie przyciągał jeszcze większą liczbę turystów niż dotychczas. Pierwszy etap prac ma się zakończyć w tym roku.

90 lat szkoły szybowcowej w Tęgoborzu

Mija 90 lat odkąd w Tęgoborzu, koło Nowego Sącza powstała szkoła szybowcowa. Była pierwszym takim miejscem w ówczesnym województwie krakowskim i jednym z nielicznych w Polsce, nadającym się do lotów wyczynowych. Początkujący piloci startowali na pokładzie szybowców z góry Rachów, gdzie dziś odsłonięto pomnik upamiętniający powstanie szkoły.

95 lat temu rozpoczął się pierwszy wyścig Tour de Pologne

7 września 1928 roku, rozpoczął się pierwszy Tour de Pologne, wieloetapowy, szosowy wyścig kolarski, obecnie jeden z najbardziej prestiżowych w Europie. O początkach wyścigu i jego późniejszej historii opowiada Marcin Golec.

Dzień Walki z Prokrastynacją

Mycie okien, porządki w ogrodzie, a może ważny projekt w pracy - kto z nas choć raz nie powiedział ZROBIĘ TO JUTRO? W Dzień Walki z Prokrastynacją czas na rozmowę o odkładaniu rzeczy na później. Co najchętniej "PROKRASTYNUJEMY"? Z czego bierze się ta niechęć i jak z nią walczyć?

Historia Pałacu Tarnowskich w Krakowie

Zabytkowy Pałac Tarnowskich w Krakowie przy ulicy Szlak nie będzie już niszczał. Budynek zostanie wyremontowany i powstanie w nim hotel. Dla nas to miejsce ma szczególne znaczenie, bo tam przez lata, jak pewnie część z Państwa doskonale pamięta, mieściła się siedziba Radia Kraków. Od naszej przeprowadzki pałac stał pusty i popadał w ruinę. Dziś w radiowej lekcji WOS wspomnienia związane z Pałacem na Szlaku.

Szkoła kiedyś i dziś

Koniec wakacji - uczniowie wrócili do szkół, trzeba przywyknąć do szkolnej rzeczywistości. A ta na przestrzeni lat mocno się zmieniła. Ławki z kałamarzami, czy chałaty, do których przyszywało się tarcze to zamierzchła przeszłość. Inaczej postrzega się też nauczycieli. Dziś w radiowym WOS-ie o szkole kiedyś i dziś.

84 lata temu rozpoczęła się II wojna światowa

84 lata temu, 1 września 1939 roku, niemieckie bomby spadły o świcie na Tczew i Wieluń, a kilkanaście minut później - o godzinie 4.45 - pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał Westerplatte. Napaść III Rzeszy na Polskę rozpoczęła, trwającą sześć lat, II wojnę światową.

43. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

31 sierpnia 1980 roku, po 18 dniach strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej, po przystąpieniu do protestów solidarnościowych 700 zakładów pracy z całego kraju, podpisano tzw. porozumienia sierpniowe. Władze komunistyczne zapewniły robotnikom szereg praw, choć rozmowy do najłatwiejszych nie należały.

45. rocznica śmierci Henryka Zygalskiego

45 lat temu, 30 sierpnia 1978 roku, zmarł Henryk Zygalski, matematyk i kryptolog z zespołu trzech Polaków - obok Mariana Rejewskiego i Jerzego Różyckiego - którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy. Było to największe osiągnięcie wywiadowcze w dziejach II wojny światowej. Niemcy do końca konfliktu byli przekonani, że Enigmy nikt nie jest w stanie rozszyfrować.