Radio Kraków

Nowa Energia


RSS Spotify Google Podcast

"Nowa Energia" - odnawialne źródła energii wykorzystują naturalne zasoby Ziemi, nie wyczerpują się i są w stanie szybko się zregenerować. Wiatr, promienie słoneczne, pływy morskie, czy ciepło Ziemi (energia termalna) muszą uzupełniać nasze zasoby energetyczne. Odnawialne źródła energii (OZE), to przyszłość energetyki i nadzieja na ograniczenie zmiany klimatycznej. To również motor rozwoju i innowacji. Od poniedziałku do piątku o godz. 12.50 w Radiu Kraków.

Podcasty

Klastry energii

Na seminarium „Energetyka obywatelska i społeczności energetyczne” poruszano m.in. kwestie klastrów energii w świetle nowych przepisów. Było to pierwsze spotkanie otwierające cykl realizowany w ramach projektu Obserwatorium Transformacji Energetycznej (GOSPOSTRATEG). Wydarzenia poprzedzają zbliżający się wielkimi krokami II Kongres Energetyki Rozproszonej (24–26 czerwca 2024 r., ICE Kraków)

Małopolski plan na wodór

Zakończyły się prace nad propozycją "Planu rozwoju technologii wodorowych dla Małopolski do 2030 roku". Teraz nadszedł czas na przeprowadzenie konsultacji społecznych, aby nadać Planowi ostateczny kształt. To wynik wielu spotkań naukowców, biznesmenów i samorządowców, którzy chcieli precyzyjnie zdefiniować warunki funkcjonowania i rozwoju obszarów związanych z wykorzystaniem wodoru - powiedział dr Andrzej Cybulski z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych Sieci Badawczej Łukasiewicz

Zostań ambasadorem transformacji energetycznej

Ruszył nabór do programu Ambasadorzy_ki Transformacji Energetycznej organizowanego przez AGH. Jednym z punktów programu jest udział w II Kongresie Energetyki Rozproszonej, który odbędzie się w dniach 24-26 czerwca w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Dotacje na elektryczne ciężarówki i stacje ładowania

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała  uruchomienie dwóch nowych programów mających wspierać rozwój elektromobilności. Pierwszy z nich to wsparcie zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych kategorii N2 i N3.

Z dofinansowania będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy zrealizują zadania polegające na wybudowaniu lub rozbudowie ogólnodostępnych stacji ładowania prądem stałym o mocy nie mniejszej niż 350 kW. Przewidziano dofinansowanie w formie dotacji. Będzie ona mogła pokryć nawet 100 proc. kosztów kwalifikowanych. W programie ma zostać udostępnione dofinansowanie do 400 tys. zł dla pojazdów zeroemisyjnych kategorii N2 oraz maks. do 750 tys. zł dla pojazdów kategorii N3, lecz nie więcej niż 30-60 proc. kosztów kwalifikowanych w obu kategoriach.

Fotowoltaika Wrocław? Warto skorzystać z oferty 4GS. Firma z sektora PV oferuje swoim klientom wyłącznie najwyższej jakości komponenty, dzięki czemu instalacje działają bez zarzutu. Polecamy!

Dofinansowanie na kogenerację

 • Ewa Szkurłat
 • access_time 00:03:03
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.02.26
Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce dołożyć do programu Kogeneracja dla energetyki i przemysłu dodatkowe 1,5 mld zł.

Zmiany i nowości w programach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Zwiększone dotacje na program Enegia dla wsi

Rząd zasili miliardami programy NFOŚiGW wspierające rolniczą energetykę. Zwiększono środki w ramach programu Energia dla wsi, który cieszył się dotychczas dużym powodzeniem wśród rolników. To program, z którego mogą korzystać zarówno spółdzielnie energetyczne, jak i rolnicy, którzy w ramach działalności prowadzą gospodarstwo rolne lub dział specjalny produkcji rolnej – powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji.

Polski projekt budowy SMR-ów z poparciem Komisji Europejskiej

Redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. i zużycia paliw kopalnych o 80 proc. już do 2040 roku - to najnowszy cel klimatyczny Komisji Europejskiej dla całej UE. Jego osiągnięcie, zdaniem „unijnego rządu”, będzie możliwe m.in. dzięki szerokiemu wykorzystaniu technologii małych reaktorów jądrowych (SMR). Pierwszy z nich, jak informuje PAP, opracowywany przez Orlen Synthos Green Energy, może stanąć w Polsce jeszcze w tej dekadzie.

Magazyn ciepła

W stalowej beczce o pojemności 200 litrów studenci z koła naukowego "Grzała" na AGH umieścili prawie 300 kilogramów mieszanki piasku kwarcowego i bazaltowego. Wieko i ściany boczne otulone są matą z włókna szklanego, która pokryta jest aluminium. Ta beczka to magazyn ciepła. Projekt otrzymał grant rektora AGH. Mówią Mateusz Wąwoźny i Michał Jakubiec.

Bolid na wodór

Lekki, wytrzymały i energooszczędny. To cechy skonstruowanego przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej bolidu zasilanego ogniwem wodorowym. Pojazd Hydrive 1 to kolejne proekologiczne przedsięwzięcie kół naukowych w AGH, które otrzymały grant Rektora. Sercem bolidu jest wodorowe ogniwo paliwowe. Silnik elektryczny, zasilany ogniwem wodorowym, jest dzięki temu nowoczesnym i ekologicznym źródłem energii. Ogniwo nie emituje żadnych zanieczyszczeń przy spalaniu wodoru, a jedynym produktem ubocznym powstającym podczas procesu jest woda. Mówią Maksymilian Zarychta i Rafał Czompelik.

Samochód solarny "Perła"

 • Ewa Szkurłat
 • access_time 00:04:40
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.02.12
Dzięki zastosowaniu włókna węglowego jako głównego materiału konstrukcyjnego, pojazd będzie wyjątkowo lekki, ważący zaledwie 500 kg.  Idealne połączenie małej masy i mocnych silników pozwoli na uzyskanie prędkości maksymalnej 140 km/h. Samochód "Perła" otrzymał dofinansowanie z grantu rektora AGH w Krakowie

Kreatywne wykorzystanie odpadów

Koło Naukowe Hefajstos AGH wykona projekty oraz modele przestrzenne biżuterii z odpadów produkcyjnych powstałych w procesie łączenia wybuchowego materiałów.

Technologia Power-to-X

To zupełnie nowe myślenie o wykorzystaniu energii odnawialnej wytwarzanej z hybrydowego połączenia energii z wiatru, słońca i dodatkowych komponentów. Rozwiązanie to jest skuteczną alternatywą dla ograniczania wytwarzania energii w okresach nadwyżek produkcyjnych. Power-to-X oferuje również możliwość redukcji globalnej emisji dwutlenku węgla.

Czego potrzebuje sektor off shore

 • Ewa Szkurłat
 • access_time 00:03:13
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.02.05

Przełomowy wyrok WSA

 • Ewa Szkurłat
 • access_time 00:03:09
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.02.05

Chaos legislacyjny nie służy rozwojowi oze w Polsce

"Jak sprostać oczekiwaniom Europy i budować zieloną gospodarkę w Polsce?”.  Eksperci i ekspertki z European Energy, Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej oraz Konfederacji Lewiatan podsumowali miniony rok w obszarze odnawialnych źródeł energii podczas debaty w Polskiej Agencji Prasowej. Mamy do czynienia z chaosem legislacyjnym - powiedziała Paulina Grądzik z Konfederacji Lewiatan  

Cable pooling

Cable pooling – czyli umożliwienie łączenia źródeł OZE, został zdefiniowany w nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, która weszła w życie w październiku ubiegłego roku. "Dobrze,że takie przepisy się pojawiły, ale nadal nie rozwiązują problemów z przyłączeniami nowych instalacji do sieci" - powiedziała Olga Sypuła z European Energy Poland podczas debaty w PAP "Co zmieni się w polskim sektorze oze".

Badania biomasy izotopem węgla C 14

Jak wykazały badania przeprowadzone w ramach finansowanego przez UE projektu CARBOSOL, zimą ponad połowa dwutlenku węgla zanieczyszczającego powietrze w Europie pochodzi ze spalania biomasy. Substancje emitowane podczas spalania biomasy oddziałują na ludzkie zdrowie podobnie jak substancje emitowane przy spalaniu paliw kopalnych. Dlatego tak ważne jest ustalenie składu biomasy, jej energetyczności i wpływu na emisje CO2, za którego emisję zakłady przemysłowe zobowiązane są płacić. Ceny uprawnień do emisji CO2 szybują w ostatnim czasie w górę. Energochłonne zakłady muszą zmniejszyć emisje i poszukują innowacyjnych rozwiązań.

Technikę, w której wykorzystuje się izotop węgla C 14, stosowano dotychczas głównie w archeologii czy  dendrologii. Teraz można ją wykorzystać w badaniu frakcji biodegradowalnej w biomasie. Mówi Marcin Biernacki z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych Sieci badawczej Łukasiewicz. 

Jak zwiększyć wykorzystanie energii z wiatru? - oczekiwania branży

Raport „Polska prawie bezemisyjna. Cztery scenariusze transformacji energetycznej”

Cztery scenariusze transformacji energetycznej w Polsce zaprezentowali w nowym raporcie eksperci Fundacji Instrat, think tanku zajmującego się kwestiami energetyki. Transformacja energetyczna to kluczowe wyzwanie naszych czasów. Musimy się do tego dobrze przygotować, dysponując rzetelnymi, a nie życzeniowymi ekspertyzami.