OFF/ON: Kamera, akcja!
RSS
Słuchaj online na www.off.radiokrakow.pl!
Podcasty
Opowiedzieć o tym, co nienazywalne – rozmowa z Anielą Gabryel, reżyserką filmu „Radical Move"
Wojna jest zawsze obok – rozmowa z Emilią Pluskotą, reżyserką filmu „Jina”
Queerowe rozczytywanie kultury – rozmowa z Pawłem Świerczkiem, tłumaczem książki „Współczesna natura” Dereka Jarmana
okładka podcastu: Paweł Świerczek, fot. Natalia Kaniak
Kobieta ma prawo decydować o sobie. Na deski Teatru Barakah trafia interpretacja „Dziecka Rosemary”
okładka podcastu: Rosemary fot. Krzysztof Marchlak
Kobiety z Roztocza są głodne tego, by ktoś je wysłuchał – rozmowa z Katarzyną Machałek i Łukaszem Machowskim, twórcami filmu „Dzień i noc”
okładka podcastu: kadr z filmu "Dzień i noc"
Poezja obrazu – rozmowa z Wiktorem Skrzyneckim, reżyserem filmu „Mieczysław Jahoda. Sztukmistrz z Krakowa”
Piękno wokół nas – rozmawiamy o 20. edycji Millennium Docs Against Gravity
„Nie bądź obojętny_a” to hasło nawiązujące do słów Mariana Turskiego, które stało się nie tylko myślą przewodnią obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, ale też tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity, który świętuje 20 lat istnienia. „Te słowa to wyraz wartości, które towarzyszą festiwalowi od początku istnienia” – mówi Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny MDAG. W programie nie zabraknie filmów o wojnie w Ukrainie, skutkach zmian klimatycznych, ale też o rewolucji w sexworkingu, życiu osób LGBTQ+ w różnych rejonach świata i kobietach, które podejmują wspólne działanie przeciw nierówności i przemocy. Na rozmowę w OFF Radiu Kraków zaprasza Mateusz Demski.
Okładka podcastu - DJ Wika
Kultowe działa z opóźnionym zapłonem. Jak Big Lebowski wszedł do kanonu?
O tym, jak to się dzieje, że pewne filmy zyskują wręcz kultowy status, opowiada Mateuszowi Demskiemu w OFF Radiu Kraków Krystian Kujda, założyciel kolektywu VHS HELL i dyrektor artystyczny Octopus Film Festival.
Bezcenne spotkanie z drugim człowiekiem - rozmowa z Małgorzatą Nocuń
To poruszający i wielowymiarowy portret kobiet, dla których zabrakło miejsca w szkolnych podręcznikach. O tych, które przeżyły blokadę Leningradu w 1941 r. i tych, które były w Ukrainie w lutym 2022 r. O feministkach działających na prowincji oraz tych, które szczerze kochały Związek Radziecki. Na rozmowę z autorką w OFF Radiu Kraków zaprasza Mateusz Demski.
Odnaleźć swoją watahę - rozmowa z Marcinem Filipowiczem o filmie "Braty"
Marcin Filipowicz, reżyser, opowiada w OFF Radiu Kraków o zajawce na deskę, którą przeżywał za małolata w rodzinnym Krakowie, o współpracy z ekipą z firmy Pogo3012, duetem Syny, o partyzanckich, niespotykanych na polskim rynku filmowym, formach promocji. Na rozmowę zaprasza Mateusz Demski.
Bycie trędowatym oznacza odrzucenie i wykluczenie
Film "Koniec świata w Dolinie Łez" można zobaczyć na festiwalu Nowe Horyzonty.
Folklor to nie cepelia
W OFF Radiu Kraków w gościach Natalia Nowacka, koordynatorka warsztatów i wydarzeń towarzyszących na Międzynarodowych Małopolskich Spotkaniach z Folklorem. To impreza, której przyświeca konkretny cel – promocja różnorodności kulturowej. Od ośmiu lat Myślenice stawiają na odkrywanie, a przede wszystkim osobiste doświadczanie odmienności i zwyczajów z różnych stron świata. "Nie chodzi o ślizganie się po powierzchni piękna stroju, ale poznawanie kultur przez pryzmat ludzi" – przekonuje nasza gościni. Na rozmowę zaprasza Mateusz Demski.
Elvis wiecznie żywy
Baz Luhrmann, niekwestionowany król kiczu i przesady w Hollywood, wziął na warsztat legendę króla rock'n'rolla. Film "Elvis" to modelowe przedstawienie sukcesu od pucybuta do milionera, ale również tragiczna historia gwiazdora zatrzaśniętego w złotej klatce. Na czym polegała relacja Elvisa Presley’a i jego menedżera „pułkownika” Toma Parkera? Kiedy "Hound Dog" i "Jailhouse Rock" dotarły do Polski? Jakim wyzwaniem było zdobywanie jego płyt za komuny? I czy Elvis jest wiecznie żywy? W studiu OFF Radia Kraków melduje się reprezentacja Krakowskiego Fan Clubu Elvisa Presleya "Elvis w Krakowie". Na podcast zaprasza Mateusz Demski.
Muzyka filmowa jest odrębną i spełnioną dziedziną
Człowiek, którego przedstawiać w zasadzie nie trzeba. Był jednym z najpopularniejszych kompozytorów w historii kina. Jego nazwisko widnieje w czołówkach ponad 500 filmów. Nagrał tyle, że można do końca życia siedzieć i tylko słuchać jego muzyki. Ennio Morricone. Dokładnie tydzień temu minęły dwa lata od śmierci artysty, wtedy też do kin trafił dokument „Ennio”. Na czym polegał geniusz włoskiego kompozytora? Czy Morricone zasługuje na postawienie w jednym szeregu z Mozartem, Bachem i Beethovenem? Jak muzyka filmowa działa na widzów i manipuluje naszymi emocjami? Nad tym wszystkim zastanowimy się z krytyczką filmową Adrianą Prodeus. Na rozmowę w OFF Radiu Kraków zaprasza Mateusz Demski.
Mierzenie się z materią
„XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej” to stała ekspozycja Muzeum Narodowego w Krakowie. To przekrojowy przegląd zjawisk i kierunków artystycznych, które pojawiły się w Polsce w ciągu ostatnich 120 lat. Od Witkacego, przez Hasiora, po Sasnala. W ostatnim czasie galeria powiększyła się o przestrzeń poświęcony rzeźbie, na której można oglądać m.in. dzieła Aliny Szapocznikow, Katarzyny Kobro i Jerzego Beresia. O tym, na czym polegał rewolucyjny charakter rzeźby drugiej połowy XX w. i XXI w., a także o nowohuckim poecie złomu i artystce, która w rzeźbiarski sposób zainscenizowała własny pogrzeb, opowiada kuratorka wystawy Agata Małodobry. Na podcast w OFF Radiu Kraków zaprasza Mateusz Demski.
fot. Muzeum Narodowego w Krakowie / Michał Łepecki
Wolna czeska miłość
Trwa festiwal filmowy w Karlowych Warach. W konkursie głównym bierze udział pełnometrażowy debiut Tomasza Wińskiego, polskiego reżysera, który od ponad 10 lat mieszka w Pradze. "Borders of Love" to opowieść o parze, która – chcąc uniknąć kryzysu – decyduje się na otwarcie związku. Czy monogamia jest wyrzeczeniem? Czy romantyczny model miłości jest modelem skompromitowanym? Jak traktować współczesne formy intymnych relacji, takie jak poliamoria i wielokąty? Na podcast zaprasza Mateusz Demski.
Plenerowe święto animacji
W dniach 15-17 lipca odbędzie się Kraków Summer Animation Days. To plenerowa impreza, która od 14 lat gości na ulicach Krakowa. W tym roku pod gołym niebem zobaczymy m.in. estońskie animacje kontrowersyjnej artystki Chintis Lundgren, nowe filmy Ariego Astera i Kōji Yamamury oraz przegląd "kobiecej animacji z Krakowa". O szczegółach opowiada Bogusław Zmudziński, pomysłodawca wydarzenia i dyrektor artystyczny festiwalu Etiuda & Anima. Na podcast zaprasza Mateusz Demski.
Filmowe doznanie, które nie mieści się w głowie
„Wszystko wszędzie naraz” to film, który zawojował świat. Film ze wszystkim, o wszystkim. Połączenie kina sztuk walki, science-fiction, dramatu obyczajowego i pytań dotyczących życia na emigracji, gdzie nawiązania do „Matrixa” idą pod rękę z kinem Wong Kar-Waia. Nowej produkcji duetu Daniels przyglądamy się z Radkiem Pisulą, vlogerem, którego znacie z takich projektów jak Full Frontal Pisula czy Napisy Końcowe. Będzie o potencjale motywu multiwersum w kinie, wytwórni A24 i… pierdzących zwłokach Daniela Radcliffe’a, uniwersalnej figurze, które są warte więcej niż tysiąc słów.
Korzystam z życia, póki mogę
Ostáp Vakulúk, aktor znany m.in. z filmu „Eter” Krzysztofa Zanussiego, relacjonuje to, co dzieje się w Ukrainie. Jak pamięta Buczę sprzed wojny? Gdzie szuka pocieszenia, kiedy z nieba lecą bomby? „Jestem szczęśliwy, że żyję. Doceniam proste rzeczy, że mogę usiąść z bliskimi, napić się herbaty, popatrzeć w niebo. To jest prawdziwy dar” – mówi Ostáp.
Kina studyjne zapraszają na swoje święto
Przed nami Noc Kin Studyjnych! Już w sobotę, 9 kwietnia, krakowskie kina zwierają szyki i zapraszają widzów na specjalne atrakcje filmowe. Na widzów czekają bezpłatne pokazy, spotkania, wykłady i dyskusje. Na wydarzenie zaprasza Justyna Adamczyk z kina Mikro, gdzie oprócz najlepszych polskich filmów ubiegłego roku, będzie można zobaczyć wystawę pamiątek i archiwaliów: stare plakaty, programy, zdjęcia zebrane na przestrzeni blisko 40 lat działalności kina.