Radio Kraków

NGO mają głos


RSS Spotify

Ile jest w Polsce organizacji społecznych? Jak pomagają? Gdzie jest ich najwięcej? W Radiu Kraków rozmawiamy o współczesnych obliczach dobroczynności. O tym, co cieszy i co jest powodem do dumy, ale także o trudnościach i przeszkodach, na jakie natrafiają organizacje pozarządowe.  Czy to rosnąca świadomość i wrażliwość społeczna rodzi takie rzesze wolontariuszy, czy moda i styl? W jakim stopniu działania takie mogą opierać na spontaniczności, a w którym momencie potrzebne są struktury niemal korporacyjne? W jakim zakresie ważne jest wsparcie  prawne czy medialne?

W każdy czwartek w  Radiu Kraków w Magazynie "O tym się mówi" po godz. 13.30 gościć będziemy przedstawicieli organizacji pozarządowych. Zaprasza Marzena Florkowska.

Podcasty

W Tarnowie potrzebni wolonariusze w różnym wieku do towarzyszenia seniorom 60+

Jeżeli ktoś ukończył 60. rok życia i czuje się osamotniony, może zgłosić się po pomoc do Stowarzyszenia mali bracia Ubogich

Jeżeli ktoś ukończył 60. rok życia i czuje się  osamotniony, może zgłosić się po pomoc do Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, które działa w Polsce od ponad 20 lat. Jeśli widzimy, że nasz sąsiad, znajomy, ktoś z bliskich czuje potrzebę bliskości, możemy zaprosić do niego wolontariuszy. Wolontariuszem może być osoba pełnoletnia, ale nie ma tu ograniczeń wiekowych. Czasem jest nawet starsza od swego podopiecznego. Wolontariusze szczególnie potrzebni są w Tarnowie - apeluje Paulina Augustyniak, Koordynatorka Regionalna w Małopolsce Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Według raportu „Samotność wśród osób 80+” Stowarzyszenia mali bracia Ubogich z 2023 r., dla 94% badanych seniorów relacje z bliską rodziną są bardzo ważne, a prawie połowa, bo aż 48% osób odczuwa brak towarzystwa. Aż 72% osób starszych utraciło swoich bliskich. Z kolei długotrwałe osamotnienie u osób starszych powoduje apatię i pogarsza stan zdrowia, a niekiedy prowadzi do pojawienia się depresji. Jak pomóc? Pyta Marzena Florkowska.

Nasz młodzież coraz częściej i chętniej wychodzi do restauracji czy kina, ale też pracuje. Zaczynają zgłaszać się do nas firmy chcące zatrudnić osoby z Zespołem Downa.

Nasz młodzież coraz częściej i chętniej wychodzi do restauracji czy kina, ale też pracuje. Zaczynają zgłaszać się do nas  firmy chcące zatrudnić osoby z Zespołem Downa. To duże, międzynarodowe koncerny, jak i małe, rodzinne firmy - mówi  Grażyna Banach Kociołek, Prezeska Zarządu Społecznej Kaffki, także Prezeska Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa w Krakowie "Tęcza" w rozmowie z Marzeną Florkowską.

Pola Nadziei na rzecz Hospicjum św. Łazarza po raz 27.

Pomoc, wsparcie, ale i liczne akcje edukacyjne, propagowanie idei hospicyjnej i wydarzenia artystyczne.

O tegorocznej edycji Pól Nadziei rozmawiają: Renata Połomska z Hospicjum św. Łazarza i Marzena Florkowska.

Ponad 170 tysięcy mieszkańców Małopolski zarejestrowało się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego

Prawie dwa tysiące osób już oddało krwiotwórcze komórki macierzyste bądź szpik dla swojego genetycznego bliźniaka - informuje Justyna Rogowiec z Fundacji DKMS. Dla porównania - w Polsce zarejestrowanych jest ponad milion 900 potencjalnych dawców, faktycznych dawców, czyli takich osób, które rzeczywiście pomogły genetycznym bliźniakom, jest ponad 13 tysięcy. Co ciekawe - dawca trzynastotysięczny oddał komórki macierzyste w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Niestety wzrasta liczba osób chorujących na nowotwory krwi. Rocznie na przeszczep oczekuje około ośmiuset osób. Ważne, by jak najwięcej osób  zarejestrowało się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Fundacji DKMS świętuje swój jubileusz. Od 15 lat zachęca do tego, by jak najwięcej osób zostało potencjalnym dawcą komórek macierzystych.

Z Justyną Rogowiec z Fundacji DKMS rozmawia Marzena Florkowska

Fundacja, która pomaga przede wszystkim kobietom

Marzec zbliża się wielkimi krokami, a marzec to miesiąc kobiet. Dziś o fundacji, która pomaga przede wszystkim kobietom i to przez cały rok czyli Novis +.  Zaprasza Marzena Florkowska.

W Krakowie w dwóch szpitalach Fundacja "Dobrze, że jesteś" prowadzi onkowolontariat

Fundacja "Dobrze, że jesteś" działa od ponad 10 lat w 5 miastach Polski,  w 13 szpitalach, na 26 oddziałach. Pomaga pacjentom onkologicznym i ich rodzinom. W Krakowie w  dwóch szpitalach  prowadzi onkowolontariat, prowadzi także szkołę onkowolontariatu.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest  Monika Poznańska, psychoonkolog, logoterapeuta, dyrektor operacyjny ds. wolontariatu i dyrektor oddziału krakowskiego Fundacji.

Polska Misja Medyczna pomaga od ćwierć wieku

O działaniach zaplanowanych na 2024 rok rozmawiają:  Małgorzata Olasińska-Chart, członek Zarządu Polskiej Misji Medycznej i Marzena Florkowska.

