Radio Kraków

Przystanek Kultura


RSS Spotify Google Podcast

Przystanek Kultura to nowa propozycja programowa, w której swoje miejsce znajdzie kulturalny temat dnia w Radiu Kraków. Najważniejsze premiery, wernisaże, projekty, debaty, kontrowersje - od teatru, przez sztuki wizualne po literaturę. Audycja emitowana jest od poniedziałku do czwartku od 15:30 do 16:00, a redakcyjnie czuwają nad nią Katarzyna Fortuna, Justyna Nowicka i Tadeusz Marek.

Podcasty

"Kobieta w podróży" w Domu Norymberskim | Nowe Horyzonty w Krakowie

Zaprasza Tadeusz Marek

5. Krakowska Noc Kin Studyjnych na horyzoncie!

Już po raz piąty krakowskie kina studyjne zapraszają na wyjątkową noc. Dziś bowiem ogłoszono program tegorocznej Krakowskiej Nocy Kin Studyjnych. Kino Pod Baranami, Mikro, Kika, Agrafka, Paradoks, Sfinks i Kijów. To te lokalizacje znajdą się w centrum kulturalnego życia Krakowa już w sobotę 20 kwietnia. W tegorocznym programie m.in. filmy inspirowane twórczością Gombrowicza, Wim Wenders wyświetlany z taśmy 35 milimetrów, przegląd Hitów Krakowskiego Festiwalu Filmowego, czy warsztaty z animacji. Gośćmi Tadeusza Marka byli: Marynia Gierat (Kino Pod Baranami), Justyna Adamczyk (Kino Mikro), Miłosz Horodyski (Kino Kijów) i Anna Starewicz-Caban (Kino Sfinks).

W wieku 74 lat zmarł aktor Mieczysław Grąbka

Mieczysław Grąbka odszedł w kilka dni przed siedemdziesiątymi czwartymi urodzinami. Przez całe swoje zawodowe życie nieprzerwanie związany był z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Był także wieloletnim pedagogiem krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Grąbka na deskach Starego Teatru stworzył dziesiątki kreacji aktorskich. Współpracował z wybitnymi reżyserami: Andrzejem Wajdą, Mikołajem Grabowskim, Jerzym Jarockim czy Jerzym Grzegorzewskim. Widzowie pamiętają go także z takich filmów jak: "Zakochany anioł", "Wino truskawkowe" oraz "Ile waży koń trojański". Występował w pierwszych edycjach "Spotkań z balladą" a także wielu słuchowiskach Radia Kraków. "Mietek miał szczególny stosunek do tekstu" - wspominał na antenie kolegę reżyser Józef Opalski.

Festiwal kina afrykańskiego już od piątku w Kinie Pod Baranami

Tadeusz Marek rozmawia z dyrektorem artystycznym festiwalu Afrykamera - Przemysławem Stępniem i programerką Kina Pod Baranami - Olą Starmach.

Oscary 2024 - podsumowanie 96. Ceremonii

  • Tadeusz Marek
  • access_time 00:22:53
  • calendar_today Poniedziałek, 2024.03.11
"Oppenheimer" Christophera Nolana wielkim wygranym, tak samo jak reżyser obrazu, który złotego rycerzyka za najlepszą reżyserię zdobył po ośmiu podejściach. Wielkie wyrazu uznania za najwyższy poziom filmowego rzemiosła otrzymały "Biedne istoty" Yorgosa Lanthimosa. Nagrody za najlepsze: charakteryzację, kostiumy i scenografię zwieńczył Oscar dla Emmy Stone za pierwszoplanową rolę żeńską. Pozytywnym zaskoczeniem stały się także dwie statuetki dla "Strefy interesów" Jonathana Glazera - polskiej koprodukcji. Dziejowym momentem był pierwszy w historii Oscar dla Ukrainy, którego Akademia przyznała "20 dniom w Mariupolu" Mstysława Czernowa. Wielkimi przegranymi ceremonii okazały się: "Czas Krwawego księżyca" Martina Scorseze, "Maestro" Bradleya Coopera i "Barbie" Grety Gerwig. Gośćmi Tadeusza Marka w najnowszym wydaniu Przystanku Kultura byli: Kaja Łuczyńska i Wojciech Tutaj.

