Radio Kraków

OFF/ON: Kamera, akcja!


RSS

“Dużo filmu i ponad wszystko filmy” mówi o swojej audycji w OFF Radiu Kraków Mateusz Demski. KAMERA, AKCJA! to relacje z festiwali, premiery i zapowiedzi w polskich kinach, najlepsze dokumenty czy serialowe fenomeny w rozmowach z twórcami i krytykami. To wszystko i jeszcze więcej wszystkiego, jeśli prowadzący wstanie na dziewiątą.

Słuchaj online na www.off.radiokrakow.pl!

Podcasty

Tymoteusz Bies: „Przemoc jest w każdym z nas. Najważniejsze to umieć rozpoznawać ją w sobie”

Wielu łączy go z konkursem chopinowskim, choć to jeden z wielu ważnych momentów w jego karierze. Rok temu, wraz z Andrzejem Cieplińskim, otrzymał nominację do Fryderyka za album „IRRBERGE”, poza tym można go było usłyszeć na nagrodzonym albumie „8171” Szczyla i Magiery. Wystąpił w głównej roli w pokazywanym na festiwalu w Wenecji filmie „Chleb i sól” Damiana Kocura. Lada moment rusza w trasę z Paktofoniką. Tymoteusz Bies, pianista i rezydent katowickiego NOSPR-u, to człowiek wielu talentów, ale też uważny obserwator polskiego środowiska muzycznego. W rozmowie z Mateuszem Demskim opowiada o ciemnej stronie konkursów pianistycznych, presji nakładanej na uczestników, toksycznym systemie nauczania. O różnych przejawach przemocy, które są tematem „Chleba i soli”. A także o rodzinnym Mikołowie, który dla niektórych jest stanem umysłu.

Norweski sen – rozmowa z Leivem Igorem Devoldem

W Norwegii mieszka przeszło 100 tys. Polaków. Część wyjechała tam za pracą na przełomie lat 80. i 90., kolejni dołączyli po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Od 2008 r. stanowimy tam najliczniejszą, a także jedną z najbardziej dyskryminowanych mniejszości. Polak dla Norwegów jest widziany jako tania siła robocza i często redukuje się go do pogardliwych stereotypów. Polacy, rzadko kiedy, są słyszalni w debacie publicznej. O doświadczeniach polskich emigrantów w Norwegii opowiada Leiv Igor Devold w swoim debiutanckim filmie „Norwegian Dream”, który brał udział w Konkursie Polski Filmów Fabularnych w ramach tegorocznej OFF Camery. Na rozmowę z reżyserem zaprasza Mateusz Demski.

Dziewczyny na gigancie – rozmowa z Anną Kasperską

Hela, tytułowa bohaterka pełnometrażowego debiutu Anny Kasperskiej, trafia do zamkniętej placówki opiekuńczo-wychowawczej. Gdy dziewczyna dowiaduje się, że jej młodsza siostra Zuzia znalazła rodzinę, która zdecydowała się ją adoptować, decyduje się na ucieczkę i rusza w podróż przez Polskę, by ją odnaleźć. Film Kasperskiej, pokazywany w tym roku w Konkursie Polski Filmów Fabularnych festiwalu OFF Camera, to opowieść o potrzebie bliskości, sile rodzinnych więzi oraz podejmowaniu odpowiedzialnych i świadomych decyzji. Na rozmowę z reżyserką w OFF Radiu Kraków zaprasza Mateusz Demski.

Truchcikiem w kierunku katastrofy – wokół cyklu „Istoty pozaludzkie. Wokół praw zwierząt”

Do 9 czerwca trwają wydarzenia w ramach cyklu „Istoty pozaludzkie. Wokół praw zwierząt”, którego organizatorem jest Instytut Goethego w Krakowie. Kwestie traktowania zwierząt to jego temat przewodni. Czy jesteśmy gotowi na respektowanie praw zwierząt – prawa do życia, wolności osobistej, wolności od tortur? Jak możemy dzielić z nimi planetę na równych zasadach? Czy weganizm to moda, czy ratunek dla świata? Na te i wiele innych pytań w rozmowie z Mateuszem Demskim odpowiada Agnieszka Marecka z Instytutu Goethego.

