Radio Kraków

Radio Kraków Kultura


RSS Spotify Google Podcast

Radio Kraków Kultura to nowa propozycja programowa, w której swoje miejsce znajdzie kulturalny temat dnia w Radiu Kraków. Najważniejsze premiery, wernisaże, projekty, debaty, kontrowersje - od teatru, przez sztuki wizualne po literaturę. Audycja emitowana jest od poniedziałku do czwartku od 15:30 do 16:00, a redakcyjnie czuwają nad nią Katarzyna Fortuna i Justyna Nowicka.

Podcasty

Pod hasłem "Wolałbym nie..." rozpoczyna nowy sezon artystyczny Teatr im. Słowackiego

Bohaterami sezonu będą ekscentrycy i nadwrażliwcy, postaci z romantycznych dramatów, a także z tekstów współczesnych. Wydarzeniem sezonu będą z pewnością "Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej, przygotowane z okazji 120-lecia teatralnej prapremiery. Bartosz Szydłowski wyreżyseruje "Czerwone i czarne" Stendhala, a Maciej Wojtyszko własny tekst, poświęcony postaci Józefa Dietla. - A w naszym haśle jest także odwołanie do postaci Stanisława Wyspiańskiego - mówi w rozmowie z Justyną Nowicką dyrektor Teatru im. Słowackiego Krzysztof Głuchowski.

„Włamanie do przeszłości”- listy Ewy Lipskiej i Stanisława Lema w nowym słuchowisku Radia Kraków.

13 września w stulecie urodzin Stanisława Lema premiera nowego słuchowiska Radia Kraków pt. "Włamanie do przeszłości". Lidia Bogaczówna - aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego i Juliusz Chrząstowski - aktor Narodowego Starego Teatru interpretują listy Ewy Lipskiej i Stanisława Lema. Słuchowisko w reżyserii Ewy Ziembli oparte jest na książce 'Boli tylko, gdy się śmieję..", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Z Ewą Lipską, Ewą Ziemblą, Lidią Bogaczówną i Juliuszem Chrząstowskim rozmawiała Katarzyna Fortuna

Po 44 latach działalności artystycznej krakowski Teatr KTO otwiera własną, długo wyczekiwaną siedzibę przy ulicy Zamoyskiego 50 w dzielnicy Podgórze.

W spektaklu inauguracyjnym pt. "Teatr Otwarty" wystąpią artyści z całej Europy. Spektakl będzie złożony z etiud teatralnych oraz muzycznych, rozgrywanych w różnych częściach nowego teatru. W rozmowie z Justyną Nowicką do teatru zaprasza reżyser i założyciel Teatru KTO Jerzy Zoń.

Koncert Kapeli Hanki Wójciak na Letniej Scenie Radia Kraków

Wakacje na Letniej scenie Radia Kraków zakończy koncert Kapeli Hanki Wójciak! Hanka Wójciak – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka, góralka z Zakopanego, jest założycielką i liderką Kapeli Hanki Wójciak, grającej muzykę z pogranicza world music, folku i piosenki autorskiej. W programie niedzielnego koncertu nie zabraknie dobrze znanych utworów, jak "Matulu" czy "Znachorka", ale zespół przypomni także mniej znane kompozycje-zapowiada Hanka Wójciak w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Jubileuszowe wydarzenia w Willi Decjusza- wystawa fotografii Stepana Rudyka „Piękno jedności” i Villa Artis: Muzyka Świata

„Piękno jedności" to projekt połączenia tradycji kulturalnych i artystycznych między Ukrainą i Polską. Znani przedstawiciele świata polskiej kultury – aktorzy, dziennikarze, literaci zostali zaproszeni do udziału w sesji zdjęciowej, przygotowanej przez Stepana Rudyka, ukraińskiego fotografa mieszkającego w Polsce. Wśród uczestników znaleźli się m.in: Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Julia Fiedorczuk, Anna Seniuk, Bohdan Zadura, Justyna Sobolewska, którzy wystąpili w autentycznych strojach z końca XIX i początku XX wieku reprezentujących różne regiony Ukrainy. Z okazji jubileuszu 25-lecia odnowienia zespołu pałacowego Willi Decjusza 5 września o godz. 18.00 w ramach cyklu Villa Artis: Muzyka Świata odbędzie się koncert „Podróżnik” w wykonaniu zespołu „Chór w Kontakcie”, pod batutą syryjskiego muzyka i kompozytora, Wassima Ibrahima. Z prof. Dominiką Kasprowicz- dyrektor Instytutu Kultury Willa Decjusza rozmawia Katarzyna Fortuna.

Zwiedzamy wystawę "Polskie style narodowe" w Gmachu Głównym MNK, część 2

W magazynie Radio Kraków Kultura zapraszamy do Muzeum Narodowego w Krakowie na wystawę "Polskie style narodowe". To pierwsza część cyklu "4 razy nowoczesność", którego inicjatorem jest prof. Andrzej Szczerski. Dyrektor MNK i współkurator ekspozycji proponuje słuchaczom Radia Kraków kuratorski wybór 10 obiektów, które w szczególny osób opowiedzą o ekspozycji. Są wśród nich m.in mieszczańska czamara, ludowe kilimy, ceramika w stylu zakopiańskim, projekty Stanisława Wyspiańskiego czy obrazy Kazimierza Sichulskiego. Przypomnijmy, ekspozycja "Polskie style narodowe" gromadzi w sumie ponad 500 prac. Z Andrzejem Szczerskim rozmawia Justyna Nowicka.

Zwiedzamy wystawę "Polskie style narodowe" w Gmachu Głównym MNK, część 3

W magazynie Radio Kraków Kultura zapraszamy do MuzEUm Narodowego w Krakowie na wystawę "Polskie style narodowe". To pierwsza część cyklu "4 razy nowoczesność", którego inicjatorem jest prof. Andrzej Szczerski. Dyrektor MNK i współkurator ekspozycji proponuje słuchaczom Radia Kraków kuratorski wybór 10 obiektów, które w szczególny osób opowiedzą o ekspozycji. Są wśród nich m.in mieszczańska czamara, ludowe kilimy, ceramika w stylu zakopiańskim, projekty Stanisława Wyspiańskiego czy obrazy Kazimierza Sichulskiego. Przypomnijmy, ekspozycja "Polskie style narodowe" gromadzi w sumie ponad 500 prac. Z Andrzejem Szczerskim rozmawia Justyna Nowicka.

Czy uda się uratować wrocławski Solpol, ikonę postmodernistycznej architektury"

Do akcji w obronie tego wyjątkowego budynku włączają się badacze architektury, historycy sztuki, urbaniści, miejscy aktywiści z całej Polski. W piątek 13 grudnia na os. centrum E w Nowej Hucie odbędzie się spacer architektoniczny i protest przeciwko wyburzeniu wrocławskiego Solpolu pod hasłem "Solpol zostaje w Krakowie". Bo, jak mówią jego organizatorzy " Solpol to jeden z naszych najlepszych przykładów architektury postmodernizmu: wielowątkowy, malowniczy, odważny, dialogujący z wielogłosem swojego urbanistycznego otoczenia, zrywający z tradycją w sposób, który z niej czerpie". Justyna Nowicka rozmawia z badaczami architektury: historyczką sztuki dr Kamilą Twardowską i urbanistą Kubą Snopkiem.

Zwiedzamy wystawę "Polskie style narodowe" w Gmachu Głównym MNK

W magazynie Radio Kraków Kultura zapraszamy do Muzeum Narodowego w Krakowie na wystawę "Polskie style narodowe". To pierwsza część cyklu "4 razy nowoczesność", którego inicjatorem jest prof. Andrzej Szczerski. Dyrektor MNK i współkurator ekspozycji proponuje słuchaczom Radia Kraków kuratorski wybór 10 obiektów, które w szczególny osób opowiedzą o ekspozycji. Są wśród nich m.in mieszczańska czamara, ludowe kilimy, ceramika w stylu zakopiańskim, projekty Stanisława Wyspiańskiego czy obrazy Kazimierza Sichulskiego. Przypomnijmy, ekspozycja "Polskie style narodowe" gromadzi w sumie ponad 500 prac. Z Andrzejem Szczerskim rozmawia Justyna Nowicka.

Cricoteka zaprasza na Polifonie, pokaz obrazu Tadeusza Kantora i spacery

Wystawa jednego obrazu „Emballage VI” - skupia uwagę na nowym depozycie w kolekcji Cricoteki, powstałym w 1967 roku ambalażu. Obraz Tadeusza Kantora został nagrodzony podczas IX Biennale w Săo Paulo; w najbliższych latach będzie stanowił punkt wyjścia do prezentacji malarskiej strony twórczości założyciela Cricoteki. O planach Cricoteki na najbliższe tygodnie opowiadają Justynie Nowickiej dyrektorka Cricoteki Natalia Zarzecka, kierowniczka Muzeum Kantora Małgorzata Paluchj-Cybulska oraz koordynatorka cyklu muzycznego "Polifonie" Anna Szwajgier.

Krakowskie Muzeum Zabawek zaprasza na pierwszą wystawę w Cricotece

"Witryna z zabawkami" to cykl ekspozycji prezentujących kolekcję historycznych zabawek rodziny Sosenków. Łączy je formuła pracy – tematy i obiekty zostały wybrane przez publiczność. Pierwsza odsłona "Witryny..." to nawiązanie do kolekcji Cricoteki - zobaczyć możemy około 50 obiektów, będących w dialogu z teatrem Tadeusza Kantora. A w studiu goście Justyny Nowickiej: Katarzyna Sosenko i Katarzyna Jagodzińska z Muzeum Zabawek.

Do "Salonu odnowy magicznej" zaprasza krakowska Galeria Widna

Współczesne obrazy, ceramika oraz instalacje to wyposażenie "Salonu odnowy magicznej” - wystawy przygotowanej przez krakowską Galerię Widna. Ekspozycja gromadzi prace czterech współczesnych artystek, które szukają inspiracji poza dziedziną racjonalności, nauki i sprawdzonych teorii. A sięgają po odniesienia do rytuałów, magicznych ceremonii, tajemniczych zaklęć. - To wystawa bez tezy, raczej baśń czy wizualny esej - mówi w rozmowie z Justyną Nowicką kuratorka Marta Kudelska. W wystawie udział biorą Martyna Borowiecka, Maja Krysiak, Aleksandra Liput, Marta Niedbał. Ekspozycja czynna do 8 sierpnia.

Rozpoczyna się 7. Kromer Festival Biecz

Muzyka dawna i muzyka XXI wieku. Carl Philipp Emanuel Bach i współczesna kompozytorka Katarzyna Głowicka - to repertuar pierwszego koncertu, rozpoczynającej się dziś siódmej edycji Kromer Festival Biecz. Przed festiwalową publicznością wystąpią dwa zespoły: Arte dei Suonatori oraz Spółdzielnia Muzyczna. W programie znalazło się w tym roku 6 koncertów, a ich przewodnim motywem jest wspólnota. - Pojmujemy ją w bardzo szczególny sposób, pokazując obecność dawnych mistrzów w życiu artystów współczesnych - opowiada w rozmowie z Justyną Nowicką dyrektor festiwalu Paweł Szczepanik.

„Czas literatury” w nowej odsłonie

O Lemie w Roku Lema:: Ewa Lipska, Wojciech Zemek, Małgorzata Nycz, Stanisław Bereś, Jerzy Jarzębski, Inga Iwasiów, Sylwia Chutnik, felietony Miry Marcinów, Małgorzaty Lebdy i Marka Bieńczyka, wiersze Krystyny Dąbrowskiej oraz wiele innych tekstów krytyków i pisarzy z Polski i ze świata znajdziemy w drugim numerze „Czasu literatury”, krakowskiego kwartalnika literackiego o ogólnopolskim zasięgu. Nowym redaktorem pisma został Krzysztof Zajas. Wakacyjne wydanie prezentuje Jan Burnatowski - sekretarz redakcji, doktor nauk humanistycznych , wykładowca uniwersytecki, literaturoznawca, krytyk literacki, w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Muzyka nad Zdrojami, Barok na Spiszu i Etno Trzy Korony

Katarzyna Wiwer-dyrektor artystyczna i Rafał Monita- dyrektor wykonawczy o programie Festiwali w rozmowie z Katarzyną Fortuną

Czy w Krakowie powstanie Muzeum HERstorii Sztuki? Czy Kossakówka to dobre miejsce na takie muzeum?

W magazynie Radio Kraków Kultura odpowiadają na te pytania Aśka Warchał-Beneschi – historyczka sztuki, spiritus movens Inicjatywy_Instytucji Muzeum HERstorii Sztuki w Krakowie przy Muzeum Rodziny Kossaków oraz Joanna Jurgała-Jureczka – historyk literatury, która badaniem historii rodziny Kossaków oraz pisaniem o niej zajmuje się od 27 lat. Zaprasza Justyna Nowicka.

W Teatrze Nowym Proxima premiera „Monachomachii, czyli wojny mnichów”.

Po polską klasykę - poemat heroikomiczny pióra biskupa Ignacego Krasickiego sięga reżyserka Justyna Łagowska. Literackiej premierze utworu w 1778 roku towarzyszył głośny skandal. O spektaklu opowiadają reżyserka, aktor Juliusz Chrząstowski i Piotr Sieklucki, dyrektor teatru.

Alexander Humala opowiada o planach artystycznych Filharmonii Krakowskiej

Filharmonia Krakowska ma nowego dyrektora artystycznego. Został nim pochodzący z Białorusi Alexander Humala. Humala ukończył dyrygenturę chóralną w Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku i dyrygenturę symfoniczną w Konserwatorium w Rotterdamie. Współpracował m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Bałtyckiej i Łódzkiej, Orkiestrą Symfoniczna z Hajfy, Moskiewską Państwową Orkiestrą Filharmoniczną, Białoruską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Litewską Narodową Orkiestrą Filharmoniczną oraz orkiestrami filharmonii w Saratowie i Samarze. O planach artystycznych Filharmonii Krakowskiej opowiada Wioletcie Gawlik.

10. Festiwal Miłosza

Wśród poetów, którzy wezmą udział w wydarzeniu są m.in. Ewa Lipska, Justyna Bargielska, Andrzej Sosnowski, Jacek Dehnel, Agi Mishol , Alice Oswald i Anthony Joseph. Tegoroczna odsłona Festiwalu Miłosza odbędzie się pod hasłem „Nieobjęta ziemia”. "Będziemy rozmawiać o twórczości patrona Festiwalu ale też skoncentrujemy się na nowych zjawiskach w polskiej i światowej poezji. Festiwal Miłosza jest otwarty dla wszystkich-– mówi Olga Brzezińska - dyrektor programowa Festiwalu Miłosza w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Kraków i Norymberga świętują 500-lecie Dzwonu Zygmunta i jubileusz domów partnerskich

Dzwon Zygmunta został odlany w Krakowie w 1520 roku. Jego fundatorem był król Polski i Wielki Książę Litewski Zygmunt I Stary, panujący w latach 1507-1548, a wykonawcą przybyły z Norymbergi ludwisarz Hans (Johannes) Beham. Dzwon, który po raz pierwszy zabrzmiał 13 lipca 1521 roku, zawieszony został cztery dni wcześniej, w specjalnie w tym celu nadbudowanej starej wieży obronnej Zamku Królewskiego na Wawelu zwanej Zygmuntowską. O cyklu wydarzeń artystycznych, instalacji i spektakli audiowizualnych przygotowanych przez artystów z Krakowa i Norymbergi mówi Renata Kopyto- dyrektorka Domu Norymberskiego w Krakowie.

Art Piknik w Willi Decjusza Dni Wyszehradzkie, 1-4 lipca 2021

Kulturze krajów Grupy Wyszehradzkiej poświęcony jest tegoroczny Art Piknik w Willi Decjusza. W programie: wystawy, koncerty, debaty literackie, pokazy filmowe. Nowe zjawiska w sztukach plastycznych, filmie, literaturze i muzyce Węgier, Czech, Słowacji i Polski prezentowane będą od 1. do 4 lipca. O Art Pikniku, Dniach Wyszehradzkich w Willi Decjusza z Katarzyną Trojanowską i Aleksandrą Szymańską -Niekłań – koordynatorkami projektu rozmawiała Katarzyna Fortuna

Już po raz piąty rozpoczyna się w Krakowie FESTIVALT .

Organizatorzy zapraszają na spacery po dawnym KL Plaszow i na debatę o wizerunku tzw. "Żyda na szczęście". W programie festiwalu są też 4 wystawy współczesnej sztuki i koncert karaoke z piosenkami Juliana Tuwima i Andrzeja Własta. Współinicjatorką festiwalu jest Magdalena Rubenfeld Koralewska, z którą rozmawia Justyna Nowicka.

O "kwestii mieszkaniowej" opowiada nowy numer magazynu Autoportret , wydawanego w Krakowie przez MIK

"W tym numerze przyglądamy się kwestii mieszkaniowej po 1989 roku w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Analizujemy konsekwencje włączenia tych krajów w globalny neoliberalizm, zwłaszcza te bezpośrednie dla mieszkańców regionu – dotyczące ich mieszkań. Poraża, choć nie zaskakuje, jak podobnie brzmią historie opowiadane przez autorki i autorów z różnych państw. Reprywatyzacja, gentryfikacja, suburbanizacja, grodzenia i finansjalizacja mieszkań zmieniły przestrzeń życia obywateli naszego regionu" - mówią w rozmowie z Justyną Nowicką Dorota Leśniak-Rychlak i Marta Karpińska.

Nowy numer kwartalnika HERITO o Białorusi

Międzynarodowe Centrum Kultury obchodzi w tym roku 30. lecie powstania. Jednym z jubileuszowych wydarzeń jest najnowszy numer magazynu Herito - tym razem w całości poświęcony Białorusi. Jak podkreślają autorzy tekstów, "Białoruś często odbierana jest nieprzychylnie, a niekiedy wręcz niesprawiedliwie". Z niewiedzą, a także stereotypami na temat naszego wschodniego sąsiada mierzą się białoruscy, polscy, a także m.in japońscy badacze i pisarze. Z Bartoszem Sadulskim, sekretarzem redakcji HERITO rozmawia Justyna Nowicka.

13 czerwca rozpoczyna się tegoroczny KRAKERS

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Wtorek, 2021.06.08
(NO) HOPE - to hasło tegorocznegom jubileuszowego Cracow Art Week KRAKERS. Wydarzenie w tym roku odbywa się po raz 10-ty. A w programie Krakersa: projekty i wystawy, przygotowane przez miejsca o wieloletniej tradycji takich (jak Cricoteka czy Dom Norymberski) , ale także akcje i instalacje w miejscach efemerycznych, otwartych przez kilka dni w roku. O specyfice "pandemicznego" Krakersa opowiadają Małgorzata Gołębiewska i Katarzyna Mierzwińska.

Międzynarodowe Centrum Kultury świętuje 30 lat działalności

 • access_time 00:21:36
 • calendar_today Czwartek, 2021.05.27
- Nie waham się powiedzieć, że ostatni rok był jednym z najbardziej nieprzewidywalnych okresów w naszej historii, trudnym czasem dla instytucji, jej pracowników i odbiorców — mówi Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka MCK. Dlatego urodziny Centrum, przypadające w ostatni weekend maja, zorganizowane zostaną w sposób, który z jednej strony pozwoli spotkać się osobiście w siedzibie przy Rynku Głównym, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemicznego, a z drugiej połączyć ze wszystkimi, którzy na odległość będą chcieli wziąć udział w głównym wydarzeniu jubileuszu. O szczegółach w rozmowie z Justyną Nowicką.

61. Krakowski Festiwal Filmowy

 • access_time 00:20:52
 • calendar_today Środa, 2021.05.26
Premiery najciekawszych filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych z całego świata i Polski, powroty twórców nagradzanych i najświeższe debiuty, nagroda za wkład w rozwój światowej kinematografii dla Piotra Dumały, fokus na Norwegię, kino dla młodych, spotkania z reżyserami i wiele innych wydarzeń czeka nas podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: w krakowskich kinach oraz w Internecie, od 30 maja do 6 czerwca 2021 roku. Z Krzysztofem Gieratem -dyrektorem Krakowskiego Festiwalu Filmowego rozmawia Katarzyna Fortuna.

O Barbarze Ubryk i czarownicach w Teatrze Nowym Proxima

 • access_time 00:22:19
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.05.24
"Murem za kobietą. Rzecz o Barbarze Ubryk" tekst Weroniki Murek w reżyserii Julki Mark - to monodram Katarzyny Chlebny, którego premiera odbędzie się 25 czerwca. Justyna Łagowska wyreżyseruje, w brawurowej obsadzie m.in Romana Gancarczyka i Juliusza Chrząstowskiego, "Monachomachię" Krasickiego, a Iwona Kempa przygotuje spektakl zat. "Czarownice. Wszystkich nas nie spalicie". Lato w Teatrze Nowym należeć będzie do kobiet. O tych i innych projektach sceny opowiadają w Radiu Kraków dyrektor teatru Piotr Sieklucki oraz aktorka i pedagog Katarzyna Chlebny.

Teatr Łaźnia Nowa wraca do gry i rozpoczyna próby do kolejnych premier

 • access_time 00:24:43
 • calendar_today Środa, 2021.05.19
Latem swoje najnowsze przedstawienie pokaże dyrektor i założyciel Łaźni Nowej Bartosz Szydłowski. Próby do nowego projektu rozpoczęła w Łaźni Katarzyna Kalwat, która po raz kolejny pracować będzie w Krakowie z Beniaminem Bukowskim. Najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku zobaczymy zapowiadaną od kilku miesięcy szekspirowską "Burzę", z Jerzym Trelą w roli Prospera. Na początku czerwca na scenę Łaźni Nowej wraca „Lem versus P.K. Dick” w reżyserii Mateusza Pakuły oraz "Materiały do Medei", monodram Sandry Korzeniak. Z dyrektorem Łaźni Nowej rozmawia Justyna Nowicka.

Nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za rok 2019 i 2020

 • access_time 00:11:04
 • calendar_today Wtorek, 2021.05.18
Znamy nazwiska poetek i poetów nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Kapituła Nagrody wybrała pięć książek poetyckich wydanych w 2019 roku i pięć wydanych w 2020 O Nagrodzie i nominacjach mówią: Michał Rusinek- prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Xavier Farré- członek Kapituły Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Joanna Bociąg - sekretarz Fundacji Wisławy Szymborskiej w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Narodowy Stary Teatr rozwija międzynarodową współpracę

 • access_time 00:21:38
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.05.17
W każdym kolejnym sezonie scena będzie produkować przynajmniej jeden spektakl teatralny, reżyserowany przez artystę spoza Polski. Konsultantem merytorycznym Teatru w zakresie współpracy międzynarodowej został Tomasz Kireńczuk, kurator międzynarodowych festiwali w Polsce i zagranicą. Już dziś wiadomo, że w sezonie 2023/2024 w Starym Teatrze będzie pracować Thom Luz, uznany szwajcarski reżyser-eksperymentator budujący swoje spektakle na styku teatru dramatycznego, instalacji artystycznych i awangardowej muzyczności. Z Tomaszem Kireńczukiem rozmawia Justyna Nowicka.

