Radio Kraków

Przystanek Kultura


RSS Spotify Google Podcast

Przystanek Kultura to nowa propozycja programowa, w której swoje miejsce znajdzie kulturalny temat dnia w Radiu Kraków. Najważniejsze premiery, wernisaże, projekty, debaty, kontrowersje - od teatru, przez sztuki wizualne po literaturę. Audycja emitowana jest od poniedziałku do czwartku od 15:30 do 16:00, a redakcyjnie czuwają nad nią Katarzyna Fortuna, Justyna Nowicka i Tadeusz Marek.

Podcasty

KULTURA NA UCHODŹSTWIE. Dni solidarności w Willi Decjusza

Tegoroczna edycja wydarzenia Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza, która odbędzie w dniach 3-4 czerwca w Krakowie jest naszą odpowiedzią na trudną sytuację demokratycznej opozycji w Białorusi i pogłębiającego się w tym państwie kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich- mówi dyrektor Willi Decjusza Dominika Kasprowicz w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Copernicus Festival zaprasza w kosmos

W Krakowie trwa tegoroczna odsłona festiwalu popularnonaukowego Copernicus. Hasłem wiodącym festiwalu jest tym razem "kosmos", zaś uczestnicy zaplanowanych wydarzeń mogą zapoznać się z zagadnieniami z dziedziny m.in. kosmologii, psychologii czy astrobiologii. Jak jednak wskazują organizatorzy - Copernicus to nie tylko nauka: dzięki spotkaniom, wystawom, debatom i koncertom chcemy pokazać, że nauka nie może się obejść bez związków z kulturą. - Na uczestników festiwalu czekają spotkania z gośćmi światowej sławy - mówiła Tadeuszowi Markowi w Przystanku Kultura Diana Sałacka - rzeczniczka prasowa festiwalu

"Rytmy czcionki" - 19. Krakowska Noc Muzeów już za dwa dni!

Hasło tegorocznej edycji wydarzenia: „Rytmy czcionki” nawiązuje do przypadającej w tym roku 550. rocznicy pierwszego druku na ziemiach polskich. Dokładnie 550 lat temu w krakowskim warsztacie bawarskiego drukarza Kaspra Straubego został wydrukowany astronomiczno-astrologiczny kalendarz ścienny – Almanach Cracoviense ad annum 1474. Wydarzenie to zapoczątkowało historię drukarstwa, czyli tzw. „czarnej sztuki” w Polsce, wynosząc kulturę renesansu nad Wisłą na zupełnie nowy poziom. - informują organizatorzy. O czekających na odwiedzających atrakcjach mówili Tadeuszowi Markowi w Przystanku Kultura przedstawiciele krakowskich instytucji, biorących udział w akcji.

Jak powstawały słowa do musicalu "Kopernik"?

  • Tadeusz Marek
  • access_time 00:23:37
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.05.15
Opera Krakowska w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika przygotowuje spektakl odwołujący się do najważniejszych wydarzeń z życia naukowca – od studiów w Krakowie, Padwie i Bolonii przez powrót do Fromborka, posługę kanoniczą, praktykę lekarską i badania astronomiczne, uczestnictwo w koronacji Zygmunta Starego i Hołdzie Pruskim, wreszcie po powstanie i publikację pięcioksięgu „De revolutionibus”. W Przystanku Kultura Tadeusz Marek rozmawia z Ałbeną Grabowską oraz Danielem Wyszogrodzkim - odpowiedzialnych w spektaklu za słowo.

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…” – choć Mikołaj Kopernik uważany jest za największego i najsłynniejszego polskiego uczonego, jego życiorys, pełny obraz dokonań i godna człowieka renesansu wszechstronność nie są dziś powszechnie znane. 550 lat po urodzeniu astronoma Opera Krakowska oraz zaproszeni do współpracy twórcy i realizatorzy chcą przywrócić jego historię polskiej popkulturze, przekładając ją na język musicalu.

- informują twórcy spektaklu.

