Radio Kraków

Polityka dla dorosłych


RSS Google Podcast

"Polityka dla dorosłych" to cykl rozmów z ludźmi, którzy o polityce mają do powiedzenia coś ciekawszego niż większość polityków występujących w mediach. Rozmówców Dobrosława Rodziewicza bardziej od samego uprawiania polityki interesują skutki politycznych działań lub zaniechań. Skutki dla państwa i obywateli. Dla Polaków żyjących współcześnie i ich wnuków. Bo właśnie to jest w polityce najciekawsze.... Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie

Podcasty

Rok 2021 w polityce dalszej bliższej - podsumowanie

Jak co roku, pierwsze noworoczne, premierowe wydanie "Polityki dla dorosłych" poświęcamy politycznemu remanentowi roku poprzedniego na świecie i w Polsce. I stało się już pewną tradycją, że w dokonaniu tego remanentu bierze udział dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu papieskiego Jana Pawła II oraz członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie.

Dokąd poprowadzi Niemcy trójkolorowa koalicja rządowa?

Czy zawarta przez nią umowa programowa da Niemcom siłę, czy ściągnie kłopoty na nich i na Unię Europejską? I jakie wrażenia zostawiła po sobie pierwsza wizyta kanclerza Scholza w Polsce? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 29 grudnia 2021 odpowie dr Joanna Lubecka, historyk i politolog, wykładowca Akademii Ignatianum i ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Co pojęcie "rewolucji konserwatywnej" oznaczało ponad 80 lat temu?

Nakładem Ośrodka Myśli Politycznej - patrona audycji "Polityka dla dorosłych" ukazała się książka pt. „Rewolucja konserwatywna – przypadek polski. Myśl polityczna środowiska „Buntu Młodych” i „Polityki” 1931-1939.” Co pojęcie "rewolucji konserwatywnej" oznaczało ponad 80 lat temu? Co mogłoby oznaczać dziś? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 22 grudnia 2021 r. odpowie autor tej książki dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej.

Co knuje Putin i dlaczego?

Czy Rosja szykuje się do zbrojnej inwazji na Ukrainę, czy ma także inne scenariusze zmuszenia tego państwa do uległości? Jakie kalkulacje geopolityczne stoją za polityką Putina? Czy wchłonięcie Białorusi przez Rosję jest już przesądzone? Co może oznaczać dla samego Łukaszenki? I co polityka Putina wobec Ukrainy i Białorusi może oznaczać dla Polski? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 1 grudnia 2021 r. odpowie dr hab. Henryk Głębocki, wykładowca w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik naukowy krakowskiego oddziału IPN.

Francja przed wyborami prezydenckimi

Za pół roku wybory prezydenckie we Francji, być może bardzo odmienne od poprzednich. Emmanuel Macron zapewne będzie walczyć o reelekcję, ale co wiemy o jego rywalach i którzy z nich mają realne szanse na wejście do drugiej tury? Na czym polega fenomen Erica Zemmoura? I co w ogóle wiemy o sytuacji politycznej i społecznej we Francji? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 24 listopada 2021 r. odpowie dr Michał Wenklar, historyk zajmujący się dziejami najnowszymi Polski i Francji, pracownik naukowy Akademii Ignatianum oraz oddziału IPN w Krakowie.

Polsko-białoruska granica wytrzymałości

Czy nazwanie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej „wojną hybrydową” to właściwe określenie stanu rzeczy? Co powoduje Łukszenką: mściwość, chciwość czy jakiś strategiczny zamysł? Czy Polska może skutecznie bronić granicy z Białorusią, jeśli pojawią się na niej dziesiątki i setki tysięcy migrantów zwabionych tam przez białoruski reżim? Na te i inne pytania w Polityce dla dorosłych 10 listopada 2021 r. odpowie Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, niezależny publicysta.

Polityka po czesku

Kto chyba wygrał wybory parlamentarne w Czechach a kto na pewno je przegrał? Kto ma największe szanse na utworzenie rządu? Co zamierza w tej sprawie prezydent Zeman? Czy stosunki polsko-czeskie mogą być już tylko lepsze, skoro wydają się fatalne? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 3 listopada 2021 r. odpowie dr hab. Piotr Bajda, politolog, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Unia Europejska. W stronę pogłębionej integracji czy dezintegracji?

