Radio Kraków

Polityka dla dorosłych


RSS Google Podcast

"Polityka dla dorosłych" to cykl rozmów z ludźmi, którzy o polityce mają do powiedzenia coś ciekawszego niż większość polityków występujących w mediach. Rozmówców Dobrosława Rodziewicza bardziej od samego uprawiania polityki interesują skutki politycznych działań lub zaniechań. Skutki dla państwa i obywateli. Dla Polaków żyjących współcześnie i ich wnuków. Bo właśnie to jest w polityce najciekawsze.... Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie

Podcasty

Międzynarodowe wyzwania dla polskiej energetyki

Stany Zjednoczone, wbrew własnym obietnicom, zapaliły zielone światło dla dokończenia budowy Nord Stream 2. Za to Dania zapaliła czerwone światło dla dokończenia duńskiego odcinka Baltic Pipe o strategicznym znaczeniu dla Polski. Czesi chcą zamknąć kopalnię Turów, a Niemcy nie chcą zbudowania w Polsce elektrowni atomowych. Co to wszystko oznacza dla przyszłości polskiej energetyki? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 23 czerwca 2021 r. o godz. 18.30 odpowie Wojciech Jakóbik, politolog, analityk sektora energetycznego, redaktor naczelny serwisu BiznesAlert.pl.

Polskie przedwakacyjne zagadki polityczne

Co knuje Rafał Trzaskowski pod szyldem Campus Polska Przyszłości? Czy Donald Tusk chce pomóc pogrążonej w kryzysie Platformie Obywatelskiej? Czy Jarosław Gowin porzuci Zjednoczoną Prawicę lub zostanie z niej wyrzucony? Czy możliwa jest koalicja zwana „PiSoLewem”? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 9 czerwca 2021 r. o godz. 18.30 odpowie dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UP JP 2 oraz Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie.

Nowe oblicze Wołodymyra Zełenskiego

 • calendar_today Środa, 2021.05.26
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski dość niespodzianie wypowiedział wojnę prorosyjskiej opozycji z oligarchą Wiktorem Medwedczukiem na czele, sięgając po brutalne i niekonwencjonalne metody. Jakie to metody, dlaczego Zełeński się na nie zdecydował i jakie znaczenie ta nowa polityka władz Ukrainy może mieć dla Polski? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 26 maja 2021 r. o godz. 18.30 odpowie Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum i niezależny komentator.

Niemcy w roku wyborczym

 • calendar_today Środa, 2021.05.19
Co ciekawego dzieje się w Niemczech na kilka miesięcy przed wyborami do Bundestagu? Czy siostrzany duet CDU/CSU ma szansę pozostać przy władzy i co przyczyniło się do jego osłabienia? Dlaczego rosną w siłę Zieloni i kim jest pani Annalena Baerbock. Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 19 maja 2021 r. o godz. 18.30 odpowie dr Joanna Lubecka, historyk, wykładowca Akademii Ignatianum, pracownik krakowskiego Oddziału IPN, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Turcja w "Kontekstach dla Trójmorza" i nie tylko

 • calendar_today Środa, 2021.05.05
Nakładem Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie ukazała się praca zabiorowa "Konteksty dla Trójmorza. Turcja, Bałkany Zachodnie i Europa Środkowa w polityce międzynarodowej”. O problematyce poruszonej w tej książce ze szczególnym naciskiem na problematykę turecką porozmawiamy w 5 maja 2021 r. o godz. 18.30 w "Polityce dla dorosłych", której gościem będzie Karolina Wanda Olszowska - historyk, turkolog, doktorantka na Wydziale Historycznym i Filologicznym UJ, koordynatorka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Chiny w czasach chińskiej zarazy

 • calendar_today Środa, 2021.04.28
Jak pandemia Covid-19 zmieniła Chiny i stosunek świata do Chin? Co dla Pekinu oznacza wymiana Trumpa na Bidena w Białym Domu? W jakiej roli Chiny widzą Rosję? I jaką rolę same chcą odgrywać wobec Unii Europejskiej? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 28 kwietnia 2021 r. o godz. 18.30 odpowie dr hab. Michał Lubina, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor szeregu książek, m.in. „Niedźwiedź w cieniu smoka” o relacjach rosyjsko-chińskich.

Stany Zjednoczone po Trumpie

 • calendar_today Środa, 2021.04.14
Dlaczego Donald Trump nie jest już prezydentem Stanów Zjednoczonych i jakim prezydentem jest Joe Biden? Jak bardzo podzieleni są dziś Amerykanie i wedle jakich linii podziału? Czego po nowej administracji USA powinna spodziewać się Polska? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 14 kwietnia 2021 r. o godz. 18.30 odpowie prof. Andrzej Bryk, wykładowca UJ, prawnik konstytucjonalista i amerykanista.

Wojna kulturowa na froncie polskim

 • calendar_today Środa, 2021.04.07
Kto z kim i o co toczy dziś wojnę kulturową i od jak dawna? Czy ta wojna toczy się także w Polsce? Jaka rolę w tej wojnie odgrywały i odgrywają instytucje i środowiska akademickie? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 7 kwietnia 2021 r. o godz. 18.30 odpowie prof. dr hab. Andrzej Waśko, literaturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor naczelny kwartalnika "Arkana".

Big Tech i Big Pharma - władza absolutna?

 • calendar_today Środa, 2021.03.31
Co kryje się za nazwami Big Tech i Big Pharma? Co zachłanność i bezwzględność takich gigantów jak Google, Facebook i Twitter mogą oznaczać dla polityki światowej, dla poszczególnych państw i dla zwykłych ludzi uzależnionych od korzystania z internetu? Czy giganci branży farmaceutycznej grają na przedłużenie pandemii covid-19? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 31 marca 2021 r.o godz. 18.30 odpowie Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, niezależny komentator.

Nord Stream 2 i unijna polityka klimatyczna widziane z Polski

 • calendar_today Środa, 2021.03.17
Czy dokończenie budowy i uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 jest już przesądzone? Czy Niemcy zdołały przekonać Stany Zjednoczone do rezygnacji z sankcji utrudniających realizację tego projektu? Czy arcyambitna polityka klimatyczna Unii europejskiej da się pogodzić z bezpieczeństwem energetycznym i możliwościami finansowymi państw członkowskich, także Polski? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 17 marca 2021 r. o godz. 18.30 odpowie Wojciech Jakóbik, politolog, analityk sektora energetycznego, redaktor naczelny serwisu BiznesAlert.pl.

Czy z tej opozycji będzie koalicja?

 • calendar_today Środa, 2021.03.10
Czy w Polsce idą lepsze czasy dla opozycji? A jeśli tak, to czy z obecnej opozycji może powstać przyszły koalicyjny rząd? Czy Polska 2050 Szymona Hołowni pożre Platformę Obywatelską Borysa Budki, czy zawrą sojusz? Czego dziś chce Donald Tusk? Odpowiedzi na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 10 marca 2021 r. o godz. 18.30 udzieli dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UP JP 2 oraz Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie.

Jak radzą sobie Niemcy?

 • calendar_today Środa, 2021.03.03
Jak Niemcy radzą sobie aktualnie z pandemią? Jak radzi sobie na tym stanowisku nowy szef CDU Armin Laschet? Czy Niemcy są zdeterminowane, by dokończyć budowę Nord Stream 2? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 3 marca 2021 o godz. 18.30 odpowie dr r, historyk, wykładowca Akademii Ignatianum, pracownik krakowskiego Oddziału IPN, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Problemy rządu, kłopoty opozycji

 • calendar_today Środa, 2021.02.24
Z czym sobie radzi (a z czym nie) rząd Mateusza Morawieckiego? Czy Zjednoczona Prawica ma szanse pozostać zjednoczona do kolejnych wyborów? Co gryzie Platformę Obywatelską? Na te i inne pytania odpowie w "Polityce dla dorosłych" 24 lutego 2021 r. Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, analityk polityki, niezależny publicysta.

O pożytkach z lektury pism Dzielskiego w XXI wieku

 • calendar_today Środa, 2021.02.03
Patron tej audycji – Ośrodek Myśli Politycznej w Krakowie opublikował niedawno wybór pism Mirosława Dzielskiego pt. „O potrzebie twórczego antykomunizmu”. Jakie pożytki z czytania tekstów autora, którego przedwczesna śmierć zbiegła się w czasie z agonią PRL, mogą wynieść Polacy żyjący na początku trzeciej dekady XXI wieku? Co dla człowieka współczesnego może oznaczać „twórczy antykomunizm”? Na te pytania w "Polityce dla dorosłych" 3 lutego 2021 r. o godz. 18.30 odpowiada dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie.

Konflikt pokoleń? Wojna płci?

 • calendar_today Środa, 2021.01.27
Jak pandemia wpłynęła na solidarność wśród Polaków? Czy wszechobecność zagrożenia wzmocniła w nas skłonność do altruizmu, czy egoizmu? Co zmieniła w relacjach międzypokoleniowych? I czy grozi nam w Polsce wojna płci? Na te i inne pytania w Polityce dla dorosłych 27 stycznia 2021 r. odpowie dr Marcin Kędzierski główny ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i adiunkt w Katedrze Studiów Europejskich Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Polityka w Polsce 2020. Przypomnienia i prognozy

 • calendar_today Środa, 2021.01.20
Pandemia Covid-19 naznaczyła swoim piętnem całokształt życia politycznego w Polsce w minionym roku, ale przecież nie oznacza to, że przez cały tamten rok cała polityka kręciła się wyłącznie wokół walki z zarazą. Które z wydarzeń i zjawisk ubiegłorocznych w Polsce miały szczególny ciężar gatunkowy i mogą mieć długofalowe konsekwencje, wpływając na polską politykę w roku bieżącym? Próbę odpowiedzi na to złożone pytanie w "Polityce dla dorosłych" 20 stycznia 2021 r. o godz. 18.30 podejmie dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UP JP 2 oraz Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie.

Rok 2020 w Europie i na świecie. Analizy i prognozy

 • calendar_today Środa, 2020.12.30
Kończący się rok, zarówno na świecie, jak i w Polsce tak bardzo został zdominowany przez korona-zarazę, że trudno byłoby wskazać wydarzenia, na które ta zaraza nie wywarła wpływu. Jednak ważnych wydarzeń politycznych niesprowadzających się do walki z pandemią, w kończącym się roku nie brakowało. Ich przeglądu w "Polityce dla dorosłych" 30 grudnia 2020 r. o godz. 18.30 dokona Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, niezależny komentator polityczny. Być może podzieli się ze słuchaczami Radia Kraków także prognozami na rok 2021.

Francja w czasach pandemii, protestów i barbaryzacji prawa

 • calendar_today Środa, 2020.12.23
Jak aktualnie wygląda walka z pandemią covid-19 we Francji? Jakie były powody niedawnych protestów społecznych i zamieszek, a przeciw czemu i w jaki sposób protestowali francuscy katolicy? Jakie przepisy dotyczące aborcji obowiązują we Francji i czy możliwa jest swobodna debata na ten temat? Na te i inne pytanie w "Polityce dla dorosłych" 23 grudnia 2020 r. o godz. 18.30 odpowie dr Michał Wenklar, historyk zajmujący się dziejami najnowszymi Polski i Francji, pracownik naukowy Katedry Nauk o Polityce w Akademii Ignatianum oraz Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie.

Zjednoczone Królestwo w czasach Brexitu i zarazy

 • calendar_today Środa, 2020.12.02
Na jakich ostatecznie zasadach dokona się Brexit, czyli wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej i czy okaże się ono wstępem do wyjścia Szkocji ze Zjednoczonego Królestwa? Jak Wielka Brytania radzi sobie z kolejną falą pandemii covid-19? Jak wygląda brytyjskie życie polityczne czasów zarazy? Na te i inne pytania w Polityce dla dorosłych 2 grudnia 2020 r. o godz. 18.30 odpowie dr Marcin Galent, socjolog, adiunkt w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wszystkie kłopoty Zjednoczonej Prawicy

 • calendar_today Środa, 2020.11.25
Ostatnie tygodnie przyniosły gwałtowny spadek poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości w sondażach. Czy był to skutek wysokiej fali zachorowań na covid-19 oraz uciążliwych rygorów sanitarnych, czy w jeszcze większym stopniu obóz władzy osłabiła fala ulicznych protestów pod sztandarami tzw. Strajku Kobiet? I czy kłopoty Zjednoczonej Prawicy mogą doprowadzić do przyspieszenia kolejnych wyborów? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 25 listopada 2020 r. o godz. 18.30 odpowie dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Oddziału IPN w Krakowie.

Uliczny sabat w czasach zarazy

 • calendar_today Środa, 2020.11.18
Proaborcyjne i antykatolickie protesty uliczne w Polsce po kilku tygodniach straciły na intensywności, ale czy na długo? Do czego dąży organizacja zwana „Strajkiem Kobiet” i jaka może być jej przyszłość? Dzięki czemu udało się jej wyprowadzić na ulice tak wielu młodych ludzi? Skąd wzięło się zaangażowanie władz uczelni i nauczycieli akademickich a niekiedy także szkolnych po stronie ludzi łamiących prawo, profanujących kościoły i pomniki, celebrujących wulgarność? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 18 listopada 2020 r. o godz. 18.30 odpowiadać będzie Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, analityk i niezależny komentator życia politycznego.

Francja w czasach zarazy i terroru

 • calendar_today Środa, 2020.11.04
Jak Francja radzi sobie z kolejną falą pandemii Covid-19? Jak sprawdza się podczas niej przywództwo Emanuela Macrona? Jak zaraza wpływa na francuskie życie polityczne? Jak państwo reaguje na ostatnie akty islamskiego terroru? Jaka jest sytuacja Kościoła we Francji? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" odpowiada dr Michał Wenklar, historyk zajmujący się dziejami najnowszymi Polski i Francji, pracownik naukowy Katedry Nauk o Polityce w Akademii Ignatianum oraz Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie.

Problemy w Turcji i z Turcją

 • calendar_today Środa, 2020.10.28
W jakim stopniu pandemia covid-19 uderzyła w Turcję i jak reżym Erdogana sobie z nią radzi? Jak wyglądają dziś relacje międzynarodowe Turcji? Czego dotyczy jej spór z Grecją i czym Turcja irytuje Francję i Stany Zjednoczone? Dlaczego słabnie turecka waluta? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 28 października 2020 r. o godz. 18.30 odpowie Karolina Wanda Olszowska, historyk, turkolog, doktorantka na Wydziale Historycznym i Filologicznym UJ, koordynatorka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Technologia 5G w czasach zarazy

 • calendar_today Środa, 2020.10.21
Jak koronawirus wpływa na rozwój technologii 5G? Na czym miałaby polegać "bałkanizacja" internatu i co mogą mieć z tym wspólnego Chiny? Jak wobec eskalacji zimnej wojny technologicznej między Ameryką a Chinami może zachować się Polska? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 21 października odpowiada dr Błażej Sajduk - politolog, adiunkt w Katedrze Bezpieczeństwa Narodowego UJ, ekspert ds. bezpieczeństwa i edukacji Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego oraz współpracownik Nowej Konfederacji.

Kto i dlaczego próbował otruć Aleksieja Nawalnego?

 • calendar_today Środa, 2020.09.30
Kto miał interes w eliminacji czołowego rosyjskiego opozycjonisty i dlaczego usiłował go zabić właśnie w sierpniu 2020 r. Dlaczego zamach na życie Nawalnego jednak się nie powiódł? Jakie będą jego polityczne, także międzynarodowe konsekwencje? Czy Nawalny wróci do Rosji? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" odpowiada dr hab. Olga Nadskakuła-Kaczmarczyk, politolog, kierownik Katedry Doktryn Politycznych i Prawnych na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, autorka książki pt. „Kapitał polityczny opozycji antysystemowej w Rosji”.

