Radio Kraków

Pierwszy krok


RSS Google Podcast

Alkohol, narkotyki, hazard? Lista uzależnień ciągle się poszerza. Jak przeciwdziałać uzależnieniom, jak zapobiegać szkodliwym i ryzykownym zachowaniom, jakimi metodami docierać do młodzieży? Audycja poświęcona problematyce uzależnień.

Podcasty

DPS dla osób uzależnionych od alkoholu

To jedyny taki DPS w Krakowie, który oferuje swoim uzależnionym od alkoholu mieszkańcom, wsparcie w procesie zdrowienia. O tym jakie metody terapeutyczne są tam stosowane, jak przebiega typowy dzień mieszkańca DPS-u przy ul. Rozrywka 1 w Krakowie, a także na jakie wyzwania napotyka personel placówki w I. części opowiadają pani Klaudia Buchalska, specjalista psychoterapii uzależnień, w trakcie szkolenia oraz pan Dariusz Żebrowski, psychoterapeuta uzależnień, dyrektor DPS-u. Na II. część rozmowy zapraszamy za tydzień.

"Ogarniają życie" już od trzech lat i nadal im się to podoba

Projekt „Ogarniam życie” zrodził się z troski o kondycję i bezpieczeństwo psychiczne dzieci i młodzieży, a jego celem jest inspirowanie uczniów do działań, które rozwijają ich wewnętrzny potencjał i pomagają unikać ryzyka uzależnień, depresji czy zachowań autodestrukcyjnych. Pomysłodawcom zależało by wypełnić wolny czas, ale także umysły i emocje młodych ludzi aktywnościami, które rozbudzają ciekawość, rozwijają kreatywność, a także motywują do szukania życiowych pasji. Projekt #Ogarniam życie już od trzech lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodych ludzi i kadry pedagogicznej. O miejskiej Kampanii #Ogarniam życie rozmawiam z Moniką Borkowską-Żebrowską, kierowniczką Działu Profilaktyki w Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie, zastępczynią koordynatora kampanii #OGRANIAM ŻYCIE, oraz Marią Jakubczak psycholożką, prowadząca warsztaty psychoedukacyjne dla uczniów w ramach kampanii #OGARNIAM ŻYCIE Z MCPU

Profilaktyka chorób odtytoniowych (w tym POCHP)

Trwają zapisy do bezpłatnego programu, którego celem jest zmniejszenie zachorowalności na schorzenia odtytoniowe, poprawa świadomości w zakresie szkodliwości palenia oraz metod zapobiegania i leczenia uzależnienia od tytoniu oraz poprawa dostępności do specjalistycznego leczenia uzależnienia od tytoniu w szczególności dla osób obciążonych chorobami układu krążenia, układu oddechowego i nowotworowymi a w konsekwencji zmniejszenie kosztów leczenia chorób odtytoniowych.

Jak dotrzeć do młodych uzależnionych? Terapia, ktora daje nadzieję. Konferencja o wsparciu w Małopolsce

Bogdan Krzak – terapeuta uzależnień pracujący z młodzieżą – opowiada o dialogu motywującym, emocjonalnym rollercoasterze nastolatków, najtrudniejszych porażkach i największych sukcesach w pracy z młodymi, którzy często trafiają na terapię wbrew własnej woli. Jak budować z nimi zaufanie? Jak towarzyszyć, nie oceniając? Katarzyna Kosik-Gajewska – zastępczyni dyrektora Departamentu Zdrowia i Rodziny UMWM – przedstawia konkretne działania województwa małopolskiego: finansowanie terapii, kampanii edukacyjnych, punktów konsultacyjnych, wsparcia dla dzieci z FASD oraz nowych konkursów dla NGO-sów na lata 2025–2026.

Piotr Skrobowski : "w szatni zwykle byłem "tym najmłodszym""

O piłkarskim "przedszkolu", dorosłej szatni Wisły Kraków,próbnych galopach biznesowych i poważnych wyzwaniach prezesa, a także smakach pizzy w szwedzkim Hammarby i Krakowie, jeden z najlepszych obrońców w historii krakowskiej Wisły opowiadał Grzegorzowi Bernasikowi

Zapraszamy do KRĘGU

W Małopolsce działa przeszło 20 Stowarzyszeń Abstynenckich, ale tylko w Krakowie jest Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich. Nosi nazwę "Krąg" i jest miejscem niepowtarzalnym, a szkoda.

Noclegownia dla uzależnionych

Trzeba sięgnąć dna, by się podnieść

Termin „uzależnienie” dla jednych brzmi odrażająco, dla innych obojętnie. Pierwszym, być może, kojarzy się z osobami zdeprawowanymi, czy chorymi. Drudzy myślą, że nie dotyczy on ani ich samych, ani nikogo z ich bliskich. Niezależnie od podejścia uzależnienie staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem i należy umiejętnie z nim walczyć, a osobie uzależnionej - pomóc. Jedną z form pomocy jest grupa Anonimowych Narkomanów, czyli wspólnota mężczyzn i kobiet, dla których narkotyki stały się głównym problemem, i którzy - sami będąc uzależnionymi - pomagają innym uzależnionym. Z członkami tej grupy, Bartoszem i Mateuszem rozmawia Wioletta Gawlik.