Radio Kraków

Polityka dla dorosłych


RSS Google Podcast

"Polityka dla dorosłych" to cykl rozmów z ludźmi, którzy o polityce mają do powiedzenia coś ciekawszego niż większość polityków występujących w mediach. Rozmówców Dobrosława Rodziewicza bardziej od samego uprawiania polityki interesują skutki politycznych działań lub zaniechań. Skutki dla państwa i obywateli. Dla Polaków żyjących współcześnie i ich wnuków. Bo właśnie to jest w polityce najciekawsze.... Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie

Podcasty

Problemy Niemiec i z Niemcami

Co ciekawego działo się ostatnio w polityce niemieckiej? W jakiej kondycji znajduje się koalicja rządząca? Co zmienia się w niemieckiej strategii energetycznej? Jaki jest stosunek rządu Olafa Scholza do kwestii dozbrajania Ukrainy? Co myśleć o propozycji minister Lambrecht w sprawie wysłania do Polski niemieckich "Patriotów"? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 30 listopada 2022 r. odpowie dr Joanna Lubecka, historyk, politolog, wykładowca Akademii Ignatianum i ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Jak Niemiec z Francuzem?

Ścisły sojusz polityczny między Francją i Niemcami pozwala tym państwom na wspólną dominację w Unii Europejskiej, ale być może najlepsze lata ten związek ma już za sobą. Dlaczego niemiecko-francuski motor zaczął się zacinać i co z problemów na linii Paryż-Berlin może wynikać dla Polski? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 2 listopada 2022 r. odpowie Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, niezależny komentator, publicysta.

Turcja na pół roku przed wyborami

W jakiej kondycji gospodarczej znajduje się obecnie Turcja? Jaka jest sytuacja prezydenta Erdogana przed zbliżającymi się wyborami - jego największe słabości i atuty? Polityka zagraniczna Turcji jednym z atutów? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 12 października 2022 r. odpowie pani Karolina Wanda Olszowska - historyk, turkolog, doktorantka na Wydziale Historycznym i Filologicznym UJ, koordynatorka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Czy nadchodzi zmierzch państw narodowych? I o czym piszą autorzy "Myśli politycznej"?

Kiedy w 2018 roku ówczesna kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała – „Dziś państwa narodowe muszą być przygotowane do zrzeczenia się suwerenności”, zrozumiano to przede wszystkim jako wezwanie do przyśpieszenia procesów integracyjnych w łonie Unii Europejskiej, ale nie brak dziś wśród elit świata zachodniego zwolenników projektów idących jeszcze dalej i to w skali globalnej, a za groźny przeżytek uznaje się nie tylko państwa narodowe, ale wręcz same narody. Czy nadchodzi czas ponadnarodowych imperiów, czy też forsowanie takich projektów, zwłaszcza w skali europejskiej grozi raczej rozpadem Unii jako wspólnego przedsięwzięcia różnych narodów. Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 5 października 2022 r. odpowie prof. Bogdan Szlachta, wykładowca UJ oraz Akademii Ignatianum w Krakowie, kierownik Katedry Filozofii Polityki w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ oraz redaktor naczelny periodyku „Myśl polityczna”.

Polsko-niemieckie sprzeczności w europejskim kontekście

Mimo ścisłych związków między gospodarkami Polski i Niemiec relacje polityczne między Warszawą a Berlinem trudno uznać za harmonijne. W jakiej mierze jest to skutek sprzeczności między ważnymi interesami obydwu państw, a w jakiej mierze niechęci między obozem rządzącym dziś w Polsce a niemieckimi elitami politycznymi? Jak wiele nas dzieli w podejściu do problematyki reformowania Unii Europejskiej? Czy można na Niemczech polegać jako członku NATO? Na te pytania w "Polityce dla dorosłych" 21 września 2022 odpowie Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, niezależny komentator.

Czy Ukraina może wygrać? I w jakim sensie?

Czy Ukraina jest na drodze do wygrania wojny z Rosją, czy taka teza grzeszy nadmiarem optymizmu? Na co można liczyć, a czego trzeba się obawiać? Czy reżim Putina słabnie z powodu wojny? Jak oceniać politykę państw świata zachodniego wobec Ukrainy i Rosji? Jaka naprawdę jest strategia Niemiec? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 14 września 2022 odpowie Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, niezależny komentator polityki.

