Radio Kraków

Też mi pytanie


RSS Spotify Google Podcast

Pytanie pozornie proste, takie, którego często nie mamy odwagi zadać, a odpowiedź zaskakująca i naukowa. Świat wokół ciągle zadziwia, a my szukamy wyjaśnień. Wchodzimy na szczyty gór, zjeżdżamy do podziemi, patrzymy na ulice, a czasem snujemy naukowe rozważania przy porannej kawie. Naukowo, ale z humorem objaśniamy świat. I nie wstydzimy się dziecięcej ciekawości. Czekamy na wasze pytania: hejnal@radiokrakow.pl

Podcasty

Dlaczego śpiochy są szczuplejsze od tych, którzy śpią mniej?

Dlaczego śpiochy są szczuplejsze od tych, którzy śpią mniej? Wydawać się może, że powinno być odwrotnie, a jednak o wszystkim decyduje zegar biologiczny. Rozmawiają dr nauk farmaceutycznych Joanna Chłopicka z Zakładu Bromatologii na  Wydziale Farmaceutycznym UJ Collegium Medicum i Marzena Florkowska

Leki podjęzykowe i najęzykowe – czy to jest to samo?

Leki podjęzykowe i najęzykowe – czy to jest to samo? Jaki jest mechanizm działania? Rozmawiają Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie, mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran i Marzena Florkowska.

Jak szybko poruszają się promy kosmiczne?

Gdyby ktoś czuł niedosyt po podróżach majowych, to dziś wyprawa w kosmos. A o to, czy i jak szybko poruszają się promy kosmiczne pyta Marzena Florkowska, a gościem jest Jerzy Lemański z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

Co w Gwiezdnych Wojnach jest prawdą i co ma uzasadnienie naukowe, a gdzie twórców ponosi fantazja?

Być może miłośnicy Gwiezdnych Wojen spędzili noc na maratonie filmowych, bo 4 maja jest obchodzony jako Dzień Gwiezdnych Wojen. Zatem dziś studzimy nastoje i pytamy, co w Gwiezdnych Wojnach jest prawdą, i co ma uzasadnienie naukowe, a gdzie twórców ponosi fantazja. Rozmawiają dr Witold Zawadzki Instytut Fizyki UJ i Marzena Florkowska.

Dlaczego technika mokrego kolodionu idealnie nadaje się do fotografowania kominiarzy?

Rozmawiają dr sztuk Marzena Kolarz, artystka, fotografka, córka i żona kominiarza. Kieruje Katedra Multimediów w Instytucie Sztuki i Designu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz wykładowczyni w Krakowskich Szkołach Artystycznych, i Marzena Florkowska.

Karmazyn, amarant czy cynober?

2 maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. I patrząc na biało-czerwoną flagę zastanawiamy się, o jaki odcień czerwonego chodzi. Rozmawiają pułkownik w stanie spoczynku Marek Kwiecień z Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, czyli zajmującego się chorągwiami, i Marzena Florkowska.

Ważna uwaga: flagi na maszty się podnosi i opuszcza, a w oknach i na balkonach eksponuje.

2 maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. I patrząc na biało-czerwoną flagę zastanawiamy się, o jaki odcień czerwonego chodzi zwłaszcza, że mamy do dyspozycji ponad 100 odcieni.  Rozmawiają pułkownik w stanie spoczynku Marek Kwiecień z Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, czyli zajmującego się chorągwiami i Marzena Florkowska.

Przy okazji święta ważna uwaga: flagi na maszty się podnosi i opuszcza, a w oknach i na balkonach eksponuje.

Czy w PRL-u ludzie pracowali mniej?

Przed nami Święto Pracy i majówka. Czy w PRL-u ludzie pracowali mniej? Czy potrafili wypoczywać? Z Wojciechem Przylipiakiem, autorek książki "Czas wolny w PRL-u" rozmawia Marzena Florkowska.

Dlaczego w Polsce tworzono komputery tylko w jednym egzemplarzu?

Dlaczego w Polsce tworzono komputery tylko w jednym egzemplarzu? I czy komputery te stawały się perełkami, unikatami na skalę światową? Rozmawiają Zasław Adamaszek z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie i Marzena Florkowska.

