Radio Kraków

OFF/ON: Kultura niecodzienna


RSS

Eta Hox zaprasza na spotkania z gośćmi ze świata kultury i alternatywnej rzeczywistości. Eteryczna sztuka, bezlitosne stereotypy, wróżenie z fusów, gwiazdy z ostatnich stron gazet i twarde fakty. Audycja, która będzie Waszą kompanką na dobre i na złe. Słuchaj na www.off.radiokrakow.pl!

Podcasty

Czy tofu jest nudne? Czy tofu jest fu? - rozmowa z Konradem Budzykiem

Czy tofu jest nudne? Czy tofu jest fu? Eta Hox i Paulina Bisztyga rozmawiały o tym z Konradem Budzykiem, autorem książki Totalnie Tofu, wydanej przez Wydawnictwo Znak. Było też o weganizmie na Podhalu, przepisach i właściwościach tofu. Konrad Budzyk jest blogerem kulinarnym, weganinem. Jego pierwsza książka Hummusy i pasty stała się bestsellerem.



Fragment wywiadu:

Paulina Bisztyga: Konrad jesteś z Podhala, a jak wiemy jest to region bardzo przywiązany do tradycji, nie słynie też z tolerancji. W tym kontekście Twoje zainteresowanie weganizmem, a także tofu, dość mnie zdumiało. Czy jesteś tam uważany za dziwoka, cudoka? Domyślam się, że możesz tam być postacią ekscentryczną?

Konrad Budzyk: Jeszcze dziesięć lat temu, kiedy zaczynałem przygodę z weganizmem, to rzeczywiście byłem takim dziwakiem, freakiem, ale to się zmieniło. Zwłaszcza wtedy, kiedy otworzyłem swoją restaurację – Bar One, która obecnie jest zamknięta, ale dwa lata ją prowadziłem. W ten sposób pokazałem ludziom, że kuchnia wegańska może być bardzo dobra, pokazałem właśnie tym ludziom, którzy mieszkają w Nowym Targu i okolicach. Wydaje mi się, że teraz to nie jest już tak dziwne dla Podhala, jak było dziesięć lat temu, ale to też ze względu na media, które zmieniają obraz weganizmu w społecznej świadomości.

PB: Że nie trzeba mięska, żeby się najeść?

KB: Tak jest, i że weganizm może być fajny.

Eta Hox: To jest bardzo ważne, co powiedziałeś, że Twoja restauracja Bar One, pokazywała weganizm ludziom stamtąd, że kuchnia wegańska może być smaczna, a ja sobie pomyślałam, że jest dużo przyjezdnych ludzi na Podhalu i oni poszukują takich miejsc, żeby zjeść wegańsko, a tu myk polegał na tym, żeby ludziom którzy są przyzwyczajeni do kuchni mięsnej jednak, pokazać, że da się inaczej.

KB: Tak, bo w Nowym Targu nie mamy zbyt wielu turystów. Pojawiają się, ale nie jest to taka baza jak Zakopane, Bukowina, Białka Tatrzańska. Tam trzeba było bazować przede wszystkim na tubylcach, osobach, które na co dzień przychodziły na obiad albo jakąś kolację. Udało się to, bo klientów było dosyć sporo, natomiast dla mnie było to bardzo obciążające psychicznie. Byłem bardzo młody, a bar otworzyłem z ojcem. Postanowiłem to zamknąć, wyjechać, odpocząć, zmienić coś w życiu. Stwierdziłem, że to akurat nie jest moją drogą, i wróciłem do blogowania i pisania książek.

PB: Mnie zastanawia, bo rozmawiamy tu o zadziwieniu społecznym w kontekście weganizmu, a z drugiej strony Polska, jest w takiej strefie klimatycznej, w których rozmaitych, warzyw, jarzyn, owoców wspaniałych mamy po dziurki w nosie.

EH: Zwłaszcza okres letni przecież taki jest, że w ogóle nie chce się tego mięsa, a jedna wizyta na targu załatwia Ci cały tydzień. Żywisz się bobem, fasolką, może jakąś gruszką, wiśnią. Można tak się obkupić, że już w ogóle nie trzeba niczego.

PB: No i nasza tradycyjna kuchnia polska, to była kuchnia jarska.

KB: Tak, w końcu chłopi nie mogli sobie pozwolić, żeby mieć koryta pełne mięs, tylko jak już, to one leciały do ich panów. Chłopi jedli jarsko.

PB: Tak, była to biedakuchnia, ale Ty kochany zająłeś się tofu. Tofu, które miewa różne passy. Ja, na przykład, nie jestem fanką naturalnego, wolę wędzone, ale Ty dajesz nam, zwykłym zjadaczom warzyw, sposoby jak to tofu sobie przyrządzić. Dla mnie tofu jest taką kuchenną tabulą rasą, którą dostajesz w postaci bazowej, ale to, jak ona będzie finalnie smakować zależy od Ciebie. Ty wcześniej napisałeś książkę Hummusy i pasty, co oczywiście się łączy, bo wiele past robi się na bazie tofu, ale powiedz, co było impulsem, żeby wydać osobną książkę, poświęconą wyłącznie przepisom z tofu?

KB: Tak na dobrą sprawę, chodziło to za mną od dłuższego czasu, ale jakoś tak nie mogłem się zebrać. Byłem też wtedy w takim miejscu, w którym zastanawiałem się czy może zmienić pracę, wyjechać do innego miasta, i nagle zadzwonił telefon z wydawnictwa. Zapytano mnie czy poradzę sobie z taką książką, zawierającą osiemdziesiąt przepisów z tofu. Niewiele myśląc, powiedziałem: „Pewnie, szykujcie już dla mnie umowę. Zaczynam działać”.

W trakcie tworzenia tej książki okazało się, ze można byłoby wydać jeszcze drugą edycję z przepisami na tofu, a i jeszcze temat nie byłby wyczerpany.

Uleczalna istota drzewa – rozmowa z Iwoną El Tanbouli-Jabłońską i Maciejem Jabłońskim

  • Eta Hox
  • access_time 00:23:03
  • calendar_today Wtorek, 2024.07.09
W Krakowie trwa Miesiąc Fotografii, w ramach którego w miechowskiej galerii poprzecznej goszczą wyjątkowe fotografie Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej, dyrektorki artystycznej National Geographic Polska. Wystawa ZADRA wzbogacona została o field recording lasu zrealizowany przez Macieja Jabłońskiego - fotografa, filmowca, dokumentalistę, założyciela studia F11. Gdzie tak biegniemy i czy drzewa mogą nas zatrzymać? Czy drzewo jest medium, za pośrednictwem którego spotykamy się sami ze sobą? Jak leczy nas natura? Eta Hox zaprasza do wysłuchania rozmowy z twórcami wystawy. Podcast OFF Radia Kraków.



Wystawa ZADRA prezentuje fotografie, które powstały z potrzeby porozumienia z przyrodą. Zatrzymują nas, dając obietnicę rozmowy twórczyni z otaczającym ją światem. Prywatną i poufną. Są również przypomnieniem surowej mocy natury i jej zdolności do dokonywania w nas zmian poprzez luzowanie ucisków, które trzymają nasz umysł i ciało. To osobista, wręcz intymna podróż autorki w głąb siebie, a drzewo jest dobrym kompasem w tej podróży.

"Wskazówki, gdzie szukać łączności z naturą są w każdej sytuacji, w której jestem, doświadczeniu, które jest moim udziałem. Te wskazówki daje mi ciało, oddech, zapach, dotyk. Szukam takiego kontaktu z przyrodą, który pozwala mi na uchwycenie oddziaływania jej zewnętrznych struktur mających odpowiedniki w moim ciele. Dwa organizmy, z którego mój - niedoskonały i cierpiący - ulecza się poprzez kontakt z drugim. Drzewo milczy, nie patrzy, nie pyta… Jest. I ta obecność jest mi potrzebna, by uwolnić się od doświadczeń granicznych i związanych z nimi napięć." - mówi autorka Iwona El Tanbouli-Jabłońska.

Istotnym elementem wystawy jest dźwięk. To nagrania pochodzące z wnętrza drzew. Jego przepływów, tętna i rozprowadzaniu od korzeni aż po każdą gałązkę, substancji odżywczych, cukrów i wody. Dźwięk ruchu, który odbywa się od dołu do góry, i który dla człowieka, gołym uchem jest niesłyszalny. To zanurzenie się kolejnym zmysłem w strukturę organizmu drzewa.

Iwona El Tanbouli-Jabłońska:
Fotografka i współwłaścicielka studia F11, dyrektorka artystyczna National Geographic Polska. Absolwentka ASP w Poznaniu na wydziale Fotografii. Prowadzi warsztaty, przeglądy portfolio, zajmuje się fotoedycją i projektowaniem photo książek. Większość jej pracy koncentruje się na fotoreportażu i projektach długoterminowych. Wystawa ZADRA jest jej pierwszą, w której nie pokazuje bieżących wydarzeń, a przenosi widza do intymnego świata autorki.

Maciej Jabłoński:
Fotograf, filmowiec, właściciel studia F11. Absolwent Politechniki Śląskiej i poznańskiej ASP na wydziale Realizacji Obrazu Filmowego i Fotografii. Tworzy projekty filmowe i dokumentalne, w których opowiada o świecie i jego zależnościach, odpowiedzialnym działaniu i związku człowieka z naturą. Dwukrotny laureat w konkursie fotografii prasowej Grand Press Photo. Na wystawie ZADRA jest autorem nagrań i oprawy dźwiękowej.




okładka podcastu - wernisaż wystawy ZADRA, fot. Aleksander Hordziej
https://www.facebook.com/aleksander.hordziej

Chair: Żeby tworzyć muzykę, trzeba wychodzić do ludzi

  • Eta Hox
  • access_time 00:27:55
  • calendar_today Środa, 2024.06.26
Zaczęło się od tego, że rozmawiali online o... krzesłach. Od słowa do słowa postanowili założyć zespół, którego nazwa nawiązuje do tematyki meblowej. Tworząc kolejne numery grają w wirtualnego ping-ponga, przesyłając sobie wersje utworów. Czy to może zadziałać? Może i działa świetnie. Okazuje się bowiem, że praca w duecie, ale oddzielnie, pozwala zachować większą koncentrację na muzyce i indywidualizm w procesie kreatywnym. Najnowsza EP-ka duetu Chair nosi tytuł "GENTLE MEN", ale o niej nie usłyszycie w podkaście zbyt dużo. Eta Hox rozmawia z Curą i Hubertem Kurkiewiczem o sposobie na efektywne wykorzystanie energii duetu, skutecznym networkingu i o tym, w jaki sposób udało im się zadebiutować w wytwórni Tygrysy Records, należącej do Błażeja Króla.




Wianki 2024 – Miasto Reaktywacja: "Chcemy, żeby dyskusja miała wpływ na rzeczywistość"

Dyskusje o kreatywnym zmienianiu nieużytków miejskich poprzez kulturę, opowieści o muzyce elektronicznej i artystach, którzy współtworzą nowe przestrzenie w zgodzie z naturą i mieszkańcami, a także recepty na ich promowanie, oswajanie i włączanie w tkankę miejską – 22 i 23 czerwca w Aptece Designu odbędzie się otwarta konferencja Miasto Reaktywacja. Wydarzenie wspierane jest przez HEMI (Hub for the Exchange of Music Innovation – międzynarodowy projekt wspierany przez Kreatywną Europę) i odbędzie się w ramach krakowskich Wianków. W studiu OFF Radia Kraków Eta Hox i Paulina Bisztyga rozmawiały z Martą Fudali i Patrycją Just z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Wianki w Krakowie 2024 dobędą się 22 i 23 czerwca, pełny program wydarzenia znajdziecie [TUTAJ]

Wianki 2024 – Noc klubowa: "Potrzebujemy realnych warsztatów dla music industry professionals"

Klub Spotkań Poczta Główna po raz trzeci będzie gospodarzem Nocy Klubowej, czyli afterparty po krakowskich Wiankach. W studiu OFF Radia Kraków Eta Hox i Paulina Bisztyga gościły Aśkę Grochulską (Virtual Geishę), DJ-kę, kuratorkę muzyczną i edukatorkę, oraz Jacka Peszkę, związanego z Klubem Spotkań Poczta Główna oraz Techno Rączką. Przy okazji rozmowy o Wiankach pytamy o skuteczny networking, rozważamy kwestię podziału tortu i finansowania sceny muzyki elektronicznej oraz zastanawiamy się nad tym, czy scena klubowa jest traktowana w Krakowie poważnie.

Wianki w Krakowie 2024 dobędą się 22 i 23 czerwca. Pełny program wydarzenia znajdziecie [TUTAJ]

Sabbath Berlin: Fermentujemy słowiańskość

  • Eta Hox
  • access_time 00:29:51
  • calendar_today Piątek, 2024.06.14
Przyjechali do Berlina z różnych powodów, ale oprócz kraju, z którego przybyli, łączą ich wspólne doświadczenia towarzyszące procesowi emigracji. Izolacja i trudność w przełamaniu kompleksu pochodzenia to zresztą problem uniwersalny, dotyczący wielu grup obcokrajowców mieszkających w Niemczech. Nie oznacza to, że należy przyjąć go za immanentny zbiór emocji, od którego nie ma odwrotu. Dana i Martyna Masztalerz opowiadają w OFF Radiu Kraków o Sabbath Berlin - multidyscyplinarnym wydarzeniu celebrującym słowiańskość, wspólnotę i queerowość. 14 czerwca 2024 r. w postindustrialnej, tymczasowej przestrzeni 90mil odbędą się pokazy drag, live acty i dj-sety oraz artystyczne performanse. Na rozmowę zaprasza Eta Hox.



Fragment wywiadu:

Eta Hox: Poczucie wstydu, o którym rozmawiamy, sprawia, że chyba trudno się jest jednoczyć. W poczuciu wstydu motywacja emocjonalna do tego, żeby znaleźć inne osoby i stworzyć wspólny front, jest bardzo niska. Myślę, że aktywność podąża wtedy bardziej w stronę atomizacji i izolacji. Jaka jest wasza perspektywa?

Martyna Masztalerz: Jest w tym bardzo dużo prawdy. Tkwisz w przekonaniu o tym, że ty tutaj musisz sobie wydrzeć różne rzeczy. Są momenty, kiedy nie masz na to siły i wydaje mi się, że ja, po 3 miesiącach tutaj, jestem właśnie w takim momencie. Lubie jak działa kosmos - nagle pojawia się coś, co mówi: "hej, hej, ale możesz sobie iść na taki Sabbath i zobaczysz, że ludzie tutaj są w spektrum tej samej sytuacji". Są tendencje do tego, żeby się zamykać w domu i izolować od świata, ale moment, w którym pojawia się event uderzający w mięciutki i pokazujący, że możesz się z kimś identyfikować, jest momentem, w którym myślisz: "dobra, wyjdę z domu, może to jest jakaś odpowiedź". (...) To wszystko jest bardzo ważne moim zdaniem. To trochę tak, jak bycie w Polsce osobą queerową i odkrycie, że w jakimś mieście niedaleko odbywa się Marsz Równości.

Dana: Nagle się dowiadujesz, że jest ok bycie taką osobą (queerową - przyp. red), że są inne takie osoby i przeżywają to samo. Trochę miałam to również z polskością tutaj. Mi to zajęło dość dużo czasu. Zostałam zaproszona przez koleżankę z Chile na Dzień Niepodległości Chile. Myślałam, że będą tam same osoby z Chile, ale tam były osoby z całej Ameryki Południowej. 10 psów biegało, ludzie robili empanady, chmury dymu, a na balkonie mąż Niemiec robi barbeque. Oni wszyscy tańczą i ja wtedy myślę: "ok, tak trzeb żyć".

Kilka miesięcy później zaprosiłam znajomych do siebie, a było to z 30 osób, zrobiłam dużo zupy ogórkowej, której w Polsce nie zrobiłam nigdy, przygotowałam 5 kilogramów sałatki jarzynowej. (...) To się stało naszą doroczną tradycją. Dzień Niepodległości był dla mnie najbardziej obrzydliwą częścią roku w Polsce. 11 listopada kupowałam sobie 4 piwa i nie wychodziłam z domu. Czytałam książki i wyłączałam social media. Wstydowi trzeba spojrzeć w oczy i powiedzieć, że to nie jest takie złe. Gdy przyjechałam do Berlina to pomyślałam, że muszę teraz przestać słuchać Maanamu i zasymilować się, nauczyć się tutejszych piosenek, czytać gazety i być przykładną częścią społeczeństwa. Okazało się, że ludzie są zainteresowani tym, skąd jesteś, bo każdy jest skądś i jest tak wiele historii do opowiedzenia.

DJ Chester: Robię koncerty dla osób, które mają dosyć komercyjnej papki

  • Eta Hox
  • access_time 00:46:13
  • calendar_today Wtorek, 2024.06.11
DJ Chester nie spoczywa na laurach. 15 czerwca 2024 w Klubie Spotkań Poczta Główna w Krakowie kolejny świetny booking Bombing Rap Attack - zagrają Marco Polo i Masta Ace. To koncert dla fanów rapu w jego klasycznym, nowojorskim wydaniu. Po koncercie odbędzie się after z m.in. Chesterem na gramofonach, wpadną też b-boys i można liczyć na klimat żywcem wyciągnięty z brooklińskich ulic. Zapraszamy na podcast o robieniu koncertów, płycie winylowej, klasycznym rapie i zajawce na sztukę.




https://www.facebook.com/BombingRapAttack
https://www.facebook.com/BombingRapAttack

Mikołaj Witkowski: Festiwal Spalnia patrzy pod światło

  • Eta Hox
  • access_time 00:22:22
  • calendar_today Wtorek, 2024.06.04
Polscy kuratorzy ambientu nieustannie poszerzają ofertę miejsc, w których ten wyjątkowy gatunek muzyki może spotkać swoich odbiorców. Salon Ambientu zabiera słuchaczy na loty balonem, Tauron Lab zaprasza ich na wysublimowane sesje z doskonałym nagłośnieniem, Cisza gości swoich fanów w jednym z krakowskich mieszkań, a Spalnia niebawem pozwoli nam słuchać muzyki na łodziach, w Sztolni Czarnego Pstrąga. Zanim to jednak nastąpi Spalania zaprasza do Tarnogórskiego Centrum Kultury na trzecią edycję swojego flagowego festiwalu. Od 12 do 13 lipca artyści i artystki zagrają muzykę, do której spanie nie jest zabronione, a wręcz przeciwnie – jest mile widziane. Przespać koncert – czy wypada? Dlaczego warto pozwolić sobie na bezproduktywność? Skąd wzięła się Spalnia i co ciekawego można robić w Tarnowskich Górach, gdy wybudzimy się z ambientowego snu? Na rozmowę z Mikołajem Witkowskim zaprasza Eta Hox. Podcast OFF Radia Kraków.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/289357564167025
Open call dla artystek i artystów wizualnych (zgłoszenia do 10 czerwca): https://www.facebook.com/events/754972616625844


Xawery Deskur: Znowu mówi się o Edeem Deem

  • Eta Hox
  • access_time 00:32:55
  • calendar_today Wtorek, 2024.05.28
Xawery Deskur zrealizował film "Jesteś tu?", który uderza w najczulsze strony człowieczeństwa. Jego bohaterem jest Edward Gil Deskur, znany również jako DJ Edee Dee - postać owiana legendą nie tylko na krakowskiej scenie elektroniki, gdzie nazywany był "cygańskim księciem". Edward urodził się z jaskrą wrodzoną i w wyniku postępującej choroby stracił wzrok. Za środowisko swojej artystycznej pracy wybrał ciemność krakowskich klubów, wypełnionych tańcem, beztroską i imprezą (w dokumencie zrealizowano sceny m.in. w Pięknym Psie). W 47-minutowym obrazie DJ-ing jest jednak tylko pewnym skrawkiem codzienności. Niebieskie światło generowane przez system AI, z którym dyskutuje bohater, oświetla wielowymiarową, złożoną prawdę o życiu, człowieczeństwie i podążaniu własną ścieżką. Jak pomysł na realizację tego obrazu przyjął Edee Dee? Czy film dokumentalny to fragment rzeczywistości czy jej animator? Czy algorytm, nawet doskonale imitujący człowieka, może konkurować z fizyczną bliskością drugiej osoby? Na rozmowę w OFF Radiu Kraków zaprasza Eta Hox.

