Radio Kraków

Przystanek Kultura


RSS Spotify Google Podcast

Przystanek Kultura to nowa propozycja programowa, w której swoje miejsce znajdzie kulturalny temat dnia w Radiu Kraków. Najważniejsze premiery, wernisaże, projekty, debaty, kontrowersje - od teatru, przez sztuki wizualne po literaturę. Audycja emitowana jest od poniedziałku do czwartku od 15:30 do 16:00, a redakcyjnie czuwają nad nią Katarzyna Fortuna i Justyna Nowicka.

Podcasty

Anna Dymna wspomina Jerzego Trelę: "Był jednym z najważniejszych ludzi, jakich spotkałam na tej drodze".

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:22:21
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.05.16
"On nigdy niczym nie manipulował - nie manipulował ludźmi, nie manipulował emocjami, mimo że tak to pięknie potrafił robić na scenie. Grając z nim, parę razy złapałam się na tym, że jestem kompletną amatorką, bo nagle przestawałam być postacią i jako Anna Dymna patrzyłam z rozdziawioną gębą na to, co się dzieje z moim kolegą, jak on mnie wciąga. Jurek był w życiu prawdziwy, prosty, taki czasem jeden do jeden a na scenie był najbardziej finezyjnym czarodziejem." - mówiła Tadeuszowi Markowi Anna Dymna. Wysłuchaj całej audycji.

80. urodziny Adama Bujaka. Z Leszkiem Sosnowskim o twórczości artysty.

80 lat kończy dziś Adam Bujak – artysta fotografik, dokumentalista polskiej historii, tradycji a także życia w klasztorach kontemplacyjnych. Zasłynął przede wszystkim jako fotograf biskupa Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Jego albumy – a wydał ich ponad 130 – wielokrotnie uzyskiwały tytuł Najpiękniejszej Książki Roku. O Adamie Bujaku mówi się jako o jednym z najważniejszych polskich twórców fotografii mistycznej, dokumentującym zarówno wielotysięczne tłumy jak i drobne detale architektoniczne. Artysta od lat łączy twórczość fotograficzną z głębokim przeżyciem duchowym – „zawsze marzyłem o albumie, w którym mógłbym zawrzeć syntezę moich przeżyć i przemyśleń na temat religii całego świata” – mówił w jednym z wywiadów. O twórczości artysty, jak także trybie jego pracy i podejmowanych przezeń tematach z Leszkiem Sosnowskim - założycielem i właścicielem wydawnictwa Biały Kruk, z którym artysta związany jest od lat - rozmawiał Tadeusz Marek.

Tydzień Bibliotek z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie

Lotna Czytelnia czyli rower z książkami na krakowskich Plantach, Książka dla każdego. lekcje języka polskiego i kursy języka ukraińskiego- o tych i wielu innych wydarzeniach opowiada rzeczniczka prasowa Agnieszka Będkowska w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Program Wsparcia Dla Ukraińskich Twórców i Twórczyń

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:23:13
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.05.09
Gmina Miejska Kraków wraz z Krakowskim Forum Kultury ogłaszają nabór do Programu Wsparcia Dla Ukraińskich Twórców i Twórczyń. Program skierowany jest do obywateli i obywatelek Ukrainy, prowadzących działalność artystyczną, którzy opuścili terytorium Ukrainy w wyniku inwazji Rosji, przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od 24 lutego 2022 roku oraz przebywają na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Na realizację Programu przeznaczonych zostało 200 000 złotych. O ideach stojących u podstaw przedsięwzięcia a także formalnych i materialnych zasadach umożliwiających partycypację w projekcie z Jadwiga Gutowską-Żyrą z Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa oraz Zofią Gnoińską z Krakowskiego Forum Kultury rozmawiał Tadeusz Marek

Ryciny Caraglia w zbiorach wawelskich

Jeden z pierwszych włoskich grafików renesansowych - Gian Giacomo Caraglio do Krakowa przybył ok. 1538 roku i do końca swojego życia związał się z dworem Jagiellonów. Dziś na wawelskie wzgórze powraca powtórnie. Królewskie muzeum wzbogaciło się o 29 grafik i sygnowaną złoconą plakietę autorstwa renesansowego artysty. Dzieła podarował Zamkowi Królewskiemu jeden z najwybitniejszych na świecie badaczy twórczości Caraglia - dr Jerzy Wojciechowski wraz z żoną Antoniną Grzegorzewską. "Darczyńca wybrał ze swojej kolekcji reprezentatywne obiekty każdego przedziału twórczości Caraglia - ryciny powtarzające religijne obrazy Rafaela, Parmigianina i Tycjana a także te o tematyce świeckiej, wśród nich cykl poświęcony Herkulesowi" - mówiła Tadeuszowi Markowi w "Przystanku Kultura" dr Magdalena Piwocka - kustoszka działu tkanin Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wydawnictwo Literackie licytuje na rzecz Ukrainy

Notes noblowski od Olgi Tokarczuk, rękopisy wierszy Ewy Lipskiej, notatki Szczepana Twardocha zdjęcie Stanisława Lema z podpisem pisarza i niemal 500 egzemplarzy książek z podpisami największych gwiazd polskiej literatury. Wydawnictwo Literackie ogłosiła Wielką Licytację na rzecz Ukrainy. Całkowity dochód z licytacji zostanie przekazany Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Informacje jak licytować znajdą państwo na stronie Wydawnictwa literackiego. Książki i przedmioty przeznaczone na licytację w sali Mehofferowskiej WL wraz z Marcinem Baniakiem oglądała Katarzyna Fortuna.

