Radio Kraków

Podcasty

Barbórka w Małopolsce

Chociaż w Małopolsce obchody Dnia Górnika kojarzymy głównie z kopalniami soli i węgla, to nie tylko one świętują barbórkę. Uroczystości organizują też kopalnie odkrywkowe wydobywające surowce skalne, a także zakłady górnicze działające w uzdrowiskach. Przypomnę, w niedzielę przypada wspomnienie św. Barbary, patronki m.in. górników, hutników i kamieniarzy. W niektórych miejscowościach obchody już się rozpoczęły, w innych dopiero trwają przygotowania. W zależności od specyfiki działalności, różne są też tradycje górnicze. Więcej o nich - Krystyna Pasek

Czym są vlogi?

Czym są vlogi, czym jest vlogmas? Kiedy święta zaczynają się w mediach i jak to na nas wpływa? Rozmawiamy w ramach dzisiejszej radiowej lekcji WOS.

Historia argentyńskiej piłki nożnej

Kiedy gra reprezentacja Argentyny, cały kraj staje. Większość firm czy szkół w godzinach meczu nie funkcjonuje. Każdy chce obejrzeć mecz i wesprzeć drużynę. To szaleństwo można by porównać do czasów w Polsce, kiedy skakał Adam Małysz. O historii argentyńskiej piłki nieco więcej Kuba Niziński.

Rok 2023 rok będzie w Tarnowie rokiem Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego

Rok 2023 rok został ustanowiony w Tarnowie rokiem Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego. Radni miejscy zdecydowali, że ci najsłynniejsi, polscy fizycy i chemicy, którzy jako pierwsi, 140 lat temu, skroplili tlen, azot i tlenek węgla zasługują na to, aby przybliżyć mieszkańcom ich dokonania. Decyzję podjęto także dlatego, że Karol Olszewski to postać, która związana jest z Tarnowem - to tam uczył się w szkole średniej - był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie i to w Tarnowie zrodziła się jego zamiłowanie do chemii i fizyki. Postać tego wybitnego fizyka i chemika w radiowym WOS-ie przybliży Agnieszka Wrońska.

55. lat temu w Polsce uruchomiono produkcję Fiata 125p

Woził pary do ślubów, podnosił prestiż właściciela a taksówkarz, który go posiadał, mógł śmiało rozglądać się za lepszą klientelą. Taką pozycją cieszył się w swoich najlepszych latach polski Fiat 125p! Dziś przypada ważna data związana z tym modelem. Dlatego nie mogło być inaczej. W kolejnej radiowej lekcji WOS przypominamy historię legendy polskiej motoryzacji

55 lat temu w warszawskim Teatrze Narodowym Kazimierz Dejmek wystawił "Dziady"

"To dzień, kiedy Dejmek wsadził kij w mrowisko" - dokładnie 55 lat temu, 25 listopada 1967 roku, w warszawskim Teatrze Narodowym Kazimierz Dejmek wystawił "Dziady". Spektakl narodził w społeczeństwie, a zwłaszcza wśród studentów, pragnienie wolności, co stało się jedną podstaw protestów inteligencji w marcu następnego roku.

Na czym polega ludzka twarz biznesu?

Ludzka twarz biznesu, czyli dobrowolne działania firm podejmowane m.in. na rzecz rozwoju lokalnych społeczności, ochrony zdrowia czy środowiska naturalnego, często znajdujące odbicie w kampaniach medialnych. Za tymi inicjatywami kryje się strategia społecznej odpowiedzialności biznesu. Na czym polega i skąd się wzięła?

Polskie mundiale

Meczem z Meksykiem reprezentacja Polski w piłce nożnej rozpocznie we wtorek swój udział na Mistrzostwach Świata w 2022 roku w Katarze. A jak w całej historii Polakom wychodziły starty na mundialach? O tym opowie Kuba Niziński.

Kiedy pozwolić dziecku na kontakt z mediami?

