Radio Kraków

Przystanek "Przyroda"


RSS Spotify Google Podcast

Co w trawie piszczy? Jak myślą zwierzęta? Dlaczego jesień jest kolorowa? Odpowiedzi poznamy w cyklu Przystanek "Przyroda". Wioletta Gawlik, idąc tropem zwierząt, wertuje meandry życia w przyrodzie. Towarzyszą jej edukatorzy ekologiczni i przyrodniczy

Podcasty

Królowa mrówek i jej poddani, czyli o funkcjach społecznych w mrowisku

Na świecie żyje 12 tysięcy gatunków mrówek, w Polsce 103 gatunki. Mrówki żyją w zorganizowanej społeczności, w której każda z nich odgrywa przypisaną sobie rolę, przyczyniając się do właściwego funkcjonowania całego mrowiska. O mrówkach, o ich zwyczajach, o przywilejach i oczywiście o królowej opowiada Anna Konik, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekoloigcznej Symbioza ZZM. Z gościem rozmawia Wioletta Gawlik.

Pracowite mrówki

Są małe, niepozorne, ale bardzo silnie i niezwykle pracowite. Mowa o mrówkach, o których opowiada Anna Konik, edukatorka przyrodnicza z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza ZZM w Krakowie. Rozmawia Wioletta Gawlik.

Zwierzęta i upały

Zwierzęta zarówno dzikie jak i domowe mają swoje sprawdzone, czasem bardzo ekstremalne sposoby na upały. Z Jakubem Kałużnym, edukatorem przyrodniczym z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza ZZM w Krakowie rozmawia Wioletta Gawlik.

Piękne i drapieżne ważki

Ważki mają smukłe ciała i duże oczy. Są jednymi z najlepszych lotników wśród owadów. Potrafią latać we wszystkich kierunkach, przekraczając prędkość 10 m/s. Jako jedne z niewielu zwierząt opanowały lot wiszący, czyli potrafią utrzymać się w powietrzu nie wykonując ruchu. O ważkach Wioletta Gawlik rozmawia z Dawidem Masło, edukatorem przyrodniczym z Centrum edukacji Ekologiczne Symbioza ZZM.

Czy świetliki spalają się z miłości?

Lipcowe noce rozświetlają nam świetliki, czyli robaczki świętojańskie, które symbolizują magię nocy świętojańskiej i czas zalotów. Dlaczego świetliki świecą? Czy ich wewnętrzne latarenki ulegają wyczerpaniu? Czy świetliki mogą spalić się z miłości? Rozmawiają Wioletta Gawlik i Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" ZZM w Krakowie.

Jak cykają cykady?

Cykada podolska i cykada gałązkowiec - to dwa gatunki cykad, które żyją w Polsce. Co je wyróżnia i jak brzmi ich cykanie? Rozmawiają Wioletta Gawlik i Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum edukacji Ekologicznej Symbioza ZZM w Krakowie.

Lipowe opowieści

W lipcu rozmawiamy o lipach i ich znaczeniu w historii i przyrodzie. Dlaczego lipa to najgłośniejsze drzewo? Czy można podnieść lipę do symbolu narodowego? Jakiej pomocy oczekuje od człowieka? Rozmawiają Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie i Wioletta Gawlik.

Leśny wirtuoz, czyli świerszcz

Świerszcze są czarne, przypominają chrząszcze lub karaczany i skaczą bardzo wysoko. Samce świerszcza naprawdę pięknie grają i to wcale nie na skrzypcach. O tym, jak odróżnić świerszcza od konika polnego opowiada Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" ZZM w Krakowie. Pyta Wioletta Gawlik.

Mieniaki, czyli tropikalne motyle

Mieniak to gatunek motyla o tropikalnym wyglądzie, którego w czerwcu można spotkać w lesie. Co w nim, prócz wyglądu, wyjątkowego? Odpowiada Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" ZZM w Krakowie, pyta Wioletta Gawlik.

Chwasty na talerzu

Powrót do natury, dostępność, właściwości zdrowotne - to wszystko wpływa na zainteresowanie chwastami. Coraz częściej goszczą one na polskich stołach. O chwastach w kuchni Wioletta Gawlik rozmawia z Renatą Kosowską, edukatorką przyrodniczą z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" ZZM w Krakowie.

Stepy

Czy stepy występują w Polsce? Co łączy stepy ze storczykami? Czym są rośliny kserotermiczne? Rozmawiają Wioletta Gawlik i Jakub Kałużny, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Gdzie gromadzą się kleszcze?

 • access_time 00:04:36
 • calendar_today Niedziela, 2021.06.06
Z polsko - słowackich badań wynika, że na ścieżkach, którymi zwykle chodzą zwierzęta leśne - jest 7 razy więcej kleszczy niż w zaroślach. Dla porównania – na ścieżkach naliczono średnio 308 kleszczy, na powierzchniach kontrolnych tylko 43 osobniki. W ciągu dnia kleszcze są najbardziej aktywne do południa, a potem od godz. 16:00 do zmroku. Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie przestrzega przed kleszczami. Rozmawia z nim Wioletta Gawlik.

Mikrowyprawy

 • access_time 00:04:19
 • calendar_today Czwartek, 2021.06.03
Mikrowyprawy to wyjazdy, które nie wymagają czasu, pieniędzy, sprzętu ani przygotowań. Jak samemu zorganizować mikrowyprawę? Dokąd w Krakowie udać się na wyprawę w skali mikro? Pyta Wioletta Gawlik, odpowiada Jakub Kałużny, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji "Symbioza" ZZM w Krakowie.

