Radio Kraków

Przystanek Kultura


RSS Spotify Google Podcast

Przystanek Kultura to nowa propozycja programowa, w której swoje miejsce znajdzie kulturalny temat dnia w Radiu Kraków. Najważniejsze premiery, wernisaże, projekty, debaty, kontrowersje - od teatru, przez sztuki wizualne po literaturę. Audycja emitowana jest od poniedziałku do czwartku od 15:30 do 16:00, a redakcyjnie czuwają nad nią Katarzyna Fortuna i Justyna Nowicka.

Podcasty

"Mickiewicz tańczy. Romans Wileński" - Balet Cracovia Danza zaprasza na premierę

Balet Cracovia Danza już na 4 października zapowiada najnowszą premierę, w ramach której do tańca zaprosi Adama Mickiewicza. "Mickiewicz tańczy. Romans Wileński" to opowieść o balu w Wilnie na którym wieszcz spotyka nie tylko swą ukochaną Marylę, ale także postaci, które staną się inspiracją do stworzenia obrazów zawartych „Balladach i romansach”. Spektakl stanie się okazją do prezentacji różnych form tanecznych współistniejących w I połowie XIX wieku. W tym tańców i zabaw typowych dla ówczesnego repertuaru salonowego. Poprzez prezentację postaci w kostiumach z epoki widzowie będą mogli przenieść się w czasie i przestrzeni, czego dopełnieniem będzie ścieżka muzyczna, w ramach której usłyszymy utwory m.in. Marii Szymanowskiej i Fryderyka Chopina. "Nie mogliśmy także zapomnieć o balecie" - mówiła Tadeuszowi Markowi w Przystanku Kultura Romana Agnel - reżyserka spektaklu, dyrektorka Baletu Cracovia Danza.

46. edycja Festiwalu Jazz Juniors - już niebawem w Krakowie

  • Tadeusz Marek
  • access_time 00:21:36
  • calendar_today Poniedziałek, 2022.09.26
28. września w Krakowie rozpocznie się 46. edycja Festiwalu Jazz Juniors. To jeden z najstarszych w Polsce festiwali jazzowych. W środę odbędzie się część konkursowa, w ramach której na estradzie wystąpią tegoroczni finaliści, spośród których wyłonieni zostaną zwycięzcy. Trzy kolejne dni to czas koncertów festiwalowych, w ramach których zobaczymy: indyjskiego mistrza instrumentów perkusyjnych Triloka Gurtu, holenderskich wirtuozów - saksofonistę Bena van Geldera i gitarzystę Reiniera Baas'a, zdobywcę BBC Jazz Awards Kita Downesa, Tim Berne Trio oraz Ziółek Kwartet i duet Bartek Leśniak & Artur Małecki. O tegorocznej odsłonie festiwalu mówił Tadeuszowi Markowi w Przystanku Kultura Tomasz Handzlik - dyrektor festiwalu.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - „Infrastruktura Bibliotek 2021–2025”. Już niebawem kolejny nabór.

Już niebawem rozpocznie się kolejny nabór w ramach programu dofinansowań "Infrastruktura Bibliotek". Samorządowe instytucje kultury, zwłaszcza zaś gminne biblioteki publiczne będą mogły starać się o dofinansowanie w wysokości 500 tys. zł - 2,25 mln. zł. na modernizację, rekonstrukcję, adaptację i budowę bibliotek. O szczegółach programu i warunkach naboru w Przystanku Kultura mówiła Tadeuszowi Markowi Anna Zagórska - kierowniczka działu analiz i projektów specjalnych Instytutu Książki.

57. sezon artystyczny krakowski Teatr Scena STU. Na początek premiera TARTUFFE' a Moliera

Repertuar zawiera tym razem 22 tytuły - premierowe i  klasyczne. W październiku scena wznawia WESELE Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Spektakl, w odnowionym kształcie, dołączy do kanonu przedstawień teatru STU, obok HAMLETA, BIESÓW, ZEMSTY, BALLADYNY i TRZECH SIÓSTR. Premiera WESELA w Teatrze STU - 29  października, a przedpremierowe pokazy już w najbliższy weekend. Sezon rozpoczął się 14 września przedpremierowymi spektaklami TARTUFFE, arcydzieła komediowego Moliera w przekładzie Jerzego Radziwiłowicza. Przedstawienie wyreżyserował, Krzysztof Pluskota a scenografię zaprojektowała Katarzyna Wójtowicz. W obsadzie zobaczyć można między innymi : Kamilę Bestry,  Urszulę Grabowską-Ochalik; Aldonę Grochal, Marię Seweryn, Andrzeja Deskur, Rafała Dziwisza; Radosława Krzyżowskiego, Macieja Wierzbickiego i  Marcina Zacharzewskiego. Na 57-lecie teatru, które przypada 20 lutego, prapremierowo zobaczymy LABIRYNT.13 BAJEK DLA DOROSŁYCH, z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza. To adaptacja niedawno wydanej w Polsce książki Michaela Endego "Zwierciadło w zwierciadle. Labirynt". - Zależy nam na różnorodności repertuaru - mówi dyrektor teatru Krzysztof Pluskota w rozmowie z Justyną Nowicką.

