Radio Kraków

Przystanek Kultura


RSS Spotify Google Podcast

Przystanek Kultura to nowa propozycja programowa, w której swoje miejsce znajdzie kulturalny temat dnia w Radiu Kraków. Najważniejsze premiery, wernisaże, projekty, debaty, kontrowersje - od teatru, przez sztuki wizualne po literaturę. Audycja emitowana jest od poniedziałku do czwartku od 15:30 do 16:00, a redakcyjnie czuwają nad nią Katarzyna Fortuna, Justyna Nowicka i Tadeusz Marek.

Podcasty

W Kamienicy Hipolitów święto i podróże

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:23:17
 • calendar_today Poniedziałek, 2023.03.20
Już w najbliższy weekend (25 i 26 marca) Kamienica Hipolitów - oddział Muzeum Krakowa, w ramach tegorocznego święta zaprosi do pogłębienia wiedzy na temat krakowskich kamienic XIX i XX wieku. "Sposób na sukces" - to pod tym hasłem odbędą się spacery edukacyjne, wykłady i warsztaty. Tym samym jest to jedno z ostatnich wydarzeń przed remontem oddziału, który rozpocznie się w kwietniu. Wówczas kot Hipolit spakuje walizki i uda się w długą podróż. O wszystkim co czeka Kamienicę, mówił Tadeuszowi Markowi - Michał Hankus.

„Mamy czas” – w Wydawnictwie Literackim cykl debat

„Głód teraźniejszości” to tytuł odbywającej się pierwszej debaty z cyklu, który Wydawnictwo Literackie przygotowało z okazji swojego 70-lecia. O czasie będą w Sali Mehofferowskiej rozmawiać Dorota Masłowska, Martín Caparrós (zdalnie) i Marcin Napiórkowski, dyskusję poprowadzi Katarzyna Kasia. "Długo myśleliśmy nad tematyką tych spotkań" mówił Tadeuszowi Markowi Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego.

"Holy Spider" - film nie tylko o irańskich kobietach

Tuż po Dniu Kobiet szczególnie uważnie spoglądamy także w stronę Iranu i trwających tam antyrządowych protestów społeczno-obyczajowych, które rozpoczęły się 16 września 2022 r. z powodu śmierci Mahsy Amini, aresztowanej i pobitej za strój niezgodny z normami narzuconymi przez irańską władzę. Jak w obliczu tych wydarzeń prezentuje się przekaz najnowszego filmu irańskiego reżysera Aliego Abbasiego - "Holy Spider"? "Holly spider" to thriller autorstwa irańskiego reżysera Aliego Abbasiego. Film znacznie odbiega od znanej dotąd - poetyckiej i aluzyjnej - stylistyki kina irańskiego. Nie bez powodu nakręcony został poza granicami ojczystego kraju reżysera. Fabuła nawiązuje do prawdziwej historii seryjnego mordercy, który w latach 2000 - 2001 pod pretekstem "oczyszczania ulic świętego miasta z prostytucji" zabił 16 kobiet. To jednak nie tylko opowieść o przestępstwie. Obraz obnaża hipokryzję irańskiego patriarchatu systemowego a także prowokuje refleksje dotyczące niebezpiecznych skutków fanatyzmu religijnegoZ kulturoznawczynią i filmoznawczynią, specjalizującą się z irańskim kinie - dr Elżbietą Wiącek rozmawiał Tadeusz Marek.

Fortepiano Atelier - czyli salon, wykonawstwo historyczne i herbata

W 213 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina spoglądamy w stronę XIX-wiecznych fortepianów, zwłaszcza tych stołowych. To one bowiem stoją u źródeł powstania krakowskiego Fortepiano Atelier. "To miejsce spotkań i koncertów, które powstało z myślą o fortepianach, szczególnie tych zapomnianych" - mówiła Tadeuszowi Markowi pianistka - Eliza Pawłowska.