Jak usunąć kleszcza?

 • access_time 00:03:19
 • calendar_today Niedziela, 2021.05.30
Kleszczołapki, pompki ssące, czy pęseta - czym bezpiecznie usunąć wbitego w skórę kleszcza? Wioletta Gawlik i Dawid Masło podpowiadają i obalają mity narosłe wokół kleszczy.

Poznajemy wroga, by go lepiej zwalczyć

 • access_time 00:04:42
 • calendar_today Niedziela, 2021.05.23
Sezon na kleszcze zaczyna się, gdy temperatura osiąga 5–7°C, a najbardziej aktywne są w maju i czerwcu. Kleszcze najpierw zakotwiczają się dzięki swoim odnóżom i kolcom umieszczonym dookoła aparatu gębowego. Następnie niektóre kleszcze produkują rodzaj „kleju” 5-30 minut po ugryzieniu, który pomaga przylgnać do ciała ofiary. A potem kleszcz przechodzi do konsumpcji i bywa, że niekiedy aż do 15 dni potrafi utrzymać się na ciele żywiciela. Dlaczego ukłucie kleszcza nie boli? O to Wioletta Gawlik pyta Dawida Masło edukatora przyrodniczego z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Paź królowej

 • access_time 00:04:59
 • calendar_today Niedziela, 2021.05.16
Paź królowej zaliczany jest do motyli dziennych. Jest największym i najpiękniejszym motylem w Polsce. Na końcu skrzydeł można zaobserwować podłużne czarne wypustki z żółtą obramówką nazywane ogonkami. Nad nimi występują rdzawe plamki, od których odchodzi rząd niebieskich plamek o nieregularnych kształtach. O najpiękniejszym motylu rozmawiają Wioletta Gawlik i Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Rzekotka, czyli jasnozielona drzewna dama

 • access_time 00:05:34
 • calendar_today Niedziela, 2021.05.09
Rzekotka to płaz, ale nie lubi być nazywana żabą. Jest jasnozielona, ale niczym kameleon zmienia ubarwienie w zależności od stopnia stresu. Jest drobnych rozmiarów, lecz o potężnym głosie. Na drzewach czuje się jak ryba w wodzie. O rzekotce - damie drzewnej Wioletta Gawlik rozmawia z Dawidem Masło, edukatorem przyrodniczym z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza ZZM w Krakowie.

Jak pomóc żabie przejść przez jezdnię?

 • access_time 00:03:32
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.05.03
Wiosną żaby wędrują do wody, by rozpocząć gody. Niestety, wiele z nich ginie pod kołami pędzących samochodów. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zachęca do pomagania żabom przejść przez jezdnię. Jak to zrobić? O to Wioletta Gawlik pyta Dawida Masło, edukatora przyrodniczego z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" ZZM.

Wiosenna wędrówka żab

 • access_time 00:05:13
 • calendar_today Niedziela, 2021.05.02
Dlaczego żaby po zimowym przebudzeniu wędrują do wody? Czy samica dźwiga na swoim grzbiecie samca? Czym grozi branie ropuchy do rąk? O wiosennej wędrówce żab rozmawiają Wioletta Gawlik i Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Wawrzynek

 • access_time 00:04:25
 • calendar_today Środa, 2021.04.14
Wawrzynek wilczełyko zakwita wiosną, dając mocno pachnące kwiaty. W zależności od odmiany mogą one przybierać kolor różowy, fioletowy, biały, purpurowy. Choć jest piękny, to rzadko można go spotkać w ogrodach. "Dla ludzi jest trujący" - wyjaśnia Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, z którym rozmawia Wioletta Gawlik.

Zielony bukszpan

 • access_time 00:05:43
 • calendar_today Niedziela, 2021.04.11
Kocha słońce i cień, nie przeszkadza mu uboga gleba, uwielbia przycinanie. Mowa o bukszpanie, który wiosną przybiera różne kształty. Wieczniezielony bukszpan to częsty bywalec polskich ogrodów. "Piękny, ale trujący" - przestrzega Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, z którym rozmawia Wioletta Gawlik.

Co było pierwsze - jajko czy kura?

 • access_time 00:05:01
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.04.05
Pisanki wielkanocne można zrobić z jaj kurzych, kaczych lub przepiórczych. Świeżość jajek da się rozpoznać już przy ich zakupie, choć w warunkach domowych także jest to możliwe. W Poniedziałek Wielkanocny Wioletta Gawlik i Dawid Masło edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" biorą pod lupę jajka i badają je od biologicznej strony.

Czym jest wiklina?

 • access_time 00:05:34
 • calendar_today Niedziela, 2021.03.28
W Niedzielę Palmową w cyklu "Przystanek przyroda" rozmawiamy o palmach wielkanocnych, o baziach, koszach wielkanocnych i wiklinie. Wspólnym wątkiem jest wierzba. Zaprasza Wioletta Gawlik i Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Zawilec gajowy

 • access_time 00:04:13
 • calendar_today Niedziela, 2021.03.21
Są łatwe w uprawie i mrozoodporne, gdyż są geofitami, czyli rosną wczesną wiosną. Zabezpieczają się przed mrozem, ale i przed ludźmi, dlatego są niebezpieczne dla człowieka. Potrafią sprytnie walczyć z bukami o każdy promień słońca. Jak to robią? O to Wioletta Gawlik pyta Dawida Masło, edukatora przyrodniczego z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Leszczyna smakuje nie tylko wiewiórkom

 • access_time 00:05:53
 • calendar_today Niedziela, 2021.03.14
Leszczyna kwitnie od lutego do kwietnia. Najbardziej charakterystyczne dla leszczyny są kwiatostany męskie tzw. kotki, zwisające w dół z gałęzi. Kwiaty żeńskie są niepozorne, ukryte w pączkach. Z kwiatostanów leszczyny można przyrządzić napar, który wzmacnia odporność. Jak to zrobić? O to Wioletta Gawlik pyta Dawida Masło, edukatora przyrodniczego z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Czy przebiśnieg przebija śnieg?

