Radio Kraków

Przystanek Kultura


RSS Spotify Google Podcast

Przystanek Kultura to nowa propozycja programowa, w której swoje miejsce znajdzie kulturalny temat dnia w Radiu Kraków. Najważniejsze premiery, wernisaże, projekty, debaty, kontrowersje - od teatru, przez sztuki wizualne po literaturę. Audycja emitowana jest od poniedziałku do czwartku od 15:30 do 16:00, a redakcyjnie czuwają nad nią Katarzyna Fortuna, Justyna Nowicka i Tadeusz Marek.

Podcasty

W stronę dadaizmu, czyli Unsound Festival 2023

"Unsound poświęcony jest szeroko rozumianej muzyce współczesnej. Brzmieniom, które wymykają się gatunkowym klasyfikacjom – nowym, eksperymentalnym i nieoczywistym." - tak o nadchodzącym festiwalu piszą jego organizatorzy. W tym roku obok licznych koncertów spotkań panelowych i tanecznych na uczestników czeka także pokaz mody na Zakrzówku. "W tym roku do programowania festiwalu zaprosiliśmy sztuczną inteligencję" - mówiła w Tadeuszowi Markowi w Przystanku Kultura Małgorzata Płysa - dyrektorka Unsound Festival.

Krakow Handpan Festival 2023 rozpocznie się już z tydzień

Koncerty, prezentacje instrumentów, spotkania, warsztaty i showroom. To wszystko złoży się na nadchodzący Handpan Festival. Wydarzenie poświęcone wyjątkowemu instrumentowi, który mimo, iż stworzony został ledwie kilkanaście lat temu gromadzi wokół siebie sporą społeczność miłośników-wirtuozów. To właśnie handpaniści z kraju i zagranicy już 9. i 10. września odwiedzą Kraków. O idei festiwalu mówił Tadeuszowi Markowi w najnowszym wydaniu Przystanku Kultura inicjator festiwalu - Maciej Trifonidis. Gość Radia Kraków zaprezentował także słuchaczom brzmienie instrumentu.

Na Krakowskim Kazimierzu Pierwszy Festiwal Klezmerski

Żydowskie ślub i wesele, koncert pamięci ostatniego klezmera Europy, wieczór przy szabasowych świecach i skrzypek na dachu - dosłownie. Pierwszy Festiwal Klezmerski na Krakowskim Kazimierzu rozpocznie się już jutro w Piwnicy Pod Baranami. O szczegółach programu mówiła Tadeuszowi Markowi w najnowszym wydaniu Przystanku Kultura inicjatorka i pomysłodawczyni festiwalu - Ewa Warta-Śmietana.

Sierpień w Willi Decjusza

W Willi Decjusza wprowadzono szereg nowych udogodnień dla osób z dysfunkcjami wzorku i słuchu, ułatwiających dotarcie do budynku, a także dostęp do oferty zwiedzania zabytkowej przestrzeni Willi. O wystawach, koncertach, rezydencjach i wydarzeniach w Willi Decjusza mówi dyrektor Instytutu Kultura Willa Decjusza- prof. Dominika Kasprowicz w rozmowie z Katarzyną Fortuną

Kulturalny sierpień w Krakowie

Literacki, muzyczny i filmowy sierpień w Pałacu Potockich, Galę Operetkowę w Nowej Hucie , Aptekę Designu na Wesołej oraz wiele innych projektów i wydarzeń kulturalnych w wakacyjnym Krakowie prezentuje Katarzyna Jakubowiak- rzeczniczka prasowa Krakowskiego Biura Festiwalowego - w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

W Krynicy-Zdrój 56. Festiwal im. Jana Kiepury | W Pałącu Potockich cykl pokazów filmowych "Kino-Sztuka"