Wspomnienie prof. Stanisława Grzybowskiego - krakowskiego historyka, pisarza i publicysty

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:20:20
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.04.04
Dziś na Cmentarzu Rakowickim pochowano szczątki prof. Stanisława Grzybowskiego. Profesor do czasu przejścia na emeryturę stale związany był z krakowskim Uniwersytetem Pedagogicznym. Specjalizował się w dziejach kultury politycznej, roli miast, historiografii oraz historii Francji i Wielkiej Brytanii. Stanisław Grzybowski związany był także ze słynną sprawą uczniów z Sobieskiego, kiedy to po aresztowaniu w kwietniu 1950 (w sprawie działalności organizacji antykomunistycznej założonej przez jego kolegów z liceum) przez kilka miesięcy więziony był w siedzibie Urzędu Bezpieczeństwa przy placu Inwalidów i w więzieniu przy ul. Montelupich. Bedące efektem tych wydarzeń komplikacje w rozwoju kariery akademickiej nie zniweczyły jednak zawodowych planów historyka. Stanisław Grzybowski odszedł 26 marca w wieku 91 lat. „Wujek był intelektualnym anarchistą, stawiane przez niego tezy były niejednokrotnie kontrowersyjne. Mimo tendencji panującej w słynnej profesorskiej rodzinie Grzybowskich, zamiast prawa wybrał historię” – mówi prof. Wojciech Słomczyński – siostrzeniec zmarłego Tadeuszowi Markowi.

Kraków żegna Krzysztofa Pendereckiego

Uroczystości pożegnalne, przeniesienie i złożenie prochów Krzysztofa Pendereckiego w Panteonie Narodowym w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie zaplanowano na 29. marca, dzień w którym przypada druga rocznica śmierci wielkiego kompozytora. Z Robertem Piaskowskim, pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. kultury oraz Krzysztofem M. Bednarskim, autorem rzeźby-sarkofagu w Panteonie Narodowym, rozmawia Katarzyna Fortuna.

Nagroda im. Kazimierza Wyki dla Ireneusza Kani

W najbliższy piątek, 25-go marca już poraz 37. wręczona zostanie nagroda im. Kazmierza Wyki. To - jedno z najważniejszych polskich wyróżnień w dziedzinie krytki literackiej, eseistyki i historii literatury – tym razem trafi w ręce Ireneusza Kani – polskiego poligloty, tłumacza i eseisty. Pretekstem do przyznania nagrody stała się wydana w 2021 roku książka ‘Dług metafizyczny. Eseje i rozmowy”. O znaczeniu działalności tegorocznego laureata dla współczesnje polskiej humanistyki a także ideach stojącychu podstaw Nagrody z prof. Martą Wyką – historyczką literatury, krytyczką literacką i członkiem jury przynającego nagrodę rozmawiał Tadeusz Marek.

Rebecca Solnit. Głos oporu i nadziei - marcowy numer Miesięcznika ZNAK

Skąd popularność Rebekki Solnit? Gdzie odnaleźć nadzieję w mrocznych czasach? Kiedy nastąpi koniec męskiej dominacji? Jak zachować się wobec kryzysu klimatycznego? O amerykańskiej eseistce, historyczce i działaczce feministycznej piszą m.in. Sylwia Chutnik, Eliza Kącka i Jakub Kornhauser. Adama Zagajewskiego, w pierwszą rocznicę śmierci wspomina Anna Arno. Z redaktorką naczelną Miesięcznika ZNAK i prezeską Wydawnictwa ZNAK- Dominiką Kozłowską rozmawia Katarzyna Fortuna.

Muzeum Krakowa: pomoc Ukrainie i konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe

O działaniach Muzeum Krakowa na rzecz Ukrainy i stacjonujących w Krakowie ukraińskich uchodźców z Krzysztofem Haczewskim - kierownikiem kancelarii dyrektora MK; oraz o VIII edycji konkursu na najpiękniejsze drzewko emausowe z Marią Lempart - kierowniczką Domu Zwierzynieckiego, rozmawiał Tadeusz Marek.

Nagroda Krakowa Miasta Literatury UNESCO i spotkania wokół ukraińskiej literatury i poezji.

Z Marcinem Dyrczem i Wojciechem Bonowiczem rozmawia Katarzyna Fortuna.

Rektor Dorota Segda o rektorze i jubilacie Jerzym Treli

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych obchodzi 14 marca 80. urodziny. O wieloletniej współpracy w szkole teatralnej i na scenie Narodowego Starego Teatru Dorota Segda opowiada Justynie Nowickiej.