Kraków Songbird Festival - czyli koncerty intymne

Po pandemicznej przerwie na krakowski Kazimierz powracają cykliczne koncerty piosenki autorskiej. Zamysłem festiwalu jest stwarzanie przestrzeni bliskich spotkań słowno-muzycznych, w których piosenkarze i piosenkarki piszący i piszące własne teksty prezentują publiczności swoje muzyczne opowieści, nierzadko przeplatane związaną z piosenkami narracją. W Przystanku Kultura o festiwalu mówili Tadeuszowi Markowi jego organizatorzy: Dominik Plebanek i Karol Ochodek.

Kim Adam Mickiewicz jest dla Litwinek i Litwinów?

"Poezye Adama Mickiewicza. Tom Pierwszy" to pierwsza książka poety, której ukazanie się uznawane jest przez badaczy za początek polskiego i litewskiego romantyzmu. Teraz w całości ukazała się po litewsku. Wydana nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Wileńskiego dwujęzyczna, litewsko-polska książka, przypomina, że debiut Mickiewicza to nie tylko Ballady i Romanse. Równocześnie prowokuje pytania o tożsamość Adama Mickiewicza, który z jednej strony urodził się na terenach obecnej Białorusi, pisał w "Panu Tadeuszu" - "Litwo, ojczyzno moja!", w końcu to w Polsce czczony jest jako wieszcz narodowy. Między innymi o te kwestie Tadeusz Marek pytał w najnowszym wydaniu Przystanku Kultura Monikę Ramonaitė, dr Redę Griškaitė i Aliciję Dzisevič - współtwórczynie nowego wydania "Poezyj".

Obrazy, kolaże czy może asamblaże? W Pałacu Sztuki malarstwo Miłosza Horodyskiego

Do końca kwietnia w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie oglądać można kompozycje abstrakcyjne Miłosza Horodyskiego. Prezentowane w ramach wystawy prace są z jednej strony dziełami kompletnymi, z drugiej zaś pozostają wciąż nieukończone. Obrazy powstały za sprawą nałożenia na już istniejące kompozycje kolejnych warstw - farby, płócien, skrawków papieru a nawet wieszaków. Czym dla Miłosza Horodyskiego jest ekspresja abstrakcyjna, dlaczego eksponowane obrazy nie posiadają indywidualnych tytułów, w końcu o co chodzi z wieszakami i skąd się wzięły macewy? Z Miłoszem Horodyskim w Przystanku Kultura rozmawiał Tadeusz Marek.

Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

Warsztaty, spotkania, wykłady, lotna czytelnia i książki rozdawane w kolejach małopolskich. To wszystko i wiele innych atrakcji czeka nas podczas 22. edycji Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” (18-27 kwietnia). Wydarzenie zorganizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie dotyczyć będzie przede wszystkim relacji, emocji i uczuć. Szczegółowy program znajdziemy na www.rajska.info Motto wydarzenia to „Akcja-Relacja” - mówi Agnieszką Będkowska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Biblioteki w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Na pograniczu pogańskich wierzeń i chrześcijaństwa - czyli okres wielkanocny w Krakowie

Wciąż jeszcze pobrzmiewa echo tegorocznego Emausu - dorocznego, salwatorskiego odpustu wielkanocnego, a tymczasem w okolice Kopca Kraka rozbrzmiewają gwarem dziś świętowanej Rękawki. Co można wyczytać z krakowskich tradycji wielkanocnych? Czego dowiadujemy się za ich sprawą o naszych korzeniach? Skąd wziął się zwyczaj turlania jajek i dlaczego na Emausie przez lata zakupić można było zabawkowe figurki Żydów? O krakowskim okresie wielkanocnym z Marią Lempart i Izabelą Okręglicką z Muzeum Krakowa rozmawiał Tadeusz Marek.

Jazz w Hucie i święto bębnów na Błoniach

Od ponad roku Nowa Huta powróciła do regularnego jazzowania. Stowarzyszenie Huta Jazzu i Trifopark zapraszają na kolejne koncerty, w ramach których w Klubie Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida zabrzmi muzyka sięgająca najodleglejszych zakątków świata. Na scenie wystąpią m.in. Paweł Szamburski, Łukasz Dembiński i Stanisław Słowiński. Tymczasem animatorzy kultury związani z Trifoparkiem zapowiadają "RYTM DLA KRAKOWA" - wielkie święto bębnów i bębnienia, które już w maju odpędzie się na Krakowskich Błoniach. Gośćmi Tadeusza Marka w Przystanku Kultura byli Maciej Trifonidis, Marek Hohenauer i Magdalena Dudek.

