Radio Kraków

Przed hejnałem


RSS Spotify

Goście magazynu „Przed hejnałem” mają swoje pasje, swoje plany, swoje marzenia. Miło wypić w ich towarzystwie przedpołudniową kawę...

Podcasty

Jak oszukiwano w średniowieczu?

Od wieków ludzie próbują wyłudzać, manipulować i oszukiwać innych dla własnych korzyści. Oszustwa mogą przybierać różne formy - od prostych kłamstw po skomplikowane schematy finansowe. Przeglądając historię, dostrzeżemy, że niezależnie od czasów oszustwa stanowią stały element ludzkiej natury. Gościem audycji Przed hejnałem był Grzegorz Szymanowski, historyk.

Finał akcji Posprzątaj z nami Małopolskę już 22 kwietnia!

„Posprzątaj z nami Małopolskę” to inicjatywa, która łączy praktyczne działania na rzecz środowiska z edukacją przyrodniczą i ekologiczną. Dlatego nieprzypadkowo zakończenie akcji odbędzie się w gminie Miechów, noszącej zaszczytny tytuł „Lidera ekologii” oraz laureata w plebiscycie "Eko HERO 2021" organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Do tegorocznej akcji dołączyło prawie 17 000 wolontariuszy, było 115 zgłoszeń z podmiotów z całego regionu. Gośćmi audycji Przed hejnałem byli Dagmara Hnat-Szumny z Urzędu Marszałkowskiego, Mateusz Sobiecki, nauczyciel biologii w Szkole Podstawowej nr 1 w Miechowie i podopieczni Tomasz Kowal, Hanna Wójcik i Emilia Werys.

Jaka jest misja Banków Żywności?

Bank Żywności na co dzień walczy z marnowaniem jedzenia. Dzięki zespołowi wykwalifikowanych pracowników i wolontariuszy osoby żyjące w niedostatku czy na skraju ubóstwa mają szansę na lepsze życie. Gościem audycji Przed hejnałem była Justyna Liptak, dyrektor krakowskiego Banku Żywności. - Misja Banków Żywności jest niezwykła w tym znaczeniu, że próbuje zwalczać ze sobą dwa paradoksy. Jednym jest walka z marnowaniem żywności, a drugim uświadamianie istnienia drugiego człowieka i jego potrzeb. W Polsce żyje naprawdę bardzo duża grupa ludzi w trudnych warunkach ekonomicznych, nie wszyscy może żyją na skraju ubóstwa, ale rzeczywiście żyją w niedostatku.

Jak Centrum Kultury Podgórza aktywizuje seniorów?

Potańcówki dla seniorów w Centrum Kultury Podgórza mają na celu aktywizację osób starszych, ale nie tylko. Są one także pretekstem do spotkania się z drugim człowiekiem. - Ważne jest, aby mieć powód, dla którego mogę wyjść z domu. Jednym z tych powodów są potańcówki. Gośćmi audycji Przed hejnałem były Elżbieta Kois-Żurek, dyrektorka Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK oraz Karolina Opatowicz, kierowniczka Działu Organizacji Imprez i Edukacji w Centrum Kultury Podgórza.

O dawnych bohaterach sportowych Krakowa

Zagłębimy się w historię. Kapryśny maj 100 lat temu i Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. W tym samym Paryżu, w którym za kilkadziesiąt dni na stulecie tamtej imprezy sportowcy znów rywalizować będą o olimpijskie medale. O dawnych bohaterach sportowych Krakowa opowiedział w audycji Przed hejnałem Piotr Kapusta, adiunkt Muzeum Krakowa.

Pomóc może każdy, bo ma to w genach. O Fundacji DKMS

Fundacja DKMS jest międzynarodową organizacją zajmującą się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwionośnego. Od początku działalności w Polsce, czyli od 2008 roku udało się zarejestrować już ponad 2 miliony dawców. Jak działa i kto może zostać potencjalnym dawcą szpiku? O wszystkim w audycji Przed hejnałem opowiedziała Katarzyna Michta, koordynator ds. rekrutacji dawców.

