Radio Kraków

Polityka dla dorosłych


RSS Google Podcast

"Polityka dla dorosłych" to cykl rozmów z ludźmi, którzy o polityce mają do powiedzenia coś ciekawszego niż większość polityków występujących w mediach. Rozmówców Dobrosława Rodziewicza bardziej od samego uprawiania polityki interesują skutki politycznych działań lub zaniechań. Skutki dla państwa i obywateli. Dla Polaków żyjących współcześnie i ich wnuków. Bo właśnie to jest w polityce najciekawsze.... Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie

Podcasty

„Początek końca historii. Tradycje polityczne w XIX wieku”

Wbrew tytułowi, nie jest to książka dla pasjonatów historii, ale raczej próba szukania odpowiedzi na pytanie o genezę politycznych katastrof, które dotknęły Europę i sporą część świata w XX wieku. Które z nich miały swoje źródła w wydarzeniach, w procesach i ideach, ideologiach XIX-wiecznych. Czy pierwsze dwie dekady XXI wieku są dalszym ciągiem tamtej historii, czy jakiś koniec historii faktycznie nastąpił, a jeśli tak, to co się definitywnie skoczyło i kiedy? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 17 sierpnia 2022 r. odpowie dr hab. Marek Cichocki, filozof, politolog, współtwórca i redaktor „Teologii Politycznej”, dyrektor programowy w Centrum Europejskim w Natolinie, autor kilku bardzo interesujących książek, z których najnowsza nosi tytuł „Początek końca historii. Tradycje polityczne w XIX wieku”.

Polityczne lektury wakacyjne

Okres wakacji to odpowiedni czas na odpoczynek od polityki w postaci bieżącej i trywialnej, wszechobecnej we współczesnych mediach, a zwłaszcza w internecie. Ale może to również odpowiedni czas na innego rodzaju kontakt z problematyka polityczną? W nietypowym wydaniu "Polityki dla dorosłych" 10 sierpnia 2022 r. swoje propozycje politycznych lektur wakacyjnych zaprezentują dr Joanna Lubecka wykładowca Akademii Ignatianum i ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie oraz pan dr Maciej Zakrzewski pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie.

Meandry niemieckiej polityki

Czego najbardziej boją się Niemcy? Jaką politykę wobec Ukrainy i Rosji prowadzi rząd Olafa Scholza? Jak w Berlinie komentowany jest spór w sprawie niemieckich czołgów dla Polski w zamian za polskie czołgi dla Ukrainy? Czy niemieccy Zieloni przeproszą się z energetyką jądrową? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 3 sierpnia 2022 r. odpowie dr Joanna Lubecka, historyk i politolog, wykładowca Akademii Ignatianum i ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Zagadki chińskiej polityki zagranicznej

Jakie czynniki zewnętrzne i wewnętrzne najmocniej kształtują obecnie chińską politykę zagraniczną ? Jak wpływa na nią wojna na Ukrainie? A jak sytuacja wewnątrz samych Chin i tamtejszej partii komunistycznej? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 20 lipca 2022 r. odpowie dr hab. Michał Lubina, profesor UJ, pracownik Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor szeregu książek, m.in. „Niedźwiedź w cieniu smoka” o relacjach rosyjsko-chińskich oraz współautor tegorocznej publikacji Ośrodka Myśli Politycznej „Chiny w polityce międzynarodowej”.

Francja po wyborach a przed wyzwaniami

Zakończył się maraton wyborczy we Francji. Co istotnego zmienił w polityce francuskiej wynik wyborów parlamentarnych? Kto i co w nich wygrał? Co przy obecnym układzie sił w parlamencie może zdziałać a czego nie rząd podległy prezydentowi Macronowi? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 13 lipca 2022 r. odpowie dr Michał Wenklar, historyk zajmujący się dziejami najnowszymi Polski i Francji, pracownik naukowy Katedry Nauk o Polityce Akademii Ignatianum.

