Nowa Energia
RSS Spotify Google Podcast
"Nowa Energia" - odnawialne źródła energii wykorzystują naturalne zasoby Ziemi, nie wyczerpują się i są w stanie szybko się zregenerować. Wiatr, promienie słoneczne, pływy morskie, czy ciepło Ziemi (energia termalna) muszą uzupełniać nasze zasoby energetyczne. Odnawialne źródła energii (OZE), to przyszłość energetyki i nadzieja na ograniczenie zmiany klimatycznej. To również motor rozwoju i innowacji. Od poniedziałku do piątku o godz. 12.50 w Radiu Kraków.
Podcasty
Maszyna usunie metan z kopalni - wynalazek badaczy z UJ
Polski raktor jądrowy Maria działa juz 50 lat
MARIA to prawdopodobnie jedyny reaktor badawczy na świecie bez stabilnego finansowania – powiedział PAP dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych prof. Krzysztof Kurek.Zadaniem reaktora MARIA nie jest produkcja energii elektrycznej, tylko neutronów. Dzięki temu wytwarzane są radioizotopy do diagnozowania nowotworów oraz do radioterapii i innowacyjne materiały dla przemysłu. Prowadzone są też badania podstawowe i stosowane z dziedziny fizyki materiałów, a także szkolenie kadr z branży jądrowej i ochrony radiologicznej.
Małe jest opłacalne
Energia stanowi coraz większy wydatek w całkowitych kosztach ponoszonych przez przedsiębiorstwo. Aby minimalizować wydatki, firmy coraz chętniej inwestują w fotowoltaikę czy elektrownie wiatrowe na swoim terenie. W ten sposób zmniejszają ślad węglowy swojego produktu i stają się bardziej konkurencyjni na europejskich rynkach. Małe jest opłacalne - tę zasadę energetyki rozproszonej powinni sobie wziąć do serca polscy przedsiębiorcy - powiedział Ewie Szkurłat Grzegorz Wiśniewski prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.
Co Polacy sądzą o transformacji? - wyniki badań socjologów z UJ
Zdaniem ponad połowy Polaków, to w jaki sposób korzystają z energii na co dzień (np. wyłączając światło, zmieniając żarówki ma energooszczędne, nie ogrzewając nadmiernie mieszkania) ma duży lub bardzo duży wpływ na środowisko i klimat. Taką świadomość częściej deklarują osoby powyżej 45 roku życia.
Niemal co trzeci Polak deklaruje, że doświadcza trudności z ogrzaniem domu/mieszkania w okresie jesienno-zimowym z uwagi na koszty.
Najczęściej Polacy radzą sobie z tą sytuacją obniżając temperaturę poniżej swojego komfortu cieplnego lub rezygnując z ogrzewania niektórych pomieszczeń. Częściej trudności te dotykają gospodarstw domowych, których łączny dochód wszystkich członków nie przekracza kwoty 10 000 netto.
Najczęstszym rodzajem ogrzewania jest gaz (ok. 32%) oraz podłączenie do sieci ciepłowniczej (ok. 28%)Niemal co 4. mieszkaniec wsi i co 10. mieszkaniec małego miasta (poniżej 50 tys.)ogrzewa swój dom/budynek węglem (ok. 25%).
Koszt energii niemal 40% Polaków pochłania ponad 10% miesięcznego budżetu gospodarstwa domowego. 50% osób w wieku 35-44 lat przeznacza na opłaty za energię elektryczną i ogrzewanie nie więcej niż 5% budżetu domowego. Niemal co czwarta osoba w wieku 65-75 lat wydaje na opłaty za energię średnio miesięcznie ponad 20% budżetu swojego gospodarstwa domowego.
39% osób mieszkających w domach jednorodzinnych deklaruje plany związane z termomodernizacją swojego budynku.Co trzeci mieszkaniec domu jednorodzinnego planuje zainstalować, zmodernizować lub wymienić instalację fotowoltaiczną i magazyn energii.
Generalnie, zdecydowana większość Polaków zauważa powinność rządu i samorządów we wspieraniu szeregu działań zmierzających do poprawy jakości powietrza, zwłaszcza tych dotyczących termomodernizacji, zmiany sposobów ogrzewania, czy inwestycji w OZE. Największym zaufaniem Polacy darzą władze lokalne: miasta lub gminy (łącznie 43%). Co ok. trzecia osoba deklaruje, że ufa UE (łącznie 35%)oraz urzędnikom i administracji publicznej (łącznie 31%). Polacy w nieco większym stopniu ufają, że to przedstawiciele samorządu lokalnego zadbają o pewne aspekty podczas realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii. 42% Polaków ufa, że przedstawiciele samorządu lokalnego podczas takich inwestycji uwzględnią potrzeby mieszkańców. Rządowi w tej kwestii ufa ok. 27%, Polaków, rzadziej zaufanie w tej kwestii deklarują mieszkańcy wsi (23%).
Wyniki badań zostały zaprezentowane na Kongresie Energetyki Rozproszonej w ramach projektu Obserwatorium Transformacji Energetycznej przy AGH.
Dopłaty destabilizują rynek energii
Zielona ofensywa legislacyjna
Samorządy mogą wykorzystać środki z Krajowego Planu odbudowy na inwestycje w energetykę rozproszoną. Będą mogły przeznaczyć te środki m.in. na inwestycje w tereny zielone, termomodernizację i odnawialne źródła energii - powiedział podczas II Kongresu Energetyki Rozproszonej w Krakowie Miłosz Motyka, w-ce Minister Klimatu i Środowiska.
Środki z KPO sfinansują m.in. powstawanie i funkcjonowanie klastrów energii, instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii, biogazownie i ciepłowniczych systemów kogeneracyjnych opartych na odnawialnych źródłach energii. Pożyczki wspierające zieloną transformację to również szansa na zmniejszenie zanieczyszczeń, oszczędność energii przeznaczanej na oświetlenie ulic czy tworzenie parków i skwerów.
Biały wodór - prawdziwe i fałszywe nadzieje
Społeczności energetyczne - czy łatwo je założyć?
Nowe plany energetyczno-klimatyczne
Najnowsza wersja Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu to dokument strategiczny dla rozwoju kraju. Składa się na niego sześć załączników, gdzie na 600 stronach szczegółowo opisano plany na najbliższych siedem lat, a nawet więcej – bowiem część prognoz wybiega do 2040 roku. Rząd planuje przyjąć zaktualizowany Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) w czwartym kwartale tego roku.
Recykling fotowoltaiki - poszukiwania naukowców
Recykling odpadów odlewiniczych - projekt na AGH w Krakowie
Ślad węglowy produktów
Niebezpieczeństwa dotowanych instalacji
Czy boom na fotowoltaikę się skończył?
Budżet zapowiedzianej, szóstej edycji programu "Mój prąd", ma wynieść 400 mln zł. Środki na ten cel pochodzą z unijnego programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Również tym razem dotacje będą przydzielane w kolejności zgłoszeń, do wyczerpania puli środków.
Fotowoltaika? Wiatraki? Biogazownie? Samorządom i wspólnotom pomoże w wyborze OTE
Dzięki analizom obserwatorium transformacji energetycznej można np obliczyć ile miejsc pracy powstanie w wypadku inwestowania w oze, jak zmienią się koszty wytwarzania energii i kiedy się zwrócą.
Na realizacje projektu przeznaczono ponad 7,5 mln, jest on realizowany w ramach projektu Gospostrateg Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Co nas chroni przed wzrostem cen prądu?
„Transformacja energetyczna w Polsce” - raport Forum Energii
Kryzys energetyczny wywołany wysokimi cenami gazu oraz spadkiem produkcji energetyki jądrowej i wodnej przełożył się na rekordowe ceny energii w całej Europie. Te wydarzenia zmieniają sposób patrzenia europejskich państw na transformację energetyczną. Tymczasem modernizacja polskiej energetyki jest bardzo powolna - powiedział Ewie Szkurłat Marcin Dusiło z Forum Energii. Tegoroczna edycja raportu „Transformacja energetyczna w Polsce” – zbiera kluczowe i unikalne dane, które pozwalają spojrzeć na energię w całej gospodarce z szerokiej perspektywy. Jest dostępny na stronie Forum Energii.
Wsparcie termomodernizacji budynków
Nabici w SMR-Y?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska w połowie maja poinformowało, że wydano decyzję zasadniczą dotyczącą budowy elektrowni jądrowej z zastosowaniem małych reaktorów modułowych dla Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria. Dokument ten uprawnia do ubiegania się o uzyskanie kolejnych decyzji administracyjnych – m.in. decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej oraz innych decyzji niezbędnych do przygotowania, realizacji i użytkowania inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej. Wniosek MKiŚ został pozytywnie zaopiniowany przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Ministra Aktywów Państwowych.