Radio Kraków

OFF/ON: Kamera, akcja!


RSS

Środowy poranek w OFF Radiu Kraków z Mateuszem Demskim. Dużo filmu i ponad wszystko filmy. Premiery, zapowiedzi w polskich kinach i na małym ekranie. Ciekawostki z branży, podsumowanie trendów, maglowanie gości. To wszystko i jeszcze więcej wszystkiego, jeśli prowadzący wstanie na dziewiątą.

Słuchaj online na www.off.radiokrakow.pl!

Podcasty

Festiwal lekkich treści

„To miejsce, w którym stale towarzyszy Ci banan na twarzy, a łezka kręci się w oku. To żywy i kreatywny hołd dla sztuki, która rozśmiesza i podnosi na duchu, bez V.I.P treatment, ą-ę i czerwonych dywanów (będą kolorowe!)”. Tak właśnie zapowiada się Big Festivalowski, nowe wydarzenie na festiwalowej mapie Polski, które rusza już 19 sierpnia w Płocku. Jego pomysłodawcą jest Alek Pietrzak, reżyser „Juliusza” i „Czarnej owcy”. W OFF/ON rozmawia z Mateuszem Demskim o rodzinnych stronach, najbardziej kultowej komedii o kręglach, a także odejściu od sztuki uciemiężonej na rzecz kina, które nastraja pozytywnie.

Ukraińcy czują się jak ptaki wyrzucone z gniazda

Kim dla Brytyjczyków jest sir David Attenborough, tym dla Polaków był Włodzimierz Puchalski. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie przypomina jednego z najsłynniejszych polskich przyrodników, podróżnika, fotografa, reżysera i edukatora. Łukasz Galusek, zastępca dyrektora ds. programowych MCK, opowiada Mateuszowi Demskiemu o potrzebie powrotu do dorobku Puchalskiego, a także o tzw. „domowrotach”, które stały się metaforą sytuacji Ukraińców, ich zwierząt oraz pragnienia powrotu do domów.

Wystawę „Domowroty. Włodzimierz Puchalski” można oglądać do 6 listopada.

Body is Reality

W niedalekiej przyszłości ewolucja wymyka się spod kontroli. Nasze ciała zaczynają wytwarzać dodatkowe, nieznane nauce organy. Eksperymenty z wnętrznościami stają się „nową sztuką”, „nowym aktem seksualnym”, początkiem ery „nowego człowieka”. Taka wizja świata nie zdziwi nikogo, kto miał okazję zetknąć się z kinem Davida Cronenberga. Mateusz Demski i Kamil Kalbarczyk, redaktor czasopisma Ekrany, omawiają ukochane motywy Kanadyjczyka, jego najfajniejsze i najbardziej obleśne filmy.

Złe wychowanie

Warunkowo zwolniony z poprawczaka Karol przebywa w mieszkaniu treningowym. To miejsce, w którym ma nauczyć się umiejętności pozwalających prowadzić w przyszłości samodzielne życie: zarządzania czasem, szukania pracy, budowania relacji z innymi ludźmi. W codziennym „treningu życia” pomaga mu jego wychowawczyni, Marta. Jednak ta relacja – ściśle ujęta w ramy regulaminu – wymyka się spod kontroli. „Matecznik” to debiut Grzegorza Mołdy. W OFF/ON rozmawia z Mateuszem Demskim o pułapkach wychowania, kinie Yórgosa Lánthimosa i zajawce na country-trapowe ballady.

Matecznik” miał premierę na tegorocznych Nowych Horyzontach.

Nowe Horyzonty to mały przystanek w życiu

Mateusz Demski i Maja Głogowska, redaktorka naczelna portalu Filmawka, omawiają, co działo się w tym roku na Nowych Horyzontach. Urodzaj polskiego kina, wspomnienie ojca chrzestnego awangardy filmowej, zapłakane twarze po pokazie „Blisko” Lukasa Dhonta. A to tylko część z tego, przeżyliśmy we Wrocławiu!

cover: Nowe Horyzonty - Słoń, reż. Kamil Krawczycki (fot. Jakub Sztuk)

Bycie trędowatym oznacza odrzucenie i wykluczenie

"Koniec świata w Dolinie Łez" to dokument Jarosława Wszędybyła, który opowiada o życiu mieszkańców wioski na wschodzie Rumunii. Tichilești to ostatnia osada trędowatych w Europie, do której przed laty zsyłano chorych na trąd. W czasach komunizmu wioska została na rozkaz władz wymazana z map, a mieszkańcy mieli zakaz opuszczania jej terenu. Dziś żyje jeszcze tylko kilkoro z nich, natomiast miejsce to wciąż owiane jest złą sławą kolonii trędowatych, do której nie przyjeżdżają nawet rodziny skazanych na samotność chorych. Na rozmowę z reżyserem zaprasza Mateusz Demski.

Film "Koniec świata w Dolinie Łez" można zobaczyć na festiwalu Nowe Horyzonty.

Folklor to nie cepelia

W OFF Radiu Kraków w gościach Natalia Nowacka, koordynatorka warsztatów i wydarzeń towarzyszących na Międzynarodowych Małopolskich Spotkaniach z Folklorem. To impreza, której przyświeca konkretny cel – promocja różnorodności kulturowej. Od ośmiu lat Myślenice stawiają na odkrywanie, a przede wszystkim osobiste doświadczanie odmienności i zwyczajów z różnych stron świata. "Nie chodzi o ślizganie się po powierzchni piękna stroju, ale poznawanie kultur przez pryzmat ludzi" – przekonuje nasza gościni. Na rozmowę zaprasza Mateusz Demski.

Elvis wiecznie żywy

Baz Luhrmann, niekwestionowany król kiczu i przesady w Hollywood, wziął na warsztat legendę króla rock'n'rolla. Film "Elvis" to modelowe przedstawienie sukcesu od pucybuta do milionera, ale również tragiczna historia gwiazdora zatrzaśniętego w złotej klatce. Na czym polegała relacja Elvisa Presley’a i jego menedżera „pułkownika” Toma Parkera? Kiedy "Hound Dog" i "Jailhouse Rock" dotarły do Polski? Jakim wyzwaniem było zdobywanie jego płyt za komuny? I czy Elvis jest wiecznie żywy? W studiu OFF Radia Kraków melduje się reprezentacja Krakowskiego Fan Clubu Elvisa Presleya "Elvis w Krakowie". Na podcast zaprasza Mateusz Demski.

Muzyka filmowa jest odrębną i spełnioną dziedziną

Człowiek, którego przedstawiać w zasadzie nie trzeba. Był jednym z najpopularniejszych kompozytorów w historii kina. Jego nazwisko widnieje w czołówkach ponad 500 filmów. Nagrał tyle, że można do końca życia siedzieć i tylko słuchać jego muzyki. Ennio Morricone. Dokładnie tydzień temu minęły dwa lata od śmierci artysty, wtedy też do kin trafił dokument „Ennio”. Na czym polegał geniusz włoskiego kompozytora? Czy Morricone zasługuje na postawienie w jednym szeregu z Mozartem, Bachem i Beethovenem? Jak muzyka filmowa działa na widzów i manipuluje naszymi emocjami? Nad tym wszystkim zastanowimy się z krytyczką filmową Adrianą Prodeus. Na rozmowę w OFF Radiu Kraków zaprasza Mateusz Demski.

Mierzenie się z materią

„XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej” to stała ekspozycja Muzeum Narodowego w Krakowie. To przekrojowy przegląd zjawisk i kierunków artystycznych, które pojawiły się w Polsce w ciągu ostatnich 120 lat. Od Witkacego, przez Hasiora, po Sasnala. W ostatnim czasie galeria powiększyła się o przestrzeń poświęcony rzeźbie, na której można oglądać m.in. dzieła Aliny Szapocznikow, Katarzyny Kobro i Jerzego Beresia. O tym, na czym polegał rewolucyjny charakter rzeźby drugiej połowy XX w. i XXI w., a także o nowohuckim poecie złomu i artystce, która w rzeźbiarski sposób zainscenizowała własny pogrzeb, opowiada kuratorka wystawy Agata Małodobry. Na podcast w OFF Radiu Kraków zaprasza Mateusz Demski.

fot. Muzeum Narodowego w Krakowie / Michał Łepecki

Wolna czeska miłość

Trwa festiwal filmowy w Karlowych Warach. W konkursie głównym bierze udział pełnometrażowy debiut Tomasza Wińskiego, polskiego reżysera, który od ponad 10 lat mieszka w Pradze. "Borders of Love" to opowieść o parze, która – chcąc uniknąć kryzysu – decyduje się na otwarcie związku. Czy monogamia jest wyrzeczeniem? Czy romantyczny model miłości jest modelem skompromitowanym? Jak traktować współczesne formy intymnych relacji, takie jak poliamoria i wielokąty? Na podcast zaprasza Mateusz Demski.

Plenerowe święto animacji

W dniach 15-17 lipca odbędzie się Kraków Summer Animation Days. To plenerowa impreza, która od 14 lat gości na ulicach Krakowa. W tym roku pod gołym niebem zobaczymy m.in. estońskie animacje kontrowersyjnej artystki Chintis Lundgren, nowe filmy Ariego Astera i Kōji Yamamury oraz przegląd "kobiecej animacji z Krakowa". O szczegółach opowiada Bogusław Zmudziński, pomysłodawca wydarzenia i dyrektor artystyczny festiwalu Etiuda & Anima. Na podcast zaprasza Mateusz Demski.

Planeta jest naszym wspólnym dobrem

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. To dobry czas, aby pomyśleć o naszej planecie. Co może przyczynić się do poprawy stanu środowiska? I jakie najczarniejsze scenariusze globalnego ocieplenia czekają nas, jeśli nie zaczniemy w porę działać? O tych, i wielu innych sprawach, rozmawiamy z Julią Gródek i Joanną Fudali, działaczkami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Krakowie.

Labirynt słów

David Foster Wallace był, obok Jonathana Franzena i Jeffreya Eugenidesa, najwybitniejszym pisarzem swojej generacji. Niektórzy widzieli w nim przedstawiciela postmodernizmu, inni słusznie zauważali, że wymykał się kategoriom, rozsadzał język, rzucał intelektualne wyzwanie czytelnikom. Na czym polegał geniusz Wallace’a? Czy we fragmentach życiorysu pisarza można odnaleźć klucz do jego twórczości? Na te i inne pytania odpowiada Jolanta Kozak, tłumaczka prozy i poezji z języka angielskiego, która ukończyła właśnie pracę nad tłumaczeniem opus magnum Wallace’a, eksperymentalnej i liczącej ponad tysiąc stron powieści „Infinite Jest”. W międzyczasie na polskim rynku ukaże się biografia autora pt. „Każda historia miłosna jest historią o duchach”.

Batman nieopierzony

Na HBO Max można już oglądać „Batmana” Matta Reevesa. Z tej okazji spotykamy się z Janem Sławińskim (Anonimowy Grzybiarz), żeby rozmawiać o kolejnej opowieści z serii o Mrocznym Rycerzu – jej komiksowych korzeniach, noirowych inspiracjach i możliwych kontynuacjach, a także o tym jak wizja Reevesa wypada na tle „Batmanów” Nolana.

Każdy z nas ma coś, co może zaoferować innym ludziom

Wybitny dokumentalista Paweł Łoziński zrealizował film z balkonu, gdzie spędził dwa i pół roku. Z kamerą i mikrofonem wyczekiwał aż przechodzący pod jego mieszkaniem ludzie sami zaczną wchodzić w kadr, aż cały świat do niego przyjdzie. Nawiązał 2 tysiące rozmów, zadając niedyskretne pytania: o życie i śmierć, miłość i samotność. Z reżyserem „Filmu balkonowego” rozmawiamy o zaglądaniu do głów i stukaniu ludziom do serc. O potrzebie spotkania, życiu ze sobą, szukaniu sensu każdego dnia.

Żuławski budował światy osobne i niepodobne do niczego

„Na srebrnym globie” to film, który w historii polskiego kina jak żaden inny obrósł legendą. Projekt życia Andrzeja Żuławskiego, dzieło nigdy niedokończone, które miało wyprzedzić „Gwiezdne wojny”. Kuba Mikurda, reżyser dokumentu „Ucieczka na srebrny glob”, doszukał się w tej historii czegoś więcej – kontekstu osobistego i politycznego, opowieści o losie artysty, o inności, wreszcie o Polsce kiedyś i Polsce dzisiaj. Dlaczego maraton filmów Żuławskiego działa jak noc spędzona w klubie techno? Czy George Lucas mógł zaproponować mu zrobienie „Powrotu Jedi”? I czy literacki pierwowzór „Na srebrnym globie” jest wymarzonym materiałem na serial dla Netfliksa?

Filmowe doznanie, które nie mieści się w głowie

„Wszystko wszędzie naraz” to film, który zawojował świat. Film ze wszystkim, o wszystkim. Połączenie kina sztuk walki, science-fiction, dramatu obyczajowego i pytań dotyczących życia na emigracji, gdzie nawiązania do „Matrixa” idą pod rękę z kinem Wong Kar-Waia. Nowej produkcji duetu Daniels przyglądamy się z Radkiem Pisulą, vlogerem, którego znacie z takich projektów jak Full Frontal Pisula czy Napisy Końcowe. Będzie o potencjale motywu multiwersum w kinie, wytwórni A24 i… pierdzących zwłokach Daniela Radcliffe’a, uniwersalnej figurze, które są warte więcej niż tysiąc słów.

Korzystam z życia, póki mogę

Ostáp Vakulúk, aktor znany m.in. z filmu „Eter” Krzysztofa Zanussiego, relacjonuje to, co dzieje się w Ukrainie. Jak pamięta Buczę sprzed wojny? Gdzie szuka pocieszenia, kiedy z nieba lecą bomby? „Jestem szczęśliwy, że żyję. Doceniam proste rzeczy, że mogę usiąść z bliskimi, napić się herbaty, popatrzeć w niebo. To jest prawdziwy dar” – mówi Ostáp.

Kina studyjne zapraszają na swoje święto

Przed nami Noc Kin Studyjnych! Już w sobotę, 9 kwietnia, krakowskie kina zwierają szyki i zapraszają widzów na specjalne atrakcje filmowe. Na widzów czekają bezpłatne pokazy, spotkania, wykłady i dyskusje. Na wydarzenie zaprasza Justyna Adamczyk z kina Mikro, gdzie oprócz najlepszych polskich filmów ubiegłego roku, będzie można zobaczyć wystawę pamiątek i archiwaliów: stare plakaty, programy, zdjęcia zebrane na przestrzeni blisko 40 lat działalności kina.