Radio Kraków

Polityka dla dorosłych


RSS Google Podcast

"Polityka dla dorosłych" to cykl rozmów z ludźmi, którzy o polityce mają do powiedzenia coś ciekawszego niż większość polityków występujących w mediach. Rozmówców Dobrosława Rodziewicza bardziej od samego uprawiania polityki interesują skutki politycznych działań lub zaniechań. Skutki dla państwa i obywateli. Dla Polaków żyjących współcześnie i ich wnuków. Bo właśnie to jest w polityce najciekawsze.... Audycja powstaje we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie

Podcasty

Francja przed "trzecią turą" wyborów

Emmanuel Macron ponownie został prezydentem Francji. Ale czy jego partia na pewno wygra zbliżające się wybory parlamentarne, będące w pewnym sensie "trzecią turą" wyborów prezydenckich? Ich wynik decyduje bowiem o realnej sile politycznej lokatora Pałacu Elizejskiego. I z kim obóz Macrona mógłby tym razem jednak przegrać? Jakie tematy dominują w debatach przedwyborczych i jakie znajduje w nich odbicie wojna na Ukrainie? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 11 maja 2022 r. odpowie dr Michał Wenklar, historyk zajmujący się dziejami najnowszymi Polski i Francji, pracownik naukowy Katedry Nauk o Polityce w Akademii Ignatianum.

Agresja na Ukrainę a kryzys energetyczny w Europie

Jak bardzo sytuację energetyczną w Europie zmieniła rosyjska agresja na Ukrainę? Czy Polska ma powody do obaw w związku z niedawnym zakręceniem przez Rosjan jamalskiego kurka gazowego? Czy będziemy teraz i jak długo kupować rosyjski gaz od Niemców? Kiedy wreszcie zaczniemy budować elektrownie atomowe i z kim? Na te pytania w „Polityce dla dorosłych" 4 maja 2022 r. odpowie Wojciech Jakóbik, politolog, analityk sektora energetycznego, redaktor naczelny serwisu BiznesAlert.pl.

Kwestia niemiecka na tle dramatu ukraińskiego

Jaką politykę wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę prowadzi rząd Niemiec? I dlaczego w dziedzinie dostaw broni dla Ukrainy nie jest to polityka godna członka NATO? Jak Niemcy traktują ukraińskich uchodźców wojennych? I jak wojna na Ukrainie wpływa na relacje polsko-niemieckie? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 27 kwietnia 2022 roku odpowie dr Joanna Lubecka, historyk, politolog, wykładowca Akademii Ignatianum i ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Wybory prezydenckie po francusku

Za nami pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji, których rezultat interesuje nie tylko Francuzów. Czy fakt, że w finale znowu zmierzą się – jak przed 5 laty - Emmanuel Macron i Marine Le Pen przesądza o ostatecznym wyniku? Jak przebiegła dotąd kampania wyborcza a jak może wyglądać teraz? I dlaczego prezydent Macron oskarżył premiera Morawieckiego o antysemityzm? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" we środę 13 kwietnia 2022 r. odpowie dr Michał Wenklar, historyk zajmujący się dziejami najnowszymi Polski i Francji, pracownik naukowy Katedry Nauk o Polityce w Akademii Ignatianum.

Wojna na Ukrainie – wnioski dla Europy, Ameryki i Polski

Obrona Ukrainy przed rosyjską napaścią trwa już ponad miesiąc. Jak bardzo przez ten czas zmienił się świat i nasza świadomość zagrożenia, jakie dla Europy stanowi Rosja? Do jakich wniosków ta wiedza powinna skłonić polskie elity polityczne. Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 6 kwietnia 2022 r. odpowie Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, niezależny komentator polityki.