„Labirynt. 13 bajek dla dorosłych” - nowy spektakl w Teatrze STU

Labirynt, fantasy i muzyka Jana Kantego Pawluśkiewicza. Tytuł spektaklu to „Labirynt. 13 bajek dla dorosłych”. Sztuka powstała na podstawie książki „Zwierciadło w zwierciadle. Labirynt” autorstwa niemieckiego pisarza Michaela Endego. "To trzynaście bajek wprowadzających nas w świat snu" - mówił Tadeuszowi Markowi Krzysztof Jasiński - dyrektor artystyczny teatru oraz reżyser przedstawienia.

Podpisano umowy o współpracy przy Roku Włodzimierza Tetmajera

Choć ogłoszony przez Senat RP Rok Włodzimierza Tetmajera zainaugurowano w Rydlówce - oddziale Muzeum Krakowa jeszcze w grudniu 2022 roku, to właśnie dziś podpisano umowy z partnerami obchodów. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. przedstawiciele Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Ossolineum - Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Gminy Wieliczka i Muzeum Tatrzańskiego. W wydarzeniu uczestniczyła także Zofia Gręplowska - wnuczka Włodzimierza Tetmajera. Z dyrektorem Muzeum Krakowa - Michałem Niezabitowskim, kierowniczką Rydlówki - Joanną Zdebską-Schmidt oraz Zofią Gręplowską rozmawiał Tadeusz Marek.

"Czapski nabytki. Norwid w dziennikach" - w Pawilonie Czapskiego nowa wystawa

Nowa wystawa z jednej strony przybliża historię największej w Polsce muzealnej kolekcji dzieł plastycznych Józefa Czapskiego, z drugiej opowiada o szczególnej więzi, która łączyła artystę z Norwidem. U podstaw ekspozycji stoją prowadzone przez Czapskiego dzienniki. Po wystawie oprowadzała słuchaczy Radia Kraków jej kuratorka i kierowniczka Pawilonu Józefa Czapskiego Muzeum Narodowego w Krakowie - Agnieszka Kosińska, z którą rozmawiał Tadeusz Marek.

"Chodzi o to, żeby przeżywać", czyli krakowski Babski Comber

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:25:05
 • calendar_today Poniedziałek, 2023.02.06
"Babski Comber to obchodzony niegdyś w Ostatki, zapomniany dziś zwyczaj krakowskich przekupek. Według legendy tego dnia świętowały one uwolnienie od ciemiężyciela, wójta podkrakowskich Piasków – Combra. Ciągnęły wtedy spod wspomnianej wsi aż na Krakowski Rynek słomianą kukłę, która go uosabiała, dokazując przy tym i śpiewając tzw. pieśni combrowe. Wszystko kończyło się muzyką, czyli potańcówką w karczmie. Po ponad stu latach od przerwania tej tradycji zapraszamy krakowianki do stworzenia współczesnej Ceremonii Babskiego Combru." - informują organizatorki wydarzenia. Na czym polegać ma współczesna interpretacja Babskiego Combru? O tym w Przystanku Kultura mówiły Tadeuszowi Markowi Joanna Łucja Cichoń oraz Katarzyna Chodoń

"Świat gdzieś indziej" - premiera w Teatrze AST

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:25:01
 • calendar_today Poniedziałek, 2023.01.30
"Świat gdzieś indziej" to tytuł spektaklu dyplomowego studentów IV roku Wydziału Aktorskiego krakowskiej AST. Powieściowym pierwowzorem przedstawienia stały się "Małe, duże" Johna Crowleya, książka uznawana za jedno z największych arcydzieł literatury fantastycznej. Dlaczego praca nad spektaklem dyplomowym to dla reżysera duża odpowiedzialność? Czy w powieści Crowleya drzemie potencjał dramaturgiczny? Jak o współczesnym świecie opowiadać poprzez metaforę zaczarowanego domu? Z reżyserem sztuki, aktorem Marcinem Czarnikiem rozmawiał Tadeusz Marek

Sesja naukowa w Muzeum Narodowym, czyli rzecz o modernizmie w II RP.