Z roku na rok pojawia się coraz więcej kleszczy

Kleszcze stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt na całym świecie. Te małe stworzenia znane są głównie ze zdolności do przenoszenia groźnych chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Jak się przed nimi chronić i na co zwracać uwagę? Gośćmi audycji Przed hejnałem byli dr Anna Rzucidło-Hymczak, kierownik Oddziału Chorób Infekcyjnych Dzieci i Hepatologii Dziecięcej w Szpitalu Jana Pawła II w Krakowie i lekarz weterynarii dr Filip Franczak.

Jakie zadanie ma Pacemaker?

Bieganie w grupie pomaga osobom, które mają problem z utrzymaniem równomiernego tempa, a także daje szansę na pokonywanie trudności pojawiających się na określonej trasie. Osoba, która pomaga innym biegaczom nazywana jest Pacemakerem. Jej zadaniem jest prowadzenie biegu i nadanie mu odpowiedniego tempa, tak by doprowadzić grupę biegaczy do mety we wcześniej założonym czasie. Gościem audycji Przed hejnałem był Adam Czerwiński, trener biegacz i Pacemaker.

Każdy ma swojego Puzynę. Rozmowa z Agatą Dudą-Gracz

- Dla Wyspiańskiego kardynał Puzyna był wielkim hamulcowym i zmorą. Każdy z nas kogoś takiego nosi. Mnie nigdy nie udało się w moim życiu uodpornić na Puzyny, ale dzisiaj lepiej sobie z nimi radzę - mówi scenograf i reżyser, Agata Duda-Gracz. W rozmowie z Sylwią Paszkowską opowiada nie tylko o sensie swojej pracy artystycznej, ale i o rodzicach, żyjących w cieniu śmierci.

Czym zajmuje się Klubu Mówców Toastmasters?

Członkowie Klubu Mówców Toastmasters pochodzą z 6 różnych krajów i 3 różnych kontynentów (Europa, Afryka i Ameryka Północna), pojawiają się także goście z Azji. Osoby należące do klubu spotykają się, aby doskonalić sztukę przemówień publicznych, która jest ważnym elementem w życiu codziennym. Adrian Burzec, wiceprezes Public Relations Klubu Mówców Toastmasters oraz Andrzej Tonia, członek Klubu Mówców Toastmasters opowiadali Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem, jak ważne w życiu jest doskonalenie swoich umiejętności komunikacyjnych.

Jak na co dzień żyć w zgodzie z ideą zero waste?

Czy możliwe jest codzienne funkcjonowanie w duchu zero waste zero waste? Najlepiej zacząć od małych kroków i wybierać produkty w opakowaniach, nadających się do recyklingu. Istotne jest również to, aby nie używać foliówek tylko opakowań wielorazowych i płóciennych toreb. O tym jak nauczyć się żyć w zgodzie z przyrodą opowiadały Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem Elina Cherkas, właścicielka sklepu LUZEM i Joanna Kądziołka, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Czym jest tabletka do antykoncepcji awaryjnej?

Tabletka “dzień po” ma być dostępna dla pacjentek w aptekach bez recepty od 1 maja, a dla pacjentek niepełnoletnich ma zostać wprowadzona usługa farmaceutyczna - konsultacja i wywiad. Lek ten ma na celu zapobieganie zapłodnieniu przez opóźnianie lub blokowanie owulacji. Gośćmi Sylwii Paszkowskiej byli psychoterapeutka Katarzyna Jędrasiak-Rogóż oraz dr Przemysław Szybka, wiceprezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.

Chcą kultywować bronowickie tradycje. Jak powstał Teatr Złoty Róg?

Na przełomie XIX i XX wieku Lucjan Rydel, Pan Młody z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, postanowił założyć amatorski Teatr Ludowy. Działalność teatru na dobre zapisała się w społecznej świadomości i mimo licznych przeszkód na przestrzeni lat mógł na nowo się odrodzić. 3 lata temu w Bronowicach powstał Teatr Złoty Róg. Jak do tego doszło? O wszystkim opowiedzieli Sylwii Paszkowskiej Katarzyna Chodoń, śpiewaczka i animatorka kultury tradycyjnej oraz Waldemar Antosiewicz, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Bronowic, pomysłodawca i współzałożyciel Teatru Złoty Róg.