 • access_time 00:05:44
 • calendar_today Niedziela, 2021.03.07
Przebiśniegi są oznaką wiosny - dlaczego się tak spieszą? Jak to się dzieje, że tak wątłe kwiaty dzielnie znoszą przymrozki? O to Wioletta Gawlik pyta Dawida Masło, edukatora przyrodniczego z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Deficyt przyrody

 • access_time 00:06:13
 • calendar_today Niedziela, 2021.02.28
Podczas zajęć i warsztatów ekologicznych można spojrzeć na las z zupełnie nowej perspektywy, gdyż nowe spojrzenie pozwala na zrozumienie. Ważne, by nie odczuć deficytu natury - przekonuje Dawid Masło z Centrum Edukacji Ekologicznej “Symbioza” Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, z którym rozmawia Wioletta Gawlik.

Centrum otwarte jest od wtorku do soboty godzinach od 8.00 do 16.00.

Puszczyk

 • access_time 00:05:15
 • calendar_today Niedziela, 2021.02.21
Jak odróżnić puszczyka od innych sów? Co puszczyki robią zimą? Czy lepiej żyje im się w mieście, czy na wsi? Odpowiedzi poznamy w cyklu "Przystanek przyroda". Rozmawiają Wioletta Gawlik i Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Fusy z kawy na oblodzonych chodnikach

 • access_time 00:06:05
 • calendar_today Niedziela, 2021.02.14
Fusy z kawy to odpad, który może przysłużyć się miastu. Pomysł, by fusami posypywać oblodzone chodniki, pojawił się w krajach skandynawskich, a następnie doradczyni burmistrza Lwowa Iryna Orszak wdrożyła go u naszych wschodnich sąsiadów. W tym roku z takiego rozwiązania, choć jeszcze w wersji pilotażowej, skorzystał Kraków. Czy fusy mogą stać się alternatywą dla soli i piasku? O to Wioletta Gawlik pyta Dawida Masło z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Sikorka lazurowa

 • access_time 00:04:33
 • calendar_today Niedziela, 2021.02.07
Sikorka lazurowa to bardzo rzadki rodzaj sikorek, która po 16. latach znów pojawia się w Polsce. Podobna jest do bogatki, ale na oczach ma czarną przepaskę i posiada dłuższy ogon. Co było przyczyną jej długiej nieobecności oraz jak ją odróżnić od innych sikorek? O to Wioletta Gawlik pyta Dawida Masło, edukatora przyrodniczego z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Gronostaj zimą

 • access_time 00:05:08
 • calendar_today Niedziela, 2021.01.31
Gronostał często mylony jest z łasicą, gdyż są to zwierzęta niezwykle podobne do siebie. Odróżnić można je przyglądając się ogonowi gronostaja. Zimą zmienia barwę z brązowej na białą. "Gronostaj to niepozorne zwierze, ale królewskie" - mówi Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, z którym rozmawia Wioletta Gawlik.

Dlaczego ptakom nie zamarzają nogi?

 • access_time 00:04:34
 • calendar_today Niedziela, 2021.01.24
Ptaki zimą stoją na ośnieżonych gałęziach, pływają w lodowatej wodzie lub stoją na lodzie. Czy jest im zimno w nogi? O to Dawida Masło, edukatora przyrodniczego z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie pyta Wioletta Gawlik.

Dawid Masło został laureatem w 16. edycji konkursu Popularyzator Nauki. Otrzymał tytuł Popularyzatora Nauki w kategorii Animator. Gratulujemy.

Jak dokarmiać ptaki?

 • access_time 00:05:47
 • calendar_today Niedziela, 2021.01.17
Atak zimy w ostatnich dniach stał się faktem. Opady śniegu i mróz to także dla ptaków trudne warunki. Każdy z nas może pomóc ptakom, dokarmiając je, ale należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Jakich? W rozmowie z Wiolettą Gawlik opowie o nich Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Piękna, ale niebezpieczna okiść

 • access_time 00:04:46
 • calendar_today Niedziela, 2021.01.10
Okiść to zjawisko typowe dla zimy. Mokry śnieg lub deszcz pada na wyziębione gałęzie, przymarza do nich warstwami, powodując stopniowo przeciążenie koron i ich wychylenie od pionu. To piękne dla ludzi zjawisko, ale czy groźne dla drzew? Wioletta Gawlik pyta o to Dawida Masło, edukatora przyrodniczego z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Czy każdy płatek śniegu jest unikalny?

 • access_time 00:04:24
 • calendar_today Środa, 2021.01.06
Każdy płatek ma sześć ramion, ale często śnieg jest lodowym słupkiem o przekroju sześciokąta. Wszystko zależy od temperatury. Te najpiękniejsze powstają przy temperaturze -15°C. A z jaką prędkością płatki śniegu spadają na ziemię? Czy słychać, jak prószy śnieg? O to Wioletta Gawlik pyta Dawida Masło, edukatora przyrodniczego z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Podsumowanie działań "Symbiozy"

 • access_time 00:03:08
 • calendar_today Niedziela, 2021.01.03
3,5 tysiąca osób w ubiegłym roku odwiedziło Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza", a otwarte zostało ono 29 lutego 2020 roku. Czy pierwszy rok działalności Centrum był udany? Jak pandemia wpłynęła na jego działalność? Jakie plany i pomysły na 2021 rok? Wioletta Gawlik pyta o to Dawida Masło, edukatora przyrodniczego z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Jak dbać o choinkę?

