Radio Kraków

Radio Kraków Kultura


RSS Spotify Google Podcast

Radio Kraków Kultura to nowa propozycja programowa, w której swoje miejsce znajdzie kulturalny temat dnia w Radiu Kraków. Najważniejsze premiery, wernisaże, projekty, debaty, kontrowersje - od teatru, przez sztuki wizualne po literaturę. Audycja emitowana jest od poniedziałku do czwartku od 15:30 do 16:00, a redakcyjnie czuwają nad nią Katarzyna Fortuna i Justyna Nowicka.

Podcasty

Program 13. Festiwalu Conrada

Rebecca Solnit, Amélie Nothomb , Valeria Luiselli, George Saunders a także Julia Fiedorczuk, Mikołaj Grynberg i Dorota Masłowska – to tylko wybrani goście 13. Festiwalu Conrada, który rozpoczął się 18.październik w Krakowie „Natura przyszłości” – to motto tegorocznej edycji wydarzenia. „Gościmy pisarki, które w swojej twórczości poruszają tematy feministyczne, walczą o prawo do wolności i samostanowienia.Będziemy rozmawiać o przyszłości i zastanowimy się, w jaki sposób literatura może nam pomóc w trosce o szeroko rozumiane środowisko naturalne” - zapowiada, w rozmowie z Katarzyną Fortuną, Grzegorz Jankowicz- dyrektor programowy Festiwalu Conrada.

Program towarzyszący 13. edycji Festiwalu Conrada

Filmy, debaty, debiuty, spotkania autorskie w Pałacu Potockich i w krakowskich księgarniach. Program towarzyszący 13. edycji Festiwalu Conrada prezentuje Anna Zygmunt - menadżerka Festiwalu z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Program 24. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Spotkania autorskie, debaty na temat czytelnictwa, festiwal literatury fantastycznej oraz dyskusje z udziałem tłumaczy - to wybrane wydarzenia 24. Międzynarodowych Tragów Książki w Krakowie. Targi dbywać się będą w formie stacjonarnej i wirtualnej. Motto tegorocznej edycji to "Człowiek żyje zmianą" - cytat z książki "Summa technologiae" Stanisława Lema. Z prezes Targów w Krakowie -Grażyną Grabowską rozmawia Katarzyna Fortuna.

Tłumacze i programy tłumaczeniowe na 24. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Z Anną Mazur- tłumaczką i autorką scenariuszy gier fabularnych, poezji i tekstów piosenek oraz przewodniczącą Oddziału Południowego Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury rozmawia Katarzyna Fortuna.

Abdulrazak Gurnah laureatem literackiej Nagrody Nobla 2021

W uzasadnieniu werdyktu Akademii Szwedzkiej zaznaczono, że Abdulrazak Gurnah został wyróżniony m.in. za bezkompromisowe i wnikliwe opisywanie skutków kolonializmu oraz losu uchodźców pomiędzy kulturami i kontynentami. Abdulrazak Gurnah urodził się w roku 1948 w Zanzibarze u wybrzeży wschodniej Afryki. Od roku 1968 mieszka w Wielkiej Brytanii. Jest wykładowcą literatury na Kent University. Wydał między innymi powieści "Memory of Departure" (1987), "Pilgrims Way" (1988), "Dottie" (1990), "Paradise" (1994), "Admiring Silence"(1996), "By the Sea" (2001), "Desertion" (2005) i "The Last Gift" (2011). W swoich utworach porusza kwestie emigracji, znane z własnego doświadczenia. W Polsce nie jest bliżej znany. Żadna z jego publikacji nie została przetłumaczona na język polski. Prof. Katarzyna Bazarnik z Instytutu Filologii Angielskiej UJ w rozmowie z Katarzyną Fortuną powiedziała , że dla niej wybór noblowski nie jest zaskoczeniem….

„Głos ludzki / Piaf” pióra francuskiego pisarza Jeana Cocteau to pierwsza premiera nowego sezonu w Teatrze Ludowym

Premiery, międzynarodowa współpraca teatralna, a także remonty. Nowy sezon rozpoczyna nowohucki Teatr Ludowy i ogłasza swoje repertuarowe plany. Jeszcze w tym roku zobaczymy w Ludowym m.in opowieść o Edit Piaf w interpretacji Małgorzaty Krzysicy czy autobiograficzny monodram Andrzej Franczyka. Głośny, nagradzany esej Miry Marcinów "Bezmatek" inscenizuje Marcin Liber. - W tej chwili toczą się także intensywne prace remontowe w jednym z naszych oddziałów - mówi w rozmowie z Justyną Nowicką dyrektorka Teatru Małgorzata Bogajewska. Nowe sceny Teatru Ludowego udostępnione zostaną jesienią przyszłego roku. W 2022 czekają nas także inscenizacje Iliady Homera czy głośnej sztuki Wernera Schwaba pt. "Prezydentki".

Pod hasłem "Wolałbym nie..." rozpoczyna nowy sezon artystyczny Teatr im. Słowackiego

Bohaterami sezonu będą ekscentrycy i nadwrażliwcy, postaci z romantycznych dramatów, a także z tekstów współczesnych. Wydarzeniem sezonu będą z pewnością "Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej, przygotowane z okazji 120-lecia teatralnej prapremiery. Bartosz Szydłowski wyreżyseruje "Czerwone i czarne" Stendhala, a Maciej Wojtyszko własny tekst, poświęcony postaci Józefa Dietla. - A w naszym haśle jest także odwołanie do postaci Stanisława Wyspiańskiego - mówi w rozmowie z Justyną Nowicką dyrektor Teatru im. Słowackiego Krzysztof Głuchowski.

„Włamanie do przeszłości”- listy Ewy Lipskiej i Stanisława Lema w nowym słuchowisku Radia Kraków.

13 września w stulecie urodzin Stanisława Lema premiera nowego słuchowiska Radia Kraków pt. "Włamanie do przeszłości". Lidia Bogaczówna - aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego i Juliusz Chrząstowski - aktor Narodowego Starego Teatru interpretują listy Ewy Lipskiej i Stanisława Lema. Słuchowisko w reżyserii Ewy Ziembli oparte jest na książce 'Boli tylko, gdy się śmieję..", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Z Ewą Lipską, Ewą Ziemblą, Lidią Bogaczówną i Juliuszem Chrząstowskim rozmawiała Katarzyna Fortuna

Po 44 latach działalności artystycznej krakowski Teatr KTO otwiera własną, długo wyczekiwaną siedzibę przy ulicy Zamoyskiego 50 w dzielnicy Podgórze.

W spektaklu inauguracyjnym pt. "Teatr Otwarty" wystąpią artyści z całej Europy. Spektakl będzie złożony z etiud teatralnych oraz muzycznych, rozgrywanych w różnych częściach nowego teatru. W rozmowie z Justyną Nowicką do teatru zaprasza reżyser i założyciel Teatru KTO Jerzy Zoń.

Koncert Kapeli Hanki Wójciak na Letniej Scenie Radia Kraków

Wakacje na Letniej scenie Radia Kraków zakończy koncert Kapeli Hanki Wójciak! Hanka Wójciak – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka, góralka z Zakopanego, jest założycielką i liderką Kapeli Hanki Wójciak, grającej muzykę z pogranicza world music, folku i piosenki autorskiej. W programie niedzielnego koncertu nie zabraknie dobrze znanych utworów, jak "Matulu" czy "Znachorka", ale zespół przypomni także mniej znane kompozycje-zapowiada Hanka Wójciak w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Jubileuszowe wydarzenia w Willi Decjusza- wystawa fotografii Stepana Rudyka „Piękno jedności” i Villa Artis: Muzyka Świata

„Piękno jedności" to projekt połączenia tradycji kulturalnych i artystycznych między Ukrainą i Polską. Znani przedstawiciele świata polskiej kultury – aktorzy, dziennikarze, literaci zostali zaproszeni do udziału w sesji zdjęciowej, przygotowanej przez Stepana Rudyka, ukraińskiego fotografa mieszkającego w Polsce. Wśród uczestników znaleźli się m.in: Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Julia Fiedorczuk, Anna Seniuk, Bohdan Zadura, Justyna Sobolewska, którzy wystąpili w autentycznych strojach z końca XIX i początku XX wieku reprezentujących różne regiony Ukrainy. Z okazji jubileuszu 25-lecia odnowienia zespołu pałacowego Willi Decjusza 5 września o godz. 18.00 w ramach cyklu Villa Artis: Muzyka Świata odbędzie się koncert „Podróżnik” w wykonaniu zespołu „Chór w Kontakcie”, pod batutą syryjskiego muzyka i kompozytora, Wassima Ibrahima. Z prof. Dominiką Kasprowicz- dyrektor Instytutu Kultury Willa Decjusza rozmawia Katarzyna Fortuna.