* Już od najbliższej soboty 12. sierpnia Krynica-Zdrój ponownie zamieni się w wielką estradę. Do miasta na tydzień powraca bowiem Festiwal im. Jana Kiepury, a wraz z nim moc koncertów i spotkań artystycznych. Na publiczność czeka niemal trzydzieści wydarzeń - mówił w Przystanku Kultura prof. Tadeusz Pszonka - dyrektor artystyczny festiwalu. * Miesiąc Fotografii i Bunkier Sztuki zapraszają na cykl filmowy, który odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Potockich. Zaprezentowane zostaną współczesne filmy dokumentalne ukazujące artystów różnych dziedzin sztuki i różnorodne aspekty procesu twórczego. "Poprzez ten wybór opowiemy również o przeszłych i przyszłych działaniach Miesiąca Fotografii. Dziś zobaczymy film, poświęcony jednej z najważniejszych współczesnych malarek francuskich. Film nie jest jednak wyłącznie opowieścią o malarstwie. Dotyka przede wszystkim życia głównej bohaterki." - mówiła Tadeuszowi Markowi w Przystanku Kultura kuratorka selekcji Paulina Haratyk.

"Wyliczanka" - w krakowskiej galerii ZPAF nowa wystawa

"Wyliczanka" to debiutancka wystawa indywidualna Anny Macias. Punktem wyjścia była dla artystki osobista historia - losy małżeńskie dziadków, rodziców, w końcu własne doświadczenie związku. Zamysłem było jednak stworzenie opowieści uniwersalnej, która zachęcić ma do namysłu nad stereotypami definiującymi rodzinę na przestrzeni ostatnich siedmiu dekad. O trwającej w ZPAF Gallery (Tomasza 24, Kraków) ekspozycji mówiły Tadeuszowi Markowi w Przystanku Kultura: autorka - Anna Macias, kuratorka wystawy - Beata Długosz oraz prezeska ZPAF Okręgu Krakowskiego - Danuta Węgiel.

Rzeźbiarze z krajów Grupy Wyszehradzkiej o najnowszej wystawie w Willi Decjusza

"Jeźdźcy Apokalipsy" to tytuł wystawy, która potrwa w krakowskiej Willi Decjusza do końca sierpnia tego roku. W Przystanku Kultura rozmawiamy z inicjatorem ekspozycji - rzeźbiarzem Bronisławem Krzysztofem a także pozostałymi rzeźbiarzami, którzy wzięli udział w projekcie. Zaprasza Tadeusz Marek.

Rozpoczął się 32. Festiwal Kultury Żydowskiej. Co przygotowali oragnizatorzy?

Do 2. lipca na krakowskim Kazimierzu odbywać się będą koncerty, spotkania, wykłady, warsztaty, pokazy filmów i wiele więcej. Wszystko w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej. To czwarty raz, kiedy organizatorzy sięgają po tematykę żywiołów. Była ziemia, był ogień, była woda, w tym roku zaś RUAH - czyli powietrze. - Przygotowując tegoroczny program zagłębiliśmy się w wieloznaczność tego pojęcia, które obok powietrza oznaczać może także "oddech" czy "tchnienie". RUAH było inspiracją naszych poszukiwań - mówił Tadeuszowi Markowi w Przystanku Kultura Robert Gądek - zastępca dyrektora FKŻ.

Klasztorek Muzeum Książat Czartoryskich już otwarty

  • Tadeusz Marek
  • access_time 00:20:15
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.06.12
Pałac, Arsenał i wreszcie... Klasztorek. Po wielu latach remontu konserwatorskiego Muzeum Książąt Czartoryskich udostępnia pełen kompleks budynków i przestrzeni wystawienniczych. W nowo otwartym Klasztorku oglądać będzie można ekspozycję, na którą składają się przedmioty na pierwszy rzut oka "niemuzealne". Wśród nich suchar Napoleona Bonaparte, notesy, lusterka, fortepian a także kopie i falsyfikaty. "Chodzi o to, żeby pokazać, że historia kolekcji Czartoryskich to nie tylko wielkie dzieła sztuki ale także emocjonalna opowieść zamknięta w pamiątkach i szpargałach" - mówiła Tadeuszowi Markowi w Przystanku Kultura kuratorka wystawy Katarzyna Płonka-Bałus.

