Radio Kraków

Przystanek Kultura


RSS Spotify Google Podcast

Przystanek Kultura to nowa propozycja programowa, w której swoje miejsce znajdzie kulturalny temat dnia w Radiu Kraków. Najważniejsze premiery, wernisaże, projekty, debaty, kontrowersje - od teatru, przez sztuki wizualne po literaturę. Audycja emitowana jest od poniedziałku do czwartku od 15:30 do 16:00, a redakcyjnie czuwają nad nią Katarzyna Fortuna, Justyna Nowicka i Tadeusz Marek.

Podcasty

"Być blisko siebie" - Babski Comber ponownie w Krakowie

To już kolejny raz, kiedy krakowianki na nowo definiują dawną tradycję babskiego combra. Choć wygasła ona na ponad sto lat, dziś próbuje się do niej wracać oraz odkrywać w niej nowe sensy. Babski Comber to obchodzony niegdyś w Tłusty Czwartek zwyczaj krakowskich przekupek. Według legendy tego dnia świętowały one uwolnienie od ciemiężyciela, wójta podkrakowskich Piasków - Combra. Ciągnęły wtedy spod wspomnianej wsi aż na Krakowski Rynek słomianą kukłę, która go uosabiała, dokazując przy tym i śpiewając tzw. pieśni combrowe. Wszystko kończyło się muzyką, czyli potańcówką w karczmie. I choć pieśni zostały, współczesne obchody nie mają wiele wspólnego z zaburzaniem porządku publicznego. - Są raczej afirmacją kobiecej energii, która w tym czasie szczególnie silnie dochodzi do głosu. - mówiły Tadeuszowi Markowi Joanna Łucja Cichoń i Katarzyna Chodoń - współorganizatorki imprezy.

"Zapraszamy do laboratorium" - w Teatrze KTO III Międzyuczelniany Przegląd Performans aKTOmaR

Już od najbliższego poniedziałku w Teatrze KTO będzie można zobaczyć kilkadziesiąt projektów artystycznych z pogranicza sztuk. Interdyscyplinarność oraz poszukiwanie aktualnych znaczeń pojęcia performansu cechuje treść III Międzyuczelnianego Przeglądu Performans aKTOmaR. "Będziemy świadkami scenicznych debiutów. W przeglądzie chodzi o to, żeby umożliwić osobom studenckim związanym z pracowniami performansu w polskich uczelniach artystycznych nawiązanie kontaktu ze sceną i publicznością - czasem po raz pierwszy w życiu" - mówił Tadeuszowi Markowi Arti Grabowski, współorganizator aKTOmaR-u.

Tydzień Filmu Niemieckiego powraca do Krakowa

Mistrzowie kina, dramat, dokument, kino historyczne, w końcu tytuły nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Dziś w Krakowie rozpocznie się największy w Polsce przegląd współczesnego kina niemieckiego. Wśród filmów, które znalazły się w programie widnieją m.in.: nominowany w tym roku do Oscara "Pokój nauczycielski" İlkera Çataka, "Perfect Days" Wima Wendersa czy "Ingebor Bachmann - podróż na pustynię", który wyreżyserowała Margarethe von Trotta. - "Tydzień Filmu Niemieckiego" to także okazja by spotkać się ze złożoną tkanką kulturową współczesnych Niemiec - mówiła Tadeuszowi Markowi w Przystanku Kultura Renata Kopyto (Dom Norymberski) - organizatorka przeglądu.

Premiery w Pałacu Potockich

Styczeń w Pałacu Potockich upłynie pod hasłem „Premiery literackie”. "Przygotowaliśmy aż osiem spotkań poświęconych najnowszym książkom" - mówi Oliwia Fryc - krytyczka literacka odpowiedzialna za program Pałacu Potockich - w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Nowości i plany Wydawnictwa Literackiego

Nowe powieści Szczepana Twardocha, Dominiki Słowik i Łukasza Barysa, "Kraków- przewodnik dla dużych i małych" Barbary Gawryluk i Łucji Malec-Kornajew, "Drzewo krwi" Kim de L' Horizon - ukażą się m.in. już niebawem w Wydawnictwie Literackim, zapwiada Marcin Baniak, dyrektor Działu Promocji Wydawnictwa Literackiego w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Jak brzmią nowe krakowskie fortepiany historyczne?

Budowa Krakowskiego Centrum Muzyki sprzyja atrakcyjnym dla melomanów zakupom. Wśród nabytych przez miasto w zeszłym roku instrumentów znalazły się także dwa fortepiany historyczne. Z jednej strony oryginalny instrument Jacoba Weimesa datowany na lata 1907 - 1810, z drugiej współcześnie wykonana kopia fortepianu Jakoba Bertsche z 1815 roku. Oba instrumenty usłyszymy już 20 stycznia na koncercie odbywającym się w ramach cyklu "Zjednoczone klawiatury", tymczasem w najnowszym wydaniu Przystanku Kultura ich działanie demonstrowała Tadeuszowi Markowi - Eliza Pawłowska.

Podsumowanie Roku Tetmajera

Rozmówczynią Tadeusza Marka była kierowniczka Rydlówki - Joanna Zdebska-Schmidt.

Święta Bożego Narodzenia czytane z perspektywy niematerialnego dziedzictwa Krakowa

  • Tadeusz Marek
  • access_time 00:21:53
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.12.18
Rozmówczynią Tadeusza Marka była etnolożka - Izabela Okręglicka

Rękawice furmańskie w Radiu Kraków

O trwającej w hallu Radia Kraków wystawie z tkaczkami, stowarzyszonymi w Przestrzennym Tkactwie Czarnych Górali - Małgorzatą Polańską-Kubiak i Urszulą Lis rozmawia Tadeusz Marek.