W ramach dzisiejszej radiowej lekcji wiedzy o społeczeństwie sprawdzamy, kiedy pozwolić dziecku na kontakt z mediami - zarówno tymi tradycyjnymi, jak i wirtualnymi. Czy są konkretne granice wieku wskazane przez psychologów, czy media mogą szkodzić, w jaki sposób świadomy rodzic powinien pokazać i wyjaśnić dziecku świat mediów?

Mija 81 lat od ofensywy wojsk brytyjskich pod Tobrukiem

  • Marcin Golec
  • access_time 00:04:14
  • calendar_today Piątek, 2022.11.18
Mija 81 lat od ofensywy wojsk brytyjskich pod Tobrukiem, która była najsłynniejszym epizodem drugiej wojny światowej w Afryce Północnej. Wsławili się w niej polscy żołnierze z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. 18 listopada 1941 roku rozpoczęła się wojskowa operacja "Crusader" ("Krzyżowiec"), mająca na celu zakończenie niemiecko-włoskiego oblężenia twierdzy. Wojska alianckie, z udziałem polskiej brygady, pokonały niemieckie oddziały Africa Korps pod dowództwem generała Erwina Rommla. Pod Tobrukiem zginęło około czterech tysięcy żołnierzy alianckich, w tym ponad 100 Polaków. Straty Niemców i Włochów wyniosły około ośmiu tysięcy żołnierzy.

Rocznica "aksamitnej rewolucji" w Czechosłowacji

  • Marcin Golec
  • access_time 03:37:00
  • calendar_today Czwartek, 2022.11.17
33 lata temu - 17 listopada 1989 roku - w Czechosłowacji wybuchła "aksamitna rewolucja", która doprowadziła do bezkrwawego obalenia rządów komunistycznych w tym kraju. Niedługo potem przestała istnieć Czechosłowacja i w 1993 roku powstały dwa odrębne państwa - Czechy i Słowacja. Transformacja polityczna w Czechosłowacji przyspieszyła przemiany w Rumunii oraz Bułgarii.

Informacyjny chaos po eksplozji w Przewodowie

Ogólnie rzecz biorąc bałagan - tak można opisać komunikację, również oficjalnych źródeł po wczorajszej eksplozji pocisku w Przewodowie tuż przy granicy polsko-ukraińskiej. Przekazywanie informacji w sytuacji kryzysowej nie zadziałało. Jak powinna wyglądać oficjalna komunikacja w podobnych sytuacjach, jak chronić się przed dezinformacją, i o tym jaka role pełnią w tym media społecznościowe opowiadamy dziś w ramach naszej radiowej lekcji Wiedzy o Społeczeństwie.

W poniedziałek zmarł Jerzy Połomski

"Wyjątkowa postać polskiej piosenki, wspaniały artysta, człowiek dobrych manier"- tak zmarłego wczoraj Jerzego Połomskiego wspominają ci, którzy go znali najlepiej, dziennikarze muzyczni. Jerzy Połomski odszedł w wieku 89 lat. Ostatnie lata życia spędził w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w podwarszawskim Skolimowie.

Polska wraca do myśli o atomie

Porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce oraz list w tej samej sprawie podpisany z Koreą to kolejna próba wykorzystania energii atomu w polskiej energetyce. O tym, jak dotychczas rysowała się ta historia, chcemy opowiedzieć dziś w ramach naszej codziennej radiowej lekcji wiedzy o społeczeństwie.

W latach 60. Sowieci na terenie Polski przechowywali broń jądrową, Edward Gierek ponoć marzył o jej polskim odpowiedniku, na przestrzeni lat w Polsce działało kilka reaktorów doświadczalnych i wreszcie mieliśmy nigdy niedokończone plany budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu i podobnej w Klempiczu - tak w telegraficznym skrócie rysuje się historia polskiej atomistyki. Najbardziej zaawansowanym projektem była oczywiście elektrownia w Żarnowcu.
Pomysł jej wybudowania to lata 50. ubiegłego wieku. Decyzję o jej budowie podjęto w 1971 roku. Jednak rozpoczęcie budowy to dopiero rok 1982. Jak wyjaśnia doktor Paweł Gajda z wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie - to nie był dobry moment.

