Polimerowe folie pozyskujące energię z chodzenia, siły wiatru, przepływu wody czy drgań różnego rodzaju urządzeń,można wykorzystywać do zasilania układów ostrzegawczych pracujących w standardzie Bluetooth. Przykładem może być detektor lawinowy wysyłający sygnał SOS, detektor ruchu dla osób starszych oceniający sprawność ruchową przez ilość wydzielonej energii w czasie chodzenia lub urządzenia wysyłające sygnał SOS ze stref pracy w warunkach zagrażających życiu. W zespole naukowców, którzy opracowali ten wynalazek znaleźli się dr inż. Ewa Klimiec z Łukasiewicz - IMiF z Krakowa, prof. Bogusław Królikowski z Łukasiewicz - IMBiP i prof. Halina Kaczmarek z UMK w Toruniu. Z dr Beatą Synkiewicz-Musialską z IMiF rozmawiała Ewa Szkurłat.
Nowa Energia
RSS Spotify Google Podcast
"Nowa Energia" - odnawialne źródła energii wykorzystują naturalne zasoby Ziemi, nie wyczerpują się i są w stanie szybko się zregenerować. Wiatr, promienie słoneczne, pływy morskie, czy ciepło Ziemi (energia termalna) muszą uzupełniać nasze zasoby energetyczne. Odnawialne źródła energii (OZE), to przyszłość energetyki i nadzieja na ograniczenie zmiany klimatycznej. To również motor rozwoju i innowacji. Od poniedziałku do piątku o godz. 12.50 w Radiu Kraków.
Podcasty
Folie piezoelektryczne pozyskują energię z chodzenia
Konieczne są zmiany w PEP 2040
Recykling łopat turbin wiatrowych
Recykling paneli PV - podpisano umowę na AGH w Krakowie
Nie tylko fotowoltaika cieszy się zainteresowaniem speców od recyklingu. Szacuje się, że obecnie w sektorze energii wiatrowej na całym świecie jest w użyciu ok. 2,5 miliona ton materiału kompozytowego. WindEurope oblicza, że około 14 tys. turbin wirników może zostać wycofanych z eksploatacji do 2023 r., co odpowiada masie 40-60 tys. ton .Dlatego też współpracę AGH z firmą 2loop Tech S.A. rozszerzono również na badania nad recyklingiem łopat turbin wiatrowych