Film "Jesteś tu?" bierze udział w Konkursie polskim podczas trwającego właśnie Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Najbliższe seanse: środa 29 maja 12:00 w Kinie pod Baranami (audiodeskrypcja P L i rozszerzone napisy) oraz czwartek 30 maja o 18:30 w Kinie pod Baranami (po filmie odbędzie się spotkanie z twórcami).

The Bullseyes: Od pirackiego Guitar Heroes do Twoich Polskich Słodziaków

  • Eta Hox
  • access_time 00:24:51
  • calendar_today Wtorek, 2024.05.21
The Bullseyes powracają z nowym materiałem - płytą "Polish Sweethearts". Rockowe piosenki w wykonaniu duetu są tak dobrze zagrane, zaśpiewane i wyprodukowane, że po przesłuchaniu albumu prawdą wielu osób będzie stwierdzenie “The Bullseyes – twój ulubiony zagraniczny zespół z Polski”. Mimo, że tandem złożony z Mateusza Jarząbka i Darka Łukasika opowiada muzyką poważne historie, to sposób zabawy wizerunkiem czy przekaz wizualny w teledyskach sprawiają, że projekt jest pełny wygodnych miejsc siedzących dla zainteresowanych wspólną przygodą słuchaczy. O początkach współpracy, pirackim Guitar Heroes, niepoważnej powadze i swobodzie pracy w duecie z Mateuszem Jarząbkiem rozmawia Eta Hox. Podcast OFF Radia Kraków.



Fragment wywiadu:

Eta Hox: Mieliśmy już okazję rozmawiać o Twojej internetowej twórczości pod pseudonimem Bulsjarz, ale nie o muzyce. Dlatego zapytam - jak doszło do narodzin waszego projektu?

Mateusz Jarząbek: Z Dariuszem, z którym tworzymy, poznaliśmy się w drugiej klasie podstawówki i bardzo szybko się zakumplowaliśmy. Ja miałem Playstation, a on miał komputer i tatę, który umiał piracić gry. On lubił Dragon Ball, a ja bardziej Pokemony. To wszystko nas do siebie zbliżyło. Ja później zacząłem się interesować produkcją muzyki, ale bardziej w nurcie elektronicznym, hip-hopowym, gramofony i te sprawy. Dariusz natomiast bardzo szybko odkrył metal i bardzo szybo chciał grać "Lot trzmiela" w 270 BPM-ach. W którymś momencie stwierdziliśmy, że "o, może coś sobie razem ponagrywamy". To był moment, w którym White Stripes się chyba kończyło, The Black Keys się zaczynało, The Kills byli na fali i to pokazało, że duety mają prawo bytu, że kapele rockowe to nie zawsze kilka osób. To się nałożyło na popularność Guitar Heroes, które z kolei mnie przyciągnęło w stronę Darka. To nie było nawet oryginalne Guitar Heroes, tylko na klawiaturze od komputera można było grać w te same piosenki, co z gitarką. Więc to nawet było nie do końca legalne, ale przyciągnęło mnie do klasyki rocka, a stamtąd już było blisko do rzępolenia solówek, gdy mówisz "Hendrix jest królem", a potem "Nie, Hendrix to jest nic, zobacz tego i tego".

A nie mieliście takiego okresu, że było trudno się dogadać? Zwłaszcza w okresie nastoletnim wydaje mi się, że "moja subkultura" jest ważniejsza niż inna. Czy tak konflikt między wami zaistniał?

(...) Nasze wspólne granie zaczęło się w czasie studiów, gdy z tego nastoletniego myślenia z klapkami na oczach zaczęliśmy wychodzić. Na początku studiów chyb cały czas człowiek jest taki, ale zaczyna się otwierać. Znaleźliśmy wspólny mianownik i już na samym początku do nas dotarło, że najcięższą rzeczą w zespole jest ego, to raz, ale i logistyka. Okazało się, że Darek miał jakiś zespół wcześniej, ale jeden znalazł dziewczynę i już nie przychodzi na próby, inny studiuje w mieście oddalonym o 100 km, inny o 400 i tyle pozostało z zespołu. A w naszym wypadku zawsze gdzieś się spotykaliśmy i tak jest do dzisiaj, że zespoły 5-osobowe z naszego środowiska się już porozpadały, a my z racji, że jesteśmy duetem, to jak nie pasuje to tylko jednemu, a nie czterem.

Techno Rączka Talents - 50 nowych DJ-ek i DJ-ów zagrało tu przez ostatnie miesiące

  • Eta Hox
  • access_time 00:30:01
  • calendar_today Wtorek, 2024.04.23
Szkoły DJ-skie i różnego typu kursy dają wiedzę i techniczne umiejętności miksowania. Jak jednak dostać się do klubu i zagrać swoją pierwszą imprezę? Gdzie znaleźć inne osoby, z którymi można zawiązać artystyczne kolektywy? Techno Rączka Talents to inicjatywa, która pozwala młodym osobom DJ-skim rozwijać swoje muzyczne zajawki. W przestrzeniach Klubu Spotkań Poczta Główna postała druga scena - ON Stage, gdzie mogą oni spróbować swoich sił, grając na profesjonalnym sprzęcie. Efekt przerósł oczekiwania kolektywu Techno Rączka - przez ostatnie pół roku na ON Stage zagrało ponad 50 osób!

Techno Rączka Talents x Mastercard OFF Camera to wydarzenie, na którym potańczycie do setów 8 osób - artystek i artystów, którzy wcześniej zagrali na ON Stage. Świeże spojrzenie na muzykę, przekrój przez różne gatunki elektroniki i niepowtarzalny klimat Klubu Spotkań Poczta Główna - to wszystko czeka na was w sobotę 27 kwietnia 2024 od 23:00. Eta Hox zaprasza na rozmowę o imprezie i inicjatywie Techno Rączka Talents.



Techno Rączka Talents

Reda: Z Algierii do Krakowa | Reda: From Algeria to Cracow [interview in English]

  • Eta Hox
  • access_time 00:24:11
  • calendar_today Piątek, 2024.04.19
Reda jest DJ-em i producentem, który nie bierze sceny klubowej takiej, jaką ją zastał. Do krakowskiej mozaiki gatunków dorzuca swój punkt widzenia i to, co w duszy mu gra najbardziej - słoneczny house, ostre minimale i muzykę, która sprawia tylko przyjemność. Pochodzi z Algierii, ale zanim trafił do Krakowa mieszkał w różnych częściach Europy, zbierając pomysły i inspiracje do autorskich działań. Tak powstała seria streamowanych do sieci imprez Random Kitchen. Po obszernym, ale nieistniejącym już projekcie Pop Up Radio Kraków przeniósł swoją klubową działalność poza sieć. Okres pandemii sprawił, że wszechobecne streamingi przejadły się wszystkim, dla których muzyka to nie tylko zasłuchanie, ale również spotkanie ze znajomymi i doświadczanie życia nocnego. Random Kitchen próbuje odczarować wideo-sety i na nowo przywrócić im wartość. Drugim projektem Redy jest cykl imprez Whipser Lab - najbliższe wydarzenie już 19 kwietnia 2024 w krakowskim klubie Piękny Pies. Gościem Whisper Lab. We believe będzie brytyjski producent Jentzen. Na rozmowę z Redą zaprasza Eta Hox. Podcast OFF Radia Kraków.


Reda is a DJ and producer who doesn't take the local club scene as he finds it. He adds his point of view - sunny house, sharp minimalism and music that brings only pleasure and joy. He comes from Algeria, but before Krakow he lived in many European cities, collecting ideas and inspirations for his own music path. This is how the Random Kitchen, series of events streamed online, was created. His second project is called Whipser Lab - the next event will take place on Friday, 19th April 2024 at Piękny Pies club in Krakow. Listen to our podcast with Reda!

Łydka Grubasa: Wychodząc na estradę musisz liczyć się z tym, że ktoś rzuci w ciebie pomidorem

  • Eta Hox
  • access_time 00:27:51
  • calendar_today Wtorek, 2024.04.09
Bartosz "Hipis" Krusznicki był gościem Ety Hox w poranku OFF/ON: Kultura niecodzienna. Czy zespół, który wykonuje muzykę z dozą humoru, skazany jest na pozostanie w wykreowanej przez siebie bańce i czym właściwie jest ta bańka?  Jak przez środowisko muzyczne postrzegany jest profesjonalizm artystów z Łydki Grubasa? Co kryje się pod powierzchnią tekstów, które na pierwszy rzut oka mają bawić? Jakie plany na rok 2024 ma zespół? Zapraszamy do wysłuchania podcastu OFF Radia Kraków.

okładka podcastu - Łydka Grubasa, fot. Szymon Cichy
https://www.facebook.com/CichySzymon
https://www.facebook.com/CichySzymon

Slay Space = safe space. Drag queens zapraszają na pokład krakowskiej barki

  • Eta Hox
  • access_time 00:30:14
  • calendar_today Wtorek, 2024.04.09
Za dnia restauracja, w nocy miejsce spotkań, imprez i barwnych wydarzeń kulturalnych. Judy Chersand obsługująca wasze zamówienia? Tak, oczywiście. A w dodatku miejsce stworzone przez społeczność queerową dla wszystkich, którzy chcą uszanować zasadę równości, dobrej zabawy i bezpiecznej przestrzeni. Wielkie otwarcie Slay Space już 20 kwietnia (restauracja zacznie działać 16 kwietnia i tego dnia możecie liczyć na bardzo slay obsługę)! Specjalnie dla was tej nocy wystąpią Drag Queens: Judy Chersand, Lisandra, Olga Połykowa, Oxie Moron oraz wielowymiarowa artystka burleskowa Bunny de Lish. O nowej przestrzeni, idei, która za nią stoi i skutecznych mediach społecznościowych Eta Hox rozmawiała z Zenonem Klausem i Katarzyną Bajorek. Podcast OFF Radia Kraków.


Fragment wywiadu:

Eta Hox: Cofnijmy się jeszcze chwilę do stwierdzenia, którego użyłeś, że scena drag się w Polsce popularyzuje. To jest kwestia faktycznie ostatnich kilku lat i być może wpływu mediów mainstreamowych? Czy może jest to organiczna praca wykonywana od dawna przez wasze środowisko, która teraz procentuje?

Zenon Klaus: Scena istnieje od dziesiątek lat, aczkolwiek w ostatnim czasie zauważamy na nią w Polsce wielki boom. Może po prostu dojrzeliśmy jako społeczeństwo, żeby wpuścić drag do naszych domów? My, jako osoby queerowe, też więcej wychodzimy do ludzi, więcej wychodzimy na ulice i jesteśmy bardziej widoczni w social mediach, ale również i w mediach masowego przekazu. Niestety często zawdzięczamy to pinkwashingowi. Wiele organizacji działa jednak bardzo dobrze i pokazuje coraz więcej kultury i życia naszej mniejszości.

Czy to wy generujecie potrzebę takiego miejsca jak Slay Space, czy może odpowiadacie na potrzebę środowiska?

Przestrzeń taka jak Slay Space jest bardzo, bardzo potrzebna. Dlatego wyszło to od nas, ponieważ wydarzenia, które robiliśmy w Lindo [inny lokal queerowy właścicieli Slay Space - przyp. red.] przyciągają bardzo dużą liczbę ludzi i to miejsce jest za małe na takie tłumy. Poza tym nie ma niestety przestrzeni, która jest tak wielowymiarowa, która łączy w sobie różne aktywności. Możesz do nas przyjść np. z rodziną i z psem w ciągu dnia, a wieczorem zrobić sobie fajną imprezę, spotkać się ze znajomymi. Uważam, że taka przestrzeń jest bardzo potrzebna i już widać to po naszych mediach społecznościowych, że ludzie chcą walić drzwiami i oknami.

Katarzyna Ceklarz: Magia to nie tylko echo przeszłości. Ona dzieje się również w XXI wieku

  • Eta Hox
  • access_time 00:28:39
  • calendar_today Czwartek, 2024.03.28
Bestselerowa książka „Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich” Katarzyny Ceklarz i Urszuli Janickiej-Krzywdy ukazała się pierwotnie w 2014 roku. Po dekadzie Tatrzański Park Narodowy zdecydował się przekazać w ręce czytelników drugie wydanie leksykonu, które zyskało nową szatę graficzną z wybitnymi ilustracjami Aleksandry Czudżak. Dzięki 237 hasłom dowiemy się m.in., co złożyć w ofierze duchom, jak zdemaskować czarownicę, do czego służyć mogą kości, śmiertelna koszula albo wióry z trumny czy co uleczyć zbieranymi w nocy ziołami.

Gościnią Ety Hox w poranku OFF/ON: Kultura niecodzienna była Katarzyna Ceklarz
- dr etnologii, socjolożka i badaczka. Jakie grupy społeczne najczęściej praktykowały magię? Jak wyglądała praca nad leksykonem i jakiej metody badawczej użyły autorki? Które z dawnych praktyk przetrwały do dzisiaj i czy wciąż pojawiają się nowe sposoby zaklinania rzeczywistości? Czy w dzisiejszych czas ponownie potrzebujemy okiełznać chaotyczną codzienność za pomocą magii? Jaką rolę mają w tym wszystkim social media? Zapraszamy do wysłuchania podcastu OFF Radia Kraków.


dr Katarzyna Ceklarz: "Razem z Urszulą [Urszulą Janicką-Krzywdą - przyp. red.] prowadziłyśmy bardzo dużo różnych badań terenowych, na różne tematy. Często te kwestie magiczne – myślenia magicznego, przedmiotów magicznych, obrzędów i zwyczajów – wychodziły przez przypadek. Prowadzenie badań na ten temat jest bardzo trudne, bo respondenci boją się podejmować te tematy w przeświadczeniu, że mogą być posądzeni o zabobony, ciemnotę czy zacofanie. Nie chcą wprost o tym mówić. Natomiast gdy rozmawiamy o innych rzeczach, czasem bardzo banalnych, jak budowanie domu, obsługa domowych urządzeń czy przygotowywanie pożywienia, nagle okazuje się, że to myślenie magiczne istnieje, nawet do dnia dzisiejszego. Co ciekawe, okazuje się, że nie tylko osoby starsze mają wiedzę na ten temat. Pojawia się on również wśród młodszego pokolenia. Mamy do czynienia z młodymi osobami, które odczyniają uroki albo z młodymi matkami, które wbrew wszystkiemu wieszają na wózkach czerwone wstążeczki, licząc na to, że dziecko nie zostanie urzeczone, czyli nie spotka go nic złego w wyniku złego spojrzenia osoby postronnej. To się dzieje w XXI wieku. Może brzmi to jak sensacja, ale wszystko wynika z głęboko zakorzenionego przeświadczenia, że istnieją jakieś irracjonalne siły, które mogą pozytywnie lub negatywnie na nas wpływać".

okładka podcastu: fot. Jakub Mysiński dla TPN

Kaludia Szafrańska: Współoddycham ze słuchaczami

  • Eta Hox
  • access_time 00:26:25
  • calendar_today Wtorek, 2024.03.26
Gościnią Ety Hox w poranku OFF/ON: Kultura niecodzienna była Klaudia Szafrańska. Po długiej przygodzie w duecie XXANAXX, który zyskał dużą popularność w Polsce, Klaudia wyruszyła w solową drogę. Przypieczętowaniem indywidualnej kariery i otwarciem nowego rozdziału jest jej debiutancka płyta "Ko-oddech", wydana w marcu 2024 roku. Kojący i otulający krążek niesie wyjątkową energię. Czy to przypadek, że płyta została wydana wraz z rozpoczęciem wiosny? Czy po pracy w duecie trudno jest tworzyć solowy materiał? Jak wyglądał proces tworzenia muzyki na płytę i jakie osoby są w nią zaangażowane? Zapraszamy na podcast OFF Radia Kraków.



"Ko-oddech to jest jeden z numerów na mojej płycie. Szukając nazwy, by określić ten album, ko-oddech cały czas siedział we mnie. Uznałam, że nie mogę się dalej oszukiwać i szukać innych słów lub określeń. Po pierwsze ta płyta jest dla mnie takim oddechem i ukojeniem. Po drugie chciałabym również, żeby dawał oddech moim słuchaczom. Ale właśnie - to nie jest sam oddech, tylko ko-oddech, czyli współoddychanie. Chciałabym, żeby album był łącznikiem moim z moimi słuchaczami. Żeby moi słuchacze, słuchając tych piosenek, poczuli mnie, moje myśli i moją muzykę. Ta nazwa cały czas we mnie rezonuje".

okładka podcastu: Klaudia Szafrańska, fot. Ola Bodnaruś

Ola Petrus: Strasznie nie lubię historii o komikach z depresją

  • Brak nazwy
  • access_time 00:48:19
  • calendar_today Czwartek, 2024.03.14
Ola Petrus, komiczka i działaczka społeczna, od trzech lat zmaga się z depresją. "Zorientowałam się wtedy, gdy przeleżałam dwa dni w łóżku i zaczęłam myśleć, że wszyscy mnie mają dosyć i niczego nie ogarniam. Byłam pewna, że jeśli komuś o tym powiem, to uznają mnie na atencjuszkę i malkontentkę". Kiedy wiadomo, że to jest "ten moment" i trzeba zgłosić się po pomoc? Czy farmokologia to magiczna różdżka? Czy historie o komikach z depresją są na miejscu? O obliczach depresji i walce z nią rozmawiają w OFF Radiu Kraków Ola Petrus i Martyna Masztalerz.

Paula Roma: Zrozumiałam, że każdy ma zupełnie inną Miłość

  • Eta Hox
  • access_time 00:28:04
  • calendar_today Wtorek, 2024.03.05
Miłość, ale taka pisana z dużej litery, unosi się na najnowszym albumem Pauli Romy. "Wydaje ci się, że wszystko na ten temat zostało już napisane, ale nikt nie opisał jeszcze twojej Miłości" - mówi artystka w trakcie rozmowy na antenie OFF Radia Kraków. To wyjątkowy moment w jej życiu, bo za kilka dni zostanie mamą. Chociaż naturalną konsekwencją wydania płyty jest trasa koncertowa, to Paula bez cienia obaw stawia przez najbliższe miesiące na inną rzeczywistość. Nie czuje w tym poświęcenia i nie stawia kariery na przeciwległej szali. Zapraszamy na czułą i dojrzałą rozmowę o procesie twórczym oraz emocjach towarzyszących nagrywaniu i wydawaniu płyty "Ta, co płonie z Miłości".