Osoby po amputacji są obok nas. Pomarańczowy Kwiecień po raz pierwszy w Polsce

Przed nami Miesiąc Świadomości Amputacji. Inicjatywa ta ma zmieniać myślenie i uświadamiać społeczeństwo, ponieważ mimo stale rosnącej liczby wykonywanych amputacji nadal za mało rozmawia się o edukacji w tym zakresie. Agnieszka Pleti, prezeska Fundacji Poland Business Run oraz Anna Orzechowska, prezeska Fundacji Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu w rozmowie z Sylwią Paszkowską w audycji Przed hejnałem opowiadały życiu po amputacji i wsparciu psychicznym dla osób po takim zabiegu.

Staramy się pokazywać piękno osób z niepełnosprawnościami. Gala finałowa 24. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana"

8 kwietnia na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego odbyła się gala finałowa 24. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana". Poprowadziły ją Anna Dymna oraz Lidia Jazgar. Wydarzenie podsumowała w audycji Przed hejnałem Maja Jaworska, dyrektorka i wiceprezeska Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

Noemi Zabari astrofizyczka z pasją

Noemi Zabari astrofizyczka, laureatka Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej, członkini krajowego Klastra Technologii Kosmicznych, współliderka grupy badań kosmo-sejsmicznych projektu CREDO, przedsiębiorczyni, założycielka firmy AstroTeq.ai była gościnią Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem.

Wystawa "Wertykalny kalejdoskop" Piotra Drożdża zabierze odbiorcę w podróż przez świat sportów górskich

Już w najbliższy piątek w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się Navigator Festival. Oprócz prelekcji odbędą się także spotkania dla entuzjastów podróży, którzy kochają eksplorowanie niezwykłych miejsc na świecie i poznawania różnorodności kulturowej. W ramach wydarzenia od 8 do 21 kwietnia w Szarej Galerii NCK będzie można zobaczyć wystawę Piotra Drożdża "Wertykalny kalejdoskop", która zabierze odbiorcę w podróż przez świat sportów górskich. Gościem Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem był Piotr Drożdż fotograf górski i redaktor naczelny magazynu "Góry".

Już w najbliższy piątek w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się Navigator Festival. Oprócz prelekcji odbędą się także spotkania dla entuzjastów podróży, którzy kochają eksplorowanie niezwykłych miejsc na świecie i poznawania różnorodności kulturowej. W ramach wydarzenia od 8 do 21 kwietnia w Szarej Galerii NCK będzie można zobaczyć wystawę Piotra Drożdża "Wertykalny kalejdoskop", która zabierze odbiorcę w podróż przez świat sportów górskich. Gościem Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem był Piotr Drożdż fotograf górski i redaktor naczelny magazynu "Góry".

Małgorzata Bogajewska: Zawsze wierzyłam w to, że teatr może być ważny

- Gloria Artis jest nagrodą dla całego Teatru Ludowego za wspólny wysiłek, za całościowy rozwój, z którego mam nadzieję, że nasza widownia może być dumna - opowiadała Sylwii Paszkowskiej Małgorzata Bogajewska, reżyserka i dyrektorka naczelna oraz artystyczna Teatru Ludowego w Krakowie, uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Stowarzyszenie „Krzysiek Pomaga Pomagać”. Wspieramy 16-letnią Julię Koch

Już w piątek w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha o 18:30 odbędzie się aukcja i koncert charytatywny wspierający 16-letnią Julię Koch, która przeszła dwa udary i powoli zbiera się na nowo do życia. O nadchodzącym wydarzeniu Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem opowiadał Stanisław Kwieciński ze Stowarzyszenia „Krzysiek Pomaga Pomagać”. - Koszta rehabilitacji są ogromne stąd zapotrzebowanie na dodatkowe wsparcie finansowe.

Przed nami 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz

8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz odbędzie się już 11-12 kwietnia w Krakowie. Hasłem przewodnim jest "Common Space", czyli wspólna przestrzeń. Prof. dr hab. Marek Błażucki, dziekan Wydziału Architektury Wnętrz ASP w rozmowie z Sylwią Paszkowską w audycji Przed hejnałem opowiedział więcej o nadchodzącym wydarzeniu.