Radio Kraków

OFF/ON: Kultura niecodzienna


RSS

Poranek w duecie jest łagodniejszy, nawet we wtorek. Eta Hox i Martyna Masztalerz zapraszają w OFF  Radiu Kraków na spotkania z gośćmi ze świata kultury i alternatywnej rzeczywistości. Eteryczna sztuka, bezlitosne stereotypy, wróżenie z fusów, gwiazdy z ostatnich stron gazet i twarde fakty. Audycja, która będzie Waszą kompanką na dobre i na złe. Słuchaj na www.off.radiokrakow.pl!

Podcasty

Jak ty definiujesz faul? Rozmowa z Pauliną Przybysz

Paulina Przybysz w kwietniu 2023 roku wydała album "Wracając". Artystka porusza się po gatunkach bez żadnego wysiłku, zaprasza gości, którzy wiedzą o co chodzi ( wśród nich Szczyl, Kuba Więcek, Margaret czy Ryfa) i rozdaje mądrą energię, która czasem pozostaje tylko (?) pytaniem. Czy stare Volvo to najlepsze miejsce do testowania muzyki? Jaka filozofia stoi za wydaniem płyty bez fizycznego nośnika? Dlaczego Paulina boi się AI?  Na rozmowę w OFF Radiu Kraków zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

Przenosimy widza w inny świat, na tym to wszystko polega - rozmowa z Dawidem Nicklem ("Ostatni komers", "#BringBackAlice")

Neony, Gen-Z, elektroniczna muzyka i młodzi aktorzy. W tle kryminalna historia i social media. Czy kino gatunkowe to niechciany ciężar dla polskiego widza? Czy może #BringBackAlice jest po prostu… złym serialem? 4,8/10 na polskim portalu, na którym ocenia się filmy, to naprawdę słaby wynik. Skąd się wziął, skoro serial produkcji HBO Max nie doczekał się jeszcze nawet finałowego odcinka? To nie jedyny trudny temat, z którym mierzył się Dawid Nickel, reżyser #BBA, w rozmowie z Etą Hox i Martyną Masztalerz. Na tapecie również fala hejtu, życiowe i zawodowe lekcje, "Ostatni komers" i "Filipka". Queerowość, nie mówienie „dzień dobry” na ulicy i obgadywanie branży. Współpraca przy Body/Ciało i… złośliwość. Witajcie w bajce Dawida Nickla.

okładka - Dawid Nickel, fot. Jakub Socha

W imieniu tych, co nie mówią - rozmowa z lek. wet. Marią Kuczkowicz

Po małego niedźwiadka wspięła się na drzewo. Do dzisiaj ma bliznę po ugryzieniu przestraszonego zwierzęcia, które zaklinowało się między gałęzią, a pniem. Ale wiecie co? Patrzy na tę bliznę z ogromną czułością. Ratowała żółwie w Grecji, wychowywała małe niedźwiedzie w Rosji, a dziś pomaga dzikim zwierzętom w Polsce. Lekarka weterynarii spod Babiej Góry, Maria Kuczkowicz, prowadzi projekt „W imieniu tych, co nie mówią”. Gdyby Maria była piłkarką, mówiono by o niej: „wkłada głowę tam, gdzie inni boją się wsadzić nogę”. O empatię, edukację i metody na przepracowanie złości, która narasta w otoczeniu cierpiących zwierząt, rozmawiały z nią w OFF  Radiu Kraków Martyna Masztalerz i Eta Hox.

A przed sesją chodziliśmy do KMWTW - Festiwal Polikultura 2023

Polikultura to festiwal, który mimo 11-letniego stażu miał wielu ojców i wiele matek. Podobnie wiele było w nim idei, tematów przewodnich, zaproszonych gości i odwiedzanych miejsc. Kolejne roczniki studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego trenują na nim swoje umiejętności kuratorskie czy organizacyjne, ale przede wszystkim Polikultura jest lustrem dla aktualnych trendów, poglądów czy potrzeb. W tym roku będzie więc dużo wyciszenia, relaksu, kontaktu ze swoim ciałem i duszą. O festiwalu opowiada jeden z jego organizatorów - Kuba Jagielski.