Szefner (Ars Latrans Orchestra): Lubię, gdy coś drapie w tekstach

  • Eta Hox
  • access_time 00:23:57
  • calendar_today Poniedziałek, 2024.03.04
Osiem osób, zamkniętych w jednym domu na cztery dni, ma za zadanie nagrać tematyczną płytę. Brzmi jak pomysł na niszowe reality show, ale zamiast Martyny Wojciechowskiej witającej uczestników mamy Piotra Wykurza witającego nowy skład Ars Latrans Orchestra. O płycie "Noir", doświadczeniu kolektywnej twórczości, radosnej atmosferze dookoła słodko-gorzkiego albumu i realizmie w muzyce Eta Hox rozmawia z Miłoszem Szefnerem. Podcast OFF Radia Kraków.

okładka podcastu: Ars Latrans Orchestra, fot. Zuzanna Kruczek

Osoby z zespołem Downa sprawdzą kandydatów na prezydenta Krakowa

  • Brak nazwy
  • access_time 00:23:12
  • calendar_today Czwartek, 2024.02.29
Osoby z zespołem Downa przygotowują kampanię przedwyborczą, w której przeprowadzą wywiady z potencjalnymi prezydentami. "Musimy być uczciwi wobec naszych podopiecznych"- mówi Grażyna Banach-Kociołek, prezeska Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa Tęcza. Podkreśla, że najczęściej osoby z niepełnosprawnością intelektualną głosują zgodnie z poglądami rodziców. Ale teraz to ma szansę się zmienić. Grupa reporterów z zespołem Downa ze stowarzyszenia "Tęcza" spotka się z kandydatami i zapyta o sprawy, które wspólnie uznali za najważniejsze. Na podcast w OFF Radiu Kraków zaprasza Martyna Masztalerz.

okładka podcastu: podopieczni Stowarzyszenia Tęcza podczas Festiwalu Uszanowanko, fot. Edyta Dufaj

Krab z Krakowa i narkoza azotowa. Akademicki Klub Podwodny Krab AGH kończy 60 lat

  • Brak nazwy
  • access_time 00:47:27
  • calendar_today Czwartek, 2024.02.29
Kraby żyją maksymalnie 10 lat, ale ten krakowski ma już 60. Chodzi o Akademicki Klub Podwodny Krab AGH, który od pokoleń szkoli młodych nurków. Damian Walczyk i Asia Sendorek opowiedzieli w studiu OFF Radia Kraków o bogatych tradycjach klubu, o pokusach i niebezpieczeństwach nurkowania i o społeczności Kraba, która przyciąga i zatrzymuje na długie lata. Czym jest narkoza azotowa, jak wygląda chrzest nurka i czy w Polsce nurkowanie też może być przyjemne? Dowiecie się z rozmowy naszych gości z Martyną Masztalerz.

okładka podcastu: źródło https://www.facebook.com/akp.krab.agh

ADHD bez diagnozy jest jak gonienie wokół słonia, którego się nie widzi

  • Brak nazwy
  • access_time 00:46:25
  • calendar_today Czwartek, 2024.02.29
Bez diagnozy gonią się wokół słonia, którego nie widzą Coraz więcej osób zgłasza się do psychiatrów z zaburzeniami depresyjnymi. Duża część z nich ma jednak inny problem, który stoi za depresją. Dopóki go nie zdiagnozują, będą gonić się wokół słonia, którego nie widzą - mówi Lidia Zając, edukatorka neuroróżnorodności, coach ADHD, ekspertka w Stowarzyszeniu Osób Dorosłych z ADHD Attentio. Nasza gościni od 20 lat wie, że ma ADHD. Od pięciu lat ma na to także "papiery", czyli oficjalną diagnozę. Droga do diagnozy jest wyboista, a po diagnozie tylko trochę łatwiejsza. O problemach i wyzwaniach dla osób neuroatypowych, o relacjach, związkach i ciężkiej drodze do zrozumienia siebie z Lidią Zając rozmawia Martyna Masztalerz. Podcast OFF Radia Kraków.

Ostáp Vakulúk: Trudno się czyta Dostojewskiego, gdy ich czołgi stoją pod twoim oknem

W ramach specjalnego pasma "Tu Ukraina!", które OFF Radio Kraków nadało 23 lutego 2024 roku, w przeddzień drugiej roczny wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, gościem w porannej audycji był Ostáp Vakulúk - aktor pracujący w teatrze we Lwowie, znany m.in. z filmu "Eter" Krzysztofa Zanussiego. Eta Hox i Martyna Masztalerz pytają go o aktualny stan ukraińskiej kultury i sztuki oraz jej misję w trakcie trwania wojny. "Trudno się czyta Dostojewskiego, gdy ich czołgi stoją pod twoim oknem" - Ostap parafrazuje Milana Kunderę i przedstawia nam swój punkt widzenia.
Ostáp Vakulúk

Natalia Chabanenko: Znamy historię lepiej niż Putin

W ramach specjalnego pasma "Tu Ukraina!", które OFF Radio Kraków nadało 23 lutego 2024 roku, w przeddzień drugiej roczny wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, gościnią w porannej audycji była Natalia Chabanenko - dziennikarka pochodząca z Kijowa. Eta Hox i Martyna Masztalerz rozmawiają z nią o roli mediów społecznościowych w narracji na temat wojny, sposobach na skuteczny aktywizm w sieci i jej prywatnej historii, rozgrywającej się w Polsce i Ukrainie.

Lesya Vakulyuk: Żyje nie tym życiem, o którym marzyłam

W ramach specjalnego pasma "Tu Ukraina!", które OFF Radio Kraków nadało 23 lutego 2024 roku, w przeddzień drugiej roczny wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, gościnią w porannej audycji była Lesya Vakulyuk - dziennikarka, reporterka i prezenterka espreso.tv. Eta Hox i Martyna Masztalerz rozmawiają z nią o tym, w jakiej kondycji jest ukraińskie społeczeństwo po dwóch latach wojny, jak wspomina moment rozpoczęcia rosyjskiej inwazji i w jaki sposób walczy dzisiaj o to, by świat pamiętał o Ukrainie.

baltic impact, czyli techno-porter z serca Europy

  • Brak nazwy
  • access_time 00:23:23
  • calendar_today Piątek, 2024.02.16
Krzysiek Putlak i Bartek Papież to nazwiska, które z impetem, czy może z impactem, podbiły krakowską scenę muzyki elektronicznej. Twórcy grupy przyznają, że nie muszą pukać do drzwi klubów, bo bookingi przychodzą do nich same. A wszystko zaczęło się przez... projekt uczelniany Krzyśka. Zanim baltic impact pojawił się na salonach, było go słychać tylko w mieszkaniach jego twórców. Co czwartek Bartek z Krzyśkiem spotykali się po to, żeby razem produkować muzykę. Nadszedł jednak czas, żeby zaprezentować się szerszej publiczności. O wschodzących gwiazdach bujającego techno z hiphopowymi korzeniami dowiecie się więcej z rozmowy w Off Radia Kraków.

Pole Kultury, czyli niepołomicka spółdzielnia zajawek

Co ma wspólnego Dom Kultury w Chobocie z Bobem Dylanem? Dlaczego w niepołomickim kinie jest 49 miejsc? I czy w piekarni można tworzyć sztukę? Na te i inne pytania odpowiadali goście Ety Hox i Martyny Masztalerz w audycji OFF/ON: Kultura niecodzienna. Powodem ich wizyty w studiu OFF-a jest start nowej inicjatywy kulturalnej o wdzięcznej nazwie "Pole Kultury". Pole ma łączyć instytucje kultury z gminy Niepołomice, a cała ta przygoda zapowiada się naprawdę ekscytująco. W studiu gościli Natalia Nowacka, dyrektorka na Polu Kultury, i odpowiedzialny za promocję przedsięwzięcia Kuba Paduch.

okładka podcastu: Obiekt autorstwa Pani Małgorzaty Szram-Lipki. Rzeźba ceramiczna. Fragment ekspozycji poplenerowej pedagogów Liceów Sztuk Plastycznych realizowanej w Nowym Wiśniczu 2023. Obecnie wystawiony w Piekarni Sztuki na Polu Kultury

Chvost: Nie chcemy się podobać wszystkim

  • Eta Hox
  • access_time 00:45:26
  • calendar_today Wtorek, 2024.02.13
Kompromisy nie są dla nich. Tworzą i działają w duchu DIY, od ponad dwóch lat wypuszczając kolejne single. Po drodze skomponowali muzykę do filmu niemego "Chleb", który miał swoje pokazy w wielu kinach w Polsce oraz na festiwalu Polske filmdager w Norwegii. Chvost zaczął się w archiwum, bo tam od dekad leżały zapomniane nagrania naszych babek - śpiewaczek, gospodyń i kobiet, dla których muzyka była formą załagodzenia bolesnej codzienności. Ale muzyka duetu to współczesność w każdym calu - elektroniczne brzmienie, klubowe aranżacje i śmiałe współprace, jak ta z tureckim muzykiem Cinarem Timurem. Na rozmowę z Pauliną Bisztygą i Pawłem Pruskim zaprasza do OFF Radia Kraków Eta Hox.

okładka podcastu: Chvost, fot. Edyta Dufaj

DJ Chester: Jamajka, koszykówka i rap

Dj Chester dwa tygodnie temu wrócił z Jamajki, gdzie nie próżnował i zagrał m.in. imprezę w samym Kingston. Chester jest pionierem streetball djingu - oprawiał muzycznie m.in. Mistrzostwa Świata FIBA 3x3 U23 (2023) i był oficjalnym DJ-em koszykówki 3x3 na Igrzyskach Europejskich (2023). Jest też pierwszym i jak na razie jedynym Polakiem, który ukończył amerykańskie Scratch DJ Academy. Eta Hox i Martyna Masztalerz rozmawiają z nim o tym, jaki wysiłek trzeba podjąć, żeby zagrać w mekce wielu gatunków muzycznych, jaką jest Jamajka, jakie punkty wspólne ma dancehallowa publiczność i tańcząca chrześcijańska młodzież oraz dla kogo tak naprawdę puszcza się muzykę podczas meczów koszykarskich. Zapraszamy do wysłuchania podcastu OFF  Radia  Kraków.

* Podczas rozmowy zapraszamy słuchaczy na koncert GZA / Wu-Tang Clan w Klubie Żaczek 9.03.2024. *** Wydarzenie na Facebooku ***


Kacper Kowalski: Żeby fotografować muszę odczuć i zobaczyć przestrzeń

  • Eta Hox
  • access_time 00:35:02
  • calendar_today Piątek, 2024.02.02
Gościem Ety Hox w poranku OFF/ON: Kultura niecodzienna był Kacper Kowalski, polski fotograf nagrodzony m.in. trzykrotnie w konkursie World Press Photo. Jego domeną jest fotografowanie z lotu ptaka, a zdjęcia tworzy wzbijając się w niebo za pomocą paralotni lub wiatrakowca. Z artystą rozmawiamy o tym, co było pierwsza - fotografia czy latanie? Dlaczego przebywanie wysoko u góry ma inny wymiar tworzenia niż fotografowanie za pomocą drona? Jak zmienia się krajobraz, który obserwuje już od niemal trzech dekad i dlaczego jego ukochana plaża we Władysławowie nie zmienia się wcale? Jaką rolę w jego twórczości, przepełnionej medytacją i samotnością, odgrywają ludzie pozostawieni na ziemi?

Rozmowa towarzyszy wystawie Kacpra Kowalskiego "Credo" w galerii poprzecznej w Miechowie, na wernisaż której zapraszamy 3 lutego 2024 roku.

okładka podcastu: fot. Kacper Kowalski

Teoniki Rożynek: Szkoda, że muzyka poważna nie nazywa się muzyką sztywniacką

  • Eta Hox
  • access_time 00:26:47
  • calendar_today Piątek, 2024.02.02
Gościnią Ety Hox w porannej audycji OFF/ON: Kultura niecodzienna była Teoniki Rożynek, polska kompozytorka, laureatka Paszportu Polityki oraz nagrody za muzykę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jak Teoniki wykorzystuje koncepcje DIY w swojej twórczości? Jak improwizacja wpisuje się w jej podejście do występów na żywo? Czy wykształcenie muzyczne jest dzisiaj wartościowe dla artystek i artystów wchodzących na rynek muzyczny? Co dzieje się w studiu Teoniki Rożynek i jak wygląda jej praca "od kuchni"?

Rozmowa towarzyszy finisażowi wystawy "Cosmic Generation" Agaty Agatowskiej (rozmowę Ety Hox z rzeźbiarką znajdziecie tutaj). Teoniki Rożynek zagra koncert zamykający wystawę 4.02.2024 r. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

okładka podcastu: fot. Kazimierz Ździebło

Nam się to powoli po chińsku układa, czyli medycyna wschodu dla psów

  • Eta Hox
  • access_time 01:03:58
  • calendar_today Środa, 2024.01.24
Ania i Gabi masują zwierzaki, robią im akupunkturę i leczą pijawkami. Organizują psi fitness, rehabilitują psy po zabiegach i pomagają odchudzić czworonogi. Korzystają z medycyny wschodu, ale też ze swojej wiedzy fizjoterapeutycznej, zdobytej podczas pracy z ludźmi. Coraz częściej do Centrum Pro Animal trafiają zwierzęta wysłane tam przez weterynarzy. Spotykamy się z nimi w OFF Radiu Kraków, żeby dowiedzieć się między innymi: jak akupunktura wpływa na psa? Czy stosowanie pijawek podczas leczenia zwierząt jest humanitarne i bezpieczne? Czy leczenie psiego ciała może pomóc wyleczyć psią duszę? Złotych rad w zdrowym utrzymaniu naszych psijaciół udzielają Ania Grodniewicz i Gabi Kaszuba. Na podcast zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.
Nam się to powoli po chińsku układa, czyli medycyna wschodu dla... psów Ania i Gabi masują zwierzaki, robią im akupunkturę i leczą... pijawkami. Organizują psi fitness, rehabilitują psy po zabiegach i pomagają odchudzić czworonogi. Korzystają z medycyny wschodu, ale też ze swojej wiedzy fizjoterapeutycznej, zdobytej również podczas pracy z ludźmi. Coraz częściej do ich gabinetu trafiają zwierzaki wysłane tam przez weterynarzy. Spotykamy się z nimi w Off Radiu Kraków, żeby dowiedzieć się między innymi: jak akupunktura wpływa na psa? Czy stosowanie pijawek podczas leczenia zwierząt jest humanitarne i bezpieczne? Czy leczenie psiego ciała może pomóc wyleczyć psią duszę? Złotych rad w zdrowym utrzymaniu naszych psijaciół udzielają Ania Grodniewicz i Gabi Kaszuba.

Agata Agatowska: Rzeźba to jest niebezpieczna rzecz

"Sztuka nie musi być bardzo poważna, żeby była traktowana poważnie" - powiedziała w czasie rozmowy Agata Agatowska, autorka wystawy Cosmic Generation. W pracach artystki to, co znane i rozpoznawalne, miesza się z rozwiązaniami i elementami, które zaskakują, budując aurę niesamowitości. Korzysta z inspiracji japońskich, glitchu, defragmencji, mody, popkultury i elementów humorystycznych, podkreślających rolę przypadku. Jej rzeźby są wyposażone w ponadludzką siłę i posiadają osobowość, która jedną nogą tkwi w humanizmie, a drugą w świecie doskonałych maszyn i superbohaterów/superbohaterek. Na rozmowę z artystką zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz

Wystawę Cosmic Generation można oglądać do 4.02.2024 w Muzeum Manggha.
Informacje na temat zakończenia wystawy, w tym na temat koncertu Teoniki Rożynek: https://manggha.pl/wydarzenie/finisaz-cosmic-teoniki-rozynek

Aleksandra Kucharska: Niektórym osobom po treningu trudno sobie przypomnieć swój dawny głos

  • Eta Hox
  • access_time 00:50:32
  • calendar_today Środa, 2024.01.17
Spotkania z trenerką/trenerem głosu są coraz popularniejszym wyborem wśród osób transpłciowych. Świadczą o tym długie listy osób oczekujących na rozpoczęcie treningu, choć kolejki te powstają również z powodu niskiej dostępności specjalistów. Jak feminizacja lub maskulinizacja głosu wpływa na dobrostan psychiczny klientów? Jakie elementy składowe zawiera w sobie afirmacyjny trening głosu? Dlaczego oddech i holistyczne podejście są tak istotne w procesie zmiany?

Gościnią Ety Hox w audycji OFF/ON: Kultura niecodzienna była Aleksandra Kucharska - trenerka emisji głosu, która specjalizuje się w rehabilitacji zaburzeń głosu oraz pracy nad głosem osób transpłciowych i niebinarnych (w nurcie Gender Affirming Voice Training).

Co w Puszczy piszczy? Odc. 2: Tropy i ślady

  • Brak nazwy
  • access_time 00:52:26
  • calendar_today Piątek, 2023.12.29

Zapraszamy na drugi odcinek nowego cyklu audycji "Co w Puszczy piszczy?", który powstaje dzięki współpracy z Nadleśnictwem Niepołomice. Program współprowadzi Michał Wieciech, specjalista do spraw edukacji leśnej z Nadleśnictwa Niepołomice. Tematem drugiej audycji są tropy i ślady, na które może trafić w lesie.

Zaobserwować dzikie zwierzę - to rarytas. Ale już tropy lub ślady znalezione na śniegu potrafią zamienić zwykły spacer w prawdziwą przygodę. Czym różni się trop od śladu? Czy zwierzęta próbują czasem nas... zmylić? Czy można w ogóle podążać za zwierzętami w lesie? Z leśnikiem Nadleśnictwa Niepołomice rozmawiały w OFF Radiu Kraków Martyna Masztalerz i Eta Hox.

P.Unity: Jesteśmy przeciwwagą

P.Unity ogłasza tour po Polsce. Artyści i artystki, którzy i które na co dzień współpracują przy czołowych polskich projektach muzycznych (beluga stone, Saturn Jazz Band, Sara – Her Music, Brodka, Rosalie, WaluśKraksaKryzys, Skalpel, Otsochodzi), spotykają się po raz pierwszy na tak długą wspólną podróż po kraju. Na trasie 10-osobowego kolektywu znalazł się również Kraków. Funk, soul i jazz w wydaniu znakomitych polskich muzyków będzie można usłyszeć w Klubie Spotkań Poczta Główna 12 stycznia. Eta Hox i Martyna Masztalerz rozmawiają z Maciejem Sondijem i Jędrzejem Dudkiem o tym, czy dla P.Unity liczą się pieniądze, co przyciąga do siebie członków zespołu i jak w 10-osobowym składzie pełnym indywidualności przetrwać 10 lat.

okładka podcastu - fot. wiktorisvictor

Novika: Sambor zmotywował mnie do działania

Kasia „Novika” Nowicka po raz pierwszy zagościła na antenie Off Radia Kraków. Eta Hox i Martyna Masztalerz zaprosiły ją do audycji OFF/ON: Kultura niecodzienna przy okazji wydania przez Novikę singla "Born Again". Utwór, nagrany z Samborem, to powrót Kasi na scenę po krótkiej chwili zwątpienia. „Współpraca z Samborem dała mi wolność. Tęskniłam za śpiewaniem po angielsku” – mówi Novika. Co przez ostatnie lata demotywowało artystkę, a co przekonało ją do powrotu? Z czym muszą mierzyć się artyści w postpandemicznej rzeczywistości? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Melania.: Ufam intuicji

Melania., polska producentka i didżejka mieszkająca w Berlinie, po sześciu latach powraca z nową EP-ką. Jest to również pierwsza pozycja w katalogu jej własnego labelu Bunkai Terepōto. Melania. na antenie OFF Radia Kraków przyznaje, że nie potrafiła się zdecydować na wydanie nowej muzyki w żadnej konkretnej wytwórni, dlatego stworzyła własną platformę. Rozmawiamy również o niespełnionym marzeniu o aktorstwie, pierwszym kontakcie z muzyką elektroniczną i o tym, jak ważne jest, by ufać intuicji. Na podcast zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

"Ultra Instinct" EP: https://bunkaiterepoto.bandcamp.com/album/ultra-instincts

okładka podcastu: Melania by Keyi Studio

Maciek Malinowski: W którą stronę zaprasza nas wyspa?

