Radio Kraków

Przed hejnałem


RSS Spotify

Goście magazynu „Przed hejnałem” mają swoje pasje, swoje plany, swoje marzenia. Miło wypić w ich towarzystwie przedpołudniową kawę...

Podcasty

"Kluczowym elementem są opiekunowie". Czym zajmuje się Fundacja Projekt ROZ?

Fundacja Projekt ROZ to: Rozwój, Opieka, Zaufanie, a także Rodzinna Opieka Zastępcza. Działa od 2012 roku i dba o to, aby dziećmi w pieczy zastępczej zajmowały się osoby z odpowiednim doświadczeniem. Celem pieczy jest zapewnienie dzieciom bezpiecznego, stabilnego i wspierającego środowiska, które umożliwi im zdrowy rozwój. W audycji Przed hejnałem gościnią Sylwii Paszkowskiej była Elżbieta Matusiak, reprezentująca Fundację Projekt ROZ.

„W branickich dworach”. 18. Małopolski Piknik Archeologiczny już 15 czerwca!

18. Małopolski Piknik Archeologiczny już w najbliższą sobotę! Impreza rozpocznie się o 11:00 i zakończy o 17:00. W tym roku przewidziano występy grup rekonstrukcyjnych, konkursy i gry, a także wystawy. Uczestnicy będą mieli możliwość zakupu wyrobów rzemieślniczych i pamiątek związanych z Muzeum Archeologicznym. Więcej o tegorocznej edycji w audycji Przed hejnałem opowiedzieli Sylwii Paszkowskiej dr hab. Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego oraz Janusz Bober, kierownik Oddziału w Branicach.

"Nie ocalało prawie nic". Jak poradzić sobie ze stratą dorobku życia?

"Wczoraj, 19 lipca 2023 r., spłonął dom moich rodziców w Jazowsku. Mój dom rodzinny. Wszyscy są cali i zdrowi, ale moi Rodzice, Rodzeństwo i Dziadkowie zostali bez dachu nad głową. Doszczętnie spłonął nasz dom, a wraz z nim wszystkie rzeczy, ubrania, przedmioty użytku codziennego, pamiątki rodzinne, zdjęcia, instrumenty. Nie ocalało prawie nic" - pisze Mateusz Bieryt. Z jakimi emocjami mierzą się ludzie w sytuacjach krańcowych i jak nie pozwolić im się zdominować, tylko przejść do działania? W audycji Przed hejnałem opowiedzieli o tym Sylwii Paszkowskiej Katarzyna Jędrasiak-Rogóż, psycholożka i psychoterapeutka oraz Mateusz Bieryt, aktor w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

„Krakowski teatr to jest moc”. Noc Teatrów już w najbliższą sobotę!

Krakowska Noc Teatrów już w najbliższą sobotę. Zaplanowano aż 61 spektakli teatralnych, a w tym 8 przedstawień plenerowych. Cały Kraków stanie się wielką sceną teatralną z bogatą ofertą, pełną także premier ostatnich miesięcy. Więcej o zbliżającej się Nocy Tańca w audycji Przed hejnałem opowiedzieli Sylwii Paszkowskiej Izabela Bogdanowicz z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, Małgorzata Bogajewska, dyrektorka Teatru Ludowego oraz Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO.

Jak poprawnie stosować dietę eliminacyjną, by sobie nie zaszkodzić?

Dieta eliminacyjna to metoda, która pozwala zidentyfikować produkty wywołujące niepożądane reakcje w naszym ciele. Polega na czasowym wykluczeniu z jadłospisu określonych grup pokarmowych, a następnie stopniowym ich wprowadzaniu, aby zaobserwować ewentualne objawy. Kto może skorzystać z tego rodzaju diety i jak dobrze ją stosować? Opowiedział o tym Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem Maciej Wielgosz, dietetyk kliniczny.

"Tegoroczna edycja Jarmarku Świętojańskiego będzie wyróżniała się na tle innych". Jakie atrakcje czekają na odwiedzających?

W dniach 13-23 czerwca 2024 rok na Bulwarze Czerwieńskim odbędzie się kolejna edycja Jarmarku Świętojańskiego. Na odwiedzających czekać będą koncerty i występy grup tanecznych, potańcówki, warsztaty ludowe oraz dzieła lokalnych rękodzielników i rzemieślników. W audycji Przed hejnałem więcej o Jarmarku opowiedział Sylwii Paszkowskiej Michał Czerski, Prezes Zarządu IMAGO Centrum Sztuki Ludowej.

"Niepłodność jest problemem naszej cywilizacji". Jaki mamy na nią wpływ?