 • access_time 00:04:10
 • calendar_today Niedziela, 2020.12.27
Jak dbać o choinki? Który rodzaj najlepiej sprawdza się na święta? Co zrobić, by drzewko przyjęło się w ogródku? O to Wioletta Gawlik pyta Renatę Kosowską z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Kto ciągnie sanie św. Mikołaja - samiec, czy samica renifera?

 • access_time 00:04:49
 • calendar_today Sobota, 2020.12.26
Dlaczego renifer ma czerwony nos? Czy renifery są wiatro i mrozoodporne? Odpowiedzi szuka Wioletta Gawlik w rozmowie z Dawidem Masło, edukatorem przyrodniczym z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Jak dbać o gwiazdę betlejemską?

 • access_time 00:05:00
 • calendar_today Niedziela, 2020.12.20
Bez gwiazdy betlejemskiej trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia. Aby gwiazda inaczej poinsecja wspaniale zdobiła wnętrza w czasie świat, trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki. Jakie? O to Wioletta Gawlik pyta Dawida Masło, edukatora przyrodniczego z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Krakowska zimowa kraina

 • access_time 00:04:24
 • calendar_today Niedziela, 2020.12.06
Gdzie w Krakowie jest zimowa kraina? Znaleźć ją można w lesie Wolskim. Na wyprawę w poszukiwaniu śniegu w mieście Z Dawidem Masło - edukatorem przyrodniczym z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza ZZM zabiera nas Wioletta Gawlik.

Jak drzewa przygotowują się na nadejście zimy?

 • access_time 00:04:47
 • calendar_today Niedziela, 2020.11.29
Dlaczego drzewo liściaste zrzuca liście na zimę? Dlaczego iglaste tego nie robi? Dlaczego mówimy "trzaskające mrozy"? Takie pytania zadają dzieci podczas spacerów po parku lub lesie. Odpowiada na nie Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" ZZM w Krakowie, z którym rozmawia Wioletta Gawlik.

Jak słyszą nietoperze?

 • access_time 00:04:56
 • calendar_today Niedziela, 2020.11.22
Pomimo iż najlepiej rozwiniętym zmysłem u nietoperzy jest słuch, to nie są one ślepe. Jednak to dzięki echolokacji, czyli wysyłaniu serii sygnałów dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, mogą polować m.in. na komary. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Dawidem Masło, edukatorem przyrodniczym w Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Kiedy nietoperz zagości w domu

 • access_time 00:05:03
 • calendar_today Niedziela, 2020.11.15
Kiedy nietoperz szukający owadów wleci do mieszkania, warto uzbroić się w gumowe rękawice i powoli wynieść go z domu. Należy przy tym pamiętać, że nietoperze z niskiej wysokości zrywają się do lotu, co może wystraszyć niejednego bohatera. O skrzydlatym lokatorze Wioletta Gawlik rozmawia z Dawidem Masło, edukatorem przyrodniczym z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Nietoperze w lesie

 • access_time 00:04:50
 • calendar_today Niedziela, 2020.11.08
Spacer po lesie jesienią dostarcza nie tylko wrażeń estetycznych, ale też łagodzi stres i depresję, wzmacnia odporność, a dzieciom pomaga w nauce - co w czasie pandemii i wprowadzonej edukacji zdalnej jest niezwykle istotne. A jeśli przy okazji takiego spaceru spotka się nietoperza, to już będzie wielkie zaskoczenie. Nie trzeba chodzić po jaskiniach, czy starych zamkach, by zobaczyć nietoperza. Wystarczy udać się do Lasku Wolskiego. O tym, że mieszkają tam nietoperze, przekonuje Wiolettę Gawlik Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Czy pająki przynoszą szczęście?

 • access_time 00:04:19
 • calendar_today Niedziela, 2020.10.18
Pająk z rana zapowiada radość, dlatego w porannym Magazynie Familijnym pojawiły się pająki. Czy pająki przynoszą szczęście? Dlaczego boimy się pająków? I jak pozbyć się pająka z domu, jeśli niezbyt za nim przepadamy? Odpowiedzi udziela Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symboza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, z którym rozmawia Wioletta Gawlik.

Kątnik domowy

 • access_time 00:03:55
 • calendar_today Niedziela, 2020.10.11
Jesienią pająki szukają ciepłego schronienia, dlatego wchodzą do domów. Kątnik domowy, którego można znaleźć w kątach na styku ściany z podłogą, jest pożyteczny dla człowieka. "Kątnik prowadzi nocny tryb życia." - wyjaśnia Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, z którym rozmawia Wioletta Gawlik.

Zwierzęta bawią się w chowanego

 • access_time 00:05:35
 • calendar_today Niedziela, 2020.10.04
4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Wioletta Gawlik i Dawid Masło z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie przyglądają się zwierzętom, które rozpoczęły przygotowania do zimy. Jedne zabezpieczają przed chłodem norki, inne odlatują do ciepłych krajów, a niektóre chowają się w gospodarstwach domowych, w których jest ciepło i przytulnie.

Dlaczego jesienią liście są czerwone?

 • access_time 00:05:07
 • calendar_today Niedziela, 2020.09.27
Zielone liście produkują cukier. Drzewo przygotowując się do zimy - zmienia kolor liści na żółty i czerwony. Kolor czerwony odstrasza mszyce. Jak to możliwe? Odpowiedź poznamy z rozmowy Wioletty Gawlik z Dawidem Masło, edukatorem przyrodniczym z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Dokąd tupta nocą jeż?