Wirtualne muzea

Już nie tylko najsłynniejsze muzea na świecie jak np. Luwr, czy Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku można zwiedzać wygodnie siedzieć przed ekranem własnego komputera w domu. Na digitalizację swoich zbiorów decyduje się coraz więcej placówek i to także z niewielkich miast i miasteczek. Dzięki współczesnej technologii miłośnicy sztuki mogą podziwiać eksponaty np. Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, czy Muzeum Regionalnego w Piwnicznej. Tematem dzisiejszej radiowej lekcji Wiedzy o Społeczeństwie są „Wirtualne muzea”, które można zwiedzać w piżamie i kapciach.

730 lat Nowego Sącza

8 listopada mija dokładnie 730 lat, odkąd powstał Nowy Sącz. 8 listopada 1292 roku akt lokacji sygnował swoją pieczęcią król Wacław II Czeski. Kto lobbował za założeniem miasta i jaką rolę w jego powstaniu odegrała walka o polityczne wpływy? O tym Krystyna Pasek.

Child Alert - po raz piąty uruchomiony w Polsce

Jeszcze dziś do Polski ma wrócić 5-letnia Mia z Oświęcimia — która w sobotę została porwana przez ojca. Mężczyzna jest podejrzewany o zabójstwo swojej partnerki Pameli, do którego doszło w sobotę wieczorem w Oświęcimiu. Samochód, którym podróżował mężczyzna razem z 5-latką, został zatrzymany jeszcze tego samego wieczoru w Dani. Trafił tam już wydany przez Polski sąd Europejski Nakaz Aresztowania, który ma doprowadzić do ekstradycji do Polski obywatela Norwegii. W tej sprawie poza szeroko zakrojonymi poszukiwaniami zorganizowanymi przez Policję w Polsce i Europie po raz 5 w naszym kraju uruchomiono tzw. Child Alert. Co to takiego - sprawdzał Bartek Maziarz.

Setna rocznica odkrycia grobowca Tutanchamona

Tutanchamon - chyba jeden z najsłynniejszych egipskich faraonów, którego historia i życie do dziś pozostawiają wiele tajemnic i pytań bez odpowiedzi. Dokładnie sto lat temu 4 listopada 1922 roku w Egipcie, w Dolinie Królów, odnaleziono jego grobowiec - co stało się jednym z najważniejszych odkryć w dziejach. W jaki sposób tego dokonano, opowie nasz reporter, Mateusz Bożek.

Wszystko o mediach społecznościowych

Do czego służą media społecznościowe? Czym są i jak ich znaczenie i rola zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat? To najważniejsze pytania, na które dziś w ramach naszej codziennej radiowej lekcji wiedzy o społeczeństwie, z pomocą ekspertów, postara się odpowiedzieć nasza reporterka Katarzyna Jabłońska.

90 lat kończy piosenkarka Sława Przybylska

Trudno o bardziej radiową i telewizyjną postać polskiej sceny muzycznej. Na jej piosenkach wychowały się pokolenia, a wiele jej utworów nagrywanych jest w nowych aranżacjach przez kolejnych artystów. 2 listopada 90 lat kończy piosenkarka Sława Przybylska, wykonawczyni tak popularnych przebojów jak: "Piosenka o okularnikach", "Pamiętasz, była jesień", "Gdzie są kwiaty z tamtych lat?" czy "Na Francuskiej". Nagrywała piosenki dla Polskiego Radia i Telewizji oraz stacji telewizyjnych w Moskwie, Pradze, Tbilisi, Bratysławie i Nowym Jorku. W 2015 roku, na 52. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, podczas gali z okazji 90-lecia Polskiego Radia, została uhonorowana najwyższym wyróżnieniem radiowym - "Diamentowym Mikrofonem".