Rządowy program finansowania in vitro wszedł w życie 1 czerwca 2024 roku. Skorzystać z niego mogą pary, które posiadają udokumentowaną medycznie niepłodność lub przez co najmniej rok bezskutecznie się leczyły. Gośćmi Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem byli dr n. med. Jarosław Janeczko, specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, a także dr n. med. Katarzyna Olszak-Wąsik, specjalistka ginekologii i położnictwa, którzy opowiedzieli m.in. o tym jak problem bezpłodności wpływa na psychikę par.

Jak rozpocząć przygodę z bieganiem i się nie zniechęcić?

Bieganie to jedna z najprostszych i najpopularniejszych form aktywności fizycznej, która przynosi liczne korzyści zdrowotne i psychiczne. Niezależnie od wieku czy poziomu zaawansowania, każdy może znaleźć w bieganiu coś dla siebie. O tym jak zacząć biegać i się nie zniechęcić, opowiadali Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem Kacper Piech, trener biegaczy oraz Grzegorz Sudoł trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista mistrzostw świata i srebrny medalista mistrzostw Europy, trener lekkoatletów i biegaczy.

Anna Dymna: Zostałam aktorką w najlepszym momencie

- Miałam jeszcze szczęście, że pracowałam z naprawdę wybitnymi reżyserami – Swinarskim, Wajdą, Jarockim, Grzegorzewskim. Są to największe nazwiska. Oni przeprowadzali mnie przez te wszystkie lata, pokolenia i uczyli wszystkiego, a przede wszystkim kochać ten zawód. W środę, 5 czerwca, podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa wręczono Annie Dymnej tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Krakowa. W rozmowie z Sylwią Paszkowską aktorka opowiedziała o latach swojej pracy artystycznej.

"Każda wolność zawiera w sobie przemoc". Rozmowa wokół książki "Ucieczka Anny"

- Są książki, przy których czytaniu zastanawiasz się, dlaczego ich nie napisałeś. Są takie, których czytaniem po prostu się cieszysz. Są też takie, które łączą oba te aspekty - do tych ostatnich należy Ucieczka Anny - mówi dr Serafina Santoliquido. Głosami swoich bohaterów autor zdaje się mówić, że każda wolność zawiera w sobie przemoc, każde wyrzeczenie zadaje nieuleczalną ranę, każdy wybór dający nam szczęście przyczynia się do czyjegoś bólu. O książce "Ucieczka Anny" autorstwa Mattia Corrente z Sylwią Paszkowską w audycji Przed hejnałem rozmawiali dr Serafina Santoliquido z Zakładu Filologii Włoskiej UJ oraz Tomasz Kwiecień, tłumacz literatury włoskiej.

„Małgorzatą rozpoczyna się lato”. VI Zlot Małgorzaty dla Małopolski

W najbliższą sobotę, 8 czerwca w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbędzie się VI Zlot Małgorzaty dla Małopolski. Hasłem tegorocznego wydarzenia jest „Małgorzatą rozpoczyna się lato”. "Małgorzata jest chętna do podejmowania wyzwań, lubi przygody, jest ambitna, wymaga od siebie i bardzo dużo od innych. Lubi rywalizację, ale bywa też impulsywna, nerwowa i porywcza. Ma niespokojną naturę, nie lubi siedzieć w miejscu i jest wrażliwa na krytykę". Czy te cechy faktycznie się sprawdzają? Opowiedziały o tym Sylwii Paszkowskiej gościnie - dr Małgorzata Jantos, Małgorzata Stuch i Małgorzata Boryczko-Smolik.

Maksymilian Stępień otrzymał twórcze stypendium Teatru Nowego Proxima

Teatr Nowy Proxima przyznał nowe twórcze stypendium. Otrzymał je Maksymilian Stępień, laureat wielu konkursów tanecznych i odtwórca roli młodego Freddiego Mercury'ego w spektaklu "Królowa", które wystawiane będzie od 19 do 23 czerwca. Więcej o tańcu, otrzymanym stypendium i o tym jak ważne jest wsparcie, opowiedzieli Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem Piotr Sieklucki, dyrektor Teatru Nowego Proxima oraz Maksymilian Stępień.

„Naszym głównym celem jest roztańczenie Krakowa”. Kolejna edycja Nocy Tańca już w najbliższą sobotę!

Kolejna odsłona krakowskiej Nocy Tańca już w najbliższą sobotę. Zaplanowane są plenerowe pokazy na scenach w różnych punktach miasta, liczne wydarzenia towarzyszące i warsztaty taneczne. Wydarzenie jest okazją do poznania bogactwa sztuki tanecznej w jej najróżniejszych odsłonach. W programie nie zabraknie tanecznych spektakli i performance’ów, pokazów baletowych, otwartych warsztatów, plenerowych wprawek swingowych i hip-hopowych układów tanecznych do przebojowych i energicznych utworów. O tegorocznej Nocy opowiedziały Sylwii Paszkowskiej Joanna Hadam, główna specjalistka i koordynatorka promocji Krakowskich Nocy, Monika Myśliwiec z Krakowskiej Akademii Tańca oraz Ada Wantuch z Nowohuckiego Centrum Kultury.

Historia dzieje się codziennie - prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda sięga po zapiski męża i wspomina 1989 rok

Dzisiaj przypada 35. rocznica częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r., które stanowiły kamień milowy do odzyskania przez Polskę suwerenności. W rocznicę tego wydarzenia przypominamy, jak doszło do historycznego momentu. Gościem Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem była prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda, aktorka oraz scenograf teatralna i filmowa, która wspominała euforię roku 1989.

Książki i marzenia zmieniają świat. Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej w Rabce-Zdroju już 17 lipca

Przed nami XI edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej w Rabce-Zdroju. Będzie to czas wypełniony literaturą i świetną zabawą. Przed wami 50 wydarzeń dla dzieci, młodzieży i dorosłych: wystawy ilustracji, spotkania z ulubionymi autorami, kreatywne warsztaty, gry terenowe i wieczory wspólnego czytania z udziałem znanych aktorów. Więcej o nadchodzącym wydarzeniu Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem opowiedziała Iwona Haberny.

Premiera spektaklu baletowego "Igraszki miłosne Carmen" w Operze Krakowskiej

Balet to sztuka, która od wieków fascynuje widzów na całym świecie swoją elegancją, precyzją ruchu i niezwykłą zdolnością do opowiadania historii bez słów. Gościem Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem był Jacek Tyski kierownik baletu Opery Krakowskiej, który razem z zespołem przygotowuje premierę spektaklu "Igraszki miłosne Carmen".

Jak w przyszłości powinna wyglądać polska szkoła?

Już 5 czerwca w gmachu głównym Teatru im. Juliusza Słowackiego przy placu Św. Ducha 1 w Krakowie odbędzie się Wielka Debata Edukacyjna pt. „Przyszłość polskiej szkoły, czyli polska szkoła w przyszłości”. Istotą tego wydarzenia będzie oddanie głosu praktykom, mającym na co dzień stały, bezpośredni kontakt ze szkołą: uczniom, ich rodzicom, nauczycielom, dyrektorom szkół oraz przedstawicielom władz oświatowych. Więcej o nadchodzącej debacie i o problemach tkwiących w polskiej szkole opowiedzieli Wojciech Rzehak, kierownik działu edukacji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Julita Kowalik, tegoroczna maturzystka.

"Kruchość wodoru" - portret zagubionego perfekcjonisty

Już w najbliższy weekend w Teatrze Nowym Proxima będziemy mogli zobaczyć spektakl "Kruchość wodoru" poświęcony uwielbianej przez miliony odbiorców na świecie Ewie Demarczyk. Czy dążenie do doskonałości było Jej największą korozją? Sztuka została napisana, wyreżyserowana i zagrana przez Katarzynę Chlebny, która była dzisiejszym gościem Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem. Aktorka opowiedziała o perfekcjonizmie, a także o tym dlaczego jesteśmy dla siebie tacy surowi.

Jakie błędy często zdarzają się pasażerom podczas lotu?

Turbulencje to najczęstsze niebezpieczne zjawiska, które mogą wystąpić podczas lotu. Sylwia Paszkowska rozmawiała z kpt. Piotrem Połtowiczem, pilotem i instruktorem Boeinga 737 i pilotem śmigłowców, a także z Justyną Kłęk, byłą stewardessą oraz autorką bloga "Bujająca w obłokach", aby dowiedzieć się, czym są turbulencje, jakie zagrożenia niosą oraz jakie błędy często popełniają pasażerowie w trakcie lotu.

Polska pomaszerowała ku wolności. Apel do urodzonych 4 czerwca!

W tym roku obchodzimy 35. rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 roku, które miały istotny wpływ na przekształcenie systemu politycznego w Europie Środkowej i zapoczątkowały proces budowania państwa prawa w Polsce. Uroczystości związane z Krakowskimi Dniami Wolności i Praw Obywatelskich rozpoczną się w niedzielę, 2 czerwca, w Nowej Hucie i na Błoniach, ale także odbędą się wydarzenia na Rynku Głównym. Gościem Sylwii Paszkowskiej była dr Agnieszka Tombińska, która poszukuje osób urodzonych 4 czerwca!

Jeżeli urodziłeś się 4 czerwca dowolnego roku, zgłoś się na podany adres e-mail: [email protected]