Radio Kraków

OFF/ON: Kamera, akcja!


RSS

Środowy poranek w OFF Radiu Kraków z Mateuszem Demskim. Dużo filmu i ponad wszystko filmy. Premiery, zapowiedzi w polskich kinach i na małym ekranie. Ciekawostki z branży, podsumowanie trendów, maglowanie gości. To wszystko i jeszcze więcej wszystkiego, jeśli prowadzący wstanie na dziewiątą.

Słuchaj online na www.off.radiokrakow.pl!

Podcasty

Fandom jest toksyczny

Fantasy zdobywa szturmem listy przebojów streamingowych gigantów. HBO GO po sukcesie „Gry o tron” wypuszcza spin-off swojej flagowej serii pt. „Ród smoka”. Amazon Prime Video proponuje powrót do Śródziemia w serialu „Władcy Pierścieni: Pierścieniach Władzy” i zapowiada najdroższą produkcję w dziejach streamingu. Fani powinni cieszyć się z tego urodzaju, a jednak dzieje się na odwrót – wzywają do bojkotu, szczególnie tej drugiej serii. Czy tolkienowski fandom to najbardziej patologiczny fandom w popkulturze? Co siedzi w głowach „fanów”, którzy grożą dziennikarzom pozytywnie oceniającym serial? I czy ktokolwiek powinien się tym wylewem hejtu przejmować? Na te pytania w rozmowie z Mateuszem Demskim odpowiada Jan Sławiński, znany również jako Anonimowy Grzybiarz.

Festiwal, którego nie było

Równo 40 lat temu Festiwal Polskich Filmów Fabularnych nie odbył się z powodu stanu wojennego. Ten sam los spotkał kolejną edycję. Część filmów, która wówczas powstała, po latach wróciła do Gdańska czy Gdyni i weszła do kanonu polskiego kina. Reszta nigdy na festiwalu się nie pojawiła i została niesłusznie zapomniana. W tym roku organizatorzy FPFF w Gdyni postanowili odczynić złe duchy stanu wojennego i zorganizować „niebyły festiwal”. Kuratorem sekcji jest Miłosz Stelmach, filmoznawca i redaktor naczelny czasopisma „Ekrany”. W OFF/ON rozmawia z Mateuszem Demskim o przełomie, jakim był początek lat 80. i ośmiu skrzywdzonych przez okoliczności historyczne filmach, które festiwal przypomni w tym roku. Wśród nich adaptacje Miłosza i Czechowa, dzieła awangardystów i wizjonerów, najsłynniejszy polski horror i jeden z najbardziej skrzywdzonych „półkowników” w historii polskiego kina.

James Bond mógłby pozazdrościć Zasadzie

Trzykrotny mistrz Europy, 11-krotny mistrz Polski, zwycięzca 148 rajdów samochodowych. Kiedy ludzie zza żelaznej kurtyny mogli jedynie pomarzyć o własnych czterech kółkach, Sobiesław Zasada był kierowcą fabrycznym Steyr Puch, Porsche, BMW i Mercedes-Benz. Rok temu wrócił za kierownicę – startując w Rajdzie Safari w Kenii pobił rekord Guinnessa i zapisał się w historii, jako najstarszy kierowca, który kiedykolwiek ścigał się w rajdowych mistrzostwach świata. Podczas przygotowań do imprezy towarzyszyła mu ekipa filmowa, czego efektem jest dokument „Zasada” Michała Bollanda.

W OFF/ON rozmawia z Mateuszem Demskim o „Zasadomanii”, „królowej polskich rajdów” oraz swoim poprzednim filmie „7-My Sierpnia” – opowiadającym o osobach, które zostały zatrzymane 7 sierpnia 2020 r., podczas demonstracji w obronie Margot.

Żadnej fikcji

Dlaczego badamy strukturę Marsa, a nie jesteśmy w stanie sprawić, by każdy człowiek miał dach nad głową? Dlaczego kobiety, dzieci, osoby starsze żyją na ulicy? Jak oddawać głos tym, którym wrogie rakiety zniszczyły dom? Jak osoby transpłciowe czują się we własnym domu i jakim domem jest dla nich Polska? To tylko niektóre pytania, które pojawią się podczas 7. edycji Festiwal Reportażu Non-Fiction. W programie: spotkania z autorkami i autorami, debaty o literaturze i kondycji świata, nowości wydawnicze. Szymon Pasaj i Marceli Wójcik opowiadają o poszczególnych wydarzeniach, boomie na reportaż w Polsce, a także o tegorocznym haśle, którym jest „Dom”. Dom niedostępny, utracony, zapomniany, porzucony. Taki, który wyklucza, i taki, o którym wszyscy zapomnieli.

Jesteśmy ślepi i głusi na tragedie, które wydarzają się wokół nas

Anna i Adam lecą na wakację do Sardynii. Willa z basenem. Pełna lodówka, pełne portfele. Do tego błoga cisza, ale ta okazuje się zwiastować burzę. Błaha usterka sprawi, że do życia bohaterów wedrą się chaos i śmierć. Cicha ziemia, pełnometrażowy debiut Agi Woszczyńskiej, to metafora szerszego zjawiska – świata, w którym dominuje obojętność i odruch odwracania wzroku od dramatów dziejących się tuż obok. Na rozmowę z reżyserką w OFF Radiu Kraków zaprasza Mateusz Demski.

Festiwal lekkich treści

„To miejsce, w którym stale towarzyszy Ci banan na twarzy, a łezka kręci się w oku. To żywy i kreatywny hołd dla sztuki, która rozśmiesza i podnosi na duchu, bez V.I.P treatment, ą-ę i czerwonych dywanów (będą kolorowe!)”. Tak właśnie zapowiada się Big Festivalowski, nowe wydarzenie na festiwalowej mapie Polski, które rusza już 19 sierpnia w Płocku. Jego pomysłodawcą jest Alek Pietrzak, reżyser „Juliusza” i „Czarnej owcy”. W OFF/ON rozmawia z Mateuszem Demskim o rodzinnych stronach, najbardziej kultowej komedii o kręglach, a także odejściu od sztuki uciemiężonej na rzecz kina, które nastraja pozytywnie.

Ukraińcy czują się jak ptaki wyrzucone z gniazda

Kim dla Brytyjczyków jest sir David Attenborough, tym dla Polaków był Włodzimierz Puchalski. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie przypomina jednego z najsłynniejszych polskich przyrodników, podróżnika, fotografa, reżysera i edukatora. Łukasz Galusek, zastępca dyrektora ds. programowych MCK, opowiada Mateuszowi Demskiemu o potrzebie powrotu do dorobku Puchalskiego, a także o tzw. „domowrotach”, które stały się metaforą sytuacji Ukraińców, ich zwierząt oraz pragnienia powrotu do domów.

Wystawę „Domowroty. Włodzimierz Puchalski” można oglądać do 6 listopada.

Body is Reality

W niedalekiej przyszłości ewolucja wymyka się spod kontroli. Nasze ciała zaczynają wytwarzać dodatkowe, nieznane nauce organy. Eksperymenty z wnętrznościami stają się „nową sztuką”, „nowym aktem seksualnym”, początkiem ery „nowego człowieka”. Taka wizja świata nie zdziwi nikogo, kto miał okazję zetknąć się z kinem Davida Cronenberga. Mateusz Demski i Kamil Kalbarczyk, redaktor czasopisma Ekrany, omawiają ukochane motywy Kanadyjczyka, jego najfajniejsze i najbardziej obleśne filmy.

Złe wychowanie

Warunkowo zwolniony z poprawczaka Karol przebywa w mieszkaniu treningowym. To miejsce, w którym ma nauczyć się umiejętności pozwalających prowadzić w przyszłości samodzielne życie: zarządzania czasem, szukania pracy, budowania relacji z innymi ludźmi. W codziennym „treningu życia” pomaga mu jego wychowawczyni, Marta. Jednak ta relacja – ściśle ujęta w ramy regulaminu – wymyka się spod kontroli. „Matecznik” to debiut Grzegorza Mołdy. W OFF/ON rozmawia z Mateuszem Demskim o pułapkach wychowania, kinie Yórgosa Lánthimosa i zajawce na country-trapowe ballady.