Gościem Ety Hox i Martyny Masztalerz w poranku OFF/ON: Kultura niecodzienna był Maciek Malinowski, który od 2017 roku odwiedza Islandię fotografując jej zapierające w dech piękno. Abstrakcyjne fotografie to nie tylko estetyczna uczta, ale również rozważanie na temat ekologii i zmian dewastujących naturę w błyskawicznym tempie. Z naszym gościem rozmawiamy również o drodze, która ze świata niezależnych klubowych imprez zaprowadziła go do miejsca, w którym dzisiaj się znajduje.

Od 9 grudnia 2023 roku w Targowej 2 (Kraków) będzie można oglądać fotografie z projektu "Watercolour Rivers". Dodatkowo, z okazji wernisażu, dostępna będzie limitowana edycja 10 prac - numerowanych i sygnowanych.
Wydarzenie na Facebooku: WATERCOLOR  RIVERS

Co w Puszczy piszczy? Odc. 1: Żubry

Zapraszamy na premierowy odcinek nowego cyklu audycji "Co w Puszczy piszczy?", który powstaje dzięki współpracy z Nadleśnictwem Niepołomice. Program współprowadzi Michał Wieciech, specjalista do spraw edukacji leśnej z Nadleśnictwa Niepołomice. Tematem pierwszej audycji są żubry.

Żubr i żubranko, czyli jak się noszą żubry? Świętujemy 100 lat ochrony żubra. Zjada 50 kilogramów pożywienia dziennie, waży prawie tonę. Nie przywiązuje się do ziomków i nie lubi głaskania. Zimą wygląda bardzo efektownie. To nie Michał Wieciech, a symbol polskich lasów: żubr. Za to Michał Wieciech o nim świetnie opowiada. Z leśnikiem Nadleśnictwa Niepołomice rozmawiała w OFF Radiu Kraków Martyna Masztalerz.

Olek Rajewski: Cringe, Świąt nie będzie

Olek, syn Olka. Autor zmieniających życie poradników. Animator teledyskotek. Popkulturalny wyjadacz. Twórca wyjątkowych ozdób choinkowych i lew krakowskich salonów. Podsłuchuje ludzi w toaletach i przyjaźni się z osobami nieśmiałymi. Rozmawiamy z nim o komentowaniu rzeczywistości, bajkach z morałem, byciu człowiekiem poważnym i ocenach z polskiego. Na podcast w OFF Radiu Kraków zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

PODCASTEX: Absolutnie nie mamy żadnej godności

Absolutnie nie mamy żadnej godności - deklarują zgodnie Mateusz Witkowski i Bartek Przybyszewski. Dlatego sami próbowali wymyślić tytuł do naszej rozmowy. „Pandemia im pomogła”, „Wyklinam PODCASTEX”, „Bartek jest surowym ojcem, a Mateusz miłą mamą” - to niektóre z ich propozycji. Stanęło jednak na braku godności. Mimo wszystko wydawca ich nowej książki „Podcastex. Polskie milenium” musiał wystosować ofertę godną. Zrobiło to ostatecznie wydawnictwo W.A.B., dlatego możemy już czytać, a nie jedynie słuchać o tym, dlaczego usuwaliśmy drabinki z basenów w Simsach i czy bracia Mroczek pomogli Polsce wejść do Unii Europejskiej.

O nowej książce, krętych dróżkach PODCASTEX-u, porządnym riserczu i młodych polskich przedsiębiorcach z autorami jednego z najpopularniejszych polskich podcastów rozmawiają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

Swords Athletics: Cool kids on the run

Po co w grupach, gdy można samemu? A po co samemu, gdy można razem? Maciek Otrębski podaje przepis na udaną społeczność biegową - 40% radości z bycia razem, 30% biegania, 20% jedzenia, 10% ładnych zdjęć. Tak mniej więcej, bo każdy może zrobić to po swojemu. Eta Hox i Martyna Masztalerz zapraszają na rozmowę o Swords Athletics.

fot. Fecebook Swords Athletics, Swords City Madness - Kraków Takeover
Swords City Madness - Kraków Takeover part 2

Chłopaki z ulicy Świętej Barbary - rozmowa z zespołem Santabarbara

Santabarbara przyszli do nas na wywiadówkę. Musieli odpowiedzieć na jedno szczególnie ważne pytanie: gdzie byli, kiedy ich nie było? Zespół tworzony przez braci Szczepana, Łukasza i Nikodema Pospieszalskich to alt popowy projekt, inspirowany twórczością m.in. Jamesa Blake’a, Metronomy, Tame Impala czy Radiohead. Do tworzenia swoich utworów artyści używają zabytkowych syntezatorów. Pojawili się na polskiej scenie w 2018 roku, by zniknąć w czasie pandemii i wyłonić się z powrotem z utworem „Disco”. Świetnie przyjęty kawałek zapowiada nową płytę braci Pospieszalskich, a my pytamy o ich korzenie i plany na przyszłość. Na podcast w OFF Radiu Kraków zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

Kiedy razem klaszczemy klapkami - rozmowa z Walusiem Kraksą Kryzysem

  • Eta Hox
  • access_time 00:38:37
  • calendar_today Środa, 2023.11.08
Waluś Kraksa Kryzys to poważny zawodnik na polskiej scenie muzycznej. Łączy postpunk i poezję śpiewaną; umówmy się: to jest ciekawe połączenie. Podobnie zresztą jak sam bohater naszego podcastu. Wypasał owce, podkradał instrumenty z lokalnego domu kultury w rodzinnej Skale i klaskał na scenie Męskiego Grania klapkami z popularnego dyskontu. A teraz wydał nową płytę „+ piekło + niebo +”, którą określa mianem swojego najważniejszego dzieła. Posłuchajcie rozmowy niepokornego Walusia z Etą Hox i Martyną Masztalerz. Podcast OFF Radia Kraków.

Maciek Zygmunt: Doba na froncie może trwać trzy dni

  • Eta Hox
  • access_time 00:30:50
  • calendar_today Czwartek, 2023.09.28
Gościem Ety Hox w poranku OFF/ON: Kultura niecodzienna był fotograf Maciek Zygmunt. Maciek relacjonuje wojnę w Ukrainie od początku jej trwania - od lutego 2022 roku przekraczał polsko-ukraińską granicę kilkanaście razy, a we wrześniu 2023 dwukrotnie przebywał na froncie. Co czuje żołnierz, który w ramach przepustki wraca na chwilę do "normalnego" świata? Jak wygląda codzienność na froncie? Jakie fotografie interesują dzisiaj zagraniczne media i jak zmieniła się narracja na temat wojny w Ukrainie? Jak reagują cywile słysząc, że Maciek jedzie w kierunku epicentrum działań wojennych? Zapraszamy na podcast w OFF Radiu Kraków.

okładka podcastu - fot. Maciek Zygmunt

Sabat Raveum: Po co robi się imprezy, na których grają same kobiety?

  • Eta Hox
  • access_time 00:51:52
  • calendar_today Wtorek, 2023.09.26
Eta Hox gościła w studiu Agatę Maronę (1AM) i Nadię Kuvardinę (Nadezh No), organizatorki cyklu imprez Sabat Raveum. Po co robi się dzisiaj imprezy, na których grają same kobiety? Jak takie działanie wpływa na szeroko pojętą scenę muzyki elektronicznej? Czego szukają dziewczyny, które przychodzą na kursy DJ-skie? Zapraszamy do wysłuchania podcastu w OFF Radiu Kraków.

SABAT  RAVEUM  X FEST  ~~~  femi rave
29-30.09.2023, Święta Krowa (Smoleńsk 22), Kraków
FB  event: https://www.facebook.com/events/841219997220473

Unsound 2023: DADA - rozmowa z Gosią Płysą

  • Eta Hox
  • access_time 00:45:20
  • calendar_today Wtorek, 2023.09.19
To rozmowa o wszystkim, co dzieje się dookoła festiwalu Unsound, ale (prawie) wcale o muzyce. Program tegorocznej edycji festiwalu, która potrwa od 1 do 8 października, znajdziecie na stronie www.undound.pl. Eta Hox pyta Gosię Płysę o to, czy Sztuczno-Inteligentna Artystyczna Dyrekcja (SIAD) faktycznie wpłynie na ostateczny kształt festiwalu, co DADA może nam powiedzieć o współczesnym świecie i jakie, jako dyrektorka Unsound, ma stanowisko wobec głosów krytyki, że na tegorocznej edycji zabraknie mocnej reprezentacji sceny ukraińskiej.

fot. Filip Preis

Mateusz Stępień: Widoki są moim sposobem na wyjście do ludzi

  • Eta Hox
  • access_time 00:24:53
  • calendar_today Wtorek, 2023.09.19
Gościem Ety Hox był Mateusz Stępień, twórca wyjątkowego miejsca na krakowskiej mapie kulturalnej. Widoki powstały z potrzeby spotkania innych ludzi. Po drodze stały się domem dla wydarzeń muzycznych, performatywnych, spotkań autorskich, kulinarnych i jogicznych. W mieszkaniu na ostatnim piętrze wysokiego bloku zawierają się nowe znajomości, przyjaźnie a nawet miłości. Jak prowadzi się takie miejsce? Czy szeroko otwarte drzwi bywają czasem przytłaczające? Co dzieje się, gdy ostatni goście opuszczają Widoki? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Wawel jest Wasz! Przedstawiamy program II edycji festiwalu

  • Eta Hox
  • access_time 00:25:15
  • calendar_today Wtorek, 2023.09.05
Podczas II edycji festiwalu Wawel jest Wasz! wespniecie się po ściance wspinaczkowej, zmieszacie własne perfumy, nauczycie się projektować tatuaże, a Monika Brodka pokaże Wam jak pisać piosenki. Wykłady, projekcje filmowe, mobilne planetarium Polskiej Agencji Kosmicznej, warsztaty i dwie muzyczne noce - ambientowa oraz silent disco. Bogaty program festiwalu, który odbędzie się w Krakowie między 15 a 17 września 2023, przedstawia Bogumiła Wiśniewska.

fot. Jeremi Dobrzański/Zamek Królewski na Wawelu

deBARBIEta, czyli debatujemy o filmie Barbie

  • Brak nazwy
  • access_time 04:19:08
  • calendar_today Wtorek, 2023.08.01
deBARBIEta… czyli debata o „Barbie” Grety Gerwig na antenie Off Radio Kraków w doborowym towarzystwie. O różowym blockbusterze dyskutowaliśmy z Dawidem Nicklem, Olą Petrus, Filmawką i Tylko Movie. Czy „Barbie” to błaha opowiastka spłaszczająca feminizm? Czy może pogłębia dyskusję o już spłaszczonym problemie? Czy to początek poważnej dyskusji o kobietach w kinie? Czy może komentarz reżyserki do wygórowanych oczekiwań? A może smutna opowieść o dążeniu do niemożliwego? Czy to film prosty, czy wręcz przeciwnie? Próbujemy odpowiedzieć w audycji OFF/ON Kultura Niecodzienna. Dyskusję prowadzi Martyna Masztalerz.

Cegły, perły i petardy - rozmowa o kobietach Nowej Huty

Nowa Huta jest kobietą - mówi Katarzyna Kobylarczyk, która postanowiła wnikliwie przyjrzeć się żeńskiemu wkładowi w powstanie i funkcjonowanie dzielnicy. Spośród zakamarków historii, pisanej głównie przez i o mężczyznach, wyciągnęła historie kobiet, które budowały i tworzą Nową Hutę. „Wiesława Ciesielska słyszy, jak ubek mówi do jej męża, działacza Solidarności: z wami to jeszcze można jakoś wytrzymać, gorzej z waszymi żonami!”. Na rozmowę o książce "Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy" zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

Okładka podcastu: Grupa kobiet / zdjęcie ilustracyjne (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Po co liczyć drzewa? W Krakowie rusza aplikacja dla zielonych aktywistów!

Kiedy odeszliśmy od utrzymywania równowagi między zielenią a betonem? Nie pamiętamy o zależnościach między nami a przyrodą. Przypisujemy jej złe intencje - mówi Łucja Kucmin-Węglarczyk, prezeska Fundacji Przestrzeń do Życia. Odwiedziła studio Off Radia Kraków razem z Iwoną Karcz-Wojnarowską, aktywistką i wokalistką folkową. Razem ratują biedronki, rozmawiają o zieleni i o nią walczą, wnikliwie studiują bioróżnorodność. W audycji OFF/ON Kultura Niecodzienna opowiedziały o aplikacji, dzięki której każdy będzie mógł zaprzyjaźnić się z drzewami w swojej okolicy, a przy okazji pomóc w ich inwentaryzacji.

aplikacji do spisywania drzew - www.drzewa.krakow.pl

fot. Eta Hox

Pierwiastek żeński - nowa wystawa w Muzeum Śląskim

  • Brak nazwy
  • access_time 00:23:09
  • calendar_today Wtorek, 2023.07.18
21 artystek nieprofesjonalnych w jednym miejscu - to zasługa kuratorek z Muzeum Śląskiego. Wystawa zatytułowana „Pierwiastek żeński. Artystki ze zbiorów plastyki nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego” poświęcona jest twórczości kobiet, opowiedziana i przygotowana przez kobiety, ale kierowana do wszystkich. Opowiada bowiem historie ważne i niejednokrotnie zapomniane- o kobietach, nie tylko ze Śląska, które także tworzą nurt sztuki nieprofesjonalnej, „naiwnej”, czy też może - co brzmi nieco lepiej - intuicyjnej. Katarzyna Kościelny, jedna z trzech kuratorek projektu, opowiada o tym dlaczego powstała i co opowiada wystawa, którą można będzie oglądać w Katowicach przez najbliższy rok.

okładka podcastu - praca Justyny Matysiak, https://luelu.pl/justyna-matysiak/

Chłodno: Zmieniamy się, gitara przestała nam wystarczać

Swój pierwszy kawałek napisali nad jeziorem. Tyskie Paprocany były miejscem, gdzie narodziło się Chłodno, duet tworzony przez Julię i Szymona. On tworzy muzykę, ona śpiewa, ale ani ich relacja, ani muzyka absolutnie nie są chłodne. Skąd tak ciepłym ludziom przyszedł do głowy taki pomysł na nazwę projektu? Co spowodowało skręt Chłodno w stronę elektroniki? W OFF Radiu Kraków sprawdzały Martyna Masztalerz i Eta Hox.

Gaga jest dla ludzi - rozmowa z tancerką Natalią Iwaniec

Gaga to język ruchowy stworzony przez Ohada Naharina, wieloletniego dyrektora Batsheva Dance Company w Tel Avivie, Izraelu. Jest to metoda pracy z ciałem stworzona zarówno dla tancerzy – Gaga/dancers, jak i dla wszystkich pasjonatów tańca – Gaga/people. Na Festiwalu Kultury Żydowskiej Natalia Iwaniec prowadziła zajęcia Gaga/people, otwarte dla wszystkich.

Eta Hox i Paulina Bisztyga w ramach radiowego studia live, prowadzonego z namiotu Festiwalu Kultury Żydowskiej, pytają o filozofię języka Gaga, nauczanie tańca, fascynację tą metodą pracy i muzykę, która towarzyszy ruchowi.

Natalia Iwaniec  – Certyfikowana nauczycielka Gaga od 2012 roku, choreografka i tancerka. Pracowała jako nauczycielka i choreografka w takich zespołach i szkołach wyższych jak Rambert Dance Company, The Place czy Trinity Conservatory of Music and Dance w Londynie, National Dance Company Wales w Cardiff, jak i na festiwalach w całej Europie, m.in. International Dance Week Budapest. Obecnie Natalia pracuje jako niezależna artystka, która rozwija swój choreograficzny język w pracy z tancerzami i aktorami.

fot. Edyta Dufaj / Festiwal Kultury Żydowskiej

Gdzie są drzwi? Marta Kudelska przedstawia niezależny przewodnik po galeriach sztuki

„Tam są drzwi. Przewodnik po niezależnych przestrzeniach sztuki” to projekt przygotowywany przez studentów kierunku „Laboratoria kultury współczesnej” w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego pod okiem edukatorki, kuratorki i wykładowczyni Marty Kudelskiej. Celem było zmapowanie i opisanie niezależnych galerii, oddolnych inicjatyw poświęconych sztuce współczesnej w Krakowie. Z Martą rozmawiają w OFF Radiu Kraków Eta Hox i Martyna Masztalerz.

Tam są drzwi - https://tamsadrzwi.wordpress.com
IG Instytutu Kultury UJ - https://www.instagram.com/instytut_kultury
FB Instytutu Kultury UJ - https://www.facebook.com/instytutkultury

fot. KMWTW

1988: Inspiruje mnie jamajska stara szkoła

1988 to artysta, który konsekwentnie kroczył swoją ścieżką, aż doceniła go polska scena muzyczna. Teraz współpracuje z czołówką branży - m.in. z Moniką Brodką, występuje na dużych i nieco mniejszych festiwalach i… marzy o tym, żeby wyreżyserować film. O fascynacji dubem i o tym, co musi mieć scena, żeby mógł na niej zagrać, opowiada Martynie Masztalerz i Ecie Hox.

Szymon Makuch: Ludzie pytali przed czym uciekam

Szymon Makuch jest ultramaratończykiem, który przez ostatnie lata pokonał tysiące kilometrów podczas charytatywnych biegów po Polsce, Islandii czy w Pakistanie. W wrześniu 2022 roku samotnie pokonał setki kilometrów przez trzy najwyższe łańcuchy górskie na świecie znajdujące się w północnym Pakistanie. Była to pierwsza w historii próba pokonania biegiem ekstremalnej trasy z Chitral przez Gilgit, Skardu aż po Naran. Za ten wyczyn otrzymał Nagrodę Dziennikarzy na gdyńskich Kolosach. W 2023 roku zakończył charytatywny projekt "Bieg po emocje", ale nie oznacza to, że przestaje działać. W OFF Radiu Kraków rozmawiamy z nim o intymnej podróży, jaką jest bycie w ruchu, ludziach, których spotkał w Pakistanie i rywalizacji w sporcie. Na podcast zaprasza Eta Hox i Martyna Masztalerz.

Paulina Bisztyga o programie OFF Radia Kraków na FKŻ 2023

Wpuszczamy powietrze - Ula Nowak o FKŻ 2023

Festiwal Kultury Żydowskiej odbywa się w 2023 rokiem pod hasłem RUAH, czyli powietrze. Po ziemi, wodzie i ogniu przyszedł czas na oddech i przestrzeń. Czym będzie pachnieć i jak będzie brzmieć krakowski Kazimierz pomiędzy 28 czerwca i 2 lipca? Kogo zaproszono na scenę kultowego koncertu Szalom na Szerokiej, nazywanego żydowskim Woodstockiem? Zapraszamy do posłuchania rozmowy Ety Hox i Martyny Masztalerz z Ulą Nowak.