"Kryzys Polski i kryzys ludzkości" - Aleksander Bocheński mniej znany

Nakładem Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie ukazała się w 2022 roku książka pt. „Kryzys Polski i kryzys ludzkości” będąca wyborem pism Aleksandra Bocheńskiego, najdłużej żyjącego, choć nie najstarszego, z trójki słynnych braci Bocheńskich. Pisarz tyleż wybitny, co z powodu jego powojennych, prosowieckich wyborów politycznych – kontrowersyjny. Co ciekawego można odkryć w pismach Bocheńskiego napisanych w Polsce Ludowej, a czytanych w Polsce niepodległej w trzeciej dekadzie XXI wieku, o tym w „Polityce dla dorosłych” opowie dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie, a zarazem autor wyboru będącego tematem rozmowy w "Polityce dla dorosłych".

Ewolucja niemieckich arbuzów

Jak dziwnie by to nie brzmiało w przypadku bliskiego sąsiada niemieckie życie polityczne bywa z polskiego punktu widzenia egzotyczne. Ważną częścią tej niemieckiej egzotyki jest tamtejsza Partia Zielonych. O jej czerwonych korzeniach i politycznej ewolucji w "Polityce dla dorosłych" 31 sierpnia 2022 r. opowie dr Joanna Lubecka, historyk, wykładowca Akademii Ignatianum, i ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

„Początek końca historii. Tradycje polityczne w XIX wieku”

Wbrew tytułowi, nie jest to książka dla pasjonatów historii, ale raczej próba szukania odpowiedzi na pytanie o genezę politycznych katastrof, które dotknęły Europę i sporą część świata w XX wieku. Które z nich miały swoje źródła w wydarzeniach, w procesach i ideach, ideologiach XIX-wiecznych. Czy pierwsze dwie dekady XXI wieku są dalszym ciągiem tamtej historii, czy jakiś koniec historii faktycznie nastąpił, a jeśli tak, to co się definitywnie skoczyło i kiedy? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 17 sierpnia 2022 r. odpowie dr hab. Marek Cichocki, filozof, politolog, współtwórca i redaktor „Teologii Politycznej”, dyrektor programowy w Centrum Europejskim w Natolinie, autor kilku bardzo interesujących książek, z których najnowsza nosi tytuł „Początek końca historii. Tradycje polityczne w XIX wieku”.

Polityczne lektury wakacyjne

Okres wakacji to odpowiedni czas na odpoczynek od polityki w postaci bieżącej i trywialnej, wszechobecnej we współczesnych mediach, a zwłaszcza w internecie. Ale może to również odpowiedni czas na innego rodzaju kontakt z problematyka polityczną? W nietypowym wydaniu "Polityki dla dorosłych" 10 sierpnia 2022 r. swoje propozycje politycznych lektur wakacyjnych zaprezentują dr Joanna Lubecka wykładowca Akademii Ignatianum i ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie oraz pan dr Maciej Zakrzewski pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie.

Meandry niemieckiej polityki

Czego najbardziej boją się Niemcy? Jaką politykę wobec Ukrainy i Rosji prowadzi rząd Olafa Scholza? Jak w Berlinie komentowany jest spór w sprawie niemieckich czołgów dla Polski w zamian za polskie czołgi dla Ukrainy? Czy niemieccy Zieloni przeproszą się z energetyką jądrową? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 3 sierpnia 2022 r. odpowie dr Joanna Lubecka, historyk i politolog, wykładowca Akademii Ignatianum i ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Zagadki chińskiej polityki zagranicznej

Jakie czynniki zewnętrzne i wewnętrzne najmocniej kształtują obecnie chińską politykę zagraniczną ? Jak wpływa na nią wojna na Ukrainie? A jak sytuacja wewnątrz samych Chin i tamtejszej partii komunistycznej? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 20 lipca 2022 r. odpowie dr hab. Michał Lubina, profesor UJ, pracownik Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor szeregu książek, m.in. „Niedźwiedź w cieniu smoka” o relacjach rosyjsko-chińskich oraz współautor tegorocznej publikacji Ośrodka Myśli Politycznej „Chiny w polityce międzynarodowej”.

Francja po wyborach a przed wyzwaniami

Zakończył się maraton wyborczy we Francji. Co istotnego zmienił w polityce francuskiej wynik wyborów parlamentarnych? Kto i co w nich wygrał? Co przy obecnym układzie sił w parlamencie może zdziałać a czego nie rząd podległy prezydentowi Macronowi? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 13 lipca 2022 r. odpowie dr Michał Wenklar, historyk zajmujący się dziejami najnowszymi Polski i Francji, pracownik naukowy Katedry Nauk o Polityce Akademii Ignatianum.

Wyzwania dla polskiej dyplomacji w oczach szefa służby zagranicznej RP

Z jakimi wyzwaniami musi się obecnie mierzyć polska dyplomacja? Po co powstało stanowisko szefa służby zagranicznej? Jak można zostać dyplomatą? Na te i inne pytania w specjalnym wydaniu "Polityki dla dorosłych" 6 lipca 2022 r. odpowie dr hab. Arkady Rzegocki, prof. UJ, szef służby zagranicznej RP. W audycji weźmie także udział, jako współprowadząca, Karolina Wanda Olszowska, koordynatorka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej, doktorantka na Wydziale Historycznym i Filologicznym UJ.

Wyzwania dla Borisa Johnsona

Jak Wielka Brytania reaguje na rosyjską napaść na Ukrainę? Jakie dobre i złe skutki przyniósł dotąd Brexit? Jak wpłynął na pozycję premiera Borisa Johnsona? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 22 czerwca 2022 r. opowie dr Marcin Galent, socjolog, adiunkt w Instytucie Studiów Europejskich UJ.

Fundusz Odbudowy Ukrainy?

Dziś inspiracją do rozmowy w "Polityce dla dorosłych" będzie artykuł pt. „Fundusz Odbudowy Ukrainy. Wobec rusofilii Niemców i Francuzów Polska musi porozumieć się z Brukselą”. Jego autorem jest dr Marcin Kędzierski, współzałożyciel i ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Wojna na Ukrainie a europejskie gry o wpływy

Czy w związku z wojną na Ukrainie racje państw sąsiadujących z Federacją Rosyjską będą w Brukseli, Berlinie i Paryżu brane częściej pod uwagę niż wcześniej, gdy przyzwalano na umacnianie zależności Europy od dostaw węglowodorów z Rosji? Jakie szanse i zagrożenia stoją przed Polską i państwami byłego bloku sowieckiego na kolejnym, nowym etapie europejskiej gry o wpływy? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 8 czerwca 2022 r. odpowie prof. Bogdan Szlachta, wykładowca UJ oraz Akademii Ignatianum w Krakowie, kierownik Katedry Filozofii Polityki w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, filozof polityki i historyk myśli politycznej.

Polityka po turecku w cieniu wojny na Ukrainie

Jaką politykę zagraniczną prowadzi obecnie Turcja? Dlaczego w obliczu agresji rosyjskiej na Ukrainę sprzeciwia się przyjęciu do NATO Szwecji i Finlandii? Jakie są powody kolejnych napięć w jej stosunkach z Grecją i Stanami Zjednoczonymi? Jaki jest stan relacji polsko-tureckich? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 1 czerwca 2022 roku odpowie Karolina Wanda Olszowska - historyk, turkolog, doktorantka na Wydziale Historycznym i Filologicznym UJ, koordynatorka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Francja przed "trzecią turą" wyborów

Emmanuel Macron ponownie został prezydentem Francji. Ale czy jego partia na pewno wygra zbliżające się wybory parlamentarne, będące w pewnym sensie "trzecią turą" wyborów prezydenckich? Ich wynik decyduje bowiem o realnej sile politycznej lokatora Pałacu Elizejskiego. I z kim obóz Macrona mógłby tym razem jednak przegrać? Jakie tematy dominują w debatach przedwyborczych i jakie znajduje w nich odbicie wojna na Ukrainie? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 11 maja 2022 r. odpowie dr Michał Wenklar, historyk zajmujący się dziejami najnowszymi Polski i Francji, pracownik naukowy Katedry Nauk o Polityce w Akademii Ignatianum.

Agresja na Ukrainę a kryzys energetyczny w Europie

Jak bardzo sytuację energetyczną w Europie zmieniła rosyjska agresja na Ukrainę? Czy Polska ma powody do obaw w związku z niedawnym zakręceniem przez Rosjan jamalskiego kurka gazowego? Czy będziemy teraz i jak długo kupować rosyjski gaz od Niemców? Kiedy wreszcie zaczniemy budować elektrownie atomowe i z kim? Na te pytania w „Polityce dla dorosłych" 4 maja 2022 r. odpowie Wojciech Jakóbik, politolog, analityk sektora energetycznego, redaktor naczelny serwisu BiznesAlert.pl.