Wyzwania dla Niemiec. I ambasador Niemiec w Warszawie

 • calendar_today Środa, 2020.09.23
Czy próba otrucia Nawalnego położy kres budowie Nord Stream 2? Jak w Niemczech postrzegana jest sytuacja na Białorusi? Jaki jest stan relacji niemiecko-amerykańskich przed wyborami prezydenckimi w USA Kto ma największe szanse na zostanie nowym kanclerzem RFN, jeśli CDU pozostanie u władzy? Kim jest nowy ambasador Niemiec w Polsce i czego się po nim spodziewać? Na te i inne pytania odpowie w "Polityce dla dorosłych" 23 września 2020 r. dr Joanna Lubecka, historyk, wykładowca Akademii Ignatianum, pracownik krakowskiego Oddziału IPN, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Skazani na Łukaszenkę?

 • calendar_today Środa, 2020.09.16
Protesty Białorusinów przeciwko kolejnym sfałszowanym wyborom oraz represjom stosowanym przez reżim Łukaszenki trwają już ponad miesiąc, ale czy mogą doprowadzić do upadku dyktatora? Od czego i kogo zależy jego przyszłość? Jaką politykę wobec Białorusi wybrała Rosja a jaką państwa Unii Europejskiej? Jaka jest i może być w tej sprawie polityka Polski? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 16 września 2020 r. odpowiadać będzie Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, niezależny komentator polityczny.

Blisko dwa miesiące po II turze wyborów prezydenckich

 • calendar_today Środa, 2020.09.09
Ponieważ druga tura wyborów prezydenckich odbyła się w połowie lipca, nie było dotąd okazji, by skomentować to wydarzenie w „Polityce dla dorosłych”, a to z powodu przerwy wakacyjnej. Dziś, po blisko dwóch miesiącach od 12 lipca b.r. można na przebieg i wynik tych wyborów spojrzeć także w świetle tego, co zdarzyło się później, jak rozwinęła się sytuacja na polskiej scenie politycznej. I jak mogłaby się rozwinąć, gdyby wynik rywalizacji Andrzeja Dudy z Rafałem Trzaskowskim był inny. Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 9 września 2020 r. odpowiadać będzie dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UP JP 2 oraz Oddziału IPN w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

"Nowa normalność" po niemiecku

 • calendar_today Środa, 2020.06.17
Jaki jest aktualny bilans niemieckich zmagań z pandemią? Jak przebiega odmrażanie niemieckiej gospodarki i jak Niemcy zamierzają walczyć z jej kryzysem? Jak epidemia wpłynęła na niemiecką politykę i dlaczego nie poprawiła relacji niemiecko-amerykańskich? Na te i inne pytanie w "Polityce dla dorosłych" 17 czerwca 2020 r. o 18.30 odpowie dr Joanna Lubecka, historyk, wykładowca Akademii Ignatianum, pracownik krakowskiego Oddziału IPN, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Kampania prezydencka bliska finiszu

 • calendar_today Środa, 2020.06.10
Dlaczego wybory prezydenckie nie odbyły się w maju i czy na pewno mogą się odbyć w czerwcu? Co zmieniła wymiana Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na Rafała Trzaskowskiego? Jakie są mocne i słabe strony głównego dziś rywala prezydenta Andrzeja Dudy? Co może wpłynąć na wynik II tury, jeśli do niej dojdzie? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 10 czerwca 2020 r. o godz. 18.30 odpowiadać będzie dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Oddziału IPN w Krakowie.

Piękne polskie ćwierćwiecze z Janem Pawłem II

 • calendar_today Środa, 2020.05.20
18 maja 2020 r. minęło równo sto lat od narodzin Karola Wojtyły, od roku 1978 papieża Jana Pawła II, dziś świętego Kościoła Katolickiego. Kim dla nas był, kiedy był z nami? Jak bardzo wpływał na nasze myślenie o Polsce i o polskości? Jak wpływał na ducha polskiej polityki? Jak bardzo ta polityka "zbrzydła" po Jego odejściu? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 20 maja 2020 r. o godz. 18.30 odpowiadał będzie Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, niezależny komentator, publicysta.

Polityka energetyczna w czasach zarazy

 • calendar_today Środa, 2020.05.13
Jak dalece pandemia zmieniła i jeszcze zmieni świat pod względem energetycznym i co te zmiany mogą oznaczać dla Polski? Jaka będzie teraz przyszłość "Zielonego Ładu"? Kiedy ruszy Baltic Pipe? Co kryje się za hasłem „program wodorowy”? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 13 maja 2020 r. o godz. 18.30 odpowiadać będzie Wojciech Jakóbik, politolog, analityk sektora energetycznego, redaktor naczelny serwisu BiznesAlert.pl.

Trzeciomajowe refleksje konstytucyjne

 • calendar_today Środa, 2020.05.06
Czy Konstytucja 3 maja zasługuje na podziw tylko dlatego, że była pierwszą w Europie? Jakie pożytki przyniósł Polsce i Polakom akt prawny, który obowiązywał tylko 14 miesięcy i nie zapobiegł zniszczeniu Rzeczypospolitej? Skąd brała się w XIX i XX wieku i nadal bierze współcześnie potrzeba świętowania kolejnych rocznic jej uchwalenia? Na te inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 6 maja 2020 r. o godz. 18.30 odpowiadać będzie prof. dr hab. Tomasz Gąsowski wykładowca Akademii Ignatianum w Krakowie, współzałożyciel Ośrodka Myśli Politycznej oraz prezes Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego.

Pandemia, Ameryka, geopolityka

 • calendar_today Środa, 2020.04.29
Jak bardzo Stany Zjednoczone ucierpiały i jeszcze ucierpią od pandemii koronawirusa? Jak wpłynęła ona na amerykańską politykę? I na szanse Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich? Czy Jak wyglądają dziś relacje Stanów Zjednoczonych z Chinami i Rosją. Czy Unia Europejska może zostać przeciwnikiem Ameryki? Na te i inne pytania w Polityce dla dorosłych 29 kwietnia 2020 r. o godz. 18.30 odpowiadać będzie prof. Andrzej Bryk, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk ustroju, amerykanista.

Polityka brytyjska w czasie zarazy

 • calendar_today Środa, 2020.04.22
Jak Wielka Brytania radzi sobie z pandemią koronawirusa? Jak sprawdza się podczas niej przywództwo Borisa Johnsona, którego choroba covid-19 również nie ominęła a obecnie dosięga go także krytyka ze strony mediów? Jak epidemia wpływa na brytyjskie życie polityczne? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 22 kwietnia 2020 r. o godz. 18.30 odpowiadać będzie dr Marcin Galent, socjolog, adiunkt w Instytucie Europeistyki UJ.

Polityka polska w czasie zarazy

 • calendar_today Środa, 2020.04.15
Jak epidemia wpłynęła ma polskie życie polityczne? Co jest dziś tematem debat i sporów, prócz terminu wyborów prezydenckich? Jakie mogą być konsekwencje utrzymania terminu majowego? Na te i inne pytania pojawią w "Polityce dla dorosłych" 15 kwietnia 2020 r. o godz. 18.30 odpowiadać będzie dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UP JP 2 oraz Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie.

Niemcy w czasie zarazy

 • calendar_today Środa, 2020.04.08
Jak Republika Federalna Niemiec i jej obywatele radzą sobie z pandemią koronowirusa? Jaką strategię przyjął rząd federalny? Jak zachowały się landy? W jakim stopniu epidemia zamroziła niemieckie życie gospodarcze i społeczne? Jak wpłynęła na niemiecką politykę i niemieckie media? Na te i inne pytanie w "Polityce dla dorosłych" 8 kwietnia 2020 r. o godz. 18.30 odpowie dr Joanna Lubecka, historyk, wykładowca Akademii Ignatianum, pracownik krakowskiego Oddziału IPN, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Europa i Polska w czasie zarazy

 • calendar_today Środa, 2020.04.01
Jakie prawdy o społeczeństwach i państwach europejskich ujawniła pandemia koronowirusa z Chin? Jakie zmiany polityczne społeczne, gospodarcze okażą się nieodwracalne? Jak doświadczenie pandemii wpłynie na przyszłość Unii Europejskiej? Na te i inne pytanie w „Polityce dla dorosłych” 1 kwietnia 2020 r. o godz. 18.05 odpowiadał będzie Jan Rokita, niezależny komentator, wykładowca Akademii Ignatianum. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Unia Europejska po Brexicie. Czy przed Polexitem?

 • calendar_today Środa, 2020.03.04
Jak Brexit wpłynął na sytuację w Parlemencie Europejskim? Czy Fidesz Victora Orbana pozostanie w Partii Ludowej? Do czego może doprowadzić presja instytucji unijnych na Polskę i Węgry pod hasłami obrony praworządności i praw człowieka? Na te i inne pytanie w "Polityce dla dorosłych" 4 marca 2020 r. o godz. 18.05 odpowiadać będzie prof. Ryszard Legutko, filozof i poseł do PE, przewodniczący grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Adolf Bocheński "Między Niemcami a Rosją"

 • calendar_today Środa, 2020.02.26
Ośrodek Myśli Politycznej w Krakowie opublikował po raz drugi wybór pism Adolfa Bocheńskiego pt. „Między Niemcami a Rosją” – arcydzieła – jak czytamy na okładce – „polskiej refleksji o geopolityce i polityce zagranicznej”. Na czym polegał fenomen Bocheńskiego, człowieka o niezwykłej charyzmie, inteligencji i erudycji, którego ojczyzna doceniała dopiero jako prostego żołnierza? Po co współcześnie wznawiać i czytać jego pisma, nie licząc walorów historycznych takich publikacji? Czy możliwe jest poprawianie bezpieczeństwa Polski poprzez działanie na rzecz antagonizmu niemiecko-rosyjskiego? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 26 lutego 2020 r. o godz. 18.05 będzie odpowiadał dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie a zarazem redaktor książki "Między Niemcami a Rosją". Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Polityczny chaos w Niemczech

 • calendar_today Środa, 2020.02.19
Co takiego zdarzyło się w niemieckiej polityce, że świeżo wybrany premier rządu krajowego Turyngii poczuł się zmuszony do rezygnacji, a szefowa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer zapowiedziała rezygnację z przewodniczenia tej partii? Dlaczego niemieckich liberałów oskarżono o faszyzm i dokąd w ogóle zmierza niemiecka demokracja? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 19 lutego 2020 r. o godz. 18.05 odpowie dr Joanna Lubecka, historyk, wykładowca Akademii Ignatianum, pracownik krakowskiego Oddziału IPN, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja z 12.02.2020 r.

 • calendar_today Środa, 2020.02.12

Turcja, Rosja, Syria, Libia

 • calendar_today Środa, 2020.02.05
Jaką politykę zagraniczną prowadzi dziś Turcja? Do czego reżim Erdogana dąży w Syrii i czy odnosi sukcesy? Dlaczego wojska tureckie pojawiły się w Libii? I jakie są naprawdę relacje turecko-rosyjskie? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 5 lutego 2020 r. o godz. 18.05 odpowiadać będzie Karolina Wanda Olszowska - historyk, turkolog, doktorantka na wydziałach Historycznym i Filologicznym UJ, koordynatorka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Kryzys stosunków transatlantyckich?

 • calendar_today Środa, 2020.01.29
Jaka jest dziś kondycja stosunków między Europą a Stanami Zjednoczonymi? Jakie znaczenie ma dla niej prezydentura Donalda Trumpa i czy należy się spodziewać jego reelekcji jesienią tego roku? Czy NATO - jak stwierdził niedawno prezydent Francji Macron - znajduje się w stanie "śmierci mózgowej"? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 29 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 odpowie prof. Andrzej Bryk, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, amerykanista, historyk konstytucjonalizmu. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Kryzys stosunków transatlantyckich?

 • calendar_today Środa, 2020.01.29
Jaka jest dziś kondycja stosunków między Europą a Stanami Zjednoczonymi? Jakie znaczenie ma dla niej prezydentura Donalda Trumpa i czy należy się spodziewać jego reelekcji jesienią tego roku? Czy NATO - jak stwierdził niedawno prezydent Francji Macron - znajduje się w stanie "śmierci mózgowej"? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 29 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 odpowie prof. Andrzej Bryk, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, amerykanista, historyk konstytucjonalizmu. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Boris i jego Brexit

 • calendar_today Środa, 2020.01.22
Dzięki czemu premier Boris Johnson tak zdecydowanie wygrał grudniowe wybory? Czy tylko dzięki obietnicy dokończenia sprawy Brexitu? Dokąd teraz on i jego partia - Torysi - poprowadzą Wielką Brytanię? Czy Zjednoczone Królestwo pozostanie zjednoczone? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 22 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 odpowie dr Marcin Galent, socjolog, adiunkt w Instytucie Europeistyki UJ. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

2020 - rok w rocznice bogaty

 • calendar_today Środa, 2020.01.15
Bieżący rok z pewnością będzie rokiem urodzajnym w okrągłe rocznice doniosłych wydarzeń w historii Polski. Jakie obchody przed nami i kiedy? Które z nich przybiorą postać uroczystości państwowych? Które z nich poruszą serca i umysły zwykłych obywateli, a które przeminą bez większego echa? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 15 stycznia o godz. 18.00 odpowie prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, wykładowca Akademii Ignatianum w Krakowie, współzałożyciel Ośrodka Myśli Politycznej oraz twórca i prezes Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Podsumowanie 2019 roku w Polityce dla Dorosłych

 • calendar_today Środa, 2020.01.08
Zgodnie z tradycją "Polityki dla dorosłych" początek każdego roku to czas podsumowań i przewidywań; przypomnienia najważniejszych wydarzeń politycznych poprzedniego roku oraz politycznych prognoz na rok dopiero co rozpoczęty. 8 stycznia 2020 o godz. 18.00 swoimi ocenami i przewidywaniami podzieli się na antenie Radia Kraków dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UP JP 2 oraz Oddziału IPN w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja z 18.11.2019 r.

 • calendar_today Środa, 2019.12.18

Media społecznościowe i ich wpływ na społeczeństwo

 • calendar_today Środa, 2019.12.11
Jak bardzo tzw. media społecznościowe - Facebook, Twitter, Instagram, WhatsApp i wiele innych - zmieniły polskie społeczeństwo, polskie życie publiczne, polską politykę? Na ile wzmacniają społeczne więzi, na ile pogłębiają społeczne podziały, także podziały międzypokoleniowe? Jakie zagrożenia wiążą się z siłą i szybkością ich wpływu na ludzkie postawy i zachowania? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 11 grudnia o godz. 18.30 odpowie dr Aleksandra Powierska, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, teoretyk i praktyk w dziedzinie mediów społecznościowych. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja z 11.12.2019 r.

 • calendar_today Środa, 2019.12.11

Audycja z 4.12.2019 r.

 • calendar_today Środa, 2019.12.04

Rzymskie korzenie polskiej tożsamości

 • calendar_today Środa, 2019.11.27
W ubiegłym roku ukazała się, a w tym roku została uhonorowana Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza książka „Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii.” Przy bliższym poznaniu okazuje się ona także książką o polityce dla bardzo dorosłych. Na rozmowę z jej autorem, prof. Markiem A. Cichockim - filozofem, politologiem, historykiem idei - zaprasza w "Polityce dla dorosłych" 27 listopada 2019 r. Dobrosław Rodziewicz.

Ragnarök XXI wieku

 • calendar_today Środa, 2019.11.20
Na czym polega „despotyzm wolności”? Jak rozumieć globalizm? Kim są wrogowie Lewiatana? Kto dziś zagraża Europie? Na te i inne pytania w audycji "Polityka dla dorosłych" 20 listopada 2019 r. o godz. 18.30 odpowie Jarosław Zadencki, mieszkający w Szwecji filozof polityki, publicysta, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor m.in. książki „Ragnarök. W obliczu anarcho-tyranii i chaosu ludów”. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

5G. Czwarta rewolucja? Druga zimna wojna?

 • calendar_today Środa, 2019.11.13
Co kryje się za skrótem 5G, prócz ogromnych pieniędzy? Czy doprowadzi do kolejnej rewolucji przemysłowej? Jaka może być rola firmy Huawei w nowej zimnej wojnie? Co rywalizacja technologiczna między Ameryką a Chinami może oznaczać dla Polski? Na te i inne pytania w audycji "Polityka dla dorosłych" 13 listopada o godz. 18.30 będzie odpowiadał dr Błażej Sajduk, politolog i historyk myśli politycznej, adiunkt na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownik Nowej Konfederacji, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Brexit. Never ending story?

 • calendar_today Środa, 2019.11.06
31 października 2019 roku, podobnie jak kilka wcześniejszych rzekomo ostatecznych terminów wejścia w życie Brexitu przeminął ponownie bez Brexitu. Co stanęło tym razem na przeszkodzie wychodzeniu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej? W jakim stanie znajduje się brytyjskie życie polityczne a w jakim może się znaleźć po grudniowych wyborach? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 6 listopada 2019 r. o godz. 18.30 odpowie dr Marcin Galent, socjolog, adiunkt w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Dramat Katalonii - kolejna odsłona

 • calendar_today Środa, 2019.10.30
Niemal każdy dzień przynosi dramatyczne wieści i obrazy z Katalonii. Dlaczego na ulicach Barcelony pojawiają się barykady a interwencje policji szokują brutalnością? Co wywołało nową fazę konfliktu na tle niepodległościowych dążeń części Katalończyków? Kto i po co ten konflikt zaognia? Czy widać szanse na jego zakończenie? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 30 października 2019 r. o godz. 18.30 odpowie dr Agnieszka Grzechynka, politolog, pracownik naukowy Akademii Ignatianum, ekspert w dziedzinie m.in. problematyki katalońskiej. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Dokąd zmierza Turcja?

 • calendar_today Środa, 2019.10.23
Przed jakimi stoi wyzwaniami? Do czego dąży i czego się obawia prezydent Erdogan? Dlaczego atakuje Kurdów na terenie Syrii? Czy Turcja stanie się sprawcą kolejnej fazy kryzysu migracyjnego w Europie? Czy pozostaje wiarygodnym członkiem NATO? Na te i inne pytania w audycji „Polityka dla dorosłych” 23 października 2019 r. o godz. 18.30 odpowie Karolina Wanda Olszowska - historyk, turkolog, doktorantka na Wydziale Historycznym i Filologicznym UJ, koordynatorka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Refleksje powyborcze

 • calendar_today Środa, 2019.10.16
Wybory do sejmu i senatu już za nami. Przed nami nowa kadencja polskiego parlamentu. Co może ona przynieść obozowi prawicy, który utrzymał władzę? Pod jakimi względami rządzenie może być teraz trudniejsze dla PiS? Jakich zmian możemy spodziewać się w działalności opozycji? Czy dojdzie do powyborczych rozliczeń w łonie Platformy Obywatelskiej. Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 16 października o godz. 18.30 odpowiadać będzie dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Oddziału IPN w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Prezydent z serialu i "Sługa Narodu"

 • calendar_today Środa, 2019.10.09
Co przyniosły tegoroczne podwójne wybory na Ukrainie - prezydenckie i parlamentarne? Skąd wziął się prezydent Zełeński? Czy zmiana władzy, którą zapoczątkował jego wybór, to coś więcej niż rewolucja kadrowa? Co może z niej wyniknąć i dla Ukrainy i jej sąsiadów? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 9 października o godz. 18.30 odpowie dr Stanisław Górka, politolog z Instytutu Europeistyki UJ i ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja z 2.10.2019 r.

 • calendar_today Środa, 2019.10.02

Małe państwo w wielkiej polityce

 • calendar_today Środa, 2019.09.25
Książka pt. „Małe państwo europejskie na arenie międzynarodowej. Polityka zagraniczna Republiki Słowackiej w latach 1993-2016” wygrała konkurs Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich na najlepszą monografię opublikowaną w 2018 roku. Jej autor, dr hab. Piotr Bajda, politolog, adiunkt w Zakładzie Stosunków Międzynarodowych Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, będzie gościem audycji „Polityka dla dorosłych” 25 września 2019 r. o godz. 18.05. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

30 lat od powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego

 • calendar_today Środa, 2019.09.18
Kilka dni temu, 12 września,  minęło 30 lat od powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Jaka była geneza gabinetu, który narodził się w PRL a zakończył działalność w czasach III RP? Dlaczego fotel premiera Wałęsa zaproponował akurat Mazowieckiemu, choć spory apetyt miał nań Bronisław Geremek? Jak działalność rządu Mazowieckiego zaważyła na historii politycznej lat 90.?  Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 18 września 2019 r. o godz. 18.05  odpowie prof. Tomasz Gąsowski, wykładowca Akademii Ignatianum w Krakowie, współzałożyciel Ośrodka Myśli Politycznej oraz twórca i prezes Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Jak współcześni Niemcy, a zwłaszcza niemieckie elity polityczne postrzegają napaść Niemiec na Polskę w roku 1939?

 • calendar_today Środa, 2019.09.11
Co mówią i piszą o przyczynach wybuchu wojny? Co wiedzą o niemieckich zbrodniach popełnionych podczas okupacji naszego kraju? Jak należy oceniać udział czołowych polityków RFN w polskich obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej? Na te i inne pytanie w audycji "Polityka dla dorosłych" 11 września o godz. 18.05 odpowiadać będzie dr Joanna Lubecka, historyk, wykładowca Akademii Ignatianum, pracownik Biura Badań Historycznych krakowskiego Oddziału IPN, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Jak na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi wygląda polska scena polityczna?

 • calendar_today Środa, 2019.09.04
Jak na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi wygląda polska scena polityczna? Co się na niej zmieniło od wyborów do Parlamentu Europejskiego? Dlaczego Paweł Kukiz został ludowcem? Dlaczego ludowcy odeszli od dawnego koalicjanta - Platformy Obywatelskiej? Kto najwięcej zyska na zmontowaniu trójkąta Czarzasty-Zandberg-Biedroń? Jakie wnioski można wyciągać z przedwyborczych sondaży i czy można im ufać? Na te i inne pytania w pierwszym powakacyjnym wydaniu "Polityki dla dorosłych" odpowiada dr Maciej Zakrzewski,  politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UP JP 2 oraz Oddziału IPN w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Przełomowy i zawiły rok 1989

 • calendar_today Środa, 2019.06.26
Za nami 30 rocznica wyborów kontraktowych z 4 czerwca 1989 roku, wyborów, których wynik niewątpliwie przybliżył koniec systemu komunistycznego nie tylko w Polsce. Zarazem w tym roku mija 30 rocznica innych wydarzeń lata i jesieni roku 1989, których wymowa polityczna nie jest już tak jednoznaczna i które niekoniecznie przyspieszały proces demontażu PRL, budowania demokracji i wybijania się na niepodległość. Jakie to były wydarzenia i co dziś wiemy o ich przyczynach i skutkach? Na te pytanie w "Polityce dla dorosłych" 26 czerwca o godz. 18.05 będzie odpowiadał dr hab. Filip Musiał, historyk i politolog, dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i profesor Akademii Ignatianum. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

"Zjednoczenie" Niemiec a współczesne Niemcy

 • calendar_today Środa, 2019.06.19
Jaki wpływ na oblicze i problemy współczesnych Niemiec miało przyłączenie NRD i rozkład bloku sowieckiego? Jaką drogę nasi zachodni sąsiedzi przeszli w ciągu ostatnich 30 lat i jak są postrzegani w Europie i na świecie? Na te i inne pytania w audycji "Polityka dla dorosłych" 19 czerwca 2019 r. o godz. 18.05 odpowiadać będzie dr Joanna Lubecka, wykładowca Akademii Ignatianum, pracownik naukowy krakowskiego Oddziału IPN, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

O wyborach sprzed 30 lat i o tych sprzed 10 dni

 • calendar_today Środa, 2019.06.05
Wybory do parlamentu europejskiego już za nami. Co mogą oznaczać ich wyniki dla przyszłości Unii Europejskiej? Co wyniki tych wyborów w Polsce mogą oznaczać na forum Parlamentu Europejskiego oraz na krajowej scenie politycznej? Do jakich refleksji może skłaniać 30. rocznica wyborów kontraktowych z roku 1989? Na te i inne pytanie w "Polityce dla dorosłych" 5 czerwca 2019 r. o godz. 18.05 będzie odpowiadał dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie.

Amerykański raport i polskie bezpieczeństwo

 • calendar_today Środa, 2019.05.29
Czy Pakt Północnoatlantycki jest obecnie zdolny do obrony krajów bałtyckich i Polski przed ewentualna agresją rosyjską? Z czego wynika przewaga Rosji i czego może wymagać – także od Polski – skuteczna polityka odstraszania? Czy Stany Zjednoczone będą gotowe taką politykę prowadzić i pod jakimi warunkami? Na te i inne pytanie w "Polityce dla dorosłych" 29 maja 2019 r. o godz. 18.05 będzie odpowiadał dr Błażej Sajduk, politolog i historyk myśli politycznej, adiunkt w Zakładzie Myśli Politycznej na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspert "Nowej Konfederacji" i Klubu Jagiellońskiego. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Kto i dokąd porywa Europę?

 • calendar_today Środa, 2019.05.22
Co składało się dotąd na europejską tożsamość i na czym polega jej kryzys? Czy duchowe zagubienie Europy jest częścią szerszego kryzysu świata Zachodu? Jak przejawia się on w środowiskach akademickich? Czy może on być procesem odwracalnym? Na te i inne pytanie w "Polityce dla dorosłych" 22 maja 2019 r. o godz. 18.05 będzie odpowiadał prof. Ryszard Legutko, filozof i europoseł, współprzewodniczący grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Mity Okrągłego Stołu

 • calendar_today Środa, 2019.05.15
W kwietniu 2019 r. minęła 30 rocznica zakończenia negocjacji Okrągłego Stołu, zaś niemal całe minione trzydziestolecie wypełniły Polakom spory o to jaka wtedy rozegrała się gra, kto kogo w niej ograł i co z tego powinno wynikać dla moralnej i politycznej oceny byłych uczestników tamtych rozmów. Czy takie spory mają sens, czy są to częściej jałowe zderzenia przeciwstawnych mitów i sposób skłócania Polaków? 15 maja 2019 r. gościem "Polityki dla dorosłych" będzie dr Krzysztof Mazur z Klubu Jagiellońskiego, autor artykułu pt. „Okrągły Stół to symbol Waszej złej polityki!”. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

 

 

Los opozycji w putinowskiej Rosji

 • calendar_today Środa, 2019.05.08
Jak wygląda sytuacja polityczna w Rosji rok po ostatnich wyborach prezydenckich? Jaki ustrój buduje Władymir Putin i czy w takim ustroju możliwa jest taka działalność opozycyjna, jaką znamy z państw demokratycznych? Czym się różni rosyjska opozycja systemowa od antysystemowej? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 8 maja 2019 o godz. 18.05 odpowie dr Olga Nadskakuła-Kaczmarczyk, politolog, adiunkt w Katedrze Europy Środkowej i Wschodniej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, autorka książki pt. „Kapitał polityczny opozycji antysystemowej w Rosji”.

Brexit opóźniony

 • calendar_today Środa, 2019.04.17
12 kwietnia, podobnie jak wcześniej 29 dzień marca minął bez Brexitu. Podobno nastąpi on 31 października, ale może wcześniej. A może wcale? Od czego i od kogo będą zależeć losy Brexitu? Na co i na kogo liczy jeszcze premier Teresa May? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 17 kwietnia odpowie dr Marcin Galent, socjolog, adiunkt w Instytucie Europeistyki UJ. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

Brexit opóźniony

 • calendar_today Środa, 2019.04.17
12 kwietnia, podobnie jak wcześniej 29 dzień marca minął bez Brexitu. Podobno nastąpi on 31 października, ale może wcześniej. A może wcale? Od czego i od kogo będą zależeć losy Brexitu? Na co i na kogo liczy jeszcze premier Teresa May? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 17 kwietnia odpowie dr Marcin Galent, socjolog, adiunkt w Instytucie Europeistyki UJ. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

Polacy - Żydzi Polska - Izrael

 • calendar_today Środa, 2019.04.10
Jak układają się relacje polsko-żydowskie i czy mamy w nich do czynienia z jakimś fatalizmem cyklicznych kryzysów? Jakie są główne – dawne i nowe - źródła napięć w stosunkach polsko-żydowskich w XXI wieku. Na czym polega specyfika relacji między Polską i Izraelem i komu zależy na ich komplikowaniu? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 10 kwietnia 2019 r. o godz. 18.05 odpowie prof. Tomasz Gąsowski, wykładowca Akademii Ignatianum w Krakowie, współzałożyciel Ośrodka Myśli Politycznej oraz twórca i prezes Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Polacy - Żydzi Polska - Izrael

 • calendar_today Środa, 2019.04.10
Jak układają się relacje polsko-żydowskie i czy mamy w nich do czynienia z jakimś fatalizmem cyklicznych kryzysów? Jakie są główne – dawne i nowe - źródła napięć w stosunkach polsko-żydowskich w XXI wieku. Na czym polega specyfika relacji między Polską i Izraelem i komu zależy na ich komplikowaniu? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 10 kwietnia 2019 r. o godz. 18.05 odpowie prof. Tomasz Gąsowski, wykładowca Akademii Ignatianum w Krakowie, współzałożyciel Ośrodka Myśli Politycznej oraz twórca i prezes Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Co z tym Brexitem?

 • calendar_today Środa, 2019.04.03
29 dzień marca, wbrew zapowiedziom, minął bez opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Czy opóźniony Brexit nadjedzie 12 kwietnia, czy jeszcze później? A może wcale? Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w poniedziałek cztery alternatywne plany wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Co to były za plany? Co oznacza ich odrzucenie? Przed jakimi realnymi alternatywami stoi dziś Zjednoczone Królestwo? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 3 kwietnia 2019 r. o godz. 18.05 odpowiadać będzie dr Marcin Kędzierski, ekonomista i politolog, wykładowca UEK, ekspert Klubu Jagiellońskiego. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Eurokampania po polsku

 • calendar_today Środa, 2019.03.20
Nieco ponad dwa miesiące dzielą nas od wyborów do Parlamentu Europejskiego. O co rywalizują ugrupowania biorące w nich udział? Jakie stawiają sobie cele, prócz zdobywania atrakcyjnych finansowo mandatów dla swoich kandydatów? Jak zbliżające się eurowybory już wpłynęły i mogą jeszcze wpłynąć na kształt polskiej sceny politycznej przed jesiennymi wyborami do sejmu i senatu? Jakie tematy będą dominować w kampanii wyborczej? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 20 marca 2019 r. o godz. 18.05 będzie odpowiadał dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UP JP 2 oraz Oddziału IPN w Krakowie, członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Bliskie spotkanie z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie

 • calendar_today Środa, 2019.03.13
Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe Ośrodek Myśli Politycznej (OMP) w Krakowie patronuje audycji „Polityka dla dorosłych” od jej narodzin. Jeszcze nigdy jednak sam nie stał się w niej tematem rozmowy. Czas to zmienić. Gościem „Polityki dla dorosłych” 13 marca o godz. 18.05 będzie politolog a zarazem prezes OMP dr Jacek Kloczkowski. Opowie kiedy i dzięki komu Ośrodek Myśli Politycznej powstał, jakie przyświecają mu cele i czym się zajmuje, prócz patronowania „Polityce dla dorosłych”. Prezes OMP przyniesie ze sobą do Radia Kraków także coś, czego już stamtąd nie wyniesie, lecz zostawi z myślą o słuchaczach. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Kondycja polskiej szkoły a nauczanie języka polskiego

 • calendar_today Środa, 2019.03.06
W jakim stanie znajduje się polska szkoła po trzech dekadach od upadku PRL. Co daje swoim absolwentom i co daje Polsce? Co skłoniło obecny obóz rządzący do kolejnej reformy edukacji, na czym ona polega i ku czemu ma prowadzić? Jakie znaczenie ma kanon lektur szkolnych? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 6 marca 2019 r. o godz. 18.05 będzie odpowiadał prof. dr hab. Andrzej Waśko, literaturoznawca, wykładowca UJ, doradca prezydenta RP, redaktor naczelny dwumiesięcznika "Arcana". Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Warszawski szczyt bliskowschodni - próba bilansu

 • calendar_today Środa, 2019.02.27
Wiele polskich mediów relacjonując warszawską konferencję bliskowschodnią skupiło się na nietaktownych wobec gospodarzy słowach Sekretarza Stanu USA Mike'a Pompeo o mieniu pożydowskim i na antypolskich wybrykach polityków i mediów izraelskich. Czy to znaczy, że podczas tej konferencji nie wydarzyło się nic godniejszego uwagi? A jeśli jednak wydarzyło, to co warto szczególnie zapamiętać i jak wygląda polski bilans zysków i kosztów z powodu podjęcia się roli gospodarza? Na te i inne pytania w audycji "Polityka dla dorosłych" 27 lutego 2019 r. o godz. 18.05 odpowie dr Marcin Kędzierski, ekonomista i politolog, pracownik naukowy UEK i ekspert Klubu Jagiellońskiego. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.


 

System Zaufania Społecznego - czy warto mu ufać?

 • calendar_today Środa, 2019.02.20
Co futurystyczny serial "Black Mirror" ma wspólnego z chińską współczesnością? Co kryje się za niewinnie brzmiącym sformułowaniem "System Zaufania Społecznego"? Czy chodzi w nim tylko o zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, transportu i przezwyciężanie nieufności w chińskim społeczeństwie? W jakich innych krajach technologie masowego gromadzenia i przetwarzania danych, na których opiera się chiński eksperyment, są najbardziej zaawansowane i do czego są używane? Na te i inne pytanie w "Polityce dla dorosłych" 20 lutego o godz. 18.05 będzie odpowiadał dr Maciej Zakrzewski, historyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz oddziału IPN w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

Niemcy i inni

 • calendar_today Środa, 2019.02.13
Jak wygląda sytuacja na niemieckiej scenie politycznej po rezygnacji Angeli Merkel z przywództwa nad CDU? Jak radzi sobie jej następczyni Annegret Karrenbauer? Na co Niemcy umówiły się z Francją w Akwizgranie? Jak rysuje się przyszłość stosunków niemiecko-włoskich i jaki jest stosunek Niemiec do Brexitu? Na te i inne pytania w audycji "Polityka dla dorosłych" 13 lutego 2019 r. o godz. 18.05 odpowie dr Joanna Lubecka, historyk, wykładowca Akademii Ignatianum, pracownik krakowskiego oddziału IPN, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz

Co zagraża pamięci narodowej w polskiej przestrzeni publicznej?

 • calendar_today Środa, 2019.02.06
Czym jest dekomunizacja przestrzeni publicznej i czy w Polsce się już dokonała? Dlaczego w Warszawie doszło niedawno do rekomunizacji części tej przestrzeni i czy stolica jest pod tym względem ponurym wyjątkiem wśród polskich miast? W jakim stopniu udało się zdekomunizować przestrzeń publiczną w Krakowie? Na te i inne pytanie w "Polityce dla dorosłych" 6 lutego 2019 r. o godz. 18.05 będzie odpowiadał dr Maciej Korkuć, historyk, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie, wykładowca Akademii Ignatianum. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Po czym rozpoznać mord polityczny? Czy istnieje "mowa nienawiści"?

 • calendar_today Środa, 2019.01.23
Mord popełniony na prezydencie Gdańska obok naturalnych emocji wywołał także falę interpretacji jego przyczyn oraz wymiany politycznych oskarżeń. Czy to oznacza, że samo zabójstwo Pawła Adamowicza miało charakter polityczny w takim samym sensie jak np. mord na prezydencie Narutowiczu? Czy są podstawy do wiązania tej zbrodni ze zjawiskiem tzw. mowy nienawiści i co właściwie oznacza określenie „mowa nienawiści”? Na te pytania w "Polityce dla dorosłych" 23 stycznia 2018 r. o godz. 18.05 będzie odpowiadał prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, wykładowca Akademii Ignatianum w Krakowie, współzałożyciel Ośrodka Myśli Politycznej oraz twórca i prezes Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.


Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

Zagadki deglomeracji

 • calendar_today Środa, 2019.01.16
Co oznacza deglomeracja i co ma wspólnego ze sprawiedliwym rozwojem? Czym różni się od dekoncentracji? O czym dyskutowano na kongresie Klubu Jagiellońskiego w Radomiu i dlaczego w Radomiu? Na te i inne pytania w audycji "Polityka dla dorosłych" 16 stycznia o godz. 18.05 będzie odpowiadał pan Bartosz Brzyski, politolog, redaktor portalu i zarazem rzecznik prasowy Klubu Jagiellońskiego. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Świat i Europa w 2018 roku

 • calendar_today Środa, 2019.01.09
W pierwszym noworocznym wydaniu "Polityki dla dorosłych" wspominaliśmy najciekawsze wydarzenia roku 2018 w polityce polskiej. Tym razem przedmiotem wspomnień będzie to, co rok ubiegły przyniósł w polityce międzynarodowej oraz w polityce wewnętrznej innych krajów niż Polska. Wybrane tematy z tego bogactwa wydarzeń i zagadnień przypomni i skomentuje dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Polityczne podsumowanie roku w polityce polskiej

 • calendar_today Środa, 2019.01.02
Które z wydarzeń w polskiej polityce w minionym roku 2018 zasługują na przypomnienie i analizę? Które z nich mogą mieć wpływ na to, co wydarzy się w roku 2019? Próbę podsumowania podejmie dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz

Jaki Brexit, jaka przyszłość Zjednoczonego Królestwa?

 • calendar_today Środa, 2018.12.19
Jeśli na drodze Wielkiej Brytanii do Brexitu nie wydarzy się nagły zwrot akcji, to 29 marca 2019 roku Unia Europejska zubożeje o jednego członka. To niemal pewne. Natomiast nie wiadomo nadal, czy będzie to Brexit kontrolowany w oparciu o umowę premier May z Brukselą, czy Brexit twardy. cokolwiek miałby on w praktyce oznaczać. Jak doszło do takiej sytuacji? Co może ona przynieść Wielkiej Brytanii i Europie? Na te pytania w "Polityce dla dorosłych" 19 grudnia o godz. 18.05 będzie odpowiadał dr Marcin Galent, socjolog, adiunkt w Instytucie Europeistyki UJ. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

Wspominamy rozmowę ze śp. prof. Miłowitem Kunińskim

 • calendar_today Środa, 2018.12.12
9 czerwca 2018 r. zmarł prof. Miłowit Kuniński, historyk filozofii i filozof polityki, były dyrektor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie, który patronuje cyklowi „Polityka dla dorosłych”. W "Polityce dla dorosłych" przypominamy obszerne fragmenty jednej z rozmów, jakie na antenie Radia Kraków przeprowadził z Profesorem Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Euro-elity i „populiści”

 • calendar_today Środa, 2018.12.05
W Polsce, na Węgrzech, we Włoszech (i nie tylko tam) do władzy dochodzą ugrupowania oskarżane w Brukseli, Berlinie i Paryżu o populizm. Opozycyjne partie i ruchy społeczne oskarżane o to samo są dziś obecne we wszystkich krajach Unii Europejskiej, Niemiec i Francji nie wyłączając. I rosną w siłę. Kim są dziś prawdziwi i domniemani populiści i przeciwko czemu się buntują? Kim są ich oskarżyciele i do czego sami dążą? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 5 grudnia o godz. 18.05 odpowiadać będzie prof. Andrzej Bryk, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, prawnik i historyk prawa. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Co i kto Polsce zagraża? Na co i kogo możemy liczyć?

 • calendar_today Środa, 2018.11.28
Na jakie zagrożenia zewnętrzne Polska powinna być przygotowana w nadchodzących dekadach i w jaki sposób może stawić im czoła przy posiadanym potencjale? W jakim stopniu możemy polegać na Sojuszu Atlantyckim a zwłaszcza w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi? Co może oznaczać dla Polski zaostrzanie się rywalizacji amerykańsko-chińskiej? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 28 listopada 2018 r. o godz. 18.05 będzie odpowiadał dr Błażej Sajduk, politolog i historyk myśli politycznej, adiunkt na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. edukacji i bezpieczeństwa narodowego.Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Brexit i chaos

 • calendar_today Środa, 2018.11.21
Czy proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie Brexitem "miękkim" czy "twardym". Czy uzgadnianie warunków okresu przejściowego doprowadzi do upadku rządu Theresy May? Jaki będzie wpływ Brexitu oraz sposobu jego przeprowadzenia na brytyjską gospodarkę, scenę polityczną i pozycję międzynarodową Zjednoczonego Królestwa? Na te i inne pytania w Polityce dla dorosłych 21 listopada o godz. 18.05 będzie odpowiadał Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, analityk polityki i jej niezależny komentator. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Czy dobrze uczciliśmy stulecie odzyskania niepodległości?

 • calendar_today Środa, 2018.11.14
Kulminacja obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości już za nami. Jak wypada wstępny bilans tego jubileuszu? Jak oceniać kształt jego obchodów w dniu 11 listopada? Jak święto niepodległości obchodzili nasi przodkowie w II RP? Kiedy należałoby obchodzić dzień narodzin III RP? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 14 listopada o godz. 18.05 będzie odpowiadał prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, historyk, wykładowca Akademii Ignatianum w Krakowie, współzałożyciel Ośrodka Myśli Politycznej oraz twórca i prezes Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Niemcy: zmierzch epoki Angeli Merkel

 • calendar_today Środa, 2018.11.07
Jak wygląda sytuacja na niemieckiej scenie politycznej po oświadczeniu Angeli Merkel, że nie zamierza ponownie kandydować na stanowisko przewodniczącej CDU? Czy zdoła wówczas dokończyć kadencję kanclerską? Kto może zostać nowym szefem chadeków? O czym debatuje niemiecka klasa polityczna? Jakim wyzwaniom musi stawić czoła? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 7 listopada o godz. 18.05 odpowie dr Joanna Lubecka, wykładowca Akademii Ignatianum, pracownik krakowskiego Oddziału IPN, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

Czy Niemcy wiedzą czego chcą?

 • calendar_today Środa, 2018.10.31
Do jakich refleksji mogło skłonić tegoroczne, 19. Forum Polsko-Niemieckie, którego honorowymi gośćmi byli prezydenci Andrzej Duda oraz Frank Walter Steinmeier? W jakim stanie są dziś nasze relacje z sąsiadami zza Odry? Jakie czynniki je kształtują? Czy mogłyby wyglądać lepiej? A może lepiej już być nie może? Na te i inne pytania w audycji Polityka dla dorosłych 31 października o godz. 18.05 odpowie dr Marcin Kędzierski, ekonomista i politolog, członek zarządu Klubu Jagiellońskiego, dyrektor programowy Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, ekspert ds. edukacji i spraw zagranicznych. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Prawa człowieka - między prawem a polityką

 • calendar_today Środa, 2018.10.24
26 października w Krakowie odbędzie się konferencja "Prawa człowieka: gdzie kończy się prawo, a zaczyna polityka i vice versa" zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie. Złożą się na nią dwie dyskusje panelowe. Pierwsza z nich będzie poświęcona prawnym dylematom i politycznym kontekstom problematyki praw człowieka w Unii Europejskiej. Druga - wymiarowi ideowemu i ideologicznemu współczesnych koncepcji praw człowieka. Obydwu debat będzie można posłuchać w Hotelu Grand Ascot przy ul. Szujskiego 4 w Krakowie, 26 października od godziny 16.00. Wstęp wolny. Natomiast gościem "Polityki dla dorosłych" w środę 24 października o godz. 18.05 będzie jeden z uczestników piątkowej konferencji, prof. Ireneusz Cezary Kamiński - specjalista w zakresie prawa międzynarodowego publicznego i prawa europejskiego, w latach 2014 - 2016 sędzia ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Wojny przyszłości będą wygrywać posiadacze największych arsenałów, czy najlepszych algorytmów?

 • calendar_today Środa, 2018.10.17
Czy dzięki samouczącym się systemom sztucznej inteligencji pojęcie „wojny błyskawicznej” nabierze dosłownego znaczenia? Które państwa przodują i mogą w przyszłości przodować w dziedzinie militarnych zastosowań sztucznej inteligencji? Na te pytania w "Polityce dla dorosłych" 17 października o godz. 18.05 odpowie dr Błażej Sajduk, politolog, adiunkt na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. edukacji i bezpieczeństwa narodowego. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Jakich zmian w ordynacji do Parlamentu Europejskiego chciało dokonać Prawo i Sprawiedliwość?

 • calendar_today Środa, 2018.10.10
Pod wpływem jakich środowisk i argumentów prezydent Andrzej Duda tę nowelizację zawetował? Jaką rolę odegrał w tej sprawie Klub Jagielloński i z jakich pobudek? Na te i inne pytania w audycji "Polityka dla dorosłych" 10 października 2018 r. o godz. 18.05 będzie odpowiadał dr Krzysztof Mazur, politolog, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Klubu Jagiellońskiego, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

 

 

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu

 • calendar_today Środa, 2018.10.03
Dlaczego prezydentowi Andrzejowi Dudzie zależało na spotkaniu z prezydentem Donaldem Trumpem i czy ma on powody do zadowolenia po niedawnej wizycie w Białym Domu? W jakich sprawach ważnych dla Polski można dzięki tej wizycie oczekiwać postępów, a w jakich niekoniecznie? Jak oceniać inicjatywę "Fort Trump" oraz sposób komentowania jej w Polsce i w innych krajach? Na te i inne pytanie w audycji "Polityka dla dorosłych" we środę o godz. 18.05 odpowiadał będzie dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Oddziału IPN w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Prof. Miłowit Kuniński (1946-2018). Wybitny myśliciel, szlachetny człowiek

 • calendar_today Środa, 2018.06.27
9 czerwca 2018 r. zmarł prof. Miłowit Kuniński, historyk filozofii i filozof polityki, były dyrektor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie, który patronuje cyklowi „Polityka dla dorosłych”. Mam wobec Profesora dług wdzięczności nie tylko jako autor tej audycji, ale także jako Jego były student i autor pracy magisterskiej, którą On zgodził się recenzować. Na antenie Radia Kraków odbyłem z Profesorem kilka rozmów. Przypomnienie obszernych fragmentów jednej z nich, przeprowadzonej w roku 2013, wydało mi się najlepszą dla radia formą uczczenia pamięci prof. Miłowita Kunińskiego. Zabierając głos publicznie, miał On zawsze do przekazania rzeczy warte wysłuchania i przemyślenia.

Anatomia prezydenckich pytań referendalnych

 • calendar_today Środa, 2018.06.20
Prezydent RP Andrzej Duda podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju przedstawił pytania, które mogłyby się znaleźć w proponowanym przez niego referendum "pre-konstytucyjnym". Jak brzmią te pytania i czy warto je zadawać Polakom jako pytania referendalne? Do czego dąży prezydent Andrzej Duda i czy dzięki tak pomyślanemu referendum może swoje cele osiągnąć? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 20 czerwca o godz. 18.05 będzie odpowiadał dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz krakowskiego oddziału IPN. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

1989: Między czerwcem a wrześniem

 • calendar_today Środa, 2018.06.13
Na wybory z 4 czerwca 1989 roku można spojrzeć jako na zaskakujący zwrot akcji w grze rozpoczętej w roku 1988 Magdalence, ale także jako na początek nowej gry, która 12 września tego samego roku doprowadziła do powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Co wydarzyło się w Polsce między czerwcem a wrześniem 1989 roku? Jak ten czas wpłynął na dalsze dzieje polityczne Polski? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 13 czerwca 2018 r. będzie odpowiadał prof. Tomasz Gąsowski, historyk, wykładowca Akademii Ignatianum w Krakowie, współzałożyciel Ośrodka Myśli Politycznej oraz twórca i prezes Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

Jaka zmiana we Włoszech?

 • calendar_today Środa, 2018.06.06
Po długich perypetiach został powołany nowy rząd Republiki Włoskiej. Na czym te perypetie polegały? Dokąd rząd premiera Conte może poprowadzić Włochy i jak wpłynąć na sytuację wewnątrz Unii Europejskiej? Dlaczego, zanim jeszcze zaczął rządzić, ścigąnął na siebie gniew eurokratów z Brukseli i Berlina? Na te i inne pytania w Polityce dla dorosłych 6 czerwca o godz. 18.05 będzie odpowiadał dr hab. Artur Wołek, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej oraz członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

Co tak naprawdę zdarzyło się 4 czerwca 1989 roku w Polsce?

 • calendar_today Środa, 2018.05.30
Jak upływ czasu wpływa na postrzeganie przez Polaków wydarzeń, które doprowadziły do tamtych wyborów i które z nich wynikły? Czy do pamięci o tamtym 4 czerwca pasuje miano Dnia Wolności i Praw Człowieka? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 30 maja b.r. o godz. 18.05 będzie odpowiadał dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Oddziału IPN w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

Fritz Bauer i proces, który wstrząsnął Niemcami

 • calendar_today Środa, 2018.05.23
Goszczący w Krakowie znany, niemiecki autor książek historycznych Dieter Schenk wygłosi 24 maja b.r. na "Przystanku Historia" IPN wykład poświęcony Fritzowi Bauerowi i frankfurckiemu procesowi członków załogi KL Auschwitz w latach 1963-65. Dzięki czemu i komu ten proces mógł się odbyć? Jaką rolę odegrał w nim krakowski profesor Jan Sehn? Jakie były i są konsekwencje tego procesu? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 23 maja b.r. o godz. 18.00 odpowiadać będzie dr Joanna Lubecka, historyk, wykładowca Akademii Ignatianum, pracownik oddziału IPN w Krakowie, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.
 

Rosja Putina - jaka jest, dokąd zmierza?

 • calendar_today Środa, 2018.05.16
Jakim państwem jest Rosja na początku kolejnej kadencji prezydenckiej Władymira Putina? Jaką władzą Putin rozporządza i do jakiej ideologii się odwołuje? Jaki jest dziś stan relacji polsko-rosyjskich i czego powinniśmy się po Moskwie spodziewać? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 16 maja o godz. 18.05 odpowie dr hab. Henryk Głębocki, historyk, wykładowca w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.


Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

Wybory samorządowe 2018: jakiej kampanii i jakich wyników się spodziewać?

 • calendar_today Środa, 2018.05.09
Do wyborów samorządowych już tylko pół roku. Czego można się spodziewać po tegorocznej kampanii, a na co nie należy liczyć? Których spośród ujawnionych pretendentów do forteli prezydenckich w największych miastach można uznać za faworytów, a gdzie rywalizacja może okazać się wyrównana i szczególnie ostra? Czy Kraków skazany jest na kolejną kadencję Jacka Majchrowskiego? Na te i inne pytanie w "Polityce dla dorosłych" 9 maja o godz. 18.05 odpowiadać będzie Jan Rokita, komentator polityki, wykładowca Akademii Ignatianum. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.


Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

Wiosenne konstytucje Polaków

 • calendar_today Środa, 2018.05.02
Wiosna to konstytucyjna dla Polaków pora. Wszystkie "duże" konstytucje niepodległej Rzeczypospolitej, począwszy od tej z 3 maja 1791 roku, były uchwalane wiosną. Tak było w przypadku konstytucji marcowej z 1921 roku, konstytucji kwietniowej z 1935 roku oraz konstytucji kwietniowej z 1997 roku. 3 maja 2017 roku prezydent Andrzej Duda zapowiedział zamiar zorganizowania w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości referendum na temat założeń przyszłej konstytucji RP, a pod koniec kwietnia 2018 roku zaproponował tematykę niektórych spośród referendalnych pytań. Co o takiej metodzie pracy nad nową konstytucją oraz o dotychczasowych konstytucjach Rzeczypospolitej myśli prof. Tomasz Gąsowski, historyk, wykładowca Akademii Ignatianum? Tego będzie można się dowiedzieć w "Polityce dla dorosłych" 2 maja 2018 r. o godz. 18.05. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.


Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

Powrót historii do polityki?

 • calendar_today Środa, 2018.04.18
Zamiast zapowiadanego kiedyś przez Fukuyamę optymistycznego „końca historii” mamy dziś – także w Europie - nie tylko powrót historii rozumiany jako wzrost niepewności, napięć i konfliktów politycznych, ale także wzrost znaczenia historii w sensie pamięci i mitologii historycznej jako czynników wpływających na politykę. Dlaczego tak się dzieje, gdzie tak najbardziej się dzieje i do czego to może prowadzić? Na te pytania w "Polityce dla dorosłych" 18 kwietnia o godz. 18.05 odpowiadał dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UP JP 2 oraz Oddziału IPN w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

Chińskie zagadki

 • calendar_today Środa, 2018.04.11
Czy Chiny chcą rządzić w przyszłości światem? Czy jako supermocarstwo prześcignęły już Rosję? Czy chcą wojny ze Stanami Zjednoczonymi? Czy prezydent Xi Jinping będzie rządzić dożywotnio? Co kryje się za pojęciem"nowego jedwabnego szlaku" i dokąd może on doprowadzić państwa Europy środkowo-wschodniej? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 11 kwietnia o godz. 18.05 odpowiadał dr Michał Lubina, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor książki "Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014". Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

Co się dzieje w Katalonii?

 • calendar_today Środa, 2018.04.04
Co się psuje w Królestwie Hiszpanii? Z czego wynikają niepodległościowe dążenia Katalończyków i do czego mogą doprowadzić? Na te i inne pytania w Polityce dla dorosłych 4 kwietnia o godz. 18.05 będzie odpowiadać dr Agnieszka Grzechynka, politolog, adiunkt w Katedrze Socjologii Polityki Akademii Ignatianum, ekspert w dziedzinie problematyki katalońskiej. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz

Czy polityką wschodnią III RP rządzą koncepcje Giedroycia i Mieroszewskiego?

 • calendar_today Środa, 2018.03.28
Na ile zdawały one egzamin w minionym trzydziestoleciu? Co zmienili w polskiej polityce wobec naszych wschodnich sąsiadów premier Tusk i minister Sikorski? Jak zareagowali na tę zmianę ich następcy? Na te i inne pytanie w „Polityce dla dorosłych” 28 marca od godz. 18.05 będzie odpowiadał dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UP JP 2 oraz Oddziału IPN w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Czy należy bać się Korei Północnej i jej atomowych pogróżek?

 • calendar_today Środa, 2018.03.21
Co dzieje się wewnątrz ostatniego państwa w pełni totalitarnego? Do czego dąży reżim Kim Dzong Una? Dlaczego jego przywódca chce się spotkać osobiście z prezydentem Trumpem i dlaczego to dążenie popierają władze Korei Południowej? Na te i inne pytania w Polityce dla dorosłych 21 marca będzie odpowiadał dr Michał Lubina, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie

Zabójstwo dziennikarza początkiem kryzysu politycznego w Słowacji

 • calendar_today Środa, 2018.03.14
Zamordowanie dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej gwałtownie podniosło temperaturę politycznego sporu w Słowacji. Przez kraj przetoczyła się fala demonstracji przeciwko rządowi. Prezydent Słowacji Andrej Kiska oświadczył, że konieczne mogą się okazać przedterminowe wybory parlamentarne, co premier Robert Fico skomentował jako próbę destabilizowania sytuacji w kraju. Jakie są głębsze przyczyny tego kryzysu i jakie mogą być jego dalsze konsekwencje? Na te i inne pytania odpowie w "Polityce dla dorosłych" 14 marca o godz. 18.05 dr hab. Artur Wołek, politolog, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej oraz członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie

Po wyborach parlamentarnych we Włoszech

 • calendar_today Środa, 2018.03.07
Wybory parlamentarne we Włoszech: co tak naprawdę się tam wydarzyło i dlaczego? Kto ma największe szanse na objęcie steru rządów? Co zmiana układu sił na włoskiej scenie politycznej przyniesie samym Włochom i reszcie Unii Europejskiej? Co z niej może wyniknąć dla Polski? Na te pytania w Polityce dla dorosłych 7 marca o godz. 18.05 będzie odpowiadał Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum i niezależny publicysta. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Za co i przez kogo "wyklętych"?

 • calendar_today Środa, 2018.02.28
Od 7 lat obchodzimy w Polsce 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Za co i przez kogo "wyklętych"? Dlaczego bohaterowie powojennej partyzantki niepodległościowej musieli tak długo czekać na uznanie i upamiętnienie przez niepodległą III RP? Jakie znaczenie dla siły państwa polskiego XXI wieku i jego polityki historycznej może mieć upowszechnianie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych i kultywowanie wartości w imię których walczyli i oddawali życie? Odpowiedzi na te pytania w audycji "Polityka dla dorosłych" 28 lutego o godz. 18.05. będzie udzielał dr hab. Filip Musiał, dyrektor krakowskiego oddziału IPN i profesor Akademii Ignatianum. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

Czy w Niemczech powstała wreszcie koalicja rządząca i czego można by się po niej spodziewać?

 • calendar_today Środa, 2018.02.14
Po blisko pięciu miesiącach od wyborów do Bundestagu i po fiasku negocjacji koalicyjnych między CDU/CSD-FDP i Zielonymi udało się ponownie wynegocjować umowę koalicyjną chadeków z socjalistami z SDP. Czy ta koalicja zostanie skonsumowana? Na jakich warunkach została zawarta? Jaką politykę wewnętrzną i europejską może prowadzić? Jak jej powstanie może wpłynąć na stosunki polsko-niemieckie? Na te pytanie w Polityce dla dorosłych 14 lutego o godz. 18.05 odpowiadać będzie dr Joanna Lubecka, wykładowca Akademii Ignatianum, pracownik naukowy IPN, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

Nowelizacja ustawy o IPN jest Polsce potrzebna jako środek obrony przed pomówieniami?

 • calendar_today Środa, 2018.02.07
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN wprowadzająca karalność zniesławiania państwa i narodu polskiego poprzez przypisywanie im „wbrew faktom” odpowiedzialności za cudze zbrodnie, a zwłaszcza zbrodnie popełnione przez III Rzeszę. Czy tego rodzaju przepis prawa karnego jest Polsce potrzebny jako środek obrony przed pomówieniami, szczególnie o udział w zbrodni Holokaustu? Czy będzie skuteczny? I czym tłumaczyć wściekłość polityków izraelskich oraz krytykę ze strony administracji amerykańskiej?

Na te i inne pytania w audycji Polityka dla dorosłych 7 lutego o godz. 18.05 będzie odpowiadał  prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, historyk, wykładowca Akademii Ignatianum, twórca i prezes Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz. 

 

 

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

Czeska polityka jak „czeski film”?

 • calendar_today Środa, 2018.01.31
Milosz Zeman został ponownie prezydentem Czech, a Andrej Babiš jest nadal premierem, chociaż stracił immunitet poselski i nie otrzymał od parlamentu wotum zaufania. Większość partii w parlamencie nie chce rządów Babiša, ale bez pomocy prezydenta nie mają sposobu, by pozbawić go stanowiska premiera.

Czy ten impas czeskiej polityce zakończą przedterminowe wybory, czy zmiana premiera, czy egzotyczna koalicja partii Babiša z partią Okamury? Czy może dojść w Czechach do referendum na temat Czexitu z Unii Europejskiej? Na te pytania w „Polityce dla dorosłych” 31 stycznia o godz. 18.05 odpowie dr hab. Artur Wołek, politolog, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie, ekspert  Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej oraz członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

 

 

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Jak Niemcy pamiętają II wojnę światową i czego z niej nie chcą pamiętać?

 • calendar_today Wtorek, 2018.01.23
Jak kształtowała się w Niemczech pamięć niemieckich zbrodni po upadku III Rzeszy? Czy współczesne państwo polskie może mieć wpływ na niemiecką pamięć i niepamięć historyczną? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 24 stycznia o godz. 18.05 odpowie dr Joanna Lubecka, historyk, wykładowca Akademii Ignatianum, pracownik oddziału IPN w Krakowie, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

W setną rocznicę odzyskania niepodległości

 • calendar_today Wtorek, 2018.01.09
Jakie pożytki dla III RP mogą wyniknąć z obchodów setnej rocznicy narodzin II RP? Czego możemy pozazdrościć twórcom i obywatelom Polski odrodzonej w roku 1918 i w czym twórczo ich naśladować? Jakie przestrogi dla współczesnej Polski możemy wyciągnąć z doświadczeń Polski międzywojennej? Na te i inne pytania odpowie w „Polityce dla dorosłych” 10 stycznia o godz. 18.05 prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, historyk, profesor Akademii Ignatianum, współzałożyciel Ośrodka Myśli Politycznej oraz twórca i prezes w Krakowie, założyciel i prezes Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Co najważniejszego i najciekawszego przyniósł rok 2017 w polityce polskiej i międzynarodowej?

 • calendar_today Wtorek, 2018.01.02
Autorskiego podsumowania dokona w „Polityce dla dorosłych” 3 stycznia o godz. 18.05 dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UP JP 2 oraz Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Kłamstwa o Polsce w mediach zagranicznych – kto i jak powinien na nie reagować?

 • calendar_today Poniedziałek, 2017.12.25
Nierzadko te same zagraniczne media, które zafałszowują polską przeszłość, używając zwrotu „polskie obozy śmierci”, przekazują także fake news, czyli medialne kłamstwa na temat Polski współczesnej, w której podobno od roku 2015 nie ma już wolności słowa, panuje dyktatura, a nawet ustrój totalitarny. Jak powinno reagować na to zjawisko państwo polskie? Jak reagują niektórzy polscy dziennikarze? Na te pytanie w „Polityce dla dorosłych” 27 grudnia o godz. 18.05. będzie odpowiadał Piotr Legutko, dziennikarz, publicysta, członek zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i redaktor naczelny wydawanego przez SDP kwartalnika „Forum Dziennikarzy”. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

„Życie w ciekawych czasach” zamiast „końca historii”?

 • calendar_today Wtorek, 2017.12.19
Dr Jacek Kloczkowski, dziś wiceprezes Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie napisał w roku 2007, że żyjemy w „czasach grubej przesady” mając na myśli język politycznej rywalizacji w ówczesnej Polsce. Jeśli 10 lat temu żyliśmy „w czasach grubej przesady”, to w jakich czasach żyjemy dziś, gdy agresywną retoryką, a nawet czarną propagandą, posługują się wobec Polski (i nie tylko wobec niej) także politycy z państw przyjaznych – członków Unii Europejskiej. Z czego takie zachowania wynikają i ku czemu mogą prowadzić?

Skąd w ogóle tyle słownej agresji między sojusznikami, co możemy obserwować np. w relacjach turecko-amerykańskich, turecko-niemieckich czy francusko-amerykańskich, nie mówiąc już wymianie pogróżek między państwami nieprzyjaznymi. Czy zamiast obiecywanego przez Fukuyamę „końca historii” czeka nas „życie w ciekawych czasach”? Te pytania powrócą w „Polityce dla dorosłych” 20 grudnia o godz. 18.05 z udziałem Jana Rokity, wykładowcy Akademii Ignatianum, niezależnego komentatora polityki. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – do jakich refleksji skłania?

 • calendar_today Środa, 2017.12.13
Jakie miejsce stan wojenny zajmuje w działalności badawczej i edukacyjnej IPN? Na ile skuteczna okazała się po 1989 roku propaganda wybielająca sprawców tej zbrodni komunistycznej? Które z jej złych następstw mają znaczenie także współcześnie w jaki sposób im przeciwdziałać? Z tymi i innymi pytaniami zmierzy się w „Polityce dla dorosłych” 13 grudnia o godz. 18.05 dr Cecylia Kuta z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Co dalej z niemiecki rządem? Fiasko rozmów o koalicji

 • calendar_today Poniedziałek, 2017.12.04
Wbrew oczekiwaniu większości obserwatorów, nie doszło po niedawnych wyborach w Niemczech do zawarcia koalicji CDU/CSU z FDP i Zielonymi. Co było przyczyną klęski negocjacji koalicyjnych? Czy w tej sytuacji CDU/CSU ponownie zawrze koalicję z SPD, czy powstanie rząd mniejszościowy, czy odbędą się przyspieszone wybory? Dokąd zmierzają Niemcy i jak sytuacja polityczna za Odrą może wpłynąć na sytuację w Unii Europejskiej? Te i inne pytania pojawią się w audycji "Polityka dla dorosłych" 6 grudnia o godz. 18.05, której gościem będzie dr Joanna Lubecka, historyk, wykładowca Akademii Ignatianum, pracownik krakowskiego Oddziału IPN, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Czy zmierzamy ku cyberdemokracji?

 • calendar_today Poniedziałek, 2017.11.20
Czy w czasach coraz doskonalszych technologii gromadzenia i przetwarzania danych możemy obawiać się coraz skuteczniejszej manipulacji ze strony tych, którzy chcą wpływać na nasze zachowania polityczne? Czy mamy świadomość jak wiele informacji o sobie ujawniamy, korzystając na co dzień z wyszukiwarek internetowych i mediów społecznościowych? Na te i inne pytania w Polityce dla dorosłych 22 listopada o godz. 18.00 będzie odpowiadał dr Błażej Sajduk, adiunkt w Zakładzie Myśli Politycznej na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego oraz Fundacji Człowiek-Edukacja-Technologia. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.


Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie

Jakiej konstytucji potrzebuje Polska?

 • calendar_today Wtorek, 2017.11.14
Jakiej konstytucji potrzebuje Polska w jej obecnej sytuacji politycznej i międzynarodowej? Na jakich zasadach powinien opierać się jej ustrój? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 15 listopada o godz. 18.05 będzie odpowiadał dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Polityczna zmiana w Czechach i Austrii – co może przynieść tym krajom oraz ich sąsiadom?

 • calendar_today Wtorek, 2017.10.24
Jak wynik wyborów w tych krajach może wpłynąć na przyszłość Grupy Wyszehradzkiej? Na te i inne pytania odpowie w audycji „Polityka dla dorosłych” 25 października b.r. dr hab. Artur Wołek, politolog, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej oraz członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie.

 

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Bezpieczeństwo energetyczne Polski: stan obecny i perspektywy

 • calendar_today Wtorek, 2017.10.17
Co w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego zmieniło się od wiosny 2017 roku, kiedy ten temat gościł w PDD? Czy są szanse na zablokowanie projektu Nord Stream 2? Jak bardzo zaawansowany jest projekt Korytarza Norweskiego? Co z polską energetyką jądrową? Ne te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 18 października o godz. 18.05 będzie odpowiadał Wojciech Jakóbik, politolog, analityk sektora energetycznego, redaktor naczelny serwisu BiznesAlert.pl. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie

O referendum konstytucyjnym

 • calendar_today Wtorek, 2017.10.10
Prezydent Andrzej Duda chce zorganizować w przyszłym roku referendum, w którym Polacy mieliby się wypowiedzieć, jakich zmian w konstytucji oczekują. Czy referendum wyprzedzające prace legislacyjne miałoby sens? Czy konstytucja z 1997 roku wymaga zmian lub wymiany na nową ustawę zasadniczą? Co w jej literze i jej duchu zasługuje na krytykę? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 11 października o 18.05 odpowiadał Zbigniew Stawrowski, filozof polityki, profesor w Instytucie Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Prof. Zbigniew Stawrowski. Fot. Jakub Szymczuk

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

W "Polityce dla dorosłych" o wyborach do Bundestagu

 • calendar_today Wtorek, 2017.10.03
Niedawne wybory do Bundestagu, choć Angela Merkel nadal będzie po nich kanclerzem, zmieniły układ sił na niemieckiej scenie politycznej. Jak doszło do tej zmiany. Co może z niej wyniknąć dla Niemiec, dla Europy, dla stosunków polsko-niemieckich. Na te pytanie odpowie w "Polityce dla dorosłych" 4 października 2017 o godz. 18.05 dr Joanna Lubecka, historyk i politolog, wykładowca Akademii Ignatianum, pracownik IPN, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Czym były „idee jagiellońskie”? Jak kształtowały ustrój i politykę dawnej Rzeczypospolitej?

 • calendar_today Środa, 2017.09.27
Radio Kraków patronowało międzynarodowej konferencji naukowej pt. IDEE JAGIELLOŃSKIE W RELACJACH MIĘDZYKULTUROWYCH zorganizowanej przez Instytut Studiów Międzykulturowych UJ oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społecznego i Dialogu Międzykulturowego – Cooperantis. Czym były owe „idee jagiellońskie”, jak kształtowały ustrój i politykę dawnej Rzeczypospolitej i czy dziś mają znaczenie polityczne? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 27 września o godz. 18.05 będzie odpowiadał prof. dr hab. Bogdan Szlachta, kierownik Katedry Filozofii Polityki UJ. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Skutki prezydentury Donalda Trumpa

 • calendar_today Poniedziałek, 2017.09.18
Czy za prezydentury Donalda Trumpa grozi nam rozluźnienie relacji transatlantyckich i osłabienie NATO? A jeśli tak, to z czyjej inicjatywy - amerykańskiej czy europejskiej? Czy mamy w Europie Zachodniej do czynienia z kolejną falą antyamerykanizmu? A gdyby tak było, jak na to zjawisko powinna reagować polska polityka zagraniczna? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 20 września od godz. 18.05 będzie odpowiadał Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, komentator tygodników "Wprost" i "Sieci prawdy". Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Grupa Wyszehradzka w Unii Europejskiej po Brexicie

 • calendar_today Wtorek, 2017.09.12
Grupa Wyszehradzka w Unii Europejskiej po Brexicie; czy ma jeszcze przed sobą przyszłość? Jakie owoce przyniosła zakończona w czerwcu 2017 r. polska prezydencja w V4? W jakich sprawach dotyczących Unii Europejskiej Grupa Wyszehradzka zajmuje wspólne stanowisko? Jak na spoistość V4 wpłynęłą niedawna wizyta prezydenta Francji Macrona w kilku państwach Europy Środkowej? Na te i inne pytania w audycji "Polityka dla dorosłych" 13 września o godz. 18.05 będzie odpowiadał politolog dr hab. Artur Wołek, profesor Akademii Ignatianum, członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Sukcesy i porażki pierwszych miesięcy prezydentury Emmanuela Macrona

 • calendar_today Wtorek, 2017.09.05
Jakie były sukcesy i porażki pierwszych miesięcy prezydentury Emmanuela Macrona? Jak przebiega zapowiedziana przez niego „moralna sanacja” francuskiej polityki? Jak wyglądają przygotowania do reformy prawa pracy? Jakie są cele prowadzonej przez Macrona kampanii przeciwko „dumpingowi socjalnemu”, która jest faktycznie kampanią wymierzoną także w polskie interesy gospodarcze? Dlaczego francuski prezydent arogancko łamie wobec Polski reguły języka dyplomatycznego? Te i inne pytania pojawią się w „Polityce dla dorosłych” – po raz pierwszy we środę, a nie w piątek i w nowej porze emisji – o godz. 18.05. Gościem audycji będzie specjalizujący się w tematyce francuskiej Roman Graczyk, politolog, publicysta, komentator portalu Interia.pl, pracownik krakowskiego oddziału IPN. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

O polityce niemieckiej

 • calendar_today Środa, 2017.08.23
Co warto wiedzieć o Niemczech i o Niemcach, by lepiej rozumieć tamtejsze życie polityczne oraz politykę tego państwa na arenie międzynarodowej? Z jakim narodem mamy do czynienia w roli zachodniego sąsiada? Czym Niemcy mogą nam imponować a czym powinni niepokoić? Te i inne pytania pojawią się w kolejnym wydaniu "Polityki dla dorosłych" 25 sierpnia o godz. 22.30. Gościem audycji będzie dr Joanna Lubecka, wykładowca Akademii Ignatianum, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej, pracownik IPN w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie

Korea Północna i ryzyko wybuchu konfliktu

 • calendar_today Czwartek, 2017.08.17
Czy atomowe pogróżki Korei Północnej mogą w końcu wywołać nieobliczalne dla świata skutki? Jak funkcjonuje i do czego dąży reżim Kim Dzong Una? Jaką grę w sprawie Korei Północnej prowadzą Chiny? Te i inne pytania pojawią się w Polityce dla dorosłych 18 sierpnia o 22.30. Gościem audycji będzie dr Błażej Sajduk, politolog, adiunkt w Zakładzie Myśli Politycznej na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego oraz Fundacji Człowiek, Edukacja, Technologia. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

O reformie sądownictwa

 • calendar_today Środa, 2017.08.09
Jakiej reformy sądownictwa i jak przeprowadzonej Polska potrzebuje? Co mogło skłonić Prezydenta RP Andrzeja Dudę do zawetowania ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym? Jakie skutki polityczne mogą przynieść jego działania? I co prezydent może zaproponować w miejsce zawetowanych ustaw? Te pytania pojawią się w audycji "Polityka dla dorosłych" 11 sierpnia o 22.30, której gościem będzie dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UP JP II w Krakowie oraz Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

 

Podwójne prezydenckie weto

 • calendar_today Czwartek, 2017.08.03
Czy wywołane podwójnym prezydenckim wetem napięcie między Andrzejem Dudą a częścią obozu rządowego to zwiastun politycznej destabilizacji państwa? Jakie mogą być skutki presji Komisji Europejskiej na polskie władze w związku z próbami reformy sądownictwa oraz z innych powodów? Czy Polska może „przez przypadek” opuścić Unię Europejską? Te i inne pytania pojawią się 4 sierpnia po 22.30 w "Polityce dla dorosłych", której gościem będzie Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, analityk polityki, komentator tygodników "Sieci Prawdy" i "Wprost". Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Trójmorze - co się kryje za tym pojęciem?

 • calendar_today Niedziela, 2017.07.16
Co się kryje za pojęciem Trójmorza? Które państwa doń należą i dlaczego również Austria? Czy są jakieś interesy faktycznie wspólne dla większości z nich? Czy Trójmorze jest inicjatywą antyniemiecką? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 21 lipca o godz. 22.30 będzie odpowiadał dr hab. Artur Wołek politolog, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej oraz Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Pół roku prezydentury Donalda Trumpa

 • calendar_today Czwartek, 2017.07.13
Za nami pół roku prezydentury Donalda Trumpa i wizyta, którą złożył w Polsce. Czego zdążyliśmy się w tym czasie dowiedzieć o nowym prezydencie Stanów Zjednoczonych? Czy to, co wiemy, pozwala na jakieś przewidywania? Dlaczego Trump zdecydował się na tak szybkie odwiedzenie Polski i jak interpretować jego warszawskie przemówienie? Z tymi pytaniami w "Polityce dla dorosłych" 14 lipca o 22.30 zmierzy się prof. Andrzej Bryk, wykładowca UJ, prawnik i historyk prawa, znawca amerykańskiej problematyki ustrojowej. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

20 lat Konstytucji RP

 • calendar_today Środa, 2017.06.28
Konstytucja RP ma już 20 lat. Czy powinna być naszym powodem do dumy, czy jest raczej świadectwem nieprzeciętej pępowiny między III RP a PRL? Czy istnieje potrzeba oraz warunki do podjęcia prac nad nową konstytucją? Do czego ma prowadzić zapowiedziane przez Prezydenta RP referendum "przedkonstytucyjne"? Na te i inne pytania w Polityce dla dorosłych 30 czerwca o 22.30 odpowiadał będzie dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik UPJP2 oraz Oddziału IPN w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Czego możemy się spodziewać po Macronie?

 • calendar_today Czwartek, 2017.06.22
Prócz nowego prezydenta, Francja ma także nowy parlament, w którym partia nowego prezydenta ma samodzielną większość. Jakiego użytku z tej władzy należy spodziewać się po Macronie? Które z francuskich problemów ten prezydent ma szansę rozwiązać, a które mogą go przerosnąć? Na te i inne pytanie w Polityce dla dorosłych 23 czerwca o 22.30 będzie odpowiadał Roman Graczyk, politolog, publicysta, komentator portalu interia.pl, pracownik oddziału IPN w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

Po co premier Theresa May rozpisała przedterminowe wybory i dlaczego poniosła w nich porażkę?

 • calendar_today Środa, 2017.06.14
Jak wygląda sytuacja polityczna i społeczna w Wielkiej Brytanii po tych wyborach i na progu negocjacji z Brukselą w sprawie warunków Brexitu? Jakie wnioski i prognozy płyną z wyniku brytyjskich wyborów dla Polski w UE i naszych rodaków na Wyspach? Na te i inne pytania w Polityce dla Dorosłych 16 czerwca o 22.30 odpowie dr Marcin Galent, socjolog, adiunkt w Instytucie Europeistyki UJ. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

Polska a kwestia relokacji uchodźców i imigrantów

 • calendar_today Czwartek, 2017.06.01
Na jakim etapie kryzysu imigracyjnego znajduje się dziś Europa? Czego najbardziej powinna się obawiać? Czy Polska może uniknąć sankcji za odmowę udziału w procesie relokacji uchodźców i imigrantów? Jakie znaczenie ma ta kwestia w polityce wewnętrznej? Na te i inne pytania w Polityce dla dorosłych 2 czerwca o 22.30 będzie odpowiadał Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, analityk polityki, komentator tygodników "wSieci" i "WPROST" oraz TVN24. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

Wyzwania dla polityki historycznej Polski

 • calendar_today Środa, 2017.05.24
31 maja Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie oraz krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej organizują konferencję pt. „Polityka historyczna – aspekty międzynarodowe”. Jaką politykę historyczną prowadzą nasi sąsiedzi oraz inne liczące się dla nas państwa? Jakie wiążą się z tym wyzwania dla polityki historycznej Polski? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 26 maja o godz. 22.30 odpowie dr hab. Filip Musiał, historyk, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie i profesor Akademii Ignatianum. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie

Pierwsze dni prezydenta Macrona

 • calendar_today Środa, 2017.05.17
Francja ma nowego prezydenta, ósmego w dziejach Piątej Republiki. Jakie wrażenie prezydent Macron zrobił w pierwszych dniach urzędowania? Jakie wnioski można wyciągać z jego pierwszych deklaracji i z pierwszej wizyty zagranicznej, którą złożył w Niemczech? Czy za jago prezydentury można spodziewać się poprawy stosunków Francji z Polską? Na te i inne pytania w audycji „Polityka dla dorosłych” 19 maja o godz. 22.30 będzie odpowiadał Roman Graczyk, politolog, publicysta, komentator portalu interia.pl, pracownik IPN w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie

Czy Polska posiada doktrynę obronną adekwatną do aktualnych zagrożeń?

 • calendar_today Środa, 2017.05.10
Jaka jest rzeczywista kondycja polskiej armii? Jak przebiega jej modernizacja? W jakim stopniu Polska może liczyć na pomoc militarną swoich sojuszników?

Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 12 maja o 22.30 odpowiada dr Błażej Sajduk, politolog i historyk myśli politycznej, adiunkt w Zakładzie Myśli Politycznej na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. edukacji i bezpieczeństwa narodowego. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.
 

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie

Emmanuel Macron ma już prezydenturę w kieszeni?

 • calendar_today Czwartek, 2017.04.27
Czy po pierwszej turze wyborów we Francji Emmanuel Macron ma już prezydenturę w kieszeni, czy jego sympatycy nie mogą jeszcze spać spokojnie? Czy Marine Le Pen ma szanse zjednania sobie innych wyborców niż sympatyzujący z Frontem Narodowym? Czy wyborcy republikanina Fillona posłuchają rekomendacji swojego kandydata i poprą kandydata lewicy w myśl zasady „każdy, byle nie Le Pen”? Jakie będą najważniejsze tematy kampanii w II turze wyborów?

Na te i inne pytania odpowiadać będzie w „Polityce dla dorosłych” 28 kwietnia o 22.30 Roman Graczyk, politolog, komentator portalu interia.pl, pracownik IPN w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

 

 

 

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Jak wygląda sytuacja energetyczna Polski po uruchomieniu gazoportu w Świnoujściu?

 • calendar_today Czwartek, 2017.04.06
Jakie są szanse powstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2? Jaka jest faktycznie polityka Komisji Europejskiej wobec Gazpromu? Czy realny jest powrót do pomysłu tzw. korytarza norweskiego? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 7 kwietnia o 22.30 odpowie Wojciech Jakóbik, politolog, analityk sektora energetycznego, redaktor naczelny serwisu BiznesAlert.pl. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Co już wiemy o prezydenturze Donalda Trumpa?

 • calendar_today Czwartek, 2017.03.30
Czego się po niej spodziewamy, zwłaszcza w polityce międzynarodowej? Czy rozumiemy przyczyny jego wygranej z Hillary Clinton i co ta wygrana mówi o dzisiejszej Ameryce? Na co Polska może racjonalnie liczyć w relacjach z nową administracją amerykańską? Te i inne pytania pojawią się w Polityce dla dorosłych 31 marca o 22.30, której gościem będzie prof. Andrzej Bryk wykładowca UJ, historyk ustroju i amerykanista. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Jak rozumieć hasło „Europy dwóch prędkości” i co to może oznaczać dla Polski?

 • calendar_today Poniedziałek, 2017.03.27
W jakim stanie znajduje się Unia Europejska? Czy trapi ją wyłącznie suma rozmaitych kryzysów dotykających państwa członkowskie, czy coś poważnego dolega także instytucjom, mechanizmom i elitom samej UE? Jak rozumieć hasło „Europy dwóch prędkości” i co to może oznaczać dla Polski? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 24 marca o 22.30 będzie odpowiadał prof. Ryszard Legutko, filozof, wykładowca UJ, poseł do Parlamentu Europejskiego. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Czy Unia Europejska ma jakąś wyraźnie określoną politykę wschodnią?

 • calendar_today Czwartek, 2017.03.16
Jeśli ma, to jakie są jej cele i kto ją najsilniej kształtuje? Czym jest Partnerstwo Wschodnie i jaką rolę odgrywa w nim Polska? Co zmieniły polityce wschodniej UE: agresja Rosji na Ukrainę, Brexit i inne problemy wewnątrz UE? Na te i inne pytania w Polityce dla dorosłych 17 marca o 22.30 odpowie dr Stanisław Górka, wykładowca w Instytucie Europeistyki UJ. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Polscy ziemianie

 • calendar_today Czwartek, 2017.03.09
Polscy ziemianie – zamknięta księga czy żywa tradycja? Jaką rolę ziemianie odgrywali w czasach II Rzeczypospolitej? Jakie były ich losy pod okupacją  niemiecką i sowiecką?  Jak zostali potraktowani przez władze komunistyczne?  Co mogą wnieść do Polski współczesnej? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 10 marca o godz. 22.30 odpowie dr Marcin Chorązki, historyk, pracownik OBEN IPN w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia

 • calendar_today Czwartek, 2017.03.02
Od tygodnia w Krakowie (na rogu ulic Dunajewskiego i Garbarskiej) działa Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia. Jaka jest jego geneza, po co został powołany do życia i jakie w ogóle miejsce w całokształcie zadań IPN zajmuje działalność edukacyjna? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 3 marca o godz. 22:30 odpowie dr Wojciech Frazik, historyk, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie i redaktor naczelny „Zeszytów Historycznych WiN-u”. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Jakie są skutki laicyzacji Czech dla ich polityki wobec krajów europejskich?

 • calendar_today Środa, 2017.02.22
Jak to się stało, że Czesi, dzięki którym książę Mieszko I został chrześcijaninem, są dziś społeczeństwem religijnie obojętnym, a wobec katolicyzmu często wręcz niechętnym? Na ile ten rys kulturowy ma wpływ na czeską politykę? Jakie są skutki laicyzacji Czech dla ich polityki wobec UE, dla współpracy wyszehradzkiej i dla dwustronnych stosunków z Polską. Na te pytania w „Polityce dla dorosłych” 24 lutego b.r. o godz. 22.30 odpowie dr hab. Artur Wołek, politolog, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie, członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Kto powinien stać na straży konstytucji?

 • calendar_today Środa, 2017.02.15
Kto ma strzec zgodności ustaw z konstytucją? Śledząc spory o skład i sposób orzekania Trybunału Konstytucyjnego można dojść do przekonania, że źródłem owych sporów – jak w wielu innych sprawach – jest zderzenie politycznych interesów obozu rządowego i większości opozycji. Jednak tego kto i w jaki sposób powinien stać na straży konstytucji, może dotyczyć również spór głębszy i ciekawszy od tego, jaki potrafi nam zafundować polska klasa polityczna. I o takim ciekawszym sporze w Polityce dla dorosłych 17 lutego o 22.30 opowie dr Arkadiusz Górnisiewicz, politolog, adiunkt w Katedrze Filozofii Polityki Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Waldemar Rataj gościem "Polityki dla dorosłych"

 • calendar_today Wtorek, 2017.02.07
Dlaczego 28 stycznia można obchodzić Dzień Rzeczypospolitej a w Święto Trzech Króli - Dzień Mistrzów Pracy Organicznej?  Czym jest, skąd się wzięła i do czego dąży wspólnota obywatelska Pro Publico Bono? Na czym polega kultura pamięci?  Co hasło pracy organicznej może oznaczać w Polsce XXI wieku? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 10 lutego o 22.30 odpowie Waldemar Rataj, prezes Towarzystwa Pracy Organicznej im. Hipolita Cegielskiego i Mirosława Dzielskiego. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

O wyborach we Francji

 • calendar_today Środa, 2017.02.01
Na kwartał przed wyborami prezydenckimi we Francji socjaliści wreszcie wyłonili w prawyborach kandydata, którego nie chce poprzeć socjalistyczny prezydent Hollande. Z kolei kandydat Republikanów Fillon zmaga się ze skandalem, jaki wywołało zatrudnianie przez niego własnej małżonki na – prawdopodobnie – fikcyjnej posadzie za prawdziwe pieniądze. Czy na słabościach i kłopotach kandydatów największych partii skorzysta przywódczyni nacjonalistów Marine Le Pen, czy raczej niezależny centrysta Macron? Co z wyniku francuskich wyborów może wyniknąć dla Unii Europejskiej i jakie znaczenie może on mieć dla Polski? Na te pytania w „Polityce dla dorosłych” 3 lutego o 22.30 odpowie redaktor Roman Graczyk, politolog i publicysta, komentator portalu interia.pl i pracownik IPN. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Rok Tadeusza Kościuszki

 • calendar_today Środa, 2017.01.25
Rok 2017 został proklamowany – przez sejm Rzeczypospolitej oraz przez UNESCO – rokiem Tadeusza Kościuszki w dwusetną rocznicę jego śmierci. Czy jednak w dzisiejszej Polsce Kościuszko cieszy się żywym zainteresowaniem potomnych i odgrywa odpowiednią do swoich zasług i międzynarodowej rozpoznawalności rolę w polityce historycznej państwa? Jak należy prezentować postać „Naczelnika w sukmanie”, by przemówiła do wyobraźni współczesnych Polaków i nie tylko Polaków? Z tymi pytaniami zmierzy się w „Polityce dla dorosłych” 27 stycznia o 22.30 prof. Tomasz Gąsowski, wykładowca Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, twórca i prezes Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, wiceprezes Komitetu Kopca Kościuszki.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Zmiana na białoruskim kierunku polskiej polityki wschodniej

 • calendar_today Piątek, 2017.01.13
Spór o przyszłość nadającej z Polski na Białoruś telewizji Biełsat, której finansowanie polski MSZ postanowił radykalnie zmniejszyć, ujawnił poważną zmianę na białoruskim kierunku polskiej polityki wschodniej. Na czym ta zmiana polega, z czego może wynikać i do czego może prowadzić. Na te pytania w „Polityce dla dorosłych” 13 stycznia o 22.30 odpowie Jan Rokita, niezależny komentator polityczny i wykładowca Akademii Ignatianum. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Koniec słowackiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

 • calendar_today Środa, 2016.12.21
Wraz z końcem roku kończy się także słowacka prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Do czego Słowacy wykorzystali ten czas i na ile skutecznie? Jak przebiegła prezydencja słowacka z perspektywy interesów Polski? Czy ziściły się nadzieje na to, że pomoże ona państwom grupy wyszehradzkiej uzgodnić wspólną koncepcję reformowania UE? Na te pytania w „Polityce dla dorosłych” 23 grudnia o 22.30 odpowie dr Marcin Kędzierski, adiunkt w Katedrze Studiów Europejskich UEK, dyrektor programowy i ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, pomysłodawca i redaktor naczelny portalu Visegrad Plus. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Organizacje pozarządowe w Polsce

 • calendar_today Czwartek, 2016.12.15
Co kryje się w Polsce za określeniem „organizacje pozarządowe”? Skąd się one biorą? Czym się zajmują, z czego się utrzymują? Dlaczego rząd chce powołać Narodowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i jakich skutków można spodziewać się po jego powstaniu? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 16 grudnia o 22.30 odpowie pani Aleksandra Maciejewska, z wykształcenia prawnik, członek Zarządu Klubu Jagiellońskiego, koordynator Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

O polityce francuskiej

 • calendar_today Środa, 2016.12.07
Wiemy już, kto w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji będzie startował w barwach Republikanów. Wiemy także, że aktualny prezydent nie podejmie próby walki o reelekcję, ale nie wiemy kogo zamiast niego socjaliści namaszczą na swojego kandydata. Co o polityce francuskiej można dziś powiedzieć z pewnością, a co pozostaje zagadką? Te pytania pojawią się w najbliższym wydaniu „Polityki dla dorosłych”, 9 grudnia o godz. 22.30. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Półmetek kadencji polskich samorządów

 • calendar_today Czwartek, 2016.11.24
Na półmetku obecnej kadencji polskich samorządów Klub Jagielloński opublikował „niezbędnik” pt. „Jak zdobyć władzę w mieście”. Jakie cele przyświecały autorom tej niezwykłej publikacji? Czego ważnego i ciekawego można się z niej dowiedzieć ? Do jakich zmian ustrojowych może skłaniać jej lektura? Na te i inne pytanie w „Polityce dla dorosłych” odpowie 25 listopada o 22.30 dr Krzysztof Mazur, wykładowca UJ, prezes Klubu Jagiellońskiego, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

 

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Świat po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych

 • calendar_today Czwartek, 2016.11.17
Jakim prezydentem będzie Donald Trump? Jaka będzie jego polityka wewnętrzna i zagraniczna? Co jego prezydentura będzie oznaczać dla stosunków transatlantyckich i dla NATO? Jak powinna wyglądać polska polityka wobec nowej administracji amerykańskiej? Na te pytania w "Polityce dla dorosłych" 18 listopada o 22.30 będzie odpowiadał dr hab. Artur Wołek, politolog, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej oraz członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Jak wygląda obecny etap kryzysu imigracyjnego?

 • calendar_today Czwartek, 2016.10.27
Jakie niebezpieczeństwa wynikają z obecności w Europie milionów przybyszów niechętnych asymilacji? Jak z tym wyzwaniem radziła sobie dotąd Unia Europejska i jej poszczególni członkowie? Jaka powinna być w tej kwestii polityka Polski? O tym wszystkim w „Polityce dla dorosłych” 28 października o 22.30 z redaktorem Romanem Graczykiem, politologiem i publicystą, komentatorem politycznym portalu interia.pl. rozmawiać będzie Dobrosław Rodziewicz.

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Dlaczego karierę w światowych mediach robi wyrażenie „polskie obozy śmierci”? Komu to odpowiada i kto za tym stoi?

 • calendar_today Czwartek, 2016.10.20
Jak rzeczywistość stosunków polsko-żydowskich pod okupacją niemiecką ma się do powojennych narracji opisujących Polaków jako „wspólników” sprawców holokaustu i urodzonych antysemitów? Dlaczego karierę w światowych mediach robi wyrażenie „polskie obozy śmierci”? Komu to odpowiada i kto za tym stoi? Jak państwo polskie może temu przeciwdziałać? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 21 października o 22.30 odpowie dr Joanna Lubecka, historyk, wykładowca Akademii Ignatianum, pracownik krakowskiego oddziału IPN, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

 

 

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Jak wyglądają aktualnie szanse obojga kandydatów w wyborach prezydenckich w USA?

 • calendar_today Czwartek, 2016.10.13
Do wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych już tylko trzy tygodnie. Jak wyglądają aktualnie szanse obojga kandydatów? Jakie skutki dla Ameryki i dla świata wróży zwycięstwo każdego z nich? Co przebieg i atmosfera kampanii prezydenckiej mówią o kondycji amerykańskiego społeczeństwa i tamtejszej demokracji?

Te pytania powrócą w „Polityce dla dorosłych” 14 października o godz. 22.30 w rozmowie z Janem Rokitą, niezależnym komentatorem politycznym i wykładowcą Akademii Ignatianum w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

 

 

 

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Jak rozumieć określenie „kryzys Unii Europejskiej”?

 • calendar_today Czwartek, 2016.10.06
Czy nie należy raczej mówić o kilku różnych kryzysach? A gdyby tak, to jakie mogą być ich konsekwencje dla UE jako całości i dla poszczególnych państw członkowskich? Na jakie scenariusze rozwoju sytuacji powinna przygotować się Polska?

Tym i innym pytaniom w „Polityce dla dorosłych” 7 października o 22.30 stawi czoła dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse, politolog i socjolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, współpracownik Klubu Jagiellońskiego. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

 

 

 

 

 

 

O kondycji energetycznej Polski

 • calendar_today Czwartek, 2016.09.29
Jaka jest dziś i będzie w przyszłości kondycja energetyczna Polski? Jakie relacje zachodzą między naszym bezpieczeństwem energetycznym a pozycją Polski na arenie międzynarodowej? Przed jakimi szansami i zagrożeniami stoimy? Co dalej z polskim gazem łupkowym? O tym wszystkim w najbliższej „Polityce dla dorosłych” z Wojciechem Jakóbikiem, politologiem, analitykiem sektora energetycznego, redaktorem naczelnym BiznesAlert.pl. rozmawia Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Do czego i komu potrzebny jest Instytut Książki?

 • calendar_today Czwartek, 2016.09.22
Jak na samopoczucie Polaków wpływa współczesna polska literatura? Jaka powinna lub nie powinna być rola państwa w kształtowaniu życia literackiego i wydawniczego? Do czego i komu potrzebny jest Instytut Książki? Z tymi pytaniami w audycji „Polityka dla dorosłych” 23 września o godz. 22.30 zmierzy się dr hab. Krzysztof Koehler, poeta, eseista, profesor UKSW i od niedawna wicedyrektor Instytutu Książki. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Polska krajem postkomunistycznym czy postkolonialnym?

 • calendar_today Środa, 2016.09.14
Czy Polskość to nienormalność? Czy współczesna Polska jest krajem tylko postkomunistycznym, czy także postkolonialnym? A jeśli postkolonialnym, to po czym to poznać i co z tym brzemieniem począć? Te i inne niepokojące pytania pojawią się 16 września o godz. 22.30 w „Polityce dla dorosłych” z udziałem prof. Ewy Thompson z Rice University w Houston w Teksasie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Czy działalność mediów, także publicznych, sprzyja współpracy międzynarodowej w Europie?

 • calendar_today Środa, 2016.09.07
W jakich przypadkach i z jakich powodów nie sprzyja? Jakie nadzieje można wiązać z projektem „kanału wyszehradzkiego”? Z tymi pytaniami w „Polityce dla dorosłych” 9 września o 22.30 zmierzy się redaktor Piotr Legutko, dziennikarz, publicysta, obecnie dyrektor krakowskiego ośrodka TVP. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

O polityce historycznej

 • calendar_today Piątek, 2016.09.02
O polityce historycznej słyszymy w ostatnich latach z ust polityków i publicystów całkiem sporo, ale najczęściej tylko hasłowo. Czym zatem jest owa polityka historyczna, zwana także polityką pamięci, na czym polega, czemu ma służyć i kto jest zobowiązany do jej prowadzenia? Czy Polska miała w przeszłości i czy ma obecnie jakąś politykę historyczną i jak nasze dokonania w tej dziedzinie prezentują się na tle dorobku sąsiadów, zwłaszcza niemieckich?

Na te pytanie audycji „Polityka dla dorosłych” 2 września o godz. 22.30 odpowie dr Joanna Lubecka, historyk, wykładowca Akademii Ignatianum oraz pracownik krakowskiego oddziału IPN w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Na czym polega prawdziwy realizm polityczny?

 • calendar_today Środa, 2016.08.24
Uczestnicy sporów na temat polityki lubią zarzucać swoim oponentom brak realizmu politycznego lub oskarżają ich o zwykły oportunizm pozujący na realizm. Na czym jednak prawdziwy realizm polityczny – przede wszystkim w relacjach międzynarodowych - miałby polegać? A może istnieją różne odmiany prawdziwego realizmu? Z tymi pytaniami w programie „Polityka dla dorosłych” 26 sierpnia o godz. 22.30 zmierzy się dr Maciej Zakrzewski, politolog, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, pracownik krakowskiego oddziału IPN i współpracownik Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

O Grupie Wyszehradzkiej

 • calendar_today Czwartek, 2016.08.18
1 lipca 2016 r. Polska po raz piąty objęła prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Ale czym jest Grupa Wyszehradzka, po co powstała i czego po jej istnieniu spodziewają się dziś jej uczestnicy? Co ich łączy, a co różni? Czy doświadczenia wyszehradzkie zachęcają do poważnego traktowania koncepcji Międzymorza?

 Z tymi pytaniami w "Polityce dla dorosłych" 19 sierpnia o godz. 22.30 zmierzy się dr hab. Artur Wołek, politolog, profesor Akademii Ignatianum, członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej. 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Co się kryje za skrótowcami TTIP i OECD?

 • calendar_today Czwartek, 2016.08.11
Co się kryje za skrótowcami TTIP i OECD? Czego dotyczą negocjacje na temat "partnerstwa handlowego i inwestycyjnego" między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi? Czy Polsce powinno zależeć na zawarciu przez UE takiej umowy? Na te i inne pytania w audycji "Polityka dla dorosłych" 12 sierpnia o 22.30 odpowie prof. Aleksander Surdej, ekonomista i socjolog, wykładowca UEK a zarazem nowy przedstawiciel RP przy OECD. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

NATO przed i po warszawskim szczycie

 • calendar_today Czwartek, 2016.08.04
Lipcowy szczyt NATO w Warszawie został przez gospodarzy uznany za wielki sukces i wydarzenie o znaczeniu historycznym. Co przemawia za taką oceną? Czym istotnym NATO po szczycie różni się od NATO sprzed szczytu? Czy Polska i inne państwa Europy Środkowo-Wschodniej mogą odtąd czuć się bezpiecznie, czy tylko bezpieczniej?

Te i inne ważne pytania pojawią się w rozmowie z dr. Piotrem Bajdą, adiunktem w Instytucie Politologii UKSW w Warszawie, goszczącym w Krakowie na zaproszenie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz. 

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Komunizm w Polsce czy komunizm po polsku?

 • calendar_today Środa, 2016.07.20
Czy system narzucony Polsce przez Stalina można nazwać komunizmem, a jeśli tak, to czy był to „komunizm po polsku” czy jedynie „komunizm w Polsce”? Jaka była natura tego systemu? W jaki sposób komunistyczna spuścizna ciąży nad III RP i utrudnia nadal naukowe badania nad komunizmem?

Z tymi pytaniami w "Polityce dla dorosłych" 22 lipca w rzekomą rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN zmierzy się dr Rafał Łatka, historyk i politolog, współpracownik IPN i Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Wielu Francuzów cieszy się z Brexitu. Czy mają po temu dobre powody?

 • calendar_today Czwartek, 2016.07.14
Jaka będzie Francja po kolejnym zamachu terrorystycznym, tym razem w Nicei. Jaka będzie pozycja Francji w Unii Europejskiej, w której zabraknie Wielkiej Brytanii? Co mogą zmienić we Francji przyszłoroczne wybory prezydenckie i parlamentarne? Z tymi pytaniami w "Polityce dla dorosłych" 15 lipca zmierzy się Roman Graczyk, politolog i publicysta. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

Czy konserwatyzm może być nowoczesny? I pod jakimi warunkami?

 • calendar_today Poniedziałek, 2016.07.11
Co państwo powinno, a czego nie powinno robić na niwie kultury? Jakiego muzealnictwa Polacy potrzebują? Na te pytania w audycji „Polityka dla dorosłych” 8 lipca o godz. 22.30 odpowiadał dr hab. Andrzej Szczerski, historyk i krytyk sztuki, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, a od kilku miesięcy także odpowiedzialny za sprawy naukowe wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

"Polityka dla dorosłych": Brexit otworzył nowy rozdział w dziejach Unii Europejskiej

 • calendar_today Wtorek, 2016.07.05
Dlaczego w ogóle doszło do brytyjskiego referendum? Dlaczego większość głosujących wybrała opcję „leave”? Jakie mogą być tego konsekwencje dla Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i Polski. Te pytania Dobrosław Rodziewicz zadał dr hab. Arturowi Wołkowi, politologowi, profesorowi Akademii Ignatianum, członkowi zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie.

 

 

 

 

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

W "Polityce dla dorosłych": Polacy a imigracja

 • calendar_today Poniedziałek, 2016.06.27
Od końca XVIII wieku Polacy tak często występowali w roli uchodźców politycznych i emigrantów zarobkowych, że nasz własny kraj jeszcze niedawno wydawał się nam miejscem, z którego się wyjeżdża, a nie takim, do którego ktoś inny chciałby przybyć na stałe. Tymczasem Polska ma długą tradycję przyjmowania imigrantów i uchodźców. Kim byli, skąd przybywali i dlaczego? Jak byli przyjmowani? Wybierali asymilację czy izolację? I jakie nauki płyną z polskich doświadczeń z imigrantami?

Na te i podobne pytania w audycji „Polityka dla dorosłych” odpowiedział prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, historyk, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Ignatianum, współzałożyciel Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie.  

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie. 

 

"Polityka dla dorosłych". Jakiego Trybunału Konstytucyjnego potrzebują Polacy?

 • calendar_today Poniedziałek, 2016.06.20
Jakiego Trybunału Konstytucyjnego potrzebują Polacy? Może nie potrzebują żadnego? Jaka jest geneza sądów konstytucyjnych? Co dobrego i złego dla demokracji może wyniknąć z ich działalności? Na takie pytania w audycji „Polityka dla dorosłych” odpowiadał prof. Andrzej Dziadzio, Kierownik Katedry Powszechnej Historii Państwa i Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawca konstytucjonalizmu europejskiego.

 

 

 

 

 

 

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

W polityce dla dorosłych o 4 czerwca 1989 roku

 • calendar_today Poniedziałek, 2016.06.13
4 czerwca 1989 r.  Dla jednych był to koniec komunizmu w Polsce – jak to ujęła wówczas Joanna Szczepkowska. Dla innych 4 czerwca symbolizuje ocalenie wpływów oraz przywilejów komunistów mimo zmiany ustroju.

4 czerwca 1992 r. Dla jednych odwołanie premiera Jana Olszewskiego to po prostu konsekwencja braku większości w Sejmie. Dla innych „nocna zmiana” z 4 na 5 czerwca to owoc politycznego spisku, którego uczestników połączył strach przed lustracją. 

Ile prawdy jest w świetlanych i czarnych legendach 4 czerwca? Co sprawia, że spory na temat oceny tamtych wydarzeń są tak ostre i żywotne. Z tymi pytaniami w audycji Dobrosława Rodziewicza  „Polityka dla dorosłych”  zmierzył się dr Jarosław Szarek, historyk, publicysta, pracownik Biura Edukacji Publicznej krakowskiego oddziału IPN. Audycja powstała we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.
 

Polityka dla dorosłych: Jakie skutki dla świata może przynieść putinowska polityka faktów dokonanych?

 • calendar_today Poniedziałek, 2016.06.06
W ponad dwa lata po aneksji Krymu i rozpętaniu konfliktu w Donbasie Rosja nadal pozostaje obiektem zachodnich sankcji pogarszających jej kondycję gospodarczą i ograniczających pole manewru Putina w polityce zagranicznej. Zarazem widać, że w Unii Europejskiej nie brak chętnych do ocieplenia relacji z Moskwą. Jakie skutki dla Europy i świata może przynieść putinowska polityka faktów dokonanych?

Jakie wnioski powinny stąd płynąć dla polskiej polityki zagranicznej i obronnej? Na te i podobne pytania w audycji Dobrosława Rodziewicza „Polityka dla dorosłych” odpowiedział dr hab. Włodzimierz Marciniak, politolog i rosjoznawca, dyplomata, wykładowca Akademii Ignatianum w Krakowie, członek Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych.

 

 

 


Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie.

Polityka dla dorosłych: Jaka jest kondycja amerykańskiej demokracji?

 • calendar_today Poniedziałek, 2016.05.30
Dlaczego ex-prezydent Bill Clinton oskarżył Polaków o tęsknotę za dyktaturą w putinowskim stylu? Czy wybór między Hilary Clinton a Donaldem Trumpem w amerykańskich wyborach prezydenckich to z polskiego punktu widzenia diabelska alternatywa? Jaka w ogóle jest kondycja amerykańskiej demokracji? Jaką rolę odgrywają w niej culture wars, czyli ostre spory światopoglądowe między liberałami a konserwatystami? Z tymi pytaniami w audycji „Polityka dla dorosłych” zmierzył się dr Rafał Prostak, politolog, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

 

 

 

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie

Na czym polega „miękka siła”?

 • calendar_today Piątek, 2016.05.20
Pojęcie soft power, czyli „miękkiej” lub „łagodnej” siły, wprowadził do światowej politologii amerykański uczony Joseph Nye, skądinąd przedstawiciel narodu, który uczynił z USA supermocarstwo atomowe.  Na czym polega owa „miękka siła”? Jakie są jej przejawy oraz źródła?  Jakie atuty w dziedzinie  soft power posiada Polska i czy potrafimy z nich skutecznie korzystać w kraju i na arenie międzynarodowej?  Z tymi pytaniami w audycji „Polityka dla dorosłych” zmierzył się dr hab. Arkady Rzegocki, profesor UJ, politolog , pomysłodawca i kierownik Polskiego Ośrodka Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie, a zarazem radny Miasta Krakowa.

Konkurs „Polityki dla dorosłych”

„Solidarność” jako nazwę własną najczęściej kojarzymy ze związkiem zawodowym i ruchem społecznym zrodzonym podczas sierpniowych strajków roku 1980. Jednak pierwszą grupą opozycyjną w PRL z „Solidarnością”  w nazwie był „Studencki Komitet Solidarności”, który powstał w Krakowie  w maju 1977 roku.  Dlaczego SKS powstał właśnie wtedy?

Dwie pierwsze spośród osób, które na adres mailowy dobroslaw.rodziewicz@radiokrakow.pl  wyślą prawidłową odpowiedź na to pytanie, otrzymają książkę „Polska Solidarności. Kontrowersje, oblicza, interpretacje” wydaną i ufundowaną przez Ośrodek Myśli Politycznej w Krakowie.

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie
 

Czy Unia Europejska ma szansę wyjścia obronną ręką z kryzysu migracyjnego, obnażającego słabości unijnych elit i instytucji?

 • calendar_today Piątek, 2016.05.13
Czy jest coś, czego powinniśmy bać, obok aktów islamskiego terroryzmu?  Na te pytania odpowiedział w audycji "Polityka dla dorosłych" Jan Rokita, niezależny komentator polityczny, wykładowca Akademii Ignatianum w Krakowie. Zaprasza Dobrosław Rodziewicz.

Czy współczesne państwo polskie posiada strategię migracyjną?

 • calendar_today Piątek, 2016.05.06
Jaką rolę odgrywa w niej repatriacja osób polskiego pochodzenia z obszaru postsowieckiego? Jak polska polityka repatriacyjna prezentuje się na tle polityki niemieckiej, rosyjskiej, białoruskiej? Na te pytania w audycji „Polityka dla dorosłych” odpowiedzi szukał Dobrosław Rodziewicz w rozmowie z doktorem Robertem Wyszyńskim, socjologiem kultury, wykładowcą w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Pytanie konkursowe:  Jak się nazywał i jaki nosił pseudonim konspiracyjny ostatni żołnierz podziemia antykomunistycznego zastrzelony przez SB w roku 1963?

 

Dwie pierwsze osoby, które udzielą prawidłowej odpowiedzi, otrzymają w nagrodę po egzemplarzu książki „Śladami podziemia” pod redakcją Dawida Golika,  będącej wspólną publikacją IPN i Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie patronującego audycji z cyklu „Polityka dla dorosłych”. Odpowiedzi prosimy kierować na adres: dobroslaw.rodziewicz@radiokrakow.pl
 

 

Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie