Radio Kraków

Przystanek Kultura


RSS Spotify Google Podcast

Przystanek Kultura to nowa propozycja programowa, w której swoje miejsce znajdzie kulturalny temat dnia w Radiu Kraków. Najważniejsze premiery, wernisaże, projekty, debaty, kontrowersje - od teatru, przez sztuki wizualne po literaturę. Audycja emitowana jest od poniedziałku do piątku o 14:30, a redakcyjnie czuwają nad nią Katarzyna Fortuna, Justyna Nowicka i Tadeusz Marek.

Podcasty

"around / along / beyond / inside" - czyli język geometrii w Domu Norymberskim

Wokół, wzdłuż, poza i w środku - tak na polski przetłumaczyć można tytuł trwającej w krakowskim Domu Norymberskim wystawy sztuki geometrycznej. Na ekspozycji prace, które - jak informują organizatorzy - wywodząc się z matematycznych reguł w sposób różnorodny odnoszą się do kształtowania przestrzeni. Oto bowiem przestrzenne formy Reinharda Wöllmera, Giseli Hoffman i Olgi Ząbroń zestawione zostały tutaj z obrazami Jerzego Kałuckiego czy grafikami Teresy Bujnowskiej. W najnowszym wydaniu Przystanku Kultura Olga Ząbroń, będąca także kuratorką wystawy, opowiada Tadeuszowi Markowi o znaczeniu geometrii w sztuce.

Słuchowisko „ ci” Radia Kraków nagrodzone na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.

Radiowy spektakl nawiązuje do głośnej zbrodni w podtarnowskim Szczucinie, gdzie w 1998 zamordowano nastoletnią Iwonę Cygan. Pokazuje zbiorową mowę milczenia i opowiada o ludziach z drugiego planu zbrodni. Nagrodę za najlepszą realizację akustyczną otrzymał Wojciech Gruszka-realizator radiowy od prawie 20 lat związany z Radiem Kraków. Za najlepszą reżyserię nagrodzono Macieja Wiktora, reżysera radiowego, teatralnego i filmowego. Honorową nagrodę im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość dotyczącą problemów współczesności otrzymała autorka scenariusza słuchowiska „ci” Patrycja Babicka , dramaturżka i dramatopisarka, wyspecjalizowana w teatrze performatywnym, muzycznym i teatrze tańca. Z laureatką i lauratami rozmawia Katarzyna Fortuna.

Podsumowanie 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:12:54
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.06.03
Złoty Lajkonik dla Agnieszki Zwiefki za film "Drzewa milczą" i Złoty Hejnał dla Askolda Kurova i Anonimowego Twórcy za dokument "O karawanie i psach". Sobotnia ceremonia zakończenia 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego to jednak nie tylko chwile wzruszenia i radości, ale także poważne polityczne apele. Wśród nich te dotyczące sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, konfliktu w Strefie Gazy, putinowskiej dyktatury czy tantiem dla artystów. Takie także - wrażliwe społecznie - są także nagrodzone tytuły. Tadeuz Marek rozmawia z Krzysztofem Gieratem.

20. Krakowska Noc Muzeów - znamy szczegóły programu

To jedyny taki wieczór w roku, kiedy ciągnące się wzdłuż fasad kolejki nie odrzucają, a zachęcają do odwiedzin. W najbliższy piątek 17 maja odbędzie się w Krakowie dwudziesta odsłona Nocy Muzeów. „Muzea na rzecz edukacji i badań” – to hasło, które przyświeca przygotowanym w tym roku atrakcjom. Ponad sześćdziesiąt krakowskich instytucji otworzy swoje drzwi dla zwiedzających. Nocne zwiedzania, oprowadzania kuratorskie, warsztaty, odkrywanie tajników konserwacji a nawet koncerty i wyzwania detektywistyczne – o nadchodzących wydarzeniach opowiadali Tadeuszowi Markowi w najnowszym wydaniu Przystanku Kultura przedstawiciele wybranych krakowskich muzeów.

Podsumowujemy tegoroczną edycję Mastercard OFF CAMERA

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:26:30
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.05.06
W najnowszym wydaniu Przystanku Kultura rozmówcami Tadeusza Marka są laureatki tegorocznych festiwalowych konkursów: Lillah Halla, Lena Góra, Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz. A także krytyk filmowy Wojciech Tutaj, który komentuje konkursowe wyniki.

Mastercard OFF CAMERA - kino niezależne znów w Krakowie. Znamy szczegóły programu

Jutro rozpocznie się w Krakowie siedemnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA. - Wierzymy, że kino swoją wyjątkową właściwością nauki tolerancji i emaptii może być rodzajem odtrutki na toksyczną codzienność – informują twórcy. O szczegółach tegorocznego programu, o niezależności kina i stworzonej ad hoc kategorii filmów leśnych mówili Tadeuszowi Markowi dyrektor artystyczny festiwalu Grzegorz Stępniak oraz rzecznik prasowy Michał Zalewski.

"Kobieta w podróży" w Domu Norymberskim | Nowe Horyzonty w Krakowie

Zaprasza Tadeusz Marek

5. Krakowska Noc Kin Studyjnych na horyzoncie!

Już po raz piąty krakowskie kina studyjne zapraszają na wyjątkową noc. Dziś bowiem ogłoszono program tegorocznej Krakowskiej Nocy Kin Studyjnych. Kino Pod Baranami, Mikro, Kika, Agrafka, Paradoks, Sfinks i Kijów. To te lokalizacje znajdą się w centrum kulturalnego życia Krakowa już w sobotę 20 kwietnia. W tegorocznym programie m.in. filmy inspirowane twórczością Gombrowicza, Wim Wenders wyświetlany z taśmy 35 milimetrów, przegląd Hitów Krakowskiego Festiwalu Filmowego, czy warsztaty z animacji. Gośćmi Tadeusza Marka byli: Marynia Gierat (Kino Pod Baranami), Justyna Adamczyk (Kino Mikro), Miłosz Horodyski (Kino Kijów) i Anna Starewicz-Caban (Kino Sfinks).

W wieku 74 lat zmarł aktor Mieczysław Grąbka

Mieczysław Grąbka odszedł w kilka dni przed siedemdziesiątymi czwartymi urodzinami. Przez całe swoje zawodowe życie nieprzerwanie związany był z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Był także wieloletnim pedagogiem krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Grąbka na deskach Starego Teatru stworzył dziesiątki kreacji aktorskich. Współpracował z wybitnymi reżyserami: Andrzejem Wajdą, Mikołajem Grabowskim, Jerzym Jarockim czy Jerzym Grzegorzewskim. Widzowie pamiętają go także z takich filmów jak: "Zakochany anioł", "Wino truskawkowe" oraz "Ile waży koń trojański". Występował w pierwszych edycjach "Spotkań z balladą" a także wielu słuchowiskach Radia Kraków. "Mietek miał szczególny stosunek do tekstu" - wspominał na antenie kolegę reżyser Józef Opalski.

Festiwal kina afrykańskiego już od piątku w Kinie Pod Baranami

Tadeusz Marek rozmawia z dyrektorem artystycznym festiwalu Afrykamera - Przemysławem Stępniem i programerką Kina Pod Baranami - Olą Starmach.

Oscary 2024 - podsumowanie 96. Ceremonii

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:22:53
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.03.11
"Oppenheimer" Christophera Nolana wielkim wygranym, tak samo jak reżyser obrazu, który złotego rycerzyka za najlepszą reżyserię zdobył po ośmiu podejściach. Wielkie wyrazu uznania za najwyższy poziom filmowego rzemiosła otrzymały "Biedne istoty" Yorgosa Lanthimosa. Nagrody za najlepsze: charakteryzację, kostiumy i scenografię zwieńczył Oscar dla Emmy Stone za pierwszoplanową rolę żeńską. Pozytywnym zaskoczeniem stały się także dwie statuetki dla "Strefy interesów" Jonathana Glazera - polskiej koprodukcji. Dziejowym momentem był pierwszy w historii Oscar dla Ukrainy, którego Akademia przyznała "20 dniom w Mariupolu" Mstysława Czernowa. Wielkimi przegranymi ceremonii okazały się: "Czas Krwawego księżyca" Martina Scorseze, "Maestro" Bradleya Coopera i "Barbie" Grety Gerwig. Gośćmi Tadeusza Marka w najnowszym wydaniu Przystanku Kultura byli: Kaja Łuczyńska i Wojciech Tutaj.

Pławiak: Mój bohater mierzy się z tragicznymi wyborami

W kinach można już oglądać najnowszy film Marcina Koszałki - "Biała odwaga". Obraz przenosi nas do schyłku lat trzydziestych XX wieku i w rozpalonej szacie melodramatu nawiązuje do trudnej historii Goralenvolku. W główną rolę Jędrka Zawrata wcielił się FIlip Pławiak. Aktor przez ponad rok przygotowywał się fizycznie do jej zagrania. Na potrzeby filmu musiał nauczyć się wspinaczki górskiej. - Jędrek jest człowiekiem, który próbuje odnaleźć się w tragicznej sytuacji właściwej teatrowi antycznemu - mówił aktor w rozmowie z Tadeuszem Markiem.

