Radio Kraków

Polityka dla dorosłych


RSS Google Podcast

"Polityka dla dorosłych" to cykl rozmów z ludźmi, którzy o polityce mają do powiedzenia coś ciekawszego niż większość polityków występujących w mediach. Rozmówców Dobrosława Rodziewicza bardziej od samego uprawiania polityki interesują skutki politycznych działań lub zaniechań. Skutki dla państwa i obywateli. Dla Polaków żyjących współcześnie i ich wnuków. Bo właśnie to jest w polityce najciekawsze.... Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie

Podcasty

Co przyniesie wyborcza jesień?

Wybory do sejmu i senatu za 4 miesiące, ale kampania wyborcza trwa już od dawna. Jaką strategię przyjął obóz rządzący a jakie partie opozycyjne? Jakie scenariusze przed i powyborcze można sobie obecnie wyobrazić? Na te i inne pytanie w ostatnim wydaniu "Polityki dla dorosłych" odpowie dr hab. Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i członek zarządu OMP w Krakowie. Słuchaczkom i Słuchaczom oraz wszystkim Gościom "Polityki dla dorosłych" serdecznie dziękuje autor audycji Dobrosław Rodziewicz.

Czym żyją Niemcy w czerwcu 2023 roku?

Jakie tematy dominują w mediach za Odrą? Co dzieje się na niemieckiej scenie politycznej w związku z polityką migracyjną UE? Co nowego w niemieckich sondażach? Na te i inne pytania odpowie w „Polityce dla dorosłych” 14 czerwca 2023 roku dr Joanna Lubecka, historyk, politolog, wykładowca Akademii Ignatianum i ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Myśl Mochnackiego i myślenie Mochnackim

Nakładem Ośrodka Myśli Politycznej ukazało się, po ponad 40 latach od premiery, kolejne wydanie książki Bronisława Łagowskiego, „Filozofia polityczna Maurycego Mochnackiego”. Co, prócz obchodów Roku Mochnackiego i jakości intelektualnej dzieła prof. Łagowskiego, przemawia za jego wznowieniem i zachęca do lektury? Czy znajomość myśli politycznej Mochnackiego sprzed blisko dwóch wieków może się przydać podczas refleksji nad polityką w wieku XXI? Na te pytania w „Polityce dla dorosłych” 31 maja 2023 r. odpowie dr hab. Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie.

Turcja prawie po wyborach

Druga tura wyborów prezydenckich w Turcji już za cztery dni. Czy może przynieść jakąś niespodziankę po tym, co zdarzyło się tam 14 maja? Czym tłumaczyć sukces odniesiony wtedy przez prezydenta Erdogana i Sojusz Ludowy? Czego spodziewać się po wysoce prawdopodobnych dalszych rządach Erdogana? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 24 maja 2023 r. odpowie dr Karolina Wanda Olszowska, historyk i turkolog, pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Instytutu Badań nad Turcją.

Pytania o Ukrainę, o Zachód i o Polskę

Czy będzie wielka kontrofensywa ukraińska? Jaka jest faktycznie polityka Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej wobec Ukrainy? Jak wyglądają obecnie relacje polsko-ukraińskie i dlaczego uległy pogorszeniu? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 10 maja 2023 r. odpowie Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, niezależny komentator polityczny.

Casserole na ostro i Macron po chińsku

Jak wygląda finał francuskich zmagań wokół podniesienia wieku emerytalnego? Co przyniosła wyprawa prezydenta Macrona do Chin i co kryje się pod hasłem „europejskiej autonomii strategicznej”? Czy Francja się meksykanizuje? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 26 kwietnia 2023 r. odpowie dr Michał Wenklar, historyk zajmujący się dziejami najnowszymi Polski i Francji, pracownik naukowy Katedry Nauk o Polityce w Akademii Ignatianum.

Nadal aktualna Arendt?

Ponad pół wieku po ukazaniu się w USA pierwszego wydania "Kryzysu republiki" Hannah Arendt w ubiegłym roku książka ta została wydana po polsku. Skoro jednak została wydana, to może nie straciła na aktualności? Co ważnego zmarła w roku 1975 roku myślicielka ma nadal do przekazania w trzeciej dekadzie XXI wieku? O tym w "Polityce dla dorosłych" 5 kwietnia 2023 r. rozmawiać będą z gospodarzem audycji dr Joanna Lubecka, pracownik naukowy Akademii Ignatianum i ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie oraz dr hab. Maciej Zakrzewski pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie.

Przegląd strachów

Putin zapowiada rozmieszczenie na Białorusi rosyjskiej broni nuklearnej, a białoruska telewizja straszy atomowym atakiem na Warszawę. Umacnia się sojusz chińsko-rosyjski przeciw USA. A to tylko niektóre ze składników "sumy wszystkich strachów", które mogą spędzać sen z oczu nie tylko Polaków. O te i inne poważne powody do obaw w "Polityce dla dorosłych" 29 marca 2023 r. zostanie spytany Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, niezależny komentator polityczny.

Gorące polityczne przedwiośnie we Francji

Jak przebiega i ku czemu zmierza batalia wokół podniesienia wieku emerytalnego we Francji? Czy dojdzie tam do faktycznego zaostrzenia prawa imigracyjnego? Jak wygląda obecnie polityka tego państwa wobec wojny na Ukrainie? Po co prezydent Macron pojechał do Afryki? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 15 marca 202 r. odpowie dr Michał Wenklar, historyk zajmujący się dziejami najnowszymi Polski i Francji, pracownik naukowy Katedry Nauk o Polityce w Akademii Ignatianum.

Politycznie niepolityczny Tomasz Mann

„Rozważania człowieka apolitycznego” autorstwa Tomasza Manna są, wbrew temu, co mógłby sugerować tytuł, książką polityczną – polityczną nie tylko w takim sensie, w jakim rzeczą polityczną jest literatura w ogóle. Dlaczego „Rozważania człowieka apolitycznego” były i są niepoprawne politycznie? Dlaczego na swoje pierwsze polskie wydanie czekały 104 lata? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 8 marca 2023 r. odpowie prof. dr hab. Wojciech Kunicki z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, autor przekładu na język polski tej kłopotliwej i fascynującej książki Manna.

Co nowego (i starego) w polityce niemieckiej?

Co nowego dzieje się w niemieckiej polityce wewnętrznej i zagranicznej, a co pozostaje niezmienne? Jak w teorii i praktyce wygląda niemiecka pomoc wojskowa dla Ukrainy? Jak w praktyce wyglądają zapowiedziane rok temu przez kanclerza Scholza potężne inwestycje w obronność samych Niemiec. Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 1 marca 2023 r. odpowie dr Joanna Lubecka, historyk, wykładowca Akademii Ignatianum, i ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Czego spodziewać się po Chinach?

Co kolejna kadencja Xi Jinpinga może oznaczać w chińskiej polityce wewnętrznej i zagranicznej? Jakie są perspektywy relacji chińsko-rosyjskich? Czy Stany Zjednoczone oraz ich sojusznicy mają z powodu tendencji w polityce Chin powody do niepokoju o swoje bezpieczeństwo? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 15 lutego 2023 roku odpowie dr Adrian Brona z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

O rewolucji w edukacji publicznej

Jakiego rodzaju kataklizm grozi polskiej szkole publicznej? Jakiej reformy publiczny segment szkolnictwa potrzebuje i czy musi mieć ona charakter rewolucyjny? Jaka jest dziś, a jaka mogłaby być rola nauczyciela? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” odpowie dr Marcin Kędzierski, adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

"Pan Tadeusz", pamięć i polityka

Arcypoemat Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz" jest sam w sobie i był od chwili jego powstania postrzegany przez czytelników jako arcypolityczny. Współcześnie przedmiotem sporów politycznych bywa jego miejsce w kanonie lektur szkolnych. A jaki jest polityczny sens pamięci własnego dziedzictwa kulturowego? Co może dać współczesnym Polakom czytanie i pogłębione rozumienie "Pana Tadeusza"? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 1 lutego 2023 roku odpowie prof. dr hab. Andrzej Waśko, literaturoznawca, wykładowca UJ, redaktor naczelny kwartalnika Arkana i autor książki „Pan Tadeusz. Media pamięci".

Jubileuszowe prognozy dla Turcji i w związku z Turcją.

Co interesującego działo się w Turcji w ostatnich miesiącach? Jak ważny będzie dla Turcji i dla świata w związku z Turcją rok 2023, w którym Republika Turcji będzie obchodzić swoje setne urodziny? Swoimi analizami i prognozami podzieli się 18 stycznia 2023 r. w "Polityce dla dorosłych" doktor Karolina Wanda Olszowska – historyk i turkolog, pracownik naukowy Instytutu Historii UJ oraz koordynatorka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Polityka 2023 - wybrane prognozy Jana Rokity

Czego można się w polityce światowej i krajowej obawiać w 2023 roku? O jakie prognozy można się pokusić w 11 dniu nowego roku? Na te pytania w "Polityce dla dorosłych" odpowie 11 stycznia 2023 r. Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, niezależny komentator polityczny.

Prezydenckie stulecie w Polsce

16 grudnia 2022 roku minęła setna rocznica zamachu na pierwszego w dziejach Polski prezydenta Gabriela Narutowicza, który prezydentem został zaledwie kilka dni wcześniej. W sumie przez ostatnie 100 lat Polska miała 10 prezydentów urzędujących w kraju, w tym Bieruta i Jaruzelskiego, czyli prezydentów Polski podległej Sowietom. Miała też swoich prezydentów na uchodźstwie, sukcesorów ostatniego prezydenta II RP. Jaka była i jest współcześnie ustrojowa pozycja i rola prezydentów Polski? Z jakimi modelami prezydentury mieliśmy dotąd do czynienia? I co w tej dziedzinie może przynieść przyszłość? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 4 stycznia 2023 roku odpowie dr hab. Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy UP JP 2 oraz członek zarządu OMP w Krakowie.

Polityczne lektury pod choinkę

Podczas tegorocznych wakacji goście "Polityki dla dorosłych" polecali polityczne lektury odpowiednie na sezon urlopowy. I być może były to narodziny pewnej tradycji, skoro ta sama dwójka gości wyraziła podczas Adwentu chęć odbycia podobnej rozmowy na temat książek odpowiednich pod choinkę. I tak oto w ostatnim tegorocznym wydaniu "Polityki dla dorosłych" 21 grudnia swoje propozycje politycznych lektur "podchoinkowych" zaprezentują dr Joanna Lubecka wykładowca Akademii Ignatianum i ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie oraz dr Maciej Zakrzewski pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie.

Berlin-Warszawa - oś niezgody. Dlaczego?

Czy między Warszawą i Berlinem doszło do destrukcji zaufania i dlaczego jego deficyt objawia się nawet w dziedzinie polityki wobec Ukrainy, gdzie stanowisko Niemiec w ciągu mijającego roku stopniowo zbliżało się do polskiego? W jakiej mierze kryzys w relacjach polsko-niemieckich i niemiecko-polskich wynika z faktu, że w Polsce przy władzy jest prawica, a w Niemczech lewica? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 7 grudnia 2022 roku odpowie Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, niezależny komentator.

Problemy Niemiec i z Niemcami

Co ciekawego działo się ostatnio w polityce niemieckiej? W jakiej kondycji znajduje się koalicja rządząca? Co zmienia się w niemieckiej strategii energetycznej? Jaki jest stosunek rządu Olafa Scholza do kwestii dozbrajania Ukrainy? Co myśleć o propozycji minister Lambrecht w sprawie wysłania do Polski niemieckich "Patriotów"? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 30 listopada 2022 r. odpowie dr Joanna Lubecka, historyk, politolog, wykładowca Akademii Ignatianum i ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.