„W poszukiwaniu bohatera romantycznego” - Anna Polony i Józef Opalski przed premierą słuchowiska

  • Tadeusz Marek
  • access_time 00:21:32
  • calendar_today Poniedziałek, 2022.09.19
W poniedziałek 19 września o godz. 19.05 odbędzie się premiera słuchowiska Radia Kraków. Główną i jedyną rolę zagra w nim Anna Polony, która przygotowała także scenariusz przedstawienia. Rzecz całą wyreżyserował i opracował muzycznie Józef Opalski, zaś akustycznie zrealizował Wojciech Gruszka. Na warsztat aktorski trafiły dwie sylwetki: Tadeusza z epopei Adama Mickiewicza i Beniowskiego z poematu Juliusza Słowackiego. - Jakim człowiekiem jest polski typ bohatera romantycznego, przedstawiony w dziełach naszych wieszczów? - pyta Anna Polony - Mimo iż ‘Beniowski’ powstał jako kontestacyjna odpowiedź na „Pana Tadeusza”, nie chodziło mi o polemikę, która toczyła się między Słowackim a Mickiewiczem ale o różnicę w postawach i charakterach tych dwóch młodych bohaterów - dodaje aktorka i scenarzystka. Kreślone przez Polony obrazy splotą się z frenetycznymi brzmieniami muzyki Chopina w akordeonowych interpretacjach Motion Trio. Tuż po nagraniach z twórcami rozmawiał Tadeusz Marek

Ukraina! - w Kinie Pod Baranami krakowska odsłona jedynego w Polsce festiwalu kina ukraińskiego.

Od 19 do 22 września Kino Pod Baranami zaprasza na Festiwal Filmowy UKRAINA! Odbywająca się w Warszawie impreza odwiedzi kilka polskich miast - w tym Kraków, gdzie zostanie zaprezentowanych sześć tytułów z różnych festiwalowych sekcji. W programie m.in. prezentowany na Festiwalu w Cannes Pamfir Dmytro Sukholytkyego-Sobchuka oraz osadzony w międzywojennym Stanisławowie Szczedryk Olesyi Morgunets-Isaenko. Z programerką festiwalu - Martyną Lach rozmawiał w Przystanku Kultura Tadeusz Marek

Jubileuszowy rok Kina Kijów i plany na nowy sezon

To bardzo ważny rok dla Kina Kijów, które otwarte zostało dokładnie 8 listopada 1967 roku. O jubileuszu 55-lecia i planach na nowy sezon w Przystanku Kultura opowiada gość: Renata Pawlusińska, kierownik ds. programowych Kina Kijów.

Tamara Łempicka w Narodowym. Wystawa i... sklepik - nowe definicje współczesnego muzeum

Ponad 3500 gości w weekend otwarcia. Wystawa Tamary Łempickiej w Gmachu Głównym Muzeum Narodowym w Krakowie to, zgodnie z przewidywaniami, frekwencyjny hit. Instytucja testuje przy tej okazji nowe rozwiązania dla zwiedzających: połączony z ekspozycją muzealny sklep z tematycznymi pamiątkami czy wspólny bilet na wystawę Tamary Łempickiej i "Modernizm w II RP". - Na przykładzie tej wystawy na nowo definiujemy, czym w praktyce jest współczesne muzeum - podkreśla zastępca dyrektora do spraw strategii i komunikacji Tomasz Ostrowski. Wystawa Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Krakowie do 12 marca.

Wystawa Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Krakowie

Katarzyna Bik, rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Światosław Lenartowicz, kurator wystawy Tamary Łempickiej. To zdecydowanie najgorętsze wydarzenie kulturalne sezonu.

"4.33" Johna Cage'a w 70 lat po premierze.