 • access_time 00:04:22
 • calendar_today Niedziela, 2020.09.20
10 października będziemy obchodzić Dzień Jeża, dlatego w cyklu "Przystanek Przyroda" poznajemy jego zwyczaje. W Polsce żyją jeże wschodnie i zachodnie. Jak je odróżnić? To proste - wystarczy policzyć jego kolce. Co robią jeże w nocy? O to Wioletta Gawlik pyta Dawida Masło, edukatora przyrodniczego z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Buk pospolity

 • access_time 00:05:07
 • calendar_today Niedziela, 2020.09.13
Jak rozpoznać buk? Czy bukiew jest jadalna? Po co bukowi oko bukowe? Te pytania znajdą odpowiedzi w rozmowie Wioletty Gawlik z Dawidem Masło, edukatorem przyrodniczym z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza".

Leśna szkoła w Symbiozie

 • access_time 00:04:22
 • calendar_today Niedziela, 2020.09.06
Lekcje przyrody nie muszą być nudne. Chemii, fizyki, biologii, geografii można uczyć w lesie. "Jesień z Symbiozą" to jesienna oferta przygotowana dla dzieci i szkół przez Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza", w ramach której powstanie leśna szkoła. Panel edukacyjny prowadzony będzie przez edukatorów przyrodniczych i zapewni realizację podstawy programowej. O szczegółach z Dawidem Masło z "Symbiozy" rozmawia Wioletta Gawlik.

Zapisy prowadzone są przez stronę Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza".

Żegnajcie letnie warsztaty

 • access_time 00:04:53
 • calendar_today Niedziela, 2020.08.30
"Lato z Symbiozą" dobiegło końca. Największym zainteresowaniem cieszyły się spacery leśne oraz warsztaty ceramiczne. Czas na letnie podsumowania, których dokonuje Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza. Rozmawia z nim Wioletta Gawlik.

Dzieci mające kontakt z przyrodą są mniej zestresowane

 • access_time 00:03:44
 • calendar_today Niedziela, 2020.08.23
Z badań chińskich naukowców wynika, że dzieci mające kontakt z przyrodą są mniej zestresowane. Dzieci są pobudzone sensorycznie, co wpływa na kondycję psychiczną. Czy wystarczy oglądać piękne widoki z okna, by być zdrowym psychicznie? Wyjaśni to Bożena Szewczyk - Taranek z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, z którą rozmawia Woletta Gawlik.

Jak przyroda wpływa na zdrowie psychiczne dzieci?

 • access_time 00:04:33
 • calendar_today Niedziela, 2020.08.16
Według duńskich naukowców dzieci, które wychowują się wśród przyrody, rzadziej zapadają na choroby psychiczne. Dla równowagi psychicznej dziecko powinno raz dziennie wychodzić na podwórko, raz w tygodniu do parku, raz w miesiącu jechać w dzikie tereny - proponuje dr Bożena Szewczyk - Taranek z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" ZZM w Krakowie, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

 

Skąd wiewiórka w mieście?

 • access_time 00:02:51
 • calendar_today Niedziela, 2020.08.09
Niektórym zwierzętom lepiej żyje się w towarzystwie człowieka: bezpieczniej, bo nie ma w pobliżu drapieżników i łatwiej, bo człowiek czasem dokarmia. To proces synurbizacji, któremu na przykład uległa wiewiórka. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Jakubem Kałużnym z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Czy roślinę można oswoić?

 • access_time 00:04:26
 • calendar_today Niedziela, 2020.08.02
Synantropizacja i synurbizacja - te trudne pojęcia wyjaśnia Jakub Kałużny z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, z którym rozmawia Wioletta Gawlik. A chodzi o udomawianie dzikich roślin i zwierząt, czyli wspólne życie w mieście. Przykładem rośliny, która wkroczyła w świat człowieka, jest pokrzywa.

Sprzątacz lasu

 • access_time 00:05:01
 • calendar_today Niedziela, 2020.07.26
Żuk leśny - mały, czarny, z czułkami - nazywany jest sprzymierzeńcem leśników. Lubią go, gdyż sprząta las i spulchnia glebę. A robi to wszystko dzięki węchowi, gdyż słaby wzrok umożliwia mu tylko nawigację względem położenia Słońca. W świat żuków leśnych zabierają nas Wioletta Gawlik i Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Zielony dach "Symbiozy"

 • access_time 00:04:28
 • calendar_today Niedziela, 2020.07.19
Tłumi hałasy, latem chłodzi budynek, filtruje zanieczyszczenia, wspomaga gromadzenie deszczówki. Może też stanowić zielone miejsce wypoczynku, gdy brakuje ogródka przydomowego. To zalety zielonego dachu, o którym rozmawiają Wioletta Gawlik i Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Dlaczego dach "Symbiozy" jest zielony?