W zniszczonych ścianach mojego domu ptaki wiją gniazda - rozmowa z Lesyą Vakulyuk

Lesya Vakulyuk, dziennikarka espreso.tv, relacjonuje w OFF  Radiu Kraków aktualną sytuację w Ukrainie. Rozmawiamy o wizycie w zniszczonej Buczy, gdzie stoi jej dom oraz powodzi w ukraińskim obwodzie chersońskim i konsekwencjach tego tragicznego w skutkach wydarzenia. Na rozmowę zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

Do we really care? Tomek Hoax o ekologii na UTDF 2023

Up To Date Festival rezygnuje w tym roku z produkcji nowego merchu i wdraża rozwiązania, które mają zmniejszyć wpływ wydarzenia na środowisko. Do programu muzycznego festiwalu dołączają również dwa panele dyskusyjne zamknięte w formule konferencji noszącej tytuł „DO WE REALLY CARE? #balance #climatetech #responsibility”. O ekologicznej przewadze lokalności nad globalnością, artystach podróżujących pociągami i mądrym doborze partnerów wydarzeń kulturalnych rozmawiamy z Tomkiem Hoaxem, współkuratorem UTDF. Na podcast zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

Gadafest 2023: do line-upu dołączją zespoły Młyn i Duchy

Kuba Gołąb i Baha Habieda odwiedzili nas w studiu i odsłonili kolejne karty tegorocznej edycji festiwalu Gadafest. Wrocławskie trio Młyn (Sebastian Milewski, Cezary Rosiński i Michał Wdowikowski) zaprezentuje elektronikę połączoną z jazzem. Na głównej scenie pojawi się również duet Duchy, który tworzą autorka i wokalistka, Joanna Komorowska, oraz producent muzyczny i kompozytor, Michał Szturomski. Będzie liryczne, elektroniczne i ambientowo, co Kuba Gołąb reklamuje jako "muzykę nocną". Posłuchajcie podcastu w OFF Radiu Kraków i wpadajcie na festiwal!

okładka: Gadafest 2022_dzień 1 / fot. A. Hordziej

Lubię chłonąć - rozmowa z Faustyną Maciejczuk

Podgląda to co ją otacza, podpatruje ludzi z dobrym stylem, rozwija ją podróżowanie. Wyobraża sobie, że w przyszłości wyjdzie w swojej twórczości poza piosenki z tekstem. Lubi zaskakiwać nowych odbiorców. Faustyna Maciejczuk, artystka młodego pokolenia alternatywnego popu, odkrywa przed nami swoje muzyczne korzenie i inspiracje.

okładka podcastu - Faustyna Maciejczuk na Orange Warsaw Festival 2023
fot. Mateusz Lodziński

Tauron Nowa Muzyka: Zapraszamy artystów, którymi się jaramy

  • Eta Hox
  • access_time 00:15:08
  • calendar_today Wtorek, 2023.06.06
Która scena Tauron Nowej Muzyki jest najbardziej prestiżowa? Kogo najczęściej słucha w samochodzie Adam Godziek? Organizator katowickiego festiwalu w rozmowie z Etą Hox i Martyną Masztalerz opowiada o swoich inspiracjach, zmianach w przestrzeni festiwalowej, różnorodnym line-upie i emocjach. Pytamy również o to, dlaczego 1988 w ostatniej chwili zrezygnował z występu na Tauronie.

Minna Murra: Chcemy stworzyć coś oryginalnego

Ile jest w Polsce festiwali, które dostarczają nie tylko wrażeń, ale dają również przestrzeń? Bez gonienia między scenami i nocy, które mijają jakby trwały godzinę. Bez wrażenia, że po festiwalu pamięta się tylko tyle, że... było się na festiwalu. Minna Murra, jeden z organizatorów Konekt Festival zaprasza na tegoroczną edycję i opowiada co może Was spotkać, jeśli wybierzecie się do Las Palace.

Okładka podcastu: Andrzej Nitka, Kontekt Festival 2022
-----Original Message-----
From: [email protected] <[email protected]>
Sent: Thursday, April 6, 2023 11:26 AM
To: Robert Gądek <[email protected]>
Cc: [email protected]
Subject: OFF RK x FKŻ zdjęcia artystów

Cześć Robert,

Tutaj wrzuciłam zdjęcia artystów offowych, grających na FKŻ :)

https://drive.google.com/drive/folders/1-qP4lyc8n10_DSTFnP6bOi2QaTTDVfFU

Brakuje nam zdjęcia Cinara, który mimo przypomnień Pauliny nadal go nie dosłał. Gdy uda się nam jakoś wyciągnąć foto, to doślemy. A może wy coś macie z poprzednich edycji festiwalu?

Pozdrawiam,

Aneta Hudzik
Promocja Off Radia Kraków
Z-ca Dyrektor Naczelnej

Marika: „Moja nowa płyta to trochę »Hej, pamiętniczku«”

  • Brak nazwy
  • access_time 01:03:31
  • calendar_today Czwartek, 2023.06.01
Królowa polskiego dancehallu powraca w wielkim stylu. Nowy elektroniczny album Mariki „Cykl” to zbiór utworów, które powstały przy współpracy z czołówką muzyków polskiej elektroniki, a energia która powstała z tych współprac zapełni tego lata z pewnością niejeden parkiet. Gościni Off Radia Kraków w długim i szczerym wywiadzie z Martyną Masztalerz opowiada o swojej drodze, o byciu matką bliźniąt i o wyzwaniach, które stoją przed artystką powracającą na scenę po długiej nieobecności. Skąd w repertuarze Mariki wzięły się elektroniczne numery i jaka ewolucja zaszła w artystce? Skąd pomysł na nietypową okładkę albumu, z której wyrasta… grzyb?

Stay safe, stay hydrated - rozmawiamy z ekipą TERROR HEAVEN

"Krakowski kolektyw organizujący wydarzenia poświęcone szybkiej muzyce elektroniczne" - tak o sobie piszą na Facebooku. Przynieśli do studia świetną energię i zaprosili słuchaczy na imprezę, podczas której wystąpi RUFFNECK, uważany za jednego z ojców założycieli gatunku hardcore. Z czym się to je? Jak się to tańczy? Komu to służy? Na rozmowę z członkami kolektywu Terror Heaven zapraszają Eta Hox i Mara Masztalerz.

Event: TERROR HEAVEN X RUFFNECK 2.06.2023 Hype Park
Cover photo: _.sarna

Jak ty definiujesz faul? Rozmowa z Pauliną Przybysz

Paulina Przybysz w kwietniu 2023 roku wydała album "Wracając". Artystka porusza się po gatunkach bez żadnego wysiłku, zaprasza gości, którzy wiedzą o co chodzi ( wśród nich Szczyl, Kuba Więcek, Margaret czy Ryfa) i rozdaje mądrą energię, która czasem pozostaje tylko (?) pytaniem. Czy stare Volvo to najlepsze miejsce do testowania muzyki? Jaka filozofia stoi za wydaniem płyty bez fizycznego nośnika? Dlaczego Paulina boi się AI?  Na rozmowę w OFF Radiu Kraków zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

Przenosimy widza w inny świat, na tym to wszystko polega - rozmowa z Dawidem Nicklem ("Ostatni komers", "#BringBackAlice")

Neony, Gen-Z, elektroniczna muzyka i młodzi aktorzy. W tle kryminalna historia i social media. Czy kino gatunkowe to niechciany ciężar dla polskiego widza? Czy może #BringBackAlice jest po prostu… złym serialem? 4,8/10 na polskim portalu, na którym ocenia się filmy, to naprawdę słaby wynik. Skąd się wziął, skoro serial produkcji HBO Max nie doczekał się jeszcze nawet finałowego odcinka? To nie jedyny trudny temat, z którym mierzył się Dawid Nickel, reżyser #BBA, w rozmowie z Etą Hox i Martyną Masztalerz. Na tapecie również fala hejtu, życiowe i zawodowe lekcje, "Ostatni komers" i "Filipka". Queerowość, nie mówienie „dzień dobry” na ulicy i obgadywanie branży. Współpraca przy Body/Ciało i… złośliwość. Witajcie w bajce Dawida Nickla.

okładka - Dawid Nickel, fot. Jakub Socha

W imieniu tych, co nie mówią - rozmowa z lek. wet. Marią Kuczkowicz

Po małego niedźwiadka wspięła się na drzewo. Do dzisiaj ma bliznę po ugryzieniu przestraszonego zwierzęcia, które zaklinowało się między gałęzią, a pniem. Ale wiecie co? Patrzy na tę bliznę z ogromną czułością. Ratowała żółwie w Grecji, wychowywała małe niedźwiedzie w Rosji, a dziś pomaga dzikim zwierzętom w Polsce. Lekarka weterynarii spod Babiej Góry, Maria Kuczkowicz, prowadzi projekt „W imieniu tych, co nie mówią”. Gdyby Maria była piłkarką, mówiono by o niej: „wkłada głowę tam, gdzie inni boją się wsadzić nogę”. O empatię, edukację i metody na przepracowanie złości, która narasta w otoczeniu cierpiących zwierząt, rozmawiały z nią w OFF  Radiu Kraków Martyna Masztalerz i Eta Hox.

A przed sesją chodziliśmy do KMWTW - Festiwal Polikultura 2023

Polikultura to festiwal, który mimo 11-letniego stażu miał wielu ojców i wiele matek. Podobnie wiele było w nim idei, tematów przewodnich, zaproszonych gości i odwiedzanych miejsc. Kolejne roczniki studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego trenują na nim swoje umiejętności kuratorskie czy organizacyjne, ale przede wszystkim Polikultura jest lustrem dla aktualnych trendów, poglądów czy potrzeb. W tym roku będzie więc dużo wyciszenia, relaksu, kontaktu ze swoim ciałem i duszą. O festiwalu opowiada jeden z jego organizatorów - Kuba Jagielski.

Majówka w lesie - rozmowa z Michałem Wieciechem z Nadleśnictwa Niepołomice

Spotkaliśmy się z Michałem Wieciechem z Nadleśnictwa Niepołomice żeby porozmawiać o majówce w lesie. W trakcie rozmowy pojawiło się tyle wątków i pytań, że majówka wielokrotnie zeszła na drugi plan. Wiosenne grzyby - hot or not? Czy do Puszczy Niepołomickiej można nocą? Kto na nas patrzy z leśnych zarośli? Jakie są najlepsze metody obserwowania dzikich zwierząt? Ilu studentów AWF-u powróci ponownie na noc do lasu po odbyciu jednego biwaku pod gwiazdami? Czy prastarą część puszczy można zwiedzać? Na podcast w OFF Radiu Kraków zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

Polecane podczas rozmowy portale i aplikacje:
Bank Danych o Lasach oraz Czas w las

U nas wszystko musi sę zgadzać - Festiwal GADAFEST 2023 ogłasza pierwszych artystów

  • Eta Hox
  • access_time 00:18:51
  • calendar_today Wtorek, 2023.04.25
Reaktywowany po długiej nieobecności Afro Kolektyw, doskonały projekt House Of Lucy, którego płyta "Welcome To The House Of Lucy" ukazała się nakładem krakowskiej wytwórni fałda, oraz ... all-star band, złożony z doskonale znanych twórców m.in. improwizowanego jazzu. Oto pierwsze ogłoszenie artystów tegorocznej edycji Festiwalu Gadafest, który odbędzie się w Książu Wielkim między 21 a 23 lipca 2023. O tym wszystkim oraz klimacie festiwalu i nadchodzących zmianach Eta Hox i Martyna Masztalerz rozmawiają z Bahą Habiedą i Kubą Gołębiem.

Okładka podcastu - Gadafest 2022 / Facebook
https://faldammm.bandcamp.com/album/welcome-to-the-house-of-lucy
Reaktywowany po długiej nieobecności Afro Kolektyw,
Reaktywowany po długiej nieobecności Afro Kolektyw,

Mam poczucie tęsknoty za Śląskiem - rozmowa z Darią ze Śląska

Gdy wyprowadziła się do Warszawy, to zamieszkała na Grochowie. "Fajnie, bo Grochów przypomina trochę Giszowiec" - mówi. Mimo wszystko tęsknoty za Śląskiem nie da się uniknąć i chciałaby kiedyś tam wrócić. Tymczasem muzyke Darii ze Śląska zatacza coraz szersze kręgi - w tym roku artystkę będzie można spotkać podczas kilkudziesięciu koncertów, a scenę współdzieli m.in. z Kortezem czy Kaśką Sochacką. Kilka dni temu wydała debiutancki album "Daria ze Śląska Tu była", który tworzyła przez ostatnie 3 lata. Eta Hox i Martyna Masztalerz rozmawiają z artystką o życiu między miastami, muzycznej drodze, wsparciu wytwórni i pracy nad tym, żeby piosenki niosły się w świat.
https://sklepjazzboy.pl/pl/p/DARIA-ZE-SLASKA-TU-BYLA-CD/132

Dtekk: "Scena muzyki elektronicznej powinna wziąć odpowiedzialność za to, co robi"

Gościem OFF  Radia Kraków był Dtekk - DJ, promotor, pomysłodawca i dyrektor programowy Up To Date Festival. Białostocki festiwal odbywa się w tym roku 23 i 24 czerwca. Zmianie ulega lokalizacja - Stadion Miejski zamieniono na secret location, a konkretne miejsce zostanie podane zaraz przed startem wydarzenia. Eta Hox i Martyna Masztalerz pytają Dtekka o szczegóły dotyczące tegorocznej edycji, dbałość o ekologiczny wymiar festiwalu i muzyczny powrót do korzeni. 

fot. Cezar Chwicewski

Prawda jest czymś, na co wszyscy zasługują - rozmowa z Rosalie.

“(…) gdzie słynny raj, skoro wciąż mam pod wiatr?”-  pyta Rosalie. w utworze "Raj". A my pytamy o to, jaki proces towarzyszy powstawaniu jej nowej płyty. Rozmawiamy o autentyczności w życiu i muzyce, sztamie z producentką Chloe Martin i dbaniu o ten fragment świata, w którym czuć radość. Na podkast w OFF Radiu Kraków zapraszają Eta Hox i Marta Masztalerz.

Jestem emocjonalnym ćpunem - astronomia według Karola Wójcickiego

Z głową w gwiazdach zaraża miłością do zorzy polarnej. Pewnie dlatego, że sam Karol Wójcicki, który prowadzi ten profil, zorzę kocha szczerze i poluje na nią wytrwale. W tym celu wyjeżdża na północ Europy, ale łapie ją nawet… w Polsce. O zorzy polarnej i o popularyzacji nauki, o pokemonach i szurach rozmawia z Etą Hox i Martyną Masztalerz.

Przez USA w różowym garniturze - rozmowa z Agą Szuścik

  • Eta Hox
  • access_time 01:31:44
  • calendar_today Wtorek, 2023.02.28
Aga Szuścik kreatywnie objaśnia ginekologię, profilaktykę onkologiczną i przechodzenie przez raka. Bada i kreuje ginekologiczne patient experience oraz przestrzeń między sztuką a medycyną. Kilka tygodni temu wróciła z USA, gdzie uczestniczyła w wymianie zawodowej Open World finansowanej przez Kongres Stanów Zjednoczonych, prowadzonej przez Congressional Office for International Leadership, a realizowanej przez American Councils for International Education - Poland. Do programu nominowała ją Fundacja Rak'n'Roll Wygraj Życie. Następnie w Waszyngtonie została wybrana jako jedna z pięciu polskich „liderek i liderów zarządzania instytucjami opieki zdrowotnej”.

Jakie doświadczenia przywiozła z USA? Jak wpłyną one na jej przyszłe działania? Co robiła w Teksasie "po godzinach"? O tym opowiedziała Ecie Hox w OFF Radiu Kraków.

Przesiąkam Ukrainą - rozmowa z fotografem Maćkiem Zygmuntem

Polski fotograf Maciek Zygmunt przebywa aktualnie w Ukrainie. Od 24 lutego 2022 roku, czyli od dnia rozpoczęcia wojny, jest tam dziesiąty raz. Dokumentuje ukraińską rzeczywistość dla firm, organizacji i agencji newsowych. Spotyka ludzi i ich historie, przez co bez przerwy dryfuje wśród emocjonalnych i niezwykle intymnych fragmentów świata ogarniętego przemocą. Na rozmowę w OFF Radiu Kraków zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

Fot. Agata Kaputa

Miłość w Puszczy Niepołomickiej

  • Brak nazwy
  • access_time 00:35:23
  • calendar_today Wtorek, 2023.02.14
Kto się zaleca akrobatycznie, a kto głośno piszczy, żeby przyciągnąć samicę? Jaką porę roku mamy teraz w Puszczy Niepołomickiej i którędy chadzają jelenie? O tym i o wielu innych ciekawostkach dowiecie się z rozmowy Martyny Masztalerz z Michałem Wieciechem z Nadleśnictwa Niepołomice.

Wojna zostawia na mnie swoje ślady

  • Brak nazwy
  • access_time 00:37:12
  • calendar_today Wtorek, 2023.02.14

Lesya Vakulyuk, dziennikarka espreso.tv, rozmawia z Martyną Masztalerz o bólu, stracie i dziennikarstwie w czasach wojny. Off Radio Kraków towarzyszy Ukrainie od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na naszych wschodnich sąsiadów. W dniu świętego Walentego Lesya chce podziękować za to wszystkim słuchaczom i ekipie Offa: „Bardzo was kocham za to, że spędziliście ten rok ze mną. Wytrzymałam również z waszą pomocą”.

kiczowe syntezatory i Popcorn

Nikodem Dybiński o latach dwutysięcznych w muzyce i nie tylko, czyli dlaczego warto sprawdzić remiksy utworów z albumu Ars Latrans Orchestra „Sztuka miłości”. Nikodem odpowie między innymi na pytanie: co to jest Y2K i dlaczego się tym inspirować? Eta Hox i Martyna Masztalerz na antenie OFF Radia Kraków podpytują muzyka również o jego nowy solowy projekt „helplessly hoping”.

fot. Ars Latrans Orchestra

Topowy brytyjski producent zagra w podziemiach Hotelu Forum

  • Eta Hox
  • access_time 00:20:58
  • calendar_today Piątek, 2023.01.27
W podziemiach Hotelu Forum wystąpi Pariah - ikoniczna postać londyńskiej sceny basowej. Arthur Cayzer dorastał w otoczeniu muzyki hardcore / punk, lecz międzynarodowy rozgłos przyniosły mu wydawnictwa dla belgijskiego R&S Records oraz współtworzony z Blawanem modularowy duet Karenn. W swojej indywidualnej twórczości zaciera granice pomiędzy dub stepem, muzyką basową i eklektycznym techno, co wyraźnie wybrzmiewa w jego ostatnim EP - Caterpillar. Eta Hox rozmawia w OFF Radiu Kraków z Tomkiem Szmalem, organizatorem cyklu wydarzeń "Nurt".

Wydarzenie na Facebooku: NURT PREZENTUJE: PARIAH / PLK / SOURNOIS / SZMAL / UNIVERSO
fot. Jovan Mrowiński

Lekki dystans i profesjonalizm - Granko Agency i Techno Rączka łączą siły

  • Eta Hox
  • access_time 00:39:05
  • calendar_today Wtorek, 2023.01.10
Techno Rączka na początku była fanpagem, na który wrzucano selekcję dobrej muzyki elektronicznej. Dzisiaj kolektyw organizuje jedne z najbardziej rozpoznawalnych imprez w Krakowie, a jego członkowie prowadzą własny klub. Granko Agency to jedna z najprężniej działających agencji bookingowych w kraju. Profesjonalne zarządzanie karierami DJ-skimi odbywa się na tle wesołego różu, pod czujnym okiem uśmiechniętej chmurki. Eta Hox rozmawia z Pauliną Żaczek (Granko Agency) i Marcinem Wądkiem (Techno Rączka) o konwencjach, komunikacji i organizowaniu kultury na własnych zasadach. Wszystko to przy okazji imprezy "Granko x Techno Rączka: Monster b2b Melania . b2b Young Majli", która odbędzie się 14 stycznia 2023 r. w Klubie Spotkań Poczta Główna.

Kolejny level wojny

Brak prądu, ogrzewania, zasięgu w telefonie, nie mówiąc o dostępie do Internetu. Codzienne nekrologi w feedzie mediów społecznościowych. Troska o najbliższych i rozkręcająca się zima – to codzienność mieszkańców Ukrainy. Lesya Vakulyuk, dziennikarka Espreso.tv, podsumowuje dla nas ostatnie tygodnie życia w ogarniętej wojną Ukrainie.

Szyszkodar robi wszystko na maksa

Zrzutka na rower cargo dla Szyszkodara! Nasz brodaty przyjaciel, który niestrudzenie rozwozi książki po Krakowie, potrzebuje wsparcia. Coraz większa popularność „lotnego” czytelnictwa sprawia, że zwykły rower nie wystarcza Szyszkodarowi. Stąd pomysł, aby spróbować z naszą pomocą zdobyć rower cargo z elektrycznym wspomaganiem. Zrzutkę można znaleźć na https://zrzutka.pl/avap34.

Techno Rączka prezentuje Dr. Rubinstein

  • Eta Hox
  • access_time 00:24:31
  • calendar_today Wtorek, 2022.11.29
Krakowski kolektyw Techno Rączka zaprasza na kolejną imprezę w tym roku. W Klubie Spotkań Poczta Główna zagra jedno z topowych nazwisk międzynarodowego DJ-ingu - DR. Rubinstain. Rodzimą scenę reprezentować będą: czołowa postać warszawskiej sceny klubowej - Kovvalsky, Sournois czyli dziewczyna, która w zeszłym roku przebojem wdarła się za DJke czołowych polskich klubów oraz reprezentant lokalnej sceny Lil Dave. Jacek Peszko i Marcin Wądek opowiadają nam o tym, co wydarzy się 10 grudnia w Krakowie.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/788055832287289

Marcin Wądek

Ten film celowo jest niemy | 23. Festiwal Filmu Niemego

Co dzisiaj przyciąga nas do kina niemego? W jaki sposób obrazy sprzed niemal 100 lat opowiadają o teraźniejszości? Czy muzyka podczas seansów to tylko atrakcyjny dodatek? O 23. Festiwalu Filmu Niemego Eta Hox i Martyna Masztalerz rozmawiają z Olą  Starmach z Kina Pod Baranami.

fot. Emilian Aleksander
(Hania Rani i Dobrawa Czocher podczas 22. FFN)

Skuteczne i powolne osiąganie celów | SZUM x NURT

Klubu Hotelowy, znajdującego się w podziemiach brutalistycznego Hotelu Forum, po raz drugi będzie gościł cykl festiwalowy NURT. W tej wyjątkowej scenerii 3. grudnia nastąpi współpraca zaprzyjaźnionych od dawna, krakowskich projektów - Nurtu i Szumu. Z tej okazji wystąpi pochodzący z Amsterdamu Interstellar Funk, a supportować go będzie reprezentacja Nurtu i Szumu. Eta Hox i Martyna Masztalerz zapraszają do OFF Radia Kraków na rozmowę z Tomkiem Szmalem, pomysłodawcą festiwalu Nurt i współorganizatorem grudniowego wydarzenia.

Polański, Horowitz. Hometown

  • Eta Hox
  • access_time 00:32:21
  • calendar_today Wtorek, 2022.10.18
Mogłoby się wydawać, że przeszłość to historia opowiedziana i zamknięta. Nic jednak bardziej mylnego - podróż w jej kierunku odsłania nowe karty dla teraźniejszości i kształtuje przyszłość. Reżyser Mateusz Kudła spotkał się z nami tuż przed włoską premierą filmu "Polański, Horowitz. Hometown". Obraz przedstawia podróż do rodzinnego Krakowa reżysera Romana Polańskiego i jego przyjaciela, fotografa Ryszarda Horowitza. Na rozmowę w OFF Radiu Kraków zaprasza Eta Hox.

"Trwa u nas alarm bombowy" - Lesya Vakulyuk relacjonuje sytuację w Ukrainie

Lesya Vakulyuk, dziennikarka telewizji espreso.tv, relacjonuje dla nas sytuację w Ukrainie.To nie pierwszy raz, gdy łączymy się z nią w trakcie trwającego alarmu bombowego, ale dzisiejsza sytuacja jest wyjątkowo trudno. Poranek na Ukrainie rozpoczął się od zakrojonego na szeroką skalę alarmu lotniczego. Po zakończeniu spotkaniu z Lesyą dotarła do nas informacja o ostrzelaniu Lwowa. Jak przyznaje nasza rozmówczyni - "kiedy tylko próbuje uporządkować chaos w swoim życiu, to wkracza Putin". Na podcast w OFF Radiu Kraków zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

Pani z pszyry - fanpage, który musicie poznać

#kupanadzis i #wackowypiątek plus nieoczywiste fakty o zwykłych i niezwykłych zwierzętach. Czasem trochę obleśnie, a czasem ekscytująco. Przyrodę przedstawia z polotem, jak nikt inny. Sprawia, że mamy ochotę znów zasiąść w szkolnej ławie, ale tylko na jej lekcjach. W Off Radiu Kraków z dumą witamy Panią z pszyry. Na audycję w OFF Radiu Kraków zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

Unsound Kraków 2022: Bubbles

Miłośnikom muzyki elektronicznej nie trzeba go przedstawiać. Jesień w Krakowie to festiwal Unsound i czas na odkrywanie nowego. Letnie imprezownie i kolekcjonowanie topowych nazwisk ze świata DJ-skiego i producenckiego można odłożyć na półkę, bo Unsound to w pierwszej kolejności eksploracja. Eta Hox i Martyna Masztalerz zapraszają na rozmowę z Gosią Płysą, dyrektorką festiwalu.

Program tegorocznej edycji znajdziecie na https://www.unsound.pl

Dynia jaka jest, każdy widzi

Dynie! Z nich słyną podkrakowskie Wawrzeńczyce.  Jako, że w Offie dynie szanujemy i pałaszujemy, już cieszymy się na coroczne święto- Festiwal Dyni. Z tej okazji do studia zaprosiłyśmy zastępcę wójta gminy Igołomia, Henryka Jończyka.

Gadafest 2022: Piękna sprawa! (podsumowanie festiwalu)

  • Eta Hox
  • access_time 00:18:38
  • calendar_today Wtorek, 2022.08.16
Gadafest 2022 przeszedł do historii, ale nie na naszej antenie. Kuba Gołąb, Baha Habieda i Łukasz Indyk podsumują tegoroczny festiwal i zdradzają pierwsze szczegóły przyszłorocznej edycji. Na rozmowę w OFF Radiu Kraków zaprasza Eta Hox.

Niesterylny odbiór sztuki

  • Eta Hox
  • access_time 00:22:56
  • calendar_today Wtorek, 2022.08.16
Kanonicza 5 w Krakowie to wyjątkowe miejsce. Niegdyś mieścił się tam Teatr Cricot 2 Tadeusza Kantora.  Dzisiaj piwnica jest domem dla młodego pokolenia artystów - są tam pracownie i galeria Subteria. Eta Hox zaprasza na rozmowę z Aleksandrą Hurek, Alicją Kusal (współzałożycielkami galerii Subteria) oraz artystką Katarzyną Płaskowicz. Tematem spotkania był cykl "Inter-akcje", do którego zaproszono pięcioro artystów z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Szyszki na lepsze czasy

Przede wszystkim artysta, później aktywista. W studiu Off Radia Kraków gości Szyszkodar. Człowiek, który maluje murale, ratuje książki przed utylizacją i rysuje... GPS-em. Wymyśla też własne święta. Zaintrygowani? Słusznie! Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Ety Hox i Martyny Masztalerz z Szyszkodarem.

Tęsknota za Bombą w Poczcie Głównej

Sentymentalne tańce? W hołdzie dla legendarnych krakowskich klubów - zawsze. W Poczcie Głównej będą barmani z Bomby i bombowa didżejka. O zabawie w rytmie sentymentu w ramach cyklu "Tribute to" Jacek Peszko opowiada Ecie Hox i Martynie Masztalerz.

Chcemy żyć i przeżyć

Lesya Vakulyuk, dziennikarka Espreso.TV, z którą łączymy się od początku wojny w Ukrainie, komentuje bieżące wydarzenia za naszą wschodnią granicą. Jak dzisiaj wygląda codzienność Ukraińców, dlaczego informacje o Ukrainie pojawiają się w polskich mediach falami, jakie emocje wzbudziło w naszych sąsiadach masowe morderstwo w kolonii karnej w Ołeniwce i jak daleko posuwa się rosyjska propaganda - na rozmowę w OFF Radiu Kraków  zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

No co się nie da, musi się dać przecież!

Pourlopowy, zwykły wtorek. W  naszym studiu gra ładna muzyka, program toczy się zaplanowanym rytmem. Wtedy do studia wpada Zawadzki - przebojowy, energiczny i roześmiany. Już na wstępie pyta "co to za piękna muzyka?", a leci właśnie jego singiel "Lont". Poznajcie gościa, który nagrał uniwersalny hymn dla wszystkich polskich parad i marszy, "branża feszyn nie jest mu obca" i chodzi w butach z pompką (!). Na rozmowę w OFF Radiu Kraków zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.


Wormsy jednoczą lokalsów z Salwatora

  • Brak nazwy
  • access_time 00:24:12
  • calendar_today Piątek, 2022.07.22
Małe robaczki z banana bombami to hit jednego z lokali na krakowskim Salwatorze od kilku ładnych lat. Grupa nerdów znalazła sobie pomysł na umilenie poniedziałków i stworzyła… ligę Worms Armageddon. Regularnie spotykają się i rywalizują ze sobą, a robią to z roku na rok coraz bardziej profesjonalnie: ze streamem i esportowym komentarzem. Poznajcie „Mistrzostwa Salwatora w Wormsy” i bohatera naszej rozmowy- organizatora i inicjatora dzielnicowej nawalanki robaczkami, Wojciecha Szczurka.

Techno w Pałacu

  • Brak nazwy
  • access_time 00:10:02
  • calendar_today Środa, 2022.07.20
Avtomat rozprawia o Gadafeście w audycji Kultura Niecodzienna. Razem z Martyną Masztalerz przyglądają się tegorocznemu line-up’owi festiwalu, cieszą się nową przestrzenią Gadafestu i nie mogą się doczekać spotkania z… no właśnie, z jakimi artystami najbardziej? To można usłyszeć w podaście Off Radia Kraków.

To studia dla osób, które chcą czegoś więcej

Art & science to pierwsze w Polsce międzyobszarowe indywidualne studia artystyczne. Jakie nauki można łączyć ze sztuką? To zależy od samego studenta. Uniwersytet Pedagogiczny oferuje całe swoje zaplecze technologiczne i kadrowe, ale to osoba studiująca wyznacza kierunek własnej pracy. Do pomocy otrzyma indywidualnych tutorów, których zadaniem jest stymulowanie procesu twórczego. O pionierskich studiach, ruszających już w roku akademickim 2022/2023, rozmawiamy w OFF Radiu Kraków z dr hab. prof. UP Łukaszem Murzynem - artystą, kuratorem sztuki, dziekanem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Więcej informacji o studiach znajdziecie tutaj: https://www.up.krakow.pl/kandydat/aktualnosci-dla-kandydatow/5113-nowy-kierunek-studiow-art-science

Wysyłamy intencje i wszystko się dzieje

Poznały się... na balkonie. Napisały razem utwory, muzykę i w końcu wyprodukowały swoją debiutancką płytę. W Off Radiu Kraków gościmy Córy, czyli duet z Poznania: Katarzynę Tontor i Natalię Hoffmann-Pawlak. "Idziemy po swoje" to mieszanka r'n'b, soulu i hip hopu. A skąd się wzięły i jakie są ich plany wobec polskiej sceny muzycznej- sprawdziły Eta Hox i Martyna Masztalerz.

fot. Ewelina Jaśkowiak

Wszyscy jesteśmy osobami z niepłnosprawnościami

"Głusza", wystawa w Muzeum Śląskim w Katowicach, oswaja rzeczywistość osób g/Głuchych. Przybliża, otwiera i odsłania bariery, które dzielą słyszących i niesłyszących, ale także tych, którzy żyją na pograniczu tych dwóch kultur. Jak ważny jest język w komunikacji? Rozmawiają Martyna Masztalerz i Eta Hox z Dagmarą Stanosz, kuratorką, niesłyszącym kuratorem Michałem Justyckim i tłumaczącą z polskiego języka migowego Karoliną Rogowską.

Żywioły otwierają nam drzwi do współczeności

"When it is hard to find the words, we tell stories" - głosi jedno z haseł wydrukowanych w papierowym przewodniku po 31. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Chociaż festiwal wyrasta z żydowskiej dzielnicy Kazimierz i z historii tego miejsca czerpie pełnymi garściami, to intensywnie opowiada również o współczesności. Opowieść ta odbywa się na poziomie rozmów, projektów artystycznych oraz za pośrednictwem muzyki. Eta Hox i Martyna Masztalerz zapraszają na rozmowę z Pawłem Kowalewskim, managerem programowym festiwalu.

31. Festiwal Kultury Żydowskiej odbywa się między 25 czerwca a 3 lipca. Program wydarzenia dostępny jest na stronie  www.jewishfestival.pl.

fot. Edyta Dufaj

Pałac, przyroda i muzyka - Gadafest 2022 nadciąga!

  • Eta Hox
  • access_time 00:24:46
  • calendar_today Wtorek, 2022.06.28
Festiwal Gadafest jest połączeniem tego, co w letnich wydarzeniach najlepsze. Bardzo różnorodna muzyka, piękna przyroda i Pałac Mirów w Książu Wielkim tworzą wyjątkowy klimat. W tym roku festiwal powraca do 3-dniowej formuły, wypełnionej warsztatami, czasem na relaks i muzyką. W OFF Radiu Kraków rozmawiamy z Basią Habiedą i Kubą Gołębiem, współorganizatorami Gadafestu.

Bilety i program wydarzenia dostępne na stronie https://gadafest.pl.

To są ludzie, nie statystyka

Maciek Zygmunt jest fotografem, który właśnie wrócił z Donbasu i Charkowa. Nie wszystkie zrobione przez niego zdjęcia mogą być dzisiaj opublikowane, w pierwszej kolejności liczy się bowiem bezpieczeństwo osób, które przebywają na ukraińskim froncie. W OFF Radiu Kraków rozmawiamy o tym, jak wyglądały ostatnie miesiące jego pracy, spotkanych ludziach, wieczorach z Ukraińcami i bardzo niebezpiecznych momentach. Zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

To są sceny z życia

Wystawa dyplomowa Kai Sosnowskiej opowiada o relacji Mikołaja i Tomka, którzy od 10 lat tworzą związek. To historia o emocjach, intymności, codzienności i zmaganiach. To również zaproszenie do zrozumienia siebie, nawet jeśli świat przedstawiony na zdjęciach wydaje się nie być naszym światem. Zapraszamy na rozmowę o wystawie "Sceny z życia" - gośćmi Ety Hox i Martyny Masztalerz w OFF Radiu Kraków byli Kaja Sosnowska i Tomek Rompalski.

Wystawę można oglądać do 8 lipca 2022 w klubie Paon (Kraków, ul. Konfederacka 4).
(Kraków, ul. Konferedracka 4)(Kraków, ul. Konferedracka 4)(Kraków, ul. Konferedracka 4)

Uczyłem się tworzyć muzykę jako całość

Nikodem Dybiński (Ars Latrans Orchestra, Bass Astral x Igo Ensemble, Gypsy and the Acid Queen) opowiada w OFF Radiu Kraków o szukaniu wspólnego języka ze światem teatru i swojej muzycznej drodze, która prowadzi przez nieoczywiste wybory. Na rozmowę zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

fot. Zuzanna Kruczek

Klub Spotkań Poczta Główna - apetyt rośnie w miarę jedzenia

Klub Spotkań Poczta Główna obecny jest na mapie Krakowa od trzech miesięcy. W tym czasie przez niesamowitą przestrzeń przewinęły się liczne inicjatywy, festiwale i imprezy, a to dopiero początek działalności tego pop-upowego miejsca. Jacek Peszko i Marcin Wądek opowiadają w OFF Radiu Kraków o najbliższych planach klubu, w tym Wiankach 2022 oraz imprezie kolektywu Technorączka. Na rozmowę zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

fot. Facebook / Klub Spotkań Poczta Główna

Szczerze do bólu

W studiu OFF Radia Kraków gościliśmy Annę Solecką, której wystawa „Ojczyzna” prezentowana jest w ramach sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii. „Ojczyzna” to poszukiwanie definicji Polski przez młode pokolenie. Ludzie dorastający z PRL-owskimi szafami w tle, bluszcze wijące się po boazerii z dzieciństwa, tolerancja przeglądająca się ze zdumieniem w lustrze konserwatyzmu. Szczera opowieść bez kalkulowania, czy historia sprzeda się w świecie fotografii. Na rozmowę zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

K34 - pop-upowa przestrzeń dla twórców

  • Brak nazwy
  • access_time 00:18:04
  • calendar_today Piątek, 2022.06.03
Zniknęła Fabryka, historią są Dolne Młyny, a dawny Skład Solny zostanie niebawem przekształcony w Centrum Literatury i Języka Planeta LEM. Chociaż losy tych miejsc różnią się od siebie, to wszystkie były (lub jeszcze są) niezwykle cennymi hubami łączącymi na różnych poziomach środowiska artystów i aktywistów. Jednak krakowska kultura to hydra lernejska, a biała flaga nie jest w jej stylu. We OFF Radiu Kraków rozmawialiśmy z Michałem Dziadkowcem, Moniką Orzeł i Gabrielą Kubisz o założonej przez nich fundacji k34.pl, która chce przekształcić pustostan w centrum Krakowa w przestrzeń dla twórców.

O projekcie można przeczytać tutaj: https://zrzutka.pl/av847n

Dziki festiwal z widokiem na Dolinę Popradu

  • Brak nazwy
  • access_time 00:18:12
  • calendar_today Piątek, 2022.06.03
W beskidzkim schronisku Chata Magóry, zaraz przy słowackiej granicy, odbywa się niezwykłe wydarzenie. Grajdół Festiwal to najdziksze, kameralne wydarzenie kulturalno-społeczne w Polsce. Impreza DIY, święto kultury alternatywnej, społecznego zaangażowania i outdooru. Festiwalowy weekend obfituje w spotkania z aktywistami, twórcami, naukowcami i dziennikarzami, a także warsztaty i wycieczki. To wszystko z widokiem na zachodzące nad górskimi dolinami słońce. W OFF Radiu Kraków rozmawiamy z Michałem Borkowskim, jednym z organizatorów festiwalu.

Najbliższa edycja odbędzie się od 23 do 26 czerwca 2022 roku. Program festiwalu: https://www.facebook.com/grajdolfest

fot. Krzysztof Wieczorek, Makiwara - Grajdół Festiwal 2021

ShowOFF - debiutanci wchodzą do gry

  • Brak nazwy
  • access_time 00:25:39
  • calendar_today Piątek, 2022.06.03
Sekcja ShowOFF to część Miesiąca Fotografii, w której ramach prezentowane są premierowe projekty debiutujących twórców i twórczyń, wyłonionych w drodze otwartego konkursu. Organizatorzy wraz z zaproszonymi do współpracy kuratorami otaczają ich opieką mentorską oraz wsparciem organizacyjnym i promocyjnym. Efektem tej wszechstronnej współpracy jest sześć premierowych prezentacji rozsianych po krakowskich galeriach. ShowOFF to z jednej strony platforma edukacji i promocji o międzynarodowym charakterze, z drugiej zaś oferuje wgląd w zainteresowania oraz kreatywność artystek i artystów stojących u progu międzynarodowej kariery. W OFF Radiu Kraków rozmawiamy z Basią Klaczak, koordynatorką sekcji podczas tegorocznej edycji Miesiąca Fotografii.

Program Miesiąca Fotografii 2022: https://photomonth.com/pl/
Sekcja ShowOFF: https://www.facebook.com/events/1182665482567489

Być powyżej krytyki - rozmowa z Pawłem Stasiakiem z Papa Dance

Ludzie ich kochali, środowisko muzyczne i dziennikarskie patrzyło podejrzliwym okiem. Ich muzyka, będąca gdzieś na granicy snu i jawy, wyprzedzała polską estradę o kilka lat. Fakt ten docenił Michał Urbaniak, dzięki któremu zespół Papa Dance przestał być postrzegany przez pryzmat komercyjnego projektu. W historię formacji wpisanych jest również wiele innych postaci - Ewa Bem, Kalina Jędrusik, Jacek Cygan czy Jan Kiepura. Swoją cegiełkę do bogatych perypetii Papa Dance dołoży również OFF Festival, który zaprosił muzyków do line-up tegorocznej edycji wydarzenia. O tym wszystkim rozmawiamy w OFF Radiu Kraków z Pawłem Stasiakiem, liderem zespołu. Zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

Idziemy z artystami pod rękę

Miesiąc Fotografii po raz 20 zaprasza na szereg wystaw, dyskusji i wydarzeń towarzyszących, które odbędą się w Krakowie między 26 maja a 26 czerwca. Wśród wydarzeń zaplanowano m.in. sekcję ShowOFF, która prezentuje prace debiutujących artystów, czy flagową produkcję tegorocznej edycji - wystawę I Was Lookin’ Back to See if You Were Lookin’ Back at Me to See Me Lookin’ Back at You będącą rozwinięciem tworzonego od wielu lat międzynarodowego projektu artystyczno-badawczego Why Pictures?. Na festiwalu nie zabraknie również artystów z Ukrainy i Białorusi. W OFF Radiu Kraków rozmawiamy z Magdaleną Kownacką, współkuratorką IWLBtS/iYWLBaM/tSMLBaY, oraz Tomaszem Gutkowskim, prezesem Fundacji Sztuk Wizualnych, która organizuje Miesiąc Fotografii.

Program festiwalu znajdziecie na stronie https://photomonth.com

cover: Mutanty komunikacyjne ery antropocenu II, obiekty, rzeźba interaktywna i dźwiękowa, 2022

Pracuj albo idź spać

"Mogłem sobie pozwolić na pewną bezczelność w stosunku do niego. Wyśmiewałem to, z jaką nabożnością traktowali go niektórzy ludzie, wsłuchani w jego słowa, nie ośmielający się mu przerwać (a co dopiero podważać to co mówił!) i wpatrujący się w niego jak w święty obrazek" - pisze na swoim blogu Franek Vetulani, wnuczek Marii i Jerzego Vetulanich. Długoletnie małżeństwo i zdrady, znajomość z Karolem Wojtyłą i ateizm, feminizm i mizoginiczne wycieczki. Jerzy Vetulani był postacią niesztampową, posługującą się w życiu własnym zbiorem zasad, choć jednocześnie hołdował rozumowi i regułom nauki. Z Frankiem Vetulanim spotykamy się przy okazji wydania książki Katarzyny Kubisiowskiej - „Vetulani. Piękny umysł, dzikie serce”.

fot. Krzysztof Marchlak

Nie chcę w lewo, nie chcę w prawo

Adu jest artystką niepowtarzalną. Jej sztuka bazuje na kontrastach, a forma i treść pochodzą z odmiennych sobie światów. Nawrócenie i obecność Jezusa w jej życiu sprawiły, że wyszła z trudnych życiowych sytuacji i poczuła misję ewangelizacji. Jednocześnie jest absolwentką intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, dzięki czemu swobodnie porusza się w obszarze sztuki eksperymentalnej. Okoliczności brzmią poważnie, ale głównym narzędziem Adu jest dystans i współczesny język komunikacji, bo jak inaczej wytłumaczyć tytuły piosenek "JPII in da house", "Na Tinderze w dobrej wierze" czy "Intronizacja Chrystusa na Króla w korporacjach". Artystkę na antenie OFF Radia Kraków gościły Eta Hox i Martyna Masztalerz.

Nikt z nas nie wiem co będzie dalej

O sytuacji w Ukrainie rozmawiamy z Lesyą Vakulyuk, dziennikarką telewizji Ukraina24.

Podążam dzisiaj całkiem inną drogą

Smutek w piosenkach to motyw ponadczasowy. Ale czy ze smutku można utkać radiowe przeboje? Czy przebój podąża w parze ze spełnieniem artystycznych ambicji? Jak pisanie tekstów dla innych wpływa na własną twórczość i gdzie mogą zaprowadzić młodych artystów programy typu talent show? W porannej audycji OFF/ON rozmawialiśmy z Arkiem Kłusowskim.

Trauma dotyka nas wszsytkich

To nasze dziewiąte spotkanie z Lesyą Vakulyuk, dziennikarką telewizji Ukraina24. Rozmawiamy o traumie, która dotyka już właściwie całego społeczeństwa Ukrainy, sposobie przekazywania trudnych informacji i bieżącej sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów.

Robię festiwale, na które sam bym chodził

Już we wrześniu w Łodzi odbędzie się pierwsza edycja festiwalu Great September - nowego, showcasowego wydarzenia. Wydarzenia dla branży muzycznej, ale również dla odbiorców ciekawych nowych odkryć z rodzimej sceny. O festiwalu rozmawiamy z Arturem Rojkiem, który obok Łukasza Minty (twórcy Spring Break'a) jest jego inicjatorem. Korzystając z okazji pytamy również o Papa Dance na OFF Festiwalu, taneczne kroki towarzyszące płycie "Kundel" i popandemiczne przemeblowania na polskiej scenie muzycznej.

Chodziło nam o zabawę, bo "Krakowskie potwory" nie są w 100 procentach na poważnie

W Off/On Eta Hox i Martyna Masztalerz rozmawiają o "Krakowskich potworach" z boginiami wyższego rzędu: Kasią Adamik i Olgą Chajdas. Reżyserki opowiadają o swoich motywacjach, funie z pracy nad tą niesztampową produkcją, o marznięciu nago na deszczu w listopadzie oraz świetle z lat dziewięćdziesiątych... I polemizują ze zmasowaną krytyką, którą napotkał serial Netflixa w polskim Internecie.

Kalendarz zatrzymał się na dwudziestym czwartym lutego

Lesya Vakulyuk, dziennikarka Ukraina24, zdaje relację z Ukrainy ogarniętej wojną. Opowiada w Off Radiu Kraków o tym dlaczego Ukraińcy masowo wracają do domu, czy to bezpieczne oraz jak wygląda dziś jej dom w Buczy po opuszczeniu miasta przez wojska rosyjskie.

Sprzedałam miszkanie w Kijowie, żeby wyjechać do Buczy

  • Eta Hox
  • access_time 00:37:23
  • calendar_today Wtorek, 2022.04.05
Lesya Vakulyuk, dziennikarka telewizji Ukraina24, połączyła się po raz kolejny z naszym studiem, żeby zdać relację z tego, co aktualnie dzieje się w Ukrainie. Lesya kilka lat temu sprzedała mieszkanie w Kijowie i przeprowadziła się do Buczy. Miejscowości, która jest dzisiaj na językach całego świata z powodu zbrodni wojennej, jaką na obywatelach Ukrainy popełniła armia rosyjska. Niegdyś bajkowe miejsce do życia, dzisiaj symbol bólu i cierpienia tysięcy ludzi.

Ja w sprawie sreberka. Sreberka, co wokół każdego jest serka.

  • Eta Hox
  • access_time 00:23:38
  • calendar_today Wtorek, 2022.04.05
Najstarsza etykieta z serka topionego w jego kolekcji pochodzi z 1953 roku. Później było ich aż 3500. Wszyscy rozmawiają z nim o podróżach, bo Kuba Terakowski odwiedził wszystkie siedem kontynentów i jest człowiekiem, którego można dzisiaj spotkać tak samo w Krynicy Zdroju jak i Krynicy Morskiej. Zresztą do naszego studia przyjechał po 3-tygodniowym pobycie w schronisku PTTK na Hali Krupowej. My jednak pytamy o hobby niezwykłe, choć traktowane przez samego Kubę z przymrużeniem oka.

Koniecznie sprawdźcie również ten adres http://etykiety.terakowski.pl/

Gdy rośnie bluszczyk kurdybanek

Nie mogłyśmy się zdecydować na tytuł tej rozmowy. Leśnik Michał Wieciech sprawił bowiem, że w studiu Off Radia Kraków wyobraziłyśmy sobie jako żywo pąki kwiatów, bluszczyk kurdybanek, drozda śpiewaka, rudzika, kleszcze i krokusy z wyrzuconej w lesie ziemi ogrodowej. Oraz kilka innych mniej przyjemnych rzeczy. Jakich- serdecznie zachęcamy do sprawdzenia. Zapraszamy do Puszczy Niepołomickiej w towarzystwie Michała Wieciecha.

fot. https://www.facebook.com/niepolomickapuszcza

Jeszcze żyjemy

  • Eta Hox
  • access_time 00:39:37
  • calendar_today Piątek, 2022.04.01
Jak zwierzęta przywracają wiarę w sens, dlaczego Ukraińcy chcą świętować, co dzieje się z człowiekiem po miesiącu wojny? Na te i wiele innych pytań odpowiada Lesya Vakulyuk w kolejnej rozmowie z Etą Hox i Martyną Masztalerz. Lesya, która na co dzień jest dziennikarką Ukraina24, na bieżąco co tydzień relacjonuje nam przebieg wydarzeń i nastroje w Ukrainie.

Chcę być gwiazdą popu

  • Eta Hox
  • access_time 00:29:06
  • calendar_today Piątek, 2022.04.01
Debiutancka EPka Janna nie bez powodu nosi tytuł "Power". W jego muzyce nie słychać kompleksów. To bardzo dobrze, bo Jann nie powinien ich mieć. Bujające i energetyczne utwory młodego artysty to powiew świeżości na polskim rynku muzycznym. Sam Jann zaskakuje dojrzałym podejściem do swojej twórczości i do siebie samego. Podczas rozmowy naładował nas swoją mocą- podobnie, jak jego pierwsza EPka. Eta Hox i Martyna Masztalerz rozmawiają z Jannem o Billie Eilish, wykształceniu muzycznym i o tym kiedy powinno się zaczynać, jeśli chce się zostać gwiazdą.

Dajmy sobie prawo do bycia równym

Katarzyna Chlebny mówi i myśli o Korze w czasie teraźniejszym. W spektaklu, który stworzyła, Kora jest teraźniejszością. Nie tylko za sprawą wybitnej kreacji aktorskiej, ale również za sprawą otwartego dialogu z widzami, którego pozostaje częścią.

Zapraszamy na rozmowę o spektaklu "Kora. Boska" / Teatr Nowy Proxima.

Nie pamiętam jaki jest miesiąc, ale pamiętam, że to 27. dzień wojny

Czwarte spotkanie z dziennikarką telewizji Ukraina24, Lesią Vakulyuk, która od początku wojny w Ukrainie komentuje dla nas bieżącą sytuację u naszych wschodnich sąsiadów.

To nie jest fotografia glamour

"Concerned photography", czyli fotografia społecznie zaangażowana. Tak swoje działania określa Maciek Zygmunt. Fotograf, który współpracuje z licznymi organizacjami pozarządowymi, jest tam, gdzie dzieją się ważne społecznie rzeczy. Od początku wojny w Ukrainie co kilka dni jeździ na granicę i dokumentuje exodus uchodźców wojennych. W audycji OFF/ON opowiada o emocjach fotografa, o czułości i delikatności wobec ofiar traumy. Tłumaczy także dlaczego w tym trudnym czasie szczególnie ważna jest etyka dziennikarska.

fot. Maciek Zygmunt

Nie wiem jacy będziemy kiedy skończy się ta wojna

Podczas kolejnej wtorkowej rozmowy z OFF Radiem Kraków Lesya musi zejść do piwnicy. Dostaje na telefon powiadomienie o alarmie bombowym. Uśmiecha się do nas przez komunikator internetowy i mówi, że musi się uśmiechać, żeby mieć siłę do życia i do pomagania tym, którzy walczą na froncie. Lesya ma wyrzuty sumienia, bo ma co jeść i przebywa w domu, w którym jest ciepło. Ale przyznaje, że wojna jest coraz bliżej.

Moją patronką jest Wisława Szymborska

  • Brak nazwy
  • access_time 00:06:59
  • calendar_today Czwartek, 2022.03.17
Poetka Natalia Beltchenko, która uciekła przed wojną z Kijowa, znalazła schronienie w ostatnim mieszkaniu noblistki Wisławy Szymborskiej. Dzięki staraniom Fundacji imienia Wisławy Szymborskiej poetce udało się przedostać najpierw do Lwowa, a potem przez Przemyśl do Krakowa. Dziś jej sypialnią jest były pokój gościnny noblistki. Swoją historię Natalia opowiada Martynie Masztalerz.

To jest ten rok! | Klub Spotkań Poczta Główna

Będzie działał tylko przez rok, a zegar już zaczął odmierzać czas. Połączy różne klimaty muzyczne oraz różne spojrzenia na Kraków i rozrywkę. Wszystko to pod szyldem analogowej rzeczywistości i sentymentalnej podróży do imprez z czasów Wielopola. Jakub Wojas i Jacek Peszko przedstawiają Klub Spotkań Poczta Główna.

Oni biją się za nas wszystkich i robią to dobrze

Ziemowit Szczerek opowiada o planach dotyczących spektaklu o prezydencie Ukrainy, wpuszczaniu powietrza w napiętą sytuację i odciążaniu świata realnego memem wirtualnym. Razem z Teatr Nowy Proxima w Krakowie stworzy scenariusz przedstawienia o Wołodymyrze Zełenskim i rosyjskiej agresji na Ukrainę.

fot. Leszek Zych / Polityka

Nie boimy się!

Wstyd i poczucie zdrady tych, którzy opuszczają kraj. Zagrożenie życia tych, którzy zostają. Wielka odwaga, ofiarność i niesłabnąca motywacja do walki. Na koniec również odrobina poczucia humoru w postaci strącania drona słoikiem ogórków. Lesya Vakulyuk, dziennikarka telewizji Ukraina24, komentuje bieżące wydarzenia w Ukrainie.

Pierwszą ofiarą wojny jest prawda

Fake newsy, fact checkerzy, wojna informacyjna i Starlink. Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Marcelem Kiełtyka z portalu demagog.org.pl. Tematem spotkania była rosyjska dezinformacja wokół wojny w Ukrainie.

Fajnie byłoby wyjść wspólnie do klubu...

  • Eta Hox
  • access_time 00:43:36
  • calendar_today Wtorek, 2021.12.14
17 grudnia w klubie Forum Przestrzenie odbędzie się świąteczna edycja wyjątkowego projektu. Martyna Masztalerz, pomysłodawczyni i współorganizatorka festiwalu Uszanowanko, opowiada o swoich motywacjach do działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz grudniowym rozkładzie jazdy, a trzeba przyznać, że dużo będzie się działo. Łososiowe toalety, Britney Spears na choince, celebryci ze Stowarzyszenia Tęcza oraz Feliz Navidad. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

fot. Edyta Dufaj
wydarzenie: https://www.facebook.com/events/218427953771939

Wyczekiwana inwazja artystek na 22. FFN

  • Eta Hox
  • access_time 00:35:02
  • calendar_today Środa, 2021.12.01
Są w Krakowie festiwale uwielbiane nie tylko przez publiczność, ale i przez samych artystów oraz artystki. Do tego grona z pewnością należy Festiwal Filmu Niemego, którego kolejna edycja rozpoczyna się już 2 grudnia. W tym roku program festiwalu przewiduje udział osób z wielu różnych zakątków muzycznego świata. Subtelne instrumentaria będą mieszały się z rozbudowanymi formami i muzykę elektroniczną. Ta natomiast podana zostanie zarówno na sposób live-actowy, jak i DJ'ski. Zadbano również o współmierne uwzględnienie w programie festiwalu artystek, które wcześniej stanowiły zdecydowaną mniejszość.

Eta Hox rozmawia z Olą Starmach  o programie festiwalu, ekspresji, filmach, muzyce i marzeniach, które się spełniają.
Program 22. Festiwalu Filmu Niemego: www.festiwalfilmuniemego.pl

Obcy ludzie wyznawali mi, że zmieniłam ich życie

  • Eta Hox
  • access_time 00:42:25
  • calendar_today Czwartek, 2021.10.21
Gościnią Ety Hox jest Wegan Nerd, czyli Alicja Rokicka, która od dekady zajmuje się kuchnią wegańską. Jest blogerką kulinarną, miłośniczką podróżowania (zwłaszcza do Włoch) i autorką książek kulinarnych. Najnowsza z nich — "Italia dla zielonych" — właśnie pojawiła się w księgarniach. Zapraszamy na rozmowę o gotowaniu, kotach, mediach społecznościowych, wymagających i wzruszających momentach oraz aktywizmie społecznym.

Ludzie są esencją tej branży

  • Eta Hox
  • access_time 00:24:05
  • calendar_today Wtorek, 2021.10.19
Eta Hox zaprasza na spotkanie z Michałem Wójcikiem, który przybliża ideę tegorocznej konferencji Tak Brzmi Miasto. Czy wydarzenia kierowane są jedynie do branży muzycznej? Jakie deficyty posiada dzisiejszy rynek? Czym jest Tak Brzmi Miasto: Inkubator? Zapraszamy na podcast.

Kapitalistyczny tor przeszkód | Szymon Zakrzewski

  • Eta Hox
  • access_time 00:25:33
  • calendar_today Czwartek, 2021.10.14
Szymon Zakrzewski jest projektantem, który zajmuje się projektowaniem krytycznym i graficznym. Wraz z krakowską Spółdzielnią Ogniwo organizuje warsztaty dla młodzieży, podczas których poruszone zostaną tematy migracji, zarobków, hierarchii w pracy czy własnego mieszkania. Podczas spotkań zostaną wykorzystane pomoce dydaktyczne autorstwa projektanta, m.in. intrygująco brzmiąca skakanka wyzysku. Eta Hox zaprasza na rozmowę.

Wydarzenie znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/events/599858211152190

Polska to jest moje miejsce | Eta Hox x Avtomat

  • Eta Hox
  • access_time 00:37:42
  • calendar_today Czwartek, 2021.10.14
Avtomat, producent muzyczny i członek kolektywu Oramics, powraca z nową płytą. "Doolska" EP została wydana nakładem londyńskiej queerowej wytwórni 51-53 i doskonale wpisuje się w konsekwentnie budowany styl artysty. Zabrany przez Avtomata głos ponownie posiada silne przesłanie i bezlitośnie rozlicza się z polską codziennością. Na rozmowę zaprasza Eta Hox.


Zdjęcie: Krystian Lipiec
Album Cut The Wire - dochód ze sprzedaży jest w całości przekazywany na działalność Fundacji Ocalenie

W sztuce jest miejsce dla wszystkich [podcast + tekst]

  • Eta Hox
  • access_time 00:16:14
  • calendar_today Piątek, 2021.10.08
W Krakowie właśnie ruszyła przestrzeń "Kreatywy. Centrum Kreatywności", której celem jest integrowanie poprzez sztukę. Jest to pierwsza w Polsce stała przestrzeń twórcza dla osób niesłyszących, niedosłyszących i słyszących. Eta Hox zaprasza na rozmowę* z Dominiką Feiglewicz, prezeską Fundacji Migawka i pomysłodawczynią projektu "Kreatywy".

* rozmowa w formie wywiadu do przeczytania dostępna jest poniżej
** podcast audio znajdziecie na samym dole tej strony



Eta Hox: Jest z nami Dominika Feiglewicz, prezeska Fundacji Migawka. Cześć Dominika!

Dominika Feiglewicz: Cześć, witam!

Spotykamy się dzisiaj po to, żeby porozmawiać o nowej przestrzeni, która nosi nazwę “Kreatywy. Centrum Kreatywności”. Zanim przejdziemy do tego tematu, to chciałabym zapytać o Fundację Migawka, która działa od roku 2019. Wprowadź nas proszę w historię fundacji.

Zaczęło się to jeszcze w 2018 roku, gdy rozpoczęłam współpracę z osobami niesłyszącymi nad spektaklem “Wojna w niebie”. Było to później powodem, by założyć fundację i móc dalej pracować z osobami niesłyszącymi. W spektaklu “Wojna w niebie” grają cztery osoby niesłyszące. Uważam, że każdy ma możliwość wyrażania siebie w sztuce i jest w sztuce miejsce dla wszystkich. To nas popchnęło później do założenia fundacji. Fundacja ma na celu przede wszystkim włączenie osób niesłyszących do aktywnego działania w sztuce. Chodzi nie tylko o udostępnianie sztuki, ale wręcz wciąganie do działania

Co działo się od roku 2019 do września 2021? Strefa “Kreatywy” wystartowała właśnie końcem września tego roku. Są to dwa lata działalności i zakładam, że dużo się wydarzyło w tym czasie.

Tak, ale też problemem był oczywiście COVID, który pokrzyżował nam bardzo plany. Prowadziliśmy zarówno warsztaty teatralno-taneczne jak i muzyczne dla g/Głuchych i słyszących. Zajęcia prowadziły g/Głuche i słyszące osoby. Jeździliśmy też ze spektaklem “Wojna w niebie” po różnych zakątkach Polski, do różnych teatrów, żeby jak najwięcej mieć kontaktu z widzem i pokazywać, że komunikacja może być pozawerbalna. Oprócz tego współpracujemy z Teatrem Słowackiego, z którym często działamy na płaszczyźnie artystycznej. Robiliśmy też projekty filmowe “Samotność”, które były realizowane na podstawie obrazu, muzyki jak i gestu. Było tego sporo, ale w każdym z projektów głównym celem pozostawało to, by osoby z niepełnosprawnością słuchu zostały przede wszystkim włączane w działania.

Jak wygląda działalność nowej przestrzeni? Zastanawiam się jak to funkcjonuje, ale też jak wyglądał sam dzień inauguracji.

Inauguracja była jak zawsze pełna emocji. To był cudowny czas i cudowne, że to się w końcu odbyło i że wydarzył się ten dzień. Nie ma już stanu, w którym “Kreatywy” to tylko wyobrażenie i marzenie o miejscu. To się zmaterializowało. Przyszli ludzie, również Ci, którzy nam towarzyszą na tej całej artystycznej drodze. Obecny był nasz ambasador, który zawsze jest pomocny i zawsze nas wspiera w działaniu. Inauguracja wyglądała tak, że była część artystyczna i oficjalna. Adam Stromidło z Polskiego Związku Głuchych powiedział kilka słów. Wsparła nas również Magda Owsiany, która prowadzi świetny blog “Burza w mózgu”, w którym mówi o kreatywności i o tym, że każdy z nas jest kreatywny, tylko musi sobie na to pozwolić i musi to rozwijać. Potem wspólnie tworzyliśmy kolaż pod okiem Magdy Owsiany.

Po co Fundacji Migawka jest taka przestrzeń, jak “Kreatywy”?

Ta przestrzeń powstała obserwując potrzebę. Nie potrafimy mówić o sztuce, boimy się, myślimy, że nie umiemy. Nie wiemy też jak o niej mówić oraz sądzimy, że nie jesteśmy wystarczająco mądrzy, aby powiedzieć coś na temat obrazu, malarstwa, w ogóle sztuki. Przestrzeń powinna być tworzona przez słyszących i niesłyszących asrtystów, tak jak w fundacji działają osoby słyszące i niesłyszące. Celem głównym “Kreatyw” jest to, abyśmy uczyli się rozmawiać o sztuce. Żebyśmy nie bali się rozmawiać, ale też tworzyć. Zakładamy kierunki warsztatowe - teoretyczno-kreatywny -  w którym inspirujemy, ale oczywiście każdy z nas decyduje, czy będzie z tego korzystał. Odbyło się już pierwszy spotkanie i pokazało nam ono, że to jest to, o co nam chodziło. Wyszłam z tego spotkania bardzo usatysfakcjonowana. Pomyślałam, że dokładnie tak, o to nam chodzi. Ta przestrzeń zawsze jest dostępna, zawsze mamy tłumacza języka migowego, który niweluje barierę komunikacyjną. Jednocześnie umożliwia on wymianę doświadczeń i możliwość uczestniczenia w rozmowie dla słyszących i niesłyszących. Interpretowaliśmy obraz - zupełnie inaczej robiły to osoby słyszące i niesłyszące. Głównie dlatego, że mamy inne doświadczenia. Cudowne było obserwowanie, jak można do tego podejść i że ostatecznie nie ma jednego rozwiązania.

Wydaje mi się, że w trakcie waszej działalności będą pojawiały się różne korzyści poboczne. Czy jednak punktem wyjścia do tworzenia tej przestrzeni była integracja dwóch grup - osób słyszących i niesłyszących?

Tak to jest bardzo ważne, integracja przede wszystkim. Te światy jakoś się od siebie różnią, ale oba są piękne i chcemy pokazywać je sobie nawzajem. Natomiast również ważnym elementem jest fakt, że nie ma w Polsce na stałe takiej przestrzeni teatralnej, w której mogą spotykać się twórczo osoby g/Głuche i słyszące. Osoby z zespołem Downa mają Teatr 21. Stwierdziliśmy, że trzeba takie miejsce w końcu stworzyć i potem zobaczymy, co będzie dalej.

Współtworząc w OFF Radiu Kraków festiwal Uszanowanko mieliśmy taką zagwostkę, czy słowo integracja nie kojarzy się dzisiaj zbyt staromodnie, czy nie jest włożone w stereotypowe ramy. Zastanawialiśmy się nad zamiennikiem w postaci słowa równość, które nie jest jednak synonimem integracji. Jak ty, jako osoba zaangażowana we współpracę z osobami z niepełnosprawnościami, postrzegasz dzisiaj hasło integracja?

Nie myślałam nigdy, że jest to słowo staromodne. Dla mnie to nie jest złe określenie. Możemy się integrować na studiach, w grupach, na warsztatach, na wyjazdach, obozach. Są różnego rodzaju integracje. Integrowanie się w jakiejś mniejszej społeczności, to nadal nie jest złe określenie. Nie miałam do niego nigdy złego stosunku. Uważam też, że to inne słowo niż równość. Integracja jest działaniem, by doprowadzić do jakiejś równości albo poczuć równość w społeczeństwie. Jest to forma działania, dojścia do czegoś.

Nasze wahanie wynikało z tego, że słowo integracja używane jest w kontekście osób z niepełnosprawnościami z intencją integrowania tych osób z resztą społeczeństwa. Ale Waszym celem jest chyba innego rodzaju integracja. Wydaje mi się, że chcecie pokazać różne perspektywy patrzenia na świat i myślenia o nim. Grupy, które są zapraszane do udziału w przestrzeni, mają się nawzajem czegoś uczyć. Wtedy integracja to komunikacja nastawiona na wymianę. Jedna i druga grupa coś daje, ale też coś dostaje.

Tak. Oprócz otwartych działań teoretyczno-kreatywnych w “Kreatywach” jest też dwunastoosobowa grupa złożona ze słyszących i niesłyszących, która uczestniczy w warsztatach teatralno-ruchowych i muzyczno-improwizacyjnych. Każda z tych przestrzeni ma nas integrować poprzez sztukę i działanie. To nie jest tak, że myślimy “wy biedni tacy wykluczeni, chodźcie, my wam pokażemy jak wygląda sztuka”... Nie, totalnie nie. Grupa została wybrana pod takim kątem, aby w jej skład wchodziły osoby z różnym doświadczeniem i by każdy mógł coś wnieść i wynieść z tego spotkania. Wybór grupy był dla nas trudny, bo zgłosiło się bardzo dużo osób. Natomiast to nie jest integracja na zasadzie pokazywania jak wygląda świat. My się wszyscy wzajemnie czegoś uczymy. Gdy zaczęliśmy pracować z ekipą moich osób przy “Wojnie w niebie”, osób z niepełnosprawnością słuchu, to stworzyliśmy bardzo prostą zasadę. Powiedziałam: “słuchajcie, ja Was uczę technik teatralnych, robimy razem spektakl, wy mnie uczycie języka migowego”. To była prosta wymiana i razem się pilnowaliśmy. Dostawałam 20 słówek do nauczenia na następne spotkanie, oni mieli przygotować jakąś formę teatralną do spektaklu.

Co dla Ciebie, tak zupełnie osobiście i tylko z perspektywy Dominiki Feiglewicz, oznacza przestrzeń “Kreatywy”?

Jakiś rodzaj wolności artystycznej i sprawczości. Poczucie, że w naszym świecie, trochę momentami niedobrym, jest jakieś światełko. Może być coś dobrego i może się coś dobrego z tego wydarzyć - wystarczy dać innym szansę do rozwoju.

Dominiko, jeszcze pytanie na sam koniec. Jak można dołączyć do tej przestrzeni?

W tym momencie mogę zaprosić wszystkich chętnych na otwarte spotkanie 7 listopada. Myślę, że kolejne projekty, które będziemy robić w ramach “Kreatyw”, też będą dostępne dla wszystkich i będziemy ogłaszać kolejne nabory, wyjścia oraz spotkania. Infomacje mozna znaleźć na naszej stronie internetowej www.fundacjamigawka.pl i na naszych kanałach w social mediach - Facebooku i Instagramie.

Zapraszamy do śledzenia Migawki, do brania udziału w inicjatywach, wydarzeniach i przestrzeniach, które organizuje ta fundacja. Dominika, bardzo Ci dziękuję za dzisiejsze spotkanie.

Bardzo dziękuję. Wszystkiego dobrego, ściskam! 



fot. Klaudyna Schubert

Październik z Go Healthy Girl

  • Eta Hox
  • access_time 00:20:50
  • calendar_today Środa, 2021.10.06
Karolina Sztyler, prezeska fundacji Go Healthy Girl, zaprasza wszystkie osoby na październikowe wydarzenia profilaktyczne. Prelekcje czy darmowych konsultacje ze specjalistami psychoseksuologii, fizjoterapii uroginekologicznej, profilaktyki zdrowia intymnego oraz dietetyki to tylko niektóre punkty programu akcji. Na rozmowę zaprasza Eta Hox.

Szczegóły kampanii znajdziecie na stronie https://www.gohealthygirl.com

Wyjście poza formułę | Eta Hox x Virtual Geisha

  • Eta Hox
  • access_time 00:54:13
  • calendar_today Wtorek, 2021.10.05
Musical Storytelling Workshop — warsztat muzycznego storytellingu to platforma wymiany narzędzi i umiejętności, w której uczestnicy w formie praktycznej będą badać, czym jest dramaturgia bricolage’u jako metoda łączenia elementów pozornie do siebie niepasujących. Eta Hox rozmawia z Virtual Geishą, pomysłodawczynią projektu.

Zapisy na warsztaty trwają! Więcej informacji: www.facebook.com/events/949805469215083

Reprezentacja zmiany | Eta Hox x ciiicho

  • Eta Hox
  • access_time 00:30:20
  • calendar_today Wtorek, 2021.09.07
Jej artystyczna droga rozpoczyna się raczej standardowo - lekcje pianina i szkoła muzyczna. W pewnym momencie zaczyna jednak czegoś brakować i potrzeba ekspresji wykracza poza klasykę lub eksperymenty pianistyczne. Pojawia się beatmaking, syntezatory i społeczność zgromadzona wokół Piano Lab, krakowskiej szkoły produkcji muzycznej.

ciiicho to solowy projekt Gabi Cichy. Jej debiutancki numer "Milion Warstw", nagrany z Dominiką Plonką, określa czym jest dzisiaj polska muzyka alternatywna. W rozmowie z Etą Hox opowiada o tym jak przenosi klasyczne wykształcenie na grunt producencki, dlaczego debiutuje w duecie, czy ma poczucie własnej, artystycznej wartości i czy dzisiaj, wśród 20-latków, obecny jest temat równego dostępu do sceny. 



fot. Damian Kaniewski

Kino w pół drogi

  • Eta Hox
  • access_time 00:25:49
  • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
Krakowski Festiwal Filmowy po raz drugi staje przed gigantycznym wyzwaniem. Zeszłoroczna, jubileuszowa edycja, odbyła się wyłącznie w sieci. 61. KFF aktualnie planowany jest jako wydarzenie hybrydowe, które być może da szansę na gromadzenie się publiczności w kinach. Nic jednak nie jest pewne i owa niepewność stanowi dzisiaj najtwardszy orzech do zgryzienia. O festiwalu opowiada jego dyrektor - Krzysztof Gierat. Na podcast zaprasza Eta Hox.

Pandemia sprawiła, że w końcu znaleźliśmy czas

  • Eta Hox
  • access_time 00:29:08
  • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
Wieloletnie doświadczenie, masa zbudowanych kontaktów i chęć do działania. Jedyny czynnik, którego brakowało, to wolny czas. Pandemia, szczęście w nieszczęściu, wywróciła wszystko do góry nogami i w końcu nadeszła okazja do uruchomienia swojej wytwórni. Wytwórni bardzo wyjątkowej, bo zajmującej się m.in. nastoletnimi artystami, którzy otrzymują kompleksową opiekę kreatywną, techniczną, medialną i promocyjną. O Niebieskim Labelu opowiedzieli Ecie Hox jego twórcy - Łukasz Krupa i Kamil Kowalski.

Wszystko, co jest mi potrzebne, mieści się w czterech sakwach

  • Eta Hox
  • access_time 00:40:06
  • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
Piotr Strzeżysz, ikona rowerowego podróżowania, był naszym gościem w poranku OFF/ON. Porozmawialiśmy o tym, czym aktualnie się zajmuje i jakie ma plany na podróżniczą przyszłość. Nie zabrakło również wątku filmu dokumentalnego "Nie dojechać nigdy", którego Piotr jest bohaterem. Na podcast zaprasza Eta Hox.

Terapeutyczna moc DJ-ingu

  • Eta Hox
  • access_time 00:41:51
  • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
Gościnią Ety Hox w poranku OFF/ON była virtual geisha - krakowska DJ'ka, promotorka, propagatorka kultury klubowej i założycielka oddolnej radiotelewizji Pop Up Radio. Wśród tematów znalazły się warsztaty muzycznego storytellingu, które powstaną w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa oraz kurs How To DJ Like a Girl, przeznaczony dla dziewczyn chcących zacząć swoją przygodę z DJ'ingiem i objęty oficjalnym patronatem klubu Prozak 2.0. Nie zabrakło także zagadnień łączenia pasji z marketingiem oraz stawiania pierwszych kroków w klubowej przestrzeni. Zapraszamy na podcast! .

Muzyka nie jest sztuką magiczną

  • Eta Hox
  • access_time 00:44:14
  • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
Eta Hox zaprasza na rozmowę z Władkiem Foltyńskim - basistą, twórcą bloga "Muzyk 2.0", edukatorem i autorem książki "Komunikacja Pozadźwiękowa. Eseje dla muzyków o ruchu, geście i słowie na scenie". Czy da się zdefiniować "magię sceny"? Czy niepewność na scenie może być świadomym atrybutem? Kto tak naprawdę wygrywa konkursy muzyczne? Czy sztuk magicznych można się... nauczyć? Co chcą osiągnąć artyści, którzy świadomi zwiększają dystans z publicznością? Zapraszamy na podcast.

Lubię rolę szarej eminencji

  • Eta Hox
  • access_time 00:46:47
  • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
Wszystko zaczęło się od wujka, Chorwata. Później przyszły skrzypce i poszukiwanie "swojego" instrumentu. Wszystko zaczęło układać się w całość, gdy trafił na fortepian. Rozmowa o sztuce słuchania, jazzie, który jest swoistym muzycznym językiem, teatrze i komforcie bycia szarą eminencją. Eta Hox zaprasza na spotkanie z Mariuszem Obijalskim - pianistą jazzowym, kompozytorem, aranżerem i producentem.

Radość, ale po mojemu

  • Eta Hox
  • access_time 00:20:00
  • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
Piotr Madej występujący pod pseudonimem Patrick The Pan to alternatywny artysta młodego pokolenia pochodzący z Krakowa. Jest nie tylko tekściarzem, zdolnym kompozytorem, ale także samodzielnie realizuje nagrania i produkcję. Jego trzy dotychczas wydane z wytwórnią Kayax albumy zostały świetnie przyjęte przez dziennikarzy oraz publiczność. Spotykamy się z nim przed wydaniem czwartego krążka - "Miło Wszystko", który ma być muzyczną woltą i odcięciem się od stylistyki zwłaszcza poprzedniej płyty. Jak radosny w piosenkach może być Patrick The Pan? Kto współpracuje z nim przy pisaniu tekstów? Jak w muzycznych działaniach rezonuje charakter jedynaka? Na rozmowę zaprasza Eta Hox.

Kumzits, czyli spotkanie przy ognisku

  • Eta Hox
  • access_time 00:16:21
  • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
Julia Kawka działa jako producentka sztuki w przestrzeni publicznej i projektantka scenografii w obszarze sztuk performatywnych. Skupia się główni na teatrze dokumentalnym site-specific oraz produkcjach międzynarodowych. Jest również członkinią nomadycznego, niezależnego kolektywu The Curatorial Collective for Public Art (CCPA), który wywodzi się z Berlina. W ramach 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej Julia Kawka jest wspłkuratorką projektu Kumzits, będącego eksperymentalny program współpracy artystycznej pomiędzy Berlinem, Jerozolimą i Krakowem, w skład którego wchodzi osiem projektów artystycznych i interwencji miejskich na Kazimierzu, historycznej dzielnicy żydowskiej w centrum Krakowa. Na rozmowę o projekcie zaprasza Eta Hox.

Wyznaczamy kierunki miasta!

  • Eta Hox
  • access_time 00:16:37
  • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
W Krakowie ruszył nowy cykl wydarzeń UrbanTalk, którego zadaniem jest wyznaczanie nowych kierunków rozwoju miasta. Organizator, czyli Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie zaprasza mieszkańców do wspólnej debaty nad kierunkiem rozwoju Krakowa. Gościem Ety Hox był dr Borys Makary - wykładowca akademicki, artysta wizualny, ekonomista i współorganizator projektu UrbanTalk.

Tak naprawdę, to jestem fanką muzki

  • Eta Hox
  • access_time 00:29:19
  • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
Szaio, czyli Zosia MacKenzie, jest polsko-kanadyjską artystką, która w maju 2021 roku zadebiutowała EP-ką "Obraz", wydaną nakładem holenderskiej wytwórni Bordello A Parigi. Płyta powstała w czasie emocjonalnego momentu, z którym związana jest Babcia artystki. Świeże dźwięki wydobyte z tak kultowych maszyn jak Roland TR909 czy Prophet 600 mieszają się z powidokami lata, Warszawy, wspomnień i trudów rozstania. Eta Hox zaprasza na spotkanie z Szaio.

Lua Preta w rozmowie z Etą Hox

  • Eta Hox
  • access_time 00:25:32
  • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
Lua Preta to polsko-angolański duet, w skład którego wchodzą wokalistka/MC Ms. Gia oraz doświadczony polski DJ i producent Mentalcut. Razem prezentują ekstatyczną mieszankę współczesnej muzyki elektronicznej i gatunków z Afryki charakterystycznych nie tylko dla ojczyzny Ms. Gii (czyli Angoli), ale też dla całego kontynentu – w tym między innymi kuduro, afrohouse, gqom. Na rozmowę z zespołem zaprasza Eta Hox.

Neutralność to za mało

  • Eta Hox
  • access_time 00:46:47
  • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
Takiego teledysku w polskiej elektronice jeszcze nie było. Mateusz Damięcki, kojarzony zwłaszcza z rolami atrakcyjnych amantów, wcielił się w rolę drag queen. Obraz stworzony przez Sylwię Rosak (reżyseria, scenariusz) pełny jest napięcia, niepokoju i pragnienia wolności. Michał i Mateusz Sarapata opowiadają Ecie Hox o muzyce i pracy na planie teledysku.