"Kobyszczę" to tytuł opowiadania Stanisława Lema.

Czym zaskoczy nas nauka?

Coś, co kiedyś wydawało się science fiction, dziś jest rzeczywistością. Czym zaskoczy nas nauka w przyszłości?  Rozmawiają Wiktor Niedzicki, dziennikarz telewizyjny i radiowy, fizyk i muzyk oraz Marzena Florkowska.

Czy testy genetyczne mogą wykazać, że mamy przodków z drugiego końca?

Czy testy genetyczne mogą wykazać, że mamy przodków z drugiego końca świata i innej rasy? I czy taka mieszanka genów jest dla nas korzystna? Rozmawiają prof. Bogusław Pawłowski, kierownik Zakładu Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego i Marzena Florkowska

Co to jest Efekt Coriolisa?

Czy ruch obrotowy Ziemi wpływa na to, z jaką prędkością wieje wiatr i skąd wieje?
Rozmawiają dr Michał Marosz, klimatolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej- Państwowy Instytut Badawczy, i Marzena Florkowska.

Dlaczego degustacja wina porównywana jest do rozwiązywania zadań matematycznych?

22.04.2022 roku w Krakowie rozpoczyna się I Kongres Absolwentów Enologii UJ Collegium Medicum. I stąd pytanie o wino- dlaczego degustacja wina porównywana jest do rozwiązywania zadań matematycznych. Rozmawiają dr nauk farmaceutycznych Joanna Chłopicka z Zakładu Bromatologii  Wydziału Farmaceutycznego UJ Collegium Medicum i Marzena Florkowska.

Czy w kosmosie panuje cisza?

Jak szybko biegnie dźwięk w kosmosie? Czy w ogóle coś tam słychać, czy raczej panuje cisza? Rozmawiają Janusz Nicewicz z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach i Marzena Florkowska.

Dlaczego plastikowe meble były przyczyną wypadków drogowych?

Plastikowe meble wkładane jeden z drugi, składane krzesła - coś, co dziś wydaje się czymś oczywistym, początkowo wzbudzało zachwyt. Zainteresowanie prowadziło nawet do wypadków drogowych. O początkach mebli plastikowych rozmawiają Aleksandra Skorek - Wydział Architektury Wnętrz ASP w Krakowie i Marzena Florkowska.

Judaszowy srebrnik - co to za moneta?

Judasz zdradził Jezusa za 30 srebrników. Co to była za moneta, jak wyglądała, gdzie była wybijana, jaka była jej wartość? Rozmawiają prof. Jarosław Bodzek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Krakowie i Marzena Florkowska.

Jak działały kalendarze runiczne?

Zanim powstały kalendarze drukowane i z dużym wyprzedzeniem wiedziano, kiedy wypada Wielkanoc, radzono sobie za pomocą tzw. kalendarzy runicznych. Jak one działały? Rozmawiają dr Małgorzata Taborska z Muzeum UJ Collegium Maius i Marzena Florkowska.

Królik czy zając?

Zając czy królik? Kiedy spotkamy w lesie takie kicające zwierzę, to większość z nas ma problem z rozpoznaniem go.

Z pomocą przychodzi prof. Marek Wajdzik z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Marzena Florkowska

Dlaczego jajko ma dwa żółtka?

Wielkanoc za pasem, więc dziś o jajkach. Przyglądamy się żółtkom i zastanawiamy się, dlaczego czasem jajko ma dwa żółtka? Rozmawiają prof. Marcin Lis z  Katedry Zoologii i Dobrostanu Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Marzena Florkowska

Skąd wzięło się określenie "kupowanie na krechę"?

Przed zakupami świątecznymi pytamy, jak działało kiedyś tzw. kupowanie na krechę. I co to była ta krecha? Z krakowskim kolekcjonerem Markiem Sosenko rozmawia Marzena Florkowska.

Co wspólnego ma rower z pierwszymi meblami metalowymi?

Co wspólnego ma rower z pierwszymi meblami metalowymi, np. meblami biurowymi? Czy te meble metalowe przeżywają renesans? Rozmawiają Aleksandra Skorek - Wydział Architektury Wnętrz ASP w Krakowie i Marzena Florkowska.