Radio Kraków

OFF/ON: Kultura niecodzienna


RSS

Poranek w duecie jest łagodniejszy, nawet we wtorek. Eta Hox i Martyna Masztalerz zapraszają w OFF  Radiu Kraków na spotkania z gośćmi ze świata kultury i alternatywnej rzeczywistości. Eteryczna sztuka, bezlitosne stereotypy, wróżenie z fusów, gwiazdy z ostatnich stron gazet i twarde fakty. Audycja, która będzie Waszą kompanką na dobre i na złe. Słuchaj na www.off.radiokrakow.pl!

Podcasty

"Trwa u nas alarm bombowy" - Lesya Vakulyuk relacjonuje sytuację w Ukrainie

Lesya Vakulyuk, dziennikarka telewizji espreso.tv, relacjonuje dla nas sytuację w Ukrainie.To nie pierwszy raz, gdy łączymy się z nią w trakcie trwającego alarmu bombowego, ale dzisiejsza sytuacja jest wyjątkowo trudno. Poranek na Ukrainie rozpoczął się od zakrojonego na szeroką skalę alarmu lotniczego. Po zakończeniu spotkaniu z Lesyą dotarła do nas informacja o ostrzelaniu Lwowa. Jak przyznaje nasza rozmówczyni - "kiedy tylko próbuje uporządkować chaos w swoim życiu, to wkracza Putin". Na podcast w OFF Radiu Kraków zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

Pani z pszyry - fanpage, który musicie poznać

#kupanadzis i #wackowypiątek plus nieoczywiste fakty o zwykłych i niezwykłych zwierzętach. Czasem trochę obleśnie, a czasem ekscytująco. Przyrodę przedstawia z polotem, jak nikt inny. Sprawia, że mamy ochotę znów zasiąść w szkolnej ławie, ale tylko na jej lekcjach. W Off Radiu Kraków z dumą witamy Panią z pszyry. Na audycję w OFF Radiu Kraków zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

Unsound Kraków 2022: Bubbles

Miłośnikom muzyki elektronicznej nie trzeba go przedstawiać. Jesień w Krakowie to festiwal Unsound i czas na odkrywanie nowego. Letnie imprezownie i kolekcjonowanie topowych nazwisk ze świata DJ-skiego i producenckiego można odłożyć na półkę, bo Unsound to w pierwszej kolejności eksploracja. Eta Hox i Martyna Masztalerz zapraszają na rozmowę z Gosią Płysą, dyrektorką festiwalu.

Program tegorocznej edycji znajdziecie na https://www.unsound.pl

Dynia jaka jest, każdy widzi

Dynie! Z nich słyną podkrakowskie Wawrzeńczyce.  Jako, że w Offie dynie szanujemy i pałaszujemy, już cieszymy się na coroczne święto- Festiwal Dyni. Z tej okazji do studia zaprosiłyśmy zastępcę wójta gminy Igołomia, Henryka Jończyka.

Gadafest 2022: Piękna sprawa! (podsumowanie festiwalu)

 • Eta Hox
 • access_time 00:18:38
 • calendar_today Wtorek, 2022.08.16
Gadafest 2022 przeszedł do historii, ale nie na naszej antenie. Kuba Gołąb, Baha Habieda i Łukasz Indyk podsumują tegoroczny festiwal i zdradzają pierwsze szczegóły przyszłorocznej edycji. Na rozmowę w OFF Radiu Kraków zaprasza Eta Hox.

Niesterylny odbiór sztuki

 • Eta Hox
 • access_time 00:22:56
 • calendar_today Wtorek, 2022.08.16
Kanonicza 5 w Krakowie to wyjątkowe miejsce. Niegdyś mieścił się tam Teatr Cricot 2 Tadeusza Kantora.  Dzisiaj piwnica jest domem dla młodego pokolenia artystów - są tam pracownie i galeria Subteria. Eta Hox zaprasza na rozmowę z Aleksandrą Hurek, Alicją Kusal (współzałożycielkami galerii Subteria) oraz artystką Katarzyną Płaskowicz. Tematem spotkania był cykl "Inter-akcje", do którego zaproszono pięcioro artystów z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Szyszki na lepsze czasy

Przede wszystkim artysta, później aktywista. W studiu Off Radia Kraków gości Szyszkodar. Człowiek, który maluje murale, ratuje książki przed utylizacją i rysuje... GPS-em. Wymyśla też własne święta. Zaintrygowani? Słusznie! Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Ety Hox i Martyny Masztalerz z Szyszkodarem.