Andrzej Róg z Grand Prix, Anny Polony z nagrodą specjalną na rzeszowskim festiwalu

Na festiwalu RFT - Monodram, organizowanym przez Polskie Radio Rzeszów forma teatralnego monodramu połączona została z właściwościami radiowego słuchowiska. Na gali rozdania nagród pojawiło się wiele krakowskich wątków. Główną nagrodę festiwalu zdobył Andrzej Róg za monodram na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego - "Kamień na kamieniu". Anna Polony uhonorowana została nagrodą specjalną za całokształt działań na rzecz kultury polskiej. O zwycięskim spektaklu Andrzej Róg mówił w Przystanku Kultura.

W Kamienicy Hipolitów święto i podróże

  • Tadeusz Marek
  • access_time 00:23:17
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.03.20
Już w najbliższy weekend (25 i 26 marca) Kamienica Hipolitów - oddział Muzeum Krakowa, w ramach tegorocznego święta zaprosi do pogłębienia wiedzy na temat krakowskich kamienic XIX i XX wieku. "Sposób na sukces" - to pod tym hasłem odbędą się spacery edukacyjne, wykłady i warsztaty. Tym samym jest to jedno z ostatnich wydarzeń przed remontem oddziału, który rozpocznie się w kwietniu. Wówczas kot Hipolit spakuje walizki i uda się w długą podróż. O wszystkim co czeka Kamienicę, mówił Tadeuszowi Markowi - Michał Hankus.

„Mamy czas” – w Wydawnictwie Literackim cykl debat

„Głód teraźniejszości” to tytuł odbywającej się pierwszej debaty z cyklu, który Wydawnictwo Literackie przygotowało z okazji swojego 70-lecia. O czasie będą w Sali Mehofferowskiej rozmawiać Dorota Masłowska, Martín Caparrós (zdalnie) i Marcin Napiórkowski, dyskusję poprowadzi Katarzyna Kasia. "Długo myśleliśmy nad tematyką tych spotkań" mówił Tadeuszowi Markowi Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego.

"Holy Spider" - film nie tylko o irańskich kobietach

Tuż po Dniu Kobiet szczególnie uważnie spoglądamy także w stronę Iranu i trwających tam antyrządowych protestów społeczno-obyczajowych, które rozpoczęły się 16 września 2022 r. z powodu śmierci Mahsy Amini, aresztowanej i pobitej za strój niezgodny z normami narzuconymi przez irańską władzę. Jak w obliczu tych wydarzeń prezentuje się przekaz najnowszego filmu irańskiego reżysera Aliego Abbasiego - "Holy Spider"? "Holly spider" to thriller autorstwa irańskiego reżysera Aliego Abbasiego. Film znacznie odbiega od znanej dotąd - poetyckiej i aluzyjnej - stylistyki kina irańskiego. Nie bez powodu nakręcony został poza granicami ojczystego kraju reżysera. Fabuła nawiązuje do prawdziwej historii seryjnego mordercy, który w latach 2000 - 2001 pod pretekstem "oczyszczania ulic świętego miasta z prostytucji" zabił 16 kobiet. To jednak nie tylko opowieść o przestępstwie. Obraz obnaża hipokryzję irańskiego patriarchatu systemowego a także prowokuje refleksje dotyczące niebezpiecznych skutków fanatyzmu religijnegoZ kulturoznawczynią i filmoznawczynią, specjalizującą się z irańskim kinie - dr Elżbietą Wiącek rozmawiał Tadeusz Marek.

Fortepiano Atelier - czyli salon, wykonawstwo historyczne i herbata

W 213 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina spoglądamy w stronę XIX-wiecznych fortepianów, zwłaszcza tych stołowych. To one bowiem stoją u źródeł powstania krakowskiego Fortepiano Atelier. "To miejsce spotkań i koncertów, które powstało z myślą o fortepianach, szczególnie tych zapomnianych" - mówiła Tadeuszowi Markowi pianistka - Eliza Pawłowska.

„Labirynt. 13 bajek dla dorosłych” - nowy spektakl w Teatrze STU

Labirynt, fantasy i muzyka Jana Kantego Pawluśkiewicza. Tytuł spektaklu to „Labirynt. 13 bajek dla dorosłych”. Sztuka powstała na podstawie książki „Zwierciadło w zwierciadle. Labirynt” autorstwa niemieckiego pisarza Michaela Endego. "To trzynaście bajek wprowadzających nas w świat snu" - mówił Tadeuszowi Markowi Krzysztof Jasiński - dyrektor artystyczny teatru oraz reżyser przedstawienia.

Podpisano umowy o współpracy przy Roku Włodzimierza Tetmajera

Choć ogłoszony przez Senat RP Rok Włodzimierza Tetmajera zainaugurowano w Rydlówce - oddziale Muzeum Krakowa jeszcze w grudniu 2022 roku, to właśnie dziś podpisano umowy z partnerami obchodów. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. przedstawiciele Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Ossolineum - Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Gminy Wieliczka i Muzeum Tatrzańskiego. W wydarzeniu uczestniczyła także Zofia Gręplowska - wnuczka Włodzimierza Tetmajera. Z dyrektorem Muzeum Krakowa - Michałem Niezabitowskim, kierowniczką Rydlówki - Joanną Zdebską-Schmidt oraz Zofią Gręplowską rozmawiał Tadeusz Marek.

"Czapski nabytki. Norwid w dziennikach" - w Pawilonie Czapskiego nowa wystawa

Nowa wystawa z jednej strony przybliża historię największej w Polsce muzealnej kolekcji dzieł plastycznych Józefa Czapskiego, z drugiej opowiada o szczególnej więzi, która łączyła artystę z Norwidem. U podstaw ekspozycji stoją prowadzone przez Czapskiego dzienniki. Po wystawie oprowadzała słuchaczy Radia Kraków jej kuratorka i kierowniczka Pawilonu Józefa Czapskiego Muzeum Narodowego w Krakowie - Agnieszka Kosińska, z którą rozmawiał Tadeusz Marek.

"Chodzi o to, żeby przeżywać", czyli krakowski Babski Comber

  • Tadeusz Marek
  • access_time 00:25:05
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.02.06
"Babski Comber to obchodzony niegdyś w Ostatki, zapomniany dziś zwyczaj krakowskich przekupek. Według legendy tego dnia świętowały one uwolnienie od ciemiężyciela, wójta podkrakowskich Piasków – Combra. Ciągnęły wtedy spod wspomnianej wsi aż na Krakowski Rynek słomianą kukłę, która go uosabiała, dokazując przy tym i śpiewając tzw. pieśni combrowe. Wszystko kończyło się muzyką, czyli potańcówką w karczmie. Po ponad stu latach od przerwania tej tradycji zapraszamy krakowianki do stworzenia współczesnej Ceremonii Babskiego Combru." - informują organizatorki wydarzenia. Na czym polegać ma współczesna interpretacja Babskiego Combru? O tym w Przystanku Kultura mówiły Tadeuszowi Markowi Joanna Łucja Cichoń oraz Katarzyna Chodoń

"Świat gdzieś indziej" - premiera w Teatrze AST

  • Tadeusz Marek
  • access_time 00:25:01
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.01.30
"Świat gdzieś indziej" to tytuł spektaklu dyplomowego studentów IV roku Wydziału Aktorskiego krakowskiej AST. Powieściowym pierwowzorem przedstawienia stały się "Małe, duże" Johna Crowleya, książka uznawana za jedno z największych arcydzieł literatury fantastycznej. Dlaczego praca nad spektaklem dyplomowym to dla reżysera duża odpowiedzialność? Czy w powieści Crowleya drzemie potencjał dramaturgiczny? Jak o współczesnym świecie opowiadać poprzez metaforę zaczarowanego domu? Z reżyserem sztuki, aktorem Marcinem Czarnikiem rozmawiał Tadeusz Marek