Radio Kraków

Przystanek Kultura


RSS Spotify Google Podcast

Przystanek Kultura to nowa propozycja programowa, w której swoje miejsce znajdzie kulturalny temat dnia w Radiu Kraków. Najważniejsze premiery, wernisaże, projekty, debaty, kontrowersje - od teatru, przez sztuki wizualne po literaturę. Audycja emitowana jest od poniedziałku do czwartku od 15:30 do 16:00, a redakcyjnie czuwają nad nią Katarzyna Fortuna, Justyna Nowicka i Tadeusz Marek.

Podcasty

"Świat gdzieś indziej" - premiera w Teatrze AST

"Świat gdzieś indziej" to tytuł spektaklu dyplomowego studentów IV roku Wydziału Aktorskiego krakowskiej AST. Powieściowym pierwowzorem przedstawienia stały się "Małe, duże" Johna Crowleya, książka uznawana za jedno z największych arcydzieł literatury fantastycznej. Dlaczego praca nad spektaklem dyplomowym to dla reżysera duża odpowiedzialność? Czy w powieści Crowleya drzemie potencjał dramaturgiczny? Jak o współczesnym świecie opowiadać poprzez metaforę zaczarowanego domu? Z reżyserem sztuki, aktorem Marcinem Czarnikiem rozmawiał Tadeusz Marek

Sesja naukowa w Muzeum Narodowym, czyli rzecz o modernizmie w II RP.

Czy polska różnorodność artystyczna dwudziestolecia międzywojennego jest możliwa jest do uchwycenia w syntetycznych ujęciach badawczych? W jaki sposób modernizm II RP został naznaczony przez kontekst obu wojen światowych? Jakimi metodami badawczymi należy badać polski modernizm tamtych czasów? - to jedynie część pytań, które stawiają organizatorzy odbywającej się w Muzeum Narodowym w Krakowie sesji naukowej "Modernizm w II RP". O ideach stojących u podstaw wydarzenia, o szerszym, niż dotychczas spojrzeniu na modernizm z prof. Piotrem Juszkiewiczem, członkiem komitetu organizacyjnego rozmawiał Tadeusz Marek.

Tydzień Filmu Niemieckiego w Krakowie już od najbliższego piątku

20 stycznia rozpocznie się Tydzień Filmu Niemieckiego - największy przegląd kina niemieckiego w Polsce. Kinowa publiczność zobaczy 8 tytułów. Wśród znalazły filmy dokumentalne, jak "Bettina" Lutza Pehnerta i fabularne - m.in. utytułowany "Thomas Brasch" Andreasa Kleinerta czy "Aksjomat" Jönsa Jönssona. O szczegółach tegorocznego programu mówiła Tadeuszowi Markowi Renata Kopyto - kierowniczka Domu Norymberskiego w Krakowie.

Galeria Starmach świętuje rok Jerzego Nowosielskiego

Uchwałą z dnia 22 lipca 2022 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowił rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego. W tym też roku przypada 100. rocznica urodzin wybitnego malarza, rysownika, scenografa, myśliciela odwołujący się do prawosławnej teologii i wieloletniego pedagoga akademickiego. Z tej okazji Galeria Starmach – Inicjator Roku Jerzego Nowosielskiego, przygotowała wystawę Pracownia Jerzego Nowosielskiego.

"Drążenie miasta. Eter" - święto Rynku Podziemnego

Była już woda, był ogień, było powietrze, była ziemie. W tym roku przyszedł czas na... eter. Rynek Podziemny - oddział Muzeum Krakowa zaprasza do "Drążenia miasta", a więc na coroczne święto oddziału. W tegorocznej odsłonie organizatorzy chcą opowiedzieć o żywiole, z którego zbudowane są niebiosa i zaświaty. "Będzie to opowieść o Krakowie w kontekście szeroko rozumianej duchowości sfery sakralnej" - mówił Tadeuszowi Markowi Szymon Jarosiński z Rynku Podziemnego.

O planach muzeum Manggha - rozmawiamy z nową dyrektor, Katarzyną Nowak

Katarzyna Nowak, dotychczasowa wicedyrektorka Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, od stycznia 2023 roku pokieruje tą instytucją. Po ukończeniu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczęła pracę w Muzeum Manggha, zdobywając kolejne stopnie zawodowe: asystent, starszy asystent, kierownik pionu merytorycznego, a od 2008 zastępca dyrektora ds. merytorycznych. W latach 2007–2008 odbyła Muzealnicze Studia Kuratorskie przy Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stały rozwój zawodowy, udział w konferencjach w Polsce i za granicą, prowadzenie wykładów i warsztatów promujących wiedzę na temat Japonii, publikacje na temat kultury japońskiej, autorskie programy promujące sztukę i kulturę japońską w Polsce – określają szeroką aktywność zawodową i zaangażowanie w realizowaniu misji Muzeum Manggha. Katarzyna Nowak od wielu lat buduje program wzajemnych relacji między Polską a Japonią, współpracując z Ambasadą Japonii w Polsce, Instytutem Polskim w Tokio, uniwersytetami w Polsce i Japonii, muzeami i ośrodkami kultury. Ma to istotny wkład w interkulturowy dialog w środowisku japonistycznym w Polsce.