Bez lekarski

 • access_time 00:03:37
 • calendar_today Niedziela, 2020.07.12
Właściwości bzu czarnego znane są już od starożytności. Dziś wykorzystuje się go nie tylko w przemyśle spożywczym, kosmetologii, ale i farmakologii. To najtańszy środek na wzmocnienie organizmu, bo zawiera flawonoidy. "Najczęściej w lecznictwie korzystamy z kwiatów bzu czarnego, czasem z kory i liści" - mówi Bożena Szewczyk - Taranek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Warto przytulić się do brzozy

 • access_time 00:02:52
 • calendar_today Niedziela, 2020.07.05
Brzoza to jedno z najbardziej rozpoznawalnych drzew. Ma właściwości prozdrowotne, dlatego warto pić sok z brzozy i przytulać się do niej. Według starych wierzeń brzoza chroniła przed złymi duchami, dlatego sadzono brzozę na cmentarzach i robiono krzyże z brzozy. O brzozie rozmawiają Wioletta Gawlik i Bożena Szewczyk - Taranek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Łąki kwietne najpiękniejsze są w czerwcu

 • access_time 00:04:37
 • calendar_today Niedziela, 2020.06.28
Za nami Noc Kupały, z którą nieodzownie wiąże się tradycja plecenia wianków. W cyklu "Przystanek Przyroda" o możliwościach tworzenia wianków w Krakowie Wioletta Gawlik rozmawia z Bożeną Szewczyk - Taranek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. A rozmowę rozpoczyna od pytania - czy z łąk krakowskich można zrobić wianek?

Wakacje z "Symbiozą"

 • access_time 00:03:58
 • calendar_today Niedziela, 2020.06.21
"Lato z Symbiozą" to nowy cykl wakacyjny dedykowany rodzinom z dziećmi. Dla chętnych przygotowano spacery leśne w poszukiwaniu ciekawych roślin, warsztaty zero waste i kąpiele leśne. Otworzono salę ceramiczną i kącik majsterkowicza , a na miłośników sztuki malarskiej - czeka plener malarski. Wczoraj, 20 czerwca odbyło się pierwsze spotkanie, podczas którego uczestnicy spaceru szukali kwiatu paproci. Czy udało się go znaleźć? O to Dawida Masło, edukatora przyrodniczego z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej pyta Wioletta Gawlik

Jak kąpiel leśna wpływa na nasze zdrowie?

 • access_time 00:03:38
 • calendar_today Niedziela, 2020.06.14
Shinrin-yoku - tak na język japoński tłumaczy się leśne kąpiele, mają pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. W Japonii lekarze zalecają zażywać ich przy schorzeniach depresyjnych i pracoholizmie. Jednak, aby kąpiele leśne przyniosły pożądany skutek, należy odciąć się od problemów, pracy, telefonu i zanurzyć w przyrodzie. Jak to zrobić i czy obcowania z przyrodą trzeba się uczyć? Odpowiedzi udziela Bożena Szewczyk - Taranek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie w rozmowie z Wiolettą Gawlik.

Kąpiel leśna różni się od spaceru

 • access_time 00:03:29
 • calendar_today Czwartek, 2020.06.11
Terapia oparta na 5. zmysłach to kąpiel leśna. Istnieje 48 leśnych ścieżek terapii, które w pełni uaktywniają się dopiero wśród drzew, krzewów i kwiatów. Nie jest łatwo poznać je wszystkie, ale istnieją podstawowe zasady, które ułatwiają zażywanie kąpieli leśnych. Jaki las jest najbardziej odpowiedni do kąpieli leśnych? Czym one różnią się od spacerów? Kim są naturalni zabójcy? O tym rozmawiają Bożena Szewczyk - Taranek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie i Wioletta Gawlik.

Kąpiele leśne

 • access_time 00:03:19
 • calendar_today Sobota, 2020.06.06
Kąpiele leśne pobudzają zmysły, uspokajają i leczą. Nic dziwnego, że w Japonii są zalecane przez lekarzy. W Polsce kąpiele leśne stają się coraz bardziej popularne. O tym, jak ich zażywać, by czerpać jak najwięcej korzyści z Bożeną Szewczyk Taranek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie rozmawia Wioletta Gawlik.

Śladem buków

 • access_time 00:05:03
 • calendar_today Niedziela, 2020.05.31
Buk to drzewo uznawane w czasach starożytnych za symbol płodności. Z czasem jego owoce, czyli orzeszki lub bukwię zaczęto wykorzystywać w kuchni. Później doceniono jego walory ekologiczne, gdyż buk wytwarza największą ilość tlenu w procesie fotosyntezy. "Dziś zapominamy o istnieniu buków, nie sadzimy ich, nawet nie potrafimy rozpoznać" - mówi Bożena Szewczyk - Taranek z Zarządu Zieleni Miejskiej, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Pozwólmy dzieciom bawić się ziemią

 • access_time 00:03:34
 • calendar_today Niedziela, 2020.05.10
Bakteria glebowa, która jest w każdej glebie, wywołuje wzrost serotoniny w organizmie, czyli hormonu szczęścia. Dodatkowo wpływa na rozwój intelektualny i wzrost koncentracji. "Są na to badania naukowe" - mówi Bożena Szewczyk - Taranek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Zielone balkony w czasie kwarantanny

 • access_time 00:03:50
 • calendar_today Niedziela, 2020.05.03
Długi weekend majowy sprzyja spacerom na łonie natury - oczywiście z zachowaniem warunków bezpieczeńśtwa. Dla tych, którzy chcą choć odrobinę natury w domu - zapraszamy na cykl Przystanek przyroda. Bożena Szewczyk - Taranek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie opowiada o zielonych balkonach, które najlepiej stworzyć wraz z dziećmi. Rozmawia z nią Wioletta Gawlik.

Dzień Ziemi i "Zielony detektyw"

 • access_time 00:04:38
 • calendar_today Piątek, 2020.04.24
22 kwietnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Ziemi. Dzieci świętowały go na swój sposób - poprzez spacer do lasu, pielęgnowanie balkonów lub terenowe gry w ogródku. O formach aktywności na łonie natury w czasie kwarantanny z Bożeną Szewczyk - Taranek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie rozmawia Wioletta Gawlik.

 https://zzm.krakow.pl/images/zielonydetektyw1.pdf

Co łączy legendy krakowskie z ekologią?

