Radio Kraków

Nowa Energia


RSS Spotify Google Podcast

"Nowa Energia" - odnawialne źródła energii wykorzystują naturalne zasoby Ziemi, nie wyczerpują się i są w stanie szybko się zregenerować. Wiatr, promienie słoneczne, pływy morskie, czy ciepło Ziemi (energia termalna) muszą uzupełniać nasze zasoby energetyczne. Odnawialne źródła energii (OZE), to przyszłość energetyki i nadzieja na ograniczenie zmiany klimatycznej. To również motor rozwoju i innowacji. Od poniedziałku do piątku o godz. 12.50 w Radiu Kraków.

Podcasty

Aktualizacja PEP do 2040 r.

Za kwotę ponad 726 mld zł polska energetyka ma przejść zieloną metamorfozę. Pieniądze te w 86 proc. trafiłyby na inwestycje zeroemisyjne czy głównie elektrownie atomowe, wiatrowe i fotowoltaikę. Węgiel odpowiadający obecnie za 77 proc. produkcji energii w Polsce w 2040 roku miałby zaledwie 8 proc. udziału w rynku – wynika z projektu aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., do którego dotarła „Rzeczpospolita”. Dokument przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a rząd może go przyjąć już 4 kwietnia. Podstawą dostaw za 17 lat będzie OZE z ponad 50-proc. udziałem oraz w mniejszym stopniu atom. Zaakceptowanie dokumentu przez rząd wielokrotnie przekładano z powodu sporu o jego treść. Strategia obowiązująca od 2021 r. już w chwili jej przyjęcia była nieaktualna, choćby ze względu na niedoszacowanie rozwoju fotowoltaiki. Wspominał już o tym minister Ireneusz Zyska podczas podsumowania projektu "Wizje nowej energetyki" na AGH w Krakowie.

Pasażerowie wybierają bezemisyjny transport

Aż 42 proc. przedsiębiorstw w Polsce deklaruje zwiększenie skali przewozów kolejowych, jeśli ten rodzaj transportu osiągnie neutralność klimatyczną, a tym samym przejdzie na zasilanie z odnawialnych źródeł energii. Za pięć lat dla 65 proc. przedsiębiorstw będzie to o wiele ważniejsza sprawa niż dziś. Według polskich menedżerów neutralna klimatycznie kolej to przyszłość transportu.

Strategie wodorowe

Od lat mówi się, że zielony wodór jest jedynym sposobem na ucieczkę od ropy i gazu ziemnego, jako głównych źródeł energetycznych. Teraz, kiedy za naszą wschodnią granicą trwa wojna, a ceny paliw kopalnych biją rekordy, powinniśmy szczególnie szukać oszczędności i alternatyw. potencjał wodoru dostrzeżono juŻ kilka lat temu - powiedział podczas debaty w Polskiej Agencji Prasowej Grzegorz Tchorek, zastępca dyrektora Instytutu Energetyki.

Zielona kolej

  • Ewa Szkurłat
  • access_time 00:04:20
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.03.13
Program Zielona Kolej ma na celu zmianę źródeł zasilania transportu w Polsce. W 2025 r. energia elektryczna zużywana przez pociągi w naszym kraju pochodzić ma z OZE w 50%, w 2030 r. - w 85%, a docelowo - w 100%, co przełoży się na redukcję emisji dwutlenku węgla o 8 mln ton. PKP Energetyka pełni rolę integratora tego programu. - powiedział Leszek Hołda podczas Kongresu Czystego Powietrza.

Nowe technologie w ciepłownictwie

Tempo rozwoju technologii energetycznych imponuje. Moc turbin morskich wiatraków wzrosła przez dekadę o ponad 100 proc. Do masowej produkcji wchodzą moduły PV z tzw. kropką kwantową. Niedługo w Europie ma być dostępna nowa technologia wychwytu CO2 ze spalin. Krajowy operator systemu dystrybucyjnego bada możliwość wykorzystania e-samochodów jako magazynów energii. "Skończył się czas prostych rozwiązań - powiedział Wojciech Racięski z NCBiR podczas Kongresu Czystego Powietrza.

Gwałtowny rozwój rynku pomp ciepła

Rynek pomp ciepła w 2022 roku wzrósł o 120%, a samych pomp ciepła do ogrzewania budynków o 130%. W ubiegłym roku prawie co trzecie urządzenie grzewcze w ogólnej liczbie sprzedanych źródeł ciepła w Polsce było pompą ciepła. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wskazuje, że przyspieszenie to wynika z kryzysu energetycznego, który nadszarpnął zaufanie do paliw kopalnych. Gaz ziemny wypadł z łask z uwagi na jego głównego dostawce - Rosję. Mówi Monika Morawiecka - ekspert rynku energii.

Strategia Grupy Orlen do 2030

Zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu z przyjaznych środowisku źródeł to główny cel Grupy ORLEN do 2030 roku. Drogę do niego wytyczą przede wszystkim inwestycje w energetykę odnawialną, wydobycie oraz rozwój projektów napędzających zielony kierunek Grupy, m.in. w obszarze biogazu i biopaliw. Koncern będzie także rozwijać technologie wodorowe, nowoczesną petrochemię i bezpieczną energetykę jądrową. "Na realizację strategicznych projektów przeznaczy około 320 mld zł do końca tej dekady" - mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

"Zgniły kompromis" 700 metrów

Senatorowie chcą, żeby odległość wiatraków od budynków mieszkalnych wynosiła 500 m. Sejm, po długiej politycznej walce, przyjął rozwiązanie 700 m. To za daleko - mówią eksperci. Zmniejszyłoby powierzchnię dostępnych pod wiatrowe inwestycje terenów aż o 47 proc. Rządzący powinni mieć świadomość, że z każdym metrem dalej poza 500 pochodzące z konsultacji społecznych, zwiększają rachunek za import paliw. "Przesuwanie takim suwakiem jak w grze komputerowej ma negatywne ekonomiczne i geopolityczne konsekwencje dla Polski" - powiedział Michał Hetmański, prezes fundacji Instrat podczas debaty w PAP.

Jak płacić niższe rachunki? - poradnik Polskiej Zielonej Sieci

Ciepły dom i mniejsze opłaty za energię – o tym marzy teraz wielu Polaków. Polska Zielona Sieć przekonuje, że rachunki łatwo można obniżyć. Z pomocą przychodzą rządowe programy finansowane z funduszy unijnych. Dzięki nim możemy łatwo poprawić efektywność energetyczną swojego domu lub bloku.

Apel do rządu w sprawie ustawy odlełościowej

Przedstawiciele globalnych firm i korporacji działających w Polsce, zwrócili się z apelem do rządzących – z premierem Mateuszem Morawieckim na czele – o wykorzystanie potencjału zielonej energii dla dalszego rozwoju biznesu i tworzenia miejsc pracy w Polsce. twierdzą, ze „Bez udziału zielonej energii, polskiej gospodarce grozi utrata konkurencyjności i atrakcyjności rynkowej. W apelu do rządu przytoczono konkretne wyliczenia. „Zmiana minimalnej odległości z 500 na 700 metrów znacząco ogranicza potencjał energetyki wiatrowej na lądzie w nadchodzącej dekadzie, a co za tym idzie niewystarczającą ilość zielonej energii w sieci” – napisano w liście otwartym. Dane mówią same za siebie - powiedział Szymon Kowalski z PSEW podczas debaty w PAP.

Ultracienkie materiały w energetyce

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Podpisano ważną umowę

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała z Westinghouse umowę na prace przedprojektowe dla elektrowni jądrowej. Umowa ma umożliwić m.in. wstępne oszacowanie wartości projektu. Wagę projektu potwierdził ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński, mówiąc, że projekt jest "kluczową częścią naszych strategicznych bilateralnych relacji".

Program NFOŚIGW dla energochłonnych przedsiębiorstw

  • Ewa Szkurłat
  • access_time 00:03:56
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.02.20
Wartość zużytej energii w pierwszej połowie 2022 r. dla ogółu przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób (wg. GUS) zwiększyła się o niemal 60 proc. rok do roku. Szczególnie odczuły to branże energochłonne, w tym podmioty związane z obsługą rynku nieruchomości, transport kolejowy, producenci cementu, wapna i gipsu, huty, odlewnictwo metali, producenci ceramicznych materiałów budowlanych, szkła, włókien chemicznych, podmioty zajmujące się poborem, uzdatnianiem i dostarczaniem wody. Do programu obsługiwanego przez NFOŚIGW będą kwalifikować się przedsiębiorcy prowadzący działalność w Polsce. Obowiązywać będą dwa maksymalne limity pomocy uzależnione od sytuacji finansowej przedsiębiorcy. Mówi Paweł Mirowski z NFOŚiGW

