Radio Kraków

Przed hejnałem


RSS Spotify

Goście magazynu „Przed hejnałem” mają swoje pasje, swoje plany, swoje marzenia. Miło wypić w ich towarzystwie przedpołudniową kawę...

Podcasty

Pragną wolności, ale popadają w uzależnienia. Dlaczego młodzi ludzie tracą poczucie sensu?

Ochrona młodzieży przed uzależnieniami wymaga zaangażowanego podejścia. Ważne jest wsparcie emocjonalne, budowanie zdrowych nawyków oraz zaangażowanie społeczności, która otacza młodego człowieka. - Jednym z silnych czynników chroniących jest konstruktywna grupa rówieśnicza. Jeżeli w życiu młodego człowieka pojawia się stan, który można określić jako pustka, nuda, totalny brak sensu to próbą poradzenia sobie z tym problemem będzie sięgnięcie po środki chemiczne, poszukiwanie czegoś, co tę pustkę wypełni - mówią w rozmowie z Sylwią Paszkowską Tomasz Gubała (prezes Fundacji Archezja) i dr Roman Solecki (dyrektor Krakowskiego Instytutu Logoterapii).

Shema Jisrael/Ahava. 33. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej

W niedzielę, 23 czerwca pod hasłem Shema Jisrael/Ahava rozpocznie się 33. Festiwal Kultury Żydowskiej. - Od 1988 roku, kiedy odbyła się pierwsza edycja Festiwalu, staramy się iść naszą utartą ścieżką według planu edukacyjno-kulturowego - mówi w rozmowie z Sylwią Paszkowską Robert Gądek zastępca dyrektora FKŻ.

Zachwycił jury swoim głosem podczas Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. "Szymon uczy nas innego spojrzenia na świat"

Festiwal Zaczarowanej Piosenki to ogólnokrajowy konkurs, przeznaczony dla utalentowanych wokalistów z niepełnosprawnościami. Uczestnicy rywalizują o artystyczne stypendia, a także o nagrody w postaci statuetek Zaczarowanego Ptaszka. Podczas 16. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w 2021 roku Szymon Prokop zajął trzecie miejsce w kategorii dziecięcej. W duecie z Ryszardem Rynkowskim wykonał utwór "Wznieś serce nad zło". O tym jak wyglądają przygotowania do Festiwalu i życie ze spektrum autyzmu, opowiedzieli Sylwii Paszkowskiej Marcelina Prokop oraz jej syn Szymon.

"Strawa pod Kopcem Wandy - przywitanie lata 2024". Wicie wianków, muzyka, tańce i śpiewy

W niedzielę, 23 czerwca odbędzie się "Strawa pod Kopcem Wandy - przywitanie lata 2024", inspirowana słowiańskim świętem Nocy Kupały. Na Kopcu Wandy odbędzie się plenerowa impreza pełna tańca, muzyki i śpiewu. Uczestnicy będą mogli zobaczyć grupy rekonstrukcyjne, samodzielnie wić wianki oraz wziąć udział w walce na miecze. - Grupa Dziejawa przygotowała interaktywną baśń, będzie troszkę o księżniczce w Wandzie. W tym roku bardzo staraliśmy się, aby podkreślić walory muzyczne. Słowianie lubili śpiewać, ucztować przy ognisku i tańczyć - opowiada w rozmowie z Sylwią Paszkowską Urszula Tłomak, pracowniczka Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa.

Jakie jest pokolenie dzisiejszych 30-latków? "Każdy z nas ma w sobie wiele tożsamości"

Najnowsza książka Macieja Marcisza "Znaki zodiaku" osadzona została w dzisiejszych realiach i porusza tematykę zmagań z tożsamością, klasowych konfliktów i dążenia do nowego początku. W rozmowie z Sylwią Paszkowską autor skłania do refleksji nad różnorodnością naszych charakterów oraz określa pokolenie dzisiejszych 30-latków.

Są z nami od ponad 600 lat! Obwarzanek Day już 20 czerwca

Żywe Muzeum Obwarzanka już 20 czerwca zaprasza na drugą edycję Obwarzanek Day. Do wspólnego świętowania zaproszeni są zarówno mieszkańcy jak i turyści! O tym, gdzie będzie można zdobyć darmowy krakowski przysmak, opowiedziała Sylwii Paszkowskiej Marta Siudak z Żywego Muzeum Obwarzanka.

Nie tylko meblościanka. Co młodych inspiruje w dizajnie PRL-u?

Młodych fascynuje peerelowski dizajn - meblarstwo, szkło, ceramika. Oni mają dość fast fashion. Chcą rzeczy, które symbolizują coś ciągłego, nie tylko globalną markę. Wracają do estetyki powojennego wzornictwa - o modzie na dizajn z PRL-u Sylwii Paszkowskiej opowiedział dr Dominik Lisik, projektant, kurator i krytyk dizajnu. Absolwent Wydziału Form Przemysłowych i Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP oraz londyńskiej AA School of Architecture.

"Na naszych zajęciach uczniowie nie dostają ocen". Jak działa najstarszy uniwersytet dziecięcy w Polsce?

Uniwersytet Dzieci to najstarsze miejsce edukacyjne dla dzieci w Polsce. Działa od 17 lat i współpracuje z różnymi uczelniami wyższymi, takimi jak Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, AGH, Uniwersytet Rolniczy oraz Akademia Wychowania Fizycznego, umożliwiając najmłodszym rozwijanie swoich pasji i zdobywanie wiedzy pod okiem naukowców, w sposób dostosowany do ich wieku i zainteresowań. Więcej o Uniwersytecie Dzieci w rozmowie z Sylwią Paszkowską opowiedziały Agnieszka Kulus-Klepacka (dyrektor ośrodka Kraków Uniwersytetu Dzieci) oraz Aneta Perczak (Dyrektor Centrum Komunikacji).

Renata Przemyk: Mam potrzebę, aby być lepszym człowiekiem

Sama to znaczy wystarczająca. A może 100 procent samotności to jednak wolność? Poczucie sprawczości? Życie na własnych zasadach i z dążeniami, które napędzają do działania? Bycie sobą? - Świadome rodzicielstwo, pełne miłości i otwartości ma wiele wyzwań, ale oczywiste jest, że rodzicielstwo wyciąga z nas prawdę, to co jest najlepsze i najgorsze. Nie jesteśmy idealni, ale musimy umieć sobie wybaczać - mówi Renata Przemyk, która w rozmowie z Sylwią Paszkowską z ogromną szczerością opowiedziała o swoim samodzielnym macierzyństwie.

"Kluczowym elementem są opiekunowie". Czym zajmuje się Fundacja Projekt ROZ?

Fundacja Projekt ROZ to: Rozwój, Opieka, Zaufanie, a także Rodzinna Opieka Zastępcza. Działa od 2012 roku i dba o to, aby dziećmi w pieczy zastępczej zajmowały się osoby z odpowiednim doświadczeniem. Celem pieczy jest zapewnienie dzieciom bezpiecznego, stabilnego i wspierającego środowiska, które umożliwi im zdrowy rozwój. W audycji Przed hejnałem gościnią Sylwii Paszkowskiej była Elżbieta Matusiak, reprezentująca Fundację Projekt ROZ.

„W branickich dworach”. 18. Małopolski Piknik Archeologiczny już 15 czerwca!

18. Małopolski Piknik Archeologiczny już w najbliższą sobotę! Impreza rozpocznie się o 11:00 i zakończy o 17:00. W tym roku przewidziano występy grup rekonstrukcyjnych, konkursy i gry, a także wystawy. Uczestnicy będą mieli możliwość zakupu wyrobów rzemieślniczych i pamiątek związanych z Muzeum Archeologicznym. Więcej o tegorocznej edycji w audycji Przed hejnałem opowiedzieli Sylwii Paszkowskiej dr hab. Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego oraz Janusz Bober, kierownik Oddziału w Branicach.

"Nie ocalało prawie nic". Jak poradzić sobie ze stratą dorobku życia?

"Wczoraj, 19 lipca 2023 r., spłonął dom moich rodziców w Jazowsku. Mój dom rodzinny. Wszyscy są cali i zdrowi, ale moi Rodzice, Rodzeństwo i Dziadkowie zostali bez dachu nad głową. Doszczętnie spłonął nasz dom, a wraz z nim wszystkie rzeczy, ubrania, przedmioty użytku codziennego, pamiątki rodzinne, zdjęcia, instrumenty. Nie ocalało prawie nic" - pisze Mateusz Bieryt. Z jakimi emocjami mierzą się ludzie w sytuacjach krańcowych i jak nie pozwolić im się zdominować, tylko przejść do działania? W audycji Przed hejnałem opowiedzieli o tym Sylwii Paszkowskiej Katarzyna Jędrasiak-Rogóż, psycholożka i psychoterapeutka oraz Mateusz Bieryt, aktor w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

„Krakowski teatr to jest moc”. Noc Teatrów już w najbliższą sobotę!

Krakowska Noc Teatrów już w najbliższą sobotę. Zaplanowano aż 61 spektakli teatralnych, a w tym 8 przedstawień plenerowych. Cały Kraków stanie się wielką sceną teatralną z bogatą ofertą, pełną także premier ostatnich miesięcy. Więcej o zbliżającej się Nocy Tańca w audycji Przed hejnałem opowiedzieli Sylwii Paszkowskiej Izabela Bogdanowicz z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, Małgorzata Bogajewska, dyrektorka Teatru Ludowego oraz Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO.

Jak poprawnie stosować dietę eliminacyjną, by sobie nie zaszkodzić?

Dieta eliminacyjna to metoda, która pozwala zidentyfikować produkty wywołujące niepożądane reakcje w naszym ciele. Polega na czasowym wykluczeniu z jadłospisu określonych grup pokarmowych, a następnie stopniowym ich wprowadzaniu, aby zaobserwować ewentualne objawy. Kto może skorzystać z tego rodzaju diety i jak dobrze ją stosować? Opowiedział o tym Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem Maciej Wielgosz, dietetyk kliniczny.

"Tegoroczna edycja Jarmarku Świętojańskiego będzie wyróżniała się na tle innych". Jakie atrakcje czekają na odwiedzających?

W dniach 13-23 czerwca 2024 rok na Bulwarze Czerwieńskim odbędzie się kolejna edycja Jarmarku Świętojańskiego. Na odwiedzających czekać będą koncerty i występy grup tanecznych, potańcówki, warsztaty ludowe oraz dzieła lokalnych rękodzielników i rzemieślników. W audycji Przed hejnałem więcej o Jarmarku opowiedział Sylwii Paszkowskiej Michał Czerski, Prezes Zarządu IMAGO Centrum Sztuki Ludowej.

"Niepłodność jest problemem naszej cywilizacji". Jaki mamy na nią wpływ?

Rządowy program finansowania in vitro wszedł w życie 1 czerwca 2024 roku. Skorzystać z niego mogą pary, które posiadają udokumentowaną medycznie niepłodność lub przez co najmniej rok bezskutecznie się leczyły. Gośćmi Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem byli dr n. med. Jarosław Janeczko, specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, a także dr n. med. Katarzyna Olszak-Wąsik, specjalistka ginekologii i położnictwa, którzy opowiedzieli m.in. o tym jak problem bezpłodności wpływa na psychikę par.

Jak rozpocząć przygodę z bieganiem i się nie zniechęcić?

Bieganie to jedna z najprostszych i najpopularniejszych form aktywności fizycznej, która przynosi liczne korzyści zdrowotne i psychiczne. Niezależnie od wieku czy poziomu zaawansowania, każdy może znaleźć w bieganiu coś dla siebie. O tym jak zacząć biegać i się nie zniechęcić, opowiadali Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem Kacper Piech, trener biegaczy oraz Grzegorz Sudoł trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista mistrzostw świata i srebrny medalista mistrzostw Europy, trener lekkoatletów i biegaczy.

Anna Dymna: Zostałam aktorką w najlepszym momencie

- Miałam jeszcze szczęście, że pracowałam z naprawdę wybitnymi reżyserami – Swinarskim, Wajdą, Jarockim, Grzegorzewskim. Są to największe nazwiska. Oni przeprowadzali mnie przez te wszystkie lata, pokolenia i uczyli wszystkiego, a przede wszystkim kochać ten zawód. W środę, 5 czerwca, podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa wręczono Annie Dymnej tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Krakowa. W rozmowie z Sylwią Paszkowską aktorka opowiedziała o latach swojej pracy artystycznej.

"Każda wolność zawiera w sobie przemoc". Rozmowa wokół książki "Ucieczka Anny"

- Są książki, przy których czytaniu zastanawiasz się, dlaczego ich nie napisałeś. Są takie, których czytaniem po prostu się cieszysz. Są też takie, które łączą oba te aspekty - do tych ostatnich należy Ucieczka Anny - mówi dr Serafina Santoliquido. Głosami swoich bohaterów autor zdaje się mówić, że każda wolność zawiera w sobie przemoc, każde wyrzeczenie zadaje nieuleczalną ranę, każdy wybór dający nam szczęście przyczynia się do czyjegoś bólu. O książce "Ucieczka Anny" autorstwa Mattia Corrente z Sylwią Paszkowską w audycji Przed hejnałem rozmawiali dr Serafina Santoliquido z Zakładu Filologii Włoskiej UJ oraz Tomasz Kwiecień, tłumacz literatury włoskiej.

„Małgorzatą rozpoczyna się lato”. VI Zlot Małgorzaty dla Małopolski

W najbliższą sobotę, 8 czerwca w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbędzie się VI Zlot Małgorzaty dla Małopolski. Hasłem tegorocznego wydarzenia jest „Małgorzatą rozpoczyna się lato”. "Małgorzata jest chętna do podejmowania wyzwań, lubi przygody, jest ambitna, wymaga od siebie i bardzo dużo od innych. Lubi rywalizację, ale bywa też impulsywna, nerwowa i porywcza. Ma niespokojną naturę, nie lubi siedzieć w miejscu i jest wrażliwa na krytykę". Czy te cechy faktycznie się sprawdzają? Opowiedziały o tym Sylwii Paszkowskiej gościnie - dr Małgorzata Jantos, Małgorzata Stuch i Małgorzata Boryczko-Smolik.