Wczoraj minęło równo 70 lat od momentu, w którym młody pianista - David Tudor wszedł na niską drewnianą estradę w Maverick Concert Hall i usiadł przy fortepianie. Jak czytamy w jednej z relacji - pianista zamknął pokrywę klawiatury i spojrzał na stoper. W ciągu następnych czterech minut dwukrotnie jeszcze podniósł i zamknął pokrywę, nie wydobywając ani jednego dźwięku z instrumentu. Przewracał jedynie strony partytury, w której nie było żadnych nut. Po upływie czterech minut i trzydziestu trzech sekund wstał i ukłonił się publiczności. Premiera ta uznana została za jedno z najdonioślejszych wydarzeń we współczesnej historii muzyki. O znaczeniu tego artystycznego gestu, jego konsekwencjach i podłożu ideowym z teoretykiem muzyki i kompozytorem - dr hab. Krzysztofem Szwajgierem rozmawiał Tadeusz Marek

Łempicka, Abakanowicz, Mirys i modernizm II RP w Muzeum Narodowym w Krakowie

"Postacie kroczące" Magdaleny Abakanowicz w ogrodzie Pałacu Czapskich, obrazy malarza epoki baroku Augustyna Mirysa w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. A za chwilę wystawa malarstwa jednej z największych gwiazd światowej sztuki XX wieku - Tamary Łempickiej. O planach Muzeum Narodowego w Krakowie na najbliższe tygodnie z dyrektorem MNK prof. Andrzejem Szczerskim rozmawia Justyna Nowicka.

"Huta Jazzu" - now inicjatywa na muzycznej mapie miasta

Huta Jazzu, czyli bezpłatne warsztaty dla młodych muzyków ale także powrót do jazzowej historii Nowej Huty. To pierwsza - premierowa odsłona wydarzenia, które odbędzie się pod koniec września tego roku. "Warsztaty „Huta jazzu” powstały, by pokazać młodym adeptom sztuki muzycznej ogrom możliwości, drzemiący w kolektywnej pracy scenicznej, uświadomić poczucie wolności płynące z odważnej improwizacji oraz wartość skrywającą się w muzyce tradycyjnej." - piszą organizatorzy. Z Rafałem Zbrzeskim - dyrektorem artystycznym Huty Jazzu w "Przystanku Kultura" rozmawiał Tadeusz Marek

Certyfikat dla małych księgarni - najnowszy program Instytutu Książki

40 000 złotych otrzymać mogą właściciele małych księgarni w ramach najnowszego programu Instytutu Ksiązki. "Certyfikat dla małych księgarni", bo taką nazwę nosi program, powstał w celu wsparcia małych księgarni oraz wzmocnienia ich roli jako placówek aktywnie promujących czytelnictwo a także wsparcia w działaniach programowych. "Podstawą przystąpienia do programu jest prowadzenie sprzedaży stacjonarnej, nawet jeśli równolegle prowadzi się sklep internetowy, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by naszymi beneficjentami stały się antykwariaty a nawet księgarnio-kawiarnie" - mówiła Tadeuszowi Markowi Anna Zagórska - Kierowniczka Działu Analiz i Programów Specjalnych IK.

Bulwar[t] Sztuki 2022 przekroczył półmetek

Jeden z najbardziej rozbudowanych letnich festiwali kulturalnych w Krakowie potrwa do 4. września, tymczasem organizatorzy zapraszają na kolejne wydarzenia: spektakle, wystawy, koncerty, warsztaty i pokazy. O tym, co jeszcze czeka na nas w Łaźni Nowej i Domu Utopii do końca wakacji, zwłaszcza o wystawie "Lekcje Niewinności" oraz cyklu koncertów "Świato-czułe brzeminia" z Małgorzatą Szydłowską i Ulą Nowak rozmawiał Tadeusz Marek.

Spotkanie z Serhijem Żadanem i sierpień w Pałacu Potockich

W sierpniu w Krakowie będzie gościć jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy ukraińskich Serhij Żadan oraz autor znakomicie przyjętej powieści Kości, które nosisz w kieszeni, laureat Paszportu „Polityki” Łukasz Barys. W ramach Literackich Chwil wiele atrakcji dla najmłodszych czytelników- mówi Elżbieta Foltyniak z zespołu Krakowa Miasta Literatury UNESCO w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

"Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum" - nowa wystawa w Muzeum Nowej Huty

