Radio Kraków

Podcasty

Czym jest wirus HPV? Do jakich chorób prowadzi?

Ponad 200 przychodni POZ w Małopolsce będzie szczepić 12- i 13-latków przeciwko wirusowi HPV. Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne (finansowane z budżetu państwa). Do dyspozycji małopolskich placówek na razie jest 10 tysięcy preparatów. Czym jest wirus HPV? Do jakich chorób prowadzi? I dlaczego jest niebezpieczny nie tylko dla dziewczynek, ale także dla chłopców? - to w ramach radiowej lekcji wiedzy o społeczeństwie ustalał Bartłomiej Bujas

WOS: Dzień Dziecka

Dziś Dzień Dziecka. Święto obchodzone prawie na całym świecie, choć w różnych terminach i w różny sposób. Dziś w radiowym WOS-ie sprawdzamy, skąd wywodzi się ta tradycja. Będzie też o tym, czego możemy nauczyć się od najmłodszych.

90 lat temu ukazała się pierwsza księga "Przygód Koziołka Matołka"

90 lat temu, 31 maja 1933 roku, nakładem Wydawnictwa Gebethner i Wolf, ukazała się pierwsza księga "Przygód Koziołka Matołka", jednego z najpopularniejszych bohaterów rodzimej literatury dla dzieci.

Dziś obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Święto to ma na celu zwrócenie uwagi na problematykę sytuacji dzieci pozbawionych opieki rodziców biologicznych, a także propagowanie ruchu rodzicielstwa zastępczego. Kto może zostać rodzicem zastępczym i jakie prawa ma taka rodzina?

Mount Everest został zdobyty 70 lat temu

70 lat temu dokładnie 29 maja 1973 roku po raz pierwszy człowiek postawił swoją nogę na najwyższym szczycie na Ziemi. Mont Everest został zdobyty. Tej rocznicy oraz Polskim wątkom w zdobywaniu tejże góry poświęcamy dzisiejszą lekcję wiedzy o społeczeństwie.

67 lat temu rozpoczęła działalność "Piwnica pod Baranami"

Ewa Demarczyk, Jacek Wójcicki, Grzegorz Turnau, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Marek Grechuta, Zbigniew Wodecki, Andrzej Wajda, czy Krzysztof Penderecki. To tylko nieliczne grono z najwybitniejszych polskich artystów, którzy związani byli z „Piwnicą pod Baranami”. Słynny krakowski kabaret dokładnie 67 lat temu rozpoczął działalność, dlatego dziś w Radiowej Wiedzy o Społeczeństwie przypominamy jego historię.

Tina Turner

Ponad 40 lat na spędzonych na scenie, blisko 200 milionów sprzedanych płyt i koncerty, które gromadziły grubo ponad 100 tysięcy osób. Wczoraj w Zurichu zmarła Królowa Rock and Rolla Tina Turner. Artystka, która przełamywała muzyczne bariery, ale też i zmagała się z wieloma trudnościami w życiu prywatnym. W radiowej Wiedzy o Społeczeństwie jej życie i twórczość przypomina Bartłomiej Ziaja.

25 lat temu zmarł Tony Halik

25 lat temu - 23 maja 1998 roku - zmarł Tony Halik, podróżnik, pisarz, filmowiec i dziennikarz. Jego podróżnicza pasja była tematem wielu filmów jego autorstwa, poświęcił jej także wiele programów telewizyjnych.

Szósta rocznica śmierci Zbigniewa Wodeckiego

6 lat temu, 22 maja 2017 roku, zmarł Zbigniew Wodecki, piosenkarz i kompozytor, znany między innymi z przebojów "Zacznij od Bacha", "Lubię wracać tam, gdzie byłem", "Chałupy Welcome to", "Pszczółka Maja". Był wszechstronnym muzykiem - wirtuozem skrzypiec, trąbki i fortepianu, jednocześnie wybitnym wokalistą o wyjątkowych warunkach głosowych. Elementem jego wizerunku była bujna fryzura i okulary, które nosił od 16. roku życia. Postać przybliży Marcin Golec.

19 maja 1480 roku zmarł Jan Długosz

Kronikarz, duchowny i erudyta - 19 maja 1480 roku zmarł Jan Długosz, który pozostawił po sobie niezwykły dorobek literacki. Jego dzieła przybliżają nam historię średniowiecznej Polski i życia duchownych krakowskiej kapituły. Dziś w radiowej wiedzy lekcji o społeczeństwie opowieść o jednej z naszych najważniejszych postaci.