Podsumowanie 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

  • Tadeusz Marek
  • access_time 00:22:01
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.06.05
Wczoraj zakończyła się kinowa odsłona 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wszystkie filmy konkursowe oglądać można do 18 czerwca w ramach internetowej odsłony festiwalu. Wśród nagrodzonych produkcji znalazły się m.in. “Zima” - krótkometrażowy film animowany Tomasza Popakula i Kasumi Ozeki oraz "Mam na imię szczęście" - Nicka Reada i Ayse Torpak. W najnowszym wydaniu Przystanku Kultura festiwal podsumowały z Tadeuszem Markiem Olga Lany i Magdalena Walo z biura prasowego KFF oraz Wioletta Sowa - kuratorka sekcji animacji. W audycji także relacja z gali rozdania nagród oraz wypowiedzi twórców nagrodzonych produkcji.

KULTURA NA UCHODŹSTWIE. Dni solidarności w Willi Decjusza

Tegoroczna edycja wydarzenia Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza, która odbędzie w dniach 3-4 czerwca w Krakowie jest naszą odpowiedzią na trudną sytuację demokratycznej opozycji w Białorusi i pogłębiającego się w tym państwie kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich- mówi dyrektor Willi Decjusza Dominika Kasprowicz w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Przystanek Kultura na żywo z 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

W środę o godzinie 20:30 odbył się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki pokaz najnowszego filmu Kuby Mikurdy zatytułowanego "Solaris Mon Amour". To swoista impresja na temat życia Stanisława Lema inspirowana tytułową powieścią "Solaris". Film składa się z fragmentów 70 filmów z archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, a także radiowych adaptacji „Solaris” z lat 60, które nagrywano w Radiu Kraków. Film można zobaczyć dziś o 15:00 w Kinie Mikro. Reżyser był gościem Tadeusza Marka w "Przystanku Kultura" nadawanym wprost z centrum festiwalowego.

Copernicus Festival zaprasza w kosmos

W Krakowie trwa tegoroczna odsłona festiwalu popularnonaukowego Copernicus. Hasłem wiodącym festiwalu jest tym razem "kosmos", zaś uczestnicy zaplanowanych wydarzeń mogą zapoznać się z zagadnieniami z dziedziny m.in. kosmologii, psychologii czy astrobiologii. Jak jednak wskazują organizatorzy - Copernicus to nie tylko nauka: dzięki spotkaniom, wystawom, debatom i koncertom chcemy pokazać, że nauka nie może się obejść bez związków z kulturą. - Na uczestników festiwalu czekają spotkania z gośćmi światowej sławy - mówiła Tadeuszowi Markowi w Przystanku Kultura Diana Sałacka - rzeczniczka prasowa festiwalu

"Rytmy czcionki" - 19. Krakowska Noc Muzeów już za dwa dni!

Hasło tegorocznej edycji wydarzenia: „Rytmy czcionki” nawiązuje do przypadającej w tym roku 550. rocznicy pierwszego druku na ziemiach polskich. Dokładnie 550 lat temu w krakowskim warsztacie bawarskiego drukarza Kaspra Straubego został wydrukowany astronomiczno-astrologiczny kalendarz ścienny – Almanach Cracoviense ad annum 1474. Wydarzenie to zapoczątkowało historię drukarstwa, czyli tzw. „czarnej sztuki” w Polsce, wynosząc kulturę renesansu nad Wisłą na zupełnie nowy poziom. - informują organizatorzy. O czekających na odwiedzających atrakcjach mówili Tadeuszowi Markowi w Przystanku Kultura przedstawiciele krakowskich instytucji, biorących udział w akcji.

Jak powstawały słowa do musicalu "Kopernik"?

