Dlaczego śpiochy są szczuplejsze od tych, którzy śpią mniej? Wydawać się może, że powinno być odwrotnie, a jednak o wszystkim decyduje zegar biologiczny. Rozmawiają dr nauk farmaceutycznych Joanna Chłopicka z Zakładu Bromatologii na Wydziale Farmaceutycznym UJ Collegium Medicum i Marzena Florkowska
Też mi pytanie
RSS Spotify Google Podcast
Pytanie pozornie proste, takie, którego często nie mamy odwagi zadać, a odpowiedź zaskakująca i naukowa. Świat wokół ciągle zadziwia, a my szukamy wyjaśnień. Wchodzimy na szczyty gór, zjeżdżamy do podziemi, patrzymy na ulice, a czasem snujemy naukowe rozważania przy porannej kawie. Naukowo, ale z humorem objaśniamy świat. I nie wstydzimy się dziecięcej ciekawości. Czekamy na wasze pytania: hejnal@radiokrakow.pl
Podcasty
Dlaczego śpiochy są szczuplejsze od tych, którzy śpią mniej?
Leki podjęzykowe i najęzykowe – czy to jest to samo?
Leki podjęzykowe i najęzykowe – czy to jest to samo? Jaki jest mechanizm działania? Rozmawiają Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie, mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran i Marzena Florkowska.
Jak szybko poruszają się promy kosmiczne?
Gdyby ktoś czuł niedosyt po podróżach majowych, to dziś wyprawa w kosmos. A o to, czy i jak szybko poruszają się promy kosmiczne pyta Marzena Florkowska, a gościem jest Jerzy Lemański z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.
Co w Gwiezdnych Wojnach jest prawdą i co ma uzasadnienie naukowe, a gdzie twórców ponosi fantazja?
Być może miłośnicy Gwiezdnych Wojen spędzili noc na maratonie filmowych, bo 4 maja jest obchodzony jako Dzień Gwiezdnych Wojen. Zatem dziś studzimy nastoje i pytamy, co w Gwiezdnych Wojnach jest prawdą, i co ma uzasadnienie naukowe, a gdzie twórców ponosi fantazja. Rozmawiają dr Witold Zawadzki Instytut Fizyki UJ i Marzena Florkowska.
Dlaczego technika mokrego kolodionu idealnie nadaje się do fotografowania kominiarzy?
Rozmawiają dr sztuk Marzena Kolarz, artystka, fotografka, córka i żona kominiarza. Kieruje Katedra Multimediów w Instytucie Sztuki i Designu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz wykładowczyni w Krakowskich Szkołach Artystycznych, i Marzena Florkowska.
Karmazyn, amarant czy cynober?
2 maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. I patrząc na biało-czerwoną flagę zastanawiamy się, o jaki odcień czerwonego chodzi. Rozmawiają pułkownik w stanie spoczynku Marek Kwiecień z Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, czyli zajmującego się chorągwiami, i Marzena Florkowska.
Ważna uwaga: flagi na maszty się podnosi i opuszcza, a w oknach i na balkonach eksponuje.
Czy w PRL-u ludzie pracowali mniej?
Przed nami Święto Pracy i majówka. Czy w PRL-u ludzie pracowali mniej? Czy potrafili wypoczywać? Z Wojciechem Przylipiakiem, autorek książki "Czas wolny w PRL-u" rozmawia Marzena Florkowska.
Dlaczego w Polsce tworzono komputery tylko w jednym egzemplarzu?
Dlaczego w Polsce tworzono komputery tylko w jednym egzemplarzu? I czy komputery te stawały się perełkami, unikatami na skalę światową? Rozmawiają Zasław Adamaszek z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie i Marzena Florkowska.
"Kobyszczę" to tytuł opowiadania Stanisława Lema.
Czym zaskoczy nas nauka?
Coś, co kiedyś wydawało się science fiction, dziś jest rzeczywistością. Czym zaskoczy nas nauka w przyszłości? Rozmawiają Wiktor Niedzicki, dziennikarz telewizyjny i radiowy, fizyk i muzyk oraz Marzena Florkowska.
Czy testy genetyczne mogą wykazać, że mamy przodków z drugiego końca?
Czy testy genetyczne mogą wykazać, że mamy przodków z drugiego końca świata i innej rasy? I czy taka mieszanka genów jest dla nas korzystna? Rozmawiają prof. Bogusław Pawłowski, kierownik Zakładu Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego i Marzena Florkowska
Co to jest Efekt Coriolisa?
Czy ruch obrotowy Ziemi wpływa na to, z jaką prędkością wieje wiatr i skąd wieje?
Rozmawiają dr Michał Marosz, klimatolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej- Państwowy Instytut Badawczy, i Marzena Florkowska.
Dlaczego degustacja wina porównywana jest do rozwiązywania zadań matematycznych?
22.04.2022 roku w Krakowie rozpoczyna się I Kongres Absolwentów Enologii UJ Collegium Medicum. I stąd pytanie o wino- dlaczego degustacja wina porównywana jest do rozwiązywania zadań matematycznych. Rozmawiają dr nauk farmaceutycznych Joanna Chłopicka z Zakładu Bromatologii Wydziału Farmaceutycznego UJ Collegium Medicum i Marzena Florkowska.
Czy w kosmosie panuje cisza?
Jak szybko biegnie dźwięk w kosmosie? Czy w ogóle coś tam słychać, czy raczej panuje cisza? Rozmawiają Janusz Nicewicz z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach i Marzena Florkowska.
Dlaczego plastikowe meble były przyczyną wypadków drogowych?
Plastikowe meble wkładane jeden z drugi, składane krzesła - coś, co dziś wydaje się czymś oczywistym, początkowo wzbudzało zachwyt. Zainteresowanie prowadziło nawet do wypadków drogowych. O początkach mebli plastikowych rozmawiają Aleksandra Skorek - Wydział Architektury Wnętrz ASP w Krakowie i Marzena Florkowska.
Judaszowy srebrnik - co to za moneta?
Judasz zdradził Jezusa za 30 srebrników. Co to była za moneta, jak wyglądała, gdzie była wybijana, jaka była jej wartość? Rozmawiają prof. Jarosław Bodzek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Krakowie i Marzena Florkowska.
Jak działały kalendarze runiczne?
Zanim powstały kalendarze drukowane i z dużym wyprzedzeniem wiedziano, kiedy wypada Wielkanoc, radzono sobie za pomocą tzw. kalendarzy runicznych. Jak one działały? Rozmawiają dr Małgorzata Taborska z Muzeum UJ Collegium Maius i Marzena Florkowska.
Królik czy zając?
Zając czy królik? Kiedy spotkamy w lesie takie kicające zwierzę, to większość z nas ma problem z rozpoznaniem go.
Z pomocą przychodzi prof. Marek Wajdzik z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Marzena Florkowska
Dlaczego jajko ma dwa żółtka?
Wielkanoc za pasem, więc dziś o jajkach. Przyglądamy się żółtkom i zastanawiamy się, dlaczego czasem jajko ma dwa żółtka? Rozmawiają prof. Marcin Lis z Katedry Zoologii i Dobrostanu Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Marzena Florkowska
Skąd wzięło się określenie "kupowanie na krechę"?
Przed zakupami świątecznymi pytamy, jak działało kiedyś tzw. kupowanie na krechę. I co to była ta krecha? Z krakowskim kolekcjonerem Markiem Sosenko rozmawia Marzena Florkowska.
Co wspólnego ma rower z pierwszymi meblami metalowymi?
Co wspólnego ma rower z pierwszymi meblami metalowymi, np. meblami biurowymi? Czy te meble metalowe przeżywają renesans? Rozmawiają Aleksandra Skorek - Wydział Architektury Wnętrz ASP w Krakowie i Marzena Florkowska.