103 lata temu urodził się Karol Wojtyła

103 lata temu, 18 maja 1920 roku, w Wadowicach, urodził się Karol Wojtyła - późniejszy papież Jan Paweł II. Papież - Polak kierował Kościołem katolickim na świecie blisko 27 lat. Zostawił po sobie niezliczoną liczbę kazań, wystąpień, listów i innych tekstów, zapisanych, nagranych, wydanych w tysiącach publikacji, 14 encyklik i kilka dzieł filozoficznych. Kilka lat temu zostały także opublikowane jego prywatne notatki. Tymczasem do świadomości wielu przedarło się zaledwie wspomnienie kremówek i kilka sloganów jak choćby ten.

Rok temu zmarł Jerzy Trela

Dziś mija rok od śmierci Jerzego Treli. Wybitny aktor, legenda teatru, niezwykły człowiek zmarł 15 maja 2022 roku w wieku 80 lat, zaledwie kilka tygodni po podwójnym jubileuszu. Świętował bowiem także 60-lecie pracy scenicznej. W ramach radiowej lekcji wiedzy o społeczeństwie w nieco subiektywnym przeglądzie wspomnień przypominamy jego sylwetkę.

88 lat temu zmarł Józef Piłsudski

  • Marcin Golec
  • access_time 00:05:06
  • calendar_today Piątek, 2023.05.12
88 lat temu, 12 maja 1935 roku, zmarł Józef Piłsudski, marszałek Polski, Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny Wojska Polskiego. Mąż stanu, polityk, twórca Legionów, architekt niepodległości i zwycięski wódz wojny polsko-bolszewickiej. Położył wielkie zasługi dla odbudowy niepodległej Polski, wszedł do panteonu bohaterów narodowych.

Jak na przestrzeni lat zmieniała się Eurowizja?

Już dziś drugi półfinał Konkursu Piosenki Eurowizji, który w tym roku odbywa się w Liverpoolu. Dla nas o tyle interesujący, bo wystąpi w nim nasza reprezentantka Blanka Stajkow, z piosenką "Solo". Czy ma szansę na sukces i jak na przestrzeni lat zmieniała się Eurowizja, o tym już teraz Bartłomiej Ziaja w radiowej Wiedzy o Społeczeństwie.

130 lat kończy najstarszy w Polsce klub szachowy

Założony w stolicy Małopolski Krakowski Klub Szachistów działa do dziś. O historii, teraźniejszości i sukcesach klubu, oraz historii samej królewskiej gry, dziś opowiadamy w ramach radiowej lekcji wiedzy o społeczeństwie.

36 lat temu w Lesie Kabackim pod Warszawą rozbił się samolot Ił-62 M "Tadeusz Kościuszko"

36 lat temu, 9 maja 1987 roku, w Lesie Kabackim pod Warszawą rozbił się samolot Ił-62 M "Tadeusz Kościuszko". Na pokładzie maszyny znajdowały się 183 osoby. Wszyscy zginęli - 172 pasażerów i 11 członków załogi. Pod względem liczby ofiar była to największa katastrofa w historii polskiego lotnictwa.

78 lat temu zakończyła się II wojna w Europie

78 lat temu, 8 maja 1945 roku, został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy kończący II wojnę światową w Europie. Tego dnia świat obchodzi Dzień Zwycięstwa. Do kapitulacji Japonii, 2 września 1945 roku, działania wojenne toczyły się jeszcze na Dalekim Wschodzie. O wspomnieniach Polaków, którzy zapamiętali ten dzień - jak żaden inny - opowiada - Marcin Golec.

Koronacja Karola III

Pierwsza koronacja od 70 lat - w sobotę Karol III zostanie oficjalnie koronowany na króla Wielkiej Brytanii. Ceremonia będzie się jednak różnić od tej z 1953 roku.

Lachy Sądeckie trafią na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego?

Lachy Sądeckie to kolejna grupa etnograficzna z Małopolski, która chce, by jej kultura trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Mieszkańcy Sądecczyzny idą w ślady sąsiadów z Podhala, którzy już rozpoczęli starania o taki wpis. Dlaczego to robią? O tym z Nowego Sącza – Krystyna Pasek.

Na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego znajdują się teraz 73 wpisy. Niedawno, bo w marcu, trafiła tam koronka klockowa z Bobowej. Od blisko dekady figurują tam także krakowskie szopki.

55 lat temu ukazał się apel Artura Rubinsteina, w którym potępił antysemicką kampanię Marca'68

55 lat temu, 28 kwietnia 1968 roku, na łamach amerykańskiego dziennika "New York Times" ukazał się apel Artura Rubinsteina, wybitnego polskiego pianisty pochodzenia żydowskiego, w którym potępił antysemicką kampanię Marca'68. List został następnie podpisany przez tysiąc profesorów ze 100 uniwersytetów, a 3 lipca, w przededniu amerykańskiego Dnia Niepodległości, stał się oficjalnym dokumentem Kongresu Stanów Zjednoczonych.