  • Tadeusz Marek
  • access_time 00:23:37
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.05.15
Opera Krakowska w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika przygotowuje spektakl odwołujący się do najważniejszych wydarzeń z życia naukowca – od studiów w Krakowie, Padwie i Bolonii przez powrót do Fromborka, posługę kanoniczą, praktykę lekarską i badania astronomiczne, uczestnictwo w koronacji Zygmunta Starego i Hołdzie Pruskim, wreszcie po powstanie i publikację pięcioksięgu „De revolutionibus”. W Przystanku Kultura Tadeusz Marek rozmawia z Ałbeną Grabowską oraz Danielem Wyszogrodzkim - odpowiedzialnych w spektaklu za słowo.

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…” – choć Mikołaj Kopernik uważany jest za największego i najsłynniejszego polskiego uczonego, jego życiorys, pełny obraz dokonań i godna człowieka renesansu wszechstronność nie są dziś powszechnie znane. 550 lat po urodzeniu astronoma Opera Krakowska oraz zaproszeni do współpracy twórcy i realizatorzy chcą przywrócić jego historię polskiej popkulturze, przekładając ją na język musicalu.

- informują twórcy spektaklu.

Kraków Songbird Festival - czyli koncerty intymne

Po pandemicznej przerwie na krakowski Kazimierz powracają cykliczne koncerty piosenki autorskiej. Zamysłem festiwalu jest stwarzanie przestrzeni bliskich spotkań słowno-muzycznych, w których piosenkarze i piosenkarki piszący i piszące własne teksty prezentują publiczności swoje muzyczne opowieści, nierzadko przeplatane związaną z piosenkami narracją. W Przystanku Kultura o festiwalu mówili Tadeuszowi Markowi jego organizatorzy: Dominik Plebanek i Karol Ochodek.

Kim Adam Mickiewicz jest dla Litwinek i Litwinów?

"Poezye Adama Mickiewicza. Tom Pierwszy" to pierwsza książka poety, której ukazanie się uznawane jest przez badaczy za początek polskiego i litewskiego romantyzmu. Teraz w całości ukazała się po litewsku. Wydana nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Wileńskiego dwujęzyczna, litewsko-polska książka, przypomina, że debiut Mickiewicza to nie tylko Ballady i Romanse. Równocześnie prowokuje pytania o tożsamość Adama Mickiewicza, który z jednej strony urodził się na terenach obecnej Białorusi, pisał w "Panu Tadeuszu" - "Litwo, ojczyzno moja!", w końcu to w Polsce czczony jest jako wieszcz narodowy. Między innymi o te kwestie Tadeusz Marek pytał w najnowszym wydaniu Przystanku Kultura Monikę Ramonaitė, dr Redę Griškaitė i Aliciję Dzisevič - współtwórczynie nowego wydania "Poezyj".

Obrazy, kolaże czy może asamblaże? W Pałacu Sztuki malarstwo Miłosza Horodyskiego

Do końca kwietnia w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie oglądać można kompozycje abstrakcyjne Miłosza Horodyskiego. Prezentowane w ramach wystawy prace są z jednej strony dziełami kompletnymi, z drugiej zaś pozostają wciąż nieukończone. Obrazy powstały za sprawą nałożenia na już istniejące kompozycje kolejnych warstw - farby, płócien, skrawków papieru a nawet wieszaków. Czym dla Miłosza Horodyskiego jest ekspresja abstrakcyjna, dlaczego eksponowane obrazy nie posiadają indywidualnych tytułów, w końcu o co chodzi z wieszakami i skąd się wzięły macewy? Z Miłoszem Horodyskim w Przystanku Kultura rozmawiał Tadeusz Marek.

Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

Warsztaty, spotkania, wykłady, lotna czytelnia i książki rozdawane w kolejach małopolskich. To wszystko i wiele innych atrakcji czeka nas podczas 22. edycji Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” (18-27 kwietnia). Wydarzenie zorganizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie dotyczyć będzie przede wszystkim relacji, emocji i uczuć. Szczegółowy program znajdziemy na www.rajska.info Motto wydarzenia to „Akcja-Relacja” - mówi Agnieszką Będkowska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Biblioteki w rozmowie z Katarzyną Fortuną.