"Czym jest Plac Centralny w oczach mieszkańców Nowej Huty?" - pytają kuratorzy nowej wystawy. W jej ramach będzie można obejrzeć wiele archiwalnych fotografii, obrazów i rysunków przedstawiających plac Centralny i najbliższe okolice. Będą też artykuły codziennego użytku, które można było kupić w sklepach wokół placu – Cepelii, księgarni, sklepie papierniczym, Modzie Polskiej, filatelistycznym czy z artykułami wyposażenia mieszkań. Ekspozycja odnosi się do przeszłości Placu, jego teraźniejszości a także snuje wizje przyszłości. Dlatego też integralną częścią nowej wystawy będą prace studentów Katedry Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, przygotowane jako swoista odpowiedź na pytanie: Co zrobić aby zwrócić Plac Centralny mieszkańcom? Z kuratorami - Bartoszem Arciszewskim i Piotrem Kapustą rozmawiał Tadeusz Marek

Imieniny Krzysztofa... na raucie! Święto Pałącu Krzysztofory - zaprasza Muzeum Krakowa

Chcąc przypomnieć dawną funkcję Krzysztoforów jako miejsca spotkań towarzyskich i zabaw, Muzeum Krakowa zaprasza na tegoroczne Imieniny Krzysztofa, czyli święto Pałacu Krzysztofory. Wydarzenie odbędzie się 23 i 24 lipca. Jego motywem przewodnim będą historyczne bale i zabawy, które organizowane były na przestrzeni wieków nie tylko w Krzysztoforach, ale także w samym Krakowie. Z Justyną Kasińską z Muzeum Krakowa rozmawiał Tadeusz Marek

23. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Festiwal Tańców Dworskich to wydarzenie artystyczne, którego głównym celem są prezentacje związane z dziedzictwem tanecznym Krakowa, Polski, Europy, a nawet całego świata. Kultura tańców dworskich obecna w każdym kraju jest źródłem inspiracji do tworzenia widowisk i spektakli artystycznych sięgających do tradycji i praktyki zachowanej do dziś. Od wielu lat Kraków poprzez Festiwal i jego wydarzenia staje się światowym centrum tańca dworskiego skupiającym poszczególnych artystów, zespoły taneczne, muzyczne, teatralne, uczestników warsztatów oraz teoretyków i historyków tańca z różnych krajów. Tegoroczna edycja Festiwalu będzie przebiegać wokół tematu komedii – baletu, istotnej formy dworskich widowisk łączących komedię i taniec. O nadchodzących w ramach festiwalu wydarzeniach mówiła Tadeuszowi Markowi w Przystanku Kultura dyrektorka artystyczna festiwalu - Romana Agnel

"Pałacowe niepokoje" - w Willi Decjusza nowa wystawa

W Willi Decjusza trwa wystawa „Pałacowe niepokoje” artystki wizualnej i aktywistki kulturalnej – Dagmary Wyskiel, będąca rodzajem happeningu czy też interwencji artystycznej w zabytkowej przestrzeni Willi. „Pałacowe niepokoje” to dziewięć obiektów artystycznych, które - zmieszczone w tylko jednej walizce – przyleciały do Willi prosto z Chile, aby wchodzić w dialog z willową przestrzenią, podważać ją i zadawać pytania o przeszłość, współczesność i to, co po nas zostanie. Autorka wykorzystuje w swych pracach, m.in. odręczne rysunki techniczne, które zostały uratowane przed zniszczeniem z opuszczonej i zlikwidowanej kopalni w Chile. A także zużyte folie i inne zdezelowane plastikowe obiekty, równocześnie stawia pytania o przyczynę, dla której do jednych przedmiotów się przywiązujemy a inne porzucamy. "Te prace mają drażnić" - mówła Tadeuszowi Markowi Dagmara Wyskiel

Koncerty Głębokiego Słuchania - z drem Rafałem Mazuerm w stronę zmiany paradygmatu poznawczego

Głębokie Słuchanie (Deep Listening) to model słuchania wykształcony przez amerykańską kompozytorkę Pauline Oliveros, w wyniku obserwacji, że ludzie – choć mają ku temu wszelkie możliwości – nie słuchają i ignorują większość otaczających ich dźwięków. Słuchanie głębokie, jak każda działalność, wymaga długiego treningu. Praktykę należy jednak zacząć od pierwszego kroku. Do jego zrobienia zaprasza Teatr Łaźnia Nowa w ramach Koncertów Głębokiego Słuchania, jednego z cyklów tegorocznego BULWAR[T]-u SZTUKI. Z kuratorem koncertów - drem Rafałem Mazurem - muzykiem, improwizatorem i filozofem w Przystanku Kultura rozmawiał Tadeusz Marek