Czy polska różnorodność artystyczna dwudziestolecia międzywojennego jest możliwa jest do uchwycenia w syntetycznych ujęciach badawczych? W jaki sposób modernizm II RP został naznaczony przez kontekst obu wojen światowych? Jakimi metodami badawczymi należy badać polski modernizm tamtych czasów? - to jedynie część pytań, które stawiają organizatorzy odbywającej się w Muzeum Narodowym w Krakowie sesji naukowej "Modernizm w II RP". O ideach stojących u podstaw wydarzenia, o szerszym, niż dotychczas spojrzeniu na modernizm z prof. Piotrem Juszkiewiczem, członkiem komitetu organizacyjnego rozmawiał Tadeusz Marek.

Tydzień Filmu Niemieckiego w Krakowie już od najbliższego piątku

20 stycznia rozpocznie się Tydzień Filmu Niemieckiego - największy przegląd kina niemieckiego w Polsce. Kinowa publiczność zobaczy 8 tytułów. Wśród znalazły filmy dokumentalne, jak "Bettina" Lutza Pehnerta i fabularne - m.in. utytułowany "Thomas Brasch" Andreasa Kleinerta czy "Aksjomat" Jönsa Jönssona. O szczegółach tegorocznego programu mówiła Tadeuszowi Markowi Renata Kopyto - kierowniczka Domu Norymberskiego w Krakowie.

Galeria Starmach świętuje rok Jerzego Nowosielskiego

Uchwałą z dnia 22 lipca 2022 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowił rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego. W tym też roku przypada 100. rocznica urodzin wybitnego malarza, rysownika, scenografa, myśliciela odwołujący się do prawosławnej teologii i wieloletniego pedagoga akademickiego. Z tej okazji Galeria Starmach – Inicjator Roku Jerzego Nowosielskiego, przygotowała wystawę Pracownia Jerzego Nowosielskiego.

"Drążenie miasta. Eter" - święto Rynku Podziemnego

Była już woda, był ogień, było powietrze, była ziemie. W tym roku przyszedł czas na... eter. Rynek Podziemny - oddział Muzeum Krakowa zaprasza do "Drążenia miasta", a więc na coroczne święto oddziału. W tegorocznej odsłonie organizatorzy chcą opowiedzieć o żywiole, z którego zbudowane są niebiosa i zaświaty. "Będzie to opowieść o Krakowie w kontekście szeroko rozumianej duchowości sfery sakralnej" - mówił Tadeuszowi Markowi Szymon Jarosiński z Rynku Podziemnego.

O planach muzeum Manggha - rozmawiamy z nową dyrektor, Katarzyną Nowak

Katarzyna Nowak, dotychczasowa wicedyrektorka Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, od stycznia 2023 roku pokieruje tą instytucją. Po ukończeniu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczęła pracę w Muzeum Manggha, zdobywając kolejne stopnie zawodowe: asystent, starszy asystent, kierownik pionu merytorycznego, a od 2008 zastępca dyrektora ds. merytorycznych. W latach 2007–2008 odbyła Muzealnicze Studia Kuratorskie przy Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stały rozwój zawodowy, udział w konferencjach w Polsce i za granicą, prowadzenie wykładów i warsztatów promujących wiedzę na temat Japonii, publikacje na temat kultury japońskiej, autorskie programy promujące sztukę i kulturę japońską w Polsce – określają szeroką aktywność zawodową i zaangażowanie w realizowaniu misji Muzeum Manggha. Katarzyna Nowak od wielu lat buduje program wzajemnych relacji między Polską a Japonią, współpracując z Ambasadą Japonii w Polsce, Instytutem Polskim w Tokio, uniwersytetami w Polsce i Japonii, muzeami i ośrodkami kultury. Ma to istotny wkład w interkulturowy dialog w środowisku japonistycznym w Polsce.

"Wyspia" w przestrzeni wzgórza wawelskiego. Instalacja krakowskiej artystki Kingi Nowak

"WYSPIA" to praca inspirowana twórczością Stanisława Wyspiańskiego, w symboliczny sposób nawiązująca do jednego z jego największych marzeń – pozostawienia śladu w tym wyjątkowym miejscu. Kinga Nowak, malarka, rzeźbiarka, wykładowczyni ASP, podąża tropem wawelskich fascynacji mistrza, równocześnie czerpiąc inspirację z jego witraży i malarstwa ściennego znajdującego się w krakowskim kościele OO. Franciszkanów. O źródłach i inspiracjach szklanej formy w przestrzeni wzgórza opowiadają Justynie Nowickiej: Agnieszka Jankowska-Marzec, kuratorka wystawy oraz Kinga Nowak. Wernisaż 26 stycznia.

Wydawnictwo Literackie ma 70 lat!

Jedno z najważniejszych, największych i najstarszych wydawnictw w Polsce działa nieprzerwanie od 1953 roku. Publikuje dzieła zebrane m.in. Stanisława Lema, Gustawa Herlinga -Grudzińskiego, Witolda Gombrowicza i Czesława Miłosza. W tym roku ukażę się m.in. nowa książka Ewy Lipskiej, powieść laureata literackiego Nobla Orhana Pamuka Noce zarazy i dwie długo oczekiwane książki Cormaca McCarthy’ego. W Sali Mehofferowskiej w siedzibie Wydawnictwa Literackiego przy ul. Długiej 1 w Krakowie odbędą się debaty i dyskusje z udziałem znamienitych gości Polski i zagranicy-mówi Marcin Baniak- dyrektor działu promocji WL, w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

"Bruno Schulz: Sex-Fiction" - radiowa przechadzka po trwającej w MOCAK-u wystawie

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:19:23
 • calendar_today Poniedziałek, 2023.01.02
W MOCAK-u trwa wystawa dzieł plastycznych Brunona Schulza. Wśród nich oglądać można grafiki z "Xięgi Bałowochwalczej" a także prywatne rysunki artysty. "Bruno Schulz jest ofiarą stereotypu interpretacyjnego. Zrobiono z niego fetyszystę i masochistę" - pisze Maria Anna Potocka - dyrektor MOCAK-u, kuratorka wystawy. Powodem takiego obrotu spraw ma być - według twórców wystawy - zbyt dosłowne odczytanie dzieł Schulza. Jak zatem czytać dorobek plastyczny Mistrza z Drohobycza? Z Marią Anną Potocką rozmawiał Tadeusz Marek

10 obiektów wybranych z wystawy "Nowy początek. Modernizm w II RP". Część 3

Symbole dynamicznego rozwoju świata mediów - radiowe odbiorniki. Komplety prawie stuletnich mebli, które wyglądają, jakby zaprojektowane przez współczesnego dizajnera. I setki zupełnie nieznanych dzieł sztuki z tej fascynującej epoki. Kuratorski wybór 10 obiektów z wystawy prezentuje dyrektor MNK, współkurator wystawy prof. Andrzej Szczerski.

10 obiektów wybranych z wystawy "Nowy początek. Modernizm w II RP". Część 2

Symbole dynamicznego rozwoju świata mediów - radiowe odbiorniki. Komplety prawie stuletnich mebli, które wyglądają, jakby zaprojektowane przez współczesnego dizajnera. I setki zupełnie nieznanych dzieł sztuki z tej fascynującej epoki. Kuratorski wybór 10 obiektów z wystawy prezentuje dyrektor MNK, współkurator wystawy prof. Andrzej Szczerski.

10 obiektów wybranych z wystawy "Nowy początek. Modernizm w II RP". Część 1

Symbole dynamicznego rozwoju świata mediów - radiowe odbiorniki. Komplety prawie stuletnich mebli, które wyglądają, jakby zaprojektowane przez współczesnego dizajnera. I setki zupełnie nieznanych dzieł sztuki z tej fascynującej epoki. Kuratorski wybór 10 obiektów z wystawy prezentuje dyrektor MNK, współkurator wystawy prof. Andrzej Szczerski.