Piękno wokół nas – rozmawiamy o 20. edycji Millennium Docs Against Gravity

„Nie bądź obojętny_a” to hasło nawiązujące do słów Mariana Turskiego, które stało się nie tylko myślą przewodnią obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, ale też tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity, który świętuje 20 lat istnienia. „Te słowa to wyraz wartości, które towarzyszą festiwalowi od początku istnienia” – mówi Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny MDAG. W programie nie zabraknie filmów o wojnie w Ukrainie, skutkach zmian klimatycznych, ale też o rewolucji w sexworkingu, życiu osób LGBTQ+ w różnych rejonach świata i kobietach, które podejmują wspólne działanie przeciw nierówności i przemocy. Na rozmowę w OFF Radiu Kraków zaprasza Mateusz Demski.

Okładka podcastu - DJ Wika

Kultowe działa z opóźnionym zapłonem. Jak Big Lebowski wszedł do kanonu?

Mija 25 lat od premiery „Biga Lebowskiego”, filmu braci Coen, który uchodzi za jeden z największych i najbardziej nieoczekiwanych fenomenów w historii kina. Historia o facecie, któremu pewnego dnia ktoś wparował na chatę i nasikał na dywan, po latach, stała się obiektem kultu. Fani spotykają się co roku, by razem oglądać ten film po raz setny, grają w kręgle, upijają się koktajlami White Russian. Najbardziej hardcorowi przynoszą na event prochy swoich bliskich, którzy uwielbiali ten film. W 2008 r. ktoś wpadł na pomysł, by ekranowego The Dude’a ogłosić świętym i utworzyć wokół niego związek wyznaniowy.

O tym, jak to się dzieje, że pewne filmy zyskują wręcz kultowy status, opowiada Mateuszowi Demskiemu w OFF Radiu Kraków Krystian Kujda, założyciel kolektywu VHS HELL i dyrektor artystyczny Octopus Film Festival.

Bezcenne spotkanie z drugim człowiekiem - rozmowa z Małgorzatą Nocuń

„Szczerze podziwiałam kobiety z krajów poradzieckich, uważałam je za heroski. […] Kiedy upadł Związek Radziecki (a na ogromnym terytorium, które zajmował, zapanował kryzys gospodarczy i głód), to kobiety nie załamywały rąk. Kiedy jedna po drugiej wybuchały wojny, one zagryzły zęby i postanowiły przetrwać. Przetrwać wbrew wszystkiemu” – pisze Małgorzata Nocuń w książce „Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego” (Wydawnictwo Czarne).

To poruszający i wielowymiarowy portret kobiet, dla których zabrakło miejsca w szkolnych podręcznikach. O tych, które przeżyły blokadę Leningradu w 1941 r. i tych, które były w Ukrainie w lutym 2022 r. O feministkach działających na prowincji oraz tych, które szczerze kochały Związek Radziecki. Na rozmowę z autorką w OFF Radiu Kraków zaprasza Mateusz Demski.

Odnaleźć swoją watahę - rozmowa z Marcinem Filipowiczem o filmie "Braty"

"Braty" to pierwszy polski film tak silnie osadzony w świecie deskorolki. To jeden z nielicznych, na naszym gruncie, przykładów kina coming-of-age. Przede wszystkim jest to historia o rodzinie, na której cieniem kładzie się żałoba, narkotyki, bóle dojrzewania. Jazda na desce stanowi w tym świecie odskocznie od codzienności.

Marcin Filipowicz, reżyser, opowiada w OFF Radiu Kraków o zajawce na deskę, którą przeżywał za małolata w rodzinnym Krakowie, o współpracy z ekipą z firmy Pogo3012, duetem Syny, o partyzanckich, niespotykanych na polskim rynku filmowym, formach promocji. Na rozmowę zaprasza Mateusz Demski.

Złe wychowanie

Warunkowo zwolniony z poprawczaka Karol przebywa w mieszkaniu treningowym. To miejsce, w którym ma nauczyć się umiejętności pozwalających prowadzić w przyszłości samodzielne życie: zarządzania czasem, szukania pracy, budowania relacji z innymi ludźmi. W codziennym „treningu życia” pomaga mu jego wychowawczyni, Marta. Jednak ta relacja – ściśle ujęta w ramy regulaminu – wymyka się spod kontroli. „Matecznik” to debiut Grzegorza Mołdy. W OFF/ON rozmawia z Mateuszem Demskim o pułapkach wychowania, kinie Yórgosa Lánthimosa i zajawce na country-trapowe ballady.

