Radio Kraków

Nowa Energia


RSS Spotify Google Podcast

"Nowa Energia" - odnawialne źródła energii wykorzystują naturalne zasoby Ziemi, nie wyczerpują się i są w stanie szybko się zregenerować. Wiatr, promienie słoneczne, pływy morskie, czy ciepło Ziemi (energia termalna) muszą uzupełniać nasze zasoby energetyczne. Odnawialne źródła energii (OZE), to przyszłość energetyki i nadzieja na ograniczenie zmiany klimatycznej. To również motor rozwoju i innowacji. Od poniedziałku do piątku o godz. 12.50 w Radiu Kraków.

Podcasty

Ciepłownictwo pod ścianą

Ogrzewanie staje się tykającą bombą, ponieważ koszty ciepła stanowią jedną z największych pozycji w budżecie domowym. Nie widać pomysłów, jak rozwiązać problem w perspektywie długoterminowej. Wysiłki wytwórców ciepła i obywateli koncentrują się głównie na przetrwaniu kolejnego sezonu grzewczego. Ciepłownictwo nie wykorzystuje możliwosci jakie dają odnawialne źródła energii. Sektor ciepłowniczy w Polsce zderza się ze ścianą - twierdzą eksperci Forum Energii

Fake newsy o energetyce

Pięciopak PSEW

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej przygotowało pięciopak rozwiązań dla lepszego wykorzystania potencjału wiatru na morzu

#FakeHunter Challenge: „Energia i Klimat”

Tematem kolejnej, już ósmej edycji #FakeHunter Challenge jest dezinformacja w dziedzinie energetyki i problemów klimatycznych Ziemi. Najlepsi łowcy fake newsów otrzymają atrakcyjne nagrody pieniężne.

Jakie zmiany wymusi transformacja energetyczna

Zabytki i energia

  • Ewa Szkurłat
  • access_time 00:04:06
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.11.20

Słabości przemian polskiej energetyki

  • Ewa Szkurłat
  • access_time 00:03:30
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.11.20
Przed polską energetyką stoi wiele niewiadomych, pada wiele propozycji eksperckich, które postulują przyspieszenie i lepsze planowanie transformacji energetycznej. Rozmawiano o nich podczas konferencji Forum Energii „Energia, klimat po wyborach. Gdzie zacząć?

Energia, klimat po wyborach. Gdzie zacząć?

Wybory to zawsze otwarcie przestrzeni dla nowych możliwości. Jakie są najważniejsze wyzwania w energetyce, na które będzie musiał odpowiedzieć nowy rząd? Tym rozważaniom poświęcona była debata zorganizowana przez Forum Energii. Nowy rząd, który zostanie utworzony w nadchodzących tygodniach, będzie odpowiedzialny za to, aby dostrzec i nadać odpowiednią rangę modernizacji polskiej energetyki. Transformacja to przede wszystkim szansa na rozwój całej polskiej gospodarki, zwiększanie konkurencyjności polskich firm na rynku międzynarodowym, a także na ustabilizowanie cen energii dla odbiorców w dłuższej perspektywie. - powiedziała Monika Morawiecka ekspert Forum Energii

Czy powinno powstać ministerstwo transformacji energetycznej?

Sektor energetyczny w Polsce znajduje się w szczególnej sytuacji: bilans energetyczny się pogarsza, koszty paliw i CO2 są wysokie, co ma odzwierciedlenie w cenach energii. Polska energetyka potrzebuje pełnej mobilizacji, realnej i spójnej strategii, przyśpieszenia inwestycji – inaczej ceny energii będą stale rosły, a bezpieczeństwo systemu zostanie poddane poważnej próbie. Jakie wyzwania stoją przed nowym rządem? - mówiła o tym dr J. Pandera prezeska Forum Energii podczas debaty "Energia, klimat po wyborach. Gdzie zacząć?"

Perowskity w kosmosie

W przestrzeni kosmicznej pojawi się polski satelita obserwacyjny STORK-7, który został wyposażony w 28 ogniw perowskitowych firmy Saule Technologies. Satelita będzie wyniesiony przy pomocy rakiety Falcon 9, w ramach misji Transporter 9. Będzie to pierwsza w historii demonstracja działania perowskitów na orbicie. "Pierwszym krokiem w wykorzystaniu ogniw perowskitowych w kosmosie będzie zwiększenie możliwości zasilania małych satelitów" - powiedziała PAP Olga Malinkiewicz, fizyczka, współzałożycielka firmy Saule Technologies. Kosmiczna misja ma potwierdzić odporność ogniw perowskitowych na promieniowanie kosmiczne, co wykazały już badania w laboratorium. Kolejnym krokiem ma być "opracowanie autorskich rozwiązań dla ogniw elastycznych, by zastąpiły w przestrzeni kosmicznej ogniwa tradycyjne, sztywne i kruche". Co to jest perowskit?

Co dalej z SMR?

  • Ewa Szkurłat
  • access_time 00:03:24
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.11.13
Amerykańska firma NuScale wypowiedziała umowę o rozwoju małych reaktorów jądrowych polskiemu gigantowi miedziowemu KGHM – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Wypowiedzenie umowy miało nastąpić dzień po tym, jak Amerykanie wstrzymali swój pierwszy projekt SMR w Utah. KGHM jednak zaprzeczyło tym informacjom, nie podając więcej szczegółów. z kolei prezes Orlenu Daniel Obajtek. przekazał w niedzielę w mediach społecznościowych, że inwestycja Orlenu w mały reaktor jądrowy SMR jest jednym z projektów objętych strategicznym wsparciem programu Phoenix, który otrzyma finansowanie Departamentu Stanu USA . Na czym polega technologia małych reaktorów jądrowych? Mówi prof. Krzysztof Kurek z NCBJ

Programy wspierające rozwój geotermii w Polsce

Technologia ta najbardziej rozwinięta jest na Islandii. W Rejkiawiku w prawie 87 proc. ogrzewa budynki gorącą wodą termalną. Z kolei Nowa Zelandia 17 proc. energii elektrycznej produkuje z gorącej wody. Największe europejskie elektrownie geotermalne działają w Niemczech i Szwecji, ale technologię geotermalną rozwija też Francja i Holandia. Wykonanie odwiertów dla elektrowni geotermalnej w Polsce to kwoty rzędu kilkudziesięciu mln zł, .Muszą to być dobrze przygotowane inwestycje, rozplanowane na lata - powiedział Artur Michalski z NFOŚIGW.

Wampiry energetyczne drogo nas kosztują

Znaczna część polskich domów ogrzewana jest węglem spalanym w pozaklasowych kotłach, czyli tzw. kopciuchach. Te kotły to obecnie jedno z najdroższych źródeł ogrzewania. Według kalkulatora kosztów energii Polskiego Alarmu Smogowego opracowanego wspólnie z Porozumieniem Branżowym Na Rzecz Efektywności Energetycznej koszt ogrzewania przykładowego 150 metrowego domu węglem spalanym w “kopciuchu” jest wyższy od ogrzewania gazem czy pompą ciepła i wynosi ponad 10 000 zł. rocznie. "Powinniśmy eliminować wampiry energetyczne" - powiedział podczas Targów Poleco w Poznaniu Andrzej Guła prezes Polskiego Alarmu Smogowego.

Efektywne urzadzenia grzewcze wykorzystujące oze

Nie warto kupować „w ciemno” i inwestować w nowoczesne – nierzadko dość kosztowne urządzenia – jeśli ich praca ma być nieefektywna. Nieodpowiednio dobrane np. niedopasowane do zapotrzebowania domu na ciepło, zamiast generować niższe koszty ogrzewania, mogą narazić nas na większe wydatki. - przestrzegał na Targach POLECO w Poznaniu Ryszard Kijewski –ze Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych

Geotermia w systemie oze

Utylizacja odpadów oze

  • Ewa Szkurłat
  • access_time 00:10:04
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.10.23
Panele słoneczne nie są wieczne i rodzi się pytanie: co z nimi zrobić, gdy ich żywotność się skończy? Okres użytkowania paneli fotowoltaicznych przewidziano na ok. 25-30 lat. Odpady w postaci paneli fotowoltaicznych to nowe wyzwanie dla wielu gospodarek. Podobnie rzecz ma się z wiatrakami. Czy ich utylizacja będzie się opłacać? Mówi prof. Maciej Gliniaka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Ciepłownia przyszłości - odkryj geotermię

  • Ewa Szkurłat
  • access_time 00:02:46
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.10.23

Ceny energii w Polsce na tle Europy - raport Agencji Rynku Energii

  • Ewa Szkurłat
  • access_time 00:03:53
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.10.16

Siódemka dla elektromobilności

Przekształcenie Polski w wiodący hub produkcyjny sektora elektromobilności, rozwój OZE oraz infrastruktury ładowania, wzrost inwestycji w badania i rozwój, wzmocnienie pozycji polskich przedsiębiorstw transportowych, kształcenie wykwalifikowanych kadr oraz wsparcie krajowego rynku zeroemisyjnego transportu to postulaty „Siódemki dla elektromobilności” – listu otwartego, który podpisali przedstawiciele polskiej branży e-mobility.

Raportu z badania o strefach czystego transportu