Radio Kraków

Nowa Energia


RSS Spotify Google Podcast

"Nowa Energia" - odnawialne źródła energii wykorzystują naturalne zasoby Ziemi, nie wyczerpują się i są w stanie szybko się zregenerować. Wiatr, promienie słoneczne, pływy morskie, czy ciepło Ziemi (energia termalna) muszą uzupełniać nasze zasoby energetyczne. Odnawialne źródła energii (OZE), to przyszłość energetyki i nadzieja na ograniczenie zmiany klimatycznej. To również motor rozwoju i innowacji. Od poniedziałku do piątku o godz. 12.50 w Radiu Kraków.

Podcasty

Inauguracja programu "Ciepłe Mieszkanie"

Nowy odwiert geotermalny na Podhalu

List intencyjny PKP Intercity i PGE Eneregtyka Kolejowa

Co zmieni nowelizacja ustawy OZE na lokalnych rynkach enregii?

  • Ewa Szkurłat
  • access_time 00:04:54
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.09.18

Izera chce dotrzec do klienta

  • Ewa Szkurłat
  • access_time 00:03:22
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.09.18

Jak rozwija się rynek magazynów energii?

Transformacja energetyczna zakłada odejście od węgla i zwrot ku odnawialnym źródłom energii. Aby takie zmiany były możliwe, niezbędne jest prawidłowe magazynowanie energii elektrycznej, tak by była dostępna zawsze, niezależnie od warunków atmosferycznych czy pory roku. Bez dużych magazynów energii Polska sobie nie poradzi. Jak rozwija się rynek magazynów energii? Mówi Barbara Adamska prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.

Specjalne strefy enrgetyczne

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) ogłosiły plan utworzenia kilku specjalnych stref energetycznych. Firmy działające na ich terenie mają uzyskać dostęp do tańszego prądu dzięki znajdującym się w pobliżu odnawialnym źródłom energii. Wstępne lokalizacje specjalnych stref energetycznych to: okolice Słupska, Suwałk, Ostaszewa (dwie strefy w pobliżu Torunia), Szubina (w pobliżu Bydgoszczy) oraz Olsztyna. Mówi Barbara Adamska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.

Lokalny wymiar samowystarczalności energetycznej

Nowa strategia PGE

  • Ewa Szkurłat
  • access_time 00:04:39
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.09.04

Niewykorzystany potencjał biogazu

Jak zabezpieczyć instalacje fotowoltaiczne przed pożarem ?

Orlen i GAZ-SYSTEM podpisały umowę na wykorzystanie pływającego gazoportu w Zatoce Gdańskiej

  • Ewa Szkurłat
  • access_time 00:02:46
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.08.28

Recykling kompozytów

Centralna Dolina Wodorowa

Redukcja odpadów w przemyśle energochłonnym - projekt AGH

Dzięki temu projektowi zmniejszy się o ponad 112 tys. ton ilość odpadów (mas formierskich) transportowanych corocznie na składowiska europejskie. Przygotowana w oparciu o wyniki projektu masa odpadowa ze spoiwem nieorganicznym będzie zawierała o 80-90% mniej szkodliwych substancji i będzie mogła zostać ponownie wykorzystana w odlewniach lub poza nimi np. dla potrzeb przemysłu budowlanego. Pod koniec realizacji projektu 50 odlewni stopów żelaza będzie stosować spoiwa nieorganiczne przynajmniej w części produkcji. 5 lat po zakończeniu projektu 400 odlewni stopów żelaza będzie stosować spoiwa nieorganiczne, co zmniejszy ilość masy składowanej na wysypiskach o milion ton. Mówi prof. R. Dańko z AGH w Krakowie.

Jak ubezpieczyć transformację energetyczą?

„Jesteśmy u progu zielonej transformacji energetycznej. Oznacza to perspektywę realizacji wielkich projektów przemysłowych, które będą musiały być we właściwy sposób ubezpieczane i finansowane. Dla firm ubezpieczeniowych to duże wyzwanie w zakresie oferty i reasekuracji, tworzące jednocześnie ogromną szansę rozwojową” - uznali eksperci podczas debaty pt. „Rola ubezpieczeń w transformacji sektora energetycznego”, która odbyła się w trakcie Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF) i została zorganizowana przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Jak podkreślił prowadzący debatę Łukasz Świerżewski, członek zarządu Polskiej Agencji Prasowej,  transformacja energetyczna będzie długotrwałym i złożonym technologiczne procesem, w którym istotną rolę mają do odegrania także ubezpieczyciele.

Odlewnictwo może byc proekologiczne - projekt LIFE na AGH

Produkcja stali odpowiada za  7 proc. globalnej emisji CO2 do atmosfery. Procesy odlewnicze generują corocznie w Europie 6 milionów ton trudnej do zagospodarowania zużytej masy formierskiej, składowanej na wysypiskach. Tylko niewielka część odpadów poddawana jest procesowi regeneracji. Przemysł metalurgiczny jest zmuszony do znalezienia równowagi pomiędzy zarządzaniem rosnącym popytem na produkty a presją związaną z dekarbonizacją. Pomoże w tym projekt realizowany przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie wraz z partnerami z 7 państw. Mówi prof Rafał Dańko

Baltic Power

Baltic Power tworzy Grupa ORLEN i Northland Power. Farma powstaje na Bałtyku, 22 km od brzegu, na wysokości Łeby i Choczewa. Zgodnie z harmonogramem montaż fundamentów rozpocząć się ma w 2024 roku, w kolejnym montaż turbin, kabli i stacji. Zmiana miksu energetycznego i zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa energetycznego wymaga stawiania na lokalne źródła, wśród których niebagatelną rolę odegra projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. O założeniach projektu w trakcie dorocznej konferencji PSEW 2023 opowiedział PAP Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power.

Orlen Neptun intensyfikuje prace dla Baltic Power

„ORLEN Neptun intensyfikuje prace nad terminalem instalacyjnym w Świnoujściu, gdzie będą montowane turbiny wiatrowe m.in. dla projektu Baltic Power. Pierwsze wiatraki wypłyną stamtąd już za dwa lata, a morska farma wiatrowa na Bałtyku o łącznej mocy ok. 1,2 GW zacznie generować czystą i odnawialną energię elektryczną dla polskich konsumentów w 2026 roku” - powiedział PAP Robert Nowicki, członek zarządu ORLEN Neptun podczas konferencji branży wiatrowej w Serocku.

Odkrycie naukowców z UJ pomoże nam uniezależnić się od metali rzadkich

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali kilka technologii ważnych dla rynku akumulatorów i przydomowych magazynów energii. Pomogą one producentom tych urządzeń uniezależnić się od dostawców drogich i rzadkich surowców: kobaltu, niklu, litu oraz grafitu. Opracowana technologia umożliwi produkowanie alternatywnych anod, m.in. ze skrobi, a jeszcze inna do tworzenia ekologicznych katod. Autorami technologii są naukowcy z Zespołu Technologii Materiałów i Nanomateriałów Wydziału Chemii UJ; zespołem kieruje prof. Marcin Molenda.