Pławiak: Mój bohater mierzy się z tragicznymi wyborami

W kinach można już oglądać najnowszy film Marcina Koszałki - "Biała odwaga". Obraz przenosi nas do schyłku lat trzydziestych XX wieku i w rozpalonej szacie melodramatu nawiązuje do trudnej historii Goralenvolku. W główną rolę Jędrka Zawrata wcielił się FIlip Pławiak. Aktor przez ponad rok przygotowywał się fizycznie do jej zagrania. Na potrzeby filmu musiał nauczyć się wspinaczki górskiej. - Jędrek jest człowiekiem, który próbuje odnaleźć się w tragicznej sytuacji właściwej teatrowi antycznemu - mówił aktor w rozmowie z Tadeuszem Markiem.

"Być blisko siebie" - Babski Comber ponownie w Krakowie

To już kolejny raz, kiedy krakowianki na nowo definiują dawną tradycję babskiego combra. Choć wygasła ona na ponad sto lat, dziś próbuje się do niej wracać oraz odkrywać w niej nowe sensy. Babski Comber to obchodzony niegdyś w Tłusty Czwartek zwyczaj krakowskich przekupek. Według legendy tego dnia świętowały one uwolnienie od ciemiężyciela, wójta podkrakowskich Piasków - Combra. Ciągnęły wtedy spod wspomnianej wsi aż na Krakowski Rynek słomianą kukłę, która go uosabiała, dokazując przy tym i śpiewając tzw. pieśni combrowe. Wszystko kończyło się muzyką, czyli potańcówką w karczmie. I choć pieśni zostały, współczesne obchody nie mają wiele wspólnego z zaburzaniem porządku publicznego. - Są raczej afirmacją kobiecej energii, która w tym czasie szczególnie silnie dochodzi do głosu. - mówiły Tadeuszowi Markowi Joanna Łucja Cichoń i Katarzyna Chodoń - współorganizatorki imprezy.

"Zapraszamy do laboratorium" - w Teatrze KTO III Międzyuczelniany Przegląd Performans aKTOmaR

Już od najbliższego poniedziałku w Teatrze KTO będzie można zobaczyć kilkadziesiąt projektów artystycznych z pogranicza sztuk. Interdyscyplinarność oraz poszukiwanie aktualnych znaczeń pojęcia performansu cechuje treść III Międzyuczelnianego Przeglądu Performans aKTOmaR. "Będziemy świadkami scenicznych debiutów. W przeglądzie chodzi o to, żeby umożliwić osobom studenckim związanym z pracowniami performansu w polskich uczelniach artystycznych nawiązanie kontaktu ze sceną i publicznością - czasem po raz pierwszy w życiu" - mówił Tadeuszowi Markowi Arti Grabowski, współorganizator aKTOmaR-u.

Tydzień Filmu Niemieckiego powraca do Krakowa

Mistrzowie kina, dramat, dokument, kino historyczne, w końcu tytuły nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Dziś w Krakowie rozpocznie się największy w Polsce przegląd współczesnego kina niemieckiego. Wśród filmów, które znalazły się w programie widnieją m.in.: nominowany w tym roku do Oscara "Pokój nauczycielski" İlkera Çataka, "Perfect Days" Wima Wendersa czy "Ingebor Bachmann - podróż na pustynię", który wyreżyserowała Margarethe von Trotta. - "Tydzień Filmu Niemieckiego" to także okazja by spotkać się ze złożoną tkanką kulturową współczesnych Niemiec - mówiła Tadeuszowi Markowi w Przystanku Kultura Renata Kopyto (Dom Norymberski) - organizatorka przeglądu.

Premiery w Pałacu Potockich

Styczeń w Pałacu Potockich upłynie pod hasłem „Premiery literackie”. "Przygotowaliśmy aż osiem spotkań poświęconych najnowszym książkom" - mówi Oliwia Fryc - krytyczka literacka odpowiedzialna za program Pałacu Potockich - w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Nowości i plany Wydawnictwa Literackiego

Nowe powieści Szczepana Twardocha, Dominiki Słowik i Łukasza Barysa, "Kraków- przewodnik dla dużych i małych" Barbary Gawryluk i Łucji Malec-Kornajew, "Drzewo krwi" Kim de L' Horizon - ukażą się m.in. już niebawem w Wydawnictwie Literackim, zapwiada Marcin Baniak, dyrektor Działu Promocji Wydawnictwa Literackiego w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Jak brzmią nowe krakowskie fortepiany historyczne?