"Wyspia" w przestrzeni wzgórza wawelskiego. Instalacja krakowskiej artystki Kingi Nowak

"WYSPIA" to praca inspirowana twórczością Stanisława Wyspiańskiego, w symboliczny sposób nawiązująca do jednego z jego największych marzeń – pozostawienia śladu w tym wyjątkowym miejscu. Kinga Nowak, malarka, rzeźbiarka, wykładowczyni ASP, podąża tropem wawelskich fascynacji mistrza, równocześnie czerpiąc inspirację z jego witraży i malarstwa ściennego znajdującego się w krakowskim kościele OO. Franciszkanów. O źródłach i inspiracjach szklanej formy w przestrzeni wzgórza opowiadają Justynie Nowickiej: Agnieszka Jankowska-Marzec, kuratorka wystawy oraz Kinga Nowak. Wernisaż 26 stycznia.

Wydawnictwo Literackie ma 70 lat!

Jedno z najważniejszych, największych i najstarszych wydawnictw w Polsce działa nieprzerwanie od 1953 roku. Publikuje dzieła zebrane m.in. Stanisława Lema, Gustawa Herlinga -Grudzińskiego, Witolda Gombrowicza i Czesława Miłosza. W tym roku ukażę się m.in. nowa książka Ewy Lipskiej, powieść laureata literackiego Nobla Orhana Pamuka Noce zarazy i dwie długo oczekiwane książki Cormaca McCarthy’ego. W Sali Mehofferowskiej w siedzibie Wydawnictwa Literackiego przy ul. Długiej 1 w Krakowie odbędą się debaty i dyskusje z udziałem znamienitych gości Polski i zagranicy-mówi Marcin Baniak- dyrektor działu promocji WL, w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

"Bruno Schulz: Sex-Fiction" - radiowa przechadzka po trwającej w MOCAK-u wystawie

  • Tadeusz Marek
  • access_time 00:19:23
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.01.02
W MOCAK-u trwa wystawa dzieł plastycznych Brunona Schulza. Wśród nich oglądać można grafiki z "Xięgi Bałowochwalczej" a także prywatne rysunki artysty. "Bruno Schulz jest ofiarą stereotypu interpretacyjnego. Zrobiono z niego fetyszystę i masochistę" - pisze Maria Anna Potocka - dyrektor MOCAK-u, kuratorka wystawy. Powodem takiego obrotu spraw ma być - według twórców wystawy - zbyt dosłowne odczytanie dzieł Schulza. Jak zatem czytać dorobek plastyczny Mistrza z Drohobycza? Z Marią Anną Potocką rozmawiał Tadeusz Marek

10 obiektów wybranych z wystawy "Nowy początek. Modernizm w II RP". Część 3

Symbole dynamicznego rozwoju świata mediów - radiowe odbiorniki. Komplety prawie stuletnich mebli, które wyglądają, jakby zaprojektowane przez współczesnego dizajnera. I setki zupełnie nieznanych dzieł sztuki z tej fascynującej epoki. Kuratorski wybór 10 obiektów z wystawy prezentuje dyrektor MNK, współkurator wystawy prof. Andrzej Szczerski.

10 obiektów wybranych z wystawy "Nowy początek. Modernizm w II RP". Część 2

Symbole dynamicznego rozwoju świata mediów - radiowe odbiorniki. Komplety prawie stuletnich mebli, które wyglądają, jakby zaprojektowane przez współczesnego dizajnera. I setki zupełnie nieznanych dzieł sztuki z tej fascynującej epoki. Kuratorski wybór 10 obiektów z wystawy prezentuje dyrektor MNK, współkurator wystawy prof. Andrzej Szczerski.

10 obiektów wybranych z wystawy "Nowy początek. Modernizm w II RP". Część 1

Symbole dynamicznego rozwoju świata mediów - radiowe odbiorniki. Komplety prawie stuletnich mebli, które wyglądają, jakby zaprojektowane przez współczesnego dizajnera. I setki zupełnie nieznanych dzieł sztuki z tej fascynującej epoki. Kuratorski wybór 10 obiektów z wystawy prezentuje dyrektor MNK, współkurator wystawy prof. Andrzej Szczerski.

Rok 2023, rokiem Włodzimierza Tetmajera

Nadchodzący 2023 rok, rokiem Włodzimierza Tetmajera - polskiego malarza i grafika, jedenego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski[, także polityka. To za jego sprawą powstała Tetmajerówka, przemianowana następnie na Rydlówkę, powiada się także, że gdyby nie Tetmajer, prawdopodbnie nie powstałoby "Wesele" Wyspiańskiego. Już w czwartek 29.12 Muzeum Krakowa uroczyście zainauguruje Rok Tetmajerowski. Organizatorzy zapraszają do wspólnego kolędowania. O 15.00 spod Rydlówki wyruszy korowód kolędników, który zabytkowym tramwajem dotrze do Teatru Bagatela, następnie marszem do Krzysztoforów. W kolędowaniu udział wezmą liczne grupy kolędownicze a także Joanna Słowińska. "Chcemy, by życiowa postawa Włodzimierza Tetmajera była inspiracją dla nas na nadchodzący rok" - mówiła Tadeuszowi Markowi Joanna Zdebska Schmidt - kierowniczka Rydlówki.

"Stopklatka obecności" - trwa wystawa Danuty Węgiel

"Co oznacza obecność?" - pyta w ramach trwającej w krzeszowickiej Galerii Vauxhall polska portrecistka, fotografka i fotoreporterka Danuta Węgiel. Jak mówi artystka, za każdym zdjęciem kryje się odrębna historia człowieka, spotkanego w intymnej atmosferze sesji portretowej. Przed obiektywem autorki trwającej wystawy stanęli m.in.: Stanisław Lem, Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk, Ewa Lipska, Julia Hartwig, Tadeusz Różewicz, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz oraz Olga Tokarczuk. O tym, jak stwarzać przestrzeń pod spotkanie przed obiektywem, co - niosąc artystkę od blisko 30 lat - sprawia jej największą frajdę - z Danutą Węgiel rozmawiał Tadeusz Marek.

"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza w pierwszym pełnym przekładzie anglojęzycznym

Rok Romantyzmu Polskiego rozpostarł swoje skrzydła nie tylko nad Polską. Pod koniec listopada tego roku, a więc kilka dni temu, premierę swoją miało pierwsze pełne tłumaczenie "Ballad i Romansów" Adama Mickieiwcza na język angielski. Z autorem tegoż - amerykańskim profesorem, slawistą - Charles'em Kraszewskim rozmawiał Tadeusz Marek.

Wspominamy Jana Nowickiego

Nie żyje Jan Nowicki, polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny. Miał 83 lata. W Przystanku Kultura wspominamy tę znakomitą postać. Audycję przygotował Tadeusz Marek.

55. Dni Muzyki Organowej w Krakowie – jeden z najstarszych festiwali organowych w Polsce

W dniach od 1 do 10 grudnia 2022 roku odbędą się 55. Dni Muzyki Organowej w Krakowie – jeden z najstarszych festiwali organowych w Polsce. W tegorocznej edycji festiwalu zaplanowane zostały cztery wydarzenia. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Katarzyną Guran, sopranistką Sei Terre, Małgorzatą Koch, rzeczniczką prasową Filharmonii Krakowskiej, Piotrem Piwko, chórmistrzem Filharmonii Krakowskiej.

Co nowego w nowej siedzibie Instytutu Goethego w Krakowie?

Program literacki, muzyczny i filmowy, wydarzenia w grudniu 2022 i plany na 2023 rok prezentuje Elżbieta Jeleń, szefowa biblioteki w Goethe Institut , w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

"Na peryferiach PRL 1974–1990" - wystawa Stanisława Kulawiaka w Galerii ZPAF

W krakowskiej Galerii ZPAF trwa wystawa prezentująca wybrane fotografie z cyklu "Na peryferiach PRL 1974–1990" autorstwa polskiego artysty, fotografa i dokumentalisty Stanisława Kulawiaka. Eksponowane w formie wielkoformatowych wydruków prace nawiązują do czasów krakowskiej działalności artysty. To w Krakowie bowiem - jak mówi Kulawiak - wszystko się zaczęło. "Tutaj znalazłem swój własny język ekspresji, który z jednej strony stwarzał poczucie bezpieczeństwa, z drugiej wiązał się z ryzykiem z uwagi na PRL-owski reżim" - wspomina założyciel Grupy Twórczej SEM. O początkach drogi artystycznej oraz trwającej w Krakowie wystawie ze Stanisławem Kulawiakiem rozmawiał w "Przystanku Kultura" Tadeusz Marek.

Olga Smolnytska nową rezydentką UJ i Willi Decjusza

"Przyjechałam do Krakowa z jasno wyklarowaną wizją. Będę kontynuowała prace nad koncepcją odporności kultury, którą to odporność ukraińska kultura bez wątpienia posiada" - mówiła Tadeuszowi Markowi w Przystanku Kultura dr Olga Smolnytska - ukraińska filolożka i filozofka, czołowa badaczka Muzeum Literatury-Pomnika Maksyma Rylskiego w Kijowie. Naukowczyni, pisarka, tłumaczka i krytyczka literacka, autorka ośmiu ukraińskich książek, trzecia stypendystka programu Scholars at Risk (SAR), gwarantującego pomoc akademikom narażonym na prześladowania i represje. Posłuchaj rozmowy z nową stypendystką oraz dyrektorką IKWD dr hab. Dominiką Kasprowicz, prof. UJ.