Prof. Tadeusz Tempka upamiętniony w Krynicy

Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka, nie tylko otacza opieka chorych, ale prowadzi także wiele działań artystycznych. W Nowym Domu Zdrojowym w Krynicy odsłonięta została tablica upamiętniająca prof. Tadeusza Tempkę, który był wybitnym krakowskim  hematologiem, ale także balneologiem - zajmował się badaniem zdrowotnych właściwości wód krynickich. O szczegóły działa Fundacji pyta Marzena Florkowska, a gościem jest prof. Artur Jurczyszyn, lekarz hematolog,  prezes Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka.

Fundacja Autonomia organizuje bezpłatne kursy samoobrony dla kobiet

Ale to nie jedyna wsparcia kobiet

Rozmawiają Ekaterina Verezub z Fundacji Autonomia i Marzena Florkowska.

Szczęśliwi i zadbani Seniorzy - to postulat w przededniu Dnia Babci i Dnia Dziadka

Dbanie o siebie jest dbaniem o nasze dzieci i wnuki

Rozmawiają dr medycyny estetycznej Katarzyna Jasiewicz, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Zdrowia "Consensus", i Marzena Florkowska.

Jak mówić o osobach w kryzysie psychicznym, by ich nie ranić i nie wykluczać?

Jak mówić o osobach w kryzysie psychicznym, by ich nie ranić i nie wykluczać? Fundacja Człowiek przygotowała specjalny poradnik dla mediów, który może być przydatny dla większości z nas. Ale to tylko jedno z działań Fundacji Człowiek.

Z Mateuszem Biernatem, Prezesem Fundacji, rozmawia Marzena Florkowska.

Razem Zmieniamy Świat

Osoba niesamodzielna to osoba, która nie radzi sobie z dwoma czynnościami dnia codziennego. To niekoniecznie osoba starsza albo osoba z niepełnosprawnością. Wsparciem opiekunów osób niesamodzielnych zajmuje się Fundacja Razem Zmieniamy Świat. O działania Fundacji rozmawiają Leszek Guga, psycholog z Fundacji Razem Zmieniamy Świat i Marzena Florkowska.


Kolęda dla Hospicjum 2023

Hospicjum to też życie i radość i Święta Bożego Narodzenia. Kto nie dowierza, niech przekona się sam - trwa właśnie akcja  #KolędadlaHospicjum2023. O szczegółach - Renata Połomska, pomysłodawczyni i koordynatorka tej akcji i Marzena Florkowska.

Maltańska Służba Medyczna przy wigilijnym stole

W niedzielę 17 grudnia na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się Wigilia Jana Kościuszki. Potrzebujący, oprócz ciepłego posiłku,  będą mogli zabrać ze sobą paczki z żywnością o długim terminie spożycia. Będzie można skorzystać także z pomocy medycznej. Lekarze i pielęgniarki będą wykonywać m. in. badania krwi, USG brzucha, EKG. Na miejscu obecna będzie Maltańska Służba Medyczna. O różne działania Maltańskiej Służby Medycznej pyta Marzena Florkowska.

Do 19 grudnia można zglaszać się do Festiwalu „Albertiana”

Do 19 grudnia zespoły oraz soliści z całej Polski mogą zgłaszać się do udziału w 24. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”. To Festiwal organizowany przez Fundacją im. Brata „Alberta” oraz Fundację Anny Dymnej "Mimo wszystko".   O zasadach udziału w Festiwalu, a także innych planach Fundacji "Mimo Wszystko" - Marzena Florkowska.

WIĘCEJ O  FESTIWALU

Doktors Africa pomagają także Ukraińcom i osobom w kryzysie bezdomności

O działaniach Fundacji Dobroczynności Lekarskiej rozmawia Marzena Florkowska.

Akcja "Paczka pod choinkę" organizowana przez Fundację " Z rąk do rąk" we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa

Święta Bożego Narodzenia już za miesiąc i także za miesiąc dzieci będą czekały na prezenty. By wszystkie dzieci dostały prezenty, po raz trzeci rusza akcja "Paczka pod choinkę"   organizowana przez Fundację " Z rąk do rąk"  we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa. O szczegóły pyta Marzena Florkowska.

Czy można odpocząć od wojny czyli kolejne działania Fundacji Wolno Nam

Opieka wytchnieniowa dla ofiar wojny i tortur - czy da się odpocząć od wojny? Jak po kilku tygodniach wrócić do wojennej rzeczywistości?
Działania Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego ciągle potrzebne.
Pomoc dla osób przebywających w ośrodkach dla uchodźców np. na Litwie. Nie tylko odzież czy żywność, ale także materiały plastyczne, bo wśród uchodźców nie brakuje także artystów.

O kolejnych projektach Fundacji Wolno Nam rozmawiają: Agnieszka Kontek, psycholożka, dyrektorka ds. społecznych i Marzena Florkowska.
 

Fundacja Wolno Nam m.in. o wolnej zabawie

Wsparcie osób w kryzysie uchodźczym

Celem Fundacji Wolno Nam jest m.in. pomoc dla osób w kryzysie uchodźczym,  prowadzenie punktów  zakwaterowania, holistyczne postrzeganie ludzkich potrzeb, integracja z mieszkańcami Krakowa, dodatkowe wsparcie dla dzieci w formie wolnej zabawy, a także transporty do Ukrainy z pomocą humanitarną.

WIĘCEJ

O szczegółach działań rozmawiają: Aga Kubiak, neuropsycholożka, dyrektorka do spraw realizacji wizji i misji Fundacji Wolno Nam i Marzena Florkowska.