 • access_time 00:03:56
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.04.13
"Ekologiczne wyzwania z Bohaterami Krakowskich Legend" - to projekt Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, który zachęca do ekologii. Stawia krakowianom 12 wyzwań - każdy miesiąc to nowe wyzwanie i nowa legenda krakowska. W kwietniu święto Rękawki i związana z nim legenda zachęca do niemarnowania jedzenia. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Katarzyną Przyjemską - Grzesik z ZZM.

Las nocą

 • access_time 00:04:10
 • calendar_today Niedziela, 2020.04.05
W cyklu "Przystanek Przyroda" zwiedzamy Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Dziś pora na salę nocną - mroczną, ciemną i pełną leśnych odgłosów. Przewodnikiem jest Dawid Masło, edukator przyrodniczy, a towarzyszy mu Wioletta Gawik.

Niezwykli przewodnicy w Symbiozie

 • access_time 00:04:13
 • calendar_today Niedziela, 2020.03.29
Puszczyk, rzekotka i borsuk to trzej przewodnicy, którzy oprowadzają dzieci po Symbiozie. Każdy z nich przedstawia najmłodszym swój świat. "My, edukatorzy ekologiczni ustępujemy im miejsca" - mówi Dawid Masło z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza Zarządu Zieleni Miejskiej, z którym rozmawia Wioletta Gawlik.

Las przyjdzie do nas

 • access_time 00:03:44
 • calendar_today Niedziela, 2020.03.22
Odgłosy zwierząt leśnych i ptaków oraz zapachy lasu można poczuć w sali dziennej Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza. W cyklu "Przystanek Przyroda" Dawid Masło - edukator przyrodniczy zaprasza na wirtualny spacer po Symbiozie, a towarzyszy mu Wioletta Gawlik.

Las dzienny w "Symbiozie"

 • access_time 00:04:55
 • calendar_today Sobota, 2020.03.14
Natura wkrada się do "Symbiozy". Znajdziemy tam drzewa, hubę, pokarm zwierząt i trzech przewodników - borsuka, puszczyka i rzekotkę. "Drzewo jest najodpowiedniejszym przewodnikiem, aby mówić o lesie" - przekonuje Dawid Masło, edukator przyrodniczy, który oprowadza po stałej wystawie Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Zaprasza Wioletta Gawlik.

Zwiastuny wiosny

 • access_time 00:03:35
 • calendar_today Niedziela, 2020.03.08
Modraszek wieszczek jako pierwszy na wiosnę wychodzi z poczwarki. To mały motyl, który ma niebieskie skrzydełka z ciemną przepaską. Choć jego rozpiętość skrzydeł wynosi tylko 4-5 cm, to jest bardzo dzielny, bo łamie pierwsze lody. A kim jest Zorzynek rzeżuchowiec? Dowiemy się z rozmowy Wioletty Gawlik i Dawida Masło - edukatora przyrodniczego z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza".

Nowa atrakcja w Lasku Wolskim

 • access_time 00:04:33
 • calendar_today Niedziela, 2020.03.01
Wczoraj, 29 lutego Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" rozpoczęło swoją działalność. Obecnie zaprasza dzieci na przygotowane wystawy, ale wiosną rozpoczną się spacery po Lasku Wolskim. Dzieci uwielbiają las, gdyż to pole pełne przygód i ciekawej zabawy. Początkowo należy tę zabawę zorganizować, a z czasem pozwolić na całkowitą swobodę. "U starszych dzieci wymaga to większego zaangażowania rodzica - przewodnika." - mówi Bożena Szewczyk - Taranek z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza", z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Rodzinny borsuk

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Niedziela, 2020.02.23
Przysłowie głosi "Siedzi jak borsuk w norze", ale borsuki nie są domatorami. To dziwi, gdyż borsucza nora składa się z labiryntów korytarzy, które prowadzą do sypialni, spiżarni, ale nie toalety, bo borsuki potrzeby fizjologiczne załatwiają poza domem. Borsuki są łagodne, rodzinne, spokrewnione z łasicami, nie z dzikami. Po wybudzeniu ze snu zimowego lubią nocą poszukać dżdżownic. Na spotkanie z borsukami zaprasza Wioletta Gawlik i Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej.

Czy kreta można polubić?

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Niedziela, 2020.02.16
Są silne, czarne i ślepe. Potrafią niejednego ogrodnika wyprowadzić z równowagi, ale biolodzy traktują je jako pożyteczne stworzenia. Mowa o kretach. Dziś w cyklu "Przystanek Przyroda" zajrzymy do kreciej nory. Wioletta Gawlik rozmawia z Bożeną Szewczyk - Taranek i Dawidem Masło z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Czy kreta można polubić?

Intrygujący kaktus

 • access_time 00:04:03
 • calendar_today Niedziela, 2020.02.16
Ma ciernie, a nie kolce. Wodę magazynuje w łodydze. Potrafi na pustyni przeżyć bez deszczu rok. Szczególnie upodobał sobie amerykański klimat, ale można zaprosić go też do domu. Mowa o o kaktusie, który intryguje swoją oryginalnością, dlatego Wioletta Gawlik rozmawia na jego temat z Bożeną Szewczyk - Taranek z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Roślina, czy oczyszczasz powietrza?