"Być blisko siebie" - Babski Comber ponownie w Krakowie

To już kolejny raz, kiedy krakowianki na nowo definiują dawną tradycję babskiego combra. Choć wygasła ona na ponad sto lat, dziś próbuje się do niej wracać oraz odkrywać w niej nowe sensy. Babski Comber to obchodzony niegdyś w Tłusty Czwartek zwyczaj krakowskich przekupek. Według legendy tego dnia świętowały one uwolnienie od ciemiężyciela, wójta podkrakowskich Piasków - Combra. Ciągnęły wtedy spod wspomnianej wsi aż na Krakowski Rynek słomianą kukłę, która go uosabiała, dokazując przy tym i śpiewając tzw. pieśni combrowe. Wszystko kończyło się muzyką, czyli potańcówką w karczmie. I choć pieśni zostały, współczesne obchody nie mają wiele wspólnego z zaburzaniem porządku publicznego. - Są raczej afirmacją kobiecej energii, która w tym czasie szczególnie silnie dochodzi do głosu. - mówiły Tadeuszowi Markowi Joanna Łucja Cichoń i Katarzyna Chodoń - współorganizatorki imprezy.

"Zapraszamy do laboratorium" - w Teatrze KTO III Międzyuczelniany Przegląd Performans aKTOmaR

Już od najbliższego poniedziałku w Teatrze KTO będzie można zobaczyć kilkadziesiąt projektów artystycznych z pogranicza sztuk. Interdyscyplinarność oraz poszukiwanie aktualnych znaczeń pojęcia performansu cechuje treść III Międzyuczelnianego Przeglądu Performans aKTOmaR. "Będziemy świadkami scenicznych debiutów. W przeglądzie chodzi o to, żeby umożliwić osobom studenckim związanym z pracowniami performansu w polskich uczelniach artystycznych nawiązanie kontaktu ze sceną i publicznością - czasem po raz pierwszy w życiu" - mówił Tadeuszowi Markowi Arti Grabowski, współorganizator aKTOmaR-u.

Tydzień Filmu Niemieckiego powraca do Krakowa

Mistrzowie kina, dramat, dokument, kino historyczne, w końcu tytuły nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Dziś w Krakowie rozpocznie się największy w Polsce przegląd współczesnego kina niemieckiego. Wśród filmów, które znalazły się w programie widnieją m.in.: nominowany w tym roku do Oscara "Pokój nauczycielski" İlkera Çataka, "Perfect Days" Wima Wendersa czy "Ingebor Bachmann - podróż na pustynię", który wyreżyserowała Margarethe von Trotta. - "Tydzień Filmu Niemieckiego" to także okazja by spotkać się ze złożoną tkanką kulturową współczesnych Niemiec - mówiła Tadeuszowi Markowi w Przystanku Kultura Renata Kopyto (Dom Norymberski) - organizatorka przeglądu.

Premiery w Pałacu Potockich

Styczeń w Pałacu Potockich upłynie pod hasłem „Premiery literackie”. "Przygotowaliśmy aż osiem spotkań poświęconych najnowszym książkom" - mówi Oliwia Fryc - krytyczka literacka odpowiedzialna za program Pałacu Potockich - w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Nowości i plany Wydawnictwa Literackiego

Nowe powieści Szczepana Twardocha, Dominiki Słowik i Łukasza Barysa, "Kraków- przewodnik dla dużych i małych" Barbary Gawryluk i Łucji Malec-Kornajew, "Drzewo krwi" Kim de L' Horizon - ukażą się m.in. już niebawem w Wydawnictwie Literackim, zapwiada Marcin Baniak, dyrektor Działu Promocji Wydawnictwa Literackiego w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Jak brzmią nowe krakowskie fortepiany historyczne?

Budowa Krakowskiego Centrum Muzyki sprzyja atrakcyjnym dla melomanów zakupom. Wśród nabytych przez miasto w zeszłym roku instrumentów znalazły się także dwa fortepiany historyczne. Z jednej strony oryginalny instrument Jacoba Weimesa datowany na lata 1907 - 1810, z drugiej współcześnie wykonana kopia fortepianu Jakoba Bertsche z 1815 roku. Oba instrumenty usłyszymy już 20 stycznia na koncercie odbywającym się w ramach cyklu "Zjednoczone klawiatury", tymczasem w najnowszym wydaniu Przystanku Kultura ich działanie demonstrowała Tadeuszowi Markowi - Eliza Pawłowska.

Podsumowanie Roku Tetmajera

Rozmówczynią Tadeusza Marka była kierowniczka Rydlówki - Joanna Zdebska-Schmidt.

Święta Bożego Narodzenia czytane z perspektywy niematerialnego dziedzictwa Krakowa

 • Tadeusz Marek
 • access_time 00:21:53
 • calendar_today Poniedziałek, 2023.12.18
Rozmówczynią Tadeusza Marka była etnolożka - Izabela Okręglicka