Matecznik” miał premierę na tegorocznych Nowych Horyzontach.

Nowe Horyzonty to mały przystanek w życiu

Mateusz Demski i Maja Głogowska, redaktorka naczelna portalu Filmawka, omawiają, co działo się w tym roku na Nowych Horyzontach. Urodzaj polskiego kina, wspomnienie ojca chrzestnego awangardy filmowej, zapłakane twarze po pokazie „Blisko” Lukasa Dhonta. A to tylko część z tego, przeżyliśmy we Wrocławiu!

cover: Nowe Horyzonty - Słoń, reż. Kamil Krawczycki (fot. Jakub Sztuk)

Bycie trędowatym oznacza odrzucenie i wykluczenie

"Koniec świata w Dolinie Łez" to dokument Jarosława Wszędybyła, który opowiada o życiu mieszkańców wioski na wschodzie Rumunii. Tichilești to ostatnia osada trędowatych w Europie, do której przed laty zsyłano chorych na trąd. W czasach komunizmu wioska została na rozkaz władz wymazana z map, a mieszkańcy mieli zakaz opuszczania jej terenu. Dziś żyje jeszcze tylko kilkoro z nich, natomiast miejsce to wciąż owiane jest złą sławą kolonii trędowatych, do której nie przyjeżdżają nawet rodziny skazanych na samotność chorych. Na rozmowę z reżyserem zaprasza Mateusz Demski.

Film "Koniec świata w Dolinie Łez" można zobaczyć na festiwalu Nowe Horyzonty.

Folklor to nie cepelia

W OFF Radiu Kraków w gościach Natalia Nowacka, koordynatorka warsztatów i wydarzeń towarzyszących na Międzynarodowych Małopolskich Spotkaniach z Folklorem. To impreza, której przyświeca konkretny cel – promocja różnorodności kulturowej. Od ośmiu lat Myślenice stawiają na odkrywanie, a przede wszystkim osobiste doświadczanie odmienności i zwyczajów z różnych stron świata. "Nie chodzi o ślizganie się po powierzchni piękna stroju, ale poznawanie kultur przez pryzmat ludzi" – przekonuje nasza gościni. Na rozmowę zaprasza Mateusz Demski.

Elvis wiecznie żywy

Baz Luhrmann, niekwestionowany król kiczu i przesady w Hollywood, wziął na warsztat legendę króla rock'n'rolla. Film "Elvis" to modelowe przedstawienie sukcesu od pucybuta do milionera, ale również tragiczna historia gwiazdora zatrzaśniętego w złotej klatce. Na czym polegała relacja Elvisa Presley’a i jego menedżera „pułkownika” Toma Parkera? Kiedy "Hound Dog" i "Jailhouse Rock" dotarły do Polski? Jakim wyzwaniem było zdobywanie jego płyt za komuny? I czy Elvis jest wiecznie żywy? W studiu OFF Radia Kraków melduje się reprezentacja Krakowskiego Fan Clubu Elvisa Presleya "Elvis w Krakowie". Na podcast zaprasza Mateusz Demski.

Muzyka filmowa jest odrębną i spełnioną dziedziną

Człowiek, którego przedstawiać w zasadzie nie trzeba. Był jednym z najpopularniejszych kompozytorów w historii kina. Jego nazwisko widnieje w czołówkach ponad 500 filmów. Nagrał tyle, że można do końca życia siedzieć i tylko słuchać jego muzyki. Ennio Morricone. Dokładnie tydzień temu minęły dwa lata od śmierci artysty, wtedy też do kin trafił dokument „Ennio”. Na czym polegał geniusz włoskiego kompozytora? Czy Morricone zasługuje na postawienie w jednym szeregu z Mozartem, Bachem i Beethovenem? Jak muzyka filmowa działa na widzów i manipuluje naszymi emocjami? Nad tym wszystkim zastanowimy się z krytyczką filmową Adrianą Prodeus. Na rozmowę w OFF Radiu Kraków zaprasza Mateusz Demski.

Mierzenie się z materią

„XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej” to stała ekspozycja Muzeum Narodowego w Krakowie. To przekrojowy przegląd zjawisk i kierunków artystycznych, które pojawiły się w Polsce w ciągu ostatnich 120 lat. Od Witkacego, przez Hasiora, po Sasnala. W ostatnim czasie galeria powiększyła się o przestrzeń poświęcony rzeźbie, na której można oglądać m.in. dzieła Aliny Szapocznikow, Katarzyny Kobro i Jerzego Beresia. O tym, na czym polegał rewolucyjny charakter rzeźby drugiej połowy XX w. i XXI w., a także o nowohuckim poecie złomu i artystce, która w rzeźbiarski sposób zainscenizowała własny pogrzeb, opowiada kuratorka wystawy Agata Małodobry. Na podcast w OFF Radiu Kraków zaprasza Mateusz Demski.

fot. Muzeum Narodowego w Krakowie / Michał Łepecki

Wolna czeska miłość

Trwa festiwal filmowy w Karlowych Warach. W konkursie głównym bierze udział pełnometrażowy debiut Tomasza Wińskiego, polskiego reżysera, który od ponad 10 lat mieszka w Pradze. "Borders of Love" to opowieść o parze, która – chcąc uniknąć kryzysu – decyduje się na otwarcie związku. Czy monogamia jest wyrzeczeniem? Czy romantyczny model miłości jest modelem skompromitowanym? Jak traktować współczesne formy intymnych relacji, takie jak poliamoria i wielokąty? Na podcast zaprasza Mateusz Demski.

Plenerowe święto animacji

W dniach 15-17 lipca odbędzie się Kraków Summer Animation Days. To plenerowa impreza, która od 14 lat gości na ulicach Krakowa. W tym roku pod gołym niebem zobaczymy m.in. estońskie animacje kontrowersyjnej artystki Chintis Lundgren, nowe filmy Ariego Astera i Kōji Yamamury oraz przegląd "kobiecej animacji z Krakowa". O szczegółach opowiada Bogusław Zmudziński, pomysłodawca wydarzenia i dyrektor artystyczny festiwalu Etiuda & Anima. Na podcast zaprasza Mateusz Demski.

Filmowe doznanie, które nie mieści się w głowie

„Wszystko wszędzie naraz” to film, który zawojował świat. Film ze wszystkim, o wszystkim. Połączenie kina sztuk walki, science-fiction, dramatu obyczajowego i pytań dotyczących życia na emigracji, gdzie nawiązania do „Matrixa” idą pod rękę z kinem Wong Kar-Waia. Nowej produkcji duetu Daniels przyglądamy się z Radkiem Pisulą, vlogerem, którego znacie z takich projektów jak Full Frontal Pisula czy Napisy Końcowe. Będzie o potencjale motywu multiwersum w kinie, wytwórni A24 i… pierdzących zwłokach Daniela Radcliffe’a, uniwersalnej figurze, które są warte więcej niż tysiąc słów.

Korzystam z życia, póki mogę

Ostáp Vakulúk, aktor znany m.in. z filmu „Eter” Krzysztofa Zanussiego, relacjonuje to, co dzieje się w Ukrainie. Jak pamięta Buczę sprzed wojny? Gdzie szuka pocieszenia, kiedy z nieba lecą bomby? „Jestem szczęśliwy, że żyję. Doceniam proste rzeczy, że mogę usiąść z bliskimi, napić się herbaty, popatrzeć w niebo. To jest prawdziwy dar” – mówi Ostáp.

Kina studyjne zapraszają na swoje święto

Przed nami Noc Kin Studyjnych! Już w sobotę, 9 kwietnia, krakowskie kina zwierają szyki i zapraszają widzów na specjalne atrakcje filmowe. Na widzów czekają bezpłatne pokazy, spotkania, wykłady i dyskusje. Na wydarzenie zaprasza Justyna Adamczyk z kina Mikro, gdzie oprócz najlepszych polskich filmów ubiegłego roku, będzie można zobaczyć wystawę pamiątek i archiwaliów: stare plakaty, programy, zdjęcia zebrane na przestrzeni blisko 40 lat działalności kina.