 • access_time 00:03:39
 • calendar_today Czwartek, 2020.02.06
Oczyszczacz pozbędzie się smogu z mieszkań i domów, a roślina? Dlaczego warto hodować rośliny? W jaki sposób wpływają one na czystość powietrza? Ile roślin wystarczy, by oczyścić powietrze z substancji lotnych? Odpowiedzi na te pytania poznamy z rozmowy Wioletty Gawlik i Bożeny Szewczyk – Taranek z Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Nie trzymaj roślin w sypialni

 • access_time 00:04:28
 • calendar_today Niedziela, 2020.01.19
Rośliny lubią delikatny deszczyk, przyzwyczajają się do miejsca. Nie lubią nadmiernego podlewania i stania w wodzie. Rośliny dla każdego to juka, storczyk ćmówka, zamiokulkas, ale każdy ma rękę do roślin - twierdzi Bożena Szewczyk - Taranek z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza". Wioletcie Gawlik wyjaśnia, dlaczego nie wolno trzymać roślin w sypialni.

Czy dzięcioła boli głowa?

 • access_time 00:05:07
 • calendar_today Niedziela, 2020.01.12
Zimą dzięcioł staje się wegetarianinem, mimo tego stuka w drzewo, by stworzyć spiżarnię lub gniazdo dla innych ptaków. Czy od ciągłego stukania w drzewa dzięcioł może dostać wstrząśnienia mózgu? Po co dzięciołowi język? Jak porozumiewa się dzięcioł? Odpowiedzi na te pytania szuka Wioletta Gawlik w rozmowie z Justyną Maternią z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Zapach zimy

 • access_time 00:04:14
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.01.06
Turlanie, wąchanie, pluskanie - te czynności wpływają na prawidłowy rozwój dziecka. Do 7. roku życia dzieci poprzez zmysły poznają świat. To podwaliny integracji sensorycznej. Jak ją rozwijać? O to Wioletta Gawlik pyta Bożenę Szewczyk - Taranek z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Naśnieżki

 • access_time 00:03:45
 • calendar_today Niedziela, 2019.12.29
Są małe, skaczą i żyją na śniegu. Naśnieżki to temat zimowej odsłony cyklu "Przystanek Przyroda". Wioletta Gawlik i Dawid Masło - edukator przyrodniczy z centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie przyglądają się tym milimetrowym owadom.

Jemioła

 • access_time 00:03:27
 • calendar_today Czwartek, 2019.12.26
W świątecznym cyklu "Przystanek Przyroda" poruszamy temat bożonarodzeniowy. Wioletta Gawlik i Dawid Masło – edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie rozmawiają o pasożytniczej ozdobie świątecznej.

Jak dokarmiać zwierzęta zimą?

 • access_time 00:03:17
 • calendar_today Poniedziałek, 2019.12.23
Karmnik wypełniony ziarnami, zawieszone na drzewie kule lub kawałki słoniny to najlepsze przysmaki ptaków szukających jedzenia zimą. "Nie należy dokarmiać kaczek, łabędzi, gołębi chlebem. Lepiej skorzystać z kaczkomatów." - przekonuje Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej, z którym rozmawia Wioletta Gawlik.

Co kwitnie zimą?

 • access_time 00:04:06
 • calendar_today Niedziela, 2019.12.15
Kalina wonna kwitnie zimą. To krzew o różowych, pachnących kwiatach, który rośnie m.in. nieopodal Radia Kraków. O niej i innych kwitnących zimą roślinach rozmawiają Wioletta Gawlik i Bożena Szewczyk – Taranek z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Rodzina drzew

 • access_time 00:03:26
 • calendar_today Niedziela, 2019.12.08
Rodzina to podstawowa grupa społeczna - także w przyrodzie. Rodzinę drzew tworzą rodzice i dzieci, które wzajemnie sobie pomagają. W jaki sposób? Tego postarała dowiedzieć się Wioletta Gawlik, podejmując temat rodziny drzew w rozmowie z Dawidem Masłem, edukatorem przyrodniczym z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Drzewo sędziwe

 • access_time 00:03:32
 • calendar_today Niedziela, 2019.12.01
Czym jest drzewo sędziwe? Czy istnieje drugie życie drzew? Jak zabezpieczyć i dbać o stare drzewa? Odpowiedzi znajdziemy w rozmowie Wioletty Gawlik z Dawidem Masłem, edukatorem przyrodniczym z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Kiedy drzewo staje się pomnikiem przyrody?

 • access_time 00:03:36
 • calendar_today Niedziela, 2019.11.24
Mieszkańcy z ulicy Kasztanowej w Krakowie walczą o miano pomnika przyrody dla pobliskiego kasztanowca. To wydarzenie rodzi pytanie – kiedy drzewo staje się pomnikiem przyrody? Odpowiedzi szuka Wioletta Gawlik w rozmowie z Dawidem Masłem, edukatorem przyrody z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

 

Zobacz także:  Tytuł pomnika przyrody nie dla każdego drzewa

Grabić, czy nie grabić?

 • access_time 00:03:22
 • calendar_today Niedziela, 2019.11.17
Czym są zwierzostrefy? Kto śpi pod liśćmi? Gdzie w Krakowie są strefy niegrabienia liści? Odpowiedzi w cyklu Przystanek "Przyroda" szuka Wioletta Gawlik rozmawiając z Dawidem Masłem, edukatorem przyrodniczym z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Poszukiwanie jesieni

 • access_time 00:03:53
 • calendar_today Niedziela, 2019.11.10
W cyklu "Przystanek przyroda" wyruszamy dziś na poszukiwanie jesieni. Przewodnikami są Wioletta Gawlik i Dawid Masło, edukator przyrodniczy z Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie..