Radio Kraków

Przystanek "Przyroda"


RSS Spotify Google Podcast

Co w trawie piszczy? Jak myślą zwierzęta? Dlaczego jesień jest kolorowa? Odpowiedzi poznamy w cyklu Przystanek "Przyroda". Wioletta Gawlik, idąc tropem zwierząt, wertuje meandry życia w przyrodzie. Towarzyszą jej edukatorzy ekologiczni i przyrodniczy

Podcasty

W czym literacki miś przypomina niedźwiedzia brunatnego?

Miś Uszatek, Colargol, Puchatek i Paddington - kolejne pokolenia Polaków kochają misie. Jak wizerunek misia kreowany w książkach ma się do niedźwiedzia brunatnego? Rozmawiają Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza i Wioletta Gawlik.

Jadalne kasztany

Jak rozpoznać kasztany jadalne? Czy rosną one w Krakowie? Czym różnią się od kasztanowców? Odpowiada Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, pyta Wioletta Gawlik.

Kto skrzypi w lesie?

Jesienią podczas leśnych spacerów usłyszymy głównie szelest liści pod nogami, ale być może wpadnie w ucho także skrzypienie. Takie odgłosy wydaje poskrzypka leśna, kuzynka stonki ziemniaczanej, o której rozmawiają Wioletta Gawlik i Dawid Masło edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza ZZM w Krakowie.

Borsucze zwyczaje

Czym borsuk różni się od niedźwiadka? Czy borsuki zapadają w sen zimowy? Co składa się na ich menu? Odpowiedzi udziela Anna Konik, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza ZZM w Krakowie, pyta Wioletta Gawlik.

W Przystanku Przyroda wita nas jaźwiec

O tajemniczych borsukach, ich zwyczajach i życiu rozmawiają Anna Konik edukatorka przyrodnicza z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza i Wioletta Gawlik.

Tajemnicze borsuki

O borsukach, ich norach i o klanach borsuczych Wioletta Gawlik rozmawia z Anną Konik, edukatorką przyrodniczą z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza ZZM w Krakowie.

Królowa mrówek i jej poddani, czyli o funkcjach społecznych w mrowisku

Na świecie żyje 12 tysięcy gatunków mrówek, w Polsce 103 gatunki. Mrówki żyją w zorganizowanej społeczności, w której każda z nich odgrywa przypisaną sobie rolę, przyczyniając się do właściwego funkcjonowania całego mrowiska. O mrówkach, o ich zwyczajach, o przywilejach i oczywiście o królowej opowiada Anna Konik, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekoloigcznej Symbioza ZZM. Z gościem rozmawia Wioletta Gawlik.

Pracowite mrówki

Są małe, niepozorne, ale bardzo silnie i niezwykle pracowite. Mowa o mrówkach, o których opowiada Anna Konik, edukatorka przyrodnicza z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza ZZM w Krakowie. Rozmawia Wioletta Gawlik.

Zwierzęta i upały

Zwierzęta zarówno dzikie jak i domowe mają swoje sprawdzone, czasem bardzo ekstremalne sposoby na upały. Z Jakubem Kałużnym, edukatorem przyrodniczym z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza ZZM w Krakowie rozmawia Wioletta Gawlik.

Piękne i drapieżne ważki

Ważki mają smukłe ciała i duże oczy. Są jednymi z najlepszych lotników wśród owadów. Potrafią latać we wszystkich kierunkach, przekraczając prędkość 10 m/s. Jako jedne z niewielu zwierząt opanowały lot wiszący, czyli potrafią utrzymać się w powietrzu nie wykonując ruchu. O ważkach Wioletta Gawlik rozmawia z Dawidem Masło, edukatorem przyrodniczym z Centrum edukacji Ekologiczne Symbioza ZZM.

Czy świetliki spalają się z miłości?

Lipcowe noce rozświetlają nam świetliki, czyli robaczki świętojańskie, które symbolizują magię nocy świętojańskiej i czas zalotów. Dlaczego świetliki świecą? Czy ich wewnętrzne latarenki ulegają wyczerpaniu? Czy świetliki mogą spalić się z miłości? Rozmawiają Wioletta Gawlik i Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" ZZM w Krakowie.

Jak cykają cykady?

Cykada podolska i cykada gałązkowiec - to dwa gatunki cykad, które żyją w Polsce. Co je wyróżnia i jak brzmi ich cykanie? Rozmawiają Wioletta Gawlik i Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum edukacji Ekologicznej Symbioza ZZM w Krakowie.

Lipowe opowieści

W lipcu rozmawiamy o lipach i ich znaczeniu w historii i przyrodzie. Dlaczego lipa to najgłośniejsze drzewo? Czy można podnieść lipę do symbolu narodowego? Jakiej pomocy oczekuje od człowieka? Rozmawiają Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie i Wioletta Gawlik.

Leśny wirtuoz, czyli świerszcz

Świerszcze są czarne, przypominają chrząszcze lub karaczany i skaczą bardzo wysoko. Samce świerszcza naprawdę pięknie grają i to wcale nie na skrzypcach. O tym, jak odróżnić świerszcza od konika polnego opowiada Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" ZZM w Krakowie. Pyta Wioletta Gawlik.

Mieniaki, czyli tropikalne motyle

Mieniak to gatunek motyla o tropikalnym wyglądzie, którego w czerwcu można spotkać w lesie. Co w nim, prócz wyglądu, wyjątkowego? Odpowiada Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" ZZM w Krakowie, pyta Wioletta Gawlik.

Chwasty na talerzu

Powrót do natury, dostępność, właściwości zdrowotne - to wszystko wpływa na zainteresowanie chwastami. Coraz częściej goszczą one na polskich stołach. O chwastach w kuchni Wioletta Gawlik rozmawia z Renatą Kosowską, edukatorką przyrodniczą z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" ZZM w Krakowie.

Stepy

Czy stepy występują w Polsce? Co łączy stepy ze storczykami? Czym są rośliny kserotermiczne? Rozmawiają Wioletta Gawlik i Jakub Kałużny, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Gdzie gromadzą się kleszcze?

  • access_time 00:04:36
  • calendar_today Niedziela, 2021.06.06
Z polsko - słowackich badań wynika, że na ścieżkach, którymi zwykle chodzą zwierzęta leśne - jest 7 razy więcej kleszczy niż w zaroślach. Dla porównania – na ścieżkach naliczono średnio 308 kleszczy, na powierzchniach kontrolnych tylko 43 osobniki. W ciągu dnia kleszcze są najbardziej aktywne do południa, a potem od godz. 16:00 do zmroku. Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie przestrzega przed kleszczami. Rozmawia z nim Wioletta Gawlik.

Mikrowyprawy

  • access_time 00:04:19
  • calendar_today Czwartek, 2021.06.03
Mikrowyprawy to wyjazdy, które nie wymagają czasu, pieniędzy, sprzętu ani przygotowań. Jak samemu zorganizować mikrowyprawę? Dokąd w Krakowie udać się na wyprawę w skali mikro? Pyta Wioletta Gawlik, odpowiada Jakub Kałużny, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji "Symbioza" ZZM w Krakowie.

Jak usunąć kleszcza?

  • access_time 00:03:19
  • calendar_today Niedziela, 2021.05.30
Kleszczołapki, pompki ssące, czy pęseta - czym bezpiecznie usunąć wbitego w skórę kleszcza? Wioletta Gawlik i Dawid Masło podpowiadają i obalają mity narosłe wokół kleszczy.