Majówka w lesie - rozmowa z Michałem Wieciechem z Nadleśnictwa Niepołomice

Spotkaliśmy się z Michałem Wieciechem z Nadleśnictwa Niepołomice żeby porozmawiać o majówce w lesie. W trakcie rozmowy pojawiło się tyle wątków i pytań, że majówka wielokrotnie zeszła na drugi plan. Wiosenne grzyby - hot or not? Czy do Puszczy Niepołomickiej można nocą? Kto na nas patrzy z leśnych zarośli? Jakie są najlepsze metody obserwowania dzikich zwierząt? Ilu studentów AWF-u powróci ponownie na noc do lasu po odbyciu jednego biwaku pod gwiazdami? Czy prastarą część puszczy można zwiedzać? Na podcast w OFF Radiu Kraków zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

Polecane podczas rozmowy portale i aplikacje:
Bank Danych o Lasach oraz Czas w las

U nas wszystko musi sę zgadzać - Festiwal GADAFEST 2023 ogłasza pierwszych artystów

 • Eta Hox
 • access_time 00:18:51
 • calendar_today Wtorek, 2023.04.25
Reaktywowany po długiej nieobecności Afro Kolektyw, doskonały projekt House Of Lucy, którego płyta "Welcome To The House Of Lucy" ukazała się nakładem krakowskiej wytwórni fałda, oraz ... all-star band, złożony z doskonale znanych twórców m.in. improwizowanego jazzu. Oto pierwsze ogłoszenie artystów tegorocznej edycji Festiwalu Gadafest, który odbędzie się w Książu Wielkim między 21 a 23 lipca 2023. O tym wszystkim oraz klimacie festiwalu i nadchodzących zmianach Eta Hox i Martyna Masztalerz rozmawiają z Bahą Habiedą i Kubą Gołębiem.

Okładka podcastu - Gadafest 2022 / Facebook
https://faldammm.bandcamp.com/album/welcome-to-the-house-of-lucy
Reaktywowany po długiej nieobecności Afro Kolektyw,
Reaktywowany po długiej nieobecności Afro Kolektyw,

Mam poczucie tęsknoty za Śląskiem - rozmowa z Darią ze Śląska

Gdy wyprowadziła się do Warszawy, to zamieszkała na Grochowie. "Fajnie, bo Grochów przypomina trochę Giszowiec" - mówi. Mimo wszystko tęsknoty za Śląskiem nie da się uniknąć i chciałaby kiedyś tam wrócić. Tymczasem muzyke Darii ze Śląska zatacza coraz szersze kręgi - w tym roku artystkę będzie można spotkać podczas kilkudziesięciu koncertów, a scenę współdzieli m.in. z Kortezem czy Kaśką Sochacką. Kilka dni temu wydała debiutancki album "Daria ze Śląska Tu była", który tworzyła przez ostatnie 3 lata. Eta Hox i Martyna Masztalerz rozmawiają z artystką o życiu między miastami, muzycznej drodze, wsparciu wytwórni i pracy nad tym, żeby piosenki niosły się w świat.
https://sklepjazzboy.pl/pl/p/DARIA-ZE-SLASKA-TU-BYLA-CD/132

Szyszki na lepsze czasy

Przede wszystkim artysta, później aktywista. W studiu Off Radia Kraków gości Szyszkodar. Człowiek, który maluje murale, ratuje książki przed utylizacją i rysuje... GPS-em. Wymyśla też własne święta. Zaintrygowani? Słusznie! Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Ety Hox i Martyny Masztalerz z Szyszkodarem.

Chcemy żyć i przeżyć

Lesya Vakulyuk, dziennikarka Espreso.TV, z którą łączymy się od początku wojny w Ukrainie, komentuje bieżące wydarzenia za naszą wschodnią granicą. Jak dzisiaj wygląda codzienność Ukraińców, dlaczego informacje o Ukrainie pojawiają się w polskich mediach falami, jakie emocje wzbudziło w naszych sąsiadach masowe morderstwo w kolonii karnej w Ołeniwce i jak daleko posuwa się rosyjska propaganda - na rozmowę w OFF Radiu Kraków  zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.

No co się nie da, musi się dać przecież!

Pourlopowy, zwykły wtorek. W  naszym studiu gra ładna muzyka, program toczy się zaplanowanym rytmem. Wtedy do studia wpada Zawadzki - przebojowy, energiczny i roześmiany. Już na wstępie pyta "co to za piękna muzyka?", a leci właśnie jego singiel "Lont". Poznajcie gościa, który nagrał uniwersalny hymn dla wszystkich polskich parad i marszy, "branża feszyn nie jest mu obca" i chodzi w butach z pompką (!). Na rozmowę w OFF Radiu Kraków zapraszają Eta Hox i Martyna Masztalerz.


Wormsy jednoczą lokalsów z Salwatora

Małe robaczki z banana bombami to hit jednego z lokali na krakowskim Salwatorze od kilku ładnych lat. Grupa nerdów znalazła sobie pomysł na umilenie poniedziałków i stworzyła… ligę Worms Armageddon. Regularnie spotykają się i rywalizują ze sobą, a robią to z roku na rok coraz bardziej profesjonalnie: ze streamem i esportowym komentarzem. Poznajcie „Mistrzostwa Salwatora w Wormsy” i bohatera naszej rozmowy- organizatora i inicjatora dzielnicowej nawalanki robaczkami, Wojciecha Szczurka.

Techno w Pałacu

Avtomat rozprawia o Gadafeście w audycji Kultura Niecodzienna. Razem z Martyną Masztalerz przyglądają się tegorocznemu line-up’owi festiwalu, cieszą się nową przestrzenią Gadafestu i nie mogą się doczekać spotkania z… no właśnie, z jakimi artystami najbardziej? To można usłyszeć w podaście Off Radia Kraków.

To studia dla osób, które chcą czegoś więcej

Art & science to pierwsze w Polsce międzyobszarowe indywidualne studia artystyczne. Jakie nauki można łączyć ze sztuką? To zależy od samego studenta. Uniwersytet Pedagogiczny oferuje całe swoje zaplecze technologiczne i kadrowe, ale to osoba studiująca wyznacza kierunek własnej pracy. Do pomocy otrzyma indywidualnych tutorów, których zadaniem jest stymulowanie procesu twórczego. O pionierskich studiach, ruszających już w roku akademickim 2022/2023, rozmawiamy w OFF Radiu Kraków z dr hab. prof. UP Łukaszem Murzynem - artystą, kuratorem sztuki, dziekanem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Więcej informacji o studiach znajdziecie tutaj: https://www.up.krakow.pl/kandydat/aktualnosci-dla-kandydatow/5113-nowy-kierunek-studiow-art-science

Sprzedałam miszkanie w Kijowie, żeby wyjechać do Buczy

 • Eta Hox
 • access_time 00:37:23
 • calendar_today Wtorek, 2022.04.05
Lesya Vakulyuk, dziennikarka telewizji Ukraina24, połączyła się po raz kolejny z naszym studiem, żeby zdać relację z tego, co aktualnie dzieje się w Ukrainie. Lesya kilka lat temu sprzedała mieszkanie w Kijowie i przeprowadziła się do Buczy. Miejscowości, która jest dzisiaj na językach całego świata z powodu zbrodni wojennej, jaką na obywatelach Ukrainy popełniła armia rosyjska. Niegdyś bajkowe miejsce do życia, dzisiaj symbol bólu i cierpienia tysięcy ludzi.

Ja w sprawie sreberka. Sreberka, co wokół każdego jest serka.

 • Eta Hox
 • access_time 00:23:38
 • calendar_today Wtorek, 2022.04.05
Najstarsza etykieta z serka topionego w jego kolekcji pochodzi z 1953 roku. Później było ich aż 3500. Wszyscy rozmawiają z nim o podróżach, bo Kuba Terakowski odwiedził wszystkie siedem kontynentów i jest człowiekiem, którego można dzisiaj spotkać tak samo w Krynicy Zdroju jak i Krynicy Morskiej. Zresztą do naszego studia przyjechał po 3-tygodniowym pobycie w schronisku PTTK na Hali Krupowej. My jednak pytamy o hobby niezwykłe, choć traktowane przez samego Kubę z przymrużeniem oka.

Koniecznie sprawdźcie również ten adres http://etykiety.terakowski.pl/

Gdy rośnie bluszczyk kurdybanek

Nie mogłyśmy się zdecydować na tytuł tej rozmowy. Leśnik Michał Wieciech sprawił bowiem, że w studiu Off Radia Kraków wyobraziłyśmy sobie jako żywo pąki kwiatów, bluszczyk kurdybanek, drozda śpiewaka, rudzika, kleszcze i krokusy z wyrzuconej w lesie ziemi ogrodowej. Oraz kilka innych mniej przyjemnych rzeczy. Jakich- serdecznie zachęcamy do sprawdzenia. Zapraszamy do Puszczy Niepołomickiej w towarzystwie Michała Wieciecha.

fot. https://www.facebook.com/niepolomickapuszcza

Jeszcze żyjemy

 • Eta Hox
 • access_time 00:39:37
 • calendar_today Piątek, 2022.04.01
Jak zwierzęta przywracają wiarę w sens, dlaczego Ukraińcy chcą świętować, co dzieje się z człowiekiem po miesiącu wojny? Na te i wiele innych pytań odpowiada Lesya Vakulyuk w kolejnej rozmowie z Etą Hox i Martyną Masztalerz. Lesya, która na co dzień jest dziennikarką Ukraina24, na bieżąco co tydzień relacjonuje nam przebieg wydarzeń i nastroje w Ukrainie.

Chcę być gwiazdą popu

 • Eta Hox
 • access_time 00:29:06
 • calendar_today Piątek, 2022.04.01
Debiutancka EPka Janna nie bez powodu nosi tytuł "Power". W jego muzyce nie słychać kompleksów. To bardzo dobrze, bo Jann nie powinien ich mieć. Bujające i energetyczne utwory młodego artysty to powiew świeżości na polskim rynku muzycznym. Sam Jann zaskakuje dojrzałym podejściem do swojej twórczości i do siebie samego. Podczas rozmowy naładował nas swoją mocą- podobnie, jak jego pierwsza EPka. Eta Hox i Martyna Masztalerz rozmawiają z Jannem o Billie Eilish, wykształceniu muzycznym i o tym kiedy powinno się zaczynać, jeśli chce się zostać gwiazdą.

Fajnie byłoby wyjść wspólnie do klubu...

 • Eta Hox
 • access_time 00:43:36
 • calendar_today Wtorek, 2021.12.14
17 grudnia w klubie Forum Przestrzenie odbędzie się świąteczna edycja wyjątkowego projektu. Martyna Masztalerz, pomysłodawczyni i współorganizatorka festiwalu Uszanowanko, opowiada o swoich motywacjach do działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz grudniowym rozkładzie jazdy, a trzeba przyznać, że dużo będzie się działo. Łososiowe toalety, Britney Spears na choince, celebryci ze Stowarzyszenia Tęcza oraz Feliz Navidad. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

fot. Edyta Dufaj
wydarzenie: https://www.facebook.com/events/218427953771939

Wyczekiwana inwazja artystek na 22. FFN

 • Eta Hox
 • access_time 00:35:02
 • calendar_today Środa, 2021.12.01
Są w Krakowie festiwale uwielbiane nie tylko przez publiczność, ale i przez samych artystów oraz artystki. Do tego grona z pewnością należy Festiwal Filmu Niemego, którego kolejna edycja rozpoczyna się już 2 grudnia. W tym roku program festiwalu przewiduje udział osób z wielu różnych zakątków muzycznego świata. Subtelne instrumentaria będą mieszały się z rozbudowanymi formami i muzykę elektroniczną. Ta natomiast podana zostanie zarówno na sposób live-actowy, jak i DJ'ski. Zadbano również o współmierne uwzględnienie w programie festiwalu artystek, które wcześniej stanowiły zdecydowaną mniejszość.

Eta Hox rozmawia z Olą Starmach  o programie festiwalu, ekspresji, filmach, muzyce i marzeniach, które się spełniają.
Program 22. Festiwalu Filmu Niemego: www.festiwalfilmuniemego.pl