Radio Kraków

OFF/ON: Kamera, akcja!


RSS

Środowy poranek w OFF Radiu Kraków z Mateuszem Demskim. Dużo filmu i ponad wszystko filmy. Premiery, zapowiedzi w polskich kinach i na małym ekranie. Ciekawostki z branży, podsumowanie trendów, maglowanie gości. To wszystko i jeszcze więcej wszystkiego, jeśli prowadzący wstanie na dziewiątą.

Słuchaj online na www.off.radiokrakow.pl!

Podcasty

Ziemia nie jest naszą własnością, jesteśmy jej współlokatorami

Pochodziła ze słynnego artystycznego rodu Kossaków, ale nie spełniła oczekiwań rodziny. Porzuciła Kraków, znalazła spokój z dala od miasta. Przez 35 lat mieszkała w sercu Puszczy Białowieskiej. Dzisiaj jest nazywana łączniczką między ludźmi a zwierzętami, to dzięki jej pracy uczymy się patrzeć, czuć i rozumieć przyrodę. Mowa oczywiście o Simonie Kossak, której niezwykły życiorys przybliża film dokumentalny „Simona”. Z reżyserką, Natalią Koryncką-Gruz, rozmawia w OFF Radiu Kraków Mateusz Demski.

Film będzie można zobaczyć na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Muzyka wypełnia kino emocją i treścią

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie obchodzi 15-lecie. O najbardziej pamiętnych wydarzeniach poprzednich edycji, a także o tym, co czeka nas w tym roku (m.in. muzyczne spotkanie z Johnem Powellem i Jerzym Skolimowskim, a także koncert dla Ukrainy, na którym usłyszymy utwory skomponowane lub dedykowane specjalnie na tę okazję przez Johna Williamsa czy Howarda Shore’a) opowiada Michael Łyczek, zastępca dyrektora ds. muzycznych Krakowskiego Biura Festiwalowego. Na podcast w OFF Radiu Kraków zaprasza Mateusz Demski.

Małe rzeczy mają znaczenie

W dzieciństwie u Grzegorza Płonki zdiagnozowano autyzm. Z dzieckiem nie można było nawiązać kontaktu. Po latach okazało się, że przyczyną problemów komunikacyjnych jest nie autyzm, lecz głęboki niedosłuch. Dzięki zabiegowi operacyjnemu Grzegorz odzyskał słuch. Zaczął wtedy marzyć, by zostać pianistą i... to marzenie spełnił. Historię Grzegorza Płonki przybliża film „Sonata” w reżyserii Bartosza Blaschkego. Główną rolę gra Michał Sikorski, który podczas 46. FPFF w Gdyni został wyróżniony nagrodą za debiut. Z aktorem rozmawiamy w OFF Radiu Kraków o przygotowaniach do roli, wykluczeniu osób z niepełnosprawnościami i rażącej systemowej niesprawiedliwości. Na podcast zaprasza Mateusz Demski.

Kręcić filmy? Dla mnie, osoby z małej miejscowości, było to nie do pomyślenia

O filmie „Piosenki o miłości” rozmawiamy w OFF Radiu Kraków z jego reżyserem i scenarzystą, Tomaszem Habowskim. Poza tym o przemycaniu społecznie istotnych kwestii do serialu „Na wspólnej”. O platformie międzyklasowego porozumienia tworzonej w „Świecie Według Kiepskich”. A także o momencie, w którym nie wiesz, kim jest Krystian Lupa. Na podcast zaprasza Mateusz Demski.

W malarstwie wszystko mi wolno

Znamy go jako wybitnego reżysera, znamienitą postać światowego kina. Tym razem będziemy mieli okazję poznać jego inne oblicze. Od najbliższej niedzieli w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manngha będzie można oglądać obrazy Jerzego Skolimowskiego. Na czym polega fenomen jego malarstwa i prac, które trafiły m.in. do kolekcji Jacka Nicholsona? Czy katastrofa klimatyczna, kryzysy uchodźcze lub przeczucie wojny mają przełożenie na tę sztukę? W audycji OFF/ON rozmawiamy z Marcinem Gołębiewskim, kuratorem retrospektywnej wystawy „Jerzy Skolimowski. W malarstwie wszystko mi wolno” oraz Małgorzatą Gołębiewską z Fundacji Wschód Sztuki.

Zwierzę sceniczne

Jedni nazywali go „księciem ciemności”, drudzy „Jezusem z Melbourne”, jeszcze inni pisali, że przewodzi „najbardziej brutalnej koncertowej grupie świata”. Od Birthday Party, przez Bad Seeds, aż po Grindermana i pracę nad muzyką filmową. Nick Cave niejedno ma imię, wokół jego postaci narosło wiele legend. Najlepiej australijskiego muzyka zdołał jak dotąd sportretować Andrew Dominik w swoich filmach dokumentalnych. Najnowszy, „This Much I Know To Be True”, będzie można zobaczyć już 11 kwietnia w Kinie pod Baranami, o czym opowiada Ola Starmach. Poza tym rozmawiamy o twórczej ewolucji Cave’a, ucieczce przed traumą w świat sztuki i podejmowaniu dialogu z fanami w trudnych chwilach.

Planeta jest naszym wspólnym dobrem

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. To dobry czas, aby pomyśleć o naszej planecie. Co może przyczynić się do poprawy stanu środowiska? I jakie najczarniejsze scenariusze globalnego ocieplenia czekają nas, jeśli nie zaczniemy w porę działać? O tych, i wielu innych sprawach, rozmawiamy z Julią Gródek i Joanną Fudali, działaczkami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Krakowie.

Labirynt słów

David Foster Wallace był, obok Jonathana Franzena i Jeffreya Eugenidesa, najwybitniejszym pisarzem swojej generacji. Niektórzy widzieli w nim przedstawiciela postmodernizmu, inni słusznie zauważali, że wymykał się kategoriom, rozsadzał język, rzucał intelektualne wyzwanie czytelnikom. Na czym polegał geniusz Wallace’a? Czy we fragmentach życiorysu pisarza można odnaleźć klucz do jego twórczości? Na te i inne pytania odpowiada Jolanta Kozak, tłumaczka prozy i poezji z języka angielskiego, która ukończyła właśnie pracę nad tłumaczeniem opus magnum Wallace’a, eksperymentalnej i liczącej ponad tysiąc stron powieści „Infinite Jest”. W międzyczasie na polskim rynku ukaże się biografia autora pt. „Każda historia miłosna jest historią o duchach”.

Batman nieopierzony

Na HBO Max można już oglądać „Batmana” Matta Reevesa. Z tej okazji spotykamy się z Janem Sławińskim (Anonimowy Grzybiarz), żeby rozmawiać o kolejnej opowieści z serii o Mrocznym Rycerzu – jej komiksowych korzeniach, noirowych inspiracjach i możliwych kontynuacjach, a także o tym jak wizja Reevesa wypada na tle „Batmanów” Nolana.

Każdy z nas ma coś, co może zaoferować innym ludziom

Wybitny dokumentalista Paweł Łoziński zrealizował film z balkonu, gdzie spędził dwa i pół roku. Z kamerą i mikrofonem wyczekiwał aż przechodzący pod jego mieszkaniem ludzie sami zaczną wchodzić w kadr, aż cały świat do niego przyjdzie. Nawiązał 2 tysiące rozmów, zadając niedyskretne pytania: o życie i śmierć, miłość i samotność. Z reżyserem „Filmu balkonowego” rozmawiamy o zaglądaniu do głów i stukaniu ludziom do serc. O potrzebie spotkania, życiu ze sobą, szukaniu sensu każdego dnia.

Żuławski budował światy osobne i niepodobne do niczego

„Na srebrnym globie” to film, który w historii polskiego kina jak żaden inny obrósł legendą. Projekt życia Andrzeja Żuławskiego, dzieło nigdy niedokończone, które miało wyprzedzić „Gwiezdne wojny”. Kuba Mikurda, reżyser dokumentu „Ucieczka na srebrny glob”, doszukał się w tej historii czegoś więcej – kontekstu osobistego i politycznego, opowieści o losie artysty, o inności, wreszcie o Polsce kiedyś i Polsce dzisiaj. Dlaczego maraton filmów Żuławskiego działa jak noc spędzona w klubie techno? Czy George Lucas mógł zaproponować mu zrobienie „Powrotu Jedi”? I czy literacki pierwowzór „Na srebrnym globie” jest wymarzonym materiałem na serial dla Netfliksa?

Filmowe doznanie, które nie mieści się w głowie

„Wszystko wszędzie naraz” to film, który zawojował świat. Film ze wszystkim, o wszystkim. Połączenie kina sztuk walki, science-fiction, dramatu obyczajowego i pytań dotyczących życia na emigracji, gdzie nawiązania do „Matrixa” idą pod rękę z kinem Wong Kar-Waia. Nowej produkcji duetu Daniels przyglądamy się z Radkiem Pisulą, vlogerem, którego znacie z takich projektów jak Full Frontal Pisula czy Napisy Końcowe. Będzie o potencjale motywu multiwersum w kinie, wytwórni A24 i… pierdzących zwłokach Daniela Radcliffe’a, uniwersalnej figurze, które są warte więcej niż tysiąc słów.

Korzystam z życia, póki mogę

Ostáp Vakulúk, aktor znany m.in. z filmu „Eter” Krzysztofa Zanussiego, relacjonuje to, co dzieje się w Ukrainie. Jak pamięta Buczę sprzed wojny? Gdzie szuka pocieszenia, kiedy z nieba lecą bomby? „Jestem szczęśliwy, że żyję. Doceniam proste rzeczy, że mogę usiąść z bliskimi, napić się herbaty, popatrzeć w niebo. To jest prawdziwy dar” – mówi Ostáp.

Kina studyjne zapraszają na swoje święto

Przed nami Noc Kin Studyjnych! Już w sobotę, 9 kwietnia, krakowskie kina zwierają szyki i zapraszają widzów na specjalne atrakcje filmowe. Na widzów czekają bezpłatne pokazy, spotkania, wykłady i dyskusje. Na wydarzenie zaprasza Justyna Adamczyk z kina Mikro, gdzie oprócz najlepszych polskich filmów ubiegłego roku, będzie można zobaczyć wystawę pamiątek i archiwaliów: stare plakaty, programy, zdjęcia zebrane na przestrzeni blisko 40 lat działalności kina.

Kiedy Putin chce podziału, agresji i mroku, my musimy być po stronie światła

Iwan Wyrypajew – mieszkający od wielu lat w Polsce rosyjski dramatopisarz, aktor i reżyser. Laureat Paszportu „Polityki” za rok 2012 w kategorii „Teatr”. W rozmowie z Mateuszem Demskim opowiada o rosyjskich artystach, którzy odważyli się wystąpić przeciwko Putinowi, skali kremlowskiej propagandy i utracie wiary we własny naród.

Kino to ostrzeżenie i prognoza na przyszłość

Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwal Millennium Docs Against Gravity, opowiada nam o sytuacji twórczyń i twórców filmowych z Ukrainy, a także o filmach, które pozwalają poszerzyć wiedzę na temat tego, co dzieje się tuż za naszą granicą.

Wojna jest też piekłem dla zwierząt

Jak wiemy ofiarami wojny są ludzie, ale są nimi także zwierzęta. Obok zbiórek jedzenia, ubrań, środków czystości dla uchodźców z Ukrainy ruszyły też akcje mające na celu pomoc zwierzętom – tym, które zostały na miejscu, które do nas jadą albo już przyjechały. Zapraszamy na podcast z Agnieszką Odomirską z Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Nie liczymy dni, ale godziny

Ostáp Vakulúk, aktor pracujący w teatrze we Lwowie, znany m.in. z filmu "Eter" Krzysztofa Zanussiego, relacjonuje to, co dzieje się w Ukrainie. „Nie liczymy dni, ale godziny, dlatego nie można zwlekać. Trzymajmy się razem, naciskajmy na instytucje europejskie!” – apeluje Ostáp.

Berlinale 2022: Festiwal w dobie pandemii

Miłosz Stelmach – redaktor naczelny czasopisma „Ekrany”, wykładowca filmoznawstwa na UJ, a przede wszystkim stały bywalec Berlinale. W rozmowie z Mateuszem Demskim opowiedział jednym z największych i najważniejszych festiwali filmowych Europy, tegorocznej edycji oraz o wartości powrotu widzów przed duży ekran.

10. urodziny KIKI!

Bogdan Balicki – wiceprezes Zarządu Fundacji Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison, rozmawia z Mateuszem Demskim o dziesiątych urodzinach podgórskiej kinokawiarni KIKA i wyzwaniach, które stoją przed kinami studyjnymi. Jak małe kina przetrwały pandemię? Czy wciąż jest popyt na kino ambitne i nieoczywiste?