Informacja, literatura, kultura dla Ukrainek i Ukraińców w Krakowie

Warsztaty i zajęcia dla dzieci z Ukrainy, portale informacyjne i serwisy w języku ukraińskim, wydarzenia literackie i kulturalne dla Ukrainek i Ukraińców w Krakowie przygotowuje Krakowskie Biuro Festiwalowe. Z Katarzyną Jakubowiak - rzeczniczką prasową Krakowskiego Biura Festiwalowego rozmawia Katarzyna Fortuna.

"Niechciana stołeczność..." w MCK. Wystawa o wojnie w czasie wojny

Gościem Justyny Nowickiej był Łukasz Galusek, zastępca dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury ds. programowych, znawca Europy Środkowej. "Niechciana sto­łeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945" - bardzo polecamy!

Debata dot. wystawy już 10 marca o godz. 18. Goście: prof. Andrzej Chwalba, Robert Kostro, prof. Jacek Purchla.

Prowadzenie Łukasz Galusek

Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25, Sala pod Kruki

Wstęp wolny.

Transmisja także online.

PWM wobec agresji Rosji w Ukrainie, o chopinowskiej monografii i najnowszym słuchowisku Radia Kraków

Gościem Justyny Nowickiej był dr Daniel Cichy dyrektor PWM. W podcaście o działalności wydawnictwa i postawie wobec sytuacji w Ukrainie, monografii Chopina w rocznicę urodzin kompozytora. W dalszej części do rozmowy dołączyła Anna Wieczur-Bluszcz, reżyserka najnowszego słuchowiska Radia Kraków, które współtworzymy właśnie z PWM.

"Pradzieje Wawelu" - nowa wystawa archeologiczna w Zamku Królewskim

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:23:41
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.03.07
Na nowo otwartej wystawie zobaczyć można wybór zabytków prehistorycznych odnalezionych w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na terenie wzgórza wawelskiego nieprzerwanie od ponad 70 lat. Najstarsze eksponaty, w postaci kamiennych wyrobów: noży, ostrz, zgrzebeł i odłupków, pochodzą z okresu paleolitu środkowego, czyli sprzed około 100 tys. lat, i są wytworami człowieka neandertalskiego. Na eskpozycji zgromadzono także zabytki pochodzące z kolejnych okresów prahistorii. O najodleglejszych dziejach wawelskiego wzgórza z kuratorami wystawy: Pawłem Kajfaszem, Jakubem Rąpałą i Jolantą Lasek rozmawiał Tadeusz Marek.

Jan Lisiecki: "Dotychczas unikałem jakichkolwiek kontkestów politycznych, tym razem nie sposób pozostać neutralnym, dzisiejszy koncert dedykuję wszystkim mieszkańcom Ukrainy".

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat, mając zaledwie 8 zagrał pierwszy koncert z orkiestrą. Jako 15-latek wydał pierwszą płytę nakładem wytwórni Deutsche Grammophon. Gościem Przystanku Kultura był jeden z najzdolniejszych na świecie pianistów młodego pokolenia. O związki artysty z Chopinem, relację łączącą go z fortepianem a także najnowsze wydawnictwo "Night Music" pytał Tadeusz Marek.

Bogusław Nowak: "W obecnej sytuacji robimy to, co umiemy najlepiej - gramy muzykę"

W ostatniej chwili repertuar koncertu "Nowy Rok w Wiedniu, ostatki w Krakowie" w Operze Krakowskiej został zmieniony. - "Biorąc pod uwagę nastroje panujące w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, repertuar został odpowiednio dostosowany. Mimo trudnych okoliczności, każde spotkanie z naszymi Widzami to dla nas święto - zapraszamy więc do nas na wieczór pełen najpiękniejszej muzyki - podkreślają organizatorzy. W Przystanku Kultura rozmawiamy o tym z dyrektorem Opery Bogusławem Nowakiem.

Zabawki i projektowanie świata na Wesołej debata Muzeum Zabawek

Wystawa „Klinika zabawek” prezentowana od dwóch miesięcy w dawnym pawilonie dla chorych zakaźnie przy Klinice Lekarskiej Collegium Medicum dobiega końca. Na zakończenie wystawy Muzeum Zabawek w Krakowie przygotowało katalog, który z jednej strony prezentuje historyczne zabawki i prace współczesnych artystek w kontekście głównego motywu wystawy – ekologii, leczenia, naprawiania i przetwarzania, a z drugiej strony jest głosem w dyskusji o Wesołej – centralnie położonej dzielnicy miasta, która stoi u progu wielkiej transformacji. Na finisaż i debatę o Wesołwej zapraszają w rozmowie z Justyną Nowicką Katarzyna Sosenko – kolekcjonerka, dyrektorka Muzeum Zabawek w Krakowie i współkuratorka wystawy „Klinika zabawek” oraz Katarzyna Jagodzińska – muzeolożka, dyrektorka ds. programowych Muzeum Zabawek w Krakowie i współkuratorka wystawy „Klinika zabawek”.