Radio Kraków

OFF/ON: Kamera, akcja!


RSS

“Dużo filmu i ponad wszystko filmy” mówi o swojej audycji w OFF Radiu Kraków Mateusz Demski. KAMERA, AKCJA! to relacje z festiwali, premiery i zapowiedzi w polskich kinach, najlepsze dokumenty czy serialowe fenomeny w rozmowach z twórcami i krytykami. To wszystko i jeszcze więcej wszystkiego, jeśli prowadzący wstanie na dziewiątą.

Słuchaj online na www.off.radiokrakow.pl!

Podcasty

Opowiedzieć o tym, co nienazywalne – rozmowa z Anielą Gabryel, reżyserką filmu „Radical Move"

Teatr bez teatru. Jerzy Grotowski, największy reformator polskiego i światowego teatru XX wieku, przez całe życie poszukiwał na teatralnych deskach tego, co w człowieku najbardziej pierwotne, a zarazem poszukiwał w nim nierozwikłanej tajemnicy istnienia. Spełnieniem tego marzenia miały być warsztaty prowadzone w ośrodku pracy praktycznej „Workcenter” w Pontederze we Włoszech. Thomas Richards, najważniejszy współpracownik Grotowskiego, po jego śmierci, kontynuuje działalność zainicjowaną przez mistrza i w zamkniętym ośrodku pracuje z grupą aktorów z całego świata, którzy są poddawani nieustannym próbom. W dokumentalnym filmie „Radical Move” po raz pierwszy tak szczerze opowiedzieli o swoich doświadczeniach: o przesuwaniu granic, o przemocy w sztuce i w kolektywnych działaniach. Na rozmowę z reżyserką Anielą Gabryel zaprasza Mateusz Demski.

Wojna jest zawsze obok – rozmowa z Emilią Pluskotą, reżyserką filmu „Jina”

16 sierpnia 2022 r., 22-letnia dziewczyna kurdyjskiego pochodzenia, Jina Mahsa Amini, została śmiertelnie pobita z rąk religijnej „policji moralności”, wysłanników Islamskiej Republiki Iranu. Została zamordowana z powodu włosów wystających spod jej hidżabu. Śmierć młodej dziewczyny wywołała falę protestów, których hasło brzmi: „Kobieta. Życie. Wolność”. Dokumentalny film „Jina” w reżyserii Emilii Pluskoty składa się na historie sześciu irańskich kobiet, które dzielą się swoimi doświadczeniami, obawami i marzeniami na temat Iranu, jaki chciałyby zastać. Aktualnie Emilia przebywa w – graniczącej z Izraelem – Jordanii, ok. 250 km od Strefy Gazy. „Palestyna jest państwem absolutnie zapomnianym przez cały świat” – mówi w rozmowie z Mateuszem Demskim w OFF Radiu Kraków.

Queerowe rozczytywanie kultury – rozmowa z Pawłem Świerczkiem, tłumaczem książki „Współczesna natura” Dereka Jarmana

Jeden z najwybitniejszych reżyserów historii kina, uważany za pioniera New Queer Cinema. Autor filmów „Jubileusz”, „Caravaggio”, „Ostatni Anglicy” czy „Blue”. Ponadto scenograf, malarz, pisarz, działacz ruchu na rzecz uprawnienia osób LGTB+ i… ogrodnik. Derek Jarman, bo o nim mowa – w latach 1989-90 – pisał dziennik, który zatytułował „Współczesna natura”, a który ukazał się właśnie w Polsce nakładem Wydawnictwa Ha!art. To dziennik zarazem ogrodniczy (chorujący na AIDS artysta uprawiał w tamtym czasie postmodernistyczny ogród przy Prospect Cottage w Dungeness), jak i intymna medytacja nad życiem w cieniu wirusa HIV, sztuką, społecznością queer oraz nastrojami panującymi w świecie. Na rozmowę z Pawłem Świerczkiem, dramaturgiem, performerem, a także tłumaczem książek Dereka Jarmana, zaprasza Mateusz Demski.

okładka podcastu: Paweł Świerczek, fot. Natalia Kaniak

Kobieta ma prawo decydować o sobie. Na deski Teatru Barakah trafia interpretacja „Dziecka Rosemary”

Po scenicznej adaptacji „Twin Peaks” oraz „Misery” na podstawie Stephena Kinga, Teatr Barakah bierze na warsztat kolejnego klasyka literatury i kina grozy. „Rosemary”, najnowszy spektakl krakowskiego teatru, to próba nowego, pogłębionego i współczesnego odczytania powieści Iry Levina i kultowego filmu Romana Polańskiego, która prowokuje pytania o nasze prawo do samostanowienia. W jaki sposób dochodzi w dzisiejszych czasach do manipulacji i zniewolenia? Dlaczego kobieta sama nie może decydować o sobie i swoim ciele? Czy funkcjonuje w społeczeństwie jako „własność publiczna”? I wreszcie – czym lub kim jest współcześnie szatan? Na rozmowę z Michałem Nowickim i Moniką Kufel w OFF Radiu Kraków zaprasza Mateusz Demski.

okładka podcastu: Rosemary fot. Krzysztof Marchlak

Kobiety z Roztocza są głodne tego, by ktoś je wysłuchał – rozmowa z Katarzyną Machałek i Łukaszem Machowskim, twórcami filmu „Dzień i noc”

Roztocze. Dzika, leśna kraina na wschodzie Polski, gdzie magiczne obrzędy i wierzenia, są od pokoleń silnie obecne w życiu jej mieszkańców. Wciąż można spotkać tam staruszki żyjące w niebieskich chatkach, szamanki odprawiają rytuał wylewania wosku, a bagna skrywają dusze przodków. Udręczona wiedźma Nawoja zakopuje pod stodołą głowę martwego zwierzęcia, rzucając klątwę na swoją sąsiadkę. 90-letnia babinka, pogrążona w melancholii niczym w wiecznej nocy, wspomina relację z młodą dziewczyną, z którą niegdyś była nierozłączna. W filmie „Dzień i noc” Katarzyny Machałek i Łukasza Machowskiego magia, ludowe pieśni i wierzenia, łączą się z czułym portretem kobiet, które trwają przy sobie w doli i niedoli. Na rozmowę z twórcami zaprasza Mateusz Demski.

okładka podcastu: kadr z filmu "Dzień i noc"

Poezja obrazu – rozmowa z Wiktorem Skrzyneckim, reżyserem filmu „Mieczysław Jahoda. Sztukmistrz z Krakowa”

Był jednym z najwybitniejszych autorów zdjęć filmowych w historii polskiego kina. Po premierze „Zimowego zmierzchu” Stanisława Lenartowicza oraz „Pętli” i „Pożegnań” Wojciecha Jerzego Hasa, okrzyknięto go „mistrzem nastroju”. To on sfilmował pierwszą polską superprodukcję („Krzyżacy”), kultowe seriale Jerzego Gruzy („Wojna domowa”, „Czterdziestolatek”) oraz tak wizjonerskie obrazy, jak „Rękopis znaleziony w Saragossie” Hasa i „Jak daleko stąd, jak blisko” Tadeusza Konwickiego. Mieczysław Jahoda był i jest inspiracją dla kolejnych pokoleń, czego dowodem jest dokumentalny film „Mieczysław Jahoda. Sztukmistrz z Krakowa” Wiktora Skrzyneckiego, prezentowany podczas festiwalu EnergaCAMERIMAGE. Na rozmowę z reżyserem zaprasza Mateusz Demski.

Piękno wokół nas – rozmawiamy o 20. edycji Millennium Docs Against Gravity

„Nie bądź obojętny_a” to hasło nawiązujące do słów Mariana Turskiego, które stało się nie tylko myślą przewodnią obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, ale też tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity, który świętuje 20 lat istnienia. „Te słowa to wyraz wartości, które towarzyszą festiwalowi od początku istnienia” – mówi Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny MDAG. W programie nie zabraknie filmów o wojnie w Ukrainie, skutkach zmian klimatycznych, ale też o rewolucji w sexworkingu, życiu osób LGBTQ+ w różnych rejonach świata i kobietach, które podejmują wspólne działanie przeciw nierówności i przemocy. Na rozmowę w OFF Radiu Kraków zaprasza Mateusz Demski.

Okładka podcastu - DJ Wika

Kultowe działa z opóźnionym zapłonem. Jak Big Lebowski wszedł do kanonu?

Mija 25 lat od premiery „Biga Lebowskiego”, filmu braci Coen, który uchodzi za jeden z największych i najbardziej nieoczekiwanych fenomenów w historii kina. Historia o facecie, któremu pewnego dnia ktoś wparował na chatę i nasikał na dywan, po latach, stała się obiektem kultu. Fani spotykają się co roku, by razem oglądać ten film po raz setny, grają w kręgle, upijają się koktajlami White Russian. Najbardziej hardcorowi przynoszą na event prochy swoich bliskich, którzy uwielbiali ten film. W 2008 r. ktoś wpadł na pomysł, by ekranowego The Dude’a ogłosić świętym i utworzyć wokół niego związek wyznaniowy.

O tym, jak to się dzieje, że pewne filmy zyskują wręcz kultowy status, opowiada Mateuszowi Demskiemu w OFF Radiu Kraków Krystian Kujda, założyciel kolektywu VHS HELL i dyrektor artystyczny Octopus Film Festival.

Bezcenne spotkanie z drugim człowiekiem - rozmowa z Małgorzatą Nocuń

„Szczerze podziwiałam kobiety z krajów poradzieckich, uważałam je za heroski. […] Kiedy upadł Związek Radziecki (a na ogromnym terytorium, które zajmował, zapanował kryzys gospodarczy i głód), to kobiety nie załamywały rąk. Kiedy jedna po drugiej wybuchały wojny, one zagryzły zęby i postanowiły przetrwać. Przetrwać wbrew wszystkiemu” – pisze Małgorzata Nocuń w książce „Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego” (Wydawnictwo Czarne).

To poruszający i wielowymiarowy portret kobiet, dla których zabrakło miejsca w szkolnych podręcznikach. O tych, które przeżyły blokadę Leningradu w 1941 r. i tych, które były w Ukrainie w lutym 2022 r. O feministkach działających na prowincji oraz tych, które szczerze kochały Związek Radziecki. Na rozmowę z autorką w OFF Radiu Kraków zaprasza Mateusz Demski.

Odnaleźć swoją watahę - rozmowa z Marcinem Filipowiczem o filmie "Braty"

"Braty" to pierwszy polski film tak silnie osadzony w świecie deskorolki. To jeden z nielicznych, na naszym gruncie, przykładów kina coming-of-age. Przede wszystkim jest to historia o rodzinie, na której cieniem kładzie się żałoba, narkotyki, bóle dojrzewania. Jazda na desce stanowi w tym świecie odskocznie od codzienności.

Marcin Filipowicz, reżyser, opowiada w OFF Radiu Kraków o zajawce na deskę, którą przeżywał za małolata w rodzinnym Krakowie, o współpracy z ekipą z firmy Pogo3012, duetem Syny, o partyzanckich, niespotykanych na polskim rynku filmowym, formach promocji. Na rozmowę zaprasza Mateusz Demski.

Bycie trędowatym oznacza odrzucenie i wykluczenie

"Koniec świata w Dolinie Łez" to dokument Jarosława Wszędybyła, który opowiada o życiu mieszkańców wioski na wschodzie Rumunii. Tichilești to ostatnia osada trędowatych w Europie, do której przed laty zsyłano chorych na trąd. W czasach komunizmu wioska została na rozkaz władz wymazana z map, a mieszkańcy mieli zakaz opuszczania jej terenu. Dziś żyje jeszcze tylko kilkoro z nich, natomiast miejsce to wciąż owiane jest złą sławą kolonii trędowatych, do której nie przyjeżdżają nawet rodziny skazanych na samotność chorych. Na rozmowę z reżyserem zaprasza Mateusz Demski.

Film "Koniec świata w Dolinie Łez" można zobaczyć na festiwalu Nowe Horyzonty.

Folklor to nie cepelia

W OFF Radiu Kraków w gościach Natalia Nowacka, koordynatorka warsztatów i wydarzeń towarzyszących na Międzynarodowych Małopolskich Spotkaniach z Folklorem. To impreza, której przyświeca konkretny cel – promocja różnorodności kulturowej. Od ośmiu lat Myślenice stawiają na odkrywanie, a przede wszystkim osobiste doświadczanie odmienności i zwyczajów z różnych stron świata. "Nie chodzi o ślizganie się po powierzchni piękna stroju, ale poznawanie kultur przez pryzmat ludzi" – przekonuje nasza gościni. Na rozmowę zaprasza Mateusz Demski.

Elvis wiecznie żywy

Baz Luhrmann, niekwestionowany król kiczu i przesady w Hollywood, wziął na warsztat legendę króla rock'n'rolla. Film "Elvis" to modelowe przedstawienie sukcesu od pucybuta do milionera, ale również tragiczna historia gwiazdora zatrzaśniętego w złotej klatce. Na czym polegała relacja Elvisa Presley’a i jego menedżera „pułkownika” Toma Parkera? Kiedy "Hound Dog" i "Jailhouse Rock" dotarły do Polski? Jakim wyzwaniem było zdobywanie jego płyt za komuny? I czy Elvis jest wiecznie żywy? W studiu OFF Radia Kraków melduje się reprezentacja Krakowskiego Fan Clubu Elvisa Presleya "Elvis w Krakowie". Na podcast zaprasza Mateusz Demski.

Muzyka filmowa jest odrębną i spełnioną dziedziną

Człowiek, którego przedstawiać w zasadzie nie trzeba. Był jednym z najpopularniejszych kompozytorów w historii kina. Jego nazwisko widnieje w czołówkach ponad 500 filmów. Nagrał tyle, że można do końca życia siedzieć i tylko słuchać jego muzyki. Ennio Morricone. Dokładnie tydzień temu minęły dwa lata od śmierci artysty, wtedy też do kin trafił dokument „Ennio”. Na czym polegał geniusz włoskiego kompozytora? Czy Morricone zasługuje na postawienie w jednym szeregu z Mozartem, Bachem i Beethovenem? Jak muzyka filmowa działa na widzów i manipuluje naszymi emocjami? Nad tym wszystkim zastanowimy się z krytyczką filmową Adrianą Prodeus. Na rozmowę w OFF Radiu Kraków zaprasza Mateusz Demski.

Mierzenie się z materią

„XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej” to stała ekspozycja Muzeum Narodowego w Krakowie. To przekrojowy przegląd zjawisk i kierunków artystycznych, które pojawiły się w Polsce w ciągu ostatnich 120 lat. Od Witkacego, przez Hasiora, po Sasnala. W ostatnim czasie galeria powiększyła się o przestrzeń poświęcony rzeźbie, na której można oglądać m.in. dzieła Aliny Szapocznikow, Katarzyny Kobro i Jerzego Beresia. O tym, na czym polegał rewolucyjny charakter rzeźby drugiej połowy XX w. i XXI w., a także o nowohuckim poecie złomu i artystce, która w rzeźbiarski sposób zainscenizowała własny pogrzeb, opowiada kuratorka wystawy Agata Małodobry. Na podcast w OFF Radiu Kraków zaprasza Mateusz Demski.

fot. Muzeum Narodowego w Krakowie / Michał Łepecki

Wolna czeska miłość

Trwa festiwal filmowy w Karlowych Warach. W konkursie głównym bierze udział pełnometrażowy debiut Tomasza Wińskiego, polskiego reżysera, który od ponad 10 lat mieszka w Pradze. "Borders of Love" to opowieść o parze, która – chcąc uniknąć kryzysu – decyduje się na otwarcie związku. Czy monogamia jest wyrzeczeniem? Czy romantyczny model miłości jest modelem skompromitowanym? Jak traktować współczesne formy intymnych relacji, takie jak poliamoria i wielokąty? Na podcast zaprasza Mateusz Demski.

Plenerowe święto animacji

W dniach 15-17 lipca odbędzie się Kraków Summer Animation Days. To plenerowa impreza, która od 14 lat gości na ulicach Krakowa. W tym roku pod gołym niebem zobaczymy m.in. estońskie animacje kontrowersyjnej artystki Chintis Lundgren, nowe filmy Ariego Astera i Kōji Yamamury oraz przegląd "kobiecej animacji z Krakowa". O szczegółach opowiada Bogusław Zmudziński, pomysłodawca wydarzenia i dyrektor artystyczny festiwalu Etiuda & Anima. Na podcast zaprasza Mateusz Demski.

Filmowe doznanie, które nie mieści się w głowie

„Wszystko wszędzie naraz” to film, który zawojował świat. Film ze wszystkim, o wszystkim. Połączenie kina sztuk walki, science-fiction, dramatu obyczajowego i pytań dotyczących życia na emigracji, gdzie nawiązania do „Matrixa” idą pod rękę z kinem Wong Kar-Waia. Nowej produkcji duetu Daniels przyglądamy się z Radkiem Pisulą, vlogerem, którego znacie z takich projektów jak Full Frontal Pisula czy Napisy Końcowe. Będzie o potencjale motywu multiwersum w kinie, wytwórni A24 i… pierdzących zwłokach Daniela Radcliffe’a, uniwersalnej figurze, które są warte więcej niż tysiąc słów.

Korzystam z życia, póki mogę

Ostáp Vakulúk, aktor znany m.in. z filmu „Eter” Krzysztofa Zanussiego, relacjonuje to, co dzieje się w Ukrainie. Jak pamięta Buczę sprzed wojny? Gdzie szuka pocieszenia, kiedy z nieba lecą bomby? „Jestem szczęśliwy, że żyję. Doceniam proste rzeczy, że mogę usiąść z bliskimi, napić się herbaty, popatrzeć w niebo. To jest prawdziwy dar” – mówi Ostáp.

Kina studyjne zapraszają na swoje święto

Przed nami Noc Kin Studyjnych! Już w sobotę, 9 kwietnia, krakowskie kina zwierają szyki i zapraszają widzów na specjalne atrakcje filmowe. Na widzów czekają bezpłatne pokazy, spotkania, wykłady i dyskusje. Na wydarzenie zaprasza Justyna Adamczyk z kina Mikro, gdzie oprócz najlepszych polskich filmów ubiegłego roku, będzie można zobaczyć wystawę pamiątek i archiwaliów: stare plakaty, programy, zdjęcia zebrane na przestrzeni blisko 40 lat działalności kina.