Radio Kraków

Przystanek Broadway


RSS

Musicale wszechczasów, kameralne inscenizacje, wielkie blockbustery i niezapomniane głosy. W „Przystanku Broadway” wspólnie słuchamy muzyki z najlepszych musicali wystawianych na Broadwayu, londyńskim West Endzie, ale także i w Polsce. Gatunek musicalu staje się bowiem coraz bardziej popularny nad Wisłą. Z jednej strony musicale wystawiane są nie tylko na deskach teatrów Warszawy (Roma, Syrena, Studio Buffo, Rampa), w teatrach muzycznych w Gdyni, Poznaniu, Łodzi, Teatrze Capitol we Wrocławiu, Teatrze Rozrywki w Chorzowie, ale od dobrych kilku lat także w Krakowskim Teatrze Variété. Ponadto powstały i powstają kierunki musicalowe w akademiach muzycznych w Łodzi, Gdańsku i Poznaniu, a w wielu miastach, również w Krakowie, z powodzeniem funkcjonują szkoły musicalowe, w których dzieci i młodzież uczą się w praktyce musicalowego rzemiosła. W „Przystanku Broadway”, poza musicalami teatralnymi i filmowymi, jest także miejsce na prezentację twórczości artystów musicalowych oraz to, co wszyscy lubimy, czyli najważniejsze w teatralnym świecie nagrody.

Sobota, godz. 17:00.

Podcasty

Daniel Wyszogrodzki w Przystanku Broadway

Daniela Wyszogrodzkiego zna każdy miłośnik musicalu w Polsce. Ceniony autor przekładów do takich musicali jak „Koty”, „Upiór w operze”, „Mamma Mia!” czy „Les Misérables”, współautor libretta do musicalu „Akademia Pana Kleksa”, autor tekstów piosenek, ceniony publicysta muzyczny, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, w końcu autor książek, w tym publikacji „Ale musicale!” wydanej przez Marginesy (2018). Tym razem Daniel Wyszogrodzki zawitał do Krakowa w związku z premierą sceniczną musicalu „Kopernik”, do którego napisał teksty piosenek. Dzieło będzie można zobaczyć w Operze Krakowskiej od 1 października. W Przystanku Broadway rozmawialiśmy z Panem Danielem nie tylko o jego najnowszej premierze musicalowej, ale także o wspomnieniach związanych z pierwszą wizytą na Broadway w latach 80., o zmieniającym się w Polsce podejściu do musicalu, o kondycji i przyszłości tego gatunku w naszym kraju, a także o tłumaczeniu wielkich dzieł Stephena Sondheima. Zaprasza Mateusz Borkowski.

Krakowska Akademia Musicalu zaprasza na spektakle

Krakowska Akademia Musicalu Tadeusza Płatka to jedyna w Krakowie szkoła przeznaczona dla dzieci i młodzieży, która w kompleksowy sposób przygotowuje do pracy zawodowej w teatrach muzycznych. Co roku szkoła przygotowuje premierowy spektakl, który wystawiany jest na profesjonalnej scenie. W tym roku to aż dwa tytuły: „Magia Lodu” na motywach musicalu „Frozen” (8 czerwca) oraz „Grease – powrót legendy” (9 czerwca). Obie premiery w reż. Pawła Kumięgi i Artura Wołocha zobaczymy w Nowohuckim Centrum Kultury o godz. 10, 16 i 19. O premierowych spektaklach, dyrygowaniu musicalami i o tym jak kształcić się, by występować w musicalach opowiadał gość „Przystanku Broadway”, dyrygent i założyciel KAM – Tadeusz Płatek.