Najmłodsi twórcy polskiego teatru na Forum Młodej Reżyserii w AST

 • access_time 00:22:35
 • calendar_today Czwartek, 2021.05.13
Jak zmienia się polski teatr podczas pandemii? Po jakie estetyki sięgają najmłodsi polscy reżyserzy? Jakie teksty ich inspirują? W krakowskiej AST rozpoczyna się Forum Młodej Reżyserii .

Czas literatury

 • access_time 00:22:59
 • calendar_today Czwartek, 2021.05.13
Pierwszy w 2021 roku numer krakowskiego kwartalnika literackiego o ogólnopolskim zasięgu prezentuje Jan Burnatowski - sekretarz redakcji i krytyk literacki- w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Galeria Sztuki Starożytnej w Arsenale już otwarta

 • access_time 00:35:17
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.05.10
Na wystawie zobaczyć można ponad 1000 obiektów z terenów Bliskiego Wschodu, Egiptu, Grecji i Italii. Najstarsze pochodzą z III tysiąclecia p.n.e., a najmłodsze z VII wieku n.e. Wśród zabytków znajdują się rzeźby, marmurowe posągi i fragmenty sarkofagów. O wystawie zat. "Źródła" rozmawiamy z dyrektorem MNK prof. Andrzejem Szczerskim oraz z kuratorką galerii dr Dorota Gorzelany-Nowak.

Dominika Bednarczyk, Tomasz Międzik i Feliks Szajnert w nowym słuchowisku Radia Kraków

 • access_time 00:11:02
 • calendar_today Czwartek, 2021.05.06
Już w niedzielę 9 maja premiera nowego słuchowiska Radia Kraków. "Tukan toko, Bóg i bób" to projekt dokumentalny, inspirowany korespondencją Tadeusza Różewicza i Ryszarda Przybylskiego. Tym razem zaprosiliśmy do współpracy aktorów Teatru im. Słowackiego. W rolę Różewicza wcieli się Feliks Szajnert, w rolę badacza literatury, Ryszarda Przybylskiego - Tomasz Międzik. Wiersze Różewicza, przypisy i didaskalia czytać będzie Dominika Bednarczyk. Z aktorami, współtwórcami naszego nowego słuchowiska rozmawia Justyna Nowicka.

Jak uczynić kulturę elementem regeneracji miasta po pandemii?

 • access_time 00:22:45
 • calendar_today Środa, 2021.05.05
W jaki sposób kultura buduje wizerunek miasta? Jak sektor kultury może wspierać turystykę i vice versa? O nowej miejskiej polityce kulturalnej Kraków Culture opowiada w Radiu Kraków pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa do spraw kultury Robert Piaskowski.

„Natura przyszłości” – 13. Festiwal Conrada

 • access_time 00:21:51
 • calendar_today Środa, 2021.04.28
„Natura przyszłości” – to motto 13. Festiwalu Conrada. Poznaliśmy pierwszych gości tegorocznej edycji. To utytułowana hiszpańskojęzyczna pisarka Valeria Luiselli i jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy George Saunders. Festiwal odbędzie się w formule online. Nowością będzie cykl comiesięcznych wydarzeń, w ramach którego od maja do grudnia będziemy spotykać się z wybitnymi intelektualistami i intelektualistkami. Festiwal Conrada odbędzie się między 18-tym a 24-tym października i tradycyjnie zakończy go wręczenie Nagrody Conrada. O programie tegorocznej edycji mówią : Anna Zygmunt-menadżerka Festiwalu Conrada i Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada, w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

„Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania” Maria Deskur

 • access_time 00:20:26
 • calendar_today Czwartek, 2021.04.22
„Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania”- to publikacja, która w przededniu Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, ma swoją premierę. Edukacja literacka od najmłodszych lat jest podstawą rozwoju demokratycznych społeczeństw. To dlatego Kraków i Wrocław – Miasta Literatury UNESCO, Fundacja Powszechnego Czytania, Fundacja Olgi Tokarczuk i Polska Izba Książki przygotowały wspólną książkę, która w dostępny, prosty i atrakcyjny wizualnie sposób nakreśli całościowo zagadnienie upowszechniania czytania. Z autorką pracy Marią Deskur - Prezeską Fundacji Powszechnego Czytania i Katarzyną Jakubowiak - koordynatorką programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego opertorem jest KBF, rozmawia Katarzyna Fortuna.

W czerwcu odbędzie się tegoroczny Cracow Art Week KRAKERS

 • access_time 00:19:09
 • calendar_today Wtorek, 2021.04.20
(NO) HOPE - to hasło tegorocznego jubileuszowego KRAKERSa. Wydarzenie odbędzie się po raz 10-ty. Temat, jak mówią kuratorzy, "wyłonił się jako odpowiedź na otaczającą nas sytuację pandemiczną". Jeden z wątków tegorocznej edycji Krakersa to niezrealizowane projekty artystyczne z ostatniej dekady. "Chcemy przyjrzeć się pomysłom, które powstały w latach 2010 – 2020, jak i powodom ich odrzucenia. Szczególnie zależy nam na zebraniu prac społecznie zaangażowanych, badawczych, z natury niekomercyjnych" - mówią inicjatorzy projektu: Łukasz Surowiec i Marta Romankiv. Gościem RK jest także inicjtorka KRAKRESa jest Małgorzata Gołębiewska.

Krakowski grafik, były rektor krakowskiej ASP prof. Jan Pamuła został laureatem Grand Prix d Honneur Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.

 • access_time 00:23:17
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.04.19
Jan Pamuła należy do ścisłego grona prekursorów grafiki cyfrowej, pierwsze eksperymenty w tej dziedzinie podejmował już pod koniec lat 70. XX wieku. Ekspozycja, którą będzie można oglądać w Muzeum Manggha będzie mieć retrospektywny charakter. - Od najnowszych po najwcześniejsze prace artysty - zapowiada kuratorka Monika Wanyura. Ale tegoroczny laureat to nie tylko wybitny grafik o światowej renomie. Pamuła przez wiele lat był zaangażowany w działalność Triennale Grafiki, a w latach 2010-2013 był jego prezesem. - To były decydujące lata dla Triennale Grafiki - mówi w rozmowie z Justyna Nowicką Marta Raczek-Karcz ze Stowarzyszenia Triennale Grafiki.

SZTUKA/PRZEMOC/PŁEĆ- debata&koncert w Willi Decjusza w Krakowie

 • access_time 00:21:17
 • calendar_today Czwartek, 2021.04.15
SZTUKA/PRZEMOC/PŁEĆ to wydarzenie społeczno - artystyczne organizowane przez Fundację 2Act, Stowarzyszenie Willa Decjusza i Instytut Kultury Willa Decjusza. Prof. Dominika Kasprowicz – dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza i dr Wassim Ibrahim – prezes Fundacji 2Act – w rozmowie z Katarzyną Fortuną

10. Festiwal Miłosza pod hasłem „Nieobjęta ziemia”

 • access_time 00:21:46
 • calendar_today Środa, 2021.04.14
Agi Mishol, Alice Oswald, Ivan Štrpka, Peter Gizzi i Anthony Joseph – to goście tegorocznej odsłony Festiwalu Miłosza, która odbędzie się pod hasłem „Nieobjęta ziemia”. Olga Brzezińska - dyrektor programowa Festiwalu Miłosza i Krzysztof Siwczyk - dyrektor artystyczny Festiwalu Miłosza w rozmowie z Katarzyną Fortuną

W Nowej Hucie powstaje Dom Utopii

 • access_time 00:23:26
 • calendar_today Wtorek, 2021.04.13
Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii to najnowsza inicjatywa Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. – Idea empatii i sztuki towarzyszy nam od początku działalności artystycznej, czyli od ponad 25 lat. Teatry, które stworzyliśmy na krakowskim Kazimierzu, a później w Nowej Hucie, nie były teatrami w tradycyjnym znaczeniu tego słowa – mówi Małgorzata Szydłowska, dyrektor ds. Domu Utopii.

Inauguracja nowej, wielofunkcyjnej przestrzeni zaplanowana została na drugą połowę czerwca. Koszt inwestycji to prawie 23 miliony złotch (w tym 13 mln ze środków UE)

Projekt obejmuje nowoczesne centrum edukacyjne, pracownie rzemieślnicze, przestrzeń spotkań, rezydencje artystyczne oraz strefę ruchu i odpoczynku. W budynku, który jednorazowo może pomieścić 600 osób, realizowana będzie pozateatralna linia programowa Łaźni Nowej: warsztaty, koncerty, performance, pokazy filmowe, dyskusje społecznego uniwersytetu, spotkania literackie, działania łączące w sobie nowatorskie pomysły, formy i idee.
Twórcami Domu Utopii są Małgorzata i Bartosz Szydłowscy, założyciele Łaźni Nowej.
– Idea empatii i sztuki towarzyszy nam od początku działalności artystycznej, czyli od ponad 25 lat. Teatry, które stworzyliśmy na krakowskim Kazimierzu, a później w Nowej Hucie, nie były teatrami w tradycyjnym znaczeniu tego słowa – mówi Małgorzata Szydłowska, dyrektor ds. Domu Utopii. – Myśleliśmy o nich jak o miejscach szeroko pojętej kultury. Dom Utopii będzie kontynuacją i rozwinięciem tej idei, ale również pewnego rodzaju laboratorium, w którym będziemy poszukiwać zupełnie nowego języka sztuki.
Dom Utopii powstał w dawnym, nieużytkowanym skrzydle budynku Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 na osiedlu Szkolnym 26 w Nowej Hucie. Składa się z czterech kondygnacji. Na najniższym piętrze znajdują się pracownie plastyczne i rzemieślnicze. Parter jest miejscem spotkań. Na pierwszym piętrze znajduje się przestrzeń aktywności, w której będzie można wprawić swoje ciało w ruch (znajdzie się tam m.in. sala fitness). Ostanie piętro będzie stanowiło przestrzeń zamieszkania, dla rezydentów. Wśród nich znajdą się artyści reprezentujący różne dziedziny sztuki, m.in. reżyserzy teatralni, choreografowie, muzycy, artyści wizualni i performerzy, którzy będą włączać w swoje działania mieszkańców Nowej Huty.

jn/mat.prasowe

6 września pierwsi widzowie zobaczą nową siedzibę Teatru KTO

 • access_time 00:21:53
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.04.12
Nowy adres teatru KTO to ulica Jana Zamoyskiego 50, w dzielnicy Podgórze. Nowy obiekt będzie mieć nowoczesny, otwierany dach, kameralną, ale wielofunkcyjną widownię, ogród z widokiem na Park Bednarskiego i zrewitalizowaną barokową fasadę. Jak mówią artyści "nowy dom Teatru KTO będzie przyjazną dla mieszkańców wielofunkcyjną przestrzenią, wtopioną w kontekst zieleni Parku Bednarskiego, eksponującą elementy przypominające o historii miejsca".

Kwiecień - miesiącem świadomości autyzmu w MNK

 • access_time 00:18:00
 • calendar_today Czwartek, 2021.04.08
Muzeum daje przestrzeń do różnorodnego przeżywania spotkania ze sztuką. To idealne miejsce dla osób o dużej wrażliwości, do których sztuka szczególnie przemawia. Od kilku miesięcy, za kulisami wystaw, w krakowskim MNK trwa projekt edukacyjny, w którym uczestniczą pracowniczki działów edukacji, promocji i osoby odpowiedzialne za dostosowanie muzeum do potrzeb osób o szczególnych wymaganiach.

Muzeum Narodowe w Krakowie jest liderem projektu "Spektrum" w ramach "Erasmus+ Młodzież. Akcja 2 - partnerstwa strategiczne". We współpracy z instytucjami kultury i ośrodkami badawczymi z Anglii, Włoch, Hiszpanii i Belgii, MNK realizuje projekt SPEKTRUM. Jego ideą jest wypracowanie strategii, dzięki której muzea w Polsce staną się miejscem bardziej przyjaznym osobom ze spektrum autyzmu.

W ramach Projektu #Spektrum powstały trzy ankiety, skierowane do:

· instytucji działających z osobami w spektrum autyzmu
· opiekunów i opiekunek dzieci z autyzmem
· indywidualnych zwiedzających

Ankieta dedykowana instytucjom/organizacjom https://forms.gle/bJJaZRfyCY89T5Qo8

Ankieta dedykowana osobom indywidualnym z podopiecznymi  https://forms.gle/vrk3hqEjfcnAY8C27

Ankieta dedykowana osobom indywidualnym  https://forms.gle/EkGcLYdXY1AXcm1TA

jn/mat.prasowe

 

106 lat temu urodził się Tadeusz Kantor

 • access_time 00:23:17
 • calendar_today Wtorek, 2021.04.06
Artysta przyszedł na świat 6 kwietnia 1915 roku. O dziedzictwie twórcy teatru Cricot 2 opowiada w magazynie Radio Kraków Kultura prof. Katarzyna Fazan, wykładowczyni UJ i AST. Podejmujemy temat awangardy w twórczości Tadeusza Kantora, rozmawiamy także o tym, czy tocząca się dziś debata o przemocy w teatrze może się odnosić do metody pracy twórcy "Dziś są moje urodziny".

Agnieszka Budzińska-Bennett na Festiwalu Misteria Paschalia

 • access_time 00:20:50
 • calendar_today Środa, 2021.03.31
Festiwal rozpoczyna się w Wielki Czwartek koncertem „Cantrix“, w którym Agnieszka Budzińska-Bennett wraz z kierowanym przez siebie ensemble Peregrina zaprezentuje muzykę hiszpańskich żeńskich klasztorów królewskich w Sigenie (szpitalniczki) i Las Huelgas (cysterki). Podczas koncertu usłyszymy zarówno utwory utrzymane w stylu chorałowym, jak i prezentujące wczesną polifonię, nawiązujące do słynnego stylu Notre Dame. Specjalnie dla Festiwalu Misteria Paschalia we współpracy z Zakonem Maltańskim i Scholą Cantorum Basiliensis koncert został zarejestrowany w Ritterhaus Bubikon, dawnej komandorii Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana, której początki sięgają XII wieku. Na platformie PLAY KRAKÓW o 20.00.

Jak zapobiegać przemocy w polskich szkołach artystycznych?

 • access_time 00:23:45
 • calendar_today Czwartek, 2021.03.25

Stanisław Lem w Wydawnictwie Literackim

 • access_time 00:21:05
 • calendar_today Środa, 2021.03.24
Stanisław Lem, pisarz tworzący literaturę fantastycznonaukową, futurolog i filozof, najczęściej tłumaczony na języki obce polski autor, został patronem 2021 roku. We wrześniu przypada setna rocznica urodzin, w marcu 15 rocznica śmierci autora „Solaris”. Wydawca prozy i eseistyki Stanisława Lema, krakowskie Wydawnictwo Literackie, wznawia dzieła pisarza i przygotowuje premiery. Z Marcinem Baniakiem, dyrektorem Działu Promocji Wydawnictwa Literackiego rozmawia Katarzyna Fortuna.

Wirtualne Muzea Małopolski w nowej odsłonie

 • access_time 00:19:50
 • calendar_today Wtorek, 2021.03.23
Małopolski Instytut Kultury w Krakowie zaprezentował nową odsłonę portalu muzea.malopolska.pl. Portal zyskał nowy wygląd, funkcjonalności i rozwiązania. A przede wszystkim mnóstwo nowych treści. Projekt zat. Wirtualne Muzea Małopolski realizowany jest od 10 lat we współpracy z muzeami, galeriami i instytucjami z regionu. W jednym miejscu zgromadzono ponad 2500 eksponatów z blisko 50 muzeów i galerii. Z Joanną Orlik, dyrektorką MIK rozmawia Justyna Nowicka.

Adam Zagajewski – „Prawdziwe życie” - rozmowa z Olgą Brzezińską i Krzysztofem Siwczykiem

 • access_time 00:25:25
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.03.22
Adam Zagajewski -wybitny poeta, eseista, prozaik, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali zmarł 21 marca w Krakowie w wieku 75 lat. Adama Zagajewskiego wspominają Olga Brzezińska i Krzysztof Siwczyk w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Nowa stypendystka w Krakowie – mieście pisarzy ICORN

 • access_time 00:22:35
 • calendar_today Czwartek, 2021.03.18
W Krakowie w ramach programu Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN zamieszkała nowa stypendystka. Przed najbliższe dwa lata Aaiún Nin, poetka, performerka i aktywistka z Angoli będzie przebywać w Willi Decjusza.

O programie ICORN i stypendystce Aaiún Nin mówią: prof. Dominika Kasprowicz- dyrektorka Instytutu Kultury Willa Decjusza,

Elżbieta Foltyniak- z Krakowskiego Biura Festiwalowego- koordynatorka projektów międzynarodowych i programów rezydencjalnych oraz

Robert Piaskowski- Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury. Z gośćmi rozmawiała Katarzyna Fortuna.

Teatr Nowy Proxima świętuje jubileusz 15.lecia

 • access_time 00:23:26
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.03.15
Na początek premiera. „Sex, dragi i apetyt na destrukcje, czyli bardzo intymna biografia Guns N’ Roses” Sławomira Chwastowskiego to spowiedź Stevena Adlera (w tej roli Tomasz Schimscheiner), perkusisty legendarnej grupy Guns N’ Roses”, podczas której muzyk w bezceremonialny sposób rozprawia się z życiem gwiazd amerykańskiej sceny muzycznej. Spędzając czas w Tajlandii na przymusowym detoksie, opowiada o podbojach i przygodach seksualnych frontmena grupy i gitarzysty. W spektaklu w reżyserii Piotra Siekluckiego (wcielającego się również w postać Ozzy’ego Osbourne’a) występują również Joanna Falkowska oraz gość specjalny: Marek Sierocki.

"Cosi fan tutte" Mozarta w Operze Krakowskiej

 • access_time 00:22:52
 • calendar_today Czwartek, 2021.03.11
„Cosi fan tutte” (Tak czynią wszystkie), jedno z najważniejszych dzieł operowych Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Jerzego Stuhra, będzie miało swoją premierę 12 marca (g. 18.30) w Operze Krakowskiej. To już trzecia reżyserska realizacja dla krakowskiego teatru artysty, który i tym razem wziął na warsztat dzieło z gatunku opery buffa. O pracy nad spektaklem opowiadają Justynie Nowickiej Robert Gierlach (Don Alfonso), Tomasz Tokarczyk, kierownik muzyczny spektaklu i dyrektor opery Bogusław Nowak

Lektury feministyczne w Karakterze

 • access_time 00:22:44
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.03.08
Małgorzata Szczurek - redaktorka naczelna wydawnictwa Karakter, romanistka, redaktorka, tłumaczka, laureatka Nagrody Wielkiego Redaktora prezentuje książki feministyczne, m.in. nową książkę Rebekki Solnit „Matka wszystkich pytań”, Agaty Sikory „Wolność, równość, przemoc. Czego nie chcemy sobie powiedzieć” i Mony Chollet „Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet”.

Willa Decjusza - ponowne otwarcie, nowe publikacje i programy

 • access_time 00:21:26
 • calendar_today Czwartek, 2021.03.04
Profesor Dominika Kasprowicz- dyrektorka Instytutu Kultury Willa Decjusza o „Książce do pisania. Willa Decjusza”, otwarciu willi dla zwiedzających – będzie można m.in. zwiedzać reprezentacyjne sale pałacu-oraz o międzynarodowych programach rezydencyjnych i projektach edukacyjnych.

Dyplomacja kulturowa Krakowa

 • access_time 00:24:11
 • calendar_today Środa, 2021.03.03
Robert Piaskowski- Pełnomocnik Prezydenta miasta Krakowa ds. Kultury o dyplomacji kulturowej miasta oraz udziale Krakowa w programach i projektach międzynarodowych.

Przed wystawą "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921" na Wawelu

 • access_time 00:18:27
 • calendar_today Wtorek, 2021.03.02
Jeszcze tylko niespełna dwa tygodnie dzielą nas od otwarcia najważniejszej wystawy 2021 roku w Zamku Królewskim na Wawelu. Ekspozycja zat. "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921" gromadzi tkaniny, zamówione w XVI wieku przez Zygmunta Augusta. Jest także przypomnieniem ważnych historycznie dat: powrotu arrasów na Wawel po traktacie ryskim oraz po II wojnie światowej. - To będzie historyczna, ale także współczesna ekspozycja - podkreśla dyrektor wawelskich zbiorów prof. Andrzej Betlej w rozmowie z Justyną Nowicką. Wernisaż wystawy 17 marca. Ekspozycję będzie można oglądać aż do października, potem, z przyczyn obostrzeń konserwatorskich, większość tkanin na wiele lat wróci do magazynów.

Muzyka iberyjskiego kręgu kulturowego - to temat wiodący tegorocznego Festiwalu Misteria Paschalia.

 • access_time 00:17:26
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.03.01
Od Wielkiego Czwartku do Poniedziałku Wielkanocnego słuchać będziemy w Krakowie muzyki z Portugalii i Hiszpanii, ale także z Ameryki Łacińskiej: od twórczości mniszek w średniowiecznych klasztorach po utwory muzyczne, rozbrzmiewające w Nowym Świecie w pierwszych latach baroku. - To wspaniała, choć bardzo mało znana u nas muzyka - mówi Joanna Broniec z KBF w rozmowie z Justyną Nowicką.

ROK LEMA 2021

 • access_time 00:21:37
 • calendar_today Czwartek, 2021.02.25
„Widziałem przyszłość” - to motto Roku Lema 2021. Kongres futurologiczny, debaty, spotkania autorskie, premiery nowych książek, warsztaty edukacyjne, koncerty, festiwale muzyczne i taneczne i wiele innych wydarzeń zaplanowano na Rok Stanisława Lema 2021. We wrześniu przypada setna rocznica urodzin, najczęściej tłumaczonego na języki obce, polskiego pisarza. Z Szymonem Kloską- kuratorem Roku Lema 2021 rozmawia Katarzyna Fortuna.

XII Dni Komedii dell’Arte

 • access_time 00:24:30
 • calendar_today Środa, 2021.02.24
25 lutego -to symboliczna data narodzin komedii dell’arte, która pojawiła się we Włoszech w XVI wieku. Ten pierwszy zawodowy nowożytny teatr przez prawie dwieście lat święcił triumfy, zarówno na placach miejskich, jak i na dworach całej niemal Europy. Komedia dell’arte na zawsze odmieniła nie tylko oblicze teatru, ale także wpłynęła znacząco na inne rodzaje sztuk. XII edycja Dni Komedii dell’Arte (25 – 27 lutego 2021) będzie zupełnie inna niż poprzednie - złoży się na nią specjalnie przygotowany cykl nagrań: Spotkania z komedią. Zostaną w nich przybliżone kluczowe aspekty komedii dell’arte. Trupa KOMEDIANTY wykona, przygotowane specjalnie na tę okazję, intermedia. Spotkania z komedią będą dostępne bezpłatnie na platformie playkrakow.com od 25 lutego 2021r. Z Agnieszką Cianciarą-Fröhlich- dyrektor artystyczną Dni Komedii dell’Arte i Jakubem Baranem, opiekunem naczelnym i artystycznym Teatru Praska 52, rozmawiała Katarzyna Fortuna.

Prace jednej z najważniejszych artystek XX wieku w Galerii Starmach

 • access_time 00:09:30
 • calendar_today Wtorek, 2021.02.23
"Magdalena Abakanowicz. Black Garment" to wystawa przygotowana w krakowskiej Galerii Starmach. Ekspozycja gromadzi dziesięć prac jednej z najważniejszych polskich artystek XX wieku: jej słynne rzeźby - abakany, ale także rzadko pokazywane prace na papierze. Jak mówi kuratorka wystawy Sonia Kądziołka, na wystawie wypuklony został wątek eksperymentu w działaniach Abakanowicz. Ekspozycja czynna do końca marca.

Stary Teatr zaprasza do lektury dramatów Pawła Demirskiego

 • access_time 00:24:03
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.02.22
Nakładem Wydawnictwa Narodowego Starego Teatru ukazał się tom zat. „Teksty dla (Starego) Teatru” Pawła Demirskiego. Książka, z okładką zaprojektowaną przez Bolesława Chromrego, zawiera teksty 5 dramatów, napisanych przez Demirskiego w latach 2013-1020: od „Bitwy warszawskiej 1920” po "Jeńczynę" z 2020 roku. Reżyserką wszystkich spektakli była Monika Strzępka. - Twórczość Demirskiego to prawdziwy fenomen w polskim teatrze - mówi w rozmowie z Justyną Nowicką redaktorka książki Agata Dąbek.

Rozpoczął się nabór do drugiej edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO

 • access_time 00:11:44
 • calendar_today Środa, 2021.02.17
Nagroda promuje publikacje i wydawnictwa nawiązujące do literackiego charakteru Krakowa, jego dziedzictwa i najważniejszych postaci życia literackiego, utworów związanych z Krakowem oraz dzieł krakowskich twórców.

Konkurs ma wspierać pisarzy, ilustratorów, redaktorów i tłumaczy - mówi koordynatorka projektu Katarzyna Jakubowiak z Krakowskiego Biura Festiwalowego w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Krzysztof Materna zaprasza widzów do Teatru Bagatela

 • access_time 00:23:15
 • calendar_today Wtorek, 2021.02.16
Dopiero 6 marca, jeśli zezwolą na to epidemiczne zarządzenia, otworzy się dla widzów krakowski Teatr Bagatela. W budynku przy Karmelickiej kończą się zaplanowane na czas pandemii remonty. Pierwszą marcową premierą ma być "Rewizor" Gogola w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. - Chcemy mieć pewność, że teatr będzie mógł działać w dłuższej perspektywie - mówi dyrektor artystyczny Teatru Bagatela Krzysztof Materna w rozmowie z Justyną Nowicką. W kwietniu w teatrze planowany jest spektakl muzyczny "Bagatela śpiewa" w reżyserii Krzysztofa Materny, a w maju komedia "Pensjonat Pana Bielańskiego", przygotowany przez Marka Gierszała.

Teatr Ludowy wraca do gry już 12 lutego

 • access_time 00:22:52
 • calendar_today Wtorek, 2021.02.09
O planach nie tylko na najbliższe dwa tygodnie opowiada Justynie Nowickiej dyrektorka Teatru Ludowego, reżyserka Małgorzata Bogajewska. Na początek czeka nas "Boska" z Martą Bizoń, a w marcu m.in premiera "Wujaszka Wani", czy "Iwony, księżniczki Burgunda" w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego.

Ołtarz Wita Stwosza znowu w pełnym blasku

 • access_time 00:25:57
 • calendar_today Czwartek, 2021.02.04
5 lutego oficjalnie zostanie odsłonięty ołtarz Wita Stwosza po 5-letniej konserwacji. Całość prac nadzorował Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki (skupiający dwa wydziały: Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie). Krakowskim reprezentantem działań jest dr hab. Jarosław Adamowicz, z którym Justyna Nowicka rozmawia o wyzwaniach konserwacji jednego z najważniejszych gotyckich ołtarzy na świecie.

"Botaniczne poszukiwania" w Muzeum Manggha

 • access_time 00:26:50
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.02.01
"Botaniczne poszukiwania. Sztuka botaniczna w XXI wieku" to pierwsza w Polsce wystawa ukazująca fenomen współczesnej sztuki botanicznej europejskiej i japońskiej. Prace współczesnych artystów prezentowane są w kontekście dzieł dawnych mistrzów ilustracji botanicznej m.in Basiliusa Beslera, Elizabeth Blackwell i – przede wszystkim – Marii Sibylli Merian. Na wystawie "Botaniczne poszukiwania. Sztuka botaniczna w XXI wieku" zobaczymy dzieła 35 twórców z Austrii, Francji, Holandii, Irlandii, Japonii, Niemiec, Polski, Rosji, Wielkiej Brytanii, Włoch. Towarzyszy im pokaz prac Marii Sibylli Merian (1647–1717), jednej z najbardziej znanych artystek na świecie, badaczki, podróżniczki i wybitnej entomolożki. W galerii Europa Daleki Wschód można oglądać wystawę współczesnego fotografa Wojciecha Wieteski. Z Bogną Dziechciaruk, dyrektorką Muzeum Manggha rozmawia Justyna Nowicka.

"Codzienność, banalność, nuda" - pod takim hasłem rozpoczyna 2021 rok krakowska Cricoteka

 • access_time 00:23:18
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.01.25
W planach jest m.in wystawa klasyka performensu Roberta Kuśmirowskiego oraz cykl prezentacji młodych artystów, skonfrontowanych z twórczością Tadeusza Kantora. Cricoteka stawia w tym roku na pokaz własnej kolekcji oraz sięga do źródeł. - W czasach pandemii, sięgając do myśli Kantora, uważniej przyglądamy się naszej codzienności - mówi dyrektorka Cricoteki Natalia Zarzecka. W Cricotece wciąż na ponowne otwarcie czeka wystawa-instalacja Marka Chlandy oraz nowa, stała wystawa zat. "Widma". 26 stycznia rozpoczyna się cykl wykładów "ABC Awangardy - Ikony - Awangardy".

Tydzień Filmu Niemieckiego online!

 • access_time 00:21:19
 • calendar_today Czwartek, 2021.01.21
Najlepsze niemieckie filmy, nagradzone na Berlinale i innych międzynarodowych festiwalach filmowych, zobaczymy podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego. Ze względu na pandemię największy ogólnopolski przegląd kina zachodnich sąsiadów odbędzie się wyjątkowo online na platformie MOJEeKINO.PL w zmienionym terminie: od 22 do 29 stycznia 2021 roku. W programie znalazły się produkcje obejmujące różne gatunki filmowe i tematy. W wybranych filmach poruszane są zarówno ważne problemy społeczne, radzenie sobie z trudną niemiecką historią, jak i osobiste doświadczenia twórców wywodzących się z różnych kultur i odmiennych systemów społecznych-mówi Renata Kopyto- dyrektorka Domu Norymberskiego w Krakowie- współorganizatorka przeglądu, w rozmowie z Katarzyną Fortuną

1 lutego rozpocznie się Festiwal Opera Rara 2021

 • access_time 00:21:06
 • calendar_today Środa, 2021.01.20
Tym razem będzie to podróż od samych początków opery po nasze czasy. Zobaczymy barokowe „Il ballo delle Ingrate” Monteverdiego, „Dido & Aeneas” Purcella i „Cassandrę” Marcella (połączoną w jeden spektakl z utworami współczesnymi: „Just” Langa i „Vanitas” Sciarrina), klasycystyczne „Così fan tutte” Mozarta oraz „Der goldene Drache” Eötvösa z 2014 roku. Wszystkie spektakle będą dostępne na platformie PLAY KRAKÓW. Z dyrektorem festiwalu Janem Tomaszem Adamusem rozmawia Justyna Nowicka

Klasyka polskiej poezji na nowej płycie Radia Kraków pt. "Słucham i patrzę"

 • access_time 00:22:45
 • calendar_today Wtorek, 2021.01.19
Wiersze Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Stanisława Wyspiańskiego, Kazimierza Wierzyńskiego , Jana Lechonia, Mariana Hemara i Zbigniewa Herberta interpretują Grażyna Frycz i Zygmunt Józefczak. Całość wyreżyserował Wojciech Markiewicz, dźwiękowo zrealizował Wojciech Gruszka. Inicjatorką nagrania jest aktorka Grażyna Frycz, która brała udział w projekcie „Terapia poezją”, realizowanym w Dziennych Domach Pomocy Społecznej. Z reżyserem Wojciechem Markiewiczem rozmawia Katarzyna Fortuna.

Czy muzyce potrzebny jest parytet?

 • access_time 00:23:11
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.01.18
Zapewne nie, broni się sama. Ale przecież warto dostrzec i podkreślić artystyczne przewagi znakomitych kompozytorek współczesnych i ich wybitnych poprzedniczek – kobiety w polskiej muzyce to głos równie osobny, co wyrazisty. Tę potrzebę dostrzegła wytwórnia ANAKLASIS, która 29 stycznia 2021 r. wypuszcza krążek POLISH HEROINES OF MUSIC z muzyką orkiestrową Elżbiety Sikory, Hanny Kulenty, Grażyny Bacewicz i Agaty Zubel. O nowościach nie tylko fonograficznych w PWM z redaktorem naczelnym wydawnictwa Danielem Cichym rozmawia Justyna Nowicka.

Rozpoczęły się przygotowania do Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie

 • access_time 00:19:00
 • calendar_today Środa, 2021.01.13
Triennale grafiki odbywa się w Krakowie co trzy lata, poczynając od 1966 roku - to jedno z najważniejszych i najstarszych w Polsce wydarzeń, poświęconych sztukom wizualnym. Hasło tegorocznego Triennale to "Sprzeczne przyszłości". Z prezes Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki Martą Raczek-Karcz rozmawia Justyna Nowicka. Przyjmowanie zgłoszeń za pośrednictwem elektronicznego formularza potrwa do końca stycznia. A laureatów Międzynarodowego Triennale Grafiki poznamy w Krakowie 19 czerwca.

Będą obchody ważnych teatralnie rocznic, ale nie tylko.

 • access_time 00:22:45
 • calendar_today Wtorek, 2021.01.12
Zobaczymy "Wesele" Wyspiańskiego, ale z perspektywy kuluarów. Dyrektor Teatru Krzysztof Głuchowski opowiada repertuarowych o planach na 2021 rok. W 120. rocznicę prapremiery "Dziadów" po dramat Adama Mickiewicza sięga w Krakowie Maja Kleczewska. W Teatrze odbędą się także obchody 120-rocznicy prapremiery "Wesela", która odbyła się przy placu św. Ducha w marcu 1901 roku. A najbliższa premiera już 29 stycznia - Iwona Kempa reżyseruje spektakl zat. "Spóźnione odwiedziny".

W magazynie Radio Kraków Kultura rozmawiamy o miejskiej platformie VOD - PLAY KRAKÓW.

 • access_time 00:23:55
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.01.11
Bywa czasem nazywana "tratwą kultury" na czas pandemii. Wielkie muzyczne widowiska, spektakle teatralne, recitale - to tylko część materiałów, z których można korzystać po zalogowaniu się do nowego serwisu Miasta Krakowa. Operatorem serwisu stworzonego na zlecenie Miasta Krakowa zostało Krakowskie Biuro Festiwalowe. W magazynie Radio Kraków Kultura rozmawiamy o miejskiej platformie PLAY KRAKÓW. Do jakiej adresowana jest publiczności? Jakie proponuje treści? Czy streaming koncertu lub spektaklu może zastąpić kontakt publiczności z artystą w sali koncertowej czy teatrze? Mimo, że działa zaledwie od 3 miesięcy platforma PLAY KRAKÓW ma już wielu fanów, także poza Krakowem.

Supermarka Radia Kraków za 2020 rok dla Zamku Królewskiego na Wawelu

 • access_time 00:23:46
 • calendar_today Czwartek, 2021.01.07
Jakie zmiany zaszły na wawelskim wzgórzu w pandemicznym, 2020 roku? Czym jest nagrodzona przez jurorów Supermarki Radia Kraków "nowa energia"? Jakie wystawy zaplanowano na 2021 rok? Z dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzejem Betlejem rozmawia Justyna Nowicka. Zaprosimy Państwa na wielki pokaz wawelskich arrasów, opowiemy także o sztuce współczesnej na Wawelu, m.in pracy Mirosława Bałki.

Ponad 287 milionów złotych przeznaczy Miasto Kraków na wydatki związane z kulturą w 2021 roku.

 • access_time 00:22:28
 • calendar_today Wtorek, 2021.01.05
Na co je wyda? Jakie będą priorytety? Justyna Nowicka rozmawia z pełnomocnikiem Prezydenta Krakowa do spraw kultury Robertem Piaskowskim. W tym roku otwarte zostaną m.in nowa siedziba Muzeum Fotografii MUFO czy Dom Utopii - nowoczesne centrum sztuki współczesnej, edukacji i kultury w Nowej Hucie. Nowa jest także koncepcja tzw. Węzłów Kultury - o których opowie pełnomocnik prezydenta do spraw kultury Robert Piaskowski. Także w tym roku otwarta zostanie w Krakowie nowa siedziba Teatru KTO, zakończy się również dwuletni remont Nowohuckiego Centrum Kultury. Wydarzeniem będą krakowskie obchody Roku Stanisława Lema. A zaczynami od kulturalnego podsumowania 2020 roku.

Premiera nowego słuchowiska Radia Kraków

 • access_time 00:08:42
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.01.04
Premiera słuchowiska "Słucham i patrzę” na antenie Radia Kraków 6 stycznia o godz. 14. Płyta z klasyką polskiej poezji ukaże się 18 stycznia. Producentem słuchowiska i wydawcą płyty jest Radio Kraków. Płyta zostanie przekazana nieodpłatnie do Domów pomocy Społecznej i Kubów Seniora. Z twórcami płyty i słuchowiska rozmawiała Katarzyna Fortuna

Około 300 tysięcy widzów odwiedziło oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie w 2020 roku

 • access_time 00:25:31
 • calendar_today Środa, 2020.12.23
Około 300 tysięcy widzów odwiedziło oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie w 2020 roku. Mimo pandemii, powodzeniem cieszyły się wystawy "Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce" i "Szymon Czechowicz. Geniusz baroku". - To znak, że nasza publiczność czeka na ambitne ekspozycje - mówi dyrektor Muzeum Narodowego prof. Andrzej Szczerski. W magazynie Radio Kraków Kultura rozmawiamy także o planach na 2021 rok: otwarciu Galerii Dizajnu i Architektury w kamienicy Szołayskich, Galerii Sztuki XX i XXI wieku w Gmachu Głównym, czy Galerii Starożytności w Arsenale Muzeum Czartoryskich. Opowiemy także o pierwszej ekspozycji z serii wystaw o nowoczesności.

Odwiedzamy seniorów z Bobowej, Tylmanowej, Ochotnicy Górnej i Laskowej.

 • access_time 00:17:31
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.12.21
W czasie Świąt Bożego Narodzenia zapraszamy na cykl dokumentalnych słuchowisk pt. „60+ Nowy Wiek Kultury”. To wspólna propozycja Radia Kraków i Teatru Nowego. Rozmawiamy z Tomaszem Kireńczukiem, inicjatorem projektu. A „60+ Nowy Wiek Kultury” na naszej antenie 25, 26 i 27 grudnia o godz.17.05.

Znamy najlepsze krakowskie księgarnie i antykwariaty 2020 roku

 • access_time 00:18:26
 • calendar_today Czwartek, 2020.12.17
Księgarnia Karakter, Szafa Pełna Książek, Spółdzielnia Ogniwo i Cafe Nowa Księgarnia, decyzją czytelników i czytelniczek, zdobyły Znaki Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO w plebiscycie "Wybieramy Księgarnie Roku 2020" .

Głosowanie odbyło się w sieci - uczestnicy plebiscytu wybierali spośród 33 działających pod Wawelem niezależnych księgarni i antykwariatów. Placówki konkurowały w czterech kategoriach - oferta najlepszych książek, najbardziej kompetentna obsługa, "najbliższy sercu klimat" i najciekawsze wydarzenia kulturalne. Oddano ponad 3 tysiące głosów. Nagrody wręczył prezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Wraz z prezydentem i Krzysztofem Żwirskim z KBF, odwiedziliśmy nagrodzoną Księgarnię Karakter przy ulicy Tarłowskiej 12, która została nagrodzona w kategorii "najlepsze książki".

Zwycięskie księgarki to: Katarzyna Klimek i Barbara Cichy. Rozmawiała z nimi Katarzyna Fortuna.

Książki do pisania i nowości krakowskiego wydawnictwa Austeria

 • access_time 00:16:46
 • calendar_today Środa, 2020.12.16
Wydawnictwo Austeria skupia się przede wszystkim na publikacji najbardziej wartościowych prac związanych z tematyką żydowską. Od początku istnienia łączy najwyższej jakości treści z unikatowym opracowaniem edytorskim. Stale poszerzająca się oferta obejmuje literaturę jidysz i hebrajską, dzieła Josepha Rotha, współczesną poezję i prozę Adama Wodnickiego. Wyjątkowym i autorskim projektem są Książki do pisania. Łączą cechy notesu, zbioru cytatów i fotografii. Z Wojciechem Ornatem - współtwórcą i redaktorem naczelnym Wydawnictwa Austeria rozmawiała Katarzyna Fortuna.

Krakowski PWM nie zwalnia tempa mimo pandemii

 • access_time 00:18:50
 • calendar_today Wtorek, 2020.12.15
Jak pandemia wpłynęła na działalność PWM? Czy wszystkie działania udało się przenieść do internetu? Jakie nagrody i nowe inicjatywy przyniósł 2020 rok? W magazynie Radio Kraków Kultura rozmawiamy z redaktorem naczelnym i dyrektorem PWM Danielem Cichym.

Jak zmieni się teatr po pandemii?

 • access_time 00:19:17
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.12.14
Czy kamera filmowa na dobre zadomowi się w teatralnych spektaklach? Czy internet może być alternatywą dla teatralnej sali, dla rzeczywistego spotkania widzów z aktorem? W Krakowie zakończyła się 13.edycja Festiwalu Boska Komedia. O prognozach dla polskiego teatru, w czasie pandemii i po niej, z dyrektorem festiwalu Bartoszem Szydłowskim rozmawia Justyna Nowicka.

Koncertowe wykonanie "Otella" Verdiego w Operze Krakowskiej

 • access_time 00:19:49
 • calendar_today Środa, 2020.12.09
Arcydzieło opery tragicznej i tryumf 74-letniego Giuseppe Verdiego, który po sukcesie „Aidy” na 16 lat wycofał się z operowej areny, po raz pierwszy zabrzmi na scenie Opery Krakowskiej 11 i 13 grudnia.

Premiera „Otella” w 1887 r. w mediolańskiej La Scali wywołała zachwyt i poruszenie w świecie artystycznym. Była to nie tylko wyjątkowa możliwość usłyszenia nowego utworu operowego, który wyszedł spod ręki Verdiego po tak długiej przerwie, ale też wyczekiwanego, osobistego spotkania z kompozytorem – żywą legendą włoskiej opery.

Arrigo Boito, włoski muzyk, literat i znawca języków, stworzył na podstawie sztuki Williama Shakespeare'a przejmujące libretto, którego treść powstawała pod bacznym okiem Verdiego. Obaj artyści prowadzili między sobą twórczą wymianę zdań poprzez liczne dyskusje i listy. Aby zachować tajemnicę, wspólnie kreowane dzieło otrzymało w korespondencji specjalny kryptonim – jak czytamy u Piotra Kamińskiego „czekolada” lub jak pisze Stefan Kunze „czekoladowy projekt”. Niemiecki muzykolog w swoim artykule poświęconym „Otellu” przywołuje znamienne słowa Verdiego: Wie Pan, jak powstał ten czekoladowy projekt. Pan jadł ze mną i z Facciem. Mówiliśmy wtedy o Otellu, o Boicie. Nazajutrz Faccio „dostarczył” mi Boita, a trzy dni później Boito dostarczył mi szkic do Otella. Przeczytałem go i spodobał mi się. Powiedziałem mu: niech Pan zrealizuje ten utwór, zawsze dla kogoś będzie dobry, dla Pana, dla mnie, dla kogoś innego, itd.

Przytoczony cytat pochodzi z listu skierowanego do Giulia Ricordiego – włoskiego redaktora i muzyka, który dołączył w 1863 r. do założonego przez jego rodzinę wydawnictwa muzycznego Casa Ricordi. Jak się okazuje, miał on ważny udział w spotkaniu Verdiego z jego przyszłym librecistą. Udało mu się, jak opisuje Kamiński pojednać kompozytora z Arrigiem Boito […] który niegdyś w młodzieńczym zapale, zranił dotkliwie Lwa z Busseto.

Do powstałego libretta Verdi napisał muzykę pełną namiętności i twórczego kunsztu. Stworzył dzieło oryginalne i nowatorskie, będące przejawem wieloletniej ewolucji jego kompozytorskiego stylu. Zrezygnował z tradycyjnej uwertury, w jej miejsce umieszczając w partyturze takty szalejącej burzy, wprowadził monologi o charakterze deklamacyjnym i w odkrywczy sposób wykorzystał możliwości wykonawcze instrumentów, szczególnie z grupy dętej. Wszystkie użyte środki posłużyły wydobyciu dramatycznego wyrazu dzieła. Jak zauważa jeden z najbardziej wpływowych krytyków muzycznych w II połowie XIX wieku Eduard Hanslick: Verdi wielokrotnie spotyka się w Otellu z Wagnerowskimi założeniami. W to, że pojął on ten styl dopiero dzięki Wagnerowi, a nawet, że w całości go od Wagnera przejął, uwierzyć może tylko ktoś, kto nie zna Don Carlosa, napisanego 20 lat przed Otellem, wtedy, gdy jedynym znanym Verdiemu utworem Wagnera była uwertura do Tannhäusera.

Opera Krakowska zaprezentuje widzom wykonanie koncertowe „Otella”, w t. zw. wersji semi-stage – w kostiumach, z reżyserią świateł i zarysowaniem akcji dramatycznej. Spektakle, w których wezmą udział Soliści, Chór i Orkiestra pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka, „najlepszego dyrygenta” w tegorocznej edycji Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury, odbędą się 11 i 13 grudnia o godz. 18:30 i będą transmitowane online przez platformę Play Kraków. Linki do transmisji zostaną umieszczone na stronie internetowej oraz profilu na Facebooku Opery.

Kierownictwo artystyczne:
Laco Adamik
Maria Balcerek
Barbara Kędzierska
Dariusz Pawelec
Tomasz Tokarczyk

Obsada:
OTELLO | Tomasz Kuk, Dominik Sutowicz
JAGO | Leszek Skrla, Mikołaj Zalasiński
DESDEMONA | Agnieszka Kuk, Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha
EMILIA |Agnieszka Cząstka-Niezgódka, Monika Korybalska
CASSIO | Jarosław Bielecki, Adrian Domarecki
LODOVICO | Sebastian Marszałowicz, Wołodymyr Pańkiw
RODERIGO | Krzysztof Kozarek, Vasyl Grokholskyi
MONTANO | Sebastian Marszałowicz
HEROLD | Michał Kutnik, Patryk Wyborski

jn/mat.prasowe

Pasmo Literackie na Prologu 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej

 • access_time 00:09:07
 • calendar_today Wtorek, 2020.12.08
W programie m.in. premierowe spotkanie z Anne Applebaum wokół książki "Zmierzch demokracji", rozmowa z Shulemem Deenem o świecie amerykańskich chasydów i sekularyzacji, spotkanie z Mikołajem Grynbergiem i Wiolettą Grzegorzewską, dyskusja o innowacjach w izraelskiej gospodarce z Avi Jorischem czy literacko-filmowe wspomnienie Stefana i Franciszki Themersonów. Motywem przewodnim wydarzeń Prologu 30. FKŻ będzie Ogień – żywioł, który przenika zarówno najstarsze kultury na świecie, w tym kulturę tworzoną w Izraelu i w żydowskiej diasporze, jak i twórczość gości Pasma Literackiego. Kulminacja wydarzeń literackich przypadnie na czas święta Chanuka, pomiędzy 12 a 17 grudnia- mówi Krzysztof Żwirski- koordynator projektu z Krakowskiego Biura Festiwalowego w rozmowie z Katarzyną Fortuna.

8 grudnia mija 30. rocznica śmierci Tadeusza Kantora

 • access_time 00:19:11
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.12.07
W magazynie Radio Kraków Kultura rozmawiamy z historykiem i krytykiem sztuki, dyrektorem Muzeum Sztuki w Łodzi Jarosławem Suchanem. Pytamy o aktualność kantorowskiego oeuvre i jego uniwersalne wartości. Przypominamy o ważnych wystawach, których kuratorem był nasz gość, m.in o ekspozycji "Tadeusz Kantor. Niemożliwe", przygotowanej w Galerii Bunkier Sztuki w 2000 roku. Z Jarosławem Suchanem rozmawia Justyna Nowicka.

Piotr Sieklucki laureatem Nagrody im. Wyspiańskiego

 • access_time 00:24:43
 • calendar_today Wtorek, 2020.12.01
Dyrektor, reżyser i aktor Teatru Nowego Proxima otrzymał tę nagrodę za realizację programu Teatr Nowego Widza, w ramach którego na scenie Teatru Nowego Proxima w 2019 roku wystawiono dwa spektakle adresowane do najmłodszej publiczności: "Król Maciuś Pierwszy" oraz "Było sobie życie". Z laureatem rozmawia Justyna Nowicka.

Krzysztof Siwczyk o płycie "Droga pani Schubert..." Ewy Lipskiej

 • access_time 00:25:45
 • calendar_today Czwartek, 2020.11.26
Poeta, krytyk literacki, aktor i dyrektor artystyczny Festiwalu Miłosza w rozmowie z Katarzyną Fortuną recenzuje nową płytę Radia Kraków. "Droga pani Schubert..." Ewy Lipskiej w interpretacji Anny Polony i Jerzego Treli w reżyserii Józefa Opalskiego będzie mieć premierę 27 listopada.

5 grudnia rozpocznie się w Krakowie Festiwal Boska Komedia.

 • access_time 00:21:46
 • calendar_today Wtorek, 2020.11.24
13-ta edycja jednego z najważniejszych w Polsce teatralnych festiwali odbędzie się w całości online, na platformie PLAY KRAKÓW. W programie znalazły się w tym roku 23 przedstawienia, w tym aż 8 premier: nowe spektakle m.in Michała Zadary, Katarzyny Kalwat, Cezarego Tomaszewskiego, Magdy Szpecht. Po raz pierwszy nie odbędzie się konkurs na najlepszy spektakl. Z Bartoszem Szydłowskim rozmawia Justyna Nowicka.

Andrzej Pągowski: Ten film bardzo mnie wzruszył i bardzo zaskoczył

 • access_time 00:08:54
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.11.23
- Bardzo dużo było filmów - blisko 60, bardzo różnorodnych. Od dużych nieporozumień po rzeczy wybitne. Zawsze mnie to martwi, czy damy radę jako jury wyselekcjonować prawdziwe perełki. Tu sytuacja ze względu na pandemię była szczególnie trudna, bo jurorzy pochodzili z różnych stron świata, nawet z Korei. Różnice czasowe komplikowały więc obrady. Ale daliśmy radę. W jury byli ze mną Dahee Jeong, Anna Mantzaris i Andrzej Orzechowski - mówi juror konkursu Anima na 27. MFF Etiuda&Anima, znakomity polski grafik i plakacista Andrzej Pągowski. A kto wygrał? "Ten film bardzo mnie wzruszył i bardzo mnie zaskoczył. Szczerze powiedziawszy, nawet się go przeraziłem, bo on poruszył we mnie - pewnie tak jak w każdym, kto ten film zobaczy - pewne stresy związane z odchodzeniem naszych bliskich, a szczególnie rodziców. Okazało się, że wszyscy jurorzy natychmiast ten film zauważyli. To film pani Julii Orlik "Jestem tutaj". Wstrząsający film. Reżyserce udało się dostać dwóch wspaniałych aktorów: Zdzisława Wardejna i Izę Kunę. Te głosy aktorów - takie naturalne, są niesamowitą siłą tego filmu. Zwłaszcza w tym trudnym okresie pandemii, kiedy tracimy tak dużo bliskich, szczególnie tych starszych, film zrobił potężne wrażenie."

Przeczytaj: ”Jestem tutaj” Julii Orlik największym wygranym 27. MFF Etiuda&Anima

 

"Szuflada Szymborskiej" w nowe odsłonie

 • access_time 00:22:45
 • calendar_today Czwartek, 2020.11.19
„Szufladę Szymborskiej” w nowej odsłonie prezentuje Michał Rusinek-prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Ruszają "Zaprojektowani - Krakowskie Spotkania z Dizajnem"

 • access_time 00:21:59
 • calendar_today Środa, 2020.11.18
"Zaprojektowani" są częścią projektu "Sztuka do Rzeczy", realizowanego przez miasto Kraków. Gośćmi wydarzenia będą m.in. Bronisław Krzysztof, Michał Zaczyński, Ewa Kowalewska-Kondrat (Harel), Agnieszka Łakoma czy Katarzyna Sosenko. Tegoroczna edycja Zaprojektowanych upłynie pod hasłem „ON/OFF”, podejmując aktualny temat przenikania się sfer życia online i offline. Justyna Nowicka rozmawia z kuratorem "Zaprojektowanych" Rafałem Stanowskim.

7. edycja Zaprojektowanych - Krakowskich Spotkań z Dizajnem (19-22 listopada), które organizują Krakowskie Szkoły Artystyczne, daje możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych zajęciach online i zdobycia cennej wiedzy z projektowania wnętrz, mody, przestrzeni komercyjnych czy fotografii. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa w ramach Sztuki do Rzeczy.

Tegoroczna edycja Zaprojektowanych upłynie pod hasłem „ON/OFF”, podejmując aktualny temat przenikania się sfer życia online i offline. Internetowe wykłady i warsztaty poprowadzą specjaliści z bogatym doświadczeniem zawodowym, artystycznym oraz edukacyjnym (w tym wykładowcy Szkoły Wnętrz i Przestrzeni, Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru, Szkoły Kreatywnej Fotografii czy Szkoły Visual Merchandisingu).

Wyjątkowo ciekawie zapowiada się wykład masterclass „Dzieło unikatowe”, który zaprezentuje Bronisław Krzysztof, wybitny rzeźbiarz i dizajner, od wielu lat projektujący dla marki Sisley Cosmetics Paris (tworzy projekty związane z kosmetykami i elementami do stylizacji wnętrz). Rzeźby Bronisława Krzysztofa znane są na całym świecie i niezwykle wysoko cenione, znajdują się w przestrzeni takich miast, jak Paryż, Neapol czy Edynburg. Twórczość wielokrotnie nagradzanego artysty prezentowano na ponad 40 wystawach indywidualnych oraz ponad 160 wystawach zbiorowych.

Nadszedł dobry czas, by zastanowić się nad tym, jak funkcjonuje świat współczesnej mody. Przewiduje się, że może on ulec daleko idącym zmianom, na czym zyskają projekty związane z ekologią i lokalnością. W czasie Zaprojektowanych dyskutować o tym będą cenieni krytycy mody: Ewa Kowalewska-Kondrat (autorka bloga Harel) oraz Michał Zaczyński. Ten temat dopełni spotkanie „Ekologia w modzie. Jak uzdrowić relację z ubraniami”, prowadzone przez Katarzynę Zajączkowską, wykładowcę Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru, autorkę podcastu Odpowiedzialna Moda.

Tytułowy temat „ON/OFF” podejmie Margaret Larmuth, mieszkająca w Szwajcarii trendwatcherka i artystka, wykładowca Krakowskich Szkół Artystycznych oraz Technical University w Chongquin w Chinach. W trakcie prowadzonego w języku angielskim spotkania zastanowi się na tym, jak odnaleźć kreatywną inspirację w życiu codziennym, zwłaszcza teraz, kiedy szukać jej musimy w dużej mierze w świecie wirtualnym.

Kolor stanowi jeden z najważniejszych sposobów komunikacji wizualnej, a także element, który wpływa na nasze emocje. Ten temat w czasie wykładu „Barwa ma znaczenie” podejmie dr Agnieszka Łakoma, plastyk miasta Krakowa, a także znakomita, wielokrotnie nagradzana artystka - graficzka, malarka, autorka instalacji przestrzennych i obiektów.

Niezwykle ciekawie, zwłaszcza dla osób pragnących nadać charakter swojemu wnętrzu, zapowiada się wykład „Historyk sztuki w twoim wnętrzu. Jak odnaleźć własny styl”. Poprowadzi go wyjątkowa osobowość - Katarzyna Sosenko, historyk sztuki, właścicielka największej w Polsce kolekcji zabytkowych flakonów perfumowych, a także znanego krakowskiego antykwariatu Antyki Sosenko Galeria Home Decor oraz bloga o sztuce, dekorowaniu wnętrz i biżuterii vintage Antyki Sosenko.

Uroczyste otwarcie Zaprojektowanych połączone będzie z wernisażem wystawy Fotoprzestrzenie, w ramach której zaprezentowane zostaną najlepsze dyplomy Szkoły Wnętrz i Przestrzeni, Szkoły Kreatywnej Fotografii oraz Szkoły Visual Merchandisingu (19 listopada, godz. 18, ul. Zamoyskiego 52). Zobaczymy spojrzenie młodych artystów na temat przestrzeni – będzie to z pewnością inspirująca dawka wiedzy o nowych trendach w dizajnie. Wystawa będzie czynna do stycznia 2021, jest więc szansa na jej zobaczenie na żywo, oczywiście jeśli zostaną zmniejszone obostrzenia związane z pandemią.

Zapraszamy również na wiele innych ciekawych wydarzeń, m.in. na wykład „Bajka a rzeczywistość. Fotografia mody terapią na gorsze dni” Bastka Czernka, warsztaty z projektowania nadruku na t-shirt” Magdaleny Chmielek czy rozmowę z influencerką Moniką Muratovą pod hasłem „Stylizacja, gwiazdy i social media”.

Zaprojektowani to flagowe wydarzenie Szkoły Wnętrz i Przestrzeni należącej do Krakowskich Szkól Artystycznych (www.ksa.edu.pl). Co roku gości wybitne postacie dizajnu, takie jak m.in. prof. Władysław Pluta, prof. Marek Cecuła, Dorota Koziara, Tomek Rygalik czy dr Andrzej Śmiałek. Wydarzenie istnieje od 2014 roku i wpisało się w kalendarz imprez promujących polski dizajn.

Na wykłady i warsztaty obowiązują zapisy: kursy@ksa.edu.pl, transmisje odbywać się będą przez platformę Zoom lub na Instagramie Krakowskich Szkół Artystycznych.

Organizatorzy: Szkoła Wnętrz i Przestrzeni, Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru, Szkoła Kreatywnej Fotografii, Szkoła Visual Merchandisingu.

Partnerzy: Miasto Kraków, Sztuka do Rzeczy
Oficjalne strony:
www.ksa.edu.pl, www.zaprojektowani.ksa.edu.pl

Oficjalne hashtagi:
#zaprojektowani2020
#artystycznylistopadzKSA

Wydarzenie:
https://www.facebook.com/events/789813261840617

Program:
https://zaprojektowani.ksa.edu.pl/program-2020

mat.prasowe/jn

"VHS" - premiera Laboratorium Nowego Teatru

 • access_time 00:12:38
 • calendar_today Wtorek, 2020.11.17
"VHS / Visual homemade stories" to spektakl, który w ramach Laboratorium Nowego Teatru przygotowuje Klaudia Hartung-Wójciak. Będą prywatne archiwa VHS, pielgrzymka papieża-Polaka, urodziny w McDonalds, i pierwsze zagraniczne wakacje. Z reżyserką i autorką scenariusza rozmawia Justyna Nowicka.

Wybieramy Księgarnie Roku 2020

 • access_time 00:18:04
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.11.16
W Krakowie rozpoczęła się czwarta edycja plebiscytu na najlepsze niezależne księgarnie i antykwariaty.

W tym roku akcja  przebiega pod znakiem drugiej fali pandemii koronawirusa i coraz trudniejszej sytuacji ekonomicznej lokalnych przedsiębiorców.  Głosować można do 13 grudnia na stronie ksiegarnie.miastoliteratury.pl Plebiscyt „Wybieramy Księgarnie Roku” stanowi część strategii wspierania rozwoju tradycyjnego księgarstwa, wpisanej w program Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wydarzeniu patronuje Radio Kraków.

Wśród 33 miejsc, na które możemy głosować są min. księgarnie naukowe, językowe, specjalizujące się w sztuce, komiksach i literaturze dziecięcej - mówi Krzysztof Żwirski z Krakowskiego Biura Festiwalowego - koordynator projektu - w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Rozpoczyna się remont krakowskiej Galerii Bunkier Sztuki

 • access_time 00:17:25
 • calendar_today Wtorek, 2020.11.10
Jak zmieni się krakowski Bunkier Sztuki? Kiedy pierwsi zwiedzający zobaczą wnętrze budynku po remoncie? Jak i gdzie działać będzie instytucja w czasie remontu? Jakie będą losy kawiarni przed gmachem? Gościem Justyny Nowickiej w magazynie Radio Kraków Kultura jest zastępca dyrektora Bunkra Sztuki Ewa Szafran.

"Nikt nie uciecze" to nowe słuchowisko Radia Kraków

 • access_time 00:20:50
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.11.09
Zaprosiliśmy do współpracy Wiesława Hołdysa i artystów związanych z Teatrem Mumerus w Krakowie. Słuchowisko powstaje na kanwie XV I XVI- wiecznych anonimowych tekstów: "Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią" oraz "Skarga umierającego". Usłyszymy także fragment utworu XVI-wiecznego anonima pt.:"Starzec ze Śmiercią". O przygotowaniach do radiowej premiery Justyna Nowicka rozmawia z Wiesławem Hołdysem oraz aktorami: Anną Lenczewską i Robertem Żurkiem. Premiera na antenie Radia Kraków 23 listopada o godz. 18.05.

Lockdown w teatrze

 • access_time 00:22:55
 • calendar_today Czwartek, 2020.11.05
Ana Nowicka i Monika Kufel z Teatru Barakah o kolejnym lockdownie w kulturze i w teatrze, spektaklu "Ja, Sendlerowa" w USA online, „Innych ludziach”, "Misery" i planowanych premierach i wydarzeniach w sieci w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Jak działa Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Sztuki AICA?

 • access_time 00:22:47
 • calendar_today Wtorek, 2020.11.03
Kto może do niego należeć, czym się zajmuje? W jakich sprawach zabiera głos? Justyna Nowicka rozmawia w magazynie Radio Kraków Kultura z Magdaleną Ujmą, nową prezeską polskiej sekcji AICA. Wśród nowych zadań AICA jest m.in stymulowanie refleksji nad krytyką, popularyzacja praktyk twórczych i kuratorskich oraz dorobku polskich krytyków.

Jak zarządzać kulturą w czasie pandemii? Z czego rezygnować, jakie inicjatywy wspierać?

 • access_time 00:23:58
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.11.02
Gościem magazynu Radio Kraków Kultura była Izabela Błaszczyk, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. W rozmowie z Justyną Nowicką opowiada, jak KBF pomaga krakowskim artystom w czasie pandemii, i jak w tym szczególnym momencie buduje programy krakowskich festiwali. Ważnym tematem naszej rozmowy jest PLAY KRAKÓW - wirtualna platforma, prezentująca wydarzenia kulturalne w internecie. Wśród tematów rozmowy jest także Klaster kultury na Rynku Głównym 20 - wspólna przestrzeń dla krakowskich organizatorów wydarzeń kulturalnych, tymczasowa siedziba Bunkra Sztuki.

Sybille 2019 dla Muzeum Czartoryskich

 • access_time 00:20:59
 • calendar_today Czwartek, 2020.10.22
Muzeum Książąt Czartoryskich zostało nagrodzone Grand Prix konkursu Sybilla 2019, otrzymało także nagrodę główną w kategorii nowe i zmodernizowane wystawy stałe. Nagrody Sybilli to najważniejsze wyróżnienie w polskim muzealnictwie, w tym roku wręczone po raz 40. Gościem magazynu Radio Kraków Kultura jest dr Katarzyna Płonka-Bałus, kurator kolekcji, z która rozmawia Justyna Nowicka.

Elsa von Freitag-Loringhoven

 • access_time 00:11:10
 • calendar_today Wtorek, 2020.10.20
Elsa von Freitag-Loringhoven (1874 – 1927), zapomniana przez historię sztuki niemiecka prekursorka awangardy artystycznej, była w drugiej dekadzie XX wieku jedną z barwniejszych postaci nowojorskiej bohemy. Jej występy w niezwykłych kostiumach na ulicach Nowego Jorku albo podczas wydarzeń towarzyskich, można z powodzeniem uznać za pionierskie performanse, w których artystka traktowała swoje ciało jak żywe dzieło sztuki. Istnieje hipoteza, że to nie Marcel Duchamp a Freytag-Loringhoven jest autorką słynnej „Fontanny”.

Projekt zatytułowany „Lady Dada. Elsa von Freytag-Loringhoven” obejmuje wystawę w Domu Norymberskim , debatę i spektakl poświęconą jej działalności.

Z Renatą Kopyto i Iwoną Demko-kuratorkami projektu rozmawiała Katarzyna Fortuna.

Wojciech Pszoniak i Festiwal Conrada

 • access_time 00:10:44
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.10.19
Stary Teatr i reżyserzy z nim związani, Konrad Swinarski, Andrzej Wajda i Jerzy Jarocki, wywarli wielki wpływ na rozwój aktorski Wojciecha Pszoniaka - mówi Anna Polony. Wybitny aktor zmarł 19 października w wieku 78 lat. Był blisko związany z Krakowem. Szczególnie na początku swojej artystycznej drogi. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Podczas studiów współpracował z Teatrem STU. W latach 1968-1974 grał w Starym Teatrze. Zagrał tutaj dziewięć ról. Anna Polony zagrała z nim w kilku spektaklach. O swoich wspomnieniach i wrażeniach z tego czasu z Anną Polony rozmawiała Katarzyna Fortuna.

Festiwal Conrada, największy festiwal literacki w tej części Europy i jedno z najważniejszych wydarzeń związanych z literaturą na naszym kontynencie, w tym roku będzie dostępny dla wszystkich i wszędzie, niezależnie od szerokości geograficznej czy języka. Wystarczy tylko dostęp do internetu – krakowski festiwal, który od 11 lat zmienia październik w miesiąc literatury, przenosi się do sieci! Z czytelnikami wirtualnie spotkają się m.in. Elif Shafak, Sigrid Nunez czy Etgar Keret oraz polskie pisarki i pisarze na czele z Małgorzatą Rejmer, Markiem Bieńczykiem i Mikołajem Łozińskim.

Z Grzegorzem Jankowiczem - dyrektorem programowym Festiwalu Conrada rozmawiała Katarzyna Fortuna

„Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II”

 • access_time 00:21:57
 • calendar_today Środa, 2020.10.14
„Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II” - czterotomowa praca Jolanty Sosnowskiej ukazała się nakładem Wydawnictwa Biały Kruk. Czwartego tomu w interpretacji Jacka Romanowskiego słuchamy na antenie Radia Kraków w cyklu z radiowej biblioteki. Z autorką Jolantą Sosnowską rozmawia Katarzyna Fortuna.

Wielka wystawa prac Andrzeja Wróblewskiego w Lublanie

 • access_time 00:17:11
 • calendar_today Wtorek, 2020.10.13
Już 15 października w Lublanie (Słowenia) otwarta zostanie wystawa „Andrzej Wróblewski. Waiting Room”. To pierwsza zagraniczna prezentacja, która skupia się na ostatnich latach twórczości artysty. Na wystawę w Moderna galerija, jednym z najbardziej prestiżowych muzeów sztuki nowoczesnej w Europie, składa się ponad 120 dzieł Andrzeja Wróblewskiego z lat 1955–1957. Pośród nich dużą grupę stanowią obrazy niewystawiane nigdy wcześniej lub niepokazywane od ponad 60 lat. Ekspozycja jest największym przedsięwzięciem w 8-letniej historii działalności Fundacji Andrzeja Wróblewskiego, która realizuje misję promocji twórczości artysty w Polsce i na świecie. Współorganizatorem wystawy jest Instytut Adama Mickiewicza. Kuratorami wystawy są Magdalena Ziółkowska i Wojciech Grzybała z Fundacji Andrzeja Wróblewskiego oraz Marko Jenko z Moderna galerija.

Jacek Romanowski laureatem Nagrody im. Romany Bobrowskiej

 • access_time 00:19:18
 • calendar_today Niedziela, 2020.10.11
Z laureatem rozmawia Justyna Nowicka. Nienaganna fraza i perfekcyjna dykcja, kultura osobista, charakterystyczny „timbre” głosu – trudno wyobrazić sobie radiowy teatr bez interpretacji Jacka Romanowskiego. Aktor Narodowego Starego Teatru spotkał się z Romaną Bobrowską jeszcze jako student krakowskiej PWST, w latach 70. XX wieku. Patronka naszej nagrody, najwybitniejsza krakowska reżyserka radiowa, bez wahania wybierała do pracy w radiowym studiu najzdolniejszych adeptów aktorskiej sztuki.

Amerykańska poetka Louise Glück otrzymała literacką Nagrodę Nobla 2020

 • access_time 00:22:23
 • calendar_today Czwartek, 2020.10.08
Akademia Szwedzka nagrodziła ją za „niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie”.

Louise Elisabeth Glück jest laureatką licznych nagród literackich, w tym Nagrody Pulitzera i National Book Award. Napisała 14 tomików poezji oraz dwa zbiory esejów poświęconych poezji.

O literackim Noblu 2020 mówią, prof. Magda Heydel, eseistka i tłumaczka literatury anglojęzycznej z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Krzysztof Cieślik - tłumacz, krytyk literacki, literaturoznawca  z Instytutu Książki, w rozmowie z Katarzyną Fortuną.
 

Premiera książki „Jerzy Aleksandrowicz. Terapia na życie. Rozmowy z Dominiką Dudek i Małgorzatą Skowrońską”

 • access_time 00:23:01
 • calendar_today Środa, 2020.10.07
Książka ukazuje się 7 października nakładem WL.

Dominika Dudek, lekarka, profesor psychiatrii, kierująca Katedrą Psychiatrii UJ CM i Małgorzata Skowrońska, dziennikarka, szefowa działu kultury krakowskiej Gazety Wyborczej pytają profesora  Jerzego Aleksandrowicza (1936-2018) - wybitnego psychiatrę i psychoterapeutę, filozofa związanego z Krakowem, m.in. o życie, Holokaust i psychoterapię.


Z autorkami rozmawiała Katarzyna Fortuna

2020 bez Międzynarodowych Targów Książki

 • access_time 00:21:21
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.10.05
W tym roku, po raz pierwszy w historii wydarzenia, Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie się nie odbędą. "Rosnąca fala zachorowań, lęk przed chorobą czy kwarantanną spowodował rezygnację wielu wydawców i autorów z udziału w targach" - mówi Grażyna Grabowska - prezes Targów w Krakowie w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

"Ludwiczek" w Teatrze im. Słowackiego

 • access_time 00:21:21
 • calendar_today Czwartek, 2020.09.17
"Ludwiczek", spektakl inspirowany życiem i twórczością Ludwiga van Beethovena, to nowe przedstawienie na scenie Teatru im. Słowackiego. Z twórcami spektaklu: Danielem Malcharem, Rafałem Szumskim i Pawłem Penarskim rozmawia Katarzyna Fortuna

NOWE RZECZYWISTOŚCI. Otwarcie sezonu w Narodowym Starym Teatrze

 • access_time 00:21:50
 • calendar_today Środa, 2020.09.16
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej rozpoczyna nowy sezon teatralny. Zainauguruje go wydarzenie zatytułowane „NOWE RZECZYWISTOŚCI. OTWARCIE SEZONU”, które odbędzie się 15, 16 i 17 września w przestrzeniach siedziby Teatru, przy ul. Jagiellońskiej 1. Z kuratorem projektu Radkiem Stępniem rozmawia Katarzyna Fortuna.

NOWE RZECZYWISTOŚCI. Otwarcie sezonu w Narodowym Starym Teatrze

 • access_time 00:21:50
 • calendar_today Środa, 2020.09.16
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej rozpoczyna nowy sezon teatralny. Zainauguruje go wydarzenie zatytułowane „NOWE RZECZYWISTOŚCI. OTWARCIE SEZONU”, które odbędzie się 15, 16 i 17 września w przestrzeniach siedziby Teatru, przy ul. Jagiellońskiej 1. Z kuratorem projektu Radkiem Stępniem rozmawia Katarzyna Fortuna.

"Jedzonko" na początek sezonu w Teatrze im. Słowackiego

 • access_time 00:20:28
 • calendar_today Wtorek, 2020.09.08
Tematem nowego spektaklu na scenie MOS będzie jedzenie, a czasem nawet jedzonko. To, czym się delektujemy, obżeramy, co konsumujemy, pochłaniamy, wcinamy... Skąd się wzięło w naszym koszyku, lodówce i na naszym stole? Jaką drogę przeszło i z jakim kosztem się wiąże? Justyna Nowicka rozmawia z twórcami przedstawienia, na kilka dni przed premierą.

"Jedzonko" na początek sezonu w Teatrze im. Słowackiego

 • access_time 00:20:28
 • calendar_today Wtorek, 2020.09.08
Tematem nowego spektaklu na scenie MOS będzie jedzenie, a czasem nawet jedzonko. To, czym się delektujemy, obżeramy, co konsumujemy, pochłaniamy, wcinamy... Skąd się wzięło w naszym koszyku, lodówce i na naszym stole? Jaką drogę przeszło i z jakim kosztem się wiąże? Justyna Nowicka rozmawia z twórcami przedstawienia, na kilka dni przed premierą.

Nowy, 67. sezon artystyczny rozpoczyna Opera Krakowska

 • access_time 00:22:35
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.09.07
Już 12 września artyści zapraszają na inauguracyjny koncert w Ogrodach Muzeum Archeologicznego. Wydarzeniem nowego sezonu jest także zakończenie remontu zabytkowej siedziby Baletu Opery Krakowskiej. Obiekt znajdujący się przy ulicy św. Tomasza 37 pomieści teraz: dwie sale prób, wygodne pokoje socjalne, zaplecze do rehabilitacji a także interaktywną wystawę. A pierwsza premiera Opery Krakowskiej odbędzie się 22 października - Włodzimierz Nurkowski reżyseruje "Orfeusza w piekle" Offenbacha. O planach na nowy sezon w audycji Justyny Nowickiej Radio Kraków Kultura.

Nowy, 67. sezon artystyczny rozpoczyna Opera Krakowska

 • access_time 00:22:35
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.09.07
Już 12 września artyści zapraszają na inauguracyjny koncert w Ogrodach Muzeum Archeologicznego. Wydarzeniem nowego sezonu jest także zakończenie remontu zabytkowej siedziby Baletu Opery Krakowskiej. Obiekt znajdujący się przy ulicy św. Tomasza 37 pomieści teraz: dwie sale prób, wygodne pokoje socjalne, zaplecze do rehabilitacji a także interaktywną wystawę. A pierwsza premiera Opery Krakowskiej odbędzie się 22 października - Włodzimierz Nurkowski reżyseruje "Orfeusza w piekle" Offenbacha. O planach na nowy sezon w audycji Justyny Nowickiej Radio Kraków Kultura.

"Mistrzowie i uczniowie" - nowa audycja w Radiu Kraków

 • access_time 00:14:56
 • calendar_today Środa, 2020.09.02
"Mistrzowie i uczniowie" to program Mateusza Borkowskiego, w którym autor będzie przedstawiał młodych artystów, zdobywających szlify w małopolskich szkołach muzycznych i w Akademii Muzycznej w Krakowie. O muzycznej pasji będą oni mogli porozmawiać ze swoimi profesorami, a w trakcie programu przedstawiać będą także próbkę swoich muzycznych możliwości. Program będzie realizowany na żywo ze Studia im. Romany Bobrowskiej, będzie go można także oglądać dzięki transmisji wideo na naszej stronie internetowej. Sobota, 12:05-13:00. Z Mateuszem Borkowskim rozmawia Justyna Nowicka.

"Mistrzowie i uczniowie" - nowa audycja w Radiu Kraków

 • access_time 00:14:56
 • calendar_today Środa, 2020.09.02
"Mistrzowie i uczniowie" to program Mateusza Borkowskiego, w którym autor będzie przedstawiał młodych artystów, zdobywających szlify w małopolskich szkołach muzycznych i w Akademii Muzycznej w Krakowie. O muzycznej pasji będą oni mogli porozmawiać ze swoimi profesorami, a w trakcie programu przedstawiać będą także próbkę swoich muzycznych możliwości. Program będzie realizowany na żywo ze Studia im. Romany Bobrowskiej, będzie go można także oglądać dzięki transmisji wideo na naszej stronie internetowej. Sobota, 12:05-13:00. Z Mateuszem Borkowskim rozmawia Justyna Nowicka.

Jesienny sezon otwiera krakowskie Muzeum Narodowe

 • access_time 00:11:20
 • calendar_today Wtorek, 2020.09.01
Co się zmieni w galeriach? Jakie wystawy zobaczymy jesienią? Do kiedy czynne będą plenerowe przestrzenie wokół muzeum? Na te pytania Justynie Nowickiej odpowiada dyrektor MNK prof. Andrzej Szczerski.

Jesienny sezon otwiera krakowskie Muzeum Narodowe

 • access_time 00:11:20
 • calendar_today Wtorek, 2020.09.01
Co się zmieni w galeriach? Jakie wystawy zobaczymy jesienią? Do kiedy czynne będą plenerowe przestrzenie wokół muzeum? Na te pytania Justynie Nowickiej odpowiada dyrektor MNK prof. Andrzej Szczerski.

Powrót do Gór. Dziennik w cieniu wojny

 • access_time 00:13:10
 • calendar_today Czwartek, 2020.08.20
Nową książkę syryjskiej poetki, krytyczki i aktywistki Chulud Szaraf " Powrót do Gór. Dziennik w cieniu wojny "prezentuje redaktor Paweł Łyżwiński w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

O Festiwalu Kultury Ukraińskiej Art Piknik, jubileuszu Willi i programie kulturalnym instytucji

 • access_time 00:09:53
 • calendar_today Czwartek, 2020.08.20
Prof. Dominika Kasprowicz, dyrektor Instytutu Kultury Willa Decjusza o Festiwalu Kultury Ukraińskiej Art Piknik, jubileuszu Willi i programie kulturalnym instytucji.

Przed nami 16. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej

 • access_time 00:11:35
 • calendar_today Środa, 2020.08.05
Wielkie dzieła Krzysztofa Pendereckiego i Józefa Kozłowskiego, psalmy Mikołaja Gomółki, muzyka fortepianowa czasów Chopina oraz pierwsze wykonanie źródłowej wersji opery „Jadwiga, królowa polska” Karola Kurpińskiego – tak w skrócie zapowiada się 16. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej. Od 6 do 9 sierpnia w czasie koncertów na żywo usłyszymy w Krakowie m.in. Chór i Orkiestrę Filharmonii Śląskiej pod batutą Macieja Tworka, Chór Mieszany Katedry Wawelskiej i Krakowską Orkiestrę Festiwalową pod kierunkiem Rafała Jacka Delekty, a także wybitnych solistów: m.in. sopranistkę Edytę Piasecką, mezzosopranistkę Roksanę Wardengę, tenora Wojciecha Parchema, bas-barytona Krzysztofa Szumańskiego, kontratenora Sławomira Bronka i grającego na fortepianie historycznym Tobiasa Kocha.

Od 6 do 9 sierpnia w czasie koncertów na żywo usłyszymy w Krakowie m.in. Chór i Orkiestrę Filharmonii Śląskiej pod batutą Macieja Tworka, Chór Mieszany Katedry Wawelskiej i Krakowską Orkiestrę Festiwalową pod kierunkiem Rafała Jacka Delekty, a także wybitnych solistów: m.in. sopranistkę Edytę Piasecką, mezzosopranistkę Roksanę Wardengę, tenora Wojciecha Parchema, bas-barytona Krzysztofa Szumańskiego, kontratenora Sławomira Bronka i grającego na fortepianie historycznym Tobiasa Kocha.

 

Przed nami 16. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej

 • access_time 00:11:35
 • calendar_today Środa, 2020.08.05
Wielkie dzieła Krzysztofa Pendereckiego i Józefa Kozłowskiego, psalmy Mikołaja Gomółki, muzyka fortepianowa czasów Chopina oraz pierwsze wykonanie źródłowej wersji opery „Jadwiga, królowa polska” Karola Kurpińskiego – tak w skrócie zapowiada się 16. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej. Od 6 do 9 sierpnia w czasie koncertów na żywo usłyszymy w Krakowie m.in. Chór i Orkiestrę Filharmonii Śląskiej pod batutą Macieja Tworka, Chór Mieszany Katedry Wawelskiej i Krakowską Orkiestrę Festiwalową pod kierunkiem Rafała Jacka Delekty, a także wybitnych solistów: m.in. sopranistkę Edytę Piasecką, mezzosopranistkę Roksanę Wardengę, tenora Wojciecha Parchema, bas-barytona Krzysztofa Szumańskiego, kontratenora Sławomira Bronka i grającego na fortepianie historycznym Tobiasa Kocha.

Od 6 do 9 sierpnia w czasie koncertów na żywo usłyszymy w Krakowie m.in. Chór i Orkiestrę Filharmonii Śląskiej pod batutą Macieja Tworka, Chór Mieszany Katedry Wawelskiej i Krakowską Orkiestrę Festiwalową pod kierunkiem Rafała Jacka Delekty, a także wybitnych solistów: m.in. sopranistkę Edytę Piasecką, mezzosopranistkę Roksanę Wardengę, tenora Wojciecha Parchema, bas-barytona Krzysztofa Szumańskiego, kontratenora Sławomira Bronka i grającego na fortepianie historycznym Tobiasa Kocha.

 

Jak koronawirus zmienił życie w polskim i światowym teatrze?

 • access_time 00:16:14
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.08.03
Czytamy najnowszy numer gazety teatralnej Didaskalia i przyglądamy się polskim i międzynarodowym projektom, przygotowanym w czasie pandemii. Justyna Nowicka rozmawia z redaktorem Didaskaliów, wykładowcą UJ Marcinem Kościelniakiem.

Jak koronawirus zmienił życie w polskim i światowym teatrze?

 • access_time 00:16:14
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.08.03
Czytamy najnowszy numer gazety teatralnej Didaskalia i przyglądamy się polskim i międzynarodowym projektom, przygotowanym w czasie pandemii. Justyna Nowicka rozmawia z redaktorem Didaskaliów, wykładowcą UJ Marcinem Kościelniakiem.

O Festiwalu Kultury Ukraińskiej Art Piknik, jubileuszu Willi i programie kulturalnym instytucji

 • access_time 00:09:53
 • calendar_today Czwartek, 2020.07.30
Prof. Dominika Kasprowicz, dyrektor Instytutu Kultury Willa Decjusza o Festiwalu Kultury Ukraińskiej Art Piknik, jubileuszu Willi i programie kulturalnym instytucji.

Powrót do Gór. Dziennik w cieniu wojny

 • access_time 00:13:10
 • calendar_today Środa, 2020.07.29
Nową książkę syryjskiej poetki, krytyczki i aktywistki Chulud Szaraf " Powrót do Gór. Dziennik w cieniu wojny "prezentuje redaktor Paweł Łyżwiński w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Zaczyna się Kromer Festival Biecz

 • access_time 00:11:43
 • calendar_today Czwartek, 2020.07.23
Festiwal potrwa od 24 do 26 lipca i odbędzie się w wirtualnej przestrzeni. - Pierwotny kształt Kromer Festival Biecz uwypuklał ideę dialogu na wielu płaszczyznach, zwłaszcza muzycznych. Jego nowa formuła pozwoli na zjawisko dotąd niespotykane – żywy dialog między artystami, organizatorami i odbiorcami za pośrednictwem cyfrowych mediów. Mimo odległości, mimo braku fizycznego kontaktu, mimo niebezpieczeństw pandemii - mówi Paweł Szczepanik, dyrektor artystyczny festiwalu w rozmowie z Justyną Nowicką.

Teatr im. Słowackiego zaprasza na przedpremierowy pokaz nowego spektaklu

 • access_time 00:09:16
 • calendar_today Wtorek, 2020.07.21
"Ameri cane" - to nowy spektakl w repertuarze Teatru im. Słowackiego. Jego bohaterem jest Fred Buscaglione - twardziel z wąsikiem á la Clark Gable, ironicznym uśmiechem i nieodłączną szklaneczką whisky w dłoni. Gwiazda włoskiej muzyki, twórca łączący w sobie elementy podszytej ironią piosenki aktorskiej z jazzem czasów prohibicji. Kilka dni przed tragiczną, zdecydowanie przedwczesną śmiercią w wypadku samochodowym piosenkarz wzdycha w wywiadzie, że jest zmęczony swoją błyskawiczną karierą i stworzoną przez siebie postacią Americano. Pierwsze, przedpremierowe spektakle już w sobotę i niedzielę, a reżyserem Mirkiem Kaczmarkiem rozmawia Justyna Nowicka.

Scenariusz na podstawie utworów Freda Buscaglione i prozy Charlesa Bukowskiego: Mirek Kaczmarek
Reżyseria, scenografia, kostiumy – Mirek Kaczmarek
Kompozytor muzyki elektronicznej – Filip Kaniecki
Kierownictwo muzyczne, przygotowanie wokalne, aranżacje: Halina Jarczyk
Ruch sceniczny: Maćko Prusak
Zespół w składzie:
Mateusz Krystian - instrumenty klawiszowe
Krzysztof Augustyn – gitara basowa, kontrabas
Bartłomiej Szczepański – instrumenty perkusyjne

Inspicjent – Anna Wójcicka
Producent – Agata Schweiger

Obsada: Grzegorz Łukawski

Dwa pokazy przedpremierowe 25 i 26 lipca 2020, premiera 23 października 2020, scena Dom Machin (dawna Miniatura)

jn/mat.prasowe

W niedzielę rozpocznie się 21. edycja Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza"

 • access_time 00:22:52
 • calendar_today Czwartek, 2020.07.16
- Mimo pandemii 21. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” odbędzie się w Krakowie zarówno w realnej rzeczywistości, jak i filmowej. Tytuł festiwalu Kraków tańcem malowany zdradza, że naszą intencją jest promowanie tańcem najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków oraz przestrzeni historycznych - mówią organizatorzy. O wydarzeniach festiwalu Justyna Nowicka rozmawia z jego założycielką i dyrektorką Romaną Agnel. W dniach 19-26 lipca – w planowanym wcześniej terminie festiwalu – tancerze pojawią w przestrzeniach miasta prezentując różne programy taneczne.

Bulwar[t] Sztuki 2020 część 2.

 • access_time 00:09:47
 • calendar_today Środa, 2020.07.15
Pokaz filmu „(Nie)znajomi” zainauguruje Bulwar[t] Sztuki 2020. Literaturę, film, program dla dzieci i młodzieży na tegorocznym Bulwar[t]cie Sztuki prezentują: Małgorzata Wach, Magdalena Urbańska i Martyna Paliś. Z kuratorkami rozmawiała Katarzyna Fortuna.

Muzeum Narodowe w Krakowie udostępnia ogrody wokół Cracovii

 • access_time 00:08:42
 • calendar_today Wtorek, 2020.07.14
Nowa przestrzeń plenerowa w ogrodzie przy Dawnym Hotelu „Cracovia”- ArtSfera MNK, to miejsce, które będzie kulturalną przystanią dla każdego, kto spędza wakacje w mieście. Inauguracja 17 lipiec. Poza odpoczynkiem na leżakach w letnie dni, będzie można wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych, które będą odbywać się w tej niedostępnej dotychczas przestrzeni, aż do połowy października. Szczegół w rozmowie Justyny Nowickiej z koordynatorką projektu Anną Studnicką i Dominikiem Budny w MNK.

Bulwar[t] Sztuki 2020 - część 1.

 • access_time 00:11:52
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.07.13
50 wydarzeń w ciągu 30 dni. Spektakle teatralne, filmy, spotkania z aktorami i pisarzami, warsztaty, imprezy dla dzieci i młodzieży. 16 lipca rozpoczyna się największy w Krakowie letni maraton kulturalny – Bulwar[t] Sztuki 2020! Tematem przewodnim wydarzenia będzie w tym roku kosmos, gwiazdy i międzyplanetarne podróże....

Z Małgorzatą Szydłowską- główną kuratorką Bulwar[t]u Sztuki, Zośką Papużanką - pisarką i Bartoszem Szydłowskim-reżyserem i dyrektorem Teatru Łaźnia Nowa rozmawia Katarzyna Fortuna.

8. Festiwal Muzyki Emanacje

 • access_time 00:20:50
 • calendar_today Czwartek, 2020.07.09
Tegoroczna edycja Festiwalu EMANACJE (5 lipca -30 sierpnia 2020) zatytułowana „Artysta-Dzieło-Spotkania, pamięci Krzysztofa Pendereckiego” poświęcone będzie w całości dziełu wybitnego kompozytora. Z Adamem Balasem -dyrektorem Festiwalu i dyrektorem Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego rozmawia Katarzyna Fortuna.

Zmarła Marta Stebnicka - aktorka, pedagog szkoły teatralnej, legenda polskiej sceny

 • access_time 00:23:01
 • calendar_today Wtorek, 2020.07.07
Aktorkę wspomina prof. Józef Opalski, reżyser i nauczyciel akademicki. W wieku 18 lat w Podziemnym Teatrze Niezależnym w Krakowie zadebiutowała na scenie rolą Skierki w "Balladynie" Juliusza Słowackiego w reżyserii Tadeusza Kantora, a już jako profesjonalna aktorka w Narodowym Starym Teatrze. W latach 1960-1990 Marta Stebnicka była związana z literacko-artystycznym Kabaretem Jama Michalika. W życiu prywatnym Marta Stebnicka była żoną Ludwika Jerzego Kerna, poety, satyryka i dziennikarza. Miała 95 lat.

Krystian Lada reżyseruje "Pieśń Roksany" Szymanowskiego w Operze Flamandzkiej

 • access_time 00:11:51
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.07.06
Inspiracją do nowej formy, która łączy operę, taniec i film, jest słynna aria z opery Szymanowskiego “Król Roger”. Krystian Lada, (który zimą przygotował w Krakowie fantastycznie przyjętą operę "Sigismondo" Rossiniego na Festiwalu Opera Rara), miał teraz w Antwerpii pracować nad całą operą Szymanowskiego. Niestety z powodu pandemii koronawirusa premierę odwołano. O swojej pracy nad "Pieśń Roksany" opowiada Justynie Nowickiej w magazynie Radio Kraków Kultura.

Filmowo-operowa miniatura “Pieśń Roksany”, którą wyreżyserował Krystian Lada w odpowiedzi na zaproszenie Opery Flamandzkiej (Opera Ballet Vlaanderen) w Antwerpii jest dostępna w internecie: https://www.youtube.com/watch?v=rKbMs5a12Kk&feature=emb_logo

- Na miejsce nagrań wybrałem północną część Antwerpii, w której miasto spotyka się z portem - ziemia niczyja, którą na nowo zawładnęła natura. To było miejsce moich codziennych wędrówek gdy ogłoszono ograniczenie przemieszczania się w Antwerpii. Ta przestrzeń jest dla mnie metaforą tego, gdzie znalazł się człowiek w sytuacji pandemii. Ten wirus, ta niewidzialna siła, której nie jesteśmy nadal w stanie zrozumieć, przypomniał nam o czymś ogromnie ważnym: o tym, że nie jesteśmy władcami natury, a jedynie jej częścią i w pełni podlegamy jej prawom. Ta miniatura to parabola duchowego przebudzenia i powrotu do natury. I o tym właśnie, traktuje opera Szymanowskiego i Iwaszkiewicza - mówi reżyser.

Nową aranżację arii Roksany stworzyła kompozytorka Kasia Głowicka, na stałe mieszkająca w Hadze. Zgodnie z wytycznymi lokalnych władz, do nagrania mogliśmy zaprosić tylko dwójkę muzyków. Arię zaśpiewała sopranistka z chóru Opery Flamandzkiej, Dagmara Dobrowolska. I tak “Pieśń Roksany” stała się polską kreacją operową w Belgii, wersją Szymanowskiego na czasy pandemii. Dla mnie, bardzo osobistą refleksją na temat tych ostatnich tygodni - dodaje Lada.

jn

Lato na półkoloniach, jesień w "Berlinie"

 • access_time 00:22:17
 • calendar_today Czwartek, 2020.06.25
Teatr Nowy Proxima zaprasza na premierę filmu krótkometrażowego "Oskar - spektakl, który nigdy nie powstał" oraz na hip-hopowe wakacje dla dzieci. A także przygotowuje się do otwarcia nowego sezonu we wrześniu. Już wkrótce w Teatrze Nowym ruszy "Familijny portal antywirusowy". O planach teatru w rozmowie z Justyną Nowicką opowiedzą Piotr Sieklucki, dyrektor teatru oraz aktor Tomasz Schmscheiner.

Teatr Barakah przygotowuje się do premiery i zaprasza na spektakle online

 • access_time 00:22:35
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.06.22
Już 10 lipca Teatr Barakah zaprosi widzów na pierwszą po kwarantannie premierę - spektakl zat. "Inni ludzie" wg. Doroty Masłowskiej, w reżyserii Macieja Gorczyńskiego. W mediach społecznościowych teatru regularnie odbywają się wydarzenia pod hasłem "Barakah online!". Będą też warsztaty. A jesienią zespół planuje kolejne nowe spektakle. Z założycielkami teatru Aną Nowicką i Moniką Kufel rozmawia Justyna Nowicka.

„Widzialne i niewidzialne” - 12. edycja Festiwalu Conrada

 • access_time 00:23:11
 • calendar_today Środa, 2020.06.17
„Widzialne i niewidzialne” to motto 12. edycji Festiwalu Conrada, który w tym roku odbędzie się w sieci. Publiczność połączy się internetowo z autorami, gośćmi programu głównego wydarzenia - m.in. z Sigrid Nunez, Markiem Bieńczykiem, Etgarem Keretem, Royem Jacobsenem, Karlem-Markusem Gaussem, Magdaleną Tulli i Elif Şafak. W ciągu siedmiu festiwalowych dni (do 19 do 25 października) odbędzie się 21 spotkań literackich. Wydarzenie zakończy Gala Nagrody Conrada, przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski. O programie i gościach Festiwalu Conrada mówią: Urszula Chwalba, kierownik Działu Literackiego Krakowskiego Biura Festiwalowego- organizatorka Festiwalu Conrada i Grzegorz Jankowicz-dyrektor programowy Festiwalu Conrada w rozmowie z Katarzyną Fortuna.

Festiwal Conrada rozpocznie się 19 października . W ciągu siedmiu festiwalowych dni odbędzie się 21 spotkań literackich. Wydarzenie zakończy Gala Nagrody Conrada, przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski.

Wyremontowana siedziba MUFO przy Józefitów 16 dostępna dla widzów od połowy września

 • access_time 00:20:42
 • calendar_today Wtorek, 2020.06.16
Planowano, że pierwsi odwiedzający wejdą do wyremontowanego i rozbudowanego budynku Muzeum Fotografii MUFO przy Józefitów już 26 czerwca. Ale pandemia pokrzyżowała te plany. Dziś muzealnicy wznawiają ostatnie przygotowania i planują wielkie otwarcie w połowie września. Radio Kraków jako pierwsze odwiedziło nowe, muzealne przestrzenie - obszerne, nowoczesne magazyny, pracownie konserwatorskie, pracownie digitalizacji. Po budynku przy ulicy Józefitów Justynę Nowicką oprowadza dyrektor instytucji Marek Świca.

Jak wygląda proces przygotowywania się do roli? Jak reżyser, choreograf, solista i zespoły artystyczne budują sceniczną kreację?

 • access_time 00:22:44
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.06.15
Na te i wiele innych pytań odpowiedzą artyści Opery Krakowskiej w ramach cyklu zat. „Interpretacje”, który rozpocznie się 16 czerwca i będzie emitowany na kanale YouTube Opery Krakowskiej dwa razy w tygodniu. W magazynie Radio Kraków Kultura Justyna Nowicka rozmawia z twórcami cyklu "Interpretacje": dyrektorem OK Bogusławem Nowakiem, solistami Opery i bohaterami kolejnych odcinków Paulą Maciołek i Tomaszem Kukiem oraz z Mateuszem Ciupką.

Łaźnia Nowa otwiera drzwi 13 czerwca

 • access_time 00:22:33
 • calendar_today Wtorek, 2020.06.09
W programie m.in Manifest postpandemiczny, czyli spotkanie z Bartoszem Szydłowskim, który oprowadzi widzów po wnętrzach teatru i wystawie "Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej". Łaźnia zaprasza także na premierowy pokaz online spektaklu "Maciej Korbowa i Bellatrix" w reżyserii Krystiana Lupy. W magazynie Radio Kraków Kultura w rozmowie z Justyną Nowicką refleksją na temat teatru w czasie pandemii dzieli się założyciel i dyrektor artystyczny instytucji Bartosz Szydłowski. Opowiemy także o czerwcowym i lipcowym repertuarze, a także planach związanych z Festiwalem Boska Komedia.

„Nowy stan skupienia” - pod takim hasłem startuje 4.czerwca Festiwal Miłosza

 • access_time 00:22:03
 • calendar_today Środa, 2020.06.03
9. edycja jednego z najważniejszych wydarzeń poetyckich w Polsce przenosi się do sieci. W programie trwającego do jesieni Festiwalu znajdą się m.in. premiery pięciu tomów poetyckich, warsztaty uważnego pisania z Barbarą Klicką i Mikołajem Grynbergiem, cykl podcastów, Konkurs Młodej Poezji oraz pasmo OFF. „Nowy stan skupienia” - to zaproszenie do podążania za słowem, sensem i znaczeniem - mówi Olga Brzezińska - Dyrektor Programowa Festiwalu Miłosza w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Barbara Orlicz-Szczypuła: Polecam gorąco "Acasa, mój dom" - rumuński dokument, a z focusa duńskiego "Fotografa wojennego"

 • access_time 00:12:23
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.06.01
Dyrektor biura programowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego Barbara Orlicz-Szczypuła była gościem Justyny Nowickiej w Radiu Kraków Kultura. Opowiedziała o nowych realiach festiwalu organizowanego w całości w sieci i swoich faworytach wśród filmów walczących w festiwalowych konkursach.

Muzyka organowa i góralska kapela? To możliwe!

 • access_time 00:11:07
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.06.01
Pożytki z pandemii? Zapraszamy do posłuchania. Nakładem wydawnictwa Ars Sonora Studio ukazała się osobliwa w swojej formule i programie płyta "Sacrum po góralsku" - wielobarwny, niezwykły i niekonwencjonalny projekt artystyczny łączący muzykę ludową z klasyką. W nagraniu udział wzięli: Kapela Góralska Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem, organista Marek Stefanski oraz mistrz sceny polskiej Jerzy Trela.

"Tryptyk rzymski" Jana Pawła II to nowe słuchowisko Radia Kraków

 • access_time 00:20:57
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.05.25
W studiu im. Romany Bobrowskiej rozpoczęliśmy dziś nagrania. Słuchowisko reżyseruje Ewa Ziembla. W roli głównej usłyszymy aktora Narodowego Starego Teatru Jacka Romanowskiego. Towarzyszyć mu będą Dominika Bednarczyk, Tadeusz Zięba, Jan Romanowski. Oryginalną muzykę komponuje Dawid Sulej Rudnicki. Justyna Nowicka rozmawia z twórcami słuchowiska w przerwie nagrań.

Po dwumiesięcznej przerwie Zamek Królewski otwiera dla publiczności pierwszą wystawę stałą - Skarbiec Koronny i Zbrojownię Zamkową.

 • access_time 00:08:39
 • calendar_today Czwartek, 2020.05.21
Dzięki staraniom wawelskich muzealników i współpracy z instytucjami państwowymi i kościelnymi Skarbiec Koronny przez miesiąc zyskuje niepowtarzalne wyposażenie. W Skarbcu, gdzie zgromadzono kosztowności i precjoza, będzie można obejrzeć także arcydzieła sztuki średniowiecznej – 24 zabytki z trzech muzeów państwowych, czterech instytucji kościelnych oraz kolekcji prywatnej. W rozmowie z Justyną Nowicką o skarbach na Wawelu opowiada dyrektor Zamku Królewskiego Andrzej Betlej. Prezentacja potrwa do 28 czerwca 2020.

Prof. Dorota Segda ponownie rektorem krakowskiej AST im. Wyspiańskiego.

 • access_time 00:18:41
 • calendar_today Środa, 2020.05.20
W magazynie Radio Kraków Kultura nowa rektor, aktorka Narodowego Starego Teatru, opowiada Justynie Nowickiej o wyzwaniach na nową, drugą już kadencję (2020-24), o teatrze w czasie pandemii, o swoich zawodowych planach, a także o internetowym hejcie, z którym musiała się mierzyć jako rektor.

Adam Bujak opowiada o swoim albumie "Totus Tuus" i pracy u boku Jana Pawła II

 • access_time 00:10:15
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.05.18
Rozmowa Katarzyny Fortuny z Adamem Bujakiem, artystą fotografikiem, który od lat 60. fotografował Karola Wojtyłę, a po wyborze na papieża towarzyszył mu – jako Janowi Pawłowi II – w jego licznych pielgrzymkach. Jest autorem ponad 130 albumów fotograficznych wydawanych na całym świecie. Wystawę „Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka” będzie można zobaczyć od 19 czerwca w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Zobacz też: Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka - wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

 

Karol Wojtyła, fot. Adam Bujak

 

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

21 maja rozpocznie się 18. edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie

 • access_time 00:11:25
 • calendar_today Wtorek, 2020.05.12
Edycja nietypowa, realizowana w trudnych, nieustannie zmieniających się warunkach, które organizatorzy potraktowali jak wyzwanie i okazję do zmiany formatu wydarzenia. Pandemia i jej ekonomiczne oraz społeczne konsekwencje z tym większą mocą uwidoczniły zagadnienia, które są przedmiotem zainteresowania kuratorów i artystów zaproszonych do udziału: kryzys klimatyczny, alienacja, lęk o przyszłość, radykalizm czy manipulacja za pomocą obrazów. - Nowa sytuacja, w jakiej znaleźliśmy się jako społeczeństwo globalne, ujawniła drzemiące w nas od dawana emocje niepewności, niepokoju i lęku, towarzyszące obecnie mieszkańcom całego świata - mówi dyrektorka festiwalu Joanna Gorlach, zapowiadając tegoroczną edycję w magazynie Radio Kraków Kultura.

18 maja otwarta zostanie nowa wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury

 • access_time 00:10:28
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.05.11
Ekspozycja zat. "Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza" pokaże cenne ryciny z kolekcji Biblioteki PAN i PAU w Krakowie, a także prace ze zbiorów Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN. - Na pewną będą jednak obowiązywać pewne ograniczenia w zwiedzaniu - nie ukrywa dyrektorka MCK Agata Wąsowska-Pawlik. Wirtualny w MCK wernisaż już 18 maja. Przypomnijmy, że początkowo planowano go na 24 marca.

– Wystawa „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza” to jedenasty wspólny projekt Międzynarodowego Centrum Kultury i Biblioteki Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, a zarazem pierwszy z Instytutem Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk. Nasza ekspozycja jest okazją do przypomnienia jednej z najważniejszych (a ciągle nie dość dostępnej dla publiczności) kolekcji sztuki graficznej, którą szczyci się Kraków, a jednocześnie stanowiącą o wyjątkowości dziedzictwa kulturowego naszego miasta. Poprzez tę wystawę chcemy również podkreślić fakt, iż dziedzictwo naturalne, w taki sam sposób jak to kulturowe, jest w równym stopniu, nieodnawialnym zasobem nas wszystkich – wyjaśnia Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka MCK.

Kolekcja jest unikatowa zarówno ze względu na niezwykły poziom artystyczny, jak i obecność wielu publikacji powszechnie uznawanych za kamienie milowe europejskiej historii naturalnej, w tym najsłynniejszych i najwybitniejszych graficznie albumów ornitologicznych i botanicznych tworzonych od XVI do XIX wieku. Stan zachowanych dzieł jest tak doskonały, że trudno oprzeć się wrażeniu, iż obcujemy z materiałem niemal takim samym, jak odbiorcy w czasach jego powstania.
 

mat.prasowe/jn

Krakowskie Muzeum Manggha ponownie otwiera drzwi

 • access_time 00:12:12
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.05.11
Na początek aż dwie nowe wystawy: "Jak we śnie. Emil Orlik w Japonii" oraz "Araki / Tsujimura. Na granicy cienia". Orlik odwiedził Japonię dwukrotnie: w latach 1900–1901 i 1911–1912. Jednakże to pierwsza, dziesięciomiesięczna podróż była kluczowa i głęboko inspirująca. Poznał technikę japońskiego drzeworytu barwnego, co wśród artystów tego czasu było stosunkowo rzadkie. Z kolei Nobuyoshi Araki głośną i monumentalną działalnością wyznaczył tendencje i przesunął granice w światowej fotografii. Shiro Tsujimura zaś, w kręgu japońskiej ceramiki uznawany za buntownika i rewolucjonistę, poprzez swój unikalny i wyciszony styl przedarł się do rzeczywistości sztuki współczesnej. Na wystawy zaprasza dyrektorka Muzeum Bogna Dziechciaruk-Maj.

12 maja ponownie otwiera się Muzeum MOCAK

 • access_time 00:20:17
 • calendar_today Czwartek, 2020.05.07
Wszystkie galerie Muzeum MOCAK od 12 maja będą dostępne dla zwiedzających. Ponownie będzie można zobaczyć m.in "Duchy materii" Guida Casaretta, instalację ze spektaklu Krystiana Lupy "Factory", czy prace Mikołaja Smoczyńskiego. Kuratorzy zapraszają na nowe ekspozycje: dwie nowe wystawy kolekcji Muzeum MOCAK, ekspozycję zat. "Papieże" oraz pokaz fotografii autorstwa Romana Ingardena, przygotowany z okazji 50.lecia śmierci filozofa. Rozmawiamy o nowych warunkach zwiedzania muzeum i nowych wystawach.

Festiwal Miłosza w Internecie

 • access_time 00:16:58
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.05.04
Tegoroczna 9. edycja Festiwalu Miłosza odbędzie się w całości w Internecie. Wydarzenie z udziałem najwybitniejszych poetów z całego świata zaplanowano na początek czerwca. Jednak w tym roku Festiwal Miłosza nie odbędzie się w tradycyjnej formie i w planowanym terminie. Z ostateczną decyzją o odwołaniu, czekaliśmy do ostatniej chwili - mówi Olga Brzezińska -dyrektorka programowa Festiwalu Miłosza w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Festiwal Miłosza to organizowane co roku największe święto poezji w Polsce i w Europie Środkowej. Każdą edycję odwiedzają największe gwiazdy światowej literatury. Festiwal zrodził się z organizowanych w 1997 i 2000 roku przez noblistów Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza Krakowskich Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu.

Nagroda Krakowa Miasta Literatury UNESCO

 • access_time 00:21:16
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.05.04
Nagroda KMLU będzie przyznawana autorom/autorkom, tłumaczom/tłumaczkom, redaktorom/redaktorkom i ilustratorom/ilustratorkom, którzy wspólnie z wydawnictwami planują nowe projekty książkowe odnoszące się do literackiego charakteru Krakowa. Pierwszy nabór potrwa do 31 maja. O Nagrodzie i Programie Patronackim Krakowa Miasta Literatury UNESCO opowiada Katarzyna Jakubowiak z Krakowskiego Biura Festiwalowego- literaturoznawczyni i koordynatorka projektu- w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Otwarcie krakowskich muzeów i instytucji kultury

 • access_time 00:22:47
 • calendar_today Środa, 2020.04.29
Od 4 maja zostaną otwarte instytucje kultury, w tym biblioteki i muzea- poinformował premier Mateusz Morawiecki.

O sytuacji w Krakowie w rozmowie z Katarzyną Fortuną mówią: Michał Niezabitowski -dyrektor Muzeum Krakowa i prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Andrzej Betlej- dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu i Robert Piaskowski -pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury.

Nie są aktorami i nie reżyserują, a współtworzą najważniejsze polskie spektakle.

 • access_time 00:13:30
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.04.27
- Dramatopisarki i dramatopisarze to jedna z najmniej widzialnych grup zawodowych w polskim teatrze - mówi w rozmowie z Justyną Nowicką Iga Gańczarczyk z krakowskiej AST. Środowisko zwiera szyki i apeluje o pomoc w dobie pandemii. Chodzi nie tylko o realną pomoc socjalną dla twórców, ale także o stworzenie katalogu dobrych praktyk - w sprawie umów z teatrami czy stypendiów. W środowisku zawiązała się grupa robocza, której celem jest poprawa warunków funkcjonowania polskich dramatopisarzy i dramatopisarek. Pierwszym etapem będzie stworzenie ogólnopolskiej bazy danych, zawierającej informacje na temat tej, pomijanej często w społecznej debacie, grupy zawodowej.

Na prośbę organizatorów udostępniamy list, skierowany do środowiska:

"Zwracamy się do was jako Inicjatywa Dramaturżek, Dramatopisarek, Dramaturgów i Dramatopisarzy zawiązana ze względu na epidemię COVID-19. W skład grupy roboczej wchodzą: Agata Dąbek, Daria Kubisiak, Iga Gańczarczyk, Zuzanna Bojda, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Martyna Wawrzyniak, Artur Pałyga, Łukasz Chotkowski, Michał Buszewicz, Paweł Demirski, Paweł Sablik, Witold Mrozek.
Pierwszym z naszych działań jest mail, którego właśnie czytasz, który jest skierowany do prawie stu dwudziestu osób. Naszym celem jest skonstruowanie bazy danych palących problemów, zawieszonych prac, niewypłaconych wynagrodzeń, złych praktyk i innych kwestii, o których możemy na ten moment nie wiedzieć. Chcielibyśmy, aby ten mail był kamieniem węgielnym zjednoczenia środowiska DDDD, a w dalszej kolejności krokiem do zwiększenia poczucia wspólnotowości wszystkich artystów teatru. Na początku jednak pragniemy zebrać informacje na temat tego, co spotkało was ze względu na epidemię COVID-19, aby następnie zacząć działania w celu rozwiązania tych problemów i uczynienia ich widzialnymi.
Oprócz naszej dwunastki, która będzie działać na wielu frontach w celu rozwiązania problemów, których mapę skonstruujemy po otrzymaniu odpowiedzi na tego maila, chcielibyśmy wystosować pytanie do ciebie - czy masz w sobie siłę, energię i chęć do działania i czy chciałabyś/chciałbyś do nas dołączyć? Nie chcielibyśmy wzbudzać poczucia elitarnej grupy, która zamyka się na resztę środowiska - naprawdę jesteśmy tylko tuzinem osób, które zareagowały na obecną sytuację i chcą działać. Jeżeli taką chęć w sobie masz, napisz o tym w odpowiedzi na tego maila. Nie przejmuj się kompetencjami - wszyscy się teraz uczymy. Jeżeli natomiast takiej energii w sobie nie masz - w porządku, rozumiemy to - ogromną pomocą będzie chociażby odpisanie na tego maila w postaci odpowiedzi na pytania, które są dołączone na końcu.
W ramach transparentności, tak abyś wiedziała/wiedział czym się teraz zajmujemy, w czym potrzebujemy pomocy i co planujemy, przedstawimy to w kilku akapitach.
Jesteśmy w kontakcie ze Związkiem Zawodowym - Gildią Polskich Reżyserów i Reżyserek Teatralnych, która rozpoczęła pracę nad skontaktowaniem się z instytucjami, które mogą nam pomóc w obecnej sytuacji - w większości rozmów będziemy uczestniczyć razem z Gildią, co pomoże nam forsować postulaty DDDD. Będziemy również współpracować z grupami roboczymi Gildii min. ds. dobrych praktyk, umów, kontaktów studenckich. Gildia zaoferowała nam partnerską współpracę, na co zareagowaliśmy pozytywnie. O wszystkich postępach będziemy informować - nie chcemy by jakakolwiek dramaturżka, dramatopisarka oraz jakikolwiek dramaturg i dramatopisarz czuli się w tej sytuacji wykluczeni lub niedoinformowani.
Sami planujemy rozpocząć pracę nad dobrymi praktykami charakterystycznymi dla zawodu dramaturga i dramatopisarza - mamy świadomość, że forma naszej pracy różni się od pracy reżysera czy choreografa, w związku z czym kultywowane przez wiele lat złe praktyki, również się różnią. Na bazie odpowiedzi na poniższe pytania skonstruujemy raport dot. złych praktyk, z którego w dalszej kolejności wypracujemy kodeks, który będzie dostępny dla dyrektorów teatrów i innych instytucji kultury oraz dla środowiska artystów teatru, w tym DDDD. Każdy z was taki kodeks otrzyma, aby samemu móc rozmawiać i wymagać, ze świadomością, że wspiera to całe środowisko. Katalog ten będzie przez cały czas się powiększał, ze względu na to, że obie profesje cały czas się rozwijają.
Kolejną kwestią będą mediacje. Po waszych odpowiedziach na poniższe pytania skontaktujemy się z tymi osobami, które będą potrzebowały pomocy w rozwiązaniu sytuacji w teatrach, w których miały lub mają wykonywać pracę. Do tego najprawdopodobniej, na którymś z etapów, będzie nam potrzebny prawnik - pracujemy już nad tym. Pomiędzy siebie i osoby, które zaoferują chęć dołączenia do grupy roboczej, rozdzielimy palące przypadki i pomożemy w rozwiązaniu problemu, nawiązaniu dialogu z dyrekcją, tak aby każdy kto jeszcze tego nie odczuł, miał poczucie spokoju - żeby wiedział na czym stoi.
W związku z tym, że najprawdopodobniej część z nas nie ma jeszcze podpisanych wszystkich umów - planujemy rozpocząć pracę nad szablonem umowy, który będzie brał pod uwagę sytuację epidemii COVID-19, a w dalszej kolejności nad ogólnodostępną umową, która w odniesieniu do charakteru pracy, będzie mogła być zaproponowana dyrekcji. Na ten moment ten projekt jest na etapie tworzenia koncepcji, researchu i poszukiwania osób, które po prostu się na tym znają i mogą w tym pomóc.
Organizujemy się też na uczelniach - tutaj sytuacja jest w rękach studentów i władz uczelni, pedagogów. Trudno jest nam na ten moment napisać więcej, sytuacja jest dynamiczna. Jeżeli jesteś studentką/studentem wiedz, że w twojej uczelni trwa już samoorganizowanie się studentek i studentów i jest tam pedagog, który to organizuje i osoba z Gildii, która to wspiera - jeżeli taka informacja cię pominęła, zapytaj dziekana lub kogoś ze swojego roku, czy do tej grupy należy i poproś o dołączenie.
Strategię pomagania artystom obraną przez MKiDN uważamy za niewystarczającą i nie zawsze trafioną. Opiera się ona przede wszystkim na konkursach, projektach i grantach - widzimy natomiast potrzebę zwiększenia puli stypendiów i zapomóg, które pozwolą artystom dalej tworzyć w swoim rytmie i dotrwać do ponownego otwarcia ich miejsc pracy, zamiast zmuszać do niepotrzebnej konkurencji i tworzenia projektów, których jedynym celem będzie wpisanie się w ministerialne kryteria. Niestety, adekwatnej pomocy nie widzimy również ze strony samorządów miejskich czy wojewódzkich.
Na koniec, zanim przejdziemy do pytań, chcielibyśmy poinformować, że dążymy do podmiotowości prawnej. Nie podjęliśmy jeszcze decyzji, ze względu na to, że nie chcemy tego robić sami, czy powinno być to stowarzyszenie, czy związek zawodowy. Będziemy to również konsultować z prawnikiem. Na ten moment musimy pozostać Inicjatywą - nie ma możliwości zorganizowania walnego zgromadzenia, czy zawiadomienia w sądzie o chęci założenia stowarzyszenia lub związku zawodowego. Wszystko zmieni się po epidemii - wtedy to będziemy chcieli podjąć jeszcze jedną próbę zjednoczenia środowiska DDDD pod jednym szyldem, aby móc wspólnie wypracowywać kolejne narzędzia, które poprawią w przyszłości sytuację ekonomiczną, prawną i wizerunkową zawodu dramaturga i dramatopisarza jako artysty teatru.
Aby móc zacząć działać, bardzo prosimy o odpowiedź na poniższe pytania, która pomoże nam dowiedzieć się z jakimi problemami się teraz konfrontujesz, na jakim są etapie i jaka jest twoja obecna sytuacja. Następnie będziemy działać dwutorowo. Spośród wszystkich odpowiedzi skonstruujemy mapę problemów, którą skatalogujemy według charakteru problemu oraz miejsca, w którym się wydarza. Będziemy się z tobą kontaktować, aby pomóc ci w kwestiach, które pomocy potrzebują lub po prostu, żeby dowiedzieć się czy w sprawie, którą postanowiłaś/postanowiłeś zająć się samodzielnie, wszystko idzie w dobrym kierunku. Drugim elementem tej bazy danych będzie wykorzystanie jej jako informacji, która następnie pomoże nam uwidocznić skalę kryzysu i charakter problemów, które spotykają DDDD. Jest nas prawie sto dwadzieścia osób - wobec takiej grupy i jej problemów nie można po prostu przejść obojętnie.
Proszę odpowiadać na pytania z uwzględnieniem czy praca została rozpoczęta, czy dopiero miała być rozpoczęta. Jeżeli miała być - proszę o uwzględnienie sezonu. Wasze dane i wszystkie informacje, którymi się z nami podzielicie, pozostaną poufne. Zrozumiemy, jeżeli na któreś z pytań nie będziesz chciała/chciał odpowiedzieć. Jeżeli nie czujesz się teraz na siłach, aby odpisać na wszystkie z poniższych pytań, możesz napisać po prostu to czym chcesz się z nami podzielić lub wybrać tylko kilka z nich - zależy nam przede wszystkim na nawiązaniu kontaktu. Gorąco zachęcamy jednak do wypowiedzenia się w każdym z podpunktów"

