Radio Kraków

Nowa Energia


RSS Spotify Google Podcast

"Nowa Energia" - odnawialne źródła energii wykorzystują naturalne zasoby Ziemi, nie wyczerpują się i są w stanie szybko się zregenerować. Wiatr, promienie słoneczne, pływy morskie, czy ciepło Ziemi (energia termalna) muszą uzupełniać nasze zasoby energetyczne. Odnawialne źródła energii (OZE), to przyszłość energetyki i nadzieja na ograniczenie zmiany klimatycznej. To również motor rozwoju i innowacji. Od poniedziałku do piątku o godz. 12.50 w Radiu Kraków.

Podcasty

Nowy Zielony ład w PKN ORLEN

 • Ewa Szkurłat
 • access_time 00:03:41
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.11.29
Europejski Zielony Ład to szansa na przyśpieszenie działań na rzecz klimatu i umożliwienie dalszego rozwoju naszej gospodarki. Wsparty założeniami naszego narodowego Polskiego Ładu oraz środkami umożliwiającymi rozwijanie zielonych inwestycji w polskiej energetyce.. PKN ORLEN znajduje się w gronie firm europejskich, które wyznaczają kierunki transformacji energetycznej i modernizacji gospodarki odpowiadającej założeniom Europejskiego Zielonego Ładu. jakie inwestycje są strategiczne dla zielonewgo ładu w Polsce? Mówi Józef Węgrecki członek zarządu PKN Orlen.

Inauguracja programu stacji ładowania samochodów elektrycznych i wodoru

 • Ewa Szkurłat
 • access_time 00:03:54
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.11.29
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 1,87 mld zł na rozwój infrastruktury ładowania i tankowania pojazdów bezemisyjnych: 1 mld zł zostanie skierowany na rozwój sieci elektroenergetycznej na potrzeby ładowarek pojazdów elektrycznych, a 870 mln zł wesprze inwestycje w same ładowarki i stacje wodoru.

Perowskitowe etykiety cenowo-reklamowe

Pierwsze na świecie etykiety cenowo-reklamowe będą testowane na stacjach Orlenu. Są one zasilane perowskitowymi ogniwami fotowoltaicznymi i mogą być używane w supermarketach, bo działają także przy świetle sztucznym. Ogniwa perowskitowe w odróżnieniu od ogniw krzemowych, są bardzo cienkie, lekkie i elastyczne. "Nie zabierają dużo miejsca na etykiecie , a mimo to są tak wydajne, że mogą zasilić obsługujące ją urządzenia elektroniczne, w tym wyświetlacz i moduł komunikacji bezprzewodowej" - powiedział Artur Kupczunas z firmy Saule Technologies.

Nowoczesne etykiety mogą pozwalać na dynamiczną zmianę cen, w razie potrzeby nawet wiele razy w ciągu dnia. Dzięki etykietom wykorzystującym ogniwa perowskitowe  sieci handlowe zyskają możliwość błyskawicznego obniżania cen produktów spożywczych, których okres przydatności do spożycia się kończy. Zapobiegnie to marnowaniu ogromnych ilości żywności. Pierwsze takie etykiety zostaną wprowadzone na stacji Orlen w Aninie, a potem, po testach – na innych.

Hub w Miękini i jego wpływ na rynek pomp ciepła

Transformacja energetyczna w Polsce postępuje, a temu procesowi towarzyszy także modernizacja ciepłownictwa. Musi ono w większym stopniu wykorzystywać odnawialne źródła enrgii. "Powstały w Miękini Hub Naukowo-Technologiczno-Biznesowy przełoży się na praktyczny rozwój technologii pomp ciepła i wykorzystania energii geotermalnej." - powiedział na kongresie Trendy Energetyczne Piotr Dziadzio, wiceminister Klimatu i Środowiska oraz Główny Geolog Kraju.

System net-bilingu

Obecnie prosumenci produkujący energię w małych instalacjach korzystają z formy opustów. To system net meteringu. Nowy, proponowany system rozliczeń oparty na net bilingu, opiera się na płaceniu prosumentom za nadwyżki energii wprowadzanej do sieci. Za pobraną energię będą płacić tak jak inni odbiorcy energii. O tym jak ten system będzie wyglądał opowiadał na kongresie Trendy Energetyczne Tobiasz Adamczewski z forum energii.

Ruszył program "Mój elektryk" dla przedsiębiorców

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął nabór wniosków o dofinansowanie zakupu „elektryków” od podmiotów innych niż osoby fizyczne. Tym samym uruchomiony został trzeci i ostatni komponent projektu wspierającego rozwój elektromobilności w Polsce. Mówi Rafał Kręcisz z NFOŚIGW

Zmiany w rozliczaniu prosumentów

O megatrendach polskiej i nie tylko energetyki dyskutowali na konferencji w Krakowie eksperci, przedstawiciele biznesu i rządu. Najwięcej emocji wzbudzają zapowiadane zmiany w rozliczeniach systemu prosumenckiego. Są one nadal procedowane, ale zmiany wprowadzano błyskawicznie, czym branża oze jest mocno zdziwiona. "Nie zapominajmy, że dzięki energetyce prosumenckiej prawdopodobnie osiągniemy wyznaczony cel udziału oze w naszym mixie energetycznym" - powiedziała na kongresie Trendy Energetyczne posłanka Jadwiga Emilewicz, była wicepremier i minister Przedsiębiorczości i Technologii w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Pilotażowy program wykorzystania geotermii w Krynicy i Rabce

W Krynicy Zdrój i Rabce trwa pilotażowy program wykorzystania płytkiej energii geotermalnej. To wsparcie zrównoważonego rozwoju cennych przyrodniczo i gospodarczo rejonów uzdrowiskowych. Wykorzystanie wód geotermalnych wpłynie na jakość powietrza, a co za tym idzie na zdrowie mieszkańców. "Chcemy opracować założenia i rekomendacje dla realizacji podobnych inwestycji również na innych obszarach" - powiedział na kongresie trendy energetyczne Główny Geolog Kraju, pełnomocnik rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, wiceminister Piotr Dziadzio. Prace rozpoczęły się w czerwcu, będą realizowane przez 12 miesięcy, a projekt jest finansowany w ramach programu „Polska Geotermia Plus” z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Trendy Energetyczne

16-17.11 w Krakowie trwa kongres Trendy Energetyczne. Energetyka jest dziś istotnym elementem gospodarki, podczas wydarzenia eksperci porozmawiają o bieżących wyzwaniach stojących przed sektorem oze, ale i o trendach w zmieniającej się architekturze energetycznej. Jak poszczególne procesy przełożą się na to, jak będzie wyglądać energetyka za lat pięć, dziesięć lub dwadzieścia?

Zabytki i energia

W Małopolsce Niepołomicki Zamek Królewski jest pierwszym zabytkiem zaopatrzonym w fotowoltaikę. 500 ogniw zajmuje 900 mkw., a łączna moc paneli to ok. 150 kilowatów. To zysk nie tylko dla przyrody, ale także spore oszczędności w utrzymaniu zamku, m.in. w wydatkach na enerię elektryczną. Jednak należy pamiętać, że technologia nie zawsze i nie wszędzie może wkroczyć. Jak pogodzić technologię z historią? Prof. Monika Bogdanowska, na konferencji "Zabytki i energia" nie kryła swojego sceptycyzmu wobec naporu fotowoltaiki i nowych technologii na obiekty zabytkowe.

Kolejne odsłony programu "Mój elektryk"

Ponad tysiąc polskich rodzin złożyło wnioski o dofinansowanie zakupu samochodu elektrycznego. NFOŚiGW zatwierdził już pierwsze z nich. Od 22 listopada o wsparcie mogą wnioskować także firmy. Natomiast dofinansowanie do leasingu i wynajmu elektryków ma ruszyć do końca miesiąca. Mówi Rafał Kręcisz z NFOŚIGW

Co hamuje rozwój stacji ładowania w Europie?

Aż 70 proc. punktów ładowania samochodów, które dostępne są w Unii Europejskiej, leży w jedynie trzech krajach, informuje Europejski Związek Producentów Samochodów (ACEA). Według danych tej organizacji najlepiej pod tym względem jest w Holandii. Pracuje tam aż 29,7 proc. spośród wszystkich punktów ładowania dostępnych w Europie. Dalsze miejsca zajmują: Francja (20,4 proc.) oraz Niemcy (19,9 proc.). Na przeciwnym biegunie znajdują się takie państwa jak Cypr z 70 punktami ładowania, Malta (96), Litwa (174), Bułgaria (194) czy Grecja (275)

Fotowoltaika na dachach zabytków

 • Ewa Szkurłat
 • access_time 00:04:05
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.11.08
Pierwsza elektrownia fotowoltaiczna na zabytkowym budynku stanęła w 2013 roku na dachu urzędu marszałkowskiego woj. pomorskiego w Gdańsku. Panele fotowoltaiczne zamocowane na całej długości dachu, tworzą zwartą konstrukcję podwyższającą budynek. Powoduje to przekroczenie wysokości zabudowy, określonej w miejscowym planie. Jeśli budynek znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej, w której to strefie ochronie podlegają m.in. historyczny układ przestrzenny miasta i historyczne rozplanowanie zabudowy wykorzystanie fotowoltaiki staje się problematyczne. Jak pogodzić technologię z historią? O tym na konferencji "Zabytki i energia" mówiła dr Dominika Długosz

Fotowoltaika a obiekty historyczne

Jak pogodzić tradycję z przyszłością? Jak obniżyć zużycie energii przez budynku historyczne? Na te pytania próbowano odpowiedzieć na konferencji „Fotowoltaika a obiekty historyczne” . To głos teorii, praktyki oraz bieżących wyzwań stawianych przez rynek i zarządców obiektów objętych nadzorem konserwatorskim. Poruszamy się w gąszczu przepisów, a kolejne nowelizacje ustaw nie zawsze pomagają.Mówi prof. Marcin Furtak, z Politechniki Krakowskiej.

Dofinansowanie do stacji ładowania pojazdów

W Polsce w ramach rozwoju elektromobilności będzie mogła powstać sieć punktów ładowania samochodów elektrycznych oraz stacji tankowania wodoru. O dofinasowanie będą mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe i rolnicy indywidualni. Program ma być realizowany do 2028 roku. Mówi Karolina Dulęba z NFOŚIGW.

„Jazda z ElektroMaćkiem”

Elektryzujące tematy, goście, nowinki, fakty i mity ze świata elektromobilności. Elektro-zalety i przywileje. Sposoby na to, jak radzić sobie z trudnościami. Oszczędności, pieniądze i dopłaty do elektryków. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił na YouTube kanał o elektromobilności pod nazwą „Jazda z ElektroMaćkiem”.

Ciepłownia przyszłości

Realizacja inwestycji OZE w polskim ciepłownictwie, bazująca na założeniach strategii Europejskiego Zielonego Ładu, to nie tylko szansa na modernizację samego ciepłownictwa, ale także na zapewnienie efektywnego ogrzewania budynków w naszym kraju: mieszkań, domów, szkół, biur, szpitali czy urzędów. Ten prawdziwy skok cywilizacyjny chce umożliwić Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które uruchomiło serię przedsięwzięć ciepłowniczych, finansowanych z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Trwają już: „Ciepłownia Przyszłości", „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym” czy „Magazynowanie Ciepła i Chłodu”. W każdym z tych projektów zostali już wyłonieni wykonawcy - mówi Wojciech Racięcki.

Program "Mój elektryk"

Założeniem programu jest ułatwienie zakupu aut elektrycznych przede wszystkim zwykłym kierowcom. Jak czytamy na rządowej stronie, bazując na dotychczasowych doświadczeniach i reagując na rozwój w sektorze elektromobilności Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził w tym roku szereg korzystnych rozwiązań w zasadach ubiegania się o dofinansowanie oraz korzystania z elektryków. Mówi Rafał Kręcisz z NFOŚIGW

Co dalej z prosumencką energia?

 • Ewa Szkurłat
 • access_time 00:04:19
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.10.25
Sukces programu Mój prąd zaskoczył Polskie Sieci Eneregtyczne, które nie są w stanie obsłużyć tylu nowych prosumentów. Poza tym sieć nie może być dłużej magazynem takiej ilości produkowanej z małych instalacji energii. To można było przewidzieć- twierdzi Krzysztof Kochanowski ze Stowarzyszenia Polska Izba Magazynowania Energii.

Nagroda w kategorii "wzornictwo" w "Wielkiem Wyzwaniu: Energia" NCBiR

Prototypy wiatraków musiały spełniać parametry określone w „Podręczniku Uczestnika”. Ich wymiary nie mogły być większe od sześcianu o boku 2 metrów, a waga nie powinna przekraczać 200 kilogramów. Ponadto instalacje powinny się cechować się estetycznym wyglądem i cichą pracą. Sympatycy energii wiatrowej głosowali na jeden z trzech prototypów nominowanych do nagrody specjalnej w kategorii „wzornictwo”. Widzom najbardziej do gustu przypadł prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej zespołu Panel Wiatrowy. Do twórców urządzenia powędrowała nagroda w wysokości 50 tys. zł. Czym kierowało się jury przy ich wyborze ? Mówi Dagmara Krzesińska.