Tęsknota za Bombą w Poczcie Głównej

Sentymentalne tańce? W hołdzie dla legendarnych krakowskich klubów - zawsze. W Poczcie Głównej będą barmani z Bomby i bombowa didżejka. O zabawie w rytmie sentymentu w ramach cyklu "Tribute to" Jacek Peszko opowiada Ecie Hox i Martynie Masztalerz.

Chcemy żyć i przeżyć

Lesya Vakulyuk, dziennikarka Espreso.TV, z którą łączymy się od początku wojny w Ukrainie, komentuje bieżące wydarzenia za naszą wschodnią granicą. Jak dzisiaj wygląda codzienność Ukraińców, dlaczego informacje o Ukrainie pojawiają się w polskich mediach falami, jakie emocje wzbudziło w naszych sąsiadach masowe morderstwo w kolonii karnej w Ołeniwce i jak daleko posuwa się rosyjska propaganda - na rozmowę w OFF Radiu Kraków  zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

No co się nie da, musi się dać przecież!

Pourlopowy, zwykły wtorek. W  naszym studiu gra ładna muzyka, program toczy się zaplanowanym rytmem. Wtedy do studia wpada Zawadzki - przebojowy, energiczny i roześmiany. Już na wstępie pyta "co to za piękna muzyka?", a leci właśnie jego singiel "Lont". Poznajcie gościa, który nagrał uniwersalny hymn dla wszystkich polskich parad i marszy, "branża feszyn nie jest mu obca" i chodzi w butach z pompką (!). Na rozmowę w OFF Radiu Kraków zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.


Wormsy jednoczą lokalsów z Salwatora

Małe robaczki z banana bombami to hit jednego z lokali na krakowskim Salwatorze od kilku ładnych lat. Grupa nerdów znalazła sobie pomysł na umilenie poniedziałków i stworzyła… ligę Worms Armageddon. Regularnie spotykają się i rywalizują ze sobą, a robią to z roku na rok coraz bardziej profesjonalnie: ze streamem i esportowym komentarzem. Poznajcie „Mistrzostwa Salwatora w Wormsy” i bohatera naszej rozmowy- organizatora i inicjatora dzielnicowej nawalanki robaczkami, Wojciecha Szczurka.

Techno w Pałacu

Avtomat rozprawia o Gadafeście w audycji Kultura Niecodzienna. Razem z Martyną Masztalerz przyglądają się tegorocznemu line-up’owi festiwalu, cieszą się nową przestrzenią Gadafestu i nie mogą się doczekać spotkania z… no właśnie, z jakimi artystami najbardziej? To można usłyszeć w podaście Off Radia Kraków.

To studia dla osób, które chcą czegoś więcej

Art & science to pierwsze w Polsce międzyobszarowe indywidualne studia artystyczne. Jakie nauki można łączyć ze sztuką? To zależy od samego studenta. Uniwersytet Pedagogiczny oferuje całe swoje zaplecze technologiczne i kadrowe, ale to osoba studiująca wyznacza kierunek własnej pracy. Do pomocy otrzyma indywidualnych tutorów, których zadaniem jest stymulowanie procesu twórczego. O pionierskich studiach, ruszających już w roku akademickim 2022/2023, rozmawiamy w OFF Radiu Kraków z dr hab. prof. UP Łukaszem Murzynem - artystą, kuratorem sztuki, dziekanem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Więcej informacji o studiach znajdziecie tutaj: https://www.up.krakow.pl/kandydat/aktualnosci-dla-kandydatow/5113-nowy-kierunek-studiow-art-science

Sprzedałam miszkanie w Kijowie, żeby wyjechać do Buczy

 • Eta Hox
 • access_time 00:37:23
 • calendar_today Wtorek, 2022.04.05
Lesya Vakulyuk, dziennikarka telewizji Ukraina24, połączyła się po raz kolejny z naszym studiem, żeby zdać relację z tego, co aktualnie dzieje się w Ukrainie. Lesya kilka lat temu sprzedała mieszkanie w Kijowie i przeprowadziła się do Buczy. Miejscowości, która jest dzisiaj na językach całego świata z powodu zbrodni wojennej, jaką na obywatelach Ukrainy popełniła armia rosyjska. Niegdyś bajkowe miejsce do życia, dzisiaj symbol bólu i cierpienia tysięcy ludzi.

Ja w sprawie sreberka. Sreberka, co wokół każdego jest serka.

