Radio Kraków

OFF/ON: Kultura niecodzienna


RSS

Poranek w duecie jest łagodniejszy, nawet we wtorek. Eta Hox i Martyna Masztalerz zapraszają w OFF  Radiu Kraków na spotkania z gośćmi ze świata kultury i alternatywnej rzeczywistości. Eteryczna sztuka, bezlitosne stereotypy, wróżenie z fusów, gwiazdy z ostatnich stron gazet i twarde fakty. Audycja, która będzie Waszą kompanką na dobre i na złe. Słuchaj na www.off.radiokrakow.pl!

Podcasty

Nikt z nas nie wiem co będzie dalej

O sytuacji w Ukrainie rozmawiamy z Lesyą Vakulyuk, dziennikarką telewizji Ukraina24.

Podążam dzisiaj całkiem inną drogą

Smutek w piosenkach to motyw ponadczasowy. Ale czy ze smutku można utkać radiowe przeboje? Czy przebój podąża w parze ze spełnieniem artystycznych ambicji? Jak pisanie tekstów dla innych wpływa na własną twórczość i gdzie mogą zaprowadzić młodych artystów programy typu talent show? W porannej audycji OFF/ON rozmawialiśmy z Arkiem Kłusowskim.

Trauma dotyka nas wszsytkich

To nasze dziewiąte spotkanie z Lesyą Vakulyuk, dziennikarką telewizji Ukraina24. Rozmawiamy o traumie, która dotyka już właściwie całego społeczeństwa Ukrainy, sposobie przekazywania trudnych informacji i bieżącej sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów.

Chodziło nam o zabawę, bo "Krakowskie potwory" nie są w 100 procentach na poważnie

W Off/On Eta Hox i Martyna Masztalerz rozmawiają o "Krakowskich potworach" z boginiami wyższego rzędu: Kasią Adamik i Olgą Chajdas. Reżyserki opowiadają o swoich motywacjach, funie z pracy nad tą niesztampową produkcją, o marznięciu nago na deszczu w listopadzie oraz świetle z lat dziewięćdziesiątych... I polemizują ze zmasowaną krytyką, którą napotkał serial Netflixa w polskim Internecie.

Kalendarz zatrzymał się na dwudziestym czwartym lutego

Lesya Vakulyuk, dziennikarka Ukraina24, zdaje relację z Ukrainy ogarniętej wojną. Opowiada w Off Radiu Kraków o tym dlaczego Ukraińcy masowo wracają do domu, czy to bezpieczne oraz jak wygląda dziś jej dom w Buczy po opuszczeniu miasta przez wojska rosyjskie.

Sprzedałam miszkanie w Kijowie, żeby wyjechać do Buczy

 • Eta Hox
 • access_time 00:37:23
 • calendar_today Wtorek, 2022.04.05
Lesya Vakulyuk, dziennikarka telewizji Ukraina24, połączyła się po raz kolejny z naszym studiem, żeby zdać relację z tego, co aktualnie dzieje się w Ukrainie. Lesya kilka lat temu sprzedała mieszkanie w Kijowie i przeprowadziła się do Buczy. Miejscowości, która jest dzisiaj na językach całego świata z powodu zbrodni wojennej, jaką na obywatelach Ukrainy popełniła armia rosyjska. Niegdyś bajkowe miejsce do życia, dzisiaj symbol bólu i cierpienia tysięcy ludzi.

Ja w sprawie sreberka. Sreberka, co wokół każdego jest serka.

 • Eta Hox
 • access_time 00:23:38
 • calendar_today Wtorek, 2022.04.05
Najstarsza etykieta z serka topionego w jego kolekcji pochodzi z 1953 roku. Później było ich aż 3500. Wszyscy rozmawiają z nim o podróżach, bo Kuba Terakowski odwiedził wszystkie siedem kontynentów i jest człowiekiem, którego można dzisiaj spotkać tak samo w Krynicy Zdroju jak i Krynicy Morskiej. Zresztą do naszego studia przyjechał po 3-tygodniowym pobycie w schronisku PTTK na Hali Krupowej. My jednak pytamy o hobby niezwykłe, choć traktowane przez samego Kubę z przymrużeniem oka.