Zwiedzamy wystawę "Polskie style narodowe" w Gmachu Głównym MNK, część 2

W magazynie Radio Kraków Kultura zapraszamy do Muzeum Narodowego w Krakowie na wystawę "Polskie style narodowe". To pierwsza część cyklu "4 razy nowoczesność", którego inicjatorem jest prof. Andrzej Szczerski. Dyrektor MNK i współkurator ekspozycji proponuje słuchaczom Radia Kraków kuratorski wybór 10 obiektów, które w szczególny osób opowiedzą o ekspozycji. Są wśród nich m.in mieszczańska czamara, ludowe kilimy, ceramika w stylu zakopiańskim, projekty Stanisława Wyspiańskiego czy obrazy Kazimierza Sichulskiego. Przypomnijmy, ekspozycja "Polskie style narodowe" gromadzi w sumie ponad 500 prac. Z Andrzejem Szczerskim rozmawia Justyna Nowicka.

Zwiedzamy wystawę "Polskie style narodowe" w Gmachu Głównym MNK, część 3

W magazynie Radio Kraków Kultura zapraszamy do MuzEUm Narodowego w Krakowie na wystawę "Polskie style narodowe". To pierwsza część cyklu "4 razy nowoczesność", którego inicjatorem jest prof. Andrzej Szczerski. Dyrektor MNK i współkurator ekspozycji proponuje słuchaczom Radia Kraków kuratorski wybór 10 obiektów, które w szczególny osób opowiedzą o ekspozycji. Są wśród nich m.in mieszczańska czamara, ludowe kilimy, ceramika w stylu zakopiańskim, projekty Stanisława Wyspiańskiego czy obrazy Kazimierza Sichulskiego. Przypomnijmy, ekspozycja "Polskie style narodowe" gromadzi w sumie ponad 500 prac. Z Andrzejem Szczerskim rozmawia Justyna Nowicka.

Czy uda się uratować wrocławski Solpol, ikonę postmodernistycznej architektury"

Do akcji w obronie tego wyjątkowego budynku włączają się badacze architektury, historycy sztuki, urbaniści, miejscy aktywiści z całej Polski. W piątek 13 grudnia na os. centrum E w Nowej Hucie odbędzie się spacer architektoniczny i protest przeciwko wyburzeniu wrocławskiego Solpolu pod hasłem "Solpol zostaje w Krakowie". Bo, jak mówią jego organizatorzy " Solpol to jeden z naszych najlepszych przykładów architektury postmodernizmu: wielowątkowy, malowniczy, odważny, dialogujący z wielogłosem swojego urbanistycznego otoczenia, zrywający z tradycją w sposób, który z niej czerpie". Justyna Nowicka rozmawia z badaczami architektury: historyczką sztuki dr Kamilą Twardowską i urbanistą Kubą Snopkiem.

Zwiedzamy wystawę "Polskie style narodowe" w Gmachu Głównym MNK

W magazynie Radio Kraków Kultura zapraszamy do Muzeum Narodowego w Krakowie na wystawę "Polskie style narodowe". To pierwsza część cyklu "4 razy nowoczesność", którego inicjatorem jest prof. Andrzej Szczerski. Dyrektor MNK i współkurator ekspozycji proponuje słuchaczom Radia Kraków kuratorski wybór 10 obiektów, które w szczególny osób opowiedzą o ekspozycji. Są wśród nich m.in mieszczańska czamara, ludowe kilimy, ceramika w stylu zakopiańskim, projekty Stanisława Wyspiańskiego czy obrazy Kazimierza Sichulskiego. Przypomnijmy, ekspozycja "Polskie style narodowe" gromadzi w sumie ponad 500 prac. Z Andrzejem Szczerskim rozmawia Justyna Nowicka.

Cricoteka zaprasza na Polifonie, pokaz obrazu Tadeusza Kantora i spacery

Wystawa jednego obrazu „Emballage VI” - skupia uwagę na nowym depozycie w kolekcji Cricoteki, powstałym w 1967 roku ambalażu. Obraz Tadeusza Kantora został nagrodzony podczas IX Biennale w Săo Paulo; w najbliższych latach będzie stanowił punkt wyjścia do prezentacji malarskiej strony twórczości założyciela Cricoteki. O planach Cricoteki na najbliższe tygodnie opowiadają Justynie Nowickiej dyrektorka Cricoteki Natalia Zarzecka, kierowniczka Muzeum Kantora Małgorzata Paluchj-Cybulska oraz koordynatorka cyklu muzycznego "Polifonie" Anna Szwajgier.

Krakowskie Muzeum Zabawek zaprasza na pierwszą wystawę w Cricotece

"Witryna z zabawkami" to cykl ekspozycji prezentujących kolekcję historycznych zabawek rodziny Sosenków. Łączy je formuła pracy – tematy i obiekty zostały wybrane przez publiczność. Pierwsza odsłona "Witryny..." to nawiązanie do kolekcji Cricoteki - zobaczyć możemy około 50 obiektów, będących w dialogu z teatrem Tadeusza Kantora. A w studiu goście Justyny Nowickiej: Katarzyna Sosenko i Katarzyna Jagodzińska z Muzeum Zabawek.

Do "Salonu odnowy magicznej" zaprasza krakowska Galeria Widna

Współczesne obrazy, ceramika oraz instalacje to wyposażenie "Salonu odnowy magicznej” - wystawy przygotowanej przez krakowską Galerię Widna. Ekspozycja gromadzi prace czterech współczesnych artystek, które szukają inspiracji poza dziedziną racjonalności, nauki i sprawdzonych teorii. A sięgają po odniesienia do rytuałów, magicznych ceremonii, tajemniczych zaklęć. - To wystawa bez tezy, raczej baśń czy wizualny esej - mówi w rozmowie z Justyną Nowicką kuratorka Marta Kudelska. W wystawie udział biorą Martyna Borowiecka, Maja Krysiak, Aleksandra Liput, Marta Niedbał. Ekspozycja czynna do 8 sierpnia.

Rozpoczyna się 7. Kromer Festival Biecz

Muzyka dawna i muzyka XXI wieku. Carl Philipp Emanuel Bach i współczesna kompozytorka Katarzyna Głowicka - to repertuar pierwszego koncertu, rozpoczynającej się dziś siódmej edycji Kromer Festival Biecz. Przed festiwalową publicznością wystąpią dwa zespoły: Arte dei Suonatori oraz Spółdzielnia Muzyczna. W programie znalazło się w tym roku 6 koncertów, a ich przewodnim motywem jest wspólnota. - Pojmujemy ją w bardzo szczególny sposób, pokazując obecność dawnych mistrzów w życiu artystów współczesnych - opowiada w rozmowie z Justyną Nowicką dyrektor festiwalu Paweł Szczepanik.

„Czas literatury” w nowej odsłonie

O Lemie w Roku Lema:: Ewa Lipska, Wojciech Zemek, Małgorzata Nycz, Stanisław Bereś, Jerzy Jarzębski, Inga Iwasiów, Sylwia Chutnik, felietony Miry Marcinów, Małgorzaty Lebdy i Marka Bieńczyka, wiersze Krystyny Dąbrowskiej oraz wiele innych tekstów krytyków i pisarzy z Polski i ze świata znajdziemy w drugim numerze „Czasu literatury”, krakowskiego kwartalnika literackiego o ogólnopolskim zasięgu. Nowym redaktorem pisma został Krzysztof Zajas. Wakacyjne wydanie prezentuje Jan Burnatowski - sekretarz redakcji, doktor nauk humanistycznych , wykładowca uniwersytecki, literaturoznawca, krytyk literacki, w rozmowie z Katarzyną Fortuną.