Radio Kraków

Też mi pytanie


RSS Spotify Google Podcast

Pytanie pozornie proste, takie, którego często nie mamy odwagi zadać, a odpowiedź zaskakująca i naukowa. Świat wokół ciągle zadziwia, a my szukamy wyjaśnień. Wchodzimy na szczyty gór, zjeżdżamy do podziemi, patrzymy na ulice, a czasem snujemy naukowe rozważania przy porannej kawie. Naukowo, ale z humorem objaśniamy świat. I nie wstydzimy się dziecięcej ciekawości. Czekamy na wasze pytania: hejnal@radiokrakow.pl

Podcasty

Kto stworzył pierwszy program komputerowy?

Kto stworzył pierwszy program komputerowy? I czy jest możliwe, że powstał zanim zbudowano pierwszy komputer? Pretekstem do zadania tego pytania są warsztaty z programowania dla dzieci, które zaplanowano na najbliższą sobotę i niedzielę w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Poprowadzi je Krystian Kozerawski, który nie tylko uczy dzieci programowania, ale zafascynowany jest także muzyką.

Informacja i rezerwacja: rezerwacja@mim.krakow.pl lub tel. 12 428 66 00 wew. 11 czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00. Dokonując rezerwacji prosimy o podanie dnia i godziny wybranych zajęć.

Zajęcia programowania są realizowane w ramach projektu SPINaj naukę. Projekt realizowany jest wspólnie z 11 instytucjami i centrami nauki i jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

O szczegóły pyta Marzena Florkowska

Czy ptaki wiedzą, gdzie schowały zapasy na zimę?

Czy ptaki wiedzą, gdzie schowały zapasy na zimę? Czy zakopują orzechy i żołędzie przypadkowo? Rozmawiają dr Kazimierz Walasz, prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego i Marzena Florkowska

Z czego przygotowywano barwniki do nici wykorzystywanych do tkania arrasów?Z czego przygotowywano barwniki do nici wykorzystywanych do tkania arrasów?  Takie pytania zadaje sobie wiele osób. Rozmawiają  Jerzy Holc, kustosz, Kierownik Pracowni Konserwacji Tkanin Zamku Królewskiego na Wawelu i Marzena Florkowska. Na Wawelu można jeszcze do końca października oglądać wystawę "Wszystkie arrasy króla".

Dlaczego w zupie ogórkowej ziemniaki pozostają twarde?

A może wszystko zależy od kolejności dodawania składników? Najpierw jarzyny, a na koniec ogórki kiszone? Rozmawiają dr Joanna Chłopicka z Wydziału Farmaceutycznego UJ Collegium Medicum i Marzena Florkowska.

Ile kilometrów nici zużyto do utkania arrasu?

Na Wawelu można jeszcze do końca października oglądać wystawę "Wszystkie arrasy króla". Ile waży arras i ile kilometrów nici zużyto do jego utkania? - takie pytania zadaje sobie wiele osób. Rozmawiają  Jerzy Holc, kustosz, Kierownik Pracowni Konserwacji Tkanin Zamku Królewskiego na Wawelu i Marzena Florkowska.

Co możemy zaklajstrować?

Jak robimy klajster i do czego możemy go użyć?  Czy to tylko posmak przeszłości i składów z książkami, czy może mieć współczesne zastosowanie? Z Sylwią Puchałą, introligatorem z Biblioteki Jagiellońskiej rozmawia Marzena Florkowska

Gdzie znajduje się środek Polski?

Gdzie znajduje się dokładny środek Polski? I w jaki sposób jest on wyznaczony? W 2018 roku z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i roku geografii geodezyjny środek Polski została na nowo określony. Rozmawiają Mariusz Meus, krakowski geodeta, popularyzator ciekawostek związanych z geodezją i Marzena Florkowska.

W jaki sposób odczuwamy temperaturę?

Przecież w naszej skórze nie mamy termometru. I dlaczego tę samą temperaturę raz odczuwamy jako upalną, a innym razem jako zimną? Rozmawiają dr Paweł Jedynak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki,  i Marzena Florkowska.

Jak długo tkano arras?

Na Wawelu można jeszcze do końca października oglądać wystawę "Wszystkie arrasy króla". Jak długo trwało tkanie jednego arrasu? - takie pytanie zadaje sobie wiele osób. Rozmawiają  Jerzy Holc, kustosz, Kierownik Pracowni Konserwacji Tkanin Zamku Królewskiego na Wawelu i Marzena Florkowska.

Dlaczego żarówka wciśnięta do ziemniaka świeci?

Jak to jest możliwe, że tylko przy użyciu ziemniaka, marchewki czy jabłka i dwóch monet jesteśmy w stanie zaświecić żarówkę? Na pozornie prostymi zjawiskami kryje się ogniwo chemiczne. Rozmawiają dr Iwona Nowak z Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie i Marzena Florkowska

Dlaczego podczas jedzenia papryczki chili odczuwamy ból i jest nam gorąco?

David Julius i Ardem Patapoutian otrzymali tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za odkrycie receptorów temperatury i dotyku. Do badań wykorzystali m.in.  kapsaicynę, ostry związek z papryki chili, które wywołują uczucie pieczenia. Rozmawiają dr Joanna Chłopicka z Wydziału Farmaceutycznego UJ Collegium Medicum i Marzena Florkowska.
David Julius i Ardem Patapoutian otrzymali tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za odkrycie receptorów temperatury i dotyku.

Po co nam linie papilarne?

Pytanie tylko pozornie wydaje się proste, a odpowiedź zaskakuje. Przecież nie po to, by uruchamiać telefon komórkowy, zeskanować opuszek przy wyrabianiu dokumentu, czy ułatwić pracę policji. I po co małpom linie papilarne na ogonach? Rozmawiają dr Kamil Mrożek z Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ i Marzena Florkowska.

Dlaczego mleko kipi?

Dlaczego mleko kipi, a gdy gotujemy wodę, zupę, kompot - to się nam to  nie przydarza? Rozmawiają dr Joanna Chłopicka z Zakładu Bromatologii na Wydziale Farmaceutycznym UJ Collegium Medicum i Marzena Florkowska.

Jakie ptaki przylatują do nas na zimę?

Jesień się zaczęła. Wiele gatunków ptaków odleciało w ciepłe kraje. Ale jest też pytanie, jakie ptaki do nas przylatują na zimę? Czy możemy je zauważyć? Dr Kazimierz Walasz, prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego i Marzena Florkowska

Jaka jest różnica pomiędzy eksplozją a implozją?

Dlaczego szczelnie zamknięta beczka metalowa, w której podgrzewaliśmy pewną ilość wody, po pewnym czasie wybuchnie?  I dlaczego nie możemy tego zjawiska nazwać eksplozją? Rozmawiają dr Rafał Sworst, kierownik Ogrodu Doświadczeń i Marzena Florkowska

Dlaczego psy szczekają, a nie miauczą albo gruchają?

I to niezależnie od wielkości czy rasy? Czy tylko dlatego, że tak ma zbudowany aparat głosowy? A może jest w tym głębsza filozofia? Rozmawiają dr Paweł Jedynak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki,  i Marzena Florkowska.

Dlaczego wybuchamy?

Na czym polega eksplozja, gdybyśmy zajrzeli do środka materii? Rozmawiają dr Rafał Sworst, kierownik Ogrodu Doświadczeń i Marzena Florkowska. A pretekstem jest  Noc Naukowców. Wiele instytucji zaprasza przyszłych uczonych, aby eksperymentowali. Takie niecodzienne doświadczenia można zobaczyć także w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema.

KIedy zaczyna się jesień?

23 września przypada pierwszy dzień jesieni kalendarzowej. 22 września zaczęła się jesień astronomiczna, a zrównanie dnia z nocą nastąpi około 25 września. W dodatku słońce wcale nie jest na tle takiego gwiazdozbioru, o jakim mówią znaki zodiaku. Czy w przyrodzie panuje jakiś ład? Z Januszem Nicewiczem z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach rozmawia Marzena Florkowska

Co to jest lewoskrętna witamina C?

Coraz więcej osób pyta w aptekach o lewoskrętną witaminę C jako tę najskuteczniejszą. Czy to tylko chwyt marketingowy i co w witaminie się skręca? Rozmawiają dr Joanna Chłopicka z Zakładu Bromatologii na Wydziale Farmaceutycznym UJ Collegium Medicum i Marzena Florkowska.

Dokąd dopłynie butelka z wiadomością?

9-letnia dziewczynka znalazła na jednej z hawajskich plaż butelkę z wiadomością w środku. Okazało się, że ta butelka została wrzucona do oceanu 37 lat temu. W jakim celu? Japońscy licealiści w ten sposób badali prądy morskie i wrzucili w sumie do wód 450 podobnych butelek, i 300 dodatkowych w kolejnym roku. Do tej pory odnaleziono 51.  Ta wiadomość sprowokowała do  zadania pytania o prądy wodne właśnie.  Bo podobne pytania można zadać i znaleźć odpowiedź w Ogrodzie Doświadczeń, w którym przygotowano bogatą ofertę. Rozmawiają dr Iwona Nowak  z Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema i Marzena Florkowska.