Koniecznie sprawdźcie również ten adres http://etykiety.terakowski.pl/

Gdy rośnie bluszczyk kurdybanek

Nie mogłyśmy się zdecydować na tytuł tej rozmowy. Leśnik Michał Wieciech sprawił bowiem, że w studiu Off Radia Kraków wyobraziłyśmy sobie jako żywo pąki kwiatów, bluszczyk kurdybanek, drozda śpiewaka, rudzika, kleszcze i krokusy z wyrzuconej w lesie ziemi ogrodowej. Oraz kilka innych mniej przyjemnych rzeczy. Jakich- serdecznie zachęcamy do sprawdzenia. Zapraszamy do Puszczy Niepołomickiej w towarzystwie Michała Wieciecha.

fot. https://www.facebook.com/niepolomickapuszcza

Jeszcze żyjemy

 • Eta Hox
 • access_time 00:39:37
 • calendar_today Piątek, 2022.04.01
Jak zwierzęta przywracają wiarę w sens, dlaczego Ukraińcy chcą świętować, co dzieje się z człowiekiem po miesiącu wojny? Na te i wiele innych pytań odpowiada Lesya Vakulyuk w kolejnej rozmowie z Etą Hox i Martyną Masztalerz. Lesya, która na co dzień jest dziennikarką Ukraina24, na bieżąco co tydzień relacjonuje nam przebieg wydarzeń i nastroje w Ukrainie.

Chcę być gwiazdą popu

 • Eta Hox
 • access_time 00:29:06
 • calendar_today Piątek, 2022.04.01
Debiutancka EPka Janna nie bez powodu nosi tytuł "Power". W jego muzyce nie słychać kompleksów. To bardzo dobrze, bo Jann nie powinien ich mieć. Bujające i energetyczne utwory młodego artysty to powiew świeżości na polskim rynku muzycznym. Sam Jann zaskakuje dojrzałym podejściem do swojej twórczości i do siebie samego. Podczas rozmowy naładował nas swoją mocą- podobnie, jak jego pierwsza EPka. Eta Hox i Martyna Masztalerz rozmawiają z Jannem o Billie Eilish, wykształceniu muzycznym i o tym kiedy powinno się zaczynać, jeśli chce się zostać gwiazdą.

Fajnie byłoby wyjść wspólnie do klubu...

 • Eta Hox
 • access_time 00:43:36
 • calendar_today Wtorek, 2021.12.14
17 grudnia w klubie Forum Przestrzenie odbędzie się świąteczna edycja wyjątkowego projektu. Martyna Masztalerz, pomysłodawczyni i współorganizatorka festiwalu Uszanowanko, opowiada o swoich motywacjach do działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz grudniowym rozkładzie jazdy, a trzeba przyznać, że dużo będzie się działo. Łososiowe toalety, Britney Spears na choince, celebryci ze Stowarzyszenia Tęcza oraz Feliz Navidad. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

fot. Edyta Dufaj
wydarzenie: https://www.facebook.com/events/218427953771939

Wyczekiwana inwazja artystek na 22. FFN

 • Eta Hox
 • access_time 00:35:02
 • calendar_today Środa, 2021.12.01
Są w Krakowie festiwale uwielbiane nie tylko przez publiczność, ale i przez samych artystów oraz artystki. Do tego grona z pewnością należy Festiwal Filmu Niemego, którego kolejna edycja rozpoczyna się już 2 grudnia. W tym roku program festiwalu przewiduje udział osób z wielu różnych zakątków muzycznego świata. Subtelne instrumentaria będą mieszały się z rozbudowanymi formami i muzykę elektroniczną. Ta natomiast podana zostanie zarówno na sposób live-actowy, jak i DJ'ski. Zadbano również o współmierne uwzględnienie w programie festiwalu artystek, które wcześniej stanowiły zdecydowaną mniejszość.

Eta Hox rozmawia z Olą Starmach  o programie festiwalu, ekspresji, filmach, muzyce i marzeniach, które się spełniają.
Program 22. Festiwalu Filmu Niemego: www.festiwalfilmuniemego.pl

Kino w pół drogi

 • Eta Hox
 • access_time 00:25:49
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
Krakowski Festiwal Filmowy po raz drugi staje przed gigantycznym wyzwaniem. Zeszłoroczna, jubileuszowa edycja, odbyła się wyłącznie w sieci. 61. KFF aktualnie planowany jest jako wydarzenie hybrydowe, które być może da szansę na gromadzenie się publiczności w kinach. Nic jednak nie jest pewne i owa niepewność stanowi dzisiaj najtwardszy orzech do zgryzienia. O festiwalu opowiada jego dyrektor - Krzysztof Gierat. Na podcast zaprasza Eta Hox.

Pandemia sprawiła, że w końcu znaleźliśmy czas

 • Eta Hox
 • access_time 00:29:08
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
Wieloletnie doświadczenie, masa zbudowanych kontaktów i chęć do działania. Jedyny czynnik, którego brakowało, to wolny czas. Pandemia, szczęście w nieszczęściu, wywróciła wszystko do góry nogami i w końcu nadeszła okazja do uruchomienia swojej wytwórni. Wytwórni bardzo wyjątkowej, bo zajmującej się m.in. nastoletnimi artystami, którzy otrzymują kompleksową opiekę kreatywną, techniczną, medialną i promocyjną. O Niebieskim Labelu opowiedzieli Ecie Hox jego twórcy - Łukasz Krupa i Kamil Kowalski.