Polityka polska w czasie wojny na Ukrainie

Jak bardzo i w jaki sposób rosyjska agresja na Ukrainę i fala uchodźców z tego kraju zmieniła polskie życie polityczne? Jak istniejący stan zagrożenia wpływa na zachowania rządu i jego zaplecza? A jak na opozycję? Czy istnieją jakieś interesujące analogie między zachowaniem polityków polskich u schyłku lat 30. XX wieku przed agresją niemiecką i sowiecką a tym, co możemy obserwować obecnie? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 30 marca 2022 r. odpowie dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie.

Do czego dąży Putin?

Jakie cele mógł sobie stawiać Putin napadając 24 lutego Ukrainę i czy można przypuszczać, że w połowie marca te cele pozostają w pełni aktualne? Czy realizowana środkami militarnymi polityka Rosji jest w swych roszczeniach jakoś ograniczona, czy jej granice wyznaczyć może jedynie skuteczny opór innych państw? Czy Polska ma dziś przed sobą, prócz oczywistego zagrożenia wojną, również jakieś nowe szanse na niwie polityki zagranicznej? Na te i inne pytania w Polityce dla dorosłych 16 marca 2022 r. odpowie dr hab. Henryk Głębocki, wykładowca w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawca problematyki rosyjskiej.

Niemcy wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę

Jak bardzo wojna na Ukrainie zmieniła Niemcy i Niemców? Na ile zmieniła politykę rządu kanclerza Scholza? Czy dotychczasowa postawa Niemiec wobec Rosji i jej skutki dla Europy stały się przedmiotem debaty w niemieckich mediach? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 9 marca 2022 r. odpowie dr Joanna Lubecka, politolog i historyk, wykładowca Akademii Ignatianum i ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Wojna na Ukrainie. Zmiany na Zachodzie

Mija tydzień od rosyjskiej napaści na Ukrainę. Jeśli Putin miał nadzieję na sukces w wojnie błyskawicznej, to okazała się ona daremna. Jak wojna na Ukrainie wpłynęła na politykę Zachodu, a zwłaszcza Unii Europejskiej? Co zmieniła w Niemczech? I co może zrobić Putin, jeśli uda mu się w końcu zdobyć Kijów? Na te pytania dziś w "Polityce dla dorosłych" odpowie Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum i niezależny komentator polityczny.

Polskie życie polityczne w cieniu Moskwy

Jak wygląda polskie życie polityczne w cieniu zagrożenia wojną na Ukrainie? Czy rząd Zjednoczonej Prawicy może w kolejnych miesiącach liczyć na stabilną większość w sejmie? Czy słabnięcie obozu rządowego oznacza wzrost szans opozycji na przejęcie władzy? Czy Polska jest przygotowana do obrony przed agresją? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 16 lutego 2022 r. odpowie dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie.

Turcja i Ukraina a sprawa polska

Ukrainę zagrożoną rosyjską inwazją odwiedził w ubiegłym tygodniu prezydent Turcji Erdogan. W jakim celu? I jakie są rezultaty tej wizyty? Co łączy Ukrainę z Turcją a co Turcję z Rosją? Czy Turcja to dobry materiał na sojusznika Polski? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 9 lutego 2022 roku odpowie Karolina Wanda Olszowska - historyk, turkolog, doktorantka na Wydziale Historycznym i Filologicznym UJ, koordynatorka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Polityczne prognozy na rok 2022 - ciąg dalszy

Dokończenie rozmowy o prognozach politycznych na rok 2022. Co czeka w tym roku Stany Zjednoczone i jaki będzie los administracji prezydenta Bidena? Co knuje Xi Jinping, co zmieni się w polityce Chin i czy dojdzie w tym roku do konfliktu zbrojnego o Taiwan? Dokąd i dlaczego galopuje globalna inflacja? Na te i inne pytania odpowie dziś w „Polityce dla dorosłych” Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, niezależny komentator.

Polityczne prognozy na rok 2022

Gdy patrzymy na arenę międzynarodową, to rozpoczęty niedawno nowy 2022 rok budzi u wielu z nas więcej obaw niż nadziei. I jedne i drugie warto precyzyjnie nazwać i przenieść na poziom racjonalnych prognoz. Taką próbę w dzisiejszym wydaniu „Polityki dla dorosłych” podejmie Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum w Krakowie, niezależny komentator polityczny.