Wyzwania dla polskiej dyplomacji w oczach szefa służby zagranicznej RP

Z jakimi wyzwaniami musi się obecnie mierzyć polska dyplomacja? Po co powstało stanowisko szefa służby zagranicznej? Jak można zostać dyplomatą? Na te i inne pytania w specjalnym wydaniu "Polityki dla dorosłych" 6 lipca 2022 r. odpowie dr hab. Arkady Rzegocki, prof. UJ, szef służby zagranicznej RP. W audycji weźmie także udział, jako współprowadząca, Karolina Wanda Olszowska, koordynatorka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej, doktorantka na Wydziale Historycznym i Filologicznym UJ.

Wyzwania dla Borisa Johnsona

Jak Wielka Brytania reaguje na rosyjską napaść na Ukrainę? Jakie dobre i złe skutki przyniósł dotąd Brexit? Jak wpłynął na pozycję premiera Borisa Johnsona? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 22 czerwca 2022 r. opowie dr Marcin Galent, socjolog, adiunkt w Instytucie Studiów Europejskich UJ.

Fundusz Odbudowy Ukrainy?

Dziś inspiracją do rozmowy w "Polityce dla dorosłych" będzie artykuł pt. „Fundusz Odbudowy Ukrainy. Wobec rusofilii Niemców i Francuzów Polska musi porozumieć się z Brukselą”. Jego autorem jest dr Marcin Kędzierski, współzałożyciel i ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Wojna na Ukrainie a europejskie gry o wpływy

Czy w związku z wojną na Ukrainie racje państw sąsiadujących z Federacją Rosyjską będą w Brukseli, Berlinie i Paryżu brane częściej pod uwagę niż wcześniej, gdy przyzwalano na umacnianie zależności Europy od dostaw węglowodorów z Rosji? Jakie szanse i zagrożenia stoją przed Polską i państwami byłego bloku sowieckiego na kolejnym, nowym etapie europejskiej gry o wpływy? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 8 czerwca 2022 r. odpowie prof. Bogdan Szlachta, wykładowca UJ oraz Akademii Ignatianum w Krakowie, kierownik Katedry Filozofii Polityki w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, filozof polityki i historyk myśli politycznej.

Polityka po turecku w cieniu wojny na Ukrainie

Jaką politykę zagraniczną prowadzi obecnie Turcja? Dlaczego w obliczu agresji rosyjskiej na Ukrainę sprzeciwia się przyjęciu do NATO Szwecji i Finlandii? Jakie są powody kolejnych napięć w jej stosunkach z Grecją i Stanami Zjednoczonymi? Jaki jest stan relacji polsko-tureckich? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 1 czerwca 2022 roku odpowie Karolina Wanda Olszowska - historyk, turkolog, doktorantka na Wydziale Historycznym i Filologicznym UJ, koordynatorka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Francja przed "trzecią turą" wyborów

Emmanuel Macron ponownie został prezydentem Francji. Ale czy jego partia na pewno wygra zbliżające się wybory parlamentarne, będące w pewnym sensie "trzecią turą" wyborów prezydenckich? Ich wynik decyduje bowiem o realnej sile politycznej lokatora Pałacu Elizejskiego. I z kim obóz Macrona mógłby tym razem jednak przegrać? Jakie tematy dominują w debatach przedwyborczych i jakie znajduje w nich odbicie wojna na Ukrainie? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 11 maja 2022 r. odpowie dr Michał Wenklar, historyk zajmujący się dziejami najnowszymi Polski i Francji, pracownik naukowy Katedry Nauk o Polityce w Akademii Ignatianum.

Agresja na Ukrainę a kryzys energetyczny w Europie

Jak bardzo sytuację energetyczną w Europie zmieniła rosyjska agresja na Ukrainę? Czy Polska ma powody do obaw w związku z niedawnym zakręceniem przez Rosjan jamalskiego kurka gazowego? Czy będziemy teraz i jak długo kupować rosyjski gaz od Niemców? Kiedy wreszcie zaczniemy budować elektrownie atomowe i z kim? Na te pytania w „Polityce dla dorosłych" 4 maja 2022 r. odpowie Wojciech Jakóbik, politolog, analityk sektora energetycznego, redaktor naczelny serwisu BiznesAlert.pl.