Ku czemu zmierza dziś Unia Europejska – ku pogłębieniu integracji czy zwiększeniu ryzyka dezintegracji? Czy kierunek jej przemian wyznaczają bardziej interesy polityczne i gospodarcze najsilniejszych członków Unii, czy dominujące dziś na zachodzie Europy ideologie? Czy Polskę czeka status unijnego członka „drugiej kategorii”? Czy wizja polexitu to wyłącznie propagandowy straszak z arsenału opozycji walczącej o władzę, czy realny scenariusz? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 20 października 2021 r. odpowie dr Marcin Kędzierski główny ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, były prezes Klubu Jagiellońskiego.

Niemcy po wyborach, partie przed wyborem

Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Olaf Scholz powiedział po ogłoszeniu wyników wyborów do Bundestagu, że jego zdaniem wyborcy jasno wyrazili życzenie, „aby następny kanclerz nazywał się Olaf Scholz”. Czy po dwóch tygodniach od wyborów Scholz jest już bliski spełnienia tego życzenia? Czy wraz z rychłym odejściem Angeli Merkel jej partia trafi tym razem do ław opozycji? I czy liberałowie mogliby współrządzić z Zielonymi? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 13 października 2021 r. odpowie dr Joanna Lubecka, historyk, wykładowca Akademii Ignatianum i ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Unia Europejska na manowcach?

Czy przy okazji sporu z Czechami o Turów dowiedzieliśmy się czegoś nowego o Unii Europejskiej? W jakim kierunku zmierza dziś Unia i czy nie zmierza manowce? Co zachodzące w niej zmiany mogą oznaczać dla Polski? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 6 października 2021 r. odpowie Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, niezależny komentator polityki.

Europa w niebezpieczeństwie energetycznym?

Czy już tej zimy zacznie się gazowa wojna hybrydowa? Czy program Fit for 55 to realistyczna koncepcja czy politycznie ryzykowna utopia? Kiedy zaczniemy budować elektrownie atomowe i ile ich będziemy potrzebować? Co ciekawego na temat polityki energetycznej można było usłyszeć na forum ekonomicznym w Karpaczu? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 22 września 2021 r. odpowie Wojciech Jakóbik, politolog, analityk sektora energetycznego, redaktor naczelny serwisu BiznesAlert.pl.

Polska scena polityczna we wrześniu 2021

Jak wiele zmieniło się w polskim życiu politycznym w ciągu minionego lata? Czy Prawo i Sprawiedliwość po rozstaniu z Porozumieniem Jarosława Gowina może liczyć na większość w Sejmie? Jak powrót Donalda Tuska służy Platformie Obywatelskiej? I czy może okazać się zabójczy dla Szymona Hołowni? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 15 września 2021 r. odpowie dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie.

Polityka w cieniu COVID-19

Nakładem Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie i Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie ukazała się książka pt. „Polityka w cieniu Covid-19”, będąca zbiorem raportów na temat tego, jak pod wpływem pandemii zmieniała się w roku 2020 polityka wewnętrzna i zagraniczna wybranych państw i regionów współczesnego świata. O koncepcji tej publikacji, a także o jednym z zamieszczonych w niej raportów - dotyczącego Turcji - opowie w "Polityce dla dorosłych" 8 września 2021 o godz. 18.05 Karolina Wanda Olszowska - historyk, turkolog, doktorantka na Wydziale Historycznym i Filologicznym UJ, koordynatorka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Polityka dla Dorosłych: POLITYKA W CIENIU COVID-19

Nakładem Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie i Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie ukazała się książka pt. „Polityka w cieniu Covid-19”, będąca zbiorem raportów na temat tego, jak pod wpływem pandemii zmieniała się w roku 2020 polityka wewnętrzna i zagraniczna wybranych państw i regionów współczesnego świata. O koncepcji tej publikacji, a także o jednym z zamieszczonych w niej raportów - dotyczącego Turcji - opowie w "Polityce dla dorosłych" 8 września 2021 o godz. 18.05 Karolina Wanda Olszowska - historyk, turkolog, doktorantka na Wydziale Historycznym i Filologicznym UJ, koordynatorka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Międzynarodowe wyzwania dla polskiej energetyki

Stany Zjednoczone, wbrew własnym obietnicom, zapaliły zielone światło dla dokończenia budowy Nord Stream 2. Za to Dania zapaliła czerwone światło dla dokończenia duńskiego odcinka Baltic Pipe o strategicznym znaczeniu dla Polski. Czesi chcą zamknąć kopalnię Turów, a Niemcy nie chcą zbudowania w Polsce elektrowni atomowych. Co to wszystko oznacza dla przyszłości polskiej energetyki? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 23 czerwca 2021 r. o godz. 18.30 odpowie Wojciech Jakóbik, politolog, analityk sektora energetycznego, redaktor naczelny serwisu BiznesAlert.pl.

Polskie przedwakacyjne zagadki polityczne

Co knuje Rafał Trzaskowski pod szyldem Campus Polska Przyszłości? Czy Donald Tusk chce pomóc pogrążonej w kryzysie Platformie Obywatelskiej? Czy Jarosław Gowin porzuci Zjednoczoną Prawicę lub zostanie z niej wyrzucony? Czy możliwa jest koalicja zwana „PiSoLewem”? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 9 czerwca 2021 r. o godz. 18.30 odpowie dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UP JP 2 oraz Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie.

Nowe oblicze Wołodymyra Zełenskiego

  • access_time 00:27:38
  • calendar_today Środa, 2021.05.26
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski dość niespodzianie wypowiedział wojnę prorosyjskiej opozycji z oligarchą Wiktorem Medwedczukiem na czele, sięgając po brutalne i niekonwencjonalne metody. Jakie to metody, dlaczego Zełeński się na nie zdecydował i jakie znaczenie ta nowa polityka władz Ukrainy może mieć dla Polski? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 26 maja 2021 r. o godz. 18.30 odpowie Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum i niezależny komentator.

Niemcy w roku wyborczym

  • access_time 00:31:03
  • calendar_today Środa, 2021.05.19
Co ciekawego dzieje się w Niemczech na kilka miesięcy przed wyborami do Bundestagu? Czy siostrzany duet CDU/CSU ma szansę pozostać przy władzy i co przyczyniło się do jego osłabienia? Dlaczego rosną w siłę Zieloni i kim jest pani Annalena Baerbock. Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 19 maja 2021 r. o godz. 18.30 odpowie dr Joanna Lubecka, historyk, wykładowca Akademii Ignatianum, pracownik krakowskiego Oddziału IPN, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Turcja w "Kontekstach dla Trójmorza" i nie tylko

  • access_time 00:22:39
  • calendar_today Środa, 2021.05.05
Nakładem Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie ukazała się praca zabiorowa "Konteksty dla Trójmorza. Turcja, Bałkany Zachodnie i Europa Środkowa w polityce międzynarodowej”. O problematyce poruszonej w tej książce ze szczególnym naciskiem na problematykę turecką porozmawiamy w 5 maja 2021 r. o godz. 18.30 w "Polityce dla dorosłych", której gościem będzie Karolina Wanda Olszowska - historyk, turkolog, doktorantka na Wydziale Historycznym i Filologicznym UJ, koordynatorka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Chiny w czasach chińskiej zarazy

  • access_time 00:31:32
  • calendar_today Środa, 2021.04.28
Jak pandemia Covid-19 zmieniła Chiny i stosunek świata do Chin? Co dla Pekinu oznacza wymiana Trumpa na Bidena w Białym Domu? W jakiej roli Chiny widzą Rosję? I jaką rolę same chcą odgrywać wobec Unii Europejskiej? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 28 kwietnia 2021 r. o godz. 18.30 odpowie dr hab. Michał Lubina, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor szeregu książek, m.in. „Niedźwiedź w cieniu smoka” o relacjach rosyjsko-chińskich.