Radio Kraków

Radio Kraków Kultura - z archiwum


RSS

Sto lat, sto lat już (niemal) żyje nam... Radio Kraków. Piękny WIEK.

Radiowe archiwa obejmują mniej więcej 3/4 tego właśnie stulecia. Warto po nie regularnie sięgać, żeby wybrać się w przeszłość miasta królów polskich i w dzieje całej Małopolski.

W nagraniach znajdujących się w zbiorach archiwalnych Krakowskiej Rozgłośni Polskiego Radia, czyli dzisiejszego Radia Kraków, jak w powiększającym lusterku wstecznym podczas podróży samochodem, odbija się nasza historia. Nie tylko historia Krakowa i regionu, także całego kraju. Radio Kraków wszak towarzyszy nam od niemal wieku – zatem jest to, można rzec, radio wieczne – jak Kraków.

Coraz szybciej pędzimy do przodu, a warto od czasu do czasu zatrzymać się, choćby na godzinkę i wrzucić wsteczny bieg. Zauważmy: podróż w przeszłość, nawet odbywana stosunkowo szybko, bo z prędkością dźwięku zapisanego w radiowych nagraniach, jest bezpieczna, w odróżnieniu od podróży w przyszłość. Przeszłość, którą zawsze warto poznawać lepiej, jest pewna: już się wydarzyła i nie zmieni - mimo licznych i usilnych prób dokonywania w niej zmian. Przyszłości wcale nie znamy. szczególnie w tych niepewnych czasach.

Codziennie, od poniedziałku do piątku, od 14:00 do 15:00 w Radiu Kraków Kultura, będziemy odbywać wędrówki w czasie; często podróże sentymentalne, szczególnie dla tych z Państwa, którzy od dawna są wierni naszej Rozgłośni. Archiwalne zbiory są przecież po to, aby żyć nie tylko w pamięci, ale też odżywać w uszach Słuchaczy.

Będę miał zaszczyt i przyjemność odbywać z Państwem te podróże w głąb archiwów Radia Kraków, przy okazji sam mając sposobność poznawać lepiej przeszłość własnego Radia, miasta i regionu. Liczę na głosy Państwa, które uzupełnią naszą zbiorową wiedzę o mijającym wieku i o znacznie dawniejszych czasach... Pozwolą raz jeszcze, wspólnie przeżyć podróż „z biegiem lat, z biegiem dni”.

Drogowskazem dla nas niech będzie małopolski i krakowski kalendarz, a także – na co liczę – Państwa sugestie.

Mam nadzieję, że pogram pomoże dowieść słuszności Norwidowej tezy: „Przeszłość to jest dziś, tylko cokolwiek dalej...”.

Poniedziałek - piątek, godz. 14:00.

Podcasty

Karol Bunsch - doktor praw, człowiek wielu pasji, wielki pisarz

22 lutego 1898 r. (a zatem 124 lata i jeden dzień temu) urodził się w Krakowie Karol Bunsch. Doktor praw, człowiek wielu pasji, który jednak pozostaje w naszej świadomości głównie jako pisarz historyczny. Napisane przez niego wspaniale archaizowaną polszczyzną dialogi mogłyby zapewne być ozdobą ekranizacji seriali z naszych dziejów. Na razie jednak w polskiej telewizji oglądamy... historyczny serial rosyjski. Tempora mutantur... "Pana Bunscha podróże w przeszłość" - a ściślej fragmenty tak zatytułowanej audycji Anny Balickiej z 1983 r., z udziałem 85-letniego wówczas pisarza, do usłyszenia w "RKK z archiwum". Zaprasza Marcin Ziobro.

Izabela Zaruska de domo Kietlińska. Taka kresowa polszczyzna już się nie zdarza

W Dzień Myśli Braterskiej w programie "RKK z archiwum" wspominamy m.in. gen. Mariusza Zaruskiego, człowieka wielu pasji - wojskowego, żeglarza, taternika, poetę, pisarza - mocno związanego z harcerstwem. Jego głosu nie znajdziemy w archiwach RK, ale jest nagranie jego Żony. W 1901 r. Mariusz Zaruski ożenił się z Izabelą Kietlińską, córką znanego odeskiego lekarza. Izabela Zaruska, przedstawiana w audycji Teresy Siedlarowej "Wspomnienie o Mieczysławie Karłowiczu" z 1964 r. jako Irena (być może używała tego imienia?) miała przeżyć męża o 30 lat. Odeszła w 1971 w wieku 91 lat. Zaprasza Marcin Ziobro.

Mazowsze niecenzuralne? W Małopolsce to możliwe!

W programie "RKK z archiwum" piękny akcent, przypominający nieskazitelną polszczyzną i wspaniałym radiowym głosem, że wciąż świętujemy 95. urodziny Radia Kraków. Ćwierć wieku temu, z okazji 70. urodzin Radia Kraków Anna Balicka i Justyna Nowicka odbyły szereg rozmów z ludźmi Radia. Przed mikrofonem Anny Balickiej znalazł się niezapomniany spiker Adam Jasiński, który... bał się mikrofonu. A obawy wynikały często z przyczyn politycznych. Mazowsze mogło się na przykład okazać niecenzuralne. W Małopolsce to możliwe! Do słuchania zaprasza Marcin Ziobro.

Cóż znaczy przymiotnik "krakowski"

Szacowny, KRAKOWSKI jubileusz musi nieco potrwać. Musimy zacytować mail słuchaczki, Pani Joanny: Tu bije serce mojego miasta, miasta Królów Polskich. Jestem dumna, że "mieszkam tam, dokąd inni mogą przyjechać na chwilę" a wszystkim mnie odwiedzającym pokazuje siedzibę magicznego Radia Kraków, z którym codziennie mówię sobie radosne dzień dobry... Serdecznie pozdrawiam i gratuluję Jubileuszu". Bardzo dziękujemy! Także wszystkim, którzy rzetelnie zapracowali na taką opinię krakowskiego Radia. Dlatego Marcin Ziobro tuż po g. 14 zabiera Państwo w podróż w przeszłość. Sięgamy do archiwalnych nagrań z udziałem prof. dr. Wiktora Zina, który mówi o tym, co... krakowskie.

Jubileusz Radia Kraków. Nie pierwszy w dziejach

Ćwierć wieku temu hucznie świętowano 70-lecie Radia. Z tej okazji Anna Balicka i Justyna Nowicka odbyły wspólnie serię rozmów z dziennikarzami i artystami współpracującymi z Radiem Kraków. Rozmowy ukazały się w jubileuszowym wydawnictwie, z kalendarium autorstwa Diany Poskuty. W archiwum znajduje się ich zapis fonograficzny. M.in. zapis wypowiedzi wspaniałej dokumentalistki z krakowskiego Radia, P. red. Teresy Siedlarowej (na zdjęciu).

"Szał uniesień", miłosnych uniesień

  • Marcin Ziobro
  • access_time 00:02:28
  • calendar_today Poniedziałek, 2022.02.14
Specjalne, walentynkowe wydanie programu "RKK z archiwum". Jednym z tematów jest SZAŁ. "Szał uniesień". Oczywiście uniesień miłosnych! We fragmencie audycji Anny Balickiej z 1983 r. „Niegdysiejsze prowokacje, czyli "Szał" w Sukiennicach” zostały zawarte bardzo interesujące rozważania historyka sztuki, Jerzego Madeyskiego.

Pani Wawelska i wykład prof. Ziejki

Radio Kraków Kultura z archiwum w osobie Marcina Ziobro proponuje dziś podróże w czasie tropem cudzoziemek – zwykle żon naszych władców. Do jednej z nich poddani zwracali się "Królu nasz, Pani umiłowana". „Ty dla tej Polski będziesz perłą...” - to tytuł audycji Romany Bobrowskiej poświęconej królowej Jadwidze. Powstała ćwierć wieku temu, w roku kanonizacji Pani Wawelskiej. Oto fragment komentarza, który wygłosił wówczas śp. prof. Franciszek Ziejka.

Z wybitnymi kompozytorami to rozmowy

W ostatnim podcaście rozwodziliśmy się nad urokami cyfrowej rekonstrukcji filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie”, a że nasze redakcyjne rozmowy zmierzają czasem w dziwnych kierunkach, to zawędrowaliśmy ostatnio wspomnieniami do "Bazy ludzi umarłych" (której nową cyfrową rekonstrukcję polecamy serdecznie do zobaczenia w Ninatece). Muzykę w "Bazie..." skomponował krakowski kompozytor ś.p. prof. Adam Walaciński, twórca muzyki także do sporej listy filmów – m.in. "Prawdziwego końca wielkiej wojny", „Faraona” czy do serialu „Czterej pancerni”. Tak, tak... Ballada "Deszcze niespokojne" ze słowami Agnieszki Osieckiej to też dzieło Pana Profesora. A oto, nagrany 23 lata temu, już w obecnej siedzibie Radia Kraków, fragment audycji Jerzego Stankiewicza, z udziałem Adama Walacińskiego, opowiadającego o swojej twórczości kompozytorskiej. Polecamy!

Fragmenty „Dyariusza krakowskiego” o "Rękopisie znalezionym w Saragossie"

W Radiu Kraków Kultura z archiwum przypomnimy dziś m.in. o polskim filmie, mającym status "kultowego - ulubionym dziele takich reżyserów, jak Francis Ford Coppola czy Martin Scorsese. „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa miał swoją premierę 9 lutego 1965 r. Muzykę napisał młody awangardowy kompozytor z Krakowa, Krzysztof Penderecki, a scenografię stworzył o 9 lat starszy krakowski malarz i pedagog, Jerzy Skarżyński. Rozmawiał z nim legendarny redaktor Krakowskiej Rozgłośni Polskiego Radia Jacek Stwora - oto fragment jego audycji „Dyariusz krakowski” z 1968 r.

"Babskie wariactwa" Dobrawy

Dziś w audycji "Radio Kraków Kultura z archiwum" podróż w świat archiwalnych nagrań Radia Kraków, które pokażą słuszność słów kończących księgę czwartą „Myszeidy” Księcia Biskupa Warmińskiego, a zarazem księcia poetów – Ignacego Krasickiego: Mimo tak wielkie płci naszej zalety, My rządzim światem, a nami kobiety. Nasz archiwalny spacer zaczniemy od fragmentu audycji Ireny Thune–Sagan sprzed ponad czterech dekad, pt. „Poczet królowych polskich” i od opowieści krakowskiego profesora Józefa Mitkowskiego o postaci ów poczet otwierającej.