Kwestia niemiecka na tle dramatu ukraińskiego

Jaką politykę wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę prowadzi rząd Niemiec? I dlaczego w dziedzinie dostaw broni dla Ukrainy nie jest to polityka godna członka NATO? Jak Niemcy traktują ukraińskich uchodźców wojennych? I jak wojna na Ukrainie wpływa na relacje polsko-niemieckie? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 27 kwietnia 2022 roku odpowie dr Joanna Lubecka, historyk, politolog, wykładowca Akademii Ignatianum i ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Wybory prezydenckie po francusku

Za nami pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji, których rezultat interesuje nie tylko Francuzów. Czy fakt, że w finale znowu zmierzą się – jak przed 5 laty - Emmanuel Macron i Marine Le Pen przesądza o ostatecznym wyniku? Jak przebiegła dotąd kampania wyborcza a jak może wyglądać teraz? I dlaczego prezydent Macron oskarżył premiera Morawieckiego o antysemityzm? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" we środę 13 kwietnia 2022 r. odpowie dr Michał Wenklar, historyk zajmujący się dziejami najnowszymi Polski i Francji, pracownik naukowy Katedry Nauk o Polityce w Akademii Ignatianum.

Wojna na Ukrainie – wnioski dla Europy, Ameryki i Polski

Obrona Ukrainy przed rosyjską napaścią trwa już ponad miesiąc. Jak bardzo przez ten czas zmienił się świat i nasza świadomość zagrożenia, jakie dla Europy stanowi Rosja? Do jakich wniosków ta wiedza powinna skłonić polskie elity polityczne. Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 6 kwietnia 2022 r. odpowie Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, niezależny komentator polityki.

Polityka polska w czasie wojny na Ukrainie

Jak bardzo i w jaki sposób rosyjska agresja na Ukrainę i fala uchodźców z tego kraju zmieniła polskie życie polityczne? Jak istniejący stan zagrożenia wpływa na zachowania rządu i jego zaplecza? A jak na opozycję? Czy istnieją jakieś interesujące analogie między zachowaniem polityków polskich u schyłku lat 30. XX wieku przed agresją niemiecką i sowiecką a tym, co możemy obserwować obecnie? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 30 marca 2022 r. odpowie dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie.

Do czego dąży Putin?

Jakie cele mógł sobie stawiać Putin napadając 24 lutego Ukrainę i czy można przypuszczać, że w połowie marca te cele pozostają w pełni aktualne? Czy realizowana środkami militarnymi polityka Rosji jest w swych roszczeniach jakoś ograniczona, czy jej granice wyznaczyć może jedynie skuteczny opór innych państw? Czy Polska ma dziś przed sobą, prócz oczywistego zagrożenia wojną, również jakieś nowe szanse na niwie polityki zagranicznej? Na te i inne pytania w Polityce dla dorosłych 16 marca 2022 r. odpowie dr hab. Henryk Głębocki, wykładowca w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawca problematyki rosyjskiej.

Niemcy wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę

Jak bardzo wojna na Ukrainie zmieniła Niemcy i Niemców? Na ile zmieniła politykę rządu kanclerza Scholza? Czy dotychczasowa postawa Niemiec wobec Rosji i jej skutki dla Europy stały się przedmiotem debaty w niemieckich mediach? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 9 marca 2022 r. odpowie dr Joanna Lubecka, politolog i historyk, wykładowca Akademii Ignatianum i ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Wojna na Ukrainie. Zmiany na Zachodzie

Mija tydzień od rosyjskiej napaści na Ukrainę. Jeśli Putin miał nadzieję na sukces w wojnie błyskawicznej, to okazała się ona daremna. Jak wojna na Ukrainie wpłynęła na politykę Zachodu, a zwłaszcza Unii Europejskiej? Co zmieniła w Niemczech? I co może zrobić Putin, jeśli uda mu się w końcu zdobyć Kijów? Na te pytania dziś w "Polityce dla dorosłych" odpowie Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum i niezależny komentator polityczny.

Polskie życie polityczne w cieniu Moskwy

Jak wygląda polskie życie polityczne w cieniu zagrożenia wojną na Ukrainie? Czy rząd Zjednoczonej Prawicy może w kolejnych miesiącach liczyć na stabilną większość w sejmie? Czy słabnięcie obozu rządowego oznacza wzrost szans opozycji na przejęcie władzy? Czy Polska jest przygotowana do obrony przed agresją? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 16 lutego 2022 r. odpowie dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie.