Radio Kraków

Przystanek "Przyroda"


RSS Spotify Google Podcast

Co w trawie piszczy? Jak myślą zwierzęta? Dlaczego jesień jest kolorowa? Odpowiedzi poznamy w cyklu Przystanek "Przyroda". Wioletta Gawlik, idąc tropem zwierząt, wertuje meandry życia w przyrodzie. Towarzyszą jej edukatorzy ekologiczni i przyrodniczy

Podcasty

Przyroda i sztuka

Co łączy przyrodę ze sztuką? Wiele, ale nową ścieżkę tego połączenia wyznacza Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza", o której opowiada Anna Konik, edukatorka przyrodnicza z Symbiozy. Rozmawia Wioletta Gawlik.

Wykąp się w lesie

Jesień zawitała do CEE "Symbioza" i przyniosła zmiany. Edukatorzy zapraszają do wzięcia udziału w kąpielach leśnych. O szczegółach opowiada Dawid Masło, edukator przyrodniczy z "Symbiozy" z rozmowie z Wiolettą Gawlik.

Poznaj trupią główkę

W przyrodniczym cyklu poznajemy pewną damę, która jest największa i najcięższa w swoim gatunku. Jest miłośniczką i złodziejką miodu, ale czasami ogarnia ją lęk. Wówczas zaczyna głośno piszczeć. O trupiej główce rozmawiają Wioletta Gawlik i Dawid Masło, edukator przyrodniczy z CEE "Symbioza".

Do czego służy imagineskop?

Do czego służy imagineskop? Wyjaśnia Dawid Masło, edukator przyrodniczy z CEE Symbioza, pyta Wioletta Gawlik.

Dlaczego brzoza uczula?

Brzoza od wieków uważana była za drzewo święte i symbol odradzającego się życia. Była ulubionym drzewem Słowian, utożsamianym z radością, miłością i szczęściem. O jej funkcji w przyrodzie mówi Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza", z którym rozmawia Wioletta Gawlik.

Jak uczyć przyrody?

Jak uczyć przyrody? Najlepiej z nią obcując i być blisko przyrody. Jak to zrobić? Chętni nauczyciele mogą dowiedzieć się tego z kursu pt: "Nauczyciel bliski przyrodzie". O szczegółach opowiada Dawid Masło edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza ZZM, pyta Wioletta Gawlik.

Pracowity jak trzmiel

W świecie owadów pszczoły uznawane są za najbardziej pracowite. Konkurują z nimi trzmiele, a właściwie uzupełniają pracę pszczół. Jakie kwiaty zapylają trzmiele i dlaczego nazywane są kolorowymi baziami? Odpowiada Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" ZZM w Krakowie, pyta Wioletta Gawlik.

Dlaczego wieje wiatr?

Wiatr to ruch powietrza, który potrzebny jest nie tylko ludziom, ale całej przyrodzie. To wiatr pobudza ją do życia wiosną. Jak to się dzieje? Wyjaśnia Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza ZZM w Krakowie w rozmowie z Wiolettą Gawlik.

Czekamy na wiosnę

O wiośnie rozmawiają Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza ZZM i Wioletta Gawlik.

Nocą inaczej odczuwamy las

Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" z okazji drugiej rocznicy istnienia zaprasza na nocne spacery. O wyjątkowości spacerów po lesie nocą opowiada Dawid Masło, edukator przyrodniczy z "Symbiozy". Z gościem rozmawia Wioletta Gawlik.

Czy ktoś widział grubodzioba?

W ubiegłą niedzielę poznaliśmy grubodzioba. Dzisiaj poszukamy go w przyrodzie. Zapraszają Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza ZZM i Wioletta Gawlik.

Grubodziób mówi dzień dobry

O grubodziobach rozmawiają Dawid Masło edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza ZZM w Krakowie i Wioletta Gawlik

Przywitajmy gila

Czerwony brzuch to jego znak rozpoznawczy. O funkcjonowaniu gila zimą rozmawiają Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza ZZM i Wioletta Gawlik.

Co daje 60-minutowy spacer po lesie?

W ostatni dzień ferii w Małopolsce warto pójść do lasu. A co można robić w lesie zimą? "Wiele rzeczy wystarczy, pozwolić sobie na uważność, swobodę i beztroskę" - mówi Dawid Masło, edukator przyrodniczy z CEE Symbioza, z którym rozmawia Wioletta Gawlik.

Futrzaki

O futrach zwierząt, o ich budowie i rodzajach rozmawiają Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza ZZM i Wioletta Gawlik.

Co robić z choinką?

Co zrobić z drzewkiem bożonarodzeniowym? Dać mu drugie życie! Rozmawiają Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" i Wioletta Gawlik.

Co wiemy o karpiu?

Jeśli zamroziliśmy potrawy świąteczne, to po Nowym Roku często po nie sięgamy. O popularności karpia rozmawiają Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" ZZM w Krakowie i Wioletta Gawlik.

Zielony strażnik przyrody

Trzej Królowie wędrowali ze wschodu, by pokłonić się Nowonarodzonemu. Dziś także wędrujemy, ale do Lasu Wolskiego. Przewodnikiem będzie Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" ZZM w Krakowie, a celem - poszukiwanie zielonych strażników przyrody. Wioletta Gawlik pyta: Gdzie szukać koloru zielonego o tej porze roku?

Ostrokrzew amerykański wyprze gwiazdę betelejmską?

Ostrokrzew amerykański coraz częściej gości w polskich domach podczas Bożego Narodzenia. Czy wyprze gwiazdę betlejemską? Odpowiedzi udziela Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza", pyta Wioletta Gawlik.

Co mrówki robią w zimie?

Czym różni się sen zimowy od hibernacji? Aby odpowiedzieć na to pytanie Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" ZZM w Krakowie zagląda do mrowiska. Rozmawia z nim Wioletta Gawlik.