Rok 2021 w polityce dalszej bliższej - podsumowanie

Jak co roku, pierwsze noworoczne, premierowe wydanie "Polityki dla dorosłych" poświęcamy politycznemu remanentowi roku poprzedniego na świecie i w Polsce. I stało się już pewną tradycją, że w dokonaniu tego remanentu bierze udział dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu papieskiego Jana Pawła II oraz członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie.

Dokąd poprowadzi Niemcy trójkolorowa koalicja rządowa?

Czy zawarta przez nią umowa programowa da Niemcom siłę, czy ściągnie kłopoty na nich i na Unię Europejską? I jakie wrażenia zostawiła po sobie pierwsza wizyta kanclerza Scholza w Polsce? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 29 grudnia 2021 odpowie dr Joanna Lubecka, historyk i politolog, wykładowca Akademii Ignatianum i ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Co pojęcie "rewolucji konserwatywnej" oznaczało ponad 80 lat temu?

Nakładem Ośrodka Myśli Politycznej - patrona audycji "Polityka dla dorosłych" ukazała się książka pt. „Rewolucja konserwatywna – przypadek polski. Myśl polityczna środowiska „Buntu Młodych” i „Polityki” 1931-1939.” Co pojęcie "rewolucji konserwatywnej" oznaczało ponad 80 lat temu? Co mogłoby oznaczać dziś? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 22 grudnia 2021 r. odpowie autor tej książki dr Maciej Zakrzewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej.

Co knuje Putin i dlaczego?

Czy Rosja szykuje się do zbrojnej inwazji na Ukrainę, czy ma także inne scenariusze zmuszenia tego państwa do uległości? Jakie kalkulacje geopolityczne stoją za polityką Putina? Czy wchłonięcie Białorusi przez Rosję jest już przesądzone? Co może oznaczać dla samego Łukaszenki? I co polityka Putina wobec Ukrainy i Białorusi może oznaczać dla Polski? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 1 grudnia 2021 r. odpowie dr hab. Henryk Głębocki, wykładowca w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik naukowy krakowskiego oddziału IPN.

Francja przed wyborami prezydenckimi

Za pół roku wybory prezydenckie we Francji, być może bardzo odmienne od poprzednich. Emmanuel Macron zapewne będzie walczyć o reelekcję, ale co wiemy o jego rywalach i którzy z nich mają realne szanse na wejście do drugiej tury? Na czym polega fenomen Erica Zemmoura? I co w ogóle wiemy o sytuacji politycznej i społecznej we Francji? Na te i inne pytania w „Polityce dla dorosłych” 24 listopada 2021 r. odpowie dr Michał Wenklar, historyk zajmujący się dziejami najnowszymi Polski i Francji, pracownik naukowy Akademii Ignatianum oraz oddziału IPN w Krakowie.

Polsko-białoruska granica wytrzymałości

Czy nazwanie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej „wojną hybrydową” to właściwe określenie stanu rzeczy? Co powoduje Łukszenką: mściwość, chciwość czy jakiś strategiczny zamysł? Czy Polska może skutecznie bronić granicy z Białorusią, jeśli pojawią się na niej dziesiątki i setki tysięcy migrantów zwabionych tam przez białoruski reżim? Na te i inne pytania w Polityce dla dorosłych 10 listopada 2021 r. odpowie Jan Rokita, wykładowca Akademii Ignatianum, niezależny publicysta.

Polityka po czesku

Kto chyba wygrał wybory parlamentarne w Czechach a kto na pewno je przegrał? Kto ma największe szanse na utworzenie rządu? Co zamierza w tej sprawie prezydent Zeman? Czy stosunki polsko-czeskie mogą być już tylko lepsze, skoro wydają się fatalne? Na te i inne pytania w "Polityce dla dorosłych" 3 listopada 2021 r. odpowie dr hab. Piotr Bajda, politolog, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.