 • Eta Hox
 • access_time 00:23:38
 • calendar_today Wtorek, 2022.04.05
Najstarsza etykieta z serka topionego w jego kolekcji pochodzi z 1953 roku. Później było ich aż 3500. Wszyscy rozmawiają z nim o podróżach, bo Kuba Terakowski odwiedził wszystkie siedem kontynentów i jest człowiekiem, którego można dzisiaj spotkać tak samo w Krynicy Zdroju jak i Krynicy Morskiej. Zresztą do naszego studia przyjechał po 3-tygodniowym pobycie w schronisku PTTK na Hali Krupowej. My jednak pytamy o hobby niezwykłe, choć traktowane przez samego Kubę z przymrużeniem oka.

Koniecznie sprawdźcie również ten adres http://etykiety.terakowski.pl/

Gdy rośnie bluszczyk kurdybanek

Nie mogłyśmy się zdecydować na tytuł tej rozmowy. Leśnik Michał Wieciech sprawił bowiem, że w studiu Off Radia Kraków wyobraziłyśmy sobie jako żywo pąki kwiatów, bluszczyk kurdybanek, drozda śpiewaka, rudzika, kleszcze i krokusy z wyrzuconej w lesie ziemi ogrodowej. Oraz kilka innych mniej przyjemnych rzeczy. Jakich- serdecznie zachęcamy do sprawdzenia. Zapraszamy do Puszczy Niepołomickiej w towarzystwie Michała Wieciecha.

fot. https://www.facebook.com/niepolomickapuszcza

Jeszcze żyjemy

 • Eta Hox
 • access_time 00:39:37
 • calendar_today Piątek, 2022.04.01
Jak zwierzęta przywracają wiarę w sens, dlaczego Ukraińcy chcą świętować, co dzieje się z człowiekiem po miesiącu wojny? Na te i wiele innych pytań odpowiada Lesya Vakulyuk w kolejnej rozmowie z Etą Hox i Martyną Masztalerz. Lesya, która na co dzień jest dziennikarką Ukraina24, na bieżąco co tydzień relacjonuje nam przebieg wydarzeń i nastroje w Ukrainie.

Chcę być gwiazdą popu

 • Eta Hox
 • access_time 00:29:06
 • calendar_today Piątek, 2022.04.01
Debiutancka EPka Janna nie bez powodu nosi tytuł "Power". W jego muzyce nie słychać kompleksów. To bardzo dobrze, bo Jann nie powinien ich mieć. Bujające i energetyczne utwory młodego artysty to powiew świeżości na polskim rynku muzycznym. Sam Jann zaskakuje dojrzałym podejściem do swojej twórczości i do siebie samego. Podczas rozmowy naładował nas swoją mocą- podobnie, jak jego pierwsza EPka. Eta Hox i Martyna Masztalerz rozmawiają z Jannem o Billie Eilish, wykształceniu muzycznym i o tym kiedy powinno się zaczynać, jeśli chce się zostać gwiazdą.

Fajnie byłoby wyjść wspólnie do klubu...

 • Eta Hox
 • access_time 00:43:36
 • calendar_today Wtorek, 2021.12.14
17 grudnia w klubie Forum Przestrzenie odbędzie się świąteczna edycja wyjątkowego projektu. Martyna Masztalerz, pomysłodawczyni i współorganizatorka festiwalu Uszanowanko, opowiada o swoich motywacjach do działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz grudniowym rozkładzie jazdy, a trzeba przyznać, że dużo będzie się działo. Łososiowe toalety, Britney Spears na choince, celebryci ze Stowarzyszenia Tęcza oraz Feliz Navidad. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

fot. Edyta Dufaj
wydarzenie: https://www.facebook.com/events/218427953771939

Wyczekiwana inwazja artystek na 22. FFN

 • Eta Hox
 • access_time 00:35:02
 • calendar_today Środa, 2021.12.01
Są w Krakowie festiwale uwielbiane nie tylko przez publiczność, ale i przez samych artystów oraz artystki. Do tego grona z pewnością należy Festiwal Filmu Niemego, którego kolejna edycja rozpoczyna się już 2 grudnia. W tym roku program festiwalu przewiduje udział osób z wielu różnych zakątków muzycznego świata. Subtelne instrumentaria będą mieszały się z rozbudowanymi formami i muzykę elektroniczną. Ta natomiast podana zostanie zarówno na sposób live-actowy, jak i DJ'ski. Zadbano również o współmierne uwzględnienie w programie festiwalu artystek, które wcześniej stanowiły zdecydowaną mniejszość.

Eta Hox rozmawia z Olą Starmach  o programie festiwalu, ekspresji, filmach, muzyce i marzeniach, które się spełniają.
Program 22. Festiwalu Filmu Niemego: www.festiwalfilmuniemego.pl