jn/mat.organizatorów

Życie muzyczne podczas pandemii toczy się nie tylko w internecie

 • access_time 00:23:19
 • calendar_today Czwartek, 2020.04.23
Wirtuoz organów i wykładowca krakowskiej Akademii Muzycznej, współtwórca radiowego cyklu "Ukryte sacrum" prof. Marek Stefański zaprasza nas do kościoła w Krościenku. Tam, od 11 lat odbywa się jeden z najciekawszych wakacyjnych, muzycznych festiwali w naszym regionie - "Pieniny - Kultura - Sacrum". Rozmawiamy o perspektywach życia muzycznego podczas kwarantanny, o instrumentach organowych w Małopolsce, a także o cyklu wydarzeń "OrgaNove Horyzonty - koncerty on-line", na które zaprasza Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE. Przekonamy Państwa, że instrumenty organowe nie zamilkły w czasie pandemii. https://www.youtube.com/watch?v=Pb6INjau90s&feature=youtu.be&fbclid=IwAR13nwOoC6EswIwccewM0_wDbeJQy78By7z6LsjL4CwEjf5yhcefgPIY5iE&app=desktop

O dizajnie... na Wawelu?

 • access_time 00:08:58
 • calendar_today Sobota, 2020.04.18
"Wawel. Prosta rzecz" - to nowa, internetowa wystawa w Zamku Królewskim na Wawelu. Ekspozycja, którą wawelscy muzealnicy przygotowali na czas pandemii, poświęcona jest zagadnieniom dizajnu w drugiej połowie lat 60. XX wieku. - Ten temat rzadko kojarzony jest z Wawelem, a niesłusznie - podkreśla Andrzej Betlej, dyrektor muzeum w rozmowie z Justyną Nowicką. Betlej poinformował również, że planowana na czerwiec ekspozycja tureckich namiotów przeniesiona została na wrzesień.

Spotkajmy się #wtrybieczytania!

 • access_time 00:06:55
 • calendar_today Środa, 2020.04.15
O cyklu internetowych spotkań z autorkami i autorami Marcin Baniak (Dyrektor Działu Promocji Wydawnictwa Literackiego) i Janusz Jabłoński (Specjalista ds. promocji Wydawnictwa Literackiego) w rozmowie z Katarzyną Fortuną.


 

"Tadeusz Kantor. Widma" w oczekiwaniu na ponowne otwarcie drzwi Cricoteki.

 • access_time 00:11:13
 • calendar_today Wtorek, 2020.04.14
Wspólnym dla tegorocznych działań Cricoteki hasłem są "Trudne przeszłości, niepewne przyszłości". Poprzez nową ekspozycję kuratorzy chcieli zadać pytania o to, jak bieg historii wpłynął na twórczość Tadeusza Kantora oraz jak determinuje rozwój sztuki w ogóle. Jednym z założonych przez nich celów było zaproszenie odwiedzających do szczególnego, aktywnego i wielozmysłowego doświadczenia wystawy, a przez to do badania, w jaki sposób sztuka naznaczona zagrożeniem może być prezentowana dzisiaj. Teraźniejszość dobitnie spuentowała te zamierzenia.

Ekspozycja obiektów Teatru Cricot 2 "Tadeusza Kantora. Widma", rezonujących dziś nie tylko z wielkimi wojnami poprzedniego stulecia, ale i z aktualnymi wydarzeniami, pozostanie na razie wystawą widmo. Natomiast w oczekiwaniu na otwarcie ekspozycji, Cricoteka zaprasza do odkrywania nowej aktualności prac i tekstów Tadeusza Kantora.

Cricoteka będzie udostępniać online materiały związane z wystawą oraz tą drogą częściowo realizować program jej towarzyszący. Na program złożą się zarówno specjalistyczne wykłady prezentujące kalejdoskop problemów, tematów i konstrukcji oscylujących w twórczości Kantora wokół trudnej przeszłości, jak i krótkie narracje i materiały audiowizualne dotyczące kwestii czy obiektów związanych z ekspozycją. Wykłady online wygłoszą: Michał Kobiałka, Grzegorz Niziołek oraz Małgorzata Paluch-Cybulska.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających po ponownym otwarciu Cricoteki.
Wykłady online:
3 kwietnia, godz. 16.30 Michał Kobiałka
11 maja, godz. 18.00 Grzegorz Niziołek
9 czerwca, godz. 18.00 Małgorzata Paluch-Cybulska


jn/mat.prasowe

11. urodziny Dwutygodnika

 • access_time 00:21:40
 • calendar_today Czwartek, 2020.04.02
Dwutygodnik.com – internetowy magazyn o kulturze obchodzi 4 kwietnia 11. urodziny. Historię pisma i zawartość najnowszego 278 numeru prezentuje redaktor Maciej Jakubowiak. 

MCK zabiera widzów w wirtualną podróż po Europie Środkowej

 • access_time 00:19:17
 • calendar_today Czwartek, 2020.03.26
To trudny czas dla instytucji kultury. Międzynarodowe Centrum Kultury podjęło decyzję o odwołaniu wszystkich zaplanowanych wykładów, prezentacji i zajęć edukacyjnych oraz wernisażu wystawy "Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza", a także o zamknięciu Biblioteki MCK. Działają jednak media społecznościowe MCK, gdzie toczy się intensywne życie kulturalne - odbywają się spotkania, wracają wystawy, rozpoczynają się podróże. Zapraszamy!

Wirtualne zwiedzanie Muzeum Narodowego w Krakowie

 • access_time 00:23:11
 • calendar_today Wtorek, 2020.03.17
Zapraszamy do wirtualnego odwiedzenia Muzeum Narodowego w Krakowie. Na czas zamknięcia dla zwiedzających Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Książąt Czartoryskich proponują korzystanie ze zbiorów on-line. Justyna Nowicka rozmawia z dyrektorem MNK prof. Andrzejem Szczerskim nie tylko o internetowych zbiorach. Niewielką, ale znaczącą metamorfozę przeszła właśnie fasada gmachu głównego. Nie wszyscy wiedzą, że znane nam dobrze, mijane czasami przy alejach "płaskorzeźby" zdobiące fryz budynku, nigdy nie powstały. Plan wykonania granitowych płaskorzeźb przerwał wybuch II wojny światowej. Jak wygląda teraz gmach? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

"Graficzki. Heroiny i Heroinki" - ekspozycja online w ramach Stulecia Kobiet ASP

 • access_time 00:09:00
 • calendar_today Wtorek, 2020.03.17
Muzea i galerie zamknięte, ale zapraszamy na wystawę online. "Graficzki. Heroiny i Heroinki" to ekspozycja, która została zorganizowana w ramach obchodów Stulecia Kobiet ASP. Na wystawie w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych zobaczymy prace graficzek-Heroinek, wykładających na co dzień w wyższych uczelniach oraz upowszechniających wiedzę na temat grafiki artystycznej, które ukończyły Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Ekspozycja gromadzi prace ich wielkich poprzedniczek – Heroin, które uprawiały grafikę artystyczną. Justyna Nowicka rozmawia z pomysłodawczynią, kuratorką i uczestniczką wystawy, krakowską graficzką Małgorzatą Malwiną Niespodziewaną.

Opera w domu, czyli usiądź wygodniej i oglądaj

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.03.16
Odcięci od opery i muzyki klasycznej? Niekoniecznie. Większość teatrów operowych i sal koncertowych nie tylko w Europie, z powodu pandemii koronawirusa została zamknięta. Największe instytucje muzyczne z całego świata otwierają jednak swoje archiwa i przygotowały bogatą ofertę dla wszystkich, którzy nie chcą tracić kontaktu z muzyką, nie wychodząc z domu.

Opera Wiedeńska

Opera Wiedeńska (Wiener Staatsoper) zapowiedziała, że każdego dnia będzie udostępniać darmową retransmisję jednego ze swoich spektakli. Tytuły mniej więcej pokrywają się z tymi, które w tych dniach miały być wystawiane na deskach tego słynnego teatru. 16 i 19 marca „Falstaff” w reż. Davida McVicara – późne komediowe dzieło Giuseppe Verdiego, nawiązujące do „Wesołych kumoszek z Windsoru” i Henryka IV Williama Szekspira. Z kolei 18, 22 i 28 marca Richard Wagner i jego słynna tetralogia „Piersień Nibelunga”, na którą składają się poza prezentowanym już „Złotem Renu” – „Walkiria”, „Zygfryd” i „Zmierzch bogów” w reż. Svena-Erica Bechtolfa. We wszystkich częściach usłyszymy słynnego polskiego bas-barytona Tomasza Koniecznego.

www.staatsoperlive.com

 

Metropolitan Opera w Nowym Jorku

Wzorem Opery Wiedeńskiej, Metropolitan Opera w Nowym Jorku od 16 marca będzie udostępniać za darmo retransmisje swoich spektakli. O 19.30 czasu nowojorskiego, czyli o godz. 0.30 czasu polskiego udostępniane będą retransmisje. Spektakl będzie można obejrzeć przez 20 godzin. 16 marca „Carmen” G. Bizeta z Elīna Garanča i Roberto Alagna, 17 marca „Cyganeria” G. Pucciniego z Angelą Gheorghiu i Ramónem Vargasem, następnie „Trubadur” G. Verdiego (18 marca) m.in. z Anną Netrebko, „Traviata” G. Verdiego z Dianą Damrau i Juanem Diego Flórezem (19 marca) oraz „Córka pułku” G. Donizettiego (20 marca) z Natalie Dessay i Juanem Diego Flórezem.

https://www.metopera.org

 

Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

Opera Narodowa oferuje widzom m.in. spektakle baletowe do muzyki Stanisława Moniuszki, opery „Flis”, „Paria”, „Straszny dwór” i „Halka” Moniuszki oraz operę „Tosca” G. Pucciniego.

http://vod.teatrwielki.pl/

Retransmisje oper oferuje również m.in. Opera w Monachium https://www.staatsoper.de/

 

Filharmonia Berlińska

Z powodu pandemii koronawirusa także Filharmonia Berlińska do 19 kwietnia udostępnia swoje archiwa koncertowe. Aby oglądać koncerty Berlińczyków wystarczy wejść na stronę wirtualnej Sali koncertowej https://www.digitalconcerthall.com/en/tickets?a=bph_webseite&c=true zalogować się i wpisać kod BERLINPHIL, który ważny będzie przez 30 dni. Instrukcja na stronie

https://www.berlinerphilharmoniker.de/en/titelgeschichten/20192020/digital-concert-hall/

Warto śledzić również profile słynnych artystów w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram), np. Joyce DiDonato, Tomasza Koniecznego, Piotra Beczały, którzy w tym trudnym czasie chcą być ze swoimi melomanami i zamieszczają także transmisje na żywo z prywatnych, domowych występów.

 

 

Mateusz Borkowski

Odwołane wydarzenia kulturalne

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Wtorek, 2020.03.10
We wtorek 10 marca rząd odwołał wszystkie imprezy masowe, które odbywają się w Polsce. Z powodu koronawirusa nie odbędą się m.in. koncerty i festiwale.

Kraków Miasto Literatury UNESCO przygotowało aż 17 tras, w tym kilka zupełnie nowych wędrówek. Uwzględniono również oczekiwania obcojęzycznych mieszkańców miasta i turystów - odbędą się dwa oprowadzania w języku angielskim (szlakiem Czesława Miłosza i Josepha Conrada) i jedno w języku ukraińskim (Literacki Kraków).

"Ciałaczki"

 • access_time 00:23:36
 • calendar_today Czwartek, 2020.03.05
8 marca 2020 roku cztery galerie znajdujące się na krakowskim Kazimierzu będą wspólnie świętować Dzień Kobiet. W Domu Norymberskim, Off Frame, UFO Art Gallery i Jak zapomnieć zostaną otwarte wystawy pod wspólnym tytułem Ciałaczki. Artystki zaproszone do udziału w projekcie przez poszczególne galerie zaprezentują prace odnoszące się do ciała oraz jego funkcjonowania oraz postrzegania w kulturze, życiu społecznym i przestrzeni publicznej. Szczególne miejsce w tych obszarach zajmuje ciało kobiety.

Gościniami Katarzyny Fortuny są: 

Renata Kopyto - dyrektorka Domu Norymberskiego, kuratorka, koordynatorka projektów kulturalnych;
Anna Miljanović - szefowa galerii off Frame, kuratorka;
Dr Agata Stępień - artystka i badaczka związana z Krakowem, Hiszpanią i Portugalią. 

„Dialogi polskie czyli Rozmowy prawdziwych Polaków z Gombrowiczem”

 • access_time 00:20:49
 • calendar_today Wtorek, 2020.02.25
W Teatrze Bagatela trwają ostatnie przygotowania przed sobotnią premierą. Reżyser Mikołaj Grabowski przygotowuje spektakl zat. „Dialogi polskie czyli Rozmowy prawdziwych Polaków z Gombrowiczem” - na podstawie tekstów Witolda Gombrowicza, Henryka Rzewuskiego i Jędrzeja Kitowicza. Jaka jest atmosfera w teatrze przed premierą, jakie są oczekiwania aktorów w związku z konkursem na stanowisko dyrektora? Czy możliwe są prawdziwe "Dialogi polskie..." i jakie związek mają staropolskie teksty z kondycją współczesnych Polaków? Gośćmi Justyny Nowickiej byli występujący w spektaklu aktorzy - Urszula Grabowska i Dariusz Starczewski.

MuFo: premiera publikacji z serii „Director’s Choice” wydanej przez Scala Arts & Heritage Publishers

 • access_time 00:23:01
 • calendar_today Środa, 2020.02.19
27 lutego w Strzelnicy MuFo odbędzie się premiera publikacji z serii „Director’s Choice” wydanej przez Scala Arts & Heritage Publishers. Album jest prezentacją 44 wybranych obiektów z kolekcji Muzeum Fotografii w Krakowie. Muzeum Fotografii w Krakowie, zaproszone do współpracy przez londyńskie wydawnictwo Scala, znalazło się w ten sposób w prestiżowym gronie instytucji prezentujących swoje zbiory w ramach tej rozpoznawalnej na całym świecie serii, obok m.in. londyńskiej National Gallery, Muzeum Guggenheima czy oksfordzkiego Muzeum Historii Naturalnej. Jest to wyjątkowa okazja do pokazania niespotykanej różnorodności gromadzonego przez lata zbioru, o którym Justyna Nowicka rozmawia z dyrektorem MuFo Markiem Świcą i kierownikiem działu fotografii i technik fotograficznych Dominikiem Kuryłkiem.

„Kobiecy rezerwuar” Marii Pinińskiej-Bereś w Galerii ASP

 • access_time 00:23:37
 • calendar_today Wtorek, 2020.02.18
Bettina Bereś - malarka, hafciarka, performerka, ogrodniczka, współtwórczyni ważnych krakowskich galerii, córka Jerzego Beresia i Marii Pinińskiej-Bereś - zaprasza na wystawę „Kobiecy rezerwuar” w Galerii ASP. Ekspozycja prezentuje twórczość Marii Pinińskiej-Bereś, rzeźbiarki, performerki, autorki environmentów, instalacji i obiektów. Jest to pierwszy pokaz artystki zorganizowany w murach jej macierzystej uczelni. Jest również jednym z wydarzeń wieńczących Rok Kobiet z ASP. W rozmowie z Justyną Nowicką Bettina Bereś opowie także o swojej nowej wystawie pt. "Obrazy bez laktozy" w galerii ZPAP Pryzmat.

Ogólnopolska kampania „Jesteś twórcą - masz prawo"

 • access_time 00:23:00
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.02.17
Każdy człowiek - niezależnie od wieku - może być twórcą, a jego dzieła są chronione. Ogólnopolska kampania „Jesteś twórcą - masz prawo" Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przybliża uczniom szkół podstawowych świat prawa autorskiego. Kampania „Jesteś twórcą - masz prawo" ma pokazać dzieciom, że wszystko, co tworzą, należy do nich oraz podpowiedzieć, w jaki sposób efektami swojej pracy mogą się dzielić z innymi. Justyna Nowicka w magazynie Radio Kraków Kultura rozmawia z Danielem Cichym, dyrektorem - redaktorem naczelnym PWM oraz z Grzegorzem Manią, pianistą i prawnikiem.

Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce - od 13 lutego w Muzeum Narodowym w Krakowie

 • access_time 00:22:25
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.02.10
13 lutego w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego otwarta zostanie wystawa "Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce" Będzie można na niej zobaczyć 77 witraży z polskich kolekcji muzealnych i prywatnych oraz z kościołów i klasztorów. Ponadto pokazanych będzie także 78 innych obiektów, takich jak: obrazy, hafty, złotnictwo, dokumenty, rysunki, projekty witraży, grafiki, książki. Większość z nich nigdy nie była prezentowana publiczności. Wyjątkowym rarytasem będą kwatery z okien kościoła Mariackiego w Krakowie, na co dzień umieszczone wysoko za Ołtarzem Wita Stwosza. Justyna Nowicka rozmawiała z kuratorką wystawy Dobrosławą Horzelą.

Jaka jest przyszłość architektury, która nie będzie przyspieszała katastrofy klimatycznej?

 • access_time 00:26:59
 • calendar_today Czwartek, 2020.02.06
Na emisję dwutlenku węgla, przykładającą się do klimatycznej katastrofy wpływa m.in. sposób produkcji architektury w XXI wieku. Jednocześnie w globalnej rzeczywistości generowanie wielkich powierzchni z betonu i szkła jest jednym z podstawowych narzędzi zysku. Architekci na świecie deklarują chęć tworzenia budynków klimatycznie neutralnych. Czy jest to jednak możliwe? Jaka jest przyszłość architektury, która nie będzie przyspieszała katastrofy klimatycznej? "Architektura a katastrofa klimatyczna" to temat najnowszego numeru "Autoportretu", kwartalnika wydawanego w Krakowie przez Małopolski Instytut Kultury. W Radiu Kraków wyjaśniamy co łączy najnowszy numer kwartalnika i książkę "Cztery ściany i dach" Reiniera de Graafa. Justyna Nowicka rozmawia z Dorotą Leśniak-Rychlak i Martą Karpińską - redaktorkami autoportretu, związanymi jednocześnie z fundacją Instytut Architektury - które pracowały przy powstaniu obu wydawnictw.

Filharmonia Krakowska obchodzi 75. urodziny

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Środa, 2020.02.05
3 lutego 1945 roku odbył się pierwszy koncert Orkiestry Filharmonii Krakowskiej po wyjściu wojsk niemieckich z Krakowa. W ramach obchodów jubileuszu najstarszej polskiej Filharmonii, 7 lutego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, odbędzie się uroczysty koncert z udziałem Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej.

„W urodzinowy wieczór usłyszycie Państwo IX Symfonię Ludwiga van Beethovena, którego 250. rocznicę urodzin obchodzi w tym roku cały świat - mówi dyrektor Filharmonii Bogdan Tosza w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

 

W Teatrze im. Słowackiego kolejna edycja warsztatów

 • access_time 00:20:29
 • calendar_today Wtorek, 2020.02.04
"Jak działa teatr?" i "Myśląca ręka". Uczestnicy warsztatów będą mogli - pod okiem teatralnych krawcowych - uszyć m.in suknię dla Balladyny, spodnie dla Ofelii i krezę dla Hamleta. Dowiedzą się, na czym polega reżyseria światła i realizacja video podczas przedstawień. Będą też mogli zobaczyć spektakl „Hamlet” zza kulis i przyjrzeć się z bliska pracy inspicjenta. A najmłodsi uczestnicy warsztatów odwiedzą pracownię modelatorską i zobaczą twórcę gigantycznego smoka do spektaklu "Smok!" w reż. Jakuba Roszkowskiego czy 7-metrowej dłoni do spektaklu "Hamlet" w reż. Bartosza Szydłowskiego. W audycji Radio Kraków Kultura Justyna Nowicka rozmawia z inicjatorką cyklu, scenografką Małgorzatą Szydłowską i jego koordynatorką Małgorzatą Wach.

Artyści Opery Krakowskiej dla Australii

 • access_time 00:27:21
 • calendar_today Czwartek, 2020.01.30
Ogromne połacie wypalonej ziemi, ofiary śmiertelne w ludziach, miliony cierpiących zwierząt i zrujnowane domy – o tragicznych skutkach pożarów w Australii donoszą media z całego świata. Artyści Opery Krakowskiej nie pozostają obojętni i już 15 lutego o godzinie 18:30 na Dużej Scenie odbędzie się koncert charytatywny. W magazynie Radio Kraków Kultura Justyna Nowicka rozmawia z dyrektorem Opery Bogusławem Nowakiem, solistami koncertu - Iwoną Sochą i Jarosławem Bieleckim oraz z Mateuszem Ciupką z Opery Krakowskiej.

"Niemiecka do kwadratu"-nowy krytyczny projekt krakowskiego Instytutu Goethego

 • access_time 00:10:28
 • calendar_today Środa, 2020.01.29
"Niemiecka do kwadratu"-nowy krytyczny projekt krakowskiego Instytutu Goethego prezentuje Elżbieta Jeleń -kierowniczka działu biblioteka i informacja w Goethe-Institut w Krakowie, organizatorka projektów literackich i tłumaczeniowych.

W nowym cyklu krakowskiego Instytutu Goethego „Niemiecka do kwadratu”  dyskusja o nowościach i książkach należących do niemieckiej klasyki dostępnych w przekładzie na język polski. Do stałej trójki krytyków (Małgorzata I. Niemczyńska – dziennikarka, autorka i reporterka, Marcin Wilk – autor książek, dziennikarz, publicysta i krytyk literacki oraz Elżbieta Jeleń – germanistka, koordynatorka projektów literackich i tłumaczeniowych) za każdym razem dołączy nowy gość.

 

W tym roku w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie

 • access_time 00:26:33
 • calendar_today Wtorek, 2020.01.28
Graficzne przedstawienia flory i fauny z epoki Linneusza, blaski i cienie międzywojennych Niemiec oraz Polski na fotografii, a także polsko-ukraińska opowieść o kulturowych i historycznych narracjach „mitów ukraińskich” – to tegoroczne propozycje wystawiennicze Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. O planach instytucji w rozmowie z Justyną Nowicką opowiadają dyrektorka MCK Agata Wąsowska-Pawlik oraz wicedyrektor do spraw programowych Łukasz Galusek. Jeszcze do 1 marca w MCK oglądać można wystawę "Fotoblok. Europa Środkowa w książkach fotograficznych", którą nagrodziliśmy w grudniu Marką Radia Kraków.

Czas literatury

 • access_time 00:26:01
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.01.27
Pismo nie-polityczne, nie-ideologiczne i służyć ma realizacji celów jedynie literackich. Twórcy pisma, w duchu Międzynarodowej Karty PEN, wierzą, że: „Literatura, aczkolwiek w swojej genezie narodowa, nie zna granic i winna pozostać wspólną własnością narodów, bez względu na polityczne czy narodowościowe wstrząsy”. W piśmie publikują pisarze, poeci, reporterzy, tłumacze oraz krytycy . Krakowski kwartalnik literacki o ogólnopolskim zasięgu prezentuje Jan Burnatowski -sekretarz redakcji w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Rozmowa o słuchowisku "Królowa Śniegu"

 • access_time 00:24:45
 • calendar_today Wtorek, 2020.01.21
Już w sobotę 25 stycznia premiera nowego słuchowiska Radia Kraków. W studiu im. Romany Bobrowskiej będzie można usłyszeć "Królową Śniegu" - słuchowisko przygotowane we współpracy z Teatrem Bagatela. Wśród aktorów m.in Urszula Grabowska, Magdalena Walach, Marcin Kobierski, Piotr Różański. A w magazynie Radio Kraków Kultura Justyna Nowicka rozmawiała także z Arturem Sędzielarzem, kompozytorem muzyki i Ewą Ziemblą, reżyserką radiową słuchowiska.

Słuchowisko „Królowa Śniegu” w wykonaniu aktorów Teatru Bagatela to rozpisana na role, znakomicie przeczytana i zaśpiewana adaptacja baśni H.Ch. Andersena. 

Premiera  słuchowiska w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków w sobotę  25 stycznia o godz. 12.00. Zaproszenia na antenie

Rozmowa Katarzyny Fortuny z Agatą Dąbek - dramaturżką, kierowniczką Dramaturgów Narodowego Starego Teatru

 • access_time 00:23:33
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.01.20
"Nasz głos" - taki tytuł nosi cyfrowa antologia dramatu i tekstów dla teatru, powstała w wyniku kilkumiesięcznych warsztatów dramatopisarskich dla kobiet w Starym Teatrze.

W roli współprowadzących wystąpiły; Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Jolanta Janiczak i Marta Sokołowska. Projektowi patronowała setna rocznica przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce.

Antologia zawiera aż 18 tekstów, poruszających ważne problemy społeczne, widziane z perspektywy kobiet - mówi inicjatorka warsztatów oraz autorka opracowania tomu, Agata Dąbek, kierująca zespołem Dramaturgów Narodowego Starego Teatru.

Publikacja jest dostępna na stronie Starego Teatru pod linkiem:  https://stary.pl/pl/nasz-glos-2/ . Zostanie też wydana w wersji drukowanej. Teksty zawarte w antologii będą wystawiane na scenie. Premiera spektaklu na podstawie tekstu dramatu Aleksandry Zielińskiej w Starym Teatrze już w lutym.

Wystawa „Wizerunki ludzi piszących – autorzy i ich dzieła”

 • access_time 00:21:37
 • calendar_today Środa, 2020.01.15
W Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie została otwarta wystawa „Wizerunki ludzi piszących – autorzy i ich dzieła”. Na ekspozycji prezentowane są: 73 stare księgi, 5 atlasów i 14 map. Zostały wydane od początku XVI do XIX stulecia włącznie. Na kartach ksiąg pokazane zostały portrety pisarzy, poetów i uczonych z różnych krajów Europy oraz z Polski. Z kuratorką i koordynatorką projektu Iwoną Długopolską rozmawia Katarzyna Fortuna.

Wszystkie obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wystawa „Wizerunki ludzi piszących – autorzy i ich dzieła” w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego czynna jest od 14 do 31 maja.

Co nowego o historii Europy Środkowej mogą powiedzieć nam powstające na jej obszarze przez cały XX wiek photobooki?

 • access_time 00:23:02
 • calendar_today Środa, 2020.01.15
W Międzynarodowym Centrum Kultury oglądać można wystawę "Fotoblok. Europa Środkowa w książkach fotograficznych", którą w grudniu nagrodziliśmy Marką Radia Kraków. Zobaczyć można na niej ponad sto przełomowych, najciekawszych i najpiękniejszych książek fotograficznych z Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. Przyglądamy się, jak fotografia odzwierciedlała procesy kształtowania się nowych tożsamości młodych państw Europy Środkowej i wpływała na ich wizerunek, ideologię, marzenia o modernizacji i przyszłości. Justyna Nowicka rozmawia ze współautorami wystawy Natalią Żak i Łukaszem Gorczycą.

Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Słowackiego w Radio Kraków Kultura

 • access_time 00:19:21
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.01.13
W magazynie Radio Kraków Kultura Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Słowackiego, opowiada Justynie Nowickiej o premierach 2020 roku, aktorskich jubileuszach, o nowych krzesłach na widowni sceny przy placu świętego Ducha, a także o końcu świata. I tym, co być może choć na kilka lat może go powstrzymać.

Konkurs na najlepsze dzieło biograficzne 2019 roku "PORTRETY" ogłoszony przez miesięcznik Kraków

 • access_time 00:19:58
 • calendar_today Piątek, 2020.01.10
W konkursie "PORTRETY" bierze udział 20 dzieł z różnych dziedzin, książki, wystawy, spektakle, które łączy chęć przedstawienia ciekawej biografii Z Witoldem Beresiem - redaktorem naczelnym miesięcznika "Kraków" rozmawia Katarzyna Fortuna

Supermarka Radia Kraków za 2019 dla Muzeum Manggha

 • access_time 00:26:20
 • calendar_today Środa, 2020.01.08
Instytucja w ubiegłym roku obchodziła swoje 25 urodziny, a my nagrodziliśmy program, który łączy zainteresowanie japońską tradycją z wystawami sztuki współczesnej. Justyna Nowicka rozmawia z dyrektorką Muzeum Bogną Dziechciaruk-Maj.

Supermarka Radia Kraków za 2019 dla Muzeum Manggha

Kultura w Krakowie w 2020 roku

 • access_time 00:14:36
 • calendar_today Wtorek, 2019.12.31
Jakie będą wydarzenia i festiwale? Jakie budżety? Justyna Nowicka rozmawia z Robertem Piaskowskim, pełnomocnikiem Prezydenta Krakowa do spraw kultury.

Bezpłatne książki dla czytelników

 • access_time 00:24:59
 • calendar_today Poniedziałek, 2019.12.23
Katarzyna Jakubowiak z Krakowskiego Biura Festiwalowego, koordynatorka akcji Czytaj.pl w rozmowie z Katarzyną Fortuną, mówi o specjalnej świątecznej edycji Czytaj.pl z dziesięcioma bezpłatnymi książkami.

Od 16 grudnia do 15 stycznia, całkowicie za darmo będzie można czytać takie bestsellery, jak „Psy ras drobnych” Olgi Hund, „Parabellum” Remigiusza Mroza czy „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” Andrzeja Maleszki. Wystarczy pobrać aplikację Woblink z App Store lub Google Play, kliknąć w niej w banner akcji i cieszyć się 10 dostępnymi bezpłatnie książkami.

Akcja trwa od 16 grudnia 2019 do 15 stycznia 2020 roku.

Najlepsze księgarnie i antykwariaty roku

 • access_time 00:20:51
 • calendar_today Wtorek, 2019.12.17
Krzysztof Żwirski z Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz Kamila Kowerska, Barbara Balmas i Tomasz Zapiór reprezentujący zwycięskie księgarnie i antykwariat w 3. edycji plebiscytu na najlepsze księgarnie i antykwariaty Krakowa byli gośćmi Katarzyny Fortuny. Pierwsze miejsce zajęła księgarnia MOCAK Bookstore, drugie księgarnia i antykwariat Szafa Pełna Książek, trzecie Główna Księgarnia Naukowa. Antykwariatem roku została Szafa Pełna Książek.

W tym roku, w trzeciej już edycji akcji wzięło udział 37 krakowskich księgarń i antykwariatów. Głosowało więcej czytelników niż w latach ubiegłych - mówi Krzysztof Żwirski z Krakowskiego Biura Festiwalowego:
"Księgarnie okrzepły w krajobrazie Krakowa, stały się markami nie tylko w najbliższej okolicy, ale kojarzonymi powszechnie w świadomości krakowian. Bardzo się z tego cieszymy i wyniki głosowania też to oddają. Inne księgarnie też znalazły się blisko podium, co tylko cieszy."
 

Nagrodzone księgarnie i antykwariat otrzymają tytuł Znaku Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz  kampanie promocyjne w prasie i w przestrzeni miejskiej.
Szczegóły na stronie ksiegarnie.miastoliteratury.pl Patronem akcji jest Radio Kraków.

 

Zobacz też: Znamy wyniki plebiscytu na księgarnie roku 2019

Sceny ze stolicy triumfują na tegorocznym Festiwalu Boska Komedia

 • access_time 00:18:47
 • calendar_today Poniedziałek, 2019.12.16
Grand Prix Festiwalu Boska Komedia otrzymało przedstawienie pt. "Cząstki kobiety" z TR Warszawa, a nagrodę za najlepszą reżyserię - spektakl Michała Borczucha z Nowego Teatru w Warszawie. Przyznaną po raz pierwszy Nagrodę Honorową Boskiej Komedii odebrał Jerzy Stuhr. Justyna Nowicka rozmawia z Bartoszem Szydłowskim, dyrektorem festiwalu.

O Literackiej Nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk

 • access_time 00:10:16
 • calendar_today Wtorek, 2019.12.10
W Radiu Kraków Kultura rozmawiamy dziś o Literackiej Nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk. Pisarka odbierze nagrodę (złoty medal i dyplom) dziś z rąk króla Karola XVI Gustawa. Uroczystość dziś o 16; 30 w Filharmonii Sztokholmie. W Krakowie Wieczór Noblowski w Wydawnictwie Literackim. Gośćmi Katarzyny Fortuny są Izabela Kaluta z Instytutu Książki i Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego

Nowa polska choreografia wychodzi z cienia

 • access_time 00:20:47
 • calendar_today Poniedziałek, 2019.12.09
Gościem magazynu Radio Kraków Kultura była Dominika Knapik, tancerka i choreografka. W trakcie festiwalu BOSKA KOMEDIA zobaczymy aż trzy spektakle, nad którymi pracowała: „Baba Dziwo”, „Hamlet” i „Święta Joanna”. Kilka dni temu zakończyła także pracę z Moniką Strzępką w Operze Krakowskiej, gdzie opracowała choreografię do "Joanny d'Arc na stosie". Z kolei „Baba Dziwo” to jej autorski spektakl, oparty na przewrotnej grotesce z 1938 roku, której autorką jest Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.

Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

 • access_time 00:21:42
 • calendar_today Czwartek, 2019.12.05
W trakcie 12. edycji festiwalu zobaczymy 11 przedstawień konkursowych (INFERNO), 11 w sekcji PARADISO oraz 10 w PURGATORIO. W festiwalowym programie licznie reprezentowane są spektakle z Krakowa. Gościem magazynku Radio Kraków Kultura była Tomasz Tokarczyk, dyrektor programowy Teatru Nowego Proxima, wieloletni dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Dialog" we Wrocławiu, z którym o atmosferze teatralnych festiwalu na całym świecie rozmawiała Justyna Nowicka.

„Joanna d’Arc na stosie” w Operze Krakowskiej

 • access_time 00:19:33
 • calendar_today Wtorek, 2019.12.03
W Operze Krakowskiej trwają ostatnie przygotowania przed piątkową premierą. „Joanna d’Arc na stosie” to najsłynniejsze dzieło teatralne szwajcarskiego kompozytora Arthura Honeggera, utwór, który łączy żywioł operowy z żywiołem dramatu. W audycji Radio Kraków Kultura Justyna Nowicka rozmawiała z realizatorami spektaklu. Kierownikiem muzycznym spektaklu jest Tomasz Tokarczyk, a reżyserii podjęła się (po raz pierwszy w operze) Monika Strzępka. W roli Joanny - także debiutantka, Marianna Linde. O spektaklu mówią także Katarzyna Oleś-Blacha (w roli Madonny) oraz Krzysztof Zawadzki, aktor Narodowego Starego Teatru i dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak.

Muzeum Manggha ma już 25 lat!

 • access_time 00:25:29
 • calendar_today Wtorek, 2019.11.26
Muzeum Manggha świętuje 25. urodziny i przygotowuje się do jubileuszowych wystaw. Z dyrektorką Muzeum Bogną Dziechciaruk rozmawia Justyna Nowicka.

Krakowski Salon Sztuki zaprasza na wielką aukcję dzieł sztuki

 • access_time 00:21:15
 • calendar_today Czwartek, 2019.11.21
Każdy może stać się kolekcjonerem dzieł sztuki. Już 24 listopada na wielką aukcję zaprasza Krakowski Salon Sztuki. A zaraz potem, 30 listopada i 1 grudnia odbędą się Krakowskie Targi Sztuki i Designu "Nówka Sztuka". O inwestowaniu w dzieła sztuki, rynku sztuki i kolekcjonowaniu Justyna Nowicka rozmawia z Alicją Panasiewicz z Fundacji Wydziału Sztuki UP oraz z Magdaleną Kownacką z Krakowskiego Salonu Sztuki.

Zobacz także: Nówka Sztuka - Krakowskie Targi Sztuki i Designu 

Przed nami trzecia edycja Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Podskoki i wykręty"

 • access_time 00:21:05
 • calendar_today Poniedziałek, 2019.11.18
Teatr Figur Kraków zapowiada trzecią edycję Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Podskoki i wykręty"! Festiwal odbędzie się w dniach 21-24 listopada w Krakowie, spektakle zagramy w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży, Cricotece oraz w Teatrze Nowym PROXIMA. Justyna Nowicka rozmawia z Dagmarą Żabską, inicjatorką festiwalu.

20-lecie Teatru Mumerus

 • access_time 00:20:07
 • calendar_today Środa, 2019.11.13
Krakowski Teatr Mumerus obchodzi w tym roku 20. urodziny. Jakim wyzwaniem jest prowadzenie autorskiej sceny teatralnej? Justynie Nowickiej odpowiada Wiesław Hołdys, założyciel Mumerusa

Drugi Krakowski Salon Sztuki

 • access_time 00:19:40
 • calendar_today Wtorek, 2019.11.12
15 listopada rozpoczyna się drugi Krakowski Salon Sztuki - wydarzenie, które w ubiegłym roku zelektryzowało artystyczny Kraków. Czy uda się powtórzyć sukces? Justyna Nowicka rozmawia z Magdaleną Kownacką, współinicjatorką Salonu.

Czego powinna nas nauczyć krakowska "afera #metoo"?

 • access_time 00:25:15
 • calendar_today Czwartek, 2019.11.07
Jak powinny wyglądać procedury postępowania z próbami mobingu i molestowania w teatrach i szkołach teatralnych? Z reżyserkami Iwoną Kempą i Klaudią Hartung-Wójciak rozmawia Justyna Nowicka.

Co nowego w Galerii Sztuki XX i XXI wieku w Głównym Gmachu MNK?

 • access_time 00:25:04
 • calendar_today Wtorek, 2019.11.05
Magdalena Czubińska w rozmowie z Justyną Nowicką.

Balet Cracovia Danza przed ostatnią w sezonie premierą

 • access_time 00:25:00
 • calendar_today Poniedziałek, 2019.11.04
Romana Agnel w rozmowie z Justyną Nowicką.

O Festiwalu Opera Rara 2020

 • access_time 00:25:56
 • calendar_today Środa, 2019.10.30
Znamy program Festiwalu Opera Rara. Jan Tomasz Adamus - dyrektor festiwalu i Mira Mańka reżyserka w rozmowie z Justyną Nowicką.

"Anaklasis" w PWM

 • access_time 00:24:55
 • calendar_today Wtorek, 2019.10.29
PWM inauguruje nową serię fonograficzną "Anaklasis". Daniel Cichy, Barbara Orzechowska w rozmowie z Justyną Nowicką.

Program z Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

 • access_time 00:21:06
 • calendar_today Czwartek, 2019.10.24
Gośćmi Katarzyny Fortuny byli Grażyna Grabowska - prezes zarządu Targów w Krakowie oraz pisarz Przemysław Semczuk

"Ilustratorki i ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów" - rozmowa z Barbarą Gawryluk

 • access_time 00:21:04
 • calendar_today Środa, 2019.10.23
Ilustratorki i ilustratorzy – znakomici malarze, graficy, projektanci, którzy zamienili sztalugi i wielkie sale wystawowe na książki dla najmłodszych. Stworzyli wyjątkowe pod każdym względem ilustracje, bo nie szli na kompromisy, nie brnęli w infantylizm, a dziecko traktowali poważnie i nie narzucali swojej wizji. O książce "Ilustratorki i ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów" przed Targami Książki z Barbarą Gawryluk rozmawia Justyna Nowicka.

„Sen nocy letniej” w Operze Krakowskiej

 • access_time 00:23:06
 • calendar_today Wtorek, 2019.10.22
Pierwsza premiera sezonu 2019/2020 w Operze Krakowskiej należy do Baletu. Zespół pod okiem Giorgio Madii, włoskiego choreografa i reżysera, przygotowuje „Sen nocy letniej” Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Bogusław Nowak, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Mizuki Kurosawa, Wioletta Maciejewska w rozmowie z Justyną Nowicką.

Premiery w Ludowym jeszcze w tym roku

 • access_time 00:22:47
 • calendar_today Środa, 2019.10.16
Teatr Ludowy nie zwalnia tempa i jeszcze w 2019 roku zaprasza widzów na kilka premier. Jakich? O tym dyrektorka Teatru Małgorzata Bogajewska, i reżyser jednej z nich - Łukasz Czuj. W rozmowie z Justyną Nowicką.

„Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń” w Cricotece

 • access_time 00:09:47
 • calendar_today Wtorek, 2019.10.15
W krakowskiej Cricotece rusza „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”. To autorski program prezentacji spektakli tańca, realizowany przez Cricotekę od 2018 roku. Kuratorzy projektu, Paweł Łyskawa i Eryk Makohon z Krakowskiego Teatru Tańca, nawiązują do koncepcji człowieka ponowoczesnego Zygmunta Baumana. Wybrane spektakle stawiają pytanie o pozycję widza i performera oraz zachęcają do współuczestnictwa. Eryk Makohon, Paweł Łyskawa, Iza Zawada w rozmowie z Justyną Nowicką.

140. urodziny MNK

 • access_time 00:26:15
 • calendar_today Poniedziałek, 2019.10.14
Krakowskie Muzeum Narodowe obchodzi 140. urodziny. Co jeszcze czeka widzów do końca 2019 roku? Andrzej Betlej, dyrektor MNK w rozmowie z Justyną Nowicką.