Nowe topografie Nowej Huty. W Łaźni Nowej wernisaż niecodziennej wystawy

„Nowe topografie Nowej Huty” to tytuł, pod którym odbędzie się w Teatrze Łaźnia Nowa trzydniowe seminarium poświęcone zmianom audio-wizualnym w dzielnicy. Wszystko rozpocznie się dziś od wernisażu wystawy multimedialnej autorstwa artystki wizualnej Simone Rueß i artysty dźwiękowego Rafała Mazura. U podstaw tejże znalazł się stół na kółkach, do którego blatu przytwierdzono mapę Nowej Huty. Artystka przechadzając się ze stołem po dzielnicy prosiła mieszkańców o narysowanie na mapie tras swoich codziennych wędrówek. - W ramach instalacji efekty naszych badań nad przemieszczaniem się mieszkańców oraz zmianami zachodzącymi w audiosferze Nowej Huty zostały zgromadzone w jednej przestrzeni – mówił Tadeuszowi Markowi w Przystanku Kultura Rafał Mazur.

Trwa nabór filmów do przyszłorocznej edycji KFF. W małopolskich kinach "Radical move" Anieli Gabryel

Z reżyserką filmu Radical Move - Anielą Gabryel i dyrektorem Krakowskiego Festiwalu Filmowego - Krzysztofem Gieratem - rozmawiał Tadeusz Marek

31. edycja festiwalu Audio Art

O sztuce dźwiękowej i koncertach przygotowanych przez organizatorów festiwalu w ramach tegorocznej edycji z dyrektorem Markiem Chołoniewskim rozmawiał Tadeusz Marek

Co słychać w Muzeum Krakowa?

Dzień otwarty krakowskich muzeów, osadzanie chochoła czy konferencja w Kamienicy Hipolitów - to tylko część atrakcji, które Muzeum Krakowa przygotowało na najbliższe dni. Z pracownikami instytucji rozmawia Tadeusz Marek.

Dzień Kina Polskiego w krakowskich kinach studyjnych

  • Tadeusz Marek
  • access_time 00:23:50
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.11.06
Siostry podróżujące do Szwajcarii, gdzie jedna z nich ma poddać się eutanazji, wyróżnione na tegorocznym festiwalu w Gdyni filmy mikrobudżetowe czy kultowe polskie komedie - to między innymi takie obrazy filmowe przygotowały dla widzów krakowskie kina studyjne z okazji nadchodzącego Dnia Kina Polskiego. To już kolejny raz, kiedy z okazji Święta Niepodległości kina zachęcają widzów do oglądania polskich tytułów. O szczegóły programów przygotowanych na 11. listopada pytał przedstawicielki krakowskich kin studyjnych Tadeusz Marek.

Radio Kraków z nowym fortepianem

W stronę dadaizmu, czyli Unsound Festival 2023

"Unsound poświęcony jest szeroko rozumianej muzyce współczesnej. Brzmieniom, które wymykają się gatunkowym klasyfikacjom – nowym, eksperymentalnym i nieoczywistym." - tak o nadchodzącym festiwalu piszą jego organizatorzy. W tym roku obok licznych koncertów spotkań panelowych i tanecznych na uczestników czeka także pokaz mody na Zakrzówku. "W tym roku do programowania festiwalu zaprosiliśmy sztuczną inteligencję" - mówiła w Tadeuszowi Markowi w Przystanku Kultura Małgorzata Płysa - dyrektorka Unsound Festival.

Krakow Handpan Festival 2023 rozpocznie się już z tydzień

Koncerty, prezentacje instrumentów, spotkania, warsztaty i showroom. To wszystko złoży się na nadchodzący Handpan Festival. Wydarzenie poświęcone wyjątkowemu instrumentowi, który mimo, iż stworzony został ledwie kilkanaście lat temu gromadzi wokół siebie sporą społeczność miłośników-wirtuozów. To właśnie handpaniści z kraju i zagranicy już 9. i 10. września odwiedzą Kraków. O idei festiwalu mówił Tadeuszowi Markowi w najnowszym wydaniu Przystanku Kultura inicjator festiwalu - Maciej Trifonidis. Gość Radia Kraków zaprezentował także słuchaczom brzmienie instrumentu.

Na Krakowskim Kazimierzu Pierwszy Festiwal Klezmerski

Żydowskie ślub i wesele, koncert pamięci ostatniego klezmera Europy, wieczór przy szabasowych świecach i skrzypek na dachu - dosłownie. Pierwszy Festiwal Klezmerski na Krakowskim Kazimierzu rozpocznie się już jutro w Piwnicy Pod Baranami. O szczegółach programu mówiła Tadeuszowi Markowi w najnowszym wydaniu Przystanku Kultura inicjatorka i pomysłodawczyni festiwalu - Ewa Warta-Śmietana.

Sierpień w Willi Decjusza

W Willi Decjusza wprowadzono szereg nowych udogodnień dla osób z dysfunkcjami wzorku i słuchu, ułatwiających dotarcie do budynku, a także dostęp do oferty zwiedzania zabytkowej przestrzeni Willi. O wystawach, koncertach, rezydencjach i wydarzeniach w Willi Decjusza mówi dyrektor Instytutu Kultura Willa Decjusza- prof. Dominika Kasprowicz w rozmowie z Katarzyną Fortuną

Kulturalny sierpień w Krakowie

Literacki, muzyczny i filmowy sierpień w Pałacu Potockich, Galę Operetkowę w Nowej Hucie , Aptekę Designu na Wesołej oraz wiele innych projektów i wydarzeń kulturalnych w wakacyjnym Krakowie prezentuje Katarzyna Jakubowiak- rzeczniczka prasowa Krakowskiego Biura Festiwalowego - w rozmowie z Katarzyną Fortuną.