Budowa Krakowskiego Centrum Muzyki sprzyja atrakcyjnym dla melomanów zakupom. Wśród nabytych przez miasto w zeszłym roku instrumentów znalazły się także dwa fortepiany historyczne. Z jednej strony oryginalny instrument Jacoba Weimesa datowany na lata 1907 - 1810, z drugiej współcześnie wykonana kopia fortepianu Jakoba Bertsche z 1815 roku. Oba instrumenty usłyszymy już 20 stycznia na koncercie odbywającym się w ramach cyklu "Zjednoczone klawiatury", tymczasem w najnowszym wydaniu Przystanku Kultura ich działanie demonstrowała Tadeuszowi Markowi - Eliza Pawłowska.

Podsumowanie Roku Tetmajera

Rozmówczynią Tadeusza Marka była kierowniczka Rydlówki - Joanna Zdebska-Schmidt.

Święta Bożego Narodzenia czytane z perspektywy niematerialnego dziedzictwa Krakowa

  • Tadeusz Marek
  • access_time 00:21:53
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.12.18
Rozmówczynią Tadeusza Marka była etnolożka - Izabela Okręglicka

Rękawice furmańskie w Radiu Kraków

O trwającej w hallu Radia Kraków wystawie z tkaczkami, stowarzyszonymi w Przestrzennym Tkactwie Czarnych Górali - Małgorzatą Polańską-Kubiak i Urszulą Lis rozmawia Tadeusz Marek.

Nowe topografie Nowej Huty. W Łaźni Nowej wernisaż niecodziennej wystawy

„Nowe topografie Nowej Huty” to tytuł, pod którym odbędzie się w Teatrze Łaźnia Nowa trzydniowe seminarium poświęcone zmianom audio-wizualnym w dzielnicy. Wszystko rozpocznie się dziś od wernisażu wystawy multimedialnej autorstwa artystki wizualnej Simone Rueß i artysty dźwiękowego Rafała Mazura. U podstaw tejże znalazł się stół na kółkach, do którego blatu przytwierdzono mapę Nowej Huty. Artystka przechadzając się ze stołem po dzielnicy prosiła mieszkańców o narysowanie na mapie tras swoich codziennych wędrówek. - W ramach instalacji efekty naszych badań nad przemieszczaniem się mieszkańców oraz zmianami zachodzącymi w audiosferze Nowej Huty zostały zgromadzone w jednej przestrzeni – mówił Tadeuszowi Markowi w Przystanku Kultura Rafał Mazur.

Trwa nabór filmów do przyszłorocznej edycji KFF. W małopolskich kinach "Radical move" Anieli Gabryel

Z reżyserką filmu Radical Move - Anielą Gabryel i dyrektorem Krakowskiego Festiwalu Filmowego - Krzysztofem Gieratem - rozmawiał Tadeusz Marek

31. edycja festiwalu Audio Art

O sztuce dźwiękowej i koncertach przygotowanych przez organizatorów festiwalu w ramach tegorocznej edycji z dyrektorem Markiem Chołoniewskim rozmawiał Tadeusz Marek

Co słychać w Muzeum Krakowa?

Dzień otwarty krakowskich muzeów, osadzanie chochoła czy konferencja w Kamienicy Hipolitów - to tylko część atrakcji, które Muzeum Krakowa przygotowało na najbliższe dni. Z pracownikami instytucji rozmawia Tadeusz Marek.

Dzień Kina Polskiego w krakowskich kinach studyjnych

  • Tadeusz Marek
  • access_time 00:23:50
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.11.06
Siostry podróżujące do Szwajcarii, gdzie jedna z nich ma poddać się eutanazji, wyróżnione na tegorocznym festiwalu w Gdyni filmy mikrobudżetowe czy kultowe polskie komedie - to między innymi takie obrazy filmowe przygotowały dla widzów krakowskie kina studyjne z okazji nadchodzącego Dnia Kina Polskiego. To już kolejny raz, kiedy z okazji Święta Niepodległości kina zachęcają widzów do oglądania polskich tytułów. O szczegóły programów przygotowanych na 11. listopada pytał przedstawicielki krakowskich kin studyjnych Tadeusz Marek.