Matecznik” miał premierę na tegorocznych Nowych Horyzontach.

Nowe Horyzonty to mały przystanek w życiu

Mateusz Demski i Maja Głogowska, redaktorka naczelna portalu Filmawka, omawiają, co działo się w tym roku na Nowych Horyzontach. Urodzaj polskiego kina, wspomnienie ojca chrzestnego awangardy filmowej, zapłakane twarze po pokazie „Blisko” Lukasa Dhonta. A to tylko część z tego, przeżyliśmy we Wrocławiu!

cover: Nowe Horyzonty - Słoń, reż. Kamil Krawczycki (fot. Jakub Sztuk)

Bycie trędowatym oznacza odrzucenie i wykluczenie

"Koniec świata w Dolinie Łez" to dokument Jarosława Wszędybyła, który opowiada o życiu mieszkańców wioski na wschodzie Rumunii. Tichilești to ostatnia osada trędowatych w Europie, do której przed laty zsyłano chorych na trąd. W czasach komunizmu wioska została na rozkaz władz wymazana z map, a mieszkańcy mieli zakaz opuszczania jej terenu. Dziś żyje jeszcze tylko kilkoro z nich, natomiast miejsce to wciąż owiane jest złą sławą kolonii trędowatych, do której nie przyjeżdżają nawet rodziny skazanych na samotność chorych. Na rozmowę z reżyserem zaprasza Mateusz Demski.

Film "Koniec świata w Dolinie Łez" można zobaczyć na festiwalu Nowe Horyzonty.

Folklor to nie cepelia

W OFF Radiu Kraków w gościach Natalia Nowacka, koordynatorka warsztatów i wydarzeń towarzyszących na Międzynarodowych Małopolskich Spotkaniach z Folklorem. To impreza, której przyświeca konkretny cel – promocja różnorodności kulturowej. Od ośmiu lat Myślenice stawiają na odkrywanie, a przede wszystkim osobiste doświadczanie odmienności i zwyczajów z różnych stron świata. "Nie chodzi o ślizganie się po powierzchni piękna stroju, ale poznawanie kultur przez pryzmat ludzi" – przekonuje nasza gościni. Na rozmowę zaprasza Mateusz Demski.

Elvis wiecznie żywy

Baz Luhrmann, niekwestionowany król kiczu i przesady w Hollywood, wziął na warsztat legendę króla rock'n'rolla. Film "Elvis" to modelowe przedstawienie sukcesu od pucybuta do milionera, ale również tragiczna historia gwiazdora zatrzaśniętego w złotej klatce. Na czym polegała relacja Elvisa Presley’a i jego menedżera „pułkownika” Toma Parkera? Kiedy "Hound Dog" i "Jailhouse Rock" dotarły do Polski? Jakim wyzwaniem było zdobywanie jego płyt za komuny? I czy Elvis jest wiecznie żywy? W studiu OFF Radia Kraków melduje się reprezentacja Krakowskiego Fan Clubu Elvisa Presleya "Elvis w Krakowie". Na podcast zaprasza Mateusz Demski.

Muzyka filmowa jest odrębną i spełnioną dziedziną

Człowiek, którego przedstawiać w zasadzie nie trzeba. Był jednym z najpopularniejszych kompozytorów w historii kina. Jego nazwisko widnieje w czołówkach ponad 500 filmów. Nagrał tyle, że można do końca życia siedzieć i tylko słuchać jego muzyki. Ennio Morricone. Dokładnie tydzień temu minęły dwa lata od śmierci artysty, wtedy też do kin trafił dokument „Ennio”. Na czym polegał geniusz włoskiego kompozytora? Czy Morricone zasługuje na postawienie w jednym szeregu z Mozartem, Bachem i Beethovenem? Jak muzyka filmowa działa na widzów i manipuluje naszymi emocjami? Nad tym wszystkim zastanowimy się z krytyczką filmową Adrianą Prodeus. Na rozmowę w OFF Radiu Kraków zaprasza Mateusz Demski.

Mierzenie się z materią

„XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej” to stała ekspozycja Muzeum Narodowego w Krakowie. To przekrojowy przegląd zjawisk i kierunków artystycznych, które pojawiły się w Polsce w ciągu ostatnich 120 lat. Od Witkacego, przez Hasiora, po Sasnala. W ostatnim czasie galeria powiększyła się o przestrzeń poświęcony rzeźbie, na której można oglądać m.in. dzieła Aliny Szapocznikow, Katarzyny Kobro i Jerzego Beresia. O tym, na czym polegał rewolucyjny charakter rzeźby drugiej połowy XX w. i XXI w., a także o nowohuckim poecie złomu i artystce, która w rzeźbiarski sposób zainscenizowała własny pogrzeb, opowiada kuratorka wystawy Agata Małodobry. Na podcast w OFF Radiu Kraków zaprasza Mateusz Demski.

fot. Muzeum Narodowego w Krakowie / Michał Łepecki

Wolna czeska miłość

Trwa festiwal filmowy w Karlowych Warach. W konkursie głównym bierze udział pełnometrażowy debiut Tomasza Wińskiego, polskiego reżysera, który od ponad 10 lat mieszka w Pradze. "Borders of Love" to opowieść o parze, która – chcąc uniknąć kryzysu – decyduje się na otwarcie związku. Czy monogamia jest wyrzeczeniem? Czy romantyczny model miłości jest modelem skompromitowanym? Jak traktować współczesne formy intymnych relacji, takie jak poliamoria i wielokąty? Na podcast zaprasza Mateusz Demski.

Plenerowe święto animacji

W dniach 15-17 lipca odbędzie się Kraków Summer Animation Days. To plenerowa impreza, która od 14 lat gości na ulicach Krakowa. W tym roku pod gołym niebem zobaczymy m.in. estońskie animacje kontrowersyjnej artystki Chintis Lundgren, nowe filmy Ariego Astera i Kōji Yamamury oraz przegląd "kobiecej animacji z Krakowa". O szczegółach opowiada Bogusław Zmudziński, pomysłodawca wydarzenia i dyrektor artystyczny festiwalu Etiuda & Anima. Na podcast zaprasza Mateusz Demski.

Filmowe doznanie, które nie mieści się w głowie

„Wszystko wszędzie naraz” to film, który zawojował świat. Film ze wszystkim, o wszystkim. Połączenie kina sztuk walki, science-fiction, dramatu obyczajowego i pytań dotyczących życia na emigracji, gdzie nawiązania do „Matrixa” idą pod rękę z kinem Wong Kar-Waia. Nowej produkcji duetu Daniels przyglądamy się z Radkiem Pisulą, vlogerem, którego znacie z takich projektów jak Full Frontal Pisula czy Napisy Końcowe. Będzie o potencjale motywu multiwersum w kinie, wytwórni A24 i… pierdzących zwłokach Daniela Radcliffe’a, uniwersalnej figurze, które są warte więcej niż tysiąc słów.

Korzystam z życia, póki mogę

Ostáp Vakulúk, aktor znany m.in. z filmu „Eter” Krzysztofa Zanussiego, relacjonuje to, co dzieje się w Ukrainie. Jak pamięta Buczę sprzed wojny? Gdzie szuka pocieszenia, kiedy z nieba lecą bomby? „Jestem szczęśliwy, że żyję. Doceniam proste rzeczy, że mogę usiąść z bliskimi, napić się herbaty, popatrzeć w niebo. To jest prawdziwy dar” – mówi Ostáp.

Kina studyjne zapraszają na swoje święto

Przed nami Noc Kin Studyjnych! Już w sobotę, 9 kwietnia, krakowskie kina zwierają szyki i zapraszają widzów na specjalne atrakcje filmowe. Na widzów czekają bezpłatne pokazy, spotkania, wykłady i dyskusje. Na wydarzenie zaprasza Justyna Adamczyk z kina Mikro, gdzie oprócz najlepszych polskich filmów ubiegłego roku, będzie można zobaczyć wystawę pamiątek i archiwaliów: stare plakaty, programy, zdjęcia zebrane na przestrzeni blisko 40 lat działalności kina.