Wszystko, co jest mi potrzebne, mieści się w czterech sakwach

 • Eta Hox
 • access_time 00:40:06
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
Piotr Strzeżysz, ikona rowerowego podróżowania, był naszym gościem w poranku OFF/ON. Porozmawialiśmy o tym, czym aktualnie się zajmuje i jakie ma plany na podróżniczą przyszłość. Nie zabrakło również wątku filmu dokumentalnego "Nie dojechać nigdy", którego Piotr jest bohaterem. Na podcast zaprasza Eta Hox.

Terapeutyczna moc DJ-ingu

 • Eta Hox
 • access_time 00:41:51
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
Gościnią Ety Hox w poranku OFF/ON była virtual geisha - krakowska DJ'ka, promotorka, propagatorka kultury klubowej i założycielka oddolnej radiotelewizji Pop Up Radio. Wśród tematów znalazły się warsztaty muzycznego storytellingu, które powstaną w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa oraz kurs How To DJ Like a Girl, przeznaczony dla dziewczyn chcących zacząć swoją przygodę z DJ'ingiem i objęty oficjalnym patronatem klubu Prozak 2.0. Nie zabrakło także zagadnień łączenia pasji z marketingiem oraz stawiania pierwszych kroków w klubowej przestrzeni. Zapraszamy na podcast! .

Muzyka nie jest sztuką magiczną

 • Eta Hox
 • access_time 00:44:14
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
Eta Hox zaprasza na rozmowę z Władkiem Foltyńskim - basistą, twórcą bloga "Muzyk 2.0", edukatorem i autorem książki "Komunikacja Pozadźwiękowa. Eseje dla muzyków o ruchu, geście i słowie na scenie". Czy da się zdefiniować "magię sceny"? Czy niepewność na scenie może być świadomym atrybutem? Kto tak naprawdę wygrywa konkursy muzyczne? Czy sztuk magicznych można się... nauczyć? Co chcą osiągnąć artyści, którzy świadomi zwiększają dystans z publicznością? Zapraszamy na podcast.

Lubię rolę szarej eminencji

 • Eta Hox
 • access_time 00:46:47
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
Wszystko zaczęło się od wujka, Chorwata. Później przyszły skrzypce i poszukiwanie "swojego" instrumentu. Wszystko zaczęło układać się w całość, gdy trafił na fortepian. Rozmowa o sztuce słuchania, jazzie, który jest swoistym muzycznym językiem, teatrze i komforcie bycia szarą eminencją. Eta Hox zaprasza na spotkanie z Mariuszem Obijalskim - pianistą jazzowym, kompozytorem, aranżerem i producentem.

Radość, ale po mojemu

 • Eta Hox
 • access_time 00:20:00
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
Piotr Madej występujący pod pseudonimem Patrick The Pan to alternatywny artysta młodego pokolenia pochodzący z Krakowa. Jest nie tylko tekściarzem, zdolnym kompozytorem, ale także samodzielnie realizuje nagrania i produkcję. Jego trzy dotychczas wydane z wytwórnią Kayax albumy zostały świetnie przyjęte przez dziennikarzy oraz publiczność. Spotykamy się z nim przed wydaniem czwartego krążka - "Miło Wszystko", który ma być muzyczną woltą i odcięciem się od stylistyki zwłaszcza poprzedniej płyty. Jak radosny w piosenkach może być Patrick The Pan? Kto współpracuje z nim przy pisaniu tekstów? Jak w muzycznych działaniach rezonuje charakter jedynaka? Na rozmowę zaprasza Eta Hox.

Kumzits, czyli spotkanie przy ognisku

 • Eta Hox
 • access_time 00:16:21
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
Julia Kawka działa jako producentka sztuki w przestrzeni publicznej i projektantka scenografii w obszarze sztuk performatywnych. Skupia się główni na teatrze dokumentalnym site-specific oraz produkcjach międzynarodowych. Jest również członkinią nomadycznego, niezależnego kolektywu The Curatorial Collective for Public Art (CCPA), który wywodzi się z Berlina. W ramach 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej Julia Kawka jest wspłkuratorką projektu Kumzits, będącego eksperymentalny program współpracy artystycznej pomiędzy Berlinem, Jerozolimą i Krakowem, w skład którego wchodzi osiem projektów artystycznych i interwencji miejskich na Kazimierzu, historycznej dzielnicy żydowskiej w centrum Krakowa. Na rozmowę o projekcie zaprasza Eta Hox.