Kryzys energetyczny się nie skończył

Odzysk ciepła z procesu prodykcji

Wiele procesów w przemyśle petrochemicznym, chemicznym czy energetycznym generuje wysokie temperatury. Przegrzanie urządzeń może doprowadzić do ich uszkodzenia, w związku z czym do bezawaryjnego działania wymagają efektywnego odbioru ciepła. Nad innowacyjną metodą wytwarzania układu intensyfikującego wymianę ciepła pracuje dr Remigiusz Błoniarz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Otrzymał na ten cel ponad 1,3 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Ruszył program wsparcia energochłonnych przedsiębiorstw

Część polskich firm energochłonnych mierzy się dziś z problemami, mogącymi skutkować częściowym lub pełnym wstrzymaniem produkcji. Powodowałoby to niedobory surowców i półproduktów, a tym samym zakłócenia w łańcuchu dostaw wielu produktów. Dlatego też uruchomiono specjalny program wsparcia. Przedsiębiorstwa energochłonne mogą już składać wnioski o rekompensatę wysokich cen gazu i energii. Według założeń resortu rozwoju, beneficjentem środków będzie przede wszystkim hutnictwo, ceramika, produkcja cementu czy nawozów.

Nowelizacja ustawy 10H

Sejm przyjął nowelizację wiatrakową. Zgodnie z nią wiatraki będą mogły powstawać w odległości minimum 700 metrów od domów, przy spełnieniu szeregu dodatkowych warunków.Zmiana obowiązującej ustawy ma odblokować budowę farm wiatrowych w Polsce. Przyjmując poprawkę zmieniająca odległość minimalną wiatraka od zabudowań z 500 na 700 metrów, politycy  zdecydują o wyrzuceniu do kosza 84% z obowiązujących planów miejscowych. - twierdzą eksperci z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Uchwalone przez Sejm przepisy przewidują, że nowe turbiny wiatrowe będą mogły być lokowane tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego - powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska

Trendy w energetyce

Wysokie ceny gazu i utrzymujący się popyt na energię sprawiły, że giełdowe ceny energii elektrycznej przebijały kolejne rekordy, a polski rząd zapętlał się w programach osłonowych. Znaleźliśmy się w pułapce, w której dla niektórych odbiorców sztucznie obniżamy ceny prądu, gazu i węgla, jednocześnie hamując impuls do ograniczenia ich zużycia. W celu pokrycia nowych wydatków, rząd wprowadził mechanizm odzyskiwania przychodów od wytwórców. Jednocześnie zniesiono obligo giełdowe na sprzedaż energii elektrycznej. Tym samym rynek energii, który w Polsce dopiero nabierał kształtów, został niemal wstrzymany. Co nas czeka w 2023 roku?

Biomasa drzewna w energetyce

Polska znajduje się w czołówce krajów UE, które najwięcej dopłacają do spalania biomasy drzewnej. Roczne dopłaty do spalania drewna wynoszą 1 mld złotych. Podejście do biomasy drzewnej w energetyce zostało poddane krytyce przez organizacje pozarządowe i środowiska naukowe - powiedział Augustyn Mikos z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot, podczas debaty w PAP. Wybuch wojny w Ukrainie spowodował zakaz importu drewna z Białorusi i Rosji. Ceny drewna rosną. To wszystko dzieje się na tle dyskusji, czy biomasa drzewna nadal powinna być spalana jako OZE. Powinno zostać wprowadzone rozporządzenie określające parametry drewna energetycznego. Niestety dotąd nie zostało ono w Polsce wydane” - podkreślił Augustyn Mikos. Ministerstwo Klimatu i Środowiska oświadczyło, że wyda takie rozporządzenie dopiero po wprowadzeniu zmian w europejskiej dyrektywie RED, nad którą toczą się właśnie dyskusje. Augustyn Mikos z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot, podczas debeaty w PAP. przypomniał, ze od 2008 roku w Polsce zużycie drewna w energetyce wzrosło 140-krotnie. Urząd Regulacji Energetyki, który powinien czuwać nad tym, co trafia do pieców zakładów energetycznych, zdaniem Najwyższej Izby Kontroli nie tylko tego nie sprawdza, ale i nie ma ku temu narzędzi.

"Energetyka 2023 - przesilenie?"

Rok 2022 okazał się niezwykle burzliwy, Nagły niedostatek surowców energetycznych obnażył słabość polityki energetycznej państw UE, opartej w dużej mierze o rosyjskie paliwa kopalne. Dotychczasowe analizy, na których opierano decyzje strategiczne, stały się niemalże bezprzedmiotowe. powiedziała dr Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Energii podczas konferencji "Energetyka 2023 - przesilenie?" Dla Europy stało się oczywiste, że transformacja energetyczna musi przyspieszyć. Zmieniła się równeiż rola gazu .